TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Të krishterët festojnë Pashkën

Gazeta Start - 20.04.2014

Tiranë – Besimtarët e krishterë kanë kremtuar sot festën e Pashkëve. Mesha kryesore e besimtarëve katolikë u zhvilluan në Katedralen “Shën Palli” në Tiranë e drejtuar nga Imzot Rrok Mirdita, i cili ...

Pashkët në Kosovë

Gazeta Start - 20.04.2014

Edhe në Kosovë besimtarët e krishterë po festojnë pashkët. Mesha e ringjalljes në katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë u drejtua nga ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji.

Kosovë: Nga festa e Pashkëve bëhet thirrje për konvertim masiv në të krishter - Video

Albtime - 20.04.2014

Thirrje për t’i përngjarë në përpikëri Jezusit, për t’u bërë zemërbutë dhe për t’i përngjarë edhe në dashuri e në besnikëri, janë kërkuar sot nga ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji.

Kremtimi i Pashkëve

Top Channel - 20.04.2014

Kremtimi i Pashkëve 20/04/2014 “Krishti u ngjall, vërtet u ngjall. Me këtë frazë, besimtarët e krishterë kanë pritur datën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, ngjalljen e Krishtit”.

Nishani uron besimtarët ortodoksë për Pashkët

Albeu.com - 20.04.2014

Presidenti Bujar Nishani ka uruar besimtarët ortodoks për festën e Pashkëve. Kreu i shtetit uron që kjo festë të na forcojë edhe më shumë besimin dhe dëshirën për mirësi.

Iran: Dënohet vendimi i gjykatës në SHBA për konfiskim

Evropaelire - 20.04.2014

10:17 Irak: Nga luftimet – së paku 22 të vrarë 09:57 Besimtarët e krishterë i festojnë Pashkët 09:37 Ukrainë: Katër të vrarë nga të shtënat në pjesën ...

Besimtarët e krishterë kremtojnë Pashkën

Albeu.com - 20.04.2014

Besimtarët e krishterë festojnë festën e Pashkëve. Në ambientet e Katedrales “Ngjallja e Krishtit ” në kryeqytet Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Fortlumturia e Tij Anastasi ka ...

Besimtarët Ortodoks festojnë Pashkët

Alsat - 08.04.2018

Besimtarët Ortodoksë sot festojnë festën më të madhe Pashkët – Ringjallja e Krishtit, dita kur Jezu Krishti tregoi fuqinë e tij hyjnore dhe u ngrit nga të vdekurit.

Besimtarët katolikë dhe ortodoksë festojnë sot Pashkët

SOT - 20.04.2014

Besimtarët e krishterë në mbarë botën por edhe në Shqipëri festojnë sot Pashkët. Në mesnatë mijëra vetë ndoqën meshën e ringjalljes së Krishtit. Këtë vit festa përkoi në të njëjtën ditë si për ...

Besimtarët e krishterë në gjithë botën festojnë sot Pashkët

SOT - 20.04.2014

Miliona besimtarë të krishterë në gjithë botën sot festojnë Pashkët. Kësaj radhe, për herë të parë në shumë vite, Pashkët, dita për të cilën të krishterët besojnë se Jezu Krishti është ringjallur, ...

Besimtarët ortodoks i festojnë pashkët

Zhurnal - 20.04.2014

Krishterët ortodoks sot e festojnë festën më të madhe krishtere Pashkët - Ringjalljen e Krishtit, ditën kur Jezu Krishti e dëshmoi fuqinë e tij dhe u ringjall nga të vdekurit.

Mesnata e Pashkës, simbol i ringjalljes

24 orë - 20.04.2014

Qindra besimtarë durrsakë kanë kremtuar mesnatën e kaluar Ringjalljen e Krishtit në ceremoninë e përvitshme të Pashkëve. Në katedralen ortodokse të Shën Pavlit dhe Shën Astit, besimtarët u mblodhën ...

Vlorë: Nata e Pashkëve, moment ringjalljeje e besimi

24 orë - 20.04.2014

Besimtarët e krishterë në qytetin e Vlorës, kremtuan Pashkët. Mijëra qytetarë, besimtarë të Krishterë, ortodoksë, por edhe të besimeve të tjera, u mblodhën në orët e vona të natës të të shtunës në ...

Pashkët, urimet e politikanëve

Top Channel - 20.04.2014

Pashkët, urimet e politikanëve 20/04/2014 Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta u ka uruar të gjithë besimtarëve të krishterë Pashkët, ditën simbol të ringjalljes së Krishtit, festa më e ...

Basha: “Nga mot gëzuar” uron besimtaret e krishterë

24 orë - 20.04.2014

-Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka uruar të Djelen në mesnat, besimtaret e krishterë në faqen e tij (facebook) duke u shprehur “Gëzuar Pashkët, këtë kremtim të ringjalljes të mbushur ...

Kryeministri uron me Selfie

24 orë - 20.04.2014

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur Korçën për të festuar Pashkët në shoqërinë e bashkëshortes, Linda Rama. Në rrjetin social Twitter rreth mesnates Kryeministri postoi këtë foto për t’i uruar festën ...

Shkodra, kremton Pashkët, harmoni dhe bashkim

24 orë - 20.04.2014

Festa e Pashkëve, besimtarët e krishterë, përjetojnë me emocione ringjalljen e Krishtit. Meshtarët përcjellin mesazhin e harmonisë, faljes dhe bashkëpunimit.

Pashket, Meta: U uroj gëzuar të gjithë besimtarëve të krishterë dhe qytetarëve festën e Pashkëve

SOT - 20.04.2014

Klasa politike në vend përmes rrjeteve sociale kanë përcjellë urimet e tyre për festën e Pashkëve. ku kanë uruar më shumë dashuri, mirëkuptim dhe një të ardhme më të mirë për qytetarët shqiptarë.

Urimet e politikanëve për Pashkët (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 20.04.2014

Disa përmes rrjeteve sociale, e të tjerë përmes deklaratave për media, politika shqiptare ka uruar sot besimtarët e krishterë me rastin e festës së Pashkëve.

Basha uron Pashkët: Mirësi dhe mbarësi sjelltë Zoti për ju dhe familjet tuaja

SOT - 20.04.2014

Kreu i opozitës dhe njëkohësisht kreu i Bashkisë Lulzim Basha i është bashkuar sot urimit të besimtarëve të krishterë në festën e Pashkëve. Në urimin e tij Basha falenderoi të famullitarët dhe ...

Nikolli dhe Kumbaro urojnë Pashkët: Le të jetë ditë reflektimi dhe paqeje

SOT - 20.04.2014

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolli dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro përcollën mesazhin për më shumë mirëqënie dhe për më shumë mbarësi. “Le të jetë ditë reflektimi për të falur më shumë me ...

Besimtarët ortodoks festojnë Pashkët

Portalb - 20.04.2014

Krishterët ortodoks sot e festojnë festën më të madhe krishtere Pashkët - Ringjalljen e Krishtit, ditën kur Jezu Krishti e dëshmoi fuqinë e tij dhe u ringjall nga të vdekurit.

Festa e Pashkëve në Prishtinë

Top Channel - 20.04.2014

Festa e Pashkëve në Prishtinë 20/04/2014 Festa e Pashkëve mblodhi në katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë besimtarët e krishterë në meshën qendrore të ringjalljes së Krishtit.

Pashkët, Rama mes besimtarëve në Korçë

Top Channel - 20.04.2014

Pashkët, Rama mes besimtarëve në Korçë 20/04/2014 Mes besimtarëve të cilët përcollën urimet e tyre në selinë e Mitropolisë së Korçës ishte edhe kryeminstri Edi Rama.

Edhe kryeministri Edi Rama bën selfie – FOTO

Shqipmedia - 20.04.2014

Edhe kryeministri Rama nuk i shpëton Selfie-ve. Ai ka zgjedhur të urojë Pashkët me një foto të shkrepur vetë, nga qyteti i Korçës. Në foto shfaqet me bashkëshorten Linda dhe zvkryeministrin Niko ...

Meta uron për Pashkët më shumë dashuri mes njëri-tjetrit (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 20.04.2014

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. I shoqëruar nga bashkëshortja e tij, deputetja znj. Monika Kryemadhi, z.

"Vetëm se ka përfunduar lufta, nuk do të thotë që kemi paqe"

Lajmi.net - 20.04.2014

Personalitete të shumta të sferës politike, ushtarakë, diplomatë e pjesëtarë të shoqërisë civile, u mblodhën sot në pritjen solemne për festën e Pashkëve, të organizuar nga Ipeshkvia së Kosovës.

Prishtinë: Konvertohen në katolik 20 shqiptarë – FOTO dhe VIDEO

Shqipmedia - 20.04.2014

Rreth 20 persona kanë zgjedhur natën e Pashkëve për t’u konvertuar në fenë katolike. Ceremonia është zhvilluar në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë ku u mbajt mesha qendrore e Festës së Pashkëve.

Kremtimi i Pashkëve nga besmitarët shqiptarë të krishterë në SHBA

Ina - 20.04.2014

Java e Shejtë - Pashkët të cilat janë festa më e madhe e të krishterëve, Ringjallja e Krishtit anembanë Shteteve të Bashkuara janë kremtuar me mesha të ringjalljes së Jezu Krishtit.

Thirrje për t’i përngjarë Jezusit

Telegrafi - 20.04.2014

Thirrje për t’i përngjarë në përpikëri Jezusit, për t’u bërë zemërbutë dhe për t’i përngjarë edhe në dashuri e në besnikëri, janë bërë sot nga ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji, në meshën qendrore të ...

Imzot Dodë Gjergji bën thirrje për t’i përngjarë Jezusit

Koha.net - 20.04.2014

(E plotësuar) Thirrje për t’i përngjarë në përpikëri Jezusit, për t’u bërë zemërbutë dhe për t’i përngjarë edhe në dashuri e në besnikëri, janë kërkuar sot nga ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji.

Pashkët, festë e paqes dhe e bashkimit

Zeri - 20.04.2014

Mesazhe për paqe dhe harmoni ndërmjet njerëzve, kanë ardhur të shtunën nga liderët institucional dhe partiakë dhe përfaqësuesit e klerit katolik, për ditën e Pashkës, ringjalljen e Krishtit.

Rama uron Pashkët me “selfie”: Gëzuar Pashkët nga Korça me dashuri!

Ora news - 20.04.2014

Kryeministri Edi Rama ka uruar Pashkët natën e djeshme në rrjetin social Twitter e Facebook duke shkruar: Gëzuar Pashkët nga Korça me dashuri! Ai e ka bërë këtë urim nëpërmjet një fotoje të njohur si ...

Pashkët, festa e të krishterëve dhe urimet e krerëve të shtetit

Ora news - 20.04.2014

Besimtarët e krishterë në mbarë botën por edhe në Shqipëri festojnë sot Pashkët. Në mesnatë mijëra vetë ndoqën meshën e ringjalles së krishtit. Këtë vit festa përkoi në të njëjtën ditë si për ...

Nishani kërkon mirëkuptim për Pashkët për realizimin e sfidës së integrimit

Ora news - 20.04.2014

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, përcolli urimet e tij për të gjithë besimtarët katolikë dhe ortodoksë për festën e Pashkëve. Në mesazhin e tij,kryetari i shtetit nënvizon se Pashkët na ...

Pashka në Korçë, birra "Korça" shton gëzimin e festës

BalkanWeb - 20.04.2014

Gëzimit të besimtarëve ortotdoksë për ringjalljen e Krishtit në Korçë, i janë bashkuar edhe qytetarë të besimeve të tjera dhe të gjithë së bashku, kanë festuar në lokalet dhe restorantet e këtij ...

Pashkët, urimi special i Elvanës, Tunës dhe Rozanës në Instagram

Ora news - 20.04.2014

Këngëtarja e sukseshme Elvana Gjata ka gjetur një mënyrë të veçantë për të uruar Pashkët. Ajo ka postuar një foto në Instagram duke mbajtur në dorë një vezë të zbukuruar me xixa të shndritshme dhe që ...

Besimtarët katolikë e ortodoks festojnë Pashkët

Panorama - 20.04.2014

UPDATE- Në të gjithë vendin besimtarët ortodoksë dhe katolikë kremtuan Pashkën. Në orët e vona të së shtunës, besimtarët ortodoksë në Tiranë u mblodhën në Katedralen Ngjallja ku Kryepeshkopi i ...

Selfie e kryeministrit Rama, uron Pashkët nga Korça

BalkanWeb - 20.04.2014

TIRANË- Edhe kryeministri Rama nuk i shpëton Selfie-ve. Ai ka zgjedhur të urojë Pashkët me një foto të shkrepur vetë, nga qyteti i Korçës. Në foto shfaqet me bashkëshorten Linda dhe zvkryeministrin ...

Rama ‘selifie’ nga Korça: Gëzuar Pashkët!

Mapo - 20.04.2014

Kryeministri Rama nuk i shpëton fotove ‘Selfie’. Ai ka zgjedhur të urojë Pashkët me një foto të shkrepur vetë, nga qyteti i Korçës. Në foto shfaqet me bashkëshorten Linda dhe zvkryeministrin Niko ...

Katolikë dhe ortodoksë në të gjithë vendin festojnë Pashkët

ABC News - 20.04.2014

Besimtarët festojnë sot Pashkët. Ne mesnate katolike dhe ortodokse kane marre pjese ne ceremonite fetare, qe perkujtojne ringjalljen e Krishit, apo Pashket.

Besimtarët katolikë dhe ortodoksë festojë ringjalljen e Krishtit

Mapo - 20.04.2014

“Krishti u ngjall, vërtet u ngjall. Me këtë frazë, besimtarët e krishterë kanë pritur datën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, ngjalljen e Krishtit”.

Lepuri i Pashkëve ndër vite

Ora news - 20.04.2014

Lepuri është një simbol i pandashëm i Pashkëve. Për këtë festë figura e tij bëhet shumë e dashur për fëmijët dhe janë ata që bëjnë më së shumti bëjnë foto pranë tij.

Pashkët në Kosovë, Imzot Dodë Gjergji bën thirrje për t’i përngjarë Jezusit/ Video

Ora news - 20.04.2014

Edhe në Kosovë besimtarët e krishterë po festojnë pashkët. Mesha e ringjalljes në katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë u drejtua nga ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji.

Edhe kafshët i duan Pashkët

Ora news - 20.04.2014

Edhe kafshët i duan Pashkët. Nëpër vende të ndryshme të botës kujdestarët e kafshëve kanë zbukuruar vendet e kopshteve zoologjikedhe të fermave me ngjyrat dhe vezë, karakteristikat e ...

Berisha uron besimtarët: Pashkët e tjera, t’i gjejnë më mirë shqiptarët

Panorama - 20.04.2014

Sali Berisha dhe Papa Francesku TIRANE- Ish kryeministri, Sali Berisha ka uruar për të gjithë besimtarët “Gezuar Pashket!” Nepermjet nje mesazhi ne Facebook, ish kryeministri uron besimtaret ne kete ...

Politika shqiptare uron Pashkët

Ora news - 20.04.2014

Klasa politike në vend përmes rrjeteve sociale kanë përcjellë urimet e tyre për festën e Pashkëve. Kreu i opozitës Basha, ish-kryeministri Berisha, Ministra, deputetë nga mazhoranca dhe opozita kanë ...

Basha uron Pashkët, thirrje për më shumë përgjegjshmëri, dhembshuri dhe solidaritet

Panorama - 20.04.2014

Lulzim Basha Kreu i Partisë Demokratike, njëherësh kryetar i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha bëri thirrje për më shumë përgjegjshmëri, dhembshuri dhe solidaritet në ditën e Pashkës.

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta uron Pashkët

Panorama - 20.04.2014

TIRANE- Kreu i Kuvendit, Ilir Meta nga Kisha Ortodokse në Tiranë uroi të gjithë shqiptarët për Pashkët. “Sikurse zoti na deshi dhe na mësoi me sakrificën, dhe ne duhet të duam njëri-tjetrin, dhe të ...

Pashkët, urojnë ministret Nikolla e Kumbaro

Panorama - 20.04.2014

Urime për festën e Pashkës, kanë dhënë edhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla dhe e Kulturës, Mirela Kumbaro. “Urojmë të gjithë besimtarët kudo në Shqipëri, Gëzuar Pashkët, këtë festë të ...

Lutje për paqe e dashuri në meshën e Pashkëve (VIDEO + FOTO)

Zeri - 20.04.2014

Me lutje për një jetë të qetë në paqe e harmoni dhe me një jetë e cila i ngjason jetës së Krishtit, filloi mesha kryesore e Pashkëve - ringjalljes së Krishtit, të dielën në Katedralen “Nënë Tereza”, ...

Kremtohet festa e Pashkës në rrethe, të krishterët përkujtojnë ringjalljen e Krishtit/Video

Ora news - 20.04.2014

Atmosfera e Pashkëve është ndier në të gjithë Shqipërinë. Thuajse në të gjithë qytetet kryesore ka patur aktitvitete dhe mesha për këtë festë të rëndësishme për besimtarët.

Mbahet mesha e shenjtë për Pashkët në Prishtinë

Koha.net - 20.04.2014

Dhjetëra qytetarë morën pjesë në meshën e shenjët në Prishtinë me rastin e festës së pashkëve. Don Rrok Gjonlleshaj, uroi të gjithë besimtarët katolik duke ftuar në besim dhe këshilloi të gjithë të ...

PDIU uron të gjithë besimtarët: Për shumë vjet Pashkët

Panorama - 20.04.2014

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet uron të gjithë besimtarët e krishterë: ortodoksë, katolikë dhe protestantë, si edhe të gjithë shqiptarët, Për shumë vjet Pashkët.

Pashkët nëpër botë

Ora news - 20.04.2014

Nga Ukraina në Britanin e Madhe, e diela e Pashkëve u kremtua nga miliona besimtarë në mbarë botën. Në ditën më shpresëdhënëse të krishtërimit, Papa Francesku bëri lujtjen para 150 mijë turistësh të ...

Dodë Gjergji: Nuk do të themi që kemi paqe

Telegrafi - 20.04.2014

Personalitete të shumta të sferës politike, ushtarakë, diplomatë e pjesëtarë të shoqërisë civile, u mblodhën sot në pritjen solemne për festën e Pashkëve, të organizuar nga Ipeshkvia së Kosovës.

Pashkët, besimtarët e krishterë në të gjithë botën sot në festë

Shqiptarja - 20.04.2014

TIRANE - Besimtarët katolikë edhe ata ortodoksë, festojnë sot Pashkët. Por kjo festë për mbarë të krishterët nuk mund të konceptohet pa vezët e kuqe. Ato janë simbol i jetës, ndërsa e kuqja sakrifica ...

Besimtarët e krishterë kremtojnë Pashkët, mbahen meshat e shenjta

Gazeta Idea - 20.04.2014

Tiranë- Besimtarët katolikë dhe ata ortodoksë në të gjithë vendin kremtojnë sot Pashkën, dita e cila shënon ngjalljen e Krishtit. Mesha për ngjalljen e Krishtit Një pjesë e madhe e tyre e kanë pritur ...

Rama uron Pashkët nga Korça me një selfie

Gazeta Tema - 20.04.2014

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga bashkëshortja Linda, ka zgjedhur qytetin e Korçës për të festuar dhe uruar Pashkët. Përmes një postimi në rrjetet sociale Rama ka uruar të gjithë besimtarët ...

Pashkët/Basha uron besimtarët: Me shpresë që e nesërmja do të jetë më e mirë se e sotmja

Gazeta Tema - 20.04.2014

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zgjedhur postimin në Facebook për ti uruar besimtarëve të krishterë, ortodoksë dhe katolikë, Pashkët. Urimin e tij në rrjetin social Basha e shoqëron me ...

Mesha e madhe e Pashkëve

Vision Plus - 20.04.2014

Mes lutjeve dhe urimeve, besimtarët ortodoksë dhe katolikë kremtuan ringjalljen e Krishtit. Në mesnatë në Katedralen e Shën Palit, monsinjor Rrok Mirdita në praninë e qindra besimtarëve mbajti meshën ...

Pashkët, mesazh Meta e Peleshi: Urojmë gëzuar ditën e ringjalljes

Shqiptarja - 20.04.2014

TIRANË - Kreu i Kuvendit Ilir Meta dhe zv/kryeministri Niko Peleshi kanë uruar besimtarët për festën e pashkëve, respektivisht nga kisha ortodokse në Tiranë dhe Korçë.

FOTOLAJM/ Rama, selfie nga Korça për të uruar Pashkët

Shqiptarja - 20.04.2014

KORÇË - Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur Korçën për të festuar Pashkët, duke përshëndetur me një “selfie”. I shoqëruar edhe nga bashkëshortja Linda, si dhe zv/kryeministri Niko Peleshi me ...

Pashkët, politikanët urojnë besimtarët për më shumë dashuri e harmoni

Gazeta Idea - 20.04.2014

Tiranë- Besimtarët e krishtere kremtojnë sot Pashkën, ditë e cila simbolizon ngjalljen e Krishtit. Pjesë e tyre janë bërë edhe politikanët, të cilët kanë uruar sot besimtarët për më shumë dashuri.

Festa e Pashkëve, politikanët japin mesazhe për “ringjallje” dhe “rilindje”

Respublica - 20.04.2014

Krerët e institucioneve dhe të politikës i janë drejtuar sot kishave të vendit për të uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Presidenti Bujar Nishani ka zgjedhur që të japë 2 mesazhe të ...

Pashkët/ Politika uron për më shumë siguri, dashuri dhe reflektim

Gazeta Tema - 20.04.2014

Politika uron besimtarët e krishterë, ortodokës dhe katolikë,për festën e Pashkëve. Pas vizitave të bëra me këtë rast në kishën ortodokse dhe katolike, përfaqësues të politikës kanë shmangur komentet ...

Festa e Pashkeve besimtaret kremtojne ringjalljen e Krishtit urojne politikanet

Shqiperia - 20.04.2014

“Krishti u ngjall, vërtet u ngjall. Me këtë frazë, besimtarët e krishterë kanë pritur datën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, ngjalljen e Krishtit”.

Rama ‘selfie’ në Korçë, uron Pashkët

Gazeta Dita - 20.04.2014

Kryeministri Edi Rama, ka zgjedhur qytetin e Korçës për të festuar dhe uruar Pashkët. I shoqëruar nga bashkëshortja Linda përmes një postimi në rrjetet sociale Rama ka uruar të gjithë besimtarët ...

Pashkët, Jahjaga viziton manastirin e Deçanit

AlbanianScreen - 20.04.2014

Kosovë - Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vizituar Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës, me rastin e festës së Pashkëve. Në Manastirin e Deçanit, Jahjaga është pritur nga ...

Besimtarët katolikë dhe ortodoksë kremtojnë Pashkët

AlbanianScreen - 20.04.2014

Tiranë - Në të gjithë vendin besimtarët ortodoksë dhe katolikë kremtuan Pashkën. Në orët e vona të së shtunës deri pas mesnate, besimtarët ortodoksë në Tiranë u mblodhën në Katedralen Ngjallja ku ...

Papa, mesazhi i Pashkëve shkon për njerëzit në zonat e konfliktit

AlbanianScreen - 20.04.2014

Vatikan - Miliona besimtarë të krishterë në gjithë botën festojnë Pashkët. Për herë të parë në shumë vite, Pashkët, dita për të cilën të krishterët besojnë se Jezu Krishti është ringjallur? festohet ...

Politikanët urojnë më shumë mirëkuptim me rastin e Pashkëve

AlbanianScreen - 20.04.2014

Tiranë - Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u uroi Festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve katolikë dhe ortodoksë shqiptarë kudo që ndodhen. Në mesazhin drejtuar besimtarëve katolikë, Kreu i ...

Shumica në lindje të Ukrainës, “kundër Rusisë”

Evropaelire - 19.04.2014

19:05 Moska: Vetëm 3,000 krimeanë s’i duan pasaportat ruse 18:54 Shumica në lindje të Ukrainës, “kundër Rusisë” 18:30 Ukraina tërheq pajisjet ushtarake nga Krimeja 18:07 Kampi i Euromaidanit nuk do ...

Pashkët, Janullatos: Kjo ditë të na fuqizojë besimin

Albeu.com - 19.04.2014

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë, Fortlumturia e tij Anastas Janullatos uroi besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Në një mesazh urimi Kryepeshkopi Anastas tha se: " ...

Haradinaj uron të gjithë të krishterët për Festën e Pashkëve

Almakos - 19.04.2014

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, me rastin e Festës së Pashkëve, ua përcjellë urimet më të përzemërta Imzot Dodë Gjergjit, Ipeshkv i Ipeshkvisë së Kosovës dhe ...

Hashim Thaçi uron besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve

Almakos - 19.04.2014

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. "I nderuari Ipeshkv, Dodë Gjergji, Në emër të Qeverisës së Republikës së Kosovës dhe në ...

​Thaçi dhe Haradinaj urojnë Festën e Pashkëve

Albeu.com - 19.04.2014

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, ka uruar besimtarët e krishterë me rastin e Festës së Pashkëve. Në urimin e kryeministrit thuhet se festa e Pashkëve në shtetin e lirë dhe demokratik të Kosovës ...

Urimet e krerëve politikë për Festën Pashkëve

Lajmi.net - 19.04.2014

Përfaqësues institucional dhe politikë kanë uruar besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në urimet e tyre thuhet se kjo festë dëshmon për tolerancën, mirëkuptimin dhe dashurinë që mbizotëron ...

Të krishterët festojnë Pashkët

Top Channel - 19.04.2014

Të krishterët festojnë Pashkët 19/04/2014 Të shtunën në mbrëmje besimtarët e krishterë festojnë Pashkët. Ortodoksë dhe katolikë do të presin në mesnatë ringjalljen e Krishtit.

Presidentja Jahjaga uron besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve

24 orë - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, uron sot të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. “Të nderuar besimtarë dhe udhëheqës fetarë.

Jahjaga uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Albeu.com - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga , gjatë ditës së sotme ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. "Me rastin e festës së komunitetit katolik, komunitetit ...

Krasniqi: Në Kosovë të mbretërojë paqja, dashuria dhe mirëkuptimi

24 orë - 19.04.2014

Me rastin e festës së Pashkëve, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, i dërgoi një urim Imzot Dodë Gjergjit dhe gjithë besimtarëve të krishterë.

Presidentja Jahjaga, uron të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Almakos - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në urim thuhet: Të nderuar besimtarë dhe udhëheqës fetarë.

Pashkët, ditë e ringjalljes së jetës dhe të mirës

Lajmi.net - 19.04.2014

Në prag të festës së pashkëve, Presidentja e Republikës së Kosovës vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës. Ajo tha se Pashkët janë një ditë e ringjalljes së jetës dhe të mirës.

Nishani u uron “Gëzuar Pashkët” të gjithë besimtarëve ortodoksë shqiptarë

SOT - 19.04.2014

Kreu i Shtetit shqiptar, Bujar Nishani u uron “Gëzuar Pashkët” të gjithë besimtarëve ortodoksë shqiptarë nëpërmjet një mesazhi të bërë publik. “Të dashur besimtarë ortodoksë! Festa e Pashkëve, duke ...

Jahjaga vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës

SOT - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga vizitoi sot Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës, në prag të festës së Pashkëve.

Festa e Pashkëve, Thaçi: Kosova ka qenë dhe mbetet vendi i tolerancës fetare

SOT - 19.04.2014

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në tekstin e urimit thuhet: "I nderuari Ipeshkv, Dodë Gjergji, Në emër të Qeverisës së ...

Festa e Pashkëve, Basha: Të besojmë se e nesërmja do jetë më e mirë se e sotmja

SOT - 19.04.2014

Kryebashkiaku dhe njëherësh lider i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në rrjetin social "Facebook" Basha u uron mbarësi dhe mirësi për ...

Mesazhi i Shkëlqesisë së Tij, Imzot Dodë Gjergji për Pashkët 2014

Telegrafi - 19.04.2014

Ju sjellim të plotë mesazhin e Imzot Dodë Gjergjit, dërguar besimtarëve të krishterë, me rastin e festës së Pashkëve. “Me të vërtetë u ngjall ... !” (Lk 24, 35) Drejtuar priftërinjve, rregulltarëve ...

Thaçi uron besimtarët krishterë për Festën e Pashkëve

Telegrafi - 19.04.2014

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar Ipeshkvin Dodë Gjergji dhe të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. “Në emër të Qeverisës së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim ju ...

Haradinaj uron të gjithë të krishterët për Festën e Pashkëve

Telegrafi - 19.04.2014

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, me rastin e Festës së Pashkëve, ua përcjellë urimet më të përzemërta Imzot Dodë Gjergjit, Ipeshkv i Ipeshkvisë së Kosovës dhe ...

Fotot artistike të Pashkëve ndër vite

Ora news - 19.04.2014

Prej vitesh fotot artistike me rastin e Pashkëve kanë pasur në thelb të tyre elementin e vezëve dhe të lepujve. Por po ti shikosh në ditët e sotme këto sete fotografish nuk ngjajnë dhe aq shumë ...

Mustafa uron të gjithë të krishterët për Festën e Pashkëve

Telegrafi - 19.04.2014

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ua ka uruar Festën e Pashkëve, të gjithë qytetarëve të krishterë të Kosovës, si dhe Imzot Dodë Gjergjit, Ipeshkëv i Ipeshkvisë së Republikës së ...

Politikanët urojnë të krishterët për Pashkë

Zeri - 19.04.2014

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në urimin e kryeministrit thuhet se festa e Pashkëve në shtetin e lirë dhe demokratik të Kosovës ...

Mustafa uroi qytetarët dhe Ipeshkvin Dodë Gjergji

Koha.net - 19.04.2014

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ua ka uruar Festën e Pashkëve të gjithë qytetarëve të krishterë të Kosovës, si dhe Imzot Dodë Gjergjit, Ipeshkëv i Ipeshkvisë së Republikës së ...

Presidentja Jahjaga, uron të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Telegrafi - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në urim thuhet: Të nderuar besimtarë dhe udhëheqës fetarë.

Urimi i presidentes Jahjaga me rastin e Festës së Pashkëve

Koha.net - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në urim thuhet: “Me rastin e festës së komunitetit katolik, komunitetit ortodoks ...

Festa e Pashkëve, uron kryepeshkopi Janullatos

ABC News - 19.04.2014

Në një mesazh urimi me rastin e festëts së pashkëve kryepeshkopi Anastas uroi për një shoqëri me solidaritet dhe përgjegjësi të përbashkët. Kjo ditë duhet të na fuqizojë besimin te Krishti dhe të na ...

Tërnava: Festa e pashkëve të jenë si gjithherë në funksion të fisnikërimit të popullit tonë

Telegrafi - 19.04.2014

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, uroi ipeshkvin e Kosovës, Dodë Gjergji, për festën e Pashkëve. “I nderuari Ipeshkëv, zotëri Dodë Gjergji, me rastin e festës së Pashkëve kam nderin dhe kënaqësinë që ...

Jahjaga vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës

Koha.net - 19.04.2014

Presidentja Atifete Jahjaga vizitoi të shtunën Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës, në prag të festës së Pashkëve. Në Manastirin e Deçanit, Jahjaga u prit nga igumeni i këtij manastiri, ...

Jahjaga vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës (Foto)

Zeri - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga vizitoi sot Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës, në prag të festës së Pashkëve.

Pashkët, Urimi i Rrok Mirditës e Janullatos për besimtarët/Video

Ora news - 19.04.2014

Besimtarët e krishterë festojnë sot në mbrëmje Pashkët. Imzot Rrok Mirdita dhe Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë, Fortlumturia e tij Anastas Janullatos uruan sot besimtarët e ...

Greqia e Pashkëve të varfëra

Ora news - 19.04.2014

Gjykime, vuajtje e ringjallje: kjo është shpresa e popullit grek, një nga popujt që tradicionalisht e ka festuar më së miri këtë festë, pavarësisht ekonomisë së dobët pas 6 vitesh në recesion.

Obama: Ditët e shenjta na kujtojnë përgjegjësitë ndaj Zotit dhe njëri-tjetrit

VOA - 19.04.2014

Presidenti amerikan Barack Obama foli sot në fjalimin e tij të përjavshëm për kuptimin e Javës së Shenjtë dhe Pashkëve për të krishterët. Zoti Obama tha sot se ditët e shenjta na kujtojnë për ...

Jahjaga vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës

Telegrafi - 19.04.2014

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vizituar sot Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës, në prag të festës së Pashkëve. Në Manastirin e Deçanit, Jahjaga është pritur nga igumeni i ...

Besimtarët ortodoksë dhe katolikë kremtojnë ringjalljen e Krishtit. Urimet nga Politika

BalkanWeb - 20.04.2014

TIRANE- Në të gjithë vendin besimtarët ortodoksë dhe katolikë kremtuan Pashkën. Në orët e vona të së shtunës deri pas mesnate, besimtarët ortodoksë në Tiranë u mblodhën në Katedralen Ngjallja ku ...

Pashkët, Nishani uron besimtarët katolikë e ortodoks

Panorama - 19.04.2014

Presidenti Bujar Nishani TIRANE- Presidenti Bujar Nishani ka uruar të gjithë besimtarët katolikë dhe ortodoks me rastin e Pashkëve. “Të dashur besimtarë katolikë! Me rastin e festës së Pashkëve, në ...

Presidenti Nishani dhe kreu i PD, Basha urojnë besimtarët e krishterë

ABC News - 19.04.2014

Kreu i Shtetit shqiptar, Bujar Nishani u uron “Gëzuar Pashkët” të gjithë besimtarëve ortodoksë shqiptarë nëpërmjet një mesazhi të bërë publik: “Të dashur besimtarë ortodoksë! Festa e Pashkëve, duke ...

Arqipeshkvi Masafra uron besimtarët

VOA - 19.04.2014

Në prag të meshës së Pashkëve, që pritet të mbahet në mesnatë, Kryetari i Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, Arqipeshkvi Engjëll Masafra, përcolli mesazhin e përvitshëm, përmes të cilit uroi ...

Urimi i Kryepeshkopit Anastas

VOA - 19.04.2014

Në Shqipëri, besimtarët e krishterë do të festojnë sot në mbrëmje pashkët, duke pritur ringjalljen e krishtit. Krerët ortodoksë dhe katolikë uruan përmes mesazheve të tyre, të gjithë besimtarët.

Festa e Pashkëve, historia dhe simboli i saj

ABC News - 19.04.2014

Pashkët paraprihen nga 40 ditët parapërgatitore të agjërimit dhe përkorimit, që quhen Kreshme. Fillon nga e "Mërkura e Përhimtë" dhe mbaron të Dielën e Palmave që është e fundmja para Pashkëve e që ...

Obama: Ditët e shenjta na kujtojnë përgjegjësitë ndaj Zotit dhe njëri-tjetrit

Koha.net - 19.04.2014

Presidenti amerikan Barack Obama foli sot në fjalimin e tij të përjavshëm për kuptimin e Javës së Shenjtë dhe Pashkëve për të krishterët. Obama tha sot se ditët e shenjta na kujtojnë për ...

Imzot Dodë Gjergji uron Pashkët

InfoGlobi - 19.04.2014

Imzot Dodë Gjergji, ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë me rastin e festës së Pashkëve. Mesazhi i Shkëlqesisë së Tij, Imzot Dodë Gjergji për Pashkët Ju sjellim të plotë mesazhin e Imzot Dodë ...

Kryeministri Thaçi uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Shqiptarja - 19.04.2014

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në urimin e kryeministrit thuhet se festa e Pashkëve në shtetin e lirë dhe demokratik të Kosovës ...

Politikanët urojnë të krishterët për Pashkë

InfoGlobi - 19.04.2014

Me rastin e Festës së Pashkëve, politikanët kanë uruar besimtarët e krishterë në mbarë vendin. Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi , uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve.

Thaçi uron besimtarët krishterë për Festën e Pashkëve

Gazeta Shqip - 19.04.2014

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar Ipeshkvin Dodë Gjergji dhe të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. “Në emër të Qeverisës së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim ju ...

Kremtohet e “premtja e zezë”

Vision Plus - 19.04.2014

Mijëra besimtare të krishtere në të gjithë vendin, kanë zhvilluar pasditen e të premtes shëtitjen e Epitafit të Krishtit. Procesioni në Lezhë e Gjirokastër ka mbledhur para shesheve të qyteteve ...

Sonte Pashkët, urime për më shumë vepra dashurie e "dritë"

Shqiptarja - 19.04.2014

TIRANE – Me të kaluar ora 00.00 të gjithë besimtarët katolik e të krishterë, kremtojnë Pashkët, simbolin e ringjalles së Jezu Krishtit, i cili u kryqëzua për mëkatet e njerëzimit.

Jahjaga uron Festën e Pashkëve: T'i shtrijmë dorën kujt ka nevojë

Shqiptarja - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, i ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve, e të cilët i uron që kjo festë t’i gjejë ata mes njerëzve të dashur, në ...

Mesazh e urim për Pashkë

Vision Plus - 19.04.2014

Imzot Rrok Mirdita dhe kryepeshkopi Anastas Janullatos, kanë uruar sot besimtarët Katolikë e Ortodoksë për festën e Pashkëve. Dashuria për zotin dhe lutja për paqe, kanë qene ne qendër të ...

Të krishterët festojnë Pashkët

Gazeta Dita - 19.04.2014

Të shtunën në mbrëmje besimtarët e krishterë festojnë Pashkët. Ortodoksë dhe katolikë do të presin në mesnatë ringjalljen e Krishtit. Fortlumturia e tij Anastas, Kryepeshkop i Tiranës, Durrësit dhe i ...

Jahjaga, Thaçi e Mustafa urojnë Pashkët

Fish Media - 19.04.2014

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Në urim thuhet: “Me rastin e festës së komunitetit katolik, komunitetit ortodoks dhe komunitetit ...

Ja përse i ngjyejmë vezët për festën e Pashkës dhe miti i ngjyrës së kuqe

Gazeta Idea - 19.04.2014

Për të krishterët ortodoksë, një nga traditat më të vjetra të Pashkëve janë lyerja e vezëve, të cilat janë të lidhura me kryqëzimin dhe ringjalljen e Jezusit.

Nishani ‘poet’, uron Pashkët e shpresës

AMA-News - 19.04.2014

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u uron Festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve katolikë dhe ortodoksë shqiptarë kudo që ndodhen. Në mesazhin drejtuar besimtarëve katolikë, Kreu i shtetit ...

Jahjaga vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës

Shqiptarja - 19.04.2014

DEÇAN - Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga vizitoi sot Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës, në prag të festës së Pashkëve.

Të krishterët festojnë Pashkët

Respublica - 19.04.2014

Të shtunën në mbrëmje besimtarët e krishterë festojnë Pashkët. Ortodoksë dhe katolikë do të presin në mesnatë ringjalljen e Krishtit. Fortlumturia e tij Anastas, Kryepeshkop i Tiranës, Durrësit dhe i ...

Pashkët – Jahjaga takon Janjiqin e Gjergjin

InfoGlobi - 19.04.2014

Në prak të festës së Pashkëve, Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës. Në Manastirin e Deçanit, Presidentja Jahjaga u prit nga igumeni i këtij ...

Udhëheqës shtetëror e partiak të Kosovës urojnë për Festën e Pashkëve

Kosova Live - 19.04.2014

Udhëheqës të lartë shtetëror e partiak të Kosovës kanë uruar besimtarët e krishterë me rastin e Festës së Pashkëve, duke iu dëshiruar atyre lumturi e harmoni familjare dhe begati e mirësi.

Presidentja Jahjaga vizitoi Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës

Kosova Live - 19.04.2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, në prag të Festës së Pashkëve vizitoi sot Manastirin e Deçanit dhe Katedralen e Prishtinës. Në Manastirin e Deçanit, ajo u prit nga igumeni i ...

Pashkët, festa e ringjalljes së Krishtit

Top Channel - 18.04.2014

Pashkët, festa e ringjalljes së Krishtit 18/04/2014 Nuk ndodh rregullisht që Pashkët katolike dhe ato ortodokse të përkojnë në të njëjtën ditë, e kjo për faktin e thjeshtë se kishat mbështeten në ...

Ahmeti uron Pashkët

Portalb - 18.04.2014

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti në emër të gjithë anëtarëve dhe përkrahësve të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe në emrin e tij personal ka uruar të gjithë besimtarët e krishter me rastin e festës ...

Ahmeti uron për ditën e Pashkëve

Zhurnal - 18.04.2014

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar besimtarët e krishterë me rastin e ditës së Pashkëve. “Më lejoni ju lutem që në emër të të gjithë anëtarëve dhe përkrahësve të BDI-së ...

Ali Ahmeti uron Pashkët

Albtime - 18.04.2014

Urimi orgjinal i Ahmeti: "Të nderuar besimtar të krishter, Më lejoni ju lutem që në emër të të gjithë anëtarëve dhe përkrahësve të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe në emrin tim personal të uroj ...

Pashkët, VMRO-DPMNE sot e nesër pa tubime

Zhurnal - 18.04.2014

Me rastin e festës së Pashkëve, VMRO-DPMNE ka vendosur që të shtyn tubimet të cilat duhej të mbahen sot edhe nesër. “Për shkak të respektit për ndjenjat fetare të qytetarëve të cilët këto ditë ...

Ali Ahmeti uron Pashkët: Qoftë një ditë që na bën bashkë

Albeu.com - 18.04.2014

Ali Ahmeti ka uruar të gjithë besimtarët për ditën e Pashkëve. “Më lejoni ju lutem që në emër të të gjithë anëtarëve dhe përkrahësve të BDI-së dhe në emrin tim personal të uroj të gjithë besimtarët e ...

VMRO e bën 2 ditë "pushim" fushatën për shkak të Pashkëve

Albeu.com - 18.04.2014

VMRO ka vendosur që të shtyjë tubimet që do ti mbante sot dhe nesër, për shkak të Pashkëve. “Për shkak të respektit për ndjenjat fetare të qytetarëve të cilët këto ditë festojnë Pashkët, VMRO-DPMNE ...

Ahmeti uron pashkët: qoftë një ditë që na bën bashkë

Zhurnal - 18.04.2014

Ali Ahmeti ka uruar të gjithë besimtarët për ditën e Pashkëve. “Më lejoni ju lutem që në emër të të gjithë anëtarëve dhe përkrahësve të BDI-së dhe në emrin tim personal të uroj të gjithë besimtarët e ...

Miranda Kerr, një lepurushe seksi për Pashkë

Ora news - 18.04.2014

Miranda Kerr është shndërruar në një lepurushe seksi për të treguar më bukur karakteristikat e festës së Pashkëve. Topmodelja 30 vjeçare ka postuar në Instagram një video ku ka treguar detajet dhe ...

PSHDK-ja uron Pashkët

Koha.net - 18.04.2014

Prishtinë, 18 prill - PSHDK-ja uron të gjithë qytetarët e krishterë në Kosovë, për festën e Pashkëve. “Festa e Pashkëve është një ditë e madhe e ringjalljes, ditë e ngadhënjimit të filozofisë së ...

Nesër nis festimi i Pashkëve

Koha.net - 18.04.2014

Prishtinë, 18 prill - Nesër fillon festa e Pashkëve e që është kremtimi më i madh i kalendarit liturgjik të Kishës Katolike dhe të kishave të tjera të krishtera që kremtojnë Ringjalljen e Jezusit të ...

Pashkët - thelbi i besimit të krishterë

Yll Press - 18.04.2014

Sepse në ringjalljen e Jezusit është vetë ringjallja jonë, thotë Marianus Bieber. Për priftin domenikan katolik Marianus Bieber është e qartë se. "Zanafilla a krishtërimit nis nga Pashkët, sepse në ...

Imzot Dodë Gjergji uron besimtarët e krishterë për Pashkët

Koha.net - 18.04.2014

Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Imzon Dodë Gjergji, ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë me rastin e festës së Pashkëve, e cila njihet si Ringjallja e Jezu Krishtit.

Festa e Bashkëve

InfoGlobi - 18.04.2014

Pashkët shihen si festa kryesore e krishtërimit si tek ortodoksët, katolikët dhe protestantët. Si e tillë ajo festohet nga besimtarët ortodoksë, edhe pse të tjerët preferojnë emocionalisht më tepër ...

Nis kremtimi i Pashkëve në të gjithë Botën

AMA-News - 18.04.2014

Nuk ndodh rregullisht që Pashkët katolike dhe ato ortodokse të përkojnë në të njëjtën ditë, e kjo për faktin e thjeshtë se kishat mbështeten në kalendarë të ndryshëm.

Edhe dy ditë vijnë Pashkët, Obama shfaqet me Lepurushin e festës

Shqiptarja - 18.04.2014

SHBA - Atmosfera e Pashkëve katolike dhe ortodokse ka nisur të ndihet në të gjitha rrjetet sociale, veçanërisht sot, në prag të ditëve të pushimit të javës.

VMRO e bën 2 ditë “pushim” fushatën për shkak të Pashkëve

Gazeta Shqip - 18.04.2014

VMRO ka vendosur që të shtyjë tubimet që do ti mbante sot dhe nesër, për shkak të Pashkëve. “Për shkak të respektit për ndjenjat fetare të qytetarëve të cilët këto ditë festojnë Pashkët, VMRO-DPMNE ...

Mesazh për pashkët nga ipeshkvi i Ohrit dhe i Maqedonisë z.z. Stefani

Idividi - 17.04.2014

Shkup, 16 prill 2014 (MIA) - Kryetari i Kishës ortodokse të Maqedonisë ipeshkvi i Ohrit dhe i Maqedonisë z.z. Stefani sot deri te të gjithë besimtarët e besimit ortodoks dërgoi mesazh me rastin e ...

E Enjtja e Shenjtë sjell festimet e Pashkëve në Jeruzalem

Albeu.com - 17.04.2014

Sot përkujtohet e Enjtja e Shenjtë, tre ditë përpara ardhjes së Pashkëve. Patriarku i Jeruzalemit lau këmbët e 12 klerikëve të tij në Kishën e varrit të Shenjtë në qytetin e vjetër sipas traditës së ...

Të dielën, Pashkët

Koha.net - 17.04.2014

Prizren, 17 prill – Ipeshkvia e Kosovës njofton se mesha qendrore e Festës së Pashkëve do të jetë të shtunën, më 19 prill, në orën 21:00 në Katedralen Nënë Tereza në Prishtinë.

“Pashkë” në Bllacë

Panorama - 17.04.2014

MIRELA OKTROVA Cilido që e njeh historikun dhe kuptimin e “Pashkëve”, e di se Pashkët hebraike lidhen me kurbanin që i parapriu eksodit të izraelitëve nga Egjipti dhe Pashkët e krishtera me flijimin ...

Nisin festimet e Pashkëve në Jeruzalem me të Enjten e Shenjtë

AlbanianScreen - 17.04.2014

Jeruzalem - Patriarku ortodoks grek i Jeruzalemit, Theophilus III lau këmbët e 12 klerikëve të tij në Kishën e varrit të Shenjtë në qytetin e vjetër. Përkujtohet kështu e Enjtja e Shenjtë, tre ditë ...

Pema e pashkëve

Kosova Live - 16.04.2014

Pashkët po afrohen dhe ju me siguri po mendoni për mënyra që t’i mirëpritni me atmosferë pashkësh. Kush ka thënë që pema duhet të vihet vetëm për krishtlindje, ju mund të krijoni edhe një pemë ...

Pashkë modeste për rumunët, shkak kriza

Gazeta Idea - 15.04.2014

Rumani- Pashka është një festë e madhe në Rumani, por kriza ekonomike do të bëjë që shumica e njerëzve do të festojë me një buxhet të shtrënguar këtë vit, raporton ‘Balkan Insight’.

Vezët “moderne” të Pashkëve FOTO

Ora news - 14.04.2014

Kur zbukurimi i vezëve të Pashkëve inspirohet nga veshjet e stilistëve të vitit 2014. Ja disa ide të ...