TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lajcak: Zgjedhjet? Nuk na intereson rezultati, por standardet

Shekulli - 14.04.2011

Brukseli zyrtar nuk është i interesuar se kush do të fitojë zgjedhjet në Shqipëri, por është i interesuar për zgjedhje që plotësojnë standardet në mënyrë që të mos përsëritet situata e krijuar pas zgjedhjeve të vitit 2009.

Kosovë, Lajçak nuk do mbaj detyrën e përfaqësuesit të BE

Shekulli - 14.04.2011

Mirosllav Lajçak nuk do ta ushtrojë detyrën e përfaqësuesit special të BE-së në Kosovë nga Brukseli. Peter Feith së shpejti do të mbetet me vetëm një post në Kosovë, sepse pas datës 30 prill nuk do të jetë më i dërguar i posaçëm i BE-së ...

Gati njësia për mbrojtjen e dëshmitarëve

Top Channel - 14.04.2011

Misioni civil evropian në Kosovë ka ndarë mjetet e duhura dhe ka ngritur njësinë e posacme për mbrojtjen e dëshmitarëve në lidhje me hetimet mbi trafikun e organeve.

Parlamentarët e BE-së duan të dinë më shumë për Jahjagën

Telegrafi - 14.04.2011

A e dini ju kush është presidente e Kosovës dhe a mund të na thoni diçka për të? Kështu u është drejtuar të mërkurën në mëngjes Jelko Kacin, deputeti i Parlamentit Evropian nga Sllovenia, drejtorit menaxhues për Ballkanin, Miroslav Lajcak.

Lajçak nuk do të jetë përfaqësues special i BE-së në Kosovë

Koha.net - 14.04.2011

Bruksel, 14 prill – Korrespondeti i “Kohës Ditore” në Bruksel njofton se Mirosllav Lajçak nuk do ta ushtrojë detyrën e përfaqësuesit special të BE-së në Kosovë nga Brukseli.

Kosova ndien mbështetjen e SHBA, por jo edhe të BE

Koha.net - 14.04.2011

Bruksel, 13 prill - A e dini ju kush është presidente e Kosovës dhe a mund të na thoni diçka për të? Kështu u është drejtuar të mërkurën në mëngjes Jelko Kacin deputeti i Parlamentin Evropian nga Sllovenia, drejtorit menaxhues për ...

Laçak nuk do të jetë përfaqësues special i BE-së në Kosovë

Yll Press - 14.04.2011

Disa burime diplomatike në Bruksel kanë thënë se deklaratat e mëparshme të Lajcakut kundër pavarësisë së Kosovës, dhe fakti se vjen nga një vend i cili nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, kanë ndikuar që ai të mos e konsiderojë këtë rol as në ...

Lajcak nuk do jetë përfaqësues i BE në Kosovë

Telegrafi - 14.04.2011

Diplomati sllovak Mirosalav Lajcak nuk do jetë përfaqësues kalimtar i Bashkimit Evropian në Kosovë gjatë fazës transitore. Këtë ai e ka konfirmuar vet gjatë një debati në Parlamentin Evropian.

Lajcak: Dialogu politik dhe zgjedhjet e lira kusht për Shqipërinë

BalkanWeb - 14.04.2011

BRUKSEL- Dialogu politik dhe zhvillimi i zgjedhjeve të lira dhe demokratike në 8 maj, janë dy kërkesat kryesore të Bashkimit Europian kundrejt liderve politikë në Shqipëri.

Lajcak refuzon të zërë vendin e Feith në Kosovë

BalkanWeb - 14.04.2011

BRUKSEL- Drejtori menaxhues i Ballkanit Perendimor në BE, Miroslav Lajçak, ka refuzuar që të zërë vendin e Piter Feith, si përfaqësuesi special i BE-së në Kosove, deri në emërimin e zyrtarit të ardhshëm.

Lajcak: Na interesojnë standartet

Top Channel - 13.04.2011

Ndërmjetësi i Bashkimit Europian për krizën politike shqiptare, Miroslav Lajcak, deklaron se në Bruksel nuk janë të interesuar se kush do t’i fitojë këto zgjedhje, por përmbushja e standarteve demokratike të realizimit të procesit ...

Lajcak: Ndarja e Kosovës, jashtë dialogut

Top Channel - 13.04.2011

Zyrtari i lartë i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajcak ka deklaruar se brenda 24 prillit do të mbahet raundi i ri i bisedimeve Prishtinë-Beograd, që synon zgjidhjen e problemeve të përditshme për banorët e Kosovës.

Shqipëria, Lajcak raporton në PE

Top Channel - 13.04.2011

Drejtori menaxhues për Ballkanin, Miroslav Lajcak raportoi në komitetin e jashtëm të Parlamentit Europian. Për Shqipërinë ai theskoi se mungesa e dialogut politik po mban peng reformat e nevojshme për integrimin europian të vendit.

Lajcak: Ndarja e Kosovës nuk është temë bisedimesh

Telegrafi - 13.04.2011

Zyrtari i lartë i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajcak, deklaroi se deri në 24 prill do të mbahet raundi i ri i bisedimeve Prishtinë-Beograd, që synon zgjidhjen e problemeve të përditshme për banorët e Kosovës.