TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vasili: Vandalizmi intelektual i Rilindjes Urbane përpiu 400 milionë Euro, ndërsa për teatrin nuk ka!

LajmiFundit - 17.06.2018

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili i është bashkuar reagimeve kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Vasili shprehet se 400 milionë euro u përdorën për rilindjen urbane, ndërsa qeveria ...

Vasili: Vandalizmi i rilindjes përpiu 400 milion euro, ndërsa për teatrin nuk ka lekë

SOT - 17.06.2018

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili përmes një statusi në “Facebook”, thekson se 400 milionë euro u përdorën për rilindjen urbane, ndërsa akuzon Ramën që nuk ka lekë për teatrin.

“Pronën që kam në mes të Tiranës e fal për Teatrin”, qytetari habit artistët

LajmiFundit - 17.06.2018

Artistët të mbështetur nga qytetarët dhe shoqëria civile kanë zhvilluar edhe mbrëmjen e sotme protesta kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Por ajo që ka habitur artistët dhe të pranishmit sot ishte ...

(Video) Qytetari habit artistët: Tokën që kam në Tiranë do ta fal për Teatrin

SOT - 17.06.2018

Artistët të mbështetur nga qytetarët dhe shoqëria civile kanë zhvilluar edhe mbrëmjen e sotme protesta kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Por ajo që ka habitur artistët dhe të pranishmit sot ishte ...

Artistët sërish në protestë, mbështeten nga Basha: Jo prishjes së Teatrit

SOT - 17.06.2018

Artistët kanë dalë sërish në protestë ditën e sotme, për të protestuar kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Pjesë e kësaj proteste janë bërë gjithashtu qytetarë të profesioneve të ndryshme si dhe ...

Kush po luan me aktorët?

Telegrafi - 17.06.2018

E gjithë propaganda e pushtetit është angazhuar ditët e fundit për ta paraqitur çështjen e Teatrit Kombëtar si një dasi mes artistëve. Që pas tubimit të shtirë që zhvilloi kryebashkiaku Veliaj, ...

Petrit Vasili në krah të artistëve: Për Rilindjen Urbane u harxhuan 400 milionë euro, ndërsa për Teatrin nuk ka lekë

Mapo - 17.06.2018

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili iu është bashkuar reagimeve kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Në një postim në Facebook, Vasili shkruan se 400 milionë euro u përdorën për ...

“Jo prishjes së Teatrit Kombëtar”, artistët dalin sërish në protestë (Video)

BalkanWeb - 17.06.2018

TIRANE – Artistët vijojnë të protestojnë kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Ata janë mbledhur tek godina e Teatrit paraditen e sotme për të protestuar, ndërsa u janë bashkuar qytetarë të ...

Teatri Kombëtar, Vasili: Për Rilindjen Urbane u harxhuan 400 milionë euro

BalkanWeb - 17.06.2018

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili iu është bashkuar reagimeve kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Vasili thekson se 400 milionë euro u përdorën për ...

Shembja e teatrit, Gjergj Bojaxhi: Qeveria feston vitin e Skënderbeut me modelin e Ali Pashait

Mapo - 17.06.2018

Prej disa ditësh në kryeqytet artistët po protestojnë kundër shembjes së godinës aktuale të Teatrit Kombëtar. Në këtë debat është përfshirë së fundmi edhe Gjergj Bojaxhi, i cili është anëtar i ...

“Pronën që kam në mes të Tiranës e fal për Teatrin”, qytetari habit artistët (Video)

BalkanWeb - 17.06.2018

TIRANE – Artistët të mbështetur nga qytetarët dhe shoqëria civile kanë zhvilluar edhe mbrëmjen e sotme protesta kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Por ajo që ka habitur artistët dhe të pranishmit ...

Artistët mblidhen sërish para Teatrit, Basha u transmeton protestën në facebook

Java News - 17.06.2018

Vijon protesta e pandërprerë e artistëve që kundërshtojnë prishjen e ambienteve të Teatrit Kombëtar. Sonte, ajo vijon me një performancë të quajtur “Cme panë sytë”, me monologje kushtuar teatrit nga ...

Sot është kundër shembjes së Teatrit, dikur PD kërkonte rrafshimin e Piramidës

Java News - 17.06.2018

Të prishet apo jo godina e Teatrit Kombëtar, është sot në vlimin e radhës si çështje ku fillimet i ka që në vitin 2000. Atëkohë, Rama, në rolin e ministrit të Kulturës e më pas në atë kryebashkiakut, ...

Krahasimi me rastin e Teatrit Kombëtar: Kur Berisha donte të rrafshonte Piramidën

Gazeta Tema - 17.06.2018

Të prishet apo jo godina e Teatrit Kombëtar, është sot në vlimin e radhës si çështje ku fillimet i ka që në vitin 2000. Atëkohë, Rama, në rolin e ministrit të Kulturës e më pas në atë kryebashkiakut, ...

Kastriot Çaushi: Dua patjetër një ndërtesë të re teatri për qytetin tim

Java News - 17.06.2018

Aktori i njohur dhe profesori i Universitetit të Arteve, Kastriot Çaushi shprehet pro ndërtimit të një Teatri të ri Kombëtar, për gjendjen aktuale të të cilit thotë se është shumë i amortizuar.

Shpërthen Arian Çani: Mjafton 100 qytetarë të mblidhen dhe nuk ka pushtet në botë që nuk zby**et

LajmiFundit - 16.06.2018

Nga Arjan Çani Teatri Kombëtar duhet mbrojtur me çdo kusht. S’ka nevojë për greva urie dhe as për sharje e fyerje publike. Mjafton 100 qytetarë të mblidhen çdo mëngjes dhe çdo mbrëmje në atë shesh të ...

Arjan Çani tregon si mbrohet Teatri Kombëtar nga shembja

SOT - 16.06.2018

Gazetari dhe moderatori i njohur Arian Cani ne nje reagim ne faqen online te emisionit te tij “Zone e Lire”, shkruan: “Teatri mbrohet me vetëm 100 qytetarë të heshtur në atë shesh dhe mijëra të tjerë ...

“S’ka para për Teatrin?”, LSI nxjerr një fakt të fortë për Ramën

SOT - 16.06.2018

Kreu i grupit parlamentar te LSI-se, Petrit Vasili e quan kriminale sjelljen e Qeverise per Teatrin Kombetar dhe te peshtire justifikimin se nuk ka para per godinen, nderkohe qe nxjerr nje fakt, ...

Genci Fuga: Ministria e Kulturës po provokon komunitetin artistik skenik, jemi në një situatë tragjike

SOT - 16.06.2018

Aktor, regjisor Genci Fuga pohon se në jetën artistike është krijuar një klimë alarmante. Për artistin përgjegjësia nis nga Ministria e Kulturës për situatën në institucionet e artit, për mungesën e ...

Teatri/ Veliaj mesazh artistëve nga Praga: Me dashamirësi do bëjmë gjëra…

Mapo - 16.06.2018

Sheshi “Skënderbej”, Pazari i Ri, Bulevardi i Ri, por edhe transformimi i madh që ka pësuar kryeqyteti në këto tre vite, ka bërë që Tirana të ftohet në një prej Konferencave më të rëndësishme të ...

Teatri/ Veliaj mesazh artistëve nga Praga: Me dashamirësi do bëjmë gjëra të mrekullueshme

BalkanWeb - 16.06.2018

Sheshi “Skënderbej”, Pazari i Ri, Bulevardi i Ri, por edhe transformimi i madh që ka pësuar kryeqyteti në këto tre vite, ka bërë që Tirana të ftohet në një prej Konferencave më të rëndësishme të ...

Vasili akuza Ramës: Shpenzove 100 milionë euro me portale, s’paske lekë për Teatrin

BalkanWeb - 16.06.2018

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, në një status në Facebook ka akuzuar kryeministrin se gjoja nuk ka para për të shpenzuar për Teatrin.

Kush po luan me aktorët?

BalkanWeb - 16.06.2018

NGA ANDI BUSHATI E gjithë propaganda e pushtetit është angazhuar ditët e fundit për ta paraqitur çështjen e Teatrit Kombëtar si një dasi mes artistëve.

Vasili: Qeveria nuk ka lek për Teatër? Po ke shpenzuar 100 mln euro për…

Mapo - 16.06.2018

Nuk ndalen akuzat ndaj qeverisë së Edi Ramës dhe Bashkisë së Tiranës të drejtuar nga Erion Veliaj në lidhje me përpjekjet e tyre për të shembur Teatrin Kombëtar e më pas për ta dhënë tokën në ...

Gjigandi Netflix, serial për arkitektin që po projekton Teatrin e Ri Kombëtar në Tiranë

Mapo - 16.06.2018

Arkitekti i famshëm danez Bjarke Ingels, projektuesi i ndërtesës së re të Teatrit Kombëtar në Tiranë, i cili në vitin 2016 u listua nga revista prestigjoze amerikane TIME, si një nga 100 njerëzit më ...

Tiranë, protesta të përditshme për Teatrin Kombëtar

VOA - 16.06.2018

Në Tiranë artistë dhe qytetarë po zhvillojnë tubime të përditshme proteste pranë ndërtesës së Teatit Kombëtar për ta mbrojtur atë nga shkatërrimi bazuar në një projekt që parashikon ngritjen në atë ...

Reagon Arjan Çani: “Teatri Kombëtar nuk do të shembet, por vetëm me një kusht…”

Mapo - 16.06.2018

Nga Arjan Çani Teatri Kombëtar duhet mbrojtur me çdo kusht. S’ka nevojë për greva urie dhe as për sharje e fyerje publike. Mjafton 100 qytetarë të mblidhen çdo mëngjes dhe çdo mbrëmje në atë shesh të ...

Protestë-koncert në mbrojtje të Teatrit, artistët japin mesazhe nëpërmjet artit të tyre

BalkanWeb - 16.06.2018

TIRANE – Artistët kanë vijuar protestën edhe këtë të shtunë, duke kundërshtuar shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Të mbledhur para Teatrit, artistët dhe qytetarët që i ishin bashkuar protestës ...

Teatri Kombëtar, Vasili: Rama, kriminel i artit dhe kulturës

Flaka - 16.06.2018

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, nëpërmjet një postimi në Facebook shkruan se Rama shpenzon miliona euro me portale dhe nuk ka lekë për Teatrin.

Vasili: Rama badërdisi mbi 100 mln euro me portale, tani bën viktimën se s’paska lekë për teatrin

Gazeta Tema - 16.06.2018

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka akuzuar Kryeministri megjithË Bashki e Ministri se bëjnë në mënyrë të pështirë viktimën sikur s’ka para’,vetëm e vetëm ...

Kush po luan me aktorët?

Durres Lajm - 16.06.2018

E gjithë propaganda e pushtetit është angazhuar ditët e fundit për ta paraqitur çështjen e Teatrit Kombëtar si një dasi mes artistëve. Që pas tubimit të shtirë që zhvilloi kryebashkiaku Veliaj, ...

Altin Basha: Mos e përdorni politikisht teatrin, Basha donte të bënte dhe xhaminë me kullë

Java News - 16.06.2018

Regjisori i njohur Altin Basha u bën thirrje kolegëve të tij që çështja e teatrit mos të përdoret politikisht. Teksa mori pjesë dje në një takim të artistëve për projektin e Teatrit Kombëtar, Altin ...

Veliaj në Pragë: “Mirënjohje për artistët, bashkë mund të bëjmë gjëra të mrekullueshme”!

Java News - 16.06.2018

Sheshi “Skënderbej”, Pazari i Ri, Bulevardi i Ri, por edhe transformimi i madh që ka pësuar kryeqyteti në këto tre vite, ka bërë që Tirana të ftohet në një prej Konferencave më të rëndësishme të ...

Arkitekti i teatrit të ri përzgjidhet për dokumentarin e Netflix

Java News - 16.06.2018

Gjigandi Netflix, serial për arkitektin që po projekton Teatrin e Ri Kombëtar në Tiranë Arkitekti i famshëm danez Bjarke Ingels, projektuesi i ndërtesës së re të Teatrit Kombëtar në Tiranë, i cili në ...

Altin Basha: Mos e përdorni politikisht teatrin. Dikur Lulzim Basha donte të bënte dhe xhaminë me kullë

Gazeta Tema - 16.06.2018

Regjisori i njohur Altin Basha u bën thirrje kolegëve të tij që çështja e teatrit mos të përdoret politikisht. Teksa mori pjesë dje në një takim të artistëve për projektin e Teatrit Kombëtar, Altin ...

Veliaj mesazh artistëve nga Praga: Me dashamirësi mund të bëjmë gjëra të mrekullueshme

Gazeta Tema - 16.06.2018

Sheshi “Skënderbej”, Pazari i Ri, Bulevardi i Ri, por edhe transformimi i madh që ka pësuar kryeqyteti në këto tre vite, ka bërë që Tirana të ftohet në një prej Konferencave më të rëndësishme të ...

Kush po luan me aktorët?

Gazeta Tema - 16.06.2018

Nga Andi Bushati E gjithë propaganda e pushtetit është angazhuar ditët e fundit për ta paraqitur çështjen e Teatrit Kombëtar si një dasi mes artistëve.

Kunati merr përsipër organizimin: Protestën do t’ua llogarisim si shfaqje kur të vijmë në pushtet

Gazeta Tema - 16.06.2018

Kompania e Kunatit ka nisur punën për organizimin ditor të protestës së disa aktorëve kundër prishjes së Teatrit. Ai ka marrë përsipër sigurimin e fonisë, skenës, dhe publikut si dhe zgjidhjen e ...

Protesta/ Artisët thirrje Ramës: Tërhiqu nga ligji

SOT - 15.06.2018

Artistët janë mbledhur sërish tek Teatri Kombëtar, ndërsa kundërshtojnë shembjen e tij. Ata i kanë bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të tërhiqet nga ligji për shembjen e teatrit.

Teatri që ka mbetur Popullor, pa u bërë kurrë Kombëtar

Ina - 15.06.2018

Plot njëzet vjet më parë, kur nisa të punoja gazetare në një gazetë të përditshme, më caktuan në rubrikën e Kulturës dhe një prej institucioneve që duhej të ndiqja qe Teatri Kombëtar.

Artan Imami: S’më zë gjumi që do bëhet një teatër i ri modern, ja ç’na tha Ismail Kadare në ‘88

SOT - 15.06.2018

Aktori i njohur Artan Imami thekson se Tiranës i nevojitet një teatër i ri dhe modern, pasi kushtet aktuale janë skandaloze. I ftuar në studion e Report Tv, aktori Artan Imami foli lidhur me ...

Regjisori Alert Çeloaliaj i vendosur deri në fund: Do të ndalim prishjen abuzive të Teatrit Kombëtar

SOT - 15.06.2018

Një ditë pas dëgjesës me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, regjisori Alert Çeloaliaj thotë se artistët janë kundër cënimit të territorit të Teatrit, dhe kundër shembjes së tij.

Aktorët në protestë kundër prishjes së Teatrit Kombëtar

LajmiFundit - 15.06.2018

Aktorë dhe qytetarë janë mbledhur mbrëmjen e sotme tek Teatri Kombëtar. Ata po protestojnë kundër vendimit të qeverisë për prishjen e këtij institucioni dhe më pas për të ngritur kulla.

Aktorët nisin protestën kundër prishjes së Teatrit Kombëtar

SOT - 15.06.2018

Aktorë dhe qytetarë janë mbledhur mbrëmjen e sotme tek Teatri Kombëtar. Ata po protestojnë kundër vendimit të qeverisë për prishjen e këtij institucioni dhe më pas për të ngritur kulla.

Artistët të vendosur dhe të bashkuar për të mbrojtur Teatrin, ja plani i tyre sot në orën 19.00

SOT - 15.06.2018

Të gjithë artistët që janë grupuar kundër planit të Edi Ramës, për të uzurpuar tokën e Teatrit Kombëtar dhe qindra qytetarë që i mbështesin kanë vendosur, që duke nisur nga mbrëmja e sotme në orën ...

E moshuara flet për Ramën e Veliajn: E pashë te Liqeni, merrte poza dhe e nxirrnin në fotografi

SOT - 15.06.2018

Në skenën e improvizuar, pasditen e sotme, në sheshin pranë godinës së Teatrit Kombëtar janë ngjitur jo vetëm aktorë por edhe qytetarë të thjeshtë. Një prej tyre ishte një e moshuar e cila në fjalën ...

Protesta për Teatrin, avokatja: Firma “FUSHA” pastron paratë e drogës dhe krimit

SOT - 15.06.2018

Ka nisur pasditen e sotme protesta e artistëve kundër shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar ku në shënjestër të akuzave ka qenë firma e ndërtimit FUSHA SHPK.

Regjizori pyet Ramën: Ku i gjete paratë për rikonstruksionin e ministrive?

SOT - 15.06.2018

Ashtu siç kishin njoftuar artistët janë mbledhur para Teatrit Kombëtar për të kundërshtuar shembjen e tij. Në fjalën e mbajtur, regjisori Altin Basha tha se qeveria shprehet se nuk ka para për ...

Artistët ngrenë “Kuvendin” te Teatri (VIDEO)

Portalb - 15.06.2018

Ashtu siç kishin paralajmëruar prej disa ditësh, artistët nisën të grumbullohen ngadala pak para orës 19:00 të së premtes në protestën kundër shembjes së Teatrit Kombëtar.

Teatri pa dramën dhe drama pa teatër!

SOT - 15.06.2018

Aktori i mirënjohur Mirush Kabashi, në rrëfimin e tij përballë gazetares Eni Vasili u pozicionua prerë kundër prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar dhe përmendi censurën e cila merret me komedi ...

Artistët presion dhe akuza Veliajt e Kumbaros, sot ngrenë çadrën para Teatrit Kombëtar

SOT - 15.06.2018

Artistët janë përballur dje me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro, në lidhje me ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Duke mos qenë aspak të bindur me pr/ligjin për ...

Rubens Shima nxjerr dokumentet për Teatrin: Asnjë ditë dopolavoro

SOT - 15.06.2018

E konsideruar “dopolavoro”,” kazermë”, “kapanon”, ndërtesë pa asnjë vlerë arkitekturore, godina e Teatrit Kombëtar është vënë në shënjestër për t’u shembur dhe në vend të tij të ndërtohet një teatër ...

Altin Basha: Të majtë apo të djathtë, nuk mund t’i bëjnë artistët budallenj

Mapo - 15.06.2018

Artistët nuk janë tërhequr nga protesta e tyre për projektin e teatrit. Sot ata kanë nisur protestën e radhës, dhe kërkojnë që qeveria të tërhiqet nga projektligji që i hap rrugën prishjes së teatrit.

VIDEO/ Artistët nisin protestën, kanë një mesazh për Ramën: Tërhiqu ose…

Mapo - 15.06.2018

Artistët edhe pse bën një takim dëgjesë me kreun e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, nuk janë tërhequr nga ajo që kishin thënë se do të ngujoheshin në teatër.

Teatri i ri, Artan Imami: S’më zë gjumi që do bëhet një teatër i ri modern, ja ç’na tha Ismail Kadare në ‘88

Mapo - 15.06.2018

Aktori i njohur Artan Imami thekson se Tiranës i nevojitet një teatër i rid he modern, pasi kushtet aktuale janë skandaloze. I ftuar në studion e Report Tv, aktori Artan Imami foli lidhur me ...

Regjisori Alert Çeloaliaj: Do të ndalim prishjen abuzive të Teatrit Kombëtar

Mapo - 15.06.2018

Një ditë pas dëgjesës me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, regjisori Alert Çeloaliaj thotë se artistët janë kundër cënimit të territorit të Teatrit, dhe kundër shembjes së tij.

Plani i artistëve për të mbrojtur Teatrin. Ja ç’do të bëjnë që nga ora 19.00 e ditës së sotme

Mapo - 15.06.2018

Të gjithë artistët që janë grupuar kundër planit për të shembur Teatrin Kombëtar dhe qindra qytetarë që i mbështesin kanë vendosur, që duke nisur nga mbrëmja e sotme në orën 19.00, të ngrenë çadra në ...

Artistët rifillojnë protestën kundër shembjes së Teatrit Kombëtar

ABC News - 15.06.2018

Ashtu siç e kishin premtuar artistët edhe pse bënë një takim dëgjesë me kreun e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, dhe ministren e Kulturës Mirel Kumbaro nuk janë tërhequr nga protesta.

Shpërthen avokatja: Prishin Teatrin për ca kulla, duan të pastrojnë paratë e drogës (Video)

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE – Siç kishin paralajmëruar, aktorët u mblodhën sot përpara Teatrit Kombëtar për të protestuar kundër prishjes së godinës. Në fjalën e tij, aktori Arben Derhemi tha se “e shtyjnë nga mbrapa Edi ...

Artistët protestojnë tek Teatri Kombëtar: Rama të tërhiqet nga ligji

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE – Artistët janë mbledhur sërish tek Teatri Kombëtar, ndërsa kundërshtojnë shembjen e tij. Ata i kanë bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të tërhiqet nga ligji për shembjen e teatrit.

Regjisori Alert Çeloaliaj: Do të ndalim prishjen abuzive të Teatrit Kombëtar (Video)

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE- Një ditë pas dëgjesës me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, regjisori Alert Çeloaliaj thotë se artistët janë kundër cënimit të territorit të Teatrit, dhe kundër shembjes së tij.

Sot artistët ngujohen në Teatër, edhe pas dëgjesës me Veliajn, nuk ka tërheqje

Mapo - 15.06.2018

Pasditja e kësaj të premteje do t’i gjejë artistët në Teatrin Kombëtar, për të nisur, ashtu siç kishin paralajmëruar, protestën e tyre në mbrojtje të teatrit.

Teatri, Artan Imami: Ja ç’na tha Ismail Kadare në ‘88

Java News - 15.06.2018

Aktori i njohur Artan Imami thekson se Tiranës i nevojitet një teatër i rid he modern, pasi kushtet aktuale janë skandaloze. I ftuar në studion e Report Tv, aktori Artan Imami foli lidhur me ...

Regjisori Laert Vasili: Shumica e artistëve duan teatër të ri, kemi humbur 20 vjet

Gazeta Tema - 15.06.2018

“Shumica e aktorëve duan teatër të ri”, kështu shprehet regjisori dhe aktori i njohur, Laert Vasili, i cili nënvizon se zgjidhja më e mirë për artistët dhe artdashësit është ndërtimi i një godine të ...

Kazma reale mbi Teatrin

Java News - 15.06.2018

Nga Mero Baze/ Dëgjova një prej aktorëve para Teatrit, duke fyer një prej aktorëve të rinj të talentuar, ardhur nga Greqia, Laert Vasilin, me një fjalor racist.

LIVE nga Teatri Kombëtar, artistët në protestë kundër shembjes

Java News - 15.06.2018

Artistët janë mbledhur sërish tek Teatri Kombëtar, ndërsa kundërshtojnë shembjen e tij. “Teatri u rihap në 1983 në 100 vjetorin e tij. Ku teatri i përket popullit dhe jo artistëve.

Artistët nisin “ngujimin” pranë Teatrit, Lulzim Basha u transmeton protestën

Java News - 15.06.2018

Artistët janë mbledhur në këtë ditë me shi përballë godinës së Teatrit Kombëtar në Tiranë për të protestuar kundër shkatërrimit të ndërtesës. Kërkesa e tyre është e thjeshtë, qeveria të tërhiqet nga ...

Pas PD, lëvizjen anti-teatër e komandon grupi kundër lodrave te Liqeni

Gazeta Tema - 15.06.2018

Dy vjet më parë, ndërtimi i këndit të lojërave për fëmijë te Parku i Liqenit të Tiranës u kundërshtua fort nga një grup aktivistësh, edhe me prapavijë politike nga PD.

Regjisori Laert Vasili: Shumica e artistëve duan teatër të ri, kemi humbur 20 vjet!

Java News - 15.06.2018

“Shumica e aktorëve duan teatër të ri”, kështu shprehet regjisori dhe aktori i njohur, Laert Vasili, i cili nënvizon se zgjidhja më e mirë për artistët dhe artdashësit është ndërtimi i një godine të ...

Teatri i ri, Artan Imami: S’më zë gjumi që do bëhet një teatër i ri modern, ja ç’na tha Ismail Kadare në ‘88

Gazeta Tema - 15.06.2018

Aktori i njohur Artan Imami thekson se Tiranës i nevojitet një teatër i rid he modern, pasi kushtet aktuale janë skandaloze. I ftuar në studion e Report Tv, aktori Artan Imami foli lidhur me ...

Kazma reale mbi Teatrin!

Gazeta Tema - 15.06.2018

Mero Baze Dëgjova një prej aktorëve para Teatrit, duke fyer një prej aktorëve të rinj të talentuar, ardhur nga Greqia, Laert Vasilin me një fjalor rracist.

Derhemi ia pret keq Veliajt: Nuk lejojmë të preket asnjë centimetër, ai Jeruzalemi ynë

LajmiFundit - 14.06.2018

Aktori i njohur Arben Derhemi është shprehur sot në takimin e artistëve me kryebashkiakun Veliaj se komuniteti i artit nuk do të lejojë të preket asnjë centimetër nga godina aktuale e teatrit.

Çfarë po ndodh me Teatrin? Veliaj takohet sot me artistët

SOT - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, do të zhvillojë ditën e sotme një dëgjesë me komunitetin e artistëve për çështjen e ndërtimit të teatrit të ri.

Ndërtimi i Teatrit të ri, Veliaj: Do t’i rezistojë 100 viteve të ardhshme

SOT - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ftuar në emisioni “Koha për t’u zgjuar” të Bashkim Hoxhës në “News24”, Veliaj siguroi se godina e re e teatrit do të jetë një projekt fantastik që do i ...

Arbana: Teatri të mbetet aty, turp që artistët zihen me njëri-tjetrin

LajmiFundit - 14.06.2018

Në takimin e thirrur nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministria e Kulturës Mirela Kumbaro me artistët për fatin e Teatrit Kombëtar, ka folur edhe aktori Reshat Arbana.

Çështja e teatrit, PD dhe LSI kërkojnë seancë dëgjimore me kryebashkiakun Veliaj

LajmiFundit - 14.06.2018

Opozita ka kërkuar zhvillimin e një seance dëgjimore me kryebashkiakun e Tiranës Erjon Veliaj lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar. Mësohet se kërkesa është firmosur nga gjashtë deputetë të Partisë ...

Laert Vasili përplaset me Derhemin: Ej të dëgjoj unë deri këtu, Teatri i Shqypnisë lale, jo i tironsve

SOT - 14.06.2018

Replika të forta mes artistëve që ndajnë mendime të ndryshme për çështjen e Teatrit, në dëgjesën e sotme me kreun e bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Laert Vasili ironi dhe fjalë therëse: Mos e bëni Teatrin, na lini të vdesim nga tuberkulozi

SOT - 14.06.2018

Aktori i njohur Laert Vasili në takimin me artistët teksa diskutohej fati i Teatrit Kombëtar zgjodhi të flasë me ironi dhe fjalë therëse. Ai tha se artistët duhen lënë në atë sallë ku janë që të ...

Veliaj: Ja pse duhet një teatër i ri kombëtar

SOT - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj i shoqëruar edhe nga Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, zhvilloi një bashkëbisedim me komunitetin e artistëve për nismën për një Teatër të ri Kombëtar Në fjalën e ...

Tensionohet situata për Teatrin, Paloka ironi ndaj Veliajt: Kush ja ka lënë pronë këtij, apo ajo që i bëri dasmën

SOT - 14.06.2018

Edhe nënkryetari i PD-së Edi Paloka ka reaguar në lidhje me takimin që po zhvillon kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj me artistët për Teatrin Kombëtar.

PD-LSI bënë kërkesë për Teatrin, PS i akuzon se falsifikuan firmat

LajmiFundit - 14.06.2018

Kërkesa e deputetëve të PD dhe LSI ditën e sotme nuk është pritur mirë nga PS. Ata i bënë një kërkesë Komisionit të Medias për një seancë dëgjimore nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ...

Zaptimi i pronës së Teatrit Kombëtar të Shqipërisë: Të premtën protestojnë artistët

Portalb - 14.06.2018

Iniciativa Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka njoftuar se të premten, më 15 qershor, në ora 19:00, te Teatri Kombëtar i Shqipërisë, do të mbahet protestë, përcjell Portalb.mk .

Dëgjesa me Veliaj, Reshat Arbana: Teatri duhet të mbetet aty

SOT - 14.06.2018

Kryebashkiaku i Tiranës po zhvillon një dëgjesë me aktorët, për shembjen e Teatrit Kombëtar. Ndërkohë aktori i njohur Reshat Arbana, është shprehur se teatri duhet të mbetet aty.

Veliaj dëgjesë me artistët: Për transparencë do jap shpjegime dhe argumente

SOT - 14.06.2018

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka nisur paraditen e sotme një dëgjesë me artistët për çështjen e Teatrit Kombëtar. Teksa ka theksuar se do të ketë transparencë për këtë çështje, Veliaj ka dhënë ...

Kastriot Caushi: Dua patjetër një teatër të ri për vendin tim

SOT - 14.06.2018

Një tjetër aktor është shprehur pro ndërtimit të Teatrit Kombëtar. Bëhet fjalë për Kastriot Caushi, i cili është shprehur se kur ngjiteshe në skenën e këtij teatri duhet të kishe kujdes, pasi kur ...

Përplasje në Teatër/ Veliaj i tregon derën avokates: Zonja duhet të qetësohet jashtë

SOT - 14.06.2018

Ndërkohë që Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj po zhvillon sot një dëgjesë publike me artistët, në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar, ka replikuar me avokaten Mirela Jorgo.

Derhemi- Veliajt: Nuk lejojmë te preket një centimetër nga teatri

SOT - 14.06.2018

Aktori i njohur Arben Derhemi është shprehur sot në takimin e artistëve me kryebashkiakun Veliaj se komuniteti i artit nuk do të lejojë të preket asnjë centimetër nga godina aktuale e teatrit.Ai tha ...

Zamira Kita i kundërvihet Altin Bashës: Ku është e keqja të ndërtohet Teatri i ri

SOT - 14.06.2018

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është duke zhvilluar një takim me të gjithë artistët lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar. Mes shumë aktorëve të njohur, të pranishëm janë edhe aktorja Zamira ...

Luftar Paja: Jam për Teatër të ri Kombëtar, është i të gjithë Shqipërisë

SOT - 14.06.2018

Gjatë dëgjesës për Teatrin e ri me kryebashkakun Erion Veliaj, ka folur edhe aktori Lufatar Paja. Ai është shprehur që është dakort për një Teatër të ri Kombëtar, më cilësor dhe me përmasa kombëtare.

Debati për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë, Ndrenika: të kemi teatër si Shkupi (VIDEO)

Portalb - 14.06.2018

Problemi me Teatrin Kombëtar të Shqipërisë nuk ka fund, së fundmi, për nesër janë paralajmëruar protesta nga artistë, paraprirë nga Bujar Asqeriu, njofton Portalb.mk .

Artistët: Pr/ligji për Teatrin Kombëtar shkel Kushtetutën, e kthen Parlamentin në noter që vulos kontrata dhe jep leje ...

SOT - 14.06.2018

Artistët kundërshtojnë projektligjin, që i hap rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar. Seanca dëgjimore në Komisionin e Medias u zhvillua me bojkotin e deputetëve të mazhorancës si dhe me mungesën e ...

Kur njerëzit e artit dhe kulturës nuk janë bashkë!

SOT - 14.06.2018

As që dua të hyj në tashmë "sagën" e gjatë të ndërtesës së Teatrit Kombëtar, sepse ka kaq shumë fajtorë dhe kaq shumë "gjynah" që këto 28 vite e kanë bërë kaq të madh pikërisht "gjynahun" sa që nuk ...

Teatri Kombëtar/ Altin Basha-Veliajt: Thoni se kurseni para, ju po i dhuroni privatit tokë publike

LajmiFundit - 14.06.2018

Regjisori Altin Basha ka marrë pjesë në dëgjesën e organizuar nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro.

Debati për teatrin/ Shpërthen Jul Deda: E ka dërguar shefi me tall menderen, më vjen të vjell

SOT - 14.06.2018

Menjëherë pas bashkëbisedimit të artistëve me kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj në lidhje me godinën e Teatrit Kombëtar, ka ardhur edhe një reagim nga Julian Deda, i cili është shfaqur mjaft ...

Veliaj: Ja pse na duhet një teatër i ri kombëtar

Mapo - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj i shoqëruar edhe nga Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, zhvilloi një bashkëbisedim me komunitetin e artistëve për nismën për një Teatër të ri Kombëtar Në fjalën e ...

Kryebashkiaku i Tiranës: Teatër i ri do t’u rezistojë 100 viteve të ardhshme

Koha.net - 14.06.2018

Tiranë, 14 qershor - Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se ndërtimi i një teatri të ri në kryeqytet është një shans fantastik për të pasur një ëndërr.

Arben Derhemi ia thotë në sy Veliajt: Teatri, Jerusalemi ynë. Nuk lejojmë të preket asnjë centimetër

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE – Artistë nuk lejojnë të preket asnjë centimetër nga godina aktuale e Teatrit Kombëtar. Këtë e ka shprehur sërish aktori i njohur Arben Derhemi, gjatë dëgjesës së kryebashkiakut të Tiranës, ...

Laert Vasili përplaset me Derhemin: Teatri është i Shqypnisë lale, jo i tironsve

Mapo - 14.06.2018

Replika të forta mes artistëve që ndajnë mendime të ndryshme për çështjen e Teatrit, në dëgjesën e sotme me kreun e bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Veliaj dëgjesë me artistët për Teatrin Kombëtar: Trashëgimia reale jeni ju

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE- Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka nisur paraditen e sotme një dëgjesë me artistët për çështjen e Teatrit Kombëtar. Teksa ka theksuar se do të ketë transparencë për këtë çështje, Veliaj ...

Derhemi: Nuk lejojmë te preket një centimetër nga teatri, është Jeruzalem për ne

Mapo - 14.06.2018

Aktori i njohur Arben Derhemi është shprehur sot në takimin e artistëve me kryebashkiakun Veliaj se komuniteti i artit nuk do të lejojë të preket asnjë centimetër nga godina aktuale e teatrit.

“Tirana me një teatër të ri”, kryebashkiaku Veliaj zhvillon sot dëgjesë me artistët

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE- Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, do të zhvillojë ditën e sotme një dëgjesë me komunitetin e artistëve për çështjen e ndërtimit të teatrit të ri.

Veliaj: Teatri i ri kushton rreth 30 milionë euro, për 13 vite nuk do kishim asnjë investim

BalkanWeb - 14.06.2018

Në bashkëbisedimin me artistët, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj sqaroi edhe çështjen e financimit të ndërtimit të Teatrit të ri Kombëtar në kryeqytet.

Ironia e Laert Vasilit: Mos e bëni Teatrin, na lini të vdesim nga turberkulozi

BalkanWeb - 14.06.2018

Aktori i njohur Laert Vasili në takimin me artistët teksa diskutohej fati i Teatrit Kombëtar zgjodhi të flasë me ironi dhe fjalë therëse. Ai tha se artistët duhen lënë në atë sallë ku janë që të ...

Veliaj: Teatri i ri modern, shans fantastik. Do t’i rezistojë 100 viteve të ardhshme

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE- Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se ndërtimi i një teatri të ri në kryeqytet është një shans fantastik për të pasur një ëndërr.

Pedagogia Jupi, Luftar Pajës: Mirë që të kemi mes nesh, deri para pak ditësh qaje për ilaçet

Mapo - 14.06.2018

Në vijim të debatit mes artistëve të Teatrit Kombëtar dhe kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Herë pas here debati tensionohej dhe mes vetë artistëve, të cilët kanë pasur qëndrime të ndryshme ...

“Ne me teatrin po veprojmë si tironcit e mençëm”, Paloka-Veliajt: Vezët i ke pak

Mapo - 14.06.2018

Nënkryetari i PD-së Edi Paloka ka reaguar në lidhje me takimin që po zhvillon kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj me artistët për Teatrin Kombëtar.

Luftar Paja: Jam për Teatër të ri Kombëtar, artistët nuk merren me llaç e tulla

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE- Kreu i bashkisë së Tiranës bashkë me ministren e Kulturës kanë zhvilluar një takim me artistët për çështjen e Teatrit Kombëtar, nëse godina duhet të prishet dhe të ndërtohet godinë e re apo ...

Kumbaro mban shënime, Zamira Kita: Nuk jam kundër teatrit me kulla nëse…

Mapo - 14.06.2018

Një tjetër opinion ka ardhur në takimin me artistët për prishjen ose jo të Tetarit nga aktorja, Zamira Kita. “Unë jam për një Teatër të ri, ai aktual është në një gjendje të mjerueshme nuk e kuptoj ...

Tirana me një teatër të ri, kryebashkiaku Veliaj zhvillon sot dëgjesë me artistët

Mapo - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, do të zhvillojë ditën e sotme një dëgjesë me komunitetin e artistëve për çështjen e ndërtimit të teatrit të ri.

‘Teatri’/ Opozita kërkon dëgjesë me Veliajn, reagon PS: Firmat në kërkesë të falsifikuara

BalkanWeb - 14.06.2018

Deputetë e PD dhe LSI i kanë bërë sot një kërkesë Komisionit të Medias që të thirrjet për dëgjesë kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj për të dhënë llogari për Teatrin Kombëtar.

Reshat Arbana flet për herë të parë: Teatri duhet të mbetet atje, kullat do iu bien në kokë artistëve

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANË- Reshat Arbana, një nga gjigandët e skenës shqiptare ka folur sot për herë të parë në debatin për Teatrin. I pranishëm në dëgjesën me kryetarin e Bashkisë Erion Veliaj, Arbana ka kërkuar që ...

Replikat për teatrin, Luftar Paja: Të mos merremi me llaç e tulla; Reshat Arbana: Do na bien kullat mbi…

Mapo - 14.06.2018

Në takimin e kryebashkiakut Erion Veliaj me artistët lidhur me debatin për prishjen ose jo të Teatrit Kombëtar kanë folur edhe dy aktorët e njohur, Luftar Paja dhe Reshat Arbana.

Debati për teatrin, dëgjesë me artistët

RTSH - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, është angazhuar publikisht për të gjetur një zgjidhje lidhur me fatin e godinës së Teatrit Kombëtar. Bashkë me ministren e kulturës Mirela Kumbaro, zoti ...

‘Teatri’/ Opozita kërkon dëgjesë me Veliajn, PS: Firmat në kërkesë të falsifikuara

Mapo - 14.06.2018

Deputetë e PD dhe LSI i kanë bërë sot një kërkesë Komisionit të Medias që të thirrjet për një seancë dëgjimore kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj për të dhënë llogari për Teatrin Kombëtar.

Veliaj: Teatri i ri kushton rreth 30 milionë euro! Ndrenika: Të kanë gënjyer… bëhet shumë më lirë

Mapo - 14.06.2018

Në bashkëbisedimin me artistët, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj sqaroi edhe çështjen e financimit të ndërtimit të teatrit të ri kombëtar në kryeqytet.

Debati për prishjen e TK, Erjon Isai: Jam për teatër të ri, por me dakordësinë e artistëve

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE – Drejtori i Teatrit të Kukullave, Erion Isai, ishte i ftuar ditën e sotme në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News24, për të folur për çështjen e prishjes së Teatrit Kombëtar.

Debati për teatrin në Tiranë, artistët pro dhe kundër projektit

Koha.net - 14.06.2018

Tiranë, 14 qershor - Kryetari i Bashkisë së Tiranës e konsideroi takimin e parë me artistët lidhur me debatin që po zhvillohet mbi projektin e Teatrit të Ri Kombëtar dhe propozoi një rrugë ...

Dëgjesa për Teatrin Kombëtar, mbi 3 orë diskutime nuk prodhuan zgjidhje

ABC News - 14.06.2018

Artistët dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës nuk ranë dakord për Teatrin Kombëtar, ndonëse diskutuan për mbi tri orë. Artistët vijojnë të kundërshtojnë prishjen e ndërtesës ekzistuese dhe ndërtimin e ...

Tiranë: Dialog për Teatrin Kombëtar

VOA - 14.06.2018

Ministria e Kulturës, bashkia e Tiranës dhe sindikakata e artistëve shqiptarë zhvilluan sot një takim të hapur për të diskutuar mbi të ardhmen e ndërtesës së Teatrit Kombëtar.

Erion Veliaj, dëgjesë me aktorët për Teatrin e ri

Gazeta Tema - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj do të zhvillojë ditën e sotme një dëgjesë me komunitetin e artistëve për çështjen e ndërtimit të teatrit të ri.

Erion Veliaj: Ja pse duhet një teatër i ri kombëtar

Gazeta Tema - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj i shoqëruar edhe nga ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, zhvilloi një bashkëbisedim me komunitetin e artistëve për nismën për një Teatër të ri Kombëtar Në fjalën e ...

Reshat Arbana: Isha në dhjetor dhe nuk rrihej në skenë nga i ftohti, si ne ashtu edhe qytetarët

Gazeta Tema - 14.06.2018

Në takimin e thirrur nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministria e Kulturës Mirela Kumbaro me artistët për fatin e Teatrit Kombëtar, ka folur edhe aktori Reshat Arbana.

Ironia e aktorit me Veliajn: Mos e bëni teatrin, na lini të vdesim nga turberkulozi

Durres Lajm - 14.06.2018

Aktori i njohur Laert Vasili në takimin me artistët teksa diskutohej fati i Teatrit Kombëtar zgjodhi të flasë me ironi dhe fjalë therëse. Ai tha se artistët duhen lënë në atë sallë ku janë që të ...

Teatri/ Veliaj sot dëgjesë me artistët: Të vijnë edhe kritikët, do dëgjojmë shqetësimet

Java News - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj do të zhvillojë ditën e sotme një dëgjesë me komunitetin e artistëve për çështjen e ndërtimit të teatrit të ri.

Veliaj: Teatri i ri kushton rreth 30 milionë euro, për 13 vite nuk do kishim asnjë investim

Gazeta Tema - 14.06.2018

Në bashkëbisedimin me artistët, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj sqaroi edhe çështjen e financimit të ndërtimit të teatrit të ri kombëtar në kryeqytet.

Artan Imami: Jam për një teatër të ri, në të njëjtin vendodhje!

Java News - 14.06.2018

“Në atë territor unë dua të ngrihet një teatër i ri modern”. Kështu u shpreh aktori i njohur Artan Imam në bashkëbisedimin e organizuar nga bashkia e Tiranës me komunitetin e artistëve lidhur me ...

Teatri nuk është llaç e tulla

Java News - 14.06.2018

Nga Luftar Paja Jam për teatër të ri kombëtar me të gjitha përmasat që i takon një teatri nacional shqiptar. Por që të kemi këtë teatër mua nuk më vjen mirë që ne si artistë harrojmë gjënë kryesore ...

Ironia e aktorit: Na lini të vdesim nga tuberkulozi, mos e bëni Teatrin

Java News - 14.06.2018

Aktori i njohur Laert Vasili në takimin me artistët teksa diskutohej për çështjen e Teatrit Kombëtar deklaroi se është në favor të një godine të re për teatrin.

Veliaj: Teatri i ri do të jetë modern, do i rezistojë 100 viteve të ardhshme

Java News - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se ndërtimi i një teatri të ri në kryeqytet është një shans fantastik për të pasur një ëndërr. I ftuar në emisioni “ Koha për t’u zgjuar” të ...

Tre paradokset në debatin për Teatrin

Java News - 14.06.2018

Nga Mero Baze Rikthimi i debatit për Teatrin e ri Kombëtar ka krijuar tre paradokse. E para, që aktorët flasin për ndërtesa dhe ndërtuesit për aktrim.

Teatri që ka mbetur Popullor, pa u bërë kurrë Kombëtar

Java News - 14.06.2018

Nga Iva Tiço Plot njëzet vjet më parë, kur nisa të punoja gazetare në një gazetë të përditshme, më caktuan në rubrikën e Kulturës dhe një prej institucioneve që duhej të ndiqja qe Teatri Kombëtar.

Kastriot Caushi: Dua patjetër një ndërtesë të re teatri për qytetin tim, për vendin tim

Gazeta Tema - 14.06.2018

Edhe aktori Kastriot Caushi është shprehur sot në favor të një teatri të ri kombëtar. Causho thotë se kur është ngjitur në skenën e këtij teatri duhet të kishe kujdes, pasi kur kaloje nga një anë në ...

Derhemi: Nuk lejojmë të preket asnjë centimetër! Teatri, Jerusalemi ynë

Java News - 14.06.2018

Jemi gati të negociojmë nëse nuk preket asnjë cm e territorit të Teatrit. Ky ishte kushti që ka vënë aktori Arben Derhemi ndaj Bashkisë “ Nuk lejojmë që asnjë cm i Teatrit Kombëtar të cenohet.

Luftar Paja: Jam për Teatër të ri. Të mos merremi me llaçin, por me betonin artistik

Java News - 14.06.2018

Aktori i njohur Luftar Paja ka kërkuar ndërtimin e një Teatri të ri. ‘ Artistët të shtojnë betonin artistik “, tha ai dhe të mos merren me llaç dhe tulla “Jam për Teatër të ri.

VIDEO-LIVE/ Debati për Teatrin, Veliaj dëgjesë publike me artistët

Java News - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj po zhvillon një dëgjesë me artistët për Teatrin Kombëtar. Në takim marrin pjesë disa artistë dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro.

Reshat Arbana: Teatri të mbetet aty, turp që artistët zihen me njëri-tjetrin

Gazeta Tema - 14.06.2018

Në takimin e thirrur nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministria e Kulturës Mirela Kumbaro me artistët për fatin e Teatrit Kombëtar, ka folur edhe aktori Reshat Arbana.

Aktorët të përçarë, Erion Isai kërkon Teatër të ri, i del kundër Arbanës e Ndrenikës

Java News - 14.06.2018

Aktori i humorit Erion Isai ka deklaruar se është pro ndërtimit të një teatri të ri. Kështu, Isai, i emëruar vetëm pak muaj më parë nga ministria si Drejtor i Teatrit të Kukullave i doli kundër ...

Artan Imami: Jam për një teatër të ri në të njëjtin vendodhje

Gazeta Tema - 14.06.2018

“Në atë territor unë dua të ngrihet një teatër i ri modern”. Kështu u shpreh aktori i njohur Artan Imam në bashkëbisedimin e organizuar nga bashkia e Tiranës me komunitetin e artistëve lidhur me ...

REPLIKAT/ Arben Derhemi i del “zot” Teatrit si “tirons”, Leart Vasili: Racizmi këtu është më i frikshëm se ai që jam ...

Gazeta Tema - 14.06.2018

Aktorët Arben Derhemi dhe Laert Vasili, kanë shkëmbyer disa replika gjatë bashkëbisedimit të organizuar nga kryebashkiaku Veliaj, me aktorët. Kjo, për shkak se Arben Derhemi i ka dalë “zot” Teatrit, ...

Luftar Paja: Teatri nuk është llaç e tulla, se po merremi me metrat dhe jo me artin që bëjmë ne. Të shohim lallçin që ...

Gazeta Tema - 14.06.2018

Aktori i njohur Luftar Paja, duke folur në bashkëbisedimin e organizuar nga kryebashkiaku Veliaj për Teatrin Kombëtar, ka thënë se debati po bëhet për gjëra anësore. “Teatri nuk është llaç e tulla.

“Teatri”, opozita kërkon seancë dëgjimore me Veliajn, PS: Dy firma të dyshimta

Java News - 14.06.2018

Opozita ka kërkuar zhvillimin e një seance dëgjimore me kryebashkiakun e Tiranës Erjon Veliaj lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar. Mësohet se kërkesa është firmosur nga gjashtë deputetë të Partisë ...

Luftar Paja: Teatri nuk është llaç e tulla, se po merremi me metrat dhe jo me artin që bëjmë ne. Të shohim llaçin që ...

Gazeta Tema - 14.06.2018

Aktori i njohur Luftar Paja, duke folur në bashkëbisedimin e organizuar nga kryebashkiaku Veliaj për Teatrin Kombëtar, ka thënë se debati po bëhet për gjëra anësore. “ Teatri nuk është llaç e tulla.

Luftar Paja: Teatri nuk është llaç e tulla, se po merremi me metrat dhe jo me artin që bëjmë ne. Të shohim llaçin që ...

Gazeta Tema - 14.06.2018

Aktori i njohur Luftar Paja, duke folur në bashkëbisedimin e organizuar nga kryebashkiaku Veliaj për Teatrin Kombëtar, ka thënë se debati po bëhet për gjëra anësore. “Teatri nuk është llaç e tulla.

Ironia e Laert Vasilit: Mos e bëni Teatrin, na lini të vdesim nga tuberkulozi

Gazeta Tema - 14.06.2018

Aktori i njohur Laert Vasili në takimin me artistët teksa diskutohej për çështjen e Teatrit Kombëtar deklaroi se është në favor të një godine të re për teatrin.

Reshat Arbana: Jam për teatër të ri, por jo për kullat

Java News - 14.06.2018

Aktori i madh, Reshat Arbana u shpreh se është pro ngritjes së një teatri të ri por ai i ka bërë thirrje kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj që të mos ndërtojë një teatër me kulla, pasi ...

Debati për teatrin/ Laert Vasili përplaset me Derhemin: Racist, është teatri i Shqypnisë lale, jo i tironsve

Java News - 14.06.2018

Replika të forta mes artistëve që ndajnë mendime të ndryshme për çështjen e Teatrit, në dëgjesën e sotme me kreun e bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Opozita kërkon Veliajn në dëgjesë për Teatrin Kombëtar

Durres Lajm - 14.06.2018

Disa deputetë të opozitës kanë bërë kërkesë këtë të enjte pranë Komisionit të Medias që të vijë në një seancë dëgjimore kryetari i Bashkisë Erion Veliaj.

LIVE/ Veliaj zbut sherrin për Teatrin: Ejani të biem dakord së bashku! Ndrenika: Veproni si me Pazarin e Ri!

Java News - 14.06.2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj po zhvillon një dëgjesë me artistët për Teatrin Kombëtar. Në takim marrin pjesë disa artistë dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro.

Andi Bushati: Dhuna, e vetmja gjuhë që dëgjojnë rilindasit

Gazeta Tema - 14.06.2018

Nga Andi Bushati Erion Veliaj tregoi në takimin publik me artistët e Teatrit Kombëtar, se ai ka talente të lindura ku e ku më të mëdha se ata që kanë performuar me dekada mbi atë skenë.

Mos përdorni edhe aktorët

Gazeta Tema - 14.06.2018

Nga Artur Ajazi Prej disa muajsh vazhdon beteja institucionale por fatkeqësisht edhe politike, për prishjen apo mosprishjen e Teatrit Kombëtar (ish- Popullor).

Tre paradokset në debatin për Teatrin

Gazeta Tema - 14.06.2018

Nga Mero Baze Rikthimi i debatit për Teatrin e ri Kombëtar ka krijuar tre paradokse. E para, që aktorët flasin për ndërtesa dhe ndërtuesit për aktrim.

Teatri që ka mbetur Popullor, pa u bërë kurrë Kombëtar

Gazeta Tema - 14.06.2018

Nga Iva Tiço Plot njëzet vjet më parë, kur nisa të punoja gazetare në një gazetë të përditshme, më caktuan në rubrikën e Kulturës dhe një prej institucioneve që duhej të ndiqja qe Teatri Kombëtar.

“Teatri”, Veliaj me artistët: Të negociojmë, zgjidhni një përfaqësi

Antpress - 14.06.2018

Veliaj u shpreh se gjendja aktuale e Teatrit është e mjerueshme. Ai e krahasoi situatën me atë të Pazarit të Ri, duke thënë se atje kishte pasur edhe kërcënime me jetë, por tashmë thotë Veliaj janë ...

Prishja e Teatrit Kombëtar, Meta apel Qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të dëgjojnë sugjerimet e artistëve

SOT - 13.06.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar për çështjen e Teatrit Kombëtar dhe projektligjit që parashikon prishjen e TK. Meta është shprehur po ndjek me vëmendje situatën dhe bën thirrje për ...

Meta i bën thirrje Ramës: Dëgjoji aktorët e teatrit!

Albeu.com - 13.06.2018

Pas letrës publike të aktorëve drejtuar presidentit Ilir Meta , ka reaguar Presidenca . "Presidenti i Republikës Ilir Meta po ndjek me vëmendje të veçantë dhe në vijimësi shqetësimin e komunitetit të ...

Reagon Meta: Rama e Veliaj të dëgjojnë artistët për cështjen e Teatrit

LajmiFundit - 13.06.2018

Ne lidhje me kërkesat e artistëve për Teatrin Kombëtar ka reaguar sërish kreu i shtetit Ilir Meta, i cili bën thirrje për transparencë e dialog për këtë çështje.

Deklarata e Metës për Teatrin, zyrtari i LSI i del kundër: Nuk të kuptoj

LajmiFundit - 13.06.2018

Paraditen e sotme Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar dhe projektligjin i cili parashikon prishjen e TK, ndërtimin e një teatri të ri si dhe një serie ...

Shembja e Teatrit Kombëtar, Nora Malaj: Nuk duhet të tradhëtojmë kauzën e komunitetit të artistëve

SOT - 13.06.2018

Deputetja e Levizjes Socaliste për Integrim Nora Malaj, ka reaguar në lidhje me projektn qeveritar për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe për dëgjesen që komisioni i Medias po zhvillon me artistët ...

Deputetja e LSI: Teatri Kombëtar është pronë e shqiptarëve dhe jo trashëgimi e familjes së Kryeministrit

SOT - 13.06.2018

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj, nëpërmjet një postimi në facebook, ka kritikuar bojkotin e mazhorancës gjatë mbledhjes së komisionit ku diskutohej mbi shembjen e Teatrit ...

Ta prishim apo mos ta prishim Teatrin Kombëtar, kur teatri është prishur!!!

SOT - 13.06.2018

Ka kohë që zien çështja e ndërtesës të Teatrit Kombëtar. Gati si një dramë e dilemë tragjike hamletiane: Ta prishim apo të mos e prishim? Teatri Kombëtar, si përmbajtje, është i marrë fund për shkaqe ...

Aktorët letër të hapur Ruçit e Metës, thirrje Kumbaros: Keni afat deri të premten, ose do uzurpojmë godinën

SOT - 13.06.2018

Aktorët e Teatrit Kombëtar i kanë dërguar një letër të hapur krerëve më të lartë të institucioneve shtetërore, lidhur me projektligjin për shembjen e godinës së TK.

Spaho thirrje artistëve: Edi Rama kupton vetëm 'gjuhën e Kukësit', nuk pengohet me peticione!

SOT - 13.06.2018

Edmond Spaho, kryetari i Grupit parlamentar të PD i ka bërë thirrje artistëve, intelektualëve, qytetarëve shqiptarë në tërësi që të mblidhen të gjithë tek teatri për ta shpëtuar godinën historike ...

Protesta për Teatrit/ Derhemi thirrje qytetarëve: Këta duan të shembin për të ndërtuar kullat

LajmiFundit - 13.06.2018

Aktori i njohur Arben Derhemi, përmes një videoje të bërë publike në faqen “Nisma thurje”, u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të bashkohen ditën e premte, datë 15, në Teatër, së bashku me ...

“Çështja e Teatrit Kombëtar”, presidenti Meta bën thirrje për dialog

RTSH - 13.06.2018

Presidenti Ilir Meta bëri të ditur në një njoftim për mediat se po ndjek me vëmendje të veçantë dhe në vijimësi shqetësimin e komunitetit të artistëve lidhur me problemin e godinës së Teatrit ...

Teatri, Meta thirrje qeverisë e bashkisë: Dëgjojini e dialogoni me artistët

ABC News - 13.06.2018

Presidenti i Republikës ka reaguar për debatin publik mbi godinën e Teatrit Kombëtar. Kreu i shtetit thotë se po ndjek me vëmendje të veçantë shqetësimin e komunitetit të artistëve dhe i bën thirrje ...

Prishja e Teatrit, Presidenti Meta apel Qeverisë: Duhet transparencë e dialog me artistët

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar në lidhje me shqetësimin e komunitetit të artistëve lidhur me problemin e godinës së Teatrit Kombëtar, të kthyer tashmë në një debat publik.

‘Teatri’, reagon Meta: Qeveria dhe Bashkia të dëgjojnë shqetësimet e artistëve

Mapo - 13.06.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta reagoi në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. Në një njoftim për mediat, Meta u bën thirrje Qeverisë dhe Bashkisë që të dëgjojnë shqetësimet e artistëve.

Shembja e teatrit, Zëri i Amerikës: Kërkuam interpretim nga Ministria e Kulturës, por ajo nuk erdhi

Mapo - 13.06.2018

Artistët përfaqësues të “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar” i kërkuan sot parlamentit të mos pranojë projekt-ligjin, që parashikon shembjen e ndërtesave ekzistuese të Teatrit Kombëtar dhe ...

‘Teatri’: Mazhoranca… bojkoton Kuvendin, Kapexhiu ‘thumbon’ Ramën

Mapo - 13.06.2018

Mazhoranca ka vazhduar të bojkotojë… Kuvendin. Ata nuk ishin të pranishëm tek Komisioni i Medias. E ftuar ishte ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, por ajo nuk ka pranuar të përballet me artistët ...

Mazhoranca bojkoton komisionin për Teatrin, deputetja e LSI: Vula e turpit të kësaj qeverie

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj, ka kritikuar bojkotin e mazhorancës gjatë mbledhjes së komisionit ku diskutohej mbi shembjen e Teatrit Kombëtar.

Teatri Kombëtar, Kumbaro mungon në Komision, artistët: Do të uzurpojmë godinën (Video)

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Në një kohë kur sot ishte caktuar një seancë dëgjimore me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro, kjo e fundit nuk është paraqitur në mbledhjen e sotme të Komisionit të Medias, ku në fokus ...

Fati i Teatrit Kombëtar, artistët kërcënojnë uzurpimin e godinës nëse synohet prishja e saj

RTSH - 13.06.2018

Artistët shqiptarë kërcënojnë me uzurpim të godinave të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental, nëse ato do të shemben. Ky është vendimi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, bërë ...

Shembja e teatrit, ish-ministri: Artistët janë të përçarë, dyshoj se…

Mapo - 13.06.2018

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24 ka folur për çështjen e Teatrit Kombëtar. Mustafaj tha se kjo që po bën qeveria është një hakmarrje nga artit, por ...

Mustafa Nano del kundër Ramës: Po vepron fshehurazi, mund të thyejë qafën

Mapo - 13.06.2018

Në kuadër të diskutimeve lidhur me prishjen e godinës të Teatrit Kombëtar ka dhënë mendimin e tij dhe analisti Mustafa Nano. Për herë të parë ai ka dalë kundër kryeministrit Rama duke u shprehur se ...

Tiranë: Polemika mbi fatin e ndërtesës së Teatrit Kombëtar

VOA - 13.06.2018

Artistët përfaqësues të “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar” i kërkuan sot parlamentit të mos pranojë projekt-ligjin, që parashikon shembjen e ndërtesave ekzistuese të Teatrit Kombëtar dhe ...

Shkallmimi i Teatrit, psikoanaliza e një vetëvrasje simbolike kolektive

BalkanWeb - 13.06.2018

Nga: Artan Fuga Ka kohë që zjen çështja e ndërtesës të teatrit kombëtar. Gati si në një dramë e dilemë tragjike hamletiane: Ta prishim apo të mos ta prishim? Teatri kombëtar si përmbajtje është i ...

Teatri, Meta apel Ramës dhe Veliajt: Dëgjoni sugjerimet dhe shqetësimet e artistëve

Gazeta Tema - 13.06.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar në lidhje me shqetësimin e komunitetit të artistëve lidhur me problemin e godinës së Teatrit Kombëtar, të kthyer tashmë në një debat publik.

Mustafaj: PD politizoi kauzën e Teatrit

Java News - 13.06.2018

Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 ka folur për çështjen e Teatrit Kombëtar. Mustafaj tha se kjo që po bën qeveria është një hakmarrje nga artit, por shtoi se politizimi dhe ...

Manjani sulmon ish-shefin: Ndaje mendjen, se nuk po të kuptoj…

Java News - 13.06.2018

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka dalë kundra deklaratës se presidentit Meta i cili i bëri thirrje qeverisë dhe bashkisë që të jenë transparente dhe të dëgjojnë artistët për çështjen e ...

Besnik Mustafaj: Rama po hakmerret ndaj aktorëve, por PD e ka politizuar kauzën e tyre

Gazeta Tema - 13.06.2018

Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 ka folur për çështjen e Teatrit Kombëtar. Mustafaj tha se kjo që po bën qeveria është një hakmarrje nga artit, por shtoi se politizimi dhe ...

Meta reagon për Teatrin Kombëtar: Qeveria dhe Bashkia t’i dëgjojnë artistët

Java News - 13.06.2018

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas letrës që i dërguan artistët, që kërkojnë të anulohet vendimi për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Presidenca njofton se Meta po ndjek me vëmendje shqetësimin e ...

Deputetja e Durrësit: Të mbrojmë Teatrin Kombëtar, si vlerë e Kombit

Durres Lajm - 13.06.2018

Deputeteja e Levizjes Socaliste për Integrim për Durrësin, Nora Malaj, ka reaguar në lidhje me projektin qeveritar për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe për dëgjesen që komisioni i Medias po zhvillon ...

Teatri, Ylli Manjani del kundra Metës: Nuk po të kuptoj

Gazeta Tema - 13.06.2018

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka dalë kundra deklaratës se presidentit Meta i cili i bëri thirrje qeverisë dhe bashkisë që të jenë transparente dhe të dëgjojnë artistët për çështjen e ...

Pse projekti për Teatrin e ri zgjidh problemet tradicionale të skenës kombëtare teatrore

Java News - 13.06.2018

Nisi si një debat për mbrojtjen e trashëgimisë historike, dhe ashtu siç ndodh rëndon në Shqipëri, edhe ajo u kthye në çështje mirëfilli politike. Bëhet fjalë për çështjen e shembjes së Teatrit ...

Çështja e Teatrit, Meta: Qeveria dhe bashkia të dëgjojnë sugjerimet e artistëve

Antpress - 13.06.2018

“Presidenti i Republikës, bën thirrje për transparencë e dialog për këtë çështje dhe i bën apel Qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të dëgjojnë sugjerimet dhe shqetësimet e komunitetit të artistëve e ...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit fton qytetarët për rezistencë në mbrojtje të TK

SOT - 12.06.2018

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit bën thirrje për rezistencë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit shkruan se ka mbi 4 muaj që komuniteti i artistëve së bashku me një grup të ...

Artistët në mbrojtje të teatrit, afat qeverisë deri të premte që të tërhiqet

LajmiFundit - 12.06.2018

Nuk mund të bëhet art nëse nuk ke një vend të stabilizuar. Ky argumenti që ngrenë artistët në mbrojtje të territorit të Teatrit Kombëtar. Një territor që deri më tani ka qenë ekskluzivisht i teatrit, ...

Shembja e Teatrit/ Derhemi: Me zjarr, apo me hu unë do bëhem pjesë e mbrojtjes

Mapo - 12.06.2018

Ne mesin e reagimeve te shumta qe kane perfshire artistet por edhe jo njerez te artit, pas nxjerrjes nga qeveria te nje projektligji qe parashikon shembjen e Teatrit Kombetar dhe ndertimin e disa ...

“Shpërthen” aktori Arben Derhemi: Teatrin jam gati ta mbroj me gurë dhe zjarr

BalkanWeb - 12.06.2018

Pas publikimit të një pr/ligji i cili i hap rrugë prishjes së Teatrit Kombëtar, shumica e aktorëve janë në një mendje. Aktori Arben Derhemi thotë se është gati ta mbrojë Teatrin aktual, qoftë dhe me ...

Protesta për mbrojtjen e Teatrit, artistët: Nëse qeveria s’tërhiqet, do e mbrojmë godinën me turne

Mapo - 12.06.2018

Protesta e artistëve në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar, vazhdon në javën e 12-të, dhe nuk do të ndalet. Kështu kanë deklaruar në mbrëmjen e djeshme, duke u shprehur se nuk tërhiqen para ...

Projektligji i ri, reagon deputetja e PD: Të vendosur për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE- Deputetja e Partisë Demokratike, Valentina Duka, ka reaguar për çështjen e Teatrit Kombëtar. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Duka apelon për mosprishjen e Teatrit, duke u ...

Arben Derhemi: Teatrin do e mbroj edhe me gurë dhe zjarr nga kjo qeveri. Eni Jani: Reagimi tani i PD-së, i shëmtuar

Gazeta Tema - 12.06.2018

Shumica e aktorëve janë në një mendje, se Teatri Kombëtar nuk duhet shembur. Ata pastaj ndahen tek ndërhyrjet politike. Aktori Arben Derhemi thotë se është gati ta mbrojë Teatrin actual, qoftë dhe me ...

Protesta e artistëve, Manjani: Vazhdon “teatri i skandaleve” të kruhet me Teatrin Kombëtar!

SOT - 11.06.2018

Pas protestës së djeshme që zhvilluan artistët për Teatrin Kombëtar, ka reaguar edhe ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Manjani është ndalur tek projektjtligji i Ministrisë së Kulturës që do të ...

Artistët protestë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar

SOT - 11.06.2018

Aktorë dhe artistë të shumtë kanë dalë përsëri mbrëmjen e sotme në protestë kundër vendimit të Bashkisë së Tiranës për shembjen e Teatrit Kombëtar. Të shumtë në numër e të mbështetur, ata kanë ...

Pralajmërimi për Ramën: Kjo godinë është kthyer në një kauzë, do e mbrojmë me gjak

SOT - 11.06.2018

Artistët kanë protestuar sërsih kundër prishjes së Teatrit Kombëtar dhe kanë paralajmëruar qeverinë se nëse nuk heq dorë ata do të hyjnë në grevë të premten.

Ish-ministri i LSI: Vazhdon “teatri i skandaleve” të kruhet me Teatrin Kombëtar, ligj pa precedentë

BalkanWeb - 11.06.2018

TIRANE- Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar pas protestës së djeshme që zhvilluan artistët për Teatrin Kombëtar. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Manjani theksoi se projektligji i ...

Krerët e Sindikatës së Artistëve takohen në kafe me Bashën

Mapo - 11.06.2018

Prej disa javësh në media një grup artistësh kanë protestuar kundër prishjes së godinës aktuale të Teatrit Kombëtar. Organizatorët e këtyre protestave të njohur si kryesia e Sindikatës së Artistëve ...

Drafti i dyshimtë për prishjen e Teatrit, juristët: Po shkelet kushtetuta!

Gazeta Express - 11.06.2018

Projektligji për lidhjen e kontratës për realizimin e projektit të godinës së re të Teatrit Kombëtar, përveç reagimeve fillimisht politike e më pas nga aktorët e përfshirë deri më tani në mbrojtje të ...

Debati për TK, sociologu ndaj Ema Andreas: S’të shoh në protesta, disa artistë i ka ‘kapur’ Rama

BalkanWeb - 11.06.2018

Në emisionin e sotëm të “Studio e Hapur” në News24, po debatohet në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar. Sociologu Ergys Mërtiri ka debatuar me aktoren Ema Andrea në lidhje me hezitimin e artistëve ...

Projektligji për prishjen e TK/ Mërtiri- Andreas: Nuk të kam parë kurrë në protesta, artistët e kanë shitur kauzën

Mapo - 11.06.2018

Mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Studio e Hapur’ po diskutohet rreth projektligjit të fundit për prishjen e Teatrit Kombëtar propozuar nga Ministria e Kulturës.

Debati për Teatrin/ Lubonja thirrje deputetëve socialistë: Mos e votoni atë projektligj!

BalkanWeb - 11.06.2018

TIRANE- Analisti Fatos Lubonja u bën thirrje deputetëve socialistë, “të cilëve u ka mbetur një fije yndyre”, siç thotë ai, që mos ta votojnë projektligjin e jashtëzakonshëm për Teatrin Kombëtar.

Mark Marku: Rezistencë me të gjitha format, të shtrihen para Parlamentit që deputetët të mos kalojnë për ta votuar atë ...

Gazeta Tema - 11.06.2018

Mark Marku e cilëson jo vetëm marrëzi, por dhe krim të rëndë, prishjen e Teatrit Kombëtar. “ Kur vjen puna në marrëzi kësodore mendoj se nuk ka vend për arsye dhe çdo tentativë kësodore është bjerrje ...

FOTO LAJM/ Sindikata e “pavarur” e Teatrit: Ja si marrin udhëzime nga Lulzim Basha

Gazeta Tema - 11.06.2018

Aktorët prej kohësh kanë nisur një protest për të penguar prishjen e Teatrit Kombëtar. Por, në lojë tashmë ka hyrë edhe politika, pasi disa prej aktorëve dhe regjisorëve që protestojnë, në fakt kanë ...

FOTO / Basha, kafe me aktorët para protestës për Teatrin

Java News - 11.06.2018

Partia Demokratike është pozicionuar qartë kundër ndërtimit të Teatrit të ri në kryeqytet, duke hedhur akuza për klientelizëm dhe interesa të ngushta lidhur me projektin e miratuar nga Qeveria, i ...

Po. Një teatër të ri dhe lulishte, po jo kulla

Java News - 11.06.2018

Nga Ben Andoni Me shumë gjasa, qeveria Rama është duke shkuar në një moment përballje morale të madhe me publikun shqiptar. Në orët e fundit, qeveria ka propozuar një projekt-ligj për t’i dhënë pa ...

“Teatri”, aktorët paralajmërojnë grevë urie brenda godinës

Java News - 11.06.2018

Aktorët e Teatrit Kombëtar dhe përfaqësues të shoqërisë civile protestuan sërish sot. Ata kërkojnë me ngul të mos prishet teatri. Ata kanë paralajmëruar përshkallëzimin e protestës deri në grevë urie.

Teatri me PPP, Veliaj: Nuk kemi 30 mln euro ta ndërtojmë vet!

Java News - 11.06.2018

Në intervistën për “Tonight Ilva Tare”, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, preku edhe projektin e Teatrit të ri Kombëtar, për të cilin tha se do të realizohet sipas shembullit të stadiumit ...

Erion Veliaj: Teatri në Tiranë, sipas modelit të stadiumit. Kushton shumë ta ndërtojmë me paratë e buxhetit. Duam të ...

Gazeta Tema - 11.06.2018

Teatri në Tiranë do të ndërtohet sipas modelit të stadiumit për shkak të kostos së lartë e të papërballueshme nga buxheti i shtetit. Kështu u shpreh kreu i bashkisë Tiranë, Erjon Veliaj, në një ...