TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Obama kritikon bankat e medha: Per 2 minuta humben 30 miliarde USD

Albeu.com - 24.01.2010

Presidenti Barack Obama ka shpallur reformën më të madhe deri tash në sektorin financiar të SHBA-së prej Krizës së madhe nga vitet e 30-ta të shekullit të kaluar.

Presidenti Obama reagon ndaj vendimit të Gjykatës së Lartë

VOA - 24.01.2010

Gjykata e Lartë votoi të enjten 5 me 4 në favor të dhënies fund të kufizimit prej disa dekadash lidhur me financimet e korporatave dhe sindikatave të punonjësve në fushatat elektorale.

Obama: Nuk do të ndaloj përpjekjet për krijimin e vende të punës

VOA - 24.01.2010

Fjalimi energjitik i presidentit Obama në një kolegj në afërsi të Klivlendit kishte atmosferën e një tubimi elektoral. Presidenti u tha të pranishmëve se pengesat politike nuk do ta ndalojnë atë për të çuar përpara agjenden e tij.

Presidenti Obama reagon ndaj vendimit të Gjykatës së Lartë

Koha.net - 24.01.2010

Washington, 24 janar-Gjykata e Lartë votoi të enjten 5 me 4 në favor të dhënies fund të kufizimit prej disa dekadash lidhur me financimet e korporatave dhe sindikatave të punonjësve në fushatat elektorale.

Obama kundër bankave të mëdha, për 2 minuta humben 30 miliardë USD

Koha.net - 24.01.2010

Washington – Presidenti Barack Obama ka shpallur reformën më të madhe deri tash në sektorin financiar të SHBA-së prej Krizës së madhe nga vitet e 30-ta të shekullit të kaluar.

Obama: Vendimi i Gjykates, goditje per demokracine

Albeu.com - 23.01.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, e ka quajtur vendimin e fundit të Gjykatës së Lartë si “goditje ndaj demokracisë”. Gjykata ka lejuar heqjen e kufizimit mbi fondet që biznesi mund të kontribuojë në fushatat politike zgjedhore.

Obama: Vendimi i Gjykatës, goditje për demokracinë

Botasot - 23.01.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, e ka quajtur vendimin e fundit të Gjykatës së Lartë si “goditje ndaj demokracisë”. Gjykata ka lejuar heqjen e kufizimit mbi fondet që biznesi mund të kontribuojë në fushatat politike zgjedhore.

Një vit më parë çifti Obama

Botasot - 23.01.2010

Një vit më parë Barack Obama u bë Presidenti i Shteteve të bashkuara të Amerikës, dhe Mishele Obama, gruaja e parë. Ajo në ballon e parë presidenciale ka lënë përshtypjen e një mbretëreshe dhe gjatë gjithë këtij viti të parë ka qenë ...

Obama: Vendimi i Gjykatës, goditje për demokracinë

Koha.net - 23.01.2010

Washington, 23 janar - Presidenti amerikan, Barack Obama e ka quajtur vendimin e fundit të Gjykatës së Lartë si “goditje ndaj demokracisë”. Gjykata ka lejuar heqjen e kufizimit mbi fondet që biznesi mund të kontribuojë në fushatat politike ...

Bankat evropiane preken nga planet e Obamës

BBC - 22.01.2010

Vlera e aksioneve të bankave evropiane ranë pas planeve të presidentit Obama për të frenuar aktivitetet e bankave në SHBA. Në Londër, vlerat e aksioneve të bankës Barclays ranë 3.5%, ndërsa shkëmbimet në bursën e Londrës tanë me 2.2%.

Shtypi për propozimet e Obamës për bankat

BBC - 22.01.2010

Propozimet e Presidentit Obama për reformim të thellë të sistemit bankar zë vend në faqet e para të të gjitha gazetave të sotme të Londrës. Barack Obama i shpalli luftë Wall Street-it mbrëmë kur shpalosi një varg masash që synojnë të vënë ...

Stili presidencial i Barak Obamës

Fakti - 22.01.2010

Stili presidencial i Barak Obamës Presidenca e tij filloi në sytë e një turme prej një milionë vetash. Por kur brohoritjet mbaruan, atij i duhej të merrej me disa kriza njëherësh: ekonomia dhe dy luftra jopopullore.

Bankierët kundër reformave të Obamës

Alsat - 22.01.2010

Bankierët në Shtetet e Bashkuara ngritën zërin e tyre kundër rregullave të reja shtrënguese të propozuara nga presidenti Obama, që kanë si qëllim të mbajnë nën fre aktivitetet e tyre.

Obama: Do të luftojë për ekonominë dhe reformën shëndetësore

Evropaelire - 22.01.2010

“Asnjëherë nuk do të ndalojë së luftuari për ju”, tha presidenti amerikan, Barak Obama, gjatë një fjalimi të mbajtur sot në Ohajo. Ai tha se do të punojë për të krijuar vende pune dhe për të realizuar reformën shëndetësore.

Bankat evropiane preken nga planet e Obamës

Lajm - 22.01.2010

Vlera e aksioneve të bankave evropiane ra pas planeve të presidentit Obama për të frenuar aktivitetet e bankave në SHBA. Në Londër, vlerat e aksioneve të bankës Barclays ranë 3.5%, ndërsa shkëmbimet në bursën e Londrës tanë me 2.2%.

Bankierët kundër reformave të Obamës

Botasot - 22.01.2010

Zoti Obama tha se ishte gati për luftë, nëse bankat e donion një të tillë. Ai i akuzoi ato se kishin ndezur krizën më të rëndë ekonomike që prej Depresionit të Madh. Ai tha se ata kishin qënë fajtorë për papërgjegjshmëri të tepruar.

Plani i Obamës prek bankat evropiane

Koha.net - 22.01.2010

Washington, 22 janar - Planet e presidentit Obama për të frenuar aktivitetet e bankave në SHBA shkaktojnë rënien e vlerave të aksioneve në bankat evropiane.

Obama thotë se do të luftojë për forcimin e ekonomisë dhe reformën shëndetësore

Botasot - 22.01.2010

“Asnjëherë nuk do të ndalojë së luftuari për ju”, tha presidenti amerikan, Barak Obama, gjatë një fjalimi të mbajtur sot në Ohajo. Ai tha se do të punojë për të krijuar vende pune dhe për të realizuar reformën shëndetësore.

Obama: Një vit në zyrën e Presidentit

BBC - 21.01.2010

Janar: I shoqëruar nga gruaja dhe vajzat e tij, Barack Hussein Obama bëri betimin si Presidenti i 44-t i Shteteve të Bashkuara. Dy ditë më vonë ceremonia u përsërit mbasi një fjalë e tekstit të betimit nuk u lexua sipas rendit të duhur.

SHBA: Obama i propozon masat për banka

Evropaelire - 21.01.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, pritet që gjatë distës së sotme, t’i propozoj masat me të cilat do të kufizohet madhësia e bankave dhe gjërësia e aktiviteteve të tyre për marrjen e rrezikut.

Obama propozon kufizime për bankat

Evropaelire - 21.01.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama i shpalli planet për ta kufizuar madhësinë e bankave amerikane dhe kompanive financiare, në përpjekje për ta frenuar rrezikun e tepërt të korporatave.

Obama sinjalizon gatishmëri për kompromis për reformat

Telegrafi - 21.01.2010

Pas disfatës së demokratëve në zgjedhjet për Senatin në Masaçusets, presidenti i SHBA-ve, Barack Obama, u ka sinjalizuar republikanëve gatishmërinë e tij për kompromis në lidhje me reformën në shëndetësi.

Obama sot i propozon masat për banka

Botasot - 21.01.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, pritet që gjatë distës së sotme, t’i propozoj masat me të cilat do të kufizohet madhësia e bankave dhe gjërësia e aktiviteteve të tyre për marrjen e rrezikut.

Obama i gatshëm për kompromis për reformën shëndetësore

Botasot - 21.01.2010

Uashington, 21 janar Pas disfatës së demokratëve në zgjedhjet për Senatin në Masaçusets, Presidenti i SHBA së, Barak Obama, u ka sinjalizuar republikanëve gatishmërinë e tij për kompromis në lidhje me reformën në shëndetësi.

Obama pranon gabimet, pas disfatës në Massachusetts

Koha.net - 21.01.2010

Washington, 21 janar– Presidenti amerikan, Barack Obama, ka thënë të enjten të ketë përllogaritur gabimisht lidhjen e tij të drejtpërdrejt me popullin amerikan, pas fitores shokuese republikane që luhati balancën e pushtetit të tij në ...

Obama shpalli planet për kufizimet bankare

Botasot - 21.01.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama i shpalli planet për ta kufizuar madhësinë e bankave amerikane dhe kompanive financiare, në përpjekje për ta frenuar rrezikun e tepërt të korporatave.

Obama - një vit pas

Evropaelire - 20.01.2010

Një vit që prej inaugurimit si president i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama ka trashëguar një numër çështjesh emergjente të politikës së jashtme.

Stili presidencial i Barak Obamës

Botasot - 20.01.2010

Në vitin e tij të parë në detyrë, Barak Obama ka krijuar një stil presidencial të veçantë, një mënyrë qeverisjeje që ka marrë formë nga përvojat e jetës.

Stili presidencial i Barak Obamës

VOA - 20.01.2010

Në vitin e tij të parë në detyrë, Barak Obama ka krijuar një stil presidencial të veçantë, një mënyrë qeverisjeje që ka marrë formë nga përvojat e jetës.

Obama, sukseset dhe sfidat një vit pas

Botasot - 20.01.2010

Një vit që prej se është betuar të marrë detyrën, presidenti amerikan Barak Obama ende nuk e ka ndryshuar botën. Por, ajo çfarë Obama ka arritur, thonë analistët, ka të bëjë me përmirësimin e tonit në raportet ndërkombëtare, duke ulur ...

Obama mban fjalimin vjetor më 27 janar

Evropaelire - 19.01.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, do të mbajë fjalimin vjetor para kombit më 27 janar. Ky do të jetë i pari fjalim i këtij lloji për Obaman që nga ardhja në Shtëpinë e ...

Obama i shërben ushqim të pastrehëve

Evropaelire - 19.01.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, dhe familja e tij i kanë shërbyer vakte të ngrohta të pastrehëve në Uashington. Presidenti, bashkëshortja e tij Mishelë, nëna e saj dhe dy vajzat i kanë shërbyer 150 personave në një kuzhinë popullore të ...

Obama u shërbeu ushqim të pastrehëve

Alsat - 19.01.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, dhe familja e tij i kanë shërbyer vakte të ngrohta të pastrehëve në Uashington. Presidenti, bashkëshortja e tij Mishelë, nëna e saj dhe dy vajzat i kanë shërbyer 150 personave në një kuzhinë popullore të ...

Obama u sherben ushqim te pastreheve

Albeu.com - 19.01.2010

Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe familja e tij i kanë shërbyer vakte të ngrohta të pastrehëve në Uashington. Presidenti, bashkëshortja e tij Michelle, nëna e saj dhe dy ...

Obama i shërben ushqim të pastrehëve

Telegrafi - 19.01.2010

Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe familja e tij i kanë shërbyer vakte të ngrohta të pastrehëve në Washington. Presidenti, bashkëshortja e tij Michelle, nëna e saj dhe dy vajzat i kanë shërbyer 150 personave në një kuzhinë popullore të ...

Obama shërbeu me ushqim të pastrehët

Koha.net - 19.01.2010

Washington, 19 janar - Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe familja e tij i kanë shërbyer vakte të ngrohta të pastrehëve në Uashington. Presidenti, bashkëshortja e tij Michelle, nëna e saj dhe dy vajzat i kanë shërbyer 150 personave në ...

Bilanci i një viti pune të Obamës sipas pikëpamjeve gjermane

DW - 18.01.2010

Me premtimin "Yes we can" Barack Obama hyri në fushatën zgjedhore dhe pastaj në janar 2008 në shtëpinë e Bardhë. Një vit më vonë është e qartë, se edhe një burim shprese si Obama nuk mund t'i zgjidhë të gjitha problemet.

Bilanci i një viti pune të Obamës sipas pikëpamjeve gjermane

Botasot - 18.01.2010

Krahasimet janë legjendare. Shumë më parë se të fitonte zgjedhjet presidenciale Barack Obama u krahasua me një frymë me John F. Kennedy-n, Martin Luther King-un apo me Abraham Lincoln-in.