TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Roja bregdetare në Greqi shpëton 117 emigrantë në Detin Jon

Lajmi.net - 12.07.2015

Rojet bregdetare në Greqi kanë njoftuar se kanë shpëtuar të shtunën në mbrëmje 117 emigrantë në detin Jon, në perëndim të bregdetit të ishullit Zante, raporton Anadolu Agency (AA).

Roja bregdetare e Greqisë shpëton 117 emigrantë në Detin Jon

Portalb - 12.07.2015

Lajme lidhur me temën Shifra alarmante: 137,000 emigrantë vërshuan Evropën për 6 muaj E turpshme, BE nuk ua hap dyert 20 mijë emigrantëve, Turqia strehon 2 milionë Papa: Emigrantët nuk janë mall ...

Policët maqedonas kanë rrahur emigrantë në kufi

Botasot - 12.07.2015

Mediat britanike raportojnë se policët maqedonas rrahin emigrantët në kufirin me Greqinë . Sipas gazetës britanike “Independent”, emigrantë të rinj sirian kanë dëshmuar se janë rrahur nga policë ...

Roja bregdetare i shpëton 117 emigrantë në Detin Jon

Yll Press - 12.07.2015

Zyrtarët grekë thanë se rojet bregdetare natën e fundit kanë marrë një telefonatë për ndihmë dhe nisi një operacion shpëtimi për emigrantë Rojet bregdetare në Greqi kanë njoftuar se kanë shpëtuar të ...

Boshatiset Qendra për emigrantë në Gazi Babë

Botasot - 12.07.2015

“Për dallim nga herët e tjera, kur nga Qendra për Pranim kemi sjell pamje të emigrantëve të cilët kanë kërkuar liri për vete nga ky objekt pa kushte minimale, sot ju sjellim pamje të reja.

Nga 180 mijë emigrantë të ardhur në Shqipëri, një pjesë po rikthehen në Greqi. Ardhja masive parashikohet nëse fqinji ...

Respublica - 12.07.2015

Etmond Guri, kryetar i Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi, i ka dhënë një intervistë “Deutsche Welle”. Guri flet për situatën e fundit në vendin fqinj, për ligjin për emigracionin dhe ...

Boshatiset Qendra për emigrantë në Gazi Babë

Tetova Sot - 12.07.2015

“Për dallim nga herët e tjera, kur nga Qendra për Pranim kemi sjell pamje të emigrantëve të cilët kanë kërkuar liri për vete nga ky objekt pa kushte minimale, sot ju sjellim pamje të reja.

Roja bregdetare në Greqi shpëton 117 emigrantë në Detin Jon

Kosova Live - 12.07.2015

Rojet bregdetare në Greqi kanë njoftuar se kanë shpëtuar të shtunën në mbrëmje 117 emigrantë në detin Jon, në perëndim të bregdetit të ishullit Zante, raporton Anadolu Agency (AA).

Boshatiset Qendra për emigrantë në Gazi Babë

Shprehja - 12.07.2015

“Për dallim nga herët e tjera, kur nga Qendra për Pranim kemi sjell pamje të emigrantëve të cilët kanë kërkuar liri për vete nga ky objekt pa kushte minimale, sot ju sjellim pamje të reja.

Guri: "Shteti duhet të reagojë, ku do të drejtohen këta njerëz."

DW - 11.07.2015

Etmond Guri, kryetar i Federatës së Shoqatave shqiptare në Greqi, flet mbi pasojat e krizës për emigrantët shqiptarë dhe vështirësitë e sfidat e kthimit të tyre në Shqipëri.

Kriza në Greqi lë pa rroga edhe punëtorët shqiptarë (Video)

Lajmi.net - 11.07.2015

Emigrantët shqiptarë që punojnë dhe jetojnë në Greqi po i ndiejnë këto ditë më shumë se asnjëherë përmasat e krizës greke. Shumë prej tyre punojnë por nuk paguhen ndërsa të tjerë po humbasin vendet e ...

Kriza në Greqi lë pa rroga edhe punëtorët shqiptarë (Video)

Lajm - 11.07.2015

Emigrantët shqiptarë që punojnë dhe jetojnë në Greqi po i ndiejnë këto ditë më shumë se asnjëherë përmasat e krizës greke. Shumë prej tyre punojnë por nuk paguhen ndërsa të tjerë po humbasin vendet e ...

Evropianët duan shfuqizimin e Schengenit për shkak të emigrantëve

Koha.net - 11.07.2015

Shumica e qytetarëve të shteteve evropiane, në mesin e të cilëve prijnë francezët dhe britanikët, duan që zona e udhëtimit të lirë Schengen të shfuqizohet për shkak të fluksit të shtuar të ...

Guri:

Botasot - 11.07.2015

Etmond Guri, kryetar i Federatës së Shoqatave shqiptare në Greqi, flet mbi pasojat e krizës për emigrantët shqiptarë dhe vështirësitë e sfidat e kthimit të tyre në Shqipëri.

Emigrantët shqiptarë në Greqi

VOA - 11.07.2015

Emigrantët shqiptarë që punojnë dhe jetojnë në Greqi po i ndiejnë këto ditë më shumë se ansjëherë pëmasat e krizës greke. Shumë prej tyre punojnë por nuk paguhen ndërsa të tjerë po humbasin vendet e ...

Emigrantët shqiptarë në Greqi (Video)

Botasot - 11.07.2015

Emigrantët shqiptarë që punojnë dhe jetojnë në Greqi po i ndiejnë këto ditë më shumë se ansjëherë pëmasat e krizës greke. Shumë prej tyre punojnë por nuk paguhen ndërsa të tjerë po humbasin vendet e ...

Kriza bën që shumë shqiptarë në Greqi mos të paguhen për punën e tyre [video]

Koha.net - 11.07.2015

Emigrantët shqiptarë që punojnë dhe jetojnë në Greqi po i ndiejnë këto ditë më shumë se asnjëherë përmasat e krizës greke. Shumë prej tyre punojnë por nuk paguhen ndërsa të tjerë po humbasin vendet e ...

Emigranti shqiptar: Po mori fund për grekët, jemi të vdekur

Lajm - 10.07.2015

Greqia - dikur toka e premtuar për qindra shqiptarë që kërkonin një jetë më të mirë - po vë në pikëpyetje të ardhmen e emigrantëve. Këta punëtorë po rikthen në atdhe, ku gjithashtu i pret një e ...

Emigrantët tentojnë të vetëvriten, djegin dhomën - duan të largohen nga Maqedonia!

Zhurnal - 10.07.2015

Shkup, 10 korrik - Në Qendrën për azilantë në Vizbeg në periudhën e kaluar ka pasur tentim për vetvrasje dhe protesta të shumta, njoftojnë nga OJQ “Legis”, transmeton “Zhurnal”.

Revoltë e emigrantëve, i venë zjarrin dhomave (VIDEO)

Albeu.com - 10.07.2015

Në Qendrën për azilantë në Vizbeg në periudhën e kaluar ka pasur tentim për vetvrasje dhe protesta të shumta, njoftojnë nga OJQ " Legis ". Ka pasur një tentativë për të vënë zjarr, por falë ...

Vizbeg, emigrantët në “kryengritje”, ka pasur përpjekje për vetëvrasje!

Lajm - 10.07.2015

Në qendrën për azil në Vizbeg të Shkupit së fundi ka pasur përpjekje për vetëvrasje dhe protesta të shumta, thonë nga organizata joqeveritare Legis për 24 vesti, transmeton “lajmpress.com.

Tentim për vetëvrasje në Qendrën për azilantë në Vizbeg

Portalb - 10.07.2015

Lajme lidhur me temën Dje janë dhënë 410 leje qëndrimi për emigrantët Kallëzim penal për një person pasi dyshohet për vjedhje të një shtetasi sirian Mbi 1000 emigrant në ditë kalojnë nëpër Maqedoni ...

Roja Bregdetare italiane shpëton 400 emigrantë

Lajm - 10.07.2015

Ekipet Rojës Bregdetare italiane kanë shpëtuar rreth 400 emigrantë në afërsi të ujërave libiane në Mesdhe dhe kanë gjetur 12 trupa të pajetë të emigrantëve.

Independent: Maqedonia turpi i Evropës, emigrantët plaçkiten nga personat me uniforma

Lajmi.net - 10.07.2015

"Shkova në Greqi për të raportuar mbi ngjarjet e fundit atje, për turpin e Evropës - për largimin e mundshëm të një shteti anëtar të BE-së pas gjithë atij mundi për bashkimin e kontinentit.

Roja Bregdetare italiane shpëton 400 emigrantë

Koha.net - 10.07.2015

Romë, 10 korrik - Ekipet Rojës Bregdetare italiane kanë shpëtuar rreth 400 emigrantë në afërsi të ujërave libiane në Mesdhe dhe kanë gjetur 12 trupa të pajetë të emigrantëve.

Roja Bregdetare italiane shpëton 400 emigrantë

Telegrafi - 10.07.2015

Ekipet Rojës Bregdetare italiane kanë shpëtuar rreth 400 emigrantë në afërsi të ujërave libiane në Mesdhe dhe kanë gjetur 12 trupa të pajetë të emigrantëve.

Kushtet e vështira në Qendrat e azilit

Botasot - 10.07.2015

Një zjarr i shkaktuar mbrëmë në Qendrën për Azilkërkues në Vizbeg ka kthyer sytë e autoriteteve nga emigrantët që po mbahen të mbyllur me muaj të tërë, si dëshmitarë në proceset kundër trafikuesve.

Emigrantët në Vizbeg djegin dhomën në shenjë proteste

Shprehja - 10.07.2015

Në qendrën për azil në Vizbeg të Shkupit ka pasur përpjekje që të niset zjarr. Së fundi është tentuar për vetëvrasje dhe protesta të shumta, thonë nga organizata joqeveritare Legis për 24 vesti.

Kriza greke mban të “mbërthyer” emigrantët, s’vijnë për pushime në Shqipëri

LajmiFundit - 09.07.2015

Kriza që ka përfshirë shtetin helen ka ndikuar negativisht edhe tek emigrantët shqiptarë. Ndryshe nga vitet e kaluar për shkak të ekonomisë së dobët shumë prej emigrantëve kanë vendosur të mos vinë ...

Kriza greke lë me pasoja emigrantët

Albeu.com - 09.07.2015

Kriza greke po mban të mbërthyer emigrantët, të cilët ngurojnë të vijnë me pushime në vendin e tyre. Ndryshe nga vitet e kaluara, për shkak të ekonomisë së dobët, shumë prej emigrantëve kanë vendosur ...

Kriza greke mban të “mbërthyer” emigrantët, s’vijnë për pushime në Shqipëri

Ora news - 09.07.2015

Ndryshe nga vitet e kaluara ku prej fillimit të muajit korrik shtohej hyrja e emigrantëve në pikat e kalimit kufitar të qarkut Gjirokastër, për këtë sezon statistikat flasin për reduktim të tyre.

Kriza, emigranti shqiptar: Po mori fund për grekët, ne jemi të vdekur

Botasot - 09.07.2015

Greqia, dikur toka e premtuar për qindra shqiptarë që kërkonin një jetë më të mirë tani kriza po vë në pikëpyetje të ardhmen e emigrantëve. Këta punëtorë po rikthen në atdhe, ku gjithashtu i pret një ...

Kriza, emigranti shqiptar: Po mori fund për grekët, ne jemi të vdekur

Shqiptarja - 09.07.2015

Greqia, dikur toka e premtuar për qindra shqiptarë që kërkonin një jetë më të mirë tani kriza po vë në pikëpyetje të ardhmen e emigrantëve. Këta punëtorë po rikthen në atdhe, ku gjithashtu i pret një ...

Situata në Greqi, Cameron: Përgatitje për të ndaluar emigracionin grek

ikub - 08.07.2015

Britania e Madhe është e përgatitur të ndalojë emigracionin grek. Kryeministri i Britanisë, David Cameron ka deklaruar ditën e sotme para deputetëve se do të forcohen masat në lidhje me kontrollin e ...

Kriza greke, Cameron: Të përgatitur të ndalojmë emigracionin grek

BalkanWeb - 08.07.2015

Britania e Madhe është e përgatitur të ndalojë emigracionin grek. Kryeministri i Britanisë, David Cameron ka deklaruar sot para deputetëve se do të forcohen masat në lidhje me kontrollin e kufijve ...

Maqedonia po i maltreton emigrantët

Zhurnal - 07.07.2015

Shkup, 7 korrik - Amnesty International i ka akuzuar vendet ballkanike për maltretim të emigrantëve të cilët kalojnë në vendet e tyre në rrugën drejt BE-së, duke theksuar se është e turpshme që të ...

Dje janë dhënë 410 leje qëndrimi për emigrantët

Zhurnal - 07.07.2015

Shkup, 7 korrik- Dje, 410 emigrant të cilët ilegalisht janë futur në shtetin tonë kanë marr vërtetime nga MPB për shfrytëzimin e të drejtës së azilit në Republikën e Maqedonisë.

AI: Emigrantët dhunohen në Ballkan

Almakos - 07.07.2015

Situata me emigrantët në Gjevgjeli mbetet alarmante. Problem shtesë paraqesin temperaturat e larta që përkeqësojnë gjendjen shëndetësore të tyre, edhe ashtu të rraskapitur.

Dje janë dhënë 410 leje qëndrimi për emigrantët

Portalb - 07.07.2015

Lajme lidhur me temën Kallëzim penal për një person pasi dyshohet për vjedhje të një shtetasi sirian Mbi 1000 emigrant në ditë kalojnë nëpër Maqedoni Forumi Rinor i DOM: Të respektohen të drejtat e ...

Referendumi në Greqi, emigranti shqiptar: S’na behet vonë për paratë, këtë herë vendosi populli

SOT - 07.07.2015

Xhemal Alla, një emigrant shqiptar në Greqi ka thënë se nuk u bëhet vonë për paratë pasi këtë herë vendosi populli. Ndërsa i referohej referundimit, Alla tha se ishte një nga gjërat më të bukura që ...

Dje janë dhënë 410 leje qëndrimi për emigrantët

Botasot - 07.07.2015

Dje, 410 emigrant të cilët ilegalisht janë futur në shtetin tonë kanë marr vërtetime nga MPB për shfrytëzimin e të drejtës së azilit në Republikën e Maqedonisë.

Emigranti shqiptar: S’na behet vonë për paratë, këtë herë vendosi populli

Botasot - 07.07.2015

Nuk na bëhet vonë për paratë, sepse për herë të parë vendosi populli. Kështu shprehet një emigrant shqiptar në Greqi në një lidhje Skype për A1 Report duke iu referuar referendumit të së dielës ku ...

AI: Emigrantët dhunohen në Ballkan

Botasot - 07.07.2015

Situata me emigrantët në Gjevgjeli mbetet alarmante. Problem shtesë paraqesin temperaturat e larta që përkeqësojnë gjendjen shëndetësore të tyre, edhe ashtu të rraskapitur.

Emigranti shqiptar: S'na behet vonë për paratë, këtë herë vendosi populli

Shqiptarja - 07.07.2015

Nuk na bëhet vonë për paratë, sepse për herë të parë vendosi populli. Kështu shprehet një emigrant shqiptar në Greqi në një lidhje Skype për A1 Report duke iu referuar referendumit të së dielës ku ...

Çfarë do të ndodhë me Greqinë? Emigrantët shqiptarë në udhëkryq

Shqiptarja - 07.07.2015

Situata e rënduar ekonomike në Greqi ka vënë në udhëkryq edhe shumë emigrantë shqiptarë. Investimi për të ardhmen dhe jeta e krijuar në vendin fqinj prej vitesh është vënë në pikëpyetje.

Maqedonia po i maltreton emigrantët

Kosova Live - 07.07.2015

Amnesty International i ka akuzuar vendet ballkanike për maltretim të emigrantëve të cilët kalojnë në vendet e tyre në rrugën drejt BE-së, duke theksuar se është e turpshme që të maltretohen njerëz ...

Pas referendumit grek, Dervishi: S’ka kthim emigrantësh, janë të integruar

SOT - 06.07.2015

Ambasadori shqiptar në shtetin helen, Dashnor Dervishi tha se rezultati kundër reformave të kreditorëve në referendum ishte i pritshëm dhe një skenar i daljes nga Eurozona është i mundur.

Thuajse 9.000 leje qëndrimi janë dhënë për emigrantët në maqedoni

Zhurnal - 06.07.2015

Shkup, 6 korrik- Gjithsejtë 8595 emigrantë kanë dërguar kërkesat për leje qëndrimi në Republikën e Maqedonisë qysh nga futja në fuqi të Ligjit të ri për azil me 19 qershor të këtij viti.

Drejtoria e emigracionit : Trajtim sipas strategjisë në fuqi emigrantëve nga Greqia

Ora news - 06.07.2015

Pas shqetësimit të ekspertëve për ndikimin që do të ketë në ekonominë vendase kthimi i emigrantëve nga Greqia, Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë deklaron se ka në fuqi një strategji për ...

Ambasadori Dervishi nga Athina siguron se nuk do të ketë kthim emigrantësh në Shqipëri: Janë të integruar, i kanë ...

Respublica - 06.07.2015

Rezultati kundër reformave të kreditorëve në referendum ishte i pritshëm dhe një skenar i daljes nga Eurozona është i mundur. Kështu ka deklaruar, ambasadori shqiptar në Greqi, Dashnor Dërvishi në ...