TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Braktisin shkollën në kërkim të një cope bukë

Lajmi.net - 13.09.2015

Fëmijet e komuniteteve romë, ashkali dhe egjiptas braktisin shkollën në këmbim të një cope bukë. Vetëm në shkollën fillore "Xhemail Kada" në Pejë, 50 nxënës të këtyre komuniteteve kanë braktisur ...

Shkolla “E KUQE” dhe problemet e saj në vitin e ri shkollor

SOT - 13.09.2015

Nga Ramazan FEJZO Në Shkollën “E KUQE” nuk zbatohet Udhëzimi nr. 44 datë 16 . 10. 2014 i MAS “Për normat e punës mësimore-edukative dhe numrin e nxënësve për klasë”.

Urimi i ministres Nikolla: Ky vit arsimor do jetë “Jo dhunës në Shkollë”

LajmiFundit - 13.09.2015

Urimi i ministres së Arsimit Lindita Nikolla me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2015- 2016 Lejomëni t’ju përshëndes dhe të vi pranë jush me urimet më të ngrohta këto momente pragfillimi të ...

Nikolla uron nxënësit me rastin e nisjes së vitit shkollor

Top Channel - 13.09.2015

Ditën e hënë, dyert e shkollave do të hapen për 500 mijë nxënës. Këtë vit të ri shkollor janë regjistruar 30 mijë vogëlushë të cilët do të ulen për herë të parë në bankat e klasave të para, ku do të ...

Sot nis shkolla për 488 938 nxënës, Nikolla: Viti i cilësisë në dije dhe sigurisë

SOT - 13.09.2015

Reth 500 mijë nxënës nisin ditën e sotme vitin e ri shkollor, nga të cilët 30 mijë do të ulen për hërë të parë në bankat e shkollës. Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, në mesazhin e saj garantoi ...

Nikolla uron nxënësit me nisjen e vitit të ri shkollor

Albeu.com - 13.09.2015

Ditën e hënë me datë 14 shtator nis viti i ri shkollor 2015-2016, ku hapen dyert për 500 mijë nxënës. Këtë vit të ri shkollor janë regjistruar 30 mijë vogëlushë të cilët do të ulen për herë të parë ...

Viti i ri shkollor, Nikolla uron nxënësit

ikub - 13.09.2015

Viti i ri shkollor për mijra nxënës të shkollave 9 vjeçare dhe të mesme rifillon nga dita e nesërme. Me anë të një mesazhi të veçantë drejtuar tyre, Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla thotë ndër të ...

Nesër nis shkolla për 500 mijë nxënës, uron dhe Nikolla

Zhurnal - 13.09.2015

Nesër nis shkolla për 500 mijë nxënës, uron dhe Nikolla Tiranë, 13 shtator - Të hënën rreth 500 mijë nxënës nisin vitin e ri shkollor kur 30 mijë do të ulen për herë të parë në bankat e shkollës.

Fëmijët e komunitetit rom, ashkali dhe egjiptas braktisin shkollat

Telegrafi - 13.09.2015

Rreth 400 mijë nxënës, sipas statistikave të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës (MASHT) kanë nisur sivjet vitin shkollor. Por, jo të gjithë nxënësit që llogariten në këtë ...

Nis viti i ri shkollor, Rama: Energji dhe ambicie të reja, Veliaj: Bursa për më të mirët

BalkanWeb - 13.09.2015

*30 mijë nxënës ulen sot për herë të parë në bankat e shkollës. Nikolla uron: Rruga e dijes e sigurt! *Rama nga oborri i “Sami Frashërit”: Urimet me të përzemërta për vitin e ri shkollor TIRANE- ...

Ky vit arsimor do jetë “Jo dhunës në Shkollë”

Ora news - 13.09.2015

Urimi i ministres së Arsimit Lindita Nikolla me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2015- 2016 Lejomëni t’ju përshëndes dhe të vi pranë jush me urimet më të ngrohta këto momente pragfillimi të ...

Nikolla: Për herë të parë, 76 mijë nxënës do të mësojnë me tekstet e reja

Botasot - 13.09.2015

Një ditë para nisjes së vitit të ri shkollor, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka uruar të gjithë nxënësit që nesër do të fillojnë mësimin, në veçanti ata që ulen për herë të parë në bankat e ...

Nis shkolla, gjithçka duhet të dini për një vit të suksesshëm

Botasot - 13.09.2015

Diku do të bjerë një zile e diku tjetër ndoshta teknologjia ka sjellë të tjera mënyra për të lajmëruar nxënësit, por viti i ri shkollor 2015-2016, erdhi.

Nesër nis shkolla për 500 mijw nxënës, uron dhe Nikolla

Mapo - 13.09.2015

Nesër nis shkolla për 500 mijw nxënës, uron dhe Nikolla Postuar më: 13 Shtator 2015 19:42 Të hënën rreth 500 mijë nxënës nisin vitin e ri shkollor kur 30 mijë do të ulen për herë të parë në bankat e ...

Blendi Klosi: Reformë e re në sistemin e arsimit profesional

Ora news - 13.09.2015

Në vetëm pak ditë flukset e regjistrimit për nxënësit që kanë zgjedhur arsimin profesional kanë qenë tejet të larta. Sipas Ministrit Klosi kjo ka bërë që këtë vit të ri akademik numri i atyre që do ...

Tiranë, mbi 100 nxënës janë regjistruar në shkollën profesionale “Karl Gega”

Ora news - 13.09.2015

Në vetëm pak ditë më shumë se 100 nxënës kanë trokitur në shkollën profesionale “Karl Gega” në Tiranë duke ia besuar të ardmen zanatit. Prindërit rrëfejnë se në të shumtën e rasteve kjo ka qenë ...

Pas 10 vitesh, rikthehet shkolla e lartë e Policisë

Gazeta Dita - 13.09.2015

Policia e Shtetit do të rikthejë Shkollën e Lartë për efektivët dhe agjentët, dikur e njohur edhe si Akademia e Rendit. Aktualisht është mbyllur faza e parë e dorëzimit të dosjeve nga dhjetëra ...

Nikolla uron nxënësit me rastin e nisjes së vitit shkollor

Java News - 13.09.2015

Nikolla uron nxënësit me rastin e nisjes së vitit shkollor Nesër do të hapen dyert e shkollave për 500 mijë nxënës. Për vitin e ri shkollor janë regjistruar 30 mijë fëmijë të cilët do të ulen për ...

Viti i ri shkollor, policia e Tiranës plan të veçantë masash

Top Channel - 12.09.2015

Policia e Tiranës ka hartuar një plan masah të veçantë më rastin e vitit të ri shkollor, duke synuar garantimin e rendit e qetësisë publike dhe zhvillimin normal të ...

Plan të veçantë masash nga policia për vitin e ri shkollor

Albeu.com - 12.09.2015

Me rastin e vitit të ri shkollor, policia e Tiranës ka hartuar një plan të veçantë masash për garantimin e rendit e qetësisë publike dhe zhvillimin normal të mësimit.

Viti i ri shkollor, Policia plan të veçantë masash, bashkëpunim me stafin pedagogjik të shkollave

SOT - 12.09.2015

Policia e Tiranës ka hartuar një plan masash të veçantë më rastin e vitit të ri shkollor, duke synuar garantimin e rendit e qetësisë publike dhe zhvillimin normal të mësimit.

Viti i ri shkollor, policia e kryeqytetit harton një plan të veçantë masash

ikub - 12.09.2015

Policia e Kryeqytetit ka marrë një plan masash për organizimin e drejtimin e sherbimeve të saj në funksion të krijimit dhe konsolidimit të marrëdhënies polici - shkollë - komunitet.

PDK: Svarqa është duke ndjekur modelin e fshesës

Lajmi.net - 12.09.2015

Drejtues nga Departamenti i Arsimit në Partinë Demokratike të Kosovës në Ferizaj kanë adresuar akuza për kryetarin e Ferizajt, për çështje që kanë të bëjnë me arsimin në Komunën e Ferizajt, ...

Klosi viziton shkollën profesionale në Fier

Top Channel - 12.09.2015

Ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Blendi Klosi, në prag të fillimit të vitit të ri shkollor inspektoi këtë të shtunë shkollën profesionale “Rakip Kryeziu” në ...

Akademia e Sigurisë, rikthehet shkolla e lartë e Policisë

Top Channel - 12.09.2015

Është mbyllur faza e parë e dorëzimit të dosjeve nga dhjetra efektivë të Policisë së Shtetit, të cilët do të konkurrojnë për t’u ulur si studentë më 12 tetor, në auditorët e Akademisë së Sigurisë, që ...

Klosi viziton shkollën profesionale në Fier: Falë reformës janë regjistuar 200 nxënës në bujqësi dhe veterinari

SOT - 12.09.2015

Ditën e sotme ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Blendi Klosi ka inspektuar këtë të shtunë shkollën profesionale "Rakip Kryeziu" në Fier. I shoqëruar nga kryetari i bashkisë, Klosi pa nga afër ...

Të hënën nis shkolla: Forcohet siguria, do vlerësohen telefonatat kërcënuese

Ora news - 12.09.2015

Policia e Tiranës harton plan masash të veçantë me rastin e fillimit te vitit te Ri shkollor për të garantuar rendin dhe qetësinë publine si dhe zhvillimin normal të procesit mësimor në shkollat e të ...

Viti i ri shkollor, Policia e Tiranës plan të veçantë masash për garantimin e rendit dhe qetësisë

BalkanWeb - 12.09.2015

TIRANE – Ndërsa të hënën pritet të nisi viti i ri shkollor, Policia e Tiranës ka hartuar një plan masash të veçantë, duke synuar garantimin e rendit e qetësisë publike dhe zhvillimin normal të ...

Të hënën nis shkolla: Forcohet siguria, do vlerësohen telefonatat kërcënuese

Mapo - 12.09.2015

Të hënën nis shkolla: Forcohet siguria, do vlerësohen telefonatat kërcënuese Postuar më: 12 Shtator 2015 11:02 Policia e Tiranës harton plan masash të veçantë me rastin e fillimit të vitit të ri ...

Betimi i munguar i mësuesit

Botasot - 12.09.2015

Vetëm para pak kohësh ndoqem përmes ekranit betimin e 61 kryetarëve të bashkive duke nënshkruar betimin e tyre solemnisht para këshilltarëve dhe publikut.

Bashkia Tiranës vendos sinjalistikë dhe vija të bardha në çdo rrugë shkolle

Botasot - 12.09.2015

Ditën e sotme, Bashkia e Tiranës ka nisur vendosjen e sinjalistikës rrugore në çdo shkollë, për ndalimin e automjeteve që transportojnë nxënësit, si dhe vendosjen e vizave të bardhave.

Video: Drejtori e bën me mësuesen, skandali që shkatërroi një shkollë

Mapo - 12.09.2015

Video: Drejtori e bën me mësuesen, skandali që shkatërroi një shkollë Postuar më: 12 Shtator 2015 13:50 Një adoleshent ecën pa bërë zhurmë në korridorin e një shkolle.

Prishen ndërtimet pa leje pranë “Sabaudin Gabranit” , vihet sinjalistika rrugore

Ora news - 12.09.2015

Paraditen e sotme, Inspektorati Urbanistik Vendor i Bashkisë së Tiranës ka ndërhyrë në shkollën “Sabaudin Gabrani”, ku ka prishur ndërtimet pa leje rreth godinës.

Viti i ri shkollor, Paskali: Tabela për automjetet që transportojnë nxënësit dhe vijëzim i rrugëve

BalkanWeb - 12.09.2015

TIRANE- Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, Bashkia e Tiranës ka nisur vendosjen e sinjalistikës rrugore në çdo shkollë për automjetet që transportojnë nxënësit, si dhe vendosjen e vizave të ...

Ministri Klosi në Fier për shkollat profesionale

ABC News - 12.09.2015

Nje nga arritjet e reformes ne arsim eshte rritja e regjistrimeve ne shkollat profesionale tha ministri i mireqenies Blendi Klosi . Ai inspektoi shkollen e mesme “Rakip Kryeziu” ne Fier dhe u shpreh ...

​Shkollat me ushtrues detyre, as me drejtor as pa ta

Botasot - 12.09.2015

Drejtues nga Departamenti i Arsimit në Partinë Demokratike të Kosovës në Ferizaj kanë adresuar akuza për kryetarin e Ferizajt, për çështje që kanë të bëjnë me arsimin në Komunën e Ferizajt, ...

PDK: Arsimi në Ferizaj po “muharremizohet”

Koha.net - 12.09.2015

Drejtues nga Departamenti i Arsimit në Partinë Demokratike të Kosovës në Ferizaj kanë adresuar akuza për kryetarin e Ferizajt, Muharrem Sfarqa, për çështje që kanë të bëjnë me arsimin në Komunën e ...

Video: Drejtori e bën me mësuesen, skandali që shkatërroi një shkollë

Botasot - 12.09.2015

Një adoleshent ecën pa bërë zhurmë në korridorin e një shkolle. Ai ndez kameran e telefonit dhe nis të regjistrojë. Fillimisht frymëmarrje e rëndë, pastaj zhurma. Duket qartë që dikush po bën seks.

Klosi në Fier: Rriten me 40%‏ të regjistruarit në shkollat profesionale

Botasot - 12.09.2015

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, ministri Blendi Klosi ka nisur sot nga Fieri një tur inspektimesh në të gjitha shkollat profesionale për të qenë gati për të pritur nxënësit që kanë ...

Viti i ri shkollor, sinjalistikë pranë shkollave/Paskali: Ndalojmë edhe ndërtimet paleje

Botasot - 12.09.2015

Bashkia e Tiranës ka marë disa masa për vendosja e sinjalistikës rrugore në çdo shkollë si dhe përcaktimin e vendit për ndalimin e autobuzave të shkollës.

Viti i ri shkollor, ja plani i masave të policisë së Tiranës

Mapo - 12.09.2015

Viti i ri shkollor, ja plani i masave të policisë së Tiranës Postuar më: 12 Shtator 2015 18:03 Policia e Tiranës ka hartuar një plan masash të veçantë më rastin e vitit të ri shkollor, duke synuar ...

Bashkia e Tiranës vendos sinjalistikë dhe vija të bardha në çdo rrugë shkolle

Ora news - 12.09.2015

Ne prag te vitit të ri shkollor bashkia e Tiranës ka marrë masat për vendosjen e sinjalistikës rrugore në çdo shkollë për ndalimin e automjeteve që transportojnë nxënësit, si dhe vendosjen e vizave ...

Klosi në Fier: Nxënësve të shkollave profesionale t’u përgjigjemi me më shumë kushte

Ora news - 12.09.2015

Në prag të nisjes së vitit të ri akademik Ministri i Mirëqënies Sociale zgjodhi të vizitojë ambientet e shkollës se mesme bujqësore profesionale “Rakip Kryeziu” ne qytetin e Fierit.

Klosi në Fier: Nxënësve të shkollave profesionale t’u përgjigjemi me më shumë kushte

Botasot - 12.09.2015

Në prag të nisjes së vitit të ri akademik Ministri i Mirëqënies Sociale zgjodhi të vizitojë ambientet e shkollës se mesme bujqësore profesionale “Rakip Kryeziu” ne qytetin e Fierit.

Viti i ri shkollor, policia e Tiranës plan të veçantë masash

Gazeta Tema - 12.09.2015

Policia e Tiranës ka hartuar një plan masash të veçantë më rastin e vitit të ri shkollor, duke synuar garantimin e rendit e qetësisë publike dhe zhvillimin normal të mësimit.

Viti i ri shkollor, policia e Tiranës plan të veçantë masash

Gazeta Dita - 12.09.2015

Policia e Tiranës ka hartuar një plan masash të veçantë më rastin e vitit të ri shkollor, duke synuar garantimin e rendit e qetësisë publike dhe zhvillimin normal të mësimit.

Bashkia Tiranës vendos sinjalistikë dhe vija të bardha në çdo rrugë shkolle

Gazeta Tema - 12.09.2015

Bashkia e Tiranës ka nisur vendosjen e sinjalistikës rrugore në çdo shkollë për ndalimin e automjeteve që transportojnë nxënësit, si dhe vendosjen e vizave të bardhave.

Bashkia Tiranës vendos sinjalistikë dhe vija të bardha në çdo rrugë shkolle

Gazeta Dita - 12.09.2015

Bashkia e Tiranës ka nisur vendosjen e sinjalistikës rrugore në çdo shkollë për ndalimin e automjeteve që transportojnë nxënësit, si dhe vendosjen e vizave të bardhave.

Sinjalistika në shkolla

Vision Plus - 12.09.2015

Pas urdhrit te bashkisë per lehtësimin e trafikut dhe sigurinë e transportit te nxënësve, ne shkollat e Tiranës nis vendosja e sinjalistikes ne ndihme te fëmijëve.

Tabela për automjetet e nxënësve dhe vijëzim të rrugëve

Java News - 12.09.2015

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, bashkia e Tiranës ka nisur vendosjen e sinjalistikës rrugore në çdo shkollë për automjetet që transportojnë nxënësit, si dhe vendosjen e vizave të bardhave.

Betimi i munguar i mësuesit

Durres Lajm - 12.09.2015

Vetëm para pak kohësh ndoqëm përmes ekranit betimin e 61 kryetarëve të bashkive, duke nënshkruar betimin e tyre solemnisht para këshilltarëve dhe publikut.

Klosi në Fier: Numri i të regjistruarve në shkollat profesionale është rritur me 40%

Gazeta Dita - 12.09.2015

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, ministri Blendi Klosi ka nisur sot nga Fieri një tur inspektimesh në të gjitha shkollat profesionale për të qenë gati për të pritur nxënësit që kanë ...

Klosi në Fier: Numri i të regjistruarve në shkollat profesionale është rritur me 40%

Gazeta Tema - 12.09.2015

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, ministri Blendi Klosi ka nisur sot nga Fieri një tur inspektimesh në të gjitha shkollat profesionale për të qenë gati për të pritur nxënësit që kanë ...

Klosi në Fier: Rriten me 40%‏ të regjistruarit në shkollat profesionale

Java News - 12.09.2015

Klosi në Fier: Rriten me 40%‏ të regjistruarit në shkollat profesionale Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, ministri Blendi Klosi ka nisur sot nga Fieri një tur inspektimesh në të gjitha ...

Përurohet SHF “Sabedin Bajrami” në Siniçan, investimi kap vlerën mbi 20 milionë denarë

Radio Vala - 12.09.2015

U lëshua në përdorim objekti i shkollës fillore komunale “ Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan, Komuna e Bogovinës. Të pranishëm në këtë përurim ishin kryetari i komunës, Hazbi Idrizi, kryetari i ...

Ministri Ademi në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan

Zhurnal - 11.09.2015

Ministri Ademi në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan Shkup, 11 shtator - Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi sot do të marrë pjesë në hapjen e ...

Arsimi parauniversitar në rrezik, Nikolla asnjë masë për shkollat fantazmë, ministrja papërgjegjshmëri totale për vitin ...

SOT - 11.09.2015

Nxënësit e arsimit bazë dhe atij të mesëm do të ulen në bangat e shkollës më 14 shtator, për të nisur kështu vitin e ri shkollor, sipas urdhrit të Ministrisë së Arsimit.

Ministri Ademi në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan

Idividi - 11.09.2015

Shkup, 11 shtator 2015 (MIA) - Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi sot do të marrë pjesë në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në fsh.

Perurohet shkolla ne Siniçan, Ademi: Drita e dijes do na coje perpara (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.09.2015

Sot eshte inaguruar objekti i ri i shkolles Sabedin Bajrami ne fshatin Sinican te komunes Begovine. Ne ceremoni moren pjese ministri i arsimit Abdylaqim Ademi , Ali Ahmeti si dhe drejtues te tjere te ...

Shkolla Fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan të Tetovës lëshohet në përdorim

Zhurnal - 11.09.2015

Shkolla Fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan të Tetovës lëshohet në përdorim Shkup, 11 shtator- Ministri i Arsimit dhe Shkencës Abdilaqim Ademi, sot lëshoi në përdorim shkollën fillore komunale “ ...

U lëshua në përdorim SHFK “ Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën Mbi 20 mijë fëmijë janë analfabetë në Maqedoni Mësuesja e shkollës “Zef Lush Marku” dëbohet nga klasa me polici Viti i ri shkollor, probleme të vjetra Ademi: Gati për fillimin e ...

BDI e preu shiritin, PDSH thotë se e bëri shkollën në Siniçan

Shqipmedia - 11.09.2015

Në Siniçan të Bogovinës sot u përurua shkolla e re fillore “Sabedin Bajrami”. Në këtë ceremoni nuk mungoi sërish kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, i shoqëruar nga ministri i arsimit Abdilaqim Ademi, ...

BDI e preu shiritin, PDSH thotë se e bëri shkollën në Siniçan

Lajm - 11.09.2015

Në Siniçan të Bogovinës sot u përurua shkolla e re fillore “Sabedin Bajrami”. Në këtë ceremoni nuk mungoi sërish kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, i shoqëruar nga ministri i arsimit Abdilaqim Ademi, ...

BDI e preu shiritin, PDSH thotë se e bëri shkollën në Siniçan

Almakos - 11.09.2015

Në Siniçan të Bogovinës sot u përurua shkolla e re fillore “Sabedin Bajrami”. Në këtë ceremoni nuk mungoi sërish kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, i shoqëruar nga ministri i arsimit Abdilaqim Ademi, ...

Dita e parë e shkollës shqipe “Gjuha jonë” në Filadelfia

Koha.net - 11.09.2015

Është i 13-ti vit, që Shoqata Atdhetare-Kulturore, Shqiptare-Amerikane, "Bijtë e Shqipes", hap dyert e saj për fëmijët e bashkatdhetarëve tanë, që jetojnë në Filadelfia të Amerikës dhe rrethinat e ...

Vetëm dritë e diturisë përpara do na shpjerë’!

Yll Press - 11.09.2015

Është obligimi ynë që të krijojmë kushte për çdo nxënës, kurse nxënësit duhet të shfrytëzojnë këto mundësi për të nxënë dije . Sepse me dije kapërcehen më lehtë sfidat e jetës.

Analfabet jo funksionalë!

Ora news - 11.09.2015

Të hënën në 14 Shtator fillon viti i ri shkollor. Si cdo vit dita e parë do të shoqërohet me urime dhe premtime për më shumë cilësi dhe mbështetje institucionale.

Shkolla Fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan të Tetovës lëshohet në përdorim

Botasot - 11.09.2015

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Abdilaqim Ademi, sot lëshoi në përdorim shkollën fillore komunale “ Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan, Komuna e Bogovinës.

Vlorë, nxënësit në praktikë për rikonstruksionin e shkollave

Botasot - 11.09.2015

Punimet për rikonstruksionin e shkollave të mesme dhe 9-vjeçare në qytetin e Vlorës këtë vit do ti kushtojnë më pak buxhetit të Bashkisë. Kjo falë një projekti të këtij institucioni me shkollën ...

Ali Ahmeti pritet në mënyrë madhështore në Siniçan të Bogovinës(FOTO)

Yll Press - 11.09.2015

Investimet në arsimin shqip vazhdojnë dhe këtë më së miri po na e dëshmojnë aktivitetet e këtilla. Në lëshimin në përdorim shkollën fillore komunale “Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan të Komunës së ...

Edukimi është thelbësor për prosperitetin e vendit

Ora news - 11.09.2015

Me hapjen e sesionit parlamentar, shumica është deklaruar për një rivotim të menjëhershëm, pa reflektim e korrigjim, të ligjeve të kthyera nga Presidenti i Republikës.

“Kongresi i Lushnjës” transferon 150 nxënës te “Xhezmi Delli”, prindërit kundërshtojnë

BalkanWeb - 11.09.2015

TIRANE- Transferimi i 150 nxënësve nga shkolla 9-vjeçare “Kongresi i Lushnjës” tek shkolla “Xhezmi Delli” është kthyer në mollë sherri mes prindërve të fëmijëve dhe drejtorisë së shkollës “Kongresi i ...

Ministri Ademi në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan

Tetova Sot - 11.09.2015

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi sot do të marrë pjesë në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në fsh. Siniçan, Komuna e Bogovinës.

Ademi lëshoi në përdorim SHFK “ Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan

Tetova Sot - 11.09.2015

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Abdilaqim Ademi, sot lëshoi në përdorim shkollën fillore komunale “ Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan, Komuna e Bogovinës.

Ministri Ademi në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në Siniçan

Republika - 11.09.2015

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi sot do të marrë pjesë në hapjen e objektit të ri të shkollës fillore “Sabedin Bajrami” në fsh. Siniçan, Komuna e Bogovinës.

Ademi lëshoi në përdorim SHFK “ Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan

Republika - 11.09.2015

­ Ministri i Arsimit dhe Shkencës Abdilaqim Ademi, sot lëshoi në përdorim shkollën fillore komunale “Sabedin Bajrami” në fshatin Siniçan, Komuna e Bogovinës.

E çuditshme: Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

Lajmeshqip - 10.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA E çuditshme: Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe LDK-ja e PDK-ja rehatojnë në misione diplomatike ish-kandidatët për deputetë Zhushi mban postin edhe pas ...

Paradoksi/Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

ikub - 10.09.2015

Izet Jusufi, arsimtar në qytetin e Manastirit, thotë se “prindërit dëshirojnë që fëmijët t’u shkollohen në gjuhën shqipe, mirëpo nuk ka se kush të organizojë formimin e paraleleve shqipe në shkollat ...

Kushtet jo të volitshme në baraka: Nxënësit kanë probleme me frymëmarrjen!

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën Njihuni me shpikësit kumanovarë të “Energjisë së ardhmërisë”! (VIDEO) “Plenumi i nxënësve”: Gruevski e rrënoi çdo shans për dialog Zjarre në fshatra të Kumanovës Në agoni dhe ...

Mbi 20 mijë fëmijë janë analfabetë në Maqedoni

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën E doni fëmijën tuaj padyshim, por mësohuni si të mos e llastoni atë Mehmet Çıplak, shpjegon momentet e vështira që mbajti në krahë fëmijën Aylan Gruevski paralajmëron in vitro ...

Të shkarkohen anëtarët e këshillit drejtues dhe të përjashtohet pedagogu i shkollës

Lajm - 10.09.2015

Këshilli prindor janë të habitur se si mundet një drejtor i licensuar , një punëtor arsimi, timoni i e manaxhimit me një institucion arsimor-shkencor të bëjë shkelje drastike dhe ndarje në baza ...

Bllokohen 600 tituj shkollorë, Rama: Mësuesit, në testim të vazhdueshëm

Top Channel - 10.09.2015

Këtë vit të ri shkollor, komisionet e ngritura nga ministria e Arsimit kanë nxjerrë jashtë tregut të librit shkollor 600 tekste, të cilat kanë rezultuar jo cilësorë.

Nxënësit në Kumanovë, probleme me frymëmarrjen, procesi mësimor zhvillohet me vështirësi

Lajm - 10.09.2015

Portalb paraprakisht i'u njoftoi me objektin ku nxënësit shqiptarë të SHMK ”Nace Bugjoni”, Kumanovë e realizojnë procesin edukativo-mësimor. Shkolla teknike në fjalë e ndan të njejtin objekt me ...

E çuditshme: Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

Botasot - 10.09.2015

Izet Jusufi, arsimtar në qytetin e Manastirit, thotë se “prindërit dëshirojnë që fëmijët t’u shkollohen në gjuhën shqipe, mirëpo nuk ka se kush të organizojë formimin e paraleleve shqipe në shkollat ...

Shkolla që ndaloi fundet, tani ndalon edhe pantallona të ngushta

Botasot - 10.09.2015

Një drejtoreshë e një shkolle, e cila kishte ndaluar rreptësisht të gjitha fundet, sepse mësuesit meshkujt janë ishin të“hutuar” , ka dërguar vajzat në shtëpi që në ditën e parë të vitit të ri, pasi ...

Paradoks/ Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

BalkanWeb - 10.09.2015

MANASTIR – Izet Jusufi, arsimtar në qytetin e Manastirit, thotë se “prindërit dëshirojnë që fëmijët t’u shkollohen në gjuhën shqipe, por nuk ka se kush të organizojë formimin e paraleleve shqipe në ...

Klosi: Prioriteti ynë krijimi i shkollave profesionale të ekselencës

BalkanWeb - 10.09.2015

DURRES- Të rinjtë e Durrësit dhe zonave përreth kanë tashmë një mundësi konkrete për të marrë një profesion apo zanat që u përgjigjet së pari standardeve të certifikuara europiane por edhe kërkesave ...

Ministri Bajrami vizitoi disa shkolla

Koha.net - 10.09.2015

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, sot ka zhvilluar disa aktivitete në shkollat e Kosovës, ku është takuar me mësimdhënës, nxënës dhe prindër, për të biseduar për mundësitë ...

Binjakëzim i shkollave, Klosi: Eksperiencë italiane për shkollat e ekselencës

Botasot - 10.09.2015

Të rinjtë e Durrësit dhe zonave përreth kanë tashmë një mundësi konkrete për të marrë një profesion apo zanat që u përgjigjet së pari standardeve të certifikuara europiane por edhe kërkesave të ...

Vlorë, nxënësit e shkollës industriale riparojnë bangat

Ora news - 10.09.2015

Nxënësit e shkollës industriale “Pavarësia” në Vlorë kanë vendosur të rikonstruktojnë shkollat e qytetit. Në projektin e përbashkët me bashkinë e qytetit bregdetar, përfshihen mirëmbajtja dhe ...

Bajrami dhe Haliti vizitojnë SH.M.P.T “ Jonuz Zejnullahu” në Viti

Botasot - 10.09.2015

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami ka vizituar sot Komunën e Vitisë dhe me këtë rast, i shoqëruar nga kryetari i kësaj komune, Sokol Haliti me bashkëpunëtor kanë vizituar ...

Durrës, nxënësit e shkollës “Hysen Çela” gjysmën e mësimit në praktikë

Ora news - 10.09.2015

Nxënësit e shkollës së mesme teknologjike “Hysen Çela” në Durrës tashmë gjysmën e procesit mësimor do ta kryejnë në praktike. Pas binjakëzimit me shkollën e peshkimit në Komakio të Ferraras në Itali, ...

Neser, ministri Ademi ben hapjen e shkolles se re ne fshatin Sinican

Yll Press - 10.09.2015

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi do të marrë pjesë në hapjen e objektit të ri shkollorë në shkollën fillore “ Sabedin Bajrami” Me 11.09.2015 ( e premte) , në ora 11:00, Ministri i ...

Nxënësit, mësim me dy turne, Malaj: Zgjedhjet penguan rikonstruksionin e shkollave

Java News - 10.09.2015

Nxënësit, mësim me dy turne, Malaj: Zgjedhjet penguan rikonstruksionin e shkollave Mbipopullimi i klasave dhe mungesa e infrastrukturës shkollore në shumicën e qyteteve të mëdha, ka bërë që Ministria ...

E çuditshme: Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

Gazeta Tema - 10.09.2015

Izet Jusufi, arsimtar në qytetin e Manastirit, thotë se “prindërit dëshirojnë që fëmijët t’u shkollohen në gjuhën shqipe, mirëpo nuk ka se kush të organizojë formimin e paraleleve shqipe në shkollat ...

Arsimi Profesional, Klosi: Eksperience italiane per shkollat e ekselencës

Gazeta Tema - 10.09.2015

Të rinjtë e Durrësit dhe zonave përreth kanë tashmë një mundësi konkrete për të marrë një profesion apo zanat që u përgjigjet së pari standardeve të certifikuara europiane por edhe kërkesave të ...

Arsimi profesional, eksperiencë italiane për shkollat e ekselencës

Java News - 10.09.2015

Të rinjtë e Durrësit dhe zonave përreth kanë tashmë një mundësi konkrete për të marrë një profesion apo zanat që u përgjigjet së pari standardeve të certifikuara europiane por edhe kërkesave të ...

ILVA TARE/ Analfabetë jo funksionalë!

Java News - 10.09.2015

Të hënën në 14 Shtator fillon viti i ri shkollor. Si çdo vit, dita e parë do të shoqërohet me urime dhe premtime për më shumë cilësi dhe mbështetje institucionale.

Klosi: Prioritet i ynë, krijimi i shkollave profesionale të ekselencës

Gazeta Dita - 10.09.2015

Të rinjtë e Durrësit dhe zonave përreth kanë tashmë një mundësi konkrete për të marrë një profesion apo zanat që u përgjigjet së pari standardeve të certifikuara europiane por edhe kërkesave të ...

Mbi 20 mijë fëmijë janë analfabetë në Maqedoni

Republika - 10.09.2015

Në fund të vitit akademik 2014, numri i nxënësve në shkollat fillore ishte 190.541, shifra këto që paraqesin një rënie prej 1.8 për qind në krahasim me vitin paraprak.

Nxënësit e Tetovës sot munguan në shkollë, nuk ka para për transportin e tyre

Zhurnal - 09.09.2015

Nxënësit e Tetovës sot munguan në shkollë, nuk ka para për transportin e tyre Tetovë, 9 shtator- Prindër nga Tetova sot u ankuan se fëmijët e tyre nuk kanë transport deri te shkollat, pasi që kjo gjë ...

Nxënësit e Tetovës sot munguan në shkollë, nuk ka para për transportin e tyre

Lajm - 09.09.2015

Prindër nga Tetova sot u ankuan se fëmijët e tyre nuk kanë transport deri te shkollat, pasi që kjo gjë nuk iu është paguar transportuesve për dy vitet e kaluara, deklaroi lideri i PCER, Samka ...

Përjashtohet nga shkolla shkaku i pantallonave të ngushtë

Lajm - 09.09.2015

Një adoleshente është poshtëruar në ditën e parë të shkollës kur profesorët e kanë kthyer në shtëpi pasi pantallonat e saj ishin shumë të ngushtë Harriet Dale ishte në mesin e një grupi të nxënësve ...

Serbia lejon librat nga Kosova të hyjnë në Luginë

Lajm - 09.09.2015

104069 ekzemplarë për shkollat fillore të Luginës, sot po kalojnë kufirin shtetërorë Kosovë – Serbi tek Dheu i Bardhë. Edhe pse me 1 shtator nuk ishte arrit që librat shkollore të botuara në ...

MASh, vendime njëvjeçare për 22 profesorët e “Maria Kirit”

Zhurnal - 09.09.2015

MASh, vendime njëvjeçare për 22 profesorët e “Maria Kirit” Shkup, 9 shtator - Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës bëjnë të ditur se janë firmosur kontratat njëvjeçare të 22 profesorëve shqiptarë të ...

Paradoks/Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

Almakos - 09.09.2015

Izet Jusufi, arsimtar në qytetin e Manastirit, thotë se “prindërit dëshirojnë që fëmijët t’u shkollohen në gjuhën shqipe, mirëpo nuk ka se kush të organizojë formimin e paraleleve shqipe në shkollat ...

Paradoks/Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

Shqipmedia - 09.09.2015

Izet Jusufi, arsimtar në qytetin e Manastirit, thotë se “prindërit dëshirojnë që fëmijët t’u shkollohen në gjuhën shqipe, mirëpo nuk ka se kush të organizojë formimin e paraleleve shqipe në shkollat ...

Paradoks/Në qytetin e Alfabetit, s’ka mësim në gjuhën shqipe

Albeu.com - 09.09.2015

Izet Jusufi, arsimtar në qytetin e Manastirit, thotë se “prindërit dëshirojnë që fëmijët t’u shkollohen në gjuhën shqipe , mirëpo nuk ka se kush të organizojë formimin e paraleleve shqipe në shkollat ...

Drejtori i shkollës seks me mësuesen në zyrë, nxënësit e regjistrojnë

BalkanWeb - 09.09.2015

ANGLI – Drejtori i një shkolle në Swansea, Uellsin e Jugut në Angli, është regjistruar nga nxënësit teksa kryente marrëdhënie seksuale me një mësuese në zyrën e tij.

Nxënësit e Tetovës sot munguan në shkollë, nuk ka para për transportin e tyre

Botasot - 09.09.2015

Prindër nga Tetova sot u ankuan se fëmijët e tyre nuk kanë transport deri te shkollat, pasi që kjo gjë nuk iu është paguar transportuesve për dy vitet e kaluara, deklaroi lideri i PCER, Samka ...

Gruaja Demokratike e PDK-së viziton shkollat të cilat mbajnë emrat e personaliteteve femra të shquara të kombit

Botasot - 09.09.2015

“Në asnjë epokë kohore, kombit tonë nuk i munguan gratë e guximit, dijes, humanizmit e sakrificës, andaj edhe tempujt e diturisë sot mbajnë emërtimet e tyre” tha kryetarja e Gruas Demokratike të ...

Përjashtohet nga shkolla shkaku i pantallonave të ngushtë

Koha.net - 09.09.2015

Një adoleshente është poshtëruar në ditën e parë të shkollës kur profesorët e kanë kthyer në shtëpi pasi pantallonat e saj ishin shumë të ngushtë. Harriet Dale ishte në mesin e një grupi të nxënësve ...

Gra të PDK-së vizitojnë shkollat me emrat e grave

Koha.net - 09.09.2015

Një delegacion i kryesisë së Gruas Demokratike të PDK-së, të prirë nga kryetarja Justina Shiroka-Pula, gjatë ditës së sotme në Mitrovicë ka vizituar disa nga shkollat që mbajnë emrin e ...

Serbia lejon librat nga Kosova të hyjnë në Luginë

Botasot - 09.09.2015

104069 ekzemplarë për shkollat fillore të Luginës, sot po kalojnë kufirin shtetërorë Kosovë – Serbi tek Dheu i Bardhë. Edhe pse me 1 shtator nuk ishte arrit që librat shkollore të botuara në ...

Kosova dërgon tekste shkollore për shqiptarët në Luginë, përdorimi në pikëpyetje (Video)

Telegrafi - 09.09.2015

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës ka dërguar mbi 100 mijë ekzemplarë të librave shkollorë donacion për shkollat fillore në gjuhën shqipe në Luginë të Preshevës.

Kosova dërgon libra në vlerë prej 203 mijë euro në Luginë

Koha.net - 09.09.2015

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës ka dërguar mbi 100 mijë ekzemplarë të librave shkollorë donacion për shkollat fillore në gjuhën shqipe në Luginë të Preshevës.

Përjashtohet nga shkolla shkaku i pantallonave të ngushtë

Tetova Sot - 09.09.2015

Një adoleshente është poshtëruar në ditën e parë të shkollës kur profesorët e kanë kthyer në shtëpi pasi pantallonat e saj ishin shumë të ngushtë Harriet Dale ishte në mesin e një grupi të nxënësve ...

Shkollat pa shujta dhe qumësht (Video)

Lajmi.net - 08.09.2015

Nxënësit e shkollës fillore “Meto Bajraktari”, në Prishtinë tani për tani po detyrohen të marrin bukë nga shtëpia, pasi që në shkollën e tyre ende nuk ka filluar të shpërndahen shujtat dhe qumështi, ...

Prindërit dhe nxënësit e shkollave fillore në Strugë kërcënohen me bojkotimin e mësimit

Portalb - 08.09.2015

Lajme lidhur me temën “Plenumi i nxënësve”: Edhe këtë vit do të luftojmë kundër reformave të këqija Filloi viti i ri shkollor 2015-2016 Shtyhet afati i ndryshimeve ligjore për maturën shtetërore ...

Prindërit dhe nxënësit e shkollave fillore në Strugë kërcënohen me bojkotimin e mësimit

Almakos - 08.09.2015

Për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike, të shkaktuar nga bllokimi i llogarive, një pjesë e nxënësve dhe prindërve nga shkollat fillore të Strugës kërcënohen me bojkotimin e mësimit.

Shkollat pa shujta dhe qumësht

Lajmeshqip - 08.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Shkollat pa shujta dhe qumësht Në cilin qytet turk jetojnë më shumë shqiptarë? Gjykatësit dhe prokurorët e Speciales presin “izën” Beogradi demanton Pacollin, veturat nga ...

Shkollat pa shujta dhe qumësht (Video)

Telegrafi - 08.09.2015

Nxënësit e shkollës fillore “Meto Bajraktari”, në Prishtinë tani për tani po detyrohen të marrin bukë nga shtëpia, pasi që në shkollën e tyre ende nuk ka filluar të shpërndahen shujtat edhe qumështi ...

Shkollat pa shujta dhe qumësht (Video)

Botasot - 08.09.2015

Nxënësit e shkollës fillore “Meto Bajraktari”, në Prishtinë tani për tani po detyrohen të marrin bukë nga shtëpia, pasi që në shkollën e tyre ende nuk ka filluar të shpërndahen shujtat edhe qumështi ...

Prindërit dhe nxënësit e shkollave fillore në Strugë kërcënohen me bojkotimin e mësimit

Botasot - 08.09.2015

Për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike, të shkaktuar nga bllokimi i llogarive, një pjesë e nxënësve dhe prindërve nga shkollat fillore të Strugës kërcënohen me bojkotimin e mësimit.

Skandali i radhës në arsim: Nxënësit shqiptarë nuk lejohen të ndjekin mësimin

Lajm - 07.09.2015

Në shkollën e mesme të kimisë nxënësit shqiptarë sërish kanë probleme si pasojë e diskriminimit që po u bëhet nga qeveria VMRO-BDI dhe pa aftësia e ministrit Abdilaqim Ademi për të menaxhuar me punët ...

Mungesa e energisë elektirke në shkollat e Strugës, prindërit kërcënojnë me bojkot!

Botasot - 07.09.2015

Prindërit e nxënësve në shkollat fillore të Strugës kërcënohen me bojkotin e mësimit, nëse së shpejti nuk zgjidhet problemi me mungesën e energjinë elektrike.

Tiranë, 30% e shkollave mësim me turne, shkak rikonstruksioni dhe fluksi në rritje

BalkanWeb - 07.09.2015

NGA MARIGLEN MËRTIRI* TIRANË- Nxënësit e Tiranës edhe këtë vit do të mësojnë me turne në shkollë. Sipas ministrisë së Arsimit janë rreth 30% e shkollave të kryeqytetit që vuajnë nga mbingarkesa, ...

U përurua objekti i ri i shkollës së mesme profesionale

Botasot - 07.09.2015

Është përuruar sot objekti i ri i shkollës së mesme profesionale “Jonuz Zejnullahu” në Viti, me një solemnitet ku morën pjesë përfaqësues të Institucioneve komunale, punëtorëve arsimor e nxënësve të ...

Probleme me arsimin edhe në Komunën e Zhelinës

Botasot - 07.09.2015

Rreth 40 nxënës të shkollave të mesme nga fshati Rogle i Komunës së Zhelinës, prej sot bojkotojnë mësimin për shkak të mos-sigurimit të transportit nga ana e komunës.

Probleme me arsimin edhe në Komunën e Zhelinës (VIDEO)

Tetova Sot - 07.09.2015

Rreth 40 nxënës të shkollave të mesme nga fshati Rogle i Komunës së Zhelinës, prej sot bojkotojnë mësimin për shkak të mos-sigurimit të transportit nga ana e komunës.

Probleme në Shkollën e Mesme të Kimisë, mbyllen dyertë për nxënësit shqiptarë

Shkupi24 - 07.09.2015

Sërish problem në shkollën e mesme të kimisë. Nxënësit shqiptar kanë nisur bojkotin pas një vendimi të drejtorit për dislokimin e tyre në një shkollë tjetër në Autokomandë.