TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën

Yll Press - 19.04.2014

Planeti është zbuluar nga teleskopi i NASA-s, Kepler dhe është pagëzuar me emrin Kepler 186f. Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar planetin më të ngjashëm për nga madhësia dhe forma me Tokën, i cili ...

Zbulohet “kushëriri” i Tokës

Gazeta Dita - 19.04.2014

As i madh e as i vogël. Jo shumë i nxehtë por as shumë i ftohtë. Bëhet fjalë për një planet të ri të sapo zbuluar që duket i përshtatshëm për të jetuar, thonë disa astronomë nga vende të ndryshme.

Zbulohet një tokë tjetër, quhet Kepler-186f

Kosova Live - 19.04.2014

Teleskopi Kepler i NASA-s ka zbuluar një sërë planetësh “alien” mirëpo asnjëra nuk ka qenë si toka, por kjo tashmë ka ndryshuar. Sot agjencia ka publikuar që Kepler-186f është planeti i parë me ...

NASA zbulon planetin ‘kushëri’ të Tokës

Shekulli - 18.04.2014

NASA njoftoi të enjten se ka zbuluar një planet, i cili ndodhet jashtë sistemit diellor dhe ka një madhësi të afërt me të Tokës. Elisa Quintana, hulumtuesja kryesore në Qendrën e Kërkimeve të NASA-s, ...

Zbulohet planeti “kushëri” i Tokës (video)

Gazeta Start - 18.04.2014

Për herë të parë, shkencëtarët kanë zbuluar një planet në zonën jashtë sistemit tonë diellor. Ky planet, mendohet të jetë “kushëriri Tokës” pasi në të mund të ketë ujë të lëngshme dhe kushte për jetë.

Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën

Portalb - 18.04.2014

Astronomët thonë se kanë zbuluar një planet të largët që ngjan shumë me Tokën. Planeti, për rreth 10 për qind më i madh se Toka, është zbuluar nga teleskopi orbital i NASA-s, Kepler.

Shkencëtarët zbulojnë planetin që i ngjan Tokës (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 18.04.2014

Për dekada të tëra, astronomët kanë kërkuar për një planet jashtë sistemit tonë diellor, që i ngjan Tokës. Por tani ata kanë zbuluar një planet sa madhësia e Tokës, që rrotullohet rreth një dielli ...

NASA zbulon planetin ‘kushëri’ të Tokës – FOTO

Shqipmedia - 18.04.2014

NASA njoftoi të enjten se ka zbuluar një planet, i cili ndodhet jashtë sistemit diellor dhe ka një madhësi të afërt me të Tokës. Elisa Quintana, hulumtuesja kryesore në Qendrën e Kërkimeve të NASA-s, ...

Zbulohet nje planet i ngjashem me Token !

Urban - 18.04.2014

Astronomët thonë se kanë zbuluar një planet të largët që ngjan shumë me Tokën. Planeti, për rreth 10 për qind më i madh se Toka, është zbuluar nga teleskopi orbital i NASA-s, Kepler.

Zbulohet planeti “si Toka”

Top Channel - 18.04.2014

Zbulohet planeti “si Toka” 18/04/2014 Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar planetin më të ngjashëm për nga madhësia dhe forma me Tokën, i cili me shumë gjasa, sipas tyre strehon jetë.

Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën

BalkanWeb - 18.04.2014

SHBA- Astronomët thonë se kanë zbuluar një planet të largët që ngjan shumë me Tokën. Planeti, për rreth 10 herë më i madh se Toka, është zbuluar nga teleskopi orbital i NASA-s, Kepler.

Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën

Zeri - 18.04.2014

Astronomët thonë se kanë zbuluar një planet të largët që ngjan shumë me Tokën. Planeti, për rreth 10 për qind më i madh se Toka, është zbuluar nga teleskopi orbital i NASA-s, Kepler.

Zbulohet planeti i ngjashëm me tokën!

Panorama - 18.04.2014

Astronomët pohojnë se kanë zbuluar për herë të parë një planet me madhësinë e tokës në “zonën e banueshme” afër një ylli qendror. Uji në këtë botë të largët mund të jetë i lëngshëm, pohojnë ...

Planet i ri me përmasa sa Toka

VOA - 18.04.2014

As i madh e as i vogël. Jo shumë i nxehtë por as shumë i ftohtë. Bëhet fjalë për një planet të ri të sapo zbuluar që duket i përshtatshëm për të jetuar, thonë disa astronomë nga vende të ndryshme.

Zbulohet planeti i banuar, i përafërt me Tokën

TechSot - 18.04.2014

Zbulohet planeti i banuar, i përafërt me Tokën April 18, 2014 9:01 am Category: Shkence Leave a comment A+ / A- Për herë të parë, shkencëtarët kanë zbuluar një planet me të njëjtën madhësi me Tokën.

Zbulohet ‘kushëriri’ i Tokës, planeti shkëmbor që mund të ketë ujë (FOTO)

Gazeta Idea - 18.04.2014

Është zbuluar planeti i parë shkëmbor i ngjashëm me Tokën, ku mund të rrjedhë ujë i lëngshëm, një kusht ky themelor për të akomoduar format e jetës. Planeti i ngjashëm me Tokën Sipas NASA-s planeti ...

NASA zbulon planetin kusheri te Tokes

Shqiperia - 18.04.2014

NASA njoftoi të enjten se ka zbuluar një planet, i cili ndodhet jashtë sistemit diellor dhe ka një madhësi të afërt me të Tokës. Elisa Quintana, hulumtuesja kryesore në Qendrën e Kërkimeve të NASA-s, ...

5 gjëra që duhet të dini për Kepler-186f

InfoGlobi - 18.04.2014

Planeti i sapo zbuluar nga skencëtarët, për të cilin flitet se ka jetë, nuk është i vetmi i atij lloji. Planeti i quajtur Kepler-186f, megjithëse s’është i vetmi për të cilin flitet se ka jetë, ai ...

Zbulohet planeti më i ngjashëm me tokën

Vision Plus - 18.04.2014

Astronomët kanë zbuluar planetin që ngjan më së shumti me Tokën, nga të gjithë planetët e tjerë të studiuar deri më tani. Rruzulli i gurtë, i quajtur “Kepler 186f” ka përmasa të afërta me Tokën dhe ...

Zbulohet “binjaku” i Tokës

Durres Lajm - 18.04.2014

– Sateliti Kepler, i hedhur në hapësirë nga NASA në mars të vitit 2009, ka bërë një zbulim sensacional. Ai ka zbuluar se një planet rreth 500 vite dritë larg sistemit tonë diellor mund të ketë ujë, ...

Toka me një planet simotër ku ka jetë!

AMA-News - 18.04.2014

Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar planetin më të ngjashëm për nga madhësia dhe forma me Tokën, i cili me shumë gjasa, sipas tyre strehon jetë. Planeti është zbuluar nga teleskopi i NASA-s, Kepler ...

Zbulimi i shekullit: Zbulohet një trup qiellor i ngjashëm me tokën

Shkupi24 - 18.04.2014

Shkencëtarët kanë bërë të ditur se kanë arritur të zbulojnë një trup qiellor të ngjashëm me tokën. Hulumtimi është publikuar në revistën “Science”. Planeti shkëmbor është zbuluar nga teleskopi ...

Zbulohet planeti “si Toka”

Gazeta Shqip - 18.04.2014

Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar planetin më të ngjashëm për nga madhësia dhe forma me Tokën, i cili me shumë gjasa, sipas tyre strehon jetë. Planeti është zbuluar nga teleskopi i NASA-s, Kepler ...

Zbulohet planeti që ngjan me Tokën

AlbanianScreen - 18.04.2014

SHBA - Astronomët thonë se kanë zbuluar një planet të largët që ngjan shumë me Tokën. Planeti, rreth 10 për qind më i madh se Toka, është zbuluar nga teleskopi orbital i NASA-s, Kepler.

Zbulohet një planet "kushëri" me Tokën

Lajmi.net - 17.04.2014

Për herë të parë shkencëtarët kanë zbuluar një planet të madhësisë së Tokës që rrotullohet rreth yllit (diellit) të saj. Ky “kushëri” i Tokës mbase ka edhe ujë të rrjedhshëm dhe kushte të vërteta për ...

Shkencëtarët: Kemi edhe një Tokë

InfoGlobi - 17.04.2014

Shkencëtarët për shumë dekada kanë kërkuar jashtë sistemit diellor një planet të ngjashëm me Tokën në të cilën do të kishte jetë, por ata të enjten se kanë gjetur një planet 1.1 herë më të madh se ...

Zbulohet një planet i ngjajshëm me Tokën

Tetova Sot - 17.04.2014

NASA deklaroi zyrtarisht zbulimin e një planeti të banueshëm në orbitë pranë një ylli, në një distancë e cila i ka të gjitha kushtet për praninë e ujit të lëngshëm në sipërfaqe.

Toka e dytë: Shkencëtarët, entuziastë për zbulimin e madh

Gazeta Tema - 17.04.2014

Për dekada të tëra, astronomët kanë kërkuar për një planet jashtë sistemit tonë diellor, që i ngjan Tokës. Por tani vjen lajmi i rëndësishëm: ata kanë zbuluar një planet të tillë, 1.1 herë sa ...