TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ivanov në konferencën gjenerale të Unesco-s në Francë

Zhurnal - 15.11.2015

Ivanov në konferencën gjenerale të Unesco-s në Francë Publikuar 15.11.2015 në 12:18 nga B.R. | 27 i lexuar Shkup, 15 nëntor – Kryetari i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov do të qëndrojë në një ...

I miri, i keqi dhe i shëmtuari në UNICEF

Koha.net - 15.11.2015

Rubrika e përjavshme satirike “Pronto” në “E diela me Koha Ditore”, këtë javë raporton për debaklin që Kosova ka pësuar në Paris gjatë votimit për pranim në UNESCO.

Milo: MPJ-ja të nxjerrë mësime nga mospranimi në UNESCO

Koha.net - 15.11.2015

Mosanëtarësimi i Kosovës në UNESCO ka arsye, përgjegjësi e mangësi që duhen analizuar, ka thënë ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Paskal Milo. Sipas tij, përgjegjësia për dështimin, në radhë të ...

Paskal Milo: Ja kush janë tre fajtorët për dështimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 15.11.2015

Mosanëtarësimi i Kosovës në UNESCO ka arsye, përgjegjësi e mangësi që duhen analizuar, ka thënë ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Paskal Milo. Sipas tij, përgjegjësia për dështimin, në radhë të ...

Diplomacia e dështimeve

Koha.net - 15.11.2015

Mosanëtarësimi në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë nuk është dështimi i parë, ndoshta jo edhe më i madhi, por është ai më i fundit i diplomacisë së Kosovës.

UNESCO i vë kapakun dështimeve të diplomacisë sonë

Telegrafi - 15.11.2015

Mosanëtarësimi në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë nuk është dështimi i parë, ndoshta jo edhe më i madhi, por është ai më i fundit i diplomacisë së Kosovës.

Mospranimi në UNESCO, e keqja më e vogël për Kosovën!

SOT - 14.11.2015

Nga Florim ZEQA Mospranimin e Kosovës në UNESCO, dikush e quajti lajm të keq, kush tjetër e vlerësoi si humbje, ndërsa qeveritarët votimin nga 92 (prej 110 shteteve sa na kanë njohur) shtete e ...

Thaçi: Shembulli i UNESCO-s, mesazh për Bashkimin Evropian

Evropaelire - 14.11.2015

Ministri i Jashtëm, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se rasti i fushatës agresive të Serbisë, e cila rezultoi ...

Thaçi: Shembulli i UNESCO-s, mesazh për Bashkimin Evropian

Portalb - 14.11.2015

Lajme lidhur me temën Jahjaga: Kosova është e përkushtuar që të luftojë korrupsionin Thaçi: UNESCO tregoi se Ballkani Perëndimor duhet të hyjë “pako” në BE Raporti për Kosovën, shoqëria civile tepër ...

​Thaçi për Wiener Zeitung: Sjellja e Serbisë duhet t’i shërbej si thirrje zgjimi BE-së

Lajmi.net - 14.11.2015

E përditshmja austriake Wiener Zeitung, sot ka publikuar një intervistë të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës.

Thaçi: Shembulli i UNESCO-s, mesazh për Bashkimin Evropian

Telegrafi - 14.11.2015

Ministri i Jashtëm, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se rasti i fushatës agresive të Serbisë, e cila rezultoi ...

Thaçi: Shembulli i UNESCO-s, mesazh për Bashkimin Evropian

Botasot - 14.11.2015

Ministri i Jashtëm, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se rasti i fushatës agresive të Serbisë, e cila rezultoi ...

​Thaçi për mediet austriake: Sjellja e Serbisë duhet t’i shërbej si thirrje zgjimi BE-së

Botasot - 14.11.2015

E përditshmja austriake Wiener Zeitung, sot ka publikuar një intervistë të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës.

Thaçi: Sjellja e Serbisë duhet të shërbejë si thirrje zgjimi BE-së

Koha.net - 14.11.2015

E përditshmja austriake “Wiener Zeitung”, ka publikuar një intervistë të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës. Në këtë intervistë, Thaçi ka folur për UNESCO-n, ...

Thaçi thotë se UNESCO tregoi se Kosova e Serbia të njëjtën kohë duhet të anëtarësohen në BE

Telegrafi - 14.11.2015

E përditshmja austriake Wiener Zeitung, sot ka publikuar një intervistë të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës.

Thaçi: Shembulli i UNESCO-s, mesazh për Bashkimin Evropian

Kosova Live - 14.11.2015

Ministri i Jashtëm, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se rasti i fushatës agresive të Serbisë, e cila rezultoi ...

Qeveria kosovare ndryshon qëndrim

Zhurnal - 13.11.2015

Qeveria kosovare ndryshon qndrim Publikuar 13.11.2015 në 13:15 nga B.R. | 1 i lexuar Marredheniet Kosove –Serbi, duket se kane bere hapa mbrapa , duke u kthyer ne nje pike delikate.

Ymeri fajëson sërish Thaçin për dështimin në UNESCO

Lajmi.net - 13.11.2015

Sipas kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, dështimi për tu anëtarësuar në UNESCO do të na ndjek neve si shtet, për një kohë të gjatë. Dhe sipas Ymerit, përgjegjësia e drejtpërdrejt ...

Përse Kosova nuk u pranua në UNESCO?

SOT - 13.11.2015

Nga Pirro PRIFTI Pak ditë më parë u votua Kërkesa e Kosovës për t’u anëtarësuar në UNESCO, pasi kjo pranoi kërkesën e Shqipërisë për të vënë në rend të ditës anëtarësimin e Kosovës.

Vuçiq: Me Kosovën nuk do të ketë bisedime për UNESCO-n

LajmiFundit - 13.11.2015

Në një intervistë për revistën ruse Sputnjik, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se në Bruksel nuk do të ketë bisedime me Kosovën rreth UNESCO-s. “Nuk shkojmë në Bruksel.

Edhe këshilltari i Thaçit thotë se dhuna e opozitës në Kuvend ndikoi në votimin për UNESCO

Lajmi.net - 13.11.2015

Këshilltari politik i Hashim Thaçit, Abelard Tahiri, i ka reaguar liderit të Vetëvendosjes, Visar Ymerit, i cili përgjegjës kryesor për mos anëtarësim në UNESCO e bëri zëvendëskryeministrin Thaçi.

Vuçiç: Në Bruksel nuk do të ketë bisedime për UNESCO-n

Zhurnal - 13.11.2015

Vuçiç: Në Bruksel nuk do të ketë bisedime për UNESCO-n Publikuar 13.11.2015 në 16:34 nga B.R. | 1 i lexuar Në një intervistë për revistën ruse Sputnjik, kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka ...

Mosanëtarësimi në UNESCO, me ndikim në dialogun Kosovë - Serbi

Koha.net - 13.11.2015

Qeveria ka reflektuar pas kërkesës së opozitës dhe shoqërisë civile për rishqyrtim të dialogut me Beogradin zyrtar, shkruan sot Koha Ditore. Kryeministri Isa Mustafa e zëvendësi i tij Hashim Thaçi ...

Mosanëtarësimi në UNESCO, me ndikim në dialogun Kosovë-Serbi

Telegrafi - 13.11.2015

Qeveria ka reflektuar pas kërkesës së opozitës dhe shoqërisë civile për rishqyrtim të dialogut me Beogradin zyrtar. Kryeministri Isa Mustafa e zëvendësi i tij Hashim Thaçi kanë dhënë sinjale se ...

Qeveria kosovare ndryshon qëndrim

ABC News - 13.11.2015

Marredheniet Kosove –Serbi, duket se kane bere hapa mbrapa , duke u kthyer ne nje pike delikate. Prove per kete eshte konfuzioni i klases politike ne Kosove, pas presionit serb lidhur me pezullimin e ...

Ymeri: Hashim Thaçi, përgjegjësi kryesor për mos anëtarësim në UNESCO

Botasot - 13.11.2015

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Visar Ymeri, ka kritikuar zëvendëskryeministrin, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçin, për mospranimin e Kosovës në UNESCO.

Ymeri: Hashim Thaçi, përgjegjësi kryesor për mos anëtarësim në UNESCO

Telegrafi - 13.11.2015

Sipas kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, dështimi për tu anëtarësuar në UNESCO do të na ndjek neve si shtet, për një kohë të gjatë. Dhe sipas Ymerit, përgjegjësia e drejtpërdrejt ...

“Serbia nuk është e detyruar ta përkrahë hyrjen e Kosovës në organizata ndërkombëtare”

Koha.net - 13.11.2015

Në një intervistë për revistën ruse Sputnjik, kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se në Bruksel nuk do të ketë bisedime me Kosovën rreth UNESCO-s. “Nuk shkojmë në Bruksel.

Vuçiq: Me Kosovën nuk do të ketë bisedime për UNESCO-n

Telegrafi - 13.11.2015

Në një intervistë për revistën ruse Sputnjik, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se në Bruksel nuk do të ketë bisedime me Kosovën rreth UNESCO-s. “Nuk shkojmë në Bruksel.

Vuçiq: Me Kosovën nuk do të ketë bisedime për UNESCO-n

Botasot - 13.11.2015

Në një intervistë për revistën ruse Sputnjik, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se në Bruksel nuk do të ketë bisedime me Kosovën rreth UNESCO-s. “Nuk shkojmë në Bruksel.

Këshilltari i Thaçit reagon: Gazi dhe dhuna e Ymerit në Kuvend bëri të mos votohemi në UNESCO

Botasot - 13.11.2015

Këshilltari politik i Hashim Thaçit, Abelard Tahiri, i ka reaguar liderit të Vetëvendosjes, Visar Ymerit, i cili përgjegjës kryesor për mos anëtarësim në UNESCO e bëri zëvendëskryeministrin Thaçi.

Këshilltari i Thaçit reagon: Gazi dhe dhuna e Ymerit në Kuvend bëri të mos votohemi në UNESCO

Telegrafi - 13.11.2015

Këshilltari politik i Hashim Thaçit, Abelard Tahiri, i ka reaguar liderit të Vetëvendosjes, Visar Ymerit, i cili përgjegjës kryesor për mos anëtarësim në UNESCO e bëri zëvendëskryeministrin Thaçi.

Aleksandër Vuçiç: Kosova nuk deshi të negocionim për UNESCO-n

ABC News - 13.11.2015

Deklarata të forta të shefit të qeverise serbe, adresuar Kosovës dhe faktorit ndërkombëtar erdhën gjatë një interviste televizive të Aleksandër Vuçiç, dhënë për mediat ruse.

Tahiri bën përgjegjës opozitën dhe Ymerin për mosanëtarësim në UNESCO

Koha.net - 13.11.2015

Këshilltari politik i Hashim Thaçit, Abelard Tahiri, i ka reaguar liderit të Vetëvendosjes, Visar Ymerit, i cili përgjegjës kryesor për mos anëtarësim në UNESCO e bëri zëvendëskryeministrin Thaçi.

Diplomacia e Thaçi: Ka kohë që s’ka asnjë fitore në arenën ndërkombëtare [video]

Koha.net - 13.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, është një nga personat e paktë në Kosovë që mosanëtarësimin në UNESCO po e sheh si fitore. Ai nuk e ka marrë mundin ta arsyetojë humbjen, në atë që po ...

Diplomacia e Thaçit, ka kohë pa asnjë fitore në arenën ndërkombëtare (Video)

Telegrafi - 13.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, është një nga personat e paktë në Kosovë që mosanëtarësimin në UNESCO po e sheh si fitore. Ai nuk e ka marrë mundin ta arsyetojë humbjen, në atë që po ...

Ymeri kërkon dorëheqjen e Hashim Thaçit

Vision Plus - 13.11.2015

Kryetari i lëvizjes “Vetëvendosje”, Visar Ymeri kërkon dorëheqjen e ministrit te jashtëm Hashim Thaçi, te cilin e bën përgjegjësin kryesor per dështimin e Kosovës ne UNESCO.

Ymeri: Fajet për UNESCO i ka Thaçi

InfoGlobi - 13.11.2015

Në një postim në rrjetin social Facebook, Visar Ymeri, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje ka shkruar “dështimi për t’u anëtarësuar në UNESCO, Kosovën do të ndjek si shtet, për një kohë të gjatë, dhe ...

Këshilltari i Thaçit i përgjigjet liderit të Vetëvendosjes

InfoGlobi - 13.11.2015

Pas akuzave të ngritura nga lideri i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, i cili fajësoi Ministrin Hashim Thaci për ‘dështimin e Kosovës në UNESCO’ është prononcuar edhe Këshilltari politik i Thaçit, Abelard ...

Ymeri: Dështimi i Kosovës në UNESCO, shkak i ambicies së sëmurë të Thaçit

Kosova Live - 13.11.2015

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, ka akuzuar sërish zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi për mospranimin e Kosovën në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Edukim, ...

Mospranimi i Kosovës në UNESCO, Thaçi: Serbia bëri fushatë antieuropiane

ikub - 12.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës dhe njëherazi zv/kryeministri i saj, Hashim Thaçi, deklaroi gjatë një interviste për “EurActiv” se Serbia bëri fushatë antieuropiane për të bllokuar ...

Thaçi: Serbia bëri fushatë antievropaine për të bllokuar anëtarësimin ne UNESCO

LajmiFundit - 12.11.2015

“Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh edhe zv/kryeministër tha në një intervistë për “EurActiv” se Serbia ka bërë fushatë antievropiane për të bllokuar anëtarësimin e ...

UNESCO, Thaçi: Kishim mbështetje të madhe, Serbia e keqkuptoi

Zhurnal - 12.11.2015

UNESCO, Thaçi: Kishim mbështetje të madhe, Serbia e keqkuptoi Publikuar 12.11.2015 në 12:15 nga B.R. | 1 i lexuar Gjatë mbledhjes së Qeverisë, ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, ka thënë se, ...

Mospranimi në UNESCO, e keqja më e vogël për Kosovën!

Portalb - 12.11.2015

Florim Zeqa Mospranimin e Kosovës në UNESCO, dikush e quajti lajm të keq, kush tjetër e vlerësoi si humbje, përderisa qeveritarët votimin nga 92 (prej 110 shteteve sa na kanë njohur) shtete e ...

Thaçi: Serbia bëri fushatë antievropaine për të bllokuar anëtarësimin ne UNESCO

Ora news - 12.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh edhe zv/kryeministër tha në një intervistë për “EurActiv” se Serbia ka bërë fushatë antievropiane për të bllokuar anëtarësimin e ...

Thaçi: Votat për UNESCO tregojnë se kemi fituar kundër Serbisë

Telegrafi - 12.11.2015

Gjatë mbledhjes së Qeverisë, ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, ka thënë se vendimi i mospranimit të Kosovës në UNESCO nuk e minimizon shtetësinë e Kosovës ndërsa prioritet i Qeverisë mbetet ...

Thaçi: Votat për UNESCO tregojnë se kemi fituar kundër Serbisë

Botasot - 12.11.2015

Gjatë mbledhjes së Qeverisë, ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, ka thënë se vendimi i mospranimit të Kosovës në UNESCO nuk e minimizon shtetësinë e Kosovës ndërsa prioritet i Qeverisë mbetet ...

Sëmundja e Behgjet Pacollit që po vuan me iluzione....

Botasot - 12.11.2015

Duke lexuar në tërësi postimin e juaj në Facebook për ofendimet që t'i bëri Daçiqi, me titull;Pacolli: Një ditë do t’ia kthej Daçiqit për ofendimin që më bëri.Të jesh i kjartë,se Serbia me ...

Aldo Bumci akuzon MPJ-në shqiptare për dështim në fushaten lobuese për Kosovën në UNESCO

ABC News - 12.11.2015

Aldo Bumçi e akuzoi drejtëpërdrejtë pasardhësin e tij në krye të diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushatin për dështim në fushatën lobuese të Ministrisë së Jashtme Shqiptare, për anëtarësim të Kosovës ...

Mustafa vazhdon të mbrojë AKS-në, Thaçi fajëson opozitën për UNESCO [video]

Koha.net - 12.11.2015

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, vazhdon ta mbrojë marrëveshjen e nënshkruar më 25 gusht me Vuçiqin në Bruksel. Për marrëveshjen që ka vënë inicialet e tij thotë se nuk e konsideron të suspenduar, ...

Ekipi i Kosovës për UNESCO, momente interesante dhe zhgënjime (Video)

Telegrafi - 12.11.2015

I është kthyer punës së përditshme në zyrën e saj në lagjen Pejton. Por, ka muaj, që Arjeta Emra, pos punës në Këshillin Britanik u angazhua edhe në lobim për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO Emra ...

Ekipi i Kosovës për UNESCO – momente interesante dhe zhgënjime (Video)

Botasot - 12.11.2015

I është kthyer punës së përditshme në zyrën e saj në lagjen Pejton. Por, ka muaj, që Arjeta Emra, pos punës në Këshillin Britanik u angazhua edhe në lobim për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Thaçi: Mos anëtarësimi në UNESCO goditje për rajonin

Gazeta Dita - 12.11.2015

Ministri i Jashtëm kosovar, Hashim Thaçi ka deklaruar se mos pranimi në UNESCO nuk e pengon Kosovën në përpjekjet e saj për t’u anëtarësuar në organizata të tjera ndërkombëtare.

Mospranimi në UNESCO, e keqja më e vogël për Kosovën !

Tetova Sot - 12.11.2015

Shkruan: Florim Zeqa Mospranimin e Kosovës në UNESCO, dikush e quajti lajm të keq, kush tjetër e vlerësoi si humbje, përderisa qeveritarët votimin nga 92 (prej 110 shteteve sa na kanë njohur) shtete ...

Ja fajtori për dështimin e Kosovës në UNESCO

Kosova Live - 12.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës dhe njëherësh zëvendëskryeministër i vendit, Hashim Thaçi konsiderohet si njeriu kryesor për dështimin e anëtarësimit të vendit në Organizatën e Kombeve të ...

Fushata për UNESCO i bashkoi qytetarët e Kosovës

Lajmi.net - 11.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi ka thënë se pavarësisht mospranimit të Kosovës në UNESCO, beteja për anëtarësim në këtë organizatë do të ketë impakt pozitiv për Kosovën.

S’ka UNESCO me politikanë të korruptuar

Lajmi.net - 11.11.2015

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes “Vetëvendosje”, Glauk Konjufca, ka thënë se nuk mund të ketë normalizim të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, nëse dy palët nuk e njohin njëra-tjetrën si të ...

Jo në UNESCO, dështim i diplomacisë së Kosovës

Portalb - 11.11.2015

Flamur Sylejmani Dështim që shqetësoj shumë qytetarë. Qytetarë që nuk hezituan ti drejtonin kritikat. Kritika në drejtime të gabuara. Nga ky debat i krijuar nuk u kursyen ofendimet për bindjet ...

Diplomacia kosovare fajtore kryesore për mos-pranim në UNESCO

Portalb - 11.11.2015

Petrit Gashi - Studiues i çështjeve evropiane dhe politikave të BE-së Zhvillimet e 10 Nëntorit në UNESCO nuk ishin vetëm një luftë e drejtpërdrejte mes Lindjes dhe Perëndimit kryekëput politike por ...

Vllasi kërkon pezullim të dialogut, propozon kushte për Serbinë

Lajmi.net - 11.11.2015

Kosova para dy ditëve humbi betejën për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO). Ashtu edhe siç pritej, Serbia me lobimin e saj, bëri që Kosova ta ...

Vllasi propozon pezullim të bisedimeve me Serbinë, tregon edhe kushtet që duhet vendosur

Zhurnal - 11.11.2015

Vllasi propozon pezullim të bisedimeve me Serbinë, tregon edhe kushtet që duhet vendosur Publikuar 11.11.2015 në 16:33 nga B.R. | 27 i lexuar Kosova para dy ditëve humbi betejën për anëtarësim në ...

PD: Kosova e ka merituar të jetë pjesë e UNESCO-s

Lajmi.net - 11.11.2015

Partia e Drejtësisë, shprehë zhgënjimin dhe pakënaqësinë e saj lidhur me mos pranimin e Kosovës në UNESCO. PD vlerëson se pranimi i Kosovës në UNESCO do të ishte në interes të shumëfish, ngase do të ...

Pacolli: Një ditë do tregoj me fakte se kush është Daçiqi

Lajmi.net - 11.11.2015

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli thotë se lobimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO u bë me dashuri të madhe për atdheun. Në një shkrim të postuar në Facebook, Pacolli ka reaguar ndaj ...

Thaçi: Serbia me gjuhë luftënxitëse, bëri fushatë anti-evropiane

Lajmi.net - 11.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi, në një intervistë për portalin e lajmeve “EurActiv” me seli në Bruksel, ka akuzuar Serbinë se ka bërë fushatë ...

Serbia zgjidhet anëtare e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-s

Lajmi.net - 11.11.2015

Konferenca e përgjithshme e UNESCO-s në Paris i ka zgjedhur sot anëtaret e rinj të Këshillit Ekzekutiv, që është një lloj qeverie e UNESCO-s me mandat për katër vitet e ardhshme.

Serbia me gjuhe luftenxitese, beri fushate antieuropiane

Zhurnal - 11.11.2015

Serbia me gjuhe luftenxitese, beri fushate antieuropiane Publikuar 11.11.2015 në 23:13 nga D.R. | 781 i lexuar Gjuha e përdorur nga Serbia, për fat të keq jo vetëm nga politikanët e Serbisë ishte një ...

Ofertë e një hoteli në Mal të Zi: Ulje çmimi për rusët që përkrahën Serbinë në UNESCO

BalkanWeb - 11.11.2015

Në shenjë falënderimi për Rusinë e cila ka ndihmuar Serbisë për të penguar hyrjen e Kosovës në UNESCO, pronari i hotelit “Kosta’s” në Podgoricë të Mali të Zi, ka vendosur që mysafirëve nga Rusia t’ua ...

Selimi: Fushata për UNESCO i bashkoi qytetarët e Kosovës

Telegrafi - 11.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi ka thënë se pavarësisht mospranimit të Kosovës në UNESCO, beteja për anëtarësim në këtë organizatë do të ketë impakt pozitiv për Kosovën.

Selimi: Fushata për UNESCO i bashkoi qytetarët e Kosovës

Botasot - 11.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi ka thënë se pavarësisht mospranimit të Kosovës në UNESCO, beteja për anëtarësim në këtë organizatë do të ketë impakt pozitiv për Kosovën.

Aborti ynë nuk ndodhi në UNESCO!

Botasot - 11.11.2015

Është krijuar përshtypja (qofsha i gabuar!) se pas vendimit për mospranimin e Kosovës në UNESCO opinioni në Kosovë është ndarë në dy taborë: Ata që po festojnë (në heshtje e hajnisht) për mospranim, ...

S’ka UNESCO me politikanë të korruptuar

Telegrafi - 11.11.2015

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes “Vetëvendosje”, Glauk Konjufca, ka thënë se nuk mund të ketë normalizim të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, nëse dy palët nuk e njohin njëra-tjetrën si të ...

Gaxherri mbron Thaçin, fajëson opozitën për mos anëtarësim në UNSECO

Botasot - 11.11.2015

Edhe pse në të kaluarën, deputetja e LDK-së, Besa Gaxherri ka qenë njëra ndër kritiket më ta mëdha ndaj ministrit të jashtëm, Hashim Thaçi, por sa i përket dështimit të Kosovës për tu anëtarësuar në ...

Hoteli në Podgoricë që i ofron rusëve 50% ulje pasi mbështetën Serbinë në UNESCO

Ora news - 11.11.2015

Bujën në rrjetet sociale këtë radhë e bëri një letër e vënë në hyrje të hotelit “Kosta’s” në qytetin e Podgoricës. Në të shkruhej “50% ulje për vëllezërit rusë në Hotel Kosta’s.

Vllasi propozon pezullim të bisedimeve me Serbinë, tregon edhe kushtet që duhet vendosur

Telegrafi - 11.11.2015

Kosova para dy ditëve humbi betejën për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO). Ashtu edhe siç pritej Serbia me lobimin e saj bëri që Kosova ta ...

Thaçi drejt përmbysjes së karrierës!

Botasot - 11.11.2015

A po thyhet një prej ikonave të partive të dala nga lufta!? Kjo është jo më dilema, por kërkesa që po bëhet gjithnjë e më artikuluar. Kjo çështje u rikthye në debat, menjëherë pas dështimit të ...

PD: Kosova e ka merituar të jetë pjesë e UNESCO-s

Botasot - 11.11.2015

Partia e Drejtësisë, shprehë zhgënjimin dhe pakënaqësinë e saj lidhur me mos pranimin e Kosovës në UNESCO. PD vlerëson se pranimi i Kosovës në UNESCO do të ishte në interes të shumëfish, ngase do të ...

Pacolli: Për ofendimin që më bëri, Daçiqit do t'i përgjigjem me fakte e jo me hamendje si ai

Telegrafi - 11.11.2015

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, në një shkrim në Facebook reagon ndaj deklaratës së ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, që ka thënë se Pacolli ka blerë vota pro Kosovës në UNESCO.

Pacolli: Një ditë do t’ia kthej Daçiqit për ofendimin që më bëri

Botasot - 11.11.2015

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se në UNESCO, Serbia me gjithë potencialin e vet nuk arriti të bindte as 28% të bashkësisë ndërkombëtare; dhe atë, falë presionit Rus.

Serbia zgjidhet anëtare e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-s

Telegrafi - 11.11.2015

Konferenca e përgjithshme e UNESCO-s në Paris i ka zgjedhur sot anëtaret e rinj të Këshillit Ekzekutiv, që është një lloj qeverie e UNESCO-s me mandat për katër vitet e ardhshme.

Thaçi për EurActiv: Serbia me gjuhë luftënxitëse, bëri fushatë anti-evropiane

Botasot - 11.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi, në një intervistë për portalin e lajmeve “EurActiv” me seli në Bruksel, ka akuzuar Serbinë se ka bërë fushatë ...

Thaçi: Serbia me gjuhë luftënxitëse bëri fushatë antievropiane

Koha.net - 11.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi, në një intervistë për EurActiv me seli në Bruksel, ka akuzuar Serbinë se ka bërë fushatë antievropiane për të bllokuar ...

Serbia zgjidhet anëtare e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-s

Koha.net - 11.11.2015

Sot Serbia është zgjedhur anëtare e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-s, për katër vjetët e ardhshëm. Në votimin, në të cilin morën pjesë 186 shtete anëtare, Serbia ka marrë 161 vota dhe këtë ambasadori ...

​Serbia pranohet në Bordin Ekzekutiv të UNESCO-s me 161 vota “për”

Botasot - 11.11.2015

Serbia sot është zgjedhur anëtare e Bordit Ekzekutiv të UNESCO-s për katër vitet e ardhshme, i ka deklaruar sonte agjencisë Tanjug ambasadori i Serbisë në këtë organizatë Darko Tanaskoviq.

“Gjuha e përdorur nga Serbia ishte një luftënxitëse dhe në kufi me racizmin”

Telegrafi - 11.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për portalin e lajmeve “EurActiv” me seli në Bruksel, ka akuzuar Serbinë se ka bërë fushatë ...

S’ka UNESCO me politikanë të korruptuar

Gazeta Dita - 11.11.2015

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes “Vetëvendosje”, Glauk Konjufca, ka thënë se nuk mund të ketë normalizim të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, nëse dy palët nuk e njohin njëra-tjetrën si të ...

Budallallëk / Kundër Kosovës në UNESCO, serbët ulin çmimet për klientët nga Rusia

Java News - 11.11.2015

Në shenjë falënderimi Rusisë që i ka ndihmuar Serbisë për të penguar hyrjen e Kosovës në UNESCO, pronari i hotelit “Kosta’s” në Podgoricë, Mali i Zi, ka vendosur që mysafirëve nga Rusia t’ua japë ...

Ja pse dështoi Kosova në UNESCO

Top Channel - 10.11.2015

Veç konjukturave dhe lobimeve pro dhe kundra anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duket se shkaku i mos anëtarësimit të saj në këtë organizatë nuk është vetëm ...

Gjergji: Kemi histori të lashtë por punën nuk po e bëjmë si duhet

Lajmi.net - 10.11.2015

Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Don Lush Gjergji, mospranimin e Kosovës në UNESCO e ka cilësuar si zhgënjim këtë fakt, por asesi si dëshpërues. “E pritëm me jo gëzim lajmin për mospranimin e ...

Serbët në veri i gëzohen mosanëtarësimit në UNESCO

Lajmi.net - 10.11.2015

Kryetarët e komunave veriore të Kosovës, Goran Rakiq (Mitrovicë e veriut), Dragan Jabllanoviq (Leposaviq), Vuçina Jankoviq (Zveçan) dhe Stevan Vulloviq (Zubin Potok).

Vuçiqi: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Zhurnal - 10.11.2015

Vuçiqi: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia Publikuar 10.11.2015 në 09:02 nga D.R. | 1 i lexuar Shkup, 10 nentor - Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ditën e djeshme ...

I ngel hatri Vuçiqit: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Lajm - 10.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ditën e djeshme refuzoi pranimin e Kosovës në këtë organizatë. Megjithëse votuan shumica e vendeve anëtare të këtij organi, Kosovës iu deshën edhe 3 vota për t’u ...

Vuçiq: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Portalb - 10.11.2015

Lajme lidhur me temën Vuçiq: Do të blejmë armë nga Rusia për ta mbrojtur vendin Kryeministri i Serbisë viziton Rusinë Vuçiq: Serbia nuk do ta njohë kurrë Kosovën si të pavarur Vuçiq i vlerëson ...

Pengesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO-Rezultat i Luftës së Ftohtë

Zhurnal - 10.11.2015

Pengesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO-Rezultat i Luftës së Ftohtë Publikuar 10.11.2015 në 09:09 nga F.Y. | 1 i lexuar Bardhyl Mahmuti Mobilizimi për dhe kundër anëtarësimit të Kosovës në ...

​Zyrtare: Kjo është lista e plotë e të gjitha shteteve që votuan PËR, KUNDËR dhe që ABSTENUAN sot në UNESCO

Zhurnal - 10.11.2015

​Zyrtare: Kjo është lista e plotë e të gjitha shteteve që votuan PËR, KUNDËR dhe që ABSTENUAN sot në UNESCO Publikuar 10.11.2015 në 09:17 nga F.Y. | 54 i lexuar Prishtinë, 10 nëntor - Gazeta Express ...

Pse dështoi Kosova në UNESCO?

LajmiFundit - 10.11.2015

Veç konjukturave dhe lobimeve pro dhe kundra anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duket se shkaku i mos anëtarësimit të saj në këtë organizatë nuk është vetëm ky.

Pengesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO-Rezultat i Luftës së Ftohtë

Lajm - 10.11.2015

BARDHYL MAHMUTI Mobilizimi për dhe kundër anëtarësimit të Kosovës në Institucionin e Specializuar të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë , që në botë njihet me ...

Shtetet diktatoriale votuan kundër Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 10.11.2015

Politologu Bardhyl Mahmuti ka deklaruar se despotët dhe diktatorët penguan anëtarësimin e Kosovës në Institucionin e Specializuar të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe ...

Daçiç: Pacolli jo në Paris si delegat, por për të korruptuar votën pro Kosovës

SOT - 10.11.2015

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç ka thënë se shumë shtete janë përballur me presion që të votojnë "pro" Kosovës në UNESCO. Ai ka deklaruar se mospranimi i Kosovës në UNESCO është fitore për ...

Nga Halit Krasniqi: Kalleni, digjeni!!?

LajmiFundit - 10.11.2015

Nga Halit Krasniqi Rezultati i sotëm negativ në Paris, nuk ishte vetëm fushata negative e Serbisë dhe e Rusisë në UNESCO, por edhe imazhi negativ i vendit tonë para këtij votimi.

“The New York Times”: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi

Lajm - 10.11.2015

Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës. Kështu thuhet në një njoftim të gazetës më me ndikim ...

Arsyeja e dështimit në UNESCO

Shqipmedia - 10.11.2015

Veç konjukturave dhe lobimeve pro dhe kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duket se shkaku i mos anëtarësimit të saj në këtë organizatë nuk është vetëm ky.

Kosova në UNESCO: Ja si votuan vendet arabe në lidhje me anëtarësimin

Lajm - 10.11.2015

Pas votimeve të shteteve anëtare të UNESCO-s në lidhje me Kosovën, u pa se shteti më i ri evropian nuk u pranua për vetëm 3 vota, edhepse kishte 42 vota më tepër sesa mbështetësit e Serbisë, por ...

“The New York Times”: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi

Lajmi.net - 10.11.2015

Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës. Kështu thuhet në një shkrim të gazetës më me ndikim ...

NYT: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi

Portalb - 10.11.2015

Lajme lidhur me temën I kërkuari në SHBA shet kasa fiskale në Kosovë Behgjet Pacolli: Nuk është fundi i botës Kërkohen Sqarime nga MPJ për Dështimin në UNESCO Krasniqi: Askush mos t’i gëzohet kësaj ...

Mahmuti: Shtetet diktatoriale votuan kundër Kosovës në UNESCO

LajmiFundit - 10.11.2015

Politologu Bardhyl Mahmuti ka deklaruar se despotët dhe diktatorët penguan anëtarësimin e Kosovës në UNESCO por despotizmi dhe diktaturat nuk kanë të ardhme.

Vucic: Për Maqedoninë e Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme

LajmiFundit - 10.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ditën e djeshme refuzoi pranimin e Kosovës në këtë organizatë. Megjithëse votuan shumica e vendeve anëtare të këtij organi, Kosovës iu deshën edhe 3 vota për t’u ...

Çfarë mesazhi i dërguan Serbisë Rumania dhe Greqia dje në UNESCO?

Lajm - 10.11.2015

Në votimin e djeshëm për anëtarësim në UNESCO, dy vendet e BE’së që nuk e kanë njohur Kosovën, nuk e kanë mbajtur anën e Serbisë, pra bëhet fjalë për Rumaninë dhe Greqinë, të cilat abstenuan.

Çfarë duhet të mësojmë nga votimi në UNESCO?

Top Channel - 10.11.2015

Jakup Krasniqi - Votimin e djeshëm (9 nëntor) në Paris për Kosovën e pritëm të bindur se vendi ynë, Republika e Kosovës do të bëhej anëtare e UNESCO-s, por u zhgënjyem goxha shumë, ndërsa më tej na ...

Kosova në UNESCO: Ja si votuan vendet arabe në lidhje me anëtarësimin

Portalb - 10.11.2015

Lajme lidhur me temën Ja pse Sllovakia doli kundër Kosovës në UNESCO NYT: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi Behgjet Pacolli: Nuk është fundi i botës Kërkohen Sqarime nga MPJ për Dështimin në ...

Opozita kërkon llogari nga Qeveria: Përse shtetet mike votuan kundër Kosovës në UNESCO (Video)

Lajmi.net - 10.11.2015

Opozita në Kosovë thotë se Qeveria duhet të jep përgjigje, se përse vendet mike të Kosovës e edhe disa që e kanë njohur, votuan kundër pranimit të Kosovës në UNESCO.

“The New York Times”: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi

LajmiFundit - 10.11.2015

Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës. Kështu thuhet në një njoftim të gazetës më me ndikim ...

Kosova s’do të mund të bëhej anëtare e UNESCO-s as me 3 vota me shumë, ja pse

Lajmi.net - 10.11.2015

Votimi në UNESCO e ka lënë Kosovën jashtë, për shkak se nuk kishte siguruar edhe 3 vota për të arritur kuotën e 95 votave, e cila do e bënte anëtare të UNESCO-s, në skenarin me 145 pjesëmarrëse në ...

Ambasadori serb në UNESCO: Projekti për futjen e Kosovës në UNESCO, me qëllim shpëtimin e qeverisë aktuale

Lajmi.net - 10.11.2015

Duket se projekti për futjen e rezolutës për pranimin e Kosovës në UNESCO, në shumë mënyra kishte në fakt për qëllim shpëtimin e qeverisë aktuale në Prishtinë, madje edhe të disa individëve të shquar ...

Nikoliq: Fqinjët tanë janë koritur

Lajmi.net - 10.11.2015

Presidenti serb, Tomislav Nikoliq, ka deklaruar se Beogradi pas vendimit të UNESCO-s për të mos e pranuar në Kosovën në këtë organizatë, me më shumë optimizëm do të shkojë në Bruksel për bisedime me ...

Palestina: e vërteta e një votimi të keqkomentuar

Portalb - 10.11.2015

Lajme lidhur me temën Kosova në UNESCO: Ja si votuan vendet arabe në lidhje me anëtarësimin Ja pse Sllovakia doli kundër Kosovës në UNESCO NYT: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi Behgjet ...

Refuzimi në UNESCO, SHBA: Nuk pasqyron deklarimin si shtet i pavarur

LajmiFundit - 10.11.2015

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka lëshuar një deklaratë për media lidhur me mosanëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ambasada amerikane thekson se ndonëse rezultati i votimit ...

Johanna Deimel: Serbia duhet ta njohë Kosovën

DW - 10.11.2015

Votimi në UNESCO ka pasur edhe anët pozitive për Kosovën. Por Serbia nuk mund ta bllokojë Kosovën, thotë ekspertja Johanna Deimel në intervistë me Deutsche Wellen.

Ambasada e SHBA-ve: Votimi i djeshëm në UNESCO s’është deklarim për pavarësinë e Kosovës

Lajmi.net - 10.11.2015

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka lëshuar sot një deklaratë për media ku komenton votimin e djeshëm në UNESCO. Sipas kësaj deklarate rezultati i atij votimi ishte zhgënjyes, por ai nuk ...

Opozita: Diplomacia kosovare ka pësuar debakël

Portalb - 10.11.2015

Lajme lidhur me temën Palestina: E vërteta e një votimi të keqkomentuar Kosova në UNESCO: Ja si votuan vendet arabe në lidhje me anëtarësimin Ja pse Sllovakia doli kundër Kosovës në UNESCO NYT: ...

Viets për UNESCO: Të gjithë prisnim rezultat ndryshe

Lajmi.net - 10.11.2015

Në lidhje me mosanëtarësimin e Kosovës në UNESCO sot ka reaguar edhe ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë Angelika Viets. Në reagimin e saj në Facebook Viets ka thënë se kishte shpresuar për një ...

Nikoliq falënderon Indonezinë për votën kundër Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 10.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, është takuar sot me një delegacion të Indonezisë, me ç’rast u ka falënderuar për votimin kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Ahmeti – Qeverisë: Më shumë keni lobuar kundër VV-së e opozitës sesa për UNESCO

Lajmi.net - 10.11.2015

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka akuzuar Qeverinë e Kosovës se më shumë ka lobuar kundër Lëvizjes Vetëvendosje e opozitës se sa për pranim në UNESCO e kundër Serbisë.

Çollaku: Jam i zhgënjyer me Sllovakinë

Lajmi.net - 10.11.2015

(E plotësuar) Duke folur për votimin në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO-s, ku Kosova për tre vota nuk arriti të bëhet anëtare e kësaj organizate të OKB-së, Çollaku tha se procedura e votimit të ...

Visar Arifaj gjen arsyen e mos pranimit të Kosovës në UNESCO

Koha.net - 10.11.2015

Kreu i Partisë së Fortë, Visar Arifaj, ka gjetur arsyen e mospranimit të Kosovës në UNESCO. E këtë ai e ka shprehur në profilin e tij në Facebook. “UNESCO nuk na ka pranu se lahemi veç t'dilleve”, ka ...

Selimi: Nuk japim dorëheqje, duhet reflektuar për dialogun

Koha.net - 10.11.2015

Zv/ministri Petrit Selimi thotë se ka Kosova ka bërë miq të rinj, në ditën që për 3 vota dështoi të pranohet në UNESCO. “Është një hap mbrapa, por kur i sheh miqtë e mëdhenj dhe atë në katër anët e ...

Gjergji: Zhgënjyese, por nuk është fundi i botës

Telegrafi - 10.11.2015

Në një intervistë për Orën e Fundit të Klan Kosovës ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Don Lush Gjergji, është shprehur në lidhje me mos pranimin e Kosovës në UNESCO.

Selimi: Nuk japim dorëheqje, bëmë punë të mrekullueshme

Telegrafi - 10.11.2015

Zv/ministri Petrit Selimi thotë se ka Kosova ka bërë miq të rinj, në ditën që për 3 vota dështoi të pranohet në UNESCO. “Është një hap mbrapa, por kur i sheh miqtë e mëdhenj dhe atë në katër anët e ...

Kryetari legjendar tregon se pse Kosova nuk u pranua në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Kreu i Partisë së Fortë, Visar Arifaj, ka gjetur arsyen e mospranimit të Kosovës në UNESCO. E këtë ai e ka shprehur në profilin e tij në Facebook. “UNESCO nuk na ka pranu se lahemi veç t'dilleve”, ka ...

Kryetari legjendar tregon se pse Kosova nuk u pranua në UNESCO

Botasot - 10.11.2015

Kreu i Partisë së Fortë, Visar Arifaj, ka gjetur arsyen e mospranimit të Kosovës në UNESCO. E këtë ai e ka shprehur në profilin e tij në Facebook. “UNESCO nuk na ka pranu se lahemi veç t'dilleve”, ka ...

Dështim diplomatik në UNESCO

Koha.net - 10.11.2015

Fushata gati njëvjeçare e Qeverisë së Kosovës për ta anëtarësuar vendin në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, UNESCO, ka dështuar, të hënën, në Paris, ku në Asamblenë ...

NYTIMES: Shumica votoi për Kosovën, por kjo nuk mjaftoi

Botasot - 10.11.2015

Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës. Kështu thuhet në një njoftim të gazetës më me ndikim ...

Dështim diplomatik në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Fushata gati njëvjeçare e Qeverisë së Kosovës për ta anëtarësuar vendin në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, UNESCO, ka dështuar, të hënën, në Paris, ku në Asamblenë ...

Rusia shpëtoi Serbinë

Telegrafi - 10.11.2015

Kosova nuk ka arritur të bëhet anëtarja më e re e agjencisë kulturore të OKB-së, UNESCO, pasi që i kanë munguar vetëm tri vota në favor të saj. Nga 95 vota për sa duheshin për t’u arritur kuota e ...

Serbët në veri i gëzohen mosanëtarësimit në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Kryetarët e komunave veriore të Kosovës, Goran Rakiq (Mitrovicë e veriut), Dragan Jabllanoviq (Leposaviq), Vuçina Jankoviq (Zveçan) dhe Stevan Vulloviq (Zubin Potok).

Gjergji: Kemi histori të lashtë por punën nuk po e bëjmë si duhet

Botasot - 10.11.2015

Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Don Lush Gjergji, mospranimin e Kosovës në UNESCO e ka cilësuar si zhgënjim këtë fakt, por asesi si dëshpërues. “E pritëm me jo gëzim lajmin për mospranimin e ...

Vuçiq: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Koha.net - 10.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ditën e djeshme refuzoi pranimin e Kosovës në këtë organizatë. Megjithëse votuan shumica e vendeve anëtare të këtij organi, Kosovës iu deshën edhe 3 vota për t’u ...

Vuçiq: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Telegrafi - 10.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ditën e djeshme refuzoi pranimin e Kosovës në këtë organizatë. Megjithëse votuan shumica e vendeve anëtare të këtij organi, Kosovës iu deshën edhe 3 vota për t’u ...

Vuçiq: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Botasot - 10.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ditën e djeshme refuzoi pranimin e Kosovës në këtë organizatë. Megjithëse votuan shumica e vendeve anëtare të këtij organi, Kosovës iu deshën edhe 3 vota për t’u ...

A dështoi Ditmir Bushati me lobimin për Kosovën në UNESCO?

BalkanWeb - 10.11.2015

Me gjithë përpjekjet e forta të diplomacisë shqiptare dhe aleatët më të ngushtë të Kosovës, për t’i siguruar asaj një vend në UNESCO, rezultati i lobimit ishte dështimi.

Vuçiç: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

BalkanWeb - 10.11.2015

SERBI- Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ditën e djeshme refuzoi pranimin e Kosovës në këtë organizatë. Megjithëse votuan shumica e vendeve anëtare të këtij organi, Kosovës iu deshën edhe 3 vota ...

Serbia rrëzonë pranimin e Republikës së Kosovës në UNESCO

Botasot - 10.11.2015

Lobimi i Serbisë kishte sukses në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO,së,që Kosova nuk arriti të jetë pjesë e kësaj agjencie të specializuar të Kombëve të Bashkuara për arsim,kulturë e shkencë,ku nga ...

Mahmuti: Shtetet diktatoriale votuan kundër Kosovës në UNESCO

Botasot - 10.11.2015

Politologu Bardhyl Mahmuti ka deklaruar se despotët dhe diktatorët penguan anëtarësimin e Kosovës në Institucionin e Specializuar të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe ...

Mahmuti: Shtetet diktatoriale votuan kundër Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Politologu Bardhyl Mahmuti ka deklaruar se despotët dhe diktatorët penguan anëtarësimin e Kosovës në Institucionin e Specializuar të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe ...

Dështon anëtarësimi i Kosovës në UNESCO! Thaçi të jap dorëheqje!

Botasot - 10.11.2015

Kosova ka humbur betejën e saj për tu bërë shtet anëtar në organizatën për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara, (UNESCO), për faktin se të hënën nuk i morri votat e mjaftueshme për ...

“The New York Times”: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi

Koha.net - 10.11.2015

Nju Jork, 10 nëntor - Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës.

E ardhmja e ndritshme, me Hashim Thaçin në opozitë dhe Dardaninë në UNESCO

Botasot - 10.11.2015

Gjatë ditës së djeshme, Kosova mori një goditje të fortë si pasojë e mospranimit në UNESCO. Natyrisht, ky dështim shkon në llogari të Ministrisë së Punëve të jashtme dhe përfaqësuesve të saj, ...

“The New York Times”: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi

Telegrafi - 10.11.2015

Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës. Kështu thuhet në një njoftim të gazetës më me ndikim ...

Votimi në UNESCO i Malit të Zi dhe Maqedonisë

ABC News - 10.11.2015

Gjate konferences se pergjithsme te UNESCO-s dy ish-republikat Jugosllave, Mali i Zi dhe Maqedonia, votuan pro anetaresimit te Kosoves ne kete organizate.

Ëndrra e përmbysur e Thaçit! Dita e dështimit erdhi!

Botasot - 10.11.2015

A ishte një ëndërr apo vetëm një rrugëtim, që mund të këput shpresat e Hashim Thaçit për lartësim politik apo ringritje të tij? Thaçi përfundimisht duket shpresëkëputur edhe pse ende vetë ai nuk po e ...

Kosova do të mbetet precedent në historinë e UNESCO-s

Telegrafi - 10.11.2015

Vendimi i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara që të mos e pranojë Kosovën si anëtare të kësaj organizate, do të mbetet precedent gjatë historisë 70 vjeçare të funksionimit të UNESCO-s, ka thënë Darko ...

Çfarë mesazhi i dërguan Serbisë Rumania dhe Greqia dje në UNESCO?

Botasot - 10.11.2015

Në votimin e djeshëm për anëtarësim në UNESCO, dy vendet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën, nuk e kanë mbajtur anën e Serbisë, pra bëhet fjalë për Rumaninë dhe Greqinë, të cilat abstenuan.

Opozita: Diplomacia kosovare ka pësuar debakël

Telegrafi - 10.11.2015

Opozita e bashkuar kosovare ka theksuar se dështimi i diplomacisë kosovare në përpjekjen e tyre për ta anëtarësuar Kosovën në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB) për shkencë, kulturë dhe arsim ...

SHBA: 92 votat “për” UNESCO vërtetojnë rëndësinë e Kosovës në skenën ndërkombëtare

Koha.net - 10.11.2015

Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë është deklaruar në lidhje me votimin e djeshëm në UNESCO ku Kosova nuk mori votat e mjaftueshme për t’u pranuar në këtë organ.

Deklaratë nga Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë për votimin në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka lëshuar një deklaratë për media lidhur me mosanëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ambasada amerikane thekson se ndonëse rezultati i votimit ...

Ambasada e ShBA-së: Do vazhdojmë ta përkrahim Kosovën për anëtarësim në UNESCO

Botasot - 10.11.2015

Ambasada e ShBA-së në Prishtinë përmes një deklarate me shkrim ka thënë se është përkrahëse e fuqishme e Kosovës. Sipas kësaj deklarate, Kosova është kontribuues i paqes dhe stabilitetit në arenën ...

Mediat e huaja jehonë votimit në UNESCO

Botasot - 10.11.2015

Mos anëtarësimi i Kosovës në UNESCO për vetëm tre vota, ka bërë bujë në shumë media ndërkombëtare duke filluar nga ato amerikane deri te europianet. “Rusia pretendon se Kosova ka politizuar UNESCO-n, ...

​Ambasadorja gjermane: Kam pritur ndryshe, por gjërat e mira marrin kohë

Botasot - 10.11.2015

Në lidhje me mos votimin e Kosovës në UNESCO sot ka reaguar edhe ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë Angelika Viets. Në reagimin e saj në Facebook Viets ka thënë se kishte shpresuar për një rezultat ...

Viets e befasuar me votimin në UNESCO

Koha.net - 10.11.2015

Në lidhje me mos votimin e Kosovës në UNESCO sot ka reaguar edhe ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë Angelika Viets. Në reagimin e saj në Facebook Viets ka thënë se kishte shpresuar për një rezultat ...

Ja shtetet e BRICS-it që dolën kundër Kosovës në UNESCO

Mapo - 10.11.2015

Ja shtetet e BRICS-it që dolën kundër Kosovës në UNESCO Postuar më: 10 Nëntor 2015 16:36 Një ditë para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Rusia kishte organizuar nënshkrimin e një apeli ...

Viets : Kam pritur ndryshe, por gjërat e mira marrin kohë

Telegrafi - 10.11.2015

Në lidhje me mos votimin e Kosovës në UNESCO sot ka reaguar edhe ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets. Në reagimin e saj në Facebook, Viets ka thënë se kishte shpresuar për një rezultat ...

Edhe një dëshmi se dialogu duhet të ndryshojë: Nikoliq thotë se UNESCO është atu për Serbinë!

Telegrafi - 10.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq ka deklaruar në Beograd - pas vendimit të UNESCO-s për Kosovën - se tash më me shumë optimizëm mund të shkohet në bisedime me Kosovën.

Kosova dhe perëndimi përballë fuqisë ruse

Botasot - 10.11.2015

Megjithëse nevojiteshin 2/3 e votave dhe nuk kishte të drejtë veto askush për pranimin e Kosovës në UNESCO, (mos)pranimit i Kosovës hasi në probleme pikërisht për shkak të kundërshtimit të Serbisë ...

Asnjë shtet që e ka njohur Kosovën, nuk ka votuar pro Serbisë në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Kosova njihet prej 111 shteteve që janë anëtare të UNESCO-s dhe dje, për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, u votua nga 89 prej tyre. Gjithashtu, votimit pro anëtarësimit të Kosovës iu ...

FFK duhet të jetë më aktive

Botasot - 10.11.2015

Debate Dështimi i pranimit të Kosovës në UNESCO, është një sinjal i qartë për Federatën e Futbollit të Kosovës se duhet të jetë më aktive në lobim për çështjen e pranimit me të drejta të plota në ...

Selimi: Kemi punuar shumë – Palestina na befasoi

Botasot - 10.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi ka thënë se anëtarësimi në UNESCO ishte i vështirë dhe mosanëtarësimin e bën edhe më të dhimbshëm fakti që gjithçka dështoi për pak vota.

BIK-u është i befasuar me “gjuhën e ultë” që u përdor dje pas votimit në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Zëdhënësi i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Ahmet Sadriu, në një prononcim për Telegrafin ka folur për dështimin e Kosovës që të bëhet pjesë e organizatës së OKB-së për Arsim, Shkencë dhe Kulturë ...

Grabovci: Në UNESCO patëm mbështetjen demokratike dhe të shumicës [live stream]

Koha.net - 10.11.2015

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci në Rubikon ka përshëndetur veprimet e Qeverisë së Kosovës për anëtarësim në UNESCO. Ai njëkohësisht ka falënderuar aleatë e vendit tonë ndërsa ...

Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO, rast që s’duhej humbur

Botasot - 10.11.2015

Anëtarësimi në UNESCO ishte një nga betejat e radhës të Republikës së Kosovës për njohjen e saj të plotë ndërkombëtare. Republika e Kosovës nuk arriti të anëtarësohej në UNESCO vetëm për dy vota ...

Sherifi: Dështimi në UNESCO, pasojë e dialogut

Koha.net - 10.11.2015

Sekretari i Nismës për Kosovën Bilall Sherifi ka vlerësuar të humbur luftën për anëtarësimin e saj në UNESCO duke theksuar se Kosova tentojë të jap gol, por e humbi topin në mesin e fushës.

Sherifi pyet Thaçin: Pse nuk na mbështetën në UNESCO Japonia, Polonia...?

Botasot - 10.11.2015

Sekretari i Nismës për Kosovën Bilall Sherifi ka pyetur zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm Hashim Thaçi se pse nuk e mbështetën Kosovën në UNESCO shtetet të cilat e kanë njohur Kosovën.

Polonia dhe Japonia mbrojtën interesat e tyre (Video)

Telegrafi - 10.11.2015

Mos anëtarësimi i Kosovës në UNESCO ka vënë në pah shumë interesa të ndryshme të shteteve. Befasia për Kosovën erdhi nga Japonia dhe Polonia, vende këto që vazhdimisht e kanë përkrahur procesin e ...

Më lirë për mysafirët nga Rusia që e përkrahu Serbinë në UNESCO

Koha.net - 10.11.2015

Në shenjë falënderimi Rusisë që i ka ndihmuar Serbisë për të penguar hyrjen e Kosovës në UNESCO, pronari i hotelit "Kosta's" në Podgoricë, Mali i Zi, ka vendosur që mysafirëve nga Rusia t’ua japë ...

Ofertë e një hoteli në Mal të Zi: Lirim për rusët që përkrahën Serbinë në UNESCO

Telegrafi - 10.11.2015

Në shenjë falënderimi Rusisë që i ka ndihmuar Serbisë për të penguar hyrjen e Kosovës në UNESCO, pronari i hotelit "Kosta's" në Podgoricë të Mali të Zi, ka vendosur që mysafirëve nga Rusia t’ua japë ...

Vendimi oi UNESCO-s, serbët e Kosovës bëjnë festë

Java News - 10.11.2015

Kryetarët e komunave veriore të Kosovës, Goran Rakiç (Mitrovicë e veriut), Dragan Jabllanoviç (Leposaviç), Vuçina Jankoviç (Zveçan) dhe Stevan Vulloviç (Zubin Potok) si dhe kryesuesit e kuvendeve të ...

Pas dështimit në UNESCO, Hashim Thaçi kërkon dorëheqjen e Isa Mustafës

Tetova Sot - 10.11.2015

Dështimi i Kosovës në UNESCO ka shkaktuar edhe përçarjet e para në koalicionin qeverisës. Lideri i partisë më të madhe në vend. zoti Hashim Thaçi, ka kërkuar llogari nga kryeministri Isa Mustafa, ...

Visar Arifaj gjen arsyen e mos pranimit të Kosovës në UNESCO

Tetova Sot - 10.11.2015

Kreu i Partisë së Fortë, Visar Arifaj, ka gjetur arsyen e mospranimit të Kosovës në UNESCO. E këtë ai e ka shprehur në profilin e tij në Facebook. “UNESCO nuk na ka pranu se lahemi veç t’dilleve”, ka ...

NYT: Anëtarësimi i Kosovës po bllokohet nga Moska

InfoGlobi - 10.11.2015

Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës. Kështu thuhet në një njoftim të gazetës më me ndikim ...

Fushata antiarabe nuk e çon Kosovën askund

Gazeta Tema - 10.11.2015

Nga Enver Robelli Pas dështimit të përpjekjeve të Prishtinës zyrtare dhe të mbështetësve të saj në arenën e politikës botërore për ta anëtarësuar Republikën e Kosovës në UNESCO, paniku mes publikut ...

Vuçiç: Për Shkupin dhe Podgoricën, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Gazeta Dita - 10.11.2015

Dy fqinjët e Kosovës, Maqedonia dhe Mali i Zi votuan pro pranimit të këtij shteti në UNESCO. Kjo nuk mund të linte jashtë vëmendjen e Serbisë, ku kryeministri Aleksandër Vuçiç, ka reaguar, duke ...

Vuçiç xheloz: Për Maqedoninë dhe Malin e Zi, Kosova më e rëndësishme se Serbia

Java News - 10.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s refuzoi pranimin e Kosovës në këtë organizatë. Megjithëse votuan shumica e vendeve anëtare të këtij organi, Kosovës iu deshën edhe 3 vota për t’u bërë anëtare e ...

Negociatori kryesor kosovar: Nuk japim dorëheqje, bëmë punë të mrekullueshme

Java News - 10.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi thotë se ka Kosova ka bërë miq të rinj, në ditën që për 3 vota dështoi të pranohet në UNESCO. Duke qenë një nga njerëzit më të përfshirë, ai është ...

“The New York Times”: Shumica votoi pro Kosovës, por nuk mjaftoi

Tetova Sot - 10.11.2015

Shumica e vendeve që morën pjesë në votim gjatë konferencës së përgjithshme në selinë e UNESCO-s në Paris favorizuan anëtarësimin e Kosovës. Kështu thuhet në një njoftim të gazetës më me ndikim ...

Kosova në UNESCO: Ja si votuan vendet arabe në lidhje me anëtarësimin

Tetova Sot - 10.11.2015

Pas votimeve të shteteve anëtare të UNESCO-s në lidhje me Kosovën, u pa se shteti më i ri evropian nuk u pranua për vetëm 3 vota, edhepse kishte 42 vota më tepër sesa mbështetësit e Serbisë, por ...

Deimel: Serbia duhet ta njohë Kosovën

InfoGlobi - 10.11.2015

Votimi në UNESCO ka pasur edhe anët pozitive për Kosovën. Por Serbia nuk mund ta bllokojë Kosovën, thotë ekspertja Johanna Deimel në intervistë me Deutsche Wellen.

ShBA-të të inkurajuara me 92 vota pro Kosovës në UNESCO

InfoGlobi - 10.11.2015

” Ndonëse rezultati i votimit të djeshëm që ia mohon Kosovës anëtarësinë në UNESCO ishte zhgënjyes, kjo nuk është një deklarim lidhur me pavarësinë e Kosovës dhe as reflektim i pozitës së saj në ...

SHBA: E megjithatë 92 votat “për” UNESCO-n e bëjnë Kosovën interesante

Java News - 10.11.2015

Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë është deklaruar në lidhje me votimin në UNESCO ku Kosova nuk mori votat e mjaftueshme për t’u pranuar në këtë organ. Përmes një deklarate për media, SHBA-të thonë se ...

Kuvendi i Serbisë: Kosova nuk do të ndalet pas UNESCO-s!

Java News - 10.11.2015

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të bëhet me presion të Bashkimit Europian.

Intervista/ Ymeri: Të heqin dorë nga marrëveshjet me Serbinë ose kjo qeveri s’është më e jona

Java News - 10.11.2015

Ekskluzive / Kryetari i “Vetëvendosjes” në këtë intervistë për “JAVA”, menjëherë pas mospranimit në UNESCO shpjegon arsyet sepse dështoi Republika e Kosovës; pse nuk mund të bëhet më marrëveshje me ...

Diplomacia e Kosovës, e papërgatitur për ballafaqimin ndërkombëtar

Kosova Live - 10.11.2015

Me gjithë premtimet dhe pritjet e mëdha, Kosova nuk arriti të marrë vota të mjaftueshme, të hënën, në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO-s, për t’u bërë pjesë e kësaj agjencie të Organizatës së ...

Gjermania ka pritur rezultate tjera për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Kosova Live - 10.11.2015

Ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, një ditë pas mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), ka thënë se ka ...

SHBA: Votimi në UNESCO nuk ishte deklarim lidhur me pavarësinë e Kosovës

Kosova Live - 10.11.2015

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë përmes një komunikate për media ka thënë se ndonëse rezultati i votimit të djeshëm në UNESCO ia mohon Kosovës anëtarësimin në këtë organizatë, ...

Për dështimin e Kosovës në UNESCO kërkohet dorëheqja e Thaçit

Kosova Live - 10.11.2015

Dështimi i Kosovës për anëtarësim në Organizatën ndërkombëtare për Edukim, shkencë dhe kulturë të Kombeve të Bashkuara UNESCO, është pritur me reagime të shumta edhe nga partitë politike, e në ...

Dita finale: Sot vendoset për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Dita e sotme është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në ora 11:30 në Paris, ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend dite është caktuar votimi për ...

SHBA e Gjermania, luftë për çdo votë në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s sot nga ora 11:30, në Paris, pritet të votohet pranimi i Kosovës në këtë Organizatë. Ky proces është përcjellë me një luftë të ashpër diplomatike ndërmjet ...

Sot votohet për Kosovën në UNESCO

ikub - 09.11.2015

Sot në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO në Paris do të votohet për anëtarësimin e Kosovës. Sot 195 vende anëtare të kësaj organizate, do të votojnë nëse Kosova do të bëhet pjesë e UNESCO-s apo jo.

Kosova votohet sot në UNECSO, luftë e ashpër diplomatike nga kundërshtarët

SOT - 09.11.2015

Konferenca e përgjithshme e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, do të hedhë në votim sot paradite, rreth orës 11:30, kërkesën e Kosovës për anëtarësim në këtë agjenci.

Ministri i Arsimit: Kosova e meriton të jetë anëtare e UNESCO-s

Lajmi.net - 09.11.2015

Kosova është e gatshme, e meriton dhe duhet të jetë anëtare e UNESCO-s. Kështu ka thënë në një intervistë për “Epokën e re” ministri i Arsimit, Arsim Bajrami.

Ambasadori serb në UNESCO: Rezultati do të jetë i ngusht

Lajmi.net - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në Paris, është duke diskutuar dhe pritet të vendosë mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ndërsa Beogradi zyrtar ka paralajmëruar se do të ...

Sot vendimi për Kosovën në UNESCO

Idividi - 09.11.2015

Prishtinë, 9 nëntor 2015 (MIA) - Dita e sotme është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në ora 11:30 në Paris, ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend dite ...

SHBA e Gjermania, luftë për çdo votë në UNESCO

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Vazhdon dhuna në Bregun Perëndimor Siguria e kufijve të BE-së, Tusk i kërkon Gjermanisë të bëjë më shumë Lufthansa ndërpret grevën vetëm për një ditë Avionët e rrëzuar, rusët i ...

Ambasadori serb në UNESCO: Rezultati do të jetë i ngusht

Lajm - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në Paris, është duke diskutuar dhe pritet të vendosë mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ndërsa Beogradi zyrtar ka paralajmëruar se do të ...

Fillon mbledhja e UNESCO-së, Viets lutet për anëtarësimin e Kosovës

Lajmi.net - 09.11.2015

Mbledhja e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-së, ku pritet të votohet për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, sapo ka filluar. Kjo bëhet e ditur përmes disa publikimeve të gazetarëve ...

Delegacioni i SHBA-ve: Shtyrja e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO e pa kuptim

Lajmi.net - 09.11.2015

Gjatë debatit në konferencën e Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s e cila ka filluar në Paris lidhur me anëtarësimin e Kosovës në këtë agjenci të Kombeve të Bashkuara, ka reaguar delegacioni i ...

LIVE STREAM: Mbledhja e UNESCO-s për anëtarësimin e Kosovës (Video)

Lajmi.net - 09.11.2015

Këtu sjellim live mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s, ku po debatohet për pranimin e Kosovës në këtë agjenci të ...

SHBA, Britania, Gjermani, Franca e Italia përplasje me Rusinë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Fuqitë Perëndimore, SHBA, Britania, Gjermania, Franca dhe Italia po mbështesin anëtarësimin e Kosovës në UNESCO edhe gjatë debatit të ashpër që po zhvillohet në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme ...

Dështon kërkesa e Serbisë për shtyrje të votimit për pranim të Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s ku po diskutohet anëtarësimi i Kosovës, është duke u votuar për kërkesën e Serbisë që votimi për anëtarësim të shtyhet.

Ambasadori i UNESCO-s: Heqë dorë nga titulli nëse Kosova pranohet

Lajmi.net - 09.11.2015

Gazetari francez dhe ambasador i UNESCO-s, Christophe Buisson, ka shkruar në profilin e tij në Twitter, se do të heqë dorë nga titulli i ambasadorit nëse Kosova pranohet në këtë organizatë, shkruan e ...

Kosova në UNESCO, Britania dhe Gjermania kundërshtojnë kërkesën e Serbisë

LajmiFundit - 09.11.2015

Kur ambasadori i Serbisë kërkoi që vendimi të shtyhet, ambasadori i Britanisë së Madhe ka thënë se është kundër shtyrjes sepse ,shtoi ai, kurrë nuk ka ndodhur që Konferenca e Përgjithshme të refuzojë ...

Kosova në UNESCO, Serbia kërkon shtyrjen e votimit

LajmiFundit - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, po voton për kërkesën e Serbisë për shtyrje të votimit të Kosovës në UNESCO në Konferencën e përgjithshme të kësaj organizate të OKB-së po votohet në këto ...

Kosova në UNESCO, Thaçi: U fitua një betejë proceduriale

LajmiFundit - 09.11.2015

Këshilli i UNESCO-s ka rrëzuar sot përmes një votimi kërkesën e Serbisë për shtyrjen e procedurës së votimit për anëtarësimin e shtetit më të ri në botë.

VIP-at shqiptar në mbështetje të Kosovës në UNESCO

Zhurnal - 09.11.2015

VIP-at shqiptar në mbështetje të Kosovës në UNESCO Publikuar 09.11.2015 në 13:04 nga Xh.J. | 1 i lexuar Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO ka marrë vëmendjen e të gjithëve, përfshi edhe personazhet e ...

Thaçi: U rrëzua propozimi rus dhe serb për shtyrje të votimit në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Hashim Thaçi, rrëzimin e propozimit të Serbisë për ta shtyrë votimin e ka cilësuar si fitore procedurale.

Vendim historik për Kosovën, UNESCO rrëzon kërkesën e Serbisë për shtyrjen e votimit

SOT - 09.11.2015

Ka nisur në Francë votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ndërkohë, nuk kanë munguar edhe përplasjet mes palëve. Serbia ka kërkuar të shtyhet votimi, një kërkesë që është hedhur poshtë nga ...

Kosova nuk ja del! Vetëm tre vota e ndanë nga anëtarësimi në UNESCO

ikub - 09.11.2015

Është rrëzuar kërkesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Kosova mundi të siguronte 92 vota pro nga 95 të nevojshme për anëtarësim, diferencë e vogël që shkaktoi shtyrjen e anëtarësimit të saj në ...

Hashim Thaçi: U fitua një betejë për Kosovën. Propozimi serb u rrëzua!

Zhurnal - 09.11.2015

Sipas tij, propozimi serb dhe ai rus u rrëzuan përfundimisht. Hashim Thaçi: U fitua një betejë për Kosovën. Propozimi serb u rrëzua! Publikuar 09.11.2015 në 13:26 nga B.R.

Ambasadorja gjermane lutet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Zhurnal - 09.11.2015

Ambasadorja gjermane lutet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO Publikuar 09.11.2015 në 13:25 nga B.R. | 41 i lexuar Mbledhja e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-së, ku pritet të votohet për anëtarësimin ...

Kosova për 3 vota nuk arrin të pranohet në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

(E plotësuar) Nga 142 shtete që votuan, 92 votuan pro Kosovës, 50 kundër, dhe 29 abstenime. Kosova nuk arriti të bëhet anëtare e UNESCO-s vetëm për 3 vota. Në këtë kombinacion do t’i duheshin 95 vota.

Kosova nuk bëhet anëtare e UNESCO-s

Evropaelire - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë [UNESCO], nuk votoi sot në favor të pranimit të Kosovës në këtë organizatë.

LAJMI I FUNDIT/ Kosova nuk pranohet në UNESCO, rrëzohet kërkesa për 3 vota

SOT - 09.11.2015

Kosova ka humbur mundësinë për t'u bërë pjesë e UNESCO. Është rrëzuar kërkesa e saj për të qenë pjesë e kësaj organizate. Kosova ka arritur të marrë 92 vota pro, duke humbur për 3 vota.

Dështon anëtarësimi, Kosova jashtë UNESCO-s për tre vota

LajmiFundit - 09.11.2015

Këshilli i UNESCO-s nuk ka miratuar kërkesën për anëtarësimin e Kosovës në këtë institucion. Pavarësisht se Kosova morri 92 vota pro, ajo nuk mundi të miratohej vetëm për tre vota, pasi duhej 2/3 e ...

Kosova dështon në UNESCO, nuk i merr votat e mjaftueshme për t’u bërë anëtare

Lajm - 09.11.2015

Kosova nuk ka arritur të marrë numrin e votave të mjaftueshme në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO’s për tu bërë anëtare e kësaj organizate. Për anëtarësimin e Kosovës kanë votuar 92 shtete.

AAK: Keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

AAK shpreh keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO. Kosova e ka merituar plotësisht që të jetë anëtare e kësaj organizate, por votimi i sotëm shpjegon se sa e komplikuar është rruga e Kosovës ...

Kosova nuk pranohet në UNESCO për tri vota

Lajm - 09.11.2015

Për pranim të Kosovës në UNESCO votuan 92 shtete, kundër ishin 50, raporton Koha.net. I munguan 3 vota për t’u pranuar. Palestina votoi kundër pranimit të Kosovës në UNESCO.

Vijnë reagimet e para të Qeverisë, pas dështimit për t’u pranuar në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Ministri i Integrimeve Bekim Çollaku ka reaguar nëpërmjet një postimi në Twitter duke thënë se është turp që Kosova nuk u anëtarësua në UNESCO për vetëm 3 vota. “Turp, vetëm për 3 vota.

Thaçi: Rruga e Kosovës është e pandalshme, do të aplikojmë sërish për në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Pas dështimit të Kosovës për t’u pranuar në UNESCO, ka reaguar edhe Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi. Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Kosova nuk do të ndalet dhe do të vazhdoj aplikimin ...

Dështon pranimi në UNESCO për 3 vota

Zhurnal - 09.11.2015

Dështon pranimi në UNESCO për 3 vota Publikuar 09.11.2015 në 14:05 nga A.R. | 107 i lexuar Prishtine, 9 nentor - Fushata e ashpër e Serbisë kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO pati sukses.

Çollaku, i kënaqur edhe me 92 votat për UNESCO

Zhurnal - 09.11.2015

Çollaku, i kënaqur edhe me 92 votat për UNESCO Publikuar 09.11.2015 në 14:07 nga A.R. | 1 i lexuar Shkup, 9 nentor - Ministri për Integrime i Republikës së Kosovës, Bekim Ҫollaku, mos arritjen e ...

Ri-aplikimi për anëtarësim në UNESCO tek pas dy viteve

Lajmi.net - 09.11.2015

Udhëheqësit qeveritar të Kosovës, kanë thënë se pavarësisht dështimit për vetëm 3 vota, Kosova nuk do të heq dorë nga anëtarësimi në UNESCO. Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi ka paralajmëruar se Kosova ...

Selimi: vendet islamike votuan pro Kosovës

Lajm - 09.11.2015

Ai u tha mediave se ka ndodhur një keqkuptim në opinion, pasi përfaqesuesit e vendeve arabe janë deklatuar “neam” që në arabishte do të thotë “po” Zëvendësminitri kosovar i punëve të jashtme, Petrit ...

Dështimi i Kosovës në UNESCO, vijnë reagimet e para të qeverisë. Thaçi: Rruga e Kosovës, e pandalshme

ikub - 09.11.2015

Rrëzimi i kërkesës së anëtarësimit të Kosovës në UNESCO është ndjekur nga reagimet e para të qeveritarëve në Kosovës. Zv/kryeministri dhe njëherazi Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ...

Zv.ministri Selimi thotë se vendet islamike votuan pro pranimit të Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Petrit Selimi ka deklaruar se të gjitha vendet islamike kanë votuar pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Ai u tha mediave se ka ndodhur një keqkuptim në opinion, pasi përfaqesuesit e vendeve arabe ...

Kosova dështon në UNESCO për 3 vota, ja vendet myslimane që votuan kundër

SOT - 09.11.2015

Ka dështuar pranimi i Kosovës në UNESCO, në votimin e sotëm të Asamblesë së Përgjithshme të kësaj organizate. Kundër Kosovës kanë votuar një pjesë e shteteve latino-amerikane, si dhe shumë shtete me ...

Kosova nuk anëtarësohet në UNESCO për tre vota

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Thaçi: Serbia, me fushatë raciste ndaj Kosovës (Video) Çollaku për AFP: Anëtarësimi në UNESCO do të sjellë zhvillimin e arsimit dhe shkencës Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ...

Ymeri: Pengimi i pranimit në UNESCO na tregon se nuk duhet të sillemi but me Serbinë

Lajmi.net - 09.11.2015

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, duke komentuar dështimin e pranimit të Kosovës në UNESCO, ka thënë se kjo nga tregon më së miri se sa më urtë të but të sillemi ndaj Serbisë, ajo aq më egër ...

Dështon për 3 vota, anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

Top Channel - 09.11.2015

Kosova nuk ka rritur të bëhet anëtare e UNESCO-s për vetëm tri vota. Nga 142 shtetet anëtare të pranishme, për pranimin e Kosovës votuan 92, 50 ishin kundër, ndërsa 29 shtete ...

Dështimi i pranimit të Kosovës, reagojnë VV dhe AAK

Top Channel - 09.11.2015

Në Kosovë, rezultati i ngushtë i votimit është pritur me pakënaqësi, sisdomos ndaj vendeve që e kanë njohur pavarësinë dhe konsiderohen miq të Kosovës, por që ose votuan kundër, ose abstenuan në ...

Kosova jo në UNESCO, Berisha: Ditë e hidhur, një tjetër padrejtësi ndaj shqiptarëve

ikub - 09.11.2015

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, e ka cilësuar ditën e sotme një ditë të hidhur për shqiptarët, pas vendimit për shtyrjen e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Kosova për tri vota nuk ia del të bëhet anëtare e UNESCO-s

Idividi - 09.11.2015

Paris, 9 nëntor 2015 (MIA) - Kosova nuk ka arritur të marrë numrin e votave të mjaftueshme në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s për t'u bërë anëtare e kësaj organizate.

Këto janë vendet që votuan kundër Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Ndër vendet që votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, sot ishin; Brazili, Kina, Rusia, Spanja, Kazakistani, Bjellorusia, Palestina, Koreja e Veriut, Sllovakia, Uruguai, Venezuela, Bahrejni, ...

Ja kush i tha “Po” Kosovës në UNESCO

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO Shtetet e BRICS kundër Kosovës në UNESCO Studentët serbë me trupat e tyre i thonë “Jo UNESCO-s” Nesër në ...

Thaçi: Dyert e bashkësisë ndërkombëtare do të vazhdojnë të hapen për Kosovën

Lajmi.net - 09.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi në një intervistë të shkurtër për lajmi.net, menjëherë pas votimit në Asamblenë e Përgjithshme në Paris, ku Kosova për tri vota nuk arriti të ...

Vetëvendosje: Mospranimi i Kosovës në UNESCO dëshmoi armiqësinë e Serbisë

LajmiFundit - 09.11.2015

Mospranimi i Republikës së Kosovës në UNESCO është një lajm i keq për ne dhe njëkohësisht indinjues. Fatkeqësisht Asambleja e kësaj agjencie të OKB-së, agjenci kjo që është e thirrur t’i mbrojë dhe ...

Ja kush i tha ‘Jo’ Kosovës në UNESCO

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Ja kush i tha “Po” Kosovës në UNESCO Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO Shtetet e BRICS kundër Kosovës në UNESCO Studentët serbë me trupat e ...

Këto janë shtetet që votuan pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Një votim i ngushtë i cili solli shumë tension dhe polemika në anëtarët pjesëmarrës deri para votimit. Anëtarësia e agjencisë kulturore të OKB-së, UNESCO, nuk kanë munduar t’ia dalin me votat pro ...

NISMA: Mospranimi në UNESCO, fiasko e diplomacisë së Kosovës

LajmiFundit - 09.11.2015

Mosanëtarësimin e Kosovës në UNESCO, NISMA për Kosovën e quan si një lajm shumë të keq për Kosovën. Nëpërmjet një reagimi, NISMA vlerëson se lufta agresive diplomatike e Serbisë e cila tërë fushatën ...

Mustafa: Do ta mundim çdo fushatë raciste ndaj Kosovës

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Kosova nuk anëtarësohet në UNESCO për tre vota Thaçi: Serbia, me fushatë raciste ndaj Kosovës (Video) Çollaku për AFP: Anëtarësimi në UNESCO do të sjellë zhvillimin e arsimit ...

Selimi: Arabët votuan pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Lajm - 09.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJ), Petrit Selimi, sqaroi se shtetet arabe në mënyrë konsensuale kanë votuar pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Kazakistani, shteti mik i Pacollit voton kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Zhurnal - 09.11.2015

Kazakistani, shteti mik i Pacollit voton kundër pranimit të Kosovës në UNESCO Publikuar 09.11.2015 në 15:43 nga B.R. | 41 i lexuar Kazakistani, shteti mik i Pacollit voton kundër pranimit të Kosovës ...

Ja kush i tha “JO Kosovës në UNESCO

Zhurnal - 09.11.2015

Ja kush i tha “JO Kosovës në UNESCO Publikuar 09.11.2015 në 15:44 nga B.R. | 410 i lexuar Ndër vendet që votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, sot ishin; Brazili, Kina, Rusia, Spanja, ...

Thaçi: Për 3 vota nuk fituam shumicën e nevojshme

Zhurnal - 09.11.2015

Thai: Pr 3 vota nuk fituam shumicn e nevojshme Publikuar 09.11.2015 në 15:46 nga B.R. | 1 i lexuar Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se për 10 muaj kanë dhënë maksimumin, por ...

Kryeministri Mustafa: Serbia dhe aleatët e saj s’mund të na zmbrapsin

Lajmi.net - 09.11.2015

Nga Vilniusi, kryeqyteti i Lituanisë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, kryeministri Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen e thellë për mungesën e konsensusit ndërkombëtar për pranimin e Kosovës si ...

UNESCO i thotë jo pranimit të Kosovës

DW - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s nuk e miratoi kërkesën e Kosovës për t'u pranuar si anëtare në këtë organizatë. Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë ...

Ja çfarë shkruajnë mediat serbe për dështimin e Kosovës në UNESCO

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Ja kush i tha ‘Jo’ Kosovës në UNESCO Ja kush i tha “Po” Kosovës në UNESCO Rrëmbehen dy nëpunës të ambasadës serbe në Libi Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për ...

Ambasadori amerikan Delawie: Vota në UNESCO, zhgënjyese

LajmiFundit - 09.11.2015

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar përmes rrjetit social Twitter, mbi dështimin në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, për ta pranuar Kosovë si vend anëtare.

Vetëvendosje: Mospranimi në UNESCO, lajm i keq e indinjues

Zhurnal - 09.11.2015

Vetëvendosje: Mospranimi në UNESCO, lajm i keq e indinjues Publikuar 09.11.2015 në 15:48 nga B.R. | 27 i lexuar Lëvizja Vetëvendosje konsideron se mospranimi i Kosovës në UNESCO është një lajm i keq ...

Ambasadori Delawie: Zhgënjyes votimi i sotëm në UNESCO

Zhurnal - 09.11.2015

Ambasadori Delawie: Zhgënjyes votimi i sotëm në UNESCO Publikuar 09.11.2015 në 15:49 nga B.R. | 27 i lexuar Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë Greg Delawie ka reaguar në Twitter ...

Bushati: Rezultat zhgënjyes votimi në UNESCO

Top Channel - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka quajtur një rezultat zhgënjyes votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, në këshillin e këtij institucioni.

AFP dhe AP gabimisht njoftojnë: Kosova u pranua në UNESCO (Foto)

Lajmi.net - 09.11.2015

Agjencionet France Press dhe Associated Press, gabimisht kishin njoftuar gjatë numërimit të votave se Kosova është pranuar në UNESCO. Këtë lajm gabimisht e kishte postuar AFP në profilin e saj në ...

Dështimi i Kosovës në UNESCO, Selimi: Shkak situata gjeopolitike në botë

Top Channel - 09.11.2015

Një një lidhje telefonike për edicionin e lajmeve në Top Channel, zv.ministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi ka folur rreth dështimit të ditës së sotme në Paris, për anëtarësimin e Kosovës në ...

Mospranimi në UNESCO, i dhimbshëm

Lajmi.net - 09.11.2015

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, ka thënë se mosanëtarësimi i Kosovës në UNESCO është pasojë e dështimit të politikës së jashtme të vendit.

Këto janë shtetet që votuan pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Lajm - 09.11.2015

Një votim i ngushtë i cili solli shumë tension dhe polemika në anëtarët pjesëmarrës deri para votimit Anëtarësia e agjencisë kulturore të OKB-së, UNESCO, nuk kanë munduar t’ia dalin me votat pro ...

Bushati: Rezultat zhgënjyes votimi në UNESCO

LajmiFundit - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka quajtur një rezultat zhgënjyes votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, në këshillin e këtij institucioni.

Delawie: Vota në UNESCO ishte zhgënjyese

Lajmi.net - 09.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar përmes rrjetit social Tëitter, mbi dështimin në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, për ta pranuar Kosovë si ...

Vjosa Osmani: Ata që votuan kundër Kosovës, votuan kundër paqes!

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Ilir Deda: Të gjithë përgjegjësit në Qeveri, të japin dorëheqje! Shpend Ahmeti: Nuk na duhen vëllezër të tillë që votojnë kundër nesh Ja çfarë shkruajnë mediat serbe për ...

Nisma: Sot fitoi strategjia fashiste e Serbisë

Lajmi.net - 09.11.2015

Partia opozitare, Nisma për Kosovë ka vlerësuar se lufta diplomatike e Serbia, e cila bëri fushatë kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, e ka mbështetur këtë fushatë mbi një strategji fashiste ...

O’Connell: Ndajmë zhgënjimin me Kosovën për UNESCO-n

Lajmi.net - 09.11.2015

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairí O'Connell thotë se ndanë me Kosovën “zhgënjimin” për mospranimin në UNESCO. Përmes një deklarate për media ambasadori O’Connell thotë 92 vende që ...

O’Connell: Kosova do të jetë anëtare e vlefshme e UNESCO-së

Zhurnal - 09.11.2015

O’Connell: Kosova do të jetë anëtare e vlefshme e UNESCO-së Publikuar 09.11.2015 në 16:22 nga B.R. | 14 i lexuar Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuara në Republikën e Kosovës, Ruairi O’Connell përmes ...

Goditje e rëndë, Kosova nuk bëhet anëtare e UNESCO-s ( VIDEO )

Shqipmedia - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), nuk votoi të hënën në favor të pranimit të Kosovës në këtë organizatë.

Presidenti serb: “Fitore morale” në UNESCO

ikub - 09.11.2015

Presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliç ka deklaruar se dështimi i Kosovës që të fitonte vota të mjaftueshme për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Kulturë, Shkencë dhe Arsim ...

Mustafa: Do ta mundim çdo fushatë raciste ndaj Kosovës

Lajm - 09.11.2015

Nga Vilniusi, kryeqyteti i Lituanisë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, kryeministri Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen e thellë për mungesën e konsensusit ndërkombëtar për pranimin e Kosovës si ...

Behgjet Pacolli: Nuk është fundi i botës

Lajm - 09.11.2015

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka reaguar nëpërmjet Facebook-ut për mospranimin e Kosovës në UNESCO. Sipas tij, rezultati i fundit në UNESCO nuk ishte fundi i botës, përkundrazi.

Bushati: Ja vendi anëtar i BE-së që na zhgënjeu për Kosovën

Lajmi.net - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati e ka quajtur një rezultat zhgënjyes votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, në këshillin e këtij institucioni.

Vuçiq: Serbia nuk është mundur

Lajmi.net - 09.11.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas vendimit të UNESCO-s për mosanëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, ka theksuar se “Serbia nuk është mundur”.

Kisha Ortodokse Serbe e përshëndet vendimin e UNESCO’s që Kosova të mos jetë anëtare

Lajm - 09.11.2015

Kisha Ortodokse Serbe, nëpërmjet një reagimi e ka përshëndet, dështimin e Kosovës për të mos u bërë anëtar i UNESCO’s. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin.

Besiana Kadare: Kosova aplikon pas 2 vjetësh në UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO Besiana Kadare ka shfaqur zhgënjimin me votimin e sotëm në UNESCO. Ajo thotë se Kosova mund të aplikojë për anëtarësim në UNESCO vetëm pas dy vjetësh.

Vota në UNESCO, ambasadori Delawie: Zhgënjyese

Top Channel - 09.11.2015

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar përmes rrjetit social Twitter, mbi dështimin në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, për ta pranuar Kosovë si vend ...

Thaçi: Rruga e Kosovës është e pandalshme, do aplikojmë sërish për t'u anëtarësuar në UNESCO

SOT - 09.11.2015

Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm Hashim Thaçi në një status në rrjetet sociale deklaron se vetëm për 4 vota nuk u anëtarësuan në UNESCO. Megjithatë, thaçi nënvizon se do të vazhdojnë në rrugën ...

Selimi: Vendet e Gjirit Arabik votuan pro Kosovës në UNESCO

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Vjosa Osmani: Ata që votuan kundër Kosovës, votuan kundër paqes! Ilir Deda: Të gjithë përgjegjësit në Qeveri, të japin dorëheqje! Shpend Ahmeti: Nuk na duhen vëllezër të tillë ...

Labinota Murtezi: Ata që fajsojnë vendet islame për mospranimin e Kosovës në UNESCO!

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Selimi: Vendet e Gjirit Arabik votuan pro Kosovës në UNESCO Vjosa Osmani: Ata që votuan kundër Kosovës, votuan kundër paqes! Ilir Deda: Të gjithë përgjegjësit në Qeveri, të ...

Cilat shtete votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO – ( LISTA ZYRTARE )

Shqipmedia - 09.11.2015

Shumica e vendeve arabe votoi pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Përveç Sirisë, Palestinës dhe Marokos, shumica e vendeve të tjera ose kanë votuar pro anëtarësimit ose kanë abstenuar.

Krasniqi: Askush mos t’i gëzohet kësaj fitoreje të Rusisë

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Labinota Murtezi: Ata që fajsojnë vendet islame për mospranimin e Kosovës në UNESCO! Selimi: Vendet e Gjirit Arabik votuan pro Kosovës në UNESCO Vjosa Osmani: Ata që votuan ...

Kërkohen Sqarime nga MPJ për Dështimin në UNESCO

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Krasniqi: Askush mos t’i gëzohet kësaj fitoreje të Rusisë Labinota Murtezi: Ata që fajsojnë vendet islame për mospranimin e Kosovës në UNESCO! Selimi: Vendet e Gjirit Arabik ...

Dështimi në UNESCO, ekspertët: Të gjenden përgjegjësit

Top Channel - 09.11.2015

Njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare në Kosovë vlerësojnë se diplomacia kosovare nuk duhet të ndalet në përpjekjet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, ndërsa kërkojnë sqarime zyrtare nga ata që ...

Kryetari i Listës Serbe: Votimi në UNESCO s’duhet të kuptohet si fitore e as si humbje

Lajmi.net - 09.11.2015

Kryetari i Listës Serbe, Sllavko Simiq ka deklaruar sot se rezultati i votimit për pranimin e Kosovës në UNESCO ka dëshmuar për mbizotërimin e arsyes dhe se askush nuk duhet ta kuptojë këtë si fitore ...

Bushati: Ja vendi anëtar i BE-së që na zhgënjeu për Kosovën

Lajm - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka quajtur një rezultat zhgënjyes votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, në këshillin e këtij institucioni.

Behgjet Pacolli: Nuk është fundi i botës

Portalb - 09.11.2015

Lajme lidhur me temën Kërkohen Sqarime nga MPJ për Dështimin në UNESCO Krasniqi: Askush mos t’i gëzohet kësaj fitoreje të Rusisë Labinota Murtezi: Ata që fajsojnë vendet islame për mospranimin e ...

Pacolli nuk tregon se sa vota i siguroi për UNESCO

Lajmi.net - 09.11.2015

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli thotë se ai u përfshi vonë në lobimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Përmes një postimi në Facebook, Pacolli thotë se për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO ka ...

UNESCO, Serbia e lumtur. Vuçiç: Nuk jemi përulur

Top Channel - 09.11.2015

Serbia është e lumtur për mos pranimin e Kosovës në UNESCO si një betejë e vështirë e fituar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se Serbia nuk është përulur dhe është e rëndësishme që nuk ...

Serbia kërkon që anëtarësimi i Kosovës në UNESCO të jetë pjesë e dialogut

Lajmi.net - 09.11.2015

Pas dështimit të anëtarësimit të Kosovës për 3 vota në organizatën e UNESCO-s, Serbia ka dalë me ide të re – kjo çështje të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel.

Votimi në UNESCO, Vucic: Serbia nuk është mundur

LajmiFundit - 09.11.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçic, pas vendimit të UNESCO-s për mosanëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, ka theksuar se “Serbia nuk është mundur”.

Serbia e lumtur për mospranimin e Kosovës në UNESCO. Vuçiç: Nuk jemi përulur

ikub - 09.11.2015

Mesa duket mospranimi i Kosovës në UNECSCO ka lumturuar Serbinë. Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç tha se Serbia nuk është përulur dhe është e rëndësishme që nuk ka humbur.

UNESCO, Besiana Kadare: Kosova mund të aplikojë vetëm pas 2 vitesh

SOT - 09.11.2015

Besiana Kadare, ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO ka shfaqur zhgënjimin me votimin e djeshëm. Ajo thotë se Kosova mund të aplikojë për anëtarësim në UNESCO vetëm pas dy vjetësh.

Bushati: Ja vendi anëtar i BE-së që na zhgënjeu për Kosovën

Zhurnal - 09.11.2015

Bushati: Ja vendi anëtar i BE-së që na zhgënjeu për Kosovën Publikuar 09.11.2015 në 23:01 nga D.R. | 133 i lexuar Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka quajtur një rezultat zhgënjyes votimin për ...

Serbia kërkon që anëtarësimi i Kosovës në UNESCO të jetë pjesë e dialogut

Zhurnal - 09.11.2015

Serbia kërkon që anëtarësimi i Kosovës në UNESCO të jetë pjesë e dialogut Publikuar 09.11.2015 në 23:04 nga D.R. | 54 i lexuar Pas dështimit të anëtarësimit të Kosovës për 3 vota në organizatën e ...

KOSOVA RASTI I PARË QË REFUZOHET NË UNESCO PËR 70 VJET HISTORI TË ORGANIZATËS

Zhurnal - 09.11.2015

KOSOVA RASTI I PARË QË REFUZOHET NË UNESCO PËR 70 VJET HISTORI TË ORGANIZATËS Publikuar 09.11.2015 në 23:05 nga D.R. | 186 i lexuar Rasti i mospranimit të Kosovës në UNESCO është i pari në historinë ...

Për Kosovën në UNESCO, Bangladeshi i bindet Rusisë e jo SHBA-ve

Telegrafi - 09.11.2015

Kosova, që është duke e vazhduar luftën diplomatike për anëtarësim në UNESCO, ka kërkuar edhe ndihmën e Bangladeshit në këtë aspekt. Sipas mediave atje, ndihmë nga Bangladeshi për kërkesën e Kosovës ...

SHBA, krahu i fortë i Kosovës drejtë UNESCO-s

Telegrafi - 09.11.2015

Beteja e Kosovës për anëtarësim në UNESCO vazhdon pandërprerë deri në votimin e nesërme, kur Asambleja e Përgjithshme do të merr vendimin përfundimtar me 2/3 e votave.

#KosovaNëUNESCO, #KosovoInUNESCO

Koha.net - 09.11.2015

Konferenca e përgjithshme e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, do të hedhë në votim sot paradite, rreth orës 11:30, kërkesën e Kosovës për anëtarësim në këtë agjenci.

Dita e betejës së madhe: Për Kosovën në UNESCO!

Telegrafi - 09.11.2015

Konferenca e përgjithshme e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, do të hedh në votim sot paradite, rreth orës 11:30, kërkesën e Kosovës për anëtarësim në këtë agjenci.

UNESCO: Bangladeshi i pavendosur në lidhje me Kosovën

Botasot - 09.11.2015

Duket se Kosova me aleatin e saj strategjik SHBA dhe në anën tjetër Serbia me Rusinë, kanë ndezur motorët e luftës diplomatike për anëtarësimin e shtetit më të ri evropian në UNESCO.

Sot votohet për Kosovën në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Sot në Konferencën e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), do të votohet për pranimin, ose jo, të Kosovës në këtë organizatë të OKB-ës.

Kosova llogarit në 92 vota të Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s [dokument]

Koha.net - 09.11.2015

Qeveria e Kosovës së bashku me partnerët e saj llogarit që 92 vende anëtare të UNESCO-s do të votojnë pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë. Pavarësisht kësaj, zyrtarët qeveritarë kanë thënë ...

Kosova llogarit në 92 vota të Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s

Telegrafi - 09.11.2015

Qeveria e Kosovës së bashku me partnerët e saj llogarit që 92 vende anëtare të UNESCO-s do të votojnë pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë. Pavarësisht kësaj, zyrtarët qeveritarë kanë thënë ...

Sot vendimi për Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Dita e sotme është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në ora 11:30 në Paris, ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend dite është caktuar votimi për ...

Kosova e meriton të jetë anëtare e UNESCO-s

Telegrafi - 09.11.2015

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami beson se vendimi përfundimtar do të jetë në favor të Kosovës. Ai ka thënë për ‘Epokën e re’ se presin përkrahje nga ato vende që e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës, ...

Kosova “humbet” UNESCO-n për 3 vota

BalkanWeb - 09.11.2015

FRANCË- Kosova nuk ka mundur të bëhet pjesë e UNESCO-s për vetë, tre vota. Propozimi i Shqipërisë për anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë ka ...

SHBA e Gjermania, luftë për çdo votë në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Lufta për çdo votë në Asamblenë e UNESCO-s ka vazhduar gjatë gjithë periudhës së fundit në Paris nga aleatët e Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjermania, Britania e Madhe...

Veton Surroi nuk e përkrah anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Mediet e shkruara dhe elektronike të Kosovës i kishin dërguar një letër drejtoreshës së përgjithshme të UNESCO-s, Irina Bokova. Edhe kjo letër, të cilën gjithsesi që e ka nënshkruar Indeksonline, ...

Sot vendimi për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

Dita e sotme është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në ora 11:30 në Paris, ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend dite është caktuar votimi për ...

“Po, Kosova do të pranohet në UNESCO”

Koha.net - 09.11.2015

Në sondazhin e Koha.net se a pritet që Kosova të pranohet në UNESCO, kanë marrë pjesë 8493 respondentë të portalit. Nga ta, 6672 ose 78.6 për qind kanë shprehur mendimin se Kosova do të pranohet në ...

Serbia llogarit në shtyrje të debatit për Kosovën

Koha.net - 09.11.2015

Një ditë para votimit për ose kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, ambasadori i Serbisë në këtë organizatë të Kombeve të Bashkuara, Darko Tanaskoviq ka thënë për agjencinë serbe të lajmeve Beta ...

Selimi: Shtyrja – barabartë me mos hyrjen e Kosovës në UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

Kundër spekulimeve dhe pritjeve të Serbisë për shtyrje të vendimit për debat për pranimin e Kosovës në UNESCO, është ngritur zëvendësministri i Punëve të jashtme të Kosovës Petrit Selimi.

SHBA e Gjermania, luftë për çdo votë në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Lufta për çdo votë në Asamblenë e UNESCO-s ka vazhduar gjatë gjithë periudhës së fundit në Paris nga aleatët e Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjermania, Britania e Madhe...

Ambasadori serb në UNESCO: Rezultati do të jetë i ngusht

Botasot - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në Paris, është duke diskutuar dhe pritet të vendosë mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ndërsa Beogradi zyrtar ka paralajmëruar se do të ...

Tri vota e ndanë Kosovën nga UNESCO

VOA - 09.11.2015

Konferenca e përgjithshme e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, nuk miratoi kërkesën e Kosovës. Kosovës i munguan vetëm tri vota për t’u bërë anëtare e Agjencisë së ...

Selimi: Shtyrja e vendimit për Kosovën në UNESCO, njëjtë si mospranimi

Telegrafi - 09.11.2015

Ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Aleksandar Vulin ka thënë për B92 se objektivat e Qeverisë serbe janë të qarta lidhur me pranimin e Kosovës në UNESCO.

Ambasadori serb në UNESCO: Rezultati do të jetë i ngushtë

Telegrafi - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në Paris, është duke diskutuar dhe pritet të vendosë mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ndërsa Beogradi zyrtar ka paralajmëruar se do të ...

Për Kosovën në UNESCO, lobon edhe bukuroshja e Ramosajve

Botasot - 09.11.2015

Kur kanë mbetur edhe pak orë për të kuptuar fatin e Kosovës në UNESCO, Argjentina Ramosaj e ka dhënë mbështetjen e saj në këtë rrugëtim. Bukuroshja e Ramosajve ka publikuar foto nga bukuritë e ...

Ministri serb i Kulturës: Edhe UNESCO do të dëshironte shtyrje të votimit

Telegrafi - 09.11.2015

Ministri i Kulturës dhe Informacionit në qeverinë serbe , Ivan Tasovac ka thënë se edhe UNESCO do të dëshironte që çështja e pranimit të Kosovës në këtë organizatë të shtyhet.

Thaçi mbërrin në selinë e UNESCO-s

Botasot - 09.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, njëherësh zv/kryeministër, Hashim Thaçi ka mbërritur në selinë e UNESCO-s, ku edhe pritet të votohet për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë.

UNESCO i thotë Jo Serbisë për shtyrjen e votimit

Telegrafi - 09.11.2015

Tentativa e Serbisë që votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO nga Asambleja e Përgjithshme të shtyhet ka dështuar. UNESCO vendosi të votojë pro ose kundër anëtarësimit të Kosovës.

LIVE: Fillon mbledhja për votimin e Kosovës në UNESCO (Video)

Botasot - 09.11.2015

(E plotesuar) Mbledhja e UNESCO-s, ku pritet të votohet për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, sapo ka filluar. Thaçi në selinë në UNESCO-s, pritet diskutimi për Kosovën Shtetet pjesëmarrëse ...

Sot vendimi për Kosovën në UNESCO

Yll Press - 09.11.2015

UNESCO ka 195 anëtarë,ndërsa për ta siguruar anëtarësimin ne këtë organizatë Kosova duhet të sigurojë 2/3 e votave të anëtarëve të pranishëm në sallë.

Rruga katërmujore e Kosovës për anëtarësim në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Saga katërmujore për pranimin e Kosovës ose jo në agjencionin e OKB-së për arsim, shkencë dhe kulturë (UNESCO), (ndoshta) do të përfundojë sot. Ishte 16 korriku i këtij viti, data kur Kosova kishte ...

Rruga katërmujore e Kosovës për anëtarësim në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Saga katërmujore për pranimin e Kosovës ose jo në agjencionin e OKB-së për arsim, shkencë dhe kulturë (UNESCO), (ndoshta) do të përfundojë sot. Ishte 16 korriku i këtij viti, data kur Kosova kishte ...

Kosova në UNESCO, mbështetje e fuqishme nga Ambasada Gjermane dhe Gjermania

Botasot - 09.11.2015

Në momentet vendimtare, ku shumë shpejt pritet të dihet se a do të pranohet Kosova në UNESCO Ambasada Gjermane në Kosovë, ka shprehur mbështetje të fuqishme për Kosovën.

Edhe bashkësitë fetare në Kosovë lobuan për anëtarësim në UNESCO - kisha serbe kundër!

Telegrafi - 09.11.2015

Për ta ndihmuar anëtarësimin e Kosovës në agjencionin e OKB-së për Shkencë, Arsim dhe Kulturë (UNESCO), përveç sferës politike, është angazhuar edhe sfera fetare e Kosovës.

Përplasje në mes SHBA-së dhe Rusisë për Kosovën në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Përplasjet në mes Rusisë dhe SHBA-së, janë duke vazhduar në mbledhjen e UNESCO-së për Kosovën. Rusia dhe SHBA janë duke diskutuar pro dhe kundër argumenteve, ndërsa Serbia është duke kërkuar që të ...

Ambasada gjermane lutet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Mbledhja e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-së, ku pritet të votohet për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, sapo ka filluar. Përkrahje prej Kosovës po i jep edhe ambasadorja ...

ShBA mbajnë rolin udhëheqës në UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

Shtete e Bashkuara të Amerikën kanë mbetur anëtare e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO për sot, deri në mëngjes, kur skadonte afati, asnjë shtet tjetër nuk kishte bërë kandidaturën, njoftojnë medie të ...

SHBA mbajnë rolin udhëheqës në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Shtete e Bashkuara të Amerikën kanë mbetur anëtare e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO për sot, deri në mëngjes, kur skadonte afati, asnjë shtet tjetër nuk kishte bërë kandidaturën, njoftojnë medie të ...

Belize mahnitë me fjalimin për Kosovën

Botasot - 09.11.2015

Shteti i Belizes i ka dhënë një mbështetje të madhe Kosovës për pranim në UNESCO. Në diskutim përfaqësuesi i Belizes ka thënë se e mbështet kandidaturën e Kosovës.

Serbia kërkoi shtyrjen e debatit për Kosovën

Koha.net - 09.11.2015

Ka nisur seanca e Konferencës së Përgjithshme të UNESCO’s ku pritet të vendoset për anëtarësimin e Kosovës, raporton TV ARTA. Serbia, siç është pritur ka kërkuar shtyrjen e votimit për anëtarësimi ...

Serbia kërkoi shtyrjen e debatit për Kosovën

Botasot - 09.11.2015

Ka nisur seanca e Konferencës së Përgjithshme të UNESCO’s ku pritet të vendoset për anëtarësimin e Kosovës. Serbia, siç është pritur ka kërkuar shtyrjen e votimit për anëtarësimi Gjatë një debati të ...

Kush janë disa nga personalitetet, mbështetës të anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Kosovën në rrugën katërmujore të saj për anëtarësim në UNESCO e kanë mbështetur edhe figura më peshë të politikës dhe artit. Përveç një sërë shtetesh që kanë lobuar që Kosova të jetë pjesë e ...

Kush janë disa nga personalitetet, mbështetës të anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Kosovën në rrugën katërmujore të saj për anëtarësim në UNESCO e kanë mbështetur edhe figura më peshë të politikës dhe artit. Përveç një sërë shtetesh që kanë lobuar që Kosova të jetë pjesë e ...

Austria pro votimit për Kosovën në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Kanë vazhduar përplasjet në mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ndërkohë, Austria ka thënë se është pro votimit të Kosovës për t’u anëtarësuar në ...

Britania dhe Gjermania kundërshtojnë kërkesën e Serbisë

Koha.net - 09.11.2015

Kur ambasadori i Serbisë kërkoi që vendimi të shtyhet, ambasadori i Britanisë së Madhe ka thënë se është kundër shtyrjes sepse ,shtoi ai, kurrë nuk ka ndodhur që Konferenca e Përgjithshme të refuzojë ...

Në UNESCO po votohet për Kosovën

Koha.net - 09.11.2015

Në vazhdim e sipër është votimi për shtyrjen ose jo të debatit për pranimin e Kosovës në ...

Thaqi: Fituam betejën kundër propozimit rus dhe serb

Botasot - 09.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaqi thotë se fituam një betejë kundër propozimit rus dhe serb. “U fitua një betejë procedurale për Kosovēn në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO-s.

Nuk kalon propozimi i Serbisë për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

U fitua një betejë procedurale për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO-s. U rrëzua propozimi rus dhe serb për shtyrje, ka shkruar Hashim Thaçi në Facebook.

Thaçi: E fituam një betejë procedurale

Telegrafi - 09.11.2015

Zëvendëskryeministri i vendit, njëherësh ministër i Jashtëm, Hashim Thaçi ka njoftuar se është rrëzuar propozimi rus dhe serb për shtyrjen e votimit për anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Kosova nuk pranohet në UNESCO, i duheshin edhe 3 vota

Ora news - 09.11.2015

Është rrëzuar kërkesa e Kosovës për t’u pranuar në UNESCO, pasi i duheshin edhe 3 vota për tu bërë pjesë e kësaj organizate. Nga 142 vende pjesëmarrëse , 92 votuan pro, ndërsa 50 kundër.

89 shtete për Kosovën, 59 shtete për Serbinë

Koha.net - 09.11.2015

Ka përfunduar votimi në UNESCO për Kosovën. Kundër propozimit të Serbisë kanë votuar 89 shtete, për propozimin e saj kanë qenë 89 shtete, raporton Koha.net.

Belize mahnitë me fjalimin për Kosovën

Telegrafi - 09.11.2015

Shteti i Belizes i ka dhënë një mbështetje të madhe Kosovës për pranim në UNESCO. Në diskutim përfaqësuesi i Belizes ka thënë se e mbështet kandidaturën e Kosovës.

Ambasadori i UNESCO-s: Heq dorë nga titulli nëse pranohet Kosova

Botasot - 09.11.2015

Gazetari francez dhe ambasadori në UNESCO Jean-Christophe Buisson ka shkruar në profilin e tij në Tëitter se do të heqë dorë nga ky titull nëse Kosova pranohet në këtë organizatë.

Momente nga Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s për Kosovën

Koha.net - 09.11.2015

Ka dështuar përpjekja e Serbisë për ta ndalur anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Me të nisur mbledhja e Konferencës së Përgjithshme, Serbia, siç është pritur ka kërkuar shtyrjen e votimit për ...

Ka filluar votimi për pranimin e Kosovës në UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

Pas rrëzimit të kërkesës së Serbisë për shtyrjen e pranimit të Kosovës, ka filluar votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Për t’u pranuar Kosova duhet të ketë dy të tretat e shumicës së votave.

Kosova nuk pranohet në UNESCO për tri vota

Koha.net - 09.11.2015

Kosova nuk u pranua në UNESCO. Për pranim të Kosovës në UNESCO votuan 92 shtete, raporton Koha.net. I munguan 3 vota për t’u pranuar. Palestina boti kundër pranimit të Kosovës në UNESCO.

#KosovoinUNESCO: Humbëm

Telegrafi - 09.11.2015

Fushata e ashpër e Serbisë kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO pati sukses. Përkundër mbështetjes së Kosovës nga fuqitë e mëdha, Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s votoi të hënën kundër ...

Kosova humb anëtarësimin në UNESCO vetëm për 3 vota

ABC News - 09.11.2015

Kosova nuk ka arritur të sigurojë votat e nevojshme për t’u bërë anëtare e UNESCO-s Kërkesa e parashtruar nga Shqipëria, për antarësimin e Kosovës mori vetëm 92 vota, nga 95 të nevojshme.

AAK shpreh keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

AAK shpreh keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO. Kosova e ka merituar plotësisht që të jetë anëtare e kësaj organizate, por votimi i sotëm shpjegon se sa e komplikuar është rruga e Kosovës ...

Çollaku, i kënaqur edhe me 92 votat për UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Ministri për Integrime i Republikës së Kosovës, Bekim Ҫollaku, mos arritjen e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO e ka quajtur dëm. Megjithatë, sipas tij, ai është inkurajuar për mbështetjen që Kosova ...

Kosova nuk pranohet në UNESCO, na e “fut” Palestina

Mapo - 09.11.2015

Kosova nuk pranohet në UNESCO, na e “fut” Palestina Postuar më: 09 Nëntor 2015 13:35 Kosova nuk ia doli të anëtarësohet në UNESCO. Me 92 vota pro, Kosova humbi një betejë të rëndësishme në rrafshin ...

Reagimet e para nga Qeveria: Turp që nuk u anëtarësuam për 3 vota

Botasot - 09.11.2015

Ministri i Integrimeve Bekim Çollaku ka reaguar nëpërmjet postimi në Twitter duke thënë turp që Kosova nuk u anëtarësua në UNESCO për 3 vota. “Turp, vetëm për 3 vota.

AAK-ja, keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

AAK-ja ka shprehur keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO. Përmes një deklaratë të shkruar për media, ata kanë thënë se votimi i sotëm shpjegon se sa e komplikuar është rruga e Kosovës drejt ...

Çollaku i inkurajuar me votimin

Koha.net - 09.11.2015

Ministri për Integrime evropiane Bekim Çollaku është i inkurajuar me votimin që është bërë sot në Konferencën e Përgjithshme për pranuar e Kosovës në UNESCO.

Thaçi: Shumica e botës votoi për Kosovën, por për pak nuk fituam

Koha.net - 09.11.2015

Zëvendëskryeministri I Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se nuk i fituam tri vota për t’u anëtarësuar në UNESCO duke e lavdëruar fushatën që është zhvilluar për pranimin e Kosovës në këtë organizatë të ...

AAK: Keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka shprehur keqardhje për mospranimin e Kosovës në UNESCO. AAK thekson se për fatin e keq koncesionet qe i ka bërë Kosova në raport me vendet fqinje duke përfshirë ...

Belize mahnit me fjalimin për Kosovën!

BalkanWeb - 09.11.2015

PRISHTINE- Shteti i Belizes i ka dhënë një mbështetje të madhe Kosovës për pranim në UNESCO. Në diskutim përfaqësuesi i Belizes ka thënë se e mbështet kandidaturën e Kosovës.

Vetëvendosje: Mospranimi i Kosovës në UNESCO dëshmoi armiqësinë e Serbisë

Koha.net - 09.11.2015

Mospranimi i Republikës së Kosovës në UNESCO është një lajm i keq për ne dhe njëkohësisht indinjues. Fatkeqësisht Asambleja e kësaj agjencie të OKB-së, agjenci kjo që është e thirrur t’i mbrojë dhe ...

Thaçi: Kemi dhënë maksimumin, për 3 vota nuk fituam!

Telegrafi - 09.11.2015

Zëvendëskryeministri, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës, nëpërmjet një postimin në Facebook ka thënë se fatkeqësisht për 3 vota Kosova nuk fitoi për tu bërë anëtare e UNESCO-s.

AFP raportoi gabimisht, njoftoi se Kosova u pranua në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Agjencia e njohur franceze e lajmeve AFP (Agence France-Presse), ka raportuar gabimisht se Kosova është pranuar në UNESCO. Përmes një postimi në Twitter, AFP ka raportuar si lajm të fundit, pranimin ...

Çitaku: UNESCO, shihemi vitin tjetër

Botasot - 09.11.2015

Ambasadorja e Kosovës në SHBA Vlora Çitaku ka reaguar pas lajmit të fundit se Kosova nuk ka arritur të pranohet në Agjencinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë – ...

UNESCO i thotë "Jo" Kosovës për 3 vota

Yll Press - 09.11.2015

Për anëtarësimin e Kosovës kanë votuar 92 shtete pro, 50 kundër dhe 29 abstenime. Kosova nuk ka arritur të pranohet në Agjencinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë – ...

Ymeri: Mospranimi në UNESCO, lajm i keq

Telegrafi - 09.11.2015

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri tha të hënën se mospranimi i Kosovës në UNESCO është lajm i keq për Kosovën dhe njëkohësisht indinjues. Ymeri theksoi se ofensiva diplomatike e Serbisë e ...

Thaçi: Kosova në UNESCO, do të aplikojmë përsëri

BalkanWeb - 09.11.2015

PRISHTINË- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se “rruga e Kosovës është e pandalshme dhe ne do të aplikojmë dhe do të anëtarësohemi edhe në organizata tjera, përfshirë UNESCO-n ...

Selimi: Do të kthehemi fuqishëm

Telegrafi - 09.11.2015

Sipas zëvendësministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJ), Petrit Selimi, pas votimit në asamblenë e UNESCO-s, u tregua se shumica e botës kanë dëshirë që ta kenë Kosovën brenda UNESCO-s.

A votuan Arabët pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO?

Botasot - 09.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJ), Petrit Selimi, sqaroi se shtetet arabe në mënyrë konsensuale kanë votuar pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Selimi: Arabët votuan pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJ), Petrit Selimi, sqaroi se shtetet arabe në mënyrë konsensuale kanë votuar pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Selimi: Kosova do ta vazhdojë betejën për në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Zëvendësministri Petrit Selimi ka folur pas votimit që Kosova nuk arriti të bëhet pjesë e UNESCO-së. Ai ka thënë se 3 fakte e kanë bërë të ndihet krenar, për fushatën e mirë që është bërë nga ...

Ja vendet që votuan kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Një nga anëtaret e UNESCO-s që e ka kundërshtuar pranimin e Kosovës në këtë organizatë është edhe Palestina. Zyrtarë palestinezë gjithnjë e kanë kundërshtuar njohjen e pavarësisë, ndërsa të hënën ...

Këto janë shtetet myslimane që votuan kundër nesh në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Ka dështuar pranimi i Kosovës në UNESCO, në votimin e sotëm të Asamblesë së Përgjithshme të kësaj organizate. Kundër Kosovës kanë votuar një pjesë e shteteve latino-amerikane, si dhe shumë shtete me ...

Sali Berisha: Një ditë e hidhur për ne

Botasot - 09.11.2015

Reagimi i Sali Berishës në Facebook. “Një ditë e hidhur për ne, një padrejtesi tjetër në radhën e padrejtësive historike ndaj shqiptarëve. Kosova mbetet për tre vota pa u bërë anëtare me të drejta të ...

Ja reagimi i mediave serbe për dështimin e Kosovës në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Mediat serbe kanë raportuar pas zhvillimeve të sotme në selinë Qendrore të UNESCO-së në Parisë. UNESCO nuk ka pranuar Kosovën si anëtare: propozimi nuk arriti të fitonte një shumicë prej dy të ...

Ri-aplikimi për anëtarësim në UNESCO tek pas dy viteve

Botasot - 09.11.2015

Udhëheqësit qeveritar të Kosovës, kanë thënë se pavarësisht dështimit për vetëm 3 vota, Kosova nuk do të heq dorë nga anëtarësimi në UNESCO. Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi ka paralajmëruar se Kosova ...

Nikoliq i gëzohet fitores në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq i ka uruar qytetarët e Kosovës pas dështimit për tri vota që Kosova të anëtarësohet në UNESCO. “I uroj qytetarët e Serbisë pasi që kemi pas besim që do ta ...

Mustafa: Keqardhje për mospranim në UNESCO, vendosmëri në agjendën euroatlantike

Koha.net - 09.11.2015

Vilnius, 9 nëntor - Nga Vilniusi, kryeqyteti i Lituanisë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, kryeministri Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen e thellë për mungesën e konsensusit ndërkombëtar për ...

Ja shtetet që votuan pro dhe kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-së votoi të hënën kundër pranimit të Kosovës në këtë agjenci të specializuar të Kombeve të Bashkuara për arsim, kulturë dhe shkencë.

Analistët: Dikush duhet të jap llogari për dështimin në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Disfata e Kosovës që të bëhet pjesë e UNESCO-s, ka ngjallur edhe reagimin e analistëve kosovarë. Ata kanë theksuar se ky dështim i Kosovës, është fitore e Serbisë dhe se dikush sipas tyre, duhet të ...

Vjosa Osmani: Shtetet që votuan kundër pranimit në UNESCO, votuan kundër paqes

Telegrafi - 09.11.2015

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar ndaj shteteve të cilat votuan kundër Kosovës në UNESCO. “Shtetet të cilat votuan kundër pranimit të Kosovës në UNESCO kanë votuar ...

Ja shtetet në shumicë që i thanë “PO” Kosovës në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Anëtarësia e agjencisë kulturore të OKB-së, UNESCO, nuk kanë munduar t’ia dalin me votat pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizëm ndërkombëtarë. Një votim i ngushtë i cili solli shumë tension ...

Mustafa: Do ta mundim çdo fushatë raciste ndaj Kosovës

Botasot - 09.11.2015

Nga Vilniusi, kryeqyteti i Lituanisë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, kryeministri Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen e thellë për mungesën e konsensusit ndërkombëtar për pranimin e Kosovës si ...

Mustafa për UNESCO-n: Do ta mundim çdo fushatë raciste ndaj Kosovës

Telegrafi - 09.11.2015

Nga Vilniusi, kryeqyteti i Lituanisë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, kryeministri Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen e thellë për mungesën e konsensusit ndërkombëtar për pranimin e Kosovës si ...

Kur humbësi fiton, e fituesi humb!

Telegrafi - 09.11.2015

KOMENT I REDAKSISË: Kur presidenti amerikan, viziton për herë të parë Kosovën më 1999, menjëherë pas luftës, ua dërgon shqiptarëve të Kosovës një mesazh: “Ne e fituam luftën, ju fitojeni paqen”.

Anton Berisha: Dështimi në UNESCO, Qeveria të japë dorëheqje

Telegrafi - 09.11.2015

Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Anton Berisha, duke e komentuar mospranimin e Kosovës në UNESCO, ka theksuar se Qeveria duhet të jap dorëheqje.

Ja çfarë shkruajnë mediat serbe për dështimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Mediat serbe kanë raportuar pas zhvillimeve të sotme në selinë Qendrore të UNESCO-së në Parisë. UNESCO nuk ka pranuar Kosovën si anëtare: propozimi nuk arriti të fitonte një shumicë prej dy të ...

Vjosa Osmani shpërthen ndaj shteteve që votuan kundër Kosovës

Botasot - 09.11.2015

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani ka reaguar ndaj shteteve të cilat votuan kundër Kosovës në UNESCO. “Shtetet të cilat cotuan kundër pranimit të Kosovës në UNESCO kanë votuar kundër paqes dhe ...

KMDLNj: Sa ka kuptim vazhdimi i dialogut kur nuk zbatohen marrëveshjet?!

Telegrafi - 09.11.2015

Edhe Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar pas kumtimit të lajmit se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s i ka thënë “JO” anëtarësimit të Kosovës në këtë agjenci.

AFP, AP dhe TASS njoftuan gabimisht se Kosova u pranua në UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

Agjencia France Presse dhe Associated gabimisht e pulbikuan lajmin se KOsova u pranua në UNESCO. Agjencia France Presse e pulbikoi gabimisht në Twitter por atë e përmirësoi së shpejti, transmeton ...

Pacolli: Nuk është fundi i botës që Kosova nuk është në UNESCO, na duhet lobim

Botasot - 09.11.2015

Ish presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka thënë se nuk është fundi i botës që Kosova nuk mori rezultat pozitiv në UNESCO. Ai ka shkruar në Facebook se ende duhet punë për lobin që t’i bindit ...

NISMA: Mos pranimi në UNESCO, fiasko e diplomacisë së Kosovës

Telegrafi - 09.11.2015

Mos anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, NISMA për Kosovën e quan si një lajm shumë të keq për Kosovën. Nëpërmjet një reagimi, NISMA vlerëson se lufta agresive diplomatike e Serbisë e cila tërë fushatën ...

“Sot fitoi strategjia fashiste e Serbisë”

Koha.net - 09.11.2015

Nisma për Kosovën ka vlerësuar se lufta agresive diplomatike e Serbisë e cila tërë fushatën e saj kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO e mbështeti në një strategji fashiste dhe raciste, madje ...

Ambasadori Delawie: Zhgënjyes votimi i sotëm në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar në Twitter rreth votimit të sotëm në UNESCO ku Kosova nuk arriti të marrë vota të mjaftueshme për tu anëtarësuar.

Delawie: Vota në UNESCO, zhgënjyese

Koha.net - 09.11.2015

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar përmes rrjetit social Twitter, mbi dështimin në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, për ta pranuar Kosovë si vend anëtare.

Ambasadori Delawie: Zhgënjyes votimi i sotëm në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar në Twitter rreth votimit të sotëm në UNESCO ku Kosova nuk arriti të marrë vota të mjaftueshme për tu anëtarësuar.

Mediat serbe ekzaltohen për dështimin e Kosovës në UNESCO

Mapo - 09.11.2015

Mediat serbe ekzaltohen për dështimin e Kosovës në UNESCO Postuar më: 09 Nëntor 2015 15:45 Mediat serbe kanë raportuar pas zhvillimeve të së hënës në selinë Qendrore të UNESCO-së në Parisë.

Nikoliq: Fitore jona, kurrë nuk do të heqim dorë nga Kosova

Koha.net - 09.11.2015

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikoliq ka uruar qytetarët e Serbisë pasi Kosova nuk u anëtarësua UNESCO. Ai e ka përgëzuar edhe Qeverinë e Serbisë, për siç ka thënë, investimin shumë të madh diplomatik ...

Limaj: Diplomacia kosovare dështoi ta anëtarësoj Kosovën në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Kryetari i Nismës Për Kosovën, Fatmir Limaj e ka quajtur dështimin e pranimit të Kosovës në UNESCO, si dështimin më të madh të diplomacisë kosovare. Fajin kryesor sipas tij e ka Ministgria e Jashtme ...

Vota kundër Kosovës në UNESCO

ABC News - 09.11.2015

Reagimet për votën kundër Kosovës në UNESCO kanë qenë të ndryshme në Kosovë e Serbi. Politikanët kosovarë dhe diplomatët perëndimore në Prishtinë shprehen të zhgënjyer, që Kosova nuk arriti të ...

Nisma: Sot fitoi strategjia fashiste e Serbisë

Botasot - 09.11.2015

Nisma për Kosovën ka vlerësuar se lufta agresive diplomatike e Serbisë e cila tërë fushatën e saj kundër anëtarësimit te Kosovës në UNESCOe mbështeti në një strategjifashiste, dhe raciste, madje duke ...

Nikolic: “Fitore morale” në UNESCO

BalkanWeb - 09.11.2015

BEOGRAD -Dështimi i Kosovës që të fitonte vota të mjaftueshme për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Kulturë, Shkencë dhe Arsim (UNESCO), shënon “vetëm një fitore të drejtë dhe ...

Bushati: Ja vendi anëtar i BE-së që na zhgënjeu për Kosovën

Botasot - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka quajtur një rezultat zhgënjyes votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, në këshillin e këtij institucioni.

O’Connell: Ndajmë zhgënjimin me Kosovën për mospranim në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell ka shprehur zhgënjimin me mos pranimin e Kosovës në UNESCO. Ai përmes një postimi në rrjetin social Facebook, tha se lobuan fuqishëm për ...

Behgjet Pacolli: Nuk është fundi i botës

Telegrafi - 09.11.2015

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka reaguar nëpërmjet Facebook-ut për mospranimin e Kosovës në UNESCO. Sipas tij, rezultati i fundit në UNESCO nuk ishte fundi i botës, përkundrazi.

O’Connell: Ndajmë zhgënjimin me Kosovën për mospranim në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell ka shprehur zhgënjimin me mos pranimin e Kosovës në UNESCO. Ai përmes një postimi në rrjetin social Facebook, tha se lobuan fuqishëm për ...

Palestina kundërshtoi pranimin e Kosovës në UNESCO

BalkanWeb - 09.11.2015

Një nga anëtaret e UNESCO-s që e ka kundërshtuar pranimin e Kosovës në këtë organizatë është edhe Palestina. Zyrtarë palestinezë gjithnjë e kanë kundërshtuar njohjen e pavarësisë, ndërsa të hënën ...

Vendet arabe votuan pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO (Lista)

Telegrafi - 09.11.2015

Shumica e vendeve arabe votoi pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Përveç Sirisë, Palestinës dhe Marokos, shumica e vendeve të tjera ose kanë votuar pro anëtarësimit ose kanë abstenuar.

Besiana Kadare: Kosova aplikon pas 2 vjetësh në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO Besiana Kadare ka shfaqur zhgënjimin me votimin e sotëm në UNESCO. “Rezultat zhgënjyes për kërkesën e Kosovës: 3 vota munguan për ta arritur shumicën e 2/3’ave që ...

Bushati i dëshpruar për dështimin në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati e ka quajtur zhgënjyes votimin e sotëm në UNESCO duke hezituar që ta shpallë dështim të lotimit. Ai ka thënë se votimi i sotëm në UNESCO e forcon ...

Hoxhaj: Serbia është antievropiane dhe antiperëndimore

Botasot - 09.11.2015

Ish ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj ka reaguar pas dështimit të pranimit të Kosovës në UNESCO duke thënë se kjo pengesë është e përkohshme pasi e drejta e Kosovës për pranim do të jetësohet.

O’Connell: Britania ndan zhgënjimin me Kosovën për UNESCO

Koha.net - 09.11.2015

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell, thotë se “e ndajmë zhgënjimin me Kosovës lidhur me mospranimin e saj në UNESCO”. Më tutje, në rrjetin social Facebook, Ambasadori britanik ka theksuar ...

UNESCO rejects Kosovo, Kosovo needed 95 votes to join UNESCO, but received 92

Ora news - 09.11.2015

Kosovo has been denied membership in UNESCO, after failing to receive the necessary votes from the countries present at the General Assembly. Kosovo’s request received 92 votes in favor, 50 against, ...

Ja shtetet që votuan pro e kundër Kosovës në UNESCO

BalkanWeb - 09.11.2015

FRANCE – Fill pas humbjes së mundësisë për pranimin e Kosovës në UNESCO, është publikuar lista e plotë e shteteve që votuan ‘Pro’ dhe “Kundër’. Sakaq, në radhën e tyre, 92 vota ishin pro, 50 kundër ...

Dacic: Behgjet Pacolli erdhi për të korruptuar shtete në Paris

Botasot - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Dacic ka thënë se shumë shtete janë përballë me presion që të votojnë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai ka thënë se për Serbinë mospranimi i Kosovës është ...

Besiana Kadare: Kosova pas 2 vjetësh në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO, Besiana Kadare ka shfaqur zhgënjimin me votimin e sotëm në UNESCO. Ajo thotë se Kosova mund të aplikojë për anëtarësim në UNESCO vetëm pas dy vjetësh.

Daçiq: Pacolli erdhi për të korruptuar shtete në Paris

Telegrafi - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiq ka thënë se shumë shtete janë përballur me presion që të votojnë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai ka thënë se për Serbinë mospranimi i Kosovës është ...

Hoti: Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO i pandalshëm!

Botasot - 09.11.2015

Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti ka thënë se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është i pandalshëm. Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se, Republika e Serbisë i ka ...

Daçiç: Behgjet Pacolli korruptoi shtetet për të votuar pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

BalkanWeb - 09.11.2015

BEOGRAD – Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç ka akuzuar sot hapur deputetin Behgjet Pacolli se ka ndërhyrë për ‘blerjen’ e votave për pranimin e Kosovës në UNESCO, duke i korruptuar ato.

Hoti: Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO i pandalshëm

Telegrafi - 09.11.2015

Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti ka thënë se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është i pandalshëm. Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se, Republika e Serbisë i ka ...

Osmani për UNESCO: Për dështime të tilla duhet të ketë dorëheqje

Telegrafi - 09.11.2015

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar në Info Magazine të Klan Kosovës se mos-pranimi i Kosovës në UNESCO është dështimi më i madhe i Kosovës në dy dekadat e fundit.

Ja 18 shtetet që ja futën Kosovës “thikën pas shpine” gjatë votimit në UNESCO

Botasot - 09.11.2015

Dështimi i Kosovës për tu bërë anëtar i UNESCO-s vuri në pah edhe shumë miq dhe armiq të Kosovës. Janë 17 shtete që pasi e kanë njohur pavarësinë e Kosovës kanë zgjedhur të jenë neutrale gjatë ...

Përmbledhje nga ngjarjet që ndodhen në Paris, për Kosovën në UNESCO [video]

Koha.net - 09.11.2015

Ëndrra e Kosovës që të pranohet në UNESCO nuk u bë realitet. Lobimi disa mujor i ministrit të Jashtëm, Hashim Thaçi dhe zyrtarëve të tjerë të shtetit nuk ndihmuan që Kosova të jetë pjesë UNESCO-s.

Reagimet pas refuzimit të Kosovës në UNESCO [raport i KTV-së]

Koha.net - 09.11.2015

Mospranimi i Kosovës në UNESCO ka ngjallë reagimin e të gjithë akterëve politikë në vend. Presidentja Atifete Jahjaga, përmes një deklarate, ka thënë se ky është një shans i humbur për avancimin e ...

Osmani për UNESCO: Për dështime të tilla duhet të ketë dorëheqje

Botasot - 09.11.2015

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar në Info Magazine të Klan Kosovës se mos-pranimi i Kosovës në UNESCO është dështimi më i madhe i Kosovës në dy dekadat e fundit.

Lama: Mospranimi në UNESCO lidhet me marrëveshjen e 19 prillit

Botasot - 09.11.2015

Në lidhje me vendimin e UNESCO-së që edhe i dha përgjigje përfundimtare jo, Republikës së Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ka reaguar edhe deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Ja 15 shtetet që na kanë njohur, që sot nuk mbështetën Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Kosovës sot i duheshin vetëm edhe tri vota më shumë që të anëtarësohej në UNESCO dhe mungesa e tyre bëri që Kosova të mbetet pa u bërë anëtare e kësaj organizate të paktën edhe dy vite të tjera.

Dështimi në UNESCO, ekspertët kërkojnë përgjegjësit

Koha.net - 09.11.2015

Njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare në Kosovë vlerësojnë se diplomacia kosovare nuk duhet të ndalet në përpjekjet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, ndërsa kërkojnë sqarime zyrtare nga ata që ...

​Arsyetohet Pacolli: U përfshiva vonë në lobim

Telegrafi - 09.11.2015

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Bacolli, ka shkruar në Facebook se inkuadrimi i tij në fushatën për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO ishte shumë i vonë.

Daçiç: Pacolli korruptoi shtete për të votuar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Mapo - 09.11.2015

Daçiç: Pacolli korruptoi shtete për të votuar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO Postuar më: 09 Nëntor 2015 20:58 Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç ka thënë se shumë shtete janë përballur me ...

Pacolli: U përfshiva vonë në lobim, s’dua të tregoj sa vota i sigurova

Botasot - 09.11.2015

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli përmes një postimi në Facebook ka thënë se është përfshirë me vonesë në lobimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Akuzat e Daçiç, reagon Pacolli: U përfshiva vonë në lobim

BalkanWeb - 09.11.2015

PRISHTINE- Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka reaguar në lidhje me akuzat e ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiç se ka korruptuar shtet e tjera për të dhënë votën ‘pro’ për ...

Kosova në UNESCO: Ja si votuan vendet arabe në lidhje me anëtarësimin

Botasot - 09.11.2015

Pas votimeve të shteteve anëtare të UNESCO-s në lidhje me Kosovën, u pa se shteti më i ri evropian nuk u pranua për vetëm 3 vota, edhepse kishte 42 vota më tepër sesa mbështetësit e Serbisë, por ...

Reagon Pacolli: Serbët i kuptoj, po diplomatët e pijetoreve të Prishtinës ç’kanë?

Mapo - 09.11.2015

Reagon Pacolli: Serbët i kuptoj, po diplomatët e pijetoreve të Prishtinës ç’kanë? Postuar më: 09 Nëntor 2015 21:30 Nga Behgjet Pacolli Çka kanë të përbashkët disa çajagji të trullosur të Prishtinës ...

Gjuriq: Pjesë e dialogut edhe anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Pas dështimit të anëtarësimit të Kosovës për 3 vota në UNESCO, Serbia ka dalë me ide të re – kjo çështje të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel.

Surpriza, shteti që nuk e ka njohur Kosovën, voton pro për UNESCO-n

Botasot - 09.11.2015

Përderisa disa shtete që kanë njohur pavarësinë e Kosovës kanë abstenuar ose votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë, një shtet që deri tani ka refuzuar njohjen e Kosovës na ka bërë ...

Dështimi i Kosovës në UNESCO, dëshpëron të gjithë (Video)

Telegrafi - 09.11.2015

Me 92 vota pro, 50 kundër dhe 29 abstenime, Kosova nuk e fitoi të drejtën për anëtarësim në UNESCO. Për qytetarët e Prishtinës ky nuk ishte fare lajm i mirë.

Dështimi i Kosovës në UNESCO, dëshpëron të gjithë (Video)

Botasot - 09.11.2015

Me 92 vota pro, 50 kundër dhe 29 abstenime, Kosova nuk e fitoi të drejtën për anëtarësim në UNESCO. Për qytetarët e Prishtinës ky nuk ishte fare lajm i mirë.

Vuçiq: Fituam në UNESCO, dialogu me Kosovën të vazhdojë

Koha.net - 09.11.2015

Serbia është e lumtur për mos pranimin e Kosovës në UNESCO si një betejë e vështirë e fituar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se Serbia nuk është përulur dhe është e rëndësishme që nuk ...

Politika kosovare e keqardhur për mosanëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Ora news - 09.11.2015

Autoritetet në Kosovë shprehën keqardhjen e tyre me rrjedhën e votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, përmes një deklarate për medie ka ...

Mospranimi i Kosovës në UNESCO, jo vetëm zhgënjim!

Botasot - 09.11.2015

Mospranimi i Kosovës në UNESCO, përveç që është për keqardhje është edhe mohim i të drejtave elementare, sepse kultura nuk njeh kufij, nuk mbrohet duke e përjashtuar, por duke e promovuar atë në ...

Këto janë shtetet e BRICS-it që dolën kundër Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 09.11.2015

Një ditë para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Rusia kishte organizuar nënshkrimin e një apeli nga vetë Rusia, por edhe India, Kina, Brazili dhe Afrika e Jugut kundër anëtarësimit të ...

Votohet Kosova në UNESCO, ja skenarët

Java News - 09.11.2015

Në punimet e sesionit të 38 të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, që po mbahet në Paris, po zhvillohet një betejë diplomatike mes Perëndimit dhe Lindjes rreth çështjes më të rëndësishme, ...

#KOSOVOINUNESCO: Në votat e kujt llogaritë Kosova

InfoGlobi - 09.11.2015

Qeveria e Kosovës së bashku me partnerët e saj llogarit që 92 vende anëtare të UNESCO-s do të votojnë pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë. Pavarësisht kësaj, zyrtarët qeveritarë kanë thënë ...

SHBA e Gjermania, luftë për çdo votë në UNESCO

Tetova Sot - 09.11.2015

Lufta për çdo votë në Asamblenë e UNESCO-s ka vazhduar gjatë gjithë periudhës së fundit në Paris nga aleatët e Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjermania, Britania e Madhe… që po lobojnë për ...

Në orën 11:30 nis sfida e Kosovës për të hyrë në UNESCO

Java News - 09.11.2015

Më në fund erdhi dhe dita finale. Dita e sotme është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në ora 11:30 në Paris, ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend ...

Ambasadori i Serbisë në UNESCO: Pritet rezultat i ngushtë

InfoGlobi - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në Paris, është duke diskutuar dhe pritet të vendosë mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë. ​Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në Paris, ...

Ambasadori serb në UNESCO: Rezultati do të jetë i ngusht

Tetova Sot - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në Paris, është duke diskutuar dhe pritet të vendosë mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ndërsa Beogradi zyrtar ka paralajmëruar se do të ...

Thaçi në selinë e UNESCO-s, diskutimi për Kosovën në 11:30

Tetova Sot - 09.11.2015

Shtetet pjesëmarrëse në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO-s momentalisht janë në pauzë, për të vazhduar mbledhjen në ora 11:30, kur pritet të fillojë dhe diskutimi për Kosovën.

LIVE: Fillon mbledhja për votimin e Kosovës në UNESCO (Video)

Tetova Sot - 09.11.2015

Belize mahnitë me fjalimin për Kosovën Shteti i Belizes i ka dhënë një mbështetje të madhe Kosovës për pranim në UNESCO. Në diskutim përfaqësuesi i Belizes ka thënë se e mbështet kandidaturën e ...

Përplasje në mes SHBA-së dhe Rusisë për Kosovën në UNESCO

Tetova Sot - 09.11.2015

Në këto momente në mbledhjen e UNESCO-s po shqyrtohet kërkesa e Serbisë dhe e aleatëve të saj që të shtyhet votimi për pranimin e Kosovës në UNESCO. Tani kur pritet të votohet për anëtarësimin e ...

Saga katërmujore e Kosovës për anëtarësim në UNESCO

Gazeta Dita - 09.11.2015

Saga katërmujore për pranimin e Kosovës ose jo në agjencionin e OKB-së për arsim, shkencë dhe kulturë (UNESCO), (ndoshta) do të përfundojë sot. Ishte 16 korriku i këtij viti, data kur Kosova kishte ...

Fuqitë e mëdha mbështesin anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Java News - 09.11.2015

Fuqitë e mëdha po mbështesin anëtarësimin e Kosovës në UNESCO edhe gjate debatit të ashpër që po zhvillohet në mbledhjen e UNESCO-s. SHBA, Britania, Gjermania, Franca, Italia dhe Austria në fjalimet ...

Dështon kërkesa e Serbisë për shtyrje të votimit për anëtarësim të Kosovës në UNESCO

Tetova Sot - 09.11.2015

Në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s ku po diskutohet anëtarësimi i Kosovës, është duke u votuar për kërkesën e Serbisë që votimi për anëtarësim të shtyhet.

LIVE: Dështon kërkesa e Serbisë, fillon votimi për Kosovën në UNESCO (Video)

Tetova Sot - 09.11.2015

(E plotesuar)- Në këto momente po votohet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO. Plani i Serbisë që votimi për Kosovën të shtyhen ka dështuar pasi që shumica e vendeve të Asamblesë së Përgjithshme e kanë ...

Vetëm për 3 vota/ Kosova nuk hyn në UNESCO

Java News - 09.11.2015

Tashmë është zyrtare, Kosova nuk mundi të hyjë në UNESCO pasi i munguan 3 vota, pas rezultatit me 92 vota pro dhe 53 kundër. Në mbledhje të rezultateve, për anëtarësimin e Kosovës do duhej të kishte ...

Kosova nuk pranohet në UNESCO

InfoGlobi - 09.11.2015

UNESCO nuk votoi sot në favor të pranimit të Kosovës në këtë organizatë. Për pranimin e Kosovës në UNESCO duheshin votat e më shumë se dy të tretat e vendeve anëtare të kësaj organizate, të pranishme ...

Kosova nuk pranohet në UNESCO për tri vota

Tetova Sot - 09.11.2015

Kosova nuk u pranua në UNESCO. Për pranim të Kosovës në UNESCO votuan 92 shtete I munguan 3 vota për t’u pranuar. Palestina boti kundër pranimit të Kosovës në UNESCO.

Kosova nuk mundi të anëtarësohet në UNESCO

Gazeta Dita - 09.11.2015

Kosova nuk ka mundur të anëtarësohet në UNESCO, edhe pse shpresat ishin të mëdha. Asambleja e Përgjithshme e kësaj organizate brenda OKB-së ka votuar kundër pranimit të Kosovës.

Reagimet e para nga Qeveria: Turp që nuk u anëtarësuam për 3 vota

Tetova Sot - 09.11.2015

Ministri i Integrimeve Bekim Çollaku ka reaguar nëpërmjet postimi në Twitter duke thënë turp që Kosova nuk u anëtarësua në UNESCO për 3 vota. “Turp, vetëm për 3 vota.

Flet Thaçi pas dështimit : Rruga e Kosovës është e pandalshme

Tetova Sot - 09.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh edhe ministër i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”, ka thënë se shumica e madhe e ...

Vetëvendosje: Mospranimi në UNESCO, lajm i keq e indinjues

Tetova Sot - 09.11.2015

Lëvizja Vetëvendosje konsideron se mospranimi i Kosovës në UNESCO është një lajm i keq për ne dhe njëkohësisht indinjues. “Fatkeqësisht Asambleja e kësaj agjencie të OKB-së, agjenci kjo që është e ...

Thaçi: Rruga e Kosovës është e pandalshme, do të aplikojmë sërish për në UNESCO

Tetova Sot - 09.11.2015

Pas dështimit të Kosovës për t’u pranuar në UNESCO, ka reaguar edhe Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi. Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Kosova nuk do të ndalet dhe do të vazhdoj aplikimin ...

UNESCO i thotë "Jo" Kosovës, u dogj vetëm për 3 vota

Durres Lajm - 09.11.2015

Kosova nuk ka arritur të pranohet në Agjencinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), pasi i duheshin edhe 3 vota për t’u bërë pjesë e saj.

Mediat serbe “festojnë” mosanëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Gazeta Tema - 09.11.2015

Mediat serbe kanë raportuar pas zhvillimeve të sotme në selinë Qendrore të UNESCO-së në Parisë. UNESCO nuk ka pranuar Kosovën si anëtare: propozimi nuk arriti të fitonte një shumicë prej dy të ...

Hashim Thaçi: Zoti ju bekoftë, do të aplikojmë përsëri në UNESCO

Java News - 09.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi në një postim në Facebook ka thënë se rruga e Kosovës për anëtarësim në UNESCO nuk do të ndalet. Si për ngushëllim, kryediplomati kosovar në ...

Cilat nga shtetet muslimane nuk e votuan Kosovën në UNESCO ?!

Tetova Sot - 09.11.2015

Kosova sot nuk është pranuar në organizatën e UNESCO-s dhe kjo si pasojë e mos marrjes së votave, sa është dashur. Shtetet muslimane të cilat nuk e kanë votuar Kosovën janë: Egjipti, Palestina, ...

Nikoliq uron qytetarët e Kosovës pas dështimit në UNESCO

Tetova Sot - 09.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq i ka uruar qytetarët e Kosovës pas dështimit për tri vota që Kosova të anëtarësohet në UNESCO. “I uroj qytetarët e Serbisë pasi që kemi pas besim që do ta ...

Mediat serbe të lumtura për dështimin e Kosovës në UNESCO

Java News - 09.11.2015

Mediat serbe kanë raportuar pas zhvillimeve të së hënës në selinë Qendrore të UNESCO-së në Parisë. UNESCO nuk ka pranuar Kosovën si anëtare: propozimi nuk arriti të fitonte një shumicë prej dy të ...

Palestina, njëra nga anëtaret që kundërshtoi Kosovën në UNESCO

Java News - 09.11.2015

Një nga anëtaret e UNESCO’s që e ka kundërshtuar pranimin e Kosovës në këtë organizatë është edhe Palestina. Zyrtarë palestinezë gjithnjë e kanë kundërshtuar njohjen e pavarësisë, ndërsa të hënën ...

Kazakistani, shteti mik i Pacollit voton kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Tetova Sot - 09.11.2015

Kazakistani, shteti mik i Pacollit voton kundër pranimit të Kosovës në UNESCO Tashmë kur ka filluar votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, përfaqësuesi i Kazakistanit, shtetit ku Behgjet ...

Thaçi: Kosova sërish aplikim në UNESCO

Vision Plus - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, paralajmëron se Kosova nuk do te dorëzohet, pas dështimit me vetëm tre vota per t’u bere pjese e UNESCO-s, duke theksuar se do te aplikoje serish.

Arabët i kthejnë kurrizin Kosovës në UNESCO

Java News - 09.11.2015

Pavarësisht mbështetjes që shprehën në fillim të mbledhjes së mbajtur në Paris, pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, përfaqësuesit e disa vendeve arabe bënë një kthesë në të kundërt të premtiomit ...

Një shans i humbur për Kosovën-reagime të shumta në Prishtinë

Gazeta Dita - 09.11.2015

Dështimi i Kosovës për t’u anëtarësuar në UNESCO, ka sjell reagime të shumta në Kosovës. Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, e konsideroi zhgënjyes votimit në Konferencën e Përgjithshme ...

Bushati: Vendimi për Kosovën zhgënjyes, por konsolidon aleancat

Gazeta Dita - 09.11.2015

Kryediplomati Ditmir Bushati, e cilëson si zhgënjyes rezultatin e votimit për pranimin e Kosovës në UNESCO. Shqipëria loboi pro anëtarësimit, por votimi i ditës së sotme dështoi që të ishte në favor ...

Mustafa: Do ta mundim çdo fushatë raciste ndaj Kosovës

Tetova Sot - 09.11.2015

Nga Vilniusi, kryeqyteti i Lituanisë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, kryeministri Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen e thellë për mungesën e konsensusit ndërkombëtar për pranimin e Kosovës si ...

Behgjet Pacolli: Nuk është fundi i botës

Tetova Sot - 09.11.2015

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka reaguar nëpërmjet Facebook-ut për mospranimin e Kosovës në UNESCO. Sipas tij, rezultati i fundit në UNESCO nuk ishte fundi i botës, përkundrazi.

UNESCO dhe hijet e vitit 2004

Java News - 09.11.2015

Nga Ben Andoni Që votimi për pranimin e Kosovës në UNESCO ishte politik, kjo s’do shumë logjikë të kuptohet. Por që atë e shfrytëzuan shumë keq politikanët kosovarë kjo po, mbase do një shqyrtim të ...

Hashim Thaçi: Beteja vazhdon

Vision Plus - 09.11.2015

Dyert e bashkësisë ndërkombëtare mbeten te hapura per Kosovën. Deklarata është bere nga Ministër i Jashtëm, Hashim Thaçi, i cili paralajmëroi se Kosova, do te aplikoje serish.

Kjo është lista e plotë e të gjitha shteteve që votuan PËR, KUNDËR dhe që ABSTENUAN sot në UNESCO

Tetova Sot - 09.11.2015

Gazeta Express ka arritur ta sigurojë listën e plotë të vendeve që kanë votuar sot PËR, KUNDËR dhe që kanë ABSTENUAR, në mbledhjen e UNESCO’s për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë Më poshtë i ...

Bushati për dështimin në UNESCO: Kjo e konsolidon aleancën e shqiptarëve me Perëndimin

Tetova Sot - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka quajtur zhgënjyes votimin e sotëm në UNESCO duke hezituar që ta shpallë dështim të lotimit. Ai ka thënë se votimi i sotëm në UNESCO e forcon aleancën e ...

Ja vendet që votuan pro UNESCO-së

InfoGlobi - 09.11.2015

Tashmë është siguruar lista e plotë të vendeve që kanë votuar sot PËR, KUNDËR dhe që kanë ABSTENUAR, në mbledhjen e UNESCO’s për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë PËR: Afganistani Shqipëria ...

Kosova nuk pranohet në UNESCO për vetëm tre vota, ja kush votoi pro dhe kundër

Gazeta Tema - 09.11.2015

Kosova nuk është pranuar në UNESCO. Nga shtetet e pranishme 92 votuan pro anëtarësimit të Kosovës. Por për të marrë anëtarësimin Kosovës i duheshin 2/3 e votave, pra 95 vota.

Ironike: Këto 15 shtete kanë njohur Kosovën, por nuk e votuan në UNESCO

Gazeta Tema - 09.11.2015

Kosovës sot i duheshin vetëm edhe tri vota më shumë që të anëtarësohej në UNESCO dhe mungesa e tyre bëri që Kosova të mbetet pa u bërë anëtare e kësaj organizate të paktën edhe dy vite të tjera.

Dështimi në UNESCO, Bushati jep sqarime

Vision Plus - 09.11.2015

Ne lidhje me përgjegjësinë për dështimin ne UNESCO, Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, thotë se Shqipëria, nuk ishte drejtuese, por pjese e procesit për anëtarësimin e Kosovës ne këtë agjenci.

Dacic: Behgjet Pacolli erdhi për të korruptuar shtete në Paris

Tetova Sot - 09.11.2015

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Dacic ka thënë se shumë shtete janë përballë me presion që të votojnë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai ka thënë se për Serbinë mospranimi i Kosovës është ...

Sot vendoset për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Kosova Live - 09.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s do të nis punimet e saj të hënën në Paris në sesionin e saj të 38- të, me ç’rast pritet të diskutohet edhe rekomandimi i Bordit Ekzekutiv të UNESCO-së për ...

Sot vendimi për Kosovën në UNESCO

Republika - 09.11.2015

Dita e sotme është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në ora 11:30 në Paris, ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend dite është caktuar votimi për ...

Tanaskovic: Do të ketë rezultat të ngushtë në UNESCO

Kosova Live - 09.11.2015

Kur kanë mbetur edhe 1 orë para se të nis Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në të cilën pritet të diskutohet edhe rekomandimi i Bordit Ekzekutiv të UNESCO-së për pranimin e Kosovës në këtë ...

Serbia kërkon shtyrjen e votimit për Kosovën në UNESCO

Kosova Live - 09.11.2015

Ka nisur diskutimi për pranimin e Kosovës në UNESCO-s me ç’rast po shqyrtohet edhe rekomandimi i Bordit Ekzekutiv të UNESCO-s. Me të filluar kjo konference Serbia ka kërkuar që të shtyhet votimi për ...

Dështon Serbia për shtyrjen e votimit për Kosovën në UNESCO

Kosova Live - 09.11.2015

Ka dështuar iniciativa e Serbisë për të shtyer votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Me të filluar debati për këtë çështje Serbia ka kërkuar që të shtyhet votimi për anëtarësimin e Kosovës në ...

Dështon kërkesa e Serbisë, fillon votimi për Kosovën në UNESCO

Republika - 09.11.2015

Plani i Serbisë që votimi për Kosovën të shtyhen ka dështuar pasi që shumica e vendeve të Asamblesë së Përgjithshme e kanë kundërshtuar këtë propozim.

Kosova nuk arrin të fitojë votat për UNESCO

Kosova Live - 09.11.2015

Kosova nuk ka marrë vota të mjaftueshme për t’u bërë pjesë e UNESCO-s. Për anëtarësimin e Kosovës kanë qenë të nevojshme 95 vota por ajo ka marrë vetëm 92 vota për, 50 kundër dhe 23 abstenime.

UNESCO i thotë “JO” Kosovës

Republika - 09.11.2015

Kosova nuk ka arritur të pranohet në Agjencinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë – UNESCO. Ky vendim është marrë sot në takimin e Konferencës së Përgjithshme të ...

Çollaku:  Nuk do të ndalemi, do të inspirohemi për punë më të madhe

Kosova Live - 09.11.2015

Ministri i Integrimeve Bekim Çollaku nëpërmjet rrjetit social Facebook ka thënë se është dëm që nuk u arrit numri i duhur për anëtarësim në UNESCO sot, por inkurajohet për mbështetjen e madhe që kanë ...

Serish optimist Thaçi, rruga e Kosovës është e pandalshme

Kosova Live - 09.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka ngushëlluar veten për deshtimin që Kosova të pranohet në UNESCO, ndonëse ai kishte shprehur optimizëm të madh, duke ...

AAK shpreh keqardhje për mospranim në UNESCO

Kosova Live - 09.11.2015

Votimi i sotëm shpjegon se sa e komplikuar është rruga e Kosovës drejt anëtarësimit në UNESCO, por edhe në vetë Kombet e Bashkuara thuhet në reagimin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) pas ...

Nikolic, kjo është një vazhdim i luftës për Kosovën

Kosova Live - 09.11.2015

Presidenti serb, Tomislav Nikolic ka uruar qytetarët serb për siç ka thënë fitoren pasi Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s refuzoi pranimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë me mesazhin ...

Mustafa: Do ta mundim çdo fushatë raciste ndaj Kosovës

Kosova Live - 09.11.2015

Nga Vilniusi, kryeqyteti i Lituanisë, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, kryeministri Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen e thellë për mungesën e konsensusit ndërkombëtar për pranimin e Kosovës si ...

KMDLNJ: Dështimi i Kosovës në UNESCO të mos përdoret për përfitime politike

Kosova Live - 09.11.2015

Edhe Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar pas kumtimit të lajmit se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s i ka thënë “Jo” anëtarësimit të Kosovës në këtë agjenci.

Ndërkombëtarët të zhgënjyer me votimin e UNESCO-s

Kosova Live - 09.11.2015

Mos anëtarësimi i Kosovës në Organizatën për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara (UNESCO) ka ngjallë reagime edhe te ndërkombëtarët dhe ambasadorët e huaj në Kosovë.

Ja vendet që votuan kundër Kosovës në UNESCO

Kosova Live - 09.11.2015

Pas 10 muaj lobimi Kosova nuk ka arritur të anëtarësohet në Organizatën për Edukim, Shkencës dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara UNESCO. Në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s Kosovën kanë qenë të ...

O’Connell: Ndajmë zhgënjimin me Kosovën

Kosova Live - 09.11.2015

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell ka reaguar pas mos anëtarësimit të sotëm të Kosovës në UNESCO duke thënë se ndajnë zhgënjimin me Kosovën lidhur me mospranimin e saj në UNESCO.

Vucic: Serbia nuk është mposhtur

Kosova Live - 09.11.2015

Pas vendimit të UNESCO-s për mosanëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka thënë se Serbia nuk është mundur.

Simic: Votimi i sotëm në UNESCO nuk duhet të shihet as si humbje as si fitore

Kosova Live - 09.11.2015

Rezultati i votimit për pranimin e Kosovës në UNESCO ka dëshmuar për mbizotërimin e arsyes dhe se askush nuk duhet ta kuptojë këtë si fitore apo humbje.