TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nesër Kolegji Zgjedhor vulos fitoren e Bashës, pritet thellimi i krizës politike

SOT - 12.06.2011

Vendimi i Kolegjit, pritet reaksion nga ndërkombëtarët Kolegji Zgjedhor do të vulosë nesër përmbysjen e zgjedhjeve në Tiranë, duke shpallur zyrtarisht Lulzim Bashën kryetarin e ri të Bashkisë së Tiranës.

Bilanci i vendimeve, KQZ rrëzoi dyfishin e kërkesave të PS krahasuar me ankimimet e PD

SOT - 12.06.2011

Kolegji miraton 3 nga 20 ankimet që kundërshtonin vendimet e KQZ Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbajtur standarde të dyfishta sa i takon shqyrtimit të kërkesave ankimore të subjekteve zgjedhore sa i takon kundërshtimit të vendimeve të ...

Tirana në pritje të vendimit të Kolegjit Zgjedhor

Alsat - 12.06.2011

Trupa gjyqësore e Kolegjit Zgjedhor nesër do të shqyrtojë kërkesë-padinë e re të paraqitur nga Partia Socialiste, ku pas rrëzimit të dy ankimimeve të para, këtë herë socialistët kërkojnë gjykimin në themel të çështjes që lidhet me fletët e ...

Lokalet, Tirana në pritje të vendimit të Kolegjit Zgjedhor

BalkanWeb - 12.06.2011

TIRANË - Rezultati final për Tiranën do të duhet sërish të presë përfundimin e betejës ligjore në Kolegjin Zgjedhor. Të hënën (13 qershor), trupa gjyqësore e Kolegjit do të shqyrtojë kërkesë-padinë e re të paraqitur nga Partia Socialiste, ...

Pensionistët: KLD të zëvendësojë Kolegjin

Panorama - 12.06.2011

Partia Bashkimi Popullor i Pensionistëve i ka dërguar një letër Kolegjit Zgjedhor, ku i kërkon ndryshimin e trupës gjykuese kur të shqyrtohet kërkesa e saj për pavlefshmërinë e zgjedhjeve në Tiranë.Kërkesa e kësaj partie argumentohet me ...

Qytetarët: Kolegji Zgjedhor vendosi drejtë

ABC News - 12.06.2011

“Ligji qëndron mbi gjithçka”. E në këtë pikë vendimet që marrin institucionet e drejtësisë nuk duhen kundërshtuar, pasi ato janë të pavarura dhe qëndrojnë mbi palët politike.

Aleati i PS-së, pensionistët nuk e duan Kolegjin

Ora news - 12.06.2011

Partia Bashkimi Popullor i Pensionistëve i kërkon Kolegjit Zgjedhor ndryshimin e trupës gjykuese kur të shqyrtohet kërkesa e saj për pavlefshmërinë e zgjedhjeve në Tiranë.

Kolegji Zgjedhor pritet të shqyrtojë nesër ankimimin e PS-së për Tiranën

ABC News - 12.06.2011

Kolegji Zgjedhor pranë Gjykatës së Apelit pritet të shqyrtojë të hënën (ora 10:00) kërkesë-padinë e re të paraqitur nga Partia Socialiste për zgjedhjet lokale të 8 majit, për kryetarin e bashkisë Tiranë.

Vendimi Kolegjit doli nga zyrat e PD, pasi u rehatua nga juristët Berishës

SOT - 11.06.2011

Berisha zëvendëson gjykatën e zgjedhjeve, ja si përputhet arsyetimi i Kolegjit me alibinë e PD Pas përmbysjes së zgjedhjeve në tavolinë me anë të KQZ, mazhoranca qeverisëse dikton në zyrat e saj edhe vendimet e gjykatave shqiptare për ...

Kolegji rrëzon PD për Otllakun, në Finiq zgjedhjet shpallen të pavlefshme

Panorama - 11.06.2011

Kolegji Zgjedhor rrëzon pesë nga shtatë kërkesat e partive për vendimet që ka marrë KQZ-ja. Trupa e gjyqtarëve vendosi të shpallë pavlefshmërinë e zgjedhjeve në komunën Finiq të qarkut të Vlorës, ku kishte fituar kandidati i Partisë MEGA, ...

Rama: Nga vendimi i Kolegjit do varen fatet e vendit dhe integrimi

Panorama - 11.06.2011

Kryetari i PS-së, Edi Rama, u shpreh dje se integrimi i vendit në BE është i lidhur direkt me vendimin e Kolegjit Zgjedhor për Tiranën. “Është një shqetësim i njëzëshëm që ka të bëjë me shkeljen e hapur të Kushtetutës, të ligjit dhe të ...

Kolegji Zgjedhor: provat apo pasojat?

Ora news - 11.06.2011

Si rrallëherë në historinë e pluralizmit shqiptar, vëmendja e opinionit publik është përqendruar te vendimi që do të marrë Kolegji Zgjedhor në përgjigje të ankimimeve që Partia Socialiste i ka drejtuar këtij institucioni për procesin e ...

Me imazhet e kaleidoskopit

BalkanWeb - 11.06.2011

Ajo çka bën përshtypje më shumë këto ditë ka lidhje të drejtpërdrejtë me faktin që opinioni publik në Shqipëri dhe qëndrimi politik ndër aleatët më të mëdhenj të saj po ziejnë nga shqetësimet, dyshimet, deklaratat dhe ultimatumet për ...

A mund ta shpëtojë Kolegji Zgjedhor Saliun?

Shekulli - 10.06.2011

Të gjithë e ndiejnë dhe e shohin përditë se gjendja në Shqipëri sot është shumë e rëndë. Kudo ku nuk funksionon sistemi demokratik, gjendja është e rëndë.

Edi Rama: Vendimi i kolegjit lidhet me të ardhmen evropiane

Shekulli - 10.06.2011

Kreu i Partisë Socialiste u shpreh se vendimmarrja e Kolegjit Zgjedhor pas përballjes me të vërtetat që nuk kanë asnjë hije dyshimi do të jetë përcaktuese për fatin e punëve të vendit.

PD: Rama po saboton demokracinë

Gazeta Start - 10.06.2011

Tiranë – Partia Demokratike theksoi sot se kreu socialist, Edi Rama, po synon të sabotojë demokracinë shqiptare me anë të presioneve dhe kërcënimeve.

Këmbanat e Brukselit, Rama: Fati i vendit varet nga Kolegji

Alsat.tv - 10.06.2011

Edi Rama drejton përgjegjësinë për nënvizimet e Brukselit mbi integrimin të Sali Berisha. Brukseli foli qartë, tha Rama, se votat e hedhura gabimisht u numëruan me një vendim jo shumë të qartë për bazën ligjore.

Basha: Rama nuk njeh Kolegjin sepse ka humbur zgjedhjet

LajmiFundit - 10.06.2011

TIRANE – Lajmifundit – Kandidati demokrat për Bashkinë e Tiranës Lulzim Basha, reagoi në deklaratë për median sot në lidhje me letrën e Edi Ramës dhe daljen e tij publike sot për çështjen e Kolegjit Zgjedhor.

Rrëzimi i padisë së PS, Kolegji Zgjedhor zbardh vendimin

LajmiFundit - 10.06.2011

TIRANE – Lajmifundit – Kolegji Zgjedhor ka zbardhur sot vendimin me të cilin rrëzoi padinë e Partisë Socialiste kundër numërimit të votave të hedhura në kutitë e gabuara.

“S`ndryshuan rregullat, votat e gabuara çështje e pa trajtuar më parë”

LajmiFundit - 10.06.2011

Kolegji Zgjedhor ka zbardhur vendimin e ditës së premte ku rrëzoi kërkesën e Partisë Socialiste, ku kjo e fundit kundërshtonte vendimin e KQZ së për të numëruar votat e hedhura në kutitë e gabuara.

Zbardhja e vendimit, PD: Kolegji shmangu presionet politike të Edi Ramës

LajmiFundit - 10.06.2011

TIRANE – Lajmifundit – Partoa Demokratike ka vlerësuar sot vendimin e Kolegjit Zgjedhor një ditë pas zbardhjes së dokumentit dhe dorëzimit të tij tek palët e interesuara në lidhje me rezultatin për bashkinë e Tiranës.

PD: Rama po shantazhon Kolegjin, tenton të përbaltë procesin

LajmiFundit - 10.06.2011

TIRANE – Lajmifundit—Zëdhënësja e Partisë Demokratike Albana Mustafaraj tha se Edi Rama ende nuk kupton. “Megjithë detyrimin e çdo politikani por edhe thirrjet e përsëritura të komunitetit ndërkombëtar për të respektuar pavarësinë e ...

PS, Gjiknuri: Vendimi i Kolegjit i pa pranueshëm, u hartua “në zyrat” e PD

LajmiFundit - 10.06.2011

TIRANE – Lajmifundit – Një ditë pas zbardhjes së vendimit të Kolegjit Zgjedhor në lidhje me padinë e Partisë Socialiste për numërimin e votave nga kutitë e gabuara në Tiranë, deputeti Damian Gjiknuri ka deklaruar se Kolegji ka kryer ...

PS: Kolegji shkeli ligjin

24 orë - 10.06.2011

Partia Socialiste ka akuzuar Kolegjin Zgjedhor për shkelje ligjore, të cilat, sipas deputetit Damian Gjiknuri janë të identifikueshme thjeshtësisht në arsyetimin e dhënë nga trupa gjyqsore për hedhjen poshtë të ankimimit të PS.

PS: Kolegji shkeli ligjin

ikub - 10.06.2011

Sipas zotit Gjiknuri,shkelja e afatit kohor eshte vetem nje prej tyre nderkohe qe Kolegji, - sic tha ai, - ka bere shkelje te tjera edhe me te renda.

Vendimi arbitrar i Kolegjit, opozita gati të kërkojë ndjekje penale për trupën gjyqësore

SOT - 10.06.2011

Votat në kutitë e gabuara, Kolegji nuk përmend nenin 117 të Kodit Zgjedhor, por i referohet Kushtetutës Partia Socialiste e konsideron si të papranueshëm, kriminal dhe me pasoja të rënda penale vendimin e Kolegjit Zgjedhor, që rrëzoi ...

Gjiknuri: Vendimi i Kolegjit i papranueshëm, u hartua nga zyrat e PD

SOT - 10.06.2011

Opozita akuzon Kolegjin se mori vendim mbi bazën e argumenteve të kryeministrit Deputeti i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, që mbrojti para Kolegjit Zgjedhor padinë e bërë ndaj vendimit të Kolegjit Zgjedhor për numërimin e votave në ...

PD, Tabaku: Integrimi përmes ligjit, Rama kërcënon demokracinë e gjykatat

LajmiFundit - 10.06.2011

Tirane – Lajmifundit – Partia Demokratike deklaroi sot se “integrimi evropian i Shqipërisë nuk varet nga dëshirat politike të z. Rama. Atij i shërben ndjekja e procesit ligjor, me qetësi, maturi dhe respekt ndaj ligjit”.

A mund ta shpetoje Kolegji, Saliun?

24 orë - 10.06.2011

Të gjithë e ndiejnë dhe e shohin përditë se gjendja në Shqipëri sot është shumë e rëndë. Kudo ku nuk funksionon sistemi demokratik, gjendja është e rëndë.

Ruçi e quan qesharak vendimin e Kolegjit Zgjedhor

Lajmetsot - 10.06.2011

Postuar me: 10 June, 2011 10:26:00 Ruçi e quan qesharak vendimin e Kolegjit Zgjedhor Kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi hodhi dyshime të forta mbi paanësinë dhe ligjshmërinë e vendimit të datës 3 qershor të Kolegjit Zgjedhor ...

Ruçi: PE ofroi dy ekspertë nga Venecia

Panorama - 10.06.2011

Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist, Gramoz Ruçi, tha dje se padisë së fundit të PS në Kolegj do t’i shtohen dhe kërkesa të reja.Këtë deklaratë Ruçi e bëri gjatë emisionit “Top Story” në “Top Channel”.

Rama: Nga vendimi i Kolegjit varen fatet e vendit

Panorama - 10.06.2011

“Vendimmarrja e ardhshme e Kolegjit Zgjedhor është një vendimmarje që ka në vetëvete edhe pyetjen se në ç’rrugë do të shkojë ky vend paskëtaj.” Kështu u shpreh kreu i opozitës, Edi Rama në komunikimin e tij të ditës me mediat, ku solli në ...

Rama:Nga vendimi i Kolegjit varet integrimi i vendit

Ora news - 10.06.2011

Kryetari i PS-së Edi Rama ka deklaruar se integrimi i vendit në Bashkimin Europian do të varet nga vlerësimi që do t`u bëhet zgjedhjeve lokale të 8 majit.

PD: Integrimi nuk varet nga Rama, por nga ligji

Panorama - 10.06.2011

TIRANE- Partia Demokratike tha sot se integrimi europian i Shqipërisë varet nga ligji dhe proceset demokratike dhe jo nga dëshirat politike apo presionet, e kreut të Partisë Socialiste, Edi Rama.

PD: Integrimi i vendit varet nga respektimi i ligjit

BalkanWeb - 10.06.2011

TIRANË- Partia Demokratike ka reaguar ndaj deklaratave të kreut socialist Edi Rama, i cili theksoi sot se nga vendimi i Kolegjit Zgjedhor varet e ardhmja e integrimit të vendit në BE.

PD: Dëshpërimi i Ramës, tenton të errësojë të vërtetën e demokracisë

ABC News - 10.06.2011

“Integrimi evropian i Shqipërisë nuk varet nga dëshirat politike të z. Rama. Porse atij i shërben ndjekja e procesit ligjor, me qetësi, maturi dhe respekt ndaj ligjit”.

Shqipëri: Vazhdojnë debatet mbi vendimin e Kolegjit Zgjedhor

VOA - 10.06.2011

Një ditë pasi shefja e njësisë për Shqipërinë në Drejtorinë e Zgjerimit të Komisionit Europian, Marta Garcia Fidalgo, tha në Bruksel se shqetësimi për votat e hedhura ne kutitë e gabuara do të jetë kyç në vlerësimin e zgjedhjeve vendore të ...

Kolegji Zgjedhor zbardh vendimin. 'Djalli fshihet' në faqen 17?

Shekulli - 09.06.2011

TIRANË- Zbardhet pas pesë ditësh vendimi i Kolegjit Zgjedhor për padinë e bërë nga socialistët ditën e premte. Ky vendim është zbardhur pas një debati të gjatë për tejkalimin apo jo të afateve nga ana e nga Kolegjit.

PS, Gjiknuri: Kolegji Zgjedhor shkeli rëndë parimet e drejtësisë

Shekulli - 09.06.2011

"Vendimi i Kolegjit Zgjedhor është i papranueshëm. Ka fakte shqetësuese që flasin për shkeljen e procedurës nga kolegji. Mënyra se si është arsyetuar vendimi i Kolegjit i ka shkelur parimet e rëndësishme të bërjes së drejtësisë", deklaroi ...

PD: Rama presion për të influencuar tek Kolegji Zgjedhor

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiranë – Partia Demokratike vlerësoi zbardhjen dhe publikimin brenda afatit ligjor, siç e vlerëson kjo parti të vendimit të Kolegjit Zgjedhor në lidhje me padinë e Parisë Socialiste që kundërshton rezultatin në Tiranë.

Gjiknuri analizon vendimin e Kolegjit: Shkelje flagrante

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiranë – Socialistët analizuan sot vendimin e zbardhur një ditë më parë të Kolegjit Zgjedhor, duke theksuar se ky Kolegj ka shkelur ligjin me vendimin e marrë për pushimin e çështjes për Bashkinë e Tiranës.

Vendimi politik, PS: Kolegji, me argumentet e Berishës

Alsat.tv - 09.06.2011

Arsyetimi i Kolegjit për rrëzimin e kërkesës së socialistëve, për këta të fundit është kryekëput politik. Në një analizë që Damian Gjiknuri i ka bërë zbardhjes së vendimit, tha se Kolegji në thyerje të plotë të Ligjit Zgjedhor dhe ...

PD: Partia Socialiste po ushtron presion ndaj Kolegjit Zgjedhor

Shekulli - 09.06.2011

Në një deklaratë për shtyp Partia Demokratike, deklaroi se është mirënjohëse për vendimin e Kolegjit Zgjedhor si dhe argumentimin kushtetues, sipas PD-s, që i është bërë atij.

PD: Vlerësojmë vendimin e Kolegjit

Alsat.tv - 09.06.2011

"Ne e dimë se qytetarët mezi presin mbylljen e procesit zgjedhor në Tiranë dhe i falenderojmë ata për maturinë dhe qetësinë e treguar gjatë procesit, ndërkohë që pala tjetër ka ndërmarrë një fushatë presionesh politike për të influencuar ...

Kolegji dorëzon argumentimin

ikub - 09.06.2011

Ndërkohë që Kolegji ka vlerësuar si të drejta argumentat e Partisë Demokratike dhe të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Partia Socialiste i kërkoi kolegjit të shpallë absolutisht të pavlefshëm vendimin datës 23 maj të Komisionit Qendror të ...

Rama: Jam fituesi moral i zgjedhjeve, pavarësisht vulës së Kolegjit zgjedhor

SOT - 09.06.2011

Kryesocialisti akuzon Berishën se ka frikë nga Komisioni i Venecias Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama deklaroi dje se ai është fituesi moral dhe legjitim i zgjedhjeve lokale, pavarësisht vulës së padrejtësisë së Kolegjit Zgjedhor, ...

Thellohet skandali, Kolegji nuk njeh Kodin Zgjedhor, por vetëm Kodin Administrativ

SOT - 09.06.2011

Kolegji manipuloi vendimin që rrëzoi opozitën, bie alibia e nenit 158, pika 2 për afatet kohore Gjykata e zgjedhjeve ka zbardhur më në fund vendimin që rrëzoi kërkesën e opozitës për Tiranën.

Ankesa e Partise Socialiste : 113 Qendra Votimi me probleme

24 orë - 09.06.2011

Një prej pikave kryesore të ankimimit të Partisë Socialiste, e cila do të shqyrtohet nga Kolegji Zgjedhor të hënën, ka të bëjë me ndryshimin e rezultatit nga KQZ, të tabelave përfundimtare të rezultatit për Tiranën.

Nje opozite me : Liri, Demokraci!

24 orë - 09.06.2011

Tashmë po qarkullon gjithnjë e më shumë këshilla: “Të pranohet vendimi i Kolegjit Zgjedhor”. Edhe pse sikur u drejtohet të gjitha partive, në fakt, këshilla fokuson vetëm Partinë Socialiste.

Gjiknuri: Vendimi i Kolegjit Zgjedhor shkel hapur parimet e drejtësisë

SOT - 09.06.2011

Gjatë një konference për shtyp, deputeti i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri ka deklaruar se Kolegji ka shkelur rëndë ligjin kur ka bërë interpretimin e vendimarrjes .

PS: Kolegji ka shkelur rëndë ligjin

Albeu.com - 09.06.2011

Deputeti i PS-së, Damian Gjiknuri ka deklaruar se Kolegji ka shkelur rëndë ligjin kur ka bërë interpretimin e vendimmarrjes dhe kjo pasqyrohet në disa pika të dhëna si argumentim.

PD:Kolegji veproi mbi bazë të ligjit

Albeu.com - 09.06.2011

Partia Demokratike ka deklariuar në një konferencë për shtyp së Vendimi i Kolegjit Zgjedhor ishte mbështetur mbi baza ligjore dhe nuk është marrë nën ndikimin e presionit politik.

Basha: Rama, presion Drejtësisë

Panorama - 09.06.2011

Kandidati për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha, e vlerësoi si presion ndaj Drejtësisë letrën e rivalit të tij Edi Rama drejtuar Kolegjit Zgjedhor.”Rivali im ka zgjedhur një rrugë tjetër.

Rama: Fati i padisë përcakton fatin e punëve të vendit

Panorama - 09.06.2011

Kryesocialisti përsëriti dje apelin e tij ndaj Kolegjit Zgjedhor lidhur me vendimin që pritet t’i japë kërkesës së PS-së. Rama tha dje gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, se nga fati i këtij vendimi do të varet dhe e ardhmja e punëve të ...

Kolegji shpall pavlefshmëri në 2 komuna

Panorama - 09.06.2011

Kolegji Zgjedhor ka pranuar dje dy kërkesa të Partisë Socialiste për të shpallur pavlefshmëri në komunat Kolsh në Lezhë dhe Shalë në Shkodër, pas shkeljeve ligjore që kanë ndodhur ditën e votimit dhe atë të numërimit.

Kolegji zbardh vendimin: Pse u rrëzua PS për Tiranën

Panorama - 09.06.2011

Kolegji Zgjedhor zbardh vendimin për rrëzimin e kërkesës së Partisë Socialiste lidhur me rezultatin e zgjedhjeve për Bashkinë e Tiranës.Në limitet e afatit ligjor 3-ditor të përcaktuar në Kodin Zgjedhor, sekretaria e Gjykatës së Apelit i ...

Vendimi i Kolegjit, Gjiknuri: Shkelje të rënda

Panorama - 09.06.2011

TIRANË- Deputeti i PS-së, Damian Gjiknuri ka analizuar sot vendimin e zbardhur të Kolegjit Zgjedhor, që la në fuqi vendimin e KQZ për numërimin e votave të hedhur në kutitë e gabuara.

Gjiknuri: Kogjeli Zgjedhor kreu shkelje të rëndë

Ora news - 09.06.2011

Deputeti i PS-së, Damian Gjiknuri ka analizuar sot vendimin e zbardhur të Kolegjit Zgjedhor, që la në fuqi vendimin e KQZ për numërimin e votave të hedhur në kutitë e gabuara.

PD: Vlerësojmë vendimin e Kolegjit Zgjedhor

BalkanWeb - 09.06.2011

TIRANË- Partia Demokratike shprehu sot vlerësime për zbardhjen dhe publikimin e vendimit brenda afatit ligjor nga Kolegji Zgjedhor, dhe për argumentet e arsyetimin ligjor dhe kushtetues që ka parashtruar.

PD vlerëson Kolegjin, akuzon PS-në për presion

Panorama - 09.06.2011

Partia Demokratike ka shprehur vlerësimin e saj për zbardhjen e vendimit nga Kolegji Zgjedhor, duke akuzuar opozitën se ka ndërmarrë një fushatë presionesh politike për të influencuar Kolegjin.

PS, Gjiknuri: Kolegji Zgjedhor vendim politik

BalkanWeb - 09.06.2011

TIRANË- Partia Socialiste i ka vlerësuar si të papranueshme argumentat ligjore që Kolegji Zgjedhor dha në lidhje me rrëzimin e kërkesë padisë. Ishte deputeti socialist Damian Gjiknuri që paraqiti faktet, që sipas tij tregojnë qartazi se ...

PS: Kolegji Zgjedhor nuk ka interpretuar në mënyrë korrekte ligjin

VOA - 09.06.2011

Në Shqipëri partia socialiste tha sot se Kolegji zgjedhor sipas saj nuk ka interpretuar në mënyrë korrekte ligjin për vendimin e së premtes së shkuar kur rrëzoi poshtë kërkesën e opozitës për deklarimin të paligjshëm të vendimit të ...

Kolegji, përplasja e fundit për Tiranën

Shekulli - 08.06.2011

Lufta ligjore për bashkinë e Tiranës sapo ka hyrë në fazën vendimtare. Dje Kolegji Zgjedhor ka hedhur shortin për pesë gjyqtarët, të cilët do të shqyrtojnë padinë e tretë të socialistëve.

Rama: Nga Kolegji Zgjedhor varet statusi për në BE

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, theksoi sot se zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Kantrimen, shprehu shqetësimin për situatën pas zgjedhore në Shqipëri.

Basha: Rama presion të pa precedentë ndaj Kolegjit

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë – Kandidati demokrat, Lulzim Basha, akuzoi sot Ramën se po bën presion ndaj Kolegjit Zgjedhor. Ai thekson se Rama ka të drejtë të përdorë të gjitha mjetet brenda sistemit ligjor, por shton se kur këto institucione japin verdiktin e ...

Kolegji Zgjedhor zbardh vendimin

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë – Dy ditë pas skadimit të afatit ligjor, Kolegji Zgjedhor ka zbardhur sot vendimin për pushimin e çështjes ndaj ankimimit të Partisë Socialiste për rezultatin përfundimtar në Tiranë.

Kolegji Zgjedhor zbardh të plotë vendimin për votat e kontestuara

Shekulli - 08.06.2011

Zbardhet i plotë argumentimi i vendimit të Kolegjit Zgjedhor për ankimimin e Partisë Socialiste për vlerësimin e votave të kontestuara. Argumentimi i vendimit pritet t;u dërgohet palëve në mënyrë që të njihen me bazën ligjore ku mbështetet ...

Zbardhet vendimi, Kolegji: Ja pse e rrëzuam ankesën e PS-së

Alsat.tv - 08.06.2011

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka qenë në tagër të plotë ligjor kur ka numëruar fletët e hedhura gabimisht,nuk ka shkelur asnjë ligj kur ka marrë kompetencat e KZAZ-ve duke ndërhyrë në tabelat e rezultatit, dhe nuk ka shkelur asnjë ligj ...

Partia Socialiste paraqet padine e re ne Kolegjin Zgjedhor

24 orë - 08.06.2011

Partia Socialiste depozitoi pranë Kolegjit Zgjedhor kërkesë-padinë që synon rrëzimin e vendimeve të KQZ, që nxjerrin Lulzim Bashën fitues të zgjedhjeve në kryeqytet.

Padia e plotë e PS

ikub - 08.06.2011

Në kërkesën e sigluar nga kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama, thuhet se KQZ-ja me veprimet e kryera ka cënuar një tërësi të standarteve kushtetuese, që lidhen me parimin “për një proces të rregullt”, si dhe me parimin e “sigurisë ...

KQZ rrëzon ankimimet e PS pavarësisht provave për manipulime

SOT - 08.06.2011

Rrëzohet kërkesa e PS për rinumërimin e votave e në komunën Bërxullë Ndërsa procesi i shqyrtimit të ankimimeve po shkon drejt fundit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vijon të mbajë dy standarde sa i takon shqyrtimit të kërkesave ankimore të ...

Mungesa e bazës ligjore, Kolegji Zgjedhor manipulon afatin kohor për zbardhjen e vendimit

SOT - 08.06.2011

Juristët: Koha llogaritet sipas ditëve kalendarike, jo me ditë pune Kolegji Zgjedhor, nën presionin e opozitës dhe të detyrimit ligjor, prej disa ditësh është në kërkim të një alibie për të justifikuar vendimin arbitrar të ditës së premte, ...

A do të zbardhë Kolegji sot vendimin?

Albeu.com - 08.06.2011

Këtë të mërkurë pritet të zbardhet vendimi i 3 qershorit nga Kolegji Zgjedhor, vendim ky i cili rrëzoi ankimimin e Partisë Socialiste, e cila kërkonte vlerësimin si të pavlefshëm të vendimit të KQZ-së për numërimin e fletëve të votimit të ...

PS: KQZ-ja cënoi fshehtësinë e votës

Albeu.com - 08.06.2011

Partia Socialiste ka dorëzuar në Kolegjin Zgjedhor një akt padi për vendimet e KQZ-së në lidhje me rezultatin final për Tiranën. PS ka paditur në Kolegjin Zgjedhor Komisionin Qendror të Zgjedhjeve duke e akuzuar se ka cënuar në tërësi ...

Rama, letër të hapur Kolegjit

Albeu.com - 08.06.2011

Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama i është drejtuar me një letër të hapur Kolegjit Zgjedhor pas rrëzimit të ankimimit të PS-së për të shpallur të pavlefshëm vendimin e KQZ-së për numërimin e fletëve të hedhura në kutitë e gabuara.

Kolegji pritet të zbardhë sot vendimin e 3 qershorit

24 orë - 08.06.2011

Kolegji Zgjedhor pritet të zbardhë sot vendimin e 3 qershorit për rrëzimin e ankimimit të Partisë Socialiste, e cila kërkonte vlerësimin si të pavlefshëm të vendimit të KQZ-së për numërimin e fletëve të votimit të hedhura në kutinë e ...

PS, tjetër ankim në Kolegj

Top Channel - 08.06.2011

Partia Socialiste mbrëmjen e të hënës ka depozituar një tjetër ankimim në Kolegjin Zgjedhor, ku kërkohet rrëzimi vendimit numër 711 të KQZ-së. Përfaqësuesit ligjorë të Partisë Socialiste kërkojnë nga Kolegji Zgjedhor të shqyrtojë veprimet ...

Rama: Në rrezik e ardhmja evropiane

Top Channel - 08.06.2011

Kryetari i PS, Edi Rama i është drejtuar opinionit publik përmes një letre të hapur, në të cilën shprehet se Kolegji Zgjedhor, me vendimin e së premtes humbi një shans për të vënë drejtësinë në vend.

Padia e plotë e PS

Top Channel - 08.06.2011

Partia Socialiste depozitoi pranë Kolegjit Zgjedhor kërkesë-padinë që synon rrëzimin e vendimeve të KQZ, që nxjerrin Lulzim Bashën fitues të zgjedhjeve në kryeqytet.

Ndreca: Nuk jemi në shkelje

Top Channel - 08.06.2011

Gjyqtari Tom Ndreca, relatori i Kolegjit Zgjedhor që rrëzoi një pjesë të padisë së Partisë Socialiste për procedurën e ndjekur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për rezultatin e Tiranës, në një intervistë dhënë posacërisht për Top ...

Rama: Nuk tërhiqem nga beteja

Albeu.com - 08.06.2011

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama në një bashkëbisedim me gazetarët e ka cilësuar sërish vendimin e Kolegjit zgjedhor për rrëzimin e ankimit të opozitës si të padrejtë.

Basha: Rama po i bën presion Kolegjit

Albeu.com - 08.06.2011

Lulzim Basha, ka reaguar menjëherë pas deklaratës së kreut të opozitës i cili se Partia Socialiste nuk tërhiqet nga gara për bashkinë e Tiranës.

Basha: Rama po i ben presion Kolegjit Zgjedhor !

24 orë - 08.06.2011

Kandidati i Partisë Demokratike për bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha akuzoi kundërshtarin e tij Edi Rama se po i bën presion Kolegjit Zgjedhor. Duke deklaruar në një konferencë për shtyp se do të respektojë vendimin e institucioneve, Basha ...

Basha: Presioni ndaj Kolegjit, presion i mirëfilltë ndaj drejtësisë

SOT - 08.06.2011

Kandidati demokrat për bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha në një dalje publike ka komentuar letrën publike të Edi Ramës për Kolegjin Zgjedhor. “Ai ka zgjedhur të ndërmarrë një hap të paprecedentë duke kërcënuar dhe duke i bërë presion ...

Rama: Kolegji i hapi rrugën krizës politike

SOT - 08.06.2011

Kryetari I PS- së , Edi Rama, në konferencën per shtyp që mbajti para gazetarëve u shpreh se Kolegji Zgjedhor nuk ka dhënë asnjë argument për vendimin e marrë për të rrëzuar ankimin e opozitës për rezultatin e zgjedhjeve në Tiranë madje ky ...

Xhafaj: Kolegji ka shansin të hënën të tregojë se nuk është dirigjuar politikisht

SOT - 08.06.2011

Opozita shqiptare vijon akuzat e saj ndaj Kolegjit Zgjedhor lidhur me vendimin e marrë për kërkesë-padinë e radhës të PS. Sekretari për Çështjet ligjore në Partinë Socialiste Fatmir Xhafaj, akuzon këtë Kolegj sepse sipas tij ka dhënë një ...

Rrëzimi i kërkesës së PS, Kolegji zbardh vendimin

SOT - 08.06.2011

Kolegji Zgjedhor ka zbardhur sot vendimin që ka marrë për rrëzimin e kërkesës së Partisë Socialiste. Kjo e fundit ankimoi vendimin që morri KQZ për numërimin e fletëve të hedhura në kutitë e gabuara.

Rrëzimi i kërkesës së PS, Kolegji zbardh vendimin

24 orë - 08.06.2011

Kolegji Zgjedhor ka zbardhur vendimin që rrëzoi kërkesën ankimore të PS e cila kërkonte vlerësimin si të pavlefshëm të vendimit të KQZ-së për numërimin e fletëve të votimit të hedhura në kutinë e gabuar në garën për kryetarin e bashkisë së ...

Kolegji: Vendimi i KQZ akt individual, pretendimet e PS të pabazuara

SOT - 08.06.2011

Vendimi i Kolegjit Zgjedhor i cili është dhënë ditën e premten dhe i argumentuar sot në 19 faqe, dhe që vendosi të cilësonte të vlefshme numërimin e KQZ për votat e gjetura në kutitë e gabuara.

Kolegji zbardh vendimin, ankesa e PS e pabazë

Albeu.com - 08.06.2011

(UPDATE) Kolegji Zgjedhor ka zbardhur argumentet e vendimit të marrë ditën e premte, që çoi në rrëzimin e kërkesës së Partisë Socialiste. Pretendimet e palës paditëse, Partisë Socialiste, janë të pabaza.

Padia e re e PS në Kolegj: KQZ cënoi standardet

BalkanWeb - 08.06.2011

TIRANE- Partia Socialiste ka paditur në Kolegjin Zgjedhor Komisionin Qendror të Zgjedhjeve duke e akuzuar se ka cenuar në tërësi standardet kushtetuese, që lidhen me parimin “për një proces të rregullt”, si dhe me parimin e “sigurisë ...

Kolegji pritet të zbardhë sot vendimin e 3 qershorit

Ora news - 08.06.2011

Kolegji Zgjedhor pritet të zbardhë sot vendimin e 3 qershorit për rrëzimin e ankimimit të Partisë Socialiste, e cila kërkonte vlerësimin si të pavlefshëm të vendimit të KQZ-së për numërimin e fletëve të votimit të hedhura në kutinë e ...

Meta: KQZ e Kolegji janë produkt i konsensusit PD-PS, të respektohen

Panorama - 08.06.2011

Kreu i LSI-së, Ilir Meta, tha dje në mbledhjen e Kryesisë së kësaj force politike se opozita duhet të pranojë vendimet e Kolegjit Zgjedhor. Sipas tij, PS nuk mund t’i kundërshtojë vendimet kur janë kundër saj dhe anasjelltas.

Tirana, PS i kërkon provat KQZ-së

Panorama - 08.06.2011

Partia Socialiste kompleton dosjen që do të paraqesë pranë trupës së gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor të hënën, kur të shqyrtohet kërkesa për rezultatin e Bashkisë së Tiranës.

Zbardhet padia e PS: Duam Ramën fitues me 10 vota plus

Panorama - 08.06.2011

Zbardhet e plotë padia e tretë e depozituar në Kolegjin Zgjedhor nga Partia Socialiste. Kërkesë-padia e firmosur nga kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, kërkon gjykimin në themel të çështjes duke rrëzuar të gjitha vendimet e ...

Rama:S`tërhiqemi nga beteja ligjore për Tiranën

Ora news - 08.06.2011

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama e ka cilësuar sërish vendimin e Kolegjit zgjedhor për rrëzimin e ankimit të opozitës si të padrejtë ndërsa theksoi se një vendim i tillë do ta thellojë edhe më tej krizën politike në vend.

‘Kolegji të japë drejtësi, vijojmë betejën ligjore’

Panorama - 08.06.2011

TIRANË- Kreu i PS-së, Edi Rama, duke akuzuar edhe njëherë Kolegjin Zgjedhor për dhënien e një vendimi të padrejtë për interes të pushtetit dhe per vonesen e pajustifikuar te zbardhjes se tij, ka theksuar se opozita do të vijojë betejën ...

Basha: Rama, presion mbi Kolegjin dhe drejtësinë

Panorama - 08.06.2011

TIRANË- Presion dhe kërcënim mbi Kolegjin Zgjedhor dhe njëherësh presion mbi drejtësinë e ka quajtur Lulzim Basha, letrën e rivalit të tij Edi Rama ndaj Kolegjit dhe së fundi edhe deklaratën e tij para gazetarëve.

Rama: Fati i vendit varet nga vendimi i Kolegjit Zgjedhor

BalkanWeb - 08.06.2011

TIRANË- Kreu i opozitës Edi Rama ka ripërsëritur edhe një herë apelin që bëri dje në letrën e hapur drejtuar publikut për vendimin e Kolegjit Zgjedhor.

Basha: Presioni i Ramës ndaj Kolegjit i papranueshëm

BalkanWeb - 08.06.2011

TIRANË- Kandidati i mazhorancës Lulzim Basha në një konferencë për shtyp të mbajtur nga selia e PD-së përforcoi edhe njëherë pozicionin e tij për të njohur cdo rezultat të zgjedhjeve që vjen nga institucionet.

Basha:“Rama të ndalë presionin, do të pres rezultatin”

Ora news - 08.06.2011

Kandidati demokrat për kryeqytetin Lulzim Basha e ka cilësuar qëndrimin e kryesocialistit Rama në raport me Kolegjin Zgjedhor, si një presion të hapur ndaj këtij institucioni dhe institucioneve të drejtësisë në vend.

Rrëzimi i ankimimit së PS-së, Kolegji zbardh vendimin

Ora news - 08.06.2011

Zbardhet vendimi i Kolegjit Zgjedhor për rezultatin për Tiranën, i shprehur në datën 3 qershor, lidhur me ankimimin e Partisë Socialiste për shqyrtimin nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për fletët e hedhura në kutitë e gabuara.

Kërkesë padia e re e PS, Xhafaj: Kemi ende besim tek drejtësia

BalkanWeb - 08.06.2011

TIRANE- Partia Socialiste e konsideron si të plotë kërkesë padinë e re të dorëzuar në Kolegjin Zgjedhor dhe shpreson që në ndryshim nga dy vendimet e mëparshme Kolegji të Rrëzojë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Kolegji zbardh vendimin: Pretendimet e PS, të pabazuara

BalkanWeb - 08.06.2011

TIRANË- News 24 ka mundur të sigurojë vendimin e zbardhur të Kolegjit Zgjedhor, ku janë dhënë arsyet se pse u rrëzua kërkesë padia e PS, e cila në themel të saj kërkonte shfuqizimin e vendimit të KQZ-së për të numëruar votat e hedhura në ...

Rama: Vendimi i pritshëm i Kolegjit Zgjedhor, përcaktues për fatet e vendit

VOA - 08.06.2011

Në Shqipëri kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama tha sot se vendimi i pritshëm i kolegjit zgjedhor për ankesën e dytë të opozitës mbi procesin zgjedhor në Tiranë do të jetë përcaktues për fatet e vendit.

Kolegji zbardh vendimin, ja pse rrëzuam PS-në

Ora news - 08.06.2011

Kolegji Zgjedhor ka zbardhur vendimin e datës 3 qershor për rrëzimin e ankimimit të Partisë Socialiste për rezultatin zgjedhor të kryeqytetit. Sipas argumentimit të këtij vendimi thuhet se pretendimet e paraqitura nga Partia Socialiste në ...

Kolegji Zgjedhor publikon vendimin e 3 qershorit mbi kërkesën e Partisë Socialiste

VOA - 08.06.2011

Kolegji zgjedhor publikoi sot vendimin e tij të 3 qershorit me anë të të cilit rrëzoi kërkesën e Partisë Socialiste për të konsideruar të paligjshëm vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, i cili i hapi rrugë rinumërimit të fletëve të ...

5 skenarë për vendimin e ardhshëm të Kolegjit

Shekulli - 07.06.2011

Tom Ndreca: Pse rrëzuam kërkesën e PS për fletët e votimit Prej tre ditësh juristët dhe deputetët janë në pritje të zbardhjes së arsyetimit të përdorur nga Kolegji Zgjedhor për rrëzimin e kërkesës së socialistëve, dhe kjo ka ndodhur vetëm ...

Kolegji na ka një borxh

Shekulli - 07.06.2011

Kolegji Zgjedhor, kjo gjykatë zgjedhjesh e krijuar me short nga trupa e gjykatave të Apelit, iu ka një borxh të madh publikut shqiptar, opozitës politike dhe faktorit ndërkombëtar.

Rama: Ekspertizë për vendimin e Kolegjit Zgjedhor

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, duke reaguar mbi moszbardhjen e vendimit nga ana e Kolegjit Zgjedhor, thekson se askush nuk e di se përse ku Kolegj nuk e ka zbardhur këtë vendim duke shkelur kështu ligjit.

Padia e PS, Kolegji Zgjedhor përzgjedh trupin gjykues

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Kolegji Zgjedhor ka hedhur sot shortin për padinë e radhës së Partisë Socialiste, e depozituar një ditë më parë në këtë Kolegj. Në bazë të shortit të hedhur, relatore do të jetë gjyqtarja Dhurata Haveri, ndërsa në përbërje të ...

Çertifikimi i zgjedhjeve, Subashi: S’kemi vendosur për votën

Alsat.tv - 07.06.2011

Çertifikimi i zgjedhjeve duket ende një gjë e largët sipas nënkryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Dëshira Subashi, në një skenar optimist e sheh mbylljen e procesit të 8 majit pas 2-3 muajsh, por pohon se ende nuk e ka vendosur ...

Kolegji Zgjedhor shqyrton me 13 qershor ankimimin e ri të Partisë Socialiste

Shekulli - 07.06.2011

Gjyqtarja, Dhurata Haveri do të jetë relatorja e ankimimit të fundit të Partisë Socialiste në Kolegjin Zgjedhor. Ankimimi pritet të merret në shqyrtim me 13 qershor dhe trupi gjykues përbëhet nga Astrit Kalaja, Marie Qirjazi, Neriban ...

Tirana në “dorën” e Kolegjit Zgjedhor

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka më çështje të mbetur pezull për rezultatet e votimeve në Tiranë. Kështu theksoi sot përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike në KQZ, Njazi Kosovrasti, i cili shtoi se tashmë çështja mbetet në ...

Meta: Rama të respektojë institucionet

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, kërkoi sot nga opozita që të respektojë institucionet. Gjatë mbledhjes së kryesisë së partisë së tij, Meta theksoi se KQZ-ja është përzgjedhur nga PS dhe PD dhe si e tillë, ajo ...

Rama letër të hapur Kolegjit: Vendimi juaj rrezikon integrimin

Shekulli - 07.06.2011

Në një letër të hapur drejtuar opinionit publik, kreu socialist Edi Rama e cilësoi vendimin e Kolegjit Zgjedhor si një rast të humbur për të vendosur drejtësi në vend.

Thirrja e Metës: PS të mos sulmojë institucionet

Alsat.tv - 07.06.2011

Nga mbledhja e kryesisë së partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, Ilir Meta deklaroi se opozita po gabon në përpjekjen e saj duke iu kundërvënë institucioneve.

Rama letër Kolegjit: Rasti për të mos humbur trenin e integrimit

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama i është drejtuar opinionit publik përmes një letre të hapur, në të cilën shprehet se Kolegji Zgjedhor, me vendimin e së premtes humbi një shans për të vënë drejtësinë në vend.

Rama: Kolegji po shkel sërish ligjin

ikub - 07.06.2011

“Saliu e kërkon me cdo kusht e mjet Tiranën që asnjëherë nuk e ka fituar dot me votë, por është e sigurt se fitorja e vjedhur s’është asgjë tjetër vecse gropa pushtetit të tij, ashtu sic është e sigurt se të gjithë ata që po e ndihmojnë në ...

Skandal i paprecedentë, Kolegji Zgjedhor ngatërrohet me argumentet për vendimin kundër PS

SOT - 07.06.2011

Skadon afati 3 ditor për zbardhjen e vendimit, Kolegji shkel nenin 158 të Kodit Zgjedhor Një skandal i paprecedentë ka mbërthyer drejtësinë shqiptare, më konkretisht Kolegjin Zgjedhor, hallkën e fundit që jep drejtësi për zgjedhjet në ...

Rama: Berisha po i bën gropën pushtetit të tij me kasaphanën elektorale

SOT - 07.06.2011

Kryesocialisti deklaron se Kolegji dhe KQZ do të përgjigjen për shkeljen e Kushtetutës Partia Socialiste ka kritikuar vonimin e publikimit të vendimit të Kolegjit Zgjedhor që legjitimoi vendimin e KQZ për numërimin e fletëve të hedhura në ...

PS konteston rezultatin e Tiranës për herë të fundit në Kolegjin Zgjedhor

SOT - 07.06.2011

Opozita depoziton padinë e tretë ndaj KQZ në gjykatën e zgjedhjeve Partia Socialiste konteston në Kolegjin Zgjedhor për herë të tretë dhe fundit rezultatin e shpallur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për Tiranës, rezultat i cili sipas ...

Kushti i opozitës, ekspertizë ndërkombëtare në këmbim të njohjes së zgjedhjeve dhe qeverisë

SOT - 07.06.2011

Opozita, aksion politik pas betejës ligjore për të mbrojtur zgjedhjet nga PD Pavarësisht përmbajtjes së vendimit të fundit të Kolegjit Zgjedhor dhe qëndrimit të ndërkombëtarëve, Partia Socialiste nuk do t’i njohë kurrë zgjedhjet e ...

Kllounët e Kolegjit dhe mjerimi i demokracisë

SOT - 07.06.2011

Nga Noel HAJDINI Në një shkrim të paradokohshëm, gjyqtarët e “telekomanduar” të Kolegjit Zgjedhor i quajta “statuja”. Tani jam penduar. Së brendshmi, e ndjej se statujat do t’i ofendoja po të vazhdoja ti krahasoja me anëtarët e Kolegjit ...

Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, turpi i radhës i sistemit të korruptuar të drejtësisë në Shqipëri

SOT - 07.06.2011

Nga Av. Idajet BEQIRI Mëndja, sytë, veshët dhe fryma e një kombi të tërë shqiptar, por edhe i një numri të konsiderueshëm faktorësh ndërkombëtar, personalitetesh të botës, por edhe organizatash jo qeveritare, të cilët janë të detyruar të ...

Vendimi i Kolegjit unanim me 5 vota pro

Albeu.com - 07.06.2011

Vendimi i Kolegjit Zgjedhor të premten e kaluar që rrëzoi ankimimin e Partisë Socialiste, është marrë me pesë vota pro dhe asnjë kundër, raportoi të martën e përditshmja Panorama.

Basha do i drejtohet KQZ-së për mandatin

Albeu.com - 07.06.2011

Vendimi i para pak ditëve i KQZ-së në rolin e KZAZ-së së madhe të Tiranës, që nxori fitues kandidatin e mazhorancës, Lulzim Basha me 81 vota më shumë se kandidati i opozitës Edi Rama, është votimi i fundit i bërë në KQZ për Tiranën dhe nuk ...

Padia e PS, Kolegji vendos relatorin të enjten

Albeu.com - 07.06.2011

Padia e Partisë Socialiste që është dorëzuar në Kolegjin Zgjedhor endë nuk është përcaktuar së kur do të gjykohet. Kolegji Zgjedhor pritet të mblidhet të enjten për të hedhur shortin për vendosjen e relatorit dhe trupit gjykues që do të ...

KQZ i lë gjykatës çertifikimin për Tiranën

Albeu.com - 07.06.2011

Në Komisonin Qëndror të Zgjedhjeve nuk ka më çështje të mbetur pezull për sa i përket rezulatit për kryeqytetin. Gjithçka mbetet në dorë të Kolegjit zgjedhor dhe më pas certifikimi i kryetarit të ardhshëm të bashkisë së kryeqytetit nga ana ...

Kërkesë-padia e PS për të kundërshtuar rezultatin e Tiranës

SOT - 07.06.2011

Pasditen e djeshme, përfaqësuesit ligjorë të Partisë Socialiste kanë depozituar një kërkesë-padi, nëpërmjet së cilës kërkohet kundërshtimi i rezultatit të Tiranës, duke u bazuar jo vetëm tek procedura e ndjekur nga KQZ, por edhe tek ...

Rama letër të hapur për Kolegjin: Vendimi i paarsyetuar, Saliu u kap me thonj pas padrejtësisë

SOT - 07.06.2011

Kreu i PS, Edi Rama i është drejtuar me një letër të hapur Kolegjit Zgjedhor, nisur nga vendimi i marrë ditën e premte prej pesë anëtarëve të këtij institucioni.

PS akuzon KQZ

SOT - 07.06.2011

Partia Socialiste depozitoi pranë Kolegjit Zgjedhor kërkesë-padinë që synon rrëzimin e vendimeve të KQZ, që nxjerrin Lulzim Bashën fitues të zgjedhjeve në kryeqytet.

Rama letër të hapur Kolegjit: Vendimi juaj rrezikon integrimin

24 orë - 07.06.2011

Në një letër të hapur drejtuar opinionit publik, kreu socialist Edi Rama e cilësoi vendimin e Kolegjit Zgjedhor si një rast të humbur për të vendosur drejtësi në vend.

Kolegji certifikon më 13 qershor fituesin e Tiranës, ja trupa gjyqësore

SOT - 07.06.2011

Gjykata e Zgjedhjeve do të certifikojë më 13 qershor fituesin zyrtar në garën për Bashkinë e Tiranës. Një ditë pas dorëzimit të kërkesës ankimore të PS për rrëzimin e vendimit me numër 711 të KQZ për rezultatin e Tiranës, Kolegji Zgjedhor ...

Rama: Saliu po i hap gropën pushtetit

Panorama - 07.06.2011

Kryesocialisti Edi Rama denoncoi dje Kolegjin Zgjedhor për moszbardhje të qëllimshme të vendimit të tij të së premtes. Gjatë një deklarate për mediat në selinë rozë, Rama tha se Kolegji nuk dha drejtësi, duke e akuzuar si të varur nga ...

Mbyllet në KQZ, Basha merr mandatin në Gjykatë

Panorama - 07.06.2011

Vendimi i pak ditëve më parë i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në rolin e KZAZsë së madhe të Tiranës, ku nxori fitues për Bashkinë e Tiranës Lulzim Bashën me 81 vota më shumë se Edi Rama, është votimi i fundit që është bërë në KQZ për ...

Kërkesa e PS-së, Kolegji zbardh vendimin

Panorama - 08.06.2011

Kolegji Zgjedhor ka zbardhur sot vendimin e ditës së premte ku rrëzoi kërkesën e Partisë Socialiste , ku kjo e fundit kundërshtonte vendimin e KQZ-së për të numëruar votat e hedhura në kutitë e gabuara.

Pro apo kundër Kolegjit?! Rama, kundërshti mes deklaratash

ABC News - 07.06.2011

Pas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që shpalli fitues Lulzim Bashën në garën për kryebashkiak të Tiranës, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka deklaruar herë pas here se do t’i drejtohen Kolegjit Zgjedhor për të vënë ...

Padia e PS-së, Kolegji cakton trupën gjykuese

Panorama - 07.06.2011

TIRANË- Kolegji Zgjedhor ka përcaktuar me short trupën e gjyqtarëve që do të shqyrtojnë padinë më të fundit të Partisë Socialiste. Në shortin e hedhur sot është përcaktuar relatore e cështjes, Dhurata Haveri.

Pushohet çështja ndaj Ristanit, Prokuroria jo hetim ndaj kreut të KQZ-së

ABC News - 07.06.2011

Vendimi i Kolegjit Zgjedhor për pushimin e çështjes së ankimimit të bërë nga Partia Socialiste për pavlefshmërinë absolute të vendimit të KQZ-së për vlerësimin dhe numërimin e fletëve të votimit të gjetura jo në kutitë respektive, është i ...

K. Zgjedhor hedh shortin për shqyrtimin e ankimimit të PS-së

Ora news - 07.06.2011

Kolegji Zgjedhor hedh shortin për shqyrtimin e ankimimit të Partisë Socialiste, ku rezultoi që relatorja e kësaj çështje të jetë Dhurata Haveri.

KQZ shqyrtoi sot ankimimet e PD-PS, shtyn atë të PDIU

BalkanWeb - 07.06.2011

TIRANË- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shqyrtuar sot dy kërkesa ankimore nga subjektet politike PD dhe PS ndërkohë që kërkesa e PDIU ku kundërshtohet rezultati i zgjedhjeve në komunën Golem është shtyrë për një ditë tjetër.

Kolegji Zgjedhor hedh shortin për ankimimin e PS

BalkanWeb - 07.06.2011

TIRANË- Më 13 qershor Kolegji Zgjedhor do të shqyrtojë kërkesën e dytë ankimore të dorëzuar nga PS, e cila kërkon rrëzimin e vendimit me numër 711 të KQZ. Kërkesa ankimore e PS u dorëzuar pasditen e djeshme rreth orës 17:00.

Rama: “Kolegji i hapi rrugën një krize dy-vjeçare"

Ora news - 07.06.2011

Pyetjes se çfarë e pret Shqipërinë pasi trupa gjykuese e Kolegjit Zgjedhor të përcaktojë fituesin e garës për Tiranën, kreu i PS-s Edi Rama i ka dhënë përgjigje në një letër të hapur për opinion publik.

Meta: Opozita të presë e qetë vendimin e Kolegjit, e mos krijojë tensione

ABC News - 07.06.2011

Kryetari i LSI-së Ilir Meta thotë se opozita duhet të presë e qetë vendimin e Kolegjit Zgjedhor për Tiranën dhe të mos krijojë tensione. Meta i kujton opozitës se ishte ajo sëbashku me PD që votuan pro ngritjes së KQZ-së dhe Kolegjit ...

Letra e plotë e kreut të PS Edi Rama

BalkanWeb - 07.06.2011

NJE LETER PUBLIKUT PER KOLEGJIN ZGJEDHOR Pas vendimit të së premtes të pesë prej anëtarëve të Kolegjit Zgjedhor - vendim ende i paarsyetuar brenda afatit ligjor, të cilin e keni shkelur për arsye sot e gjithë ditën të paditura - lindin ...

Rama letër të hapur: Vendimi i Kolegjit, në rrezik e ardhmja e vendit

BalkanWeb - 07.06.2011

TIRANË- Kreu i opozitës Edi Rama nëpërmjet një letre të hapur i’u drejtua publikut për situatën e krijuar në vend pas zgjedhjeve të 8 majit si dhe vendimt të Kolegjit Zgjedhor, i cili sipas tij ka rrëzuar ankimimin e PS padrejtësisht.

Rama: Në rrezik e ardhmja evropiane

Lajmetsot - 07.06.2011

Postuar me: 07 June, 2011 08:50:00 Rama: Në rrezik e ardhmja evropiane Kryetari i PS, Edi Rama i është drejtuar opinionit publik përmes një letre të hapur, në të cilën shprehet se Kolegji Zgjedhor, me vendimin e së premtes humbi një shans ...

Gjyqtari Ndreca: Nuk është shkelur afati tre ditor për zbardhjen e vendimit

VOA - 07.06.2011

Në Shqipëri partia socialiste paraqiti mbrëmë një tjetër ankim në Kolegjin zgjedhor lidhur me rezultatin për kryetarin e bashkisë së Tiranës duke kërkuar gjykimin në themel të cështjes së lidhur me fletët e hedhura në kutitë e gabuara e ...

Shqipëri: Kolegji Zgjedhor përcakton trupën që do të shqyrtojë padinë e socialistëve

VOA - 07.06.2011

Në Shqipëri, kolegji zgjedhor përcaktoi sot trupën e gjykatësve të cilët do të shqyrtojnë kërkesë padinë e re të paraqitur dje pasdite nga partia socialiste. Seanca do të zhvillohet të hënën e ardhshme, më 13 qershor.

Rama letër Kolegjit: Vendimi i Kolegjit ishte padrejtësi

ABC News - 07.06.2011

Pas vendimit të 3 qershorit, kur Kolegji Zgjedhor pushoi ankesën e Partisë Socialiste ndaj rezultatit të KQZ-së duke lënë në fuqi rezultatin e nxjerrë pas numërimit të votave të kontestuara, ku doli fitues me 81 vota Lulzim Basha, lideri i ...

Rama: Vendimi i Kolegjit, pasoja për jetën e çdo shqiptari

Panorama - 08.06.2011

“Jeta shqiptare do bëhej më e vështirë, ekonomia do zhytej në krizën e saj shpërthyese” Pas vendimit të së premtes të pesë prej anëtarëve të Kolegjit Zgjedhor – vendim ende i paarsyetuar brenda afatit ligjor, të cilin e keni shkelur për ...

Luan Rama: Letra e Ramës ndaj Kolegjit si një fletërrufe

ABC News - 07.06.2011

Sekretari i Përgjithshëm të LSI-së Luan Rama, i ftuar në studion e ABC Neës nga gazetarja Sonila Meço ka komentuar letrën e hapur që kreu i Partisë Socialiste Edi Rama i ka dërguar Kolegjit Zgjedhor.

Kolegji zbardh sot vendimin, PS përgatitet për padi

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë – Gjatë ditës së sotme, Kolegji Zgjedhor pritet të zbardhë vendimin për pushimin e çështjes së Partisë Socialiste për Tiranën. Kjo parti kërkoi shfuqizimin e marrë nga KQZ-ja për rezultatet përfundimtare në kryeqytet, ku u shpall ...

Zgjedhjet në 10 komuna, KQZ bën gati materialin për procesin

Alsat.tv - 06.06.2011

Ndërsa KQZ vazhdon çdo ditë të hapë kuti, në prag të përfundimit të ankesave, nuk janë ta pakta rastet kur partitë kërkojën ripërsëritje të zgjedhjeve në komuna të caktuara.

Zgjedhjet, Kolegji pritet të zbardhë sot vendimin për Bashkinë e Tiranës

Shekulli - 06.06.2011

Kolegji Zgjedhor pritet të zbardhë sot vendimin e 3 qershorit për pushimin e çështjes, që kishte si objekt kërkesën ankimore të Partisë Socialiste, e cila kundërshtonte KQZ-në për vlerësimin e fletëvotimeve të kontestuara për kryetarin e ...

PS: Kolegji Zgjedhor shkel ligjin për mosshpalljen e vendimit

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë – Partia Socialiste denoncoi mos zbardhjen e vendimit të Kolegjit Zgjedhor për ankimin e kësaj partie për shpalljen e rezultatit nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për Tiranën.

Vendimi për Tiranën, PS: Kolegji nuk po respekton afatet ligjore

Shekulli - 06.06.2011

Partia Socialiste akuzon Kolegjin Zgjedhor për shkelje të afateve ligjore. Edhe pse kanë kaluar tre ditë nga vendimi për rrëzimin e kërkesës së PS-së lidhur me votat e kontestuara, Kolegji ende nuk ka zbardhu këtë vendim.

PS: Kolegji, asnjë arsyetim për rrëzimin e kërkesës tonë

Alsat.tv - 06.06.2011

Socialistët denoncojnë mungesën e vendimit të zbardhur të Kolegjit Zgjedhor për rrëzimin e ankimimit të tyre në këtë institucion. Megjithëse vendimi është marrë të premten e javës së shkuar, nga Kolegji nuk ka asnjë dokument që tregon ...

Deklaratë e përbashkët e ndërkombëtarëve për vendimin e Këshillit Zgjedhor në Shqipëri

Idividi - 06.06.2011

Tiranë, 5 qershor 2011 (MIA) - Ambasadorët e OSBE, SHBA dhe BE dhanë një deklaratë të përbashkët për situatën në Shqipëri pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor.

Kolegji ende nuk ka zbardhur vendimin

Albeu.com - 06.06.2011

(UPDATE)Kolegji Zgjedhor ende nuk e ka zbardhur vendimin e 3 qershorit ku la në fuqi rezulatin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për kryeqytetin ku fitues rezulati Lulzim Basha...

PS kërkon rrëzimin e rezultatit

Albeu.com - 06.06.2011

Partia Socialiste pritet të dorëzojë sot në Kolegjin Zgjedhor kërkesën ankimore për rezultatin përfundimtar për Tiranën. Në këtë ankimim kërkohet pavlefshmëria e rezultatit të shpallur nga KQZ, e cila nxjerr fitues kandidatin demokrat ...

Subashi: Dritarja është e hapur

Albeu.com - 06.06.2011

Palët duhet kundërshtojnë sërish në kolegj vendimin e KQZ-së për miratimin e tabelës përmbledhëse, pra vendimin 711, kështu ka thënë nënkryetarja e KQZ-së Dëshira Subashi. Kolegji për mendimin tim ka lënë si të thuash dritaren hapur.

Manjani: Bashën e zgjodhi populli jo Kolegji apo KQZ-ja

Albeu.com - 06.06.2011

Ajo që do të zhvillohet gjatë ditëve në vijim në Kolegjin Zgjedhor është thjesht procedurë, kështu ka deklaruar përfaqësues i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve Ylli Manjani.

PS akuzon Kolegjin për moszbardhje të vendimit

SOT - 06.06.2011

Përfaqësuesit ligjor të PS i janë drejtuar Kolegjit Zgjedhor duke e akuzuar këtë të fundit për moszbardhjen e vendimit të marrë para 3 ditësh që hodhi poshtë kërkesën e PS.

PS tjetër padi në Kolegj

Albeu.com - 06.06.2011

PS do të dorëzojë sot në Kolegjin Zgjedhor ankimimin për rezultatin në bashkinë e Tiranës, kështu deklaroi deputeti socialist Damian Gjiknuri. Gjiknuri ka shkuar pasdite në Kolegj, i shoqëruar nga juristi Eridjan Salenji, për të kërkuar ...

Kolegji nuk e zbardhi sot vendimin për Tiranën

24 orë - 06.06.2011

Opozita thote se është ende i paqartë arsyetimi ligjor ku është bazuar Kolegji Zgjedhor në vendimin e te premtes, derisa nuk eshte bere zbardhja e ketij vendimi, i cili sipas afateve ligjore duhej të ishte publikuar mesditën e së hënës.

PS kundërshton në Kolegjin Zgjedhor ndryshimin e tabelës së rezultateve

DW - 06.06.2011

Sot PS depozitoi në Kolegjin Zgjedhor kundërshtimin e saj për ndryshimin ng ana e KQZ të tabelës përfundimtare të rezultateve të zgjedhjeve lokale të 8 majit për kryetarin e Bashkisë së Tiranës.

PS dorëzon kërkesë padinë në Kolegjin Zgjedhor

SOT - 06.06.2011

Partia Socialiste ka dorëzuar pasditen e sotme në Kolegjin Zgjedhor kërkesë padinë për rezultatin përfundimtar të Tiranës. PS ka dorëzuar këtë kërkesë padi për nenin 710 dhe 711 të KQZ.

Rama: Kolegji ka shkelur ligjin, nuk ka shpallur ende vendimin

SOT - 06.06.2011

Kreu i PS, Edi Rama ka deklaruar se Kolegji Zgjedhor ka shkelur ligjin pasi ende nuk ka shpallur vendimin e marrë para tre ditësh për fituesin e Bashkisë së Tiranës, duke rrëzuar në këtë mënyrë kërkesën e PS për rezultatin e dhënë nga KQZ.

Rama u kërkon ndihmë ndërkombëtarëve

Albeu.com - 06.06.2011

Kreu i partisë Socialiste Edi Rama ka kritikuar ashpër kolegjin Zgjedhor për moszbardhjen e vendimit të 3 qershorit ndërkohë që duhej tëe bëhej brenda tre ditëve dhe i ka bërë thirrje ndërkombëtarëve të ndërhyjnë për të zgjidhur ngërçin.

Ndreca: Kolegji ka qenë profesional

Albeu.com - 06.06.2011

Kryesuesi i trupor së gjyqtarëve në Kolegjin Zgjedhor, Tom Ndreca deklaroi në një intervistë për Deutsche Welle, se Kolegji ka bërë një zgjedhje profesionale. Situata zgjedhore pëson ndryshime dhe lindin fenomene, që kërkojnë zgjidhje.

Zbardhet padia e dytë e PS

Albeu.com - 06.06.2011

Kërkesë-padia e dytë që Partia Socialiste bëri të hënën pasdite në Kolegjin Zgjedhor, për rezultatin në bashkinë e Tiranës ka në thelb kërkesën për interpretim nga Kolegji Zgjedhor nëse fletët për kryetarin e bashkisë të konstatuara në ...

Ndreca: Kolegji, zgjidhje profesionale dhe të mbështetur në legjislacion

SOT - 06.06.2011

Relatori i Kolegjit Zgjedhor, Tom Ndreca, që kryesoi trupës e gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, që rrëzoi të premten e kaluar kërkesën ankimore të PS thekson se situata zgjedhore pëson ndryshime dhe lindin fenomene, që kërkojnë zgjidhje.

Rama: Kolegji ka shkelur drejtësinë

24 orë - 06.06.2011

Kryetari i PS, Edi Rama ka kritikuar me nota të ashpra Kolegjin Zgjedhor, i cili nuk paraqiti asnjë argument ligjor për vendimin e pak ditëve më parë, që legjitimoi vendimin e KQZ për numërimin e fletëve të hedhura në kutitë e gabuara.

Rezultati për Tiranën Kolegji Zgjedhor zbardh sot vendimin

BalkanWeb - 06.06.2011

TIRANE- Kolegji Zgjedhor pritet të zbardhë sot vendimin e datës 3 qershor për pushimin e çështjes, që kishte si objekt kërkesën ankimore të Partisë Socialiste, e cila kundërshtonte KQZ-në për vlerësimin e fletëvotimeve të kontestuara për ...

PS sot ankimin në Kolegj, do kërkojë rrëzimin e rezultatit

Ora news - 06.06.2011

Partia Socialiste pritet të ankimojë sot në Kolegjin Zgjedhor rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve të Tiranës. Ankimimi kërkon pavlefshmëri të rezultatit të shpallur nga KQZ, e cila nxjerr fitues kandidatin demokrat Lulzim Basha me 81 ...

Kolegji pritet të zbardhë sot vendimin për Tiranën

Ora news - 06.06.2011

Kolegji Zgjedhor pritet të zbardhë sot vendimin e 3 qershorit për pushimin e çështjes, që kishte si objekt kërkesën ankimore të Partisë Socialiste, e cila kundërshtonte KQZ-në për vlerësimin e fletëvotimeve të kontestuara për kryetarin e ...

Halimi për “ABC News”: Kolegji Zgjedhor, bëri një punë profesionale

ABC News - 06.06.2011

Sekretari i komisionit të Ligjeve të Partisë Demokratike, Eduart Halimi, lidhur me vendimin e Kolegjit Zgjedhor për rezultatin e Tiranës, u shpreh në një intervistë për “ABC News” se Kolegji bëri një punë profesionale.

Berisha: Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, një ngadhënjim i shtetit ligjor në vend

ABC News - 06.06.2011

Fitorja e të djathtëve në Portugali dhe Maqedoni ka ngjallur entuziazëm edhe në Partine Demokratike që qeveris vendin në Shqipëri. Kryeministri Berisha, shfrytëzoi minutat e para të mbledhjes së grupit parlamentar demokrat për të shprehur ...

PS, do të dorëzojë sot, ankimimin në K. Zgjedhor

Ora news - 06.06.2011

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Partia Socialiste do të vijojë betejën ligjore për rezultatin e Tiranës. Kështu kjo parti politike, pritet të depozitojë në Kolegjin Zgjedhor, ankimimin përsa i përket vendimit 711, për nxjerrjen e ...

Tirana, PS, tjetër ankimim në Kolegjin Zgjedhor

Panorama - 06.06.2011

TIRANE- Partia Socialiste do t’i drejtohet Kolegjit Zgjedhor me nje tjeter ankimim, duke vijojë, ashtu si kishte njoftuar qe me pare, betejën ligjore për rezultatin e Tiranës.

Gjiknuri ankohet në Kolegjin Zgjedhor: Nuk publikoi vendimin e datës 3

ABC News - 06.06.2011

Deputeti socialist, Damian Gjiknuri, është ankuar në Kolegjin Zgjedhor për faktin se arsyetimi i vendimit të marrë në datën 3 qershor, nuk është publikuar ende.

Zbardhja e vendimit, PS: Kolegji shkeli afatet

Panorama - 06.06.2011

TIRANE- Partia Socialiste denoncoi sot shkeljen e afateve nga ana e Kolegjit Zgjedhor lidhur me zbardhjen e vendimit të marrë tri ditë më parë, ku u rrëzua kërkesë padia e PS-së.

Gjiknuri: Kolegji, standarte të ulëta

Ora news - 06.06.2011

Juristi Damian Gjiknuri, i pranishëm në Kolegjin Zgjedhor, vijon akuzat duke theksuar se ky intitucion ka shkelur çdo ligj. Në një prononcim për mediat, Gjinuri theksoi se Kolegji Zgjedhor ditën e sotme duhet të zbardhte vendimin, ndërsa ...

Qeveria dhe opozita, vlerësime të ndryshme për Kolegjin Zgjedhor

VOA - 06.06.2011

Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se po pret që të bashkëpunojë me çdo bashkiak të zgjedhur në 8 maj për të realizuar projekte zhvillimi. Zoti Berisha tha në mbledhjen e grupit të deputetëve demokratë se bashkëpunimi mes qeverisë ...

Presidenti, hesht ndaj partive pas dhënies së vendimit të Kolegjit Zgjedhor

ABC News - 06.06.2011

Deklarata e ambasadorëve më të rëndësishëm të atashuar në vendin tonë, të bën të reflektosh mbi qëndrimin e tyre të paanshëm ndaj partive dhe institucioneve në vendin tonë. Por nuk është kështu për kreun e shtetit.

KQZ: Procesi ankimor drejt fundit, nga 105 edhe 4 për shqyrtim

BalkanWeb - 06.06.2011

TIRANË- Procesi ankimor në KQZ po shkon drejt fundit. Nga 105 kërkesa ankimore postzgjedhore, të subjekteve politike në lidhje me parregullsitë dhe shkeljet e pretenduara prej tyre në procesin zgjedhor të 8 majit, hetimi administrativ ...

PS, dorëzon kërkesë padinë në Kolegjin Zgjedhor

Ora news - 06.06.2011

Partia Socialiste dorëzon kërkesë padinë në Kolegjin Zgjedhor, e cila i referohet rezultatit përfundimtar të Tiranës. Kjo kërkesë padi i referohet dhe vendit 710 dhe 711 të Komisioni Qëndror të Zgjedhjeve, vendim për nxjerrjen e rezultatit ...

Zbardhja e vendimit për Tiranën, PS dorëzon ankimimin në Kolegj

BalkanWeb - 06.06.2011

TIRANË- Partia Socialiste ka dorëzuar këkesë padinë e tretë të paralajmëruar në Kolegjin Zgjedhor. NEWS24 raporton se nuk kanë qënë përefaqësuesit ligor të Partisë Socialiste që e kanë dorëzuar këtë kërkesë padi, por një person i panjohur.

Rama: Komuniteti ndërkombëtar të ndërhyjë

Ora news - 06.06.2011

“Kolegji nuk ka zbardhur vendimin, ndërsa duhej të shprehej brënda tre ditëve. Për këtë arsye, ne i kërkojmë komunitetit ndërkombëtar të ndërhyjë urgjentisht duke kërkuar një ekspertizë të pavarur”.

Rama: Kolegji shkeli ligjin, ekspertizë ndërkombëtare

BalkanWeb - 06.06.2011

TIRANË- Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama në një konferencë për shtyp deklaroi se Kolegji Zgjedhor shkeli edhe njëherë ligjin duke mos zbardhur vendimin e 3 Qershorit. "Ka skaduar afati.

Rama thirrje ndërkombëtarëve të ndërhyjnë

Panorama - 06.06.2011

TIRANE- Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama ka denoncuar sot mos zbardhjen e vendimi nga Kolegji Zgjedhor, i cili sipas tij, i ra ndesh Kushtetutës, ligjit, opinionit të ODIHR-t, dhe vetë praktikës zgjedhore në Shqipëri.

Ndreca: Vendimi i Kolegjit, i mbështetur në ligj

Ora news - 06.06.2011

Tom Ndreca, që kryesoi trupën e gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, i cili rrëzoi të premten e kaluar kërkesën ankimore të PS, mendon ndryshe. Në një intervistë për Deutsche Welle, ai deklaroi se Kolegji ka bërë një zgjedhje profesionale.

Ndreca: Kolegji dha vendim ligjor dhe profesional

Panorama - 06.06.2011

Kryesuesi i trupës e gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, Tom Ndreca që rrëzoi të premten e kaluar kërkesën ankimore të Partisë Socialiste tha sot për programin shqip të Deutsche Welle se “Kolegji Zgjedhor bëri një zgjidhje profesionale dhe të ...

Ndreca për NEWS 24: Ka ende kohë për të zbardhur vendimin

BalkanWeb - 06.06.2011

TIRANË- Kryesuesi i trupës së gjyqtarëve në Kolegjin Zgjedhor, Tom Ndreca reagon për zbardhjen e vendimit të 3 Qershorit. Në një prononcim për NEWS 24 Ndreca sqaron se ka ende kohë që të shpallet zbardhja e vendimit për rrëzimin që Kolegji ...

Ndreca: Kolegji mori një vendim profesional e ligjor

ABC News - 06.06.2011

Kryesuesi i trupës e gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, Tom Ndreca, që rrëzoi të premten e kaluar kërkesën ankimore të Partisë Socialiste tha sot për programin shqip të Deutsche Welle se “Kolegji Zgjedhor bëri një zgjidhje profesionale dhe ...

PD: Rama ndal presionin mbi Kolegjin

BalkanWeb - 06.06.2011

TIRANË- Zëdhënësja e Partisë Demokratike Albana Mustafaraj i bëri sërish sot thirrje liderit të opozitës Edi Rama të heqë dorë nga presionet dhe kërcënimet që bën mbi institucionet e vendit. “Edi Rama ende nuk kupton.

Rama: Nuk e pranojmë vendimin e Kolegjit Zgjedhor

ABC News - 06.06.2011

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama në një konferencë për shtyp deklaroi se Kolegji Zgjedhor shkeli edhe njëherë ligjin duke mos zbardhur vendimin e 3 Qershorit. Në daljen e tij publike Rama tha se Kolegji ka shkelur ligjin.

Bumçi: Kolegji zgjedhor veproi sipas ligjit

ABC News - 06.06.2011

Deputeti i Partisë Demokratike, Aldo Bumçi i ftuar në ABC News nga gazetarja, Sonila Meço ka komentuar situatën e fundit të krijuar, pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor, që rrëzoi të premten e kaluar kërkesën ankimore të Partisë Socialiste ...