TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

El Pais: Katalonia po e shfrytëzon “recetën e Kosovës” për shpalljen e pavarësisë

Lajmi.net - 15.10.2017

Lideri katalanas, Karles Puigdemont nesër duhet të dalë me një qëndrim që të tregojë nëse e ka shpallur pavarësinë e Katalonisë nga Spanja. E përditshmja madrilene El Pais, e cila është kundër ...

El Pais: Katalonia po e shfrytëzon “recetën e Kosovës” për shpalljen e pavarësisë

Portalb - 15.10.2017

Lideri katalanas, Karles Puigdemont nesër duhet të dalë me një qëndrim që të tregojë nëse e ka shpallur pavarësinë e Katalonisë nga Spanjë, përcjell Lajmi.net.

Puigdemont “ndërmjet dy zjarreve” mbi shpalljen e pavarësisë së Katalonisë

Telegrafi - 15.10.2017

Presioni është rritur sot mbi kreun separatist katalanas, Carles Puigdemont që duhet të zgjedhë mes shpalljes së pavarësisë së Katalonisë dhe të shtyjë shtetin Spanjoll të marrë nën kontroll këtë ...

Puigdemont në “udhëkryq”, nën presion mbi shpalljen e pavarësisë së Katalonjës

BalkanWeb - 15.10.2017

Presioni është rritur sot mbi kreun separatist katalanas, Carles Puigdemont që duhet të zgjedhë mes shpalljes së pavarësisë së Katalonisë dhe të shtyjë shtetin Spanjoll të marrë nën kontroll këtë ...

Katalonja: Dialogu me Madridin vetëm për pavarësinë

Java News - 15.10.2017

Numri dy i qeverisë katalanase, Oriol Junqueras theksoi se oferta për dialog bërë Madridit do të fokusohet vetëm në pavarësinë e Katalonjës, një parakusht që mbyll edhe më shumë portën për një ...

Katalonja, separatistët kërkojnë unitet teksa presioni rritet në Spanjë

SOT - 14.10.2017

Një nga liderët kryesorë të Katalonjës bëri sot thirrje për unitet mbi strategjinë e ndarjes nga Spanja. Zëvendës-presidenti rajonal Oriol Junqueras tha se të gjithë duhet të bashkohen pas ...

Spanjë, aleatët e liderit separatist vlerësojnë “të pamundur” dialogun me Madridin

Portalb - 14.10.2017

Aleati i ekstremit të majtë të qeverisë separatiste katalanase vlerësoi sot se çdo formë dialogu me Madridin ishte “i pamundur” dhe i kërkoi në përputhje me rrethanat liderit separatist, Carles ...

Katalonja: Dialogu me Madridin do të përqendrohet vetëm tek pavarësia

BalkanWeb - 14.10.2017

Numri dy i qeverisë katalanase, Oriol Junqueras theksoi sot se oferta për diaolog bërë Madridit do të fokusohet vetëm në pavarësinë e Katalonjës, një parakusht që mbyll edhe më shumë portën për një ...

Katalunia: Dialogu do të përqendrohet vetëm tek pavarësia

Telegrafi - 14.10.2017

Numri dy i qeverisë katalonase, Oriol Junqueras theksoi sot se oferta për dialog bërë Madridit, do të fokusohet vetëm në pavarësinë e Katalonisë, një parakusht që mbyll edhe më shumë portën për një ...

Aleati i liderit të Katalonjës: Dialogu me Madridin i pamundur

Java News - 14.10.2017

Aleati i ekstremit të majtë të qeverisë separatiste katalanase vlerësoi sot se çdo formë dialogu me Madridin ishte “i pamundur” dhe i kërkoi në përputhje me rrethanat liderit separatist, Carles ...

Katalonja, edhe kështu, edhe ashtu

Bota.al - 14.10.2017

“Çfarë është kjo që sapo ndodhi në Katalonjë?”, pyeste Lola García në të përditshmen e Barcelonës “La Vanguardia”. Të gjithë sytë ishin drejtuar tek udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont, pas ...

Këshilli i Evropës e zgjedh raportuesin e ri për Kosovën, është nga Katalonia

Lajmi.net - 13.10.2017

Jordi Roca, raportuesi i ri i Asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës për Kosovën, është nga Katalonia pjesë e delegacionit spanjoll në këtë institucion me seli në Strasbourg të Francës.

Raportuesi i ri për Kosovën në Këshillin e Evropës, është nga Katalonja

Almakos - 13.10.2017

Jordi Roca, raportuesi i ri i Asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës për Kosovën, është nga Katalonja pjesë e delegacionit spanjoll në këtë institucion me seli në Strasbourg të Francës.

Një spanjoll do të jetë raportuesi për Kosovën në KE (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.10.2017

Jordi Roca, raportuesi i ri i Asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës për Kosovën , është nga Katalonja pjesë e delegacionit spanjoll në këtë institucion me seli në Strasbourg të Francës.

Junker nuk dëshiron pavarësi të Katalonjës

Portalb - 13.10.2017

Kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker deklaroi se nuk dëshiron që Katalonja të jetë e pavarur, për shkak se kjo do të nxiste edhe rajone të tjera që ta bënin të njëjtën, ndërsa menaxhimi me ...

KE: Jo pavarësisë së Katalonjës

Portalb - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker deklaroi hapur se nuk e dëshiron pavarësinë e Katalonjës për arsyen e thjeshtë se kjo nuk do të inkurajonte edhe rajone të tjera të bënin të ...

Një aleat i liderit katalonas i bën thirrje që ta shpallë Katalonjën republikë

Idividi - 13.10.2017

Barcelonë, 13 tetor 2017 (MIA) - Aleati politik kyç i koalicionit qeveritar në Katalonjë sot i bëri thirrje kryetarit të Qeverisë rajonale, Karles Puxhdemon që ta konfirmojë pavarësinë nga Spanja.

Junker nuk dëshiron pavarësi të Katalonjës

Idividi - 13.10.2017

Luksemburg, 12 tetor 2017 (MIA) - Kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker deklaroi se nuk dëshiron që Katalonja të jetë e pavarur, për shkak se kjo do të nxiste edhe rajone të tjera që ta ...

Juncker: Nuk dua të shoh një BE me 100 shtete

Zhurnal - 13.10.2017

Juncker: Nuk dua të shoh një BE me 100 shtete Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Jean-Claude Juncker, ka thënë se nëse Katalonja bëhet e pavarur, atëherë edhe disa vende të tjera do të dëshirojnë ...

Juncker i kërkon Katalonjës të mos ndahet

Evropaelire - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, kërkoi nga rajoni separatist i Spanjës, Katalonja, që të mos shpallë pavarësinë, sepse, siç tha ai, vetëm se do t’i nxisë rajonet e tjera të ...

Juncker i kërkon Katalonisë të mos ndahet

Lajmi.net - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, kërkoi nga rajoni separatist i Spanjës, Katalonja, që të mos shpallë pavarësinë, sepse, siç tha ai, vetëm se do t’i nxisë rajonet e tjera të ...

Juncker, thirrje Katalonjës të mos ndahet nga Spanja

Albeu.com - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Evropian , Jean Claude Juncker , i ka kërkuar rajonit separatist të Spanjës , Katalonja , që të mos shpallë pavarësinë, sepse sipas tij, do t’i nxisë rajonet e tjera të ndahen.

Juncker: Nuk dua të shoh një BE me 100 shtete

Almakos - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Jean-Claude Juncker, ka thënë se nëse Katalonja bëhet e pavarur, atëherë edhe disa vende të tjera do të dëshirojnë të jenë të pavarura dhe se nuk dëshiron që të ...

Juncker i kërkon Katalonjës të mos ndahet

Ina - 13.10.2017

Juncker tha se Katalonja është më shumë çështje e Spanjës, sesa e BE-së, porse “nëse Katalonja ndahet, edhe të tjerët do ta bëjnë një gjë të tillë”. Ai tha se nuk do të dëshironte një Bashkim ...

Juncker: Nuk dëshiroj pavarësinë e Katalonjës

Zhurnal - 13.10.2017

Juncker: Nuk dëshiroj pavarësinë e Katalonjës Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker deklaroi sot se nuk dëshironte që Katalonja të bëhej e pavarur, duke iu trembur një reagimi zinxhir ...

Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në

Ora news - 13.10.2017

A duhen shpërfillur shtetet e vjetra nacionale për të shpallur një “Europë të rajoneve”? Për Katalonjën kjo tingëllon si një rrugëdalje nga tollovia politike, por BE-ja do të përfundonte në kaos, ...

Katalunjasi, raportuesi ri për Kosovën

Koha.net - 13.10.2017

Raportues i ri i Asamblesë parlamentare të Këshillit të Europës për Kosovën është katalunjasi, anëtar i delegacioni spanjoll Jordi Roca. Kështu kanë bërët ë ditur mediet serbe të cilat ia ...

Këshilli i Evropës e zgjedh raportuesin e ri për Kosovën, është nga Katalonja

Gazeta Express - 13.10.2017

Jordi Roca, raportuesi i ri i Asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës për Kosovën, është nga Katalonja pjesë e delegacionit spanjoll në këtë institucion me seli në Strasbourg të ...

Raportuesi i ri për Kosovën në Këshillin e Evropës, është nga Katalonja

Telegrafi - 13.10.2017

Jordi Roca, raportuesi i ri i Asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës për Kosovën, është nga Katalonja pjesë e delegacionit spanjoll në këtë institucion me seli në Strasbourg të Francës.

Mediat Serbe: Një katalanas është raportuesi i ri për Kosovën në Këshillin e Europës

ABC News - 13.10.2017

Jordi Roca, një anëtar katalanas i delegacionit spanjoll në asamblenë parlamentare të këshillit të Europës, është raportuesi i ti për Kosovën. Ai do të hartojë raportin e radhës për situatën në ...

Raportuesi i ri për Kosovën në Këshillin e Evropës, është nga Katalonja

Ora news - 13.10.2017

Jordi Roca, raportuesi i ri i Asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës për Kosovën, është nga Katalonja pjesë e delegacionit spanjoll në këtë institucion me seli në Strasbourg të Francës.

KE: Jo pavarësisë së Katalonjës

Mapo - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker deklaroi hapur se nuk e dëshiron pavarësinë e Katalonjës për arsyen e thjeshtë se kjo nuk do të inkurajonte edhe rajone të tjera të bënin të ...

Juncker i kërkon Katalonjës të mos ndahet

Koha.net - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, kërkoi nga rajoni separatist i Spanjës, Katalonja, që të mos shpallë pavarësinë, sepse, siç tha ai, vetëm se do t’i nxisë rajonet e tjera të ...

Presidenti i Komisionit Evropian e thotë troç: Nuk dëshiroj pavarësinë e Katalonjës

BalkanWeb - 13.10.2017

LUKSEMBURG- Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker deklaroi sot se nuk dëshironte që Katalonja të bëhej e pavarur, duke iu trembur një reagimi zinxhir në Evropë.

Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në

Respublica - 13.10.2017

Bernd Riegert Katalonja nuk është i vetmi rajon në Europë, që kërkon më shumë pavarësi. Skocia, Tiroli i Jugut, Aland, Flandra e ndoshta edhe Bavaria. Lista nuk është e plotë.

Pavarësia e Katalonjës, kreu i KE: Nuk na pëlqen që BE të bëhet me 90 shtete…

Java News - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker deklaroi hapur se nuk e dëshiron pavarësinë e Katalonjës për arsyen e thjeshtë se kjo nuk do të inkurajonte edhe rajone të tjera të bënin të ...

Juncker: Nuk dua të shoh një BE me 100 shtete

Alb Portali - 13.10.2017

Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Jean-Claude Juncker, ka thënë se nëse Katalonja bëhet e pavarur, atëherë edhe disa vende të tjera do të dëshirojnë të jenë të pavarura dhe se nuk dëshiron që të ...

Juncker: Anglishtja po humbet rëndësinë në BE

Respublica - 13.10.2017

Shaka personale, i quajti Jean-Claude Juncker deklaratat për shfuqizimin anglishtes si gjuhë zyrtare të BE-së, pas zbatimit të BREX-it. "Gradualisht anglishtja po humbet rëndësinë e saj në Evropë", ...

Kriza katalanase në duart e Madridit

Portalb - 12.10.2017

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano ...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

DW - 12.10.2017

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo.

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

Evropaelire - 12.10.2017

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë.

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

Top Channel - 12.10.2017

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri ...

Kriza katalanase në duart e Madridit

Zhurnal - 12.10.2017

Kriza katalanase në duart e Madridit Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që ...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

Zhurnal - 12.10.2017

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës.

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

Lajmi.net - 12.10.2017

. Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi ...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

Almakos - 12.10.2017

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë.

Arimadas: Veprimi i pushtetit rajonal i ndau qytetarët e Katalonjës

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Liderja e opozitës katalonase Ines Arimadas deklaroi se veprimet e pushtetit rajonal i ndau qytetarët e Katalonjës. "Qytetarët e Katalonjës janë të ndarë falë juve", ...

Puxhdemon: E shtyjmë pavarësinë, tani është koha për dialog

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Lideri katalanas Karles Puxhdemon sonte para Parlamentit rajonal në Barcelonë deklaroi se Katalonja i respekton rezultatet nga referendumi i mbajtur më 1 tetor.

Madridi e hedh poshtë shpalljen "e qetë" të pavarësisë së Katalonjës

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 10 tetor 2017 (MIA) - Zëdhënësi i Qeverisë spanjolle deklaroi se Madridi e hedh poshtë shpalljen "e qetë" të pavarësisë katalonase. Në kumtesë thuhet se është "e papranueshme të shpallet ...

Puçdemon: I respektojmë rezultatet nga referendumi

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Lideri katalanas Karles Puçdemon sonte në fjalimin e tij para Parlamentit rajonal deklaroi se Katalonja i respekton rezultatet nga referendumi i mbajtur më 1 tetor.

Si u zhvilluan ditët e pavarësisë në Katalonjë

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 10 tetor 2017 (MIA) - Spanja gjendet në prag të krizës pa precedent, për shkak të mundësisë që qeveria katalanase të shpall pavarësi. Këto janë datat kryesore pas votimit në referendum: 1 ...

Filloi fjalimi i Puçdemonit, komuniteti ndërkombëtar në pasiguri

Idividi - 12.10.2017

Barcelonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Pas një ore vonesë, filloi fjalimi i liderit katalanas, Karles Puçdemon në parlamentin rajonal. Sytë e botës janë drejtuar nga ai, në pritje nëse do të shpallë ...

Soraja Saenz de Santamarija: Spanja po përjeton një prej momenteve më të vështira

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 10 tetor 2017 (MIA) - Spanja po përjeton një prej momenteve më të vështira dhe më të rëndësishme, deklaroi zëvendëskryeministrja spanjolle Soraja Saenz de Santamarija në Senat, ku një deputet ...

Puçdemon e anuloi fjalimin për shkak të kontakteve për ndërmjetësim ndërkombëtar

Idividi - 12.10.2017

Barselonë, 10 tetor 2017 (MIA) - Lideri katalonas Karles Puçdemon e anuloi për një orë fjalimin e tij para parlamentit rajonal për shkak të kontakteve për ndërmjetësim ndërkombëtar, kumtoi qeveria ...

Donald Tusk i bëri thirrje Puçdemon të mos shpallë pavarësi të Katalonjës

Idividi - 12.10.2017

Bruksel, 10 tetor 2017 (MIA) - Kryetari i Këshillit evropian, Donald Tusk sot u bëri thirrje autoriteteve katalanase të mos shpallin pavarësi, sepse kjo do të mund ta ndalojë dialogun.

Madrid me pyetje deri te Katalonja: - A shpallët pavarësi?

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 11 tetor 2017 (MIA) - Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në ...

Rahoj me ultimatum deri te Qeveria në Katalonjë

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 11 tetor 2017 (MIA) - Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase të prononcohen se nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në ...

Qeveria spanjolle sot me përgjigje deri te Puxhdemoni

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 11 tetor 2017 (MIA) - Qeveria spanjolle paradite do të ketë takim në të cilin do të vendosë për përgjigjen ndaj fjalimit të Puxhdemonit në parlamentin katalanas.

Disa anarkistë sulmojnë Ambasadën e Spanjës në Athinë

Idividi - 12.10.2017

Athinë, 11 tetor 2017 (MIA) - Anarkistët e vetëshpallur në Greqi sot sulmuan Ambasadën e Spanjës në Athinë dhe hodhën fletushka në dobi të Katalonjës.

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

Almakos - 12.10.2017

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e ...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

Lajm - 12.10.2017

“Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano Rajoy i tha Parlamentit se vendi përballet me kërcënimin më të rëndë ndaj demokracisë së tij 40-vjeçare dhe i dha 5 ditë kohë liderit ...

Rrahje në qendër të qytetit (Video)

Lajm - 12.10.2017

Rrahje masovike mes katalonasve që janë për pavarësimin e Katalonisë dhe atyre që janë për mbetje në kuadër të Spanjës ka ndodhur në Barcelonë. Kjo video tregon se po shtohen tensionet mes ...

Puçdemon reagon në ultimatumin spanjoll

Idividi - 12.10.2017

Madrid, 12 tetor 2017 (MIA) - Ne duam dialog dhe përgjigjja është Neni 155 të vihet në tryezë. Porosia është marrë, ka shkruar në Tuiter lideri katalonas Karles Puxhdemon, duke reaguar në ultimatumin ...

Koment: Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në

DW - 12.10.2017

A duhen shpërfillur shtetet e vjetra nacionale për të shpallur një "Europë të rajoneve"? Për Katalonjën kjo tingëllon si një rrugëdalje nga tollovia politike, por BE-ja do të përfundonte në kaos, ...

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

Portalb - 12.10.2017

Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur edhe në shekullin e 19-të.

Koment: Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në

Lajmi.net - 12.10.2017

A duhen shpërfillur shtetet e vjetra nacionale për të shpallur një "Europë të rajoneve"? Për Katalonjën kjo tingëllon si një rrugëdalje nga tollovia politike, por BE-ja do të përfundonte në kaos, ...

Skenarët me të cilët përballet Katalonja

Zhurnal - 12.10.2017

Skenarët me të cilët përballet Katalonja Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë PO për vetëvendosjen e Katalonjës.

Skenarët me të cilët përballet Katalonia

Lajmi.net - 12.10.2017

Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë PO për vetëvendosjen e Katalonjës.

Katalonja kërkon pavarësinë, KE thirrje Spanjës: Të respektohet rendi kushtetues

BalkanWeb - 12.10.2017

Komisioni Evropian theksoi me forcë sot se priste një respektim të plotë të rendit kushtetues spanjoll, një ditë pas deklaratës për pezullimin e pavarësisë të Katalonjës nga presidenti separatist, ...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

BalkanWeb - 12.10.2017

SPANJE- Në konfliktin për përpjekjet për pavarësi të Katalonjës, kryeministri spanjoll Mariano Rajoy e rriti presionin ndaj separatistëve. Në një fjalim para parlamentit ai kërkoi që të gjithë të ...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

Telegrafi - 12.10.2017

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë.

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

Koha.net - 12.10.2017

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e ...

Festa Kombëtare e Spanjës nën hijen e Katalonjës

ABC News - 12.10.2017

Festa Kombëtare e Spanjës është celebruar nën hijen e krizës me Katalonjën. Në paradën e përvitshme përkrah Mbretit Felipe i Gjashtë dhe kryeministrit Rahoi, mungoi presidenti I rajonit separatist, ...

Madridi kërcënon me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës

Koha.net - 12.10.2017

Madrid, 12 tetor – Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy kërcënoi dje me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës duke i kërkuar presidentit separatist të konfirmonte nëse e kishte shpallur apo jo ...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

Ora news - 12.10.2017

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo.

Votimi i ri për Katalonjën?

Ora news - 12.10.2017

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i ...

Rrahje masive mes mbështetësve të pavarësisë së Katalonisë dhe atyre që janë kundër (Video, +18)

Telegrafi - 12.10.2017

Gjatë viteve të fundit janë rritur tensionet për shkak të referendumit të Katalonisë për pavarësi nga Spanja. Dhuna e shkaktuar nga forcat e rendit gjatë ditës së referendumit ishin kryetemë e ...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

Koha.net - 12.10.2017

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë.

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

Koha.net - 12.10.2017

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo.

Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në

Koha.net - 12.10.2017

A duhen shpërfillur shtetet e vjetra nacionale për të shpallur një “Europë të rajoneve”? Për Katalonjën kjo tingëllon si një rrugëdalje nga tollovia politike, por BE-ja do të përfundonte në kaos, ...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

Alb Portali - 12.10.2017

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë.

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

Alb Portali - 12.10.2017

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e ...

Votimi i ri për Katalonjën? Ja çfarë po ndodh në Spanjë

Gazeta Tema - 12.10.2017

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i ...

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

Ina - 11.10.2017

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e ...

Dikur Katalonja ka qenë shtet vetëm për një ditë

Albeu.com - 11.10.2017

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys , shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte.

Spanja falënderon Serbinë që nuk ia dërgoi KE-së letrën për Kosovën

Zhurnal - 11.10.2017

Spanja falënderon Serbinë që nuk ia dërgoi KE-së letrën për Kosovën Prishtinë, 11 tetor - Spanja i është mirënjohëse Serbisë për mosdërgimin e letrës në Komisionin Evropian për qëndrimin e saj se ...

Spanja falenderon Serbinë për Kosovën

Albeu.com - 11.10.2017

Spanja i është mirënjohëse Serbisë për mosdërgimin e letrës në Komisionin Evropian për qëndrimin e saj se rastet e Kosovës dhe Katalonisë nuk mund të krahasohen.

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

Zhurnal - 11.10.2017

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu ...

Spanja falënderon Serbinë që nuk ia dërgoi KE-së letrën për Kosovën

Lajmi.net - 11.10.2017

. Kështu tha ambasadori spanjoll në Beograd, Miguel Fuertes Suares për numrin e sotëm të gazetës “Politika”. “Spanja i është mirënjohëse Qeverisë së Serbisë se për momentin nuk e ka ngritur këtë ...

Spanja falënderon Serbinë që nuk ia dërgoi KE-së letrën për Kosovën

Almakos - 11.10.2017

Spanja i është mirënjohëse Serbisë për mosdërgimin e letrës në Komisionin Evropian për qëndrimin e saj se rastet e Kosovës dhe Katalonisë nuk mund të krahasohen.

Madridi refuzon dialogun: S’ka bisedime pas pezullimit të pavarësisë

Top Channel - 11.10.2017

Qeveria spanjolle e refuzoi deklaratën e pavarësisë së firmosur nga presidenti i Katalunjës, Carles Puigdemont, e hodhi poshtë thirrjet e tij për ndërmjetësim.

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

Almakos - 11.10.2017

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës.

Gjermania: Shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës e papërgjegjshme

Almakos - 11.10.2017

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, deklaroi se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalojnës do të ishte një gjë e papërgjegjshme. “Fuqia e Evropës qëndron në unitetin dhe paqen e saj ...

Shtyrja e shpalljes së pavarësisë, Katalonia përfshihet nga dëshpërimi dhe zemërimi

Lajmi.net - 11.10.2017

Përkrahësit e Katalonisë së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në ...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

Top Channel - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë.

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalonia

Portalb - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë, njofton Top Channel.

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

Almakos - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës. Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta ...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

Portalb - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon.

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

Almakos - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon.

Katalonia u jep shans bisedimeve me Madridin

Evropaelire - 11.10.2017

Lideri i Katalonisë, Carles, Puigdemont në fjalimin e tij të shumëpritur në Parlamentin rajonal në Barcelonë, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të ...

Spanja-Katalonjës: E shpallët pavarësinë apo jo?

Albeu.com - 11.10.2017

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy , i ka kërkuar udhëheqësit katalanas , Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonjës apo jo.

Katalonia: Spanja nis hapat e heqjes së autonomisë së krahinës separatiste

SOT - 11.10.2017

Kryeministri i Spanjës paralajmëroi sot Katalonjën se do të vendosë kontrollin direkt mbi rajonin sipas ligjeve të kushtetutës. Mariano Rajoy kjërkoi gjtihashtu nga qeveria rajonale të qartësonte në ...

Rajoy: Duam qartësim nga Katalunja; Pakt me socialistët për reformë kushtetuese

Top Channel - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ripërsëriti kërkesën e tij ndaj udhëheqësit të Katalunjës për të qartësuar nëse e ka deklaruar rajonin të pavarur apo jo, por këtë e bëri duke shpalosur edhe ...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

Lajmi.net - 11.10.2017

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka ...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

Almakos - 11.10.2017

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e ...

Spanja, 5 ditë kohë Katalonjës; më pas ndërhyn qeveria qendrore

Top Channel - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë ...

BE i del krah Spanjës rreth Katalonisë

Lajmi.net - 11.10.2017

Komisioni Evropian theksoi me forcë sot se priste një respektim të plotë të rendit kushtetues spanjoll, një ditë pas deklaratës për pezullimin e pavarësisë të Katalonjës nga presidenti separatist, ...

BE i del krah Spanjës rreth Katalonjës

Albeu.com - 11.10.2017

Komisioni Evropian theksoi me forcë sot se priste një respektim të plotë të rendit kushtetues spanjoll, një ditë pas deklaratës për pezullimin e pavarësisë të Katalonjës nga presidenti separatist, ...

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

Shqipmedia - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ...

Rajoy kërcënon Katalonjën me kufizim të autonomisë

Zhurnal - 11.10.2017

Rajoy kërcënon Katalonjën me kufizim të autonomisë Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin qeveritar, deklaroi se ...

Presidenti i Katalonjës nënshkruan dokumentin për pavarësinë nga Spanja

Ora news - 11.10.2017

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont dhe politikanët e tjerë rajonalë nënshkruan një dokument që deklaronte pavarësinë e Katalonjës nga Spanja, por ishte e paqartë nëse dokumenti do të kishte ...

Katalonja dhe Kosova nuk janë njësoj, por BE-ja as për Kosovën nuk ka thënë asnjëherë se mund të jetë shtet i pavarur

Koha.net - 11.10.2017

Bashkimi Evropian vërtet ka insistuar se Kosova është një sui generis, se nuk mund të krahasohet me Katalonjën. Por BE-ja asnjëherë nuk është shprehur se pavarësia e Kosovës është e pranueshme.

Madridi kundërshton deklaratën e pavarësisë së Katalonjës

Ora news - 11.10.2017

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim.

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

Telegrafi - 11.10.2017

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim.

Spanja falënderon Serbinë që nuk ia dërgoi KE-së letrën për Kosovën

Telegrafi - 11.10.2017

Spanja i është mirënjohëse Serbisë për mosdërgimin e letrës në Komisionin Evropian për qëndrimin e saj se rastet e Kosovës dhe Katalonisë nuk mund të krahasohen.

Spanja kundërshton deklaratën e pavarësisë së Presidentit të Katalonjës: Nuk dinë ç’bëjnë

BalkanWeb - 11.10.2017

Madridi ka dalë kundër jo vetëm deklaratës së pavarësisë nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, por gjithashtu ka refuzuar me çdo mënyrë bisedimet për arritjen e një nënshkrimi të tillë, ...

Spanja i falënderohet Serbisë që nuk i shkroi BE-së për rastin e Katalonjës e të Kosovës

Koha.net - 11.10.2017

Spanja është falënderuese ndaj Serbisë që nuk ia ka dorëzuar letrën Komisionit Europian në lidhje me qëndrimin e saj se rastet e Kosov ës e të Katalonjës nuk mund të krahasohen, citojnë mediat e ...

Skenarët me të cilët përballet Katalonja

Mapo - 11.10.2017

Huffington Post Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë “Po” për vetëvendosjen e Katalonjës.

Qeveria spanjolle në mbledhje urgjente

ABC News - 11.10.2017

Qeveria spanjolle është në mbledhje urgjente për të vendosur hapin e rradhës pas vendimit të Katalonjës për të shpallur pavarësinë edhe pse jo në mënyrë ekzekutive.

Katalonja: Nëse Madrid aplikon artikullin 155 të Kushtetutës do të vazhdojmë me pavarësinë

ABC News - 11.10.2017

Nëse qeveria spanjolle do të vendosë të aplikojë artikullin 155 të kushtetutës, duke i pezulluar autonominë Katalonjës, qeveria e Barcelonës do të vazhdojë rrugën e saj drejt pavarësisë.

Madridi dënon “mashtrimin” në Katalonjë

Koha.net - 11.10.2017

Pavarësia e shpallur e Katalonjë dhe ndërkohë e pezulluar është një “farsë” që do të çojë në “përballje” ekonomike dhe sociale, deklaroi sot kreu i diplomacisë spanjolle.

Qeveria e Katalonjës Deklaratën e Pavarësisë e konsideron vetëm akt simbolik

Koha.net - 11.10.2017

Deklarata për pavarësinë që e ka nënshkruar lideri katalunas, Carles Puidgemont është vetëm “akt simbolik” bëhet e ditur nga Qeveria e Katalonjës, transmeton AFP.

Spanja i kërkon Katalonjës: E shpallët pavarësinë apo jo?

Ora news - 11.10.2017

Qeveria e Spanjës ka kërkuar nga Presidenti i Katalonjës që të konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Në një konferencë kryeministri Spanjoll Mariano Rajoy tha se i kishte kërkuar ...

Qeveria e Spanjës kundërshton deklaratën e Katalonjës për pavarësi

RTSH - 11.10.2017

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë së nënshkruar nga lideri katalanas Karlos Puixhdemon, ndërsa nuk ka pranuar thirrjet për ndërmjetësim.

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

Telegrafi - 11.10.2017

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë.

Spanja, kryeministri Rajoy për Katalonjën

ABC News - 11.10.2017

Kryeministri I Spanjës, Mariano Rahoi ka kërkuar qartësi nga Katalonja nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë që më pas të vendosë metodën se si do të veprojë.

5 ditë afat Puigdemont-it për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë e Katalonjës

Koha.net - 11.10.2017

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonja e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe.

Spanja, 5 ditë kohë Katalonjës; më pas ndërhyn qeveria qendrore

Mapo - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë ...

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

Ora news - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

Alb Portali - 11.10.2017

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton ...

Gjermania: Shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës e papërgjegjshme

Alb Portali - 11.10.2017

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, deklaroi se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalojnës do të ishte një gjë e papërgjegjshme, transmeton Anadolu Agency (AA). Loading...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

Alb Portali - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Loading...

Spanja ultimatum Katalonjës: Keni 5 ditë kohë, më pas pezullim edhe të autonomisë

Java News - 11.10.2017

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë ...

Bashkimi Europian sfidon Katalonjën, i del në krah Spanjës

Java News - 11.10.2017

“Komisioni po ndjek nga afër situatën në Spanjë dhe ripërsëriti thirrjen e tij të mëparshme për një respektim të plotë të rendit kushtetues spanjoll”, deklaroi zëvendëspresidenti i ekzekutivit ...

Heshtja e të mallkuarve

Bota.al - 11.10.2017

Më 1 tetor, rreth 900 njerëz u plagosën nga policia evropiane në një qytet të madh evropian … dhe pati heshtje nga Bashkimi Evropian. Më 2 tetor, presidenti katalanas, Carles Puigdemont, bëri thirrje ...

Kriza katalanase në duart e Madridit

Bota.al - 11.10.2017

Nga Bernard Guetta Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë ...

Separatistët skocezë i kërkojnë Madridit respektimin e rezultatit të referendumit katalonas

Lajmi.net - 10.10.2017

Partia Nacionale Skoceze (SNP) i kërkoi Spanjës të respektonte rezultatin e referendumit të ndaluar në mbështetje të pavarësisë së Katalonisë, në një mocion të miratuar sot me unanimitet gjatë ...

“Die Presse”: Kosova, tani Katalonia dhe nesër Skocia; pse shqiptarët kishin të drejtë për pavarësi

Ina - 10.10.2017

Pas ngjarjeve në Spanjë secili shtron pyetjen, pse përpjekjet diverse për pavarësi në Europë duhet të vlerësohen ndryshe. E drejta e kombeve shpesh sjell kontradikta mes të drejtës për vetëvendosje ...

Lideri i Katalonjës flet në parlamentin rajonal

Evropaelire - 10.10.2017

Lideri rajonal i Katalonjës, Carles Puigdemont, sot pritet të flasë në parlamentin rajonal, në periudhën e shqetësimeve në qeverinë qendrore të Spanjës, se Parlamenti i Katalonjës mund të votojë për ...

Lideri i Katalonjës flet në parlamentin rajonal

Almakos - 10.10.2017

Lideri rajonal i Katalonjës, Carles Puigdemont, sot pritet të flasë në parlamentin rajonal, në periudhën e shqetësimeve në qeverinë qendrore të Spanjës, se Parlamenti i Katalonjës mund të votojë për ...

Edhe partia në pushtet në Spanjë me kërcënime për Puçdemonin

Idividi - 10.10.2017

Shkup, 9 tetor 2017 (MIA) - Lideri katalanas, karles Puçdemon rrezikon të përfundojë si paraardhësi i tij në vitet e 30-ta të shekullit të kaluar nëse tenton të shpallë pavarësi të Katalonjës, ...

Tri skenare të mundshme rreth shpalljes së pavarësisë së Katalonjës

Idividi - 10.10.2017

Madrid, 9 tetor 2017 (MIA) - Ardhmëria e Katalonjës duket e pasigurt, në prag të fjalimit të pritur të liderit rajonal separatist Karles Puçdemon, me ç'rast është e paqartë nëse ai do ta përmbushë ...

Lideri i Katalonjës flet në parlamentin rajonal

Portalb - 10.10.2017

Lideri rajonal i Katalonjës, Carles Puigdemont, sot pritet të flasë në parlamentin rajonal, në periudhën e shqetësimeve në qeverinë qendrore të Spanjës, se Parlamenti i Katalonjës mund të votojë për ...

Puigdemont nën presion para fjalimit në Parlamentin katalunas

Zhurnal - 10.10.2017

Puigdemont nën presion para fjalimit në Parlamentin katalunas Udhëheqësi i Katalonisë Carles Puigdemont, po përballet me një presion në rritje për të hequr dorë nga planet për të t’u shkëputur nga ...

Presione kundër pavarësisë së Katalunjës

Top Channel - 10.10.2017

Presidenti katalanas Carles Puigdemont përballet me trysninë në rritje për të hequr dorë nga planet e shkëputjes nga Spanja. Ai po përgatitet të mbajë një fjalim kyç përpara Parlamentit rajonal, e ...

“Die Presse”: Kosova, tani Katalonia dhe nesër Skocia; pse shqiptarët kishin të drejtë për pavarësi

Lajm - 10.10.2017

Pas ngjarjeve në Spanjë secili shtron pyetjen, pse përpjekjet diverse për pavarësi në Europë duhet të vlerësohen ndryshe. E drejta e kombeve shpesh sjell kontradikta mes të drejtës për vetëvendosje ...

Sot shpallja e pavarësisë së Katalonjës, policia rrethon institucionet publike

Lajmi.net - 10.10.2017

. Prani e madhe e policisë është vërejtur sot në Barcelonë para institucioneve publike dhe rreth godinës së Parlamentit rajonal katalonas, ku për sot është paralajmëruar seanca në të cilën, ...

Lideri i Katalonjës flet në parlamentin rajonal

Lajm - 10.10.2017

Lideri rajonal i Katalonjës, Carles Puigdemont, sot pritet të flasë në parlamentin rajonal, në periudhën e shqetësimeve në qeverinë qendrore të Spanjës, se Parlamenti i Katalonjës mund të votojë për ...

Katalonja, Foreign Affairs: Spanja gaboi! Zgjodhi “metodat” serbe

Top Channel - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën serbe”.

Letra serbe për BE-në: Kosova, si Katalunja

Top Channel - 10.10.2017

Aleksandar Vuçiç deklaroi se, teksti i letrës që Serbia do t’i dërgojë BE-së për referendumin e Katalunjës ka përfunduar dhe ai e ka vënë tashmë firmën e tij, por me kërkesë të Spanjës, që i druhet ...

Letër BE-së, Serbia sulmon sërish: Katalonja si Kosova

LajmiFundit - 10.10.2017

Aleksandar Vuçiç deklaroi se teksti i letrës që Serbia do t’i dërgojë BE-së për referendumin e Katalonjës ka përfunduar dhe ai e ka vënë tashmë firmën e tij, por me kërkesë të Spanjës që i druhet një ...

“Foreign Affairs”: Spanja gaboi kur përdori “metodat serbe” në referendumin katalonas

Almakos - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën serbe”.

KE e pret vendimin e Puxhdemonit që të prononcohet për Katalonjën

Idividi - 10.10.2017

Bruksel, 10 tetor 2017 (MIA) - Komisioni Evropian në mënyrë plotësuese do të prononcohet rreth çështjes për Katalonjën, pasi lideri i Qeverisë rajonale katalanase, Karles Puxhdemon sot do të kumtojë ...

Foreign Affairs: Spanja po përdor metodat e Millosheviqit

Albeu.com - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën" serbe.

Katalonia në prag të shpalljes së pavarësisë

Evropaelire - 10.10.2017

Lideri rajonal i Katalonisë, Carles Puigdemont , pritet të flasë sot në Parlamentin rajonal të Katalonisë, duke paralajmëruar se Parlamenti mund të votojë për pavarësi nga Spanja .

Foreign Affairs: Spanja gaboi me Kataloninë siç gaboi Serbia me Kosovën

Lajmi.net - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën" serbe.

Komisioni Evropian, thirrje për dialog mes Spanjës e Katalonjës

Albeu.com - 10.10.2017

Gjatë një konference të përditëshme për shtyp zëdhënësi i Komsionit Europian, Alexander Winterestein, duke iu adresuar Spanjës dhe Katalonjës , përsëriti thirrjen e ekzekutivit të Bashkimit Evropian ...

Rohan: Në asnjë rrethanë, Kosova nuk mund të krahasohet me Kataloninë

Lajmi.net - 10.10.2017

Ish i dërguari i OKB-së në negociatat për Kosovën, Albert Roan ka dhënë disa aryse pse Kosova nuk është në asnjë rrethanë, model për ta krahasuar me Kataloninë.

Katalunjë, pritet fjalimi i shtyrë i Puigdemont

Top Channel - 10.10.2017

Një fjalim kyç i presidentit katalanas, Carles Puigdemont, për shpalljen e pavarësisë nga Spanja, pritet të mbahet tani pasi u shty për një orë. Ai mbërriti rreth orës 17:00 në Parlamentin rajonal të ...

Serbia letër BE-së: Katalonja si Kosova

Portalb - 10.10.2017

Aleksandar Vuçiç deklaroi se teksti i letrës që Serbia do t’i dërgojë BE-së për referendumin e Katalonjës ka përfunduar dhe ai e ka vënë tashmë firmën e tij, por me kërkesë të Spanjës që i druhet një ...

Situata në Katalonjë, mijëra njerëz rrethojnë Parlamentin në pritje të shpalljes së pavarësisë

LajmiFundit - 10.10.2017

Situata në Katalonjë vijon të jetë një trazirë, ndërsa mësohet se është shtyrë me një orë seanca e Parlamentit Rajonal. Ndërkohë, para parlamentit, mijëra njerëz kanë rrethuar godinën teksa janë në ...

Katalonja, Foreign Affairs: Spanja gaboi! Zgjodhi “metodat” serbe

Portalb - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën” serbe, përcjell Top Channel.

Shtyhet për më vonë fjalimi i Presidentit të Katalonjës për pavarësi

Albeu.com - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës , Carles Puidgemont pritet të mbajë një fjalim në Parlamentin rajonal sa i përket të ardhmes së provincës spanjolle. Nëpër media pati spekulime se Puidgemont do të shpallte ...

Situatë konfuze: Puidgemont arrin, shtyhet shpallja e pavarësisë (Video)

Lajmi.net - 10.10.2017

Presidenti i Katalonisë, Carles Puidgemont pritet të mbajë një fjalim në Parlamentin rajonal në lidhje me të ardhmen e provincës spanjolle. Nëpër media pati spekulime se Puidgemont do të shpallte ...

Nis fjalimi i presidentit të Katalonjës për pavarësi (VIDEO)

Albeu.com - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës , Carles Puigdemont ka nisur fjalën e tij në Parlamentin rajonal të Katalonjës . "Është bërë e qartë se nuk është më çështje e brendshme.

Kataloni, pritet fjalimi i shtyrë i Puigdemont

Lajmi.net - 10.10.2017

Një fjalim kyç i presidentit katalanas, Carles Puigdemont, për shpalljen e pavarësisë nga Spanja, pritet të mbahet tani pasi u shty për një orë. Ai mbërriti rreth orës 17:00 në Parlamentin rajonal të ...

LIVE: Puigdemont mban fjalimin e pavarësisë: Katalonia, çështje europiane

Lajmi.net - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont po mban fjalimin e pavarësisë së rajonit me 7.5 milionë banorë. Puigdemont tha se katalanasit duan qetësi dhe jo zhurmë dhe kërkojnë pavarësinë e vendit të ...

Katalunjë, pezullohet pavarësia. Puigdemont: Mundësi për dialog

Top Channel - 10.10.2017

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të ...

Presidenti i Katalonjës: Nuk jemi kriminelë, nuk jemi të çmendur thjesht duam të votojmë

Albeu.com - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës , Carles Puigdemont ka nisur fjalën e tij në Parlamentin rajonal të Katalonjës . "Është bërë e qartë se nuk është më çështje e brendshme.

Katalunjë, pezullohet pavarësia. Puigdemont: Mundësi për dialog

Portalb - 10.10.2017

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të ...

Katalonia nuk e shpall pavarësinë, kërkohet dialog me Spanjën

Lajmi.net - 10.10.2017

Në fjalimin e tij pas referendumit në Parlamentin Katalanas, Carles Puigdemont ka deklaruar se katalanasit në referendumin e 1 tetorit votuan për pavarësi.

Katalonja shtyn shpalljen e pavarësisë nga Spanja

Albeu.com - 10.10.2017

Presidenti katallan Carles Puigdemont ka propozuar për dialog të mëtejshëm në mënyrë që të punohet për shpalljen e pavarësisë. “Unë dua të ndjek vullnetin e popullit që Katalonja të jetë shtet i ...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

Lajmi.net - 10.10.2017

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte.

Katalonia shtyn shpalljen e pavarsisë, në favor të dialogut

SOT - 10.10.2017

Qeveria e rajonit të Katalunës në Spanjë tha dje se referendumi i ka dhënë asaj të drejtën për të qenë të pavarur, por do të shtyjë shpalljen e pavarësisë për të ulur tensionet në vend.

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

Almakos - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu Agency ...

Komisioni Europian bën thirrje për dialog mes Katalonisë dhe Spanjës

Lajmi.net - 10.10.2017

Komisioni Europian përsëriti sot apelin për dialog mes Spanjës dhe Katalonjës për t’i dhënë fund krizës që ka përfshirë dy vendet. Deklaratat e Komisionit janë bërë para se presidenti katalanas të ...

Katalunia suspendon shpalljen e Pavarësisë

Zhurnal - 10.10.2017

Katalunia suspendon shpalljen e Pavarësisë Udhëheqësi i Katalunisë, Carles Puigdemont, ka deklaruar se rajoni ka “fituar të drejtën” për pavarësinë nga Spanja, por ka vendosur “suspendim” të ...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

Evropaelire - 10.10.2017

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin.

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

Top Channel - 10.10.2017

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e ...

“Sjellja e BE-së në çështjen e Katalonisë dhe Kosovës është hipokrite”

Lajmi.net - 10.10.2017

Reagim hipokrit, po e cilëson sjelljen e Bashkimit Evropian në krahasimet Kataloni-Kosovë, kryetari i Lidhjes Social Demokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak.

Spanja reagon pas vendimit të Katalonisë për pavarësinë

Lajmi.net - 10.10.2017

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e ...

Reagon Spanja pas vendimit të Katalonjës për pavarësinë

Albeu.com - 10.10.2017

Qeveria e Madridit kanë reaguar, duke e quajtur “ deklaratë n e nënkuptuar të pavarësisë së pezulluar” si të papranueshme. “Është e papranueshme të bëhet një deklaratë propozimi pavarësie, e më pas ...

Ministrja e jashtme suedeze: Kosova dhe Katalonia nuk duhet të krahasohen

Lajmi.net - 10.10.2017

Ministrja e jashtme e Suedisë, Margot Wallstrom ka thënë se Kosova dhe Katalonia nuk mund të krahasohen, pasi janë raste të ndryshme. Ajo ka thënë se në Kosovë ka pasur situatë lufte, çka nuk është ...

A do të aktivizojë Spanja “nenin 155” për Kataluninë?

Telegrafi - 10.10.2017

Një det me bluza të bardha të shtunën (07.10) në Barcelonë. Ky ishte simboli i paqes në sheshin Plaça Sant Jaume në qendër të Barcelonës. Mijëra vetë iu bashkuan një thirrjeje anonime për protestë.

Separatistët skocezë i kërkojnë Madridit respektimin e referendumit katalonas

Koha.net - 10.10.2017

Partia Nacionale Skoceze (SNP) i kërkoi Spanjës të respektonte rezultatin e referendumit të ndaluar në mbështetje të pavarësisë së Katalonjës, në një mocion të miratuar dje me unanimitet gjatë ...

Presidenti i Katalonjës pritet të shpallë sot pavarsinë, shtohen presionet

Ora news - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont po përballet me presione të vazhdueshme për të hequr dorë nga shkëputja ndaj Spanjës, pas spekulimeve të ngritura se ai mund të shpallë sot në Parlament ...

Seancë e jashtëzakonshme në Parlamentin e Katalonjës

ABC News - 10.10.2017

Gjatë ditës pritet që presidenti i Katalonjës Puigdemont të mbajë fjalën e tij në seancën e jashtëzakonshme të parlamentit të vendit. Mediat shkruajnë, se ai mund të shpallë pavarësinë e rajonit, ...

Katalonja e pavarur, avantazhet dhe disavantazhet

RTSH - 10.10.2017

Parlamenti i Katalonjës nuk ka qenë asnjëherë në vemendjen botërore sa sot, pasi këtë mbrëmje pritet që Presidenti katalanas Karlos Puixhdemon të paraqesë rezultatet e referendumit të ...

Lideri i Katalonjës nën presion të madh për të hequr dorë nga shpallja e pavarësisë

Gazeta Express - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, është duke u përballur me presion në rritje për të hequr dorë nga planet për ndarje nga Spanja. Ai pritet që sot në mbrëmje t’i adresohet parlamentit të ...

Katalonja pritet ta shpallë pavarësinë, policia e armatosur rrethon Parlamentin

Gazeta Express - 10.10.2017

Udhëheqësi katalonas, Carles Puigdemont, po përballet me presion maksimal nga Spanja për të hequr dorë nga një fjalim historik në Parlamentin e rajonit të ...

BE mbështet Madridin në rastin e Katalonjës

Koha.net - 10.10.2017

Ministri spanjoll i Ekonomisë, Luis de Guindos pohoi sot se qeveria spanjolle mund të mbështetet në kontributin e Bashkimit Evropian përballë paqartësisë së pavarësisë së Katalonjës, i cili e cilësoi ...

Foreign Affairs: Spanja gaboi! Zgjodhi “metodat” serbe

Telegrafi - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën serbe”.

Intervistë me gazetarin bask: Katalonja do të jetë e pavarur, shembullin e saj do ta ndjekin edhe baskët

Gazeta Express - 10.10.2017

Pablo Gonzalez është gazetar bask, i cili bashkë me qindra kolegë nga Spanja dhe nga mbarë bota, kanë parë dhunën e policisë së Madridit kundër katalonasve, të cilët po votonin për pavarësi në ...

Qeveria spanjolle paralajmëron Katalonjën

ABC News - 10.10.2017

Në pritje të fjalimit të presidentit katalonjas Puigdemont në parlament ku pritet që ai të shpallë pavarësinë e rajonit, qeveria spanjolle paralajmëroi Barcelonën që të mos marrë asnjë vendim të ...

Serbia letër BE-së: Katalonia si Kosova

Botasot - 10.10.2017

Aleksandar Vuçiç deklaroi se teksti i letrës që Serbia do t’i dërgojë BE-së për referendumin e Katalonjës ka përfunduar dhe ai e ka vënë tashmë firmën e tij, por me kërkesë të Spanjës që i druhet një ...

Katalonja, Foreign Affairs: Spanja gaboi! Zgjodhi “metodat” serbe

Botasot - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën" serbe.

Serbia mes Katalonjës dhe Kosovës

BalkanWeb - 10.10.2017

Nga Erhan TÜRBEDAR Gjatë historisë disa shoqëri njerëzore janë bërë pa dëshirë pjesë e një shteti më të madh me kolonizim, duke u lidhur me një perandori, me martesa mbretërore apo për arsye të tjera.

Foreign Affairs: Spanja gaboi, zgjodhi “metodat” serbe

Koha.net - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën" serbe.

Madridi: Presidenti i Katalonjës të mos ndërmarrë asnjë veprim të pakthyeshëm

BalkanWeb - 10.10.2017

Zëdhënësi i qeverisë spanjolle bëri sot thirrje presidentit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont për të mos ndërmarrë asgjë të pakthyeshme, para një fjalimi që ai duhet të mbajë në Parlamentin ...

Komisioni Europian thirrje për dialog mes Spanjës e Katalonjës

Ora news - 10.10.2017

Komisioni Europian përsëriti të martën thirrjen për dialog mes Spanjës dhe Katalonjës për ti dhënë fund krizës që ka përfshirë dy vendet, në kuadër të shqetësimeve që autoritetet katalanase mund të ...

Ndarja nga Spanja, Presidenti i Katalonjës pezullon deklaratën e pavarësisë: Jemi pro dialogut, e kemi fituar…

BalkanWeb - 10.10.2017

KATALONJA – Presidenti i Katalonjës nuk e ka shpallur pavarësinë e njëanshme të rajonit, pavarësisht se deklaroi se Katalonja e ka fituar pavarësinë në formën e Republikës.

Ish- i dërguari i OKB-së: Arsyet pse pavarësia e Katalonjës s’mund të krahasohet me Kosovën

BalkanWeb - 10.10.2017

Ish i dërguari i OKB-së në negociatat për Kosovën, Albert Roan ka dhënë disa aryse pse Kosova nuk është në asnjë rrethanë, model për ta krahasuar me Katalonjën.

Shtyhet për më vonë fjalimi i Presidentit të Katalonjës për pavarësi

Telegrafi - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës, Carles Puidgemont pritet të mbajë një fjalim në Parlamentin rajonal në lidhje me të ardhmen e provincës spanjolle. Nëpër media pati spekulime se Puidgemont do të shpallte ...

Pavarësia e Katalonjës, pritet fjalimi i presidentit Puigdemon në parlamentin e rajonit

ABC News - 10.10.2017

Pritet me shumë interes ndërkombëtar fjalimi i presidentit të Katalonjës Puixhdemon, në parlamentin e Rajonit. Ky fjalim ishte parashikuar në orën 18.00 , por eshtë shtyrë me një orë.

Tension në Katalonjë/ Presidenti gati të shpallë pavarësinë, forcat speciale pritet t’a arrestojnë

Mapo - 10.10.2017

Foto 1 nga 2 Presidenti i Katalonjës pritet të shpallë pavarësinë e njëanshme të rajonit në ora 19:00 në parlamentin katalanas. Seanca ishte planifikuar të niste në ora 18:00, por është shtyrë me një ...

Pavarësia e Katalonjës/ Puigdemont: Jemi pro dialogut

Mapo - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës ka nisur të flasë në sallën e Kuvendit nga ku ka përcjellë edhe vendimin për shpalljen e pavarësisë së saj. Puigdemont tha se : Ne nuk do ta përshkallëzojmë situatën, ne jemi ...

Puigdemont e suspendon pavarësinë e Katalonjës, kërkon dialog

Koha.net - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont në fund të fjalimit të tij i ka kërkuar Parlamentit që të suspendojë rezultatet e referendumit të 1 tetorit për pavarësinë, për t’i lënë hapësirë dialogut ...

Katalonja shtyn shpalljen e pavarësisë

Gazeta Express - 10.10.2017

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalonia, në fjalimin e shumëpritur për të ...

Katalunia suspendon shpalljen e Pavarësisë

Telegrafi - 10.10.2017

Udhëheqësi i Katalunisë, Carles Puigdemont, ka deklaruar se rajoni ka “fituar të drejtën” për pavarësinë nga Spanja, por ka vendosur “suspendim” të shpalljes, për siç thuhet tu lënë vend bisedimeve.

Presidenti i Katalonjës shpall pavarësinë e rajonit

ABC News - 10.10.2017

10 ditë pas referendumit, Presidenti i Katalonjës ka shpallur pavarësinë e rajonit nga Spanja. Gjatë fjalimit në Parlamentin e Barcelonës, Karles Puixhdemon u shpreh se do të ndjekë vullnetin e ...

Katalunjë, pezullohet pavarësia. Puigdemont: Mundësi për dialog

Mapo - 10.10.2017

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të ...

Spanja reagon pas vendimit të Katalonjës rreth pavarësisë

Gazeta Express - 10.10.2017

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e ...

Katalonja ‘pezullon’ pavarësinë, kërkon dialog me Spanjën

Ora news - 10.10.2017

Katalonja ka preferuar që të pezullojë përkohësisht shpalljen e pavarësisë, me qëllim që t’i hapë rrugën një procesi dialogu. Në deklaratën e mbajtur në Parlament, Presidenti Carles Puigdemont, u ...

Reagon Spanja ndaj Katalojnës

ABC News - 10.10.2017

Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë nga zyrtarët e katalonjës, ka reaguar Madridi zyrtar. “Qeveria jone e konsideron te papranueshme të bëhet një deklaratë e pavetëdijshme e pavarësisë dhe pastaj ...

Spanja hedh poshtë “deklaratën implicite” për pavarësi të Katalonjës

Koha.net - 10.10.2017

Qeveria e Spanjës ka kumtuar se nuk e pranon “deklaratën implicite” për pavarësi të Katalonjës të cilën sonte e paralajmëroi kryetari i Katalonjës Carles Puigdemont, transmeton Koha.net.

Viti 1934, kur Katalunia ishte “e pavarur” vetëm për 10 orë

Telegrafi - 10.10.2017

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalunias, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte.

Lideri i Katalonjës flet në parlamentin rajonal

Alb Portali - 10.10.2017

Lideri rajonal i Katalonjës, Carles Puigdemont, sot pritet të flasë në parlamentin rajonal, në periudhën e shqetësimeve në qeverinë qendrore të Spanjës, se Parlamenti i Katalonjës mund të votojë për ...

Ekonomia katalanase e tronditur nga pasiguria

Java News - 10.10.2017

Vala e pasigurisë e shkaktuar nga një deklaratë e mundshme e pavarësisë sot nga Katalonja po përhapet në ekonominë e saj, duke prekur sipërmarrjet e vogla dhe kursimet, pasi nxiti bankat dhe ...

“Foreign Affairs”: Spanja gaboi kur përdori “metodat serbe” në referendumin katalonas

Alb Portali - 10.10.2017

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën serbe”. Loading...

Serbia letër BE-së: Katalonja si Kosova

Gazeta Tema - 10.10.2017

Aleksandar Vuçiç deklaroi se teksti i letrës që Serbia do t’i dërgojë BE-së për referendumin e Katalonjës ka përfunduar dhe ai e ka vënë tashmë firmën e tij, por me kërkesë të Spanjës që i druhet një ...

BE do e mbështesë Madridin në rastin e Katalonjës

Java News - 10.10.2017

Ministri spanjoll i Ekonomisë, Luis de Guindos pohoi se qeveria spanjolle mund të mbështetet në kontributin e Bashkimit Evropian përballë paqartësisë së pavarësisë së Katalonjës, i cili e cilësoi si ...

Katalonja pezullon Deklaratën e Pavarësisë, Puigdemont: Dialog me Spanjën

Java News - 10.10.2017

Parlamenti katalunjas ka pezulluar përkohësisht miratimin e Deklaratës së Pavarësisë, për t’i hapur rrugën dialogut siç deklaroi presidenti Carles Puigdemont.

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

Alb Portali - 10.10.2017

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu Agency (AA). Loading...

Katalunja shpall pavarësinë (e pezulluar), Puigdemont: Ende kohë për dialog

Durres Lajm - 10.10.2017

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të ...

"Duam pavarësi me dialog"

Respublica - 10.10.2017

"Unë do ta respektoj vendimin e katalanasve mbi pavarësinë"-deklaroi guvernatori katalanas Carles Puigdemont, duke denoncuar episodet e dhunës që ndodhën ditën e referendumit.

Udhëheqësit e Katalonjës tërhiqen nga shpallja e pavarësisë

Gazeta Tema - 10.10.2017

Udhëheqësit e Katalonjës u tërhoqën në minutën e fundit nga shpallja e pavarësisë, duke pezulluar zbatimin e rezultatit të referendumit për t’u shkëputur nga Spanja, dhe vendosën t’i lenë kohë ...

Spanja reagon pas vendimit të Katalonjës rreth pavarësisë

Durres Lajm - 10.10.2017

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e ...

Viti 1934, kur Katalonja ishte shtet për 10 orë…

Java News - 10.10.2017

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys , shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte.

Puçdemon: Do ta zbatojmë ligjin për referdnum

Portalb - 09.10.2017

Katalonja do ta zbatojë ligjin për referendum, i cili bën thirrje në shpalljen e pavarësisë nëse referendumi tregon se shumica e votuesve janë për ndarje, deklaroi mbrëmë presidenti katalonas, Karles ...

Presidenti i Katalonjas premton se do të zbatohet ligji për referendum

Almakos - 09.10.2017

Katalonja do ta zbatojë ligjin për referendum, i cili bën thirrje në shpalljen e pavarësisë nëse referendumi tregon se shumica e votuesve janë për ndarje, deklaroi mbrëmë presidenti katalonas, Karles ...

“Katalonja nuk është si Kosova”

Zhurnal - 09.10.2017

“Katalonja nuk është si Kosova” Katalonasit që e përshkruajnë veten si “shumica e heshtur” e kundërshtuan pavarësinë e rajonit e me këtë slogan mbushën rrugët e Barcelonës të dielën.

Franca nuk do ta njohë pavarësinë e njëanshme të Katalunjës

Top Channel - 09.10.2017

Franca tha se nuk do ta njohë pavarësinë e Katalunjës, nëse qeveria rajonale vazhdon me planin për shpalljen e njëanshme të saj. Parisi zyrtar nxiti gjithashtu palët që ta zgjidhin me negociata ...

Ministrja: Franca nuk do të njohë pavarsinë unilaterale të Katalunjës

SOT - 09.10.2017

Ministrja franceze e çështjeve evropiane Nathalie Loiseau tha sot se vendi i saj nuk do të njohë shpalljen uniletarale të pavarësisë nga rajoni spanjoll i Katalunjës.

Franca nuk do ta njohë pavarësinë e Katalonjës

Portalb - 09.10.2017

Franca nuk do ta njohë shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Katalonjës, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministrja e Francës për Çështjet Evropiane, Nathalie Loiseau tha se nuk do ta njohin ...

Tri skenare të mundshme rreth shpalljes së pavarësisë së Katalonjës

Portalb - 09.10.2017

Ardhmëria e Katalonjës duket e pasigurt, në prag të fjalimit të pritur të liderit rajonal separatist Karles Puçdemon, me ç’rast është e paqartë nëse ai do ta përmbushë qëllimin e tij të shpallë ...

Liderit katalonas i kërkohet të heq dorë nga pavarësia

Lajmi.net - 09.10.2017

Lideri i partisë socialiste spanjolle, Pedro Sanchez i kërkoi sot kreut të qeverisë katalonase, Carles Puigdemont për të pezulluar gjithçka dhe për të hequr dorë ndaj një deklarate për pavarësi të ...

Liderit të Katalonjës i kërkohet të heqë dorë nga pavarësia

Albeu.com - 09.10.2017

Lideri i partisë socialiste spanjolle, Pedro Sanchez i kërkoi sot kreut të qeverisë katalonase, Carles Puigdemont për të pezulluar gjithçka dhe për të hequr dorë ndaj deklaratës për pavarësi të ...

Liderit katalonas i kërkohet të heq dorë nga pavarësia

Zhurnal - 09.10.2017

Liderit katalonas i kërkohet të heq dorë nga pavarësia Lideri i partisë socialiste spanjolle, Pedro Sanchez i kërkoi sot kreut të qeverisë katalonase, Carles Puigdemont për të pezulluar gjithçka dhe ...

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Kataloninë (Video)

Lajmi.net - 09.10.2017

Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Europian ku do kërkoheshin sqarime për Kosovën e Kataloninë. Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, deklaroi se arsye përse nuk ...

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Kataloninë (Video)

Almakos - 09.10.2017

Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Europian ku do kërkoheshin sqarime për Kosovën e Kataloninë. Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, deklaroi se arsye përse nuk ...

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Katalonjën

Albeu.com - 09.10.2017

Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Evropian dhe me anë të së cilës kërkoheshin sqarime për Kosovën e Katalonjën .

Franca nuk do ta njohë pavarësinë e Katalonjës

Almakos - 09.10.2017

Franca nuk do ta njohë shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Katalonjës, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministrja e Francës për Çështjet Evropiane, Nathalie Loiseau tha se nuk do ta njohin ...

Nacionalistët skocezë kanë një kërkesë për Spanjën

Zhurnal - 09.10.2017

Nacionalistët skocezë kanë një kërkesë për Spanjën Partia Nacionale Skoceze (SNP) i kërkoi Spanjës të respektojë rezultatin e referendumit në mbështetje të pavarësisë së Katalonisë, në një mocion të ...

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Katalonjën

Zhurnal - 09.10.2017

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Katalonjën Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Europian ku do kërkoheshin sqarime për Kosovën e Katalonjën.

“Katalonja nuk është si Kosova”

Koha.net - 09.10.2017

Katalonasit që e përshkruajnë veten si “shumica e heshtur” e kundërshtuan pavarësinë e rajonit e me këtë slogan mbushën rrugët e Barcelonës të dielën.

“Pas Katalonjës, më pak njohje për Kosovën”

Koha.net - 09.10.2017

Akademiku dhe profesori i të Drejtës Ndërkombëtare Tibor Varadi ka deklaruar se pas referendumit katalonjës pret “pak më shumë përmbajtje” rreth njohjes së Kosovës.

Franca kundër Katalonjës

Ora news - 09.10.2017

Franca nuk do të njohë pavarësinë e Katalonjës. Kështu është shprehur ministrja franceze e Çështjeve Europiane, e cila gjithashtu shtoi se shkëputja e rajonit nga Spanja, nënkupton daljen na Bashkimi ...

Franca: Në se Katalonia e shpall pavarësinë, ajo dëbohet nga BE-ja

Botasot - 09.10.2017

Qeveria franceze nuk do ta njohë pavarësinë e Katalonisë dhe një veprim i tillë, sipas Francës do të nënkuptonte edhe dëbimin e saj nga Bashkimi Evropian, raporton BBC përcjell “Bota sot”.

Spanja: Do të ndërmarrim masat e nevojshme për të parandaluar pavarësinë

Botasot - 09.10.2017

Spanja ka paralajmëruar se do të ndërmarrë "masat e nevojshme" nëse udhëheqësi i Katalonjës shpall pavarësinë pas referendumit të paligjshëm, raporton Express.uk, përcjell Bota sot.

Kur Serbia dëbonte shqiptarët, për t’i vendosur serbët e Kroacisë në Kosovë

Koha.net - 09.10.2017

Jetojmë në një kohë në të cilën ngjarjet ndërrohen me aq shpejtësi, sa njeriu nuk është në gjendje t’i regjistrojë të gjitha e lëre më të mendojë për to.

Liderit katalonas i kërkohet të heq dorë nga pavarësia

Telegrafi - 09.10.2017

Lideri i partisë socialiste spanjolle, Pedro Sanchez i kërkoi sot kreut të qeverisë katalonase, Carles Puigdemont për të pezulluar gjithçka dhe për të hequr dorë ndaj një deklarate për pavarësi të ...

Franca dhe Gjermania mbështesin Spanjën

ABC News - 09.10.2017

Kryeministri I Spanjës, Mariano Rahoi tha se do të3 bëjë gjithçka për të ndaluar shpalljen e pavarësisë nga Katalonja. Ndërkohë, Spanja dhe Gjermania janë shprehur në mbështetje të qeverisë së ...

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Kataloninë (Video)

Telegrafi - 09.10.2017

Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Europian ku do kërkoheshin sqarime për Kosovën e Kataloninë. Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, deklaroi se arsye përse nuk ...

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Kataloninë

Botasot - 09.10.2017

Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Europian ku do kërkoheshin sqarime për Kosovën e Kataloninë. Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, deklaroi se arsye përse nuk ...

Referendumi i Katalonjës, Serbia anulon dërgimin e letrës në BE pas kërkesës nga Spanja

BalkanWeb - 09.10.2017

Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Europian ku do kërkoheshin sqarime për qëndrimet që mban BE në raport me Kosovën dhe Katalonjën.

Nacionalistët skocezë i kërkojnë Madridit të respektojë referendumin katalonas

Telegrafi - 09.10.2017

Partia Nacionale Skoceze (SNP) i kërkoi Spanjës të respektojë rezultatin e referendumit në mbështetje të pavarësisë së Katalonisë, në një mocion të miratuar sot me unanimitet gjatë kongresit të ...

Spanja frenon letrën e Serbisë për Kosovën e Katalonjën

Ora news - 09.10.2017

Serbia ka hequr dorë nga letra që e kishte ndërmend t’ia dërgonte Bashkimit Europian ku do kërkoheshin sqarime për Kosovën e Katalonjën. Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, deklaroi se arsye përse nuk ...

Mijëra njerëz protestë në Barcelonë

Durres Lajm - 09.10.2017

Mijëra njerëz u bashkuan në një tubim në Barcelonë të dielën për të protestuar kundër shtytjes së qeverisë katalanase për shkëputje nga Spanja. Anketat kanë sugjeruar se më shumë katalanas ...

Presidenti i Katalonjas premton se do të zbatohet ligji për referendum

Alb Portali - 09.10.2017

Katalonja do ta zbatojë ligjin për referendum, i cili bën thirrje në shpalljen e pavarësisë nëse referendumi tregon se shumica e votuesve janë për ndarje, deklaroi mbrëmë presidenti katalonas, Karles ...

Edhe një kompani tjetër do transferohet nga Katalonja

Java News - 09.10.2017

Inmobiliaria Colonial, është një korporatë shumëkombëshe spanjolle, e cila përfshin kompani në fushën e pasurive të paluajtshme. Kjo kompani ka kërkuar që nesër të mbahet mbledhja për të diskutuar ...

Katalonja gati të shpallë Pavarësinë

Durres Lajm - 09.10.2017

Mijëra njerëz protestë në Barcelonë Parlamenti i Katalonjës mblidhet të martën në seancë plenare për të shqyrtuar rezultatet e referendumit dhe me shumë gjasë për të shpallur edhe Pavarësinë e ...

Separatistët skocezë i kërkojnë Madridit respektimin e referendumit katalanas

Java News - 09.10.2017

Partia Nacionale Skoceze (SNP) i kërkoi Spanjës të respektonte rezultatin e referendumit të ndaluar në mbështetje të pavarësisë së Katalonjës, në një mocion të miratuar sot me unanimitet gjatë ...