TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Monstrat që na drejtojnë, i kanë fëmijët e tyre jashtë vendit!

SOT - 11.09.2016

Se në ç’nivel është sot arsimi shqiptar nuk është nevoja të na përrallisë Lindita Nikolla, bile as Edi Rama, apo Lulzim Basha. Gjithë shqiptarëve këtë ua tregojnë vetë oligarkët, që e kanë vënë nën ...

PD takim me maturantët: Nikolla të japë dorëheqjen, qeveria të rikthejë sistemin e pikëzimit

SOT - 11.09.2016

Partia Demokratike ka zhvilluar një takim me maturantët, të cilët nuk kanë arritur të fitojnë të drejtën për të studiuar në universitet. Gjatë takimit me maturantët, Grida Duma dhe Ervin Salianji, dy ...

Nikolla zbulon rezultatet: Ja sa maturantë ankimuan për të drejtën e studimit, hidhen poshtë pretendimet për padrejtësi

SOT - 11.09.2016

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, deklaroi sot se zyrtarisht janë bërë vetëm 287 ankimime nga maturanët për të drejtën e studimit në universitetet shtetërore.

287 maturantë janë ankimuar për të drejtën e studimit

Albeu.com - 11.09.2016

Ministrja e Arsimit është shprehur sot se zyrtarisht janë bërë vetëm 287 ankimime nga maturantët , për të drejtën e studimit në universitetet shtetërore.

Ish-zv/ministri-maturantëve: Mos u mërzisni që s’iu doli shkolla, do bëheni ministra, kryeministra!

LajmiFundit - 11.09.2016

Ish-zevendesministri i Mbrojtjes, Dritan Hila, ka ngushelluar te gjithe ata maturante, qe nuk iu ka dale e drejta e studimit. Hila iu ka thene maturanteve te mos merziten, pasi i kane te gjitha ...

Pranimet në universitet, eksperti: Problemet në fazën e 2-të të aplikimit

BalkanWeb - 11.09.2016

NGA: ERMELINDA HOXHAJ Faza e dytë e pranimeve në universitet do të jetë jo vetëm më kaotike se e para, por rrezikohet të shoqërohet edhe me mungesë transparence.

Maturantët, ministrja Nikolla: Askush nuk do të mbetet pa ndjekur studimet

Gazeta Express - 11.09.2016

Ministrja e Arsimit, Linda Nikolla siguroi maturantët e tjerë se nuk do të mbeten pa ndjekur studimet, duke shtuar se maturantët e raundit të dytë mund të dalin sërish në 10 degë ...

Nikolla: Numri i maturantëve që u ankuan i vogël

Gazeta Tema - 11.09.2016

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka deklaruar këtë të dielë se numri i maturantëve që u ankuan ishte shumë i vogël. Ajo ka thesksuar se sitstemi i aplikuar ofron transpaerncë dhe u jep mundësi më ...

Ja mesazhi skandaloz i Edi Ramës drejtuar një maturanteje

Ina - 10.09.2016

Ja komunikimi me një fëmijë i piktorit dështak, që për të mbushur xhepat dhe kontot e tij iu mbylli dyert e universiteteve publike mijëra e mijëra maturantëve midis tyre edhe shumë prej tyre të ...

Valentina Duka: Të ndryshojë ligji për arsimin e lartë, aplikimi të bëhet në universitet

SOT - 10.09.2016

Dekanja e Fakultetit Histori-Filologji në Tiranë, Valentina Duka, kërkon ndryshime ligjore në ligjin e arsimit të lartë nisur nga situata e krijuar me sistemin e pranimit të maturantëve në fakultete.

Kaosi me maturantët përplas PS-LSI, Meta: MAS duhet të jetë më bashkëpunuese, të gjendet zgjidhje sa më shpejt, zbatimi ...

SOT - 10.09.2016

Zbatimi i ligjit të ri për arsimin e lartë po krijon një përplasje të re mes dy aleatëve në qeverisje, PS dhe LSI. Formula e re e pranimeve në universitete ka krijuar një kaos dhe ngërç pasi shumë ...

Thellohet skandali i Nikollës, maturantët nuk mund të zgjedhin më shumë se 5 degë në fazën e dytë

SOT - 10.09.2016

Ministria e Arsimit, nëpërmjet një udhëzimi përcakton se në fazën e dytë maturantët nuk do të mund të zgjedhin 10 preferenca, por vetëm 5. Në një udhëzim që mban datën 6 shtator por që është bërë ...

Skandali me pranimet në universitet, reagojnë Sindikatat e Arsimit: Përgjegjësi e Nikollës, ja si po mashtrohet me ...

SOT - 10.09.2016

Kaosi dhe konfuzioni që është krijuar me pranimet e maturantëve në universitet sipas shoqatave të arsimit është përgjegjësi direkte e ministres së Arsimit, Lindita Nikolla.

Skandali me maturantët, Duma: Mbi 600 denoncime në portalin e PD

SOT - 10.09.2016

Sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma, si dhe Ervin Salianji kanë zhvilluar gjatë ditës së sotme një takim me të rinjtë e ekselencës, duke diskutuar për pranimin e maturantëve në ...

Berisha: Dyshja Edi-Lindita shkatërruan ëndrrat e maturantëve, mbylli dyert e universiteteve publike, ja denoncimet

SOT - 10.09.2016

“Maturantët, por dhe prindër dixhitalë denoncojnë dyshen Edi-Lindita që shkatërroi ëndrrat e tyre, mbylli dyert e universiteteve publike për studentët edhe të ekselencës, – shkruan sot ...

"Maturantët më të mirë janë lënë në rrugë, qindra raste në Partinë Demokratike"

SOT - 10.09.2016

Dëgjesë me të rinjtë e prerë në besë nga Edi Rama. Kërkohet ndalimi i procesit të padrejtë, auditim i plotë, largim i Nikollës, dhe garanci për të drejtat e cdo maturanti Partia Demokratike organizoi ...

E pabesueshme, shikoni çfarë mesazhi i shkruan Edi Rama maturantes!

LajmiFundit - 10.09.2016

Ish-kryeministri, Sali Berisha në rrjetin social Facebook ka publikuar mesazhin e Edi Ramës drejtuar një maturanteje. “Ja komunikimi me një fëmijë i piktorit dështak, që për të mbushur xhepat dhe ...

Regjistrimi në universitete, PD: Të anulohet procesi. Nikolla të japë dorëheqjen

Top Channel - 10.09.2016

Partia Demokratike ka zhvilluar një takim me maturantët të cilët nuk kanë arritur të fitojnë të drejtën për të studiuar në universitet. Ata thanë se nuk janë njoftuar në kohë lidhur me procedurat.

Udhëzim për arsimin e lartë: Qeveria t’u kërkojë falje studentëve

Mapo - 10.09.2016

Komunikimi politik nga A në Zh Nga Julian Zyla “Qentë le të lehin, karvani do të ecë përpara,” është një nga motot politike të kryeministrit Rama. Por, ndërkohë që zhgënjimi i shumë maturantëve u ...

Nikolla në studion e ABC News: Perzgjedhja transparente, kuotat u përcaktuan nga universitetet

ABC News - 10.09.2016

E ftuar në studion e ABC News, Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla u është përgjigjur pyetjeve për konfliktin e këtyre ditëve me maturantët. Ajo ka shpjeguar se sistemi që po aplikohet është pasojë e ...

PD pret maturantët e pakënaqur, kërkon dorëheqjen e Nikollës

Ora news - 10.09.2016

Partia Demokratike ka pritur në selinë blu maturantë nga qytete të ndryshme të vendit, të cilët nuk kanë fituar në degën e preferuar apo që kanë mbetur jashtë sistemit universitar.

Flasin maturantët më të mirë që nuk kanë fituar shkollë të lartë, rastet në Partinë Demokratike

Gazeta Express - 10.09.2016

Partia Demokratike organizoi sot një dëgjesë me maturantët me rezultate të shkëlqyera, të cilët pretendojnë se kanë ngelur pa shkollë të lartë për shkak të ...

Përfaqësues të PD takim me maturantët ekselentë, Duma: Deri tani 628 denoncime

BalkanWeb - 10.09.2016

TIRANE- Partia Demokratike organizoi sot një dëgjesë me maturantët me rezultate të shkëlqyera, të lënë pa universitet nga Edi Rama. Të rinj me mesatare 10, me rezultate maksimale, sollën përvojën e ...

70 drejtorë gjimnazesh në UET: 7 sugjerime ugjente për sistemin e ri

Mapo - 10.09.2016

Mblidhet Forumi i 8-të Gjimnaz-Universitet me temë “Nga maturant në student”, ku u diskutua mbi problemet që kanë dalë me regjistrimet e këtij viti nëpër universitete Sistemi i ri i regjistrimeve në ...

Maturantët takim me PD-në

RTSH - 10.09.2016

Maturantë me mesatare mbi 9, nga krahina të ndryshme të Shqipërisë, janë mbledhur sot në selinë e Partisë Demokratike dhe kanë diskutuar me dy përfaqësues të kësaj partie, Grida Dumën dhe Ervin ...

Maturantët, Majlinda Keta: Në raundin e dytë, në protestë me studentët

Ora news - 10.09.2016

Majlinda Keta e konsideron kapitullim të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, kaosin e krijuar me regjistrimet e maturantëve në Universitete. Në studion e lajmeve të Ora News, pedagogia dhe ekspertja e ...

Matura, UET takim me 70 drejtorë gjimnazesh

Ora news - 10.09.2016

Sistemi i ri i regjistrimeve në universitete krijoi një situatë kaotike dhe ngjalli pakënaqësi e protesta nga maturantët. Kjo ëështje e ndjeshme, ishte ne qendër të diskutimeve të forumit të -8 të ...

Ja propozimet për maturantët. Meta negocion me Nikollën

Durres Lajm - 10.09.2016

Kauza e maturantëve që nuk u shpallën fitues sipas formulës së re të pranimeve, ka marrë mbështetjen e Lëvizjes Socialiste për Integrim, e cila ka nisur negociatat brenda koalicionit.

Publikohen sms- të e Ramës me maturanten: O xhaxhi Edo të fala Linditës

Durres Lajm - 10.09.2016

Ish- Kryeministri Sali Berisha ka publikuar në profilin e tij në Facebook shumë denoncime të maturantëve që kanë mbetur pa shkollë, si pasojë e paqartësive në sistemin aplikuar këtë vit për herë të ...

Duma dhe Salianji takim me maturantët jo fitues

Shqiperia Ime - 10.09.2016

Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në PD Grida Duma dhe Sekretari për Aksionin Qytetar, Ervin Salianji, kanë pritur me dhjetëra maturantë të cilët nuk kanë rezultuar fitues në degën e ekselencës ...

PD, Duma e Salianji, takim me të rinjtë ekselentë

Java News - 10.09.2016

Sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma, si dhe Ervin Salianji kanë zhvilluar gjatë ditës së sotme një takim me të rinjtë e ekselencës, duke diskutuar për pranimin e maturantëve në ...

“Të largohet Lindita Nikolla”

Vision Plus - 10.09.2016

628 denoncime jane realizuar deri tani ne portalin e hapur nga Partia Demokratike per procesin e pranimeve ne universitete. Disa prej këtyre maturanteve janë ftuar ne selinë e PD per te bere publik ...

Maturantët më të mirë janë lënë në rrugë, ja disa prej rasteve (FOTO)

Durres Lajm - 10.09.2016

Partia Demokratike organizoi sot një dëgjesë me maturantët me rezultate të shkëlqyera, të lënë pa universitet nga Edi Rama. Të rinj me mesatare 10, me rezultate maksimale, sollën përvojën e tyre dhe ...

Grigja zhbllokon situatën e maturantëve. 20 të parët hoqën dore nga shkolla pasi e dëgjuan

Gazeta Tema - 10.09.2016

Një grup maturantësh patën sot një takim me Grigjën, e cila do t’u shpjegonte në emër të PD, se ku qëndron problemi që ata ende nuk po marrin të drejtën e studimit.

“Formula e re penalizoi ekselentët, maturantët nuk ishin informuar, ministria e mbajti të fshehtë”

Durres Lajm - 10.09.2016

Ekspertja e fushës së arsimit, Edlira Gjoni, në një intervistë për “Shekulli”-n sqaron të gjithë tymnajën që ka sjellë formula e re e aplikimit nga maturantët për në universitete.

LSI dhe PDIU kryqëzojnë Nikollën, thirrje të ndryshojë kriteret për pranimet në universitet, maturantët sërish në ...

SOT - 09.09.2016

Maturantët dolën dje sërish në protestë për të kërkuar pranimin e tyre në universitet. Dhjetra maturantët u vendosën në hyrje të Parlamentit, në një kohë që në sallë po debatohej për kaosin e krijuar ...

Rama përplasje të forta me Topallin, kryeministri mbron formulën e pranimeve në universitete, deputetja kërkon ...

SOT - 09.09.2016

Kryeministri Edi Rama është përplasur dje në sallën e Kuvendit me deputeten Jozefina Topalli për situatën ku ndodhen sot shumë maturantët, që nuk janë shpallur fitues për të vijuar arsimin ...

Pranimet në universitete dhe kanabisi rikthejnë debatet në Kuvend, Berisha: Reforma në arsim lojë e Soros, favorizon ...

SOT - 09.09.2016

Kaosi dhe konfuzioni që ka krijuar formula e re e pranimit të maturantëve në universitete ishte kryefjala e debateve dje në Parlament. Kanabisi i përhapur pothuajse në të gjithë territorin është një ...

Berisha publikon letrën e maturantes: Mesatarja 9.8, por mbeta pa shkollë

Almakos - 09.09.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar në Facebook, një letër të një maturanteje, e cila shprehet e pakënaqur për mënyrën e përzgjedhjes së fituesve në universitet.

“letra dëshpëruese e maturantes Ariola, që përfundoi gjimnazin me mesatare 9.88”

SOT - 09.09.2016

Ish-Kryeminstri Berisha ka publikuar sot, atë që ai e quan “letra dëshpëruese e maturantes Ariola, që përfundoi gjimnazin me mesatare 9.88”. Këtë letë, Berisha e publikon për të sensibilizuar edhe ...

Berisha publikon letrën: Ja dëshpërimi i maturantes me mesatare 9.88

LajmiFundit - 09.09.2016

Ish-Kryeminstri Berisha ka publikuar sot, atë që ai e quan “letra dëshpëruese e maturantes Ariola, që përfundoi gjimnazin me mesatare 9.88”. Këtë letë, Berisha e publikon për të sensibilizuar edhe ...

Basha me maturantët e Dibrës: Do të rihapim filialin e Peshkopisë

SOT - 09.09.2016

Kandidati për kryetar bashkie i Dibrës, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takuan me maturantë dhe studentë të Dibrës.

Letra dëshpëruese e një maturanteje: Prindërit hoqën bukën nga goja që të arsimohem unë

Portalb - 09.09.2016

Dëshpërimi i maturantëve është i madh dhe nuk kanë asnjë rrugëzgjidhje. Një prej tyre është edhe një maturante e cila i ka drejtuar një letër ish-kryeministrit Sali Berisha, shkruan Shqipëriaime.al.

Rama reagon për maturantët: Ata që kanë fituar në shumë degë do të lirojnë ...

Top Channel - 09.09.2016

Nga Peshkopia, Kryeministri Edi Rama i është referuar edhe polemikave për çështjen e maturantëve, duke thënë se alarmi nuk është i justifikuara pasi maturantët që kanë fituar në shumë degë do të ...

Mblidhet kryesia e LSI, Meta: Arsyeja e mbledhjes, pranimet në universitete

SOT - 09.09.2016

Çështja e maturantëve ka mbledhur kryesinë e LSI. Kreu i kësaj force politike, Ilir Meta tha se arsyeja e kësaj mbledhje janë pranimet në universitete. Vijon..

Matura shtetërore, Meta mbledh kryesinë e LSI: Të zgjidhet me dialog

Top Channel - 09.09.2016

Është mbledhur pasditen e sotme kryesia e Lëvizjes Socialiste për Integrim, për të diskutuar mbi çështjen e maturës shtetërore. Kryetari Ilir Meta, i cili drejton këtë mbledhje, ka bërë thirrje për ...

Meta: Të zgjidhen të gjitha çështjet e maturantëve

SOT - 09.09.2016

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, në mbledhjen e kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim kërkoi më shumë bashkëpunim midis Ministrisë së Arsimit dhe universiteteve për t’u dhënë zgjidhje çështjeve ...

Meta mbledh kryesinë e LSI: T’u jepet zgjidhje të gjitha shqetësimeve të maturantëve

Almakos - 09.09.2016

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta në nisje të mbledhjes së kryesisë së kësaj partie pasditen e sotme, ka ritheksuar edhe një herë qëndrimin e LSI sa i përket shqetësimit të ...

Meta: Të zgjidhen të gjitha çështjet e maturantëve

Albeu.com - 09.09.2016

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, në mbledhjen e kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim bëri thirrje për më shumë bashkëpunim midis Ministrisë së Arsimit dhe universiteteve për t’u dhënë zgjidhje ...

Kaosi me maturantët, Meta: Duhet bashkëpunim mes Ministrisë dhe Universiteteve

Portalb - 09.09.2016

Problemet me përzgjedhjen e maturantëve në Universitet kanë qënë fokus i mbledhjes së sotme të Kryesisë së LSI. Në fjalën hapëse të takimit, kreu i saj Ilir Meta u shpreh se është e nevojshme që të ...

Pranimet në universitete, Mehmetaj: Zgjidhja e situatës, me maturi dhe përgjegjësi

SOT - 09.09.2016

Kejdi Mehmetaj ka folur për mediat për situatën e nxehtë të krijuar së fundmi në vendin tonë, ajo e maturantëve. Mehmetaj tha se kjo situatë duhet të zgjidhet me maturi dhe përgjegjësi.

Pranimet në universitete, Duka: Duhet të ndryshojë ligji

SOT - 09.09.2016

Valentina Duka, dekania e Fakultetit Histori-Filologji në Tiranë ka folur rreth çështjes së pranimit të universitete. Ajo ka kërkuar ndryshime ligjore në ligjin e arsimit të lartë.

Deputetja Mehmetaj: Tre arsyet e kaosit me maturantët

SOT - 09.09.2016

Në fakt ne kemi ndjekur shqetësimet e maturantëve që prej të hënës kur filluan të dilnin rezultatet e para në universitete dhe shqetësimi ka qenë shumë i madh ndërmjet maturantëve dhe familjarëve të ...

Ja çfarë mesazhi i dërgon Edi Rama një maturanteje (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.09.2016

Ish-kryeministri , Sali Berisha në rrjetin social Facebook ka publikuar mesazhin e Edi Ramës, me një maturante. “Ja komunikimi me një fëmijë i piktorit dështak, që për të mbushur xhepat dhe kontot e ...

Me maturantët? Ku është problemi?

Ora news - 09.09.2016

Ore, disa bëjnë sikur nuk kuptojnë, ose janë kokëtrashë, kokë-mpitë, ose bëjnë shejtan budallain. Se kokëderra janë që janë ! ...

Reforma në drejtësi, të rinjtë “mësyjnë” Juridikun

Ora news - 09.09.2016

Drejtësia, renditet një ndër programet më të preferuara të maturantëve dhe gati gjysma e tyre kanë aplikuar për juridik. Nga 27.000 aplikime në universitetet publike dhe jopublike, afro 12 mijë prej ...

LSI në mbështetje të maturantëve, Meta: Zgjidhje përmes dialogut

Ora news - 09.09.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim mbetet e angazhuar për një zgjidhje të drejtë, brenda kornizave të ligjit për Arsimit të Lartë të shqetësimeve të maturantëve për pranimet në Universitete.

‘Maturantët’, Meta: Jo ndryshim të ligjit, por bashkëpunim MAS-Universitete për pranimet sipas meritë-preferencës

BalkanWeb - 09.09.2016

TIRANE- Çështja e pranimit të maturantëve në universitete dhe problematikat e rezultuara nga zbatimi i ligjit të arsimit të lartë, ka ngjallur reagimin e të gjithë aktorëve të përfshirë në proces.

Meta: Ligji i Arsimit të Lartë i mirë, maturantët të presin me qetësi

Mapo - 09.09.2016

Çështja e pranimit të maturantëve në universitete dhe problematikat e rezultuara nga zbatimi i ligjit të arsimit të lartë, ka ngjallur reagimin e të gjithë aktorëve të përfshirë në proces.

Mësuesit mbështesin pretendimet e maturantëve: Të kthehet meritë-preferenca në sistem

BalkanWeb - 09.09.2016

NGA MARIGLEN MERTIRI TIRANE- Pretendimet e maturantëve për një degë për në universitet mbështeten edhe nga mësuesit. Këta të fundit e cilësojnë të parakohshëm zbatimin e ligjit të arsimit të lartë ...

Penalizimi i maturantëve, Duka: Të ndryshojë ligji, aplikimi të bëhet në universitet

BalkanWeb - 09.09.2016

NGA MARIGLEN MERTIRI TIRANE – Dekania e Fakultetit Histori-Filologji në Tiranë, Valentina Duka, kërkon ndryshime ligjore në ligjin e arsimit të lartë nisur nga situata e krijuar me sistemin e ...

Meta: Të zgjidhet ngërçi i maturantëve

ABC News - 09.09.2016

Kryetari i Partisë Socialiste për Integrim Ilir Meta ka reaguar për gjëndjen e tensionuar të krijuar mes maturantëve dhe ministrisë së Arsimit. Ne mbledhjen e kryesisë së LSI-së, Meta tha se ...

Berisha: Ja mesazhi skandaloz i Edi Ramës drejtuar një maturanteje

Mapo - 09.09.2016

Foto 1 nga 2 “Ja komunikimi me një fëmijë i piktorit dështak, që për të mbushur xhepat dhe kontot e tij iu mbylli dyert e universiteteve publike mijëra e mijëra maturantëve midis tyre edhe shumë prej ...

Letra dëshpëruese e një maturanteje: Prindërit hoqën bukën nga goja që të arsimohem unë

Shqiperia Ime - 09.09.2016

Dëshpërimi i maturantëve është i madh dhe nuk kanë asnjë rrugëzgjidhje. Një prej tyre është edhe një maturante e cila i ka drejtuar një letër ish-kryeministrit Sali Berisha.

Edhe njëherë, Basha: Do hapim filialin universitar në Peshkopi...Dhe filiale të tjera

Respublica - 09.09.2016

Situata që ndodhi me maturantët këtë vit dëshmon se askush nuk ka në mendje një zgjidhje apo vizion për atë që duhet bërë. Kryeministri mori në mbrojtje sistemin e krijuar, i cili ka krijuar ...

Pranimi në Universitete, ekspertët sugjerojnë zgjidhje

Vision Plus - 09.09.2016

Ne kulmin e debateve dhe pakënaqësive për skemën e pranimeve ne Universitete, specialiste te fushës se arsimit propozojnë alternativa per daljen nga situata.

Meta: T’u jepet zgjidhje të gjitha shqetësimeve të maturantëve

Java News - 09.09.2016

Kreu i LSI Ilir Meta ka thirru kryesinë e partisë së tij në një mbledhje këtë pasdite, ndërsa temë e diskutimit ka qenë qëndrimi i kësaj force politike në lidhje me shqetësimet e një sërë maturantëve ...

LSI mbledh Kryesinë për problemin e maturantëve/ Meta: Mbështesim ligjin për arsimin, por s’duhen krijuar probleme

Gazeta Tema - 09.09.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi një mbledhje të posaçme të Kryesisë me kërkesë të deputetes dhe nënkryetares së LSI-së, Kejdi Mehmetaj, për të diskutuar lidhur me situatën që ka të bëjë më ...

Meta: Duhet bashkëpunim mes MAS dhe universiteteve

Gazeta Tema - 09.09.2016

Kryetari i LSI, Ilir Meta u shpreh sot se për të zgjidhur problemin për pranimin e maturantëve në universitete duhet bashkëpunim mes MAS dhe universiteteve.

U mbars mali dhe polli një mi - një sistem i padrejtë për maturantët*

Respublica - 09.09.2016

Dr. Valbona Nathanaili/Drejtore e Botimeve, UET Press Janë me qindra maturantët e brezit 2015-2016 kandidatura e të cilëve nuk figuron fituese në asnjë nga degët e zgjedhura për të vazhduar studimet ...

Berisha publikon letrën prekëse të maturantes: Mestarja 9.8, por mbeta pa shkollë

Republika - 09.09.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një letër që e cilëson dëshpëruese të një maturante që ka përfunduar studimet me mesatare 9.88 dhe i është djegur ëndrra për të studiua për mjekësi në ...

Katastrofa e arsimit quhet Lindita Nikolla

SOT - 08.09.2016

Arsimi është një nga fushat më të rëndësishme të çdo shoqërie dhe të çdo sistemi. Përmes arsimimit, shoqëritë dhe kombet synojnë t’u transmetojnë pjesëtarëve të tyre dijen, kulturën, trashëgiminë ...

Maturantët në protestë për skandalin e pranimeve në universitete, kërkojnë shkarkimin e Nikollës, ministrja dhe Ndreca ...

SOT - 08.09.2016

Pas kaosit që u krijua me pranimet në universitete, duke lënë shumë maturantë me mesatare mbi 9 jashtë listave të fituesve, shumë prej tyre dolën dje për të shprehur pakënaqësitë lidhur me formulën e ...

Kryebashkiakja e LSI rebelohet me Nikollën: Je ministrja më e paaftë që njoh!

Albeu.com - 08.09.2016

Ish-deputetja e LSI-së, aktualisht kryetare e Bashkisë së Prrenjasit, Miranda Rira, ka kërkuar haptazi dorëheqjen e ministres së Arsimit , Lindita Nikolla.

Kryebashkiakja e LSI kritikon ashpër Nikollën për rrënimin e përpjekjeve: Ministrja më e paaftë!

SOT - 08.09.2016

Jo vetëm opozita por edhe partneri në koalicion LSI duket se ka rezerva ndaj përqasjes së Ministres së Arsimit Lindita Nikolla në raport me sistemin arsimor.

Kryebashkiakja e LSI shpërthen ndaj Nikollës: Ministrja më e paaftë!

LajmiFundit - 08.09.2016

Jo vetëm opozita por edhe partneri në koalicion LSI duket se ka rezerva ndaj përqasjes së Ministres së Arsimit Lindita Nikolla në raport me sistemin arsimor.

Kryebashkiakja e LSI kritikon ashpër ministren Nikolla

Ina - 08.09.2016

Jo vetëm opozita por edhe partneri në koalicion LSI duket se ka rezerva ndaj përqasjes së Ministres së Arsimit Lindita Nikolla në raport me sistemin arsimor.

Maturantët sërish protestë, sot para Kuvendit

SOT - 08.09.2016

maturantët po protestojnë kundër formulës së përzgjedhjes në Universitete. Ndryshe nga protesta e një dite më parë para Kryeministrisë, sot ata janë vendosur para Kuvendit më trë organizuar, me ...

Maturantët në ditë të zeza/ Ku ka “humbur” deputetja e LSI Kejdi Mehmetaj, me gjithë LRI-në?

Lajm - 08.09.2016

Kejdi Mehmetaj është e vetmja deputete në parlamentin shqiptar që realisht jo vetëm për moshën, por edhe problematikat që ka ngritur, përfaqëson të rinjtë shqiptar.

Maturantët: "Mos e shisni universitetin" (VIDEO)

Albeu.com - 08.09.2016

Maturantët janë mbledhur për të protestuar kundër formulës së përzgjedhjes së fituesve në Universitete, për të dytën ditë me radhë. Pak para nisjes së seancës së sotme parlamentare, ata janë mbledhur ...

Maturantët bllokojnë hyrjen e Parlamentit

Albeu.com - 08.09.2016

Update-Paraditen e sotme, maturantët me pankarta në duar denoncuan zyrtarët më të lartë të Ministrisë së Arsimit, Lindita Nikollën si arrogante, Zv.ministren Nora Malaj si gënjeshtare dhe Plarent ...

Maturantët të zhgënjyer nga formula e përzgjedhjes në Universitete: Ktheni sistemin meritë-preferencë

SOT - 08.09.2016

maturantët po protestojnë kundër formulës së përzgjedhjes në Universitete. Ndryshe nga protesta e një dite më parë para Kryeministrisë, sot ata janë vendosur para Kuvendit më trë organizuar, me ...

Sërish protestë, maturantët i zënë “dyert” Metës: Ndryshoni skemën e pranimit!

LajmiFundit - 08.09.2016

Dhjetëra maturantë janë mbledhur sërish sot në protestë për problemin e pranimit në universitet. Maturantët i kanë shkuar sot te dera kreut të Kuvendit, Ilir Meta, në tubim para nisjes së seancës ...

Letra e maturantes për ministren Nikolla: Je vrasëse e maturantëve, lutemi për ty Lindita…

Lajm - 08.09.2016

Kjo është letra e një maturanteje të quajtur Sonila, që është publikuar nga ish-Kryeministri Sali Berisha. Letra vjen pas përgjigjes negative që morën shumë maturantë për të vazhduar arsimin e lartë ...

Revoltohet Berisha: Ju po lini jashtë më të mirët e Maturës, “Freshistët” po fitojnë nga 10 preferenca

SOT - 08.09.2016

Ish-Kryeministri Berisha ka ngritur zërin në Kuvend sot në mbështetje të maturantëve protestues që nuk e kanë fituar të drejtën e studimit, të cilët edhe sot kanë demostruar para Kuvendit për të ...

Berisha: Lindita Nikolla të japë dorëheqjen!

Albeu.com - 08.09.2016

Ish kryeministri Berisha , gjatë fjalës së marë në Kuvend, ka kërkuar dorëheqjen e Ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, ndërsa ka dhënë alarmin se nxënësit më të mirë nuk po fitojnë të drejtën e ...

Berisha: Të anulohet formula e pranimit në Universitete. Reagon Peleshi

Almakos - 08.09.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë fjalës e tij nga foltorja e Kuvendit, gjatë seancës së sotme lëshoi akuza të ashpra ndaj qeverisë dhe Ministrisë së Arsimit lidhur me situatën me të cilën ...

Berisha: Ministrja e Arsimit të japë dorëheqjen

Lajm - 08.09.2016

Sali Berisha, deputet i Partisë Demokratike, deklaroi në seancën plenare të së enjtes se “pseudoreforma në arsim ka lënë mijëra gjimnazistë jashtë universiteteve”.

Berisha thirrje Nikollës: Jep dorëheqjen je përgjegjëse për situatën me maturantët

SOT - 08.09.2016

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha i ka kërkuar dorëheqjen ministres së Arsimit Lindita Nikolla. Berisha duke ju drejtuar Nikollës i tha se ajo duhet të konsideronte pozicionin e saj në qeveri ...

Në afatin gushtit mbi 60 për qind të maturantëve kaluan testin

Lajmi.net - 08.09.2016

Komisioni Shtetëror i Maturës ka bërë publike rezultatet e provimit të Maturës Shtetërore në afatin e gushtit, sipas të cilave pragun e kalueshmërisë e kanë arritur 3.873 maturantë ose 60.01 për ...

Kuvendi, debat për studentët; replika Berisha-Peleshi

Top Channel - 08.09.2016

Sali Berisha, deputet i Partisë Demokratike, deklaroi në seancën plenare të së enjtes se “pseudoreforma në arsim ka lënë mijëra gjimnazistë jashtë universiteteve”.

Tiranë, maturantët vijojnë protestë për listën e fituesve në universitete

Portalb - 08.09.2016

Maturantë nga disa qytete të vendit kanë vijuar edhe sot protestën e tyre për shkak të pakënaqësive pas shpalljes së listës paraprake të fituesve në universitet e Shqipërisë, raporton Anadolu Agency ...

Dhimbja e shtrin përtoke maturanten, me mesatare 9.8 por nuk fiton

SOT - 08.09.2016

Kjo fotografi është bërë sot në Tiranë, gjatë protestës që maturantët zhvilluan para Parlamentit. Një maturante me mesatare 9.8 proteston përpara parlamentit pasi ndryshimet e fundit të llogaritjeve ...

MAS sqaron maturantët: Ja ku duhet të informoheni për paqartësitë

SOT - 08.09.2016

Ministria e Arsimit fton maturantët të kanalizojnë pakënaqësitë e tyre në rrugë institucionale. Përmes një njoftimi për mediat, Ministria e Arsimit dhe Sportit bën me dije se pranë fakulteteve të ...

LSI kritikon ashpër Lindita Nikollën, Mehmetaj: Nuk mund të bëhen ndryshime në vitin e fundit, zgjidhni problemin e ...

SOT - 08.09.2016

Deputetja e LSI, Kejdi Mehmetaj, ka reaguar mbi situatën e krijuar ndja maturantëve, të cilët nuk kanë fituar në universitete edhe pse janë me mesatare shumë të larta.

Dhjetë pika për tu kthyer nderin e nëpërkëmbur maturanteve

SOT - 08.09.2016

Dhjetë pika për tu kthyer nderin e nëpërkëmbur maturanteve Të gjithë maturantët që dëshirojnë të shkojnë në universitet, eshte e mundur ? Po, është krejt e mundur. 2.

Nikolla humb kontrollin nga akuzat e shumta, shpërthen si kurrë më parë ndaj Berishës: Të neveris, gojë e ligë!

SOT - 08.09.2016

Pas akuzave të ish-kryeministrit Sali Berisha se Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla është përgjegjëse direkte e kaosit me maturantët shqiptarë, vetë ministrja ka folur nga salla e Kuvendit duke e ...

Maturantja që u bë hit në internet, ja e vërteta që qëndron pas kësaj fotoje (Foto)

Portalb - 08.09.2016

Ditën e sotme maturantët kanë vijuar protestën e tyre në ditën e dytë para Parlamentit në kërkim të së drejtës. Këtë vit janë të shumtë maturantët kanë ngelur pa shkollë edhe pse kanë notë mesatare ...

Nikolla mbron sistemin arsimor: Më i miri, garanton transparencë

Top Channel - 08.09.2016

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbrojtur sistemin e pranimit në institucionet e arsimit të lartë, duke e cilësuar si “sistemin më të mirë që përdoret në të gjitha sistemet e arsimit europian”.

LSI kritikon reformën në arsim

Albeu.com - 08.09.2016

Deputetja e LSI, Kejdi Mehmetaj, ka thënë në një deklaratë për mediat se duhet reflektim nga ana e Ministrisë së Arsimit sa i takon problematikave në këtë proces.

Degradon situata në Kuvend, kthehet në sulme personale, Rama: Jozefinë, sot do iu them të gjithëve kush je! Gënjeve për ...

SOT - 08.09.2016

Kryeministri Edi Rama i është kundërpërgjigjur menjëherë deputetes Jozefina Topalli për problemin e maturantëve. Topalli kërkoi dorëheqjen e ministres Nikolla, por Rama ia ka hedhur poshtë fjalën e ...

Kuvend, sqaron Nikolla: Hapat që do të ndiqen pas datës 20 shtator

LajmiFundit - 08.09.2016

Në sallën e Kuvendit, Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka sqaruar maturantëtë se cilat do të jenë hapat që do të ndiqen për maturantët që nuk kanë rezultuar fitues.

Kuvend, Rama deklaron: Asnjë maturant nuk do të mbetet pa të drejtë studimi

LajmiFundit - 08.09.2016

Në mbledhjen e sotshme në Kuvendin e Shqipërisë, Kryeministri i vendit Edi Rama ka folur dhe për dramën e maturantëve. Ja deklarata e plotë e tij: ‘’Ty dhe partisë tënde nuk ju duhet të lehtësoni ...

Artan Fuga: Me maturantët? Ku është problemi?

LajmiFundit - 08.09.2016

Nga ARTAN FUGA Ore, disa bëjnë sikur nuk kuptojnë, ose janë kokëtrashë, kokë-mpitë, ose bëjnë shejtan budallain. Se kokëderra janë që janë ! Nuk është puna ore ti se do të futen apo jo të gjithë ...

Skema e pranimit në universitete, Rama: Garanton meritën

Top Channel - 08.09.2016

Skema e re e pranimeve në universitete ka shkaktuar debate në seancën plenare, ky Kryeministri Edi Rama iu përgjigj akuzave të Jozefina Topallit për këtë çështje.

Topalli-Nikollës: Fajin për reformën e ka Rama

Albeu.com - 08.09.2016

Deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli ka folur lidhur me situatën kaotike të përzgjedhjes së maturantëve fitues në universitete duke fajësuar Kryeministrin Rama më shumë se sa Ministren ...

“Maturantët të tregohen të zgjuar me raundin e dytë, kujdes preferencat”

Albeu.com - 08.09.2016

Tashmë janë publikuar listat paraprake të fituesve për në universitet, por disa maturantë shprehen të pakënaqur. Ata thonë se sistemi i ka përjashtuar, ndonëse kanë një mesatare të lartë.

Kaosi me maturantët, sqaron drejtoresha e AKP: Tregohuni të zgjuar me preferencat në raundin e dytë, ja hapat që duhet ...

SOT - 08.09.2016

Janë publikuar listat paraprake të fituesve për në universitet, por disa maturantë shprehen të pakënaqur. Ata thonë se sistemi i ka përjashtuar, ndonëse kanë një mesatare të lartë.

Ja maturantja që futi në sherr Ramën e Topallin, fotoja që nxorri mllefet e kryeministrit në Kuvend

SOT - 08.09.2016

Kjo fotografi është bërë sot në Tiranë, gjatë protestës që maturantët zhvilluan para Parlamentit. Pothuajse i gjithë dëbati në parlament u përqendrua rreth fotos së kësaj maturanteje, që fillimisht u ...

Lindita Nikolla mbron sistemin arsimor: Më i miri, garanton transparencë

Portalb - 08.09.2016

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbrojtur sistemin e pranimit në institucionet e arsimit të lartë, duke e cilësuar si “sistemin më të mirë që përdoret në të gjitha sistemet e arsimit europian”.

Maturantja që u bë hit në internet, ja e vërteta që qëndron pas kësaj fotoje

LajmiFundit - 08.09.2016

Ditën e sotme maturantët kanë vijuar protestën e tyre në ditën e dytë para Parlamentit në kërkim të së drejtës. Këtë vit janë të shumtë maturantët kanë ngelur pa shkollë edhe pse kanë notë mesatare ...

Arsimi, kritika nga LSI. Nikolla: Sistemi është i mirë

Top Channel - 08.09.2016

Ministrja e Arsimit nuk pranoi në Parlament ndonjë defekt të sistemit që përzgjedh maturantët për në Arsimin e Lartë. “Nuk ndodh në asnjë rast, që një maturant apo një aplikant të ketë një sistem ...

Deputetja e LSI, kritikon Nikollën: Të reflektojë, shqetësimi i maturantëve qëndron

LajmiFundit - 08.09.2016

Deputetja e LSI, Kejdi Mehmetaj ka reaguar në një deklaratë për mediat pas protestave të maturantëve për problematikën e krijuar për shpalljen e fituesve në universitete.

Salianji iu pret shpresat maturantëve: Ja pse kanë lënë datën 20 shtator dhe çfarë do të ndodhë pas kësaj dite!

SOT - 08.09.2016

Sekretari për aksionin qytetar në Partinë Demokratike, Ervin Salianji, thotë se sistemi për përzgjedhjen e fituesve në universitete është i dështuar, pasi ka krijuar kaos dhe paqartësi.

Artan Fuga: Sistemi i padrejtë dhe absurd, shkakton probleme tek rinia, maturantët nuk shkojnë tek degët që duan

SOT - 08.09.2016

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish dje për kaosin ku ndodhen maturantët për pranimin në universitete. Në një reagim, Fuga e vlerësoi sistemin aktual të futjes së maturantëve në universitet si më ...

“Universitetet”, kryebashkiakja e LSI kundër Lindita Nikollës

BalkanWeb - 08.09.2016

Nga: DARINA TANUSHI Kryetarja e Bashkisë së Përrenjasit, ish-deputetja e LSI-së, Miranda Rira kërkoi dje dorëheqjen e ministres së Arsimit, Lindita Nikolla.

Kryebashkiakja e LSI shpërthen ndaj Nikollës: Ministrja më e paaftë!

Ora news - 08.09.2016

Jo vetëm opozita por edhe partneri në koalicion LSI duket se ka rezerva ndaj përqasjes së Ministres së Arsimit Lindita Nikolla në raport me sistemin arsimor.

Pranimet në Universitete, Nikolla e sheh problemin tek maturantët

Ora news - 08.09.2016

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, në një ndërhyrje në emisionin “Tonight Ilva Tare”, sqaroi edhe njëherë se problemi i krijuar me maturantët, vjen nga një pavëmendje e tyre dhe e ...

Maturantët protestojnë para parlamentit, tentojnë të çajnë gardhin e policisë

BalkanWeb - 08.09.2016

TIRANË- Dhjetëra maturantë kanë protestuar sërish sot duke kërkuar të drejtën e tyre për të vijuar studimet e larta në degët që preferojnë dhe duke kundërshtuar sistemin e ri të përzgjedhjes dhe ...

Maturantët përsëri në protestë, kjo është ‘kleçka’ që i la pa universitet

Gazeta Express - 08.09.2016

Ndërkohë që për pak minuta pritet të nisë seanca parlamentare, maturantët kanë filluar të grumbullohen për të protestuar para ...

Maturantët protestë para Kuvendit: Ktheni sistemin meritë-preferencë

Ora news - 08.09.2016

Për të dytën ditë me rradhë maturantët po protestojnë kundër formulës së përzgjedhjes në Universitete. Ndryshe nga protesta e një dite më parë para Kryeministrisë, sot ata janë vendosur para Kuvendit ...

Të drejtat e studimit, maturantët protesojnë para parlamentit

RTSH - 08.09.2016

Maturantë shqiptare që synojnë vazhdimin e studimeve në universitetet publike, për të dytën ditë me rradhë vazhdojnë protestën e tyre kundër formulës së përzgjedhjes së fituesve.

Nuk iu dha e drejta e studimit në universitetet publike

ABC News - 08.09.2016

Eshte zhvendosur para selise se parlamentit protesta e maturanteve te cilet nuk kane perfituar te drejte studimi ne universitetet publike ne vend. Me pankarta ne duar, maturantet kane zene vend ne ...

Maturantët, PD-PS përplasen në Kuvend, Rama: Sistemi është ‘OK’, ju jeni djaj

BalkanWeb - 08.09.2016

*Berisha: Edhe në diktaturë fitoje të drejtën, vetëm 2% e maturantëve të Fierit fituan të drejtën e studimit *Nikolla: Spekulim politik, nuk ka sistem perfekt *Topalli-Ramës: Ligji për arsimin i ...

Maturantët pa universitet! Berisha rrëfen si dikatura i mori bursën për në Bashkimin Sovjetik..por sërish ja doli!

Gazeta Express - 08.09.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha fjalën në seancën e sotme plenare e ka çelur me kauzën e maturantëve të cilët kanë mbetur pa fituar një shkollë të lartë edhe pse kanë mbetur.

Provimi i Maturës, kalueshmëria 60.01 për qind

Telegrafi - 08.09.2016

Komisioni Shtetëror i Maturës (KShM) ka bërë publike rezultatet e afatit të gushtit të provimit të Maturës Shtetërore, sipas të cilave pragun e kalueshmërisë e kanë arritur 3.873 maturantë (60.01 për ...

Berisha: Të anulohet formula e pranimit në Universitete

Ora news - 08.09.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka kushtuar të gjithë hapësirën e tij të diskutimit në foltoren e Kuvendit problematikës së maturantëve. Berisha i kërkoi Ministres Nikolla të paraqesë dorëheqjen, për ...

Berisha kërkon dorëheqjen e Lindita Nikollës: Lojtare e mjerë…

Mapo - 08.09.2016

Lindiat Nikolla vetëm tundte kokën dhe nuk kthente asnjë përgjigje kur Sali Berisha i kërkoi dorëheqjen, në sallën e parlamentit. Duke e fajësuar për kaosin në arsimin e lartë, ish kryeministri ...

Braçe, Nikollës: Duhet angazhim, s’kemi luksin t’i gjykojmë maturantët

Ora news - 08.09.2016

Deputeti i PS-së Erjon Braçe kërkon angazhimin maksimal nga qeveria për të zgjidhur pakënaqësitë e maturantëve duke i dhënë atyre degën e studimit sipas meritës e preferencës.

FOTOLAJM: Maturantja e dëshpëruar

BalkanWeb - 08.09.2016

Kjo fotografi është bërë sot në Tiranë, gjatë protestës që maturantët zhvilluan para Parlamentit. Një maturante me mesatare 9.8 proteston përpara parlamentit pasi ndryshimet e fundit të llogaritjeve ...

Hapen regjistrimet për në universitete, zyra për të sqaruar maturantët me probleme

Gazeta Express - 08.09.2016

Regjistrimet për në universitete janë hapur. Ministria e Arsimit përmes një njoftimi zyrtar thotë se pranë çdo fakulteti janë ngritur zyrat e informimit të ...

MAS: Ja ku duhet të informohen maturantët për paqartësitë

Ora news - 08.09.2016

Ministria e Arsimit fton maturantët të kanalizojnë pakënaqësitë e tyre në rrugë institucionale. Përmes një njoftimi për mediat, Ministria e Arsimit dhe Sportit bën me dije se pranë fakulteteve të ...

LSI kundër MAS për reformën e arsimit të lartë, Mehmetaj: Duhet ndryshim i kritereve të pranimit në Universitet

BalkanWeb - 08.09.2016

TIRANE- LSI pranon faktin se reforma në arsimin e lartë ka krijuar problematika sa i takon mënyrës së pranimit të studentëve në Universitet. Në një deklaratë për mediat, deputetja e LSI, Kejdi ...

LSI: MAS përgjegjëse, por tani e tutje transparencë me maturantët

Ora news - 08.09.2016

LSI kritikon MAS për situatën që çoi maturantët kandidatë për studentë në Universitete dhe kërkon dialog të hapur transparencë e përgjegjshmëri. Përmes deputetes së LSI-së Kejdi Mehmetaj kërkohet ...

MAS: Maturantët të drejtohen tek zyrat e informimit

RTSH - 08.09.2016

Ministria e Arsimit dhe Sporteve u ka drejtuar një ftesë maturantëve që pakënaqësitë dhe paqartësitë e tyre ti trajtojnë në rrugë institucionale. Në një njoftim të saj bën të ditur se pranë ...

Nikolla sqaron maturantët: Hapat që do të ndiqen pas datës 20

Ora news - 08.09.2016

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka sqaruar nga salla e Kuvendit se cilat do të jenë hapat që do të ndiqen për maturantët që nuk kanë rezultuar fitues.

Me maturantët? Ku është problemi?

BalkanWeb - 08.09.2016

NGA ARTAN FUGA Ore, disa bëjnë sikur nuk kuptojnë, ose janë kokëtrashë, kokë-mpitë, ose bëjnë shejtan budallain. Se kokëderra janë që janë ! Nuk është puna ore ti se do të futen apo jo të gjithë ...

Nikolla mbron sistemin arsimor: Më i miri, garanton transparencë

Mapo - 08.09.2016

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbrojtur sistemin e pranimit në institucionet e arsimit të lartë, duke e cilësuar si “sistemin më të mirë që përdoret në të gjitha sistemet e arsimit europian”.

Rama në parlament: Asnjë aplikant nuk ngelet pa universitet

RTSH - 08.09.2016

Kryeministri socialist Edi Rama mbrojti Reformën në Arsimin e lartë duke garantuar maturantët shqiptarë se asnjë prej atyre që kanë aplikuar nuk do të mbetej pa shkuar në universitet.

Topalli-Rama përplasje për arsimin (DEBATET në Kuvend)

Gazeta Express - 08.09.2016

Ashtu si ish-kryeministri Sali Berisha edhe deputetja demokrate Jozefina Topalli ka sjellë rastin e saj personal për të treguar se përkrah dramën e mijëra maturantëve që në fazën e parë të listave, ...

Drejtoresha e AKP: Maturantët të tregohen të zgjuar në raundin e dytë, kujdes me preferencat

BalkanWeb - 08.09.2016

TIRANE- Janë publikuar listat paraprake të fituesve për në universitet, por disa maturantë shprehen të pakënaqur. Ata thonë se sistemi i ka përjashtuar, ndonëse kanë një mesatare të lartë.

Shqetësimet e maturantëve

ABC News - 08.09.2016

Çështja e maturantëve dhe shqetësimet e shprehura prej tyre në lidhje me konkurimin në unviersitetet publike u kthyen në temë debati gjatë seancës së fundit plenare të Parlamentit.

Berisha: Nikolla të dorëhiqet, Braçe: Qeveria t’i përgjigjet çdo maturanti

Ora news - 08.09.2016

Ish/Kryemisnitri Sali Berisha i ka kërkuar Misnitres së Arsimit Lindita Nikolla dorehqje te menjehershme nen akuzen për kolpas në sistemin arsimorë dhe korrupsion me pranimet në universitete.

Ministria e Arsimit fton maturantët të depozitojnë ankesat për paqartësitë

ABC News - 08.09.2016

Kur kanë mbetur vetëm pak orë nga përfundimi i afatit që studentet kishin në dispozicion per ankimimet, Ministria e Arsimit bëri njoftimin për mediat.

Rama replikon me Topallin: Je e painformuar! I përgjigjet dhe maturantëve

Ora news - 08.09.2016

Kryeministri Edi Rama i konsideroi tallje qëndrimet e opozitës me maturantët, duke theksuar se pas datës 20 të gjithë ata maturantët do të jenë në shkollë.

Mehmetaj: Gjimnazistët s'u njoftuan për kriteret e reja që në vitin e parë, duhet dialog reflektues

Gazeta Express - 08.09.2016

Deputetja më e vogël e Kuvendit të Shqipërisë, Kejdi Mehmetaj e LSI-së, ka kritikuar disa pjesë të ligjit të arsimit të lartë që në kohën kur diskutohej në komisionet ...

Salianji: Sistem i dështuar, maturantët janë në kaos. Të veprohet sipas meritë-preferencës

BalkanWeb - 08.09.2016

TIRANE- Sekretari për aksionin qytetar në Partinë Demokratike, Ervin Salianji, thotë se sistemi për përzgjedhjen e fituesve në universitete është i dështuar, pasi ka krijuar kaos dhe paqartësi.

Pranimet në Universitete, deputetja e LSI: Duhej të ishte treguar më tepër përgjegjësi!

Mapo - 08.09.2016

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Kejdi Mehmetaj ka kritikuar qëndrimin e qeverisë lidhur me gjendjen e krijuar me pranimet në Universitete dhe ka bërë thirrje për gjakëtftohtësi dhe ...

“Përplasja” Rama-Topalli për maturantët

Ora news - 08.09.2016

Situata e krijuar me maturantët të cilët kanë dalë në protestë, detyruan kryeministrin Rama të fluturonte nga Brukseli direkt në Kuvendin e Shqipërisë për ta sqaruar dhe për ta mbështetur sistemin e ...

Basha: Maturantja me medalje ari nuk fiton! Kjo është pseudoreforma

Shqiperia Ime - 08.09.2016

Kreu i Partisë Demokratike, duke e cilësuar reformën në arsimin e lartë si një pseudoreformë të rënë që në nisje dhe që prodhoi padrejtësi, theksoi se mijëra maturantë sot janë lënë në rrugë nga Edi ...

Grida Duma: Ministrja Nikolla po tallet me maturantët, të ikë!

Durres Lajm - 08.09.2016

Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Grida Duma në një intervistë për “News24” deklaron se ‘Partia Demokratike e kishte parashikuar atë që do të sillte pseudoreforma e qeverisë në arsim’.

Kryebashkiakja e LSI sulmon ashpër ministren e Arsimit, Lindita Nikolla: Habitem si mund të jesh ministre, ti je njeriu ...

Gazeta Tema - 08.09.2016

Kryetarja e Bashkisë së Përrenjasit, Miranda Rira, e cila përfaqëson LSI-në, ka sulmuar ashpër ministren e Arsimit. Rira e cilëson Lindita Nikollën si ministren më të paaftë.

Kryebashkiakja e LSI-së sulmon Nikollën: Je ministrja më e paaftë, bën vetëm mëk- mëk

Java News - 08.09.2016

Kryetarja e Bashkisë së Përrenjasit, Miranda Rira, e cila përfaqëson LSI-në ka sulmua ashpër ministren e Arsimit. Rira e cilëson Lindita Nikollën si ministren më të paaftë.

Kryebashkiakja e LSI-së shpërthen ndaj Nikollës: Ministrja më e paaftë!

Durres Lajm - 08.09.2016

Edhe aleati qeveritar, LSI. duket se ka rezerva ndaj përqasjes së ministres së Arsimit Lindita Nikolla në raport me sistemin arsimor. Kryebashkiakja e kësaj force politike për Përrenjasin, Miranda ...

Kaosi i pranimeve të reja në universitet

Respublica - 08.09.2016

Albano Zhapaj* Duke filluar nga sot e deri në fund të muajit tetor 2016, çdo shqiptare e shqiptar, nisur nga kaosi i krijuar për pranimet në universitete, do të kuptojë përfundimisht se kjo qeveri ...

Pranimet në universitete, maturantët kërkojnë sërish takim me ministren Nikolla

Java News - 08.09.2016

Dhjetëra maturantë të cilët nuk janë shpallur fitues në fazën e parë të pranimeve në universitetet e vendit kanë protestuar sot përpara godinës së Parlamentit, ku janë shprehur kundër formulës së ...

Kryebashkiakja e LSI: Lindita Nikolla je një e paaftë, habitem si je ministre kur dikur vetëm mëk-mëk-et e tua ...

Shqiperia Ime - 08.09.2016

Ish-deputetja e LSI-së, aktualisht kryetare e Bashkisë së Prrenjasit, Miranda Rira, me anë të një postimi në fb, kërkoi dorëheqjen e ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, duke e quajtur si ministren ...

Maturantët, protestë sërish para Kuvendit

Shqiperia Ime - 08.09.2016

Maturantët kanë vazhduar sërish sot të protestojnë për të kundërshtuar padrejtësitë që po u bëhen. Ata pritet të mblidhen para ambienteve të parlamentit, ku do të kërkojnë ndryshimin e formulës së ...

(FOTO) Ndonëse dje e përzunë, PD nuk heq dorë pa “futur hundët” te protesta e maturantëve

Java News - 08.09.2016

Maturantët e kanë pozicionuar sot protestën e tyre përballë sallës së Kuvendit. Sipas tyre skema e re nuk ju jep atë që meritojnë. Mirëpo dje gjatë protestës përpara kryeministrisë u bashkuan edhe ...

FOTOT/ Tensionohet protesta e e maturantëve para parlamentit

Gazeta Tema - 08.09.2016

Disa dhjetra maturantë kanë vijuar edhe sot protestat. Ata kanë qenë para parlamentit. Protesta është tensionuar, pasi të rinjtë kanë kërkuar të bllokojnë hyrjen e ...

Maturantët protestojnë para Parlamentit, perleshen me policinë

Tetova Sot - 08.09.2016

Maturantët protestuan sërish sot për të kundërshtuar padrejtësitë që po u bëhen. Ata u mblodhen para ambienteve të parlamentit, ku kërkuan ndryshimin e formulës së pranimit, e cila sipas tyre ka lënë ...

Berisha: Pakti i Ramës me universitetet private

Java News - 08.09.2016

Ish kryeministri Sali Berisha ka mbajtur sot një fjalim të gjatë në Kuvend lidhur me protestën dy ditore të studentëve që kërkojnë të pranohen në universitet.

Protesta e maturantëve, kjo është fotografia që tregon pikëllimin e tyre (Foto)

Shqiperia Ime - 08.09.2016

Ndërkohë që maturantët janë duke vijuar protestën e tyre edhe ditën e sotme në ambientet jashtë Parlamentit, nuk kanë munguar as tensionet me policinë.

Berisha: Reforma në arsim një dështim i madh

Shqiperia Ime - 08.09.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë seancës së sotme parlamentare lëshoi akuza të ashpra ndaj qeverisë dhe Ministrisë së Arsimit lidhur me situatën me të cilën përballen sot mijëra maturantë, që për ...

FOTOT/ Berisha sulmon maturantin ekselent se ka fituar shkollën “me mik”, përgjigja e tij e lë me “gisht në gojë”

Gazeta Tema - 08.09.2016

Ish-kryeministri Berisha është tanimë i njohur për stisjet e tij të ngjarjeve të rreme. Si gjithmonë fantazinë e tij e kamuflon duke e quajtur herë “ qyteari dixhital ” e herë “polici, maturanti, ...

Berisha e akuzon për “shkollë me mik”, maturanti i tregon certifikatat dhe fletë-lavdërimet (FOTO)

Java News - 08.09.2016

Ish-kryeministri Berisha është tanimë i njohur për stisjet e tij të ngjarjeve të rreme. Si gjithmonë fantazinë e tij e kamuflon duke e quajtur herë “qytetari dixhital” e herë “polici, maturanti, ...

Braçe: Berisha, interesa direkte në sektorin e arsimit privat

Java News - 08.09.2016

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe i është përgjigjur akuzave të ish-kryeministrit Berisha lidhur me problemin e maturantëve, duke i cilësuar ato një farsë.

Vetëm dy maturantë kanë ankimuar në universitetin e Durrësit (VIDEO)

Durres Lajm - 08.09.2016

Universiteti “Aleksandër Moisiu”, shpallen 2407 maturantët fitues për vitin akademik Vetëm dy maturantë me mesatare të lartë, kanë bërë ankesë zyrtare në universitetin e Durrësit, të cilët nuk janë ...

Matura, Beqaj: 43% e kuotave të mjekësisë do të lirohen

Java News - 08.09.2016

Ministri i Shëndetesis Ilir Beqaj duke replikuar me ish kryeministrin Berisha në Kuvend deklaroi se maturantët duhet që të qetësohen, pasi në fazën e dytë do të lirohen shumë kuota.

Maturantët protestojnë përpara parlamentit në Tiranë, kërkojnë dorëheqjen e ministres Nikolla (FOTO)

Tetova Sot - 08.09.2016

Një grup maturantësh u mblodhën të enjten përpara Parlamentit në ditën e dytë të protestës së tyre kundër sistemit të ri të maturës, që ndryshoi në minutë të fundit mënyrën e llogaritjes së pikëve, ...

Braçe, maturantëve: Berisha nuk ju zgjidh hallin, ai është i pandershëm dhe ju gënjen

Shqiperia Ime - 08.09.2016

Deputeti i PS-së Erjon Braçe, ka kerkuar angazhimin maksimal nga qeveria për të zgjidhur pakënaqësitë e maturantëve duke i dhënë atyre degën e studimit sipas meritës e preferencës.

Maturantja që u bë hit në internet, ja e vërteta që qëndron pas kësaj fotoje (Foto)

Shqiperia Ime - 08.09.2016

Ditën e sotme maturantët kanë vijuar protestën e tyre në ditën e dytë para Parlamentit në kërkim të së drejtës. Këtë vit janë të shumtë maturantët kanë ngelur pa shkollë edhe pse kanë notë mesatare ...

Protestat e studentëve/ LSI kundër MAS: Nikolla të reflektojë, shqetësimi i maturantëve i justifikuar

Java News - 08.09.2016

Në emër të LSI-së deputetja e re Kejdi Mehmetaj ka reaguar në lidhje me protestat e dy ditëve të fundit nga ana e një sërë maturantëve për të drejtat e tyre të studimit.

LSI kundër Ministrisë së Arsimit: Duhet reflektim, maturantët kanë të drejtë

Gazeta Tema - 08.09.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim ka dalë në krah të maturantëve, që protestojnë kundër Ministrisë së Arsimit për kriteret e vendosura për pranimin e tyre në universitet.

Me maturantët? Ku është problemi?

Java News - 08.09.2016

Nga Artan Fuga Ore, disa bëjnë sikur nuk kuptojnë, ose janë kokëtrashë, kokë-mpitë, ose bëjnë shejtan budallain. Se kokëderra janë që janë ! Nuk është puna ore ti se do të futen apo jo të gjithë ...

MAS ngre zyra informimi për maturantët në universitete

Java News - 08.09.2016

Ministria e Arsimit dhe Sportit bën me dije se pranë fakulteteve të Institucioneve të Arsimit të Lartë janë ngritur dhe funksionojnë zyrat e informimit të maturantëve, të cilat janë të ngarkuara të ...

Beqaj: Berisha të kërkonte falje për sistemin që ngriti, 43 % e kuotave në Mjekësi lirohen raundin tjetër

Java News - 08.09.2016

Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka replikuar me ish-kryeministrin Berisha në lidhje me akuzat për abuzime në maturën shtetërore. Beqaj deklaroi se opozita po bën politikë me problemet e ...

Rama në parlament: Asnjë aplikant nuk ngelet pa universitet

Tetova Sot - 08.09.2016

Kryeministri Edi Rama i konsideroi tallje qëndrimet e opozitës me maturantët, duke theksuar se pas datës 20 të gjithë ata maturantët do të jenë në shkollë.

PD- PS përplasje të ashpra për maturantët. Rama: Jeni djallëzorë

Durres Lajm - 08.09.2016

Çështja e maturanteve është bërë objekt debati sot në seancën e Parlamentit. Ish-kryeministri Sali Berisha sulmoi qeverinë duke i akuzuar se “zunë në pritë të rinjtë shqiptarë”.

BATUTAT/ Rama-Topallit: Të ka zili dhe Tinka Kurti! Nikolla-Berishës: Të neveris, gojë e ligë!

Gazeta Tema - 08.09.2016

Kryeministri Rama i është përgjigjur ish­-kryeparlamentares Topalli lidhur me situatën e maturantëve dhe universiteteve. Rama i tha Topallit, e cila doli me fotografinë e polices që ngushëllonte ...

Galdini: Lindita Nikolla të largohet nga detyra. Maturantët kanë të drejtë

Tetova Sot - 08.09.2016

Me ane te nje postimi ne facebook, Kryetari i LDE – Partia per Liri, Demokraci dhe Etike, Arian Galdini kerkon largimin nga detyra te Ministres se Arsimit Lindita Nikolla dhe shpreh mbeshtetjen e tij ...

Me maturantët? Ku është problemi?

Gazeta Tema - 08.09.2016

Nga Artan Fuga Ore, disa bëjnë sikur nuk kuptojnë, ose janë kokëtrashë, kokë-mpitë, ose bëjnë shejtan budallain. Se kokëderra janë që janë ...

LSI: Mungesa e koordinimit ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe universiteteve dhe mungesa e informimit, shkak i ...

Gazeta Tema - 08.09.2016

Deputetja Kejdi Mehmeti e LSI ka bere nje deklarate per shtyp ku sqaron qednrimin e LSi ndaj sitautes krijuar me maturantet. “Kemi përcjellë me shumë përgjegjësi shqetësimin e mijëra maturantëve ...

LSI zbulon fajtorët e konfuzionit në arsimin e Lartë

Respublica - 08.09.2016

Konfuzioni i krijuar me kuotat dhe kriteret e pranimit në shkollat e larta u zbardh sot nga partia që për maturantët ka një vlerësim të veçantë, madje i ka bërë edhe deputetë në parlament.

Katrahura me maturantët dhe fajtorët e vërtetë

Java News - 08.09.2016

Nga Ben Andoni Kur duhej të flitej thjesht për rifinitura përgatitjesh, lidhur me vitin e ri shkollor 2016-2017, Shqipëria është përfshirë në një kaos të paparë sa i përket librave të arsimit ...

Mijëra maturantë mbetet ta provojnë fatin e shkollimit vitin e ardhshëm

Kosova Live - 08.09.2016

Komisioni Shtetëror i Maturës (KShM) ka bërë publike rezultatet e afatit të gushtit të Provimit të Maturës Shtetërore, sipas të cilave pragun e kalueshmërisë e kanë arritur 3.873 maturantë (60.01 ...

Dështon formula e Nikollës për pranimet në universitete, qindra maturantë me mesatare të lartë s’shpallen fitues, ja si ...

SOT - 07.09.2016

Një ditë pas publikimit të listës së parë të pranimeve në universitete është zbuluar një skandal me formulën Ministrinë e Arsimit. MAS ka krijuar një situatë të rëndë kaotike, ndërsa i ka futur ...

Çfarë ndodhi me maturantët me mesatare mbi 9? Si i penalizoi UT? Flet eksperti i arsimit

SOT - 07.09.2016

Një nga ekspertët e arsimit në vend, Fatmir Vejsiu, ka shpjeguar në rrjetet sociale, shkaqet, pse maturantët me mesatare mbi 9 humbën më shumë se 25% të pikëve në këtë vit akademik.

Nis protesta para Kryeministrisë për regjistrimet në universitete, qindra maturantë të pakënaqur

SOT - 07.09.2016

Maturantët me mesatare të larta që nuk e kanë fituar të drejtën e studimit në universitetet publike kanë nisur protestën para Kryeministrisë. Me çadra, nëpër shi, ata janë grumbulluar për të ngritur ...

Maturantët kërkojnë dorëheqjen e ministres Nikolla (VIDEO)

Albeu.com - 07.09.2016

Gjatë paradites së sotme, me qindra maturantë janë mbledhur përballë Kryeministrisë, në një protestë për rezultatet që dha formula e re e llogaritjes së degëve në universitete.

Protestë në shi, maturantët rrethojnë “dyert” e Ramës, shpërthejnë me akuza

LajmiFundit - 07.09.2016

Një protestë masive ka nisur ditën e sotme në kryeqytet. Maturantët me mesatare të lartë, të cilët nuk kanë fituar të drejtën për studime të mëtejshme, janë mbledhur para Kryeministrisë në një tubim ...

Loja me të ardhmen. Ç’po ndodh me maturantët?

SOT - 07.09.2016

Gjatë diskutimeve për Ligjin e Arsimit të Lartë shumë më akuzuan se isha ashpër, të tjerë që ndoshta isha nga të vetmet që mbështeta studentët që në krye të herës.

Nikolla dhe rektorët sqarojnë maturantët: Lista e bërë publike nuk është përfundimtare

SOT - 07.09.2016

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla me disa rektorë të universitetit ndodhen në një bashkëbisedim me maturantët që duan të ndjekin studimet në universitet.

Nikolla qetëson maturantët: Nuk janë lista përfundimtare

Top Channel - 07.09.2016

Lindita Nikolla, ministrja e Arsimit dhe Sportit qetësoi maturantët gjatë një takimi me ta, duke thënë se lista e parë nuk është ajo përfundimtare e fituesve.

Dom Gjergj Meta: Me maturantët nuk mund të luhet, mos ta çojmë arsimin më keq se sa është

SOT - 07.09.2016

Skandali që ka përfshirë Ministrinë e Arsimit në lidhje me regjistrimet e maturantëve dhe favorizimi që po iu bëhet universiteteve private ka prekur çdo familje shqiptare.

Përlotje dhe përballje e fortë mes maturantëve dhe Ministres: Me mesatare 9.7 nuk fitova asnjë degë! Nikolla i ndërpret ...

SOT - 07.09.2016

Në sqarimin e saj përballë maturantëve që pretendojnë se janë penalizuar nga raundi i parë i shpalljes së fituesve në universitete, ministrja Nikolla u përball me një maturante që i kërkoi llogari se ...

Pedagogia, Mimoza Hafizi e shqetësuar inkurajon maturantët: Të jenë të kujdesshëm në këto ditë, ankohuni për terrin ...

SOT - 07.09.2016

“Kam ndjekur me shqetësim e dhimbje situatën e krijuar me maturantët e të gjithë vendit, të cilët janë alarmuar bashkë me familjet e tyre për fatin e vazhdimit të shkollës së lartë.

Gara për universitetet, të rinjtë në protestë; Top Channel heton problemin

Top Channel - 07.09.2016

Një grup maturantësh kanë protestuar para Kryeministrisë duke kundërshtuar skemën e re të pranimit të studentëve, pasi ndonëse kanë mesatare të lartë nuk kanë fituar.

Nikolla takon maturantët: S'janë lista përfundimtare, sistemi është transparent

Albeu.com - 07.09.2016

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla , gjatë një takimi me maturantët është shprehur se lista e parë nuk është ajo përfundimtare e fituesve.

Basha reagon ashpër: Drama dhe lotët e maturantëve, janë rezultati i një pseudoreforme

SOT - 07.09.2016

"Drama dhe lotët e maturantëve sot janë rezultati i një pseudoreforme që ka rënë që në nisje. E pompoi me të madhe Edi Rama por prodhoi padrejtësi. Mijëra 18 vjecarë, të prerë në besë, të cilët në ...

Përlotet maturantja: Kam mesataren 9.7, nuk kapa asnjë degë

Lajm - 07.09.2016

Në sqarimin e saj përballë maturantëve, Ministrja e Arsimit dhe Sportit në Shqipëri, Lindita Nikolli u përball me disa nga shqetësimet e maturantëve, të cilët janë penalizuar nga raundi i parë i ...

Basha: Drama dhe lotët e maturantëve sot janë pasojë  e pseudoreformës së Ramës

Almakos - 07.09.2016

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas protestës së zhvilluar ditën e sotme nga maturantët para kryeministrisë duke e cilësuar dramën dhe lotët e tyre pasojë të pseudoreformës në ...

Basha: Rama preu në besë maturantët. Denonconi abuzimet te PD

Zhurnal - 07.09.2016

Tiranë, 7 shtator - Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka ftuar maturantët të denoncojnë procedurat, sipas tij abuzive, për pranimin në shkollat e larta. Në një deklaratë, Basha tha se në adresën ...

Basha: Lotët e maturantëve, rezultat i një pseudoreforme

Top Channel - 07.09.2016

Kryetari i Partisë Demokratike ka reaguar për skemën e re të pranimit të studentëve nëpër universitete. Lulzim Basha thotë se reforma prodhoi padrejtësi dhe hodhi poshtë mundin e maturantëve.

Bregu: Qeveria hartoi ligjin më të pandershëm, ka përgjegjësi kryesore për dramën e maturantëve!

SOT - 07.09.2016

Deputetja demokrate, Majlinda Bregu, ka reaguar ndaj situatës së krijuar me maturantët, ku edhe pse me mesatare mbi 9, nuk kanë fituar në asnjë degë në UT.

Kaosi i pranimeve në universitete; fitojnë në Gjermani por jo në Tiranë

LajmiFundit - 07.09.2016

Dy maturantë nga gjimnazi Sami Frashëri, pjesë të një projekti gjerman dygjuhësh shkollimi, ishin pjesë e një grupi prej disa qindra nxënësish, të cilët u mblodhën të mërkurën për të protestuar ...

Nikolla-Bashës: Të vërtetat e thjeshta të reformës në arsim mos i bëni mish për topin tuaj elektoral në Dibër

SOT - 07.09.2016

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka reaguar ndaj akuzave të kreut të PD-së Lulzim Basha. Ajo nënvizon se të vërtetat e reformës në arsim Basha të mos ...

Skandali në universitete/ Studentët fitojnë në Gjermani por jo në Tiranë

Albeu.com - 07.09.2016

Dy maturantë nga gjimnazi Sami Frashëri, pjesë të një projekti gjerman dygjuhësh shkollimi, ishin pjesë e një grupi prej disa qindra nxënësish, të cilët u mblodhën të mërkurën për të protestuar ...

Përlotet maturantja: Me mesatare 9.7 nuk fitova asnjë degë, ja çfarë i bën Nikolla

Portalb - 07.09.2016

Në sqarimin e saj përballë maturantëve që pretendojnë se janë penalizuar nga raundi i parë i shpalljes së fituesve në universitete, ministrja Nikolla u përball me një maturante që i kërkoi llogari se ...

"Lufta" me maturantët, Nikolla: Listat e shpallura nuk janë përfundimtare, keni mundësi të fitoni pas 20 ...

SOT - 07.09.2016

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, po flet këtë mbrëmje në një media për situatën e krijuar në vend nga maturantët. Këta të fundit kanë zhvilluar sot një protestë masive para Kryeministrisë, për ...

Topalli në fb: Letra klithëse e një maturanti!

SOT - 07.09.2016

Jozefina Topalli ka publikuar në rrjetet sociale një letër të një maturanti. Në të se ndryshimi i formulës dhe i sistemit në tërësi për maturën shtetërore përbën një akt të papranueshëm për ...

Maturantja e shkëlqyer iu përplas të vërtetën në sy ekspertëve dhe ministres: Ja kur i morëm vesh kriteret dhe kur ...

SOT - 07.09.2016

Një maturante me rezultate të shkëlqyera ka folur këtë mbrëmje drejtpërdrejtë në një media për problemin tepër shqetëasues që ka përfshirë këtë vit të gjithë maturantët në mbarë vendin.

Kaosi me maturantët/ Plas gallata me ministren Nikolla në rrjetet sociale (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.09.2016

Situata aktuale në sistemin e ri arsimor për përzgjedhjen e degëve nëpër Universitete është një katastrofë e vërtetë, aq sa mund të quhet një dështim që rrezikon studimet e larta të maturantëve , të ...

Flet një tjetër maturante fituese në të 10 degët: Shumë padrejtësi, ja si na ngatërruan prej muajsh!

SOT - 07.09.2016

Një tjetër maturante me mesatare shumë të lartë ka folur në një lidhje direkte në media për problemin e maturantëve në vend. Vajza, e cila ka fituar në të gjitha degët që ka aplikuar, ka pranuar ...

Maturantët njoftojnë protestë, ministria e Arsimit reagon në mesnatë: Nuk janë listat fituese

Gazeta Express - 07.09.2016

Pasi u përballën me probleme në lidhje me provimet, maturantët tashmë kanë një problem më të madh pas publikimit të listave ...

Maturantët me mesatare të lartë jashtë dyerve të universiteteve

BalkanWeb - 07.09.2016

TIRANE – Shpallja e fituesve në universitetet publike ka shkaktuar kaos te maturantët, dhe sidomos tek ata me mesatare të lartë, pasi çuditërisht janë me qindra ankesa të maturantëve që kanë mbetur ...

Maturantët protestë para Kryeministrisë: MAS klienteliste

Ora news - 07.09.2016

Kandidatët për studentë që nuk kanë rezultuar fitues në listat paraprake të Universiteteve protestuan sot para Kryeministrisë, të mbështetur dhe nga Lëvizja e Studentëve për Universitetin.

Maturantët protestë para Kryeministrisë: Sistemi na nxori jashtë loje, Nikolla jep dorëheqjen

BalkanWeb - 07.09.2016

*Maturantët: Mos na mohoni të drejtën për në universitet TIRANE- Dhjetëra maturantë janë mbledhur në protestë para godinës së Kryeministrisë, pasi ndonëse kanë një mesatare të lartë nga shkolla e ...

Loja me të ardhmen. Ç’po ndodh me maturantët?

BalkanWeb - 07.09.2016

NGA JORIDA TABAKU Gjatë diskutimeve për Ligjin e Arsimit të Lartë shumë më akuzuan se isha ashpër, të tjerë që ndoshta isha nga të vetmet që mbështeta studentët që në krye të herës.

Pranimet në universitete, protestë para qeverisë

RTSH - 07.09.2016

Dhjetra maturantë që synojnë të vazhdojnë studimet e larta, kanë protestuar para selisë së qeverisë, për të kundërshtuar formulën e pranimit në universitetet publike.

Maturantë me mesatare të lartë mbesin pa të drejtë studimi në universitete

ABC News - 07.09.2016

Maturantët me mesatare të larta që nuk e kanë fituar të drejtën e studimit në universitetet publike kanë protestuar sot para Kryeministrisë. Ata kane shprehur shqetesimin e tyre kundër Reformës të ...

Maturantët protestë para Kryeministrisë (VIDEO)

Gazeta Express - 07.09.2016

Ka nisur protesta e paralajmëruar e maturantëve me mestare të lartë, të cilët nuk mund të fitojnë të drejtën e studimit në universitetet publike, pasi, sipas tyre, janë paralizuar nga Reforma në ...

Protesta e maturantëve, reagon Rama, ka dhe një thirrje për ta

Gazeta Express - 07.09.2016

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me protestën q po zhvillohet nga maturantët përpara ...

Nikolla dhe rektorët japin garanci: Sistemi i ri sipas meritokracisë

Ora news - 07.09.2016

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla me disa rektorë të universitetit ndodhen në një bashkëbisedim me maturantët që duan të ndjekin studimet në universitet.

Pas protestës, Nikolla sqaron maturantët: Ja çfarë ndodh nga sot me listat!

BalkanWeb - 07.09.2016

TIRANË- Pas protestës së maturantëve përpara kryeministrisë, ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Lindita Nikolla sqaron maturantët që u ngritën sot në protesta dhe fajësuan sistemin e ri të ...

Me maturantët nuk mund të luhet!

Ora news - 07.09.2016

Dje me erdhi nje prind qe kishte femijen maturant me rezultate te shkelqyera. Vertet kisha degjuar per kete femije qe ishte talent i vertete nga nje mesuesi im i shkolles se Mesme.

Përlotet maturantja: Me mesatare 9.7 nuk fitova asnjë degë! Nikolla i ndërpret fjalën…

BalkanWeb - 07.09.2016

Në sqarimin e saj përballë maturantëve që pretendojnë se janë penalizuar nga raundi i parë i shpalljes së fituesve në universitete, ministrja Nikolla u përball me një maturante që i kërkoi llogari se ...

Pranimet në Universitet, Vejsiu: Ligji i arsimit të lartë u zbatua para kohe

ABC News - 07.09.2016

Për t’i dhënë zgjidhje situatës së krijuar me pranimet në universitet specialistet për arsimin i sugjerojnë Ministrisë të shfuqizojë udhëzimin numër 13 dhe të ndryshojë mënyrën e aplikimit të ...

Basha: Maturantja me medalje ari nuk fiton! Kjo është pseudoreforma

Ora news - 07.09.2016

Kreu i Partisë Demokratike, duke e cilësuar reformën në arsimin e lartë si një pseudoreformë të rënë që në nisje dhe që prodhoi padrejtësi, theksoi se mijëra maturantë sot janë lënë në rrugë nga Edi ...

Protesta e maturantëve, Basha: Kriza e ka një zgjidhje, shkarkimi i Nikollës

BalkanWeb - 07.09.2016

TIRANË- “Drama dhe lotët e maturantëve sot janë rezultati i një pseudoreforme që ka rënë që në nisje”. Kështu ka deklaruar lideri i opozitës Lulzim Basha në një reagim pas protestës së maturantëve.

Basha krah maturantëve: Të shkarkohet Nikolla, KLSH hetim listave për universitet

Gazeta Express - 07.09.2016

Lideri i opozitës Lulzim Basha ka kërkuar shkarkimin e ministres së Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla, lidhur me faktin që shumë maturantë me mesatare të lartë kanë mbetur pa shkollë të ...

Basha: Pseudoreforma e Ramës, drama e mijëra maturantëve. Të shkarkohet Lindita Nikolla!

Mapo - 07.09.2016

“Drama dhe lotët e maturantëve sot janë rezultati i një pseudoreforme që ka rënë që në nisje. E pompoi me të madhe Edi Rama, por prodhoi padrejtësi. Mijëra 18 vjecarë, të prerë në besë, të cilët në ...

Ministrja e Arsimit sëbashku me Rektorët e universiteteve sqarojnë maturantët

RTSH - 07.09.2016

Menjëherë pas protestës së maturantëve Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla sëbashku me Rektorët e universiteteve në një koferencë për shtyp ka sqaruar kandidatët për student për mënyrën se si është ...

Maturantët protestojnë para kryeministrisë

RTSH - 07.09.2016

Edhe pse me një mesatare 9.5 të shkollës së mesme dhe provimeve të maturës Rediana 18 vjece nuk ka rezultuar fituese në asnjë program studimi. Fajin për gjithë këtë situate të krijuar maturantja ja ...

Basha reagon për situatën e krijuar me maturantët

RTSH - 07.09.2016

Kryetari i Partisë Demokratike reagoi pas mesditës së të mërkurës për situatën e krijuar me rregjistrimin e maturantëve në Universitete. Ai kërkoi nëpërmjet një qëndrimi publik edhe në rrjetet ...

Matura, Hafizi: Ka dhjetëra probleme, në listë, lëndë që nuk bëhen në shkollë

BalkanWeb - 07.09.2016

Deputetja e PS-së, njëkohësisht pedagogia e Shkencave të Natyrës, Mimoza Hafizi, ka nxjerr sot një sërë problematikash të tjera të maturës. Nisur nga informacionet që zotëron, Hafizi udhëzon të ...

Basha: Reforma ra që në nisje, prodhoi padrejtësi

ABC News - 07.09.2016

Kryetari i Partisë Demokratike deklaroi se drama dhe lotët e maturantëve janë rezultati i një pseudoreforme që ka rënë që në nisje. Është reformë që prodhoi padrejtësi, pasi hedh poshtë mundin, ...

Nikolla i kundërpërgjigjet Bashës: Po bën reformën ‘mish për top’ për Dibrën. Po fabrikoni gënjeshtra

BalkanWeb - 07.09.2016

TIRANE- Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka reaguar në lidhje me deklaratat e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha për maturantët dhe dorëheqjen e saj.

Bregu: Përgjegjësi edhe e opozitës situata me maturantët

Ora news - 07.09.2016

Duke e konsideruar dramë atë që po u ndodh maturantëve, deputetja e Partisë Demokratike Majlinda Bregu, bën përgjegjëse edhe opozitën, që sipas saj nuk e dërgoi në Gjykatën Kushtetuese ligjin e ...

Nikolla-Bashës për maturën: Po gënjen, ja dokumentat!

Mapo - 07.09.2016

Foto 1 nga 4 Nga Lindita Nikolla Zoti Basha, Të vërtetat e thjeshta të reformës në arsim mos i bëni mish për topin tuaj elektoral në Dibër, ku keni kaq ditë që fatkeqësisht vetëm merrni nëpër këmbë ...

Për të drejtën për arsim universitar!

BalkanWeb - 07.09.2016

NGA ARTAN FUGA Unë nuk po e përsëris prapë se çfarë mendoj për ligjin në fuqi për arsimin e lartë. Sa më parë të abrogohet, aq më të vogla dëmet që ai do të sjelli për dekadat e ardhshme.

Maturantët në proteste, Duma: Ministrja po tallet me ta, të ikë!

BalkanWeb - 07.09.2016

TIRANË- Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Grida Duma në një intervistë për News24 deklaron se ‘Partia Demokratike e kishte parashikuar atë që do të sillte pseudoreforma e qeverisënë ...

Nikolla: Maturantët që kanë vërejtje të ankohen në Universitete

Shqiperia Ime - 07.09.2016

Pas reagimeve të shumta nga ana e maturantëve në lidhje me listën e fituesve nëpër universitete, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, siguroi maturantët se kjo është faza e parë dhe se ...

Maturantët në protestë para Kryeministrisë, Ministria u bën thirrje të presin deri më 20 shtator

Java News - 07.09.2016

Ministria e Arsimit ka reaguar duke qetësuar maturantët për listat në universitete duke deklaruar se lista përfundimtare vetëm për fazën e parë do të publikohet më datë 20 shtator.

Nikolla: Asnjë maturant nuk përjashtohet nga e drejta e studimit

Java News - 07.09.2016

Pas reagimeve të shumta nga ana e maturantëve në lidhje me listën e fituesve nëpër universitete, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, siguroi maturantët se kjo është faza e parë dhe se ...

Maturantët protestë para Kryeministrisë

Shqiperia Ime - 07.09.2016

Dhejtra maturantë të cilët nuk janë klasifikuar si fitues në listën paraprake të fituesve nga universitetet kanë dalë sot në protestë përpara godinës së kryeministrisë, pasi janë kundër reformës në ...

Maturantët largojnë PD nga protesta, përzënë këshilltarin bashkiak të Tiranës, Topollaj dhe të dërguarit e Altin ...

Gazeta Tema - 07.09.2016

Qindra maturantë të cilët nuk janë klasifikuar si fitues në listën paraprake të fituesve nga universitetet kanë dalë sot në protestë përpara godinës së kryeministrisë, pasi janë kundër reformës në ...

Studentët protestues largojnë nga tubimi i tyre eksponentët e PD-së (FOTOT)

Java News - 07.09.2016

Qindra maturantë të cilët nuk janë klasifikuar si fitues në listën paraprake të fituesve nga universitetet kanë dalë sot në protestë përpara godinës së kryeministrisë, pasi janë kundër reformës në ...

Protesta në Tiranë, studentët dhe maturantët kërkojnë ndryshimin e sistemit (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 07.09.2016

Qindra maturantë të cilët nuk janë klasifikuar si fitues në listën paraprake të fituesve nga universitetet kanë dalë sot në protestë përpara godinës së kryeministrisë, pasi janë kundër reformës në ...

Maturantet – Nikolla, listat aktuale për universitete nuk janë përfundimtare

Shqiperia Ime - 07.09.2016

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestave të maturantëve deklaroi se listat aktuale për universitete nuk janë përfundimtare. Ajo tha se pas raundit të parë do të ketë kuota të ...

Reagon Lindita Nikolla: Maturantë, ja çfarë do të bëhet me ju (Video)

Shqiperia Ime - 07.09.2016

Pas protestës së maturantëve dhe ankesave të tyre të shumta në lidhje me përzgjedhjet për në universitet, ka reaguar më në fund ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla.

Nikolla qetëson protestuesit maturantë: Nuk janë listat përfundimtare, ja si të veproni

Java News - 07.09.2016

Pas protestës së maturantëve përpara kryeministrisë, ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Lindita Nikolla sqaron maturantët që u ngritën sot në protesta dhe fajësuan sistemin e ri të përzgjedhjes në ...

Maturantët largojnë PD nga protesta

Shqiperia Ime - 07.09.2016

Protesta e maturantëve para Kryeministrisë është shoqëruar edhe me konflikte. Kjo pasi eksponentë dhe militant të Partisë Demokratike kërkonin të ishin pjesë e protestës, por janë dëbuar nga ...

Përlotet maturantja: Me mesatare 9.7 nuk kam kapur asnjë degë! Ministrja i ndërpret fjalën

Shqiperia Ime - 07.09.2016

Në sqarimin e saj përballë maturantëve, ministrja Nikolla u përball me disa nga shqetësimet e maturantëve, të cilët janë penalizuar nga raundi i parë i fituesve në universitete.

Maturantja nga Tirana me mesatare 9.7 përlotet: Nuk kam kapur asnjë degë! Ministrja i ndërpret fjalën

Tetova Sot - 07.09.2016

Në sqarimin e saj përballë maturantëve, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla u përball me disa nga shqetësimet e maturantëve, të cilët janë penalizuar nga raundi i parë i fituesve në universitete.

Përlotet maturantja: Me mesatare 9.7 nuk fitova asnjë degë! Nikolla i ndërpret fjalën…

Durres Lajm - 07.09.2016

Maturantët në protestë: Nuk ndalemi deri sa të fitojmë të drejtat tona Në sqarimin e saj përballë maturantëve që pretendojnë se janë penalizuar nga raundi i parë i shpalljes së fituesve në ...

“Me mesatare 9.7 nuk fitova asnjë degë, maturantja përlotet para Nikollës”

Java News - 07.09.2016

Në sqarimin e saj përballë maturantëve që pretendojnë se janë penalizuar nga raundi i parë i shpalljes së fituesve në universitete, ministrja Nikolla u përball me një maturante që i kërkoi llogari se ...

Mimoza Hafizi: Moskoordinim i institucioneve prek maturantët, ankohuni për lëndët me zgjedhje

Java News - 07.09.2016

Në një reagim në rrjetet sociale deputetja Mimoza Hafizi ka bërë përgjegjës institucionet që zvarrisin punën për përcaktimin e degës për studim për maturantët.

PD aplikacion për denoncime nga maturantët, Basha: KLSh të nisë auditim, të publikohen listat

Java News - 07.09.2016

Partia Demokratike ka përgatitur një aplikacion ku do të presë të gjithë denoncimet nga maturantët që pretendojnë për padrejtësi në konkursin për në Universitet.

"Lindita Nikolla, largohu!"

Respublica - 07.09.2016

Me qindra maturantë që kanë ngelur jashtë dyerve të universiteteve për shkak të sitemit të ri të Ministrisë së arsimit kanë protestuar këtë të mërkurë para kryeministrisë.

Mimoza Hafizi në anën e maturantëve të shqetësuar për moskualifikim. I udhëzon si ti lexojnë rezultatet

Gazeta Tema - 07.09.2016

Deputetja socialiste Mimoza Hafizi ka reaguar pas shqetesimit te qindra maturanteve ne gjithe vendin, duke i keshilluar ata te jene te vemendshem ne leximin e rezultateve dhe te ankohen nese ato jane ...

Mimoza Hafizi : Në sistemin e pikëzimit lëndë që nuk bëhen në shkolla

Durres Lajm - 07.09.2016

Pedagogia e Shkencave të Natyrës, që më parë ka qenë edhe zv.ministre, Mimoza Hafizi, ka nxjerr sot një problematikë tjetër të lindur nga Matura, që çoi në skualifikimin e disa të rinjve që po ...

“Të shkarkohet Lindita Nikolla”

Vision Plus - 07.09.2016

Partia Demokratike kërkon shkarkimin e ministres se Arsimit Lindita Nikolla për shkak te skandalit me pranimet ne universitet. Ne nje deklarate, kryetari i opozitës Lulzim Basha ka akuzuar qeverinë ...

Basha krah maturantëve: Të shkarkohet Nikolla, KLSH hetim listave për universitet

Tetova Sot - 07.09.2016

Lideri i opozitës Lulzim Basha ka kërkuar shkarkimin e ministres së Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla, lidhur me faktin që shumë maturantë me mesatare të lartë kanë mbetur pa shkollë të lartë.

Bregu: Drama e maturantëve përgjegjësi e Qeverisë, por edhe opozita gaboi

Java News - 07.09.2016

Deputetja e PD, Majlinda Bregu, duke hyre ne nje seance parlamentare, ku pritet ratifikimi i nje Konvente per te drejtat e njeriut dhe nje marreveshje me SHBA.

Bregu: Qeveria përgjegjëse për ligjin e arsimit, por ne duhet ta kishim çuar ligjin në Gjykatë Kushtetuese

Gazeta Tema - 07.09.2016

Ish-ministrja e Integrimit Majlinda Bregu ne nje postim ne rrjetet sociale shkruan se “Pergjegjesia kryesore per dramen e maturanteve sot eshte e Qeverise qe hartoi ligjin me te pandershem per ...

Maturantët e dëbojnë, Basha luan me protestën e maturantëve dhe thërret KLSH në ndihmë kundër Ramës

Gazeta Tema - 07.09.2016

Provokon Lulzim Basha, teksa nga pozitat e të refuzuarit nga maturantët, pa u skuqur tenton ta përdorë politikisht protestën e tyre, thërret dhe KLSH në ndihmë kundër Ramës.

Po trafikojnë vendet në universitete. Basha: Të shkarkohet Nikolla!

Durres Lajm - 07.09.2016

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas skandalit me fituesit e universiteteve e pas protestës së sotme ë maturantëve, ku u paraqitën raste edhe të nxënësve me mesatare 9.7 që nuk kishin fituar ...

Kaosi i pranimeve në universitete; fitojnë në Gjermani por jo në Tiranë

Gazeta Tema - 07.09.2016

Skema e re e maturës shtetërore ka lënë jashtë listave paraprake të fituesve mijëra maturantë me mesatare të lartë, duke shtuar zërat që kërkojnë dorëheqjen e ministres së arsimit Lindita Nikolla, e ...

Matura/ Fitojnë mjekësi e arkitekturë në Gjermani por…në Shqipëri asnjë degë

Java News - 07.09.2016

Skema e re e maturës shtetërore ka lënë jashtë listave paraprake të fituesve mijëra maturantë me mesatare të lartë, duke shtuar zërat që kërkojnë dorëheqjen e ministres së arsimit Lindita Nikolla, e ...

Karmina reagon ndaj maturantëve: Nuk është kjo rruga e suksesit në jetë

Gazeta Tema - 07.09.2016

Pas protestës së maturantëve para kryeministrisë, të cilët janë të ndëshkuar nga aplikimi I rregullave të vjetra dhe të reja të ligjit për arsimin, reagoi dhe blogerja e njohur Karmina.

Nikolla i përgjigjet Bashës: Po e bën reformën ‘mish për top’ për Dibrën

Java News - 07.09.2016

Ministrja Nikolla ka reaguar pas deklaratave të kryedemokratit Basha që kërkonte dorëheqjen e saj. Ministrja e Arsimit deklaron se Basha po synon ta bëjë reformën në arsimin e lartë “mish për top” ...

Universitetet, shanset që kanë maturantët për të fituar në raundin e dytë

Java News - 07.09.2016

Kanë studiuar fort për tri vite a më shumë, shkëlqejnë edhe në provimet e maturës shtetërore, por nuk arrijnë të sigurojnë dot një vend në auditorin e universiteteve.

Lindita Nikolla i përgjigjet Bashës: Të vërtetat e reformës në arsim

Gazeta Tema - 07.09.2016

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka reaguar pas akuzave të kryedemokratit Lulzim Basha, i cili kërkon dorëheqjen e ministres pas kaosit që është shkaktuar me maturantët për të vazhduar arsimin e ...

Basha: Lotët e maturantëve, rezultat i një pseudoreforme

Flaka - 07.09.2016

Kryetari i Partisë Demokratike ka reaguar për skemën e re të pranimit të studentëve nëpër universitete. Lulzim Basha thotë se reforma prodhoi padrejtësi dhe hodhi poshtë mundin e maturantëve.

PD, Duma: Rama dhe Nikolla po zhysin në kaos maturantët

Top Channel - 06.09.2016

Sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma ka deklaruar këtë të martë se reforma e qeverisë në arsim, sikurse kishte paralajmëruar opozita, rezultoi e dështuar.

PD: Rama dhe Nikolla zhysin në kaos maturantët, favorizojnë universitetet private

Almakos - 06.09.2016

Partia Demokratike, nëpërmjet sekretares për marrëdhëniet me publikun, Grida Duma ka deklaruar se reforma e qeverisë në arsim, sikurse kishte paralajmëruar opozita, rezultoi e dështuar.

Duma: Rama dhe Nikolla po tallen me maturantët

Lajm - 06.09.2016

Sekretaria e Marrëdhënieve me Publikun ën Partinë Demokratike, Grida Duma ka akuzuar sot Kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Arsimit Lindita Nikollën se ka futur në kolaps sistemin arsimor.

PD: Rama dhe Nikolla favorizojnë klientelën e universiteteve private

Albeu.com - 06.09.2016

Në një deklaratë për mediat, sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma, ka deklaruar se reforma e qeverisë në arsim, sikurse kishte paralajmëruar opozita, rezultoi e dështuar.

PD: Rama-Nikolla vranë meritat e çdo maturanti! MAS: Po krijoni panik, ja ku mbështetet skema e re!

SOT - 06.09.2016

Partia Demokratike ka akuzuar sot kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Arsimit, Lindita Nikolla, për prodhimin e një skandali të vërtetë me sistemin e përzgjedhjes në universitete, në dëm të ...

PD: Edi Rama prodhoi skandal me universitetet

Portalb - 06.09.2016

Partia Demokratike në Shqipëri e konsideron kaotike dhe të dështuar reformën në arsim. Demokratët e akuzojnë kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Arsimit, se me përzgjedhjen për në universitete, ...

Ankesat e shumta të maturantëve, reagon Nikolla: Kemi vënë në funksion një sistem të ri, ja kur dalin fituesit!

SOT - 06.09.2016

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka deklaruar sot se tashmë ka një sistem të ri për ankesat e maturantëve, që e bën më të lehtë zgjedhjen. Në një prononcim pasditen e sotme, Nikolla njoftoi ...

“Lëmshi me pranimet në Universitete”, Letra e një maturanti për Ministren e Arsimit

LajmiFundit - 06.09.2016

Shkruan: Renato Shkulaku 5 shtatori, ishte dita ku shumë prej ne maturantëve do merrnim lajmin nëse do ishim apo jo fitues në preferencat, që kemi zgjedhur ditën e aplikimit.

Lulzim Basha lexon sms e maturantes para publikut: Gjendja është katastrofike, ja çfarë shkruan vajza!

SOT - 06.09.2016

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, po flet këtë mbrëmje në një media për problemet dhe zhvillimet kryesore në vend. Që në fillim të fjalës së tij, Basha ka vënë alarmin, duke thënë se vendi ndodhet në ...

Basha urdhër Ramës: Shkarko menjëherë Lindita Nikollën!

SOT - 06.09.2016

Teksa ka komentuar ashpër krizën e maturantëve, Basha ka kërkuar shkarkimin e menjëhershëm të ministres së Arsimit. Ai ka deklaruar se Ramës nuk ia ndjen për këtë problem të maturantëve.

Maturantët nesër në këmbë kundër dyshes Rama-Nikolla, protestë masive para Kryeministrisë! Çfarë do ndodhë?!

SOT - 06.09.2016

Sistemi i ri i Ministrisë së Arsimit për përzgjedhjen e degëve të maturantëve ka shkaktuar irritim për faktin se shumë prej tyre nuk kanë fituar degët në Universitetin shtetëror, edhe pse mesatarja e ...

Skandali i radhës në arsim, mbaron me mesatare mbi 9 dhe mbetesh pa punë e shkollë! Ky është realiteti i turpshëm ...

SOT - 06.09.2016

Një ditë publikimit të kameras së fshehtë në emisionin investigativ “STOP” , ku tregohej mënyra korruptive sesi në këmbim të 100 eurove studentët merrnin provimin në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të ...

Nikolla: Maturantët që kanë vërejtje të ankohen në Universitete

LajmiFundit - 06.09.2016

Pas reagimeve të shumta nga ana e maturantëve në lidhje me listën e fituesve nëpër universitete, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, siguroi maturantët se kjo është faza e parë dhe se ...

Reforma në arsim, Duma: Rama prodhoi një skandal, maturantët nuk u orientuan për kriteret

BalkanWeb - 06.09.2016

TIRANE- Partia Demokratike e cilëson të dështuar reformën në arsim, pasi sipas tyre, kryeministri Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, prodhuan një skandal që dëmtoi të ardhmen e ...

PD: Edi Rama dhe Lindita Nikolla zhysin në kaos maturantët

Mapo - 06.09.2016

Deklaratë e Sekretares së Marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike, Grida Duma Siç parashikuam për reformën e famshme në arsim, ashtu edhe doli.

“Rama dhe Nikolla zhysin në kaos maturantët, favorizojnë privatët”

Ora news - 06.09.2016

Partia Demokratike akuzoi sot Kryeministrin dhe Ministren e Arsimit se kanë futur në kaos maturantët që do duhet të hynin në Universitete. Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun në selinë blu, Grida ...

Duma: Rama dhe Nikolla po tallen me maturantët

Gazeta Express - 06.09.2016

Sekretaria e Marrëdhënieve me Publikun ën Partinë Demokratike, Grida Duma ka akuzuar sot Kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Arsimit Lindita Nikollën se ka futur në kolaps sistemin ...

Duma: Rama dhe Nikolla po zhysin në kaos maturantët

Telegrafi - 06.09.2016

Sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma ka deklaruar këtë të martë se reforma e qeverisë në arsim, sikurse kishte paralajmëruar opozita, rezultoi e dështuar.

Ministria e Arsimit reagim per maturantët: Kuotat dhe tarifat vendosen nga universitetet

ABC News - 06.09.2016

Pas ankesave të prindërve dhe maturantëve mbi tarifat dhe kuotat në universitete, ka reaguar ministria e arsimit. Zv/Ministri Redi Shtino tha se tarifat dhe kuotat vendosen nga vetë universitetet, të ...

Ankesat e maturantëve, Nikolla: Gati sistemi i ri! Më 20 shtator dalin fituesit

BalkanWeb - 06.09.2016

TIRANË- Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka deklaruar sot se tashmë ka një sistem të ri për ankesat e maturantëve që e bën më të lehtë zgjedhjen. Në një prononcim pasditen e sotme, Nikolla njoftoi ...

Maturantët të zhgënjyer për rezultatet, ministrja Nikolla: Kush mendon se i është shkelur e drejta, të bëjë ankesë

Gazeta Express - 06.09.2016

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla reagoi pas shumë akuzave nga ana e maturantëve se edhe pse janë shumë të mirë me notat sërish nuk janë shpallur ...

Lulzim Basha kërkon shkarkimin e Lindita Nikollës, tregon si po tentohet të blihet vota në Dibër

Gazeta Express - 06.09.2016

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke marrë shkas nga shqetësimet e maturantëve, kërkoi publikisht shkarkimin e ministres ës Arsimit, Lindita ...

Grida Duma: Rama dhe Nikolla po zhysin në kaos maturantët

Java News - 06.09.2016

Sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma ka deklaruar këtë të martë se reforma e qeverisë në arsim, sikurse kishte paralajmëruar opozita, rezultoi e dështuar.

PD – “Rama dhe Nikolla vranë meritat e çdo maturanti , favorizojnë privatët”

Shqiperia Ime - 06.09.2016

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun në selinë blu, Grida Duma, permes nje deklarate per shtyp, akuzoi sot Kryeministrin dhe Ministren e Arsimit se kanë futur në kaos maturantët që do duhet të ...

Jo të gjithë studiojmë në Francë zonja ministre ...

Durres Lajm - 06.09.2016

Vetëm ditën e sotme mbi 10 djem e vajza të reja të maturave të Tiranës, trokitën në derën e redaksisë Newsbomb.al, për t’u ankuar se ishin me mesatare shumë të mirë e nuk kishin fituar shkollën e ...

“Vdeksh o baxhellë, lotët e maturantëve të thefshin qafën”, reagon Lindita Nikolla

Shqiperia Ime - 06.09.2016

Prej disa ditësh maturantët po vuajnë dhe disa prej tyre ndodhen në gjendje të rëndë psikologjike, pasi nuk kanë arritur të fitojnë të drejtën për të studiuar në Universitet edhe pse kanë mesatare ...

Ankesat e shumta të maturantëve, ja si përgjigjet ministrja Nikolla

Durres Lajm - 06.09.2016

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka deklaruar sot se tashmë ka një sistem të ri për ankesat e maturantëve, që e bën më të lehtë zgjedhjen. Në një prononcim pasditen e sotme, Nikolla njoftoi ...

Ministria e Arsimit hap sërish aplikimet për universitet. Ja datat

Panorama - 05.09.2016

Ministria e Arsimit hap sërish garën për të aplikuar në universitete. Të gjithë maturantët që kanë shlyer detyrimet me provimet e maturës, e që nuk janë regjistruar për kuotat e pranimeve të raundit ...