TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Sherr" për lirinë e internetit

BBC - 22.01.2010

Marrëdhëniet mes Pekinit dhe Uashingtonit janë tensinuar pas kërcënimit të kompanisë së internetit 'Goggle' se do të largohet nga Kina. Ministria e jashtme kineze paralajmëroi se mbështetja që Shtetet e Bashkuara po i jepnin kësaj ...

Pekin: Mediat hedhin poshtë thirrjet e SHBA për internetin

Evropaelire - 22.01.2010

Mediat kineze i hodhën poshtë thirrjet e Uashingtonit për të hequr cenzurën në internet. Qeveria kineze nuk ka pasur ndonjë reagim të shpejtë ndaj fjalimit të Sekretarjees së Shtetit Hillari Klinton, e cila i bëri thirrje Kinës dhe ...

Pekin: Akuzat e SHBA për internetin mund t'i dëmtojnë lidhjet

Evropaelire - 22.01.2010

Kina tha se kritikat e Shteteve të Bashkuara për pretendimet rreth kufizimeve në internet mund t’i dëmtojnë marrëdhëniet midis dy vendeve. Mbrëmë, Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton, i bëri thirrje Kinës që t’i hetojë akuzat për sulm ...

Interneti rrezikon marrëdhëniet mes Kinës dhe SHBA-së

Alsat - 22.01.2010

Pekini nuk e ka mirëpritur ndërhyrjen e sekretares amerikane të shtetit Hillari Klinton kundër censurës në internet, veprim i ndërmarrë së fundi nga qeveria kineze kundrejt motorit të kërkimit Google.

Sekretarja e Shtetit Klinton kritikon censurën në Internet

VOA - 22.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Klinton kritikoi Kinën, Iranin, dhe vende të tjera për kufizimin e lirive të njeriut për shprehjen e ideve të tyre në Internet.

Pekin: Mediat hedhin poshtë thirrjet e SHBA për internetin

Botasot - 22.01.2010

Mediat kineze i hodhën poshtë thirrjet e Uashingtonit për të hequr cenzurën në internet. Qeveria kineze nuk ka pasur ndonjë reagim të shpejtë ndaj fjalimit të Sekretarjees së Shtetit Hillari Klinton, e cila i bëri thirrje Kinës dhe ...

Pekin: Akuzat e SHBA për internetin mund të dëmtojë marrëdhëniet midis dy fuqive të mëdha

Botasot - 22.01.2010

Kina tha se kritikat e Shteteve të Bashkuara për pretendimet rreth kufizimeve në internet mund t’i dëmtojnë marrëdhëniet midis dy vendeve. Mbrëmë, Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton, i bëri thirrje Kinës që t’i hetojë akuzat për sulm ...

Pekin: Akuzat e SHBA-ve për internetin mund t’i dëmtojnë lidhjet

Telegrafi - 22.01.2010

Kina tha se kritikat e Shteteve të Bashkuara për pretendimet rreth kufizimeve në internet mund t’i dëmtojnë marrëdhëniet midis dy vendeve. Mbrëmë, Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton, i bëri thirrje Kinës që t’i hetojë akuzat për sulm ...

Klinton: Të gjithë duhet të kenë qasje në internet

Evropaelire - 21.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, bëri thirrje për një rrjetë të vetme interneti, që të gjithë të kenë qasje te dituria. Klinton i bëri këto komente në një fjalim mbi strategjinë e Shteteve të Bashkuara për mbrojtjen e ...

Klinton, thirrje per nje rrjet te vetem interneti

Albeu.com - 21.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton bëri thirrje për një rrjetë të vetme interneti që të gjithë t;i përkushtohen diturisë. Klinton i bëri këto komente në një fjalim mbi strategjinë e Shteteve të Bashkuara për mbrojtjen e lirive ...

Clinton: Të gjithë duhet të kenë qasje në internet

Telegrafi - 21.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton bëri thirrje për një rrjetë të vetme interneti që të gjithë të kenë qasje tek dituria. Clinton i bëri këto komente në një fjalim mbi strategjinë e Shteteve të Bashkuara për mbrojtjen e lirive ...

Klinton kritikon censurimin e internetit

Botasot - 21.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Klinton kritikoi Kinën, Iranin, dhe vende të tjera për kufizimin e lirive të njeriut për shprehjen e ideve të tyre në Internet.

SHBA takohet me Kinën për lirinë e Internetit

Koha.net - 20.01.2010

Washington, 20 janar – SHBA kanë pasur disa takime me autoritetet kineze për lirinë e internetit dhe do të vazhdojnë takimet në ditët e ardhshme, deklaroi një zyrtar i lartë i State Departmentit të martën mes tensioneve të vazhdueshme mes ...

Pekin: Firmat e huaja të respektojnë ligjet kineze

Evropaelire - 19.01.2010

Firmat e huaja, përfshi dhe Google, duhet të respektojnë ligjet dhe traditata kineze, deklaroi Ministria e Jashtme e Kinës. Deklarata vjen një javë pasi gjiganti i kërkimeve në internet Google, tha se mund të tërhiqet nga tregu kinez për ...