TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

5-vjetori i Pavarësisë, festime në gjithë trojet shqiptare

Shekulli - 17.02.2013

Në Kosovë, kanë nisur tashmë festimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë dhe sheshet kryesore janë stolisur me flamuj të vendit, ata kombëtarë dhe të shteteve mike.

Berisha: Rëndësia e Pavarësisë së Kosovës, pas luftërave të Skënderbeut

Shekulli - 17.02.2013

Kryeministri i vendit, Sali Berisha i ka uruar të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen 5-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Berisha i ka shprehur urimet e tij nëpërmjet rrjetit social “Facebook”, ku ka thënë se çlirimi i Kosovës, ...

FSK paradë për 5 vjetor, Jahjaga: Po ndërtojmë vizionin e ri për të ardhmen

Shekulli - 17.02.2013

Batalionet e ndryshme të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë parakaluar nëpër qendrën e Prishtinës. Batalionet e Reagimit të Shpejtë, Batalioni Ceremonial dhe Njësia speciale Rosu kanë demostruar forcën e shtetit të Kosovës në këto pesë ...

Basha uron Mustafën për 5-vjetorin e Pavarësisë

Shekulli - 17.02.2013

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, i ka dërguar një mesazh urimi, me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Kryetarit të Komunës së Prishtinës Isa Mustafa: “ I nderuar zoti Mustafa, Në këtë ditë të shënuar ...

Në 5-vjetorin e Pavarësisë, Serbia si urim Kosovës: Nuk do ju njohim kurrë

Shekulli - 17.02.2013

Në pesë vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, Serbia ka përsëritur qëndrimin e saj zyrtar, se nuk do të njohë kurrë pavarësinë e shtetit të ri. Zyra për Kosovën, e Qeverisë së Serbisë i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të pranojë ...

Republika e Kosovës - 5 vjet shtet

Ina - 17.02.2013

Republika e Kosovës sot më 17 shkurt po shënon ditëlindjen e pesë të shtetësisë së saj. Në mbarë Kosovën për disa ditë me radhë po zhvillohen manifestime festive me rastin e shënimit të kësaj date, që në vitin 2008 kurorëzoi shtetin e ...

Përmbushja e një ëndrre

Evropaelire - 17.02.2013

Pavarësia e Kosovës ka përmbushur një pjesë të ëndrrës së qytetarëve të saj, por ajo nuk ka sjell mrekullinë, thonë përfaqësuesit më të lartë të institucioneve të Kosovës dhe analistët në përvjetorin e pestë të shtetit më të ri evropian.

5 vjet shtet

Kombetare - 17.02.2013

Pesë vite më parë lindi shteti i Kosovës dhe tashmë manifestimet për këtë përvjetor kanë nisur anë e mban vendit. Kryeqyteti tashmë është dekoruar me flamurin e shtetit të Kosovës, me flamuj kombëtar, si dhe të vendeve që e kanë njohur ...

5 vjet Pavarësi, më afër njëri-tjetrit - Edmond Panariti

Ina - 17.02.2013

Pesë vjet më parë, më 17 shkurt 2008, ligjvënësit e Kosovës do të kryenin një akt historik me një rëndësi të madhe jetike për fatet e këtij vendi; nënshkruan dhe miratuan solemnisht Deklaratën e Pavarësisë.

Jehona Amerikane për 5 vjetorin e Pavarësisë - Frank Shkreli

Ina - 17.02.2013

Të Dielën me 17 Shkurt Kosova dhe mbarë kombi shqiptar feston 5-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë nga Serbia. Ekspertë të ndryshëm kanë pohuar se mos të ishte për përkrahjen e madhe diplomatike dhe ushtarake të Shteteve të Bashkuara për ...

Festimet në Tiranë për 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Kombetare - 17.02.2013

Bashkia e Tiranës do të organizojë ditën e sotme, duke nisur nga ora 11.00 deri në orën 20.00 aktivitete kulturore përgjatë rrugës “Murat Toptani”.

SOT, 5 vjetori i Pavarësisë se Kosovës

ikub - 17.02.2013

Pesë vjet më parë, më 17 shkurt 2008, ligjvënësit e Kosovës do të kryenin një akt historik me një rëndësi të madhe jetike për fatet e këtij vendi; nënshkruan dhe miratuan solemnisht Deklaratën e Pavarësisë.

5 Vjet KOSOVË

Albeu.com - 17.02.2013

Pavarësia e Kosovës ka përmbushur një pjesë të ëndrrës së qytetarëve të saj, por ajo nuk ka sjell mrekullinë, thonë përfaqësuesit më të lartë të institucioneve të Kosovës dhe analistët në përvjetorin e pestë të shtetit më të ri evropian.

Tirana feston pesë vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Ina - 17.02.2013

Kryeqyteti shqiptar Tirana do ti bashkohet festimeve të Prishtinës në 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, ku nën kujdesin dhe organizimin e Bashkisë së Tiranës, duke nisur nga ora 11.00 deri në orën 20.00 do të mbahen aktivitete kulturore ...

5-Vjetori i Pavarësisë, në Kosovë nis festa (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.02.2013

Manifestimet për shënimin e ditëlindjes së pestë të shtetit të Kosovës, kanë nisur që nga 15 shkurti. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi ka theksuar se gjatë ditës së dielë, më 17 Shkurt, do të vazhdojnë aktivitetet e ...

Festë e madhe sot në Kosovë, të ftuar dhe kreu politik nga Maqedonia

Portalb - 17.02.2013

Kosova sot është në festë. Kryeqyteti është dekoruar me flamurin e shtetit të Kosovës, me flamuj kombëtar, si dhe të vendeve që e kanë njohur Kosovën. Shumë qytetarë tashmë kanë nisur të festojnë 5-vjetorin e shtetit të Kosovës.

Kosova, pesë vjetë pavarsi

Alsat - 17.02.2013

Kosova sot po shënon pestë vjetë pavarsi.Tashmë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë dhe sheshet kryesore janë stolisur me flamuj të vendit, ata kombëtarë dhe të shteteve mike.

Tiranë, festohet pavarësia e Kosovës

Portalb - 17.02.2013

5-vjetori i Pavarësisë së Kosovës festohet edhe në Tiranë. Bashkia e Tiranës ka organizuar një sërë aktivitetesh kulturore ku këngëtarët më të mirë, grupet më të suksesshme do të performojnë nesër, në 5 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Thaçi: Kosova, histori suksesi

Albeu.com - 17.02.2013

Në pritjen e organizuar nga presidentja e Kosovë, Atifete Jahjaga me rastin e 5-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi tha se më 17 shkurt 2008 u themelua shteti i Kosovës me aktin më të lartë historik, juridik dhe ...

Prishtinë, zhvillohet Parada e Pavarësisë

Albeu.com - 17.02.2013

Në Kosovë vijojnë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë, e cila është njohur nga 98 vende të botës, por vazhdon të kundërshtohet nga Serbia.

Berisha: Kosovë, gëzuar 5-Vjetorin e Pavarësisë!

Portalb - 17.02.2013

Sot, mbarë kombi shqiptar feston 5 vjetorin e pavarësisë se Republikës se Kosovës. Çlirimi i Kosovës, është faqja me e ndritur e përpjekjeve te shqiptareve për lirinë dhe dinjitetin e tyre, qe nga luftërat e Skënderbeut deri ne ditët e ...

Kosova kremton pesëvjetorin e pavarësisë

Shqipmedia - 17.02.2013

Pesë vjetori i shpalljes së pavarësisë, e gjen Kosovën në fazën e intensifikimit të dialogut për normalizimin e raporteve me Serbinë. Kosova në këtë pesëvjetor, synon të arrijë një traktat paqeje me Serbinë.

Parada e Pavarësisë, FSK tregon forcën (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.02.2013

Në 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, për herë të parë është zhvilluar një paradë ushtarake. Shteti më i ri ka treguar me anë të një parakalimi, forcën e tij ushtarake.

Kosova 5 vjet shtet, Parada e Pavarësisë

Lajmeshqip - 17.02.2013

PRISHTINE - Në Kosovë vijojnë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë, e cila është njohur nga 98 vende të botës, por vazhdon të kundërshtohet nga Serbia.

Partitë shqiptare kanë uruar 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Portalb - 17.02.2013

Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) ka uruar pesë vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës, duke i ofruar mbështetjen që si vëllezër të ecet përpara drejt NATO-së dhe Bashkimit Evropian.

Serbia përsërit: Nuk e njohim Kosovën

Albeu.com - 17.02.2013

Në pesëvjetorin e pavarësisë së Kosovës, Serbia ka përsëritur qëndrimin e saj zyrtar, se nuk do të njohë kurrë pavarësinë e shtetit të ri. Zyra për Kosovën e Qeverisë së Serbisë i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të pranojë ...

5-Vjetori i Pavarësisë, Basha uron Mustafën

Albeu.com - 17.02.2013

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh urimi, me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Kryetarit të Komunës së Prishtinës Isa Mustafa : "I nderuar zoti Mustafa , Në këtë ditë të shënuar për ...

Tirana feston me Kosovën (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.02.2013

Kryeqyteti shqiptar Tirana i është bashkuar festimeve të Prishtinës në 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, ku nën kujdesin dhe organizimin e Bashkisë së Tiranës, nga ora 11.00 deri në orën 20.00 po mbahen aktivitete kulturore përgjatë ...

Pavarësia e Kosovës, festimet në Tiranë

Top Channel - 17.02.2013

Festimeve të 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës iu bashkua edhe Tirana, me një sërë aktivitetesh të organizuara nga Bashkia, por edhe të rinj e të reja nga shkollat e kryeqytetit.

Berisha uron shqiptarët në pesë vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Alsat - 17.02.2013

Kryeministri shqiptar Sali Berisha, ua ka uruar të gjithë shqiptarëve, kudo që ndodhen, 5-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Berisha i ka shprehur urimet e tij nëpërmjet rrjetit social Facebook, ku ka thënë se çlirimi i Kosovës ...

Maqedoni, partitë shqiptare urojnë 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Ina - 17.02.2013

Partitë shqiptare në Maqedoni sot kanë uruar shqiptarët në Kosovë dhe institucionet me rastin e 5 vjetorit të pavarësisë. “Sot në këtë ditë të arrirë të kombit shqiptar, kam nderin e veçantë që në emër të BDI dhe në emrin tim personal, ...

Kosova shtet-Përmbushja e një ëndrre (FOTO)

Kombetare - 17.02.2013

Pavarësia e Kosovës ka përmbushur një pjesë të ëndrrës së qytetarëve të saj, por ajo nuk ka sjell mrekullinë, thonë përfaqësuesit më të lartë të institucioneve të Kosovës dhe analistët në përvjetorin e pestë të shtetit më të ri evropian.

Tirana feston 5-vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Kombetare - 17.02.2013

Festimeve të 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës iu bashkua edhe Tirana, me një sërë aktivitetesh të organizuara nga Bashkia, por edhe të rinj e të reja nga shkollat e kryeqytetit.

Berisha uron pavarësinë e Kosovës

Kombetare - 17.02.2013

Kryeministri shqiptar, Sali Berisha i ka uruar Kosovës pesë vjetorin e pavarësisë. Ai në një postim në profilin e tij në Facebook ka thënë se sot, mbare kombi shqiptar feston 5 vjetorin e pavarësisë së Republikës së Kosovës.

5-Vjetori i Pavarësisë, Kuvendi në seancë solemne

Albeu.com - 17.02.2013

Në festimet e 5 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës Kuvendi zhvilloi një seancë solemne . Në hapje të kësaj seance u ekzekutua himni i shtetit, ku e gjithë salla ishte në këmbë me përjashtim të deputetëve të Vetëvendosjes.

5 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Basha letër urimi homologut Isa Mustafa

LajmiFundit - 17.02.2013

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh urimi, me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Kryetarit të Komunës së Prishtinës Isa Mustafa: “ I nderuar zoti Mustafa, Në këtë ditë të shënuar për ...

Kosova feston 5 vjet Pavarësi

Top Channel - 17.02.2013

Rrugët e Prishtinës dukeshin të ngushta për të përballuar fluksin e njerëzve, që kishin ardhur nga të gjitha anët e Kosovës, dhe jo vetëm, për të festuar 5-vjetorin e Kosovës shtet.

Pesë vjetori i pavarësisë, Kuvendi seancë solemne, Jahjaga mesazh në gjuhën serbe

Albtime - 17.02.2013

Në Kosovë vijojnë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë, e cila është njohur nga 98 vende të botës, por vazhdon të kundërshtohet nga Serbia.

Seancë solemne për Pavarësinë

Top Channel - 17.02.2013

Intonimi i himnit shtetëror të Kosovës ngriti në këmbë deputetet e Kuvendit si dhe miqtë e ftuar, por jo edhe deputetët nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët, ndonëse ishin të pranishëm, në shenjë proteste nuk e respektuan këtë ...

Beogradi reagon në ditën e Pavarësisë

Top Channel - 17.02.2013

Serbia e ka pritur përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës, mes akuzash për këtë shtet dhe pranimit të realitetit. Kryeministri Ivica Daçiç ka deklaruar se për Pavarësinë kanë arritur në Prishtinë rreth 20 delegacione, nga ato që njohin ...

Tirana festoi 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Ina - 17.02.2013

Festimeve të 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës iu bashkua edhe Tirana, me një sërë aktivitetesh të organizuara nga Bashkia, por edhe të rinj e të reja nga shkollat e kryeqytetit.

"Përmbushja e një ëndrre", në Kosovë nis festa për 5-vjetorin e pavarësisë

BalkanWeb - 17.02.2013

PRISHTINE - Manifestimet për shënimin e ditëlindjes së pestë të shtetit të Kosovës, kanë nisur që nga 15 shkurti, me mbajtjen e një akademie solemne në Universitetin e Prishtinës dhe kanë vazhduar edhe gjatë së shtunës, me aktivitete të ...

5 vjet shtet - përmbushja e pjesshme e ëndrres

Koha.net - 17.02.2013

Prishtinë, 17 shkurt - Pavarësia e Kosovës ka përmbushur një pjesë të ëndrrës së qytetarëve të saj, por ajo nuk ka sjell mrekullinë, thonë përfaqësuesit më të lartë të institucioneve të Kosovës dhe analistët në përvjetorin e pestë të ...

Kosovë, për herë të parë shteti tregon forcën e tij ushtarake

Botasot - 17.02.2013

(I plotësuar) Është mbajtur Parada e Pavarësisë, ku bënë parakalim trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Policia e Kosovës dhe Agjencia e Emergjencës.

Përmbushja e pjesshme e ëndrrës

Telegrafi - 17.02.2013

Pavarësia e Kosovës ka përmbushur një pjesë të ëndrrës së qytetarëve të saj, por ajo nuk ka sjell mrekullinë, thonë përfaqësuesit më të lartë të institucioneve të Kosovës dhe analistët në përvjetorin e pestë të shtetit më të ri evropian.

5 vjetori i pavarësisë - përmbushja e një ëndrre

Yll Press - 17.02.2013

Për pesë vjet shtet, Kosovën e kanë njohur afër 100 shtete. Ajo ka arritur të anëtarësohet në Bankën Botërore, Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Bankën për Rindërtim dhe Zhvillim.

Pavarësia e Kosovës, Berisha: Faqja më e ndritur e përpjekjeve të shqiptarëve

BalkanWeb - 17.02.2013

TIRANE – Përmes rrjetit social “Facebook”, kryeministri Berisha u ka uruar të gjithë shqiptarëve 5- vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

Berisha: Pavarësia e Kosovës, festë e gjithë shqiptarisë

Botasot - 17.02.2013

Pavarësia e Kosovës, nuk festohet vetëm nga shqiptarët e saj, por nga e mbarë shqiptaria, sepse është faqja më e ndritur e historisë shqiptare që prej kohës së Skënderbeut, deklaroi sot kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha, të cilin e ...

FSK paradë për 5 vjetor, Jahjaga: Po ndërtojme vizionin e një të ardhmje Euroatlantike

Ora news - 17.02.2013

Batalionet e ndryshme të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë parakaluar nëpër qendrën e Prishtinës. Batalionet e Reagimit të Shpejtë, Batalioni Ceremonial dhe Njësia speciale Rosu kanë demostruar forcën e shtetit të Kosovës në këto pesë ...

Kosova feston 5 vjetorin e pavaresise

Gazeta Republika - 17.02.2013

Kosova sot është në festë. Kryeqyteti është dekoruar me flamurin e shtetit të Kosovës, me flamuj kombëtar, si dhe të vendeve që e kanë njohur Kosovën. Shumë qytetarë tashmë kanë nisur të festojnë 5-vjetorin e shtetit të Kosovës.

FSK mban në Prishtinë paradën e Pavarësisë

Panorama - 17.02.2013

PRISHTINE- Eshte mbajtur në qendrën e Prishtinës parada e pavarësisë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Policisë së Kosovës dhe Shërbimit Emergjent.

Qeveri e paaftë, e degraduar dhe e komprometuar

Botasot - 17.02.2013

Sot, jemi në prag të 5 vjetorit të njohjes formale dhe ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës. Askush nga ne nuk mund të mos ndjehet i lumtur se sot e kemi shtetin tonë, lirinë dhe jetën më të sigurt, megjithëse proceset e shtetndërtimit ...

Berisha: Pavarësia e Kosovës, faqja më e ndritur që nga Skënderbeu

Koha.net - 17.02.2013

Tiranë, 17 shkurt - Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ua ka uruar të gjithë shqiptarëve, kudo që ndodhen, 5-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

Pavarësia dhe dilemat e saj

Botasot - 17.02.2013

Në përvjetorin e pestë të shpalljes së pavarësisë, të njohjes ndërkombëtare të Kosovës, qytetaret urojnë njëri-tjetrin me ndjenja të përziera. Krahas urimit nderojnë e kujtojnë të gjithë dëshmoret e martirët, nderojnë rezistencën e ...

5 vjet e pavarur e sovrane

Yll Press - 17.02.2013

Në dallim nga katër vitet e mëparshme, sivjet shteti i Kosovës shënon Ditën e Pavarësisë pa mbikëqyrjen ndërkombëtare. Kosova feston sot, përvjetorin e pestë të pavarësisë, si shteti më i ri europian të cilin e kanë njohur si të tillë 96 ...

Parakalimi i FSK-së mirëpritet nga kosovarët

Koha.net - 17.02.2013

Prishtinë, 17 shkurt - Në sheshin qendror të Prishtinës sapo u zhvillua Parada e Pavarësisë, ku parakaluan trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Policia e Kosovës dhe Agjencia e Emergjencës.

Serbia përsërit: S’e njohim Kosovën

Botasot - 17.02.2013

Në pesëvjetorin e pavarësisë së Kosovës, Serbia ka përsëritur qëndrimin e saj zyrtar, se nuk do të njohë kurrë pavarësinë e shtetit të ri. Zyra për Kosovën e Qeverisë së Serbisë i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të pranojë ...

Avokati i Popullit uron Kosovën për 5-vjetorin e pavarësisë

Ora news - 17.02.2013

Në 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, Avokati i Popullit Igli Totozani në emër të institucionit që drejton, ka uruar popullin kosovar në këtë ditë të rëndësishme për ta dhe gjithë shqiptarët.

Serbia përsërit: S’e njohim Kosovën

Telegrafi - 17.02.2013

Në pesëvjetorin e pavarësisë së Kosovës, Serbia ka përsëritur qëndrimin e saj zyrtar, se nuk do të njohë kurrë pavarësinë e shtetit të ri. Zyra për Kosovën e Qeverisë së Serbisë i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të pranojë ...

Tirana feston pesëvjetorin e pavarësisë

Telegrafi - 17.02.2013

Kryeqyteti shqiptar, Tirana, i është bashkuar festimeve të mëdha për pesëvjetorin e pavarësisë së Kosovës, me organizime të shumta që kanë filluar nga ora 11:00 dhe do të mbyllen deri natën vonë pas mesnate me një koncert madhështor.

Serbia si urim Kosovës në 5-vjetorin e pavarësisë: Nuk do ju njohim kurrë

Ora news - 17.02.2013

Në pesëvjetorin e pavarësisë së Kosovës, Serbia ka përsëritur qëndrimin e saj zyrtar, se nuk do të njohë kurrë pavarësinë e shtetit të ri. Zyra për Kosovën e Qeverisë së Serbisë i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të pranojë ...

Serbia përsërit: S'e njohim Kosovën

Koha.net - 17.02.2013

Beograd, 17 shkurt - Në pesë vjetorin e pavarësisë së Kosovës, Serbia ka përsëritur qëndrimin e saj zyrtar, se nuk do të njohë kurrë pavarësinë e shtetit të ri.

Basha uron Mustafën: Pavarësia e Kosovës, vendimi i duhur për mbarë rajonin

Ora news - 17.02.2013

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh urimi, me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Kryetarit të Komunës së Prishtinës Isa Mustafa: “ I nderuar zoti Mustafa, Në këtë ditë të shënuar për ...

Basha uron Mustafën: Pavarësia e Kosovës vendimi i duhur

BalkanWeb - 17.02.2013

TIRANE- Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, i ka dërguar një mesazh urimi, me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Kryetarit të Komunës së Prishtinës, Isa Mustafa, në të cilën shpreh urimet për ditën e ...

Pavarësia, Basha uron homologun Isa Mustafa

Panorama - 17.02.2013

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh urimi, me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Kryetarit të Komunës së Prishtinës Isa Mustafa.

Basha uron Mustafën: Pavarësia e Kosovës, vendimi i duhur për mbarë rajonin

Botasot - 17.02.2013

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh urimi, me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Kryetarit të Komunës së Prishtinës Isa Mustafa: “ I nderuar zoti Mustafa, Në këtë ditë të shënuar për ...

Kosova 5 vjet shtet, Kuvendi seancë solemne, Jahjaga mesazh edhe në gjuhën serbe

BalkanWeb - 17.02.2013

PRISHTINE - Në Kosovë vijojnë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë, e cila është njohur nga 98 vende të botës, por vazhdon të kundërshtohet nga Serbia.

Veteranët parakalojnë "krye në vete"

Koha.net - 17.02.2013

Prishtinë, 17 shkurt - Veteranët e Organizatave të dala nga Lufta të organizuar vetë kanë parakaluar nëpër qytetin e Prishtinës. Ata të rreshtuar dhe të veshur me uniformën e UÇK-së për rreth gjysmë ore kanë parakaluar para qytetarëve, ...

Seancë solemne e Kuvendit të Kosovës për 5-vjetorin e Pavarsisë

Botasot - 17.02.2013

Me intonimin e himnit shtetëror të Republikës së Kosovës ka filluar seanca solemne e Kuvendit të Kosovës për nder të 5 vjetorit të Pavarësisë. Kryeparlamentari Krasniqi ka hapur mbledhjen solemne të Kuvendit me një fjalim rasti.

Parakalimi i Pavarësisë! (foto)

Panorama - 17.02.2013

Forca e Sigurise se Kosoves ka parakaluar sot para Presidentes Jahjaga dhe personaliteteve te ftuar ne Prishtine per te kremtuar 5- vjetorin e shpalljes se Pavaresise se ...

Kosovë, seancë solemne me rastin e 5-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Ora news - 17.02.2013

Me rastin e 5-vjetorit të Pavarësisë, në Kuvendin e Kosovës është mbajtur një seancë solemne. Në këtë seancë ishin të pranishëm edhe presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani, Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë Jozefina Topalli, Kreu i Partisë ...

Ilir Meta – LSI përshëndet qytetarët e Kosovës me rastin e 5 vjetorit të pavarësisë

Ora news - 17.02.2013

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka përshëndetur qytetarët e Kosovës me rastin e 5 vjetorit të pavarësisë. “Në emër të Lëvizjes Socialiste për Integrim, dëshiroj të shpreh përshëndetjet më të ngrohta për të gjithë ...

Parada e Pavarësisë

Telegrafi - 17.02.2013

Në sheshin qendror të Prishtinës u zhvillua Parada e Pavarësisë, me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Me këtë rast parakaluan trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Policia e Kosovës dhe Agjencia e Emergjencës.

Ministri Besimi në festimin e pesëvjetorit të pavarësisë së Kosovës

Botasot - 17.02.2013

Ministri i Mbrojtjes Fatmir Besimi mori pjesë në ceremoninë solemne me rastin e shënimit të 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës me ftesë së presidentes Atifete Jahjaga dhe kryeministrit Hashim Thaçi dhe ministrit të Forcave të sigurisë së ...

Kuvendi shënoi pesë vjetorin e shpalljes së pavarësisë

Koha.net - 17.02.2013

Prishtinë, 17 shkurt - Pavarësia e Kosovës përbën një fakt të pamohueshëm historik. Pesë vjet nuk janë shumë, por ndryshimet që ka bërë Kosova gjatë kësaj periudhe, janë të mëdha, theksoi në seancën e sotme solemne, pesë vjet pas aktit të ...

Lulzim Basha uron homologun Isa Mustafa

Koha.net - 17.02.2013

Tiranë, 17 shkurt - Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh urimi me rastin e 5 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, kryetarit të Komunës së Prishtinës Isa Mustafa.Në mesazhin e tij, Basha uron të ...

Festime në Tiranë për pavarësinë e Kosovës

VOA - 17.02.2013

Qindra të rinj dhe banorë të Tiranës, nxënës shkollash dhe studentë festuan sot në tubime të ndryshme pesëvjetorin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

5 vjetori i pavarësisë së Kosovës, Mitrovica në festë

BalkanWeb - 17.02.2013

PRISHTINË - Në Mitrovicë, aktivitetet festive për 5-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës nisën në orët e para të së dielës. Në orën 09:00 kryetari i komunës, Avni Kastrati, me bashkëpunëtorët ka bërë homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në Shipol, ...

Kosova feston sot 5-vjetorin e Pavarësisë

StrugaSot - 17.02.2013

Kosova sot është në festë. Kryeqyteti është dekoruar me flamurin e shtetit të Kosovës, me flamuj kombëtar, si dhe të vendeve që e kanë njohur Kosovën. Shumë qytetarë tashmë kanë nisur të festojnë 5-vjetorin e shtetit të Kosovës.

Rruga pesë vjeçare e Pavarësisë së Kosovës

Shekulli - 16.02.2013

Prof. Dr. Edmond Panariti/ Ministër i Punëve të Jashtme të Shqipërisë -Pesë vjet më parë, më 17 shkurt 2008, ligjvënësit e Kosovës do të kryenin një akt historik me një rëndësi të madhe jetike për fatet e këtij vendi; nënshkruan dhe ...

Me 17 shkurt Kosova shënon 5-vjetorin e pavarësisë

Albeu.com - 16.02.2013

Të dielën mbushen 5 vite nga krijimi i shtetit të Kosovës. Në 17 shkurt të vitit 2008 u mbajt një mbledhje e jashtëzakonshme, solemne dhe plenare, e Kuvendit të Kosovës, e kryesuar nga Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, filloi pas orës ...

Kosova shënon nesër 5-vjetorin e pavarësisë

Ina - 16.02.2013

Kosova shënon nesër 5-vjetorin e pavarësisë së saj. Në Kosovë, kanë filluar tashmë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë dhe sheshet kryesore janë stolisur me flamuj të Kosovës, ata kombëtarë dhe të shteteve mike.

Me 17 Shkurtit 2008 Kosova ndërroi hartën politike të Evropës

Albtime - 16.02.2013

17 Shkurt 2008. Ora 15:48 minuta. Republika e Kosovës iu shtua hartës së shteteve. Newborn filloi rrugëtimin si shtet i pavarur. Mbledhja e jashtëzakonshme, solemne dhe plenare, e Kuvendit të Kosovës, e kryesuar nga Jakup Krasniqi, kryetar ...

Tirana feston më 17 shkurt Pavarësinë e Kosovës

LajmiFundit - 16.02.2013

Bashkia e Tiranës do të organizojë ditën e nesërme, duke nisur nga ora 11.00 deri në orën 20.00 aktivitete kulturore përgjatë rrugës “Murat Toptani”.

Edhe Tirana do festoje pervjetorin e Pavaresise se Kosoves

ikub - 16.02.2013

Gjatë gjithë ditës, që nga ora 11.00, tek rruga pedonale e deri në orët e para të mbrëmjes do të ketë aktivitete nga më të ndryshmet Veç Prishtinës, edhe në kryeqytetin shqiptar do të organizojë ditën e nesërme, duke nisur nga ora 11.00 ...

5-vjetori i Pavarësisë së Kosovës festohet edhe në Tiranë

Albeu.com - 16.02.2013

5-vjetori i Pavarësisë së Kosovës do të festohet edhe në Tiranë. Bashkia e Tiranës ka organizuar për nesër në sërë aktivitetesh kulturore ku këngëtarët më të mirë, grupet më të suksesshme do të performojnë nesër, në 5 vjetorin e Pavarësisë ...

Nis festa e pavarësisë

Evropaelire - 16.02.2013

Manifestimet për shënimin e ditëlindjes së pestë të shtetit të Kosovës, kanë nisur që nga 15 shkurti, me mbajtjen e një akademie solemne në Universitetin e Prishtinës dhe kanë vazhduar edhe gjatë së shtunës, me aktivitete të ndryshme të ...

Kosovë, nisi festa e Pavarësisë

Lajmeshqip - 16.02.2013

Prishtinë – Manifestimet për shënimin e ditëlindjes së pestë të shtetit të Kosovës, kanë nisur që nga 15 shkurti, me mbajtjen e një akademie solemne në Universitetin e Prishtinës dhe kanë vazhduar edhe gjatë së shtunës, me aktivitete të ...

Kosovë, festa e pavarësisë

Top Channel - 16.02.2013

Albert Korpuzi është student i vitit të parë në skulpturë. Ai gdhendi në xham figurën e Skënderbeut, Adem Jasharit, Ibrahim Rugovës e Nënë Terezës.

Seanca për 5-vjetorin e pavarësisë, Kosova fut në sherr PS-në me mazhorancën

Botasot - 16.02.2013

Kryesocialisti Edi Rama ka akuzuar Kryeministrin Berisha se përdori një përvjetor dhe një datë shumë të rëndësishme për Kosovën, 5 vjetorin e pavarësisë së saj, për të sulmuar qartazi opozitën në funksion të përfitimeve elektorale.

Përvjetori me probleme të vjetra

Telegrafi - 16.02.2013

Kosova të dielën shënon pesëvjetorin e pavarësisë. Institucionet e vendit qytetarëve u kanë siguruar një festë me fishekzjarrë e koncerte. Por, edhe ky përvjetor shtetin e më të ri të Evropës e gjen me problemet e vjetra: papunësi, ...

Thaçi: Pavarësia e kosovës është kryevepër

BalkanWeb - 16.02.2013

PRISHTINË - “Pavarësia e Kosovës është kryevepër e synimeve, idealeve, përpjekjeve dhe sakrificave të vazhdueshme të brezave të tërë”, tha dje kryeministri Hashim Thaçi, në akademinë solemne me rastin e 5-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës ...

Kosova feston 5-vjetorin, aktivitete të shumta, të ftuar nga rajoni e bota

Ora news - 16.02.2013

Kosova shënon 5-vjetorin e pavarësisë së saj. Tashmë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë dhe sheshet kryesore janë stolisur me flamuj të vendit, ata kombëtarë dhe të shteteve mike.

5 vjet Pavarësi, më afër njëri-tjetrit

BalkanWeb - 16.02.2013

Pesë vjet më parë, më 17 shkurt 2008, ligjvënësit e Kosovës do të kryenin një akt historik me një rëndësi të madhe jetike për fatet e këtij vendi; nënshkruan dhe miratuan solemnisht Deklaratën e Pavarësisë.

Me 17 Shkurtit 2008 Kosova ndërroi hartën politike të Evropës

Botasot - 16.02.2013

17 Shkurt 2008. Ora 15:48 minuta. Republika e Kosovës iu shtua hartës së shteteve. Newborn filloi rrugëtimin si shtet i pavarur. Mbledhja e jashtëzakonshme, solemne dhe plenare, e Kuvendit të Kosovës, e kryesuar nga Jakup Krasniqi, kryetar ...

Pesë vjet vendnumëro

Panorama - 16.02.2013

ADRIATIK KELMENDI NË KOSOVË, NË NJË cikël që përsëritet në një harmoni të çuditshme, përafërsisht çdo 8 vjet, ndodh nga një ngjarje shumë e rëndësishme që ndikon rrënjësisht në jetën e qytetarëve.

Me 17 Shkurtit 2008 Kosova ndërroi hartën politike të Evropës

Yll Press - 16.02.2013

Në seancë morën pjesë 109 deputetë, ndërsa të pranishëm ishin edhe shumë mysafirë nga radhët e përfaqësive diplomatike, si dhe pjesëtarët e familjes së Adem Jasharit dhe të ish-presidentit Ibrahim Rugova. 17 Shkurt 2008. Ora 15:48 minuta.

Edhe Tirana ndizet për pavarësinë e Kosovës, Bashkia aktivitete për 5-vjetor

Ora news - 16.02.2013

Kryeqyteti shqiptar Tirana do ti bashkohet festimeve të Prishtinës në 5 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, ku nën kujdesin dhe organizimin e Bashkisë së Tiranës, duke nisur nga ora 11.00 deri në orën 20.00 do të mbahen aktivitete kulturore ...

5 vjetori i Pavarësisë, homazhe heronjve dhe dëshmorëve

BalkanWeb - 16.02.2013

PRISHTINË- Një ditë para 5 vjetorit të 17 Shkurtit historik 2008, të shpalljes së Pavarësisë, nga dita e djeshme, Kosova vazhdon festimet, sipas axhendës së Këshillit Organizativ.

5 vjet shtet, Tirana feston sot pavarësinë e Kosovës

BalkanWeb - 16.02.2013

TIRANË -Bashkia e Tiranës do të organizojë sot, duke nisur nga ora 11.00 deri në orën 20.00 aktivitete kulturore përgjatë rrugës “Murat Toptani”.

Nis festa e pavarësisë

Botasot - 14.02.2019

Ndonëse komunat e Kosovës kanë nisur dje ditët festive të pavarësisë, niveli qendror sot zyrtarisht nis festën e 11 vjetorit të pavarësisë. Sipas agjendës zyrtare, aktivitetet do të fillojnë me datën ...

Kosova kremton pesë vjetorin e pavarësisë

VOA - 16.02.2013

Në Kosovë po vazhdojnë kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së saj e cila është njohur nga mbi 90 vende të botës, por vazhdon të kundërshtohet nga Serbia.

Mesazhi i Kryetarit të LDK-së, me rastin e pesëvjetorit të pavarësisë së Kosovës

Botasot - 16.02.2013

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, dr. Isa Mustafa, u ka shprehur urimet më të përzemërta të gjithë qytetarëve të vendit me rastin e 5-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Tirana feston sot Pavarësinë e Kosovës

Botasot - 16.02.2013

Në kuadër të festimeve për 5-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, Bashkia e Tiranës do të organizojë sot një sërë aktivitetesh kulturore përgjatë rrugës "Murat Toptani", duke nisur nga ora 11.00 deri në orën 20.00.

Nis festa e Ditës së Pavarësisë

Telegrafi - 14.02.2019

Nëpër komunat e Kosovës kanë nisur të premten ditët festive të pavarësisë, niveli qendror sot zyrtarisht nis festën e 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Tirana feston pavarësinë e Kosovës

Koha.net - 16.02.2013

Tiranë, 16 shkurt - Bashkia e Tiranës do të organizojë ditën e nesërme, duke nisur nga ora 11.00 deri në orën 20.00 aktivitete kulturore përgjatë rrugës “Murat Toptani”.

Thaçi: Pavarësia e Kosovës është kurorëzim i vullnetit gjithëpopullor

Koha.net - 16.02.2013

Prishtinë, 16 shkurt - Në pritjen e organizuar nga presidentja e Kosovë, Atifete Jahjaga me rastin e 5-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi tha se më 17 shkurt 2008 u themelua shteti i Kosovës me aktin më të lartë ...

Rama për seancën parlamentare: “U keqpërdor pavarësia e Kosovës”

Shekulli - 15.02.2013

Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, reagoi përmes një deklarate për shtyp nga selia rozë për seancën parlamentare të mbajtur në Kuvend ditën e sotme për pavarësinë e Kosovës.

Agjenda e manifestimeve të pesë vjetorit të pavarësisë

Portalb - 15.02.2013

Këshilli Organizativ për shënimin e pesë vjetorit të pavarësisë së Kosovës, ka përcaktuar agjendën e ceremonive. Manifestimet fillojnë që sot. E premte (15.02.2013) 10:00 - Promovimi i pullës postare për nderë të 5-Vjetorit të Pavarësisë ...

Kuvendi i Shqipërisë seance solemne për 5-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

LajmiFundit - 15.02.2013

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, nën kujdesin e Kryetares së Kuvendit, do të mbajë një seancë solemne, me rastin e 5–vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, ditën e premte, më 15 shkurt 2013, ora 13:00, në Sallën e ...

Në 17 shkurt, FSK paradë ushtarake në sheshin ‘Nënë Tereza”

Albeu.com - 15.02.2013

Me rastin e 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, pjesëtarët e Forcës së Sigurisë do të zhvillojnë të dielën një paradë ushtarake në në sheshin ‘Nënë Tereza ”.

Më 17 shkurt, FSK paradë ushtarake në sheshin ‘Nënë Tereza”

Alsat - 15.02.2013

Me rastin e 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, pjesëtarët e Forcës së Sigurisë do të zhvillojnë të dielën një paradë ushtarake në sheshin ‘Nënë Tereza”.

Studentët protestë në 43-vjetorin e themelimit të Universitetit të Prishtinës

Albeu.com - 15.02.2013

Në 43-vjetorin "> 43-vjetorin e themelimit të Universitetit të Prishtinës, Lëvizja studentore për Barazi, Kritikë, Veprim, organizoi sot para rektoratit një protestë ndaj kushteve jo të mira të këtij universiteti.

Fillon festa për pavarësinë e Kosovës

Lajm - 15.02.2013

Në gjitha qytetet e Kosovës nga sot fillojnë festimet për 5-vjetorin e pavarësisë. Aktivitetet kanë nisur me dekorimin e rrugëve dhe shesheve, ndërsa në të gjitha shkollat fillore dhe mesme të vendit ora e parë e mësimit i dedikohet ditës ...

Kuvendi seancë për Kosovën, Topalli: Bashkë drejt Europës

Kombetare - 15.02.2013

Kuvendi i Shqipërisë organizoi të premten një seancë solemne me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës. Në fjalën e hapjes, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e kondideroi lirinë dhe pavarësinë e ...

Seanca solemne për shënimin e 5-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë

Albeu.com - 15.02.2013

Në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës është shqyrtuar sot përgatitjet për mbajtjen e Seancës solemne për shënimin e 5-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, e cila do të mbahet ditën e diel, më 17 shkurt ...

Seanca për Kosovën, Rama: Seancë tinëzare, PS nuk u lajmërua

Kombetare - 15.02.2013

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka reaguar ashpër në lidhje me seancën solemne për Pavarësinë e Kosovës që u zhvillua sot në Kuvendin e Shqipërisë.

Rama: Seanca për Kosovën propagandë anti-opozitare

Albeu.com - 15.02.2013

Kreu i PS-së Edi Rama akuzoi sot kryeministri Berisha se përdori seancën solemne të kuvendit për 5-vjetorin e pavarësisë së Kosovës, për të sulmuar qartazi opozitën në funksion të përfitimeve elektorale.

FSK-ja, më 17 shkurt, parakalon me autoblinda

Koha.net - 15.02.2013

Prishtinë, 15 shkurt - Pjesëtarët e FSK-së, si dhe automjetet e kësaj force, krahas atyre të Policisë dhe të Shërbimeve Emergjente, do të parakalojnë në sheshin ‘Nënë Tereza”, të dielën, më 17 shkurt, me rastin e shënimit të Ditës së ...

Fillon festa për pavarësinë

Botasot - 15.02.2013

Në gjitha qytetet e Kosovës nga sot fillojnë festimet për 5-vjetorin e pavarësisë. Aktivitetet kanë nisur me dekorimin e rrugëve dhe shesheve, ndërsa në të gjitha shkollat fillore dhe mesme të vendit ora e parë e mësimit i dedikohet ditës ...

SKV: Këtë 43-vjetor të UP-së, studentët s’kanë ç’të festojnë!

Telegrafi - 15.02.2013

Aktivistë të Lëvizjes Studentore “Studim, Kritikë, Veprim”, organizuan ekspozitën me foto të artikujve e aktiviteteve në të cilën paraqitën skandalet që e kanë përcjellë Universitetin e Prishtinës në 13 vitet e pasluftës.

Studentët nxjerrin "të palarat e Universitetit"

Koha.net - 15.02.2013

Prishtinë, 15 shkurt – Aktivistë të Lëvizjes Studentore “Studim Kritikë Veprim”, organizuan sot ekspozitën me foto të artikujve e aktiviteteve në të cilën u paraqiten për të shpërfaqur skandalet që e kanë shoqëruar UP-në gjatë 13 viteve të ...

5-vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Kuvendi i Shqipërisë seancë solemne

Gazeta Republika - 15.02.2013

Kuvendi i Shqipërisë ka mbajtur sot një seancë solemne me rastin e 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Në fjalën e saj, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli theksoi se shpallja e pavarësisë së Kosovës ka qënë një moment i veçantë dhe i ...

Seancë e posaçme në 5 vjetorin e Pavarësisë së shtetit të Kosovës

Botasot - 15.02.2013

Kuvendi i Shqipërisë zhvillon një seancë të posaçme në 5 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Kryeparlamentarja, Jozefina Topalli vlerësoi faktin së në këtë ditë të shënuar nderohet një nga fugurat që ka kontribuar për shtetin e Kosovës, ...

Seancë solemne për pesëvjetorin e pavarësisë

Telegrafi - 15.02.2013

Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë solemne, më 17 shkurt në ora 15.00, me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Në këtë seancë solemne, pos deputetëve dhe krerëve shtetëror të Republikës së Kosovës, janë ftuar të ...

Të dielën seanca solemne e Kuvendit për 5-vjetorin e Pavarësisë

Koha.net - 15.02.2013

Prishtinë, 15 shkurt – Të dielën, në orën 15, Kuvendi i Kosovës do të mbajë mbledhje solemne, kushtuar shënimit të 5-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Kështu vendosi sot Kryesia e tij.

5 vjet shtet, pozita e kënaqur me të arriturat, opozita e pakënaqur

Botasot - 15.02.2013

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që seanca solemne me rastin e pesëvjetorit të pavarësisë së Kosovës, të mbahet të dielën nga ora 15:00. Të ftuar në këtë seancë do të jenë deputetë nga Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi.

Thaçi në 43 vjetorin e UP-së, nuk e përshëndet familjen Jashari

Telegrafi - 15.02.2013

Nuk ka ndonjë universitet në botë që mund të krahasohet me rolin promotor të Universitetit të Prishtinës për kontributin e tij në lëvizjen kombëtare, që nga themelimi deri në pavarësimin e Kosovës u tha në akademinë solemne me rastin e 43 ...

Pesë vjet pavarësi – pozita e kënaqur, opozita jo

Koha.net - 15.02.2013

Prishtinë, 15 shkurt - Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që seanca solemne me rastin e pesëvjetorit të pavarësisë së Kosovës, të mbahet të dielën nga ora 15:00.

Universiteti i Prishtinës, promotor i pavarësisë

Koha.net - 15.02.2013

Prishtinë, 15 shkurt - Nuk ka ndonjë universitet në botë që mund të krahasohet me rolin promotor të Universitetit të Prishtinës për kontributin e tij në lëvizjen kombëtare, që nga themelimi deri në pavarësimin e Kosovës, kështu është thënë ...

Thaçi në 43 vjetorin e UP-së, nuk e përshëndet familjen Jashari

Botasot - 15.02.2013

Nuk ka ndonjë universitet në botë që mund të krahasohet me rolin promotor të Universitetit të Prishtinës për kontributin e tij në lëvizjen kombëtare, që nga themelimi deri në pavarësimin e Kosovës u tha në akademinë solemne me rastin e 43 ...

Seancë solemne për 5 vjetorin e Pavarësisë

Botasot - 15.02.2013

Kuvendi i Kosovës, të dielën në orën 3, atëherë kur edhe është bërë shpallja e pavarësisë me 17 shkurt 2008, do të mbajë seancë solemne për nder të shënimit të pesë vjetorit të Pavarësisë.

Rama dhe Kuvendi përplasen për Kosovën

Panorama - 15.02.2013

TIRANE- Kuvendi i Shqipërisë hodhi poshtë, me neveri, siç thuhet në deklaratë, denoncimin e kreut të Partisë Socialiste, se nuk opozita nuk ka marrë ftesë në mënyrë institucionale për të qenë e pranishme në seancën solemne me rastin e 5 ...

Veprimtari në Tiranë për pavarësinë e Kosovës

VOA - 15.02.2013

Berisha: "Udhëheqësit në Prishtinë e shndërruan Kosovën në një faktor paqeje, qëndrueshmërie dhe bashkëpunimi rajonal". Parlamenti i Shqipërisë zhvilloi sot një tubim solemn në sallën plenare për pesë-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Edi Rama dhe Kuvendi përplasen për Kosovën

Koha.net - 15.02.2013

Tiranë, 15 shkurt - Kuvendi i Shqipërisë hodhi poshtë, me neveri, siç thuhet në deklaratë, denoncimin e kreut të Partisë Socialiste, se opozita nuk ka marrë ftesë në mënyrë institucionale për të qenë e pranishme në seancën solemne me ...

Seanca për 5-vjetorin e pavarësisë, Kosova fut në sherr PS-në me mazhorancën

Ora news - 15.02.2013

Kryesocialisti Edi Rama ka akuzuar Kryeministrin Berisha se përdori një përvjetor dhe një datë shumë të rëndësishme për Kosovën, 5 vjetorin e pavarësisë së saj, për të sulmuar qartazi opozitën në funksion të përfitimeve elektorale.

Kosovë: Festimet e përvjetorit të pavarësisë

VOA - 15.02.2013

Në Kosovë sot filluan kremtimet me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së saj. Deri tani, mbi 90 vende të botës e kanë njohur shtetin e Kosovës, por pavarësia va zhdon të kundërshtohet nga Serbia.Të dyja vendet janë përfshirë ...

'74, 81, '90, '98-'99, 08… '16?!

Koha.net - 15.02.2013

Në 40 vitet e fundit, me një konstante të çuditshme prej mesatarisht 8 vjetësh, në Kosovë kanë ndodhur situata të ndërrimeve të mëdha shoqërore e politike, që kanë ndryshuar rrënjësisht jetesën e qytetarëve.

5 vjet pavarësi, seanca solemne e Kuvendit, 17 shkurt ora 15:00

BalkanWeb - 15.02.2013

PRISHTINË - Seanca solemne për 5-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, do të mbahet ditën e diel, në 17 Shkurt, duke filluar në orën 15:00, ndërsa për përgatitjet u mblodh sot Kryesia e Kuvendit të Republikës bashkë me kryetarët e ...

Përvjetori i Pavarësisë virtuale

Shekulli - 14.02.2013

Albin Kurti / Kryetar i V etëvendosjes - Këtë të diel bëhen pesë vjet nga dita e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. 17 shkurti i vitit 2008 ishte e diel. Atë ditë patëm më shumë shpallje sesa pavarësi.

E diela e shpalljes - Albin Kurti

Ina - 14.02.2013

Këtë të diel bëhen pesë vjet nga dita e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. 17 shkurti i vitit 2008 ishte e diel. Atë ditë patëm më shumë shpallje sesa pavarësi.

Qeveria akordon 100 mijë euro për aktivitetet e 5-vjetorit të pavarësisë

Albeu.com - 14.02.2013

Qeveria ka akorduar 100 mijë euro për mbulimin e të gjitha shpenzimeve që lidhen me organizimin e aktiviteteve për 5-vjetorin e pavarësisë. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi njoftoi se përgatitjet për festimet kanë filluar.

Kosova në vigjilje të 5-vjetorit

Top Channel - 14.02.2013

Nga dita e premte në qytetet e Kosovës do të fillojnë festimet për 5-vjetorin e pavarësisë. Sipas raportimeve të “RTK”, qeveria ka ndarë 100 mijë euro për të mbuluar shpenzimet që do të bëhen për këtë ditë të madhe.

Fillojnë aktivitetet e shënimit të 5 vjetorit të pavarësisë

Lajmeshqip - 14.02.2013

Prishtinë – Që nga nesër, në të gjitha qytetet e Kosovës fillojnë aktivitete për shënimin e pesë vjetorit të pavarësisë. Qeveria e Kosovës ka ndarë 100 mijë euro për mbulimin e të gjitha shpenzimeve që lidhen me organizimin e aktiviteteve ...

E diela e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Kombetare - 14.02.2013

Albin Kurti Këtë të diel bëhen pesë vjet nga dita e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. 17 shkurti i vitit 2008 ishte e diel. Atë ditë patëm më shumë shpallje sesa pavarësi.

Aktivitete studentore me rastin e 5 vjetorit të pavarësisë

Botasot - 14.02.2013

Studentët e Universitetit të Prishtinës kanë filluar aktivitetet e tyre me rastin e 5-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës dhe 43-vjetorit të themelimit të këtij universitetit.

E diela e shpalljes

Panorama - 14.02.2013

ALBIN KURTI Këtë të diel bëhen pesë vjet nga dita e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. 17 shkurti i vitit 2008 ishte e diel. Atë ditë patëm më shumë shpallje sesa pavarësi.

Fillojnë aktivitetet e shënimit të 5 vjetorit të pavarësisë

Botasot - 14.02.2013

Që nga nesër, në të gjitha qytetet e Kosovës fillojnë aktivitete për shënimin e pesë vjetorit të pavarësisë. Qeveria e Kosovës ka ndarë 100 mijë euro për mbulimin e të gjitha shpenzimeve që lidhen me organizimin e aktiviteteve për shënimin ...

Nisin manifestimet për 5 vjetorin e pavarësisë

Koha.net - 14.02.2013

Prishtinë, 14 shkurt - Që nga nesër, në të gjitha qytetet e Kosovës fillojnë aktivitete për shënimin e pesë vjetorit të pavarësisë. Qeveria e Kosovës ka ndarë 100 mijë euro për mbulimin e të gjitha shpenzimeve që lidhen me organizimin e ...

Ja agjenda e manifestimeve të pesë vjetorit të pavarësisë

Telegrafi - 14.02.2013

Këshilli Organizativ për shënimin e pesë vjetorit të pavarësisë së Kosovës, ka përcaktuar agjendën e ceremonive. Manifestimet fillojnë që nesër. Agjendën do ta publikojmë të plotë më poshtë.

Shqiptaro-amerikanët festojnë 5 - vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Koha.net - 11.02.2013

New York, 11 shkurt - Në datë 16 shkurt, gazeta shqiptaro-amerikane “Illyria” në New York, organizon në Manhattan një festë të madhe me rastin e 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.