TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vjena kërkon sqarime nga Berlini, pas akuzave të tjera për spiunazh

Lajmi.net - 17.06.2018

Ekzekutivi austriak i kërkoi Gjermanisë shpjegime pas pretendimeve të tjera kundër shërbimeve sekrete gjermane, të akuzuara, sipas informacioneve të shtypit, se kishin spiunuar një numër të madh ...

Mediat austriake: Gjermanët përgjuan austriakët për shtatë vite me radhë

Telegrafi - 17.06.2018

As mes dy popujve që ndajnë të njëjtën prejardhje dhe flasin të njëjtën gjuhë besimi nuk është krejtësisht i verbër dhe këtu hyjnë në punë shërbimet inteligjente.

Lojë “vëllazërore” spiunësh! Gjermanët përgjuan austriakët për vite me radhë

Mapo - 17.06.2018

As mes dy popujve që ndajnë të njëjtën prejardhje dhe flasin të njëjtën gjuhë besimi nuk është krejtësisht i verbër dhe këtu hyjnë në punë shërbimet inteligjente.

Vjena kërkon sqarime nga Berlini pas akuzave të tjera për spiunazh

BalkanWeb - 17.06.2018

Ekzekutivi austriak i kërkoi Gjermanisë shpjegime pas pretendimeve të tjera kundër shërbimeve sekrete gjermane, të akuzuara, sipas informacioneve të shtypit, se kishin spiunuar një numër të madh ...

Vjena kërkon sqarime nga Berlini, pas akuzave të tjera për spiunazh

Gazeta Express - 17.06.2018

Ekzekutivi austriak i kërkoi Gjermanisë shpjegime pas pretendimeve të tjera kundër shërbimeve sekrete gjermane, të akuzuara, sipas informacioneve të shtypit, se kishin spiunuar një numër të madh ...

Zbulohet loja “vëllazërore”: Gjermanët përgjuan austriakët për vite me radhë

Gazeta Tema - 17.06.2018

Por, duket se aktiviteti i “spiunëve” gjermanë në Austri ka qenë i tepruar. Gazeta më e madhe austriake, “Der Standard” dhe e përjavshmja “Profil” shkruajnë se për shtatë vite me radhë agjentët e ...

Vjena kërkon sqarime nga Berlini, pas akuzave të tjera për spiunazh

Tetova Sot - 17.06.2018

Ekzekutivi austriak i kërkoi Gjermanisë shpjegime pas pretendimeve të tjera kundër shërbimeve sekrete gjermane, të akuzuara, sipas informacioneve të shtypit, se kishin spiunuar një numër të madh ...

Kampet e emigrantëve/ Media austriake: Viena në bisedime me qeverinë shqiptare

SOT - 16.06.2018

Pavarësisht se kryeministri, Edi Rama, e ka quajtur së fundmi “fantazi”, por gazeta austriake “Presse” konfirmon se Vjena zyrtare është në negociata me Tiranën, Beogradin, Prishtinën dhe Shkupin për ...

Austria kërkon sqarime nga Gjermania për përgjimet

VOA - 16.06.2018

Austria kërkon sqarime nga vendi fqinj Gjermania rreth njoftimeve se shërbimi gjerman i zbulimit ka përgjuar për disa vjet rreth 2 mijë entitete, ndër to edhe kompani dhe ministri austriake.

Kundër instrumentalizimit të Shqipërisë për betejat populiste austriake

Java News - 16.06.2018

Nga Enver Robelli Populistët nuk mund të jetojnë pa fushata permanente elektorale. I tillë është edhe kancelari austriak Sebastian Kurz. Para disa ditësh ai mori një vendim të duhur: vendosi të ...

Kundër instrumentalizimit të Shqipërisë për betejat populiste austriake

Gazeta Tema - 16.06.2018

Nga Enver Robelli Populistët nuk mund të jetojnë pa fushata permanente elektorale. I tillë është edhe kancelari austriak Sebastian Kurz. Para disa ditësh ai mori një vendim të duhur: vendosi të ...

Austria me plan dëbimi të të huajve ilegalë drejt Ballkanit

Portalb - 15.06.2018

Autoritetet austriake po bisedojnë me vende të Ballkanit Perëndimor për ngritjen e qendrave ku do të dëbohen emigrantët ilegalë, shkruan gazeta “Die presse”.

Austria me plan dëbimi të të huajve ilegalë drejt Ballkanit

Koha.net - 15.06.2018

Autoritetet austriake po bisedojnë me vende të Ballkanit Perëndimor për ngritjen e qendrave ku do të dëbohen emigrantët ilegalë, shkruan gazeta “Die presse”.

Shkupi, Tirana, Prishtina e Beogradi bisedojnë me Austrinë për pranim të migrantëve

Telegrafi - 15.06.2018

Qeveria austriake është duke biseduar me Ballkanin Perëndimor për të hapur qendra për pranimin e migrantëve ilegalë, të cilët do të ktheheshin nga vendet e BE-së, shkruan gazeta vjeneze “Presse”.

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë: Shqipëria është kthyer në rrugë alternative për refugjatët

SOT - 14.06.2018

Hapja e “rrugës shqiptare” për refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika ka qenë temë diskutimi në takimin midis kancelarit të Austrisë, Sebastian Kurz dhe ministrit të Brendshëm të Gjermanisë, Horst ...

Kampe refugjatësh në vendin tonë? Austriakët: Po shqyrtohet mundësia për të përzgjedhur Shqipërinë

SOT - 14.06.2018

Pavarësisht se kryeministri Edi Rama e ka mohuar që në Shqipëri të ngrihet një kamp refugjatësh nga Bashkimi Evropian, duket se Austria nuk mendon njësoj.

Lajme shqetësuese për vizat: Austriakët thonë se ka rritje të numrit të refugjatëve nga Kosova

Gazeta Express - 14.06.2018

Një delegacion i Kuvendit të Kosovës ka qëndruar ditëve të fundit në Austri, ku thuhet se ka marrë mbështetjen e këtij vendi për liberalizimin e vizave.

Thaçi për “Die Press”: Në Sofje jemi dakorduar me Vuçiqin se s’kemi alternativë tjetër veç marrëveshjes

Koha.net - 14.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për të përditshmen austriake “Die Presse” ka folur për vizitën e tij në Austri, marrëdhëniet me këtë shtet, perspektivën evropiane të Kosovës, ...

Austria planifikon të krijojë qendra për emigrantët jashtë BE-së, në Shqipëri

Antpress - 14.06.2018

Portali zviceran swissinfo.ch bën ne dije se Shqipëria mund të jetë vendi ku do të ngrihen qendrat e grumbullimit për mbrojtjen dhe strehimin e emigrantëve nga lindja.

Austria thotë që ka rritje të migrantëve nga Kosova, vizat në rrezik?

Antpress - 14.06.2018

Ajo ka thënë se me javë të tëra është duke i analizuar raportet e ambasadave austriake të cilat flasin për rritje të madhe të refugjatëve. Në një intervistë për Handelblatt, Kryediplomates austriake ...

Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE

Lajm - 13.06.2018

Maqedonia ka mundësi të kyçet në BE, pasi që dje Shkupi dhe Athina arriten marrëveshje për çështjen e emrit të Maqedonisë, deklaroi sot në Berlin kancelari austriak, Sebastian Kurz.

Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE

Lajmi.net - 13.06.2018

Maqedonia ka mundësi të kyçet në BE, pasi që dje Shkupi dhe Athina arriten marrëveshje për çështjen e emrit të Maqedonisë, deklaroi sot në Berlin kancelari austriak, Sebastian Kurz.

Gjermanët i nxjerrin të "palarat" Ramës: Në Shqipëri do të ngrihet kamp refugjatësh

Albeu.com - 13.06.2018

Kryeministri i vendit, Edi Rama i ka dhene pergjigje sot shqetesimit te madh, per gjithe sa eshte folur se fundi, lidhur me lajmet per ngritjen e nje kampi refugjatesh ne vendin tone.

Flet Kryeministri austriak për kampet e refugjatëve në Shqipëri: Do të shohim

SOT - 13.06.2018

Kancelari austriak Sebastian Kurz është takuar sot me ministrin e Brendshëm Horst Seehofer (CSU). Kruz deklaron se Austria po punon me një grup të vogël vendesh të BE-së për planin e ngritjes së ...

Austria planifikon të krijojë qendra për emigrantët jashtë BE-së, në Shqipëri

LajmiFundit - 13.06.2018

Portali zviceran sëissinfo.ch bën ne dije se Shqipëria mund të jetë vendi ku do të ngrihen qendrat e grumbullimit për mbrojtjen dhe strehimin e emigrantëve nga lindja.

Rama mohoi ngritjen e kampeve të ISIS, “Der Spiegel”: Shqipëria opsioni më i mundshëm

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE- Pavarësisht se kryeministri Edi Rama e mohoi krijimin e një kampi refugjatesh nga BE në Shqipëri, mediat gjermane shkruajnë se Shqipëria shihet si vendi i mundshëm për krijimin e këtyre ...

Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE

Telegrafi - 13.06.2018

Maqedonia ka mundësi të kyçet në BE, pasi që dje Shkupi dhe Athina arriten marrëveshje për çështjen e emrit të Maqedonisë, deklaroi sot në Berlin kancelari austriak, Sebastian Kurz, përcjell ...

Kurz: Maqedonia ka shans të hyjë në BE

Flaka - 13.06.2018

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz e mirëpriti arritjen e marrëveshjes mbi rizgjidhjen e çështjes së emrit midis Greqisë e Maqedonisë me ç’rast tha se vendi i tij beson se Maqedonia tashmë mund të ...

Kamp refugjatësh në Shqipëri? Kancelari i Austrisë: Të shohim!

Java News - 13.06.2018

Kancelari i Austrisë nuk e ka përjashtuar mundësinë e një kampi refugjatësh në Shqipëri. Megjithëse nuk e ka konfirmuar, ai as nuk e ka mohuar si mundësi.

Pse Austria mbylli 7 xhami dhe dëboi 60 imamë

Ina - 12.06.2018

Shihet si një hap kundër islamit politik: Austria mbyll 7 xhami dhe dëbon nga vendi një sërë imamësh turq. “Shoqëri paralele, islam politik dhe tendenca radikalizimi nuk kanë vend në Austri”, ...

“Evropa duhet të jetë e fuqishme dhe unike”

Koha.net - 12.06.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kolegu austriak Sebastian Kurz u shprehën në Berlin, se BE duhet të jetë e fuqishme dhe unike, në mënyrë që të mund të dëshmohen në fushën globale.

Erdogan kërcënon Austrinë për mbylljen e xhamive

DW - 11.06.2018

Pas njoftimit të Austrisë për mbylljen e xhamive Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se Turqia do të kundërpërgjigjet. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kritikoi ashpër qeverinë austriake për ...

Austria vendosi mbylljen e xhamive, Erdogani kërcënon

Alsat - 11.06.2018

Pas njoftimit të Austrisë për mbylljen e xhamive Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se Turqia do të kundërpërgjigjet. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kritikoi ashpër qeverinë austriake për ...

Austria vendosi mbylljen e xhamive, Erdogani kërcënon

Portalb - 11.06.2018

Pas njoftimit të Austrisë për mbylljen e xhamive Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se Turqia do të kundërpërgjigjet. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kritikoi ashpër qeverinë austriake për ...

Erdogan paralajmëron se bota po shkon drejt një lufte fetare

SOT - 11.06.2018

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka goditur Austrinë pasi që shteti ka përjashtuar disa imamë të cilët janë të akuzuar që po e shpërndajnë radikalizmin islamik.

Çelik: Qeveria austriake si një “bombë pa siguresë” për të ardhmen e Europës

Ina - 11.06.2018

“Normalisht, kur një vend merr presidencën e radhës, unë e vizitoj atë vend para marrjes së presidencës Nuk do të zhvilloj ndonjë vizitë në Austri përpara apo gjatë presidencës.

“Hapat e kancelarit austriak do ta çojnë botën në një kryqëzatë”, Erdogan kërcënon Austrinë

BalkanWeb - 11.06.2018

Pas njoftimit të Austrisë për mbylljen e xhamive Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se Turqia do të kundërpërgjigjet. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kritikoi ashpër qeverinë austriake për ...

Pse Austria mbylli shtatë xhami dhe dëbon 60 imamë?

Telegrafi - 11.06.2018

Xhamitë mbyllen, disa imamë përjashtohen nga vendi: Austria zbaton ligjin për islamin dhe ndeshet me kritika. Një jurist sheh një shkelje të mundshme të konventës për të drejtat e njeriut.

Presidenti Turk Erdogan paralajmëron se bota është duke shkuar drejt një lufte fetare

Tetova Sot - 11.06.2018

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka goditur Austrinë pasi që shteti ka përjashtuar disa imam të cilët janë të akuzuar që po e shpërndajnë radikalizmin islamik.

“Sinjal kundër fanatikëve fetarë”

Gazeta Tema - 11.06.2018

Austria ka vendosur të mbyllë disa xhami dhe të dëbojë imamë që financohen nga Turqia. Ky është një vendim i duhur. Dhe një sinjal edhe kundër imamëve të dyshimtë nga viset shqiptare, të cilët ...

“Sinjal kundër fanatikëve fetarë”

Java News - 11.06.2018

Austria ka vendosur të mbyllë disa xhami dhe të dëbojë imamë që financohen nga Turqia. Ky është një vendim i duhur. Dhe një sinjal edhe kundër imamëve të dyshimtë nga viset shqiptare, të cilët ...

ANALIZA: Pse Austria mbyll 7 xhami e dëbon 60 imamë

Bota.al - 11.06.2018

Xhamitë mbyllen, disa imamë përjashtohen nga vendi: Austria zbaton ligjin për islamin dhe ndeshet me kritika. Një jurist sheh një shkelje të mundshme të konventës për të drejtat e njeriut.