TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Serbia miraton rezolutën për Kosovën

Shekulli - 13.01.2013

Rezoluta e Serbisë për Kosovën i jep fuqi kryeministrit serb dhe grupit të bisedimeve për të shkuar në negociata me Kosovën, duke vepruar në bazë të platformës politike të Serbisë të cilën edhe e mbështet rezoluta.

Kuvendi serb miratoi rezolutën për Kosovën

Evropaelire - 13.01.2013

10:44 Kuvendi serb miratoi rezolutën për Kosovën 10:39 Hollande: Sulmet shkaktuan "humbje të rënda" në Mali 10:10 Daçiq: Serbia "praktikisht" e ka humbur sovranitetin mbi ...

Serbia e ka humbur "sovranitetin" mbi Kosovën

Albeu.com - 13.01.2013

Serbia e ka humbur "sovranitetin" mbi Kosovën Kryeministri serb Ivica Daçiq ka thënë se Serbia "praktikisht" e ka humbur sovranitetin mbi Kosovën dhe se autonomia për sebët që jetojnë në Kosovë është më e shumta që Beogradi mund të ...

Kuvendi i Serbisë e miratoi rezolutën për Kosovën

Alsat - 13.01.2013

Kuvendi i Serbisë mbrëmë pas mesnatës ka miratuar rezolutën për Kosovën, pas një debati që ka zgjatur tërë ditën. Gjithashtu, siç raportojnë mediat serbe, është vendosur që të zbulohet për publikun platforma, mbi bazë të së cilës do të ...

Kuvendi serb miratoi rezolutën për Kosovën

Ina - 13.01.2013

Deputetët e Kuvendit të Serbisë, në mbledhjen e jashtëzakonshme e cila ka zgjatur deri pas mesnatës kanë miratuar Rezolutën për Kosovën, e cila do të paraqesë bazën për bisedimet me institucionet e Kosovës.

Miratohet rezoluta për Kosovën, hiqet sekreti për platformën

Evropaelire - 13.01.2013

Kuvendi i Serbisë ka miratuar rezolutën për Kosovën pas mesnatës, pas një debati që ka zgjatur tërë ditën. Gjithashtu, siç raportojnë mediat serbe, është vendosur që të zbulohet për publikun platforma, mbi bazë të së cilës do të zhvillohen ...

Parlamenti serb miraton rezolutën për Kosovën

Albeu.com - 13.01.2013

Parlamenti serb miraton rezolutën për Kosovën Kuvendi i Serbisë ka miratuar rezolutën për Kosovën pas mesnatës, pas një debati që ka zgjatur tërë ditën.

Serbia miraton rezolutën për Kosovën

Top Channel - 13.01.2013

Kuvendi serb ka miratuar rezolutën për Kosovën, me të cilën Serbia kërkon autonomi për serbët e Kosovës, por refuzon njohjen e saj. Polemika të ashpra kanë ndjekur përpjekjet e Kuvendit të Serbisë për të dalë me një qëndrim unik dhe pas 14 ...

Parlamenti serb voton rezolutën për Kosovën

LajmiFundit - 13.01.2013

Parlamenti i Serbisë ka miratuar me 175 vota pro dhe vetëm 19 kundër rezolutën për Kosovën. Më heret qeveria e Serbisë kishte dhënë dritën jeshile për ti dhënë dokumentit një status konfidencial duke mos e bërë të ditur në detaje ...

Sërbia miratoi rezolutën për Kosovën

Portalb - 13.01.2013

Kuvendi serb ka miratuar rezolutën për Kosovën, me të cilën Serbia kërkon autonomi për serbët e Kosovës, por refuzon njohjen e saj. Polemika të ashpra kanë ndjekur përpjekjet e Kuvendit të Serbisë për të dalë me një qëndrim unik dhe pas 14 ...

Serbia miraton rezolutën për Kosovën, hiqet sekreti për platformën

Shqipmedia - 13.01.2013

Kuvendi serb ka miratuar rezolutën për Kosovën, me të cilën Serbia kërkon autonomi për serbët e Kosovës, por refuzon njohjen e saj. Polemika të ashpra kanë ndjekur përpjekjet e Kuvendit të Serbisë për të dalë me një qëndrim unik dhe pas 14 ...

Rezoluta, pozicion nismëtar për serbët

Evropaelire - 13.01.2013

Rezoluta për Kosovën, të cilën Kuvendi i Serbisë e ka miratuar më 12 janar, i definon politikat me të cilat shteti serb do t’i qaset Kosovës, por edhe dialogut me të, i cili pritet të vazhdojë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, ...

Daçiç: Platforma për Kosovën nuk është më sekret shtetëror

Ora news - 13.01.2013

Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç ka deklaruar se platforma për Kosovën nuk është sekret shtetëror. Deklarata e Daçiç u bë pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë e cila u mbajt në ndërtesën e Kuvendit të Serbisë ku theksoi se platforma ...

Daçiq: Serbia "praktikisht" e ka humbur sovranitetin mbi Kosovën

Botasot - 13.01.2013

Kryeministri serb Ivica Daçiq ka thënë se Serbia “praktikisht” e ka humbur sovranitetin mbi Kosovën dhe se autonomia për sebët që jetojnë në Kosovë është më e shumta që Beogradi mund të shpresojë të shpëtojë.

Serbia miraton rezolutën për Kosovën, hiqet sekreti për platformën

Yll Press - 13.01.2013

Teksti i platformës, që njëherë është thënë se do mbetet sekret, do të publikohet në ueb faqen e Qeverisë së Serbisë. Kuvendi i Serbisë ka miratuar rezolutën për Kosovën pas mesnatës, pas një debati që ka zgjatur tërë ditën.

Kuvendi serb miratoi rezolutën për Kosovën

Botasot - 13.01.2013

Kuvendi i Serbisë ka miratuar rezolutën për Kosovën pas mesnatës, pas një debati që ka zgjatur tërë ditën. Gjithashtu, siç raportojnë mediat serbe, është vendosur që të zbulohet për publikun platforma, mbi bazë të së cilës do të zhvillohen ...

Nikolliq pret me "optimizëm" dialogun

Botasot - 13.01.2013

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, tha se e pret me optimizëm raundin e ardhshëm të bisedimeve mes Beogradit dhe Prishtinës, sepse “negociatorët duhet ta njoftojnë edhe Kuvendin”.

BE nuk komenton Rezolutën serbe për Kosovën

Koha.net - 13.01.2013

Bruksel, 13 janar – (E plotësuar) Autoritetet e BE-së në Bruksel nuk pranuan ta komentojnë Rezolutën serbe për Kosovën, të miratuar nga Kuvendi i Serbisë, duke insistuar me këtë rast me rëndësinë e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe ...

Hiqet sekreti për platformën

Telegrafi - 13.01.2013

Kuvendi i Serbisë ka miratuar rezolutën për Kosovën pas mesnatës, pas një debati që ka zgjatur tërë ditën. Gjithashtu, siç raportojnë mediat serbe, është vendosur që të zbulohet për publikun platforma, mbi bazë të së cilës do të zhvillohen ...

Nikoliq pret me "optimizëm" dialogun

Koha.net - 13.01.2013

Beograd, 13 janar - Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, tha se e pret me optimizëm raundin e ardhshëm të bisedimeve mes Beogradit dhe Prishtinës, sepse “negociatorët duhet ta njoftojnë edhe Kuvendin”.

Rezoluta, pozicion nismëtar për serbët

Telegrafi - 13.01.2013

Rezoluta për Kosovën, të cilën Kuvendi i Serbisë e ka miratuar më 12 janar, i definon politikat me të cilat shteti serb do t’i qaset Kosovës, por edhe dialogut me të, i cili pritet të vazhdojë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, ...

Ja rezoluta serbe për Kosovën

Telegrafi - 13.01.2013

Në sesionin e parë të saj të Jashtëzakonshëm në vitin 2013, të mbajtur më 13 janar, Asambleja Kombëtare e Republikës së Serbisë ka votuar rezolutën për Kosovën e cila përmban shtatë pika. Në vazhdim japim të plotë tekstin e rezolutës. 1.

Beogradi kërkon autonomi të gjerë për serbët e Kosovës

VOA - 13.01.2013

Beogradi publikon tekstin e platformës me të cilën kërkohet autonomi territoriale për komunat me shumicë serbe në Kosovë. Parlamenti i Serbisë miratoi Rezolutën për bisedimet me Kosovën pas një debati të gjatë në fund të të cilit u vendos ...

Serbia “OK” rezolutës për Kosovën

Ora news - 13.01.2013

Parlamenti serb, ka miratuar, rezolutën për Kosovën, me 175 vota pro dhe 19 kundër. Rezoluta u mbështet nga të gjitha partitë, përveç Partisë Demokratike të Serbisë, Partisë Liberale Demokratike dhe Lidhjes së Social Demokratëve të ...

Rezoluta, një ofertë (jo)serioze serbe për veriun

Koha.net - 13.01.2013

Prishtinë, 13 janar - Rezoluta për Kosovën, të cilën Kuvendi i Serbisë e ka miratuar më 12 janar, i definon politikat me të cilat shteti serb do t’i qaset Kosovës, por edhe dialogut me të, që pritet të vazhdojë me ndërmjetësimin e BE-së, ...

AP për rezolutën serbe: Kërkohet autonomi brenda Kosovës

Koha.net - 13.01.2013

Beograd, 13 janar – Rezoluta për Kosovën e Kuvendit të Serbisë, paraqet pos ftesës ër autonomi të serbëve në Kosovë, edhe sinjal të qartë të zbutjes së ndikimit të Beogradit në Kosovë, me shpresën se kjo do t’i ndihmojë në përfarim me ...

AP për rezolutën serbe: Kërkohet autonomi brenda Kosovës

Telegrafi - 13.01.2013

Rezoluta për Kosovën e Kuvendit të Serbisë paraqet pos ftesës për autonomi të serbëve në Kosovë, edhe sinjal të qartë të zbutjes së ndikimit të Beogradit në Kosovë, me shpresën se kjo do t’i ndihmojë në përfarim me BE-në vlerësojnë ...

“Rezoluta serbe nuk ka vlerë”

Telegrafi - 13.01.2013

Kuvendi i Serbisë ka miratuar rezolutën për Kosovën. Me këtë rezolutë parashihet që të gjitha bisedimet e ardhshme me Prishtinën duhet të jenë në përputhje me këtë dokument, e në veçanti insistohet në ngritjen e një autonomie për komunat ...

Miratohet rezoluta për Kosovën, hiqet sekreti për platformën

StrugaSot - 13.01.2013

Kuvendi i Serbisë ka miratuar rezolutën për Kosovën pas mesnatës, pas një debati që ka zgjatur tërë ditën. Gjithashtu, siç raportojnë mediat serbe, është vendosur që të zbulohet për publikun platforma, mbi bazë të së cilës do të zhvillohen ...

Mbledhje e jashtëzakonshme, Kuvendi i Serbisë shqyrton projekt-rezolutën për Kosovën

Albeu.com - 12.01.2013

Mbledhje e jashtëzakonshme, Kuvendi i Serbisë shqyrton projekt-rezolutën për Kosovën Në një mbledhje të jashtëzakonshme të mbajtur sot, deputetët e Kuvendit të Serbisë shqyrtojnë propozimin e rezolutës për Kosovën, e cila do të paraqesë ...

Ivica Daçic do kërkojë autonomi serbe për Kosovën

LajmiFundit - 12.01.2013

Kryeministri i Serbisë , Ivica Daçic ka deklaruar se në bisedimet me Prishtinën do të insistojë për formimin e bashkësisë autonome të komunave serbë në Kosovë dhe se qëllimi i Serbisë është që “të vihet pika” në zgjidhjen e problemit të ...

Daçiç: Serbia nuk ka sovranitet në Kosovë

Top Channel - 12.01.2013

Serbia duhet të ndërpres përrallat dhe t'i kthehet një realiteti të hidhur pasi pothuajse nuk ka fare sovranitet në Kosovë. Kryeministri serb Iviça Daçiç, me këto fjalë ka sqaruar para deputetëve serbë se përse është duke u bërë rezoluta ...

Daçiq: Ndërprerja e dialogut do ta kthente Serbinë prapa

Evropaelire - 12.01.2013

Kuvendi i Serbisë, është mbledhur sot për të shqyrtuar propozimin e rezolutës për Kosovën, të cilën e ka shpaluar kryeministri i Sebisë Ivica Daçiq .

Beograd, Kuvendi shqyrton propozim-rezolutën për Kosovën

Alsat - 12.01.2013

Deputetët e Kuvendit të Serbisë, në një mbledhje të jashtëzakonshme po shqyrtojnë propozim-rezolutën për Kosovën, e cila siç thuhet paraqesë bazën për bisedimet me institucionet e Kosovës.

Kuvendi i Serbisë shqyrton pr/rezolutën për Kosovën

Botasot - 12.01.2013

Deputetët e Kuvendit të Serbisë, në mbledhjen e jashtëzakonshme e cila mbahet sot, do ta shqyrtojnë propozimin e rezolutës për Kosovën, e cila do të paraqesë bazën për bisedimet me institucionet e Kosovës.

Kuvendi i Serbisë shqyrton rezolutën për Kosovën

Koha.net - 12.01.2013

Beograd, 12 janar - Deputetët e Kuvendit të Serbisë, në mbledhjen e jashtëzakonshme që ka filluar sot në Beograd, do ta shqyrtojnë propozimin e qeverisë për rezolutën përkatëse që do të duhej të shërbejë si bazë për bisedime me ...

Kuvendi i Serbisë debaton sot projektrezolutën për Kosovën

Telegrafi - 12.01.2013

Deputetët e Kuvendit të Serbisë, në mbledhjen e jashtëzakonshme e cila mbahet sot, do ta shqyrtojnë propozimin e rezolutës për Kosovën, e cila do të paraqesë bazën për bisedimet me institucionet e Kosovës.

Kuvendi i Serbisë, shqyrton pr/rezolutën për Kosovën

Gazeta Republika - 12.01.2013

Deputetët e Kuvendit të Serbisë, në mbledhjen e jashtëzakonshme e cila mbahet sot, do ta shqyrtojnë propozimin e rezolutës për Kosovën, e cila do të paraqesë bazën për bisedimet me institucionet e Kosovës.

Daçiqi: Do insistojmë për autonominë serbe në Kosovë

Botasot - 12.01.2013

Kryeministri i Serbisë , Ivica Daçiq ka deklaruar se në bisedimet me Prishtinën do të insistojë për formimin e bashkësisë autonome të komunave serbë në Kosovë dhe se qëllimi i Serbisë është që "të vihet pika" në zgjidhjen e problemit të ...

Dacic: Ndërprerja e dialogut do ta kthente Serbinë prapa

Telegrafi - 12.01.2013

Kuvendi i Serbisë, është mbledhur sot për të shqyrtuar propozimin e rezolutës për Kosovën, të cilën e ka shpaluar kryeministri i Sebisë Ivica Dacic.

Platforma serbe për Kosovën nuk është më sekrete

Koha.net - 12.01.2013

Beograd, 12 janar – Qeveria e Serbisë në mbledhjen e sontme të mbajtur në ndërtesën e Kuvendit të Serbisë ka vendosur që Platforma për Kosovën më të mos jetë sekrete, u ka thënp gazetarëve kryeministri serb Ivica Daçiq, transmeton FoNet.

Daçiq: Ndërprerja e dialogut do ta kthente Serbinë prapa

StrugaSot - 12.01.2013

Kuvendi i Serbisë, është mbledhur sot për të shqyrtuar propozimin e rezolutës për Kosovën, të cilën e ka shpaluar kryeministri i Sebisë Ivica Daçiq.

Zbogar: Platforma serbe s’ka vlerë

Shekulli - 11.01.2013

Serbia njoftoi daljen me dy platforma për bisedimet mes Kosovën, platforma këto që kanë hasur në reagime e kundërshti nga klasa politike opozitare në Prishtinë. Por për BE-në, këto platforma nuk kanë asnjë rëndësi në dialogun dypalësh.

Platforma serbe, pa vlerë për BE-në

Top Channel - 11.01.2013

Serbia njoftoi daljen me dy platforma për bisedimet mes Kosovën, platforma këto që kanë hasur në reagime e kundërshti nga klasa politike opozitare në Prishtinë. Por për BE-në, këto platforma nuk kanë asnjë rëndësi në dialogun dypalësh.

Rezoluta, me dy qëllime

Albeu.com - 11.01.2013

Rezoluta, me dy qëllime Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq në një intervistë për gazetën “Veçernje Novosti” ka thënë se ekziston një unitet i madh i udhëheqjes serbe për platformën e rezolutën dhe se tani me tërë forcën po ecet drejt dy ...

Detajet e platformës serbe

Kombetare - 11.01.2013

Nga Pandeli Majko Ish- kryeministër i Shqipërisë Platforma politike e Serbisë për Kosovën është një dokument, i cili nuk duhet nënvlerësuar. Ai vjen nga diplomacia e një vendi që nuk është shquar në veprime pa vlerë.

‘Platforma e Serbisë s’ka vlerë për BE-në’

Panorama - 11.01.2013

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar thotë se platforma e Serbisë nuk do të ketë kurrfarë ndikimi në procesin e dialogut Kosovë-Serbisë.

Zbogar:Platforma serbe, pa vlerë për BE-në

Ora news - 11.01.2013

Serbia njoftoi daljen me dy platforma për bisedimet mes Kosovën, platforma këto që kanë hasur në reagime e kundërshti nga klasa politike opozitare në Prishtinë. Por për BE-në, këto platforma nuk kanë asnjë rëndësi në dialogun dypalësh.

Daçiq: Serbia ka qenë, është dhe do të jetë e pranishme në Kosovë

Koha.net - 11.01.2013

Beograd, 11 janar – Në një intervistë për gazetën “Veçernje Novosti” kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq ka thënë se ekziston një unitet i madh i udhëheqjes serbe për platformën e rezolutën dhe se tani me tërë forcën po ecet drejt dy ...

Zbogar:Platforma serbe, pa vlerë për BE-në

Botasot - 11.01.2013

Serbia njoftoi daljen me dy platforma për bisedimet mes Kosovën, platforma këto që kanë hasur në reagime e kundërshti nga klasa politike opozitare në Prishtinë. Por për BE-në, këto platforma nuk kanë asnjë rëndësi në dialogun dypalësh.

Daçiç: Serbia do të jetë gjithmonë e pranishme në Kosovë

Ora news - 11.01.2013

Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç ka thënë se ekziston një unitet i madh i udhëheqjes serbe për platformën e rezolutën dhe se tani me tërë forcën po ecet drejt dy qëllimeve: zgjidhjen afatgjate të çështjes së Kosovës dhe për integrimin në ...

Opozita serbe: Rezoluta, antikushtetuese, e paqartë dhe kundërthënëse!

Telegrafi - 11.01.2013

Deputetët e opozitës së Serbisë e kanë kritikuar, në mbledhjen e Këshillit të Kuvendit për Kosovën, Propozim-rezolutën e Qeverisë për Kosovën, të cilën e kanë vlerësuar si jo-kushtetuese, të paqartë, kundërthënëse, të pa-harmonizuar me ...

Presidentja e Kosovës komenton për bisedimet me Serbinë

VOA - 11.01.2013

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, tha sot se çështjet e brendshme të Kosovës nuk janë pjesë e bisedimeve me Serbinë. Duke folur në Prishtinë në prag të raundit të ri të bisedimeve ndërmjet dy vendeve, presidentja Jahjaga tha se në ...

Daçiç: Për Kosovën do të negocioj edhe me Haradinajn

Shekulli - 10.01.2013

Kryeministri serb Ivica Daçiç thotë se ai është gati të bisedojë në lidhje me zgjidhjen e çështjes së Kosovës edhe me liderin e AAK-së, Ramush Haradinajn, nëse ai bëhet kryeministër i Kosovës.

Dogana Serbi-Kosovë, diskutohet mbledhja e tatimeve

Shekulli - 10.01.2013

BEOGRAD-Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, tha të enjten se një zgjidhje për mbledhjen e detyrimeve doganore në vendkalimeve administrative në Kosovë do të gjehet për shtatë ditë dhe e tëra çështja do të shqyrtohet sipas kanaleve ...

Dy dokumentet e Beogradit, nuk dëmtojnë Kosovën

Shekulli - 10.01.2013

Beogradi zyrtar me miratimin e dy dokumenteve për Kosovën e ka ndryshuar strategjinë për dialog politik dhe e ka bërë publike politikën e tij të mëparshme.

Rezoluta për Kosovën sillet unanimisht nga Qeveria serbe

Idividi - 10.01.2013

Beograd, 9 janar 2013 (MIA) – Kryetari serb Tomislav Nikoliq ka thënë pas përfundimit të mbledhjes se Qeveria e ka miratuar njëzëri propozimin për dy tekstet – rezolutën për parimet e bisedimeve me, siç ka thënë ai "institucionet e ...

Daçiq: Bisedime me Haradinaj nëse bëhet kryeministër

Idividi - 10.01.2013

Beograd, 10 janar 2013 (MIA) - Kryeministri serb Ivica Daçiq deklaroi se për zgjidhjen e problemit të Kosovës do të bisedonte edhe me Ramush Haradinaj nëse ai bëhet kryeministër i Kosovës.

Daçiq: Propozojmë një lloj autonomie për serbët në Kosovë

Idividi - 10.01.2013

Beograd, 10 janar 2013 (MIA) - Kryeministri serb, Ivica Daçiq mbrëmë deklaroi se duhet harruar mendimin që me miratimin e rezolutës për vazhdimin e dialogut me Prishtinën do të zhduken të gjitha problemet, por ai vlerësoi se ajo paraqet ...

Daçiq i gatshëm për të negociuar edhe me Haradinaj

Ina - 10.01.2013

Kryeministri serb Ivica Daçiq ka theksuar se për zgjidhjen e problemit të Kosovës do të bisedojë edhe me Ramush Haradinaj, në rast se ai do të bëhej kryeministër i Kosovës. “Në rast se do të bëhet kryeministër, unë nuk do të kem zgjedhje.

Daçiq: 'Bisedime me Haradinaj, nëse bëhet kryeministër'

Alsat - 10.01.2013

Ivica Daçiq, kryeministër i Serbisë Kryeministri serb Ivica Daçiq deklaroi se për zgjidhjen e problemit të Kosovës do të bisedonte edhe me Ramush Haradinaj nëse ai bëhet kryeministër i Kosovës.

Dialogu me Kosovën, vendimtar për integrimin e Serbisë në BE

Albeu.com - 10.01.2013

Dialogu me Kosovën, vendimtar për integrimin e Serbisë në BE Kryeministri serb, Ivica Daçiq në një intervistë për rrjetin televiziv Al – Xhazira për Ballkanin është shprehur se dialogu me Kosovën është vendimtar për integrimin e Serbisë në ...

Daçiç: Takohem edhe me Haradinaj

Top Channel - 10.01.2013

Kryeministri serb, Ivica Daçiç ka deklaruar se dialogu me Kosovën është jetik për të ardhmen e Serbisë në radhët e Bashkimit Evropian. Në një intervistë për televizionin arab “Al Jazira”, Daçiç i ka cilësuar takimet me kryeministrin Thaçi ...

Dokumente pa efekt për Kosovën

Evropaelire - 10.01.2013

Beogradi zyrtar me miratimin e dy dokumenteve për Kosovën e ka ndryshuar strategjinë për dialog politik dhe e ka bërë publike politikën e tij të mëparshme.

Qeveria serbe e publikoi tekstin e Propozim-rezolutës për Kosovën

Idividi - 10.01.2013

Beograd, 10 janar 2013 (MIA) - "Serbia është e gatshme të bëjë lëshime të mëtejshme, për të kapërcyer gjendjen e tanishme të marrëdhënieve mes popullit serb dhe shqiptarë në Kosovë, por nuk janë të gatshëm të bëjnë lëshime të tjera që do ...

Serbia, dy dokumente për Kosovën

Top Channel - 10.01.2013

Serbia e trajton Kosovën në bazë të rezolutës 1244 dhe institucionet e saj quhen ende të përkohshme. Kuvendi Serb, të shtunën do të miratojë dy dokumentet e tij për Kosovën, njëri prej të cilëve do të jetë sekret pasi është platformë ...

Dokumentet serbe, reagime në Prishtinë

Top Channel - 10.01.2013

Qeveria e Serbisë nuk e njeh pavarësinë e Kosovës për me tepër ajo i klasifikon institucionet Kosovës si “institucione të përkohshme vetëqeverisëse” në Prishtinë.

Rezoluta e Serbisë rrezikon dialogun me Kosovën

Ora news - 10.01.2013

Presidenti dhe qeveria e Serbisë kanë arritur marrëveshje për dy dokumente të cilat kanë lidhje me Kosovën, për rezolutën që do të shkojë para deputetëve për miratim, dhe platformën, e cila nuk është bërë publike.

Qasja e Serbisë ndaj Kosovës, si para statusit

Koha.net - 10.01.2013

Prishtinë, 10 janar – Qeveria e Serbisë do të vazhdojë dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën në Bruksel, duke e ruajtur qasjen që shteti fqinj ka pasur në vitin 2007, kur dialogohej për statusin e Kosovës.

Daçiq: Propozojmë një lloj autonomie për serbët në Kosovë

Yll Press - 10.01.2013

Beogradi ka gabuar deri tani në qasje, tha ai, sepse ka thënë që "Kosova është Serbi", gjë që nuk vihet në dyshim, mirëpo ndërmjet kësaj dhe realitetit në terren ekziston hapësirë tepër e madhe.

Dacic: Rezoluta e Serbisë për Kosovë në funksion të eurointegrimit

Botasot - 10.01.2013

“Serbia është e gatshme të bëjë lëshime të mëtejshme, për të kapërcyer gjendjen e tanishme të marrëdhënieve mes popullit serb dhe shqiptarë në Kosovë, por nuk janë të gatshëm të bëjnë lëshime të tjera që do të rrezikonin pozitën dhe ...

"Rezoluta ofron zgjidhje për paralelizmin"

Koha.net - 10.01.2013

Beograd, 10 janar “Serbia është e gatshme të bëjë lëshime të mëtejshme, për të kapërcyer gjendjen e tanishme të marrëdhënieve mes popullit serb dhe shqiptar në Kosovë, por nuk janë të gatshëm të bëjnë lëshime të tjera që do të rrezikonin ...

Daçiç: Takohem edhe me Haradinajn për Kosovën

Ora news - 10.01.2013

Kryeministri serb Ivica Daçiç thotë se ai është gati të bisedojë në lidhje me zgjidhjen e çështjes së Kosovës edhe me liderin e AAK-së Ramush Haradinajn, nëse ai bëhet kryeministër i Kosovës.

Bisedimet, Serbia miraton platformë sekrete për Kosovën

Panorama - 10.01.2013

Presidenti serb, Tomislav Nikoliç dhe Kryeministri Ivica Daçiç kanë rënë dakord për rezolutën dhe platformën për Kosovën, duke e lënë sekrete përmbajtjen e saj.

Daçiq: Dialogu me Kosovën vendimtar për integrimin e Serbisë në BE

Yll Press - 10.01.2013

Dialogu me Kosovën është vendimtar për integrimin e Serbisë në BE, ka thënë kryeministri serb, Ivica Daçiq për rrjetin televiziv Al – Xhazira për Ballkanin.

Rezolutat e Beogradit, dokumente pa efekt për Kosovën

Botasot - 10.01.2013

Beogradi zyrtar me miratimin e dy dokumenteve për Kosovën e ka ndryshuar strategjinë për dialog politik dhe e ka bërë publike politikën e tij të mëparshme.

Dokumente pa efekt për Kosovën

Telegrafi - 10.01.2013

Beogradi zyrtar me miratimin e dy dokumenteve për Kosovën e ka ndryshuar strategjinë për dialog politik dhe e ka bërë publike politikën e tij të mëparshme.

Serbët e Kosovës të pakënaqur me rezolutën, e duan platformën!

Koha.net - 10.01.2013

Zveçan, 10 janar – Përfaqësuesit e të ashtuquajturës administratë lokale e veriu, sot kanë vlerësuar se propozim rezoluta për Kosovën e miratuar dje nga qeveria e Serbisë, është në kundërshtim me tekstin e platformës të cilën në fund të ...

Dokumentet serbe pa efekt për Kosovën

Koha.net - 10.01.2013

Prishtinë, 10 janar – Me miratimin e dy dokumenteve për Kosovën, Beogradi zyrtar e ka ndryshuar strategjinë për dialog politik dhe e ka bërë publike politikën e tij të mëparshme.

Platforma serbe nuk ka ndonjë vlerë për BE-në

Telegrafi - 10.01.2013

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian, Samuel Zbogar, thotë se platforma e Serbisë nuk do të ketë kurrfarë ndikimi në procesin e dialogut Kosovë-Serbisë.

Rezoluta e Serbisë për Kosovë në funksion të eurointegrimit (?)

StrugaSot - 10.01.2013

Serbia është e gatshme të bëjë lëshime të mëtejshme, për të kapërcyer gjendjen e tanishme të marrëdhënieve mes popullit serb dhe shqiptarë në Kosovë, por nuk janë të gatshëm të bëjnë lëshime të tjera që do të rrezikonin pozitën dhe ...

Serbia me platformën sekrete për Kosovën

Shekulli - 09.01.2013

Presidenti serb Tomislav Nikoliç ka deklaruar pas përfundimit të mbledhjes se qeverisë se janë miratuar njëzëri propozimi për dy tekstet – rezolutën për parimet e bisedimeve me Kosovën (institucionet e përkohshme të Prishtinës dhe ...

Serbia me rezolutë publike e me platformë të fshehtë për Kosovën

Shekulli - 09.01.2013

Kryetari serb Tomislav Nikoliç ka thënë pas përfundimit të mbledhjes se qeveria e ka miratuar njëzëri propozimin për dy tekstet – rezolutën për parimet e bisedimeve me, siç ka thënë ai – institucionet e përkohshme të Prishtinës dhe ...

Opozita: S`kemi informacion për takimin Thaci-Dacic

LajmiFundit - 09.01.2013

Zyrtarë të AAK-së thonë se Kosova e ka platformën e saj e cila është në Kushtetutën e Kosovës, ndërsa Vetëvendosje konsideron bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit duhet të ndërpriten pasi në këtë rast humbëse do të jetë Kosova.

Qeveria serbe miraton “platformën për Kosovën”

LajmiFundit - 09.01.2013

Qeveria e Serbisë në takimin e përbashkët me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq ka miratuar dy tekste- rezolutën, për të cilën do të deklarohen edhe deputetët, si dhe dokumentin tjetër, të cilin e transmetojnë mediat serbe, që ...

Serbi, palët dakord për platformën

Top Channel - 09.01.2013

Krerët e shtetit serb kanë rënë dakord për të gjitha dokumentet e Serbisë lidhur me Kosovën, ku insistohet një autonomi për pakicën serbe. Në një mbledhje të paralajmëruar, por jo shumë publike, presidenti dhe qeveria kanë rënë dakord për ...

Dokumentet e Serbisë rrezikojnë dialogun (?)

Evropaelire - 09.01.2013

Presidenti dhe Qeveria e Serbisë kanë arritur marrëveshje për dy dokumente për Kosovën- rezolutën që do të shkojë para deputetëve për miratim, dhe platformën e cila nuk është bërë publike.

Platforma serbe, “konsum i brendshëm”

Top Channel - 09.01.2013

Presidenca kosovare, duke komentuar platformën serbe për Kosovën, ka deklaruar se ky dokument është vetëm për “konsum të brendshëm” dhe nuk do të paraqitet në dialogun dypalësh.

Dokumentet e Serbisë rrezikojnë dialogun (?)

LajmiFundit - 09.01.2013

Presidenti dhe Qeveria e Serbisë kanë arritur marrëveshje për dy dokumente për Kosovën- rezolutën që do të shkojë para deputetëve për miratim, dhe platformën e cila nuk është bërë publike.

Serbia me rezolutë publike e me platformë të fshehtë për Kosovën

Koha.net - 09.01.2013

Beograd, 9 janar – Kryetari i Serbisë dhe Qeveria serbe kanë arritur marrëveshjen unanime për dy dokumente për Kosovën – rezoluta shkon te deputetë, e platforma nuk del në opinion.

Opozita nuk ka dijeni për platformën e Qeverisë

Telegrafi - 09.01.2013

Opozita është e ndarë rreth platformës për bisedime me Beogradin. Derisa zyrtarë të AAK-së thonë se Kosova e ka platformën e saj e cila bazohet në Kushtetutën e Kosovës, Vetëvendosje konsideron se bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe ...

Qeveria serbe miraton platformën për Kosovën

Botasot - 09.01.2013

Qeveria e Serbisë në takimin e përbashkët me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq ka miratuar dy tekste- rezolutën, për të cilën do të deklarohen edhe deputetët, si dhe dokumentin tjetër, të cilin e transmetojnë mediat serbe, që ...

Beogradi miraton platformën, s’e njeh Kosovën

Panorama - 09.01.2013

Qeveria e Serbisë në takimin e përbashkët me presidentin e Serbisë, Tomislav Nikolic ka miratuar rezolutën, për të cilën do të deklarohen edhe deputetët, si dhe dokumentin tjetër, të cilin e transmetojnë mediat serbe, që përmban ...

Beogradi miraton platformën, nuk e njeh Kosovën

Telegrafi - 09.01.2013

Qeveria e Serbisë në takimin e përbashkët me presidentin e Serbisë, Tomislav Nikolic ka miratuar dy tekste- rezolutë, për të cilën do të deklarohen edhe deputetët, si dhe dokumentin tjetër, të cilin e transmetojnë mediat serbe, që përmban ...

Miratohet platforma e Nikoliqit për Kosovën

Yll Press - 09.01.2013

Platforma ka pasur kritika të shumta nga opozita, por edhe në publik kanë qarkulluar lajme se në lidhje me përmbajtjen e platformës ka mospajtime edhe brenda koalicionit qeverisës. Qeveria dhe presidenti i Serbisë miratuan sot (9.1.

Vllahiu: Platforma serbe për konsum të brendshëm

Botasot - 09.01.2013

Platforma e paraqitur e Republikës së Serbisë është për konsum të brendshëm dhe ajo asnjëherë nuk do të paraqitet në dialogun ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, ka thënë zëdhënësi i presidentes së Kosovës, Arbër ...

Dokumentet e Serbisë rrezikojnë dialogun (?)

Koha.net - 09.01.2013

Prishtinë, 9 janar - Presidenti dhe Qeveria e Serbisë kanë arritur marrëveshje për dy dokumente për Kosovën- rezolutën që do të shkojë para deputetëve për miratim, dhe platformën e cila nuk është bërë publike.

Serbia miratoi platformën për bisedimet me Kosovën

VOA - 09.01.2013

Platforma serbe propozon mënyrat e organizimit të qeverisjes në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë dhe parasheh autonomi për veriun e saj.

Vllahiu: Platforma serbe për konsum të brendshëm

Koha.net - 09.01.2013

Prishtinë, 9 janar - Platforma e paraqitur e Republikës së Serbisë është për konsum të brendshëm dhe ajo asnjëherë nuk do të paraqitet në dialogun ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, ka thënë zëdhënësi i presidentes ...

Vllahiu: Platforma serbe për konsum të brendshëm

Telegrafi - 09.01.2013

Platforma e paraqitur e Republikës së Serbisë është për konsum të brendshëm dhe ajo asnjëherë nuk do të paraqitet në dialogun ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, ka thënë zëdhënësi i presidentes së Kosovës, Arbër ...

Rezoluta e re në mbrojtje të politikës së vjetër

Telegrafi - 09.01.2013

Kryetari i Partisë Liberale Demokratike të Serbisë, Cedomir Jovanovic ka vlerësuar se mospublikimi i platformës për Kosovën konfirmon faktin që nuk ka konsensus në mes të pozitës në lidhje me platformën për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Rezoluta e re në mbrojtje të politikës së vjetër

Botasot - 09.01.2013

Kryetari i Partisë Liberale Demokratike të Serbisë, Çedomir Jovanoviq ka vlerësuar se mospublikimi i platformës për Kosovën konfirmon faktin që nuk ka konsensus në mes të pozitës në lidhje me platformën për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Serbia miratoi platformën, s’e njeh Kosovën

Ora news - 09.01.2013

Autoritetet serbe miratuan sot dy dokumente lidhur me bisedimet me Kosovën dhe synimet për sigurimin e një shkalle të lartë të autonomisë për pjesën veriore të Kosovës.

Daçiq: Propozojmë një lloj autonomie për serbët në Kosovë

Koha.net - 09.01.2013

Beograd, 9 janar – Kryeministri serb, Ivica Daçiq deklaroi sonte se duhet harruar mendimin që me miratimin e rezolutës për vazhdimin e dialogut me Prishtinën do të zhduken të gjitha problemet, por ai vlerësoi se ajo paraqet një hap të madh ...

Daçiq: Propozojmë një lloj autonomie për serbët në Kosovë

Botasot - 09.01.2013

Kryeministri serb, Ivica Daçiq deklaroi sonte se duhet harruar mendimin që me miratimin e rezolutës për vazhdimin e dialogut me Prishtinën do të zhduken të gjitha problemet, por ai vlerësoi se ajo paraqet një hap të madh përpara për ...

Jovanoviq: Rezoluta vetëm betim ritual në Kosovën

Yll Press - 09.01.2013

“Sot është e qartë se prapa debatit në Kuvendin e Serbisë për Rezolutën e cila për nga karakteri i vet nuk dallon nga të gjitha të mëparshmet, vetëm fshihet jo serioziteti dhe mungesa e vizionit të njerëzve që e drejtojnë vendin”, ka ...

Jovanoviç: Rezoluta vetëm betim ritual në Kosovën

Ora news - 09.01.2013

Rezoluta e Qeverisë së Serbisë për bisedime me përfaqësuesit e pushtetit në Kosovë, e miratuar njëzëri në mbledhjen ku ka marrë pjesë edhe presidenti i shtetit, Tomisllav Nikoliç, ka hasur në reagime të ndryshme nga qarqet opozitare serbe.

Daçiç distancon Thaçin: Dua të bisedoj me Ramushin

Ora news - 09.01.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se është i gatshëm të bisedojë me liderin e AAK-së, Ramush Haradinaj. Daçiç ka deklaruar se problemet me Kosovën do t’i zgjidhë me Ramush Haradinaj, nëse ky i fundit, bëhet kryeministër i ...

Serbia miratoi platformën për bisedimet me Kosovën

Botasot - 09.01.2013

Autoritetet serbe miratuan sot dy dokumente lidhur me bisedimet me Kosovën dhe synimet për sigurimin e një shkalle të lartë të autonomisë për pjesën veriore të Kosovës.

Rezoluta e Serbisë rrezikon dialogun me Kosovën

Telegrafi - 09.01.2013

Presidenti dhe Qeveria e Serbisë kanë arritur marrëveshje për dy dokumente për Kosovën- rezolutën që do të shkojë para deputetëve për miratim, dhe platformën, e cila nuk është bërë publike.

Qeveria serbe miraton platformën për Kosovën

StrugaSot - 09.01.2013

Qeveria e Serbisë në takimin e përbashkët me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq ka miratuar dy tekste- rezolutën, për të cilën do të deklarohen edhe deputetët, si dhe dokumentin tjetër, të cilin e transmetojnë mediat serbe, që ...

Dokumentet e Serbisë rrezikojnë dialogun (?)

StrugaSot - 09.01.2013

Presidenti dhe Qeveria e Serbisë kanë arritur marrëveshje për dy dokumente për Kosovën- rezolutën që do të shkojë para deputetëve për miratim, dhe platformën e cila nuk është bërë publike.

Serbia shqyrton platformën për Kosovën

LajmiFundit - 08.01.2013

Një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën zhvillohet sot në Beograd. Në takim, siç transmetojnë mediat serbe, pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës për Kosovën, të cilat ...

Qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Alsat - 08.01.2013

Beogradi Një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën zhvillohet sot në Beograd. Në takim, siç transmetojnë mediat serbe, pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës për Kosovën, të ...

Qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Albeu.com - 08.01.2013

Qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën Qeveria serbe shqyrton sot të ashtuquajturën platformën për Kosovën. Gjatë kësaj seanca pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës, të cilat qeveria e Serbisë si propozim rezolutë, ...

Qeveria serbe sot do të miratojë rezolutë për Kosovën

Idividi - 08.01.2013

Beograd, 8 janar 2013 (MIA) - Një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën zhvillohet sot në Beograd.

Serbi, diskutohet platforma për Kosovën

Top Channel - 08.01.2013

Një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën zhvillohet sot në Beograd. Në takim, siç raportojnë mediat serbe, pritet të miratohen parimet kryesore të platformës, të cilat qeveria serbe në ...

Detajet e platformës serbe…

Lajm - 08.01.2013

PANDELI MAJKO Platforma politike e Serbisë për Kosovën është një dokument i cili nuk duhet nënvleftësuar. Ai vjen nga diplomacia e një vendi që nuk është shquar në veprime pa vlerë.

Platforma e Serbisë për bisedimet e Kosovës ndeshet me kritika

SETimes - 08.01.2013

08/01/2013 Projekt-platforma për zgjidhjen e çështjeve të mbetura midis Serbisë dhe Kosovës ka tërhequr kritika nga opozita politike si dhe nga zyrtarët në Kosovë.

Qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Botasot - 08.01.2013

Një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën zhvillohet sot në Beograd. Në takim, siç transmetojnë mediat serbe, pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës për Kosovën, të cilat ...

Qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Koha.net - 08.01.2013

Beograd, 8 janar - Një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën zhvillohet sot në Beograd. Në takim, siç transmetojnë mediet serbe, pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës për ...

Qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Panorama - 08.01.2013

Ne Beograd mbahet sot një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën. Në takim, siç transmetojnë mediat serbe, pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës për Kosovën, të cilat Qeveria ...

Qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Telegrafi - 08.01.2013

Një seancë e përbashkët e qeverisë dhe e presidentit të Serbisë mbi platformën për Kosovën zhvillohet sot në Beograd. Në takim, siç transmetojnë mediat serbe, pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës për Kosovën, të cilat ...

Beograd,qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Ora news - 08.01.2013

Presidenti i Serbisë Timosllav Nikoliç takohet sot me kryeministrin Ivica Daçiç dhe anëtarët e tjerë të kabinetit ku do të shqyrtohet platforma për Kosovën.

Qeveria serbe sot do të miratojë rezolutë për Kosovën

Yll Press - 08.01.2013

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq një ditë më parë është shprehur se në këtë seancë duhet të miratohet platforma, dhe ka thënë se ndaj dokumentit nuk duhet të ketë "skepticizëm, mosbesim e vetëcenzurë".

"Copa e letrës"

Koha.net - 08.01.2013

Nuk e kam të qartë se Qeveria e Kosovës dhe zyrtarët e tjerë kanë harruar apo vërtet nuk e dinë se historikisht të gjitha tmerret, dhuna e krimet serbe deri në gjenocid kundër shqiptarëve e kanë burimin në nga një copë letër Sa e sa herë ...

Daçiç: Thaçi më ka thënë se Haradinaj s`do bëhet kryeministër

Shekulli - 07.01.2013

BEOGRAD- Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, përveç temave të normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi, ka biseduar edhe për raportet brenda skenës politike të Kosovës.

Daçiq thotë se Thaçi i ka thënë se Haradinaj nuk do të bëhet kryeministër

Koha.net - 07.01.2013

Prishtinë, 7 janar – Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, përveç për tema të normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi, ka biseduar edhe për raportet brenda skenës politike të Kosovës.

Daçiç: Thaçi më ka thënë se Haradinaj s`do bëhet kryeministër

Ora news - 07.01.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, përveç temave të normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi, ka biseduar edhe për raportet brenda skenës politike të Kosovës.