TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ky është urimi i Ardit Gjebreas me rastin e Pashkëve (Foto)

Lajmi.net - 16.04.2017

Këngëtari dhe prezantuesi Ardit Gjebrea ka uruar besimtarët e fesë së krishterë me rastin e festës së Pashkëve. “Gëzuar Pashkët për të gjithë besimtarët e Krishterë!” janë fjalët uruese të Arditit, ...

Sot do të vazhdojë festa e Pashkëve në Maqedoni

Lajm - 16.04.2017

Besimtarët ortodoksë dhe katolik sot do të festojnë festën krishtere – Pashkët, ditë ku sipas tyre Krishti dëshmoi fuqinë e tij hyjnore dhe ringjallte të vdekurit.

Rama uron besimtarët e krishterë me një ikonë të famshme

SOT - 16.04.2017

Kryeministri ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Rama për të uruar besimtarët ka zgjedhur një ikonë të besimit të krishterë, që tani është tanimë pjesë e pavionit të ri të Muzeut ...

Meshat katolike e ortodokse të Pashkëve, mesazhe edhe politikës

Top Channel - 16.04.2017

Përveç lajmit se Krishti u ngjall, nga Katedralja e Shën Palit, ku u kremtua mesha e Ringjalljes së Krishtit për besimtarët katolikë, arkipeshkvi i Dioqezës Tiranë-Durrës, imzot George Frendo kishte ...

Shkup, besimtarët ortodoksë kremtojnë Pashkët

Portalb - 16.04.2017

Rënia e kambanave, liturgjia dhe përshëndetja “Jezu Krishti u ringjall, vërtetë u ringjall”, në mesnatë në tempullin kishtar “Shën Klimenti i Ohrit” në Shkup shënuan fillimin e festës më të madhe të ...

Frika nga sulmet terroriste, blindohet sheshi 'Nënë Tereza'

SOT - 16.04.2017

Frika nga sulmet terroriste ka bërë që Policia e Shtetit të marrë masa maksimale sigurie në kisha dhe institucione të rëndësisë së vecantë gjatë pashkëve, por edhe në aktivitetet që po zhvillohen.

Presidenti Nishani iu uron besimtarëve festën e Pashkëve:Gëzuar dhe përshumëvjet!

SOT - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani nëpërmjet një mesazhi publik ka uruar të gjithë besimtarët e krishtë Festën e Pashkëve. “Në këtë ditë të shenjtë, të Pashkëve kur të gjithë besimtarët e ...

Pashkët festohen në të gjithë Shqipërinë, besimtarë të shumtë u bënë pjesë e meshave

SOT - 16.04.2017

Kremtimi i festës së pashkëve dhe ringjallja e Krishtit është festuar në të gjithë vendin. Besimtarë të shumtë ishin pjesë e meshave në Lezhë, Sarandë, Shkodër, Fier dhe Korçë ku janë përcjellë edhe ...

Nishani u uron Pashkët besimtarëve të Krishterë

Albeu.com - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani përmes një mesazhi publik u ka uron Festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve të krishterë shqiptarë, kudo që ndodhen.

Presidenti Nishani uron besimtarët festën e Pashkëve

Lajm - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani nëpërmjet një mesazhi publik ka uruar të gjithë besimtarët e krishtë Festën e Pashkëve. “Në këtë ditë të shenjtë, të Pashkëve kur të gjithë besimtarët e ...

Presidenti Nishani u uron Pashkët besimtarëve të krishterë

Top Channel - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, nëpërmjet një mesazhi publik, u uron festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve të krishterë shqiptarë. “Në këtë ditë të shenjtë të Pashkëve, kur të gjithë ...

Çfarë po ndodh? RENEA blindon Tiranën (VIDEO)

Albeu.com - 16.04.2017

Policia e Shtetit prej ditës së djeshme ka marrë masa maksimale sigurie, duke u vënë në gatishmëri të plotë në Tiranë. Ditën e sotme ku besimtarët katolikë dhe ortodoksë festojnë Pashkët, pranë ...

Mesha e Pashkëve, Papa Françesku: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Top Channel - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të vobektëve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Basha: Besimtarë të krishterë ju uroj nga zemra "Gëzuar Pashkët!"

SOT - 16.04.2017

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve dhe u ka përcjellë mesazhin e shpresës dhe besimit për të nesërmen.

Basha: Gëzuar Pashkët! Shpresë dhe besim për të nesërmen që po vjen!

Ina - 16.04.2017

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve dhe u ka përcjellë mesazhin e shpresës dhe besimit për të nesërmen.

Pashkët/ RENEA blindon sheshin “Nënë Tereza”, kontrolle me qen antieksploziv

LajmiFundit - 16.04.2017

Forca të shtuara policore dhe efektiva të RENEA-s kanë zbarkuar mëngjesin e sotëm në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, duke blinduar gjithë zonën. Policia e Shtetit ka marrë masa maksimale sigurie dhe ...

Papa Françesku thirrje katolikëve të botës: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

SOT - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të vobektëve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Papa Françesku në meshën e Pashkëve: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Lajm - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të varfërve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Gruevski kombinohet për Pashkë, ja si është veshur (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.04.2017

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski , ka festuar sot Pashkët së bashku me familjen e tij, kryesisht në kishat e Shkupit dhe në Veles. Por ajo që u ka rënë në sy medieve në këtë ditë, është ...

Ivanov: Ta respektojmë dhe ta ruajmë Republikën e Maqedonisë

Lajm - 16.04.2017

“Dua të gjithë të krishterëve t’ua uroj këtë ditë të madhe – Pashkët, dita kur simbolikisht jeta e mposhti vdekjen. Për këtë arsye, të kënaqemi me jetën, me gjithë bukuritë dhe mirësitë që na sjell”, ...

Ivanov: Ta respektojmë dhe ta ruajmë Republikën e Maqedonisë

Ina - 16.04.2017

“Dua të gjithë të krishterëve t’ua uroj këtë ditë të madhe – Pashkët, dita kur simbolikisht jeta e mposhti vdekjen. Për këtë arsye, të kënaqemi me jetën, me gjithë bukuritë dhe mirësitë që na sjell”, ...

Ivanov mesazh për Pashkët: Ta ruajmë Maqedoninë

Albeu.com - 16.04.2017

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov , ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkës, madje nuk ka nguruar të përziejë edhe politikën në këtë ditë të shënuar.

Papa Françesku uron Pashkët: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Albeu.com - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku , nga bazilika e Shën Pjetrit u kërkoi katolikëve të botës që të mos i injorojnë vuajtjet e emigrantëve , të të vobektëve dhe ...

Mesha e Pashkëve, Papa Françesku: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Portalb - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të vobektëve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Sot kryeministri Rama nuk do të dalë në Komunikimin Javor, ja arsyeja

SOT - 16.04.2017

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se sot nuk do të dalë në Komunikimin Javor, shkak për këtë është bërë festa e Pashkëve. Njoftimin e ka bërë vetë kryeministri Edi Rama në profilin e tij në FB, i ...

Pashkët në Kosovë: Festë e paqes dhe pajtimit

Lajmi.net - 16.04.2017

Në Kosovë besimtarët e krishterë po kremtojnë festën e Pashkëve. Në meshën mbajtur sot Katedralën “Nënë Treza” në Prishtinë u tha se mesazhi i Pashkëve në thelbin e vet bart porosinë për paqe, ...

Dita e 60, Basha: Nga kjo çadër, rilind çdo ditë shpresa për një Shqipëri më të mirë

SOT - 16.04.2017

Edhe në ditën e Pashkës, kryetari i PD ka mbajtur një fjalim për disa minuta në çadrën para Kryeministrisë. Ai u shpreh se sot bëjmë ditën e 60-të në çadër, të vendosur për ti shkuar deri në fund, se ...

Mesazhi i Metës në ditën e Pashkëve: Dialogu është rruga më e mirë

SOT - 16.04.2017

“Dialogu është rruga më e mirë” ky është mesazhi i Kreut të Kuvendit Ilir Meta në ditën e Pashkëve. Ai bëri thirrje për bashkëpunim dhe për të dialoguar në mënyrë që ngërçi politik të zgjidhet.

Basha uron Pashkët nga "çadra e lirisë"

Albeu.com - 16.04.2017

Protesta e opozitës sot është në ditë n e 60 dhe ashtu si çdo ditë, kryedemokrati Lulzim Basha uroi të gjithë besimtarët e krishterë për Pashkë. Basha tha çadra ku opozita po zhvillon protestën është ...

Lulzim Basha mesazh Ramës nga cadra e protestës në festën e Pashkëve

LajmiFundit - 16.04.2017

Kryetari i PD, Lulzim Basha nga çadra e protestës dha një mesazh për kryeministrin Edi Rama. Basha tha se paqja po zbret në zemrën e çdo shqiptari, pavarësisht se Rama po i fryn tam tameve të luftës, ...

“Zjarri i shenjtë”, ceremonia në kishën e varrit në Jeruzalem

Top Channel - 16.04.2017

Ceremonia e lashtë e “zjarrit të shenjtë” mblodhi sërish me mijëra besimtarë ortodoksë në Jeruzalem, nën sytë e rreptë të forcave të shtuara policore, të angazhuara në mbrojtjen e vendit më të ...

Jahjaga uron besimtarët katolikë për Pashkët

Lajmi.net - 16.04.2017

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka uruar besimtarët katolikë me rastin e festës së Pashkëve. “Të gjithë besimtarëve, ju shpreh urimet e mia më të përzemërta për festën e Pashkëve.

Papa thërret për paqe në Siri e Ukrainë

Lajmi.net - 16.04.2017

Papa Françesku u është drejtuar mijëra besimtarëve për me rastin e festës së Pashkëve. Në fjalimin e tij, Papa Francesku ka bërë thirrje për paqe në Siri dhe Ukrainë në meshën e mbajtur në Vatikan.

Kështu zgjodhi Elvana të urojë Pashkët (Foto)

Lajmi.net - 16.04.2017

Këngëtarja Elvana Gjata është njëra ndër emrat e njohur të estradës e cila ka uruar besimtarët e krishterë me rastin e Pashkëve. Në rrjetin social Instagram, Elvana ka publikuar një foto në të cilën ...

Meta uron besimtarët e krishterë në festën e Pashkëve

Albeu.com - 16.04.2017

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta , përcolli urimet e tij për festën e Pashkëve. Pas vizitës së bërë në Katedralen Ortodokse “Ngjalla e Krishtit”, z. Meta , duke folur për mediat e pranishme, uroi të ...

Basha uron Pashkët nga “çadra e lirisë”

Lajm - 16.04.2017

Protesta e opozitës sot është në ditë n e 60 dhe ashtu si çdo ditë, kryedemokrati Lulzim Basha uroi të gjithë besimtarët e krishterë për Pashkë. Basha tha çadra ku opozita po zhvillon protestën është ...

Të krishterët festojnë ringjalljen e Krishtit

Top Channel - 16.04.2017

Mesnata e Pashkës ortodokse është festuar nga qindra besimtarë, të cilët janë mbledhur në sheshin para katedrales në Korçë për të pritur ringjalljen e Krishtit.

Veliaj: Dita e Pashkës na shërben për të kuptuar se shumë gjëra na bashkojnë

Albeu.com - 16.04.2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës , Erion Veliaj , ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Ai vizitoi Qendrën Sinodike të Kishës Ortodokse, ku i ka uruar festën kreut të besimtarëve ...

Veliaj: Dita e Pashkës na shërben për të kuptuar se më shumë gjëra na bashkojnë se sa na ndajnë

SOT - 16.04.2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Ai vizitoi Qendrën Sinodike të Kishës Ortodokse, ku i ka uruar festën kreut të besimtarëve ...

Pashkët e “blinduara”

Top Channel - 16.04.2017

Në të gjitha kishat e vendit ku u zhvilluan ceremonitë e shenjta të Pashkëve, policia vendosi siguri shtesë. Policia e rendit ruajti të shtunën në mesnatë dhe këtë të dielë objektet e kultit.

Pashkët/ Kisha apel politikës për zgjidhjen e krizës

SOT - 16.04.2017

Besimtarët e Krishterë kremtojnë Pashkën, ringjalljen e Krishtit. Mijëra persona kanë ndjekur nga afër meshën dhe janë lutur në këtë ditë të shenjtë të kalendarit të krishterë, që përkon në të njëjtë ...

Pashkë dhe politikë

Top Channel - 16.04.2017

Thirrja e klerikëve për dialog është dëgjuar nga politikanët shqiptarë, por ende nuk duket ndonjë shenjë se gjërat po ndryshojnë. Edi Rama tha se në respekt të Pashkëve nuk do të bënte komunikimin ...

Ivanov: Ta respektojmë dhe ta ruajmë Maqedoninë

Lajmi.net - 16.04.2017

Dua të gjithë të krishterëve t’ua uroj këtë ditë të madhe – Pashkët, dita kur simbolikisht jeta e mposhti vdekjen. Për këtë arsye, të kënaqemi me jetën, me gjithë bukuritë dhe mirësitë që na sjell”, ...

Zaev i çon “selam” Ivanovit për pashkët, ja porosia

Ina - 16.04.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, së bashku me disa funksionarë të partisë së tij, për festën e Pashkëve ishte i pranishëm në kishën “Shën Dimitrij” në Strumicë, prej ku uroi të krishterët për Pashkët.

Zaev: Do përgjigjemi për detyrën tonë, jetë për të gjithë

Albeu.com - 16.04.2017

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev i cili ka festuar sot festën e Pashkës së bashku me disa funksionarë të partisë së tij në kishën "Shën Dimitrij" në Strumicë, ka uruar të krishterët për këtë festë dhe ka ...

Në Vatikan kremtohet festa e Pashkëve

Portalb - 16.04.2017

Festa krishtere e Pashkëve u kremtua edhe në Vatikan me meshën e drejtuar nga lideri shpirtëror i botës katolike, Papa Françesku, raporton Anadolu Agency (AA).

Pashkët, shqiptarët urojnë bashkëqytetarët maqedonas – VIDEO

Shqipmedia - 16.04.2017

Me thyerjen e vezëve dhe ngritjen e gotave banorët myslimanë dhe ortodoksë të Komunës Sopishtë festuan Pashkët. Familjet e Zoran Simonovskit dhe Tomisllav Aleksovskit ishin mikpritësit e banorëve ...

Mariza Ikonomi ?ndez? çadrën e protestës opozitare (VIDEO)

Albeu.com - 16.04.2017

Në ditë festash, vetvetiu qytetin e pushton një qetësi që njerëzve u mungon në ditët e zhurmshme me shumë trafik në rrugë e me punë. E tillë ishte atmosfera edhe në Tiranë në këtë të diel të Pashkëve.

Mariza Ikonomi “ndez” çadrën e protestës

SOT - 16.04.2017

Në ditë festash, vetvetiu qytetin e pushton një qetësi që njerëzve u mungon në ditët e zhurmshme me shumë trafik në rrugë e me punë. E tillë ishte atmosfera edhe në Tiranë në këtë të diel të Pashkëve.

Pashkët e “blinduara”

Lajmi.net - 16.04.2017

Në të gjitha kishat e Shqipërisë ku u zhvilluan ceremonitë e shenjta të Pashkëve, policia vendosi siguri shtesë. Policia e rendit ruajti të shtunën në mesnatë dhe këtë të dielë objektet e kultit.

Këngëtarja e njohur ‘ndez’ opozitën (Video)

Lajmi.net - 16.04.2017

Në këtë ditë feste, protestuesit kanë kaluar disa momente emocionuese në çadrën e opozitës. Edhe pse në kryeqytet mbizotëron qetësia për shkak të Pashkëve, në çadër atmosfera është ndezur nga zëri i ...

Don Lush Gjergji: Në dorë të Zotit dhe Shtetit

Lajmi.net - 16.04.2017

Festimi i Pashkëve sot në Kosovë kaloi në mënyrë të qetë dhe se asgjë nuk kishte për t’u shqetësuar, kështu tha Don Lush Gjergji në një lidhje direkte në Klan Kosova.

Ngjallja e Krishtit, besimtarët e krishterë kremtojnë Pashkët

Ora news - 16.04.2017

Besimtarët ortodoksë dhe katolike festojnë sot Pashkët, ndërsa mesnatë kremtuan ngjalljen e Jezu Krishtit. Mijëra besimtarë u mblodhën mbrëmë në katedralen ortodokse “Ngjallja e Krishtit” në ...

Sot do të vazhdojë festa e Pashkëve në Maqedoni

Telegrafi - 16.04.2017

Besimtarët ortodoksë dhe katolik sot do të festojnë festën krishtere – Pashkët, ditë ku sipas tyre Krishti dëshmoi fuqinë e tij hyjnore dhe ringjallte të vdekurit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sot do të vazhdojë festa e Pashkëve në Maqedoni

Botasot - 16.04.2017

Besimtarët ortodoksë dhe katolik sot do të festojnë festën krishtere – Pashkët, ditë ku sipas tyre Krishti dëshmoi fuqinë e tij hyjnore dhe ringjallte të vdekurit.

Gëzuar Pashkët! ‘Mapo.al’ uron të gjithë besimtarët e krishterë

Mapo - 16.04.2017

Besimtarët katolikë dhe ortodoksë festojnë sot festën jubilare të Pashkëve, që simbolizon ringjalljen e Krishtit dhe triumfin e tij mbi vdekjen. Arqipeshkvi Katolik i Durrësit dhe Tiranës, Imzon ...

Presidenti Nishani uron besimtarët festën e Pashkëve

Ora news - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani nëpërmjet një mesazhi publik ka uruar të gjithë besimtarët e krishtë Festën e Pashkëve. “Në këtë ditë të shenjtë, të Pashkëve kur të gjithë besimtarët e ...

FOTO/ Doda e Kryemadhi lënë pas diskutimet për koalicionin, urojnë së bashku Pashkët

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE – Besimtarët e krishterë kremtojnë sot Pashkët. Mesazhet e urimit të përcjella në këtë ditë theksojnë rëndësinë e paqes, komunikimit dhe dashurisë mes njerëzve.

Krishterët e Shkodrës kremtojnë festën e Pashkëve

Ora news - 16.04.2017

Duke ndezur qirinjtë e lutjes, që simbolizojnë dritën e përjetshme, besimtarët e Krishterë të Shkodres, ashtu si në të gjithë botën kanë nisur mbrëmjen e së shtunës festimet e Pashkëve.

Zyrtarët e lartë urojnë festën e Pashkës: Dita e ripërtëritjes së besimit e shpresës

Botasot - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe Kryeministri Edi Rama kanë uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Presidenti Nishani nëpërmjet një mesazhi publik u uroi Festën e Pashkës të ...

Ringjallja e Krishtit, Pashkët festohen në të gjithë Shqipërinë

Ora news - 16.04.2017

Kremtimi i festës së pashkëve dhe ringjallja e Krishtit është festuar në të gjithë vendin. Besimtarë të shumtë ishin pjesë e meshave në Lezhë, Sarandë, Shkodër, Fier dhe Korçë ku janë përcjellë edhe ...

Nishani u uron Pashkët besimtarëve të Krishterë: T’i tregojmë botës vlerat tona

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE- Presidenti i Republikës, Bujar Nishani përmes një mesazhi publik u ka uron Festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve të krishterë shqiptarë, kudo që ndodhen.

Besimtarët e krishterë festojnë Pashkët, përcillen mesazhe paqeje e shprese

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE – Besimtarët ortodoksë dhe katolikë në mbarë vendin kremtojnë ngjalljen e Krishtit, dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të krishterë. Në Tiranë mesha e ortodoksëve u mbajt në Katedralen ...

Presidenti Nishani u uron festën e Pashkëve, besimtarëve të krishterë shqiptarë

Mapo - 16.04.2017

Presidenti i Republikës Bujar Nishani nëpërmjet një mesazhi publik u uron Festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve të krishterë shqiptarë, kudo që ndodhen: “Të dashur besimtarë të krishterë shqiptarë! ...

Meshat katolike e ortodokse të Pashkëve, mesazhe politikës së Tiranës

Mapo - 16.04.2017

Përveç lajmit se Krishti u ngjall, nga Katedralja e Shën Palit, ku u kremtua mesha e Ringjalljes së Krishtit për besimtarët katolikë, arkipeshkvi i Dioqezës Tiranë-Durrës, imzot George Frendo kishte ...

Siguria për Pashkët/ RENEA blindon sheshin “Nënë Tereza”, kontrolle me qen antieksploziv (Foto)

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE – Forca të shumta policore dhe të RENEA-s kanë zbarkuar mëngjesin e sotëm në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, duke blinduar gjithë zonën. Policia e Shtetit ka marrë masa maksimale sigurie dhe ...

Besimtarët katolikë e ortodoksë kremtuan ringjalljen e Krishtit

ABC News - 16.04.2017

Sot besimtarët e krishterë në mbarë botën kremtojnë Pashkët, ringjalljen e Krishtit dhe ABC News u uron të gjithëve Gezuar! Këtë vit dita e Pashkëve katolike ka përkuar me atë të pashkëve ortodokse.

Basha uron Pashkët: Me shpresë dhe besim për të nesërmen që po vjen

Ora news - 16.04.2017

Kreu i PD, Lulzim Basha ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë festën e pashkëve. Me anë të një postimi në FB, Basha shkruan: “Besimtarëve të krishterë ju uroj nga zemra Gëzuar Pashkët! Zoti i ...

Rama u uron Pashkët besimtarëve të krishterë me një ikonë të famshme

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE – Kryeministri Edi Rama zgjodhi për të uruar besimtarët e Krishterë për Pashkët, një imazh të restauruar të ikonës së famshme Burimi Jetëdhënës, në vitin 2013 dhe sot.

​ Mesha e Pashkëve, Papa Françesku: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Zeri - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të vobektëve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Papa Françesku në meshën e Pashkëve: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Telegrafi - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të varfërve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Papa Françesku në meshën e Pashkëve: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Botasot - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të varfërve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Presidenti Nishani u uron Pashkët besimtarëve të krishterë

ABC News - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, u ka uruar festën e Pashkëve besimtarëve të krishterë shqiptarë kudo që ndodhen përmes një mesazhi publik. Duke u uruar paqe, mbarësi e begati në familje, kreu ...

Ivanov: Ta respektojmë dhe ta ruajmë Republikën e Maqedonisë

Telegrafi - 16.04.2017

“Dua të gjithë të krishterëve t’ua uroj këtë ditë të madhe – Pashkët, dita kur simbolikisht jeta e mposhti vdekjen. Për këtë arsye, të kënaqemi me jetën, me gjithë bukuritë dhe mirësitë që na sjell”, ...

Mesha e Pashkëve, Papa Françesku: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve

Mapo - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të vobektëve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Basha uron Pashkët: Me shpresë dhe besim për të nesërmen që po vjen

Botasot - 16.04.2017

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë me rastin e festës së Pashkëve. Përmes një mesazhi në “Facebook” Basha iu uron paqe shqiptarëve, me shpresë për të nesërmen që ...

Të krishterët kremtojnë Pashkët, mijëra besimtarë mblidhen në sheshin “Shën Pjetër” në Vatikan

BalkanWeb - 16.04.2017

VATIKAN- Mijëra njerëz janë mbledhur në Sheshin “Shën Pjetër” në Romë për të ndjekur ceremoninë e Pashkëve të drejtuara nga Papa Francesku. Papa Francesku u bëri thirrje të gjithë besimtarëve që të ...

Meshat katolike e ortodokse të Pashkëve

ABC News - 16.04.2017

“Krishti u ngjall, vërtet u ngjall"! Kjo është fraza me të cilën besimtarët e krishterë pritën datën më të rëndësishme të kalendarit të tyre, ngjalljen e Krishtit.

Sot kryeministri Edi Rama nuk do të dalë në Komunikimin Javor

Ora news - 16.04.2017

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se sot nuk do të dalë në Komunikimin Javor, shkak për këtë është bërë festa e Pashkëve. Njoftimin e ka bërë vetë kryeministri Edi Rama në profilin e tij në FB, i ...

Ivanov: Ta respektojmë dhe ta ruajmë Republikën e Maqedonisë

Botasot - 16.04.2017

“Dua të gjithë të krishterëve t’ua uroj këtë ditë të madhe – Pashkët, dita kur simbolikisht jeta e mposhti vdekjen. Për këtë arsye, të kënaqemi me jetën, me gjithë bukuritë dhe mirësitë që na sjell”, ...

Papa Françesku në meshën e Pashkëve: Mos i injoroni vuajtjet e emigrantëve

Gazeta Express - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku u kërkoi katolikëve të botës të mos injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të varfërve e personave që janë më të cënueshëm se të ...

Mesazhet e politikës, Meta: Dialog për një të nesërme më të mirë

Ora news - 16.04.2017

Në ditën e Pashkëve politikanët folën për dialog, reflektim që do i shërben vendit dhe të ardhmes së Shqipërisë. Nga katedralja e Ortodoksëve, në Kishën ku bëhen pritjet e autoriteteve pas refuzimit ...

Basha uron Pashkët nga çadra: I them atij që i fryn ‘tam tameve’ të luftës edhe në këtë ditë se…

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE – Në ditën e 60 të protestës, në çadrën e ngritur para Kryeministrisë, kryedemokrati uroi të gjithë besimtarët e krishterë për Pashkë. Basha tha çadra ku opozita po zhvillon protestën është ...

Pashkët në Kosovë, festë e paqes dhe pajtimit

Telegrafi - 16.04.2017

Në Kosovë besimtarët e krishterë po kremtojnë festën e Pashkëve. Në meshën mbajtur sot Katedralën “Nënë Treza” në Prishtinë u tha se mesazhi i Pashkëve në thelbin e vet bart porosinë për paqe, ...

Besimtarët katolikë e ortodoksë kremtojnë Pashkët. Si u festua në rrethe

BalkanWeb - 16.04.2017

Mesnata solli lajmin e gëzuar për të gjithë besimtarët e krishterë se “Krishti u ringjall”, e bashkë me të dhe shpresa për botën, i cili është dhe simboli i Pashkëve.

Meshat e Pashkëve, mesazhe edhe politikës (Video)

Telegrafi - 16.04.2017

Përveç lajmit se Krishti u ngjall, nga Katedralja e Shën Palit, ku u kremtua mesha e Ringjalljes së Krishtit për besimtarët katolikë, arkipeshkvi i Dioqezës Tiranë-Durrës, imzot George Frendo kishte ...

Festimet për Pashkët në Lezhë

ABC News - 16.04.2017

Ringjallja e Krishtit në qytetin e Lezhës po festohet ndryshe këtë vit. Bashkia e Lezhës e ndihmuar nga biznesmenët ka dhuruar rreth 3 mijë vezë për Pashkët.

Festohen Pashkët

RTSH - 16.04.2017

Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Festës së Pashkëve, besimtarët nga e gjithë Shqipëria u janë drejtuar kishave dhe katedraleve. Në një atmosferë të gëzuar ata kryen ritualet e ...

Pashkët në Kosovë: Festë e paqes dhe pajtimit

Zeri - 16.04.2017

Në Kosovë besimtarët e krishterë po kremtojnë festën e Pashkëve. Në meshën mbajtur sot Katedralën “Nënë Treza” në Prishtinë u tha se mesazhi i Pashkëve në thelbin e vet bart porosinë për paqe, ...

“Sot janë Pashkët”/ Rama e lë pushim politikën, ja ç’thotë për “Komunikimin Javor”

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRAN E- Ndryshe nga çdo e diel, ku kryeministrin Edi Rama e ndiqnim në rubrikën e përjavshme në profilin e tij në “Facebook”, sot kjo gjë nuk do të ndodhë.

Blindohet kisha Ortodokse në Tiranë, snajper dhe forca policore të pranishme

Botasot - 16.04.2017

Masat e sigurisë në Tiranë sot në ditën e Pashkëve sa vijnë e shtohen. Ky plan ka nisur të intesifikohet që prej natës së mbrëmshme pranë objekteve të kultit, kur u mbajt mesha e mesnatës dhe masat e ...

Papa Françesku uron besimtarët për festën e Pashkëve

ABC News - 16.04.2017

Papa Françesku ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve në meshën e së dielës të zhvilluar në Sheshin “Shën Pjetër” në Vatikan.

Meta uron besimtarët e krishterë për Pashkët, përcjell mesazhe edhe për dialogun

BalkanWeb - 16.04.2017

T IRANE- Kreu i Kuvendit Ilir Meta, ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Teksa është shprehur se kjo ditë vë theksin tek urimet për më shumë paqe, mirësi, e dashuri mes njerëzve, ...

Rama: Në këtë vend festat e njëri-tjetrit janë festa të gjithëve

ABC News - 16.04.2017

Kryeministri Rama uroi Pashkët përmes një postimi në Facebook, duke e cilësuar këtë ditë si të shënuar për të gjithë të krishterët. “E mira e madhe e këtij vendi është se festat e njëri-tjetrit janë ...

Basha i drejtohet Ramës nga çadra: Atij që i fryn tam tameve të luftës

ABC News - 16.04.2017

Dita e 60 e protestës në çadër është shndërruar në ditë feste. I frymëzuar edhe nga atmosfera e Pashkëve kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nga çadra i dha një mesazh kryeministrit Edi Rama.

Besimtarët përcjellin urimin për Pashkët

Ora news - 16.04.2017

Besimtarët katolikë dhe ortodoksë kanë kremtuar festën e Pashkëve. Bashkë me festën ata kanë përcjellë edhe mesazhet e tyre për më shumë paqe dhe harmoni.

Jahjaga uron besimtarët katolikë për Pashkët

Zeri - 16.04.2017

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka uruar të gjithë besimtarët katolikë me rastin e festës së Pashkëve. “Uroj që kjo festë, t’ju gjej mes njerëzve tuaj të dashur, në paqe, harmoni e ...

“I them atij që i fryn ‘tam tameve’ në Pashkë se paqja do zbresë në zemrat e shqiptarëve"

Botasot - 16.04.2017

Edhe sot në ditën e Pashkëve kreu i PD-së Lulzim Basha vijoi të mbante një fjalim nga çadra e protestës. Në ditën e 60 të protestës, Basha tha se çadra ku opozita po zhvillon protestën është çadra e ...

Meta uron besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve dhe bën apel për dialog

Gazeta Express - 16.04.2017

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, përcolli urimet e tij për festën e ...

Mesazhi i Papës për Pashkët: Reflektim për emigrantët që vuajnë pasojat e rënda

Ora news - 16.04.2017

Në mesazhin e tij me rastin e Pashkëve, Papa Francesku shprehu domosdoshmërinë e mosinjorimit të emigrantëve të cilët po vuajnë pasoja të rënda. “Nëse përpiqemi të imagjinojmë atë skenë do të shohim ...

Veliaj uron Pashkët: Ne të politikës duhet të kemi turp, kur shohim si myslimanë e të krishterë përqafohen

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE – Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Ai vizitoi Qendrën Sinodike të Kishës Ortodokse, ku i ka uruar festën kreut të ...

Kisha apel politikës: Përgjegjësi për zgjidhjen e krizës

Ora news - 16.04.2017

Besimtarët e Krishterë kremtojnë Pashkën, ringjalljen e Krishtit. Mijëra persona kanë ndjekur nga afër meshën dhe janë lutur në këtë ditë të shenjtë të kalendarit të krishterë, që përkon në të njëjtë ...

Jahjaga uron besimtarët krishterë për Pashkët

Telegrafi - 16.04.2017

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka uruar të gjithë besimtarët katolikë me rastin e festës së Pashkëve. “Të gjithë besimtarëve, ju shpreh urimet e mia më të përzemërta për festën e ...

Meta uron besimtarët e krishterë për Pashkët, përcjell mesazhe edhe për dialogun në politikë

Botasot - 16.04.2017

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, përcolli urimet e tij për festën e Pashkëve. Pas vizitës së bërë në Katedralen Ortodokse “Ngjalla e Krishtit”, Meta, duke folur për mediat e pranishme, uroi të gjithë ...

Limaj uron besimtarët e krishterë për Pashkët

Botasot - 16.04.2017

Kryetari i Nisma-s, Fatmir Limaj ka uruar me rastin e festës së Pashkëve. “Në këtë ditë të veçantë për besimtarët e krishterë, uroj që sa më shumë të ketë dashuri, paqe, harmoni, e çdo gjë të mirë në ...

Limaj uron të gjithë besimtarët e krishterë për Pashkët

Botasot - 16.04.2017

Gëzuar Pashkët për të gjithë besimtarët e krishterë! Në këtë ditë të veçantë për besimtarët e krishterë, uroj që sa më shumë të ketë dashuri, paqe, harmoni, e çdo gjë të mirë në familjet e të ...

Papa udhëheq Meshën e Pashkëve

RTSH - 16.04.2017

Papa Francesku udhehoqi festimet e Pashkëve para mijëra pelegrinëve te mbledhur në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan. Papa Françesku, bëri thirrje për paqe në Lindjen e Mesme dhe në Siri, vend i ...

Limaj uron të gjithë besimtarët e krishterë për Pashkët

Telegrafi - 16.04.2017

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë me rastin e festës së Pashkëve. “Në këtë ditë të veçantë për besimtarët e krishterë, uroj që sa më shumë të ketë ...

Papa denoncon “regjimet shtypëse” por bën thirrje për vetëpërmbajtje

Botasot - 16.04.2017

Papa Françesku ka denoncuar “regjimet shtypëse”, në mesazhin e tij për Pashkët, por ka bërë thirrje për vetëpërmbajtje. Ai u bëri thirrje edhe udhëheqësve botërore që të parandalojnë përhapjen e ...

Elvana Gjata uron fansat për Pashkët

BalkanWeb - 16.04.2017

Këngëtarja e njohur shqiptare, Elvana Gjata, përvec angazhimevë të saj profesionale, nuk lë pas dore fansat e saj në rrjetet sociale. Së fundmi Elvana ka uruar ndjekësit e saj të shumtë për Pashkët, ...

Pashkët, “blindohet” Tirana

Ora news - 16.04.2017

Festa e pashkëve në Tiranë është kremtuar nën masa të rrepta sigurie. Një paralajmërim i Ambasadës Amerikane në Tiranë për rrezikun e ndonjë sulmi të mundshëm terrorist ka mobilizuar gjithë Policinë ...

Zaev: Do të përgjigjemi për detyrën tonë të shenjtë, do të ketë jetë për të gjithë

Telegrafi - 16.04.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, së bashku me disa funksionarë të partisë së tij, për festën e Pashkëve ishte i pranishëm në kishën “Shën Dimitrij” në Strumicë, prej ku uroi të krishterët për Pashkët.

Zaev: Do të përgjigjemi për detyrën tonë të shenjtë, do të ketë jetë për të gjithë

Botasot - 16.04.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, së bashku me disa funksionarë të partisë së tij, për festën e Pashkëve ishte i pranishëm në kishën “Shën Dimitrij” në Strumicë, prej ku uroi të krishterët për Pashkët.

Elvana Gjata uron pashkët...shikoni sa ndryshe shfaqet këngëtarja (Foto)

Gazeta Express - 16.04.2017

Këngëtarja Elvana Gjata ka uruar gjatë ditës së sotme besimtarët e krishterë përmes një postimi në rrjete ...

E papritura e Pashkëve në çadrën e PD-së

Gazeta Express - 16.04.2017

Në ditë festash, vetvetiu qytetin e pushton një qetësi që njerëzve u mungon në ditët e zhurmshme me shumë trafik në rrugë e me punë. E tillë ishte atmosfera edhe në Tiranë në këtë të dielë të ...

E papritura e Pashkëve në çadrën e PD-së

Botasot - 16.04.2017

Në ditë festash, vetvetiu qytetin e pushton një qetësi që njerëzve u mungon në ditët e zhurmshme me shumë trafik në rrugë e me punë. E tillë ishte atmosfera edhe në Tiranë në këtë të dielë të ...

Dreka e Pashkëve në familjen Topalli (Foto)

Gazeta Express - 16.04.2017

Ish-kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli e ka treguar gjithnjë që është një e krishterë e ...

Politikania shqiptare publikon foton më të bukur për Pashkë (Foto)

Gazeta Express - 16.04.2017

Zëdhënësja e Kryesisë së Partisë Socialiste dhe sekretarja për rininë Elisa Spiropali ka publikuar në rrjete sociale një nga fotot më të ëmbla për festën e ...

Don Lush Gjergji: Në dorë të Zotit dhe Shtetit

Zeri - 16.04.2017

Festimi i Pashkëve sot në Kosovë kaloi në mënyrë të qetë dhe se asgjë nuk kishte për t’u shqetësuar, kështu tha Don Lush Gjergji në një lidhje direkte në Klan Kosova.

Modelja dhuron skena nudo për Pashkë

Ora news - 16.04.2017

Modelja e Victoria Secret, Adriana Lima ka sjellë disa skena nudo për festën e Pashkëve. 35-vjecarja ka realizuar një video shumë provokuese për revistën LOVE, ku zhvishet në dush duke ngrënë në ...

Deputeti i PS bën urimin për Pashkë, por harron një detaj të rëndësishëm

BalkanWeb - 16.04.2017

TIRANE- Festa e Pashkëve këtë vit ra në një ditë, edhe për besimtarët ortodoksë edhe për ata katolikë. Por, ndoshta një gjë të tillë e ka harruar deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko.

Rama uron Pashkët me ikonën e restauruar të muzeut “Onufri”

Java News - 16.04.2017

Kryeministri ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Rama për të uruar ka zgjedhur një ikonë të besimit të krishterë, që tani është pjesë e pavionit të ri të Muzeut Onufri.

Pashkët, RENEA kontroll sheshit “Nënë Tereza” me snajper dhe qen anti-eksploziv

Java News - 16.04.2017

Frika nga sulmet terroriste ka bërë që Policia e Shtetit të marrë masa maksimale sigurie në kisha dhe institucione të rëndësisë së vecantë gjatë pashkëve, por edhe në aktivitetet që po zhvillohen.

Nishani uron Pashkët: Kjo ditë na ofron sërish mundësinë që të përmbushim detyrat

Java News - 16.04.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani nëpërmjet një mesazhi publik ka uruar Festën e Pashkëve të gjithë besimtarëve të krishterë shqiptarë, kudo që ndodhen.

Ivanov: Ta respektojmë dhe ruajmë Republikën e Maqedonisë

Alb Portali - 16.04.2017

“Dëshiroj që të gjithë të krishterëve t’ua uroj këtë ditë të madhe – Pashkët, dita kur simbolikisht jeta e fitoi vdekjen. Prandaj, t’i gëzohemi jetës, të gjitha të mirave dhe bukurive që na i sjell ...

Papa flet me rastin e Pashkëve, bën thirrje për paqe në Siri

Java News - 16.04.2017

Papa Françesku, me rastin e Pashkëve, bëri sot thirrje për paqe në Lindjen e Mesme dhe në Siri, vend i martirizuar dhe viktimë e një lufte që nuk pushon së shkaktuari tmerr dhe vdekje, në bekimin e ...

Rama uron besimtarët e krishterë me ikonën e famshme (FOTO)

Durres Lajm - 16.04.2017

Kryeministri Rama ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Në këtë ditë ai ka zgjedhur të ndajë në Facebook një ikonë të veçantë të Onufrit, duke na kujtuar edhe thesaret kulturore të ...

Basha uron Pashkët nga çadra: Jemi të vendosur deri në fitore

Java News - 16.04.2017

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në ditën e 58 të protestës ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Ndrysh nga ditët e tjera, në respekt të festës, Basha u shfaq ...

Snajpera mbi kupolë, si po e mbron RENEA Katedralen Ortodokse të Tiranës (GALERI)

Java News - 16.04.2017

Masat e sigurisë në Tiranë sot në ditën e Pashkëve sa vijnë e shtohen. Ky plan ka nisur të intesifikohet që prej natës së mbrëmshme pranë objekteve të kultit, kur u mbajt mesha e mesnatës dhe masat e ...

Veliaj uron Pashkët: Politika duhet të ndihet e turpëruar kur sheh harmoninë fetare

Java News - 16.04.2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Ai vizitoi Qendrën Sinodike të Kishës Ortodokse, ku i ka uruar festën kreut të besimtarëve ...

Urimet e VIP-ave për Pashkë (FOTO)

Durres Lajm - 16.04.2017

Besimtarët e krishterë katolikë e ortodoksë sot festojnë Pashkën, me këtë rast të shumtë kanë qenë VIP-at shqiptarë që kanë uruar në rrjetet sociale. Me vezë të kuqe, me urime për mbarësi, paqe e ...

Pashkët/ Në Lezhë festojnë bashkë të krishterë e mysliman

Java News - 16.04.2017

Festa e Pashkëve në Lezhë u festua në një mënyrë krejt të veçantë duke mbledhur së bashku të krishterë e mysliman. Një shportë gjigante me vezë u vendos këtë mëngjes në sheshin “Papa Gjon Pali i ...

Ivanov: Ta respektojmë dhe ruajmë Republikën e Maqedonisë

Antpress - 16.04.2017

Dëshiroj që të gjithë të krishterëve t’ua uroj këtë ditë të madhe – Pashkët, dita kur simbolikisht jeta e fitoi vdekjen. Prandaj, t’i gëzohemi jetës, të gjitha të mirave dhe bukurive që na i sjell ...

Thaçi: Uroj të gjithë besimtarëve krishterë festën e Pashkëve

Kosova Live - 16.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. “Të gjithë besimtarëve të krishterë, urime të përzemërta për festën e Pashkëve.

Qytetarët e Maqedonisë ikin drejt Greqisë (VIDEO)

Ina - 15.04.2017

E premtja e madhe para Pashkëve ka gjetur të boshatisura pothuajse tërësisht rrugët dhe sheshet e Shkupit por rreth 160 kilometra më tej është shtuar dukshëm numri i makinave në vendkalimin kufitar ...

Pashkët zbrazin rrugët, “mbrojtësit” harruan unitaritetin e Platformën

Lajm - 15.04.2017

Shkupi dhe shumë qytete të tjera të Maqedonisë thuajse janë zbrazur tërësisht. Rrugët nga të cilat jo më larg se dy ditë më parë ngriheshin tensione dhe bëhej thirrje për mbrojtjen e shtetit sepse ...

Festa e Pashkëve sjell turistë të shumtë në Ohër dhe Strugë (Video)

Lajm - 15.04.2017

Moti i me diel ka tërhequr notarët e parë në Strugë. Një grup i vizitorëve nga Shkupi u lanë në ujërat e Drinit të Zi. Për disa vizitorë në Strugë, që kishin ardhur për festat e Pashkëve, ky ishte ...

Festa e Pashkëve, deputetja shqiptare i zbukuron vezët me ?diamante? (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.04.2017

Besimtarët e krishtërë dhe ortodoksë kanë nisur ngjyrosjen e vezeve, traditën shumëvjeçare të Pashkëve . Dëshirën e madhe për t’i zbukuruar sa më denjësisht na e ka treguar edhe deputetja e Kuvendit, ...

“Të ngjyrosim vezët më të mëdha të Pashkëve”

Lajm - 15.04.2017

“Të ngjyrosim vezët më të mëdha të Pashkëve” është moto nën të cilën, sot prej orës 12 deri 16 në hapësirat e qendrës tregtare “Vero” në Shkup do të mbahen aktivitete për më të rinjtë, me rastin e ...

Pashkët zbrazin sheshet e Maqedonisë, "mbrojtësit" harrojnë Platformën Shqiptare

Albeu.com - 15.04.2017

Shkupi dhe shumë qytete të tjera të Maqedonisë thuajse janë zbrazur tërësisht. Rrugët nga të cilat jo më larg se dy ditë më parë ngriheshin tensione dhe bëhej thirrje për mbrojtjen e shtetit sepse ...

Ahmeti: Kjo festë është edhe një rast për të reflektuar mbi paqen, faljen dhe pajtimin

Lajm - 15.04.2017

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, me rastin e festë së Pashkëve ka uruar të gjithë qytetarët e Maqedonisë që festojnë këtë festë. Ai në letrën e tij të urimit thekson se, kjo festë është një rast për të ...

Ali Ahmeti – ja “selami” për Pashkët

Ina - 15.04.2017

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, me rastin e festë së Pashkëve ka uruar të gjithë qytetarët e Maqedonisë që festojnë këtë festë. Ai në letrën e tij të urimit thekson se, kjo festë është një rast për të ...

Dojrani i mbushur me turistë për fundjavën e Pashkëve

Lajm - 15.04.2017

Kapacitetet pranuese në sektorin privat dhe komercial në Dojran gjatë kohës së Pashkëve janë kopmlet të rezervuara, njoftpjnë nga Zyra turistike. Sipas punëtorëve turistik në bregun e Dojranut ka më ...

Ahmeti uron Pashkët: Gjërat që na bashkojnë janë shumë më të mëdha se sa ato që na ndajnë

Portalb - 15.04.2017

“Me rastin e festës së madhe të Pashkëve, festës së triumfit të jetës dhe shpresës” kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka dërguar telegram urimi për besimtarët ortodoks duke ...

Festa e Pashkëve, fluks i madh në dogana

SOT - 15.04.2017

Java e Pashkëve ka sjellë njëkohësisht edhe fluks në portin e Durrësit dhe të Vlorës, pasi emigrantët kanë preferuar të festojnë me pjesën tjetër të familjes në vendlindje, duke përfituar edhe nga ...

Ngjyrosje dhe zbukurim i vezëve të Pashkëve në Qendrën Vero

Portalb - 15.04.2017

“T’i ngjyrosim vezët më të mëdha për Pashkë” është motoja nën të cilën sot prej orës 12 deri në orën 16 në aulën e Qendrës Tregtare Vero do të mbahet aheng për më të vegjlit.

Ivanov: Nuk ka ditë më të bekuar se Pashkët, për këtë arsye ju bëj thirrje që së bashku të kërkojmë mirëkuptime

Lajm - 15.04.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, me rastin e festës së Pashkëve ka uruar qytetarët e Maqedonisë. Ai në letrën e tij uron qytetarët për shëndet, bekim dhe shpirt të qetë.

Pacolli: Pashkët të ringjallin virtytet që shqiptarët i kultivuan me sheku

Lajmi.net - 15.04.2017

Kryetari i Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka uruar me rastin e festës së Pashkëve. “Urimet e mia më të përzemërta me rastin e festës së Pashkëve bashkatdhetarëve dhe të gjithë atyre të besimit ...

Video/ Kisha autoqefale shqiptare mban meshën e Pashkës në gjuhën greke

SOT - 15.04.2017

E “Premtja e Zezë” e Pashkëve Ortodokase njihet si akti i kryqëzimit të Jezu Krishtit. Prandaj Kisha autoqefale shqiptare mban gjithmonë ndonjë mesh. Por, ashtu si edhe herët e tjera, është bërë ...

Hoxha uron besimtarët katolikë dhe ortodoksë

Lajmi.net - 15.04.2017

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka uruar besimtarët katolikë dhe ortodoksë, me rastin e Festës së Pashkëve “Me rastin e festës së Pashkëve, uroj të gjithë besimtarët katolikë dhe ortodoksë, me ...

Rriten masat e sigurisë kundër terrorizmit në Jug të Ballkanit

Lajmi.net - 15.04.2017

Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia rritën masat e sigurisë për të parandaluar çdo akt terrorist, veçanërisht kundër vendeve të kultit me rastin e festave të Pashkëve që fillojnë nesër.

Rriten masat e sigurisë kundër terrorizmit në jug të Ballkanit me rastin e Pashkëve

SOT - 15.04.2017

Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia rritën masat e sigurisë për të parandaluar çdo akt terrorist, veçanërisht kundër vendeve të kultit me rastin e festave të Pashkëve që fillojnë nesër.

Kelmendi uron besimtarët krishterë për festën e Pashkëve

Lajm - 15.04.2017

Me rastin e festës së Pashkëve, zv/kryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi, ka uruar bashkëkombësit e besimit katolik, Ipeshkvinë e Kosovës dhe udhëheqësit fetarë katolik.

Janullatos uron besimtarët: Krishti u ngjall! Gëzuar Pashkën!

SOT - 15.04.2017

Kryepeshkopi Janullatos përcolli sot mesazhin e përvitshëm me rastin e Pashkëve ortodokse. “Gëzuar Pashkën vëllezër dhe motra. Triumfi i ringjalljes së Jezu Krishtit mbi padrejtësinë, dhunën, mëkatin ...

Kisha apel për dialog: Politika të dëgjojë për të mirën e kombit

Top Channel - 15.04.2017

Duke uruar Pashkët për besimtarët katolikë për sa më shumë paqe e harmoni me njëri-tjetrin, Arqipeshkvi i Dioqezës Tiranë- Durrës Imzot George Frendo ka dhënë mesazhe edhe për krizen politike në vend.

Rritet numri i vizitorëve në Ohër dhe Strugë për festën e Pashkëve

Lajm - 15.04.2017

Festa e Pashkëve, fundjava e vazhduar dhe koha e bukur, bëri që Ohri të jetë i mbushur me një numër të madh të turistëve, kryesisht nga vendi, por edhe nga vendet fqinje, njofton AIM.

Haradinaj: Gëzuar për shumë mot Pashkët

Lajm - 15.04.2017

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj, që është duke u mbajtur në Francë pas ndalimit me një urdhërarrest të Serbisë, ka uruar komunitetin e besimit krishter me rastin e ...

Komisioni për marrëdhënie midis bashkësive fetare në Maqedoni kërkon të ruhet bashkëjetesa

Lajm - 15.04.2017

Komisioni për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze në Maqedoni me rastin e Pashkëve dërgoi urim deri tek kryetari i Kishës ortodokse të Maqedonisë – Ipeshkvi i Ohrit, Stefan, deri ...

Veseli uron Pashkët: Shpresoj që kjo festë të sjellë paqe dhe lumturi

Lajmi.net - 15.04.2017

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli me anë të një postimi në facebook ka uruar besimtaërt e krishterët për festën e Pashkëve. Ai ka uruar që kjo festë të sjellë paqe, lumturi dhe begati në ...

Fundjavë pashkësh/ Shtohen hyrje-daljet në kufirin e Muriqanit, shkaktojnë rradhë

SOT - 15.04.2017

Radhë të gjata deri afro një kilometër nga dy anët e kufirit, janë evidentuar të shtunën në pikën kufitare doganore të Muriqanit. Pushimet e fundjavës dhe festa e Pashkëve janë shoqëruar me fluks të ...

Pashkët/ Apeli i Gjergj Frendos: Politika të dialogojë për zgjidhje

SOT - 15.04.2017

Drejtuesit e kishës ortodokse dhe asaj katolike kanë uruar besimtarët për festën e Pashkëve. Njëzëri ata kanë apeluar për paqe dhe qetësi ndërsa arqipeshkvi Gjergj Frendo nuk kurseu edhe mesazhet për ...

MPB: Situata e sigurisë nën kontroll të plotë (VIDEO)

Ina - 15.04.2017

Pas alarmit të një ditë më parë për sulme të mundshme terroriste, Ministria e Brendshme thotë se situata është nën kontroll të plotë. Sipas vlerësimeve të reja të bëra nga shërbimet vendore, nuk ka ...

Komisioni për marrëdhënie midis bashkësive fetare në Maqedoni kërkon të ruhet bashkëjetesa

Portalb - 15.04.2017

Komisioni për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze në Maqedoni me rastin e Pashkëve dërgoi urim deri tek kryetari i Kishës ortodokse të Maqedonisë – Ipeshkvi i Ohrit, Stefan, deri ...

MPB: Situata e sigurisë nën kontroll të plotë

Portalb - 15.04.2017

Pas alarmit të një ditë më parë për sulme të mundshme terroriste, Ministria e Brendshme thotë se situata është nën kontroll të plotë. Sipas vlerësimeve të reja të bëra nga shërbimet vendore, nuk ka ...

MPB: Situata e sigurisë nën kontroll të plotë

Lajm - 15.04.2017

Pas alarmit të një ditë më parë për sulme të mundshme terroriste, Ministria e Brendshme thotë se situata është nën kontroll të plotë. Sipas vlerësimeve të reja të bëra nga shërbimet vendore, nuk ka ...

Thaçi: Uroj që festa e Pashkëve t’ju gjejë pranë njerëzve më të dashur

Lajmi.net - 15.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi me anë të një postimi në facebook i ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Ai ka bërë urimin e tij, duke shpresuar se këto ditë do t’i gjejnë ...

Kosovë, Thaçi uron besimtarët për Pashkë

Top Channel - 15.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u ka bërë të gjithë besimtarëve të krishterë urimet e tij të përzemërta për festën e Pashkëve. “Kjo festë dhe këto ditë të shpresës, dashurisë dhe mirëkuptimit, ...

Presidenti Thaçi uron besimtarët për festën e Pashkëve

Albeu.com - 15.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve . Ai ka bërë urimin e tij, duke shpresuar se këto ditë do ...

Mustafa: Festa e Pashkëve përçon te besimtarët mesazhe të shpresës dhe dashurisë

Lajmi.net - 15.04.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka uruar besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Me këtë rast, kryeministri Mustafa ka shprehur urimet më të përzemërta për të gjithë ...

Policia blindon Tiranën, frikë për sulme terroriste gjatë Pashkëve, Fatmir Xhafaj zbret në terren

SOT - 15.04.2017

Të gjitha objektet e kultit, të besimit katolik dhe ortodoks, janë monitoruar nga forca të shumta policie, por edhe të RENEA-s, me qëllim parandalimin e ndonjë sulmi ekstremist me rastin e festës së ...

Pal Lekaj: Pashkët janë festë e solidaritetit

Lajmi.net - 15.04.2017

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka uruar të gjithë besimtarët katolikë për festën e Pashkëve. Në rrjetin social në facebook ai ka thënë se Pashkët janë festë e solidaritetit për ...

Festa e pashkës/ Policia kontrolle në “Rrugën e Kombit”

SOT - 15.04.2017

Me rastin e festës së Pashkës, policia e shtetit ka shtuar masat e sigurisë në rrugë. Grupe kontrolli janë ngritur në disa akse kryesore të cilat kontrollojnë mjetet për zbatimin me rigorizitet të ...

Kremtohet e Premtja e Zezë

Telegrafi - 15.04.2017

Besimtarë ortodoksë të qytetit të Korçës kanë kremtuar të Premten e Zezë, e cila simbolizon përkujtimin e vuajtjeve të Jezu Krishtit dhe vdekjen e tij në kryq.

Festa e Pashkëve sjell turistë të shumtë në Ohër dhe Strugë

Botasot - 15.04.2017

Moti i me diel ka tërhequr notarët e parë në Strugë. Një grup i vizitorëve nga Shkupi u lanë në ujërat e Drinit të Zi. Për disa vizitorë në Strugë, që kishin ardhur për festat e Pashkëve, ky ishte ...

Blindohet Tirana, frikë nga sulmet terroriste (Foto)

Zeri - 15.04.2017

Policia ka shtuar ndjeshëm masat për rritjen e parametrave të sigurisë së qytetarëve gjatë ditëve të Pashkëve. Në këto foto të publikuara nga “Shekulli”, shfaqen uniforma blu me autoblinda pranë ...

Kush është deputetja shqiptare që i ka zbukuruar vezët e Pashkëve me “diamante”? (Foto)

BalkanWeb - 15.04.2017

TIRANE- Ngjyrosja e vezëve të Pashkëve është traditë e besimtarëve të krishterë dhe ortodoksë, dhe një gjë e tillë bëhet më shumë dashuri në familjet ku festohet.

Kremtohet e premtja e zezë në qytetin e Korçës

ABC News - 15.04.2017

Besimtaret ortodokse te Korces kremtuan te premten e zeze,diten qe simbolizon vuajtjet e Jezu Krishtit dhe vdekjen e tij ne Kryq. Epitafet e dhjete kishave jane bashkuar para Katedrales “Ngjallja e ...

Ngjyrosje dhe zbukurim i vezëve në Shkup

Telegrafi - 15.04.2017

“Të ngjyrosim vezët më të mëdha të Pashkëve” është moto nën të cilën, sot prej orës 12 deri 16 në hapësirat e qendrës tregtare “Vero” në Shkup do të mbahen aktivitete për më të rinjtë, me rastin e ...

Topalli gati vezët e Pashkëve të zbukuruara me “diamantë”

Botasot - 15.04.2017

Ngjyrosja e vezëve të Pashkëve është traditë e besimtarëve të krishterë dhe ortodoksë dhe një gjë e tillë bëhet më shumë dashuri në familjet ku festohet.

Dojrani i mbushur me turistë për fundjavën e Pashkëve

Telegrafi - 15.04.2017

Kapacitetet pranuese në sektorin privat dhe komercial në Dojran gjatë kohës së Pashkëve janë kopmlet të rezervuara, njoftpjnë nga Zyra turistike. Sipas punëtorëve turistik në bregun e Dojranut ka më ...

Besimtarët e krishterë kremtuan të premten e zezë

ABC News - 15.04.2017

Besimtaret katolike dhe ortodokse ne shume kisha te vendit kane kane kremtuar te premten e zeze,diten qe simbolizon vuajtjet e Jezu Krishtit dhe vdekjen e tij ne Kryq.

Ahmeti: Jam i bindur se gjërat që na bashkojnë janë më të mëdha se ato që na ndajnë

Telegrafi - 15.04.2017

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, me rastin e festë së Pashkëve ka uruar të gjithë qytetarët e Maqedonisë që festojnë këtë festë. Ai në letrën e tij të urimit thekson se, kjo festë është një rast për të ...

Pashkët, Kryepeshkopi Anastas uron besimtarët: Siç u ngjall Krishti kështu edhe ne të ecim në jetë të re

BalkanWeb - 15.04.2017

TIRANË- Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë Anastas u ka përcjell një mesazh besimtarëve me rastin e Pashkëve. Fjala “Ripërtëritje me ngazëllim” nga Kryepeshkopi Anastas citon ...

Festojnë Pashkët në Shqipëri, fluks në pikat doganore

Ora news - 15.04.2017

Afrimi i festës së Pashkëve Ortodokse dhe Katolike, ka shënuar një rritje të numrit të emigrantëve që udhëtojnë nga Italia për të kaluar këtë festë në vendlindje.

Ivanov: Duhet që së bashku të kërkojmë mirëkuptimet

Telegrafi - 15.04.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, me rastin e festës së Pashkëve ka uruar qytetarët e Maqedonisë. Ai në letrën e tij uron qytetarët për shëndet, bekim dhe shpirt të qetë, njofton Telegrafi ...

Kryepeshkopi Janullatos i uron Pashkët besimtarëve orthodoksë

ABC News - 15.04.2017

Kryepeshkopi Janullatos u ka uruar besimtarëve orthodoksë festën e Pashkës. Ai apelon që të ecim në një jetë të re siç u ngjall Krishti prej lavdisë së Atit të ...

Topalli gati vezët e Pashkëve të zbukuruara me “diamantë” (Foto)

Telegrafi - 15.04.2017

Ngjyrosja e vezëve të Pashkëve është traditë e besimtarëve të krishterë dhe ortodoksë dhe një gjë e tillë bëhet më shumë dashuri në familjet ku festohet.

Pacolli uron besimtarët krishterë

Telegrafi - 15.04.2017

Kryetari i Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka uruar me rastin e festës së Pashkëve. Pacolli përmes një postimi në Facebook, ka uruar që “Pashkë të ringjallin zemërgjerësinë, tolerancën, ...

Dojrani i mbushur me turistë për fundjavën e Pashkëve

Botasot - 15.04.2017

Kapacitetet pranuese në sektorin privat dhe komercial në Dojran gjatë kohës së Pashkëve janë kopmlet të rezervuara, njoftpjnë nga Zyra turistike. Sipas punëtorëve turistik në bregun e Dojranut ka më ...

Pacolli: Pashkët të ringjallin virtytet që shqiptarët i kultivuan me shekuj

Zeri - 15.04.2017

Kryetari i Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka uruar me rastin e festës së Pashkëve. “Urimet e mia më të përzemërta me rastin e festës së Pashkëve bashkatdhetarëve dhe të gjithë atyre të besimit ...

Ahmeti: Gjërat që na bashkojnë janë më të mëdha se ato që na ndajnë

Botasot - 15.04.2017

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, me rastin e festë së Pashkëve ka uruar të gjithë qytetarët e Maqedonisë që festojnë këtë festë. Ai në letrën e tij të urimit thekson se, kjo festë është një rast për të ...

Hoxha uron besimtarët katolikë dhe ortodoksë

Zeri - 15.04.2017

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka uruar besimtarët katolikë dhe ortodoksë, me rastin e Festës së Pashkëve. “Me rastin e festës së Pashkëve, uroj të gjithë besimtarët katolikë dhe ortodoksë, ...

Ivanov: Duhet që së bashku të kërkojmë mirëkuptimet

Botasot - 15.04.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, me rastin e festës së Pashkëve ka uruar qytetarët e Maqedonisë. Ai në letrën e tij uron qytetarët për shëndet, bekim dhe shpirt të qetë.

Rriten masat e sigurisë kundër terrorizmit në jug të Ballkanit me rastin e Pashkëve

Ora news - 15.04.2017

Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia rritën masat e sigurisë për të parandaluar çdo akt terrorist, veçanërisht kundër vendeve të kultit me rastin e festave të Pashkëve që fillojnë nesër.

Kelmendi uron besimtarët krishterë për festën e Pashkëve

Telegrafi - 15.04.2017

Me rastin e festës së Pashkëve, zv/kryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi, ka uruar bashkëkombësit e besimit katolik, Ipeshkvinë e Kosovës dhe udhëheqësit fetarë katolik, “Me rastin e festës së ...

Janullatos uron besimtarët: Krishti u ngjall! Gëzuar Pashkën!

Ora news - 15.04.2017

Kryepeshkopi Janullatos përcolli sot mesazhin e përvitshëm me rastin e Pashkëve ortodokse. “Gëzuar Pashkën vëllezër dhe motra. Triumfi i ringjalljes së Jezu Krishtit mbi padrejtësinë, dhunën, mëkatin ...

Haradinaj uron festën e Pashkëve

Telegrafi - 15.04.2017

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj, që është duke u mbajtur në Francë pas ndalimit me një urdhërarrest të Serbisë, ka uruar komunitetin e besimit krishter me rastin e ...

Rritet numri i vizitorëve në Ohër dhe Strugë për festën e Pashkëve

Telegrafi - 15.04.2017

Festa e Pashkëve, fundjava e vazhduar dhe koha e bukur, bëri që Ohri të jetë i mbushur me një numër të madh të turistëve, kryesisht nga vendi, por edhe nga vendet fqinje, njofton AIM.

Haradinaj uron për Pashkët

Zeri - 15.04.2017

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj që është duke u mbajtur në Francë pas ndalimit me një urdhërarrest të Serbisë, ka uruar me rastin e festës së Pashkëve.

Komisioni për marrëdhënie midis bashkësive fetare në Maqedoni kërkon të ruhet bashkëjetesa

Telegrafi - 15.04.2017

Komisioni për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze në Maqedoni me rastin e Pashkëve dërgoi urim deri tek kryetari i Kishës ortodokse të Maqedonisë – Ipeshkvi i Ohrit, Stefan, deri ...

Komisioni për marrëdhënie midis bashkësive fetare në Maqedoni kërkon të ruhet bashkëjetesa

Botasot - 15.04.2017

Komisioni për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze në Maqedoni me rastin e Pashkëve dërgoi urim deri tek kryetari i Kishës ortodokse të Maqedonisë – Ipeshkvi i Ohrit, Stefan, deri ...

Pashkët shkaktojnë rradhë në Muriqan, shtohen hyrje-daljet në kufi

Ora news - 15.04.2017

Radhë të gjata deri afro një kilometër nga dy anët e kufirit, janë evidentuar të shtunën në pikën kufitare doganore të Muriqanit. Pushimet e fundjavës dhe festa e Pashkëve janë shoqëruar me fluks të ...

Apeli i Gjergj Frendos: Politika të dialogojë për zgjidhje

Ora news - 15.04.2017

Drejtuesit e kishës ortodokse dhe asaj katolike kanë uruar besimtarët për festën e Pashkëve. Njëzëri ata kanë apeluar për paqe dhe qetësi ndërsa arqipeshkvi Gjergj Frendo nuk kurseu edhe mesazhet për ...

Bekimi i ushqimit për Pashkë

ABC News - 15.04.2017

Besimtarët katolikë e kanë shumë të shtrenjtë ritualin e bekimit të ushqimeve. Kështu në Shkodër familjet shkuan në kisha për të përmbushur këtë akt besimi.

Pashkët - Apeli i Gjergj Frendos: Politika të dialogojë për zgjidhje

Botasot - 15.04.2017

Drejtuesit e kishës ortodokse dhe asaj katolike kanë uruar besimtarët për festën e Pashkëve. Njëzëri ata kanë apeluar për paqe dhe qetësi ndërsa arqipeshkvi Gjergj Frendo nuk kurseu edhe mesazhet për ...

MPB: Situata e sigurisë është nën kontroll të plotë

Telegrafi - 15.04.2017

Pas alarmit të një ditë më parë për sulme të mundshme terroriste, Ministria e Brendshme thotë se situata është nën kontroll të plotë. Sipas vlerësimeve të reja të bëra nga shërbimet vendore, nuk ka ...

Situata e sigurisë nën kontroll të plotë në Maqedoni

Botasot - 15.04.2017

Pas alarmit të një ditë më parë për sulme të mundshme terroriste, Ministria e Brendshme në Maqedoni thotë se situata është nën kontroll të plotë. Sipas vlerësimeve të reja të bëra nga shërbimet ...

Imzot George Frendo u drejtohet politikanëve për Pashkët: Zgjidheni krizën me dialog

BalkanWeb - 15.04.2017

Mesazhin e tij të Pashkës, Imzot George Frendos ia ka drejtuar politikanëve duke marrë parasysh ngërçin politik në të cilin gjendet vendi. Nëpërmjet një letre, ai shkruan se “rruga për zgjedhjen e ...

Masat e sigurisë për Pashkët, Xhafaj ndjek nga afër kontrollet në kisha

Ora news - 15.04.2017

Të gjitha objektet e kultit, të besimit katolik, janë monitoruar nga forca të shumta policie, por edhe të RENEA-s, me qëllim parandalimin e ndonjë sulmi ekstremist me rastin e festës së Pashkëve.

Pashkët, udhëheqësit fetarë thirrje për paqe, qetësi e dialog

RTSH - 15.04.2017

Festa e Pashkëve ka qenë një rast i mirë që krerët e besimeve të krishtera fetare në Shqipëri, të përçojnë veç urimeve edhe thirrje për paqe, qetësi e dialog në kampet e politikës.

Thaçi: Uroj që festa e Pashkëve t’ju gjejë pranë njerëzve më të dashur

Botasot - 15.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi me anë të një postimi në facebook i ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Ai ka bërë urimin e tij, duke shpresuar se këto ditë do t’i gjejnë ...

Ambasadori britanik uron Pashkët

Telegrafi - 15.04.2017

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connel ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë me rastin e Festës së Pashkëve. “Dëshiroj të ju dërgoj urimet e mia më të përzemërta të gjithë ...

O’Connell uron Pashkët

Botasot - 15.04.2017

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka uruar të gjithë besimtarët krishterë me rastin e Festës së Pashkëve. “Dëshiroj të ju dërgoj urimet e mia më të përzemërta të gjithë ...

Kryeministri Isa Mustafa uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Botasot - 15.04.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka uruar besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Me këtë rast, kryeministri Mustafa ka shprehur urimet më të përzemërta për të gjithë ...

Thaçi: Pashkët, ditë të shpresës, dashurisë dhe mirëkuptimit

Telegrafi - 15.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në Facebook, ka uruar besimtarëve të krishterë festën e Pashkëve. “Të gjithë besimtarëve të krishterë, urime të përzemërta për festën e Pashkëve.

Mustafa uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Telegrafi - 15.04.2017

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka uruar besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Me këtë rast, kryeministri Mustafa ka shprehur urimet më të përzemërta për të gjithë besimtarët katolikë, ...

Imzot George Frendo u drejtohet politikanëve për Pashkët: Dialogu, 'çelësi'' i zgjidhjes së krizës

Botasot - 15.04.2017

Mesazhin e tij të Pashkës, Imzot George Frendos ia ka drejtuar politikanëve duke marrë parasysh ngërçin politik në të cilin gjendet vendi. Nëpërmjet një letre, ai shkruan se “rruga për zgjedhjen e ...

Festa e Pashkëve, besimtarët bekojnë ushqimet në Kishë

Ora news - 15.04.2017

Qindra besimtarë në kryeqytet i janë drejtuar që prej orëve të para të mëngjesit Kishës Katolike, për të bekuar disa ushqime të përgatitura në shtëpi dhe vezët e kuqe, që janë simboli i festës së ...

Veseli uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Telegrafi - 15.04.2017

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ua ka uruar besimtarëve të krishterë Festën e Pashkëve. “Uroj përzemërsisht të gjithë të krishterët që festa e Pashkëve të sjellë sa më shumë paqe, ...

Kremtimi i Pashkëve në rrethe, besimtarët lutje për paqe

Ora news - 15.04.2017

Mijëra besimtarë, të krishterë ortodoks dhe katolikë kanë kryer ritualet fetare që i paraprijnë Pashkëve, ditës së ringjalljes së Krishtit. Nga veriu në Jug, lutjet e besimtarëve ka qenë për më shumë ...

NISMA: Urime Pashkët!

Botasot - 15.04.2017

Në këtë ditë të veçantë dhe të gëzuar siç janë Pashkët, NISMA për Kosoven- dega Prizren përzemërsisht ju uron besimtarëve shqiptar te fesë katolike, Pashkët, duke iu uruar shendet dhe lumturi në ...

Kryeministri Mustafa uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Zeri - 15.04.2017

Për festën e Pashkëve ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë edhe Kryeministri Isa Mustafa. Me këtë festë, kryeministri Mustafa ka shprehur urimet më të përzemërta për të gjithë besimtarët ...

Thaçi: Pashkët, ditë të shpresës, dashurisë dhe mirëkuptimit

Zeri - 15.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në Facebook, ka uruar besimtarëve të krishterë festën e Pashkëve. “Të gjithë besimtarëve të krishterë, urime të përzemërta për festën e Pashkëve.

Qendrat turistike në Maqedoni përplot me mysafirë për festën e Pashkëve

Telegrafi - 15.04.2017

Rritet numri i mysafirëve në qendrat turistike të Maqedonisë gjatë festave të Pashkëve dhe fundjavës së zgjatur. Kapacitetet për akomodim në Dojran janë plotësuar tërësisht, Ohri dhe riviera ...

Qendrat turistike në Maqedonoi përplot me mysafirë për Pashkë

Botasot - 15.04.2017

Rritet numri i mysafirëve në qendrat turistike të Maqedonisë gjatë festave të Pashkëve dhe fundjavës së zgjatur. Kapacitetet për akomodim në Dojran janë plotësuar tërësisht, Ohri dhe riviera ...

Masat e sigurisë për Pashkët, Xhafaj ndjek nga afër kontrollet në kisha

Botasot - 15.04.2017

Objektet e kultit të besimit katolik, po monitorohen nga forca të shumta policie, por edhe nga RENEA, me qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë me rastin e Festës së Pashkëve.

Rexhep Selimi uron Pashkët

Botasot - 15.04.2017

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë të cilët kremtojnë sot Festën e Pashkëve. Selimi urimin e tij të cilin e ka postuar në Facebook e ka përcjellë me një ...

Partia e Drejtësisë uron besimtarët për Pashkët

Telegrafi - 15.04.2017

Partia e Drejtësisë, me rastin e Festës së Pashkëve, përgëzon të gjithë besimtarët e besimit të krishterë, duke shprehur dëshirën që mesazhet dhe porositë që dalin nga kjo festë të jenë si gjithherë ...

Hoxhaj uron gjithë botën për Pashkët

Botasot - 15.04.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, me rastin e Festës së Pashkëve, ka uruar Pashkët të gjithë atyre që i festojnë në Kosovë dhe në të gjithë botën.

Kisha autoqefale shqiptare mban meshën e Pashkës në gjuhën greke, prifti erdhi nga shteti helen

Java News - 15.04.2017

E “Premtja e Zezë” e Pashkëve Ortodokse edhe kësaj here në Himarë ka rikthyer “provokimin” e kahershëm në këtë pjesë të Shqipërisë. Ndryshe nga ortodoksët e tjerë të vendit, mesha e pasdites së ...

Ahmeti urim për Pashkët

Alb Portali - 15.04.2017

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, me rastin e festë së Pashkëve ka uruar të gjithë qytetarët e Maqedonisë që festojnë këtë festë. Ai në letrën e tij të urimit thekson se, kjo festë është një rast për të ...

Ahmeti uron Pashkët

Flaka - 07.04.2018

Të nderuar besimtar ortodoks, kam nderin që në emër të të gjithë neve pranë Bashkimit Demokratik për Integrim t’ju uroj festën e madhe të krishtere Pashkët, me dëshirat më të sinqerta për shëndet, ...

Ja u po i kalon pashkët familja e presidentit Trump (VIDEO)

Alb Portali - 15.04.2017

Presidenti amerikan Donald Trump arriti në Palm Beach të Floridës të premten. Presidenti dhe familja e tij po festojnë Pashkët në vendpushimin Mar-a-Lago. Loading...

Qindra besimtarë të krishterë durrsakë kremtojnë të Premten e Zezë (VIDEO)

Durres Lajm - 15.04.2017

FOTOLAJM/ Besimtarët e krishterë në Durrës nisin festimet për Pashkët Me qindra besimtarë ortodoksë në Durrës kanë marrë pjesë në ceremoninë e Udhës së Kryqit apo të lëvizjes së Epitafit të Krishtit.

Pashkët, Kisha apel politikës: Të dialogojnë për të mirën e kombit

Java News - 15.04.2017

Duke uruar Pashkët për besimtarët katolikë për sa më shumë paqe e harmoni me njëri-tjetrin, Arqipeshkvi i Dioqezës Tiranë- Durrës Imzot George Frendo ka dhënë mesazhe edhe për krizen politike në vend.

Festa e Pashkëve, radhë të gjata në Muriqan

Java News - 15.04.2017

Festa e Pashkëve shoqërohet edhe me ardhjen e emigrantëve të shumtë në Shqipëri, por edhe me qytetarë që dalin të festojnë jashtë kufijve të Shqipërisë .

Frikë nga terrorizmi gjatë Pashkëve, Xhafaj ndjek nga afër masat e sigurisë në kisha

Java News - 15.04.2017

Të gjitha objektet e kultit, të besimit katolik, janë monitoruar nga forca të shumta policie, por edhe të RENEA-s, me qëllim parandalimin e ndonjë sulmi ekstremist me rastin e festës së Pashkëve.

Bejta ua uron Pashkët besimtarëve ortodoksë

Flaka - 15.04.2017

Të nderuar qytetarë të besimit ortodoks, Më lejoni që në emër të Komunës së Gostivarit dhe në emrin tim personal, t’Ju uroj festën e Pashkëve me dëshirat më të mira për paqe, harmoni dhe qetësi.

Presidenti Thaçi uron besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve

Java News - 15.04.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u ka bërë të gjithë besimtarëve të krishterë urimet e tij të përzemërta për festën e Pashkëve. “ Kjo festë dhe këto ditë të shpresës, dashurisë dhe mirëkuptimit, ...

Një mesazh politikës për Pashkët

Java News - 15.04.2017

Nga George Frendo Ne kremtojmë Pashkët çdo vit. Megjithatë çdo vit i kremtojmë në një situatë të ndryshme. Por në çdo situatë, të mirë apo të keqe, duhet të pyesim vetveten: Krishti i ngjallur, ...

MPB: Situata e sigurisë nën kontroll të plotë

Antpress - 15.04.2017

15 APRIL Pas alarmit të një ditë më parë për sulme të mundshme terroriste, Ministria e Brendshme thotë se situata është nën kontroll të plotë. Sipas vlerësimeve të reja të bëra nga shërbimet vendore, ...

Mustafa uron besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve

Kosova Live - 15.04.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka uruar besimtarët e krishterë për Festën e Pashkëve. Me këtë rast, kryeministri Mustafa ka shprehur urimet më të përzemërta për të gjithë ...

Simbolet e Pashkëve

Bota.al - 15.04.2017

Në Bibël nuk i gjeni, por shumë prej traditave dhe zakoneve më të pëlqyera të Pashkëve, kanë qenë aty për shekuj të tërë. Simboli laik më i njohur i festës së Krishterë, lepurushi i Pashkës, është ...

Ambasada e SHBA, thirrje qytetarëve të saj, për kujdes gjatë festës së Pashkëve

Top Channel - 14.04.2017

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Tiranë, i ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që ndodhen në Shqipëri, që të bëjnë kujdes gjatë festës së Pashkëve.

Siguria gjatë Pashkëve, policia merr masa shtesë

Top Channel - 14.04.2017

Policia e Shtetit ka marrë masa shtesë për rritjen e sigurisë së qytetarëve gjatë Pashkëve, duke kaluar në shërbim të përforcuar me qëllim garantimin e rendit.

Alarmi i Ambasades Amerikane per sulme gjate Pashkeve, reagon policia e shtetit

LajmiFundit - 14.04.2017

Vetem pak ore pas alarmit te dhene nga ambasada e SHBA ne Tirane per rrezik sulmesh gjate festave te Pashkeve ka ardhur reagimi i policise se shtetit.

Frika e terrorizmit, Policia e Shtetit merr masa për ditën e Pashkëve

Albeu.com - 14.04.2017

Pas alarmit të dhënë nga Ambasada e ShBA në vendin tonë, e cila njoftonte shtetasit amerikanë që të kenë kujdes ditën e pashkëve në Shqipëri, pasi mund të ketë sulme terroriste, Policia e Shtetit ...

Policia shqiptare në këmbë dhe alarm kundër sulmeve të mundshme terroriste

Ina - 14.04.2017

Policia e Shtetit njoftoi se ka forcuar masat në të gjithë vendin kundër akteve terroriste në ditët e festimit të Pashkëve. Policia ka hartuar një plan masash të veçantë në bazë të së cilit do të ...

Pas horizontit jeta vazhdon: e Premtja e Zezë dhe Pashkët

DW - 14.04.2017

E Premtja e Zezë dhe Pashkët janë sipas kuptimit kristjan ngjarje me rëndësi universale për njerëzit. Të dyja së bashku mund të japin shpresë si festë e krishtërimit.

“Pashkët”/ Policia e Shtetit forcon masat, në gatishmëri për të parandaluar ndonjë sulm terrorist

SOT - 14.04.2017

Policia e Shtetit është vënë në gatishmëri gjatë festës së Pashkëve për tyë parandaluar ndonjë sulm të mundshëm terrorist. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Policia e Shtetit thotë ka kaluar në ...

Kërcënimet e ISIS-it alarmojnë edhe policinë e Maqedonisë

Lajm - 14.04.2017

Ministria e Brendshme e Maqedonisë njofton se gjatë festave të Pashkëve do të marrë një sërë masash dhe aktivitetesh të sigurisë për të mbrojtur rendin publik dhe sigurinë e objekteve dhe qytetarëve, ...

Pas horizontit jeta vazhdon: e Premtja e Zezë dhe Pashkët

Lajmi.net - 14.04.2017

E Premtja e Zezë dhe Pashkët janë sipas kuptimit kristjan ngjarje me rëndësi universale për njerëzit. Të dyja së bashku mund të japin shpresë si festë e krishtërimit.

Policia me masa të shtuara në ditët e festave

Lajm - 14.04.2017

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se në prag të festave të Pashkëve do të merren një sërë masash sigurie dhe aktivitete, në pajtim me planet adekuate operuese për punë, për zhvillimin e tyre pa ...

Pashkët/ Çfarë është e Premtja e Zezë

SOT - 14.04.2017

E Premtja e Madhe, apo e Premtja e Zezë është dita kur kujtohen vuajtjet dhe vdekja e Krishtit, Pashkët janë festa e Ringjalljes së tij nga të vdekurit.

Kosova rrezikohet nga Maqedonia! Masa të rrepta të sigurisë ndaj këtij shteti

Lajmi.net - 14.04.2017

​Përveç zgjatjes së orarit deri në 12 orë punë për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, sigurimin 24 orësh të Kishave dhe objekteve tjera të kulteve fetare, gjatë festimeve të Pashkës katolike dhe ...

Frikë dhe “çmenduri”, ja si po pritet festa e Pashkëve (Foto)

Lajmi.net - 14.04.2017

Bota e krishterë është pranë festës së Pashëve Por, frika për një sulm terrorist ka kapluar gjithë Evropnë, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net. Në disa qytete të rëndësishëm të Evropës, tashmë ...

Kosova rrezikohet nga Maqedonia! Masa të rrepta të sigurisë ndaj këtij shteti

Ina - 14.04.2017

Përveç zgjatjes së orarit deri në 12 orë punë për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, sigurimin 24 orësh të Kishave dhe objekteve tjera të kulteve fetare, gjatë festimeve të Pashkës katolike dhe ...

Kosova rrezikohet nga Maqedonia! Masa të rrepta të sigurisë ndaj këtij shteti

Lajm - 14.04.2017

Përveç zgjatjes së orarit deri në 12 orë punë për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, sigurimin 24 orësh të Kishave dhe objekteve tjera të kulteve fetare, gjatë festimeve të Pashkës katolike dhe ...

Peshkopi i Shkupit dhe ekzarku i Apostolit në Maqedoni, Kiro Stojanov uron Pashkët

Lajm - 14.04.2017

Peshkopi dhe ekzarku i Apostulit në Maqedoni, Kiro Stojanov me rastin e Pashkëve, që të dielën e festojnë qytetarët e besimit katolik, sot dërgoi ...

Ja disa ide dekorimi të vezëve të pashkëve

SOT - 14.04.2017

Simboli i Pashkëve janë vezët dhe për të krishterët ortodoksë ngjyrosja e vezëve është një nga traditat më të vjetra. Të ngjyrosësh vezët është mjaft argëtuese dhe të gjithë familjarët mblidhen së ...

Rrezik për sulme terroriste gjatë Pashkëve/ Policia shton masat e sigurisë për qytetarët

SOT - 14.04.2017

Pas njoftimit të ambasadës Amerikane në Tiranë për rrezik për sulme terroriste gjatë Pashkëve, vjen reagimi i Policisë. Policia e Shtetit njofton se ka marrë masa shtesë për rritjen e parametrave të ...

Pashkët zbrazin rrugët, “mbrojtësit” maqedonas harruan Platformën e Tiranës

Ina - 14.04.2017

Shkupi dhe shumë qytete të tjera të Maqedonisë thuajse janë zbrazur tërësisht. Rrugët nga të cilat jo më larg se dy ditë më parë ngriheshin tensione dhe bëhej thirrje për mbrojtjen e shtetit sepse ...

Prifti katolik: Ndërkombëtarët na njoftuam se ka rrezik për një sulm gjatë Pashkëve

Lajmi.net - 14.04.2017

​Don Mikel Sopi, famullitar i një Kishe Katolike në Kosovë ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se janë lajmëruar nga institucionet vendore e ndërkombëtare se ka një rrezik për ndonjë sulm ...

Pashkët zbrazin rrugët, “mbrojtësit” harruan unitaritetin e Platformën

Portalb - 14.04.2017

Shkupi dhe shumë qytete të tjera të Maqedonisë thuajse janë zbrazur tërësisht. Rrugët nga të cilat jo më larg se dy ditë më parë ngriheshin tensione dhe bëhej thirrje për mbrojtjen e shtetit sepse ...

EuroNews: Kosova paralajmëron për sulme ndaj politikanëve në prag të Pashkëve

Lajmi.net - 14.04.2017

Mediat prestigjioze botërore si EuroNews, Reuters, CNN, AP, etj., kanë raportuar sot për mundësinë e sulmeve ndaj politikanëve kosovarë, institucionet, në prag të festës së Pashkëve.

Kremtohet e Premtja e Zezë

Top Channel - 14.04.2017

Besimtarë ortodoksë të qytetit të Korçës kanë kremtuar të Premten e Zezë, e cila simbolizon përkujtimin e vuajtjeve të Jezu Krishtit dhe vdekjen e tij në kryq.

FOTO/ Blindohet Tirana, ja masat e sigurisë për Pashkë

SOT - 14.04.2017

Policia ka shtuar ndjeshëm masat për rritjen e parametrave të sigurisë së qytetarëve gjatë ditëve të Pashkëve. Në këto foto të publikuara nga "Shekulli", shfaqen uniforma blu me autoblinda pranë ...

Jozefina Topalli zbukuron vezët e Pashkëve me gurë diamanti

LajmiFundit - 14.04.2017

Deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli ditën e sotme me anë të një postimi në facebook ka publikuar foto disa foto ku tregon se po pregatitet të festojë Pashkët.

Blindohet Tirana, frikë nga sulmet terroriste (Foto)

Lajmi.net - 14.04.2017

Policia ka shtuar ndjeshëm masat për rritjen e parametrave të sigurisë së qytetarëve gjatë ditëve të Pashkëve. Në këto foto të publikuara nga “Shekulli”, shfaqen uniforma blu me autoblinda pranë ...

Policia e Shtetit në gatishmëri për parandalimin e ngjarjeve terroriste

Ora news - 14.04.2017

Policia e Shtetit ka marrë masa shtesë për rritjen e parametrave të sigurisë së qytetarëve gjatë ditëve të Pashkëve. Policia e Shtetit ka kaluar në shërbim të përforcuar me qëllim garantimin e rendit ...

Paralajmërimi i SHBA/ Policia: Ja masat antiterror që kemi marrë për Pashkë

BalkanWeb - 14.04.2017

TIRANE- Pas paralajmërimit të mbrëmshëm të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, e cila iu drejtohej shtetasve amerikanë të bëjnë kujdes gjatë festës së Pashkëve, pasi mund të ketë sulme terroriste, ...

Pashkët, rriten masat e sigurisë për parandalimin e ngjarjeve terroriste

Gazeta Express - 14.04.2017

Me qëllim parandalimin e ngjarjeve me karakter terrorist, Policia e Shtetit ka kaluar në gatishmëri gjatë festës së ...

Frika nga aktet terroriste, Policia e Shtetit në gatishmëri në prag të festave

Botasot - 14.04.2017

Policia e Shtetit ka marrë masa shtesë për rritjen e sigurisë së qytetarëve në prag të ditëve të Pashkëve. Policia ka njoftuar se ka përforcuar shërbimin me qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë me ...

Pashkët, riten masat e sigurisë për parandalimin e ngjarjeve terroriste

Zeri - 14.04.2017

Me qëllim parandalimin e ngjarjeve me karakter terrorist, Policia e Shtetit ka kaluar në gatishmëri gjatë festës së Pashkëve. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Policia e Shtetit shqiptar, thotë se, ...

Siguria gjatë Pashkëve, policia merr masa shtesë

Mapo - 14.04.2017

Policia e Shtetit bëri me dije mëngjesin e së premtes se ka shtuar masat e sigurisë për festën e Pashkëve. Një plan i veçantë masash është hartuar për rritjen e pranisë policore në të gjithë ...

Policia rrit masat, në shërbim të përforcuar për festën e Pashkëve

ABC News - 14.04.2017

Policia e Shtetit njoftoi paraditen e se premtes se ka marrë masa shtesë për rritjen e sigurisë së qytetarëve gjatë ditëve të Pashkëve. Uniformat blu ne te gjithe vendin kane kaluar në shërbim të ...

Festë? Frikë dhe shfrenim në vigjilje të Pashkëve

Mapo - 14.04.2017

Foto 1 nga 18 Afrimi i festës së Pashkëve ka shtuar frikën në mbarë Europën se mund të përgatitet një sulm terrorist. Frika ka mbërthyer edhe Shqipërinë dhe Kosovën, që kanë shtuar ndjeshëm masat e ...

Lexoni se cilat spitale do të punojnë edhe për festa

Telegrafi - 14.04.2017

Në Maqedoni për shkak Pashkëve shumica e institucioneve do të pushojnë sot, gjatë fundjavës dhe ditën e hënë që është edhe ditë feste, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Trazirat politike i zbehin harenë Pashkëve në Ballkan

Mapo - 14.04.2017

Ndërsa miliona të krishterë përgatiten për të festuar Pashkët në Ballkan, tensionet politike, ekonomike dhe etnike po ngrenë një hije të errët mbi shpirtin e festës në rajon.

Kosova rrezikohet nga Maqedonia! Masa të rrepta të sigurisë ndaj këtij shteti

Zeri - 14.04.2017

Përveç zgjatjes së orarit deri në 12 orë punë për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, sigurimin 24 orësh të Kishave dhe objekteve tjera të kulteve fetare, gjatë festimeve të Pashkës katolike dhe ...

Vezët e Pashkëve! Ja disa ide sesi mund ti dekorojmë

Ora news - 14.04.2017

Simboli i Pashkëve janë vezët dhe për të krishterët ortodoksë ngjyrosja e vezëve është një nga traditat më të vjetra. Të ngjyrosësh vezët është mjaft argëtuese dhe të gjithë familjarët mblidhen së ...

Peshkopi i Shkupit dhe ekzarku i Apostolit në Maqedoni, Kiro Stojanov uron Pashkët

Botasot - 14.04.2017

Peshkopi dhe ekzarku i Apostulit në Maqedoni, Kiro Stojanov me rastin e Pashkëve, që të dielën e festojnë qytetarët e besimit katolik, sot dërgoi urim.

Nga vjen tradita e ngjyrosjes së vezëve për Pashkët

Gazeta Express - 14.04.2017

Ngjyrosja e vezëve për Pashkët renditet në zakonet më të vjetra ...

Frika nga sulmet terroriste për Pashkë, policia ‘blindon’ kishat

Mapo - 14.04.2017

Pas paralajmërimit të mbrëmshëm të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, e cila iu drejtohej shtetasve amerikanë të bëjnë kujdes gjatë festës së Pashkëve, pasi mund të ketë sulme terroriste, vjen edhe ...

Prifti katolik: Ndërkombëtarët na njoftuan se ka rrezik për një sulm gjatë Pashkëve

Zeri - 14.04.2017

Don Mikel Sopi, famullitar i Kishës Katolike në Kosovë ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se janë lajmëruar nga institucionet vendore e ndërkombëtare se ka një rrezik për ndonjë sulm terrorist ...

Don Mikel Sopi: Institucionet ndërkombëtare na njoftuan se ka rrezik për sulm terrorist

Telegrafi - 14.04.2017

Don Mikel Sopi, famullitar i Kishës Katolike në Kosovë ka thënë se janë lajmëruar nga institucionet vendore e ndërkombëtare se ka një rrezik për ndonjë sulm terrorist dhe se shënjestër mund të jenë ...

Frikë për sulme terroriste, Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia rrisin masat e sigurisë për Pashkë

BalkanWeb - 14.04.2017

Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia rritën masat e sigurisë për të parandaluar çdo akt terrorist, veçanërisht kundër vendeve të kultit me rastin e festave të Pashkëve që fillojnë nesër.

EuroNews: Kosova paralajmëron për sulme ndaj politikanëve në prag të Pashkëve

Zeri - 14.04.2017

Mediat prestigjioze botërore si EuroNews, Reuters, CNN, AP, etj., kanë raportuar sot për mundësinë e sulmeve ndaj politikanëve kosovarë, institucionet, në prag të festës së Pashkëve.

Pashkët zbrazin rrugët, “mbrojtësit” maqedonas harruan Platformën e Tiranës

BalkanWeb - 14.04.2017

MAQEDONI- Shkupi dhe shumë qytete të tjera të Maqedonisë thuajse janë zbrazur tërësisht. Rrugët nga të cilat jo më larg se dy ditë më parë ngriheshin tensione dhe bëhej thirrje për mbrojtjen e ...

”Mund të ketë sulme terroriste për Pashkë”, deklarata e ambasadës së SHBA mobilizon policinë

Java News - 14.04.2017

Pas alarmit të dhënë nga Ambasada e ShBA në vendin tonë, e cila njoftonte shtetasit amerikanë që të kenë kujdes ditën e pashkëve në Shqipëri, pasi mund të ketë sulme terroriste, Policia e Shtetit ...

Policia me masa të shtuara në ditët e festave

Alb Portali - 14.04.2017

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se në prag të festave të Pashkëve do të merren një sërë masash sigurie dhe aktivitete, në pajtim me planet adekuate operuese për punë, për zhvillimin e tyre pa ...

Besimtarët ortodoksë sot kremtojë të “Premten e Madhe”

Alb Portali - 14.04.2017

Besimtarët e krishterë ortodoksë, sot kremtojë të “Premten e Madhe”, të cilën e quajnë edhe si dita më e vështirë e vitit. Kjo është dita në të cilën nuk bien kambanat e kishave, sepse në këtë ditë ...

(VIDEO) Ministria e Punëve të Brendshme shton masat e sigurisë për festat

Alb Portali - 14.04.2017

Ministria e Brendshme ka mobilizuar forcat policore për të siguruar mbarëvajtjen e festave të Pashkëve. Siç njoftoi policia, janë marrë një sërë masash për të ruajtur rendin publik dhe sigurinë e ...

Kosova shton masat kundër terrorizmit për ditën e Pashkëve

Java News - 14.04.2017

Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia rritën masat e sigurisë për të parandaluar çdo akt terrorist, veçanërisht kundër vendeve të kultit me rastin e festave të Pashkëve që fillojnë nesër.

Pashkë nën frikën e terrorizmit (Video)

Respublica - 14.04.2017

Për herë të parë pashkët në Shqipëri festohen nën frikën e sulmeve terroriste. Katedralja ortodokse Ringjallja e Krishtit dhe ajo e Shën Palit u vunë të premten nën vëzhgim 24 orë nga policia e ...

Policia e Shqiperise në gatishmëri për parandalimin e ngjarjeve terroriste

Antpress - 14.04.2017

Me qëllim parandalimin e ngjarjave me karakter terrorist, Policia e Shtetit ka kaluar në gatishmëri gjatë festës së Pashkëve. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Policia e Shtetit thotë ka kaluar në ...

Bazar humanitar për Pashkë

Idividi - 13.04.2017

Shkup, 13 prill 2017 (MIA) - Në bashkëpunim me Kryqin e Kuq të Qytetit të Shkupit, në qendrën tregtare "Kapitoll moll" sot, nesër dhe pasnesër do të mbahet bazar humanitar i Pashkëve në të cilin do ...

Papa: Dhuna nuk është shërim për botën tonë të thyer

Lajmi.net - 13.04.2017

Papa Françesku lëshoi një apel të ri për paqe në botë, në prag të Festës së Pashkëve. “E gjitha çfarë dua është të bëj thirrje edhe më të fuqishme për paqe në botë, e cila është shkatërruar nga ...

“Hekurudhat e Maqedonisë” lëshon linjë speciale për festën e Pashkëve

Lajm - 13.04.2017

Hekurudhat e Maqedonisë Transport AD – Shkup, njofton se do të bashkangjitet në festimin e festës më të madhe krishtere “Pashkët”. Për këtë qëllim në komunikacion do të lëshojë një relacion të ri për ...

MPB me masa të përforcuara sigurie në ditët e festave

Portalb - 13.04.2017

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se në prag të festave të Pashkëve do të merren një sërë masash sigurie dhe aktivitete, në pajtim me planet adekuate operuese për punë, për zhvillimin e tyre pa ...

MPB do t’i përforcojë masat e sigurisë për shkak të kërcënimeve të ISIS

Portalb - 13.04.2017

Ministria e punëve të brendshme ditët në vijim, gjatë festave të Pashkëve, do t’i forcojë masat e sigurisë në territorin e vendit, për shkak të kërcënimeve globale terroriste nga ISIS, synim i të ...

Policia në gatishmëri të plotë në ditët e festave

Ina - 13.04.2017

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se në prag të festave të Pashkëve do të merren një sërë masash sigurie dhe aktivitete, në pajtim me planet adekuate operuese për punë, për zhvillimin e tyre pa ...

Rreziku nga terrorizmi, të gjitha kishat gjatë Pashkëve sigurohen 24 orë nga Policia

Lajmi.net - 13.04.2017

Autoritetet e sigurisë në Kosovë janë alarmuar nga disa kërcënime që po konsiderohen serioze për organizimin e sulmeve terroriste, në prag të festës së Pashkëve.

Mësoni disa nga traditat e Pashkëve

Telegrafi - 13.04.2017

Në Maqedoni këtë fundjavë do të shënohet festa fetare Pashkët që më mirë njihet në Maqedoni nga lyerja e vezëve me ngjyrë të kuqe që simbolizon jetën dhe ngjalljen, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Apeli i ri i Papës: Dhuna nuk është kurë për botën tonë të thyer

Botasot - 13.04.2017

Papa Françesku lëshoi një apel të ri për paqe në botë, në prag të Festës së Pashkëve. "E gjitha çfarë dua është të bëj thirrje edhe më të fuqishme për paqe në botë, e cila është shkatërruar nga ...

Pse ngjyrosen vezët për Pashkë? Përgjigja do t'ju habitë

Gazeta Express - 13.04.2017

Kjo festë, që te të krishterët çmohet më e madhja pas Kërshëndellave, edhe te populli shqiptar është ngulitur dhe tash e shumë shekuj përcillet edhe me rite të ...

“Hekurudhat e Maqedonisë” lëshon linjë speciale për festën e Pashkëve

Telegrafi - 13.04.2017

Hekurudhat e Maqedonisë Transport AD – Shkup, njofton se do të bashkangjitet në festimin e festës më të madhe krishtere “Pashkët”. Për këtë qëllim në komunikacion do të lëshojë një relacion të ri për ...

MPB-ja do të shtojë sigurinë gjatë festës së Pashkëve

Telegrafi - 13.04.2017

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se me rastin e festës së Pashkëve, do të ndërmerr aktivitete dhe masa shtesë të sigurisë. Sipas tyre, kjo bëhet në pajtim me planet operative për punë dhe me ...

MPB-ja do të shtojë sigurinë gjatë festës së Pashkëve

Botasot - 13.04.2017

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se me rastin e festës së Pashkëve, do të ndërmerr aktivitete dhe masa shtesë të sigurisë. Sipas tyre, kjo bëhet në pajtim me planet operative për punë dhe me ...

Rreziku nga terrorizmi, të gjitha kishat gjatë Pashkëve sigurohen 24 orë nga Policia

Gazeta Express - 13.04.2017

Autoritetet e sigurisë në Kosovë janë alarmuar nga disa kërcënime që po konsiderohen serioze për organizimin e sulmeve terroriste, në prag të festës së ...

Rreziku nga terrorizmi, të gjitha kishat gjatë Pashkëve sigurohen 24 orë nga Policia

Zeri - 13.04.2017

Autoritetet e sigurisë në Kosovë janë alarmuar nga disa kërcënime që po konsiderohen serioze për organizimin e sulmeve terroriste, në prag të festës së Pashkëve.

MPB do t’i përforcojë masat e sigurisë për shkak të kërcënimeve të ISIS

Flaka - 13.04.2017

Ministria e punëve të brendshme ditët në vijim, gjatë festave të Pashkëve, do t’i forcojë masat e sigurisë në territorin e vendit, për shkak të kërcënimeve globale terroriste nga ISIS, synim i të ...

MPB-ja do të shtojë sigurinë gjatë festës së Pashkëve

Antpress - 13.04.2017

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se me rastin e festës së Pashkëve, do të ndërmerr aktivitete dhe masa shtesë të sigurisë. Sipas tyre, kjo bëhet në pajtim me planet operative për punë dhe me ...

Bazar i Pashkëve për mbështetje të SOS Fshatit të fëmijëve

Idividi - 12.04.2017

Shkup, 12 prill 2017 (MIA) - Me rastin e festave të Pashkëve, nxënësit e gjimnazit "Josip Bros Tito" sot organizojnë bazar për shitje. Mjetet nga ky aksion vullnetar që do të mbahet në hollin e ...

Studiuesi i Biblës: Krishti do të ringjallet sërish për Pashkë, dhe më pas bota do të zhduket

Gazeta Express - 12.04.2017

Fundi i botës është shumë pranë. Kështu mendon një prej teoricienëve konspirativë. Ai ka theksuar se Jezu Krishti do të ringjallet sërish ditën e pashkëve dhe e gjithë bota do të zhduket më ...

Pazar për shitje për mbështetjen e SOS Fshatit të fëmijëve

Telegrafi - 12.04.2017

Me rastin e festave të Pashkëve, nxënësit e Gjimnazit ‘Josip Bros Tito’ sot organizojnë pazar për shitje, përcjell Telegrafi Maqedoni. Mjetet nga ky aksion vullnetar që do të mbahet në hollin e ...

Pazar për shitje për mbështetjen e SOS Fshatit të fëmijëve

Botasot - 12.04.2017

Me rastin e festave të Pashkëve, nxënësit e Gjimnazit ‘Josip Bros Tito’ sot organizojnë pazar për shitje. Mjetet nga ky aksion vullnetar që do të mbahet në hollin e Gjimnazit, do të dedikohen për SOS ...

E hëna, dita e dytë e Pashkëve ditë jopune për të gjithë qytetarët

Idividi - 11.04.2017

Shkup, 10 prill 2017 (MIA) - E hëna 17 prilli , dita e dytë e Pashkëve sipas kalendarit ortodoks është ditë jopune për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë, njoftoi sot Ministria e Punës ...

Pashkët po afrojnë: Këto foto do ju shkrijnë së qeshuri

Mapo - 11.04.2017

Foto 1 nga 24 Pashkët po afrojnë dhe atmosfera ndjehet. Sidomos fëmijët mezi po e presin. Megjithatë jo gjithmonë gjërat shkojnë siç duhet. Këto foto nga ‘The Awkward Family” do ju shkrijnë së ...

Java e Pashkëve, “blindohet” Roma dhe Vatikani

Ora news - 11.04.2017

Kryeqyteti italian Romë, është vënë nën mbikqyrje speciale në prag të festës së Pashkëve, që besimtarët katolikë presin ta kremtojnë këtë fundjavë. Autoritetet e turizmit parashikojnë se janë rreth ...

E hëna, ditë jopune për të gjithë qytetarët

Portalb - 10.04.2017

E hëna 17 prilli , dita e dytë e Pashkëve sipas kalendarit ortodoks është ditë jopune për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë, njoftoi sot Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

“Jezu Krishti do të shfaqet prap dhe më pas bota do të shkatërrohet më 18 prill, pas Festës së Pashkëve”

Lajmi.net - 10.04.2017

Kështu mendon një amerikan 49-vjeçar, i cili merret me leximin e Biblës Sipas Steve Fletcher, bota to të shkatërrohet më 18 prill,pas Festës së Pashkëve, shkruan The Sun, trasnmeton lajmi.net.

Berlusconi adopton 5 qengja (VIDEO)

Durres Lajm - 10.04.2017

Këtë vit fushata e ndërmarrë nga Michela Brambilla, për të ndaluar “vrasjen” e qengjave (therjen masive të tyre për Pashkë) mbështetet dhe nga ish- kryeministri italian, Silvio Berluskoni.

Më 17 prill 2017 (e hënë), nuk punohet

Flaka - 10.04.2017

Ministria për punë dhe politikë sociale njofton se në përputhje me ligjin për festa, më 17 prill 2017 (e hënë), dita e dytë e pashkëve është ditë jopune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë, njofton ...

"Mbroje jetën. Zgjidh një Pashkë vegjetariane” - Berlusconi tërbon industrinë e mishit në Itali

Respublica - 10.04.2017

Berlusconi mbetet në qendër të vëmendjes. Sërish me një goditje pas së cilës vjen një faturë e kripur. Pjesëmarrja e tij në një fushatë vegjetariane dhe adoptimi i pesë qengjave që do të thereshin ...