TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Dhe kampioni është...

Gazeta Start - 11.07.2010

Holanda dhe Spanja do të diskutojnë sot në orën 20:30 titullin e kampionit të botës, përballje që do të luhet në stadiumin Soccer City të Johanesburgut. Botërori afrikanojugor ul sot siparin me finalen e madhe.

Kampionët kthehen në shtëpi

Shekulli - 11.07.2010

Fituesit për herë të parë të Kupës së Botës, kanë mbërritur në shtëpi, ndërsa u është rezervuar një pritje ngadhënjyese në Madrid. Fillimisht lojtarëve u është rezervuar një pritje nga Mbreti Huan Karlos, përpara se atë të takoheshin me ...

The World Cup Final....

Shekulli - 11.07.2010

The. World. Cup. Final.... Nga fjalët më të magjishme në gjuhën angleze. Për shumë nga lojtarët, përbën kulmin e karrierës së tyre. Për tifozët, mendohet shumë se ajo prodhon një goditje ekstaze të pastër deri në ...shtyllën kurrizore.

Spanja e Holanda luajnë ndeshjen e tyre të jetës

24 orë - 11.07.2010

Spanja dhe Holanda do të kërkojnë sot në mbrëmje një vend në histori, mes më të mirëve të futbollit botëror. Edhe pse këto dy skuadra gjithnjë kanë qenë në nivele të larta përsa i përket asaj çfarë kanë treguar në fushë, trofetë për to ...

Sfida e sontme: Holandë-Spanjë

Ina - 11.07.2010

Holandezët, dy herë finalistë në 1974 dhe 1978, përballen në Johanesburg me Spanjën që del për herë të parë në finalen e Kupës së Botës. Holanda vjen pas fitores 3-2 me Uruguajin, ndërsa Spanja mundi në gjysëmfinale Gjermaninë me ...

Botërori 2010: Sonte finalja Spanjë – Holandë

Shqipmedia - 11.07.2010

Ekipi më perfekt në botë përsa u përket pasimeve, Spanja, do të përballet me një sulm holandez eksploziv në një finale shumë të pritur të Kupës me të vërtetën e madhe, se bota do të ketë për herë të parë një kampion të ri, kombin e tetë që ...

Spanjë-Holandë përballjet kokë më kokë

24 orë - 11.07.2010

Kaunt-dauni ka nisur. Sot në orën 20.30, Spanja e Holanda kërkojnë Kupën e parë të Botës, ndërsa në fushë do të jenë 22 futbollistë të një klasi të lartë.

Botërori- ndeshja e fundit Holanda – Spanja

Alsat - 11.07.2010

Spanja dhe Holanda, sonte në Johanesburg do të kërkojnë një vend në histori, mes më të mirëve të futbollit botëror. Edhe pse këto dy skuadra gjithnjë kanë qenë në nivele të larta për sa i përket asaj çfarë kanë treguar në fushë, trofetë ...

Sonte finalja e madhe e Boterorit

Albeu.com - 11.07.2010

Botërori i parë që mbahet në kontinentin e Afrikës do të nxjerrë një kampion të ri. Dy gjigantët e futbollit që nuk kanë fituar asnjëherë botërorin, Holanda dhe Spanja, takohen në finalen që zhvillohet në stadiumin "Soccer City" në ...

Finalja Holandë-Spanjë përfundon pa gola koha e rregullt

24 orë - 11.07.2010

Ka përfunduar pa gola koha e rregullt e finales së Botërorit mes Spanjës dhe Holandës. Edhe pjesa e dytë është karakterizuar nga një lojë e rëndë dhe me të tjerë kartona të verdhë.

Spanja kampion bote

Alsat - 11.07.2010

Në finalen e madhe të botërorit të 19-të të futbollit I cili sonte u mbyll në Afrikën e Jugut u përballën Spanja dhe Holanda. Të dyja këto kombëtare nuk kishin fituar asnjëher titullin e kampionit të botës, ndërsa për spanjollët ishte kjo ...

Spanja e Holanda kërkojnë titullin e parë

Koha.net - 11.07.2010

Johannesburg, 11 korrik - Botërori i parë që mbahet në kontinentin e Afrikës do të nxjerrë një kampion të ri. Dy gjigantët e futbollit që nuk kanë fituar asnjëherë botërorin, Holanda dhe Spanja, takohen në finalen që zhvillohet në ...

Van Persie: Dua të përmendem si Messi

Telegrafi - 11.07.2010

Sulmuesi i Arsenalit, Robin Van Persie, ka thënë se një ditë do të dëshironte që të përmendej si ylli i Barcelonës, Lionel Messi. “Kur u ktheva nga lëndimi im i gjatë në pranverë, Arsene Wenger më tha se njerëzit së shpejti do të flasin ...

Spanjë-Holandë përballjet kokë më kokë

BalkanWeb - 11.07.2010

TIRANE -Kaunt-dauni ka nisur. Sot në orën 20.30, Spanja e Holanda kërkojnë Kupën e parë të Botës, ndërsa në fushë do të jenë 22 futbollistë të një klasi të lartë.

Van Bronckhorst thyen rregullat nëse fiton Holanda

Koha.net - 11.07.2010

Johannesburg, 11 korrik - Kapiteni i Holandës, Giovanni van Bronckhorst, nuk e ka ndërmend t'u nënshtrohet testeve të dopingut nëse "tulipanët" e fitojnë titullin e botës të dielën.

Finalja Holandë - Spanja, sfida për kampionen e re të botës

Yll Press - 11.07.2010

Specialistët e kanë quajtur këtë finale si një fitore të futbollit të bukur ndaj atij skematik, duke qenë se Spanja e Holanda janë nga skuadrat e vetme që japin spektakël në fushë.

Spanja kampion bote

Yll Press - 11.07.2010

Në minutën e 37-të, futbollisti holandez, Mathijsen, ka pasur mundësi të shënoi, por nuk e qëlloi topin dhe rasti shkoi në pakthim. Gjatë 45 minutave të pjesës së parë spanjollët e patën më shumë topin në pronësi, por edhe raste më tepër.

Spanja shkruan historinë, kampione e botës

Botasot - 11.07.2010

Kombëtarja e Spanjës shkruan historinë, duke u bërë për herë të parë kampion i botës. Spanjollët shënuan fitore pas 120 minutave me rezultat 1:0 në ballafaqimin e finales së botërorit ndaj Holandës.

Tifozët holandezë në Afrikë ka një entuziazëm kolektiv

24 orë - 10.07.2010

Orët e pritjes së finales kundër Spanjës e kanë ngjyrosur gjithë Holandën me portokalli. Gjithandej rrugët janë mbushur me flamuj kombëtarë, ndërsa mijëra tifozë janë nisur drejt Afrikës së Jugut për të parë finalen.

Holandë-Spanjë finalja spektakolare

BalkanWeb - 10.07.2010

JOHANESBURG- Holanda dhe Spanja do të ndeshen të dielën në orën 20.30 në stadiumin Soccer Siti në finalen e madhe të Kupës së Botës. Nën drejtimin e anglezit Hauard Ueb dy skuadrat europiane do të diskutojnë për herë të parë mes tyre ...

Spanja përfiton nga ndikimi holandez në Barcelonë

Koha.net - 10.07.2010

Potchefstroom, 10 korrik - Spanja duhet të jetë mirënjohëse ndaj kundërshtares së finales të Kampionatit Botëror, Holandës, për ndikimin holandez në klubin Barcelona në dekadat e fundit.

Holanda me tifozë "vendas" në finale të botërorit

Koha.net - 10.07.2010

Johannesburg, 10 korrik - Për disa jugafrikanë ka ende një skuadër "vendase" në finale të kupës së botës "Afrika e Jugut 2010". Kur Holanda të takohet me Spanjën, të dielën, në "Soccer City", një pjesë e banorëve të Afrikës së Jugut do të ...

Tifozët holandezë në Afrikë ka një entuziazëm kolektiv

BalkanWeb - 10.07.2010

JOHANESBURG- Mijëra tifozë nga e gjithë Holanda kanë mbërritur të shtunën në Johanesburg të Afrikës së Jugut, ku do të luhet finalja e kampionatit botëror.

Kampion për herë të parë

Botasot - 10.07.2010

Spanja dhe Holanda për dekada me radhë kanë reprezentacion e shumë të respektueshme të futbollit në nivel botëror, futbollistë të talentuar dhe klube që në nivel evropian janë vazhdimisht të rankuara lart.

Jam i brengosur

Botasot - 17.09.2018

Debate Fetah Veliu për mua dhe për shumë njohës, dashamirë të futbollit, ata të cilët pranojnë vlerat e njëmendta etike njerëzore dhe profesionale, me plot gojë e thonë, se fat i madh që Kosova dhe ...

Van Persie do shkëlqejë në fund

Ina - 09.07.2010

Bert van Marwijk u shpreh mjaft optimist për paraqitjen e sulmuesit Robin van Persie në finalen kundër Spanjës. Trajneri holandez tha se Van Persie ka ruajtur më të mirën për në fund, ku edhe do të shkëlqejë.

Dy filozofi të ndryshme

Alsat - 09.07.2010

Holanda dhe Spanja, ja si e gjejnë rrugën e golit, duke aplikuar dy filozofi të ndryshme. “Portokallinjtë” fokusohen në kualitetin e tenorëve të sulmit, “Furia e Kuqe” mbështetet te prestigjatorët e topit në mesfushë.

E premte, flash nga Botërori 2010

Shqipmedia - 09.07.2010

Dihen kandidatët për “Topin e artë” FIFA ka bërë të ditur sot 10 emrat e futbollistëve të cilët do të konkurrojnë për “Topin e artë”, i cili i dedikohet futbollistit më të mirë të Botërorit në Afrikën e Jugut, e që shtëpia e futbollit ...

Holanda nuk di çka është frika!

Botasot - 09.07.2010

Kombëtarja e Holandës as që mërzitet pse shumë njohës të futbollit e bëjnë favorit Spanjën dhe aq më tepër edhe Oktapod Pauli, një gjallesë nënujore.

Spanjë - Holandë, finalja e futbollit sulmues

Yll Press - 09.07.2010

Shnajderi është shndërruar në mbret gjatë këtij viti. Çfarë ai prek bëhet suksesi i një skuadre dhe shpesh bën edhe gola personalë, nëse nuk i ecën me asistet.

Shpresoj se do të fitojë Holanda

Botasot - 09.07.2010

Ish futbollisti i Barcelonës dhe kombëtares së Holandës, Ronald Koeman, njëherësh legjenda e futbollit holandez, pa menduar edhe aq shumë e ka favorizuar kombëtaren e Spanjës.

Van Marvijk: Spanja favorite, por nuk kemi frikë

Gazeta Start - 08.07.2010

Sipas teknikut të përfaqësueses holandeze, kundërshtari në finalen e botërorit është favorit për të ngritur trofeun, por skuadra e tij nuk ka frikë dhe beson te suksesi.

Holandë-Spanjë, sfidë mes filozofive të ndryshme

Gazeta Start - 08.07.2010

Më tepër se një finale botërori, përballja e së dielës mes Holandës dhe Spanjës në Soccer City Stadium të Johanesburgut, është një sfidë mes dy filozofive të ndryshme të të luajturit futboll.

Gratë dhe të fejuarat holandeze në dhoma

Alsat - 08.07.2010

Kjo është dhurata e federatës holandeze ndaj “portokallinjve” që tashmë janë në finale Gratë dhe të fejuarat në dhomat e hotelit. Kjo është dhurata e federatës holandeze ndaj “portokallinjve” që tashmë janë në finale.

Van Persie pret ta bëjë një foto si Maradona më 1986

Koha.net - 08.07.2010

Cape Town, 8 korrik - Sulmuesi i Arsenalit, Robin van Persie, ka pranuar se me çdo kusht dëshiron të fitojë titullin e kampionit të botës të dielën, ndër të tjera edhe për të shkuar hapave të idhullit të tij, Diego Armando Maradona.

Holanda në prag të historisë

Botasot - 08.07.2010

Vetëm edhe një fitore e ndanë kombëtaren e Holandës të udhëhequr nga përzgjedhësi Bert van Marwijk që të bënë histori. Kjo gjeneratë e cila udhëhiqet nga mesfushorët - sulmues, Sneijder e Robben, ka mundësi të mëdha që të dielën të ngrenë ...

Marwijk fut veten në një "thes" me legjendarët

Koha.net - 08.07.2010

Cape Town, 8 korrik - Seleksionuesi i Holandës, Bert van Marwijk, e ka futur veten në një "thes" me trajnerët legjendarë Rinus Michelis dhe Ernst Happel kur mposhti Uruguain 3:2 në gjysmëfinale dhe për herë të parë dërgoi "tulipanët" në ...

"Tulipanët" nuk duan të besojnë se janë optimistë

Koha.net - 08.07.2010

Cape Town, 8 korrik - Futbollistët holandezë e kanë ndërmend të ndërrojnë strategji në finalen e Botërorit 2010, duke marrë mësim pas dy disfatave që kishin pësuar "tulipanët" në dy finalet e Kupës së Botës, ku morën pjesë shumë vite më ...

Ëndrra e Van Bronckhorstit: të mbyllë karrierën me trofe

Koha.net - 08.07.2010

Cape Town, 8 korrik - Giovanni van Bronckhorst e ka vetëm një përfundim të bukur në mend - të shënojë gol në ndeshjen e tij të fundit garuese dhe të udhëheqë Holandën drejt titullit të kampionit në Botërorin 2010.

Holanda lojtarët i shpërblen me dashuri...

Yll Press - 08.07.2010

Holanda i ka shpërblyer lojtarët e saj për kualifikimin në finale. Jo me para, pasi të gjithë janë milioner, por me sex. Të gjithë lojtarët kanë mundësi ti mbajnë të dashurat e tyre dhe gratë në dhomat e hotelit sikur të ishin me pushime.

Kur qaja atëherë si një fëmijë...!

Botasot - 08.07.2010

Robin Van Persie si fëmijë e ka pasur idhull Diego Armando Maradonën. Van Persie i kujtohet fortë Maradona kur në vitin 1986 e ngrehu lartë trofeun e kupës së botës.

Krojf: Holanda nuk ka gjasa

Botasot - 08.07.2010

Johan Krojf, futbollisti holandez më i mirë i të gjitha kohëve ka deklaruar se reprezentacioni i shtetit të tij nuk ka gjasa në finalen e Kampionatit Botëror ndaj Spanjës.

Johan Cruyff: Holanda nuk ka gjasa

Yll Press - 08.07.2010

“Loja e Spanjës është kopje e lojës së Barcelonës dhe reklama më e mirë e mundshme për futbollin si sport. Në finale gjithçka varet nga Spanja. Holanda ka pak gjasa dhe më shumë do ta dëshironte Gjermaninë në finale”.

Botërori 2010: Holanda del në finale

BBC - 07.07.2010

Portokallinjtë 'ëndërrimtarë'' mundën me rezultatin 3-2 Uruguajin, 'fqinjin modest' të Brazilit dhe Argjentinës. Uruguajanët janë fituesit e Kupës së Parë të Botës në vitin 1930, ndërsa shumëkush mendon se holandezët kanë qenë shpesh ...

Holanda me një dorë në Kupën e Botës

Shekulli - 07.07.2010

Holanda rikthehet pas 32 vjetësh në në finalen e një Kampionati Botëror të futbollit vetëm në sajë të tre minutave çmendurie të uruguaianëve në një ndeshje ku të dyja ekipet treguan një lojë të barabartë.

Holanda: - emri i pare finalist

24 orë - 07.07.2010

Arjen Robben i Hollandes dhe kapiteni i Uruguait Diego Forla Holanda i ka dhënë fund pritjes 32 vjeçare për t'u rikthyer në një finale Botërori.

Sot luhet ndeshja Spanjë-Gjermani

Evropaelire - 07.07.2010

Sot zhvillohet ndeshja e fundit në kuadër të gjysmëfinaleve të kupës së botës në futboll, ajo mes Gjermanisë e Spanjës. Ekipi fitues do të përballet në finalen e 11 korrikut me Holandën.

Sot luhet ndeshja Spanjë-Gjermani

Ina - 07.07.2010

Sot zhvillohet ndeshja e fundit në kuadër të gjysmëfinaleve të kupës së botës në futboll, ajo mes Gjermanisë e Spanjës. Ekipi fitues do të përballet në finalen e 11 korrikut me Holandën.

Holanda finalisti i parë

Alsat - 07.07.2010

Roben shënoi golin e tretë Përfaqësuesja e Holandës është finalistja e parë e Kampionatiti të Botës, “Afrika e Jugut 2010”, pasi në gjysmëfinalen e zhvilluar në Kejptaun mundi Uruguajn me rezultatin 3:1.

Botërori 2010 Uruguai-Holandë, 2:3 "tulipanët" në finale

24 orë - 07.07.2010

Hollanda është ekipi i parë finalist i kampionatit botëror. Në një prej sfidave më emocionuese të kësaj Kupe Bote, skuadra e tulipanëve ka mposhtur 3-2 Uruguain dhe tashmë pret fituesin e çiftit Gjermani-Spanjë për finalen e 11 korrikut.

Botërori 2010: Holanda del në finale

24 orë - 07.07.2010

Festa e portokallinjtë transferohet në Johanesburg për finalen europiane të Kupës së ...

Holanda në festë

Ina - 07.07.2010

Gazetat holandeze u pushtuan nga ngjyra portokalli, pas arritjes së përfaqësueses kombëtare në finalen e Kupës së Botës, me fitoren 3-2 ndaj Uruguajit.

Botërori 2010 flash, Shnaider: Jemi gati ta fitojmë botërorin

Shqipmedia - 07.07.2010

Holanda është kualifikuar për në finale të Kupës së Botës, pasi në gjysmëfinale e mposhti Uruguain me rezultat 3:2. Njeri nga me meritorët për fitoren e Holandës, Vesli Shnaider ka thënë se ndihet krenar me suksesin e arritur dhe se mendon ...

Van Persi, 50 ndeshje për holandën

Alsat - 07.07.2010

Van Persi ndanë gëzimin me trajnerit Van Marvijk pas fitores kundër Uruguait Ndeshja e mbrëmshme gjysmëfinale kundër Uruguait në botërorin e futbollit “Afrika e Jugut 2010” ishte ndeshja numër 50-të për holandezin Robin Van Persi me ...

Premtimi i "çmendur" i pornostares holandeze

24 orë - 07.07.2010

Tashmë tifozët holandezë, por jo vetëm, kanë një motiv më shumë për të mbështetur skuadrën e Bert Van Marvijk. Bobi Eden, një pornostare e famshme në Hollandë, ka premtuar një çmim special për të gjithë frendast e saj në rrjetin social ...

Mbaron afati i prenotimit Holanda mbetet pa hotel

24 orë - 07.07.2010

Federata Holandeze, ndoshta duke mos besuar se ekipi i Van Marvijk do të shkonte kaq larg, kishte prenotuar dhoma në hotelin "Sandton Hilton" të Johanesburgut deri të hënën në mbrëmje, një ditë para ndeshjes me ...

Botërori 2010 Uruguai-Holandë, 2:3 "tulipanët" në finale

BalkanWeb - 07.07.2010

KEJP TAUN- Holanda është skuadra e parë finaliste e kampionatit botëror, pas fitores 3-2 ndaj Uruguait në ndeshjen e zhvilluar në Kejp Taun. Në një sfidë të mbushur me emocione, tulipanët kanë siguruar një kualifikim të vështirë përballë ...

Holanda në festë pas fitores së djeshme

Koha.net - 07.07.2010

Amsterdam, 7 korrik - Gazetat holandeze u pushtuan nga ngjyra portokalli, pas arritjes së përfaqësueses kombëtare në finalen e Kupës së Botës, me fitoren 3-2 ndaj Uruguait.

Eden, qejf pa fund nësë Holanda bëhët kampion

Yll Press - 07.07.2010

Ylli i erotikës holandeze Bobbi Eden ka premtuar se do ti kënaq të gjithë fansat e saj me sex oral, nëse Holanda fiton Kampionatin botëror Afrika e Jugut 2010.

Premtimi i "çmendur" i pornostares holandeze

BalkanWeb - 07.07.2010

Tashmë tifozët holandezë, por jo vetëm, kanë një motiv më shumë për të mbështetur skuadrën e Bert Van Marvijk. Bobi Eden, një pornostare e famshme në Hollandë, ka premtuar një çmim special për të gjithë frendast e saj në rrjetin social ...

Mbaron afati i prenotimit Holanda mbetet pa hotel

BalkanWeb - 07.07.2010

JOHANESBURG- Holanda është kualifikuar për në finale të Kupës së Botës, por problemi i ri për këtë skuadër lidhet me hotelin ku do të qëndrojë. Federata Holandeze, ndoshta duke mos besuar se ekipi i Van Marvijk do të shkonte kaq larg, ...

Ekipi me ngjyrë portokalli

Botasot - 07.07.2010

Holanda është finalisti i parë i Kampionatit Botëror të futbollit “Afrikë e Jugut 2010”, pasi në gjysmëfinale të kësaj gare mposhti Uruguain. Reprezentacioni i këtij shteti dy herë më herët ka qenë në finale dhe dy herë ka pësuar humbje ...

Holandezët s’kanë besuar në finale, mbetën pa hotel

Koha.net - 07.07.2010

Johannesburg, 7 korrik - Holanda është kualifikuar për në finale të Kupës së Botës, por problemi i ri për këtë skuadër lidhet me hotelin ku do të qëndrojë.

Premtimi i “çmendur” i pornostares holandeze

Koha.net - 07.07.2010

Amsterdam – 7 korrik - Tifozët holandezë prej sot kanë një motiv më shumë për të mbështetur skuadrën e Bert Van Marwijkut. Bobbi Eden, një pornostare e famshme në Holandë, ka premtuar një çmim special për të gjithë miqtë e saj në rrjetin ...

Vlerësimet e Gecit

Botasot - 07.07.2010

Sami Geci, futbollist Holanda - Uruguai: Edhe pse Holanda kaloi Uruguain dhe siguroi finalen e parë që nga viti 1978, ata nuk shfaqën lojën e tyre të cilën e kam pritur.

Vlerësimet e Krasniqit

Botasot - 07.07.2010

Vlerësimet: Ramiz Krasniqi, trajner Holanda - Uruguai 3:2: Edhe një herë u vërtetua fakti se deri në momentet e fundit nuk dihet fituesi në këto ballafaqime si është në kampionatin botëror.

Uruguaj-Holandë, sot finalisti i parë

Gazeta Start - 06.07.2010

Sot në orën 20:30 në Green Point Stadium të Kejp Taunit do të mësohet emri i finalistit të parë të kampionatit botëror. Surpriza Uruguaj sfidon Holandën favorite. Sfida e sotme është më tepër se një ndeshje futbolli.

Uruguaj-Hollandë, gjithçka gati

Shekulli - 06.07.2010

Luhet sonte në mbrëmje në orën 20:30, sfida e parë gjysëmfinale mes Uruguajt dhe Hollandës Sipas trajnerit Bert van Marwijk, këtë të martë do të luhet një ndeshje e madhe mes Hollandës së tij dhe Uruguajt.

Holanda në finalen e madhe të Johanesburgut  

Gazeta Start - 06.07.2010

Holanda është finalistja e parë e kampionatit Botëror Afrikë e Jugut 2010, pasi arriti të triumfojë përballë Uruguait në gjysmëfinale me rezultatin 3-2.

Kampionati Botëror: Takohen Uruguaji – Holanda

Evropaelire - 06.07.2010

Në takimin e parë gjysmëfinal të Kampionatit botëror të futbollit, që po zhvillohet në Afrikën e Jugut, sot luajnë Uruguaji dhe Holanda. Ndeshja fillon në orën 20 e 30 minuta.

Botërori 2010: Sonte gjysmëfinalja e parë

Shqipmedia - 06.07.2010

Sot zhvillohet takimi i parë i gjysmëfinales së Kampionatit Botëror në Futboll “Afrika e Jugut 2010”, ku takohen Holanda dhe Paraguai, duke filluar nga ora 20.30.

Kampionati Botëror: Takohen Uruguaji – Holanda

Ina - 06.07.2010

Në takimin e parë gjysmëfinal të Kampionatit botëror të futbollit, që po zhvillohet në Afrikën e Jugut, sot luajnë Uruguaji dhe Holanda. Ndeshja fillon në orën 20 e 30 minuta.

Botërori: Holanda apo Uruguai në finale?

Alsat - 06.07.2010

Tre adutët kryesor të Holandës Deri në mbyllje të kampionatit të 19-të të botës në futboll, kanë mbetur edhe katër ndeshje për tu zhvilluar. Në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Kampionatit Botëror në Futboll e cila do të zhvillohet sot ...

Rruga drejt finales

Ina - 06.07.2010

Pas një raundi epik çerekfinal që 4 ekipe i çoi në shtëpi, tani ka mbërritur raundi tjetër që do të vendosë finalistët. Përballja e parë do të jetë mes Uruguajit dhe Holandës në Cape Town.

Sonte takohen Uruguaji - Hollanda

Albeu.com - 06.07.2010

Në takimin e parë gjysmëfinal të Kampionatit Botëror të futbollit, që po zhvillohet në Afrikën e Jugut, sot do të ndeshen gjysmëfinalistët e parë, Uruguai dhe Holanda. Ndeshja fillon në orën 20:30 minuta.

Kombëtarja holandeze mbetet pa strehë

Evropaelire - 06.07.2010

FIFA po përpiqet të sigurojë hotel për kombëtaren e futbollit të Holandës, pasi kjo e fundit nuk ka bërë rezervime. Federata holandeze e futbollit kishte bërë rezervimin deri më 5 korrik.

Kombëtarja holandeze mbetet pa hotel

Shqipmedia - 06.07.2010

FIFA po përpiqet të sigurojë hotel për kombëtaren e futbollit të Holandës, pasi kjo e fundit nuk ka bërë rezervime. Federata holandeze e futbollit kishte bërë rezervimin deri më 5 korrik.

Holanda në finale

Lajm - 06.07.2010

Holanda mposht Uruguajin 3-2 dhe rikthehet në finalen e një Botërori pas 32 vjetësh. Në ndeshjen ndaj amerikano-latinëve, tulipanët e nisën vrullshëm takimin teksa që në minutën e katërt Kajt merr një top brenda zonës pas një pasigurie të ...

Botërori 2010: Holanda finalisti i parë – VIDEO

Shqipmedia - 06.07.2010

Kombëtarja e Holandës është kualifikuar në finale të Botërorit në Afrikën e Jugut, pasi ka arritur të mposht në gjysmëfinale Uruguain, me rezultat 3:2, në një ndeshje me finish dramatik.

Holanda pas 32 vjetësh në finale

Ina - 06.07.2010

Holanda mposht Uruguajin 3-2 dhe rikthehet në finalen e një Botërori pas 32 vjetësh. Në ndeshjen ndaj amerikano-latinëve, tulipanët e nisën vrullshëm takimin teksa që në minutën e katërt Kajt merr një top brenda zonës pas një pasigurie të ...

Holanda ne finale pas 32 vitesh (VIDEO)

Albeu.com - 06.07.2010

Holanda shkruan histori duke kaluar në finalen e Botërorit Afrika e Jugut 2010. Holanda në gjysmëfinalen e zhvilluar sonte, mposhti Uruguajin me rezultat 3:2.

Holanda kërkon finalen e tretë

Koha.net - 06.07.2010

Cape Town, 6 korrik - Fituesi i kampionatit të parë botëror takohet me përfaqësuesen që vlerësohet si më e mira që nuk ka fituar asnjëherë botërorin, në gjysmëfinalen intriguese që zhvillohet të martën në Cape Town.

Urguaji - Holandë, ëndrra vazhdon vetëm për një ekip

Yll Press - 06.07.2010

Njëlloj si Spanja, Holanda është cilësuar shpesh si një ndër ekipet më të mira, por nuk e ka fituar asnjëherë Kupën e Botës. Por ndryshe nga "Furia e kuqe", Holanda ka qënë më pranë marrjes së trofeut në vitet '70.

Van Marwijk: Misioni jonë është kupa

Botasot - 06.07.2010

Tekniku i Holandës, Van Marwijk është prezantuar në konferencën e shtypit ashtu si kundër Brazilit, me kapitenin Giovanni Van Bronckhorst në krah.

Holanda superiore në finale

Botasot - 06.07.2010

Kombëtarja e Holandës është finalisti i parë i Kampionatit botëror dhe në finale pret fituesin e ndeshjes Gjermani-Spanja. Holanda në gjysmëfinalen e botërorit shënoi fitore me rezultat 3:2 kundër latinoamerikanëve, Uruguait.

Holanda kualifikohet për në finale, mund Uruguajin 3 me 2

VOA - 06.07.2010

Ekipi holandez siguroi vendin në finalen e Botërorit 2010 pas një fitoreje 3 me 2 kundër Uruguajit. Në ndeshjen e luajtur në Kejp Taun, Holanda shënoi me anë të Van Bronckhorst në minutën e 18, Sneijder në të 70-n dhe Robben në minutën e ...

Holandezët në finale pas 32 vitesh

Koha.net - 06.07.2010

Cape Town, 6 korrik - Organizatori Wesley Sneijder ka udhëhequr Holandën që mposhti 3:2 Uruguain të martën mbrëma në ndeshjen gjysmëfinale të Kampionatit Botëror 2010, të zhvilluar në stadiumin "Green Point Stadium".

Botërori 2010: Sprovat e gjysëmfinaleve

BBC - 05.07.2010

Tre ekipe europiane dhe një nga Amerika e Jugut mbajnë gjallë shpresat për marrjen e titullit më të lakmuar në futboll. Uruguaj - Holandë : 'Fqinji modest' i Brazilit dhe Argjentinës ndeshet me portokallinjtë 'ëndërrimtarë'.

Uruguaj-Holandë, gjysmëfinalja e “gjymtuar”

Gazeta Start - 05.07.2010

Dhimbje koke për të dy trajnerët në prag të gjysmëfinales mes Uruguajit dhe Holandës, që do të luhet nesër në orën 20:30 në Green Point Stadium të Kejp Taunit.

Van Persie, i gatshëm për Uruguajin

Lajm - 05.07.2010

Konfirmohet se Robin van Persie do të jetë në gjendje të luajë në gjysmëfinale kundër Uruguajit, edhe pse forma e tij fizike u vu në pikëpyetje. Van Persie pësoi një lëndim në bërrylin e dorës së majtë në ndeshjen kundër Brazilit.

Botërori 2010: Sprovat e gjysëmfinaleve

24 orë - 05.07.2010

Vuvuzelat e tifozëve ndjekin Holandën, Uruguajin, Gjermaninë dhe Spanjën në garat e fundit drejt ...

Van Persie, i gatshëm për Uruguajin

Ina - 05.07.2010

Konfirmohet se Robin van Persie do të jetë në gjendje të luajë në gjysmëfinale kundër Uruguajit, edhe pse forma e tij fizike u vu në pikëpyetje. Van Persie pësoi një lëndim në bërrylin e dorës së majtë në ndeshjen kundër Brazilit.

“Botërori 2010”: nesër holandë-uruguai

Alsat - 05.07.2010

Kampionati Botëror në futboll “Afrika e Jugut 2010” ka hyrë në fazën përfundimtare dhe kanë mbetur katër përfaqësuese të cilat do të luftojnë për titullin e kampionit të Botës.

Van Marvijk ul euforinë: Duhet të mbajmë presionin

24 orë - 05.07.2010

Trajneri i Hollandës Bert Van Marvijk ka kërkuar të ulë euforinë në skuadër në prag të takimit gjysmëfinal ndaj Uruguait. Ai u ka kujtuar të gjithëve eliminimin surprizë nga Europiani i vitit ...

Holanda dhe Uruguaji me probleme në prag të gjysëmfinales

Yll Press - 05.07.2010

Edhe pas lajmit pozitiv, sulmuesi Van Persie vazhdoi stërvitjen i veçuar nga lojtarët e tjerë të skuadrës, për të qënë gati për ndeshjen e të martës, në Cape Town.

Marwijk: Të mos lejojmë rrëshqitje

Botasot - 05.07.2010

Përzgjedhësi i Holandës, Bert van Marwijk, është njeriu që është më optimisti në radhët e kombëtares holandeze. Ai vazhdimisht iu jep këshilla futbollistëve sesi duhet të luftojnë për ngjyrat e shtetit dhe si mund të arrijnë që të fitojnë ...

Uruguai e Holanda, diskutojnë finalistin e parë

Botasot - 05.07.2010

Kanë mbetur vetëm edhe katër ndeshje të Kampionatit botërorë, Afrika e Jugut 2010, duke përfshirë edhe atë takimin për vend të tretë, ndërkaq në garë kanë mbetur tri kombëtare evropiane dhe një e Amerikës Jugore.

Nesër, gjysmëfinalet në Afrikën e Jugut. Holanda përballë Uruguajit

VOA - 05.07.2010

Në Afrikën e Jugut, kupa e botës hyn nesër në fazën e gjysmëfinaleve me ndeshjen Hollandë-Uruguaji në Kejp Taun. Nga të 32 ekipet e fillimit tani ka mbetur vetëm 4.

Parashikimet e Berishës

Botasot - 05.07.2010

Elhami Berisha, futbollist Uruguai Holanda: Favoritë absolut pa asnjë mëdyshje besoj se do të jetë Holanda dhë kështu finalja e këtij botërori do të jetë tërësisht evropiane.

Van Marvijk ul euforinë: Duhet të mbajmë presionin

BalkanWeb - 05.07.2010

JOHANESBURG- Hollanda ka vetëm një pengesë për të kaluar që të arrijë në finale të Botërorit, por trajneri Bert Van Marvijk e di mirë se tulipanët transformohen për keq kur vjen momenti deciziv i kompeticioneve të mëdhenj.

Van Marwijk ul euforinë: Duhet të mbajmë presionin

Koha.net - 05.07.2010

Johanesburg, 5 korrik - Holanda ka vetëm një pengesë për të kaluar që të arrijë në finale të Botërorit, por trajneri Bert Van Marwijk e di mirë se tulipanët transformohen për keq kur vjen momenti deciziv i kompeticioneve të mëdhenj.