TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zhvillimet në Maqedoni - Lojë me zjarrin

DW - 17.05.2015

Pas konfliktit të përgjakshëm në Kumanovë, Maqedonia është vënë në fokus të shtypit gjerman, në shumë artikujt trajtohen pasojat e krizës politike jo vetëm për demokracinë, por edhe vetë shtetin ...

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Maqedoni

Ina - 17.05.2015

Dy persona që kanë qënë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë Maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Mediat gjermane: zhvillimet në Maqedoni janë lojë me zjarrin!

Ina - 17.05.2015

Gazeta gjermane “Tageszeitung” (15.05) shkruan se në Maqedoni shpërtheu dhuna javën e kaluar. Ajo pyet nëse kjo ngjarje mund të shihet si një fenomen i izoluar, apo “si sinjal për një konflikt të ...

"The Economist" tregon hartën e Shqipërisë Etnike (FOTO)

Albeu.com - 17.05.2015

Revista e njohur bitanike "The Economist ", në një shkrim të sajin për Maqedoninë dhe ngjarjet e fundit në Kumanovë, tregon edhe hartën e shtrirjes së shqiptarëve në rajonin e Ballkanit.

Mediat gjermane: Ngjarjet në Maqedoni, lojë me zjarrin

Albeu.com - 17.05.2015

Gazeta gjermane "Tageszeitung" shkruan për ngjarjet e fundit në Maqedoni . Ajo pyet nëse kjo ngjarje mund të shihet si një fenomen i izoluar, apo "si sinjal për një konflikt të armatosur në vendin e ...

The Economist publikon hartën etnike shqiptare

Lajmi.net - 17.05.2015

Revista prestigjioze britanike The Economist, në një shkrim për Maqedoninë dhe konfliktin e fundit në Kumanovë, ndër të tjera e ka zbuluar hartën etnike të shtrirjes së shqiptarëve në Ballkan.

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Maqedoni

Lajmi.net - 17.05.2015

Dy persona që kanë qenë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Hasani: Edhe Kumanova ka mundur të zgjidhet si Vaksica në vitin 2003 – me dialog!

Portalb - 17.05.2015

Lajme lidhur me temën Manastirasit solidarizohen me vëllezërit kumanovar Policia nis bastisjet në disa rajone të Kosovës Damjanovski: MPB të sqarojë pse janë bllokuar rrugët në Kumanovë MPB me ...

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Maqedoni

Lajm - 17.05.2015

Dy persona që kanë qenë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Maqedoni

Almakos - 17.05.2015

Dy persona që kanë qenë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Shqiptarët në Stamboll protestojnë për Kumanovën! (FOTO)

Almakos - 17.05.2015

Sot në Stamboll para Konzullatës së Maqedonisë në Stamboll, shqiptarët e Turqisë u organizuan në protestë/marsh kundër dhunës dhe konfliktit të zhvilluar në Kumanovë nga ana e pushtetit të ...

Në Stamboll u protestua kundër dhunës në Kumanovë

Zhurnal - 17.05.2015

Stamboll, 17 maj- Sot para Konsullatës së Maqedonisë në Stamboll, shqiptarët e Turqisë organizuan një protestë kundër dhunës dhe konfliktit të zhvilluar në Kumanovë nga ana e pushtetit në Maqedoni.

Prokuroria publike: Në Kumanovë humbën jetën 10 pjesëtarë të grupit të armatosur

Portalb - 17.05.2015

Lajme lidhur me temën Poposki: Ngjarjet në Kumanovë nuk janë të lidhura me krizën politike Thaçi: Regjimi represiv i Gruevskit t’a ndalë dhunën ndaj të burgosurve Propozime për akuzë kundër 12 ...

Protesta edhe në Stamboll! (FOTO)

Lajm - 17.05.2015

Sot në Stamboll para Konzollatës së Maqedonisë në Stamboll, shqiptarët e Turqisë u organizua protestë/marsh kundër dhunës dhe konfliktit të zhvilluar në Kumanovë nga ana e pushtetit të Maqedonisë, ...

Shqiptarët e Turqisë protestë pro Kumanovës në Stamboll (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.05.2015

Shqiptarët e Turqisë janë mbledhur mesditën e sotme për të protestuar para selisë së ambasadës maqedonase në Stamboll , transmeton Portali Albeu. Me flamuj kuqezi në duar dhe me parullën "JEMI NJE ...

Turqi, shqiptarët në Stamboll protestojnë për Kumanovën (FOTO-LAJM)

SOT - 17.05.2015

Shqiptarët e Turqisë i janë bashkuar këtë mesditë protestës së Shkupit. Ata janë mbledhur para selisë së ambasadës në Stamboll për të shprehur mbështetjen ndaj protestës së sotme në Maqedoni.

Shqiptarët jo vetëm në Shkup, edhe në Stamboll protestë kundër Gruevskit (Foto)

Lajmi.net - 17.05.2015

Shqiptarët e Turqisë i janë bashkuar këtë mesditë protestës së Shkupit. Ata janë mbledhur para selisë së ambasadës në Stamboll për të shprehur mbështetjen ndaj protestës së sotme në Maqedoni.

Kumanova, protestohet edhe në Turqi

ikub - 17.05.2015

Ndërkohë që në Shkup zhvillohej protesta masive kundër qeverisë Gruevski, edhe shqiptarët e Stambollit kanë protestuar përpara konsullatës maqedonase në këtë qytet.

Në Kumanovë 10 të vrarë nga grupi i armatosur e jo 14

Lajmi.net - 17.05.2015

Numri i pjesëtarëve të vrarë nga grupi i armatosur në Kumanovë nuk është 14, siç pohonte fillimisht Ministria e Punëve të Brendshme, por 10. Këtë informatë për portalin maqedonas Plusinfo e ka ...

Konflikti në Kumanovë luhat raportet kosovë-maqedoni

Zhurnal - 17.05.2015

Ballkani ka nevojë për qetësi, rehati dhe integrime evropiane, e jo për të përkeqësuar raportet mes shteteve, kështu kanë deklaruar analistët politikë, duke iu referuar përkeqësimit të raporteve ...

Prokuroria: Në Kumanovë u vranë 10 persona nga grupi i armatosur

Albeu.com - 17.05.2015

Numri i pjesëtarëve të vrarë nga grupi i armatosur në Kumanovë nuk është 14, siç pohonte fillimisht Ministria e Punëve të Brendshme, por 10. Këtë informatë për portalin maqedonas Plusinfo e ka ...

​Prokuroria konfirmon se në Kumanovë janë 10, jo 14 të vrarë

Ina - 17.05.2015

Numri i pjesëtarëve të vrarë nga grupi i armatosur në Kumanovë nuk është 14, siç pohonte fillimisht Ministria e Punëve të Brendshme, porse 10. Këtë informatë për portalin maqedonas Plusinfo e ka ...

‘Kumanova’, ish- ambasadori i Maqedonisë në Bruksel: Ishte skenar i shërbimeve sekrete

BalkanWeb - 17.05.2015

MAQEDONI- Profesori dhe ish- ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka thotë se ajo që ndodhi në Kumanovë ishte skenar i shërbimeve sekrete që synonin destabilizimin e Maqedonisë.

Zhvillimet në Maqedoni - lojë me zjarrin

Koha.net - 17.05.2015

Pas konfliktit të përgjakshëm në Kumanovë, Maqedonia është vënë në fokus të shtypit gjerman, në shumë artikujt trajtohen pasojat e krizës politike jo vetëm për demokracinë, por edhe vetë shtetin ...

Maqedonia luan me zjarrin

Botasot - 17.05.2015

Pas konfliktit të përgjakshëm në Kumanovë, Maqedonia është vënë në fokus të shtypit gjerman. Në shumë artikujt trajtohen pasojat e krizës politike, jo vetëm për demokracinë, por edhe shtetin ...

A është kjo harta më e saktë e Shqipërisë etnike sot? (Foto)

Telegrafi - 17.05.2015

Revista e njohur The Economist, në një shkrim për Maqedoninë dhe konfliktin e fundit në Kumanovë, ndër të tjera e ka publikuar hartën etnike të shtrirjes së shqiptarëve në Ballkan.

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Kumanovë

Botasot - 17.05.2015

Dy persona që kanë qënë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë Maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Kumanova, kambanë alarmi!

Botasot - 17.05.2015

Duke folur për ngjarjet në Maqedoni Uk Lushi, investitor dhe aktivist shqiptaro-amerikan thotë për “Bota sot” se, nuk ka humbje më të rëndë se sa kur vriten njerëzit për arsye politike.

“The Economist” publikon hartën e “Shqipërisë së Madhe” (FOTO)

Panorama - 17.05.2015

Revista prestigjoze “The Economist” në një shkrim për Maqedoninë dhe konfliktin e fundit në Kumanovë, ndër të tjera e ka publikuar hartën e “Shqipërisë së Madhe”.

The Economist artikull për Kumanovën

ABC News - 17.05.2015

Revista e njohur “The Economist” në një shkrim për Maqedoninë dhe konfliktin e fundit në Kumanovë, si foto ilustruese ka përdorur hartën etnike të vendqëndrimit të shqiptarëve në Ballkan.

Shqiptarët në Stamboll protestojnë për Kumanovën

BalkanWeb - 17.05.2015

Edhe në Stamboll komuniteti shqiptar atje i është bashkuar protestës për Kumanovën. Me flamuj shqiptare ata kanë protestuar përpara ambasadës maqedonase në Stamboll.

Prokuroria: Nga rradhët e grupit të armatosur humbën jetën 10 persona

Panorama - 17.05.2015

Në aksionin policor të fundjavës së kaluar në Kumanovë kanë ndërruar jetë dhjetë persona që qëlluan ndaj policisë, informoi Prokuroria publike e Republikës së Maqedonisë, raporton media maqedonase.

Në Stamboll u protestua kundër dhunës në Kumanovë

Botasot - 17.05.2015

Sot para Konsullatës së Maqedonisë në Stamboll, shqiptarët e Turqisë organizuan një protestë kundër dhunës dhe konfliktit të zhvilluar në Kumanovë nga ana e pushtetit në Maqedoni.

Shqiptarët në Turqi protestojnë kundër dhunës në Kumanovë

Koha.net - 17.05.2015

Shqiptarët e Turqisë organizuan sot një protestë para Konsullatës së Maqedonisë në Stamboll kundër dhunës dhe konfliktit të zhvilluar në Kumanovë nga ana e pushtetit në Maqedoni.

Konflikti në Kumanovë luhat raportet Kosovë-Maqedoni

Telegrafi - 17.05.2015

Ballkani ka nevojë për qetësi, rehati dhe integrime evropiane, e jo për të përkeqësuar raportet mes shteteve, kështu kanë deklaruar analistët politikë, duke iu referuar përkeqësimit të raporteve ...

Prokuroria publike: Në Kumanovë humbën jetën 10 pjesëtarë të grupit të armatosur

Yll Press - 17.05.2015

Gjatë verifikimit në vendin e ngjarjes, siç citon Prokuroria janë gjetur dhjetë kufoma, për të cilat sipas autopsisë të bërë janë verifikuar se janë pjesë e grupit të armatosur.

Prokuroria konfirmon se në Kumanovë janë 10, jo 14 të vrarë nga grupi i armatosur

Botasot - 17.05.2015

Numri i pjesëtarëve të vrarë nga grupi i armatosur në Kumanovë nuk është 14, siç pohonte fillimisht Ministria e Punëve të Brendshme, porse 10. Këtë informatë për portalin maqedonas Plusinfo e ka ...

Kumanova një skenar i dhimbshëm

Botasot - 17.05.2015

Inskenimi i konfliktit të armatosur në Kumanovër-vepër kriminale e udhëhqjes sllavomaqedone në bashkëpunim të ngushtë e sekret me krerët e partive politike shqiptare në Maqedoni e pjesësisht edhe në ...

“The Economist” zbulon hartën etnike të shqiptarëve në Ballkan

BalkanWeb - 17.05.2015

Revista e njohur “The Economist” në një shkrim për Maqedoninë dhe konfliktin e fundit në Kumanovë, ndër të tjera e ka zbuluar hartën etnike të shtrirjes së shqiptarëve në Ballkan.

Dritan Demiraj: Dy spiunë brenda  grupit të shqiptarëve në Maqedoni

Shqiptarja - 17.05.2015

Dy persona që kanë qënë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë Maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Kumanovë

Tetova Sot - 17.05.2015

Dy persona që kanë qënë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë Maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Maqedonia luan me zjarrin

Tetova Sot - 17.05.2015

Pas konfliktit të përgjakshëm në Kumanovë, Maqedonia është vënë në fokus të shtypit gjerman, në shumë artikujt trajtohen pasojat e krizës politike jo vetëm për demokracinë, por edhe vetë shtetin ...

Zyrtarët maqedonas ndjekin stilin propagandistik të Serbisë kundër Kosovës

Tetova Sot - 17.05.2015

Shkruan Asllan Dibrani Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson KosovënPresidentja Atifete JahjagaSipas mediave tona presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, ka nisur një letër drejtuar ...

Shqiptarët në Stamboll protestojnë për Kumanovën (FOTO)

Tetova Sot - 17.05.2015

Sapo ka nisur protesta në Stamboll në mbështetje të kumanovarëve,. Protesta zhvillohet para ambasadës së Maqedonisë në Stamboll të Turiqisë. ...

Lojë me zjarrin

Gazeta Tema - 17.05.2015

Pas konfliktit të përgjakshëm në Kumanovë, Maqedonia është vënë në fokus të shtypit gjerman. Në shumë artikujt trajtohen pasojat e krizës politike jo vetëm për demokracinë, por edhe vetë shtetin ...

Zyrtare: Në Kumanovë 10 të vrarë, jo 14

InfoGlobi - 17.05.2015

Numri i pjesëtarëve të vrarë nga grupi i armatosur në Kumanovë nuk është 14, siç pohonte fillimisht Ministria e Punëve të Brendshme, porse 10. Këtë informatë për portalin maqedonas Plusinfo e ka ...

Ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel: Kumanova skenar i shërbimeve sekrete (Video)

Shprehja - 17.05.2015

Profesori universitar dhe ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka thotë se ajo që ndodhi në Kumanovë ishte skenar i shërbimeve sekrete që synonin destabilizimin e Maqedonisë.

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Maqedoni

Shprehja - 17.05.2015

Dy persona që kanë qënë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë Maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Marsh kundër dhunës dhe konfliktit të Kumanovës në Stamboll

Shprehja - 17.05.2015

Sot në Stamboll para Konzollatës së Maqedonisë në Stamboll, shqiptarët e Turqisë u organizua protestë/marsh kundër dhunës dhe konfliktit të zhvilluar në Kumanovë nga ana e pushtetit të Maqedonisë! ...

Demiraj: Dy spiunë brenda grupit të shqiptarëve në Maqedoni

Vatra - 17.05.2015

Dy persona që kanë qenë pjesë e grupit të shqiptarëve që luftuan me ushtrinë maqedonase në Kumanovë dhe që tashmë çuditërisht u janë “arratisur” forcave speciale, kanë qenë spiunët brenda grupit të ...

Rasti i Kumanovës, lëkund raportet Kosovë-Maqedoni

Lajmi.net - 16.05.2015

Situata e fundit në Kumanovë mund të lëkund raportet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, sado që zyrtarë kosovarë, për dallim nga ata maqedonas, kanë tentuar të jenë sa më neutral në tërë këtë situatë.

Vllasi: Ngjarjeve në Maqedoni “i vjen era” ndikim serb dhe rus

Lajmi.net - 16.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë tregojnë se bëhet fjalë për një skenar të përgatitur nga strukturat e errëta të zbulimit nga anash dhe me përkrahjen e autoriteteve të Maqedonisë, ndërsa janë drejtuar ...

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën për rastin e Kumanovës

Lajmi.net - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Vllasi: Ngjarjet në Kumanovë, kundër shqiptarëve dhe opozitës maqedonase

Lajm - 16.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë tregojnë se bëhet fjalë për një skenar të përgatitur nga strukturat e errëta të zbulimit nga anash dhe me përkrahjen e autoriteteve të Maqedonisë, ndërsa janë drejtuar ...

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën

LajmiFundit - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Në Kumanovë qetësi pas incidentit të javës së kaluar

Ina - 16.05.2015

Në Kumanovë sot është qetë dhe se Ministria e Brendshme ka vazhduar masat e sigurisë me bllokimin e një rruge kryesore në të cilën gjenden të gjitha institucionet.

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën

Ina - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Presidenti Ivanov propagandë ndërkombëtare kundër Kosovës, letër OKB: Faji kryesor për sulmin në Kumanovë i Kosovës

SOT - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën

Lajm - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Ivanov letër presidentëve botërorë: Fajin për "Kumanovën" e ka Kosova

Albeu.com - 16.05.2015

Pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet, pushteti në Maqedoni ka nisur propogandën anti-Kosovë. Presidenti Gjorge Ivanov u ka nisur një letër ...

Kumanova mund të lëkund raportet Kosovë-Maqedoni

Lajm - 16.05.2015

Situata e fundit në Kumanovë mund të luhat raportet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, sado që zyrtarë kosovarë për dallim nga ata maqedonas kanë tentuar të jenë sa më neutral në tërë këtë situatë.

Presidenti maqedonas letër presidentëve botërorë: Kosova fajtore për rastin e Kumanovës

ikub - 16.05.2015

Ivanov në letrën drejtuar Presidentëve të shteteve anëtare të OKB-së shkruan se fajin kryesor për ngjarjen e 9 majit në Kumanovë e ka Kosova dhe disa politikanë shqiptarë në Maqedoni.

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Lajmi.net - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e ...

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Lajm - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e ...

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Almakos - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e ...

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën

Almakos - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Jahjaga: Hetim të besueshëm dhe transparent për Kumanovën

Albeu.com - 16.05.2015

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga , kërkon hetim transparent mbi ngjarjen tragjike të Kumanovës. Reagimi i presidentes vjen pas letrës së Presidentit të Maqedonisë Gjorgje Ivanov, ...

Jahjaga kërkon hetim transparent për Kumanovën

Evropaelire - 16.05.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka bërë thirrje që për ngjarjet e fundit në Kumanovë të Maqedonisë, të bëhet një hetim kredibil dhe transparent.

Jahjaga kërkon hetimi kredibil dhe transparent për ngjarjen në Kumanovë

Ina - 16.05.2015

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga po kërkon hetimi kredibil dhe transparent të ngjarjes tragjike që ka ndodhur në Kumanovë një javë më parë. Kjo është përgjigja e Jahjagës ndaj një letre të ...

Vllasi: Ivanovi t’i këqyr punët e veta

Ina - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mos reagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, ka bërë të reagojnë lider ...

“Kumanova”, Ivanov fajëson Kosovën, reagon Jahjaga

Top Channel - 16.05.2015

Përpjekjet e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që përmes një letre dërguar liderëve botërorë, po përpiqet të fajësojë Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, kanë ...

Ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel: Kumanova skenar i shërbimeve sekrete (Video)

Lajmi.net - 16.05.2015

Profesori universitar dhe ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka thotë se ajo që ndodhi në Kumanovë ishte skenar i shërbimeve sekrete që synonin destabilizimin e Maqedonisë.

Ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel: Kumanova skenar i shërbimeve sekrete (VIDEO)

Albeu.com - 16.05.2015

Profesori universitar dhe ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka thotë se ajo që ndodhi në Kumanovë ishte skenar i shërbimeve sekrete që synonin destabilizimin e Maqedonisë.

“Kumanova” mund të luhat raportet Kosovë- Maqedoni

Botasot - 16.05.2015

Situata e fundit në Kumanovë mund të luhat raportet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, sado që zyrtarë kosovarë për dallim nga ata maqedonas kanë tentuar të jenë sa më neutral në tërë këtë situatë.

Kosova të tregohet e suksesshme në raportet me Maqedoninë

Koha.net - 16.05.2015

Për Petrit Zogajn nga Lëvizja “Fol”, e tërë ajo që po ndodh në Maqedoni është si pasojë e një sistemi diktatorial të qeverisjes, dhe situata s’ka pasur se si të mos plasë diku.

Maqedonia* drejtë luftës civile...

Botasot - 16.05.2015

Maqedonia* edhe në këtë rast (ngjashëm si Serbia dikur në Kosovë) luan me zjarrin dhe po u bie trumbetave të luftës. Aksionet e fundit të policisë apo të njësive maqedonase për konflikte në ...

Kumanova luhat raportet Kosovë - Maqedoni

Telegrafi - 16.05.2015

Situata e fundit në Kumanovë mund të luhat raportet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, sado që zyrtarë kosovarë për dallim nga ata maqedonas kanë tentuar të jenë sa më neutral në tërë këtë situatë.

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën

Telegrafi - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën për rastin e Kumanovës

Panorama - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Maqedonia drejton gishtin kah Kosova për tragjedinë në Kumanovë

Botasot - 16.05.2015

​Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën për rastin e Kumanovës

BalkanWeb - 16.05.2015

MAQEDONI- Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-­Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Telegrafi - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e ...

Lufta heroike në Kumanovë kundër policisë fashizoide maqedonase

Botasot - 16.05.2015

Shfryrja raciste e ministres së punëve të Brendshme të Maqedonisë Jankullovska, është edhe një sinjal shtesë që udhëheqja e Maqedonisë mbetet po e njëjta me një politik fashizoide ndaj Shqiptarëve, e ...

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Yll Press - 16.05.2015

Këshilltari i Jahjagës, Arbër Vllahiu, ka thënë për lajmi.net se presidentja e vendit, menjëherë pas ngjarjeve në Maqedoni, ka mbajtur komunikim të rregullt me bartësit e institucioneve relevante në ...

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën për rastin e Kumanovës

Yll Press - 16.05.2015

Presidenti i këtij shteti, Gjorge Ivanov, ka nisur një letër te presidentët e shteteve anëtare të OKB-së, me anë të cilës dëshiron që fajin kryesor për konfliktin e 9 majit në Kumanovë, t’ia vë ...

Vllasi: Ivanovi t’i këqyr punët e veta

Telegrafi - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mos reagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, ka bërë të reagojnë lider ...

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Botasot - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e ...

Maqedonia akuzon Kosovën për tragjedinë në Kumanovë

ABC News - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni nis një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në vend.

Ivanov fajëson Kosovën për Kumanovën, reagon Jahjaga

Koha.net - 16.05.2015

Përpjekjet e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që përmes një letre dërguar liderëve botërorë, po përpiqet të fajësojë Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, kanë ...

Ish ambasadori Reka: Kumanova skenar i shërbimeve sekrete

Botasot - 16.05.2015

Profesori universitar dhe ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka thotë se ajo që ndodhi në Kumanovë ishte skenar i shërbimeve sekrete që synonin destabilizimin e Maqedonisë.

Presidenti maqedon Gjorge Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën për rastin e Kumanovës

Respublica - 16.05.2015

Pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në Maqedoni, pushteti në këtë shtet ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë.

Vllasi: Ngjarjet në Kumanovë, kundër shqiptarëve dhe opozitës maqedonase

Tetova Sot - 16.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë tregojnë se bëhet fjalë për një skenar të përgatitur nga strukturat e errëta të zbulimit nga anash dhe me përkrahjen e autoriteteve të Maqedonisë, ndërsa janë drejtuar ...

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën

Tetova Sot - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Tetova Sot - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e ...

Kur babai im ishte ushtar në Kumanovë!

Tetova Sot - 16.05.2015

Rezearta Reka Babi im ka përfunduar shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Kumanovë, në të ’80-tat. Unë e mbaj në mend si fëmijë, rrugën që përshkonim, me autobus, bashkë me mamin, për t’i bërë babit ...

Jahjaga kërkon hetim transparent për Kumanovën

InfoGlobi - 16.05.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka bërë thirrje që për ngjarjet e fundit në Kumanovë të Maqedonisë, të bëhet një hetim kredibil dhe transparent.

Islami: Qëllimi i aksionit në Kumanovë doli në shesh

Tetova Sot - 16.05.2015

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet.

Ivanov fajëson Kosovën për Kumanovën, reagon Jahjaga

Tetova Sot - 16.05.2015

Përpjekjet e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që përmes një letre dërguar liderëve botërorë, po përpiqet të fajësojë Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, kanë ...

“Kumanova”, Ivanovi ia hedh fajin Kosovës

Durres Lajm - 16.05.2015

Presidenti i Maqedonisë Gjorgj Ivanov, ka nisur një letër te presidentët e shteteve anëtare të OKB-së, me anë të së cilës, fajin kryesor për konfliktin e 9 majit në Kumanovë, ia hedh Kosovës dhe disa ...

Ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Reka: Kumanova skenar i shërbimeve sekrete (VIDEO)

Tetova Sot - 16.05.2015

Profesori universitar dhe ish ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka thotë se ajo që ndodhi në Kumanovë ishte skenar i shërbimeve sekrete që synonin destabilizimin e Maqedonisë.

Qetësohet kumanova, ndalohet qarkullimi për makinat

AlbanianScreen - 16.05.2015

Maqedoni - Në Kumanovë sot situata është e qetë dhe Ministria e Brendshme ka vazhduar masat e sigurisë me bllokimin e një rruge kryesore, në të cilën gjenden të gjitha institucionet.

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Shprehja - 16.05.2015

Këshilltari i Jahjagës, Arbër Vllahiu, ka thënë për lajmi.net se presidentja e vendit, menjëherë pas ngjarjeve në Maqedoni, ka mbajtur komunikim të rregullt me bartësit e institucioneve relevante në ...

Azem Vllasi: Më vonë do të kuptohet se kush ishte i përfshirë dhe çfarë roli kishte në ngjarjet e Kumanovës

Shprehja - 16.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë tregojnë se bëhet fjalë për një skenar të përgatitur nga strukturat e errëta të zbulimit nga anash dhe me përkrahjen e autoriteteve të Maqedonisë, ndërsa janë drejtuar ...

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Kosova Live - 16.05.2015

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e ...

Konflikti në Kumanovë nga këndvështrimi Evropian dhe Qeveritë shqiptare të selfie-ve dhe facebooka-ve

Vatra - 16.05.2015

Shkruan, Petrit Gashi – Studiues i çështjeve evropiane dhe politikave të BE-së Mediat evropiane e në veçanti qeveritë e shteteve të BE-së e kanë marrë më seriozitet çështjen e konfliktit në Kumanovë, ...

Reka: Ja faktorët që shpërthyen me incident të rëndë në Kumanovë

Ina - 15.05.2015

Profesori universitar dhe diplomati, Blerim Reka ka sqaruar se përse erdhi tek përleshja e armatosur në Kumanovë. Ai në një intervistë për “Epoka e Re” ka përmendur tre faktorë që shkaktuan ...

VV: Nëse nuk stabilizohet elementi shqiptar, atëherë le të destabilizohet Maqedonia

Lajm - 15.05.2015

Në emisionin “Zona e Debatit” të Baton Haxhiut u diskutua për situatën në Maqedoni – prapaskenat dhe shkaqet që sollën deri te konflikti në Kumanovë, si dhe opsionet për rrugëdalje nga kriza.

Maqedonia nuk njofton Kosovën kush është vrarë

Lajm - 15.05.2015

Ka kaluar gati një javë nga fillimi i konfliktit dyditor në Maqedoni, ku kanë qenë të përfshirë rreth 30 shtetas të Kosovës, por akoma nuk dihet saktë numri dhe emrat e kosovarëve, të cilët janë ...

“Human Rights Watch” heton trajtimin e të burgosurve kosovarë në Maqedoni

LajmiFundit - 15.05.2015

Ambasada e Republikës së Kosovës në Maqedoni ka ftuar përfaqësuesit e Human Rights Watch (HRW), që të hetojnë incidentin në Kumanovë dhe pasojat e tij, me theks të veçantë në trajtimin e të ...

Kumanova, familjarët e kosovarëve: Në burg po i torturojnë

Top Channel - 15.05.2015

Deklaratat e familjarëve se të burgosurit kosovarë në Maqedoni po keqtrajtohen kanë alarmuar qeverinë e ...

Kosova kërkon nga HRW të hetojë incidentin e kumanovës

Zhurnal - 15.05.2015

Shkup, 15 maj - Ambasada e Republikës së Kosovës në Maqedoni ka ftuar përfaqësuesit e Human Rights Watch (HRW), që të hetojnë incidentin në Kumanovë dhe pasojat e tij, me theks të veçantë në ...

Kosovë, bastisen banesat e luftëtarëve të dyshuar të Kumanovës

LajmiFundit - 15.05.2015

Autoritetet e rendit në Kosovë kanë njoftuar se kanë realizuar një operacion bastisjesh në disa rajone të vendit, përfshirë këtu edhe në shtëpitë që u takojnë familjeve të personave të dyshuar se ...

Rritet prania e policisë në Kumanovë

Lajmi.net - 15.05.2015

Disa rrugë në Kumanovë që nga mbrëmë vazhdojnë të jenë të bllokuara për komunikacion, kurse në qendër të qytetit është rrit numri i policëve, raporton agjencia maqedonase e lajmeve, MIA.

Kosova heton çdo person që ka kaluar kufirin me Maqedoninë

Albeu.com - 15.05.2015

Autoritetet policore të Kosovës kanë njoftuar se kanë realizuar një operacion bastisjesh në disa rajone të vendit, përfshirë këtu edhe në shtëpitë e familjarëve të personave të dyshuar se kanë marrë ...

Konflikti në Kumanovë nga këndvështrimi Evropian dhe Qeveritë shqiptare të selfie-ve dhe facebooka-ve

Portalb - 15.05.2015

Petrit Gashi Mediat evropiane e në veçanti qeveritë e shteteve të BE-së e kanë marrë më seriozitet çështjen e konfliktit në Kumanovë, madje qeveria gjermane në një deklarate për media kishte thënë se ...

HRW heton trajtimin e të burgosurve dhe viktimave në Maqedoni

Botasot - 15.05.2015

Ambasada e Republikës së Kosovës në Maqedoni ka ftuar përfaqësuesit e Human Rights Watch (HRW), që të hetojnë incidentin në Kumanovë dhe pasojat e tij, me theks të veçantë në trajtimin e të ...

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Ora news - 15.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber deklaron se f antazma e Shqipërisë së Madhe shërben në radhë të parë për të krijuar frikë. Ai komentoi për Dw zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin ...

Kosovë: Operacion kontrollesh lidhur me Kumanovën

VOA - 15.05.2015

Policia bastisi shtëpitë e personave të dyshuar si të përfshirë në ngjarjet e fundjavës në Maqedoni Në Kosovë policia ka kryer një operacion kontrollesh nëpër shtëpitë e familjeve të personave të ...

Bllokohet Kumanova, bastisen shtëpitë e shqiptarëve

Botasot - 15.05.2015

Disa rrugë në Kumanovë që nga mbrëmë vazhdojnë të jenë të bllokuara për komunikacion, kurse në qendër të qytetit është rrit numri i policëve, raporton agjencia maqedonase e lajmeve, MIA.

Shtohet numri i forcave policore në Kumanovë

VOA - 15.05.2015

Të premten në Kumanovë është shtuar numri i forcave policore nëpër rrugët kryesore dhe para institucioneve shtetërore. Gjendja ka shqetësuar banorët. Autoritetet nuk bëjnë shpjegime, përveç asaj se ...

Çfarë ka ndodhur realisht në Kumanovë: Pse shtëpitë e rrënuara nuk kanë shenja luftimi nga brenda?

Gazeta Dita - 15.05.2015

Bashkëpunëtori i DITA, Bedri Islami ishte dje në Kumanovë. Sot në versionin print të gazetës është botuar një reportazh-analizë e gjatë rreth asaj që Islami ka parë në qytetin e ngjarjes së rëndë të ...

Ali Ahmeti tentoi të bisedonte me të armatosurit e Kumanovës

Gazeta Tema - 15.05.2015

Ali Ahmeti tregoi se ai mbajti kontakt me telefon me personat e armatosur në Kumanovë, të cilët vranë tetë policë të dielën e kaluar, duke u përpjekur t’i bindte ata të dorëzoheshin.

Reka: Ja faktorët që shpërthyen me incident të rëndë në Kumanovë

Shprehja - 15.05.2015

Profesori universitar dhe diplomati, Blerim Reka ka sqaruar se përse erdhi tek përleshja e armatosur në Kumanovë. Ai në një intervistë për “Epoka e Re” ka përmendur tre faktorë që shkaktuan ...

Bugajski për Kumanovën: Shqiptarët, jo pre e provokimeve etnike, Maqedonia, nevojë për zgjedhje të reja

AlbanianScreen - 15.05.2015

Tiranë - Shqiptarët në Maqedoni duhet të vetëpërmbahen në mënyrë që të mos ndihmojnë punën e atyre që kërkojnë të japin idenë se ngjarjet e Kumanovës mund të destabilizojnë të gjithë rajonin e ...

Kumanova, një konflikt tragjik për interesa politike

SOT - 14.05.2015

Nga Pirro PRIFTI Ngjarjet në Kumanovë, ku humbën jetën 22 vetë duke përfshirë dhe dëme të mëdha në lagjen e Trimave si pasojë e përplasjes së forcave qeveritare dhe të policisë me grupin e armatosur ...

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

DW - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Bieber: Kumanova nuk ndodhi rastësisht, ka lidhje me krizën e brendshme

Albeu.com - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore, Florian Bieber flet mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni , sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Lajm - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore, Florian Bieber flet mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit Në një ...

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

LajmiFundit - 14.05.2015

Eksperti i Evropës Juglindore, Florian Bieber ka folur për zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë. Ai po ashtu ka folur edhe për rrezikun e një ...

Bieber: Arsyeja kryesore e destabilizimit në Maqedoni buron nga qeveria e saj

Portalb - 14.05.2015

Lajme lidhur me temën Kumanovë, u kapën gjallë, policia i shpalli të vdekur Kuvendi i Kosovës refuzon të debatojë për gjendjen në Maqedoni Illyricum Libertas: Të kompensohen banorët e Kumanovës RDK: ...

IGFM: Të sqarohet terrori që ndodhi në Kumanovë

Ina - 14.05.2015

Forumi Ndërkombëtar i të Drejtave të Njeriut (IGFM), dega Maqedoni reagon ndaj ndërhyrjes brutale të policisë dhe ushtrisë së Maqedonisë. Ja reagimi i plotë i IGFM: Forumi ynë disponon të dhëna se ...

Kumanovë, 66 shtëpi dhe 121 familje të dëmtuara; banorët ende të shokuar

Top Channel - 14.05.2015

Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

AAK: Hetim ndërkombëtarë për Kumanovën

Ina - 14.05.2015

Deputetja e AAK-së, Donika Kada – Bujupi kërkon hetim ndërkombëtarë se çfarë ka ndodhur në Kumanovë. “Na vjen keq dhe jemi të shokuar në përgjithësi për ngjarjet në Maqedoni.

Kur babai im ishte ushtar në Kumanovë!

Lajm - 14.05.2015

RREZEARTA REKA Babi im ka përfunduar shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Kumanovë, në të ’80-tat. Unë e mbaj në mend si fëmijë, rrugën që përshkonim, me autobus, bashkë me mamin, për t’i bërë babit ...

Maska e shthurur e Ballkanit dhe konflikti në Kumanovë

Portalb - 14.05.2015

Petrit Gashi Ndonëse shpesh here flitej për normalizimin e rajonit të Ballkanit dhe integrimin sa me te shpejtë në BE, siç po dukët një gjë e tillë jo vetëm që është larg një ideale të mundshme por ...

Kur babai im ishte ushtar në Kumanovë! - Rrezearta Reka

Ina - 14.05.2015

Babi im ka përfunduar shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Kumanovë, në të ’80-tat. Unë e mbaj në mend si fëmijë, rrugën që përshkonim, me autobus, bashkë me mamin, për t’i bërë babit vizitë, çdo ...

Maqedoni, takim mes 4 krerëve kryesorë politikë

Top Channel - 14.05.2015

Takimi i 4 udhëheqësve kryesorë në Maqedoni, në përpjekje për të tejkaluar krizën politike ishte caktuar të fillonte në orën 14:30, gjatë të cilit do të diskutoheshin edhe ngjarjet në ...

IGFM: Nuk po ndalet vala e aksioneve antishqiptare

Lajm - 14.05.2015

Forumi Ndërkombëtar i të Drejtave të Njeriut, dega Maqedoni reagon ndaj ndërhyrjes brutale të policisë dhe ushtrisë së Maqedonisë. Forumi ynë disponon të dhëna se një pjesë e grupit janë njerëz të ...

AAK: Hetim ndërkombëtarë për Kumanovën

Lajm - 14.05.2015

Deputetja e AAK-së, Donika Kada – Bujupi kërkon hetim ndërkombëtarë se çfarë ka ndodhur në Kumanovë. “Na vjen keq dhe jemi të shokuar në përgjithësi për ngjarjet në Maqedoni.

Kumanova, konflikti parë ne disa aspekte!

Almakos - 14.05.2015

Artin Spahiu Pas rastit të Kumanovës, kur fatkeqësisht guximi I munguar nga shumica e analistëve në opinion për të thënë realitetin dhe që e bën situatën më kaotike dhe problematike, duhet që të ...

Kumanova- konflikti pare ne disa aspekte!

Zhurnal - 14.05.2015

Artin Spahiu Pas rastit të Kumanovës, kur fatkeqësisht guximi I munguar nga shumica e analistëve në opinion për të thënë realitetin dhe që e bën situatën më kaotike dhe problematike, duhet që të ...

Kumanova- konflikti pare ne disa aspekte!

Portalb - 14.05.2015

Artin Spahiu Pas rastit të Kumanovës, kur fatkeqësisht guximi I munguar nga shumica e analistëve në opinion për të thënë realitetin dhe që e bën situatën më kaotike dhe problematike, duhet që të ...

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Lajmi.net - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore, Florian Bieber flet për zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Ku-ku… Kumanova ime!

Albeu.com - 14.05.2015

Ramiz Lushaj 1 Ku-ku …e imja Kumanova dardane në verilindje të Maqedonisë, po çka të gjeti në Ditën e Europës?! Po kush t’i përgjaki shqiptarët e tu etnik , vllaznit e mi të gjakut? Ç’ka i kie ata ...

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Koha.net - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore, Florian Bieber flet mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Telegrafi - 14.05.2015

Eksperti i Evropës Juglindore, Florian Bieber ka folur për zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë. Ai po ashtu ka folur edhe për rrezikun e një ...

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Botasot - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore, Florian Bieber flet mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Panorama - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Yll Press - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Maqedoni, deputeti shqiptar vë me shpatulla pas murit kolegët e parlamentit, kërkon llogari për “Kumanovën”

BalkanWeb - 14.05.2015

MAQEDONI- Një deputet shqiptar ka folur për ngjarjet e Kumanovës në Parlamentin e Maqedonisë, duke ju kujtuar parlamentarëve maqedonas se është përfaqësues i atyre që ata i kanë baltosur, ndërsa ju ...

Analistët: Incidenti në Kumanovë kërcënim ndaj sigurisë në rajon

VOA - 14.05.2015

Përleshjet e javës së kaluar në Kumanovë të Maqedonisë janë kërcënimi më i madh ndaj sigurisë në Ballkan në katërmbëdhjetë vite, thonë analistët. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, analistët ...

Si po provon ta fsheh egërsinë dhe barbarinë në Kumanovë, Gruevksi!

Botasot - 14.05.2015

Pse nuk po publikohen emrat e luftëtarëve të vrarë në Maqedoni? Kush i flijoi heronjtë e tri luftërave dhe pse u tradhtuan? Po, pse tash dolën 10 të vrarë, (edhe pse falë Zotit që janë 10) e jo 14, ...

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Mapo - 14.05.2015

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë Postuar më: 14 Maj 2015 19:28 Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe ...

Kumanova - Ngjarja e parë në disa aspekte!

Yll Press - 14.05.2015

Situata në Kumanovë më shumë se kurrë duhet të shqyrtohet nga një këndvështrim dhe me optikë të zhveshur nga politika, përkatësia nacionale dhe fetare.

Vajza e të arrestuarit në Kumanovë letër presidentes: Të lutem bëjë diçka, ose largohu

Botasot - 14.05.2015

Melisa Zekaj, vajza e Valdet Zekajt, të arrestuar në Kumanovë bashkë me personat tjerë të grupit të armatosur, i ka dërguar letër të hapur presidentes së vendit, Atifete Jahjaga, për të kërkuar që të ...

Prapaskenat që sollën deri te konflikti në Maqedoni

Telegrafi - 14.05.2015

Në emisionin “Zona e Debatit” të Baton Haxhiut u diskutua për situatën në Maqedoni – prapaskenat dhe shkaqet që sollën deri te konflikti në Kumanovë, si dhe opsionet për rrugëdalje nga kriza.

INTERVISTA/ Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Gazeta Tema - 14.05.2015

“Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben në radhë të parë për të krijuar frikë. Veç në Kosovë, ku kemi “Vetëvendosjen” që e propagandon këtë qëllim, nuk ka forca të të rëndësishme që duan me dhunë një ...

VV kërkon debat për Kumanovë, shumica refuzon

InfoGlobi - 14.05.2015

Me 50 vota kundër, 28 për dhe me 5 abstenime, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë refuzuar të fusin në rend dite kërkesën e Vetëvendosjes që në seancën e sotme plenare ‘të diskutohet për situatën në ...

Bieber:Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Shqiptarja - 14.05.2015

Shkallëzimi i situatës në fundjavë në Kumanovë risolli ndërmend pamje si ato të vitit 2001 në kohën e shpërthimit të konfliktit mes shqiptarëve dhe maqedonasve.

“Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë”

Gazeta Dita - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Bieber: Kumanova – përpjekje t’i iket të vërtetës

InfoGlobi - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

VV: Nëse nuk stabilizohet elementi shqiptar, atëherë le të destabilizohet Maqedonia

Tetova Sot - 14.05.2015

Në emisionin “Zona e Debatit” të Baton Haxhiut u diskutua për situatën në Maqedoni – prapaskenat dhe shkaqet që sollën deri te konflikti në Kumanovë, si dhe opsionet për rrugëdalje nga kriza.

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Bota.al - 14.05.2015

Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

Maska e shthurur e Ballkanit dhe Konflikti në Kumanovë

Vatra - 14.05.2015

Shkruan, Petrit Gashi – Studiues i çështjeve evropiane dhe politikave të BE-së Ndonëse shpesh here flitej për normalizimin e rajonit të Ballkanit dhe integrimin sa me te shpejtë në BE, siç po dukët ...

Kokëdhima: Qeveria e Shkupit, hetim transparent për ngjarjet në Kumanovë

Almakos - 13.05.2015

Deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, kërkoi që qeveria e Shkupit të lejojë një hetim transparent për ngjarjet e dhunshme dhe vrasjet në Kumanovë.

Kokëdhima: Qeveria e Shkupit, hetim transparent për ngjarjet në Kumanovë

Portalb - 13.05.2015

Lajme lidhur me temën Sulmuesi i Policisë në Prizren, arrestohet me grupin e Kumanovës! (VIDEO) Menduh Thaçi : Situata është serioze “Klubi ELITA”: Shqiptarët e Kumanovës kanë nevojë për ne ...

Amerikanët nuk do të lejojnë destabilizimin e Maqedonisë!

Lajmi.net - 13.05.2015

Profesori i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Blerim Reka, ka thënë se zhvillimet e fundit në Kosovë janë pasojë e një krize si rrjedhojë e ndërlidhjes të së paku tre faktorëve politikë: krizës politike ...

MPJ e Turqisë: Dënojmë çdo akt dhune në Maqedoni

Idividi - 13.05.2015

Ankara, 12 maj 2015 (MIA) - Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka reaguar nëpërmjet një deklarate zyrtare për ngjarjet e fundit në Kumanovë, në Maqedoni, duke shprehur keqardhjen për viktimat ...

Kumanova si Bermunda

SOT - 13.05.2015

Nga Azem PARLLAKU Kumanova pas ngjarjeve të ditëve të fundit më shumë se e zymtë, me shtëpi të djegura, gëzhoja plumbash, e xhama të thyer nëpër këmbë, është po kaq dhe e mistershme.

Isufi: Ne si AAK, si parti, nuk kemi të bëjmë me ngjarjet në Kumanovë

Lajmi.net - 13.05.2015

Përfshirja në konfliktin e armatosur në Kumanovë e disa prej anëtarëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), është konsideruar nga ky subjekt politik si qëndrim dhe çështje e vullnetit ...

Kumanova, Kadaj-Bujupi: Hetim i pavarur nga ndërkombëtarët

Albeu.com - 13.05.2015

Kryetarja e Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, ka shprehur keqardhjen e saj pse zyrtarë të partisë që ajo përfaqëson janë përfshirë në sulmin e armatosur në ...

Isufi: Si AAK nuk kemi të bëjmë me ngjarjet në Kumanovë

Ina - 13.05.2015

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë se AAK-ja si subjekt nuk ka të bëjë me ngjarje të tilla. Ai ka thënë se konsiderojnë që ngjarja që ka ndodhur në Kumanovë ka pasur një rezultat të ...

Isufi: AAK nuk ka lidhje me ngjarjet në Kumanovë, skenar i Gruevskit

Albeu.com - 13.05.2015

Nënkryetari i Aleancës për Ardhërimë e Kosovës, Ahmet Isufi , është shprehur se partia që ai përfaqëson nuk ka lidhje me ngjarjet në Kumanovë. Ai ka thënë se gjithçka ka ndodhur atje është skenar i ...

Ekspertë të Shkupit dhe Prishtinës po identifikojnë trupat e të vrarëve në Kumanovë

Lajm - 13.05.2015

Ende po vazhdon procesi i identifikimit të personave të vrarë në luftimet e së shtunës në Kumanovë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Ivo Kotevski i ka thënën KTV-së se ...

Ekspertë të Shkupit dhe Prishtinës po identifikojnë trupat e të vrarëve në Kumanovë

Almakos - 13.05.2015

Ende po vazhdon procesi i identifikimit të personave të vrarë në luftimet e së shtunës në Kumanovë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Ivo Kotevski i ka thënën KTV-së se ...

Ngjarjet në Maqedoni edhe më tej top tema në mediat franceze

Idividi - 13.05.2015

Paris, 13 maj 2015 (MIA) - Ngjarjet në Maqedoni edhe më tej janë mes top-temave në mediat franceze, të cilat përqendrohen në "lëshimet" e para të pushtetit, siç shkruan "Le Mond"-i parizien, njofton ...

Maqedonia po rrokulliset, shqiptaret nuk mund te mbajne nje shtet qe shumica nuk e do si te tille!

Shqipmedia - 13.05.2015

Nga Sali Berisha Te dashur miq, pamjet horror, shtepite e rrafshuara qe vijne nga Kumanova, te vraret dhe te plagosurit e shumte deshmojne per shkallen e terrorit te eger shteteror qe qeveria e ...

Kumanova, përgjegja e madhe!

Portalb - 13.05.2015

Rrezearta Reka Babi im ka përfunduar shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Kumanovë, në të ’80-tat. Unë e mbaj në mend si fëmijë, rrugën që përshkonim, me autobus, bashkë me mamin, për t’i bërë babit ...

Reka: Tre faktorë e shkaktuan krizën në Maqedoni

Portalb - 13.05.2015

Lajme lidhur me temën Reka: Rama në Beograd e tha atë që burrështetasit shqiptar nuk e thoshin as në Tiranë Gjeopolitika e vizitës së Ramës në Beograd Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim ...

Bashkëpunimi Kosovë-Maqedoni për identifikimin e të vrarëve

Telegrafi - 13.05.2015

Ende po vazhdon procesi i identifikimit të personave të vrarë në luftimet e së shtunës në Kumanovë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Ivo Kotevski i ka thënën KTV-së se ...

Kokëdhima: Qeveria e Shkupit, hetim transparent për ngjarjet në Kumanovë

Botasot - 13.05.2015

Deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, kërkoi që qeveria e Shkupit të lejojë një hetim transparent për ngjarjet e dhunshme dhe vrasjet në Kumanovë.

A ka shpresë për Maqedoninë?!

Mapo - 13.05.2015

A ka shpresë për Maqedoninë?! Postuar më: 13 Maj 2015 07:12 Megjithëse ka ende paqartësi në konfliktin e përgjakshëm në Maqedoni, ky konflikt zgjoi vëmendjen e botës për zhvillimet në vend.

AAK nuk distancohet tërësisht nga Kumanova

Telegrafi - 13.05.2015

Përfshirja në konfliktin e armatosur në Kumanovë e disa prej anëtarëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), është konsideruar vetëm si qëndrim individual i tyre nga subjekti opozitar kosovar.

Disa familje nga Kumanova janë vendosur në Gjilan

Botasot - 13.05.2015

Përleshjet e armatosura në Kumanovë gjatë fundjavës, kanë sjellë në Gjilan disa familje. Dyert për t’a i kanë hapur banorët vendas. Disa janë kthyer në fillim të javës në Kumanovë, kurse disa ende ...

AAK nuk distancohet tërësisht nga Kumanova

Botasot - 13.05.2015

Përfshirja në konfliktin e armatosur në Kumanovë e disa prej anëtarëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), është konsideruar vetëm si qëndrim individual i tyre nga subjekti opozitar në Kosovë.

DASH kërkon zbardhjen e ngjarjeve në Kumanovë

Koha.net - 13.05.2015

Konflikti i armatosur në Kumanovë ku humbën jetën 22 persona ka shqetësuar edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Departamenti Amerikan i Shtetit po ndjek me shumë vëmendje situatën në Maqedoni dhe ...

Tragjedia në Kumanovë ka shqetësuar gjithë opinion shqiptar dhe ndërkombëtar!

Botasot - 13.05.2015

Tragjedia nacionale e cila ndodhi në Kumanovë është një krim shtetërorë i Maqedonisë i cili ka shqetësuar të gjithë opinionin shqiptarë por edhe atë ndërkombëtarë.

Rrëfimi i luftëtarit: Shokët e mi u tradhtuan, ishte kurth. Ja pse shkuam në Kumanovë

BalkanWeb - 13.05.2015

KUMANOVE – Kur kanë kaluar 4 ditë nga përplasja me armë në Kumanovë mes një grupi shqiptarësh dhe policisë maqedonase, vjen rrëfimi i një prej bashkëluftëtarëve të arrestuar.

Ngjarjet në Maqedoni edhe më tej top tema në mediat franceze

Yll Press - 13.05.2015

Në to mbisundon shqetësimi i shprehur i Bashkimit Evropian dhe NATO-s nga druajtjet se mund të shpërthejë konflikt i ngjashëm me atë të vitit 2001. Ngjarjet në Maqedoni edhe më tej janë mes ...

Nishani krah Erdogan: “Kumanova” të mos shndërrohet në konflikt etnik

Ora news - 13.05.2015

Nishani u shpreh se në takimin me presidentin Erdogan ishin ndalur dhe në ngjarjet shqetësuese në Maqedoni Bujar Nishani: “Duke përcjellë ngushëllimet për humbjen tragjike dhe dënuar dhunën se kriza ...

Maqedonia po rrokulliset

Mapo - 13.05.2015

Maqedonia po rrokulliset Postuar më: 13 Maj 2015 12:57 Pakica shqiptare nuk mund te mbaje nje shtet qe shumica nuk e do si te tille! Nga Sali Berisha Te dashur miq, pamjet horror, shtepite e ...

Një analist shqiptar e një maqedonas për aksionin policor në Kumanovë

Koha.net - 13.05.2015

Shkup, 13 maj – Në “Lagjen e Trimave” në Komunën e Kumanovës, në aksionin policor për zmbrapsjen e grupit të armatosur humbën jetën 22 persona, ndër ta 8 policë, si dhe mbi 30 policë të tjerë u ...

Berisha: Maqedonia po manipulon me popullatën shqiptare

Botasot - 13.05.2015

Berisha ka thënë se Qeveria e Maqedonisë po tregon mungesë të transparencës dhe po manipulon me popullatën shqiptare që jeton në atë zonë. Ish-kryeministri i Shqipërisë , Sali Berisha, ka reaguar ...

Vendimmarrja politike dështoi parandalimin e “grupit” të Kumanovës!?

Telegrafi - 13.05.2015

Vendimmarrja politike është përgjegjëse që autoritetet e sigurisë në Kosovë dështuan të parandalojnë përfshirjen e qytetarëve të Kosovës në incidentin e Kumanovës.

Kosovarët e përfshirë në luftimet në Kumanovë kishin hyrë ilegalisht në Maqedoni [video]

Koha.net - 13.05.2015

Shumica nga personat, shtetas të Kosovës, të përfshirë në konfliktin e armatosur në Maqedoni nuk kanë kaluar kufirin në mënyrë të rregullt brenda vitit 2015.

Kosovarët e përfshirë në luftimet në Kumanovë kishin hyrë ilegalisht në Maqedoni (Video)

Telegrafi - 13.05.2015

Shumica nga personat, shtetas të Kosovës, të përfshirë në konfliktin e armatosur në Maqedoni, nuk e kanë kaluar kufirin në mënyrë të rregullt brenda vitit 2015.

Kosovarët e përfshirë në luftimet në Kumanovë kishin hyrë ilegalisht në Maqedoni

Mapo - 13.05.2015

Kosovarët e përfshirë në luftimet në Kumanovë kishin hyrë ilegalisht në Maqedoni Postuar më: 13 Maj 2015 19:59 Shumica nga personat, shtetas të Kosovës, të përfshirë në konfliktin e armatosur në ...

Forumi Musliman i Shqipërisë reagon për ngjarjet në Kumanovë: Skenare të errëta për të dëmtuar shqiptarët e Maqedonisë

Respublica - 13.05.2015

Forumi Musliman i Shqipërisë ka reaguar ndaj ngjarjeve të fundit në Kumanovë, të cilat I quan një skenar të errët në dëm të shqiptarëve. Në një deklaratë mbi operacionin e forcave maqedonase në ...

Ka nisur bashkëpunimi Kosovë – Maqedoni për identifikimin e të vrarëve

Tetova Sot - 13.05.2015

Ende po vazhdon procesi i identifikimit të personave të vrarë në luftimet e së shtunës në Kumanovë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Ivo Kotevski i ka thënën KTV-së se ...

Sali Berisha: Maqedonia po rrokulliset

Tetova Sot - 13.05.2015

Te dashur miq, pamjet horror, shtepite e rrafshuara qe vijne nga Kumanova, te vraret dhe te plagosurit e shumte deshmojne per shkallen e terrorit te eger shteteror qe qeveria e Maqedonise perdori ne ...

Nishani: Të zbardhet sa më parë përleshja e armatosur në Kumanovë

Tetova Sot - 13.05.2015

Kreu i shtetit shqiptar, Bujar Nishani në press konferencë bashkë me homologun e tij Presidentin e e Turqisë Rexhep Taip Erdogan, tha se shteti shqiptar kërkoi zbardhjen e përleshjes së armatosur në ...

Maqedonia po rrokulliset

InfoGlobi - 13.05.2015

Shkruan: Sali Berisha Maqedonia po rrokulliset, shqiptaret nuk mund te mbajne nje shtet qe shumica nuk e do si te tille! Te dashur miq, pamjet horror, shtepite e rrafshuara qe vijne nga Kumanova, te ...

Isufi: Ne si AAK, nuk kemi të bëjmë me ngjarjet në Kumanovë

Shprehja - 13.05.2015

Përfshirja në konfliktin e armatosur në Kumanovë e disa prej anëtarëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), është konsideruar nga ky subjekt politik si qëndrim dhe çështje e vullnetit ...

Ekspertë të Shkupit dhe Prishtinës po identifikojnë trupat e të vrarëve në Kumanovë

Shprehja - 13.05.2015

Ende po vazhdon procesi i identifikimit të personave të vrarë në luftimet e së shtunës në Kumanovë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Ivo Kotevski i ka thënën KTV-së se ...

Koment: Maqedonia e tronditur, por jo e pashpresë

Vatra - 13.05.2015

Megjithëse ka ende paqartësi në konfliktin e përgjakshëm në Maqedoni, ky konflikt zgjoi vëmendjen e botës për zhvillimet në vend. Sepse kriza maqedonase ka kohë që ekziston, mendon Zoran Jordanovski.

Shqiptarët në Maqedoni që janë në Ekzekutiv dhe Parlament do të duhej t’i lëshojnë këto poste

Vatra - 13.05.2015

Shkruan, Mr-Sc. Refik Hasani Subjektet politike Shqiptare të jen unik dhe të harmonizojn qëndrimet e jo të sillen me një lluks të tepruar . Mendojm që Sllavo-Maqedonëve duhet t’ju tregohet që ky ...

Mesazhet që përcjell Kumanova

Almakos - 12.05.2015

“Shqipëria e Madhe po troket në derë”, ky kryetitull në të përditshmet e Beogradit sot, si dhe urdhri i dhënë nga Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsa Stefanoviçi, për të instaluar më shumë forca ...

Fatos Klosi: Dy skenarët e Gruevskit për masakrën në Kumanovë, Maqedonia në prag lufte

SOT - 12.05.2015

Eksponentë të politikës shqiptare kanë reaguar pas ngjarjes në Kumanovë, ku u përleshën forca të policisë maqedonase me një grup të armatosurish. Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos ...

Koment: Maqedonia e tronditur, por jo e pashpresë

DW - 12.05.2015

Megjithëse ka ende paqartësi në konfliktin e përgjakshëm në Maqedoni, ky konflikt zgjoi vëmendjen e botës për zhvillimet në vend. Sepse kriza maqedonase ka kohë që ekziston, mendon Zoran Jordanovski.

Qeveria do të mbajë mbledhje për ndihmë humanitare, dëmshpërblim dhe shpërblime për aksionin në Kumanovë

Idividi - 12.05.2015

Shkup, 11 maj 2015 (MIA) - Qeveria e Republikës së Maqedonisë sot do të mbajë seancë në lidhje me aksionin e armatosur në Kumanovë. Do të prezantohet informacion për operacionin e armatosur të ...

Serbia ka vendosur të paraqesë shqiptarët si përbuzës

Lajm - 12.05.2015

Xhefri Joung më tej shton se Incidenti i fundjavës në qytetin verior të Maqedonisë, Kumanovë, ka shtuar numrin e dilemave sa i përket atyre që pretendohet të jenë “fakte”, dhe tani sipas tij, Serbia ...

Ftohen marrëdhëniet kosovë - Maqedoni

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 maj - Pasoja në raportet Prishtinë - Shkup ka lënë përleshja e armatosur që dy ditë më parë është zhvilluar në Komunën e Kumanovës, e në të cilën janë vranë 22 njerëz, prej tyre 8 policë të ...

Mesazhet që përcjell Kumanova

Lajm - 12.05.2015

“Shqipëria e Madhe po troket në derë”, ky kryetitull në të përditshmet e Beogradit sot, si dhe urdhri i dhënë nga Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsa Stefanoviçi, për të instaluar më shumë forca ...

Ftohen marrëdhëniet Kosovë - Maqedoni

Lajm - 12.05.2015

Pasoja në raportet Prishtinë - Shkup ka lënë përleshja e armatosur që dy ditë më parë është zhvilluar në Komunën e Kumanovës, e në të cilën janë vranë 22 njerëz, prej tyre 8 policë të Maqedonisë.

Lëndohen raportet Kosovë-Maqedoni

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Ish-deputeti bullgar që grisi flamurin e Kosovës e ka një mesazh për shqiptarët! (Video) MPJ e Greqisë: Liderët të punojnë në zgjidhjen e situatës, jo të kërkojnë qengj viktimë ...

Lëndohen raportet Kosovë-Maqedoni

Almakos - 12.05.2015

Pasoja në raportet Prishtinë - Shkup ka lënë përleshja e armatosur që dy ditë më parë është zhvilluar në Komunën e Kumanovës, e në të cilën janë vranë 22 njerëz, prej tyre 8 policë të Maqedonisë.

Zhurnali më dëshpëroi, vet më akuzoi, e reagimin nuk e botoi!

Lajm - 12.05.2015

Miq të nderuar të portalit Zhurnal, Edhe sikur të bëhemi bashkë Zhurnali, Lajmi, Lajmpressi, Almakosi dhe të gjitha mediat tjera shqiptare në Maqedoni, nuk do të kemi vend të publikojmë shpifjet dhe ...

Blic Serbia: Kumanova në luftë, Thaçi e Rama rreziten në Sarandë

Lajm - 12.05.2015

Si duket mediat serbe e kanë humbur sensin e raportimit për ngjarjet e fundit nga Maqedonia. Fillimisht raportuan se konfliktin në Maqedoni e ka nxitur Amerika, si kundërpërgjigje ndaj projektit rus ...

Ftohje në marrëdhëniet Maqedoni-Kosovë

Albeu.com - 12.05.2015

Përplasja e armatosur e zhvilluar në Kumanovë, në të cilën humbën jetën 22 njerëz, prej tyre 8 policë të Maqedonisë, ka sjellë anulimin e mbledhjes të përbashkët të dy qeverive , e planifikuar për ...

Sonte në Prishtinë qirinj për viktimat e Kumanovës

Lajmi.net - 12.05.2015

Organizata Grupi i Pavarur Studentor (GPS) organizon sonte, në Sheshin “Ibrahim Rugova” në Prishtinë, ndezjen e qirinjve në shenjë përkujtimi të viktimave dhe solidarizimi me shqiptarët e Maqedonisë ...

Kumanova... Pa Përgjigje

Lajm - 12.05.2015

ENDRI XHAFO Si qytetar e gazetar më lindin disa pyetje nga situata në Kumanovë: 1) Kush janë personat e armatosur? Të vrarët dhe të ndaluarit? Informacione të ndryshme thonë se disa prej tyre janë ...

Prishtinë, qirinj për viktimat shqiptare në Kumanovë

Albeu.com - 12.05.2015

Organizata Grupi i Pavarur Studentor ( GPS), organizon sonte në Sheshin "Ibrahim Rugova" në Prishtinë, ndezjen e qirinjve në shenjë përkujtimi të viktimave dhe solidarizimi me shqiptarët e Maqedonisë ...

Rasti i Kumanovës dëshmoi paaftësinë e lidershipit dhe intelegjencës kosovare!

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 maj - Lidershipi kosovar, kryeministri Isa Mustafa, Zv/kryeministri Hashim Thaçi dhe shefi i intelegjences kosovare duhet të japin llogari për atë se si mundet një grup prej 20 personash ...

Kumanova... Pa Përgjigje

Almakos - 12.05.2015

ENDRI XHAFO Si qytetar e gazetar më lindin disa pyetje nga situata në Kumanovë: 1) Kush janë personat e armatosur? Të vrarët dhe të ndaluarit? Informacione të ndryshme thonë se disa prej tyre janë ...

Kuvendi i Kosovës kërkon hetim ndërkombëtar për rastin e Kumanovës (Video)

Lajmi.net - 12.05.2015

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ende nuk ka dhënë ndonjë qëndrim lidhur me lajmin për pjesëmarrjen e anëtarit të kësaj partie, Xhafer Zymberi nga Gjakova, në konfliktin e armatosur në ...

Gjermania shprehë shqetësim për incidente të reja në Maqedoni

Lajmi.net - 12.05.2015

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë u ka bërë thirrje qytetarëve gjermanë që t’u shmangen udhëtimeve në Kumanovë. Përmes një komunikate për njoftim, MPJ e Gjermanisë ka konstatuar se konflikti i ...

MPJ e Turqisë dënon çdo akt dhune në Maqedoni

Almakos - 12.05.2015

Ministria e Jashtme e Turqisë ka reaguar nëpërmjet një deklarate zyrtare për ngjarjet e fundit në Kumanovë, në Maqedoni, duke shprehur keqardhjen për viktimat dhe duke dënuar ashpër aktet e dhunës.

Debat me temën: Krizë në Maqedoni

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Civili kërkon shpjegim nga klika në pushtet për Kumanovën! QMBI: Liderët shqiptar të reagojnë për Kumanovën Civil: Gruevski dhe Ahmeti të sqarojnë se çfarë po ndodh në Maqedoni ...

PE: Integrimi i plotë i shqiptarëve, kyç Maqedonisë

Ina - 12.05.2015

Eurodeputeti slloven dhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Ivo Vajgl deklaroi se dhënia fund krizës politike dhe dhunës në Maqedoni është kusht që vendi të marrë raport pozitiv.

Beograd, ndizen qirinj për policët e rënë maqedonas, Kumanova projekt për pengimin e aleancës me Rusinë

Ina - 12.05.2015

Para ambasadës së Maqedonisë sot në Beograd janë përkujtuar dhe janë ndezur qirinj në nderim të policëve maqedonas të rënë në përleshjet në Kumanovë, transmeton INA.

Kumanova, në diskutimet e Kryesisë së Kuvendit në Kosovë

Top Channel - 12.05.2015

Shefat e grupeve parlamentare komentuan përfshirjen e kosovarëve në ngjarjet e Kumanovës. E pyetur nga gazetarët, në lidhje me vrasjen e dyshuar të një kosovari, të identifikuar jo zyrtarisht si ...

PE: E ardhmja e Maqedonisë është BE-ja

Albeu.com - 12.05.2015

Eurodeputeti slloven dhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Ivo Vajgl u shpreh sot se është kusht që vendi të marrë raport pozitiv në mënyrë që ti jepet fund krizës aktuale.

Policia maqedonase publikon video të kapjes së armatimit nga grupi i armatosur

Lajmi.net - 12.05.2015

Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë ka publikuar një video ku shihet konfiskimi i një sasie e madhe armatimi që i përkiste grupit të armatosur shqiptarë.

MPJ e Turqisë: Dënojmë çdo akt dhune në Maqedoni

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Ndrecaj dhe Rizaj në mesin e 14-të të vrarëve? Ivanov: Zaev nuk duhej të publikoj informata nga mbledhja e Këshillit të Sigurisë RDK vizitoi lagjen e trimave Ziadin Sela në ...

Reflektimet e mundshme negative nga Kumanova në Kosovë

Evropaelire - 12.05.2015

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe shefat e grupeve parlamentare në Kuvend, e kanë dënuar ashpër dhunën e shkaktuar në Kumanovë të Maqedonisë, gjatë përplasjes së armatosur ndërmjet ...

Kush po I frikëson shqiptarët E Maqedonisë me helikopterë?! (foto)

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 maj – Agjencia Zhurnal ju sjell foto autentike nga helikopteri MI-171 i cili sot rreth orës 15.40 minuta ka fluturuar mbi fshatin Gërçec të komunës së Sarajit.

Kumanova, në diskutimet E Kryesisë së Kuvendit në Kosovë

Zhurnal - 12.05.2015

Prishtinë, 12 maj - Shefat e grupeve parlamentare komentuan përfshirjen e kosovarëve në ngjarjet e Kumanovës. E pyetur nga gazetarët në lidhje me vrasjen e dyshuar të një kosovari, të identifikuar jo ...

Prononcohen familjarët e grupit të armatosur, shprehen të habitur

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Pendarovski: Në Kumanovë nuk ka ndodhur përleshje në kafene, tronditëse është se Ivanovi nuk ishte informuar?! PPD me konkluza për rastin e Kumanovës SHBPK kërkon zbardhjen e së ...

Reagon Turqia: Dënojmë çdo akt dhune në Maqedoni

Lajm - 12.05.2015

Ministria e Jashtme e Turqisë ka reaguar nëpërmjet një deklarate zyrtare për ngjarjet e fundit në Kumanovë, në Maqedoni, duke shprehur keqardhjen për viktimat dhe duke dënuar ashpër aktet e dhunës, ...

Prishtina: Ende asnjë informacion nga Shkupi për ngjarjet e Kumanovës

Top Channel - 12.05.2015

Autoritetet zyrtare në Maqedoni ende nuk i kanë dhënë asnjë informacion zyrtar autoriteteve kosovare rreth përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në ngjarjet e fundjavës në ...

Ja ku kanë qenë pozicionet e grupit të armatosur (Video nga Kumanova)

Lajm - 12.05.2015

Policia ka publikuar një video më të gjatë nga luftimet e drejtpërdrejta në Kumanovë mes policisë dhe pjesëtarëve të grupit të armatosur, ku mes tjerash vërehen edhe shtëpitë ku kanë qenë të ...

Arrestimi i grupeve të armatosur në Kumanovë, policia maqedonase publikon videot, ju ku fshiheshin dhe momenti i ...

SOT - 12.05.2015

Policia maqedonase vazhdon publikimin e videove nga arrestimi i grupit të armatosur, të cilët për orë të tëra luftuan me policinë dhe ushtrinë maqedonase në Kumanovë.

Maqedoni, Ministria e Brendshme publikon një video të dytë të arrestimeve

Top Channel - 12.05.2015

Katër ditë pas sulmit të ndodhur në Kumanovë, Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka publikuar një video të dytë të momentit të arrestimit të grupit të supozuar që ka qëlluar mbi forcat e ...

Maqedonia nuk e ka njoftuar Kosovën për ngjarjet në Kumanovë

Albeu.com - 12.05.2015

Autoritetet zyrtare në Maqedoni ende nuk i kanë dhënë asnjë informacion zyrtar autoriteteve kosovare rreth përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në ngjarjet e fundjavës në Kumanovë.

Zhurnali më dëshpëroi, vet më akuzoi, e reagimin nuk e botoi!

Almakos - 12.05.2015

Fejzi HAJDARI Miq të nderuar të portalit Zhurnal, Edhe sikur të bëhemi bashkë Zhurnali, Lajmi, Lajmpressi, Almakosi dhe të gjitha mediat tjera shqiptare në Maqedoni, nuk do të kemi vend të publikojmë ...

Ali Ahmeti flet për Beg Rizajn dhe Mirsad Ndrecën

Lajm - 12.05.2015

Abaz Salihi, një prej figurave më të njohura gjatë luftës së vitit 2001 – bashkëluftëtar i Mirsad Ndrecajt, Sami Ukshinit, Beg Rizajt dhe të tjerëve - ka dhënë një deklaratë për Gazetën Express për ...

Ali Ahmeti flet për Beg Rizajn dhe Mirsad Ndrecën

Almakos - 12.05.2015

Abaz Salihi, një prej figurave më të njohura gjatë luftës së vitit 2001 – bashkëluftëtar i Mirsad Ndrecajt, Sami Ukshinit, Beg Rizajt dhe të tjerëve - ka dhënë një deklaratë për Gazetën Express për ...

Ja ku kanë qenë pozicionet e grupit të armatosur (Video nga Kumanova)

Almakos - 12.05.2015

Policia ka publikuar një video më të gjatë nga luftimet e drejtpërdrejta në Kumanovë mes policisë dhe pjesëtarëve të grupit të armatosur, ku mes tjerash vërehen edhe shtëpitë ku kanë qenë të ...

Shokët e mi u tradhtuan në Kumanovë, pohon Abaz Salihi

Lajmi.net - 12.05.2015

Abaz Salihi, një prej figurave më të njohura gjatë luftës së vitit 2001 – bashkëluftëtar i Mirsad Ndrecajt, Sami Ukshinit, Beg Rizajt dhe të tjerëve - ka dhënë një deklaratë për Gazetën Express për ...

Prishtinasit nderojnë viktimat e Kumanovës

Lajmi.net - 12.05.2015

Prishtina është solidarizuar me viktimat në Kumanovë. Para Teatrit Kombëtarë të kryeqytetit sot u ndezën qirinj në nder të viktimave të këtij konflikti.

Shkupi ende s’e ka njoftuar zyrtarisht Prishtinën për ngjarjet në Kumanovë

Almakos - 12.05.2015

Autoritetet zyrtare në Maqedoni ende nuk i kanë dhënë asnjë informacion zyrtar autoriteteve kosovare rreth përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në ngjarjet e fundjavës në Kumanovë.

Ekspertë të Shkupit dhe Prishtinës po identifikojnë trupat e të vrarëve në Kumanovë

Ina - 12.05.2015

Ende po vazhdon procesi i identifikimit të personave të vrarë në luftimet e së shtunës në Kumanovë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Ivo Kotevski i ka thënën KTV-së se ...

Qetësia rikthehet në qytetin e shkatërruar të Maqedonisë

Mapo - 12.05.2015

Qetësia rikthehet në qytetin e shkatërruar të Maqedonisë Postuar më: 12 Maj 2015 07:05 Banorët u rikthyen në rrënojat e lagjes së shqiptarëve në Kumanovë të hënën, pas betejave me armë mes policisë ...

Çfarë fshihet pas betejës së Kumanovës

Mapo - 12.05.2015

Çfarë fshihet pas betejës së Kumanovës Postuar më: 12 Maj 2015 07:14 Kush përfiton prej përplasjes me armë në Lagjen e Trimave dhe kush i dërgoi atje ish-ushtarët e UÇK-së?! Pse policë të Maqedonisë ...

Lëndohen raportet Kosovë - Maqedoni

Koha.net - 12.05.2015

Pasoja në raportet Prishtinë - Shkup ka lënë përleshja e armatosur që dy ditë më parë është zhvilluar në Komunën e Kumanovës, e në të cilën janë vranë 22 njerëz, prej tyre 8 policë të Maqedonisë.

Nazim Rashidi: ‘Kumanova”, heq vëmendjen nga përgjimet

BalkanWeb - 12.05.2015

Nga: FATMIRA NIKOLLI Me 22 të vrarë është ‘mbyllur’ konflikti i armatosur në qytetin e Kumanovës në Maqedoni. Ndërsa teoritë janë të shumta, askush nuk mundet ende të thotë zyrtarisht se cili qe ...

Çfarë fshihet pas betejës së Kumanovës?

Botasot - 12.05.2015

Kush përfiton prej përplasjes me armë në Lagjen e Trimave dhe kush i dërgoi atje ish-ushtarët e UÇK-së?! Pse policë të Maqedonisë dyshojnë se qeveria i dërgoi në një kurth, dhe pse nuk u veprua ndaj ...

Lëndohen raportet Kosovë-Maqedoni

Telegrafi - 12.05.2015

Pasoja në raportet Prishtinë - Shkup ka lënë përleshja e armatosur që dy ditë më parë është zhvilluar në Komunën e Kumanovës, e në të cilën janë vranë 22 njerëz, prej tyre 8 policë të Maqedonisë.

Shërbimi sekret serb: Kumanova në luftë, Thaçi e Rama rreziten në Sarandë!

Telegrafi - 12.05.2015

Si duket mediat serbe e kanë humbur sensin e raportimit për ngjarjet e fundit nga Maqedonia. Fillimisht raportuan se konfliktin në Maqedoni e ka nxitur Amerika, si kundërpërgjigje ndaj projektit rus ...

Sonte në Prishtinë qirinj për viktimat e terrorit policor në Kumanovë

Koha.net - 12.05.2015

Organizata Grupi i Pavarur Studentor - GPS organizon sonte, në Sheshin “Ibrahim Rugpva” në Prishtinë, ndezjen e qirinjve në shenjë përkujtimi të viktimave dhe solidarizimi me shqiptarët e Maqedonisë ...

Sonte në Prishtinë, qirinj për viktimat shqiptare në Kumanovë

Botasot - 12.05.2015

Organizata Grupi i Pavarur Studentor - GPS organizon sonte, në Sheshin “Ibrahim Rugpva” në Prishtinë, ndezjen e qirinjve në shenjë përkujtimi të viktimave dhe solidarizimi me shqiptarët e Maqedonisë ...

Sonte në Prishtinë, qirinj për viktimat shqiptare në Kumanovë

Telegrafi - 12.05.2015

Organizata Grupi i Pavarur Studentor (GPS) organizon sonte, në Sheshin “Ibrahim Rugpva” në Prishtinë, ndezjen e qirinjve në shenjë përkujtimi të viktimave dhe solidarizimi me shqiptarët e Maqedonisë, ...

AAK ndihet keq për përfshirjen e zyrtarëve të saj në Kumanovë

Botasot - 12.05.2015

Gjatë mbledhjes së sotme të kryesisë së Kuvendit, shefat e grupeve parlamentare e kanë dënuar rëndë ngjarjen e fundit në Kumanovë. Adem Grabovci, shef i grupit parlamentarë të PDK-së e ka quajtur ...

AAK ndihet keq për përfshirjen e zyrtarëve të saj në Kumanovë

Koha.net - 12.05.2015

Gjatë mbledhjes së sotme të Kryesisë së Kuvendit, shefat e grupeve parlamentare e kanë dënuar rëndë ngjarjen e fundit në Kumanovë. Adem Grabovci, shef i Grupit Parlamentarë të PDK-së e ka quajtur ...

Tahiri: Maqedonasit ishin në gjendje ta zhbinin nga dheu një lagje të tërë shqiptare

Botasot - 12.05.2015

“Tani dikush mund të preferojë të merret me vetë konfliktin si një incident të izoluar, por ishte vetë reagimi i ashpër i forcave shtetërore të Maqedonisë, që shpërfaq mosdurimin dhe tensionet etnike.

Ngjarjet në Kumanovë të Maqedonisë

ABC News - 12.05.2015

Shkaqet per ngjarjet ne Kumanove te Maqedonise me gjithe faktet e publikuara ende mbeten te paqarta dhe kontradiktore. Ne oret e vona te mbremjes se te shtunes, Ministrja e Brendshme e Maqedonise tha ...

Pikëpyetjet e ngritura nga veprimet e policisë maqedonase

Mapo - 12.05.2015

Pikëpyetjet e ngritura nga veprimet e policisë maqedonase Postuar më: 12 Maj 2015 16:01 Veprimet e policisë maqedonase në Kumanovë lënë shumë pyetje pa përgjigje.

“Kumanova”, PE: “Maja e ajsbergut”. Maqedonia t’i japë fund krizës politike

Panorama - 12.05.2015

Parlamenti Evropian Eurodeputeti slloven dhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Ivo Vajgl deklaroi se dhënia fund krizës politike dhe dhunës në Maqedoni është kusht që vendi të marrë ...

PE: Integrimi i plotë i shqiptarëve, kyç për Maqedoninë

BalkanWeb - 12.05.2015

Eurodeputeti slloven dhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Ivo Vajgl deklaroi se dhënia fund krizës politike dhe dhunës në Maqedoni është kusht që vendi të marrë raport pozitiv.

MPJ e Turqisë: Dënojmë çdo akt dhune në Maqedoni

Yll Press - 12.05.2015

"Ne shprehim thellësisht keqardhjen tonë për 8 policët që humbën jetën dhe ku mbi 40 policë të tjerë që u plagosën në konfliktet e ndodhura më 9-10 maj në Kumanovë mes forcave të policisë dhe disa ...

A priten reflektime negative të ngjarjeve në Kumanovë edhe në Kosovë

Telegrafi - 12.05.2015

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe shefat e grupeve parlamentare në Kuvend, e kanë dënuar ashpër dhunën e shkaktuar në Kumanovë të Maqedonisë, gjatë përplasjes së armatosur ndërmjet ...

Shkupi ende s’e ka njoftuar zyrtarisht Prishtinën për ngjarjet në Kumanovë

Koha.net - 12.05.2015

Autoritetet zyrtare në Maqedoni ende nuk i kanë dhënë asnjë informacion zyrtar autoriteteve kosovare rreth përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në ngjarjet e fundjavës në Kumanovë.

MPB maqedonase publikon një tjetër video nga momenti i arrestimit të grupit të armatosur

BalkanWeb - 12.05.2015

KUMANOVE- Ministria e Punëve të Brendshme maqedonase ka publikuar sot një video të re nga aksioni i arrestimit të grupit të armatosur në Kumanovë. Në video tregohen momente nga prangosja e personave ...

Mbizotërojnë paqartësitë në Maqedoni

VOA - 12.05.2015

Autoritetet maqedonase nuk japin shumë hollësi në lidhje me identitetin e personave të vrarë, të cilët thotë se i përkasin grupit të armatosur, në përleshjet e së shtunës dhe të dielës në Kumanovë, ...

Shkupi nuk e ka njoftuar zyrtarisht Prishtinën për ngjarjet në Kumanovë

Telegrafi - 12.05.2015

Autoritetet zyrtare në Maqedoni ende nuk i kanë dhënë asnjë informacion zyrtar autoriteteve kosovare rreth përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në ngjarjet e fundjavës në Kumanovë.

Flet Abaz Salihi: Shokët e mi u tradhtuan në Kumanovë

Botasot - 12.05.2015

Abaz Salihi, i njohur si Ali Ahmeti gjatë luftës së vitit 2001 – bashkëluftëtar i Mirsad Ndrecajt, Sami Ukshinit, Beg Rizajt dhe të tjerëve – ka dhënë një deklaratë për Gazetën Express për atë se ...

Ja ku kanë qenë pozicionet e grupit të armatosur (Video nga Kumanova)

Botasot - 12.05.2015

Policia ka publikuar një video më të gjatë nga luftimet e drejtpërdrejta në Kumanovë mes policisë dhe pjesëtarëve të grupit të armatosur, ku mes tjerash vërehen edhe shtëpitë ku kanë qenë të ...

Prishtina pa informacion zyrtar për ngjarjet në Kumanovë

Botasot - 12.05.2015

Autoritetet zyrtare në Maqedoni ende nuk i kanë dhënë asnjë informacion zyrtar autoriteteve në Prishtinë rreth përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në ngjarjet e fundjavës në Kumanovë.

Policia maqedonase publikon një tjetër video

ABC News - 12.05.2015

Policia maqedonase publikoi ditën e sotme një tjetër video të aksionit kundër grupit të armatosur në Maqedoni. Në pamjet e filmuara transmetohet një pjesë e aksionit të policisë, momentet e ...

Studentët e UP-së solidarizohen me viktimat në Kumanovë

Botasot - 12.05.2015

Për t’u solidarizuar me viktimat në Kumanovë, Grupi i Pavarur i Studentëve kanë ndezur qirinj sot para Teatrit Kombëtar në Prishtinë. Përmes këtij aksioni ata dënojnë veprimet e shtetit maqedonas ...

Maqedonia e vogël matet me hijen e Aleksandrit të Madh

Botasot - 12.05.2015

Është e tmerrshme ajo që ka ndodhur në Kumanovë para tri ditësh, një lagje e tërë e shfarosur, thua ngaqë mbante emrin “Lagjia e Trimave”? As bombardimet e Luftës së Dytë Botërore nuk do ta kishin ...

Xhavit Haliti kërkon përgjegjësit për rastin ‘Kumanova’

Botasot - 12.05.2015

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka kërkuar që për situatën aktuale, të raportohet para Kuvendit të Kosovës apo komisioneve të saj, në rast se ka përgjegjës për këtë konflikt nga ...

Ka nisur bashkëpunimi Kosovë – Maqedoni për identifikimin e të vrarëve

Koha.net - 12.05.2015

Ende po vazhdon procesi i identifikimit të personave të vrarë në luftimet e së shtunës në Kumanovë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Ivo Kotevski i ka thënën KTV-së se ...

Maqedonia e tronditur, por jo e pashpresë

Gazeta Tema - 12.05.2015

Megjithëse ka ende paqartësi në konfliktin e përgjakshëm në Maqedoni, ky konflikt zgjoi vëmendjen e botës për zhvillimet në vend. Sepse kriza maqedonase ka kohë që ekziston, shkruan Zoran Jordanovski.

Kumanovë, dëmet materiale do të kompenzohen 100% dhe nga 1600 euro çdo familje e dëmtuar

Tetova Sot - 12.05.2015

Qeveria e Republikës së Maqedonisë sot do të mbajë seancë në lidhje me aksionin e armatosur në Kumanovë. Siç mëson portali TetovaSot nga 1600 euro do të marrin para të gatshme dhe dëmet materiale do ...

Çfarë fshihet pas betejës së Kumanovës?

Tetova Sot - 12.05.2015

Kush përfiton prej përplasjes me armë në Lagjen e Trimave dhe kush i dërgoi atje ish-ushtarët e UÇK-së?! Pse policë të Maqedonisë dyshojnë se qeveria i dërgoi në një kurth, dhe pse nuk u veprua ndaj ...

Blic Serbia: Kumanova në luftë, Thaçi e Rama rreziten në Sarandë

Tetova Sot - 12.05.2015

Si duket mediat serbe e kanë humbur sensin e raportimit për ngjarjet e fundit nga Maqedonia. Fillimisht raportuan se konfliktin në Maqedoni e ka nxitur Amerika, si kundërpërgjigje ndaj projektit rus ...

AAK: Ndihemi keq për përfshirjen e Xhafer Zymberit në Kumanovë

Tetova Sot - 12.05.2015

Gjatë mbledhjes së sotme të kryesisë së Kuvendit, shefat e grupeve parlamentare e kanë dënuar rëndë ngjarjen e fundit në Kumanovë. Shefja e grupit parlamentarë të AAK-së Donika Kadaj – Bujupi, ka ...

Grabovci e Kada kërkojnë sqarime për Maqedoni

InfoGlobi - 12.05.2015

Në fokus të mbledhjes së sotme të Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, mes tjerash ishin edhe zhvillimet e fundit në Kumanovë të Maqedonisë. Në prononcimet e tyre për media, shefja e grupit parlamentar ...

Tahiri: Maqedonasit ishin në gjendje ta zhbinin nga dheu një lagje të tërë shqiptare

Tetova Sot - 12.05.2015

ntervistë me politologun Mentor Tahirin “Tani dikush mund të preferojë të merret me vetë konfliktin si një incident të izoluar, por ishte vetë reagimi i ashpër i forcave shtetërore të Maqedonisë, që ...

Të gjitha pikëpyetjet dhe dyshimet e veprimeve të policisë maqedonase në Kumanovë

Gazeta Tema - 12.05.2015

Veprimet e policisë maqedonase në Kumanovë lënë shumë pyetje pa përgjigje. Ato lënë gjithashtu pas jo vetëm jetët e humbura dhe njerëzit e pastrehë por edhe ndjesinë e hidhur se një gjë e vogël mund ...

Turqia: Dënojmë çdo akt dhune në Maqedoni

Tetova Sot - 12.05.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka reaguar nëpërmjet një deklarate zyrtare për ngjarjet e fundit në Kumanovë, në Maqedoni, duke shprehur keqardhjen për viktimat dhe duke dënuar ashpër aktet e ...

Policia publikon video të re nga dorëzimi i grupit të armatosur në Kumanovë (VIDEO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Policia ka publikuar një video tjetër, ku shihet se si një grup që pretendohet se janë nga grupi i armatosur, janë dorëzuar forcave të policisë. Në mesin e të plagosurve pretendohet se është edhe ...

Ministria e Brendshme maqedonase publikon videon e dytë

Vision Plus - 12.05.2015

Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka publikuar nje video te dyte. Ne pamje duket dorëzimi i disa personave. Mes tyre është edhe ai qe njihet si komandant ...

Flet për Express Abaz Salihi: Shokët e mi u tradhtuan në Kumanovë

Tetova Sot - 12.05.2015

Abaz Salihi, i njohur si Ali Ahmeti gjatë luftës së vitit 2001 – bashkëluftëtar i Mirsad Ndrecajt, Sami Ukshinit, Beg Rizajt dhe të tjerëve – ka dhënë një deklaratë për Gazetën Express për atë se ...

Mediat maqedonase: Pse mediat ndërkombëtare nuk i kanë quajtur “terroristë” grupin e Kumanovës

Tetova Sot - 12.05.2015

Pothuajse asnjë nga mediat evropiane dhe botërore, sulmin në Kumanovë, nuk e kanë karakterizuar si një akt terrorist, por si një sulm nga një grup i armatosur, kjo ka irrituar tej mase mediat ...

Reflektimet e mundshme negative nga Kumanova në Kosovë

InfoGlobi - 12.05.2015

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe shefat e grupeve parlamentare në Kuvend, e kanë dënuar ashpër dhunën e shkaktuar në Kumanovë të Maqedonisë, gjatë përplasjes së armatosur ndërmjet ...

Mesazhet që përcjell Kumanova

Shprehja - 12.05.2015

Shkruan: Azem Parllaku “Shqipëria e Madhe po troket në derë”, ky kryetitull në të përditshmet e Beogradit sot, si dhe urdhri i dhënë nga Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsa Stefanoviçi, për të ...

Incidenti në Kumanovë prish raportet Prishtinë-Shkup

Kosova Live - 12.05.2015

Përleshja e armatosur dy ditë më parë e zhvilluar në Komunën e Kumanovës, e në të cilën janë vrarë 22 njerëz, prej tyre 8 policë të Maqedonisë, do të ketë pasoja në raportet Prishtinë – Shkup, duke ...

Kumanova tensionon marrëdheniet mes Shkupit dhe Prishtinës

AlbanianScreen - 12.05.2015

Maqedoni - Ngjarjet në Kumanovë kanë tensionuar marrëdhëniet mes Shkupit dhe Prishtinës, sic raportojnë mediat. përleshjet e armatosura në lagjen e Trimave me një bilanc tragjik dhe akuzat se shtetas ...

Flet Abaz Salihi: Shokët e mi u tradhtuan në Kumanovë

Shprehja - 12.05.2015

Abaz Salihi, një prej figurave më të njohura gjatë luftës së vitit 2001 – bashkëluftëtar i Mirsad Ndrecajt, Sami Ukshinit, Beg Rizajt dhe të tjerëve – ka dhënë një deklaratë për Gazetën Express për ...

VOA: Paqartësi rreth ngjarjeve në Kumanovë

Gazeta Start - 11.05.2015

Autoritetet maqedonase e kanë quajtur operacionin e së shtunës dhe të dielës në Kumanovë kundër një grupi të armatosur, si më të vështirin ndonjëherë për forcat e sigurisë së vendit.

Kur gjenerali maqedonas paralajmëroi skenarin në Kumanovë /Video/

Gazeta Start - 11.05.2015

Shkup – Më shumë se një javë më parë, një ish-ushtarak maqedonas i rreshtuar me opozitën paralajmëroi se ishin dhënë 2 milionë euro për gjoja një grup të UÇK-së, që sipas tij, do të kryenin aksione.

Ja dhjetë dyshimet për aksionin policor në Kumanovë!

Gazeta Start - 11.05.2015

Një pjesëtar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin maqedonas Dokaz.mk se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

Hahn: Qeveria maqedonase të sqarojë sulmet në Kumanovë

Gazeta Start - 11.05.2015

Strasburg – Komisioneri për në Bashkimin Evropian, Johanes Hahn, teksa shpreh shqetësimet për situatën në Kumanovë, kërkon nga qeveria e Maqedonisë që të zbardh rastin dhe të qartësojë sulmet atje.

La Famiglia vret Maqedoninë

Lajm - 11.05.2015

Një deja-vu konflikti për të mbetur në pushtet. Ky është Gruevski. Një diktator i përmendoreve që po vret për të mbetur një hero vrasës. BATON HAXHIU Një skenar i njohur.

Kumanova dhe shumë pyetje që nuk po marrin përgjigje

Portalb - 11.05.2015

Prof.Dr. Nehat Ramadani Ngushëllimet më të sinqerta për të gjithë jetët e humbura në konfliktin e armatosur në Kumanovë. Humbja e jetëve është e dhimbshme dhe e pa-kthyeshme, për të gjithë qeniet ...

Pse Gruevski ka vendosur të vrasë? Ali Ahmeti po bëhet karikatura e tij

Almakos - 11.05.2015

Baton HAXHIU Një deja-vu konflikti për të mbetur në pushtet. Ky është Gruevski. Një diktator i përmendoreve që po vret për të mbetur një hero vrasës. Një skenar i njohur.

Maqedoni, pamje nga aksioni në Kumanovë (FOTO-LAJM)

SOT - 11.05.2015

Kanë rrjedhur foto të reja, të papara deri më tani nga aksioni i Policisë së Maqedonisë. Ato tregojnë djegie shtëpish e sulme me armë nga ana e policëve.

Mediat ndërkombëtare pasqyrojnë ngjarjet dramatike në Kumanovë (FOTO-LAJM)

SOT - 11.05.2015

Ngjarje dramatike dhe tensionet në Kumanovë janë pasqyruar edhe nga agjencitë ndërkombëtare të lajmet. Maqedonia fajëson kosovarët për përleshjet vdekjeprurëse në Kumanovë.

Shqipëria: T’i jepet fund territ të informatave mbi ngjarjen në Kumanovë

Evropaelire - 11.05.2015

Qeveria e Shqipërisë ka publikuar një deklaratë në lidhje me ngjarjet e Maqedonisë. Ajo i bën thirrje qeverisë dhe autoriteteve ligj zbatuese në Maqedoni që të mundësojnë dhe kryejnë një hetim të ...

La Famiglia vret Maqedoninë - Baton Haxhiu

Ina - 11.05.2015

Një skenar i njohur. Asnjë risi nga ajo që jemi mësuar të shohim në Ballkan. Një taktikë që është përdorur në Kroaci, në fillim të luftës në Plitvice. Pastaj, në Bosnjë, në Sarajevë.

Ngjarjet në Kumanovë, Berisha: Terror shtetëror mbi shqiptarët, ndërkombëtarët të zhvillojnë me urgjencë një hetim

SOT - 11.05.2015

Ish-kryeministri Sali Brisha ka publikuar në profilin e tij qëndrimin për ngjarjen në Kumanovë. Berisha shprehet se Kumanova dhe qytetarët e saj, përjetuan këto dy ditë një terror të paparë.

Incidenti i Kumanovës ishte paralajmëruar para një muaji

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Policia tmerron Banorët e fshatrave të Likovës Rrihet funksionari i lartë i LSDM-së ‘Bomba’ e opozitës përforcon dyshimet për vdekjen e Mlladenovit Selmani: Edhe BDI duhet të ...

VIDEO e dytë me pamjet e të arrestuarve në Kumanovë

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën “Tigrat” publikojnë fotografitë e tetë kolegëve të vrarë në Kumanovë (FOTO) Rama, një minutë heshtje për viktimat e Kumanovës (VIDEO) QMBI: Liderët shqiptar të reagojnë për ...

“Tigrat” publikojnë fotografitë e tetë kolegëve të vrarë në Kumanovë (FOTO)

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën VIDEO e dytë me pamjet e të arrestuarve në Kumanovë Rama, një minutë heshtje për viktimat e Kumanovës (VIDEO) QMBI: Liderët shqiptar të reagojnë për Kumanovën Jahjaga diskutoi ...

Një maqedonas përqafon shqiptarin: “Ne e kuptuam manipulimin” (VIDEO)

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën “Tigrat” publikojnë fotografitë e tetë kolegëve të vrarë në Kumanovë (FOTO) VIDEO e dytë me pamjet e të arrestuarve në Kumanovë Rama, një minutë heshtje për viktimat e Kumanovës ...

Tetë policë kanë humbur jetën në përleshjet në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 10 maj 2015 (MIA) - Edhe dy policë kanë humbur jetën pas përplasjes me grupin e armatosur në Kumanovë, transmetojnë një pjesë e mediave duke iu referuar në burime spitalore.

Pesë të vdekur dhe mbi 30 policë të plagosur në përleshjet në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 10 maj 2015 (MIA) - Pesë të vrarë dhe mbi 30 policë të plagosur, informoi mbrmë vonë ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska në konferencën për shtyp.

Në Kumanovë qetë, nuk dëgjohen të shtëna armësh

Idividi - 11.05.2015

Kumanovë, 10 maj 2015 (MIA) - Për momentin në Kumanovë është qetë dhe nuk dëgjohen të shtëna të armëve. Janë hapur pjesa më e madhe e dyqaneve në qytet.

“Tigrat” publikojnë fotografitë e tetë kolegëve të vrarë në Kumanovë (FOTO)

Lajm - 11.05.2015

Njësia speciale ”Tigrat” kan postuar një foto nga kolegët e tyre që luftuan në Kumanovë. 8 policë mbetën të vrarë dhe 38 të plagosur nga sulmi i Kumanovës ku policia e Maqedonisë u ballafaqua me një ...

Kumanova zgjohet me shije lufte (Foto)

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Zaev: Kush dhe për çfarë qëllimi po destabilizon Maqedoninë? Një maqedonas përqafon shqiptarin: “Ne e kuptuam manipulimin” (VIDEO) “Tigrat” publikojnë fotografitë e tetë ...

Policët nga Maqedonia dikush I vuri në “thertore”, grupi I armatosur ka folur serbisht, shumë dilema?!

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj -Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin www.revulucioner.mk se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i ...

Kumanova sot, çka tash?

Lajmi.net - 11.05.2015

Nata në Kumanovë ka kaluar e qetë, por paqartësia rreth gjithë asaj që ka ndodhur, vazhdojnë të ngrehin shumë dilema se nga po shkon Maqedonia. Lufta 48 orësh mes policisë së Maqedonisë dhe një grupi ...

Tmerri në Kumanovë, "Tigrat" publikojnë fotografitë e tetë kolegëve të vrarë

SOT - 11.05.2015

Njësia speciale ”Tigrat” kanë postuar një foto nga kolegët e tyre që luftuan në Kumanovë. 8 policë mbetën të vrarë dhe 38 të plagosur nga sulmi i Kumanovës ku policia e Maqedonisë u ballafaqua me një ...

Një maqedonas përqafon shqiptarin: “Ne e kuptuam manipulimin” (VIDEO)

Almakos - 11.05.2015

Një shqiptar është filmuar duke folur në Kumanovë pas incidentit të fundit që ndodhi në këto dy ditë. Ai ka thënë se nuk ka asnjë qëllim të keq dhe se bashkëjeton me maqedonasit mirëpo ka kërkuar ...

Kumanova dhe shumë pyetje që nuk po marrin përgjigje

Shqipmedia - 11.05.2015

Nga Prof.Dr. Nehat Ramadani Ngushëllimet më të sinqerta për të gjithë jetët e humbura në konfliktin e armatosur në Kumanovë. Humbja e jetëve është e dhimbshme dhe e pa-kthyeshme, për të gjithë qeniet ...

Shumë paqartësi rreth ngjarjeve në Kumanovë – VIDEO

Shqipmedia - 11.05.2015

I.J., burri mbi të gjashtëdhjetat, me flokë e mjekër të thinjur, të dielën dilte nga një barnatore kokulur dhe me një qese në duar. Barnatorja ndodhet rreth një kilometër e gjysmë nga Lagjja e ...

Shumë dilema dhe dyshime për aksionin policorë në Kumanovë

Almakos - 11.05.2015

Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin www.dokaz.mk se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ushtarakisht ...

Policia dhe ushtria maqedonase luftuan mes vete e jo me uçk-në!

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj - Publicisti i njohur nga Kosova, Baton Haxhiu rrëfen se gazetari nga Zvicra, Xhemajl Ahmeti me një ekip ndërkombëtar e kanë vëzhguar për së afërmi fillimin e aksionit policor në ...

Një maqedonas përqafon shqiptarin: “Ne e kuptuam manipulimin” (VIDEO)

Lajm - 11.05.2015

Një shqiptar është filmuar duke folur në Kumanovë pas incidentit të fundit që ndodhi në këto dy ditë. Ai ka thënë se nuk ka asnjë qëllim të keq dhe se bashkëjeton me maqedonasit mirëpo ka kërkuar ...

Gjykata i caktoi një masë paraburgimi prej 30 ditëve, 30 të arrestuarve nga kumanova

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj- Në Gjykatën themelore Shkupi 1 Shkup, gjatë ditës së djeshme në disa grupe të ndara u dërguan 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale, me propozim të Prokurorisë publike për ...

Ja dhjetë dyshimet për aksionin policor në Kumanovë!

Albeu.com - 11.05.2015

Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin maqedonas Dokaz.mk se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

Fotoja që po bën bujë në rrjetet sociale

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj – Fotoja e një pjesëtari të forcave policore maqedonase po qarkullon me të madhe në rrjetet sociale. Fotoja e pjesëtarit të policisë pothuaj se është identike me personin e arrestuar që ...

Paraburgim për 39-të të arrestuarit në Kumanovë

Almakos - 11.05.2015

Prokuroria publike ka përfunduar me marrjen në pyetje të pjesëtarëve të grupit të armatosur dhe me ekspertizën në vendin e ngjarjes. Sot në mëngjes Prokurori publik nga Prokuroria themelore për krim ...

Prokuroria shqiptoi masë paraburgimi për 30 të arrestuarit në Kumanovë

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Kosova dërgon ROSU-n në kufi me Maqedoninë Kumanova zgjohet me shije lufte (Foto) Zaev: Kush dhe për çfarë qëllimi po destabilizon Maqedoninë? Një maqedonas përqafon shqiptarin: ...

Serbia i jep zjarr ndezjes së luftës në Maqedoni (Foto)

Lajmi.net - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

Policët nga Maqedonia dikush i vuri në “thertore”, grupi i armatosur ka folur serbisht, shumë dilema?!

Lajm - 11.05.2015

Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin "r evulucioner.mk " se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

Revolucioner: Policët në “thertore”, grupi i armatosur ka folur serbisht !?

Ina - 11.05.2015

Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin "r evolucioner.mk " se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

“Kumanova”, mes të arrestuarve një shqiptar nga Shqipëria

LajmiFundit - 11.05.2015

Policia maqedonase ka publikuar fotot e 6 personave të arrestuar nga grupi i të armatosurve, të cilët nga policia janë konsideruar si terrorista. Ndërkohë mes të arrestuave është edhe një shtetas ...

Mediat sërbe: Lufta e vërtetë në Maqedoni fillon me 12 maj?

Shqipmedia - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

30 ditë pararaburgim për 30 të arrestuarit në Kumanovë

Ina - 11.05.2015

Gjykata Themelore Shkupi 1 ka shqiptuar masën e paraburgimit për 30 personat e arrestuar në Kumanovë. Ata janë të dyshuar për vepër penale terrorizëm sipas nenit 313 për terrorizëm dhe kërcënim të ...

Fotoja nga Kumanova që po bën xhiro në rrjetet sociale (FOTO)

Ina - 11.05.2015

Kjo foto rrit edhe më shumë dilemat dhe dyshimet për gjithë atë që ndodhi mëngjesin e së shtunës në Lagjen e Trimave në Kumanovë ku në përleshjen e armatosur mes grupit të armatosur dhe policisë ...

30 ditë paraburgim të arrestuarve në Kumanovë

Albeu.com - 11.05.2015

Prokuroria Publike sot ju ka caktuar masën e paraburgimit 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale dhe që kanë të bëjnë me ngjarjet në Kumanovë. 30 personat gjatë ditës së djeshme në disa grupe ...

Ja dhjetë dyshimet për aksionin policor në Kumanovë!

Lajmi.net - 11.05.2015

Një pjesëtar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin maqedonas Dokaz.mk se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

Prokuroria shqiptoi masë paraburgimi për 30 të arrestuarit në Kumanovë

Lajm - 11.05.2015

Prokuroria Publike sot ju ka caktuar masën e paraburgimit 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale dhe që kanë të bëjnë me ngjarjet në Kumanovë. 30 personat gjatë ditës së djeshme në disa grupe ...

Prokuroria shqiptoi masë paraburgimi për 30 të arrestuarit në Kumanovë

Almakos - 11.05.2015

Prokuroria Publike sot ju ka caktuar masën e paraburgimit 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale dhe që kanë të bëjnë me ngjarjet në Kumanovë. 30 personat gjatë ditës së djeshme në disa grupe ...

Maqedoni, 30 ditë paraburgim të arrestuarve në Kumanovë

SOT - 11.05.2015

Prokuroria Publike sot u ka caktuar masën e paraburgimit 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale dhe që kanë të bëjnë me ngjarjet në Kumanovë. 30 personat gjatë ditës së djeshme në disa grupe të ...

Mediat serbe: Nesër nis lufta e vërtetë në Maqedoni, me mbështetjen e plotë të SHBA-ve

ikub - 11.05.2015

Mediat serbe kanë njoftuar se kanë informacione që ditën e nesërme më 12 maj do të nisë lufta e vërtetë në Maqedoni dhe se ajo do të bëhet me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kumanovës i kthehet qetësia

Evropaelire - 11.05.2015

Gjendja e sigurisë në Kumanovë është stabile dhe e qetë pas përfundimit të operacionit të forcave speciale të policisë kundër siç thuhet, "grupit terrorist që prezantohet si Ushtria Çlilimtare ...

Mediat serbe: Lufta e vërtetë në Maqedoni fillon me 12 maj?

Lajm - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

Reagon Gjermania pas konfliktit në Kumanovë

DW - 11.05.2015

Qeveria gjermane ka paralajmëruar nga shkallëzimi i situatës në Maqedoni, ajo po i ndjek me shqetësim zhvillimet në këtë vend, tha një zëdhënës. Ndërkohë NATO kërkon hetime transparente.

Mediat serbe: Lufta e vërtetë në Maqedoni fillon me 12 maj?

Almakos - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

Eurokomisioneri Johannes Hahn: Të zbardhet ngjarja e Kumanovës

Top Channel - 11.05.2015

Brukseli i kërkon Shkupit të zbardhë çfarë ndodhi këtë fundjavë në Kumanovë dhe shkaktarët të vihen para ...

Luftimet nuk armiqësojnë shqiptarët me maqedonasit, analistët: Organizatorët dështuan

Top Channel - 11.05.2015

Përleshja e armatosur në Kumanovë nuk ka armiqësuar mes tyre banorët shqiptarë dhe ata maqedonas të këtij ...

Hahn: Kumanova nuk duhet t'a tërheq vëmendjen nga kriza politike

Albeu.com - 11.05.2015

Komisari europian për zgjerim, Johanes Hahn , është shprehur sot për krizën në Maqedoni dhe për ngjarjet në Kumanovë, transmeton Agjencia Meta . "Të gjithë jemi të shqetësuar për atë që ndodhi gjatë ...

Mediat serbe tronditin qytetarët: Lufta e vërtetë në Maqedoni fillon më 12 maj, mbështetet nga SHBA

SOT - 11.05.2015

Gazetat kryesore të Serbisë kanë përshkruar ngjarjen e ndodhur në Kumanovë, duke dhënë informacione tronditëse për publikun. Sipas tyre, lufta e vërtetë në Maqedoni do të fillojë më 12 maj, ...

Institucionet dënojnë përfshirjen e shtetasve të Kosovës në incidentet në Maqedoni

Evropaelire - 11.05.2015

Përfaqësuesit më të lartë të institucioneve të Kosovës, kanë shprehur shqetësimet lidhur me zhvillimet e fundit në Maqedoni. Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri Isa ...

Maqedonia në faqet e para të shtypit francez

Idividi - 11.05.2015

paris, 11 maj 2015 (MIA) - Incidenti i armatosur në Kumanovë u gjend në faqet e para dhe në lajmet kryesore të mediumeve franceze, transmeton korrespondenti i MIA-s nga Parisi.

Kuvendi u shprehu nderime pjesëtarëve të vrarë të policisë në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 11 maj 2015 (MIA) - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot nuk e mbajti seancën e 47-të për shkak të shpalljes Ditë Zie në Republikën e Maqedonisë.

Tridhjetë ditë paraburgim për 30 anëtarët e grupit të armatosur të arrestuar në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 11 maj 2015 (MIA) - Gjykata Themelore e Shkupit 30-të të arrestuarve, anëtarë të grupit të armatosur i ka caktuar masë paraburgimi për 30 ditë.

E vërteta e Zhurnalit, dhe mjerimi i profesionit gazetaresk

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj - Për praninë e grupeve të armatosura në rajonin e Kumanovës e para raportoi Agjencia e lajmeve Zhurnal më datën 7 maj, 2015 “Zhurnal” raportoi për lëvizjen e një grupi të dyshimtë në ...

Ngjarjet në Kumanovë të paqarta edhe për Hahn: Palët dhe aktorët urgjentë të gjejnë përgjegjësin, mos shmangni ...

SOT - 11.05.2015

Komisari europian për zgjerim, Johanes Hahn, ka reaguar sot për krizën në Maqedoni dhe për ngjarjet në Kumanovë. Brukseli i kërkon Shkupit të zbardhë çfarë ndodhi këtë fundjavë në Kumanovë dhe ...

Ministri Hyseni: Di gjithçka për Kumanovën por s’mund t’ju tregoj

Lajmi.net - 11.05.2015

Edhe pse në përleshjet e armatosura në Kumanovë një pjesë e grupit të armatosur shqiptarë ishte nga Kosova, ministri i Brendshëm, Skënder Hyseni, nuk pranon të flasë për ta.

Hahn kërkon sqarime dhe përgjegjësi për Kumanovën

Ina - 11.05.2015

Komisionari i Bashkimit Evropian për politikën e fqinjësisë dhe negociatat për zgjerim, Johannes Hahn, gjatë një konference të mbajtur në Bruksel, ka shprehur shqetësimin për zhvillimet e fundit në ...

Mediat serbe: “Kumanova” u organizua nga SHBA

Top Channel - 11.05.2015

Konfliktin e armatosur në Kumanovë, ku u vranë të paktën 8 policë dhe 14 shqiptarë, sipas mediave serbe, e kanë planifikuar dhe organizuar SHBA-të, për të parandaluar projektin e tubacionit të gazit ...

Ministri Hyseni: Di gjithçka për Kumanovën por s’mund t’ju tregoj

Lajm - 11.05.2015

Edhe pse në përleshjet e armatosura në Kumanovë një pjesë e grupit të armatosur shqiptarë ishte nga Kosova, ministri i Brendshëm, Skënder Hyseni, nuk pranon të flasë për ta.

Ministri Hyseni: Di gjithçka për Kumanovën por s’mund t’ju tregoj

Almakos - 11.05.2015

Edhe pse në përleshjet e armatosura në Kumanovë një pjesë e grupit të armatosur shqiptarë ishte nga Kosova, ministri i Brendshëm, Skënder Hyseni, nuk pranon të flasë për ta.

Mediat serbe: Lufta e vërtetë në Maqedoni fillon me 12 maj?

Albeu.com - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

Hahn: Të zbardhet ngjarja e Kumanovës

ikub - 11.05.2015

Gjatë një konferencë të përbashkët me Presidentin e Gjeorgjisë, Komisioneri Johannes Hahn i pyetur për sa i përket asaj që ndodhi në Kumanovë, ka renditur tre pika në mesazhin e tij.

Kumanova, Zv/ministri grek: Situata nga moszbatimi i “Ohrit”

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Kumanovë, lista e personave të arrestuar Kurc do të kërkojë që Këshilli i BE-së të debatojë për Maqedoninë Han: Ngjarjet në Kumanovë të mos defukusojë vëmendjen nga kriza ...

Hyseni: E di çfarë po ndodh në Kumanovë, por nuk do të flas

Albeu.com - 11.05.2015

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni ka deklaruar në një intervistë për gazetën Tribuna se Institucionet e Sigurisë dhe të rendit i kanë bërë të gjitha veprimet e nevojshme në mënyrë qe ...

Ministri kosovar Hyseni prononcohet për ngjarjet në Kumanovë

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Fërçkoski: Konflikti në Maqedoni s’ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe” Kumanova, Zv/ministri grek: Situata nga moszbatimi i “Ohrit” Kumanovë, lista e personave të arrestuar Kurc ...

Kumanova, Zv/ministri grek: Situata nga moszbatimi i “Ohrit”

Almakos - 11.05.2015

Reagime të ndryshme kanë ardhur nga liderët botërorë për ngjarjen në Kumanovë, po ajo që bëri më shumë përshtypje ishte dhe reagimi i Athinës. Zëvendës ministri i jashtëm grek kritikoi qeverinë ...

MPB publikon videon e arrestimeve gjatë përleshjeve në Kumanovë (VIDEO)

Ina - 11.05.2015

MPB e Maqedonisë ka publikuar pamje nga përleshjet në Kumanovë dhe arrestimet përbrenda Lagjes së Trimave. Pamjet tregojnë arrestime të pjesëtarëve të grupit të armatosur dhe personave të tjerë, por ...

Mediet maqedonase publikojnë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë

Top Channel - 11.05.2015

Mediet maqedonase, duke iu referuar burimeve nga Ministria e Brendshme, raportojnë se janë arrestuar 4 nga 5 drejtuesit e supozuar të grupit të armatosur në ...

Kumanovë, ja policët maqedonas që humbën jetën gjatë luftimeve

SOT - 11.05.2015

Tetë policë maqedonas kanë mbetur të vdekur gjatë sulmit të armatosur dy ditor në Kumanovë. Mësohet se policët e vrarë gjatë luftimeve kanë qenë pjesë e njësisë speciale të policisë maqedonase, të ...

Publikohet videoja e parë e luftimeve në Kumanovë, MPB: Ja çfarë përmban regjistrimi 4 minuta e 6 sekonda (Video)

SOT - 11.05.2015

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka publikuar videon e parë të luftimeve në Kumanovë. Videoja e publikuar përmban një regjistrim prej 4 minuta e 6 sekonda.

Publikohet VIDEO e luftimeve të drejtpërdrejta në Kumanovë

Zhurnal - 11.05.2015

Publikohet VIDEO e luftimeve të drejtpërdrejta në Kumanovë © ...

Publikohet VIDEO e luftimeve të drejtpërdrejta në Kumanovë

Almakos - 11.05.2015

Ja videoja e plotë e MPB-së nga luftimet në Kumanovë Linku direkt per smartphone : ...

MPB maqedonase, publikon videon e përleshjeve në Kumanovë

ikub - 11.05.2015

Gjatë përleshjeve në Kumanovë mbetën të vrarë 22 persona. Ministria e Punëve të Brendshme maqedonase ka publikuar një video ku jepen disa nga fragmentet gjatë luftimeve.

Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikon një tjetër video nga përleshjet në Kumanovë

Top Channel - 11.05.2015

Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikoi një video të re rreth 4 minuta të gjatë, ku sipas saj shihet një pjesë e luftimeve mes forcave speciale dhe ‘grupit të armatosur’ në ...

Ja momenti kur policia arrestoi personat e grupit të armatosur (VIDEO)

Albeu.com - 11.05.2015

Policia maqedonase ka publikuar pak më parë një video me momente nga përplasjet në Kumanovë si dhe momentin e arrestimit të disa personave, që mendohet se janë antarë të grupit të armatosur .

Dy suharekasit e arrestuar në Kumanovë (FOTO)

Lajmi.net - 11.05.2015

Tashmë ka dalë një listë me emrat e të arrestuarve në Kumanovë, kurse në mesin e emrave janë edhe dy qytetarë të Suharekës. Gjithashtu në profilin e Facebook-ut të disa familjarëve shihen fotografi ...

Këta janë dy suharekasit e arrestuar në Kumanovë (Foto)

Lajm - 11.05.2015

Tashmë ka dalë një listë e cila është në disa portale dhe në listë figurojnë dy emra të suharekasve. Gjithashtu në Facebook disa familjarë shihen me fotografi duke i mbështetur ata që të jenë të ...

Paqartësi rreth ngjarjeve në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Autoritetet maqedonase e kanë quajtur operacionin e së shtunës dhe të dielës në Kumanovë kundër një grupi të armatosur, si më të vështirin ndonjëherë për forcat e sigurisë së vendit.

Këta janë 8 policët maqedonas të vrarë në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Autoritetet maqedonase sot pas përfundimit të aksionit dyditor në Kumanovë, ku policia maqedonase u përlesh me një grup të armatosur shqiptar, bënë të ditur edhe bilancin e viktimave.

Skenarë lufte në Maqedoni, 22 të vrarë në Kumanovë

Mapo - 11.05.2015

Skenarë lufte në Maqedoni, 22 të vrarë në Kumanovë Postuar më: 11 Maj 2015 07:33 Beteja mes ushtrisë dhe një grupi që e quan veten UÇK, por që nuk dihet nga se është motivuar, solli 22 të vrarë dhe ...

BE, SHBA, OSBE dhe NATO: Grupi i armatosur në Kumanovë, fenomen i izoluar

Ora news - 11.05.2015

Pas përfundimit të operacionit në Kumanovë me arrestimin e grupit të armatosur, ku mbetën të vrarë 22 persona, 8 prej të cilëve policë, ndërkombëtarët kanë dhënë deklaratën e tyre të përbashkët.

“Kumanova”, mes të arrestuarve një shqiptar nga Shqipëria

Ora news - 11.05.2015

Policia maqedonase ka publikuar fotot e 6 personave të arrestuar nga grupi i të armatosurve, të cilët nga policia janë konsideruar si terrorista. Ndërkohë mes të arrestuave është edhe një shtetas ...

“Tigrat” publikojnë fotografitë e tetë kolegëve të vrarë në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Njësia speciale ”Tigrat” kan postuar një foto nga kolegët e tyre që luftuan në Kumanovë. 8 policë mbetën të vrarë dhe 38 të plagosur nga sulmi i Kumanovës ku policia e Maqedonisë u ballafaqua me një ...

Shqiptari nga Kumanova që po i bën për vete maqedonasit

Panorama - 11.05.2015

Luftimet e fundit në Kumanovë po karakterizohen me shumë paqartësi dhe kanë nxitur reagime të shumta, që nga instancat më të larta evropiane deri te qytetarët e thjeshtë.

Shqiptari nga Kumanova që po i bën për vete maqedonasit (Video)

Botasot - 11.05.2015

Luftimet e fundit në Kumanovë po karakterizohen me shumë paqartësi dhe kanë nxitur reagime të shumta, që nga instancat më të larta evropiane deri te qytetarët e thjeshtë.

Nikoliq: Serbia e gatshme për ndihmë vëllazërore Maqedonisë

Koha.net - 11.05.2015

Kryetari dhe kryeministri i Serbisë Tomislav Nikoliq dhe Aleksandar Vuçiqi, pas konflikteve të armatosura në Kumanovë, u kanë dërguar telegrame përkrahëse e ”ngushëlluese”, kryetarit të Maqedonisë ...

Policët nga Maqedonia dikush i vuri në “thertore”, grupi i armatosur ka folur serbisht, shumë dilema?!

Botasot - 11.05.2015

Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin www.revulucioner.mk se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

Xhafer Zymberi, i vrarë në Kumanovë, në foton e profilit të Donika Kadës (Foto)

Botasot - 11.05.2015

Njëri prej personave të armatosur që mbetën të vrarë gjatë përleshjes me policinë është Xhafer Zymberi nga Gjakova, i dyshuar si njëri prej udhëheqësve të grupit të armatosur.

Shqiptari nga Kumanova apel për bashkëjetesë paqësore

ABC News - 11.05.2015

Luftimet e fundit në Kumanovë u karakterizohen me shumë paqartësi dhe kanë nxitur reagime të shumta, që nga instancat më të larta evropiane deri te qytetarët e thjeshtë.

Mes të arrestuarve në Kumanovë edhe një shqiptar i Shqipërisë

BalkanWeb - 11.05.2015

KUMANOVE- Policia maqedonase ka publikuar fotot e 6 personave të arrestuar nga grupi i të armatosurve, të cilët nga policia janë konsideruar si terrorista.

Xhafer Zymberi, pjesë e konfliktit në Kumanovë, në foton e profilit të Donika Kadës (FOTO)

Telegrafi - 11.05.2015

Njëri prej personave të armatosur që mbetën të vrarë gjatë përleshjes me policinë është Xhafer Zymberi nga Gjakova, i dyshuar si njëri prej udhëheqësve të grupit të armatosur.

Ku-ku...Kumanova ime?!

Botasot - 11.05.2015

1. Ku-ku...e imja Kumanova dardane në verilindje të Maqedonisë, po çka të gjeti në Ditën e madhe të Europës?! Po kush t’i përgjaki shqiptarët e tu etnik, vllaznit e mi të gjakut? Ç’ka i kie ata ...

Kumanova, zëri që duhet dëgjuar

Botasot - 11.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë, nxorën neë pah brishtësinë e thellë që mbretëron në ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Eshtë thënë shumë herë , nga analistë vendor dhe të huaj se Maqedonia ...

Policia dhe ushtria maqedonase luftuan mes vete e jo me UÇK-në!

Botasot - 11.05.2015

Publicisti i njohur nga Kosova, Baton Haxhiu rrëfen se gazetari nga Zvicra, Xhemajl Ahmeti me një ekip ndërkombëtar e kanë vëzhguar për së afërmi fillimin e aksionit policor në Kumanovë që ka filluar ...

Kumanova u shndërrua në tmerr

Botasot - 11.05.2015

Llahtarin dhe tmerrin që përjetuan banorët e Kumanovës është tronditje e thellë, dhembje. Një grup i vogël banditësh, të pashpirt, të paguar dhe të mashtruar, të thirrur në UCK, tmerruan dhe sakatuan ...

30 ditë paraburgim për 30 të arrestuarit në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Në Gjykatën themelore Shkupi 1 Shkup, gjatë ditës së djeshme në disa grupe të ndara u dërguan 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale, me propozim të Prokurorisë publike për krimin e organizuar ...

Fotoja që po bën bujë në rrjetet sociale (Foto)

Botasot - 11.05.2015

Fotoja e një pjesëtari të forcave policore maqedonase po qarkullon me të madhe në rrjetet sociale. Fotoja e pjesëtarit të policisë pothuaj se është identike me personin e arrestuar që sipas policisë ...

Paraburgim 30 ditësh për 30 të arrestuar në Kumanovë

Koha.net - 11.05.2015

Shkup, 11 maj- Në Gjykatën Themelore Shkupi 1, gjatë ditës së djeshme në disa grupe të ndara u dërguan 30 persona të arrestuar për ngjarjet në Kumanovë, sipas Zhurnalit, të dyshuar për shumë vepra ...

Serbia i jep zjarr ndezjes së luftës në Maqedoni (Foto)

Botasot - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

Fotoja nga Kumanova që po bën xhiro në rrjetet sociale

Koha.net - 11.05.2015

Shkup, 11 maj – Fotoja e një pjesëtari të forcave policore maqedonase po qarkullon me të madhe në rrjetet sociale. Fotoja e pjesëtarit të policisë, siç transmeton Zhurnal, pothuaj se është identike ...

Ngjajshmëria e policit maqedonas me të arrestuarin. Ja fotoja që po bën xhiro në web!

BalkanWeb - 11.05.2015

KUMANOVE- Fotoja e një pjesëtari të forcave policore maqedonase po qarkullon dhe po bën bujë të madhe në rrjetet sociale. Kjo pasi, fotoja e tij është pothuajse identike me personin e arrestuar, që ...

Ja dhjetë dyshimet për aksionin policor në Kumanovë!

Panorama - 11.05.2015

Një pjesëtar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin maqedonas Dokaz.mk se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

Ja dhjetë dyshimet për aksionin policor në Kumanovë!

BalkanWeb - 11.05.2015

KUMANOVE-Një pjesëtar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin maqedonas Dokaz.mk se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

Kumanova, 30 ditë burg për të arrestuarit mes tyre shqiptari me banim në Gjermani

Ora news - 11.05.2015

Tridhjetë ditë paraburgim është masa e sigurisë për 30 anëtarët e e arrestuar të të ashtuquajturit grupit terrorist që u arrestuan gjatë aksionit në Kumanovë dje më 10 maj 2015.

Hahn: Ngjarjet në Kumanovë të mos shfrytëzohen për tensione etnike

VOA - 11.05.2015

Komisinari i BE-së për fqinjësi dhe politika të zgjerimit Johannes Hahn tha se ngjarjet në Kumanovë nuk duhet të lënë nën hije situatën e brendshme politike Komisionari i Bashkimit Evropian për ...

Mediat serbe: Nesër nis lufta e vërtetë në Maqedoni, bëhet me mbështetjen e plotë të SHBA

Panorama - 11.05.2015

Gazetat kryesore të Beogradit, sot në faqet e para të tyre janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke njoftuar se kanë informacione se lufta e vërtetë në Maqedoni do të fillojë më 12 maj (nesër), ...

Kuvendi u shprehu nderime pjesëtarëve të vrarë të policisë në Kumanovë

Yll Press - 11.05.2015

Deputetët me një minutë heshje i shprehën respekt tetë pjesëtarëve të policisë të cilët u vranë në aksionin e djeshëm në Kumanovë. Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot nuk e mbajti seancën e 47-të ...

Eurokomisioneri për zgjerimin në BE Johannes Hahn reagon për Maqedoninë

ABC News - 11.05.2015

Eurokomisioneri për zgjermin në Bashkimin Europian Johanes Hahn reagoi për situatënnë Maqedoni. Në nëj konferencë për shtyp ai u shpreh se sumi në Kumanovë nuk duhet të pëdoret për të nxitur konflikt.

Çfarë do ndodhë nesër në Maqedoni?

Mapo - 11.05.2015

Çfarë do ndodhë nesër në Maqedoni? Postuar më: 11 Maj 2015 13:45 Tridhjetë ditë paraburgim është masa e sigurisë për 30 anëtarët e të ashtuquajturit grupit terrorist, që u arrestuan gjatë aksionit në ...

Aksioni policor, Rama kërkon hetim transparent

Yll Press - 11.05.2015

Qeveria e Shqipërisë i bën thirrje qeverisë dhe autoriteteve ligj zbatuese në Maqedoni që të mundësojnë dhe kryejnë një hetim të thellë, të shpejtë, të plotë e transparent, në funksion të së vërtetës ...

Fotografia që po bën xhiron e rrjeteve sociale

ABC News - 11.05.2015

Fotografia e një pjesëtari të forcave policore maqedonase po qarkullon në rrjetet sociale. Fotografia e pjesëtarit të policisë, siç transmeton Zhurnal, pothuaj se është identike me personin e ...

Mediat serbe: Nesër nis lufta e vërtetë në Maqedoni, bëhet me mbështetjen e plotë të SHBA

BalkanWeb - 11.05.2015

SERBI -Gazetat kryesore të Beogradit, sot në faqet e para të tyre janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke njoftuar se kanë informacione se lufta e vërtetë në Maqedoni do të fillojë më 12 maj ...

Fotoja nga Kumanova që po bën xhiro në rrjetet sociale

Mapo - 11.05.2015

Fotoja nga Kumanova që po bën xhiro në rrjetet sociale Postuar më: 11 Maj 2015 14:44 Fotoja e një pjesëtari të forcave policore maqedonase po qarkullon në rrjetet sociale.

Maqedoni, çdo gjë që dimë rreth terrorit në Kumanovë

Ora news - 11.05.2015

Në operacionin e zhvilluar në Kumanovë kundra grupit të armatosur, 22 persona mbetën të vrarë, tetë prej të cilëve ishin oficerë policie ndërsa 14 të tjerët, ishin anëtarë të grupit terrorist.

Reagon Gjermania pas konfliktit në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Pas konfliktit të përgjakshëm në fundjavë në Maqedoni reagon edhe qeveria gjermane. Ajo ka paralajmëruar nga përkeqësimi i gjendjes aktuale labile politike.

Hyseni: E kemi situatën nën kontroll

Telegrafi - 11.05.2015

Kosova është e sigurt dhe situata është nën kontroll. Kështu ka deklaruar për Gazetën Tribuna, ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni. Ai ka thënë se institucionet e Sigurisë dhe të rendit i ...

Kumanova, Zv/ministri grek: Situata nga moszbatimi i "Ohrit"

Botasot - 11.05.2015

Reagime të ndryshme kanë ardhur nga liderët botërorë për ngjarjen në Kumanovë, po ajo që bëri më shumë përshtypje ishte dhe reagimi i Athinës. Zëvendës ministri i jashtëm grek kritikoi qeverinë ...

Rikthehet qetësia në qytetin e shkatërruar të Maqedonisë

BalkanWeb - 11.05.2015

MAQEDONI- Banorët u lejuan të rikthehen në shtëpitë e tyre në lagjen e Trimave të Kumanovë, (njohur nga maqedonasit si lagjja Divo Naselje) të hënën pas luftimeve të përgjakshme të fundjavës, që la ...

30 ditë paraburgim për të arrestuarit në përleshjet në Kumanovë

ABC News - 11.05.2015

Gjykata Themelore në Shkup i caktoi masën e paraburgimit 30 ditor- 30 anëtarëve të grupit të armatosur të arrestuar në aksionin dyditor policor në qytetin e Kumanovës.

Kumanovë, shkatërrimet nga përleshjet e të shtunës

VOA - 11.05.2015

Banorët e qytetit të Kumanovës, të befasuar nga ajo që ndodhi këtë fundjavë, sot dolën për të vlerësuar dëmet e shkaktuara nga operacioni i policisë në të cilin u vranë 22 njerëz duke thelluar edhe ...

“Kumanova”, prokuroria akuzon për terrorizëm 30 persona. UÇK: S’jemi dorëzuar, luftë deri në ribashkim të shqiptarëve ...

Panorama - 11.05.2015

UPDATE/ Prokurorët në Maqedoni thonë se kanë akuzuar 30 persona për vepra që lidhen me terrorizmin, pas përleshjeve vdekjeprurëse në qytetin verior të Kumanovës, raporton BBC.

Ministri i Brendshëm i Kosovës: Di gjithçka për Kumanovën, por s’mund të flas

Mapo - 11.05.2015

Ministri i Brendshëm i Kosovës: Di gjithçka për Kumanovën, por s’mund të flas Postuar më: 11 Maj 2015 18:32 Kosova është e sigurt dhe situata është nën kontroll.

Këta janë tetë policët e vrarë në Kumanovë

BalkanWeb - 11.05.2015

MAQEDONI- Konflikti i armatosur dy ditor në Kumanovë ka lënë të vdekur gjithsej nëntë policë të policisë maqedonase. Policët, të cilët u vranë gjatë luftimeve kanë qenë pjesë e njësisë speciale të ...

Ky është Valdet Zekaj nga Peja i arrestuar në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Njëri nga të arrestuarit në Kumanovë është edhe Valdet Zekaj, nga Peja. Indeksonline mëson se ai është i arrestuar në luftimet në Kumanovë të Maqedonisë, dhe emri i tij figuron në listën e Ministrisë ...

MPB maqedonase publikon videon e luftimeve në Kumanovë

BalkanWeb - 11.05.2015

KUMANOVE- Ministria e Punëve të Brendshme maqedonase ka publikuar sot një video, në të cilën tregohen momente nga luftimi në Kumanovë, në të cilin mbetën të vrarë 22 persona.

Maqedoni akuza për terrorizëm

VOA - 11.05.2015

Autoritetet maqedonase njoftuan se tridhjetë pjesëmarrës të grupit të armatosur në Kumanovë, janë marrë në pyetje nga organet hetuese dhe atyre u është caktuar masa e paraburgimit prej tridhjetë ...

Video e MPB-së nga aksioni në Kumanovë

Yll Press - 11.05.2015

Publikohet VIDEO e luftimeve të drejtpërdrejta në Kumanovë Publikohet VIDEO e luftimeve të drejtpërdrejta në ...

MPB maqedonase publikon videon e arrestimeve në Kumanovë

Mapo - 11.05.2015

MPB maqedonase publikon videon e arrestimeve në Kumanovë Postuar më: 11 Maj 2015 20:22 MPB e Maqedonisë ka publikuar pamje nga përleshjet në Kumanovë dhe arrestimet përbrenda Lagjes së Trimave.

​Dy suharekasit e arrestuar në Kumanovë (Foto)

Botasot - 11.05.2015

Tashmë ka dalë një listë me emrat e të arrestuarve në Kumanovë, ku në mesin e emrave janë edhe dy persona të Suharekës. Gjithashtu në profilin e facebook-ut të disa familjarëve shihen fotografi duke ...

Momenti i dorëzimit të grupit të armatosur në Kumanovë

ABC News - 11.05.2015

Policia maqedonase publikoi një video të aksionit kundër grupit të armatosur në Maqedoni. Në pamjet e filmuara transmetohet një pjesë e aksionit të policisë, moment i dorëzimit të grupit të armatosur ...

Këta janë dy suharekasit e arrestuar në Kumanovë (Foto)

Telegrafi - 11.05.2015

Tashmë ka dalë një listë e cila është në disa portale dhe në listë figurojnë dy emra të suharekasve. Gjithashtu në Facebook disa familjarë shihen me fotografi duke i mbështetur ata që të jenë të ...

Media italiane: Maqedonia thotë se shqiptarët duan një “Republikë të Ilirisë”, po përsëritet skenari ukrainas

Panorama - 11.05.2015

Përsëritet në Maqedoni skenari ukrainas. Po kthehen në shtëpi banorët lokalë, shumica shqiptarë të Kumanovës, qytet maqedonas në kufi me Serbinë dhe Kosovën, të cilët i ishin larguar dhunës, raporton ...

Ministri Hyseni: Di gjithçka për Kumanovën por s’mund t’ju tregoj

Botasot - 11.05.2015

Edhe pse në përleshjet e armatosura në Kumanovë një pjesë e grupit të armatosur shqiptarë ishte nga Kosova, ministri i Brendshëm, Skënder Hyseni, nuk pranon të flasë për ta.

“Nesër fillon lufta e vërtetë në Maqedoni”

Mapo - 11.05.2015

“Nesër fillon lufta e vërtetë në Maqedoni” Postuar më: 11 Maj 2015 21:10 ​Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, ...

Shtetas kosovarë të përfshirë në konfliktin e Kumanovës

ABC News - 11.05.2015

Dyshohet se te perfshire ne luftimet e Kumanoves kishte edhe shtetas kosovare. Familjaret e njerit prej tyre, edhe pse nuk e kane te konfirmuar vendndodhjen e tij e justifikojne pjesmarrjen e djalit ...

Në kufirin Kosovë - Maqedoni, situatë e qetë

Koha.net - 11.05.2015

Gjendja e sigurisë në zonën kufitare të Kosovës me Maqedoninë gjatë ditës së sotme ishte e qetë. Zyrtarët e Policisë së Kosovës kanë bërë të ditur se kontrolli në kalimin kufitar me Maqedoninë është ...

Lufta në Maqedoni shqetësim për shtetet fqinje

Telegrafi - 11.05.2015

Politikanët dhe shefat e sigurisë në Kosovë, Serbi, Bullgari dhe Shqipëri kanë shprehur shqetësime rreth përplasjeve të fundjavës në Maqedoni dhe mundësinë e destabilizimit të rajonit.

Ja të arrestuarit në Kumanovë, mes tyre një shqiptar nga Shqipëria

Gazeta Dita - 11.05.2015

Policia maqedonase ka publikuar fotot e 6 personave të arrestuar nga grupi i të armatosurve, të cilët nga policia janë konsideruar si terrorista. Ndërkohë mes të arrestuave është edhe një shtetas ...

FOTOT/ Mes të arrestuarve në Kumanovë, edhe një shqiptar i Shqipërisë

Gazeta Tema - 11.05.2015

Policia maqedonase ka publikuar fotot e 6 personave të arrestuar nga grupi i të armatosurve, të cilët nga policia janë konsideruar si terrorista. Ndërkohë mes të arrestuave është edhe një shtetas ...

Edhe një shqiptar nga Shqipëria mes të arrestuarve në Maqedoni. Ministria e jashtme: Do interesohemi

Respublica - 11.05.2015

Mes gjashtë të arrestuarve nga grupi i të armatosurve që policia maqedonase i ka cilësuar terroristë, është edhe një shtetas shqiptar nga Shqipëria. Njoftimin e bëri Ivo Kotevski, zëdhënësi i ...

Policët nga Maqedonia dikush i vuri në “thertore”, grupi i armatosur ka folur serbisht, shumë dilema?!

Tetova Sot - 11.05.2015

Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin www.revulucioner.mk se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ...

A tregon kjo foto mashtrimin e qeverisë maqedonase për aksionin në Kumanovë?!

Gazeta Tema - 11.05.2015

Fotoja e një pjesëtari të forcave policore maqedonase po qarkullon me të madhe në rrjetet sociale. Fotoja e pjesëtarit të policisë, siç transmeton Zhurnal, pothuaj se është identike me personin e ...

Maqedoni: Të arrestuarve nga 30 ditë paraburgim

InfoGlobi - 11.05.2015

Prokuroria Publike sot ju ka caktuar masën e paraburgimit 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale dhe që kanë të bëjnë me ngjarjet në Kumanovë. 30 personat gjatë ditës së djeshme në disa grupe ...

Fotoja e “çuditshme”, a është i njëjti njeri ushtari komando maqedonas me “terroristin” e arrestuar shqiptar?

Respublica - 11.05.2015

Ç’po ngjet realisht në Maqedoni? Ndërsa dje disa analistë të Kosovës dhe Maqedonisë po nënvizonin mundësinë që shërbime të huaja sekrete të kenë gisht në ngjarjen e Kumanovës, apo që Gruevski ta ketë ...

Mediat sërbe: Lufta e vërtetë në Maqedoni fillon me 12 maj?

Tetova Sot - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në ballinat e tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

Kumanova, ja shqiptari që erdhi nga Shqipëria e luftoi me UÇK

Shqiptarja - 11.05.2015

MAQEDONI - Në mesin e 30 personave të arrestuar pas sulmit në ‘Lagjen e Trimave’ në Kumanovë të Maqedonisë është dhe një shqiptar nga Shqipëria. Sipas mediave maqedonase Genc Sefa është shqiptari i ...

Kjo foto rrit dyshimet mbi ngjarjen e Kumanovës

Durres Lajm - 11.05.2015

Kjo foto që po qarkullon së fundmi në rrjetet sociale, mund të jetë një tjetër provë që konflikti i armatosur në Kumanovë mund të jetë një sajesë e qeverisë maqedonase.

Mediat serbe: Sot nis lufta në Maqedoni, mbështetet nga SHBA

Shqiptarja - 11.05.2015

Fillimi i një lufte në Maqedoni duket të jetë me interes për Serbinë. Gazetat kryesore të Beogradit, sot në faqet e para të tyre, janë marrë me atë që ndodhi në Kumanovë, duke shkuar deri atje, sa të ...

Kumanova, Zv/ministri grek: Situata nga moszbatimi i "Ohrit"

Shqiptarja - 11.05.2015

TIRANË - Reagime të ndryshme kanë ardhur nga liderët botërorë për ngjarjen në Kumanovë, po ajo që bëri më shumë përshtypje ishte dhe reagimi i Athinës.

Shtypi serb lodron në spekulime: Nesër fillon lufta reale në Maqedoni, ka urdhëruar SHBA me synimin për të bllokuar një ...

Respublica - 11.05.2015

Lufta e vërtetë në Maqedoni do të fillojë nesër më 12 maj nesër, me mbështetjen e Amerikës. Kështu hapet gazeta serbe “Kurir”. Kjo media, e njohur për kontaktet me shërbimet sekrete të Beogradit i ...

Media serbe: ‘Kumanova’ u organizua nga SHBA

Gazeta Dita - 11.05.2015

Konfliktin e armatosur në Kumanovë, ku u vranë të paktën 8 policë dhe 14 shqiptarë, sipas mediave serbe, e kanë planifikuar dhe organizuar SHBA-të, për të parandaluar projektin e tubacionit të gazit ...

Hije dyshimi mbi operacionin në Kumanovë

Vision Plus - 11.05.2015

Kreu i grupit te pretenduar si terrorist nga qeveria në Shkup, që akuzohet se do të kryente disa sulme ndaj institucioneve maqedonase, është Ifran Luftiu me profesion berber në Kumanovë, ndërsa të ...

MPB publikon videon e arrestimit të grupit armatosur në Kumanovë (VIDEO)

Tetova Sot - 11.05.2015

MPB ka publikuar edhe një video tjetër gjatë arrestimit të grupit të armatosur. Ky sipas policisë dje janë arrestuar 30 persona, të cilët sot nga gjykata u është shpallur masa e paraburgimit prej 30 ...

Këta janë tetë policët e vrarë në Kumanovë

Tetova Sot - 11.05.2015

Konflikti i armatosur dy ditor në Kumanovë ka lënë të vdekur gjithsej nëntë policë të policisë maqedonase. Policët të cilët u vranë në gjatë luftimeve kanë qenë pjesë e njësisë speciale të policisë ...

(VIDEO) Lufta në rrugët e Kumanovës, MPB e Maqedonisë publikon pamjet

Gazeta Dita - 11.05.2015

­ Ministria e Punëve të Brendshme maqedonase ka publikuar sot një video, në të cilën tregohen momente nga luftimi në Kumanovë, në të cilin mbetën të vrarë 22 persona.

Ministri Hyseni: Di gjithçka për Kumanovën por s’mund t’ju tregoj

Tetova Sot - 11.05.2015

Edhe pse në përleshjet e armatosura në Kumanovë një pjesë e grupit të armatosur shqiptarë ishte nga Kosova, ministri i Brendshëm, Skënder Hyseni, nuk pranon të flasë për ta.

VIDEO/ Ministria e Brendshme maqedonase publikon pamjet e “luftës” në Kumanovë

Gazeta Tema - 11.05.2015

Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka publikuar pamjet e para filmike nga ngjarja e Kumanovës, ku tregohet përleshja e forcave speciale maqedonase me grupin e armatosur, arrestimi i disa prej tyre, ...

Ministria e Brendshme e Maqedonisë, publikon videon në Kumanovë

Vision Plus - 11.05.2015

Ministria e Brendshme Maqedonase ka publikuar nje video qe tregon ndërhyrjet e forcave speciale ne Kumanovë. Video rreth 3 minuta, sipas Ministrisë se Brendshme është realizuar ne momentin final te ...

Këta janë dy suharekasit e arrestuar në Kumanovë (Foto)

Tetova Sot - 11.05.2015

Tashmë ka dalë një listë e cila është në disa portale dhe në listë figurojnë dy emra të suharekasve. Gjithashtu në Facebook disa familjarë shihen me fotografi duke i mbështetur ata që të jenë të ...

Kumanova e shkatërruar, qindra banorë të pastrehë (VIDEO)

Tetova Sot - 11.05.2015

Dhjetëra shtëpi rezultojnë të shkatërruara nga bombardimet në Kumanovë dhe qindra banorë janë të pastrehë. Pas luftimeve 30 orëshe me grupin e armatosur, janë arrestuar gjithsejt 28 persona prej të ...

Nuk e kemi luksin të qëndrojmë si spektatorë në Kumanovë

Gazeta Tema - 11.05.2015

Nga Skënder Minxhozi Publicisti i njohur Kim Mehmeti shprehej sot se ky i Kumanovës, duhet të jetë me shumë gjasë konflikti më i habitshëm që ka ndodhur ndonjëherë.

Momenti i arrestimit të rebelëve të Kumanovës. Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikon pamjet (Video)

Respublica - 11.05.2015

Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka publikuar pamje të luftimeve në Kumanovë dhe momentin e arrestimit të disa peraonave nga grupi i armatosur. Në video nuk dallohen qartë fytyrat e personave që i ...

Në kufirin Kosovë – Maqedoni, situatë e qetë

Tetova Sot - 11.05.2015

Zyrtarët e Policisë së Kosovës kanë bërë të ditur se kontrolli në kalimin kufitar me Maqedoninë është shtuar, derisa konfirmojnë se lëvizja e qytetarëve është dukshëm më e vogël.

Azem Vllasi: Ngjarjet në Kumanovë janë të drejtuara kundër shqiptarëve dhe opozitës maqedonase

Shprehja - 11.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë, në Maqedoni, janë tregues se është duke u zbatuar një skenar i errët i strukturave sekrete të huaja, me përkrahjen e autoriteteve shtetërore maqedonase, kundër ...

Baton Haxhiu: Pse Gruevski ka vendosur të vrasë?

Shprehja - 11.05.2015

Një deja-vu konflikti për të mbetur në pushtet. Ky është Gruevski. Një diktator i përmendoreve që po vret për të mbetur një hero vrasës. Nga Baton Haxhiu Një skenar i njohur.

Prokuroria shqiptoi masë paraburgimi për 30 të arrestuarit në Kumanovë

Shprehja - 11.05.2015

Prokuroria Publike sot ju ka caktuar masën e paraburgimit 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale dhe që kanë të bëjnë me ngjarjet në Kumanovë. 30 personat gjatë ditës së djeshme në disa grupe ...

Paraburgim 30 ditësh për 30 të arrestuarit në Kumanovë

Kosova Live - 11.05.2015

Gjykata Themelore Shkupi 1 ka shqiptuar masën e paraburgimit për 30 personat e arrestuar në Kumanovë. Ata janë të dyshuar për vepër penale terrorizëm sipas nenit 313 për terrorizëm dhe kërcënim të ...

30 ditë paraburgim të arrestuarve në Kumanovë

Republika - 11.05.2015

Prokuroria Publike sot ju ka caktuar masën e paraburgimit 30 persona të dyshuar për shumë vepra penale dhe që kanë të bëjnë me ngjarjet në Kumanovë. 30 personat gjatë ditës së djeshme në disa grupe ...

MPB e Maqedonisë publikon videon e luftimeve në Kumanovë (Video)

Kosova Live - 11.05.2015

Nga ngjarjet e që ndodhën në fundjavë në Kumanovë të Maqedonisë, përveç se janë humbur 22 jetë njerëzish, gjatë do të mbeten të pashlyera gjurmët luftës që zgjati më shumë se 24 orë.

Shumë dilema dhe dyshime për aksionin policorë në Kumanovë

Vatra - 11.05.2015

Një pjestar i policisë maqedonase ka deklaruar për portalin www.dokaz.mk se se një nga kolegët polic i plagosur në Kumanovë ka thënë se grupi i armatosur ka qenë tepër i stërvitur mirë ushtarakisht ...

Paraburgim për 30-të të arrestuarit në Kumanovë

Radio Vala - 11.05.2015

Prokuroria publike njoftoi para pak çastesh se ka propozuar masën e paraburgimit për 30 persona, anëtarë të grupit të armatosur që morën pjesë në përleshjet e Kumanovës, njofton TV ALSAT-M.