TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Statusi, Shqipëria pak shanse”

Top Channel - 17.07.2011

Siç edhe Top-Channel paralajmëroi dy ditë më parë, ambasadori i Danimarkës në Shqipëri, Karsten Ankjaer Jensen, në një intervistë për revistën MAPO, shpreh nevojën që komuniteti ndërkombëtar t’ja thotë troç gjërat shqiptarëve, lakuriq ...

Prioritetet piramidale për piramidën

Shekulli - 16.07.2011

Mero Baze Piramida duket se po prodhon fatin simbol të regjimeve në Shqipëri. Ajo u ngrit për të shpëtuar degradimin e regjimit në fund të viteve tetëdhjetë me shkëlqimin dhe fuqinë që rrezatonte në atë kohë kur në kryeqytet ndërtoheshin ...

Piramida dhe identiteti urban i Tiranës

24 orë - 16.07.2011

‘Tirona’ pa dyshim e ka sheshin qendror ndër ma të bukurit në Evropë, dhe për ketë qytetarët dhe pushtetarët e Tiranës dhe të Shqipërisë nuk besoj se janë të vetëdijshëm.

Shembja e Piramidës, kundër edhe intelektualë nga Kosova

Top Channel - 16.07.2011

Votimi i Parlamentit shqiptar për rrënimin përfundimtar të Piramidës në Tiranë ka nxitur reagime të reja në kryeqytetin kosovar. Pas akademikut Rexhep Qosja kundër shembjes së Piramidës reagon ashpër edhe shkrimtari dhe profesori ...

Qosja dhe Vinca kundër shembjes së Piramidës

Koha.net - 16.07.2011

Prishtinë, 16 korrik - Votimi i Parlamentit shqiptar për rrënimin përfundimtar të Piramidës në Tiranë ka nxitur reagime në kryeqytetin kosovar. Pas akademikut Rexhep Qosja kundër shembjes së Piramidës reagon ashpër edhe shkrimtari dhe ...

Komunistët Qosja dhe Vinca: Të mbrohet piramida e kohës së Enver Hoxhës

Botasot - 16.07.2011

Pas Rexhep Qosjes kundër shembjes së Piramidës së Enver Hoxhës reagon ashpër edhe komunisti Agim Vinca. Në një intervistë për Top Channel Vinca thotë se kuvendi i Shqipërisë dënoi me vdekje një objekt monumental, në zemër të kryeqytetit ...

Vdes për së dyti balena brenda piramidës

Shekulli - 15.07.2011

Më 15 qershor një skelet balene u ngrit nga Instituti Bujqësor për në Tiranë. Për afro 8 km ajo përshkroi mbi supet e një grupi njerëzish sikur mbahet një arkivol, bulevardin përanë dhe hyri në Piramidë.

Ambasadori Jensen: Piramida simbol, si kulla Eiffel

Top Channel - 15.07.2011

Zërave që kundershtojnë prishjen e Piramides i është bashkuar edhe ambasadori danez në Tirane, Karsten Ankjaer Jensen. Në një intervistë për revisten 'Mapo', e cila do të botohet të dielën, ambasadori danez i përgjigjet edhe disa pyetjeve ...

Ambasadori Jensen: Piramida simbol, si kulla Eiffel

24 orë - 15.07.2011

Zërave që kundershtojnë prishjen e Piramides i është bashkuar edhe ambasadori danez në Tirane, Karsten Ankjaer Jensen. Në një intervistë për revisten 'Mapo', e cila do të botohet të dielën, ambasadori danez i përgjigjet edhe disa pyetjeve ...

Shembet Piramida e shkurtohet buxheti

Panorama - 15.07.2011

Maxhoranca miraton në Kuvend brenda një ore 12 ligje me rëndësi dhe pa praninë e opozitës.Kuvendi, me 72 deputetët të maxhorancës, miratoi shkurtime prej gati 160 milionë eurosh, si dhe ligjin për shembjen e Piramidës, për të ndërtuar në ...

Ambasadori danez: Piramida simbol, si kulla Eiffel

Koha.net - 15.07.2011

Tiranë, 15 korrik - Zërave që kundërshtojnë prishjen e Piramidës i është bashkuar edhe ambasadori danez në Tiranë, Karsten Ankjaer Jensen. Në një intervistë për revistën 'Mapo', e cila do të botohet të dielën, ambasadori danez i përgjigjet ...

Parlamenti voton sot për kompleksin e ri parlamentar

Alsat.tv - 14.07.2011

Parlamenti voton sot projektligjin për kompleksin e ri parlamentar i cili parashikon shembjen e piramidës në qendër të Tiranës, për të ndërtuar në vend të tij godinën e re të parlamentit.

Kuvendi miraton ligjin për ndërtimin e Parlamentit të ri

Shekulli - 14.07.2011

Kuvendi ka miratuar me 72 votat e mazhorancës projektligjin “Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë”. Projektligji i shqyrtuar pa praninë e deputetëve të opozitës i jep Kuvendit të drejtën e të qenit enti ...

Miratohet projektligji për ndërtimin e Parlamentit të ri

Gazeta Start - 14.07.2011

(13:00) - Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot pa praninë e opozitës projektligjin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar, i cili i hap rrugën procedurave të mëtejshme për përfundimin e këtij projekti në 100-vjetorin e shpalljes së ...

Parlamenti vendos, piramida do të shembet

Alsat.tv - 14.07.2011

72 votat e maxhorancës për ligjin e kompleksit të ri parlamentar i kanë hapur dritën jeshile ndërtimit të tij. Deputetët e maxhorancës, firmëtarë të draftit që rregullon bazën ligjore për lejet e sheshit dhe ndërtimit, por dhe shembjen e ...

Kuvendi sot voton shembjen e Piramidës

Albeu.com - 14.07.2011

Sot në Parlamentin e Shqipërisë do të votohet për shembjen e Piramidës në qendër të kryeqytetit dhe për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar në këtë vend.

Parlamenti i ri, Kuvendi miraton me 72 vota, shembjen e Piramidës

LajmiFundit - 14.07.2011

TIRANE – Lajmifundit – Parlamenti i Shqipërisë miratoi pak çaste më parë me 72 vota pro, projektin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar në truallin ku ndodhet sot Piramida në Tiranë.

Kuvendi shemb piramidën me 72 vota

Albeu.com - 14.07.2011

Kuvendi i Shqipërisë miratoi me 72 vota projektligjin që parashikon ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar. Projektligji është miratuar vetëm me votat e mxhorancës pasi opozita nuk ishte e pranishme në parlament.

Parlamenti i ri, miratohet ligji

Top Channel - 14.07.2011

Kuvendi i Shqipërisë miratoi me 72 vota projektligjin që parashikon ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar. Godina e kompleksit do të ndërtohet në vendin e Qendrës Ndërkombëtare të Kulturës "Pjetër Arbnori", aty ku sot është Piramida.

Kuvendi miraton ligjin për ndërtimin e Parlamentit të ri

24 orë - 14.07.2011

Maketi i Parlamentit te Ri Kuvendi ka miratuar me 72 votat e mazhorancës projektligjin “Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë”.

Votohet shembja e Piramidës

Top Channel - 14.07.2011

Diskutimi i projektligjit për rregullat dhe procedurat e ndërtimit të kompleksit të ri parlamentar ishte një rast i mirë për disa prej deputetëve të mazhorancës për t'u shfaqur në foltoren e Kuvendit.

Tiranë: Kuvendi i ri ndërtohet te Piramida

Evropaelire - 14.07.2011

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot në seancë plenare pa praninë e opozitës projektligjin "Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë", që i hap rrugën procedurave të mëtejme për përfundimin e këtij projekti në ...

Piramida mund të shpëtohej

Top Channel - 14.07.2011

Verën e vitit 1986, menjëherë pas përfundimit të Pallatit të Kongreseve, arkitekti Vladimir Bregu, së bashku me tre arkitektë të tjerë, do të niste një tjetër projekt, atë të ndërtimit të Piramidës.

Kuvend, pritet të miratohet sot prishja e Piramidës

Ora news - 14.07.2011

Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë sot ligjin për shembjen e Piramidës. Komisioni i Ligjeve miratoi dy ditë më parë projektligjin për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë, ndërkohë që sot pritet që ky ...

Shembja e Piramidës, Kuvendi miraton sot ligjin pa opozitën

Panorama - 14.07.2011

Shembja e Piramidës në qendër të Tiranës për t’i hapur rrugë ndërtimit të kompleksit të ri parlamentar, do të votohet sot në Kuvend.Axhenda për ditën e sotme ka përcaktuar diskutimin dhe miratimin e këtij projektligjit, por që do të ...

Parlamenti dhe piramida

Panorama - 14.07.2011

YMER DELIALLISI Deri më sot s’kam dëgjuar ndonjë diskutant që të jetë kundër ndërtimit të Parlamentit të ri, pavarësisht nga hesapet veresie të ndonjërit. Ndërtimi i tij është sa i nevojshëm për prestigjin e kombit, aq dhe i padiskutueshëm.

Kuvendi: 'OK' ligjit, parlamenti i ri ndërtohet tek Piramida

BalkanWeb - 14.07.2011

TIRANE- Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot në seancë plenare pa praninë e opozitës p/ligjin "Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë", që i hap rrugën procedurave të mëtejshme për përfundimin e këtij projekti në ...

Kuvendi voton ndërtimin e Parlamentit të ri

Panorama - 14.07.2011

UPDATE- Kuvendi i Shqipërisë, pa praninë e opozitës ka miratuar projekt- ligjin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar si dhe ligjin për disa ndryshime në buxhetin e vitit 2011.

Për Parlamentin e kundër Piramidës 72 vota

Koha.net - 14.07.2011

Tiranë, 14 korrik - Pas përfundimit të diskutimeve në Parlament deputetët e maxhorancës kanë miratuar në unanimitet të plotë, projektligjin për prishjen e Piramidës.

Kompleksi Parlamentar, miratohet nga Kuvendi projektligji

ABC News - 14.07.2011

Parlamenti miratoi projekt-ligjin për rregullat dhe procedurat e ndërtimit të kompleksit të ri parlamentar të Republikës së Shqipërisë, i cili sipas relatorit Viktor Gumi, respekton ligjet në fuqi të vendit dhe i hap rrugën ndjekjes së ...

Parlamenti miratoi projektligjin për Kompleksin e ri Parlamentar

Botasot - 14.07.2011

Parlamenti i Shqipërisë miratoi projekt-ligjin për rregullat dhe procedurat e ndërtimit të kompleksit të ri parlamentar të Republikës së Shqipërisë, i cili sipas relatorit Viktor Gumi, respekton ligjet në fuqi të vendit dhe i hap rrugën ...

Kuvendi voton ndërtimin e Parlamentit të ri

Yll Press - 14.07.2011

Me 72 vota pro nga deputetët e maxhorancës, i është dhënë OK, ndërtimit të kompleksit të ri Parlamentar, i cili ëhstë parashikuar të ndërtohet në vendin ku ngrihet sot Piramida.

Parlamenti shqiptar miraton projektligjin për ndërtimin e godinës së re të parlamentit

VOA - 14.07.2011

Në Shqipëri parlamenti miratoi sot projektligjin i cili përcakton procedurat e ndërtimit të godinës së re të parlamentit në qendër të Tiranës aty ku sot ngrihet godina e Piramidës, ish muzeut të diktatorit Enver Hoxha.

Peticion per mosprishjen e Piramides

24 orë - 13.07.2011

Mijëra intelektualë dhe arkitektë , jo vetëm kanë kundërshtuar përmes një peticioni prishjen e godinës së Piramides, por kanë kërkuar që fjala e tyre si ekspertë të dëgjohet nga qeveritarët.

Piramida, zhbëhen investimet

Top Channel - 13.07.2011

Vendimi per ndertimin e parlamentit te ri ka te tjera fatura te paguara nga qytetaret, por qe shkuan dem nga ...

Peticion për Piramidën

Top Channel - 13.07.2011

Mijëra arkitektë dhe intelektualë, jo vetëm kanë kundërshtuar përmes një peticioni prishjen e godinës së Piramides, por kanë kërkuar që fjala e tyre si ekspertë të dëgjohet nga qeveritarët.

Piramida, shkelet Kushtetuta

Top Channel - 13.07.2011

Vendimi për prishjen e Piramidës dhe ngritjen në vend të saj të një kompleksi parlamentar është marrë në kundërshtim me Kushtetutën dhe rregulloren e kuvendit.

Peticion kundër prishjes së piramidës

Albeu.com - 13.07.2011

Mijëra arkitektë dhe intelektualë, jo vetëm kanë kundërshtuar përmes një peticioni prishjen e godinës së Piramidës, por kanë kërkuar që fjala e tyre si ekspertë të dëgjohet nga qeveritarët.

Piramida, KE: Kujdes me TCH

Top Channel - 13.07.2011

Vendimet e ditëve të fundit në komisionet parlamentare të ligjeve dhe ekonomisë janë ndjekur me shqetësim edhe nga Brukseli. Jo për faktin se duhet të prishet piramida për parlamentin e ri, sa për një tjetër dëm që shkaktohet me prishjen e ...

Parlamenti i ri, tre etapat e godinës së re

Botasot - 13.07.2011

Komisioni i Ligjeve miratoi projektligjin për ndërtimin e Parlamentit të ri, i cili shënon dhe fazën e dytë të këtij projekti, që është përcaktimi i procedurave të tenderimit, lejeve dhe përcakton organet kompetente që do të mbikqyrin ...

Kuvendi i ri, Bashkia nuk merr as taksën e lejes

Panorama - 13.07.2011

Komisioni i Ligjeve miratoi dje projektligjin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar ku ndodhet sot Piramida, duke e bërë fakt të kryer shembjen e saj.Pa pjesëmarrjen e opozitës dhe 9 nenet e projektligjit, maxhoranca ka vendosur që ...

Komisioni i Ligjeve miraton vendimin për Parlamentin e ri

Shekulli - 12.07.2011

Komisioni i Ligjeve ka miratuar në parim ndërtimi i kompleksit të ri parlamentar. Këshilli i Rregullimit të Territorit të Republikës së Shqipërisë pritet të përcaktojë procedurat për ndërtimin e godinës.

Parlamenti i ri, për projektin vendos KRRTRSH

Alsat.tv - 12.07.2011

Godina e re e parlamentit shqiptar është një hap më pranë ndërtimit. Deputetët në Komisionin e Ligjeve miratuan draftin i cili rregullon procedurat e tenderimit, lejeve dhe përcakton oraganet kompetente që do të mundësojnë ndërtimin e ...

Komisioni i Ligjeve miraton projektin për Parlamentin

Gazeta Start - 12.07.2011

Tiranë – Komisioni Parlamentar i Ligjeve ka miratuar sot në parim projektin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar. Të pranishëm në mbledhjen e këtij komisioni ishin të pranishëm vetëm deputetët e maxhorancës, pasi ata të opozitës ...

Ligjet, sot shqyrtohet shembja e Piramidës

24 orë - 12.07.2011

Komisioni i Ligjeve nis sot shqyrtimin e projektligjit “Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë”, propozuar nga 38 deputetet te PD-se.

Kuvendi i ri, projektligji i qeverisë transferon pronësinë e “Piramidës”

LajmiFundit - 12.07.2011

TIRANE—Lajmifundit—Projektligji i mbërritur në parlament nga qeveria me objekt rregullimin e procedurave të ndërtimit të kompleksit të ri parlamentar parashikon edhe zgjidhjen e çështjes së pronësisë së “Piramidës”.

Miratohet pr/ligji për parlamentin e ri

Albeu.com - 12.07.2011

(UPDATE)Komisioni i Ligjeve ka miratuar sot me votat e maxhorancës projektligjin për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë, propozuar nga 38 deputetet të Partisë Demokratike Miratimi I projektligjit i hap rrugën ...

PD: Të shembet Piramida

Top Channel - 12.07.2011

Mazhoranca është e vendosur të ndërtojë kompleksin e ri parlamentar, brenda afateve dhe me cdo cmim, në vendin ku ngrihet aktualisht Qendra Ndërkombëtare e Kulturës "Pjetër Arbnori".

Komisioni i Ligjeve miratoi shembjen e Piramides

24 orë - 12.07.2011

Mazhoranca është e vendosur të ndërtojë kompleksin e ri parlamentar, brenda afateve dhe me cdo cmim, në vendin ku ngrihet aktualisht Qendra Ndërkombëtare e Kulturës "Pjetër Arbnori".

Parlamenti i ri, Komisioni i Ligjeve jep “OK”: Të shembet Piramida

LajmiFundit - 12.07.2011

TIRANE – Lajmifundit – Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut shqyrtoi dhe miratoi sot projektligjin “Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë”.

Piramida, arkitektët kundër shembjes

Top Channel - 12.07.2011

Arkitektët dhe intelektualë për të disatën herë këmbëngulin se Qendra Ndërkombëtare e Kultures “Pjetër Arbnori”, jo vetem nuk duhet te asgjësohet pasi kjo godinë në formen e Piramidës mund të shfrytëzohet për disa lloje shërbimesh.

Miratohet projektligji për ndërtimin e Parlamentit të ri

Ora news - 12.07.2011

Komisioni i Ligjeve ka miratuar sot me votat e maxhorancës projektligjin për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë, propozuar nga 38 deputetet të Partisë Demokratike Miratimi I projektligjit i hap rrugën kështu ...

Shembja e Piramidës, sot shqyrtimi për kompleksin parlamentar

BalkanWeb - 12.07.2011

TIRANE- Komisioni parlamentar për Çështjet Ligjore do të fillojë sot në ora 09:00 shqyrtimin e projektligjin për “Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë”.

Komisioni i Ligjeve diskuton sot për Kompleksin e ri parlamentar

Botasot - 12.07.2011

Komisioni i Ligjeve pritet të nis sot diskutimin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar i propozuar nga 38 deputetë të Partisë Demokratike.

Shembja e Piramidës pa kosto financiare, shmanget Bashkia

Panorama - 12.07.2011

Komisioni i Ligjeve nis sot diskutimin e projektligjit për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar, i propozuar nga 38 deputetë të PD-së.Në nismën me pak nene përcaktohet se Kuvendi i Shqipërisë do të jetë enti prokurues i firmës fituese ...

Parlamenti i ri te Piramida, miratohet projektligji

Panorama - 12.07.2011

TIRANE- Komisioni i Ligjeve ka miratuar sot me votat e maxhorances projektligjin “Për ndërtimin e kompleksit parlamentar të Kuvendit të Shqipërisë”, propozuar nga 38 deputetet te PD-se.

"Ligjet' miratojnë ndërtimin e Kuvendit të ri në vend të Piramidës

BalkanWeb - 12.07.2011

TIRANË- Ndërtimi i Kompleksit të ri të Parlamentit ka marrë miratimin sot në Komisionin Parlamentar të Ligjeve vetëm nga ana e mazhorancës pasi opozita ka bojkotuar punimet.

Parlamenti i ri tek Piramida, Komisioni i Ligjeve miraton projektligjin

ABC News - 12.07.2011

Ndërtimi i Kompleksit të ri parlamentar në vendin ku ndodhet Piramida, e njohur sot si Qendra Ndërkombëtare e Kulturës ka qënë objekt i diskutimeve në Komisionin Parlamentar të Ligjeve.

Parlamenti në vend të Piramidës

Koha.net - 12.07.2011

Tirnaë, 12 korrik - Ndërtimi i Kompleksit të ri të Parlamentit ka marrë miratimin sot në Komisionin Parlamentar të Ligjeve vetëm nga ana e mazhorancës pasi opozita ka bojkotuar punimet.

Mazhoranca e vendosur për Kompleksin e ri parlamentar

Botasot - 12.07.2011

Mazhoranca është e vendosur të ndërtojë kompleksin e ri parlamentar, brenda afateve dhe me çdo çmim, në vendin ku ngrihet aktualisht Qendra Ndërkombëtare e Kulturës "Pjetër Arbnori".

Rrëzohet Piramida, ndërtohet Parlamenti i ri

Yll Press - 12.07.2011

Nëse do i qëndrojmë shumës që do merret hua, atëherë parlamenti do kushtojë më së paku 110 milion euro nga 40 milion që ishte deklaruar fillimisht.