TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Dempsej:Synime të njëjta për Afganistanin

Ora news - 18.03.2012

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara kanë thënë se qëllimet e SHBA-së në Afganistan mbeten të njëjta, pavarësisht pengesave të fundit. Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë amerikane, Martin Dempsej, ka premtuar hetim të plotë ...

“Synime të njëjta” për Afganistanin

Botasot - 18.03.2012

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara kanë thënë se qëllimet e SHBA-së në Afganistan mbeten të njëjta, pavarësisht pengesave të fundit. Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë amerikane, Martin Dempsej, ka premtuar hetim të plotë ...

SHBA tregojnë identitetin e ushtarit që vrau 16 civilë në Afganistan

LajmiFundit - 17.03.2012

Robert Bales është 38 vjeç, ai është ushtari amerikan i akuzuar për vrasjen e 16 civilëve afganë në provincën e Kandahar, qendra talebane në jug të Afganistanit. Identiteti i ushtarit u tregua nga zyrtarët amerikanë.

Ushtari i dyshuar për vrasjen e civilëve afganë arriti në SHBA

Evropaelire - 17.03.2012

10:31 Ushtari i dyshuar për vrasjen e civilëve afganë arriti në ...

Zbardhet emri i ushtarit që vrau 16 civilë afganë

Albeu.com - 17.03.2012

Zyrtarë të lartë amerikanë bënë të ditur emrin e ushtarit amerikan i cili vrau 16 civilë afganë. Ai quhet Robert Bales dhe mbante detyrën e rreshterit të batalionit në këtë mision.

Robert Bales, autori i vrasjes së 16 civilëve

Botasot - 17.03.2012

Robert Bales është 38 vjeç, ai është ushtari amerikan i akuzuar për vrasjen e 16 civilëve afganë në provincën e Kandahar, qendra talebane në jug të Afganistanit. Identiteti i ushtarit u tregua nga zyrtarët amerikanë.

Ushtari i dyshuar për vrasjen e civilëve afganë arriti në SHBA

Botasot - 17.03.2012

Ushtari amerikan, i dyshuar për vrasjen e 16 civilëve afganë, ka arritur në Shtetet e Bashkuara. Pjesëtari i armatës amerikane, që nga zyrtarët amerikanë është identifikuar si Robert Bejls, nga Kuvajti ka arritur në qendrën ushtarake të ...

Vrau 16 afganë, e mbron avokati i vrasësve serialë

Panorama - 17.03.2012

Ushtari amerikan që vrau 16 civilët afganë, mund të ketë qenë i dehur në momentin e krimit dhe ka qenë i ngarkuar me një mori stresesh, përfshirë edhe humbjen e njërës këmbë të shokut të tij në ushtri, një ditë para ngjarjes.

Ushtari amerikan i dyshuar për vrasjet në Afganistan në burg ushtarak në SHBA

VOA - 17.03.2012

Ushtria amerikane thotë se ushtari amerikan që dyshohet për vrasjen e 16 civilëve afganë mbërriti në një burg ushtarak në pjesën qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Ushtari i akzuar për vrasje kishte hezituar të shkoj në Afganistan

Evropaelire - 16.03.2012

08:35 Ushtari i akzuar për vrasje kishte hezituar të shkoj në Afganistan 08:23 Belgjikë: Ditë Zie për viktimat që humbën jetën në Zvicër 07:38 Bogdanoviq: Disa shtete kërkojnë zhbërjen e strukturave të Serbisë në ...

Protesta të reja në Afganistan për shkak të pranisë së huaj ushtarake

Idividi - 16.03.2012

Kabul, 15 mars 2012 (MIA) - Rreth 1.000 afganë kanë protestuar kundër vrasjes së 16 civilëve vendës nga ushtari i Shteteve të Bashkuara. Protesta ka ndodhur në qytetin Kalat të provincës Zabul, e cila është fqinje e Kandaharit, provincës ...

Trembëdhjetë civilë e humbën jetën nga shpërthimi i një bombe në Afganistan

Idividi - 16.03.2012

Kabul, 15 mars 2012 (MIA) - Së paku trembëdhjetë civilë, katër gra dhe nëntë fëmijë, e humbën jetën sot gjatë shpërthimit të një bombe të vendosur në rrugë, në provincën Uruzgan, në jug të Afganistanit, kumtoi policia.

Ushtari vrasës, në Afganistan kundër dëshirës

Top Channel - 16.03.2012

Ushtari amerikan i akuzuar për vrasjen e 16 civilëve afganë ishte plagosur dy herë gjatë detyrës së tij në Irak dhe kishte shprehur mosaprovimin për dërgimin përsëri në detyrë në Afganistan, deklaroi një avokat që e përfaqëson.

Ushtari që vrau 16 civilë, kishte refuzuar të shkonte në Afganistan

LajmiFundit - 16.03.2012

Avokati që është caktuar ta mbroj ushtarin e Shteteve të Bashkuara, i akzuar për vrasjen e 16 fshatarëve në Afganistan, fundjavën e kaluar, tha se klienti i tij kishte hezituar të shkonte në këtë vend, pasi ky ishte udhëtimi i tij i katërt ...

Ushtari i akzuar për vrasje kishte hezituar të shkoj në Afganistan

Botasot - 16.03.2012

Avokati që është caktuar ta mbroj ushtarin e Shteteve të Bashkuara, i akzuar për vrasjen e 16 fshatarëve në Afganistan, fundjavën e kaluar, tha se klienti i tij kishte hezituar të shkonte në këtë vend, pasi ky ishte udhëtimi i tij i katërt ...

Vrasja në Afganistan, ushtari s`donte të shkonte në mision

Ora news - 16.03.2012

Ushtari i cili vrau disa ditë më parë 16 civilë në Afganistan nuk dëshironte të shkonte në mision në këtë shtet. Avokati Xhon Henri Braun, i cili është caktuar ta mbroj ushtarin amerikan ka theksuar se klienti i tij kishte hezituar të ...

Ushtari i akuzuar për vrasje kishte hezituar të shkoj në Afganistan

Telegrafi - 16.03.2012

Avokati që është caktuar ta mbroj ushtarin e Shteteve të Bashkuara, i akuzuar për vrasjen e 16 fshatarëve në Afganistan, fundjavën e kaluar, tha se klienti i tij kishte hezituar të shkonte në këtë vend, pasi ky ishte udhëtimi i tij i ...

Vrasja e civilëve afganë nxit debate për misionin amerikan në Afganistan

VOA - 16.03.2012

Vrasja e civilëve afganë për të cilën akuzohet një ushtar amerikan ka nxitur më shumë diskutime për të ardhmen e misionit amerikan në Afganistan.

Protesta kundër vrasjes së civilëve afganë

Evropaelire - 15.03.2012

07:42 Protesta kundër vrasjes së civilëve afganë 07:15 Eksportet e naftës iraniane do të përgjysmohen 06:51 Siri - një vit ...

Sulm në Afganistan - në mesin e viktimave 9 fëmijë

Evropaelire - 15.03.2012

12:34 Sulm në Afganistan - në mesin e viktimave 9 fëmijë 11:31 Aktivistes bjelloruse i ndalohet udhëtimi në BE 10:59 Zgjedhjet serbe në Kosovë "nuk janë të diskutueshme" 10:10 Qeveria greke miraton marrëveshjen për shpëtim 09:57 Idlibi i ...

Transferohet në Kuvajt ushtari amerikan që vrau 16 civilë në Afganistan

Lajmeshqip - 15.03.2012

Kabul – Pentagoni ka bërë të ditur se ushtari amerikan, që akuzohet për vrasjen e 16 civilëve në Afganistan, është transferuar në Kuvajt. Zëdhënësi i Pentagonit, Xhon Kirbi, tha se ushtari – emri i të cilit nuk është bërë publik – është ...

Afganistan, protesta për shkak të pranisë së huaj ushtarake

Alsat - 15.03.2012

Arkiv Rreth 1.000 afganë kanë protestuar kundër vrasjes së 16 civilëve vendës nga ushtari i Shteteve të Bashkuara. Protesta ka ndodhur në qytetin Kalat të provincës Zabul, e cila është fqinje e Kandaharit, provincës ku ka ndodhur vrasja më ...

Afganistan, largohet fshehurazi marinsi vrasës

Albeu.com - 15.03.2012

Ushtari amerikan i akuzuar për vrasjen e 16 civilëve të dielën në Afganistan, përfshirë gra e fëmijë, është larguar për në Kuvait, kanë bërë të ditur autoritetet amerikane.

Afganistan, dergohet ne Kuvajt marinsi vrasës

Top Channel - 15.03.2012

Ushtari amerikan i akuzuar për vrasjen e 16 civilëve të dielën në Afganistan, përfshirë gra e fëmijë, është larguar për në Kuvait, kanë bërë të ditur autoritetet amerikane.

Talebanët ndërpresin bisedimet me amerikanët

Top Channel - 15.03.2012

Talebanët në Afganistan kanë ndërprerë bisedimet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për hapjen e një zyre përfaqësimi në Katar. Një zëdhënës i militantëve islamikë lajmëroi për vendimin ditën e enjte.

Afganistan, 9 fëmijë të vrarë në sulm

Alsat - 15.03.2012

Të paktën 13 civilë, nga të cilët 9 fëmijë dhe 4 gra, humbën jetën në shpërthimin e një bombe të kurdisur në rrugë, në provincën Uruzgan në jug të Afganistanit.

Afganistan, protesta kundër vrasjes së 16 civilëve

Ora news - 15.03.2012

Rreth 1.000 afganë kanë protestuar kundër vrasjes së 16 civilëve vendas nga një ushtar amerikan. Protesta ka ndodhur në qytetin Kalat të provincës Zabul, e cila është fqinje e Kandaharit, provincës ku ka ndodhur vrasja më 11 mars.

Ushtari amerikan transferohet jashtë Afganistanit

Botasot - 15.03.2012

Pentagoni ka bërë të ditur se ushtari amerikan, që akuzohet për vrasjen e 16 civilëve në Afganistan, është transferuar jashtë vendit. Zëdhënësi i Pentagonit, Xhon Kirbi, tha se ushtari - emri i të cilit nuk është bërë publik - është ...

Protesta kundër vrasjes së civilëve afganë

Botasot - 15.03.2012

Rreth 1,000 afganë kanë protestuar kundër vrasjes së 16 civilëve vendës nga ushtari i Shteteve të Bashkuara. Protesta ka ndodhur në qytetin Kalat të provincës Zabul, e cila është fqinje e Kandaharit, provincës ku ka ndodhur vrasja më 11 ...

Sulm në Afganistan, në mesin e viktimave 9 fëmijë

Ora news - 15.03.2012

Nëntë fëmijë dhe katër gra kanë humbur jetën nga shpërthimi i një bombe pranë automjetit të tyre në jug të Afganistanit. Burimet zyrtare thonë se dy persona të tjerë janë plagosurnga shpërthimi që ka ndodhur në provincën Orusgan.

Sulm në Afganistan - në mesin e viktimave 9 fëmijë

Botasot - 15.03.2012

Nëntë fëmijë dhe katër gra kanë humbur jetën nga shpërthimi i bombës pranë automjetit të tyre në jug të Afganistanit. Burimet zyrtare thonë se dy persona të tjerë janë lënduar nga shpërthimi që ka ndodhur në provincën Orusgan.

Vdiq atentatori ndaj Panetta-s

Botasot - 15.03.2012

Zyrtarët amerikanë thanë se një mashkull afgan ka vdekur nga plagët që i kishte marrë nga djegia, pas përpjekjes për t’i sulmuar pjesëtarët e ushtrisë amerikane, që kishin dalë ta pritnin sekretarin e Mbrojtjes, Leon Panetta, gjatë vizitës ...

Panetta, vizitë në Afganistan

Top Channel - 14.03.2012

Zhvillimet e fundit ne Afganistan kane motivuar duket Sekretarin amerikan te Mbrojtes Leon Panetta te ndaloje ne vendin e trazuar edhe pse zyrtare amerikane thane se vizita ishte planifikuar perpara masakres se 16 civileve.

Obama: Fajtorët për vrasjen e civilëve në Afganistan do ta bartin përgjegjësinë e plotë të tyre

Idividi - 14.03.2012

Uashington, 13 mars 2012 (MIA) - Presidenti amerikan Barak Obama deklaroi se ka dhënë urdhër që Pentagoni të kryejë hetim themelor dhe serioz të vrasjes së civilëve afganë nga ana e ushtarit amerikan, i cili hapi zjarr ndaj disa shtëpive ...

Atentat kamikaz ndaj Leon Panettas?!

LajmiFundit - 14.03.2012

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Leon Panetta besohet se ka qenë në shënjestër të një atentati kamikaz të ndodhur sot në Camp Bastion. Një makinë shpërtheu ndërsa Panetta mbërriti me avion në Afganistan në mëngjesin e së mërkures.

Afganistan, frikë gjatë vizitës së Panetta-s

Top Channel - 14.03.2012

Një makinë ka shpërthyer në një pistë në Afganistan, teksa po ulej avioni që kishte në bord sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Leon Panetta. Sipas lajmeve nga burime të Pentagonit, bëhet fjalë për një automjet, që drejtohej nga një shtetas ...

Obama: Drejtësi për viktimat në Afganistan

Ora news - 14.03.2012

Presidenti amerikan, Barak Obama, thotë se e ka urdhëruar Pentagonin, që të angazhohet maksimalisht në hetimet lidhur me të shtënat më 11 mars, ku u vranë 16 civilë afganë nga një ushtar amerikan.

Panetta viziton Afganistanin

Telegrafi - 14.03.2012

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, ka arritur në Afganistan për t’u takuar me liderët afganë dhe trupat amerikane, ndërsa ky takim vjen pasi një ushtar amerikan ka vrarë 16 civilë, në mesin e të cilëve edhe gra dhe fëmijë në ...

Ekspertët: Gjyq ushtarak për ushtarin e ndaluar për vrasjen e 16 afganëve

VOA - 14.03.2012

Zyrtarë amerikanë dhe afganë thonë se ushtari doli nga baza e tij dhe sulmoi banorët e fshatit, shumë prej të cilëve gra dhe fëmijë. Banorët thonë se ai gjithashtu i vuri zjarrin disa prej trupave të viktimave.

Vrau 16 afganë, transferohet ushtari amerikan

Ora news - 14.03.2012

Pentagoni ka bërë të ditur se ushtari amerikan, që akuzohet për vrasjen e 16 civilëve në Afganistan, është transferuar jashtë vendit. Zëdhënësi i Pentagonit, Xhon Kirbi, tha se ushtari, emri i të cilit nuk është bërë public, është ...

Merkel, vizitë blitz në Afganistan: Nuk e dimë kur do ikim

Lajmeshqip - 13.03.2012

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shkuar të hënën (13.03.) nën masa të forta sigurise për një vizitë në Afganistan. Në kampin e ushtrisë gjermane në Masar-i-Scharif ajo u informua për gjendjen e ushtarëve.

Afganistani, Obama: Nuk përshpejtojmë tërheqjen

Top Channel - 13.03.2012

Presidenti amerikan Barak Obama ka premtuar se forcat ndërkombëtare nuk do të përshpejtojnë tërheqjen nga Afganistani, pas akuzave të vrasjes së 16 civilëve nga një ushtar amerikan.

Obama: S'ka largim të ngutshëm nga Afganistani

Evropaelire - 13.03.2012

Presidenti amerikan Barak Obama tha se nuk do të ketë “nxitim për largim” nga Afganistani, pavarësisht vrasjes së 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan.

Nuk ndërrohet strategjia e NATO-s edhe krahas vrasjes së 16 civilëve afganë

Idividi - 13.03.2012

Uashington, 12 mars 2012 (MIA) - Vrasja e 16 civilëve nga ushtari amerikan në Afganistan nuk do ta ndryshojë tajmingun për tërheqjen e ushtrive të NATO-s nga shteti deri në fund të vitit 2014, deklaroi sot zëdhënësja e NATO-s Oana ...

Klinton e shokuar nga vrasja e civilëve afganë

Idividi - 13.03.2012

Nju-Jork, 12 mars 2012 (MIA) - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton ka shprehur keqardhjen për vrasjen e 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan në këtë fiundjavë.

Obama: Jo largim i menjëhershëm nga Afganistani

LajmiFundit - 13.03.2012

Presidenti amerikan Barak Obama tha se nuk do të ketë “nxitim për largim” nga Afganistani, pavarësisht vrasjes së 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan.

Afganistan, sulmohet delegacioni qeveritar

Albeu.com - 13.03.2012

Një përplasje me armë është shënuar gjatë ditës së sotme mes një grupi militantësh dhe përfaqësuesve të një delegacioni qeveritar në vendin ku ushtari amerikan vrau 16 civilë në Afganistan.

Ushtari amerikan i cili vrau 16 civilë afganë në vitin 2010 ka marrë goditje në tru në një aksident trafiku

Idividi - 13.03.2012

Kandahar, 13 mars 2012 (MIA) - Ushtari, i akuzuar për vrasjen e 16 civilëve afganë, prej të cilëve shumica janë fëmijë, në vitin 2010 ka pësuar goditje në tru në një incident komunikacioni në Irak, transmetuan mediat amerikane.

Vrasjet në Afganistan s`ndryshojnë objektivat amerikane

Ora news - 13.03.2012

Qëllimi me armë nga një shtëpi tek tjetra nga një rreshter i ushtrisë amerikane, ishte goditja e fundit në marrëdhëniet e brishta mes Shteteve të Bashkura dhe Afganistanit.

Obama: S`ka largim të ngutshëm nga Afganistani

Ora news - 13.03.2012

Presidenti amerikan Barak Obama tha se nuk do të ketë “nxitim për largimin” nga Afganistani, pavarësisht vrasjes së 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan.

Obama: S'ka largim të ngutshëm nga Afganistani

Botasot - 13.03.2012

Presidenti amerikan Barak Obama tha se nuk do të ketë “nxitim për largim” nga Afganistani, pavarësisht vrasjes së 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan.

Ministri afgan: Durimi ndaj NATO-s ka shteruar! Talebanët duan hakmarrje

Panorama - 13.03.2012

Pas incidentit të rëndë në Afganistan, ku një ushtar i forcave të koalicionit ka hyrë në tri shtëpi afgane duke vrarë 16 civilë në gjumë, pjesa më e madhe fëmijë, Kancelarja gjermane, Angela Merkel, vizitoi dje Afganistanin.

Afganistan, sulm në vendin e masakrës

Ora news - 13.03.2012

Një grup militantësh në Afganistan kanë kryer një sulm me armë zjarri ndaj një delegacioni qeveritar që po vizitonte vendin ku ushtari amerikan vrau 16 civilë.

Protesta dhe incidente pas vrasjes së 16 civilëve në Kandahar

VOA - 13.03.2012

Persona të armatosur qëlluan me armë zjarri në drejtim të një delegacioni të qeverisë afgane, që po vizitonte fshatin ku thuhet se një ushtar amerikan vrau 16 civilë afganë.

Vritet një ushtar afgan

Botasot - 13.03.2012

Raportohet se një ushtar afgan është vrarë kur militantët e dyshuar kanë hapur zjarr kundër delegacionit të qeverisë së Afganistanit, që po e vizitonte njërin prej dy fshatrave në pjesën jugore të Afganistanit, ku një ushtar amerikan i ka ...

Vrasja e civilëve në Afganistan, Obama: Kjo nuk reflekton Amerikën

Ora news - 13.03.2012

Presidenti i Shteteve të Bshkuara të Amerikës, Barack Obama, ka reaguar në lidhje me vrasjen e 16 civilëve në Afganistan gjatë ditës së dielë. Obama u shpreh se Pentagoni do të bëjë gjithçka për hetimin e ngjarjes.

Sulm në vendin e masakrës në Afghanistan

Ora news - 13.03.2012

Një ushtar afgan është vrarë teksa militantët e dyshuar kanë hapur zjarr kundër delegacionit të qeverisë së Afganistanit, që po vizitonte njërin nga dy fshatrat në pjesën jugore të Afganistanit, ku ushtari amerikan vrau 16 civilë.

S’ ka largim të parakohshëm nga Afganistani!

Telegrafi - 13.03.2012

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka thënë se nuk do të ketë nxitim për largim nga Afganistani, pavarësisht vrasjes së 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan, javën e kaluar.

Obama: Premtim për drejtësi për viktimat afgane

Botasot - 13.03.2012

Presidenti amerikan, Barak Obama, thotë se e ka urdhëruar Pentagonin, që të angazhohet maksimalisht në hetimet lidhur me të shtënat më 11 mars, me ç’rast u vranë 16 civilë afganë nga një ushtar amerikan.

Merkel shkon në Afganistan

Gazeta Start - 12.03.2012

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shkuar sot në Afganistan. Vizita zhvillohet nën masa të forta sigurie. Në kampin e ushtrisë gjermane në Masar-i-Scharif ajo u informua për gjendjen e ushtarëve.

Afganistan: Arriti kancelarja gjermane Angela Merkel

Evropaelire - 12.03.2012

08:13 Afganistan: Arriti kancelarja gjermane Angela Merkel 07:27 Gaza: Nga sulmet izraelite – dy të ...

Klinton "e shokuar" nga vrasja e civilëve afganë

Evropaelire - 12.03.2012

17:59 Klinton "e shokuar" nga vrasja e civilëve afganë 17:48 Irani ndalon ceremoninë për fituesin e Oskarit 17:33 BE- takim për Greqinë e Spanjën 17:15 EULEX-i kap mbi 10 kilogramë drogë 16:19 Fuqitë botërore dënojnë regjimin sirian 16:07 ...

Kancelarja gjermane Angela Merkel arriti në Afganistan

Alsat - 12.03.2012

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, arriti sot në Afganistan, për një vizitë të paparalajmëruar te trupat gjermane. Ajo i viziton ushtarët gjermanë në qytetin verior, Mazari Sharif.

Merkel, vizitë suprizë në Afganistan

Top Channel - 12.03.2012

Nen masa te rrepta sigurie, kancelarja gjermane Angela Merkel ndaloi per nje vizite surprize ne Afganistan. Në kampin e ushtrisë gjermane në Masar-i-Sharif, ajo u informua mbi gjendjen e ushtarëve.

Rasmusen: Shok për shkak të vrasjes së civilëve në Afganistan

Idividi - 12.03.2012

Bruksel, 12 mars 2012 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen deklaroi se është i shokuar për shkak të vdekjes së 16 civilëve në provincën afgane Kandahar dhe kërkoi hetim rrënjësor.

Kkancelarja gjermane Angela Merkel për vizitë të paparalajmëruar në Afganistan

Idividi - 12.03.2012

Berlin, 12 mars 2012 (MIA) - Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, arriti sot në Afganistan, për një vizitë të paparalajmëruar te trupat gjermane. Ajo i viziton ushtarët gjermanë në qytetin verior, Mazari Sharif.

Talebanët paralajmëruan hakmarrje për masakrën në Afganistanin jugor

Idividi - 12.03.2012

Kabul, 12 mars 2012 (MIA) - Talebanët sot premtuan se do t'u hakmerren "egërsirave mendjesëmura amerikane" për masakrën gjatë fundjavës, kur një ushtar amerikan vrau 16 civilë, mes të cilëve dhe nëntë fëmijë në Afganistanin jugor.

NATO: Ushtari amerikan do të gjykohet për vrasjen e 16 civilëve afganë

Idividi - 12.03.2012

Kabul, 12 mars 2012 (MIA) - Një ushtar amerikan do të gjykohet për vrasjen e 16 civilëve afganë në Afganistanin jugor, deklaroi zëdhënësi i Forcave ndërkombëtare për mbështetjen e sigurisë në vend (ISAF), Karsten Jakobson.

"Durimi i afganëve ndaj NATO-s ka shteruar"

Top Channel - 12.03.2012

“Durimi i afganëve ndaj NATO-s ka shteruar”, paralajmëroi Ministri i Jashtëm i vendit, pasi një ushtar amerikan vrau 16 civilë afganë në një sulm të paarsyetuar tërbimi.

Afganistan, gjykim për ushtarin që vrau 16 civilë

Alsat - 12.03.2012

Arkiv Një ushtar amerikan do të gjykohet për vrasjen e 16 civilëve afganë në Afganistanin jugor. Kështu deklaroi zëdhënësi i Forcave ndërkombëtare për mbështetjen e sigurisë në vend ISAF, Karsten Jakobson.

Ushtari amerikan vrau 16 civilë, talebanët zotohen për hakmarrje

LajmiFundit - 12.03.2012

Talebanët janë zotuar të hakmerren për vrasjen e 16 civilëve shumica gra dhe fëmijë, për të cilën akuzohet një ushtar amerikan. Madje ata thanë se do të hakmerren për vdekjen e çdo afgani të vrarë nga “amerikanët e egër”.

Klinton "e shokuar" nga vrasja e civilëve afganë

Ina - 12.03.2012

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton ka shprehur keqardhjen për vrasjen e 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan në këtë fiundjavë.

Afganistan, sulm në vendin e masakrës

Top Channel - 12.03.2012

Një grup militantësh në Afganistan kanë kryer një sulm me armë zjarri ndaj një delegacioni qeveritar që po vizitonte vendin ku ushtari amerikan vrau 16 civilë.

Kancelarja gjermane Merkel viziton Afganistanin

Ora news - 12.03.2012

Kancelarja gjermane Angela Merkel, mbërriti sot për një vizitë të paralajmëruar në Afganistan. Ajo do të vizitojë ushtarët gjermanë në qytetin verior, Mazari Sharif.

Merkel arrin në Afganistan për një vizitë të papritur

Yll Press - 12.03.2012

U raportua se Merkel, poashtu, pritej të takohej me ushtarët gjermanë në Provincën Kunduz, por bora e madhe e bëri të pamundshëm realizimin e kësaj vizite.

Merkel viziton trupat gjermane në Afganistan

Telegrafi - 12.03.2012

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka arritur për një vizitë të paparalajmëruar në Afganistan, për t’i vizituar trupat gjermane. Ajo do t’i vizitojë ushtarët gjermanë në qytetin verior, Mazari Sharif.

Kancelarja gjermane Angela Merkel shkon në Afganistan

Botasot - 12.03.2012

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shkuar sot të hënën (13.03.) nën masa të forta sigurise për një vizitë në Afganistan. Në kampin e ushtrisë gjermane në Masar-i-Scharif ajo u informua për gjendjen e ushtarëve.

Ushtari amerikan vret 16 civilë afganë në gjumë

Panorama - 12.03.2012

Viktimat gra e fëmijë, ushtari me shqetësime nervore u dorëzua në NATO. Gjashtëmbëdhjetë civilë të pafajshëm afganë, përfshirë nëntë fëmijë dhe tri gra, u ekzekutuan në mes të natës në shtëpitë e tyre nga një ushtar amerikan, i cili doli ...

Merkel: Tërheqja më 2014, e pasigurt

Botasot - 12.03.2012

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk është e qartë nëse Gjermania do të tërheqë trupat nga Afganistani në vitin 2014, siç është planifikuar nga misioni i udhëhequr nga NATO-ja.

Merkel: Tërheqja në Afganistan më 2014, e pasigurt

Telegrafi - 12.03.2012

Kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë një vizite që iu bëri trupave gjermane në Afganistan ka thënë të hënën se nuk është e qartë nëse Gjermania do të tërheqë trupat nga Afganistani në vitin 2014, ashtu siç është planifikuar nga misioni ...

Afganistan: Indinjatë në masë pas vrasjes së 16 civilëve

VOA - 12.03.2012

Talebanët janë zotuar të hakmerren për vrasjen e 16 civilëve për të cilën akuzohet një ushtar amerikan. Viktimat në radhët e civilëve kanë qenë vazhdimisht një pikë fërkimi mes Uashingtonit dhe Kabulit.

Talebanët zotohen për hakmarrje pas vrasjes së 16 civilëve

VOA - 12.03.2012

Talebanët janë zotuar të hakmerren për vrasjen e 16 civilëve shumica gra dhe fëmijë, për të cilën akuzohet një ushtar amerikan. Madje ata thanë se do të hakmerren për vdekjen e çdo afgani të vrarë nga “amerikanët e egër”.

Vrasja e civilëve afganë, Klinton: Jam e shokuar

Ora news - 12.03.2012

Një ditë pasi një ushtar amerikan ekzekutoi e 16 civilë afganë, Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton në një deklaratë për mediat amerikane ka shprehur keqardhjen dhe ka dënuar aktin e tmerrshëm.

Klinton "e shokuar" nga vrasja e civilëve afganë

Botasot - 12.03.2012

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton ka shprehur keqardhjen për vrasjen e 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan në këtë fiundjavë.

Ekzekutimi i civilëve në Afganistan, SHBA: Me përkushtim të njëjtë

Ora news - 12.03.2012

Shtëpia e Bardhë nuk do të ndryshojë strategjinë apo objektivat adminstratës në Afganistan, pavarësisht vrasjes së 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan.

Klinton "e shokuar" nga vrasja e civilëve afganë

Yll Press - 12.03.2012

“Më lejoni të them, se si shumë amerikanë, jam e shokuar dhe e trishtuar me vdekjen e fshatarëve të pafajshëm afganë këtë fundjavë. Ne i shprehim ngushëllimet familjeve që i humbën më të dashurit e tyre si dhe popullit afgan.