TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Fol: Lëvizja Besa u ”frynë” zjarreve për qëllime politike!

Ina - 13.08.2017

Ndërkohë që zjarret vazhdojnë të zgjerohen me intensitet të shtuar nga të gjitha anët, politika po sforcohet të gjejë tema debati artificiale, për t’u dukur sikur edhe ajo ka shqetësimin e saj për ...

Komisioneri i BE: Mbështetje Shqipërisë për zjarret, kemi dhënë 20 milionë lekë për Ballkanin

SOT - 13.08.2017

Komisioneri i BE, Christos Stylianides, është solidarizuar me situatën e rrezikshme të zjarreve në Shqipëri. Ai ka theksuar se BE inkurajon vendet e Europës që të zvogëlojnë rreziqet në të ardhmen ...

Shi e rrufe apo sërish temperatura tropikale, si do të jetë moti në ditët në vijim?

Albeu.com - 13.08.2017

Mëngjesin e sotëm temperaturat kanë rënë ndjeshëm për shkak të reshjeve të shiut që përfshinë pjesën më të madhe të vendit. Por çfarë pritet në ditët në vazhdim.

Shiu shuan zjarret, por ende 6 vatra në jug të vendit

Top Channel - 13.08.2017

Rreshjet e shiut në një pjesë të vendit, edhe pse të lehta, kanë ndikuar në shuarjen e gati 70% të zjarreve në të gjithë Shqipërinë. Aktualisht, janë vetëm gjashtë vatra aktive, ndërkohë që në ...

Shiu shuan zjarret, por ende 6 vatra në jug të vendit

Zhurnal - 13.08.2017

Shiu shuan zjarret, por ende 6 vatra në jug të vendit Rreshjet e shiut në një pjesë të vendit, edhe pse të lehta, kanë ndikuar në shuarjen e gati 70% të zjarreve në të gjithë Shqipërinë.

Greqia sjell përforcime për fikjen e zjarreve në Dropull

SOT - 13.08.2017

Zjarret e përhapura masivisht në Shqipëri kanë bërë të mundur që Greqia të sjellë përforcime të reja edhe në mjete, me qëllim që të përfshihen në operacionet e përballimit të zjarreve në jug të ...

Zjarret, komisioneri i BE: Solidaritet i plotë me Shqipërinë

Botasot - 13.08.2017

“I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh.

Bashkëpunim i shkëlqyeshëm i zjarrfikësve shqiptarë e serbë në Mitrovicë

Koha.net - 13.08.2017

Zjarret që kanë përfshirë ditët e fundit rajonin e Mitrovicës shkatërruan qindra hektarë pyje në disa lokacione të kësaj komune. Ato kishin rrezikuar edhe shtëpitë e disa lagjeve në këtë rajon, por ...

Zjarret, BE: Solidaritet i plotë me Shqipërinë

Mapo - 13.08.2017

“I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh.

Shi e rrufe, si do të jetë moti në ditët në vijim

Mapo - 13.08.2017

Mëngjesi i së dielës erdhi me një rënie të ndjeshme të temperaturave, ndërsa gjatë natës pati reshje shiu në disa qytete të vendit. Ekspertët thonë se disa zjarre mund të shuhen nga shirat e sapo ...

Zjarret në Dropull rrezikojnë banesat, Greqia sjell përforcime të reja

Ora news - 13.08.2017

Greqia ka dërguar përforcime të reja edhe në mjete, me qëllim që të përfshihen në operacionet e përballimit të zjarreve në jug të Shqipërisë. Në këtë mënyrë, qeveria greke i është përgjigjur kërkesës ...

MBPU: Ministri me vëmendje ndjek situatën me zjarret

Telegrafi - 13.08.2017

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave, në vazhdimësi ndërmerr masa dhe me kapacitet të plotë është duke i kryer obligimet për ballafaqim me zjarret.

MBPU: Ministri me vëmendje ndjek situatën me zjarret

Botasot - 13.08.2017

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave, në vazhdimësi ndërmerr masa dhe me kapacitet të plotë është duke i kryer obligimet për ballafaqim me zjarret.

Zjarret, qeveria mobilizon "vullnetarisht" edhe administratën e bashkive

Respublica - 13.08.2017

“Forcat e Armatosura vijojnë të jenë në terren për shuarjen e zjarreve edhe në fundjavë, në Finiq, Dropull dhe Maqellarë. Tashmë është bërë e zakonshme, por për fat të keq vijon të ketë thuajse ...

Zjarret e koordinuara?!

Alb Portali - 13.08.2017

Urim SALIHU Nuk ka më nga filmat e së shtunës ekranet janë të lodhur por nga zjarret e së shtunës banorët janë të lodhur.Dhe si për çudi, sikur të ishin të orkestruara në një ditë të vetme sikur ...

VMRO: LSDM do jap llogari më 15 tetor për paaftësinë për të menaxhuar krizat

Almakos - 12.08.2017

Nga VMRO-DPMNE kanë akzuar përsëri LSDM-në si fajtore për situatën me zjarret në vend. “Gjysma e Maqedonisë po digjet, ndërsa Ljupço Nikollovski shëtitet nëpër plazhe jashtë vendit.

VMRO: Gjysma e Maqedonisë po digjet, ndërsa Ljupço Nikollovski shëtitet nëpër plazhe

Lajm - 12.08.2017

‘Gjysma e Maqedonisë po digjet, ndërsa Ljupço Nikollovski shëtitet nëpër plazhe jashtë vendit. Për më pak se tre muaj doli në pah paaftësia dhe neglizhenca e Qeverisë së LSDM-së për problemet dhe ...

Zjarre aktive në shumë vende të Maqedonisë

Almakos - 12.08.2017

12 August Zjarre aktive në shumë vende. Nga shtabi operativ i Drejtorisë për Mbrojtje dhe shpëtim informojnë se zjarre aktive ka: Në Kavadar në fshatin Mrezicko, Në Kërcovë në fshatin Lavcani, në ...

Portugali, 220 zjarre brenda një dite

Lajmi.net - 12.08.2017

Portugalia është duke bërë përpjekje që të vë nën kontroll zjarret, pasi në këtë vend të Evropës Jugore të premten u regjistrua shpërthimi i numrit më të madh të zjarreve brenda një ditë në vitin ...

Portugali, 220 zjarre brenda një dite

Zhurnal - 12.08.2017

Portugali, 220 zjarre brenda një dite Institucioni i mbrojtjes civile të Portugalisë, që koordinon përpjekjet që zjarret të shuhen, sot njoftoi se të premten është regjistruar rekord për këtë vit ...

VMRO: LSDM do jap llogari më 15 tetor për paaftësinë për tu përball me sfidat

Portalb - 12.08.2017

Nga VMRO-DPMNE kanë akzuar përsëri LSDM-në si fajtore për situatën me zjarret në vend. “Gjysma e Maqedonisë po digjet, ndërsa Ljupço Nikollovski shëtitet nëpër plazhe jashtë vendit.

Rekord në Portugali, 220 zjarre brenda një dite

Albeu.com - 12.08.2017

Portugalia është duke bërë përpjekje që të vë nën kontroll zjarret , pasi në këtë vend të Evropës Jugore të premten u regjistrua shpërthimi i numrit më të madh të zjarreve brenda një ditë në vitin ...

Christos Stylianides: BE, solidaritet i plotë me Shqipërinë, veprime konkrete për të dalë nga kriza e zjarreve

DW - 12.08.2017

"I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t'i ndalur zjarret", thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh.

Deputeti i LSI hedh akuza të forta: Zjarrvënësit nuk kapen nga policia, se kanë lidhje me deputetët

SOT - 12.08.2017

Deputeti i LSI-së, Vangjel Tavo ka reaguar për situatën e zjarreve me anë të një statusi në Facebook. Tavo hedh akuza të forta ndaj policisë dhe deputetëve të mazhorancës.

Shpërthen Tavo: Zjarrvënësit nuk kapen se kanë lidhje me deputetët e mazhorancës

Albeu.com - 12.08.2017

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Vangjel Tavo, ka reaguar ashpër lidhur me situatën e rënduar të zjarreve në vend. Me anë të një statusi në Facebook, Tavo thekson se zjarrvënësit nuk ...

Deputeti i LSI: Zjarrëvënësit e Dropullit po i lirojnë deputetët e PS. Ky është akt tradhëtie

LajmiFundit - 12.08.2017

Vangjel Tavo, deputet i LSI, ka reaguar për zjarret në zonën minoritare të Dropullit. Ai thotë se zjarret janë të qëllimshme dhe zjarrvënësit lirohen me ndërhyrjen e deputeteve të PS në Gjirokastër.

Rekord në Portugali, 220 zjarre brenda një dite

Portalb - 12.08.2017

Portugalia është duke bërë përpjekje që të vë nën kontroll zjarret, pasi në këtë vend të Evropës Jugore të premten u regjistrua shpërthimi i numrit më të madh të zjarreve brenda një ditë në vitin ...

3 shtëpi dhe ullishte digjen nga zjarret në Shqipëri

Koha.net - 12.08.2017

Një zjarr i fuqishëm ka rënë pasditen e së premtes në fshatin Corrush të Mallakastrës. Si pasojë e flakëve janë djegur tri shtëpi, por fatmirësisht nuk ka pasur njerëz të lënduar.

Gjenerali grek akuzon shqiptarët për zjarrvënie të qëllimshme

Botasot - 12.08.2017

Disa orë pasi tërhoqën avionët, të cilët i kishin dërguar në Shqipëri për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, do t’i aktivizojë sërish, por këtë herë në kufi me Shqipërinë, ku siç shprehen ...

Zjarret në Bulqizë po afrohen banesave, kërkohet ndërhyrja e ushtrisë

Ora news - 12.08.2017

Situata në pyjet e bashkisë së Bulqizës është jashtë normales dhe tejet e rëndë. Kështu u shpreh Drejtori i Pyjeve në Bulqizë, Lufti Myftare në një prononcim telefonik për Ora News.

Zjarret “kalojnë” kufirin. Grekët: Flakët na erdhën nga Shqipëria

Mapo - 12.08.2017

Disa orë pasi tërhoqën avionët, të cilët i kishin dërguar në Shqipëri për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, do t’i aktivizojë sërish, por këtë herë në kufi me Shqipërinë, ku siç shprehen ...

Zjarret në Dropull e Finiq, Vangjel Dule akuzon qeverinë: Politikë kundër minoritetit

Mapo - 12.08.2017

Kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule ka akuzuar drejtpërdrejt qeverinë për situatën e krijuar nga zjarret në Dropull e Finiq. Nëpërmjet një statusi në Twitter, kreu i PBDNJ thotë se, prej një jave bashkitë ...

Situata nga zjarret, Forcat e Armatosura vijojnë ‘luftën’ me flakët në Finiq, Dropull dhe Maqellarë

BalkanWeb - 12.08.2017

Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë vijojnë pa ndërprerje angazhimin e tyre në shuarjen e zjarreve në të gjitha qarqet e vendit. Me kërkesë të drejtorisë së Emergjencave Civile, gjatë 24 ...

Dule akuzon Ramën: Zjarret në Dropull e Finiq, politika të mbrapshta ndaj minoritetit grek

Botasot - 12.08.2017

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule ka hedhur një sërë akuzash të forta drejtuar kryeministrit Rama në lidhje me zjarret që kanë rënë në zonat e Finiqit dhe Dropullit.

Zjarret në Dropull e Finiq, Dule “thumbon” Ramën: Politika të mbrapshta ndaj minoritetit grek

BalkanWeb - 12.08.2017

TIRANE- Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule “thumbon” kryeministrin Edi Rama në lidhje me zjarret e rëna në bashkitë e Finiqit dhe Dropullit. Me anë të një statusi në Twitter, kreu i PBDNJ thotë se, prej ...

Akuza e fortë e Vangjel Tavos: Zjarrvënësit nuk kapen nga policia, se kanë lidhje me deputetët

BalkanWeb - 12.08.2017

TIRANE- Pas Vangjel Dules vjen një tjetër reagim për zjarret në qarkun e Gjirokastrës. Deputeti i LSI-së, Vangjel Tavo me anë të një statusi në Facebook, hedh akuza të forta ndaj policisë dhe ...

Zjarret në Dropull e Finiq, Dule ‘thumbon’ Ramën: Politika të mbrapshta ndaj minoritetit grek

Mapo - 12.08.2017

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule “thumbon” kryeministrin Edi Rama në lidhje me zjarret e rëna në bashkitë e Finiqit dhe Dropullit. Me anë të një statusi në Twitter, kreu i PBDNJ thotë se, prej një jave ...

Akuza e fortë e Vangjel Tavos: Zjarrvënësit s’kapen nga policia, se kanë lidhje me deputetët

Mapo - 12.08.2017

Pas Vangjel Dules vjen një tjetër reagim për zjarret në qarkun e Gjirokastrës. Deputeti i LSI-së, Vangjel Tavo me anë të një statusi në Facebook, hedh akuza të forta ndaj policisë dhe deputetëve të ...

Dule akuzon Ramën: Politika të mbrapshta ndaj minoritarëve

Zeri - 12.08.2017

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule deklaroi sot se po ndermerren politika te mbrapshta ndaj minoritetit grek ne Shqiperi, nisur nga situata e zjarrave që kanë rënë në zonat e Finiqit dhe Dropullit.

Akuza e fortë e Vangjel Tavos: Autorët lirohen se kanë lidhje me deputetët e mazhorancës

Botasot - 12.08.2017

Deputeti i LSI Vangjel Tavo ka reaguar për situatën e zjarreve në Dropull, Gjirokastër, teksa bën një akuzë të fortë: “jam i informuar që disa zjarrvënës nuk ndalohen për shkak të lidhjeve me ...

Zjarret, komisioneri i BE: Solidaritet i plotë me Shqipërinë

Ora news - 12.08.2017

“I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh.

Akuzat e Tavos: Zjarrvënësit lirohen, lidhje me deputetët e mazhorancës

Ora news - 12.08.2017

Deputeti i LSI Vangjel Tavo ka reaguar për zjarret në zonën e Dropullit, duke hedhur akuza mbi policinë dhe deputetet e mazhorancës. Në një status në FB, Tavo thotë se ka informacione se zjarrvënësit ...

Greqia fajëson Shqipërinë për zjarret në territoret e saj

Java News - 12.08.2017

Disa orë pasi tërhoqën avionët, të cilët i kishin dërguar në Shqipëri për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, do t’i aktivizojë sërish, por këtë herë në kufi me Shqipërinë, ku siç shprehen ...

‘Diplomacia e shuarjes së zjarreve’, si potencial në përmirësimin e marrëdhënieve me Greqinë

Respublica - 12.08.2017

Jordan Jorgji/Universiteti i Korçës Shpesh herë interpretimi i marrëdhënieve ndërkombëtare bazohet thelbësisht në dimensionin e materializmit, se sa tek aspektet simbolike dhe spirituale të popujve ...

VMRO: LSDM do jap llogari më 15 tetor

Flaka - 12.08.2017

Nga VMRO-DPMNE kanë akzuar përsëri LSDM-në si fajtore për situatën me zjarret në vend. “Gjysma e Maqedonisë po digjet, ndërsa Ljupço Nikollovski shëtitet nëpër plazhe jashtë vendit.

Deputeti i LSI Tavo akuzon: Zjarrvënësit e Dropullit po i lirojnë deputetët e PS

Java News - 12.08.2017

Vangjel Tavo, deputet i LSI, ka reaguar për zjarret në zonën minoritare të Dropullit. Ai thotë se zjarret janë të qëllimshme dhe zjarrvënësit lirohen me ndërhyrjen e deputeteve të PS në Gjirokastër.

Sipas Dules zjarret në Dropull janë politikë e mbrapshtë ndaj minoritetit, po në zonat e tjera?!

Java News - 12.08.2017

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar nga zjarret në vend, e veçanërisht në zonat minoritare. Ai ka hedhur një sërë akuzash të forta drejtuar kryeministrit Rama në ...

BE: Mbështetje Shqipërisë për betejën ndaj zjarreve, me rëndësi parandalimi

Java News - 12.08.2017

“I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh.

Akuza e fortë e LSI: Deputetët ndërhyjnë për të liruar zjarrvënësit

Gazeta Tema - 12.08.2017

Deputeti i LSI-së, Vangjel Tavo me anë të një statusi në Facebook, hedh akuza të forta ndaj policisë dhe deputetëve të mazhorancës. Sipas Tavos, disa zjarrëvënës ose nuk ndalohen, ose lirohen shpejt ...

Politikë në pikë të vapës

Gazeta Tema - 12.08.2017

Nga Mero Baze Ndërsa zjarret vazhdojnë djegin qindra hektarë kullota dhe pyje në Shqipëri, politika po sforcohet të gjejë tema debati artificiale, për t’u dukur sikur ka dhe ajo mendimin e vet për ...

Berisha: Rama i shuajti zjarret jo me ujë, por me tërmete

Ina - 11.08.2017

Deklarata e sotme e kreut të Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, krijoi mjaft panik tek qytetarët shqiptarë, pasi paralajmëroi se Shqipëria do të goditet nga tërmetet.

Shumë vatra zjarri, pak mjete, shteti i pafuqishëm për tu përballuar me situatën

Almakos - 11.08.2017

Temperaturat e larta dhe zjarret e kësaj vere kanë vënë në provë zjarrfikësit në vendin tonë. Këto ditë atyre u është dashur të luftojnë më flakët në disa vatra zjarri, edhe duke rrezikuar jetën në ...

“Zjarret i fik ky ‘ustai’, jo helikopterët e dasmave dhe synetlliqeve”! (Foto)

Almakos - 11.08.2017

Pikërisht në kulmin e debatit që ka përfshirë opinionin publik dhe politikën shqiptare në lidhje me efikasitetin e shtetit në fikjen e zjarreve në pyje e male, vijnë dhe reagimet e para të ...

Gjirokastra, ende nën presionin e zjarrit. Nisen 2 avionë nga Greqia

Top Channel - 11.08.2017

Vazhdon të jetë problematike situata me zjarret në jug të vendit. Në zonën e Dropullit, në Gjirokastër, zjarret i janë afruar edhe fshtrave ku në Grapsh është djegur një shtëpi, ndërkohë që disa të ...

Pas zjarreve Shqipëria rrezikohet nga Tërmetet? Deputeti i PD ironizon Premçin: U kthye epoka e magjistarëve

SOT - 11.08.2017

Pas deklaratës së bujshme të kreut të Emergjencave Civile, Shemsi Premçi, i cili dje deklaroi se po afron koha e tërmeteve të forta si në vitin 1967, ka reaguar edhe deputeti i PD-së, Tritan Shehu.

Skandali me zjarret: Një avion kushton më pak se luksi i zyrës për b*thën e një ministri (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.08.2017

Nga Albeu.com Shqipëria është një territori që preket nga zjarre masive çdo verë. Aktualisht jemi në një situatë emergjence, ku thuajse në të gjithë territorin gjenden vatra aktive zjarri, të cilat ...

Zjarret dhe mbytjet në plazh, Vasili thirrje Ramës: Ke detyrë të mbledhësh qeverinë

SOT - 11.08.2017

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka sulmuar kryeministrin Rama, duke e akuzuar se nuk po mbledh qeverinë për të zgjidhur problemet me zjarret dhe mbytjet.

Rama publikon foton e dy ushtarëve: Heronjtë e këtyre ditëve të vështira me zjarre

SOT - 11.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një fotoje rreth kritikave që i janë bërë se po tregohet indiferent ndaj zjarreve që kanë përfshirë vendin. Pasi reagoi dje duke theksuar se shteti është në ...

Qytetarët po luftojnë kundër zjarrit, Rama shpall heronjtë e këtyre ditëve (Foto)

LajmiFundit - 11.08.2017

Situata e zjarrit në vend vazhdon të jetë alarmante, ndërsa lufta për t’a shuar vazhdon. Sot, vjen reagimi i kryeministrit Rama për këtë ngjarje. Ai ka zgjedhur një foto të dy ushtarëve të rinj që po ...

Nard Ndoka: Deklarata e Premçit trillim, pritet shkarkimi i tij për përhapje paniku

SOT - 11.08.2017

Kreu i PDK-së, deputeti Nard Ndoka, ka reaguar pas lajmit se kreu i Emergjincave Shemsi Premçi paralajmëroi se vendi kërcënohet nga tërmete të forta pas temperaturave të larta dhe zjarreve.

Zjarret, Athina tërheq urgjentisht avionët nga jugu i Shqipërisë

Top Channel - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Në Greqi digjen 54 zjarre

Idividi - 11.08.2017

Athinë, 11 gusht 2017 (MIA) - Zjarrfikësit grekë sot po shuajnë gjithsej 54 zjarre në pjesë të ndryshme të vendit, ku temperaturat e larta dhe erërat mesatare i djegin pothuajse të gjitha vatrat ...

Nard Ndoka ‘’godet’’ sërish: Ja pse Rama nuk shqetësohet për zjarret, pritet shkarkimi i Premçit

LajmiFundit - 11.08.2017

Nard Ndoka vjen një me deklaratë bombë. Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, ai thotë se kryeministri Rama nuk po merret me situatën alarmante dhe me zjarret që po shkrumbojnë vendin, ...

Njihni Vangjelin dhe Ornelën që po "luftojnë" me zjarret

Albeu.com - 11.08.2017

Shqipëria është nën flakë. Qindra zjarrfikës dhe ushtar janë në male duke luftuar me zjarret . Megjithatë, kreu i qeverisë, Edi Rama e ka gjetur të rastit të nxjerrë dy heronj nga numri i madh i ...

Befason Nard Ndoka: Ja pse Rama nuk shqetësohet për zjarret, pritet shkarkimi i Premçit

SOT - 11.08.2017

Situata e zjarreve në vend ka sjellë në vëmendje reagimin e shumë politiknëve njëri prej të cilëve është edhe deputeti i Partisë Demokratike Nard Ndoka.

Bilanci, mbi 1.100 hektarë në flakë. Fatura, mbi 66 milionë lekë

Top Channel - 11.08.2017

Situtata e zjarreve në vend ka edhe një faturë financiare. Ministria e Mjedisit raporton se pa llogaritur vatrat e ditëve të fundit, dëmi i shkatuar është mbi 66 milionë lekë.

Zjarret, Athina tërheq urgjentisht avionët nga jugu i Shqipërisë

Lajmi.net - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Shefi i zjarrfikësve: Edhe 1 muaj betejë më zjarret

Top Channel - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Greqia lë Shqipërinë "në baltë", tërhiqen urgjentisht avionët për fikjen e zjarreve

Albeu.com - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Lajmi.net - 11.08.2017

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit. Hiç më mirë nuk është as rajoni i Prishtinës, lajmi.net ka kontaktuar me ...

120 vatra zjarri për 11 ditë në Prishtinë

Zhurnal - 11.08.2017

120 vatra zjarri për 11 ditë në Prishtinë Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit.

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Almakos - 11.08.2017

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit. Hiç më mirë nuk është as rajoni i Prishtinës, lajmi.net ka kontaktuar me ...

​Shqipëri, edhe 1 muaj betejë më zjarret

Zhurnal - 11.08.2017

​Shqipëri, edhe 1 muaj betejë më zjarret Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ku ka potencial për krijimin e vatrave të rrezikshme që të tregojnë kujdes për ato ...

Kjo është gjendja e zjarreve në gjithë Kosovën

Lajmi.net - 11.08.2017

Pas tentimit disa ditorë për të marrë informacione rreth vatrave të zjarreve në nivel Kosove, lajmi.net arrin të merr një informacioni gjysmak për këtë çështje nga Agjencioni i Menaxhimit të ...

Shqipëri, edhe 1 muaj betejë më zjarret

Almakos - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Ndoka shpjegon se pse Rama nuk po fik zjarret ndërsa Prençi po parashikon tërmete

Albeu.com - 11.08.2017

Kryetari i Partisë Demokrastiane të Shqipërisë, Nard Ndoka , ka ironizuar deklaratën e bërë një ditë më parë nga kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi .

Zjarret në Shqipëri, vazhdon angazhimi i forcave ushtarake

Almakos - 11.08.2017

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 19 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Dibër, Elbasan, Vlorë dhe Gjirokastër, ndërsa për shuarjen e tyre janë angazhuar edhe forcat ushtarake, transmeton ...

Riaktivizohen zjarret në Gorricë dhe Dropull, banesat në rrezik

Albeu.com - 11.08.2017

Situata në Dropull dhe në Gorricë të Gjirokastrës vazhdon të jetë alarmante pas riaktivizimit të zjarreve. Tashmë flakët raportohet të jenë shumë pranë dy shtëpive dhe janë duke depërtuar .

Veliaj: Shpërblim për zjarrfikësit

Top Channel - 11.08.2017

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka falënderuar të gjithë punonjësit e Zjarrfikëseve dhe të Policisë së Shtetit të cilat janë angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës së zjarreve, një pjesë e të ...

Veliaj: Shpërblim për zjarrfikësit

Almakos - 11.08.2017

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka falënderuar të gjithë punonjësit e Zjarrfikëseve dhe të Policisë së Shtetit të cilat janë angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës së zjarreve, një pjesë e të ...

Greqia lë “në baltë” Shqipërinë? Mediat: Tërheq avionët për fikjen e zjarreve

LajmiFundit - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Të paktën kështu raportojnë sot mediat në vend. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të ...

Alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Albeu.com - 11.08.2017

Latif Zeka, kryetar i Brigadës së Zjarrfikësve në Kosovë shprehet se për 11 ditë në rajonin e Prishtinës ka pasur 120 raste zjarri . “Për 11 ditë i kemi mbi 120 intervenime, 90 për qind e tyre janë ...

Zjarret/ Situatë alarmante në Gjirokastër, flakët pranë dy banesave në Dropull dhe Gorricë

SOT - 11.08.2017

Pothuaj i gjithë vendi është përfshirë nga zjarret. Nga veriu në jug raportohet për dhjetëra vatra zjarri. Situata më problematike është ajo në qarkun e Gjirokastrës, ku prej ditësh zjarrfikësit dhe ...

Veliaj falenderon policinë për arrestimin e zjarrvënësve: Shpërblim për zjarrfikësit

SOT - 11.08.2017

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka falenderuar të gjithë punonjësit e Zjarrfikëseve dhe të Policisë së Shtetit të cilat janë angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës së zjarreve, një pjesë e të ...

MBPEU: Ndërmarrim masa në mënyrë aktive për mbrojtje të pyjeve nga paraqitja e zjarreve

Zhurnal - 11.08.2017

MBPEU: Ndërmarrim masa në mënyrë aktive për mbrojtje të pyjeve nga paraqitja e zjarreve Shkup, 11 gusht - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave kumtoi se në mënyrë aktive ...

Zjarret, 19 vatra aktive në vend, digjen 3 shtëpi në Mallakastër

Top Channel - 11.08.2017

Një zjarr i fuqishëm ka renë pasditen e së premtes në fshatin Corrush të Mallakastrës. Si pasojë e flakëve janë djegur tre banesa, por fatmirësisht nuk ka patur njerëz të lënduar.

Nard Ndoka ironi therëse Ramës…i përmend edhe Fugën

LajmiFundit - 11.08.2017

Deputeti Nard Ndoka ka ironizuar mos reagimin e kryeministrit Edi Rama në lidhje me situatën e zjarreve në Shqipëri. Ndoka ka dhënë arsye qesharake duke ironizuar kështu, pse Rama nuk po shpall ...

Zjarret shqiptare hyjnë në territorin grek

Top Channel - 11.08.2017

Sipas shërbimit zjarrfikës grek, zjarret që digjen prej disa ditësh në territorin shqiptar, në orët e pasdites së të premtes janë përhapur edhe në Greqi.

Zjarret “kalojnë” kufirin. Grekët: Flakët na erdhën nga Shqipëria

Top Channel - 11.08.2017

Disa orë pasi tërhoqën avionët, të cilët i kishin dërguar në Shqipëri për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, do t’i aktivizojë sërish, por këtë herë në kufi me Shqipërinë, ku siç shprehen ...

Zjarret në Shqipëri, digjen 3 shtëpi në Mallakastër (Video)

Almakos - 11.08.2017

Një zjarr i fuqishëm ka rënë pasditen e së premtes në fshatin Corrush të Mallakastrës. Si pasojë e flakëve janë djegur tri banesa, por fatmirësisht nuk ka patur njerëz të lënduar.

Greqia akuzon Shqipërinë për zjarrëvënie të qëllimshme në kufi

Lajmi.net - 11.08.2017

Greqia tërhoqi avionët që i kishte dërguar shqipërisë për ta ndihmua për fikjen e zjarreve. Ndërkohë, mësohet se këto avionë do të riaktivizohen në tokën greke këtë, pasi ka patur disa vatra zjarri ...

Zjarret, dy avionë shtesë do të vijnë nga Greqia në ndihmë të Shqipërisë

Botasot - 11.08.2017

Edhe dy avionë të tjerë shtesë do të vijnë nga Greqia në ndihmë të Shqipërisë. Kjo pas një kërkese të Shqipërisë për të shuar zjarret në jug të vendit.

“Çfarë ke bërë ti për zjarret”, qytetarja i përvishet Kokëdhimës, ja përgjigjja e tij

Botasot - 11.08.2017

Një qytetare i është kthyer ish-deputetit Kokëdhima, në lidhje me një reagim të tijin për zjarret që kanë zënë vendin. Qytetarja shkruan në profilin e Kokëdhimës se ai sulmon kryeministrin për ...

Berisha: Rama i shuajti zjarret jo me ujë, por me tërmete

Botasot - 11.08.2017

Deklarata e sotme e kreut të Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, krijoi mjaft panik tek qytetarët shqiptarë, pasi paralajmëroi se Shqipëria do të goditet nga tërmetet.

Shumë vatra zjarri, pak mjete, shteti i pafuqishëm për tu përballuar me situatën

Telegrafi - 11.08.2017

Temperaturat e larta dhe zjarret e kësaj vere kanë vënë në provë zjarrfikësit në vendin tonë. Këto ditë atyre u është dashur të luftojnë më flakët në disa vatra zjarri, edhe duke rrezikuar jetën në ...

Situata e zjarreve në Gjirokastër, dëme të mëdha në toka bujqësore

Botasot - 11.08.2017

Një ditë më parë në fshatin Grapsh të Bashkisë Dropull në Gjirokastër, është shkrumbuar nga flakët një banesë. Fatmirësisht në shtëpi nuk kishte asnjë njeri, e si pasojë ka patur vetëm dëme materiale.

“Zjarret i fik ky ‘ustai’, jo helikopterët e dasmave dhe synetlliqeve”! (Foto)

Telegrafi - 11.08.2017

Pikërisht në kulmin e debatit që ka përfshirë opinionin publik dhe politikën shqiptare në lidhje me efikasitetin e shtetit në fikjen e zjarreve në pyje e male, vijnë dhe reagimet e para të ...

Koçan, për dhjetë ditë janë regjistruar 14 zjarre në hapësirat e hapura

Telegrafi - 11.08.2017

Në muajin gusht, edhe atë për dhjetë ditë në Koçan, janë regjistruar 14 zjarre, informon Dejanço Arsov, komandant i NJTKZ Koçan, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Zjarret, Vasili nga fb Ramës: Mblidh qeverinë, Kushtetuta s’njeh facebook

Ora news - 11.08.2017

“Dikush duhet t’i shpjegoje këtij kryeministri që e ka detyrë kushtetuese të mbledhë qeverinë e këtij vendi, sepse kushtetuta nuk e njeh facebookun e tij veror si qeveri” Kështu shkruan Petrit ...

Vasili: Dikush t’i thotë kryeministrit se Kushtetuta nuk e njeh “Facebook”-un e tij veror si qeveri

Botasot - 11.08.2017

Ish-kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili është shprehur se Shqipëria është pa qeverisje dhe pa qeveri. Nëpërmjet një statusi në “Facebook”, Vasili shkruan për situatën e vendit e ...

Pas zjarreve na rrezikojnë tërmetet? Deputeti i PD ironizon kreun e Emergjencave

BalkanWeb - 11.08.2017

TIRANE – Pas deklaratës së bujshme të kreut te Emergjencave Civile, Shemsi Premçi, i cili dje deklaroi se po afron koha e termeteve te forta si ne 1967, ka reaguar edhe deputeti i PD-se, Tritan ...

Zjarret: Ankohen Berisha dhe grekët, Vasili ‘thumbon’ Ramën

Mapo - 11.08.2017

Sot mund të jetë dita e fundit kur vala e të nxehtit mban të pushtuar Shqipërinë. Zjarret kanë bërë kërdinë në vend gjatë kësaj periudhe, duke shkatërruar një pasuri të tërë.

Shumë vatra zjarri, pak mjete, shteti i pafuqishëm për tu përballuar me situatën

Zeri - 11.08.2017

Temperaturat e larta dhe zjarret e kësaj vere kanë vënë në provë zjarrfikësit në Shqipëri. Këto ditë atyre u është dashur të luftojnë më flakët në disa vatra zjarri, edhe duke rrezikuar jetën në disa ...

Petrit Vasili nuk i ndahet Ramës: Zjarret po bëjnë kërdinë. Mblidh qeverinë, mos rri në FB

BalkanWeb - 11.08.2017

TIRANE – Ish-kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka reaguar lidhur me situatën në vend gjatë ditëve të fundit. Përmes një postimi në rrjetin social, kreu i grupit parlamentar të ...

Situata e zjarreve në 24 orët e fundit

RTSH - 11.08.2017

Jugu i vendit paraqitet më problematik përsa i përket situatës me zjarret. Flakët po kërcënojnë shtëpitë në fshatin Grapsh në Dropull ku është djegur një banesë, ndërkohë që disa të tjerave zjarri i ...

“Lufta me zjarret në mbarë vendin”, Rama reagon sërish dhe tregon heronjtë e këtyre ditëve (Foto)

BalkanWeb - 11.08.2017

TIRANE – Situata e vështirë me zjarret ka zbritur në terren forcat e ushtrisë dhe ato të zjarrfikëses për të vënë në kontroll flakët. Kryeministri Rama ka zgjedhur një foto të dy ushtarëve të rinj që ...

Njihuni me Vangjelinën dhe Ornelën, ushtaret që po 'luftojnë' me zjarret çdo ditë!

Gazeta Express - 11.08.2017

Në këto ditë të vështira të nxehti, ku vendi është përfshirë nga zjarre të shumtë, kontribut kanë dhënë dhe forcat e ...

Pas zjarreve na rrezikojnë tërmetet? Deputeti demokrat ironizon kreun e Emergjencave Civile

Botasot - 11.08.2017

Gjatë ditës së djeshme, kreu i Emergjencave Civile Shemsi Premçi deklaroi se po afron koha e tërmeteve të forta si në vitin 1976. Lidhur me këtë ka reaguar deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu.

Zjarret, Rama: Respekt për këta dy ushtarë të rinj

Mapo - 11.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka postuar në Facebook një fotografi të dy ushtarëve të rinj që ndihmojnë në fikjen e zjarreve në vend. Vangjel Limallari 20 vjeç dhe Ornela Shaba 22 vjeç, janë dy ushtarët që ...

Zjarret prekin pyjet në veri dhe qendrën e Portugalisë

RTSH - 11.08.2017

Zjarret në pyje kanë prekur veriun dhe qendrën e Portugalisë, duke sjellë ndërhyrjen e rreth 3 000 zjarrfikësve për të luftuar flakët. “Deri të dielën, do të ketë temperatura që arrijnë deri në 39 ...

Ndoka ironizon Ramën: Të rezultojnë zero shqetësime për zjarret nga dëgjesat publike

Mapo - 11.08.2017

Kryetari i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, nëpërmjet një statusi në facebook ka ironizuar me një shpoti therëse kreun e qeverisë Rama për qëndrimin që po mban ndaj situatës së shkaktuar nga ...

Njihuni me Vangjelinën dhe Ornelën, ushtaret që po 'luftojnë' me zjarret çdo ditë!

Botasot - 11.08.2017

Në këto ditë të vështira të nxehti, ku vendi është përfshirë nga zjarre të shumtë, kontribut kanë dhënë dhe forcat e ushtrisë. Pikërisht dy nga ushtaret e reja të forcave të armatosura në vend i kanë ...

Nard Ndoka: Ju tregoj pse Rama nuk shqetësohet për zjarret, pritet shkarkimi i Premçit

BalkanWeb - 11.08.2017

TIRANE- Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, njëherësh deputet, ka reaguar për situatën e zjarrve në vend. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ai thotë se kryeministri Rama nuk po merret me ...

Zjarret, Athina tërheq urgjentisht avionët nga jugu i Shqipërisë

Mapo - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Lezhë, alarmi i vendorëve

ABC News - 11.08.2017

Drejtuesit vendore ne Lezhe kane dhene alarmin per situaten e zjarreve dhe i kerkojne ndihme qeverise t’i ndihmoje me logjistike. Te gjitha mjetet qe disponohen nga Shtabi i Emergjencave ne kete Qark ...

Zjarret në zonën e Muzinës dhe Bashkinë Dropull

RTSH - 11.08.2017

Ka ardhur duke u normalizuar situata e zjarreve në zonën e Muzinës dhe Bashkinë Dropull. Dy avione të mbërritur nga Greqia si dhe një helikopter VIVA fluturuan për shuarjen e zjarreve në zonat e ...

Lufta me zjarret

ABC News - 11.08.2017

Kryeministri Rama pershendet te gjitha strukturat qe jane perfshire ne operacionet per shuarjen e zjarreve ne mbare vendin. Por mirenjohje te vecante ne nje status ne FB kryeministri tregon per dy ...

Zjarret, Athina tërheq urgjentisht avionët nga jugu i Shqipërisë

Koha.net - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Zjarret, Athina tërheq urgjentisht avionët nga jugu i Shqipërisë

Zeri - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Zjarret, avionët grekë, nga Jugu i Shqipërisë kthehen në Greqi

Ora news - 11.08.2017

Ministri grek i Rendit ka deklaruar se dy avionët Kanadair që po operonin në jug të Shqipërisë, në vazhdim janë kthyer në territorin grek, për të luftuar me flakët në zonën e Follorinës.

Zjarret, Athina tërheq urgjentisht avionët nga jugu i Shqipërisë

Botasot - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të shefit të ushtrisë greke avionët “Canadair” janë ...

Shefi i zjarrfikësve të Tiranës: Edhe 1 muaj betejë më zjarret

Koha.net - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Telegrafi - 11.08.2017

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit. Hiç më mirë nuk është as rajoni i Prishtinës, lajmi.net ka kontaktuar me ...

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Zeri - 11.08.2017

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit. Hiç më mirë nuk është as rajoni i Prishtinës, lajmi.net ka kontaktuar me ...

Portugali, 170 vatra aktive zjarri, 64 të vdekur dhe katër qytete të evakuara

BalkanWeb - 11.08.2017

Më shumë se 2 100 punonjës të zjarrfikësve janë shpërndarë në të gjithë Portugalinë për të shuar zjarret në më shumë se 170 vatra, vetëm dy muaj pas një seri zjarresh shkatërruese në vend ku mendohet ...

Shqipëri, edhe 1 muaj betejë më zjarret

Telegrafi - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Zjarret në Shkodër, vendorët porositen të jenë vigjilentë

Ora news - 11.08.2017

Situata problematike me zjarret mund të mbajë të mbërthyer vendin deri në fund të gushtit, prandaj institucionet duhet të jenë vigjilente dhe të koordinojnë punën mes tyre për të ndërhyrë në kohë ...

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

BalkanWeb - 11.08.2017

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit. Udhëheqësi i brigadës së zjarrfikësve, Latif Zeka, tha se për 11 ditë në ...

Veliaj ka një falenderim për policinë...dhe një lajm të mirë: Shpërblim për...

Gazeta Express - 11.08.2017

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka falenderuar të gjithë punonjësit e Zjarrfikëseve dhe të Policisë së Shtetit të cilat janë angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës së zjarreve, një pjesë e të ...

Greqia lë “në baltë” Shqipërinë? Mediat: Tërheq avionët për fikjen e zjarreve

BalkanWeb - 11.08.2017

Shefi i ushtrisë greke ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të avionëve grekë nga jugu i Shqipërisë. Të paktën kështu raportojnë sot mediat në vend. Me një urdhër urgjent dhe pa asnjë sqarim të ...

Rriten kontrollet në male, si masë për parandalimin e zjarreve

Telegrafi - 11.08.2017

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave (MBPU) informon se ka marrë masa aktive për mbrojtjen e pyjeve nga zjarret. Nga MBPU njoftojnë se përveç masave të mëhershme me të cilat ndaluan ...

Tiranë/ Shefi i zjarrfikësve: Edhe 1 muaj betejë më zjarret

Mapo - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Veliaj: Faleminderit policisë për arrestimin e zjarrvënësve, shpërblim për zjarrfikësit

Mapo - 11.08.2017

Foto 1 nga 4 Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka falenderuar të gjithë punonjësit e Zjarrfikëseve dhe të Policisë së Shtetit, të cilat janë angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës së ...

Zjarret në vend/Bilanci, mbi 1.100 hektarë në flakë, fatura, mbi 66 milionë lekë

Botasot - 11.08.2017

Situata e zjarreve në vend ka edhe një faturë financiare. Ministria e Mjedisit raporton se pa llogaritur vatrat e ditëve të fundit, dëmi i shkaktuar është mbi 66 milionë lekë.

Veliaj: Shpërblim për zjarrfikësit

Telegrafi - 11.08.2017

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka falënderuar të gjithë punonjësit e Zjarrfikëseve dhe të Policisë së Shtetit të cilat janë angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës së zjarreve, një pjesë e të ...

Gjendje alarmante nga zjarret në vend, flakët pranë dy banesave në Dropull dhe Gorricë

BalkanWeb - 11.08.2017

Shqipëria është përfshirë nga zjarret. Nga veriu në jug raportohet për dhjetëra vatra zjarri. Problematike situata është në qarkun e Gjirokastrës, ku prej ditësh zjarrfikësit dhe popullata përballet ...

Veliaj falenderon policinë për arrestimin e zjarrvënësve: Shpërblim për zjarrfikësit

Ora news - 11.08.2017

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka falenderuar të gjithë punonjësit e Zjarrfikëseve dhe të Policisë së Shtetit të cilat janë angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës së zjarreve, një pjesë e të ...

Në Grabovc të Fushë Kosovës, zjarri nga malet ka kaluar në oborre të shtëpive

Koha.net - 11.08.2017

Me pak ujë që u ka mbetur, këta 4 zjarrfikës po tentojnë të ndalin zjarre që nga mali është afruar pranë shtëpive të pabanuara në fshatin Grabovc i Epërm.

Ministrja Kodheli inspekton punën e FA për shuarjen e zjarrit në Kuç të Vorës

BalkanWeb - 11.08.2017

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, e shoqëruar dhe nga deputeti i zjgedhur i zonës Sadi Vorpsi, inspektoi punën e FA për shuarjen e zjarreve në Kuç të Vorës. Në pronocimin e saj për mediat, znj.

Zjarret në Shqipëri, digjen 3 shtëpi në Mallakastër (Video)

Telegrafi - 11.08.2017

Një zjarr i fuqishëm ka rënë pasditen e së premtes në fshatin Corrush të Mallakastrës. Si pasojë e flakëve janë djegur tri banesa, por fatmirësisht nuk ka patur njerëz të lënduar.

“Qeveria e Facebook-ut”, Vasili ironizon Ramën por edhe ai “opozitë FB”

Java News - 11.08.2017

Ish-kryetari i LSI, Petrit Vasili ka sulmuar sërish kryeministrin Rama. Përmes një statusi në facebook, Vasili thotë se vendi është pa qeverisje dhe pa qeveri, ndërkohë që situata nga zjarret dhe ...

Rama publikon FOTON e dy ushtareve heroina në betejë me flakët

Java News - 11.08.2017

Autoritetet vijojnë ebetejën për shuarjen e zjarreve. Të angazhuar janë edhe Forcat e Armatosura. Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një mesazh falenderimi për ushtarët e angazhuar në betëjn për ...

Greqia tërheq avionët zjarrfikës nga Shqipëria: Vështirësi me terrenin malor

Java News - 11.08.2017

Ministri grek i Rendit ka deklaruar se dy avionët Kanadair që po operonin në jug të Shqipërisë, në vazhdim janë kthyer në territorin grek, për të luftuar me flakët në zonën e Follorinës.

Riaktivizohen zjarret në Pollog, Aliti: 400 intervenime gjatë verës

Flaka - 11.08.2017

Temperaturat e larta gjatë këtyre ditëve kanë aktivizuar përsëri disa zjarre në Pollog ku është dashur më një herë intervenimi I Njësisë Territoriale Kundër zjarrit.

Bilanci tragjik i zjarreve në Portugali, 64 të vdekur dhe 4 qytete të evakuara

Java News - 11.08.2017

Më shumë se 2 100 punonjës të zjarrfikësve janë shpërndarë në të gjithë Portugalinë për të shuar zjarret në më shumë se 170 vatra, vetëm dy muaj pas një seri zjarresh shkatërruese në vend ku mendohet ...

Kjo është gjendja e zjarreve në gjithë Kosovën

Flaka - 11.08.2017

Pas tentimit disa ditorë për të marrë informacione rreth vatrave të zjarreve në nivel Kosove, lajmi.net arrin të merr një informacioni gjysmak për këtë çështje nga Agjencioni i Menaxhimit të ...

Edhe Kosova po lufton me flakët, 120 vatra zjarri për 11 ditë vetëm në Prishtinë

Java News - 11.08.2017

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë Rajoni i Prishtinës është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit.

Zjarret në Shqipëri, vazhdon angazhimi i forcave ushtarake

Alb Portali - 11.08.2017

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 19 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Dibër, Elbasan, Vlorë dhe Gjirokastër, ndërsa për shuarjen e tyre janë angazhuar edhe forcat ushtarake, transmeton ...

Gjendje alarmante në Prishtinë, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Alb Portali - 11.08.2017

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarre dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit. Loading... Hiç më mirë nuk është as rajoni i Prishtinës, lajmi.net ka ...

Zjarri në Muzinë, dy avionët grekë ndihmuan edhe në Follorinë

Respublica - 11.08.2017

Disa media raportuan tërheqjen nga operacionet për shuarjen e zjarreve në jug të vendit të dy avionëve grekë Canadair, duke ngritur pikëpyetje mbi urdhërin e tërheqjes së tyre.

Rikthehen zjarret në Europë

Durres Lajm - 11.08.2017

Ditët e fundit të anticiklonit afrikan Luçifer, kanë rikthyer zjarret në disa vende europiane. 54 vatra janë riaktivizuar në Greqi këtë të premte si pasojë e temperaturave të larta dhe erërave të ...

Lufta me zjarret, dy banesa në Dropull dhe Gorricë rrezikohen nga flakët

Java News - 11.08.2017

Shqipëria është përfshirë nga zjarret. Nga veriu në jug raportohet për dhjetëra vatra zjarri. Problematike situata është në qarkun e Gjirokastrës, ku prej ditësh zjarrfikësit dhe popullata përballet ...

‘Beteja me zjarret do vijojë edhe për një muaj’

Java News - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Zjarret “kalojnë” kufirin. Grekët: Flakët na erdhën nga Shqipëria

Flaka - 11.08.2017

Disa orë pasi tërhoqën avionët, të cilët i kishin dërguar në Shqipëri për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, do t’i aktivizojë sërish, por këtë herë në kufi me Shqipërinë, ku siç shprehen ...

Shefi i zjarrfikësve: Edhe 1 muaj betejë me zjarret

Flaka - 11.08.2017

Në territorin e Bashkisë së Tiranës janë aktive 3 vatra, ajo në malin e Derjes, në Krrabë dhe vatra e riaktivizuar në Pezë. Drejtori i Repartit të Zjarrfikësve të Tiranës kërkon nga banorët e zonave ...

Disa zjarre aktive nëpër Maqedoni

Idividi - 10.08.2017

Shkup, 9 gusht 2017 (MIA) - Zjarre aktive sot ka në fshatrat Zagrat dhe Grashnica në Makedonski Brod, në vendin Jasenovska gllava në Çashkë, në fshatin Nikodin dhe vendin Sliva të Prilepit, mbi ...

Situata nga zjarret, kryeredaktori i RD i përgjigjet ashpër Kodhelit

SOT - 10.08.2017

Kryeredaktori i gazetës, Bledi Kasmi Rilindja Demokratike i është përgjigjur ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli. E gjendur dje në ballinën e gazetës, teksa RD-ja i kujtonte ministres se kishte ...

Situata e zjarreve, Rama: Shteti në krye të detyrës

Top Channel - 10.08.2017

Shteti në krye të detyrës thotë kryeministri Edi Rama lidhur me situatën e zjarreve në vend. Ai thotë se në katër vitet e ardhshme do të përpiqet seriozisht për rritjen e kapaciteteve, që vendi ynë ...

Alarmi nga zjarret, reagon për herë të parë Edi Rama

Albeu.com - 10.08.2017

Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në Facebook ka reaguar në lidhje me situatën alarmante nga zjarret. Rama e quan situatën nga zjarri një kërcënim serioz por duke shtuar që puna e bërë në ...

Zjarret në vend/ Rama: Situata e vështirë edhe për ditët në vijim

SOT - 10.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar nëpërmjet një ststusi në “Facebook” për situatë e rëndë që është krijuar nga zjarret. Rama ka pranuar që gjendja është e vështirë dhe do të jetë e tillë edhe në ditët ...

Më në fund reagon Rama

Ina - 10.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar më në fund për zjarret që po shkatërrojnë pasurinë kombëtare dhe po kërcënojnë fshatra të tëra. Ai ka theksuar në shënim të tij në Fb se shteti është në krye të ...

Zjarri ‘’djeg’’ vendin, reagon për herë të parë Edi Rama

LajmiFundit - 10.08.2017

Një postim për zjarrin në vend është publikuar nga kryeministri Edi Rama në Fb. Rama e quan situatën nga zjarri një kërcënim serioz por duke shtuar që puna e bërë në këto kushte është kolosale.

Disa zjarre ende aktive në Maqedoni

Lajm - 10.08.2017

Në territorin e Maqedonisë momentalisht aktive janë disa zjarre në Komunën e Makedonski Brod, Kavadarit, Kërçovës, Dollnenit, Prilepit, Tetovës dhe Bërvenicës, informoi sot zëdhënësja e Qendrës për ...

Digjen rreth 300 hektarë tokë në Kosovë

Lajmi.net - 10.08.2017

Nga temperaturat e larta që po mbretërojnë në Kosovë dhe rajon, kanë bërë që të shkaktohen edhe shumë zjarre nëpër pyje. Sipas kryeshefit të Agjencionit të Pyjeve të Kosovës, Ahmet Zejnullahu, dëmi i ...

Ndryshime në drejtorinë për mbrojtje dhe shpëtim

Almakos - 10.08.2017

10 August Janë lokalizuar por jo dhe shuar tërësisht disa zjarre në Maqedoni, në komunat Çashkë, Makedonski Brod dhe Petrovec. Në Brod janë djegur rreth 5 mijë hektarë pyje ndërsa për ripërtëritjen e ...

Rama: Zjarri në pyje një kërcënim serioz, shteti me kapacitete të ulëta

Almakos - 10.08.2017

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se po vijojnë aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve në këto ditë temperaturash ekstreme, të cilat kanë ndikuar rëndë në një ...

Era dhe temperaturat e larta sërish i aktivizuan zjarret pyjore në Portugali

Portalb - 10.08.2017

Temperaturat e larta dhe erërat e fuqishme i aktivizuan zjarret pyjore në Portugali, pasi që ulja e temperaturave në korrik mundësoi qetësimin e përkohshëm të valës së zjarreve, prej të cilëve, vetëm ...

Shuarja e zjarreve kthehet në biznes, milionat që paguan buxheti i shtetit për avionët privatë

LajmiFundit - 10.08.2017

Zjarret që kanë përfshirë vendin po shkaktojnë dëme të mëdha. Mbi 1 200 hektarë është sipërfaqja e djegur. Prej të cilave, 724 hektarë pyje, 182 hektarë në zona të mbrojtura dhe 273 hektarë kullota.

Zv.ministrja e Brendshme monitorim situatës së zjarreve në Elbasan: Koordinim i të gjitha strukturave për të qenë pranë ...

SOT - 10.08.2017

Situata e vështirë me zjarret gjatë ditëve të fundit, ka bërë që zv.Ministrja e Punëve të Brendshme, Rovena Voda, të zhvillojë një takim me strukturat përgjegjëse për monitorimin e situatës në ...

Zjarret rrezikojnë nënstacionin elektrik në Gjirokastër, OSHEE thirrje për ndihmë

Albeu.com - 10.08.2017

Zjarret që kanë marrë përmasa të mëdha në Gjirokastër , kanë vënë në rrezik edhe nënstacionin elektrik në Grapshit. Ka qenë Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, i cili ka njoftuar ...

Situata e vështirë e zjarreve, KE vendos të dërgojë edhe dy avionë nga Greqia për të shuar flakët

SOT - 10.08.2017

Temperaturat e larta po favorizojnë zjarret e shumta në vend dhe Shqipëria po përballet me një situatë të vështirë. Qeveria dorëzoi kërkesën e parë në KE më 2 gusht për ndihmë në luftën kundër ...

Komisioni Evropian sjell dy avionë nga Greqia për të përballuar zjarret

Albeu.com - 10.08.2017

Komisioni Evropian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve që kanë pushtuar territorin e Shqipëri. Kështu, sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë ...

Komisioni Evropian sjell dy avionë nga Greqia për të përballuar zjarret

Lajmi.net - 10.08.2017

Komisioni Evropian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve që kanë pushtuar territorin e Shqipëri. Kështu, sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë ...

Zjarrfikës, por pa mjete. Dorëzohen bashkitë: Jemi të pafuqishme

Top Channel - 10.08.2017

Temperaturat e larta të kësaj vere kanë bërë që situata nga zjarret të jetë në prag të një emergjence kombëtare. Por sa efektive janë shërbimet zjarrfikëse në vend? A janë ato në gjendje të mbulojnë ...

KE vendos: Dy avionë shtesë nga Greqia për të fikur zjarret në Shqipëri

LajmiFundit - 10.08.2017

Komisioni Europian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve të zjarrit në Shqipëri. Kështu, sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë për të ndihmuar ...

Berisha ironizon Ramën dhe zbulon: Fajin për zjarret e ka….

LajmiFundit - 10.08.2017

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar për deklaratën e sotme të kreut të qeverisë Edi Rama në lidhje me situatën e zjarreve. Duke komentuar deklaratën e Kryeministrit, Berisha shkruan se ...

Zjarret në Gjirokastër, rrezikohet edhe nënstacioni i Grapshit

Top Channel - 10.08.2017

Situata e zjarreve në qarkun e Gjirokastrës vazhdon të mbetet problematike sipas zjarrfikësve që po punojnë ne terren. As ndërhyrjet disa orëshe nga ajri nuk kanë mundësuar shuarjen e flakëve.

CNN pasqyron zjarret në Shqipëri: Digjen zona të largëta e të vështira për tu arritur

SOT - 10.08.2017

Temperaturat e larta kanë favorizuar këto ditë zjarret që kanë r╒në në një pjesë të madhe të vendit duke djegur hektarë me pyje. Kjo situatë është pasqyruar edhe në mediat pretigjoze ndërkombëtare.

Berisha për Ramën: Si po i mallkon kryeministri shqiptarët me tërmete

Lajmi.net - 10.08.2017

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në një status në Facebook iu përgjigj Edi Ramës për reagimin e tij mbi situatat e zjarreve në Shqipëri. Rama në reagim, ironizoi Berishën dhe qytetarët ...

Berisha për Ramën: Si po i mallkon kryeministri shqiptarët me tërmete

Almakos - 10.08.2017

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në një status në Facebook iu përgjigj Edi Ramës për reagimin e tij mbi situatat e zjarreve në Shqipëri. Rama në reagim, ironizoi Berishën dhe qytetarët ...

CNN pasqyron zjarret që po ?shkrumbojnë? Shqipërinë (FOTO)

Albeu.com - 10.08.2017

Zjarret që kanë përfshirë vendin tonë janë pasqyruar edhe në mediat prestigjoze ndërkombëtare. Një ndër to është edhe rrjeti mediatik CNN i cili ka publikuar në Instagram një foto të një zjarri në ...

Përplasja/ Kryeredaktori i RD-së i përgjigjet ashpër Kodhelit: Nuk bëhet striptizëm me zjarret

BalkanWeb - 10.08.2017

TIRANE- Në valën e temperaturave të nxehta dhe 13 vatrave të zjarrit në të gjithë Shqipërinë ka plasur një debat i nxehtë edhe mes ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhe gazetës zyrtare të PD-së, ...

Ja si po luftohet me zjarret që po i afrohen Antenave në Dajt

Botasot - 10.08.2017

Zjarrfikësit ndodhen në çdo njësi administrative të Tiranës duke luftuar me zjarret. Pamjet e fundit vijnë nga mali i Derjes, mbas malit të Dajtit , tek ...

Ngrihet ALARMI / Pas zjarreve, vendi rrezikohet nga tërmetet si ai i 1967

Gazeta Express - 10.08.2017

"Duhet të jemi të kujdesshëm në raport me situatat e pritshme, kanë nisur lëkundjet e para në rajonin e Elbasanit, kryesisht në ...

Shteti në krye të detyrës

Mapo - 10.08.2017

Foto 1 nga 10 Nga Edi Rama Vijojnë aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve në këto ditë temperaturash ekstreme, të cilat kanë ndikuar rëndshëm në një situatë të ...

Zjarret, Rama e pranon: Situata mbetet e vështirë edhe për ditët në vijim

BalkanWeb - 10.08.2017

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas situatës së krijuar në vend nga zjarret e shumta duke pranuar që gjendja është e vështirë dhe do të jetë e tillë edhe në ditët në vijim.

Më në fund Rama reagon për zjarret: Shteti në krye të detyrës, por kapacitetet tona janë të ulëta

Botasot - 10.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar më në fund për zjarret që po shkatërrojnë pasurinë kombëtare dhe po kërcënojnë fshatra të tëra. Ai ka theksuar në shënim të tij në Fb se shteti është në krye të ...

Zjarret, Rama: Kujet digjitale duhet të japin llogari e jo të kërkojnë

Ora news - 10.08.2017

Kur vala e të nxehtit të jashtëzakonshëm parashikohet të vijojë deri më 15 shtator, situatat e zjarreve mbetet e vështirë. E pranon dhe kryeministri Edi Rama i cili përmes një postimi në facebook ...

Rama vlerëson operacionet kundër zjarreve: “Shteti në krye të detyrës”

RTSH - 10.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur në Fejsbuk “aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve në këto ditë temperaturash ekstreme”, të cilat sipas tij “kanë ndikuar rëndshëm ...

Maqedonia do të bashkëpunojë me Japoninë për menaxhim me katastrofat natyrore

Telegrafi - 10.08.2017

Maqedonia dhe Japonia kanë nënshkruar marrëveshje për bashkëpunim dhe për zvogëlimin e rreziqeve nga katastrofat. Me këtë marrëveshje pritet që të zvogëlohen rreziqet nga vërshimet, rështitjen e ...

Disa zjarre akoma aktive në Maqedoni

Telegrafi - 10.08.2017

Në territorin e Maqedonisë momentalisht aktive janë disa zjarre në Komunën e Makedonski Brod, Kavadarit, Kërçovës, Dollnenit, Prilepit, Tetovës dhe Bërvenicës, informoi sot zëdhënësja e Qendrës për ...

Disa zjarre akoma aktive në Maqedoni

Botasot - 10.08.2017

Në territorin e Maqedonisë momentalisht aktive janë disa zjarre në Komunën e Makedonski Brod, Kavadarit, Kërçovës, Dollnenit, Prilepit, Tetovës dhe Bërvenicës, informoi sot zëdhënësja e Qendrës për ...

Ulza një prej zonave më të rrezikuara nga zjarret

Ora news - 10.08.2017

Njësia Administrative Ulëz në Qarkun e Dibrës vijon të jetë një prej zonave më problematike dhe të rrezikuara nga zjarret. Në fshatin Trovën zjarri mëngjesin e kësaj të enjteje ka marrë përmasa të ...

Rama: Zjarri në pyje një kërcënim serioz, shteti me kapacitete të ulëta

Telegrafi - 10.08.2017

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se po vijojnë aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve në këto ditë temperaturash ekstreme, të cilat kanë ndikuar rëndë në një ...

Për të shuar zjarret në Shqipëri janë angazhuar 8261 vetë

Koha.net - 10.08.2017

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se po vijojnë aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve në këto ditë temperaturash ekstreme, të cilat kanë ndikuar rëndë në një ...

Zjarret në Elbasan/ Zv.ministrja e Brendshme zbret në terren, jep mesazhin për emergjencat civile

BalkanWeb - 10.08.2017

ELBASAN – Situata e vështirë me zjarret gjatë ditëve të fundit, ka bërë që zv.Ministrja e Punëve të Brendshme, Rovena Voda, të zhvillojë një takim me strukturat përgjegjëse për monitorimin e situatës ...

Zjarret në Gjirokastër/ OSHEE bën thirrje për ndihmë, rrezikohet një N/Stacion

Mapo - 10.08.2017

Foto 1 nga 7 Edhe Gjirokastra është prekur nga zjaret që kanë pushtuar Shqipërinë. Situata në Gjirokastër duket kritike pasi vatrat po përhapen me shpejtësi.

Zjarret në Shqipëri, një ‘gropë’ e madhe me kosto në ekonominë e vendit

Mapo - 10.08.2017

Zjarret që kanë përfshirë vendin po shkaktojnë dëme të mëdha. Mbi 1 200 hektarë është sipërfaqja e djegur. Prej të cilave, 724 hektarë pyje, 182 hektarë në zona të mbrojtura dhe 273 hektarë kullota.

Situata e zjarreve/KE dërgon në Shqipëri edhe dy avionë të tjerë

Botasot - 10.08.2017

Komisioni Evropian ka vendosur të dërgojë edhe dy avion të tjerë në Shqipëri për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, kjo pasi situata është shumë kritike në vend.

Ja hodhëm…/ Komisioni Europian i vë Shqipërisë në dispozicion dy avionë spërkatjeje grek, për të fikur zjarret

Mapo - 10.08.2017

Komisioni Europian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve të zjarrit në Shqipëri. Kështu, sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë për të ndihmuar ...

Dëmet e shkaktuara nga zjarret në Shqipëri, ja sa milionë lekë janë shpenzuar deri tani

Gazeta Express - 10.08.2017

Zjarret që kanë përfshirë vendin po shkaktojnë dëme të ...

Zjarret, dy avionë shtesë do të vijnë nga Greqia në ndihmë të Shqipërisë

Ora news - 10.08.2017

Edhe dy avionë të tjerë shtesë do të vijnë nga Greqia në ndihmë të Shqipërisë. Kjo pas një kërkese të Shqipërisë për të shuar zjarret në jug të vendit.

“Rama prishi 5 minuta nga pushimet, dhe u tha qytetarëve: Mos flisni për zjarret se do ju vijnë tërmetet”

BalkanWeb - 10.08.2017

TIRANE – Ish-kryeministri Berisha, i është përgjigjur kryeministrit Rama për reagimin e tij mbi situatat e zjarreve në Shqipëri. Rama në reagim, ironizoi edhe Berishën dhe qytetarët dixhitalë, dhe ...

Berisha ironizon Ramën: Fajin për zjarret e ka Saliu

Botasot - 10.08.2017

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar përmes një postimi në Facebook për deklaratën e sotme të shefit të qeverisë Rama për situatën e zjarreve. Duke komentuar deklaratën e Kryeministrit, Berisha ...

Berisha ironi me Ramën: Kryeministri po i mallkon shiqptarët me tërmete

Mapo - 10.08.2017

Sali Berisha, në një status në Facebook iu përgjigj Edi Ramës për reagimin e tij mbi situatat e zjarreve në Shqipëri. Rama në reagim, ironizoi Berishën dhe qytetarët dixhitalë, dhe ish-kryeministri i ...

Kontribuon BE: Dy avionë shtesë nga Greqia për të fikur zjarret në Shqipëri

BalkanWeb - 10.08.2017

Komisioni Europian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve të zjarrit në Shqipëri. Sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë për të ndihmuar në ...

CNN pasqyron zjarret që kanë “pushtuar” Shqipërinë

Ora news - 10.08.2017

Zjarret që kanë përfshirë vendin tonë janë pasqyruar edhe në mediat pretigjoze ndërkombëtare. Rrjeti mediatik CNN ka publikuar në Instagram një foto të një zjarri në Shqipëri, në zonën e Sarandës.

“Zjarret i fik ky ‘ustai’, jo helikopterët e dasmave dhe synetlliqeve”

Mapo - 10.08.2017

Foto 1 nga 24 Pikërisht në kulmin e debatit që ka përfshirë opinionin publik dhe politikën në lidhje me efikasitetin e shtetit në fikjen e zjarreve në pyje e male, vijnë dhe reagimet e para të ...

Zjarri masiv në Sarandë tërheq vëmendjen e medias së huaj, ja çfarë shkruan “CNN” e “TIME”

Botasot - 10.08.2017

Zjarri masiv që ka rënë në zonën e Muzinës në Sarandë mesa duket ka tërhequr vëmendjen e mediave prestigjoze si CNN dhe Time, të cilat kanë postuar foto nga flakët që kanë pushtuar një mal të tërë.

Berisha për Ramën: Si po i mallkon kryeministri shqiptarët me tërmete

Telegrafi - 10.08.2017

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në një status në Facebook iu përgjigj Edi Ramës për reagimin e tij mbi situatat e zjarreve në Shqipëri. Rama në reagim, ironizoi Berishën dhe qytetarët ...

Kryeredaktori i RD-së i përgjigjet ashpër Kodhelit: Nuk bëhet striptizëm me zjarret

Durres Lajm - 10.08.2017

Në valën e temperaturave të nxehta dhe 13 vatrave të zjarrit në të gjithë Shqipërinë ka plasur një debat i nxehtë edhe mes ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhe gazetës zyrtare të PD-së, Rilindja ...

VIDEO/ Beteja e vështirë, flakët i afrohen antenave në Dajt

Java News - 10.08.2017

Temperaturat e larta kanë sjellë një situatë të vështirë në vend me vatra të shumta zjarri. Zjarrfikësit janë përballur me situata mjaft të vështira dhe në terren të vështira.

Rama kthen sytë nga zjarret: Situata do vijojë e vështirë

Java News - 10.08.2017

Kryeminsitri Edi rama ka reaguar për situatën e krijuar nga zjarret. Përmes një postimi në facebook, ai paralajmbron se situata pritet të mbetet e vështirë edhe ditët në vijim.

Zjarret, Rama e pranon: Situata mbetet e vështirë edhe për ditët në vijim

Durres Lajm - 10.08.2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas situatës së krijuar në vend nga zjarret e shumta duke pranuar që gjendja është e vështirë dhe do të jetë e tillë edhe në ditët në vijim.

Fatura e zjarreve deri më tani: 1200 hektarë të djegura dhe miliona lekë dëm

Java News - 10.08.2017

Zjarret që kanë përfshirë vendin po shkaktojnë dëme të mëdha. Mbi 1 200 hektarë është sipërfaqja e djegur. Prej të cilave, 724 hektarë pyje, 182 hektarë në zona të mbrojtura dhe 273 hektarë kullota.

EKSKLUZIVE / Fshati Grapsh nën pushtetin e flakëve, digjen banesat

Java News - 10.08.2017

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë kodrat e fshatit Grapsh në Gjirokastër. Burime për JavaNews raportojnë nga terreni se si pasojë e flakëve janë djegur edhe dy banesa.

Alarmi i zjarreve në Elbasan/ Zbret në terren zv.ministrja e Brendshme: Ja mesazhi për emergjencat civile

Gazeta Tema - 10.08.2017

Situata e vështirë me zjarret gjatë ditëve të fundit, ka bërë që zv.Ministrja e Punëve të Brendshme, Rovena Voda, të zhvillojë një takim me strukturat përgjegjëse për monitorimin e situatës në ...

Zjarret në Elbasan, zv.ministrja e Brendshme: Koordinim më efikas i strukturave

Java News - 10.08.2017

Situata e vështirë me zjarret gjatë ditëve të fundit, ka bërë që zv.Ministrja e Punëve të Brendshme, Rovena Voda, të zhvillojë një takim me strukturat përgjegjëse për monitorimin e situatës në ...

Mos prisni nga zjarrfikësit e Elbasanit! Nuk kanë mjete…

Java News - 10.08.2017

Temperaturat e larta të kësaj vere kanë bërë që situata nga zjarret të jetë në prag të një emergjence kombëtare. Por sa efektive janë shërbimet zjarrfikëse në vend? A janë ato në gjendje të mbulojnë ...

QMK: Aktive disa vatra zjarri

Flaka - 10.08.2017

Vazhdon lufta me zjarret në vend.Në territorit e Maqedonisë për momentin janë akoma aktive disa vatra zjarri, sidomos në Makedonski Brod dhe Cashkë. Në këto dy vende është shpallur gjendje e ...

Vendimi i Komisionit Europian: Dy avionë shtesë për të fikur zjarret në Shqipëri

Java News - 10.08.2017

Komisioni Europian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve të zjarrit në Shqipëri. Sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë për të ndihmuar në ...

GALERI / Mes vapës dhe me mjete krahu, si po lufton ushtria me zjarret

Java News - 10.08.2017

Flakë që përhapen me shpejtësi dhe njerëz që luftojnë me gjithësej munden. Kështu, situatën e pazakontë me zjarret që kanë përfshirë vendin, po e përballojnë këta njerëz, për të cilët më shumë se për ...

Ripërtrirja e pyejeve të djegura do të zgjas mbi dhjetë vite

Flaka - 10.08.2017

Deri në fund të muajit të kaluar në Maqedoni janë djegur 2.393 hetarë pyje, gjegjësisht janë djegur masë e drurit në total prej 11.169 metra kub. Njohësit thonë se ripërtrirja e pyjeve të djegura do ...

Portugalia nën flakë, 3 mijë zjarrfikës në terren

Java News - 10.08.2017

Pas dy vitesh pa zjarre të një madhësie të konsiderueshme, një seri e re zjarresh në pyje kishte prekur sot veriun dhe qendrën e Portugalisë, duke sjellë ndërhyrjen e rreth 3 000 zjarrfikësve për të ...

Agjencia për Menaxhimin e Emergjencave vlerëson se Kosova është më pak e prekur nga zjarret

Lajmi.net - 09.08.2017

Zjarret që kanë prekur të gjitha vendet e Ballkanit dhe të Evropës, e kanë prekur edhe Kosovën, por kjo e fundit nuk është goditur në masë shumë të madhe që do të kishte pasoja më të mëdha.

AME vlerëson se Kosova është më pak e prekur nga zjarret

Almakos - 09.08.2017

Zjarret që kanë prekur të gjitha vendet e Ballkanit dhe të Evropës, e kanë prekur edhe Kosovën, por kjo e fundit nuk është goditur në masë shumë të madhe që do të kishte pasoja më të mëdha.

Italia në flakë, ka të vdekur (Foto)

Lajm - 09.08.2017

Zjarret vazhdojnë shkatërrimin e pyjeve në Itali, që ka rënë pre e të nxehtit ekstrem dhe thatësirës, çka ka shkaktuar tre të vdekur ditët e fundit, ndërkohë që zjarrfikësit raportojnë për një rritje ...

Situata alarmante nga zjarri në Bulqizë/ Drejtori i Pyjeve kërkon ndërhyrje nga ajri

SOT - 09.08.2017

Lufti Miftare, drejtori i Pyjeve në Bulqizë, ngre alarmin për situatën e zjarreve në territorin e bashkisë së Bulqizës. Ai e quan situatën “shumë të rëndë” dhe kërkon ndërhyrje nga ajri dhe të ...

Disa zjarre vazhdojnë të jenë aktiv, situata nën kontroll

Almakos - 09.08.2017

09 August Disa nga zjarret që kanë përfshirë vendin vazhdojnë të jenë disa aktiv edhe më tej, derisa disa prej tyre janë lokalizuar. Edhe në komunën Makedonski Brod zjarret janë lokalizuar dhe janë ...

Miliarda për zyrën dhe "thërrime" për zjarret, "RD" shënjestron Kodhelin

Albeu.com - 09.08.2017

Rilindja Demokratike, organi zyrtar i PD-së i ka kushtuar titullin kryesor sot ministres së Mbrojtjes , Mimi Kodheli duke e akuzuar se ndërkohë që ka investuar më shumë se 1 miliardë lekë për zyrën, ...

Zjarret në vend/ Flakët rrezikojnë një banesë në Patos

SOT - 09.08.2017

Vijon të përkeqësohet situata me zjarret në vend. Së fundmi është regjistruar një vatër zjarri në lagjen Dukas në Patos pasditen e sotme. Sipas të dhënave paraprake mësohet se flakët kanë përfshirë ...

Veliaj: Shpërblim për punonjësit e zjarrfikseve; Ja kush shmanget nga ndryshimi i tarifave të ujit

SOT - 09.08.2017

Kreu i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dha sot një lajm të mirë për të gjithë punonjësit zjarrfikës. Gjatë intervistës në ABC, News, Kryebashkiaku Veliaj deklaroi se në mbledhjen e radhës të ...

"Nuk bëhet striptizëm me zjarret Mimi!"

Albeu.com - 09.08.2017

Organi zyrtar i PD-së, gazeta "Rilindja Demokratike" i kushtoi kryetitullin e saj zjarreve në vend dhe deklaratës së ministres së Mbrojtjes se deri më tani janë shpenzuar 300 milionë lekë për fikjen ...

AME vlerëson se Kosova është më pak e prekur nga zjarret

Telegrafi - 09.08.2017

Zjarret që kanë prekur të gjitha vendet e Ballkanit dhe të Evropës, e kanë prekur edhe Kosovën, por kjo e fundit nuk është goditur në masë shumë të madhe që do të kishte pasoja më të mëdha.

I nxehtë ekstrem dhe zjarre në Europë

RTSH - 09.08.2017

Zjarret vazhdojnë shkatërrimin e pyjeve në Itali, që ka rënë pre e të nxehtit ekstrem dhe thatësirës, çka ka shkaktuar tre të vdekur ditët e fundit, ndërkohë që zjarrfikësit raportojnë për një rritje ...

Disa zjarre akoma aktive në Maqedoni, rreziku do të diskutohet në seancë qeveritare

Telegrafi - 09.08.2017

Disa zjarre vazhdojnë të jenë aktive në Maqedoni. Për sot pasdite është paraparë seancë qeveritare, në të cilën një nga pikat e rendit të ditës është edhe gjendja e shkaktuar nga zjarret dhe vala e ...

Shqipëria në flakë

ABC News - 09.08.2017

Mbi 700 zjarre kane rene ne pyje prej muajit Qershor ne mbare vendin. Çdo dite lindin vatra te reja, duke e bere shpesh te pamundur shuarjen e tyre. 13 vatra zjarresh jane shenuar vetem ne 24 oret e ...

Zjarret, Drejtori i Pyjeve në Bulqizë kërkon ndërhyrje nga ajri

Ora news - 09.08.2017

Drejtori i Pyjeve në Bulqizë, Lufti Miftare ngre alarmin për situatën e zjarreve në territorin e bashkisë së Bulqizës. Në një kontakt me Ora News ai e quan situatën “shumë të rëndë” dhe kërkon ...

Raporti për zjarret, ja pse 80 % e tyre janë të qëllimshme, prokuroria nis hetimet

Java News - 09.08.2017

Prokuroria shqiptare nis hetimet kryesisht në të gjithë vendin për zjarrëvënie të qëllimshme nga persona të ndryshëm të cilët sipas informacioneve të mbledhura nga agjencitë e inteligjencës kanë ...

Zjarret ende aktive në disa vende, autoritetet theksojnë se situata është nën kontroll

Flaka - 09.08.2017

Ende vazhdojnë të jenë aktive disa zjarre në vend megjithëse nga qendra për menazxhim me kriza thonë se situata është nën kontroll.Zjarre aktive ka në fshatrat Zagrat dhe Grashnicë në Makedonski ...

Veliaj: Shpërblim për zjarrfikësit, ja kush shmanget nga ndryshimi i tarifave të ujit

Java News - 09.08.2017

Kreu i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dha sot një lajm të mirë për të gjithë punonjësit zjarrfikës. Gjatë intervistës në ABC, News, Kryebashkiaku Veliaj deklaroi se në mbledhjen e radhës të ...

Zjarret nuk ndalen, ata janë aktiv në më shumë lokacione në Maqedoni

Flaka - 09.08.2017

Zjarre aktive ka në më shumë vende në Maqedoni, transmeton FLAKA. Një stuhi ka shkaktuar zjarr të madh në rrethin e Prilepit te manastiri Shën Ilija. Në Tetovë në Kopancë digjet mali.

Gruevski mbrëmë në terren në zonat malore të përfshira nga zjarret (VIDEO)

Ina - 08.08.2017

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski ka dalur në malet që po digjen ku ai ka ndjekur se si po zhvillohet situata. Ai ka akuzuar Qeverinë se nuk po bën asgjë për të shuar zjarret, ndërsa siç përshkruante ...

Izolim total për ministrat teknikë, Dritan Demiraj përjashtohet nga operacionet për zjarret, bilancet i bën Kodheli

SOT - 08.08.2017

Qeveria ka izoluar përfundimisht ministrat teknikë. Pas një periudhe 2 mujore si ministra teknikë, duket se fuqia vendimmarrëse dhe raportuese e tyre ka humbur vlerat.

Deputetët e VMRO-DPMNE-së kërkojnë interpelancë të ministrit Nikollovski

Idividi - 08.08.2017

Shkup, 7 gusht 2017 (MIA) - Deputetët nga VMRO-DPMNE-ja do të dorëzojnë Interpelancë për punën e ministritë të Bujqësisë, pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Lupço Nikollovski deri te Kuvendi i ...

Zjarre të reja në Shqipëri dhe Greqi

Idividi - 08.08.2017

Tiranë, 7 gusht 2017 (MIA) - Zjarre të reja shpërthyen në 24 orët e fundit në më shumë pjesë të Shqipërisë, si dhe në ishullin grek Tasos. Në operacionet për shuarjen e zjarreve në Shqipëri janë ...

Kodheli: Situatë dramatike me zjarret në Shqipëri

Idividi - 08.08.2017

Tiranë, 7 gisht 2017 (MIA) - Ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë, Mimi Kodheli, deklaroi sot se situata e zjarreve në vend është dramatike për shkak të situatës klimaterike me ...

Kodheli: Një e treta e ushtrisë shqiptare merr pjesë në shuarjen e zjarreve

Idividi - 08.08.2017

Tiranë, 7 gusht 2017 (MIA) - Ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë Mimi Kodheli deklaroi sot se situata e zjarreve në vend është dramatike për shkak të situatës klimaterike me temperatura të larta dhe ...

Bahtiri vlerëson angazhimin e zjarrfikësve shqiptarë dhe serbë

Lajmi.net - 08.08.2017

Janë lokalizuar me sukses dy zjarret e fuqishme që përfshinë të shtunën dhe të dielën mbi 100 hektarë pyje, në dy lokacione të ndryshme të Komunës së Mitrovicës.

Saliu: Nuk ka më zjarre në Maqedoni

Portalb - 08.08.2017

“Gjendja me zjarret në Maqedoni është stabilizuar, zjarri në Makedonski Brod është shuar”, tha drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Shaban Saliu, njofton Portalb.mk.

Saliu: Zjarret në gjithë vendin janë nën kontrollë

Zhurnal - 08.08.2017

Saliu: Zjarret në gjithë vendin janë nën kontrollë Shkup, 8 gusht - Gjendja me zjarret në vend është nën kontrollë, ka zjarre në disa lokacione por në gjendje të ulët ku digjet ndonjë pjesë e fushës, ...

Saliu: Të gjitha zjarret në Maqedoni janë nën kontroll

Lajm - 08.08.2017

Gjendja me zjarret në Maqedoni është nën kontroll. Zjarre ka vetëm në disa vende, ku digjen pemë të ulëta dhe barë i thtë, informoi sot drejtori i Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim (DMSH), Shaban ...

Situata me të gjitha vatrat e zjarreve është vënë nën kontrol

Almakos - 08.08.2017

08 August Gjendja me zjarret në Maqedoni është normalizuar dhe çdo gjë është nën kontroll. Kështu u zotua drejtori Shaban Saliu nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim duke shtuar se zjarret që u ...

Ministria e Mjedisit thirrje qytetarëve për ndihmë në parandalimin e zjarreve

Lajmi.net - 08.08.2017

Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapësinor të Kosovës ka bërë thirrje nga qytetarët që të shtojnë kujdesin dhe të ndihmojnë në parandalimin e zjarreve në Parqet Kombëtare të vendit, “Kërkojmë ...

Saliu: Nën kontroll të gjitha zjarret në Maqedoni

Idividi - 08.08.2017

Shkup, 8 gusht 2017 (MIA) - Situata me zjarret në Maqedoni është nën kontroll. Digjen vetëm disa vende pyje shkurre dhe bar i thatë, informoi sot drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim Shaban ...

Saliu: Nëse politikanët shqetësohen aq shumë për zjarret mund t’i ftojmë në terren me ne

Almakos - 08.08.2017

Drejtori në Drejtorinë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Shaban Saliu ju bëri thirrje politikanëve që të mos i përdorin zjarret për të fituar pikë politike, por nëse shqetësohen aq shumë dhe dua aq shumë të ...

Pas vapës djegëse, ditët e ardhshme bëni kujdes nga rrufetë

LajmiFundit - 08.08.2017

Pas temperaturave ekstreme dhe zjarreve që kanë prekur thuajse gjithë territorin e vendit, në disa zona, problem janë bërë edhe rrufetë. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe ...

Moti, ditët e ardhshme sinoptikanët paralajmërojnë rrufe

SOT - 08.08.2017

Si të mos mjaftonin temperaturat ekstreme dhe zjarret që kanë prekur thuajse gjithë territorin e vendit, në disa zona, problem janë bërë edhe rrufetë.

Itali, tre të vdekur dhe 60.000 ndërhyrje për shkak të zjarreve

Lajmi.net - 08.08.2017

Zjarret vazhdojnë shkatërrimin e pyjeve në Itali, që ka rënë pre e të nxehtit ekstrem dhe thatësirës, çka ka shkaktuar tre të vdekur ditët e fundit, ndërkohë që zjarrfikësit raportojnë për një rritje ...

Në të gjithë Shqipërinë, 640 vatra zjarri deri tani

Koha.net - 08.08.2017

Ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë, Mimi Kodheli, deklaroi të hënën në Tiranë se situata e zjarreve në Shqipëri është dramatike. Ajo u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të Republikës së ...

Itali, mbi 1 mijë zjarre në 24 orë, humbin jetën nënë e bijë

ABC News - 08.08.2017

Pasditen e së hënës në Itali u gjetën trupat pa jetë të dy grave, nënë e bijë, të cilat ishin djegur si pasojë e një zjarri të rënë në zonën e Tivolit, në afërsi të provincës së Romës.

Vlerësohet angazhimi dhe bashkëpunimi i zjarrfikësve shqiptarë e serbë në Mitrovicë

Koha.net - 08.08.2017

Janë lokalizuar me sukses dy zjarret e fuqishme që përfshinë të shtunën dhe të dielën mbi 100 hektarë pyje, në dy lokacione të ndryshme të komunës së Mitrovicës, njofton kumtesa komunale, transmeton ...

14 vatra zjarri vazhdojnë të rëndojnë bilancin

RTSH - 08.08.2017

Shqipëria vazhdon të jetë e pushtuar nga zjarre të fuqishëm që po djegin pyje, kullota dhe herë herë rrezikojnë edhe komunitetin dhe banesat e tyre. Në njoftimin për shtyp Emergjencat Civile ...

Saliu: Të gjitha zjarret në Maqedoni janë nën kontroll

Telegrafi - 08.08.2017

Gjendja me zjarret në Maqedoni është nën kontroll. Zjarre ka vetëm në disa vende, ku digjen pemë të ulëta dhe barë i thtë, informoi sot drejtori i Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim (DMSH), Shaban ...

Apel për kujdes në parandalimin e zjarreve

Koha.net - 08.08.2017

Përmes një kumtese për media, Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapësinor të Kosovës ka bërë apel te qytetarët për kujdes ndaj parandalimit të zjarreve në Parqet Kombëtare të vendit, transmeton ...

Nuk mjaftonte i nxehti... qytetarë, ruhuni nga rrufetë! Ja vendet ku mund të rrezikoheni

Gazeta Express - 08.08.2017

Si të mos mjaftonin temperaturat ekstreme dhe zjarret që kanë prekur thuajse gjithë territorin e vendit, në disa zona, problem janë bërë edhe ...

Nuk mjaftonte i nxehti... qytetarë, ruhuni nga rrufetë! Ja vendet ku mund të rrezikoheni

Botasot - 08.08.2017

Si të mos mjaftonin temperaturat ekstreme dhe zjarret që kanë prekur thuajse gjithë territorin e vendit, në disa zona, problem janë bërë edhe rrufetë.

Itali, tre të vdekur dhe 60.000 ndërhyrje për shkak të zjarreve

Zeri - 08.08.2017

Zjarret vazhdojnë shkatërrimin e pyjeve në Itali, që ka rënë pre e të nxehtit ekstrem dhe thatësirës, çka ka shkaktuar tre të vdekur ditët e fundit, ndërkohë që zjarrfikësit raportojnë për një rritje ...

Tirana mbetet pa ujë... ja zonat e prekura

Gazeta Express - 08.08.2017

​Sikur të mos mjaftoni zjarret që kanë pushtuar vendin, qytetarët e Tiranës do të vuajnë dhe mungesën e ujit të ...

Bahtiri vlerëson angazhimin e zjarrfikësve shqiptarë dhe serbë

Alb Portali - 08.08.2017

Loading... Janë lokalizuar me sukses dy zjarret e fuqishme që përfshinë të shtunën dhe të dielën mbi 100 hektarë pyje, në dy lokacione të ndryshme të Komunës së Mitrovicës, njofton Klan Kosova.

Vazhdon kriza me zjarret në Maqedoni, MPB shpall gjendje emergjente; Ministria e Bujqësisë, ndalohet tërsisht lëvizja ...

Alb Portali - 08.08.2017

Loading... Zjarret aktive detyruar Minsitrin e Brendëshëm Oliver Spasovski që mbrëm të shpall Gjendje emergjente 30 ditëshe… Kjo obligon të gjitha kapacitetet disponuese të sigurisë të drejtohen në ...

Saliu: “Gjendja me zjarret në Maqedoni është stabilizuar”

Flaka - 08.08.2017

Përfundimisht me sa duket gjendja alarmante me zjarret në pjesët malore në vend po vjen drejtë normalizimit, bëjnë me dije nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim (DMSH).

Zjarr në Katllanovë

Flaka - 08.08.2017

Bëhet alarmante situata me zjarret së fundmi në Katllanovë, sipas informatave të Qendrës për Menaxhim me Kriza atje ende ka flakë të mëdha, në terren janë më shumë ekipe të zjarrfikësve si dhe ekipe ...

Maqedonia s’ka pilot për avionët kundër zjarreve

Flaka - 08.08.2017

Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Shaban Saliu, u ankua se nuk ka mjaftueshmë pilotë të cilët do ti drejtonin avinonët kundër zjarreve, të kyçur në shuarjen e zjarreve në vend.

Apel: Të shtohet kujdesi në parandalimin e zjarreve në Parqe Kombëtare

Kosova Live - 08.08.2017

Temperaturat e larta që po vazhdojnë gjatë ditëve të fundit në vendin tonë, kanë ndikuar në shtimin e rasteve të paraqitjen dhe përhapjen së zjarreve nëpër pyje përfshirë edhe pyjet në Parqet ...

Maqedonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të zjarreve

Ina - 07.08.2017

Autoritetet e Maqedonisë kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme në një rajon malor jugperëndimor, për shkak të shqetësimeve se vala e të nxehtit mund t’i zgjeroj zjarret e shumëfishta, që e kanë ...

VMRO-DPMNE: Qytetarët do ta dënojnë LSDM-në në zgjedhjet lokale

Lajm - 07.08.2017

VMRO-DPMNE-ja përmes një kumtese akuzon pushtetin për paaftësi dhe joseriozitet në menaxhimin me zjarret, që sipas tyre, ka sjellur deri tek rrezikimi i jetës së mijëra qytetarëve në vend.

VMRO-DPMNE: Qytetarët do ta dënojnë LSDM-në në zgjedhjet lokale

Lajmi.net - 07.08.2017

VMRO-DPMNE-ja përmes një kumtese akuzon pushtetin për paaftësi dhe joseriozitet në menaxhimin me zjarret, që sipas tyre, ka sjellur deri tek rrezikimi i jetës së mijëra qytetarëve në vend.

OBRM-PDUKM: Qytetarët do ta dënojnë LSDM-në në zgjedhjet lokale

Almakos - 07.08.2017

OBRM-PDUKM-ja përmes një kumtese akuzon pushtetin për paaftësi dhe joseriozitet në menaxhimin me zjarret, që sipas tyre, ka sjellur deri tek rrezikimi i jetës së mijëra qytetarëve në vend.

Gjendje e jashtëzakonshme për shkak të zjarreve

Almakos - 07.08.2017

07 August Në një pjesë të rajonit malor jugperëndimior është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Gjendja emergjente 30 ditëshe e shpallur nga ministri i brendshëm i Maqedonisë, Oliver Spasovski, ...

VMRO: Qytetarët do ta dënojnë LSDM-në në zgjedhjet lokale

Almakos - 07.08.2017

07 August VMRO-DPMNE ka akuzuar pushtetin për paaftësi dhe joseriozitet në menaxhimin me zjarret, që sipas tyre, ka sjellur deri tek rrezikimi i jetës së mijëra qytetarëve në vend.

Ushtria shqiptare në gatishmëri

Lajm - 07.08.2017

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli foli sot në lidhje me situatën e zjarreve në vend. Kodheli theksoi se situata është dramatike, duke shtuar se të gjitha forcat janë në gatishmëri të plotë për ...

Shqipëria vazhdon të digjet, Kodheli: Kemi shpenzuar 30 milionë lekë

Albeu.com - 07.08.2017

Shqipëria gjendet nën flakë. Rreziku nga zjarri ekziston në shumë vende të Shqipërisë dhe dëme të pafundme ekologjike janë shkaktuar. Ndërkohë ku sot raportohet se në afërsi të Kishës së Laçit ka ...

Zjarret, Kodheli: Situatë dramatike jo vetëm në Shqipëri

Lajmi.net - 07.08.2017

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, deklaroi paraditen e së hënës se situata e zjarreve në vend është dramatike për shkak të situatës klimaterike me temperatura të larta dhe mungesë reshjesh.

Ministrja Kodheli për situatën e zjarreve: Kemi angazhuar 40% të Forcave të Armatosura

SOT - 07.08.2017

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli e shoqëruar nga drejtori i Përgjithshëm i Emergjencave Civile Shemsi Prençi, doli sot në një konferencë për mediat në lidhje me situatën e shkaktuar nga zjarret dhe ...

Maqedonia vazhdon të “digjet”

Lajm - 07.08.2017

Zjarret në Maqedoni nuk kanë të ndalur. Prej mbrëmë zjarr i madh aktiv është në zonën e Zelenikovës, ndërsa më shumë se dy javë po digjen edhe disa lugina.

Kodheli: Zjarret, situata dramatike

Top Channel - 07.08.2017

1/3 e ushtrisë shqiptare ka qenë e angazhuar në luftën kundër zjarreve në të gjithë vendin dhe sipas ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, operacionet kanë kushtuar rreth 30 milionë lekë.

Zjarre të fuqishëm në Dajt i afrohen Gardës, edhe tuneli Tiranë – Elbasan i rrethuar nga flakët

Zhurnal - 07.08.2017

Zjarre të fuqishëm në Dajt i afrohen Gardës, edhe tuneli Tiranë – Elbasan i rrethuar nga flakët Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 9 vatra zjarri në disa qarqe të vendit.

Zjarre të fuqishëm në Dajt i afrohen Gardës, edhe tuneli Tiranë – Elbasan i rrethuar nga flakët

Ina - 07.08.2017

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 9 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Situata paraqitet e vështirë në rrethinat e Tiranës dhe Gramshit, ku Emergjenca Civile njofton se ...

Itali:E çuditshme, shkaktonin zjarre për të marrë lekë, arrestohen 15 zjarrfikës

Ina - 07.08.2017

Policia italiane ka arrestuar 15 zjarrfikës vullnetarë pasi ata shkaktonin zjarre në mënyrë të qëllimshme që të merrnin lekë nga fondi i emergjencave.

Sicili, arrestohen 15 zjarrfikës të dyshuar për shkaktim zjarri

Lajmi.net - 07.08.2017

Autoritetet kanë arrestuar zjarrfikësit pasi kanë konstatuar se kanë shkaktuar zjarr në mënyrë që të përfitojnë të ardhura më të mëdha Në rajonin e Sicilisë në Itali janë arrestuar 15 zjarrfikës ...

E çuditshme, shkaktonin zjarre për të marrë lekë, arrestohen 15 zjarrfikës

Zhurnal - 07.08.2017

E çuditshme, shkaktonin zjarre për të marrë lekë, arrestohen 15 zjarrfikës Policia italiane ka arrestuar 15 zjarrfikës vullnetarë pasi ata shkaktonin zjarre në mënyrë të qëllimshme që të merrnin lekë ...

Zjarret, Makendonski brod dhe Gurgurnica janë zonat më kritike

Almakos - 07.08.2017

07 August Zjarret që tanimë disa ditë kanë përfshi disa pjesë të territorit të shtetit, sipas Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim janë nën kontroll. Megjithatë kjo bie ndesh me gjendjen reale në ...

(VIDEO) Zjarret, VMRO kërkon interpelancë për ministrin e bujqësisë

Almakos - 07.08.2017

VMRO DMPNE do të parashtrojë interpelancë për ministrin e bujqësisë Lubço Nikollovski pasi Maqedonia po digjet gjithandej, dhe sipas opozitës nuk ka masa për parandalim dhe shuarje të zjarrit.

Kreu i Bashkisë së Elbasanit: Zjarret jo nga vapa por nga dora e njeriut, të veprojë ligji

SOT - 07.08.2017

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit Qazim Sejdini gjatë një interviste për “Ora Neës” tha se zjarret janë shkaktuar nga dora e njeriut. Qazimi sqaroi se është shumë e rëndësishme që të ketë ...

Zjarret në vend/ Ministri Bushati falenderon qeverinë Greke për ndihmën

SOT - 07.08.2017

Pas situatës së rëndë të zjarreve në vendin tonë ministri i Jashtëm Ditmir Bushati iu drejtua Greqisë për ndihmë, ku ata dërguan avionë zjarrfikës për të vënë nën kontroll situatën.

Zjarret në vend, Petro Koçi rrëfen situatën më të rrezikshme

SOT - 07.08.2017

Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi i ftuar nërubrikën “Opinion” në “News24” ka folur për situatën e krijuar nga zjarret në vendin tonë. Koçi shprehet se forcat e ushtrisë janë të angazhuara ...

Banorët e Gurgurnicës: Pushteti nuk na ndihmon, po përballemi vetë me zjarrin

Albeu.com - 07.08.2017

Zjarret të cilët disa ditë kanë përfshirë disa pjesë të territorit të Maqedonisë sipas Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim janë nën kontroll . Megjithatë kjo bie ndesh me gjendjen reale në fshatin ...

50 hektarë male e fusha u përfshinë nga zjarri

Almakos - 07.08.2017

Ekipet e zjarrfikësve lokalizuan zjarret në Llap e Gollak Pesë vatra zjarri kanë shpërthyer në disa fshatra të Llapit dhe Gollakut. Krahas zjarrfikësve, për shuarjen e tyre ishin angazhuar edhe ...

OBRM-PDUKM: Qytetarët do ta dënojnë LSDM-në në zgjedhjet lokale

Telegrafi - 07.08.2017

OBRM-PDUKM-ja përmes një kumtese akuzon pushtetin për paaftësi dhe joseriozitet në menaxhimin me zjarret, që sipas tyre, ka sjellur deri tek rrezikimi i jetës së mijëra qytetarëve në vend.

OBRM-PDUKM: Qytetarët do ta dënojnë LSDM-në në zgjedhjet lokale

Botasot - 07.08.2017

OBRM-PDUKM-ja përmes një kumtese akuzon pushtetin për paaftësi dhe joseriozitet në menaxhimin me zjarret, që sipas tyre, ka sjellur deri tek rrezikimi i jetës së mijëra qytetarëve në vend.

Situatл dramatike me zjarret, ministrja e Mbrojtjes i bлn apel qytetarлve: Mobilizohuni

Botasot - 07.08.2017

Situata dramatike me zjarret ka detyruar Ministrinë e Mbrojtjes që të dalë sot para medias e t'i kërkojë qytetarëve shqiptarë të mobilizohen, krahas forcave të specializuara, për ta përballuar këtë ...

Zjarret/ Ministrja Kodheli e pranon: Vendi drejt një situate shumë të vështirë

BalkanWeb - 07.08.2017

TIRANË- Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka dalë sot para mediave për të informuar për situatën e zjarreve në vend. Ministrja ka pranuar se vendi është në një situatë të vështirë, duke e ...

Zjarret, Kodheli: Situata shumë e vështirë. Ndërhyrja deri tani 30 mln lekë

Ora news - 07.08.2017

Temperaturat e nxehta dhe pa reshje parashikohet të vijojnë deri më 15 shtator. Në këtë situatë klimaterike të cilën Ministrja e Mbrotjes, Mimi Kodheli e quajti “jashtë normales” k ërkohet ...

Zjarret, Kodheli: Situatë dramatike jo vetëm në Shqipëri

Mapo - 07.08.2017

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, deklaroi paraditen e së hënës se situata e zjarreve në vend është dramatike për shkak të situatës klimaterike me temperatura të larta dhe mungesë reshjesh.

Harroni aksidentet, zjarret e apokalipsin: Shijoni Shqipërinë

Mapo - 07.08.2017

Foto 1 nga 12 Nëse u hedh një sy lajmeve, do të shohësh me dhjetëra raportime për zjarre, aksidente, trafik e mundësinë e një apokalipsi nga ngrohja globale.

Të nxehtit nuk do t’i vijë fundi të paktën deri më këtë datë!

Ora news - 07.08.2017

Nëse mendoni se i nxehti merr fund pas pak ditësh dhe shiu do të vijë shpejt, gaboheni. Shërbimet meteorologjike kanë parashikuar verë të thatë deri më 15 shtator.

Kodheli : Zjarret na kanë kushtuar 30 milionë lekë

RTSH - 07.08.2017

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 9 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Më problematike situata vijon të mbetet në fshatin Sllatinë në Dibër, ku është djegur një sipërfaqë ...

Maqedonia vazhdon të “digjet”

Telegrafi - 07.08.2017

Zjarret në Maqedoni nuk kanë të ndalur. Prej mbrëmë zjarr i madh aktiv është në zonën e Zelenikovës, ndërsa më shumë se dy javë po digjen edhe disa lugina.

Sejdini: Zjarret nga dora e njeriut, duhet të veprojë ligji

Ora news - 07.08.2017

Zjarret janë shkaktuar nga dora e njeriut. Kështu ka deklaruar Kryetari i Bashkisë Elbasan Qazim Sejdini në një intervistë për Ora News. Qazimi sqaroi se është shumë e rëndësishme që të ketë ...

Sejdini: Zjarret nga dora e njeriut, duhet të veprojë ligji

Mapo - 07.08.2017

Zjarret janë shkaktuar nga dora e njeriut. Kështu ka deklaruar Kryetari i Bashkisë Elbasan Qazim Sejdini në një intervistë për Ora News. Qazimi sqaroi se është shumë e rëndësishme që të ketë ...

Sejdini: Zjarret nga dora e njeriut, duhet tл veprojл ligji

Botasot - 07.08.2017

Zjarret janë shkaktuar nga dora e njeriut. Kështu ka deklaruar Kryetari i Bashkisë Elbasan Qazim Sejdini në një intervistë për Ora News. Qazimi sqaroi se është shumë e rëndësishme që të ketë ...

Zjarret, zv/ministri i Mbrojtjes: Ju tregoj situatën më të rrezikshme

BalkanWeb - 07.08.2017

TIRANE- Situata e krijuar me zjarret në vendin tonë gjatë ditëve të fundit është paraqitur e vështirë, kjo është për shkak të terrenit të thyer në mjaft raste, ku edhe ndërhyrja bëhej gati e pamundur.

Zjarret, Kodheli: Situatë shumë e vështirë

VOA - 07.08.2017

Në Shqipëri ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli foli sot për një situatë dramatike të zjarreve, të cilat, që prej një muaji janë përhapur në zona të shumta në të gjithë vendin “Situata klimaterike ...

Zjarret, zv/ministri i Mbrojtjes: Ju tregoj situatën më të rrezikshme

Mapo - 07.08.2017

Situata e krijuar me zjarret në vendin tonë gjatë ditëve të fundit është paraqitur e vështirë, kjo është për shkak të terrenit të thyer në mjaft raste, ku edhe ndërhyrja bëhej gati e pamundur.

“Vetëm Satani e shpjegon këtë të nxehtë”

Mapo - 07.08.2017

Foto 1 nga 9 Vala e të nxehtit që ka përfshirë Europën jugore dhe Ballkanin po shkakton tashmë edhe viktima. Disa pjesë në Greqi dhe Maqedoni kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

50 hektarë male e fusha u përfshinë nga zjarri

Telegrafi - 07.08.2017

Ekipet e zjarrfikësve lokalizuan zjarret në Llap e Gollak Pesë vatra zjarri kanë shpërthyer në disa fshatra të Llapit dhe Gollakut. Krahas zjarrfikësve, për shuarjen e tyre ishin angazhuar edhe ...

Tл nxehtit nuk do t’i vijл fundi tл paktлn deri mл kлtл datл!

Botasot - 07.08.2017

Nëse mendoni se i nxehti merr fund pas pak ditësh dhe shiu do të vijë shpejt, gaboheni. Shërbimet meteorologjike kanë parashikuar verë të thatë deri më 15 shtator.

Digjen malet e Kosovës

Flaka - 07.08.2017

Temperaturat e larta kanë shkaktuar shumë zjarre gjithandej Kosovës. Në shumë komuna malet kanë marr flakë ndërsa ekipet e zjarrfikësve janë në teren.

Gjendje e jashtëzakonshme për shkak të zjarreve

Alb Portali - 07.08.2017

Në një pjesë të rajonit malor jugperëndimor është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Gjendja emergjente 30 ditëshe e shpallur nga ministri i brendshëm i Maqedonisë, Oliver Spasovski, mundëson që të ...

Barinjtë i vunë zjarrin zonave të mbrojtura, Balla: Ja puna për lokalizimin e flakëve

Gazeta Tema - 07.08.2017

Temperaturat e larta vijojnë të jenë të pranishme në të gjithë territorin e vendit, duke shtuar kështu rrezikun e zjarreve. Edhe në Librazhd vahdojnë të jenë ende aktive disa vatra zjarri, ku po ...

Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së do të kërkojë interpelancë për punën e ministrit Nikollovski

Flaka - 07.08.2017

Deputetët nga VMRO-DPMNE-ja do të dorëzojnë Interpelancë për punën e ministritë të Bujqësisë, pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Lupço Nikollovski deri te Kuvendi i Republikës së Maqedonisë për ...

‘Mushkëria e Elbasanit u dogj nga dora e njeriut’, Sejdini: Të gjenden autorët

Java News - 07.08.2017

Zjarret janë shkaktuar nga dora e njeriut. Kështu ka deklaruar Kryetari i Bashkisë Elbasan Qazim Sejdini në një intervistë për Ora News. Qazimi sqaroi se është shumë e rëndësishme që të ketë ...

Përse e kthyet Hushin në “prush”, kur zjarre kemi boll?!

Gazeta Tema - 07.08.2017

Nga Anri Bala Zjarret që po shkrumbojnë Shqiprinë janë të “mirëpritur”! Zjarre aksidentale, zjarre për t’u djegur, zjarre për tu fikur, zjarre edhe me “fjalë flakë”.

Vazhdon kriza me zjarret në Maqedoni, MPB shpall gjendje emergjente; Ministria e Bujqësisë, ndalohet tërsisht lëvizja ...

Flaka - 07.08.2017

Kjo obligon të gjitha kapacitetet disponuese të sigurisë të drejtohen në rajonin e prekur, pas ka disa zjarre aktive. Prej mbrem një zjarrë i madh është aktiv edhe në Zelenikovë të rrethit të Shkupit.