TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vendimi, Meta e Berisha takim kokë më kokë!

Gazeta Start - 15.01.2012

Tiranë – Teksa të hënën pritet të jepet vendimi nga Gjykata e Lartë për Ilir Metën, ky i fundit ka zhvilluar një takim publik me kryeministrin Sali Berisha.

Topalli: Një kryetar opozite që s’njeh Parlamentin dhe ligjin

Gazeta Start - 15.01.2012

Pukë – Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, është ndalur të shtunën në Pukë ku ka zhvilluar takim me të rinjtë atje. Gjatë fjalës së saj, ajo akuzoi kreun e Partisë Socialiste, Edi Rama, nuk di se çfarë është Parlamenti dhe nuk njeh ...

Shkodër, nis puna për unazën e re të qytetit

Gazeta Start - 15.01.2012

Shkodër - Infrastrukturës rrugore të qytetit të Shkodrës së shpejti do t’i shtohet edhe një aks rrugor shumë i rëndësishëm. Bëhet fjalë për Unazen Lindore, me vënien në përdorim të së cilës, qyteti pritet të marrë një frymëmarrje krejt ...

Katër ditë ndërprerje energjie në shumë zona

Gazeta Start - 15.01.2012

Tiranë – Duke nisur nga dita e hënë dhe deri më datë 20 janar do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në shuma zona të vendit. Në njoftimin e saj tashmë rutinë, CEZ Shpërndarje bën me dije se do të kryhen punime në rrjetin e ...

Tetë shkolla të reja në Tiranë

Gazeta Start - 15.01.2012

Tiranë – Brenda këtij viti do të nisë ndërtimi i tetë shkollave të reja në Tiranë. Bashkia e kryeqytetit ka gati projektet e posaçme, teksa zbatimi i tyre do të nisë nga muaji qershor.

Pranimet dhe pagesat për shkollën e lartë part-time

Gazeta Start - 15.01.2012

Tiranë – Gjatë këtij viti, në ciklin e dytë të studimeve në universitetet publike parashikohet të pranohen 1370 studentë të ndarë sipas katër kategorive.

Rama: Të ndryshojmë politikën me të rinjtë

Gazeta Start - 15.01.2012

Tiranë – Partia Socialiste përkujtoi sot 20 vjetorin e krijimit të Forumit Rinor Socialist, roli i të cilit vitet e fundit është zbehur tej shumë.

Eksporti i naftës, Irani kërcënon vendet e Gjirit Persik

Gazeta Start - 15.01.2012

Teheran - Irani kërcënoi sot vendet e Gjirit Persik duke u kërkuar të mos kompensojnë sasinë e naftës iraniane në rast të vendosjes së sanksioneve nga ana e perëndimorëve kundër eksporteve iraniane të arit të zi.

Lidhja Arabe mund të dërgojë trupa në Siri

Gazeta Start - 15.01.2012

Bejrut - Lidhja Arabe duhet ta marrë në konsideratë idenë e dërgimit të trupave në Siri, deklaroi sot ish-shefi i organizatës panarabe, Amr Musa, njëkohësisht kandidat për zgjedhjet presidenciale në Egjipt.

PD: Rama rideklaroi kundërshtinë për Rrugën e Kombit

Gazeta Start - 15.01.2012

Tiranë – Akuzat për Rrugën e Kombit midis mazhorancës dhe opozitës duket se nuk do të harrohen për një kohë të gjatë. Zëdhënësja e PD-së, reagoi sot ndaj akuzave të deputetit socialist, Erion Braçe në lidhje me këtë rrugë, duke theksuar se ...

Flakët përpijnë anijen, dy marinarë vdesin

Gazeta Start - 15.01.2012

Durrës – Dy të vdekur dhe një i zhdukur. Ky është bilanci tragjik i flakëve në një anije cisternë në portin e Durrësit. Ngjarja ndodhi mesditën e së dielës rreth 3 milje larg bregdetit, teksa anija me flamur të Siera Leones, po kthehej në ...

Nis të hënën sesioni i ri parlamentar

Gazeta Start - 15.01.2012

Tiranë - Ditën e nesërme do të zhvillohet seanca e parë plenare e sesionit të ri parlamentar e cila do të mbahet në orën 17:00. Si çdo fillim sesioni, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli do të mbajë fjalën përshëndetëse, ndërsa më pas ...

“Vetëvendosje”, tjetër protestë javën e ardhshme

Gazeta Start - 15.01.2012

Prishtinë - Lëvizja “Vetëvendosje” paralajmëroi sot, se të dielën e 22 janarit do të zhvillohet një tjetër protestë paqësore për bllokimin e mallrave dhe automjeteve nga Serbia.

Regjistrimi nën monitorim ndërkombëtar

Evropaelire - 15.01.2012

Pas dështimit të procesit të regjistrimit të popullsisë tetorin e kaluar, për shkak të dallimeve se duhet ose jo të përfshihet në regjistrim edhe ajo pjesë e popullatës, e cila ...

Aksioni i “VV” në Veri, drejt Kosovës edhe aktivistë nga Shqipëria

Gazeta Start - 14.01.2012

Dy autobusë më rreth 100 mbështetës janë nisur sot nga Tirana në drejtim të Kosovës, ku do të marrin pjesë në aksionin e “Vetëvendosjes” në pikat kufitare me Serbinë.

Elbasan, shpërndarësi i drogës përfundon në pranga

Gazeta Start - 14.01.2012

Policia e Elbasanit ka arrestuar në flagrancë 19-vjeçarin Klevis Agolli, nën akuzën e shpërndarjes së lëndëve të rënda narkotike. Adoleshenti u kap me 100 doza të tipit heroinë.

Ndërron jetë ish-Presidenti i parë i Qipros turke

Gazeta Start - 14.01.2012

Rauf Denktash, i cili udhëhoqi për më shumë se 30-vjet Republikën turke të Qipros së Veriut, ka vdekur në moshën 88-vjeçare. Lajmi bëhet i ditur nga media turke e cila citon familjen e të ndjerit.

Policia e Kosovës, plan operativ kundër protestës së “Vetëvendosjes”

Gazeta Start - 14.01.2012

Prishtinë - Policia e Kosovës ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për protestën e paralajmëruar për sot në orën 13:00 nga subjekti politik “Vetëvendosje”.

Aktivistëve nga Tirana u ndalohet hyrja në Kosovë

Gazeta Start - 14.01.2012

Dy autobusët më aktivistë që ishin nisur nga Tirana për të marrë pjesë në protestat që do të mbajë sot në veri të Kosovës Lëvizja “Vetëvendosje” janë bllokuar në kufi.

S’mbarojnë telashet për Kubikën

Gazeta Start - 14.01.2012

Robert Kubika i është nënshtruar sërish një operacioni por kësaj radhe jo prej aksidentit të pësuar në garat e F1 , por për shkak të kaviljes së dëmtuar duke bërë ski.

Gjallesa që jetojnë në 485 gradë Celsius

Gazeta Start - 14.01.2012

Pesë mijë metra nën sipërfaqen e qetit të Karaibeve janë zbuluar disa gjallesa që mund të jetojnë në burimet e ujërave më të nxehta në botë. Speciet në fjalë mund të jetojnë në një temp 485 gradë.

Katari: Liga Arabe të ndërhyjë ushtarakisht në Siri!

Gazeta Start - 14.01.2012

Udhëheqësi i shtetit të Katarit në Gjirin Persik tha se shtetet e Ligës Arabe duhet të dërgojnë trupa ushtarake në Siri për të ndaluar vrasjen e civilëve nga ana e ushtrisë.

“Vetëvendosje” bllokohet në Podujevë, situata e qetë

Gazeta Start - 14.01.2012

Aktivistët e “Lëvizjes Vetëvendosje” janë bllokuar në hyrje të Podujevës dhe momentalisht nuk po lejohen të kalojnë në drejtim të pikës kufitare në Merdare, raportojnë mediat kosovare.

Protestuesit rigrupohen, policia gati për ndërhyrjen e radhës

Gazeta Start - 14.01.2012

Është qetësuar situata në rrugën kryesore që shpie për në Merdarë, ndërsa policia po furnizohet me mjete të nevojshme për të bërë ndërhyrjen e radhës ndaj protestuesve.

Kamionët nga Serbia hyjnë në Kosovë

Gazeta Start - 14.01.2012

Megjithë protestën e aktivistëve të Vetëvendosjes për moslejimin e hyrjes së kamionëve nga Serbia për në Kosovë, një gjë e tillë tashmë ka ndodhur.

Serbët festojnë me armë e këngë nacionaliste

Gazeta Start - 14.01.2012

Qindra qytetarë serbë të veriut të vendit kanë marrë pjesë në ceremoninë kryesore për nder të Vitit të Ri ortodoks, që është mbajtur mbrëmë në sheshin “Vëllezërit Milic” në veri të Mitrovicës, afër barrikadës mbi urën kryesore të lumit ...

Shkodër, arrestohet një 19-vjecar për plagosje

Gazeta Start - 14.01.2012

Një 19-vjeçar, banues në lagjen “Skënderbeg” të qytetit të Shkodrës, u arrestua sot nga policia për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje” dhe “Mbajtje pa leje të armëve e municioneve luftarake”.

Prostituonte të miturën, pranga 32-vjeçarit nga Elbasani

Gazeta Start - 14.01.2012

Një 32-vjeçar është arrestuar në flagrancë në qytetin e Elbasanit, pasi akuzohet për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni ndaj të miturës në rrethana rënduese”.

Edhe për dy ditë të tjera ndërprerje energjie në Tiranë

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Gjatë ditës së nesërme dhe më 15 janar, do të ketë ndërprerje energjie në Tiranë. Kompania CEZ Shpërndarje, bëri njoftimin e radhës për ndërprerjen e energjisë, teksa ndërprerje ka pasur edhe ditët e fundit.

Ekstradohet nga Athina një 27-vjeçar

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – U ekstradua mbrëmjen e shkuar nga Greqia drejt Shqipërisë një 27-vjeç, lindur në Sarandë. Brahim Telha, ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpoli.

Berisha darkë në shtëpinë e Ilir Metës

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, ishte mbrëmjen e shkuar në shtëpinë e Ilir Metës, ku ka qëndruar rreth dy orë. Vizita vjen në një kohë që pritet vendimi përfundimtar i Gjykatës së Lartë për dënimin ose jo të tij.

Ekspertiza: Agjenti i SHISH të dhëna se është vrarë

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë - Ekspertët e Institutit të Mjekësisë Ligjore janë në pritje të ekspertizës gjermane, për të thënë fjalën e fundit për vrasjen e agjetit të SHISH-it, Isa Copa.

Përzgjidhet logoja e 100 vjetorit të pavarësisë

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Është zhvilluar dje mbledhja e Komitetit Ndërministror për 100 vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Në fjalën e tij, ministri i Kulturës, Aldo Bumçi, ka bërë të ditur konkursin për logon e këtij përkujtimi.

Burma amniston disidentët e profilit të lartë

Gazeta Start - 13.01.2012

Shum disident t profilit t lart jan falur n Burma n kuadr t amnistis s fundit ndaj t burgosurve politik. Ne mesin e t liruarve sht edhe Min Ko Naing, i cili ishte nj nga lidert e kryengritjes pro-demokratike t vitit 1988.

9 fotografitë më të famshme të të gjitha kohërave

Gazeta Start - 13.01.2012

Vajza afgane (1984): një fotografi e realizuar nga Steve McCurry. Vajza në fotografi quhet Sharbat Gula dhe është një nga jetimët e luftës mes Afganistanit dhe Bashkimit Sovjetik.

SHBA-të paralajmërojnë për sulm terrorist në Bangkok

Gazeta Start - 13.01.2012

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar qytetarët e tyre në kryeqytetin e Tajlandës, Bangkok, të jenë vigjilentë ndaj sulmeve të mundshme terroriste.

Inter-Milan, përsëri në luftë për Dibalan

Gazeta Start - 13.01.2012

Talenti argjentinas, Paulo Dibala, ka futur sërish në garë dy ekipet milaneze duke hapur një tjetër derbi të nxehtë jashtë fushës së blertë. 18-vjeçari aktualisht luan në kampionatin argjentinas për ekipin Instituto i Kategorisë B.

Pesëshja, e shqetësuar për 14 janarin

Gazeta Start - 13.01.2012

Prishtinë - Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë i shohin me shqetësim veprimtaritë e planifikuara të Lëvizjes Vetëvendosje në datën 14 janar për të bllokuar ...

Rama: Berisha t’i qëndrojë marrëveshjes për Kodin Zgjedhor

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, kërkoi nga kryeministri Berisha që t’i qëndrojë marrëveshjes për të realizuar reformën zgjedhore. Sipas tij, përmirësimi i sistemit zgjedhor është i domosdoshëm.

Liri “pakufi” për kalorësit e fjalës së lirë!

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, siguroi edhe një herë sot se nga qeveria e tij nuk do të ngrihet asnjë proces penal dhe civil ndaj gazetarëve dhe fjalës së tij.

Kur të zë, të zë!

Gazeta Start - 13.01.2012

Sulmuesi i Mançester Sitit, Mario Baloteli, ka hyrë në një kolegj të qytetit për të shfrytëzuar tualetin aty. Ky veprim i ka habitur të gjithë studentët dhe mësuesit e shkollës. “SuperMario” befason sërish me “çmenduritë” e tij.

PDIU: Protesta në Kosovë, e një kauze të drejtë

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, mbështeti sot protestën e paralajmëruar të Lëvizjes “Vetëvendosje”, duke theksuar se një veprim i tillë është i një kauze të drejtë.

Masa të rrepta ndaj subjekteve për mjedisin

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Ministria e Mjedisit do të ketë në fokusin e saj, forcimin e kontrolleve dhe inspektimeve mjedisore nga subjektet publike dhe private. Kreu i kësaj ministrie, Fatmir Mediu, u shpreh se drejtuesit e njësive të pushtetit lokal do të ...

Bode: Negociatat me BB-në në bazë të interesit kombëtar

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Ministri i Financave, Ridvan Bode, theksoi sot se negociatat me Bankën Botërore për marrjen e një kredie tjetër do të bazohen mbi interesat kombëtare.

Vlorë, sekuestrohet në port 1.5 kg, po çohej në Itali

Gazeta Start - 13.01.2012

Vlorë – Një sasi prej 1.5 kilogram drogë u sekuestrua mesditën e sotme nga policia në Portin e Vlorës. Kontrollet janë zhvilluar në autobusin e kompanisë “Arjani” Travel.

Siri, protesta masive në mbështetje të dezertorëve të ushtrisë

Gazeta Start - 13.01.2012

Aktivistët e opozitës siriane kanë bërë thirrje për protesta masive në mbështetje të Ushtrisë së Lirë të Sirisë, një grup dezertuesish nga ushtria që po përpiqen të rrëzojnë qeverinë e Asadit.

Shqipëria përfaqëson Kosovën në vende ku s’ka konsullatë

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Shqipëria do të ofrojë shërbim konsullor për shqiptarët e Kosovës në shtete ku shteti kosovar nuk ka përfaqësi diplomatike. Marrëveshja është nënshkruar sot në Tiranë midis dy ministrave të Jashtëm.

Zbogar konfirmohet përfaqësues i BE-së në Kosovë

Gazeta Start - 13.01.2012

Pas caktimit nga ana e përfaqësueses së lartë për politikën e jashtme të BE-së, Katerin Eshton, Këshilli për Politikë dhe Siguri i Këshillit Evropian miratoi sot emërtimin e sllovenit Samuel Zbogar si përfaqësues të posaçëm të Bashkimit ...

Aksident tragjik në Itali, vdesin 2 shqiptarë, 2 të tjerë rëndë

Gazeta Start - 12.01.2012

Loria – Dy shqiptarët gjetën vdekjen dhe dy të tjerë ndodhen në gjendje të rëndë shëndetësore si pasojë e një aksidenti tragjik automobilistik të ndodhur në Itali.

Shpërthime në Vlorë e Bajram Curri

Gazeta Start - 12.01.2012

Vlorë – Një banesë në qytetin e Vlorës u trondit gjatë natës nga një shpërthim i fuqishëm. Ngjarja ndodhi në lagjen “29 Nëntori” rreth orës 03:00 të mëngjesit të sotëm në banesën e shtetasit Artan Mehmeti, 49-vjeç, me profesion hidraulik.

Korçë, një burrë kërkon mbrojtjen e policisë nga gruaja

Gazeta Start - 12.01.2012

Korçë – Në rajonin e Korçës janë të shumta rastet kur të moshuarit dhunohen nga fëmijët e tyre, apo gratë nga burrat e tyre. Së fundi, policia mori në mbrojtje një 57-vjeçar, me iniciale A.F, banues në lagjen Nr. 13 të qytetit të Korçës.

SHBA-të dënojnë vrasjen e shkencëtarit iranian

Gazeta Start - 12.01.2012

Zyrtarët amerikanë kanë mohuar çdo rol në vrasjen e shkencëtarit bërthamor Iranian, dhe dënuan sulmin me bombë për të cilin Teherani tha se kishte lidhje me Uashingtonin dhe Izraelin.

SHBA-të hetojnë videon ku ushtarët urinojnë kufomat

Gazeta Start - 12.01.2012

Ushtria amerikane tha se po heton një video ky shfaqen katër pjesëtarë të marinës së SHBA-ve duke urinuar mbi trupat e talebanëve të vdekur. Korpusi i Marinës tha se veprimet e portretizuara në klip, të cilat u postuan on-line por ende nuk ...

Trajkoviç: Kërkoj falje për çdo viktimë të serbëve

Gazeta Start - 12.01.2012

Prishtinë - Deputetja serbe e Kuvendit të Kosovës, Rada Trajkoviç, ka kërkuar falje për veprimet e xhandarmërisë serbe në Kosovë, transmeton "Zëri".

S’ka vendimi as sot për “Bandën e Durrësit”

Gazeta Start - 12.01.2012

Tiranë – Në seancën e sotme pritej të jepej vendimi për anëtarët e “Bandës së Durrësit”, por mungesa e avokatëve bëri që vendimi të shtyhej. Avokati Vangjel Muzika, ka lajmëruar gjykatën për mungesën, duke e motivuar me arsye shëndetësore.

Shqipëri - Spanjë, së shpejti miqësore

Gazeta Start - 12.01.2012

Kampionia e Botës, Spanja, ka premtuar se së shpejti do të luhet një ndeshje miqësore midis tyre dhe kombëtares tsonë. Sekretari i Përgjithshëm i FSHF-së, Eduard Prodani, ka konfirmuar se Shqipëria mund të luaj një ndeshje miqësore me ...

Riker në Kosovë më 16 janar

Gazeta Start - 12.01.2012

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Filip Riker, pritet të vizitojë Kosovën në datën 16 të këtij muaji, bëjnë të ditur burime të gazetës “Tribuna Shqiptare”, brenda qeverisë.

Burma, qeveria nënshkruan armëpushim me rebelët

Gazeta Start - 12.01.2012

Qeveria e Burmës ka nënshkruar një marrëveshje armëpushimi me rebelët Karen, tha për “BBC”-në një zyrtar i qeverisë. Marrëveshja u arrtit gjatë bisedimeve mes zyrtarëve dhe Unionit Kombëtar Karen në Hpa-an, kryeqyteti I shtetit lindor ...

Putin shumë i zënë, s’ka kohë për debat

Gazeta Start - 12.01.2012

Vladimir Putin nuk do të marrë pjesë në debatet e zgjedhjeve presidenciale të 4 marsit për shkak të detyrës si kryeministër, tha zëdhënësi i tij.

Kuçovë, gjendet i vrarë një 24-vjeçar

Gazeta Start - 12.01.2012

Kuov Nj shtetas i gjet i vrar me arm zjarri sot n Kuov. Policia bri me dije se viktima sht shtetasi Ervis Maraj, 24-vje. Ngjarja ka ndodhur n fshatin Kozar t Kuovs.

Videoja e turpshme ngjall reagim të ashpër në Afganistan

Gazeta Start - 12.01.2012

Publikimi i videos së turpshme ku shfaqen katër marinarë amerikanë teksa urinojnë mbi trupat e vdekur të tre luftëtarëve afganë ka ngjallur reagime të ashpra në Afganistan.

Ministri i Jashtëm i Kosovës mbërrin sot në Tiranë

Gazeta Start - 12.01.2012

Tiranë – Mbërrin sot në Tiranë për një vizitë zyrtare, ministri i Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj. Vizita bëhet me të homologut të tij shqiptar, Edmond Haxhinasto.

Përgjegjshmëri dhe heqje imuniteti për të “drejtët”!

Gazeta Start - 12.01.2012

Tiranë – Kreu i Ministrisë së Drejtësisë, Eduart Halimi, ka parashtruar edhe për këtë vit objektivat kryesore, siç është përgjegjësia dhe përgjegjshmëria që kanë aktorët e sistemit të drejtësisë, gjyqtarë, prokurorë, oficerë të Policisë ...

Avokati i Popullit kërkon hetime për dhunën në komisariate

Gazeta Start - 12.01.2012

Tiranë – Avokati i Popullit, Igli Totozani zhvilloi sot në takim me Prokuroren e Përgjithshme, Ina Rama, ku i ka kërkuar më tepër bashkëpunim për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Alegri: Derbi i së dielës nuk është i fundit për Paton

Gazeta Start - 12.01.2012

Së fundi është përfolur se sulmuesi Pato mund të largohet këto javë nga Milani në drejtim të Paris Sën Zhërmenit, por Alegri ka thënë që sulmuesi brazilian na duhet.

Rojs: Mund ta lë Dortmundin për 35 milionë euro

Gazeta Start - 12.01.2012

Marko Rojs, pa u bërë mirë pjesë e Borusisas së Dortmundit mendon për largimin në të ardhmen duke i vendosur vetes vlerën e shitjes prej 35 milionë eurosh.

Nivel i lartë vaksinimi tek fëmijët shqiptarë

Gazeta Start - 12.01.2012

Tiranë – Mbi 95% e fëmijëve në Shqipëri i nënshtrohen vaksinimit, ndërkohë që vaksinat sigurohen në masën 100%. Instituti i Shëndetit Publik, ka kryer një studim në këtë drejtim, ku vërehet se më pak se 1% e fëmijëve nuk kanë marrë ...

Tiranë, studentët e të moshuarit udhëtim falas në urban

Gazeta Start - 11.01.2012

Tiranë – Në të gjithë kryeqytetin do të ketë autobusë të rinj. Premtimi është bërë nga kryetari i bashkisë, Lulzim Basha, i cili ka zhvilluar një takim me drejtues të Shoqatës së Transportit Publik të Tiranës.

Propozimet e KQZ-së për reformën zgjedhore

Gazeta Start - 11.01.2012

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, i ka dërguar propozimet e veta dhjetë deputetëve të komisionit të posaçëm për hartimin e reformës zgjedhore.

Alonso: Duam Barçën në “Kupën e Mbretit”

Gazeta Start - 11.01.2012

Mesfushori i Realit të Madridit, Ksabi Alonso, ka shprehur se Reali është gati të përballet me Barcelonën për “Kupën e Mbretit”. Klubi i “Santiago Bernabeut” ka arritur të futet në fazën çerekfinale në turneun e “Kupës së Mbretit” pasi ...

E shet makinën dhe e deklaron të vjedhur për të përfituar siguracion

Gazeta Start - 11.01.2012

Tiranë – E kishte shitur makinën dhe pavarësisht parave që kishte marrë prej saj, i erdhi në mendje të përfitonte edhe më. Për këtë arsye, denoncoi në polici se i ishte vjedhur automjeti dhe më pas kërkoi shpërblim nga kompania e ...

Argjentinë - Brazil, miqësore luksi në qershor

Gazeta Start - 11.01.2012

Mesi kundër Neimarit, Argjentina kundër Brazilit. Miqësorja e luksit do të luhet më 9 qershor në “Al MetLife Stadium” të Nju Xhersit, në Shtetet e Bashkuara. Lajmin e ka bërë të ditur Federata Argjentinase e Futbollit (AFA).

Dollari në Shqipëri, më i lartë në dy vitet e fundit

Gazeta Start - 11.01.2012

Tiranë – Luhatjet në kursin e këmbimit valutor sjellin pasoja për ekonominë e vendit, veçanërisht pas dobësimit të euros ditët e fundit. Megjithatë, për Bankën e Shqipërisë, kjo luhatje është e përkohshme.

Ekstradohet nga Roma një 27-vjeçar

Gazeta Start - 11.01.2012

Tiranë – Interpol Tirana ekstradoi sot nga një 27-vjeçar nga Lezha, i shpallur në kërkim ndërkombëtar. Besmir Toma, u ekstradua mesditën e sotme nga Roma në drejtim të Tiranës, ku edhe do të kryej dënimin.

Kukës, mbi 100 familje në terr prej ditësh

Gazeta Start - 11.01.2012

Kukës – Dhjetëra familje kanë mbetur pa energji elektrike në qytetin e Kukësit për shkak të djegies së një kabulli elektrik. Një bllok pallatesh nuk furnizohen me energji prej gati një jave.

Zbulohet në Gjermani një letër e Bethovenit

Gazeta Start - 11.01.2012

Një letër e shkruar nga kompozitori Ludvig van Bethoven ka dalë në dritë në Gjermani, pasi u nxor nga një pus. Në dokumentin prej gjashtë faqesh kompozitori i madh ankohet për sëmundjen e tij dhe mungesën e parave.

Masakroi 42-vjeçaren, i moshuari i shpëton burgut përjetë

Gazeta Start - 11.01.2012

Korçë – Një 74-vjeçar nga Korça i shpëtoi sot burgimit të përjetshëm, por me sa duket këtë pjesë jete të mbetur duket se do ta kalojë prapa hekurave.

Kasat fiskale, miratohet fondi për 28 njësi vendore

Gazeta Start - 11.01.2012

Tiran Qeveria vendosi sot t rimbursonte rreth 9 bashki dhe 19 komuna n lidhje me pajisjen e bizneseve me kasa fiskale. Fondi i vn n dispozicion pr kt qllim sht rreth 30 milion e njzet e tre mij lek.

Gjermani, zvogëlohet PBB-ja në tremujorin e katërt

Gazeta Start - 11.01.2012

Ekonomia gjermane ka gjasa të jetë tkurrur me 0.25 % në tremujorin e fundit të vitit 2012, tha një zyrtar nga Zyra e Statistikave Federale. Për të gjithë 2011-ën, ekonomia gjermane u rrit me 3%, treguan të dhënat nga Zyra e Statistikave.

“Misioni i Ligës Arabe në Siri, një farsë”

Gazeta Start - 11.01.2012

Një ish-anëtar i misionit monitorues të Ligës Arabe në Siri e ka quajtur misionin një “farsë” dhe e ka përshkruar situatën si katastrofë humanitare.

Ndryshime në skemën e financimeve të spitaleve

Gazeta Start - 11.01.2012

Tiranë – Qeveria miratoi sot disa ndryshime në Vendimin për Financimin e Shërbimeve Shëndetësore Spitalore nga Skema e Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor.

Fund fjalëkalimeve, gjithçka do te hapet me anë të syve

Gazeta Start - 11.01.2012

Fjalëkalimet të cilat jemi të detyruar t’i përdorim sot në çdo fushë do të zhduken në një të ardhme të afërt. Sipas një parashikimi të David Nahamoo nga “IBM'”, brenda 5 viteve të ardhshme nuk do të na duhet të përdorim kodet dhe shumë ...

PE, i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Gazeta Start - 11.01.2012

Parlamenti Evropian shpreh shqetësim serioz për situatën në veri të Kosovës dhe për dhunën e shfaqur atje në gjysmën e dytë të vitit të kaluar, raporton “Telegrafi”.

Kosova dhe Mali i Zi shkëmbejnë ambasadorët gjatë këtij viti

Gazeta Start - 11.01.2012

Kosova dhe Mali i Zi do të shkëmbejnë ambasadorët gjatë këtij viti, bëhet e ditur nga vizita e sotme zyrtare e ministrit të Jashtëm kosovar, Enver Hoxhaj, në Mal të Zi.

Aromë shqiptare në “Topin e Artë”

Gazeta Start - 11.01.2012

Ceremonia e dhënies së trofeut “Topi i Artë” në Zyrih të Zvicrës pati edhe pak aromë Shqipërie. Më saktësisht, Kosove, pasi gjatë mbrëmjes gala të zhvilluar ditën e hënë nuk mungoi iniciativa për njohjen e shtetit më të ri të Evropës në ...

Durrës, plagoset me thikë, 50-vjeçari në rrezik për jetën

Gazeta Start - 11.01.2012

Nj 50-vjear sht plagosur me thik mbrmjen e sotme n qytetin e Durrsit, ndrsa policia ka nisur hetimet pr identifikimin dhe arrestimin e autorit t krimit. Burime zyrtare t policis lokale bn t ditur se ngjarja ndodhi n lagjen nr.

Dëmtohet Khedira, jashtë fushës për 4 javë

Gazeta Start - 11.01.2012

Mesfushori i Realit të Madridit, Sami Khedira, nuk do të luaj për 4 javë për shkak të dëmtimit të kyçit të këmbës. Mjeku i klubit madrilen ka bërë me dije se mesfushori gjerman, Khedira, nuk do të luaj në 4 javët në vazhdim.

Durrës, sekuestrohet 300 kg drogë në port

Gazeta Start - 10.01.2012

Durrs Nj sasi prej 300 kg drog e llojit kanabis sativa u sekuestrua mbrmjen e shkuar n portin e Durrsit. Sasia e madhe e drogs ishte e fshehur brenda nj kamioni, i cili po shkonte drejt Italis.

26 të vdekur nga shpërthimi në Pakistan

Gazeta Start - 10.01.2012

Një atentat i kryer mëngjesin e sotëm në veriperëndim të Pakistanit la 26 persona të vdekur dhe më shumë se 60 të plagosur. Njëzetë e gjashtë persona u vranë dhe më tepër se 60 të tjerë u plagosën në një atentat të kryer sot në mëngjes në ...

Koreja e Veriut shpall amnisti për të burgosurit

Gazeta Start - 10.01.2012

Koreja e Veriut thot se do t jap amnisti pr t burgosurit pr t shnuar ditlindjet e dy liderve t von. Agjencia shtetrore e lajmeve, KCNA, tha se amnistia mund t filloj nga 1 Shkurti, pr nder t Kim Jong-ilit, i cili vdiq muajin e kaluar, dhe ...

Franca: Taksa për transaksionet të mbështetet nga e gjithë BE-ja

Gazeta Start - 10.01.2012

“Taksa për transaksionet financiare ka kuptim vetëm nëse mbështetet nga e gjithë Evropa edhe pse Franca parashikon të jetë e para që e zbaton”, tha sot Ministrja franceze e Buxhetit, Valerie Pecresse.

Durrës, sekuestrohet 10 kg heroinë

Gazeta Start - 10.01.2012

Durrs Mes nj sasie prej 200 kilogramsh drog e llojit kanabis sativa sht gjetur edhe nj sasi prej 10 kg heroin. Lnda narkotike u zbulua mbrmjen e shkuar n portin e Durrsit, gjat nj aksioni antidrog.

Prioritetet e përjetshme të Ministrisë së Punës!

Gazeta Start - 10.01.2012

Tiranë – Ministria e Punës dhe e Çështjeve Sociale, ka parashtruar në vija të përgjithshme prioritetet e saj për vitin 2012. Edhe gjatë këtij viti, kjo ministri synon uljen e varfërisë.

Slloveni, fituesi i zgjedhjeve dështon në formimin e qeverisë

Gazeta Start - 10.01.2012

Fituesi i zgjedhjeve parlamentare në Slloveni, Zoran Jankoviç, ka dështuar në formimin e qeverisë së re. Kryebashkiaku i deritanishëm i kryeqytetit nuk kishte mundur ti bindte liberalët, VL, që ti bashkangjiteshin një qeverie të qendrës së ...

Tiranë, aksidentohet për vdekje në autostradë kalimtari

Gazeta Start - 10.01.2012

Tiran Nj shtetas mbeti i vdekur nga nj aksident rrugor mngjesin e sotm n aksin Vor-Tiran. Policia bri me dije se ka humbur jetn shtetasi shtetasin lirim Ibrahim Vladi, 37 vjec, banues n Laknas.

AK: Keqardhje për politikën gjunjëzuese të Tiranës

Gazeta Start - 10.01.2012

Tiranë - Aleanca Kuqezi dënon me forcë paditë penale të ngritura ndaj dy aktivistëve të saj në Maqedoni. Rinor Slloga dhe Petrit Ibrahimi akuzohen për nxitje të urrejtjes ndëretnike pasi në 28 Nëntor të vitit 2011 vizatuan në një mur ...

Nojer: Bajerni një nivel me Barçën dhe Realin

Gazeta Start - 10.01.2012

Portieri i kombëtares gjermane dhe i Bajernit të Mynihut, ka krahasuar skuadrën bavareze me Barcelonën dhe Realin. Teksa tregoi për ëndrrën e madhe dhe mundësitë që 25-vjeçari ka për të fituar Bundesligën për herë të parë në karrierën e ...

Zyrtarët serbë: Për në Kosovë s’kërkojmë leje

Gazeta Start - 10.01.2012

Beograd - Prishtina zyrtare nuk mund t'ua ndalojë zyrtarëve shtetërorë të Serbisë që të vizitojnë Kosovën. Ky është qëndrimi i Beogradit me rastin e mesazheve mediatike të zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi se Presidenti i Serbisë Boris ...

Itali, sekuestrohet 200 mijë euro drogë, pranga shqiptarëve

Gazeta Start - 10.01.2012

Bari – Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane, pasi u kapën me një sasi prej 25 kg drogë të llojit marijuanë. Droga vinte nga Shqipëria dhe u sekuestrua nga forcat e policisë së rajonit të Barit.

Tri ditë ndërprerje energjie në Tiranë dhe Vlorë

Gazeta Start - 10.01.2012

Tiranë – Përgjatë tri ditëve të ardhshme, disa zona në Tiranë dhe në Vlorë do të kenë kufizime të energjisë elektrike. Operatori i Transmetimit të energjisë, OST njoftoi se ndërprerjet do të bëhen për shkak të punimeve me marrjen e ...

Akulli “pushton” rrugët kryesore në veri dhe juglindje

Gazeta Start - 10.01.2012

Tiranë – Në shumë akse kryesore në veri dhe juglindje të vendit, ka prani të shumtë akulli çka krijon probleme në qarkullimin e automjeteve. Në shumicën e zonave, lëvizja duhet të bëhet vetëm me zinxhirë.

Sarandë, kaosi ndërtimor, dosjet në Prokuroria për 30 firma

Gazeta Start - 10.01.2012

Sarandë – Rreth 30 dosje të ndërtimeve janë depozituar në Prokurorinë e Sarandës. Inspektorati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar (INUK), ka bërë kallëzimet për shkak të shkeljeve ligjore që janë bërë në këtë drejtim.

Mes breshërisë së plumbave plagoset 63-vjeçari

Gazeta Start - 10.01.2012

Tiranë – Plumbat e shkëmbyer pak minuta më parë në Kamzë, kanë lënë të plagosur një shtetas. Ngjarja ndodhi pranë shkollës “Ibrahim Rugova”, ku ka mbetur i plagosur shtetasi Riza Musaj, 63-vjeç.

Tentuan të grabisnin të moshuarën me armë, babë e bir në pranga

Gazeta Start - 10.01.2012

Korçë – Dy shtetas u arrestuan pasditen e sotme nga policia e Korçës, pasi u kapën me sasi të shumta armësh. Burime zyrtare bënë me dije se janë arrestuar B.R, 17-vjeç, i dënuar më parë për vjedhje, si dhe Edmond Ramolli, 51-vjeç, banues ...

Draft për të shtyrë me 1 vit afatin e AKKP-së

Gazeta Start - 09.01.2012

Tiranë – Ka përfunduar afati i Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, megjithëse nuk ka përfunduar trajtimi i të gjitha dosjeve. Përballë kësaj situate, qeveria po harton një draft, sipas të cilit do të ndryshohet sërish ligji ...

Ambasadorët, përplasje mes Presidencës e Parlamentit

Gazeta Start - 09.01.2012

Tiranë – Dekretimi i Ambasadorëve të rinj shqiptarë përplas institucionin e Presidencës me Parlamentin. Deklaratës së Presidentit të Republikës, Bamir Topi se nuk do të dekretoj emra diplomatësh me profil politik, i ka kthyer përgjigje ...

Del automjeti nga rruga, vdes 20-vjeçari

Gazeta Start - 09.01.2012

Elbasan Nj 20-vjear gjeti vdekjen ort e vona t mbrmjes s shkuar, si pasoj e nj aksidenti automobilistik. Policia bri me dije se ngjarja ndodhi rreth ors 21:30, n vendin e quajtur fabrika e tullave, e cila ndodhet n fshatin Bradashesh t ...

Guardiola: Barcelona, ende në lojë për titull

Gazeta Start - 09.01.2012

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, ngul këmbë se skuadra e tij është ende në garë për “La Liga”-n, edhe pas barazimit 1-1 me Espanjolin. Një gol i vonë e Alvaros u mohoi tri pikët katalanasve, të cilët kishin kaluar në Avantazh që në ...

Plaku në Korçë, Pejiç në Krujë

Gazeta Start - 09.01.2012

Sebino Plaku është zyrtarisht lojtar i Skënderbeut. Sulmuesi tiranas që fazën e parë luajti për Kastriotin pritet t’i bashkohet ekipit bardhekuq në fazën përgatitore të javës në vazhdim.

Min. e Diasporës reagon për radhët e gjata në kufi me Serbinë

Gazeta Start - 09.01.2012

Prishtinë - Ministria e Diasporës e Republikës së Kosovës ka reaguar për radhët e gjata të krijuara prej tri ditësh në pikat e kalimit kufitar me Serbinë.

Si të pastrojmë sa më shpejt kuzhinën

Gazeta Start - 09.01.2012

Jeni mërzitur nga orët e gjata të pastrimit të pajisjeve të kuzhinës? Kemi një lajm të mire për ju. Tani mund të pastroni lehtë dhe shpejt pajisjet tuaja të kuzhinës.

“Topi i Artë”, Mesi drejt “tripletës”

Gazeta Start - 09.01.2012

Pas zhgënjimit nga barazimi në derbin me Espanjolin (1-1), Barcelona mund të ngushëllohet sot me një tjetër festë. Në orën 19:00 do të shpallet fituesi i “Topit të Artë 2011”, që, sipas të gjitha gjasave do të shkojë te Leo Mesi për të ...

SHBA-të dëbojnë diplomaten e Venezuelës

Gazeta Start - 09.01.2012

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë deklaruar person non grata konsullen e përgjithshme të Venezuelës dhe thanë se ajo duhet të lërë vendin deri të martën.

Shkodër, digjet një banesë, i moshuari rëndë në spital

Gazeta Start - 09.01.2012

Shkodër – Një i moshuar mbeti i plagosur rëndë mëngjesin e sotëm në qytetin e Shkodrës, pasi banesa e tij u përfshi nga flakët e zjarrit. Ngjarja ndodhi në lagjen “Xhabiaj”, në hyrje të qytetit.

Talenti i Realit që dëshiron Kombëtaren shqiptare

Gazeta Start - 09.01.2012

Arlind Kukaj është një ndër talentet shqiptare më premtues për të ardhmen. 18 vjeçari shpreson që në një të ardhme të afërt të veshë fanellën kuqezi.

Vlorë, RENEA arreston vrasësin e ndërtuesit

Gazeta Start - 09.01.2012

Vlorë – Forcat RENEA dhe polici e Vlorës, arrestoi një 32-vjeçar të akuzuar për vrasje. Nga operacioni “Aerodromi”, ra në pranga shtetasi Adnand Gori, banues në Vlorë.

Dëmtohet Cana, rrezikon një muaj stop

Gazeta Start - 09.01.2012

Humbja e thellë me Sienën të shtunën mbrëma (4-0) ka lënë pasoja të rënda për Lacion. Përveç të lënduarve Mauri, Broki dhe Matuzalem, lacialët kanë humbur edhe shërbimet e mesfushorit shqiptar, Lorik Cana, raportojnë mediat italiane.

Dorëhiqet kreu i Bankës Kombëtare të Zvicrës

Gazeta Start - 09.01.2012

Kreu i Bankës Kombëtare të Zvicrës, Philipp Hildebrand, ka dhënë dorëheqjen me efekt të menjëhershëm. Dorëheqja vjen pasi u argumentua se bashkëshortja e tij, Kashya, ka këmbyer (duke blerë) 504 mijë dollarë amerikanë në gusht, tri javë ...

“Dritë në tunelin Tiranë-Elbasan”

Gazeta Start - 09.01.2012

Tiranë – Duke bërë një analizë të punës së bërë gjatë vitit të shkuar, ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, tha se prioritetet kryesore për këtë vit, është vazhdimi i ndërtimit të autostradës Tiranë-Elbasan si dhe përfundimi i tunelit, ...