TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Raundi i shtatë i bisedimeve Kosovë - Serbi më 20 mars

Ina - 17.03.2013

Kosova dhe Serbia, në procesin e normalizimit të marrëdhënieve, kryesuar nga BE e mbështetur nga SHBA, më 20 mars në Bruksel, zhvillojnë raundin e shtatë të dialogut në nivel kryeministrash, ku është paralajmëruar mundësia e një ...

Dokumenti i pavlerë i Beogradit

Top Channel - 17.03.2013

Një draft-marrëveshje prej 10 pikash, e publikuar nga mediat serbe, është një dokument i pavlerë, që nuk ekziston dhe që nuk është dorëzuar as në Bruksel e Prishtinë, por as në Beograd.

Kosovë-Serbi, raundi i 7-të më 20 mars mundësi për marrëveshje

Albtime - 17.03.2013

PRISHTINË - Kosova dhe Serbia, në procesin e normalizimit të marrëdhënieve, kryesuar nga BE e mbështetur nga SHBA, të mërkurën e javës që vjen, në Bruksel, zhvillojnë raundin e shtatë të dialogut në nivel kryeministrash, ku është ...

Demi Moore priste fëmijë nga Ashton Kutcher

Albtime - 17.03.2013

Demi More dëshironte të kishte një fëmijë me Ashton Kutcher sepse mendonte se bebja do ta shpëtonte martesën e tyre. Aktorja 50 vjeçare u ka thënë miqve të ngushtë se po të kishte mundësi të bënte një fëmijë me aktorin 35 vjeçar ata ende ...

Demi Moore dëshironte fëmijë me Ashton Kutcher

Koha.net - 17.03.2013

Demi More dëshironte të kishte një fëmijë me Ashton Kutcher sepse mendonte se bebja do ta shpëtonte martesën e tyre. Aktorja 50 vjeçare u ka thënë miqve të ngushtë se po të kishte mundësi të bënte një fëmijë me aktorin 35 vjeçar ata ende ...

Demi More : Po të kisha fëmijë me të akoma do të ishim bashkë

Yll Press - 17.03.2013

“Ajo ishte në vitet e hershme të 40-ve kur ata ishin së bashku, ajo bëri çmos që të kishte beben e saj. Edhe Ashton dëshironte fëmijë që nga dita e parë dhe Demi e dinte se ai do të ishte një baba i shkëlqyer pasi e pa sesa i mirë ishte ai ...

Kosovë-Serbi, 20 mars raundi i 7, mundësi për marrëveshje

BalkanWeb - 17.03.2013

PRISHTINË - Kosova dhe Serbia, në procesin e normalizimit të marrëdhënieve, kryesuar nga BE e mbështetur nga SHBA, të mërkurën e javës që vjen, në Bruksel, zhvillojnë raundin e shtatë të dialogut në nivel kryeministrash, ku është ...

Raundi i shtatë i bisedimeve Kosvë-Serbi në 20 mars, mundësi për marrëveshje

Yll Press - 17.03.2013

Raundi i gjashtë i takimeve Thaçi-Daçiç, të filluara nga 19 tetori 2012, është zhvilluar në 4 mars, kur u paralajmërua edhe raundi i shtatë më 20 mars.

“Dokumenti për Kosovën, plan i vjetër”

Botasot - 17.03.2013

Zyrtarët e Komisionit Evropian nuk janë në dijeni për draftin e publikuar nga mediat serbe që të krijohet “rajon evropian” në veri të Kosovës, me vlerësimin se ky “ndoshta është plan i vjetër”, raporton Beta.

Dokumenti për veriun e Kosovës: Skicë e vjetër!

Telegrafi - 17.03.2013

Zyrtarët e Komisionit Evropian (KE) kanë thënë sot se nuk kanë njohuri për draft-marrëveshjen sipas së cilës veriu i Kosovës do të quhet Rajon Evropian që do të veprojë nën autoritetin dhe ligjet e Prishtinës.

Krijimi i asociacionit të komunave serbe, Ashton erdhi për të bërë presion

Albeu.com - 16.03.2013

Shefja e politikës së jashtme të BE-së ka ardhur në Kosovë që t’i bëjë presion Prishtinës që të lëshojë pe për të arritur marrëveshjen rreth krijimit të asociacionit të komunave serbe në veri. Kushte mendojnë analistët politike në Kosovë.

Ashton, optimiste për marrëveshje midis Prishtinës dhe Beogradit

Evropaelire - 16.03.2013

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton , ka shfaqur bindjen se Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Ashton: Daçiq dhe Thaçi mund të arrijnë marrëveshje

Albeu.com - 16.03.2013

Kryeministri serb Ivica Daçiç dhe ai i Kosovës Hashim Thaçi mund të arrijnë marrëveshje në dialogun Beograd-Prishtinë, “por kjo varet nga ajo se a do të mund të gjejmë zgjidhje për disa probleme serioze që kanë ata”.

Ashton: Besoj tek marrëveshja

Top Channel - 16.03.2013

Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Catherine Ashton është shprehur optimiste se Prishtina dhe Beogradi do të mund ta arrijnë marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve. “Mendoj se është e mundur që ata të arrijnë një marrëveshje.

Ashton: Prishtina dhe Beogradi mund të pajtohen

Albtime - 16.03.2013

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian,Catherine Ashton, ka shfaqur bindjen se Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. “Mendoj se është e mundur të arrijnë marrëveshje.

Baronesha erdhi për të bërë presion

Telegrafi - 16.03.2013

Ndonëse nuk u tha shumë për atë se çka konkretisht u bisedua në takimin që mbajti baronesha Ashton të enjten me krerët e Qeverisë së Kosovës dhe me disa liderë të partive politike, sipas analistëve politikë, shefja e politikës së jashtme ...

Ashton: Prishtina dhe Beogradi mund të pajtohen

Botasot - 16.03.2013

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka shfaqur bindjen se Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Ashton: Thaçi dhe Dacic mund të bëjnë marrëveshje

Telegrafi - 16.03.2013

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton ka deklaruar sot në Bruksel se kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Ivica Dacic mund të arrijnë marrëveshje, “por gjithçka varet nëse do të mund të ...

Ashton: Daçiq dhe Thaçi mund të arrijnë marrëveshje

Koha.net - 16.03.2013

Bruksel, 16 mars – Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Catherine Ashton vlerësoi sot në Bruksel se kryeministrat Ivica Daçiq dhe Hashim Thaçi mund të arrijnë marrëveshje në dialogun Beograd-Prishtinë, “por kjo varet nga ajo se a do të mund të ...

Prishtina dhe Beogradi mund të pajtohen

Yll Press - 16.03.2013

“Mendoj se është e mundur të arrijnë marrëveshje. A janë të gatshme ose jo, do të varet prej asaj se a do të gjejmë mënyra për t’i tejkaluar disa probleme të vështira që ato kanë”, ka thënë Ashton, siç transmeton Evropa e Lirë.

Ashton: Prishtina dhe Beogradi mund të pajtohen

Ora news - 16.03.2013

Shefja për Politikën e Jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka shfaqur bindjen se Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

‘Prishtina dhe Beogradi mund të pajtohen’

Panorama - 16.03.2013

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton ka shfaqur bindjen se Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. “Mendoj se është e mundur të arrijnë marrëveshje.

Ashton, optimiste për marrëveshjen Prishtinë-Beograd

BalkanWeb - 16.03.2013

PRISHTINË - Shefja për Politikën e Jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, shpreh bindjen se Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

BE-ja shpreson për marrëveshje Kosovë-Serbi

VOA - 16.03.2013

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, tha sot se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, por kjo do të varet nga rrugët e zgjidhjes së disa çështjeve të ...

Ashton: Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje

AlbanianScreen - 16.03.2013

Bruksel - Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka shfaqur bindjen se Prishtina dhe Beogradi mund të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Interesim i shtuar i Brukselit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Shekulli - 15.03.2013

BRUKSEL - Vizita e shefes së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, në Prishtinë e Beograd, ka qartësuar edhe më shumë qëndrimet e palëve karshi zgjidhjes së çështjeve të hapura që kanë mes tyre, bën të ditur "Ora info" në Kosovë.

Serbia nuk tërhiqet

Top Channel - 15.03.2013

Kushti për ta vizituar Beogradin, për shefen e politikës dhe sigurisë së jashtme të Bashkimit Europian, Catherine Ashton, ishte që të marrë përshtypje pozitive nga Kosova.

Eshton do "kompetenca të zgjeruara kushtetuese" për asociacionin

Idividi - 15.03.2013

Prishtinë, 15 mars 2013 (MIA) - Lidershipi i Kosovës është përballur dje me propozimin e Brukselit zyrtar për mekanizmin ombrellë të komunave me shumicë serbe, i cili është menduar të mos jetë krejt i ngjashëm me një asociacion komunash që ...

Ashton do “kompetenca të zgjeruara kushtetuese” për asociacionin

Ina - 15.03.2013

Lidershipi i Kosovës është përballur të enjten me propozimin e Brukselit zyrtar për mekanizmin ombrellë të komunave me shumicë serbe, i cili është menduar të mos jetë krejt i ngjashëm me një asociacion komunash që funksionon në vend prej ...

Interesim i shtuar i Brukselit për marrëveshje

Evropaelire - 15.03.2013

Vizita e shefes së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, në Prishtinë e Beograd, ka qartësuar edhe më shumë qëndrimet e palëve karshi zgjidhjes së çështjeve të hapura që kanë mes tyre.

Interesim i shtuar i Brukselit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Lajmeshqip - 15.03.2013

Prishtinë – Vizita e shefes së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, në Prishtinë e Beograd, ka qartësuar edhe më shumë qëndrimet e palëve karshi zgjidhjes së çështjeve të hapura që kanë mes tyre.

Ashton do "kompetenca të zgjeruara kushtetuese" për asociacionin

Koha.net - 15.03.2013

Prishtinë, 15 mars – Lidershipi i Kosovës është përballur të enjten me propozimin e Brukselit zyrtar për mekanizmin ombrellë të komunave me shumicë serbe, i cili është menduar të mos jetë krejt i ngjashëm me një asociacion komunash që ...

Ashton do “kompetenca të zgjeruara kushtetuese” për asociacionin

Telegrafi - 15.03.2013

Lidershipi i Kosovës është përballur të enjten me propozimin e Brukselit zyrtar për mekanizmin ombrellë të komunave me shumicë serbe, i cili është menduar të mos jetë krejt i ngjashëm me një asociacion komunash që funksionon në vend prej ...

Ashton do “kompetenca të zgjeruara kushtetuese” për asociacionin

Ora news - 15.03.2013

Lidershipi i Kosovës është përballur të enjten me propozimin e Brukselit zyrtar për mekanizmin ombrellë të komunave me shumicë serbe, i cili është menduar të mos jetë krejt i ngjashëm me një asociacion komunash që funksionon në vend prej ...

Beqiri: Thaçi po politizon gjithçka

Telegrafi - 15.03.2013

Mosprania e liderit të LDK-së Isa Mustafa në takimin e së enjtes me Baroneshën Catherine Ashton, sipas Beqirit nuk ishte e qëllimshme. Ai ka thënë se askush nga LDK-ja nuk tentoi të hyjë në takim me Ashtonin në vend të Mustafës Shefi i ...

Beqiri: Thaçi po politizon gjithçka

Koha.net - 15.03.2013

Prishtinë, 15 mars - Mosprania e liderit të LDK-së Isa Mustafa në takimin e së enjtes me Baroneshën Catherine Ashton, sipas Beqirit nuk ishte e qëllimshme.

Ashton viziton Kosovën dhe Serbinë: Zbatoni marrëveshjet

Panorama - 15.03.2013

Baronesha Katerin Ashton ka vizituar dje Kosovën, Serbinë e më pas është larguar për në Bruksel pa kontaktuar me mediat, por la një mesazh të qartë për të dyja vendet: Zbatoni marrëveshjet e arritura! Vizita e kryediplomates europiane ...

Kasumi: Refuzimin e Ashtonit për tu takuar, e përjetuam rëndë

Telegrafi - 15.03.2013

Koordinatori i Këshillit Koordinues të Asociacioneve të Familjeve të të Zhdukurve të Kosovës, Haki Kasumi, në një prononcim për Telegrafin tha se e kanë përjetuar mjaft rëndë refuzimin e kërkesës për të zhvilluar një takim me shefen e ...

Brukseli shton interesimin për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Telegrafi - 15.03.2013

Vizita e shefes së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, në Prishtinë e Beograd, ka qartësuar edhe më shumë qëndrimet e palëve karshi zgjidhjes së çështjeve të hapura që kanë mes tyre.

Interesim i shtuar i Brukselit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Botasot - 15.03.2013

Vizita e shefes së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, në Prishtinë e Beograd, ka qartësuar edhe më shumë qëndrimet e palëve karshi zgjidhjes së çështjeve të hapura që kanë mes tyre.

Interesim i shtuar i Brukselit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Koha.net - 15.03.2013

Prishtinë, 15 mars - Vizita e shefes së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, në Prishtinë e Beograd, ka qartësuar edhe më shumë qëndrimet e palëve karshi zgjidhjes së çështjeve të hapura që kanë mes tyre.

Ashton në Prishtinë, takim me Thaçin dhe Jahjagën

Shekulli - 14.03.2013

Gjatë vizitës së saj në Kosovë, përfaqësuesja më e lartë e Bashkimit Europian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, nën shoqërinë e kryeministrit Hashim Thaçi është takuar me Presidenten Atifete Jahjaga.

Beograd: Ashton takon kreun shtetëror të Serbisë

Evropaelire - 14.03.2013

13:24 Beograd: Ashton takon kreun shtetëror të Serbisë 13:14 Vatikan: Lutja e parë e Papës Françesk 11:06 Indi: Nuk lejohet largimi i ambasadorit Italian 10:27 Izrael: Partitë arritën marrëveshje për koalicion 09:56 Pakistan: Janë rrëmbyer ...

Moore: Një fëmijë me Ashton, do na shpëtonte

Lajmeshqip - 14.03.2013

Aktorja 50 vjeçare Demi Moore, beson se po të kishte një fëmijë me aktorin Ashton Kutcher, lidhja e tyre do të “mbijetonte”. Burimet kanë thënë për Radar Online se Demi ua ka thënë këtë “fshehtësi” mikeve të ngushta të saj.

Prishtinë, Ashton takime me krerët institucionalë

Alsat - 14.03.2013

Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme e BE-së, baronesha Catherine Ashton nis sot takimet me udhëheqësit e institucioneve te Kosoves, si dhe me liderët e partive opozitare që kanë mbështetur bisedimet.

Haziri: Vizita e Ashton më kujton vizitën e presidentit Ahtisaari

Albeu.com - 14.03.2013

Deputeti nga radhët e LDK-së Lutfi Haziri e ka krahasuar vizitën e baroneshës Ashton me vizitën e presidentit Ahtisaari në fund të procesit të Vjenës.

Ashton, Jahjaga dhe Thaçi nisin bisedimet

Albeu.com - 14.03.2013

Në Presidencën e Kosovës,kanë filluar bisedimet mes kryediplometes Ashton , Presidentes së vendit Jahajga dhe kryeminitrit Thaçi. Bisedimet mes tre zyrtarëve kanë filluar që në orën 09:00 duke zgjuar iteresin dhe kuriozitetin e mediave, ...

Ashton në Prishtinë, takime me krerë të vendit

Top Channel - 14.03.2013

Shefja e diplomacisë europiane Catherine Ashton pajtohet me qëndrimin e Prishtinës zyrtare se asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive dhe legjislative dhe do të jetë në përputhje me Kushtetuten e ...

Jahjaga mbështet dialogun

Albeu.com - 14.03.2013

Update- Atifete Jahjaga , presidente e Kosovës dhe Hashim Thaçi, kryeministër i Republikës së Kosovës, takuan sot Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, baroneshën Catherine Ashton .

Prishtinë: Diskutohen marrëveshjet për çështjet e hapura

Evropaelire - 14.03.2013

Prishtina dhe Brukseli tingëllojnë pak më ndryshe në optimizmin që kanë karshi procesit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Thaçi: Deklarata e Nikoliq befasi edhe për Brukselin

Albeu.com - 14.03.2013

Update- “Vizita e baroneshës Ashton është një mesazh i fuqishëm për progresin e arritur në Kosovë për zotimin e mbështetjes së plotë të BE-së për të arriturat në Kosovë dhe për bashkëpunimin tonë të ngushtë me BE-në”, ka thënë Thaçi pas ...

Ashton mbërrin në Beograd

Albeu.com - 14.03.2013

Baronesha Cetherine Ashton ka mbërritur në Beograd ku është takuar me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolic, kryeministrin Ivica Dacic dhe nënkryetarin e qeverisë, Aleksadar Vucic.

Liderët e PDK nuk lejohen të marrin pjesë në takimin me Ashton

Albeu.com - 14.03.2013

Zyrtarët e LDK-së nuk janë lejuar nga Bashkimi Evropian që ë marrin pjesë në takimin e liderëve politikë me Shefen e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton.

Drejtë normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë

Ina - 14.03.2013

(Update)- “Vizita e baroneshës Ashton është një mesazh i fuqishëm për progresin e arritur në Kosovë për zotimin e mbështetjes së plotë të BE-së për të arriturat në Kosovë dhe për bashkëpunimin tonë të ngushtë me BE-në”, ka thënë Thaçi pas ...

Beqiri: S'kam kërkuar të jem pjesëmarrës në takimin me Ashton

Albeu.com - 14.03.2013

Update- “Nuk është e vërtetë se kam kërkuar të marrë pjesë në takim dhe se jam refuzuar"- është shprehur Ismet Beqiri , për zërat se ai ka dashur që të marrë pjesë në takimin me kryediplomaten Catherinë Ashton .

Vizita e Ashton, Beogradi: Afër marrëveshjes, larg marrëveshjes

Lajmeshqip - 14.03.2013

Prishtinë (E plotësuar) – Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Catherine Ashton, pas Prishtinës ka vizituar Beogradin, ku është takuar me presidentin serb, Tomisllav Nikoliq, kryeministrin Ivica Daçiq dhe zëvendësin e parë të qeverisë serbe, ...

Mbërrin në Prishtinë Baronesha Catherine Ashton

BalkanWeb - 14.03.2013

Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme e BE-së, Baronesha Catherine Ashton ka arritur në mbrëmjen e djeshme në Prishtinë. Baronesha Ashton gjatë ditës së sotme do të takojë presidenten e Kosovës, Atifete Jahajga, kryeministrin Hashim Thaçi ...

Thaçi pret që vizita e Ashtonit të përshpejtojë marrëveshjen me Serbinë

Koha.net - 14.03.2013

Prishtinë, 14 mars – Kryeministri Hashim Thaçi ka shprehur pritjen të mërkurën që vizita në Kosovë e baroneshës Catherine Ashton do të t’u japë shtytje përpjekjeve për të arritur një marrëveshje sa më të shpejtë për veriun e banuar me ...

Vizita e Ashtonit, si e Ahtisaarit

Telegrafi - 14.03.2013

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ua ka tërhequr vërejtjen përfaqësuesve të institucioneve shtetërore se pranimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe me kompetenca ekzekutive do ...

Ashton në Prishtinë, takohet me Jahjagën dhe Thaçin

Ora news - 14.03.2013

Shefja për Politikë të Jashtme e BE-së, Baronesha Catherine Ashton e cila ka mbërritur mbrëmë në Prishtinë ka vijuar sot takimet me krerët më të lartë të shtetit.

Ashton: Marrëveshjet duhet të zbatohen

Telegrafi - 14.03.2013

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, takuan të enjten përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, baroneshën Catherine Ashton, ndërsa kjo e ...

Prishtinë, Ashton takime me krerët institucionalë: Përparim i dukshëm në dialog

Panorama - 14.03.2013

PRISHTINE- Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme e BE-së, gjatë paradites së sotme fillimisht është takuar me presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe me kryeministrin Hashim Thaçi.

Ashton takon Jahjagën: I rëndësishëm dialogu për gjetjen e zgjidhjeve

Gazeta Republika - 14.03.2013

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri Hashim Thaçi, takuan sot Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, baroneshën Catherine Ashton.

Ashton në Kosovë: Marrëveshjet duhet të zbatohen

Ora news - 14.03.2013

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri Hashim Thaçi, u takuan sot me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, baroneshën Catherine Ashton, ndërsa kjo e fundit citohet të ketë thënë se është ...

Ashton në Prishtinë: Marrëveshjet me Serbinë duhet të zbatohen

BalkanWeb - 14.03.2013

PRISHTINË- Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, takuan sot Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, baroneshën Catherine Ashton.

BE nuk pranon që zyrtarët e LDK-së ta takojnë Ashtonin

Telegrafi - 14.03.2013

Europianët nuk kanë pranuar që zyrtarë të LDK-së të marrin pjesë në takimin e liderëve politikë me shefen e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton.

Ashton refuzon takim me Ismet Beqirin për shkak të rangut

Koha.net - 14.03.2013

Prishtinë, 14 mars - Europianët nuk kanë pranuar që zyrtarë të LDK-së të marrin pjesë në takimin e liderëve politikë me shefen e diplomacisë europiane, Catherine Ashton, raporton gazetari i Gazetës ‘Express’.

Beograd: Ashton takon kreun shtetëror të Serbisë

Telegrafi - 14.03.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, të enjten e ka filluar një takim me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolic, kryeministrin Ivica Dacic, dhe nënkryetarin e qeverisë, ...

Beograd: Ashton takon kreun shtetëror të Serbisë

Botasot - 14.03.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, sot e ka filluar një takim me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq, kryeminsitrin Ivica Daçiq, dhe nënkryetarin e qeverisë, Aleksadar ...

Thaçi: Përgjegjësitë për shtetin tonë i marrim ne

Botasot - 14.03.2013

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, baroneshën Catherine Ashton, e cila vizitoi Kosovën.

Ashton në Beograd, takon kreun shtetëror të Serbisë

Koha.net - 14.03.2013

Beograd, 14 mars - Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, sot e ka filluar një takim me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikoliq, kryeminsitrin Ivica Daçiq, dhe nënkryetarin e ...

Thaçi: Beogradi të jetë më pragmatik

Telegrafi - 14.03.2013

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi pas takimit me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton theksoi se ka qenë befasi edhe për Brukselin, edhe për Prishtinë deklarata e presidentit të Serbisë, Tomislav Nikolic se ...

Beogradi për normalizim sipas kutit të vet

Koha.net - 14.03.2013

Prishtinë, 14 mars (E plotësuar) - Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Catherine Ashton, pas Prishtinës ka vizituar Beogradin, ku është takuar me presidentin serb, Tomisllav Nikoliq, kryeministrin Ivica Daçiq dhe zëvendësin e parë të qeverisë ...

Thaçi takon Ashton: Presim që Beogradi të jetë më pragmatik

BalkanWeb - 14.03.2013

PRISHTINË - "Presim që edhe Beogradi të jetë më pragmatik në qasjen e vet, sa i përket normalizimit të marrëdhënieve me shtetin e Kosovës", tha kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit sot në Prishtinë me ...

Buzhala: As unë s’e kisha taku Beqirin!

Telegrafi - 14.03.2013

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Berat Buzhala në rrjetin social Facebook ka shkruar se Ismet Beqirin nuk do ta kishte takuar as ai e lëre më Baronesha Ashton.

Prishtina dhe Beogradi më afër marrëveshjeve?

VOA - 14.03.2013

Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë biseduan sot me shefen e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton, në kërkim të një marrëveshjeje për veriun e Kosovës Prishtina dhe Beogradi janë shprehur sot optimist për arritjen e marrëveshjeve, ...

Beqiri: Mustafa ndodhet jashtë vendit, prandaj Ashton nuk e takoi

Telegrafi - 14.03.2013

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa nuk është në Kosovë, prandaj ishte i pamundur takimi i tij me baroneshën Ashton. Në një konferencë për media, sekretari i LDK-së, Ismet Beqiri, përgënjeshtroi disa media të cilat shkruan se “BE-ja nuk pranoi që ...

Beqiri: Refuzimi nga Eshton? Një spekulim i ndyrë

Botasot - 14.03.2013

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Ismet Beqiri i ka quajtur spekulime të ndyra, pohimet në media se ai është refuzuar që të marrë pjesë në takimin e baroneshës Eshton me liderët e partive politike.

A po shkojmë drejt paqes apo dhunës?

Botasot - 14.03.2013

Liderët e Kosovës kanë shmangur dhënien e informacioneve se çfarë në të vërtetë është biseduar në takimin me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, baroneshën Catherine Ashton.

Marrëveshja Kosovë-Serbi, problem vetëm gjyqtarët?

Telegrafi - 14.03.2013

Beogradi dhe Prishtina kanë arritur një marrëveshje mbi veriun e Kosovës, por nuk kanë rënë ende dakord se kush do të emërojë atje gjyqtarët, shkruan portali "Ballkanin Insight".

Dialogu me Serbinë, Thaçi: Ashton mund t’i japë shtysë zgjidhjes

Shekulli - 13.03.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në mbledhjen e kabinetit qeveritar ka thënë se Prishtina ka qëndrimet e veta dhe nuk kanë ndryshuar nga ato të mëparshmet, në dialogun që është duke u zhvilluar për normalizimin e marrëdhënieve mes ...

Rexhep Selimi : Nuk kemi pse takohemi me Ashton

Albeu.com - 13.03.2013

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka deklaruar se nuk kanë pse të takohen me shefen e diplomacisë Evropiane, Catherine Ashtonin për çështje të dialogut . "Ne qysh në fillim ia kemi bërë të qartë qëndrimin tonë.

Ashton vjen sot në Prishtinë

Albeu.com - 13.03.2013

Kryediplomatja Catherine Ashton mbërrin ditën e sotme në Prishtinë. Ashton vjen me synimin për të arritur një pikë të përbashkët mes Serbisë dhe Kosovës për çështjen e veriut të Kosovës.

Ashton nesër në Prishtinë, pritet të konfirmojë qëndrimet për dialogun

Kombetare - 13.03.2013

Të gjitha të arriturat në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, pritet të sqarohen nga vetë kryediplomatja evropiane Catherine Ashton gjatë vizitës në Kosovë.

Ashton vjen sot në Prishtinë

Alsat - 13.03.2013

Kryediplomatja Catherine Ashton mbërrin ditën e sotme në Prishtinë. Ashton vjen me synimin për të arritur një pikë të përbashkët mes Serbisë dhe Kosovës për çështjen e veriut të Kosovës.

Autonomia serbe hap kutinë e Pandorës?!

Kombetare - 13.03.2013

Asociacioni i komunave serbe në Kosovë për të cilin janë pajtuar që krijohet Prishtina dhe Beograd, mund të ngjallë kërkesën që edhe krerët e komunave shqiptare në Maqedoni të kërkojnë një gjë të tillë.

Dialogu Kosovë-Serbi, Ashton arrin sonte në Prishtinë

Lajmeshqip - 13.03.2013

Prishtinë -Të gjitha të arriturat në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, pritet të sqarohen nga vetë kryediplomatja evropiane Catherine Ashton gjatë vizitës në Kosovë.

Ashton në Prishtinë për t'u siguruar për ratifikimin e marrëveshjes

Evropaelire - 13.03.2013

Autoritetet në Prishtinë presin finalizimin e procesit të dialogut politik me Serbinë, që po udhëhiqet nga Bashkimi Evropian. Në prag të vizitës së përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për politikë të Jashtme, Catherine Ashton, në ...

Thaçi : Do t’i shpërbëjmë strukturat paralele në veri

Ina - 13.03.2013

Në mbledhjen e saj të rregullt, Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Hashim Thaçi ka miratuar një varg dokumentesh dhe politikash nga fushat e saja të përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore.Kryeministri Hashim Thaçi ...

Prishtina pret Ashton

Top Channel - 13.03.2013

Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Catherine Ashton, mbërrin pasditen e së mërkurës në Prishtinë, në kuadër të një vizite në lidhje me proçesin e bisedimeve me Serbinë.

Asgjë speciale

Telegrafi - 13.03.2013

Asociacioni i Komunave Serbe do t’i ketë të njëjtat organe sikurse Asociacioni aktual i Komunave të Kosovës. Pra, do ta ketë Kryetarin, Kuvendin, Këshillin dhe Bordin.

Thaçi pranon se asociacioni do të ketë kompetenca të veçanta

Koha.net - 13.03.2013

Prishtinë, 13 mars – Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, pas gjashtë takimeve të zhvilluara me homologun e tij serb, Ivica Daçiq, ka bërë me dije se nuk ka asgjë në letër për çështjet rreth të cilave është marrë vesh me kryeministrin ...

S’kemi çka bisedojmë me Ashtonin

Telegrafi - 13.03.2013

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka deklaruar se nuk kanë pse të takohen me shefen e diplomacisë Evropiane, Catherine Ashtonin për çështje të dialogut. “Ne qysh në fillim ia kemi bërë të qartë qëndrimin tonë.

Asgjë speciale

Yll Press - 13.03.2013

Ky mekanizëm parashihet të themelohet sipas ligjit për vetëqeverisje lokale, i cili është miratuar në Kuvendin e Kosovës tri ditë pas shpalljes së pavarësisë, më 20 shkurt të vitit 2008.

Asociacioni propozim i Ashtonit, asgjë speciale

Koha.net - 13.03.2013

Prishtinë, 13 mars - Asociacioni i Komunave Serbe do t’i ketë të njëjtat organe sikurse Asociacioni aktual i Komunave të Kosovës. Pra, do ta ketë kryetarin, kuvendin, këshillin dhe bordin.

Vetëvendosje s'e sheh të arsyeshme të bisedojë me Ashtonin

Koha.net - 13.03.2013

Prishtinë, 13 mars - Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka deklaruar se nuk kanë pse të takohen me shefen e diplomacisë Evropiane, Catherine Ashtonin për çështje të dialogut.

Ashton nesër në Prishtinë, pritet të rikonfirmojë qëndrimet për dialogun

Koha.net - 13.03.2013

Prishtinë, 13 mars - Të gjitha të arriturat në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, pritet të sqarohen nga vetë kryediplomatja evropiane Catherine Ashton gjatë vizitës në Kosovë.

Ashton arrin sot në Prishtinë, pritet të rikonfirmojë qëndrimet

Telegrafi - 13.03.2013

Të gjitha të arriturat në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, pritet të sqarohen nga vetë kryediplomatja evropiane Catherine Ashton gjatë vizitës në Kosovë.

Ashton sonte në Prishtinë, pret rikonfirmimin e Qeverisë në dialog me Serbinë

Botasot - 13.03.2013

Të gjitha të arriturat në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, pritet të sqarohen nga vetë kryediplomatja evropiane Ketrin Ashton gjatë vizitës në Kosovë.

Ashton vjen sot në Prishtinë

Yll Press - 13.03.2013

Me ftesë të kreut të Qeverisë, Hashim Thaçi, në Kosovë vjen për vizitë përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e BE-së Catherine Ashton.

Ashton arrin sonte në Prishtinë

Koha.net - 13.03.2013

Prishtinë, 13 mars - Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, arrin sonte në Prishtinë. Gjatë ditës së nesërme ajo do të takojë presidenten Atifete Jahjaga, kryeministrin Hashim Thaçi dhe përfaqësues të ...

Thaçi: Vizita e Baroneshës Ashton mund të lëvizë gjërat përpara

Koha.net - 13.03.2013

Prishtinë, 13 mars - Kryeministri Hashim Thaçi në hapje të mbledhjes së rregullt të Qeverisë së Kosovës ka folur për aktualitetin politik në vend, me theks të veçantë rreth bisedimeve Prishtinë-Beograd në Bruksel..

Thaçi: Ashton mund t'i lëvizë gjërat përpara

Telegrafi - 13.03.2013

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi në mbledhjen e kabinetit qeveritar ka thënë se Prishtina ka qëndrimet e veta dhe nuk kanë ndryshuar nga ato të kaluara, në dialogun që është duke u zhvilluar për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës ...

Vizita e Ashtonit mund t’i lëvizë gjërat përpara

Botasot - 13.03.2013

Në mbledhjen e saj të rregullt, Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Hashim Thaçi ka miratuar një varg dokumentesh dhe politikash nga fushat e saja të përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore.

Ashton, nesër takim me Thaçin e Jahjagën, ja axhenda

BalkanWeb - 13.03.2013

PRISHTINË- Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do takohet nesër në mëngjes në Prishtinë me Presidenten e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dhe Kryeministrin Hashim Thaçi.

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, flet për vizitën e baroneshës Ashton

Ora news - 13.03.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në prag të vizitës së Shefes për Punët e Jashtme të Bashkimit Europian, Kathrin Ashton, u shreh se Kosova vijon të mbaj të njëjtat qëndrime për normalizimin e gjendjes në veri të vendit.

Baronesha Ashton ka arritur në Prishtinë

Telegrafi - 13.03.2013

Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme e BE-së, Baronesha Catherine Ashton ka arritur në orët e mbrëmjes në Prishtinë. Baronesha Ashton gjatë ditës së nesërme do të takojë presidenten e Kosovës, Atifete Jahajga, kryeministrin Hashim Thaçi ...

Ashton në mbrëmje në Prishtinë

AlbanianScreen - 13.03.2013

Prishtinë - Shefja për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, mbërrin në mbrëmje në Prishtinë. Paraditen e së enjtes ajo do të takojë presidenten Atifete Jahjaga, kryeministrin Hashim Thaçi dhe përfaqësues të opozitës.

Ashton në Prishtinë: Të arrihet marrëveshja për Veriun

AlbanianScreen - 13.03.2013

Prishtinë - Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, gjatë qëndrimit në Prishtinë ka diskutuar me udhëheqësit shtetërorë dhe një pjesë të opozitës për domosdoshmërinë e finalizimit të diskutimeve dhe arritjes së ...

Oferta e Brukselit: Status ‘special’ për veriun?!

Albtime - 12.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

Vizita e Eshtonit në Kosovë, nuk është presion

Idividi - 12.03.2013

Bruksel, 11 mars 2013 (MIA) - Vizita e baroneshës, Kethrin Eshton në Kosovë, gjatë këtyre ditëve, nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi nuk shihet si një presion ndaj palës apo opozitës kosovare, por më shumë si ndihmesë në ...

BE ofron “status special” për veriun?

Kombetare - 12.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

Demi Moore kërkon para nga Ashton Kutcher

Albtime - 12.03.2013

Pas më shumë se një vit nga ndarja dhe gati tre muaj pas kërkesës për divorc nga Kutcher, aktorja më në fund është përgjigjur të enjten në Gjykatën e lartë të Los Angeles, duke kërkuar nga ish bashkëshorti të paguajë mbështetjen ...

BE nis javën diplomatike për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Yll Press - 12.03.2013

Brukseli, si ndërmjetësues në këtë dialog, pret që palët e përfshira të merren vesh në lidhje me kompetencat e një organi që do të quhej Asociacioni i komunave serbe në Kosovë.

Konjufca: Qeveria po ua fsheh të vërtetën qytetarëve

Telegrafi - 12.03.2013

Derisa Grupi parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës ka shprehur mbështetjen e tyre për procesin e bisedimeve me Serbinë, të udhëhequr nga kryeministri Hashim Thaçi, grupet parlamentare opozitare, kanë shprehur skepticizmin rreth ...

Serbi-Kosovë, Ashton: Duhet sa më parë një marrëveshje mbi veriun

BalkanWeb - 12.03.2013

BRUKSEL- Vazhdon me etapa ''të detyruara'' puna diplomatike e BE-së për thjeshtëzimin e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, thelbësor për fillimin e negociatave të anëtarësimit të Serbisë në union.

Prishtina dhe Beogradi të merren vesh për çështjet e hapura

Telegrafi - 12.03.2013

Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton nuk ka konfirmuar se Prishtina ka lëshuar pe në dialog dhe sipas saj tani pritet vetëm nënshkrimi i marrëveshjes për çështjen e juridiksionit të komunave më shumicë serbe në veri.

Demi Moore kërkon mbështetje bashkëshortore nga Ashton Kutcher

Koha.net - 12.03.2013

Demi Moore dëshiron para nga Ashton Kutcher. Pas më shumë se një vit nga ndarja dhe gati tre muaj pas kërkesës për divorc nga Kutcher, aktorja më në fund është përgjigjur të enjten në Gjykatën e lartë të Los Angeles, duke kërkuar nga ish ...

Ashton: Prishtina dhe Beogradi të merren vesh për çështjet e hapura

Koha.net - 12.03.2013

Bruksel, 12 mars - Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton nuk ka konfirmuar se Prishtina ka lëshuar pe në dialog dhe sipas saj tani pritet vetëm nënshkrimi i marrëveshjes për çështjen e juridiksionit të komunave më shumicë serbe ...

Ashton viziton edhe Beogradin

Botasot - 12.03.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë në Beograd më 14 mars, për vazhdimin e bisedimeve që i paraprijnë rrethit të ri të dialogut Prishtinë-Beograd, ka bërë të ditur kryeministri i Serbisë, ...

Ashton: Prishtina dhe Beogradi të merren vesh për çështjet e hapura

Botasot - 12.03.2013

Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton nuk ka konfirmuar se Prishtina ka lëshuar pe në dialog dhe sipas saj tani pritet vetëm nënshkrimi i marrëveshjes për çështjen e juridiksionit të komunave më shumicë serbe në veri.

Ashton viziton edhe Beogradin

Koha.net - 12.03.2013

Beograd, 12 mars - Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë në Beograd më 14 mars, për vazhdimin e bisedimeve që i paraprijnë rrethit të ri të dialogut Prishtinë-Beograd, ka bërë të ditur ...

Ashton viziton edhe Beogradin

Telegrafi - 12.03.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë në Beograd më 14 mars, për vazhdimin e bisedimeve që i paraprijnë rrethit të ri të dialogut Prishtinë-Beograd.

Baronesha Ashton viziton edhe Beogradin

BalkanWeb - 12.03.2013

BRUKSEL - Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë në Beograd më 14 mars, për vazhdimin e bisedimeve që i paraprijnë rrethit të ri të dialogut Prishtinë-Beograd.

Marrëveshja për bashkësinë e komuna veriore, opozita: Nuk do ta pranojmë

AlbanianScreen - 12.03.2013

Prishtinë - Një debat i fortë në mes të Kryeministrit Hashim Thaçi dhe dy partive opozitare, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje është zhvilluar në Kuvendin e Kosovës në lidhje me marrëveshjen për asociacionin e ...

Pas Kosovës, Ashton viziton Beogradin

AlbanianScreen - 12.03.2013

Bruksel - Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Catherine Ashton, viziton Beogradin më 14 mars, për vazhdimin e bisedimeve që i paraprijnë raundit të ri të dialogut Prishtinë-Beograd.

Brukseli i ofron Serbisë ‘status të veçantë’ për veriun

Shekulli - 11.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi të veçantë për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

Konsultimet në Bruksel

Evropaelire - 11.03.2013

Kreu shtetëror i Serbisë do të udhëtojë sot për në Bruksel, ku do të takohet me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian, duke përfshirë këtu edhe Përfaqësuesen e Lartë, Catherine Ashton , e cila ndërmjetëson bisedimet Kosovë - Serbi.

Ministrat e jashtëm të BE-së, diskutojnë sot për Sirinë

Alsat - 11.03.2013

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian janë takuar sot për të diskutuar mbi mënyrat për t'i dhënë fund luftës civile në Siri. Përpara bisedimeve të së hënës në Bruksel, Catherine Ashton , shefja e politikës së jashtme të BE-së, ...

Krasniqi: Ardhja e Ashton nuk është presion

Albeu.com - 11.03.2013

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi , deklaroi të hënën se vizitat e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian, apo cilitdo vend tjetër nuk duhet të shihen si presion ndaj institucioneve të Kosovës, por sipas tij, duhet të ...

Synimi i Ashton bindja e Mustafës dhe Haradinajt

Albeu.com - 11.03.2013

Baronesha Catherine Ashton do të vijë në Kosovë me synimin që të bindë liderët opozitës, Isa Mustafën dhe Ramush Haradinaj, që të pranojnë zgjidhjet e ofrura për veiun.

Interpretimi i vizitës së Ashton

Top Channel - 11.03.2013

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton vjen të enjten në Prishtinë për të zhvilluar takime me krerë të shtetit dhe të partive politike.

BE nis javën diplomatike për marrëveshjen Prishtinë-Beograd

Evropaelire - 11.03.2013

Takimi i radhës në nivel kryeministrash ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që pritet të mbahet më 20 mars në Bruksel, nga Bashkimi Evropian, po vlerësohet të jetë i një rëndësie të veçantë.

Oferta e Brukselit për Serbinë

Top Channel - 11.03.2013

Autoriteteve shtetërore serbe, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane Catherine Ashton, do t’u ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë zonë”.

Vizita e Ashtonit, s'paraqet presion

Lajm - 11.03.2013

Vizita e Baroneshës, Catherine Ashton në Kosovë, gjatë këtyre ditëve, nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi nuk shihet si një presion ndaj palës apo opozitës kosovare, por më shumë si ndihmesë në proceset që po kalon Kosova.

Status “special” për veriun e Kosovës

Ina - 11.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

Konsultimet në Bruksel

Yll Press - 11.03.2013

Kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, kryeministri Ivica Daçiq dhe zëvendës-kryeministri i parë Aleksandar Vuçiq do të bisedojnë me baroneshën Ashton lidhur me ngecjet në bisedimet që kanë të bëjnë me formimin e bashkësisë së komunave ...

Konsultimet në Bruksel

Telegrafi - 11.03.2013

Kreu shtetëror i Serbisë do të udhëtojë të hënën për në Bruksel, ku do të takohet me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian, duke përfshirë këtu edhe Përfaqësuesen e Lartë, Catherine Ashton, e cila ndërmjetëson bisedimet Kosovë-Serbi.

Konsultimet në Bruksel

Botasot - 11.03.2013

Kreu shtetëror i Serbisë do të udhëtojë sot për në Bruksel, ku do të takohet me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian, duke përfshirë këtu edhe Përfaqësuesen e Lartë, Catherine Ashton, e cila ndërmjetëson bisedimet Kosovë - Serbi.

Ministrat e jashtëm të BE-së, diskutojnë sot për Sirinë

Botasot - 11.03.2013

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian janë takuar sot për të diskutuar mbi mënyrat për t'i dhënë fund luftës civile në Siri. Përpara bisedimeve të së hënës në Bruksel, Catherine Ashton , shefja e politikës së jashtme të BE-së, ...

Këtë javë Ashton viziton Prishtinën

Botasot - 11.03.2013

Këtë javë në Prishtinë arrin për vizitë zyrtare shefja e diplomacisë evropiane Catherine Ashton, për ti dhënë mbështetje dialogut Prishtinë Beograd.

Ashton presion opozitës në Prishtinë

Koha.net - 11.03.2013

Prishtinë, 11 mars 2013 - Baronesha Catherine Ashton , përveç takimeve me zyrtarë institucionalë, të enjten do të takohet edhe me përfaqësues të opozitës, Isa Mustafën dhe Ramush Haradinajn. Por jo edhe me Albin Kurtin.

Krasniqi: Vizita e Ashtonit nuk është presion

Telegrafi - 11.03.2013

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, deklaroi të hënën se vizitat e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian, apo cilitdo vend tjetër nuk duhet të shihen si presion ndaj institucioneve ve të Kosovës, por sipas tij, duhet të ...

Vizita e Ashtonit, nuk është presion

Botasot - 11.03.2013

Vizita e Baroneshës, Catherine Ashton në Kosovë, gjatë këtyre ditëve, nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi nuk shihet si një presion ndaj palës apo opozitës , por më shumë si ndihmesë në proceset që po kalon Kosova.

Oferta e Brukselit: Status 'special' për veriun?!

Botasot - 11.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

Oferta e Brukselit: Status 'special' për veriun?!

Koha.net - 11.03.2013

Beograd, 11 mars - Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, ...

BE nis javën diplomatike për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Botasot - 11.03.2013

Takimi i radhës në nivel kryeministrash ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që pritet të mbahet më 20 mars në Bruksel, nga Bashkimi Evropian, po vlerësohet të jetë i një rëndësie të veçantë.

Brukseli ofron “status special” për veriun?

Telegrafi - 11.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

BE nis javën diplomatike për marrëveshjen Prishtinë-Beograd

Telegrafi - 11.03.2013

Takimi i radhës në nivel kryeministrash ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që pritet të mbahet më 20 mars në Bruksel, nga Bashkimi Evropian, po vlerësohet të jetë i një rëndësie të veçantë.

BE nis javën diplomatike për marrëveshjen Prishtinë-Beograd

Koha.net - 11.03.2013

Bruksel, 11 mars - Takimi i radhës në nivel kryeministrash ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që pritet të mbahet më 20 mars në Bruksel, nga Bashkimi Evropian, po vlerësohet të jetë i një rëndësie të veçantë.

Brukseli ofron "status special" për veriun?

BalkanWeb - 11.03.2013

PRISHTINE- Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, ...

Fillon takimi i kreut shtetëror serb me Ashtonin

Botasot - 11.03.2013

Takimi i kreut shtetëror të Serbisë dhe përfaqësuese së lartë të BE-së, Catherine Ashton ka filluar sonte pak para orës 19.30 në Bruksel. Në përbërjen e delegacionit të Serbisë janë presidenti serb, Tomisllav Nikoliq, kryeministri Ivica ...

Oferta e Brukselit: Status ‘special’ për veriun?!

Panorama - 11.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

Oferta e Brukselit: Status 'special' për veriun?!

Express - 11.03.2013

Autoriteteve shtetërore të Serbisë, në takimin e sotëm me kryediplomaten evropiane, Catherine Ashton, do t’iu ofrohen “institucione të caktuara qeveritare në veri të Kosovës dhe një lloj statusi special për këtë pjesë”, shkruajnë mediat ...

Dialogu me Kosovën, liderët politikë serbë drejt Brukselit

AlbanianScreen - 11.03.2013

Bruksel - Treshja më e lartë shtetërore e Beogradit, udhëton drejt Brukselit për një takim me kryediplomaten europiane, Catherine Ashton, e në qendër të bisedimeve pritet të jetë dialogu Kosovë ?Serbi, pasi baronesha është ndërmjetësuese e ...