TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Realpolitika amerikane dhe shqiptarët

Shekulli - 13.02.2011

Ndërsa shohim se si shpalosen ngjarjet në Egjipt nuk është e vështirë të bëhen krahasimet me Shqipërinë.Që të dy vendet sundohen nga regjime autoritare dhe të korruptuara që kanë humbur sensin e realitetit.

Protestuesit pro-demokracisë rikthehen në sheshin Tahrir

BBC - 13.02.2011

Turma të protestuesve pro-demokracisë në Egjypt janë rikthyer në sheshin Tahrir në kryqytet, zemra e kryengritjes që çoj në doreheqjen e Presidetit Mubarak.

Egjipt, shpërndahet parlamentin, zgjedhjet pas gjashtë muajsh

Shekulli - 13.02.2011

Ushtria egjiptiane ka shpërndarë parlamentin duke marrë kështu në dorë drejtimin e shteti për gjashtë muaj, deri sa të mbahen zgjedhje të reja. Lajmin e ka bërë të ditur televizioni shtetëror duke iu referuar një deklarate të këshillit të ...

Pezullohet Kushtetuta dhe shpërndahet paralmenti në Egjypt

BBC - 13.02.2011

Dy ditë pas marrjes së pushtetit, autoritetet ushtarake në Egjypt kanë njoftuar se kanë pezulluar Kushtetutën dhe kanë shpërndarë parlamentin. Media shtetërore tha se autoritetet ushtarake do të jenë në pushtet për gjashtë muaj ose derisa ...

Egjipti i kthehet normalitetit

Evropaelire - 13.02.2011

Jeta në Egjipt po i kthehet normalitetit – dyqanet janë hapur, njerëzit kanë nisur punën, pas protestave kundër regjimit. Disa protestues vazhdojnë të mbeten në kampet në sheshin Tahrir, duke kërkuar nga udhëheqësia ushtarake të veprojë më ...

Ushtria merr drejtimin e vendit, Egjipti kthehet në normalitet

LajmiFundit - 13.02.2011

Jeta në Egjipt po i kthehet normalitetit – dyqanet janë hapur, njerëzit kanë nisur punën, pas protestave kundër regjimit. Disa protestues vazhdojnë të mbeten në kampet në sheshin Tahrir, duke kërkuar nga udhëheqësia ushtarake të veprojë më ...

Shpërndahen protestuesit e fundit në Kajro

Evropaelire - 13.02.2011

Ushtria e Egjiptit ka hapur për trafik rrugën në sheshin Tahrir të Kajros, duke shpërndarë protestuesit e mbetur, në përpjekje për të kthyer normalitetin pas 18 ditësh proetsta.

Shpërndahen protestuesit e fundit në Kajro

Alsat - 13.02.2011

Ushtria e Egjiptit ka hapur për trafik rrugën në sheshin Tahrir të Kajros, duke shpërndarë protestuesit e mbetur, në përpjekje për të kthyer normalitetin pas 18 ditësh protesta.

Shpërndahen protestuesit e fundit në Kajro

Ina - 13.02.2011

Ushtria e Egjiptit ka hapur për trafik rrugën në sheshin Tahrir të Kajros, duke shpërndarë protestuesit e mbetur, në përpjekje për të kthyer normalitetin pas 18 ditësh protesta.

Rënia e Sfinksit

Shqipmedia - 13.02.2011

Skënder Minxhozi Hosni Mubarak nuk është më President i Egjiptit, që nga mbrëmja e djeshme. Zëvendësi i tij, Omar Sulejman, ka dhënë dje pasdite lajmin që priste një pjesë e mirë e 83 milionë banorëve të këtij vendi arab, prej dekadash nën ...

Ish-presidenti i Egjiptit, Mubarak më i pasur se Bill Gates

LajmiFundit - 13.02.2011

Edhe pse në listën e Forbes për njerëzit më të pasur në botë nuk është emri i Hosni Mubarak, sipas medieve botërore, ai gjatë periudhës së sundimit në Egjipt ka grumbulluar pasuri të madhe.

Kthimi i qetësisë në Egjipt

Top Channel - 13.02.2011

Mijëra njerëz u drejtohen sheshit “Tahrir”, duke penguar përpjekjet e ushtrisë për të pastruar qendrën e Kajros, e shndërruar në simbolin e vendosmërisë, që rrëzoi nga pushteti presidentin Hosni ...

Egjipt: Rivendosja e sigurisë, detyra e parë

Evropaelire - 13.02.2011

Kryeministri i Egjiptit, Ahmed Shafik, tha se formimi i qeverisë së përkohshme është prioritet numër një, për të rikthyer sigurinë dhe për të lehtësuar jetën e përditshme të qytetarëve.

Ushtria e Egjiptit shpërndan Parlamentin

Evropaelire - 13.02.2011

Autoritetet ushtarake në Egjipt do të shpërbëjnë parlamentin dhe do të abrogojnë kushtetutën. Këshilli i lartë ushtarak tha se do të qëndrojë në pushtet për gjashtë muajt e ardhshëm ose deri në zgjedhjet e reja.

Egjipt, ushtria shpërndan parlamentin

Top Channel - 13.02.2011

Ushtria egjiptiane shpërndau parlamentin dhe njoftoi se do të mbajë vendin nën kontroll për gjashtë muaj, deri në muajin shtator, kur edhe do të mbahen zgjedhjet parlamentare.

Turqia vlerëson dorëheqjen e Mubarak, bën thirrje për demokraci

SETimes - 13.02.2011

13/02/2011 ANKARA, Turqi -- Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan ka përshëndetur dorëheqjen e presidentit egjyptian Hosni Mubarak, i cili dha dorëheqjen të premten (11 shkurt) pas disa javë protestash masive.

Barak: Egjipti, aleati ynë

Top Channel - 13.02.2011

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Ehud Barak, përjashtoi rrezikun e prishjes së marrëdhënieve mes Izraelit dhe Egjiptit pas largimit nga pushteti të Hosni Mubarak.

Ushtria egjiptiane shpërndan parlamentin

DW - 13.02.2011

Pas rrëzimit të presidentit Mubarak ushtria egjiptiane hap rrugën për "tranzicion paqësor" të premtuar prej saj: Udhëheqja ushtarake shpërndau parlamentin dhe shfuqizoi kushtetutën.

Egjipti i kthehet normalitetit

Koha.net - 13.02.2011

Kajro, 13 shkurt - Jeta në Egjipt po i kthehet normalitetit – dyqanet janë hapur, njerëzit kanë nisur punën, pas protestave kundër regjimit. Disa protestues vazhdojnë të mbeten në kampet në sheshin Tahrir, duke kërkuar nga udhëheqësia ...

Egjipti i kthehet normalitetit

Botasot - 13.02.2011

Jeta në Egjipt po i kthehet normalitetit – dyqanet janë hapur, njerëzit kanë nisur punën, pas protestave kundër regjimit. Disa protestues vazhdojnë të mbeten në kampet në sheshin Tahrir, duke kërkuar nga udhëheqësia ushtarake të veprojë më ...

Egjipti i kthehet normalitetit

Lajmetsot - 13.02.2011

Postuar me: 13 February, 2011 09:04:00 Egjipti i kthehet normalitetit Jeta në Egjipt po i kthehet normalitetit – dyqanet janë hapur, njerëzit kanë nisur punën, pas protestave kundër regjimit.

Shpërndahen protestuesit e fundit në Kajro

Botasot - 13.02.2011

Ushtria e Egjiptit ka hapur për trafik rrugën në sheshin Tahrir të Kajros, duke shpërndarë protestuesit e mbetur, në përpjekje për të kthyer normalitetin pas 18 ditësh proetsta.

Mubarak më i pasur se Bill Gates

Koha.net - 13.02.2011

Kajro, 13 shkurt – Sado që listën e Forbes-it për njerëzit më të pasur në botë nuk është emri i Hosni Mubarak, është e pakontestueshme se ish-presidenti egjiptian duhet të gjendet në të.

Ushtria do ta drejtojë Egjiptin deri në zgjedhjen e një qeverie të re

Koha.net - 13.02.2011

Kajro, 13 shkurt - Egjiptianët kanë vazhduar festimet nëpër rrugë pas dorëheqjes së presidentit Hosni Mubarak, pas 18 ditë protestash me kërkesën për t’i dhënë fund sundimit 30-vjeçar.

Shpërndahen protestuesit e fundit në Kajro

Koha.net - 13.02.2011

Kajro, 13 shkurt - Ushtria e Egjiptit ka hapur për trafik rrugën në sheshin Tahrir të Kajros, duke shpërndarë protestuesit e mbetur, në përpjekje për të kthyer normalitetin pas 18 ditësh protesta.

Mubarak më i pasur se Bill Gates

Botasot - 13.02.2011

Sado që listën e Forbes-it për njerëzit më të pasur në botë nuk është emri i Hosni Mubarak, është e pakontestueshme se ish-presidenti egjiptian duhet të gjendet në të.

Mubarak me pasuri deri në 70 miliardë dollarë

Telegrafi - 13.02.2011

Edhe pse në listën e Forbesit për njerëzit më të pasur në botë nuk është emri i Hosni Mubarak, është e pakontestueshme se ish-presidenti egjiptian duhet të gjendet në të.

Mubarak, gjenerali “gri” që u shndërrua në të fundmin e faraonëve

Botasot - 13.02.2011

Në një dokument të famshëm me të cilin janë këshilluar në mënyrë të vazhdueshme, nga vitet ‘70 deri në vitet ’90, të gjithë gazetarët që janë marrë me çështjet e Lindjes së Mesme: ”Fjalori politik i Lindjes së Mesme”, nuk figuron emri i ...

Egjipt: Rivendosja e sigurisë, detyra e parë

Botasot - 13.02.2011

Kryeministri i Egjiptit, Ahmed Shafik, tha se formimi i qeverisë së përkohshme është prioritet numër një, për të rikthyer sigurinë dhe për të lehtësuar jetën e përditshme të qytetarëve.

Kajro: Ushtria heq tendat nga sheshi, qyteti i kthehet normalitetit

VOA - 13.02.2011

Kryeministri i Egjiptit Ahmed Shafik thotë se përparësia e kabinetit të tij me mbështetjen e ushtrisë është kthimi i sigurisë dhe i një jete normale në vend, pas 18 ditë protestash që detyruan largimin nga pushteti autoritar presidentin ...

Ushtria egjiptiane shpërndan parlamentin

Koha.net - 13.02.2011

Kajro, 13 shkurt – Autoritetet e reja ushtarake në Egjipt kanë njoftuar shpërbërjen e parlamentit dhe pezullimin e kushtetutës. Në një deklaratë televizive, Këshilli i lartë ushtarak njoftoi se do të qëndrojë në pushtet për 6 muaj, apo ...

Ushtria e Egjiptit shpërndan Parlamentin

Botasot - 13.02.2011

Autoritetet ushtarake në Egjipt do të shpërbëjnë parlamentin dhe do të abrogojnë kushtetutën. Këshilli i lartë ushtarak tha se do të qëndrojë në pushtet për gjashtë muajt e ardhshëm ose deri në zgjedhjet e reja.

Kajro: Ushtria heq tendat nga sheshi, qyteti i kthehet normalitetit

Botasot - 13.02.2011

Kryeministri i Egjiptit Ahmed Shafik thotë se përparësia e kabinetit të tij me mbështetjen e ushtrisë është kthimi i sigurisë dhe i një jete normale në vend, pas 18 ditë protestash që detyruan largimin nga pushteti autoritar presidentin ...

Mrekullia e Sheshit Tahrir

Koha.net - 13.02.2011

Mrekullia e Sheshit Tahrir Kujt nuk i bie në sy natyra prej “mrekullie” e ngjarjeve në Egjipt: ka ndodhur diçka përtej asaj që pakkush e kishte parashikuar, duke thyer opinionet e ekspertëve, sikur kryengritja të mos ishte thjesht një ...

Egjipt, ushtria shpërndan parlamentin, pezullon kushtetutën

VOA - 13.02.2011

Në Egjipt, ushtria shpërndau parlamentin dhe pezulloi kushtetutën, duke përmbushur dy kërkesa kryesore të demonstruesve. Udhëheqja ushtarake bëri sot një deklaratë ku thoshte se do ta qeverisë vendin deri në zgjedhjet e shtatorit.

Egjipt, pezullohet Kushtetuta dhe shpërndahet parlamenti

Telegrafi - 13.02.2011

Dy ditë pas marrjes së pushtetit, autoritetet ushtarake në Egjipt kanë njoftuar se kanë pezulluar Kushtetutën dhe kanë shpërndarë parlamentin. Mediat shtetërore kanë thënë se autoritetet ushtarake do të jenë në pushtet për gjashtë muaj ose ...

Pezullohet Kushtetuta dhe shpërndahet paralmenti në Egjypt

Botasot - 13.02.2011

Media shtetërore tha se autoritetet ushtarake do të jenë në pushtet për gjashtë muaj ose derisa të zhvillohen zgjedhjet. Nje komitet i ri është formuar për hartimin e projekt-Kushtetutës.

Egjiptianët festojnë largimin e Mubarakut

Gazeta Start - 12.02.2011

Qindra mijëra egjiptianë ndodhen në rrugë duke festuar largimin e Presidentit, Hosni Mubarak, pas plot 30-vitesh në pushtet. Hosni Mubarak, dha sot dorëheqjen nga posti i tij dhe kaloi pushtetin tek forcat e armatosura.

Kthehet gradualisht normaliteti në Egjipt

BBC - 12.02.2011

Pas mëse dy javësh në pështjellim politik që kulmoi të premten me dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak, në Egjipt po bëhen përpjekje për kthimin në një farë normaliteti.

Pas 30- vjetëve, Egjipti “zgjohet” pa Mubarakun

Gazeta Start - 12.02.2011

Teksa Ezani dëgjohej anekënd Kajros mëngjesin e së shtunës, ushtojnë brohoritjet e miliona personave që kaluan natën jashtë duke festuar largimin e Hosni Mubarakut pas 30 vjetëve në pushtet, shkruan AL-Xhazira.

Egjipti do të respektojë “të gjitha traktatet”

Gazeta Start - 12.02.2011

Kajro - Autoritetet ushtarake të Egjiptit kanë rikonfirmuar angazhimin e vendit për të respektuar të gjitha traktatet ndërkombëtare. Shpallja, e cila u lexua nga një oficer i lartë të televizionin shtetëror, rikonfirmon se traktati i paqes ...

Bie faraoni modern

Ina - 12.02.2011

Hosni Mubarak, tanimë është ish-president i Egjiptit, i paluhatshëm në moshën e tij 82 vjeçare dhe që sundoi vendin për 30 vite. Ai dekada të tëra ka arritur që të ngulfat rezistencën islamike dhe gjithnjë ka mbajtur marrëdhënie të mira me ...

Egjiptianët festuan largimin e Mubarakut

Evropaelire - 12.02.2011

Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërisë, korrupsionit dhe shtypjes.

Egjiptianët festuan largimin e Mubarakut

Alsat - 12.02.2011

Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërisë, korrupsionit dhe shtypjes.

Egjipt, vazhdojnë festimet popullore

Top Channel - 12.02.2011

Qindra mijëra njerëz janë duke festuar në Egjipt në rrugët e kryeqytetit Kajro dhe qyteteve të tjera të vendit edhe në mëngjesin e sotëm. Siç raportojnë agjensitë e huaja, pas dorëheqjes së Hosni Mubarak pas 30 vitesh drejtimi të vendit, ...

Egjiptianët festë deri në orët e hershme të mëngjesit

Ina - 12.02.2011

Pas dorëheqjes së presidentit Husni Mubarak egjiptianët festuan githë natën duke kënduar me orë të tëra këngë për fitoren. Shumë vetë marshuan me automjete nëpër rrugë dhe hodhën fishekzjarre.

Njeriu nën hijen e Mubarakut - Roli dhe influenca e Omar Suleimanit

Ina - 12.02.2011

Mubarak mbetet në pushtet por i kalon kompetencat e postit zëvendëspresidentit Omar Suleiman, ish-shefit të shërbimit informativ të vendit. Omar Suleiman, ditëlindja e të cilit jepet herë viti 1934, herë 1935 ose 1936, ka qenë që në fillim ...

Egjiptianët festojnë largimin e ish-presidentit Mubarak

LajmiFundit - 12.02.2011

Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërisë, korrupsionit dhe shtypjes.

Pas rrëzimit të Mubarakut - Palestinezët festojnë, izraelitët stepen

DW - 12.02.2011

Lajmi për dorëheqjen e presidentit egjiptian Husni Mubarak ka shkaktuar reagime të ndryshme në rajonet palestineze dhe në Izrael. Në një kohë që njëra palë feston dhe shpreson, tjetra i trembet prishjes së stabilitetit.

Bajden, vlerëson dorëheqjen e presidentit Mubarak

Shqipmedia - 12.02.2011

Nën presidenti amerikan Xho Bajden tha se dorëheqja e presidentit egjiptian Hosni Mubarak është një moment i rëndësisë së veçantë në histori. Ai i bëri komentet në Kentaki, para fjalimit të pritshëm të presidentit Obama në Uashington.

Nafta u lirua për shkak të dorëheqjes së Mubarakut

Alsat - 12.02.2011

Nafta e papërpunuar dje vonë u lirua në bursat botërore, si reagim i dorëheqjes së presidentit egjiptian Hosni Mubarak, me ç'rast bënë lëshim tensionet rreth çrregullimit të mundshëm në furnizimin e rajonit të Lindjes së Afërt.

Nafta u lirua për shkak të dorëheqjes të Mubarakut

Shqipmedia - 12.02.2011

Nafta e papërpunuar dje vonë u lirua në bursat botërore, si reagim i dorëheqjes së presidentit egjiptian Hosni Mubarak, me ç’rast bënë lëshim tensionet rreth çrregullimit të mundshëm në furnizimin e rajonit të Lindjes së Afërt.

Kinë, Rusi: Egjipti të shmangë dhunën gjatë tranzicionit

Evropaelire - 12.02.2011

Derisa liderët perëndimorë kanë mirëpritur largimin e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, Kina dhe Rusia kanë shprehur shqetësime për vendin më të populluar arab.

Iran: Ikja e Mubarakut, triumf për Lindjen e Mesme

Evropaelire - 12.02.2011

Zyrtarët iranianë thanë se përmbysja e presidentit të Egjiptit, Hosni Mubarak, duhet të shërbejë si paralajmërim për udhëheqësit e tjerë pro-perëndimorë në botën arabe.

Mediat perëndimore përshëndesin largimin e Mubarakut

Evropaelire - 12.02.2011

Mediat perëndimore kanë mirëpritur rënien e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, por kanë shprehur frikën për të ardhmen e paqartë të vendit dhe rajonit.

Egjipt: Gëzim i madh pas largimit të Mubarakut

Evropaelire - 12.02.2011

Egjiptianët hynë në një kaptinë të re të historisë së vendit të tyre, pas përmbysjes së Hosni Mubarakut, i cili me grusht të hekurt e mbajti pushtetin për 30 vjet.

Ushtria i ndalon Mubarak-ut udhëtimet

Top Channel - 12.02.2011

Këshilli i Lartë i Forcave të Armatosura të Egjiptit lajmëroi se presidentit Hosni Mubarak dhe besnikëve të regimit të tij, u është komunikuar se nuk kanë të drejtë të largohen nga vendi.

Egjipt, përpjekje për kthim të normalitetit

Alsat - 12.02.2011

Në Egjipt po bëhen përpjekje për kthimin në një farë normaliteti. Pas një nate të gjatë festimi pas dorëheqjes së Hosni Mubarakut, njerëzit kanë filluar të dalin në punë kurse në rrugët e mbushura me mbeturina po shtohet trafiku.

Egjipt, mbeten në fuqi traktatet ndërkombëtare

Top Channel - 12.02.2011

Autoritetet ushtarake egjiptiane bënë të ditur, gjatë drakes. se janë të vendosur të respektojnë të gjithë traktatet ndërkombëtare të firmosura më parë nga presidenti Hosni Mubarak.

Ushtria e Egjiptit zotohet për demokraci

Evropaelire - 12.02.2011

Udhëheqësia ushtarake e Egjiptit është zotuar se do t’iu përmbahet marrëveshjeve ndërkombëtare dhe se do të hapë rrugën drejt demokracisë , pas rrëzimit të presidentit Mubarak.

Mubarak, ngjitja dhe rënia

Top Channel - 12.02.2011

“Dhuna e solli në pushtet në vendin me të populluar arab dhe protestat e rrezuan”. Stabiliteti ishte parrulla e tij dhe ligji i emergjences, formalizoi ruajtjen e fronit, pergjate 30 viteve ne krye te Egjiptit.

Egjipt, rënia e një qeverie

Top Channel - 12.02.2011

Kronologjia e ngjarjeve që çuan në rrëzimin e qeverisë egjiptjane brenda 18 ditësh, nis në 25 janar. Të frymëzuar nga revolta në Tunizi dhe një faqe në Facebook, njerëzit dolën në rrugët e Egjiptit me thirrjet për një kufi të mandateve të ...

Egjiptianët festuan largimin e Mubarakut

Botasot - 12.02.2011

Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërisë, korrupsionit dhe shtypjes.

Kajro, egjiptianët festojnë largimin e Hosni Mubarak

BalkanWeb - 12.02.2011

KAJRO- Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërisë, korrupsionit dhe shtypjes.

Dorëzohet Mubarak, Bota përshëndet vendimin e tij

Yll Press - 12.02.2011

Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak tërhiqet nga detyra, deklaroi zëvendëspresidenti Omar Suleiman. Suleiman tha se ushtria do të drejtojë momentalisht Egjiptin. Qindra mijëra protestues duke valëvitur flamuj festonin largimin e Mubarakut.

Në Egjipt u dëgjua zëri i popullit

Koha.net - 12.02.2011

Kajro, 12 shkurt - Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës së mbrëmshme largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërisë, korrupsionit dhe ...

Bllokohen pasuritë e Mubarakut në Zvicër

Telegrafi - 12.02.2011

Qeveria zvicerane ka shpallur vendimin për bllokimin e të gjitha pasurive që mund të ketë pasur në Zvicër, ish-presidenti egjiptian, Hosni Mubarak dhe rrethi i tij, ka njoftuar një zëdhënës i qeverisë.

Kinë, Rusi: Egjipti të shmangë dhunën gjatë tranzicionit

Botasot - 12.02.2011

Derisa liderët perëndimorë kanë mirëpritur largimin e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, Kina dhe Rusia kanë shprehur shqetësime për vendin më të populluar arab.

Iran: Ikja e Mubarakut, triumf për Lindjen e Mesme

Botasot - 12.02.2011

Zyrtarët iranianë thanë se përmbysja e presidentit të Egjiptit, Hosni Mubarak, duhet të shërbejë si paralajmërim për udhëheqësit e tjerë pro-perëndimorë në botën arabe.

Mediat perëndimore përshëndesin largimin e Mubarakut

Botasot - 12.02.2011

Mediat perëndimore kanë mirëpritur rënien e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, por kanë shprehur frikën për të ardhmen e paqartë të vendit dhe rajonit.

Kthehet gradualisht normaliteti në Egjipt

Botasot - 12.02.2011

Pas mëse dy javësh në pështjellim politik që kulmoi të premten me dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak, në Egjipt po bëhen përpjekje për kthimin në një farë normaliteti.

Pritet politikë më afirmuese rreth njohjes së Kosovës nga Egjipti

Botasot - 12.02.2011

Tranzicioni i pushtetit që ndodhi pas tridhjetë vjetësh në Egjipt, nga mediat amerikane, si rrjeti CNN, është mbuluar pothuajse 24 orë, duke iu dhënë mbështetje kryengritësve.

Nafta u lirua për shkak të dorëheqjes të Mubarakut

Yll Press - 12.02.2011

Çmimi i naftës amerikane "brent" për dërgesë të afatizuar në mars në bursën e Nju-Jorkut shënoi rënie për 23 cent në 86,50 dollarë për barel, ndërsa nafta evropiane "brent" në bursën e Londrës u lirua për 24 cent në 101,11 dollarë për ...

Dita e parë pa Mubarakun

Yll Press - 12.02.2011

Mubarak është udhëheqësi i dytë arab që përmbyset nga kryengritja popullore brenda një muaji. Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet.

Egjipt: Gëzim i madh pas largimit të Mubarakut

Botasot - 12.02.2011

Egjiptianët hynë në një kaptinë të re të historisë së vendit të tyre, pas përmbysjes së Hosni Mubarakut, i cili me grusht të hekurt e mbajti pushtetin për 30 vjet.

Dorëheqja e Mubarakut zbriti çmimin e naftës

Koha.net - 12.02.2011

Londër, 12 shkurt - Nafta e papërpunuar mbrëmë vonë u lirua në bursat botërore, si reagim pas dorëheqjes së presidentit egjiptian Hosni Mubarak.

Ushtria e Egjiptit zotohet për demokraci

Botasot - 12.02.2011

Udhëheqësia ushtarake e Egjiptit është zotuar se do t’iu përmbahet marrëveshjeve ndërkombëtare dhe se do të hapë rrugën drejt demokracisë, pas rrëzimit të presidentit Mubarak.

Bota reagon ndaj ngjarjeve në Egjipt pas dorëheqjes së z. Mubarak

VOA - 12.02.2011

Edhe udhëheqësit botërorë bënë reagimet e tyre ndaj dorëheqjes së presidentit egjiptian Mubarak dhe kalimit të pushtetit në duart e ushtrisë. Ata kanë bërë thirrje për një kalim të shpejtë të pushtetit në duart e një qeverie demokratike.

Kthehet gradualisht normaliteti në Egjipt

Koha.net - 12.02.2011

Kajro, 12 shkurt - Në komentet e para të hollësishme që prej dorëzimit të drejtimit të premten nga presidenti Mubarak, ushtria egjiptiane ka thënë se angazhohet për t'ia kaluar pushtetin një qeverie civile të dalë nga zgjedhjet, raporton ...

Egjipt: Ushtria do ta drejtojë vendin deri në zgjedhjen e një qeverie të re

VOA - 12.02.2011

Egjiptianët sot kanë vazhduar festimet nëpër rrugë pas dorëheqjes dje të Presidentit Hosni Mubarak, pas 18 ditë protestash me kërkesën për t’i dhënë fund sundimit 30-vjeçar.

Egjipt: Ushtria do ta drejtojë vendin deri në zgjedhjen e një qeverie të re

Botasot - 12.02.2011

Egjiptianët sot kanë vazhduar festimet nëpër rrugë pas dorëheqjes dje të Presidentit Hosni Mubarak, pas 18 ditë protestash me kërkesën për t’i dhënë fund sundimit 30-vjeçar.

SHBA-BE, skeptikë ndaj fjalimit të Mubarakut

Gazeta Start - 11.02.2011

Shteteve e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian theksuan se premtimi i liderit të Egjiptit për të kaluar disa kompetenca tek zv/presidenti çon në dështimin e rrugës konkrete të demokracisë.

Egjipti përgatitet për protesta masive pas xhumasë

Gazeta Start - 11.02.2011

Qindra mijëra protestues pritet të marshojnë në rrugët e Egjiptit sot pas faljes së xhumasë, në kundërshtim të fjalimit sfidues të Presidentit Mubarak, i cili theksoi se nuk do të largohet para shtatorit.

Dhjetra mijëra vetë grumbullohen sërish sot në Kajro

BBC - 11.02.2011

Dhjetra mijëra vetë janë grumbulluar sërish sot në sheshin Tahrir në Kajro, fokusi i demostratave kundër presidentit egjyptian Hosni Mubarak. Protestat janë përhapur nga sheshi, ku demostruesit kanë rrethuar ndërtesën e televizonit ...

Mubarak lë Kajron bashkë me familjen

Gazeta Start - 11.02.2011

Presidenti i rrethuar i Egjiptit, Hosni Mubarak, ka lënë Kajron teksa protestuesit po i bëjnë thirrje ushtrisë të marrë masa për ta larguar atë.

Mubaraku jep dorëheqjen

BBC - 11.02.2011

Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak ka dhënë dorëheqjen, njoftoi zëvendëspresidenti egjiptianOmar Suleiman. Pushteti i tij do të kalojë në duart e këshillit të ushtrisë.

Largohet Mubarak, festë në Egjipt. Obama: U dëgjua zëri i popullit

Shekulli - 12.02.2011

Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërsisë, korrupsionit dhe shtypjes.

... dhe Mubaraku largohet

Gazeta Start - 11.02.2011

Kajro – Hosni Mubarak, President i Egjiptit që prej vitit 1981, dha dorëheqjen nga posti i tij dhe kaloi pushtetin tek forcat e armatosura. Lajmi bëhet i ditur nga Al-Xhazira, e cila citoi zv/Presidentin e Egjiptit, Omar Suleiman, të ketë ...

Liderët botërorë reagojnë pas dorëheqjes së Mubarakut

Gazeta Start - 11.02.2011

18 ditë protesta kanë sjellë largimin e Hosni Mubarak nga posti i Presidentit të Egjiptit pas plot tri dekadash. Zhvillimet dramatike në Egjipt janë ndjekur me kujdes nga liderët e vendeve fqinje dhe të të gjithë botës.

Mubarak: 'Injoroj diktatin nga jashtë'

Alsat - 11.02.2011

Presidenti egjiptian Hosni Mubarak do të qëndrojë në detyrë deri në shtator, kohë kur do të mbahen zgjedhjet presidenciale. Vetëm pas zgjedhjeve ai do të transferojë pushtetin tek “kushdo që do të zgjidhet përmes zgjedhjeve të lira dhe ...

Mubarak delegon pushtetin tek Suleiman

Top Channel - 11.02.2011

Gjatë fjalimit të mbajtur mbrëmjen e së enjtes, presidenti egjiptian Hosni Mubarak njoftoi edhe delegimin e pushtetit të zëvendësi i tij, Omar Suleiman.

Mubarak, njeriu më i pasur në botë?

Idividi - 11.02.2011

Pasuria e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, dhe e familjes së tij (gruas Suzanne dhe fëmijëve Gemal dhe Alaa) mendohet të jetë nga 40 deri në 70 miliardë dollarë. Kjo shumë del nga ekspertët e Lindjes së Mesme.

Nënpresidenti egjiptian deklaroi se po bën gjithçka është e mundur për dorëzim të qetë të pushtetit

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt 2011 (MIA) - Nënpresidenti egjiptian, Omar Sulejman deklaroi se do të bëjë gjithçka është e mundur për dorëzim të qetë të pushtetit.

Mubarak sonte do të japë dorëheqje, sipas En-Bi-Si-së

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 10 shkurt 2011 (MIA) - Presidenti egjiptian Hosni Mubarak do të mund të tërhiqet sonte nga funksioni, njoftoi televizioni amerikan En-Bi-Si, duke iu referuar dy burimeve të pavarura.

Ahmed Shafik: Hosni Mubarak mundet që së shpejti të japë dorëheqje

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 10 shkurt 2011 (MIA) - Presidenti egjiptian Hosni Mubarak së shpejti do të mund të tërhiqet nga funksionin, deklaroi sot për Bi-Bi-Si kryeministri i Egjiptit, Ahmed Shafik, duke shtuar se gjendja në vend së shpejti do të bëhet ...

Mubarak ka shkuar në Sharm el Shejk, kryeministri pohon se Mubaraku është ende në pushtet

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 10 shkurt, 2011 (MIA) - Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak, së bashku me shefin e Shtatmadhorisë së armatës, shkoi për në vendverimin Sharm el Shejk në Detin e Kuq, njoftoi televizioni Al Arabia, transmetuan agjencitë perëndimore.

Mbi një milion demonstrues u tubuan në sheshin "Tahrir" në pritje të dorëheqjes së Mubarakut

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 10 shkurt 2010 (MIA) - Mbi një milion demonstrues u tubuan sonte në sheshin qendror në Kajro "Tahrir" dhe në rrugët përreth në pritje të fjalimit të presidentit Hosni Mubarak.

CIA: Ekziston gjasë e madhe që Mubaraku sonte të tërhiqet nga funksioni

Idividi - 11.02.2011

Uashington, 10 shkurt 2011 (MIA) - Shefi i CIA-s Lion Paneta deklaroi para Kongresit se informatat me të cilat disponon zbulimi amerikan tregojnë se presidenti egjiptian Hosni Mubarak është në rrugë të tërhiqet.

Ushtarët egjiptianë premtuan se do ta mbrojnë popullin dhe synimet e tij

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 10 shkurt 2011 (MIA) - Ushtarët egjiptianë premtuan se do të ndërmarrin masa që ta mbrojnë popullin egjiptian dhe synimet e tij. Pas takimit të Këshillit të lartë të forcave të armatosura zëdhënësi dha deklaratë për televizionin ...

Mubarak ia dorëzon një pjesë të obligimeve nënpresidentit, por mbetet në funksion deri në zgjedhjet në shtator

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt 2011 (MIA) - Presidenti egjiptian Hosni Mubarak do t'ia dorëzojë një pjesë të obligimeve nënpresidentit Omar Sulejman, por do të qëndrojë në detyrë deri në shtator, kohë kur do të mbahen zgjedhjet presidenciale.

Armata egjiptiane do të intervenojë nëse protestuesit nuk e pranojnë planin për transferimin e pushtetit

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 10 shkurt 2011 (MIA) - Armata e Egjiptit do të intervenojë nëse protestuesit refuzojnë ta pranojnë planin për transferimin e pushtetit nga presidenti Hosni Mubarak te zëvendësi i tij Omar Sulejman, transmetuan mediat britanike, duke ...

SHBA, paketë financiare për opozitën egjiptiane

Top Channel - 11.02.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të mbështesin fuqimisht një nga grupimet e opozitës, në mënyrë që të sigurojnë se Egjipti do të mbetet në sferën e tyre të ndikimit edhe pas largimit të Hosni Mubarak-ut.

Egjipt: Priten protesta të mëdha

Ina - 11.02.2011

Protestuesit në Egjipt kanë premtuar të dalin sot në numër më të madh, pasi presidenti Hosni Mubarak refuzoi të largohet menjëherë. Protestuesit u zotuan për marsh masovik drejt pallatit presidencial një ditë pasi Mubaraku ofroi ndryshime ...

Egjipt, tensioni në maksimum

Top Channel - 11.02.2011

Tensioni është në rritje në rrugët e kryeqytetit egjiptian të Kajros, pas deklaratës së mbrëmshme të presidentit Hosni Mubarak, në të cilën ai shprehu vullnetin për të qëndruar në pushtet deri në zgjedhjet e shtatorit.

Reagimi i Gjermanisë: zhgënjim dhe shqetësim pas fjalimit të Mubarakut

DW - 11.02.2011

Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle u shpreh i zhgënjyer nga fjalimi i Mubarakut në televizion. Fjalimi nuk hapi perspektiva të reja dhe nuk ishte hapi i shpresuar përpara, tha Westerwelle.

Izraeli: Mubarak kërkon të largohet me nder

Top Channel - 11.02.2011

Një ish-Ministër i kabinetit izraelit deklaroi mëngjesin e sotëm se presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, është i vendosur që të largohet me nder pas 30 vitesh drejtimi të vendit.

Eshton: Egjipti të formojë qeveri të re

Evropaelire - 11.02.2011

Fjalimi i presidentit Hosni Mubarak nuk hapi rrugë për reforma të shpejta e të thella në Egjipt, deklaroi shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton.

Eshton: 'Egjipti të formojë qeveri të re'

Alsat - 11.02.2011

Fjalimi i presidentit Hosni Mubarak nuk hapi rrugë për reforma të shpejta e të thella në Egjipt, deklaroi shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton.

Ushtria mbështet planin e Mubarakut

Evropaelire - 11.02.2011

Armata e Egjiptit e ka mbështetur planin e presidentit Hosni Mubarak për bartje të pushtetit. Në deklaratën në televizionin shtetëror, Këshilli i Lartë i ushtrisë tha se e mbështet kalimin e një pjese të kompetencave nga Mubaraku te ...

SHBA dhe Evropa të zhgënjyera thellë nga fjalimi i Mubarakut

DW - 11.02.2011

Pritje e tensionuar për atë çfarë do të ndodhë sot në Egjipt - kjo është atmosfera përreth globit. Shumëkush, edhe presidenti i SHBA-së Barack Obama, prisnin që Mubarak të shpallte dorëheqjen.

Mubarak tallet me popullin - Presidenti egjiptian refuzon të japë dorëheqjen

DW - 11.02.2011

Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak kundërshton edhe më tej të japë dorëheqjen. Kështu ai po kthehet vetë në një rrezik për sigurinë, mendon në komentin e tij Rainer Sollich.

Egjipt, ushtria kërkon shpërndarjen e turmave

Top Channel - 11.02.2011

Këshilli i Lartë Ushtarak në Egjipt njoftoi pak më parë për heqjen e gjendjes 30-vjeçare të statusit të emergjencës, sapo situata aktuale të përfundojë.

Eshton: Egjipti të formojë qeveri të re

LajmiFundit - 11.02.2011

Fjalimi i presidentit Hosni Mubarak nuk hapi rrugë për reforma të shpejta e të thella në Egjipt, deklaroi shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton.

Baradej: Egjipti do të shpërthejë, ushtria le ta shpëtojë shtetin

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt 2011 (MIA) - Egjipti do të shpërthejë. Tani ushtria duhet ta shpëtojë shtetin, tha mes Tuiterit opozicioneri egjiptian Mohamed el Baradej pas fjalimi të Mubarakut deri te kombi në të cilin tha se jep një pjesë të ...

Pas fjalimit të Mubarakut tensionimet në Kajro u shtuan, opozita organizon protesta para rezidencës presidenciale

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt 2011 (MIA) - Tensionimet në Kajro, në mënyrë drastike u shtuan pas fjalimit televiziv të presidentit egjiptian Hosni Mubarak drejtuar kombit.

Protestues të zemëruar në Egjipt paralajmërojnë protesta të mëdha

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt 2011 (MIA) - Egjiptianë, të zemëruar nga refuzimi i presidentit Hosni Mubarak që të japë dorëheqje, për sot paralajmërojnë protesta të mëdha. Është e mundur të ketë demonstrata afër pallatit presidencial.

Ushtria e mbështet Mubarakun, paralajmëroi pezullimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt 2011 (MIA) - Ushtria egjiptiane e mbështeti, në takimin e mbajtur në mëngjes, vendimin e peresidentit Hosni Mubarakut që të mbetet në pushtet deri në skadimin e mandatit në shtator, por një pjesë të kompetencave t'i ...

Njeriu nën hijen e Mubarakut - Roli dhe influenca e Omar Suleimanit

DW - 11.02.2011

Mubarak mbetet në pushtet por i kalon kompetencat e postit zëvendëspresidentit Omar Suleiman, ish-shefit të shërbimit informativ të vendit. Omar Suleiman, ditëlindja e të cilit jepet herë viti 1934, herë 1935 ose 1936, ka qenë që në fillim ...

"Al Arabia": Mubarak u largua nga Kajro

Alsat - 11.02.2011

Televizioni "Al Arabia" publikoi se presidenti egjiptian Hosni Mubarak dhe familja e tij u larguan nga Kajro. Ata u larguan në drejtim të panjohur nga baza ushtarake në periferinë e kryeqytetit egjiptian.

"Al Arabia": Mubarak u largua nga Kajro

Idividi - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt 2011 (MIA) - Televizioni "Al Arabia" publikoi se presidenti egjiptian Hosni Mubarak dhe familja e tij u larguan nga Kajro. Ata u larguan në drejtim të panjohur nga baza ushtarake në periferinë e kryeqytetit egjiptian.

Mubarak largohet nga Kajro?

Evropaelire - 11.02.2011

Dhjetëra-mijëra persona janë tubuar para ndërtesës së televizionit shtetëror të Egjiptit dhe pallatit presidencial në Kajro, derisa raportohet se presidenti Hosni Mubarak është larguar nga kryeqyteti.

Frikë për shkallëzim të dhunës

Koha e Re - 11.02.2011

Disa protestues ka edhe jashtë Pallatit presidencial në periferi të Kajros. Grevat e përhapura nga punonjësit mund të përhapen. Ministri i Financave, Sami Radvan, i tha BBC se gjendja aktuale nuk mund të vazhdoj më dhe një deklaratë pritet ...

Largohet Mubaraku

Evropaelire - 11.02.2011

Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak tërhiqet nga detyra, deklaroi zëvendëspresidenti Omar Sulejman. Sulejman tha se ushtria do të drejtojë momentalisht Egjiptin. Qindra mijëra protestues duke valëvitur flamuj festonin largimin e Mubarakut.

Largohet Hosni Mubarak

Alsat - 11.02.2011

Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak tërhiqet nga detyra, deklaroi zëvendëspresidenti Omar Sulejman.Sulejman tha se ushtria do të drejtojë momentalisht Egjiptin. Qindra mijëra protestues duke valëvitur flamuj festonin largimin e Mubarakut.

Mubaraku ikën, ushtria merr kontrollin

Evropaelire - 11.02.2011

Zëvendëspresidenti i Egjiptit Omar Sulejman, tha se presidenti Hosni Mubarak është tërhequr nga detyra duke ia dorëzuar pushtetin ushtrisë. Deklarata e Omarit e bërë në televizionin shtetëror po shoqërohet me thirrje gëzimi në rrugët e ...

Egjipt, dorëhiqet Hosni Mubarak

Top Channel - 11.02.2011

Pas 18 ditë protestash në vend, jep dorëheqjen presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëspresidenti egjiptian, Omar Suleiman në një dalje në televizion.

Egjipt, jep dorëheqjen presidenti Mubarak

LajmiFundit - 11.02.2011

Zëvendëspresidenti egjiptian, Omar Suleiman në një deklaratë në televizionin shtetëror, deklaroi sot se presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak ka dhënë dorëheqjen.

Egjipt, dorëhiqet Hosni Mubarak – VIDEO

Shqipmedia - 11.02.2011

Jep dorëheqjen presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëspresidenti egjiptian, Omar Suleiman në televizionin shtetëror.

Eshton: Mubaraku ka dëgjuar zërin e popullit

Evropaelire - 11.02.2011

Bashkimi Evropian ka mbështetur kurajën e protestuesve pro-perëndimorë, të cilët detyruan presidentin egjiptian, Hosni Mubarak, të tërhiqet nga posti.

Presidenti egjiptian Mubarak largohet nga Kajro

DW - 11.02.2011

I ndodhur përballë protestave të mëdha dhe të vazhdueshme, presidenti egjiptian Husni Mubarak është larguar nga pallati presidencial i kryeqytetit. Kjo u bë e njohur zyrtarisht në Kajro.

Egjipt, dorëhiqet Hosni Mubarak

Lajm - 11.02.2011

Pas 18 ditë protestash në vend, jep dorëheqjen presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëspresidenti egjiptian, Omar Suleiman në një dalje në televizion.

Obama: Në Egjipt u dëgjua zëri i popullit

Evropaelire - 12.02.2011

Egjiptianët kanë festuar gjatë gjithë natës largimin e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetësh në pushtet. Presidenti 82-vjeçar dha dorëheqje pas 18 ditësh protesta kundër varfërsisë, korrupsionit dhe shtypjes.

Merkel: Largimi i Mubarakut, moment historik

Evropaelire - 11.02.2011

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është shprehur shumë e kënaqur nga largimi i presidentit egjiptian, Hosni Mubarak. "Jemi dëshmitarë të një momenti historik të ndryshimeve", u tha Merkel gazetarëve në Bruksel.

Bajden: Egjipti të shkojë drejt demokracisë

Evropaelire - 11.02.2011

Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, e ka vlerësuar si ditë historike për popullin egjiptian largimin e presidentit Hosni Mubarak. Ai tha se dorëheqja e tij duhet të çojë Egjiptin në rrugën e demokracisë.

Egjipt, Ashton: U dëgjua zëri i popullit

Top Channel - 11.02.2011

“U dëgjua zëri i popullit egjiptian. Dorëheqja e Mubarak i hap rrugën reformave më të shpejta dhe më të thella”. Kështu është shprehur përfaqësuesja e lartë e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton.

Revolucion historik në Egjipt

DW - 11.02.2011

Presidenti i Egjiptit Husni Mubarak u tërhoq pas më shumë se tri dekadash në pushtet. Tani Evropa duhet t'u qëndrojë pranë egjiptianëve ... Më në fund! Egjipti është i lirë! Kështu thërrasin protestuesit në Kajro dhe në mbarë Egjiptin.

Kameron: Egjipti të lëvizë drejt shtetit demokratik

Evropaelire - 11.02.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, tha se Egjipti duhet "të lëvizë në drejtim të shtetit civil dhe demokratik", pas dorëheqjes së presidentit Hosni Mubarak.

Dorëhiqet Hosni Mubaraki, qytetarët festojnë

Koha e Re - 11.02.2011

Jep dorëheqjen presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëspresidenti egjiptian, Omar Suleiman në televizionin shtetëror.

Presidenti Mubarak refuzon te largohet nga pushteti

VOA - 11.02.2011

Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak sfidoi kërkesat e qindra mijëra protestuesve që bëjnë thirrje për dorëheqjen e tij të menjëherëshme pas 30 vjetësh në pushtet, duke thënë në një fjalim televiziv dje vonë se do t’i delegonte më shumë ...

ElBaradei: Egjipti mund të shpërthejë

Botasot - 11.02.2011

Armata e Egjiptit e ka mbështetur planin e presidentit Hosni Mubarak për bartje të pushtetit. Në deklaratën në televizionin shtetëror, Këshilli i Lartë i ushtrisë tha se e mbështet kalimin e një pjese të kompetencave nga Mubaraku te ...

Priten protesta të mëdha në Egjipt

Telegrafi - 11.02.2011

Protestuesit në Egjipt kanë premtuar të dalin të premten në numër më të madh, pasi presidenti Hosni Mubarak refuzoi të largohet menjëherë. Protestuesit u zotuan për marsh masovik drejt pallatit presidencial një ditë pasi Mubaraku ofroi ...

Mubarak refuzon të largohet nga pushteti

Botasot - 11.02.2011

Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak sfidoi kërkesat e qindra mijëra protestuesve që bëjnë thirrje për dorëheqjen e tij të menjëherëshme pas 30 vjetësh në pushtet, duke thënë në një fjalim televiziv dje vonë se do t’i delegonte më shumë ...

Ushtria mbështet planin e Mubarakut

Botasot - 11.02.2011

Armata e Egjiptit e ka mbështetur planin e presidentit Hosni Mubarak për bartje të pushtetit. Në deklaratën në televizionin shtetëror, Këshilli i Lartë i ushtrisë tha se e mbështet kalimin e një pjese të kompetencave nga Mubaraku te ...

Eshton: Egjipti të formojë qeveri të re

Botasot - 11.02.2011

Fjalimi i presidentit Hosni Mubarak nuk hapi rrugë për reforma të shpejta e të thella në Egjipt, deklaroi shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton.

SHBA dhe Evropa të zhgënjyera thellë nga fjalimi i Mubarakut

Botasot - 11.02.2011

Në Uashington zhgënjimi është veçanërisht i madh që regjimi në Egjipt është i gatshëm vetëm për ndryshime kozmetike. Presidenti i SHBA-së Barack Obama deklaroi qysh në mbrëmje me shkrim se udhëheqja egjiptiane duhet të bëjë hapa të qartë ...

Egjipt: Priten sot protesta të mëdha

Yll Press - 11.02.2011

Protestuesit u zotuan për marsh masovik drejt pallatit presidencial një ditë pasi Mubaraku ofroi ndryshime kushtetuese, dhe ia kaloi një pjesë të kompetencave nënpresidentit Omar Sulejman.

SHBA dhe Evropa të zhgënjyera thellë nga fjalimi i Mubarakut

Yll Press - 11.02.2011

Në Uashington zhgënjimi është veçanërisht i madh që regjimi në Egjipt është i gatshëm vetëm për ndryshime kozmetike. Presidenti i SHBA-së Barack Obama deklaroi qysh në mbrëmje me shkrim se udhëheqja egjiptiane duhet të bëjë hapa të qartë ...

Mubarak largohet nga Kajro?

Botasot - 11.02.2011

Dhjetëra-mijëra persona janë tubuar para ndërtesës së televizionit shtetëror të Egjiptit dhe pallatit presidencial në Kajro, derisa raportohet se presidenti Hosni Mubarak është larguar nga kryeqyteti.

Mubarak u largua nga Kajro

Yll Press - 11.02.2011

Televizioni nuk citoi burimin e këtij informacioni. Njoftimi paraprak i "Al Arabisë" që shumë shpejt u korrigjua, ishte se "Mubaraku u largua nga vendi" Televizioni "Al Arabia" publikoi se presidenti egjiptian Hosni Mubarak dhe familja e ...

Largohet Mubaraku

Telegrafi - 11.02.2011

Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, është tërhequr nga detyra, deklaroi të premten zëvendëspresidenti i Egjiptit, Omar Sulejman. Më herët, gjatë ditës, Mubarak ishte larguar nga Kajro dhe shkoi në pikën turistike Sharm-el-Sheikh në Detin ...

Mubarak dha dorëheqje, braktisi Kajron

Koha.net - 11.02.2011

Kajro, 11 shkurt – Disa orë pasi deklaroi publikisht se nuk do të largohej nga pushteti deri në zgjedhjet presidenciale të shtatorit, edhe pse populli i tij u ngrit për 17 ditë të tëra në protesta të fuqishme për ta rrëzuar sundimin e tij ...

Largohet Mubaraku

Botasot - 11.02.2011

Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak tërhiqet nga detyra, deklaroi zëvendëspresidenti Omar Sulejman. Sulejman tha se ushtria do të drejtojë momentalisht Egjiptin. Qindra mijëra protestues duke valëvitur flamuj festonin largimin e Mubarakut.

Jep dorëheqjen Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak

VOA - 11.02.2011

Presidenti Egjiptian Hosni Mubarak ka dhënë dorëheqjen pas 18 ditë protestash masive nga demonstrues që kërkonin t’i jepej fund regjimit 30-vjeçar.

Egjipt: Largohet presidenti Mubarak

Botasot - 11.02.2011

Zëvendëspresidenti i Egjiptit Omar Sulejman, tha se presidenti Hosni Mubarak është tërhequr nga detyra duke ia dorëzuar pushtetin ushtrisë. Deklarata e Omarit e bërë në televizionin shtetëror po shoqërohet me thirrje gëzimi në rrugët e ...

Eshton: Mubaraku ka dëgjuar zërin e popullit

Botasot - 11.02.2011

Bashkimi Evropian ka mbështetur kurajën e protestuesve pro-perëndimorë, të cilët detyruan presidentin egjiptian, Hosni Mubarak, të tërhiqet nga posti.

Dorëheqja e Mubarak Ashton: I hap rrugë reformave

BalkanWeb - 11.02.2011

BRUKSEL- Shefja e diplomacisë evropiane Catherine Ashton përshëndeti sot dorëheqjen e presidentit egjiptian Hosni Mubarak i cili dëgjoi zërin e popullit egjiptian dhe në këtë mënyrë u hapi rrugën reformave më të shpejta dhe më të thella.

Ashton: Mubarak dëgjoi zërin e popullit

Telegrafi - 11.02.2011

Bashkimi Evropian (BE) ka mbështetur kurajën e protestuesve pro-perëndimorë, të cilët detyruan presidentin egjiptian, Hosni Mubarak, të tërhiqet nga posti i presidentit.

Merkel: Largimi i Mubarakut, moment historik

Botasot - 11.02.2011

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është shprehur shumë e kënaqur nga largimi i presidentit egjiptian, Hosni Mubarak. "Jemi dëshmitarë të një momenti historik të ndryshimeve", u tha Merkel gazetarëve në Bruksel.

Merkel: Largimi i Mubarakut, moment historik

Telegrafi - 11.02.2011

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është shprehur shumë e kënaqur nga largimi i presidentit egjiptian, Hosni Mubarak. “Jemi dëshmitarë të një momenti historik të ndryshimeve”, tha Merkel në Bruksel.

Mubaraku ikën, ushtria merr drejtimin

Botasot - 11.02.2011

Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, dha dorëheqjen dhe zyra e tij kërkoi nga ushtria që të marrë në dorë drejtimin e vendit. Lajmi u bë i ditur përmes një deklarate të shkurtër nga zëvendëspresidenti Omar Sulejman.

Bajden: Egjipti të shkojë drejt demokracisë

Botasot - 11.02.2011

Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, e ka vlerësuar si ditë historike për popullin egjiptian largimin e presidentit Hosni Mubarak. Ai tha se dorëheqja e tij duhet të çojë Egjiptin në rrugën e demokracisë.

Biden: Egjipti të shkojë rrugës së demokracisë

Telegrafi - 11.02.2011

Nënpresidenti amerikan, Joe Biden, e ka vlerësuar si ditë historike për popullin egjiptian largimin nga posti te presidentit Hosni Mubarak. Ai tha se dorëheqja e tij duhet të çojë Egjiptin në rrugën e demokracisë.

Kameron: Egjipti të lëvizë drejt shtetit demokratik

Botasot - 11.02.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, tha se Egjipti duhet "të lëvizë në drejtim të shtetit civil dhe demokratik", pas dorëheqjes së presidentit Hosni Mubarak.

Vendet nga e gjithë botën mirëpresin dorëheqjen e presidentit egjiptian

VOA - 11.02.2011

Vendet në gjithë botën e mirëpritën dorëheqjen e presidentit egjiptian Hosni Mubarak, pas disa javëve presioni ndaj tij për reforma të menjëhershme. Në Lindjen e Mesme, palestinezët në Gaza festonin dorëheqjen e Mubarakut.

Egjipti të lëvizë drejt shtetit demokratik

Telegrafi - 11.02.2011

Kryeministri britanik, David Cameron, tha se Egjipti duhet të lëvizë në drejtim të shtetit civil dhe demokratik, pas dorëheqjes së presidentit Hosni Mubarak.

Egjipt, jep dorëheqjen presidenti Mubarak shteti në dorë të ushtrisë

BalkanWeb - 11.02.2011

KAJRO- Pas 18 ditë protestash të pandalshme Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak ka dhënë dorëheqjen. Lajmi është konfirmuar nga zëvendëspresidenti egjiptian Omar Suleiman në televizionin shtetëror të Egjiptit.

Sauditët kundër poshtërimit të Mubarakut nga Amerikanët

BBC - 10.02.2011

Gazeta The Times sot në faqe të parë, shkruan "Sauditët i thanë Obamës të mos e poshtërojnë Mubarakun". Sipas gazetes, Arabia Saudite ka kërcënuar të ndihmojë financiarisht Presidentin Mubarak, nëse Shtëpia e Bardhë do të tentojë të bëjë ...

Ministri egjiptian i Punëve të Jashtme kritikon SHBA-të

Gazeta Start - 10.02.2011

Ministri egjiptian i Punëve të Jashtme refuzoi thirrjet e Uashingtonit për të përshpejtuar ritmin e reformave politike. Duke kundërshtuar kërkesën amerikane për të hequr gjendjen e jashtëzakonshme, prej 30-vitesh në fuqi në Egjipt, Ahmed ...

Protesta të reja në Kajro

BBC - 10.02.2011

Turma të mëdha të protestuesve janë mbledhur sërish në kryeqytetin egjiptian, Kajro, duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Mubarak, ndërkohë që kanë filluar të përhapen edhe trazirat industriale.

Egjipt, Mubarak në prag të dorëheqjes

Gazeta Start - 10.02.2011

Zyrtarë të partisë në pushtet pohojnë se Presidenti i Egjiptit mund të përmbushë kërkesat e protestuesve, teksa ushtria vijon të monitorojë situatën.

Mubarak refuzon të dorëhiqet: Do të qëndroj deri në shtator

Shekulli - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak ka këmbëngulur se nuk do të tërhiqet deri në shtator, kohe kur do te mbahen zgjedhjet e rradhes presidenciale.

Mubaraku sfidon “diktatin e jashtëm”, refuzon të japë dorëheqjen

Gazeta Start - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, theksoi se do të qendrojë në postin e tij dhe do të transferojë pushtetin pas zgjedhjeve presidenciale të shtatorit.

SHBA: Egjipti dështoi t'i plotësojë kërkesat e protestuesve

Evropaelire - 10.02.2011

Shtetet e Bashkuara e kanë rritur trysninë ndaj Egjiptit për t'i përshpejtuar ndryshimet politike. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Robert Gibs tha se Uashingtoni po pret hapa "realë dhe konkretë" për ta transferuar pushtetin nga 82 vjeçari ...

SHBA kritikon qeverinë egjiptiane

Top Channel - 10.02.2011

Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar qeverinë e sapoformuar egjiptiane se nuk po bën aq sa duhet për të ndërmarrë reformat e demokratizimit. Kjo sipas Shtëpisë së Bardhë vërtetohet nga rrugët e sheshet e Kajros që vazhdojnë të mbeten plot me ...

Egjipti kundër SHBA-së

Top Channel - 10.02.2011

Diplomacia egjiptiane ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së zv/presidentit amerikan, Xho Bajden për ndryshimin e ligjeve të emergjencës. Ministri i Jashtëm egjiptian, Gheit ka kritikuar deklaratën e Bajden duke u shprehur se në këto momente ...

SHBA, Egjipti dështoi t'i plotësojë kërkesat e protestuesve

Alsat - 10.02.2011

Shtetet e Bashkuara e kanë rritur trysninë ndaj Egjiptit për t'i përshpejtuar ndryshimet politike.Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Robert Gibs tha se Uashingtoni po pret hapa "realë dhe konkretë" për ta transferuar pushtetin nga 82 vjeçari ...

SHBA: Qeveria egjiptiane nuk ka bërë ndryshime as minimale politike

Idividi - 10.02.2011

Uashngton, 10 shkurt 2011 (MIA)- Shtetet e Bashkuara e kanë rritur trysninë ndaj Egjiptit për t'i përshpejtuar ndryshimet politike. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Robert Gibs tha se Uashingtoni po pret hapa "realë dhe konkretë" për ta ...

SHBA: Egjipti dështoi t'i plotësojë kërkesat e protestuesve

Ina - 10.02.2011

Shtetet e Bashkuara e kanë rritur trysninë ndaj Egjiptit për t'i përshpejtuar ndryshimet politike. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Robert Gibs tha se Uashingtoni po pret hapa "realë dhe konkretë" për ta transferuar pushtetin nga 82 vjeçari ...

Izraeli në NATO? - Nga Die Welt

Ina - 10.02.2011

Si një shtet demokratik, Izraeli e ka vendin në aleancën Perëndimore. Kjo për arsye të mbrojtjes së atyre vlerave, të cilat tani po bëhen gjithnjë e më të popullarizuara edhe në botën arabe Kush ka besuar deri para disa javësh, se ...

Ministri egjiptian i Kulturës dha dorëheqje

Idividi - 10.02.2011

Kajro, 10 shkurt 2011 (MIA) - Ministri egjiptian i Kulturës, Gaber Asfur u largua nga qeveria e përbërë nga presidenti Hosni Mubarak për shkak të mospajtimeve.

Zgjerohen protestat në Egjipt

Evropaelire - 10.02.2011

Shoferët e autobusave dhe punëtorët e transportit publik në Kajro i janë bashkangjitur sot mijëra punonjësve të sektorit shtetëror që janë hedhur në grevë për të protestuar kundër vështirësive ekonomike.

Egjipt, 16 ditë protestë

Top Channel - 10.02.2011

Mijëra protestues në Egjipt e kaluan natën në sheshin Tahrir duke vendosur pranë tankeve aty, tenda e kuverta. Me të gdhirë dita e sotme, manifestimet nisën sërish, duke bërë që protesta kundër presidentit Hosni Mubarak të hyjë kështu në ...

Egjipti kritikon thirrjet për ndryshime

Evropaelire - 10.02.2011

Protestuesit antiqeveritarë në Egjipt vazhdojnë t’i bëjnë trysni regjimit të presidentit Hosni Mubarak duke i zgjeruar demonstratat e tyre në Kajro, me shpresë që të premten t’i përhapin në tërë vendin.

SHBA të kushtëzojë ndihmat për Egjiptin

Koha e Re - 10.02.2011

Shumë prej ligjvënësve në seancën dëgjimore lavdëruan egjiptianët që kanë dalë në rrugë për të kërkuar ndryshime demokratike dhe që Presidenti egjiptian Hosni Mubarak të japë dorëheqjen Komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve për Çështjet e ...

Ushtria egjiptiane ka "arrestuar dhe torturuar" pjesëmarrës në demonstratat kundër Mubarakut

Idividi - 10.02.2011

Londër, 10 shkurt 2010 (MIA) - Ushtria egjiptiane, që prej fillimit të protestave kundër pushtetit të presidentit Hosni Mubarak ka "arrestuar demonstrantë dhe i ka torturuar", njoftojnë mediat britanike, duke iu referuar deklaratave dhe ...

Egjipt, mjekët i bashkohen protestave

Top Channel - 10.02.2011

Mjekët dhe punonëjsit e tjerë spitalorë i janë bashkuar protestave antiqeveritare në Egjipt, të cilat vazhdojnë në javën e tretë të tyre. Sipas agjensive të huaja të lajmeve, spitali kryesor i Kajros u mbyll nga një grevë dhe më shumë se 3 ...

Në Egjipt protestat po përhapen edhe përkundër kërcënimeve të Qeverisë

Idividi - 10.02.2011

Kajro, 10 shkurt 2011 (MIA) - Mbi një mijë demonstrues të rinj iu bashkangjitën sot protestave kundër presidentit Hosni Mubarak edhe përkundër kërcënimve të Qeverisë se do t'i shpërndajë.

Maqedoni-Egjipt, vazhdon biznesi

Alsat - 10.02.2011

Regjimi i presidentit ende aktual të Egjiptit Hosni Mubarak, bëri shumë për zhvillimin ekonomik të vendit të tij por edhe për thithjen e investimeve të huaja.

Egjipt, Mubarak pranë dorëheqjes

Top Channel - 10.02.2011

Një antar i lartë i partisë në pushtet në Egjipt deklaroi, gjatë pasdites në BBC, se ka shpresa se presidenti Hosni Mubarak do të transferojë pushtetin e tij tek zëvendësi Omar Suleiman.

Mubaraku largohet sonte?

Evropaelire - 10.02.2011

Ushtria egjiptiane deklaroi se "do të marrë të gjitha hapat e nevojshme për të mbrojtur kombin dhe për të mbështetur kërkesat legjitime të popullit". Nuk është bërë e qartë se për çfarë masash konkrete bëhej fjalë.

Egjipt, BBC: Mubarak mund të japë dorëheqjen sonte

LajmiFundit - 10.02.2011

Një anëtar i qeverisë së Egjiptit ka deklaruar për BBC se shpreson që Presidenti, Hosni Mubarak do të kaloi pushtetin e tij tek zëvendëspresidenti, Omar Suleiman.

Shefi i CIA-s paralajmëron largimin e sotëm të Mubarakut

Evropaelire - 10.02.2011

Televizioni shtetëror egjiptian raporton se presidenti Mubarak do t'i drejtohet mbrëmjen e sotme kombit nga pallati presidencial në Kajro. Lajmi vjen në kohën kur ushtria egjiptiane ka deklaruar se do të jetë në mbrojtje të kombit dhe ka ...

Shefi i CIA paralajmëron dorëheqjen e presidentit të Egjiptit!

LajmiFundit - 10.02.2011

Televizioni shtetëror egjiptian raporton se presidenti Mubarak do t'i drejtohet mbrëmjen e sotme kombit nga pallati presidencial në Kajro. Lajmi vjen në kohën kur ushtria egjiptiane ka deklaruar se do të jetë në mbrojtje të kombit dhe ka ...

CIA: Mubaraku largohet sonte?

Shqipmedia - 10.02.2011

Televizioni shtetëror egjiptian raporton se presidenti Mubarak do t’i drejtohet mbrëmjen e sotme kombit nga pallati presidencial në Kajro. Lajmi vjen në kohën kur ushtria egjiptiane ka deklaruar se do të jetë në mbrojtje të kombit dhe ka ...

Shefi i CIA-s paralajmëron largimin e sotëm të Mubarakut

Alsat - 10.02.2011

Televizioni shtetëror egjiptian raporton se presidenti Mubarak do t'i drejtohet mbrëmjen e sotme kombit nga pallati presidencial në Kajro.Lajmi vjen në kohën kur ushtria egjiptiane ka deklaruar se do të jetë në mbrojtje të kombit dhe ka ...

Mubaraku takohet me Sulejmanin, paqartësia vazhdon

Evropaelire - 10.02.2011

Presidenti Hosni Mubarak po takohet me zëvendëspresidentin Omar Sulejman në këto momente, raporton televizioni shtetëror i Egjiptit. Mijëra protestues të rinjë janë shtuar në sheshin Tahrir në pritje të fjalimit të paralajmëruar të ...

Egjipt, Mubarak ka lënë Kajron

Top Channel - 10.02.2011

Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak është larguar tashmë nga Kajroja për në Sharm el Sheikh, së bashku me kreun e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë.

Egjipt: Ushtria e gatshme të ndërhyjë

Evropaelire - 10.02.2011

Ushtria në Egjipt do të veprojë nëse protestuesit refuzojnë planin për transferimin e pushtetit nga presidenti Mubarak tek zëvendëspresidenti Omar Sulejman.

Egjipt, ushtria përgatitet të ndërhyjë kundër protestuesve

LajmiFundit - 10.02.2011

Ushtria në Egjipt do të veprojë nëse protestuesit refuzojnë planin për transferimin e pushtetit nga presidenti Mubarak tek zëvendëspresidenti Omar Sulejman.

Egjipt: Priten protesta të mëdha

Evropaelire - 11.02.2011

Protestuesit në Egjipt kanë premtuar të dalin sot në numër më të madh, pasi presidenti Hosni Mubarak refuzoi të largohet menjëherë. Protestuesit u zotuan për marsh masovik drejt pallatit presidencial një ditë pasi Mubaraku ofroi ndryshime ...

Egjipt, Mubarak i drejtohet popullit: Të fillojë transferimi i pushtetit

LajmiFundit - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, i është drejtuar kombit me një fjalim ku tha se mund te fillojë transferimi paqësor i pushtetit, gjatë së cilit parashikohet që ai të japë dorëheqjen.

Mubarak: Injoroj diktatin nga jashtë

Evropaelire - 10.02.2011

Presidenti egjiptian Hosni Mubarak do të qëndrojë në detyrë deri në shtator, kohë kur do të mbahen zgjedhjet presidenciale. Vetëm pas zgjedhjeve ai do të transferojë pushtetin tek “kushdo që do të zgjidhet përmes zgjedhjeve të lira dhe ...

( Plotësuar ) Mubaraku nuk largohet

Shqipmedia - 10.02.2011

Presidenti egjiptian Hosni Mubarak do të qëndrojë në detyrë deri në shtator, kohë kur do të mbahen zgjedhjet presidenciale. Vetëm pas zgjedhjeve ai do të transferojë pushtetin tek “kushdo që do të zgjidhet përmes zgjedhjeve të lira dhe ...

Egjipt, frikë për grusht shteti

Top Channel - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, do t’i adresohet kombit në një fjalim që pritet të ndodhë nga minuta në minutë, gjatë së cilit parashikohet që ai të japë dorëheqjen.

Egjipt, Mubarak refuzon të dorëhiqet

Top Channel - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, sapo deklaroi se nuk ka ndërmend të dorëhiqet, duke ngjallur protesta të menjëhershme dhe ilaritet mes turmës prej dhjetëra mijëra egjiptianësh të mbledhur në qendër të Kajros, për të festuar largimin ...

Protestuesit kundër Mubarak: Ik!

Top Channel - 10.02.2011

Mijëra protestues egjiptianë të mbledhur në rrugët e Kajros, u shprehen të zhgënjyer nga deklarata e presidentit Mubarak i cili tha se nuk do të japë dorëheqjen deri në zgjedhjet e shtatorit, zgjedhje në të cilat ai ka rikonfirmuar se nuk ...

Mubaraku nuk tërhiqet

Koha e Re - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit Husni Mubarak vazhdon të mos heqë dorë nga pushteti: Në një fjalim në televizioni ai refuzoi tërheqjen e menjëhershme, por ia ka kaluar kompetencat zëvendësit të tij Omar Suleiman.

Mubaraku nuk tërhiqet - Demonstruesit zhgënjehen

DW - 10.02.2011

Në një fjalim në televizion presidenti i Egjiptit refuzoi tërheqjen e menjëhershme. Presidenti i Egjiptit Husni Mubarak vazhdon të mos heqë dorë nga pushteti: Në një fjalim në televizioni ai refuzoi tërheqjen e menjëhershme, por ia ka ...

Egjipt, Mubarak refuzon të dorëhiqet

Lajm - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, sapo deklaroi se nuk ka ndërmend të dorëhiqet, duke ngjallur protesta të menjëhershme dhe ilaritet mes turmës prej dhjetëra mijëra egjiptianësh të mbledhur në qendër të Kajros, për të festuar largimin ...

Izraeli përcjell me shqetësim kryengritjen në Egjipt dhe protestat në vendet e tjera arabe

VOA - 10.02.2011

Qeveria izraelite po përcjell trazirat e dhunshme në Egjipt dhe protestat në vendet e tjera arabe me shqetësimin kryesor se në Kajro mund të vijë në fuqi një regjim agresiv radikalësh islamikë dhe se trazirat politike mund të përhapen.

SHBA: Egjipti dështoi t'i plotësojë kërkesat e protestuesve

Botasot - 10.02.2011

Shtetet e Bashkuara e kanë rritur trysninë ndaj Egjiptit për t'i përshpejtuar ndryshimet politike. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Robert Gibs tha se Uashingtoni po pret hapa "realë dhe konkretë" për ta transferuar pushtetin nga 82 vjeçari ...

Ministri egjiptian kritikon rolin e SHBA-së

Koha.net - 10.02.2011

Kajro, 10 shkurt – Ministri i Jashtëm i Egjiptit, Ahmed Aboul Gheit, ka hedhur poshtë thirrjet nga Washingtoni për të shpejtuar ritmin e reformave politike.

SHBA i kërkojnë Egjiptit reforma

Telegrafi - 10.02.2011

Pavarësisht kritikave të ashpra të qeverisë egjiptiane, SHBA kanë kërkuar më shumë demokraci për këtë vend arab. Egjipti duhet të respektojë më shumë dëshirat e demonstruesve për një kthesë politike, tha në Washington një zëdhënës i ...

Mubarak, njeriu më i pasur në botë?

Botasot - 10.02.2011

asuria e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, dhe e familjes së tij, gruas Suzanne dhe fëmijëve Gemal dhe Alaa mendohet të jetë nga 40 deri në 70 miliardë dollarë. Kjo shumë del nga ekspertët e Lindjes së Mesme.

Zgjerohen protestat në Egjipt

Botasot - 10.02.2011

Shoferët e autobusave dhe punëtorët e transportit publik në Kajro i janë bashkangjitur sot mijëra punonjësve të sektorit shtetëror që janë hedhur në grevë për të protestuar kundër vështirësive ekonomike.

Egjipt: Përhapen protestat dhe grevat kundër regjimit të Mubarakut

VOA - 10.02.2011

Mijëra protestues kundër qeverisë vazhdojnë të jenë në sheshin Tahrir të Kajros dhe jashtë ndërtesës së parlamentit të Egjiptit sot ndërsa vazhdojnë fushatën për të rrëzuar Presidentin Hosni Mubarak.

Ahmed Zewail, nobelisti tjetër i Egjiptit

Yll Press - 10.02.2011

Mohamed El Baradei nuk është i vetmi nobelist egjiptian që ka hyrë në spektrin politik të Kajros këto ditë shumë të trazuara për vendin. Ndërsa El Baradei është nobelisti më i famshëm dhe më i njohur, ai nuk është i vetmi.

Zgjerohen protestat në Egjipt

Telegrafi - 10.02.2011

Shoferët e autobusëve dhe punëtorët e transportit publik në Kajro i janë bashkangjitur të enjten mijëra punonjësve të sektorit shtetëror që janë hedhur në grevë për të protestuar kundër vështirësive ekonomike.

Egjipti kritikon thirrjet për ndryshime

Botasot - 10.02.2011

Protestuesit antiqeveritarë në Egjipt vazhdojnë t’i bëjnë trysni regjimit të presidentit Hosni Mubarak duke i zgjeruar demonstratat e tyre në Kajro, me shpresë që të premten t’i përhapin në tërë vendin.

Egjipt: Mubaraku largohet sonte?

Botasot - 10.02.2011

Ushtria egjiptiane deklaroi se "do të marrë të gjitha hapat e nevojshme për të mbrojtur kombin dhe për të mbështetur kërkesat legjitime të popullit". Nuk është bërë e qartë se për çfarë masash konkrete bëhej fjalë.

Shefi i CIA-s paralajmëron largimin e sotëm të Mubarakut

Botasot - 10.02.2011

Televizioni shtetëror egjiptian raporton se presidenti Mubarak do t'i drejtohet mbrëmjen e sotme kombit nga pallati presidencial në Kajro. Lajmi vjen në kohën kur ushtria egjiptiane ka deklaruar se do të jetë në mbrojtje të kombit dhe ka ...

Presidenti Hosni Mubarak do të “plotësojë kërkesat e protestuesve”

VOA - 10.02.2011

Zyrtarët ushtarakë të Egjiptit dhe anëtarë të partisë në pushtet thonë se Presidenti Hosni Mubarak do të “plotësojë kërkesat e protestuesve”. Egjiptianët kanë demonstruar që prej 17 ditë, duke bërë thirrje për përmbysjen e Presidentit ...

Egjipti akuzon SHBA se kërkojnë të vendosin vullnetin e tyre mbi aleaten besnike

Botasot - 10.02.2011

Qeveria në vështirësi e presidentit egjiptian Hosni Mubarak ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se po kërkojnë të vendosin vullnetin e tyre mbi aleaten besnike në Lindjen e Mesme, ndërsa Uashingtoni paralajmëroi Egjiptin se nuk ka përmbushur ...

Mubarak do të “plotësojë kërkesat e protestuesve”

Botasot - 10.02.2011

Zyrtarët ushtarakë të Egjiptit dhe anëtarë të partisë në pushtet thonë se Presidenti Hosni Mubarak do të “plotësojë kërkesat e protestuesve”. Egjiptianët kanë demonstruar që prej 17 ditë, duke bërë thirrje për përmbysjen e Presidentit ...

Mubaraku takohet me Sulejmanin, paqartësia vazhdon

Botasot - 10.02.2011

Presidenti Hosni Mubarak po takohet me zëvendëspresidentin Omar Sulejman në këto momente, raporton televizioni shtetëror i Egjiptit. Mijëra protestues të rinjë janë shtuar në sheshin Tahrir në pritje të fjalimit të paralajmëruar të ...

Mubarak lë Kajron, spekulohet për dorëheqje

Koha.net - 10.02.2011

Mubarak lë Kajron, spekulohet për dorëheqje Kajro, 10 shkurt - Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak është larguar nga Kajroja për në Sharm el Sheik, së bashku me kreun e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë.

Egjipt: Ushtria e gatshme të ndërhyjë

Botasot - 10.02.2011

Ushtria në Egjipt do të veprojë nëse protestuesit refuzojnë planin për transferimin e pushtetit nga presidenti Mubarak tek zëvendëspresidenti Omar Sulejman.

Mubarak nuk largohet deri në zgjedhjet e shtatorit

VOA - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak tha në një fjalim përpara kombit në mbrëmje të martën se ai nuk do të jap dorëheqjen deri të zgjidhet një president i ri deri në zgjedhjet e planifikuara në shtator.

Egjipt, Mubarak refuzon të dorëhiqet

Botasot - 10.02.2011

Mubarak përgatitet të mbajë fjalim para vendit Televizioni shtetëror egjiptian thotë se Presidenti Hosni Mubarak përgatitet të mbajë një fjalim para vendit.

Mubaraku nuk jep dorëheqje, pushteti i kalon ushtrisë?

Koha.net - 10.02.2011

Kajro, 10 shkurt- Ajo që sot u paralajmërua gjithë ditën nga mediat e tërë botës, madje edhe nga CIA, nuk ndodhi. Në fjalimin drejtuar kombit sonte, presidenti i Egjiptit nuk foli për dorëheqjen.

Mubarak refuzoi të jap dorëheqje

Telegrafi - 10.02.2011

Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, gjatë një fjalimi drejtuar kombit të enjten mbrëma, tha se nuk ka ndërmend të jap dorëheqje, duke pranuar se ka bërë gabime lidhur me qasjen ndaj protestave.

Protesta të reja në Egjipt

BBC - 09.02.2011

Në Egjipt vazhdojnë protestat për largimin e presidentit Mubarak ndërkohë që organizata të të drejtave të njeriut thonë se është shtuar numri i arrestimeve dhe zhdukjeve të njerëzve.

Forbes: Mubarak ka 70 mld $? E ekzagjeruar dhe e pa provueshme

Gazeta Start - 09.02.2011

Ditët e fundit si “ABC Neës.com” si “The Guardian” kanë publikuar artikuj ku thuhet se pasuria e Presidentit të Egjiptit, Hosni Mubarak, mund të kapë shifrat e 70 miliardë dollarëve.

Egjipt, sindikatat e punëtorëve rrisin vrullin e protestave

Gazeta Start - 09.02.2011

Mijëra punëtorë fabrikash nuk janë paraqitur në punë teksa protestuesit pro-demokracisë vijojnë tubimet e tyre për të larguar Mubarakun. Sindikatat egjiptiane të Punëtorëve kanë hyrë në një grevë mbarëkombëtare, duke shtuar vrullin e ...

Suleiman: Protestat në Egjipt nuk mund të vazhdojnë gjatë

Evropaelire - 09.02.2011

Zëvendës presidenti i Egjiptit, Omar Suleiman, ka tërhequr vërejtjen se nuk mund të lejohet që protestat në sheshin Tahrir në Kajro të vazhdojnë për një kohë të gjatë. Ai theksoi se kriza duhet të përfundoj sa më shpejt që të jetë e mundur.

SHBA tjetër apel Egjiptit

Top Channel - 09.02.2011

Shtetet e Bashkuara i dërgojnë një tjetër sinjal presidentit egjiptian, Hosni Mubarak se kërkojnë ndërmarrjen e reformave të menjëhershme për demokratizimin e vendit.

Mubaraku në Gjermani? - Berlini i hedh poshtë spekulime të tilla

DW - 09.02.2011

A do të vijë presidenti egjiptian Husni Mubarak për trajtim mjeksor në Gjermani, për t'u larguar në këtë mënyrë disi me nder nga skena politike? Spekulime të tilla janë ndezur që prej fundjavës (5./6.2.

Mubaraku formoi komision për ndryshime të Kushtetutës

Idividi - 09.02.2011

Kajro, 8 shkurt 2011 (MIA) - Presidenti i Egjiptit Omar Sulejmani deklaroi sot në raundin e dytë të negociatave të filluara mes autoriteteve dhe opozitës, se Mubarak ka urdhëruar që të formohet komision i cili duhet të japë rekomandime për ...

Suleiman: Protestat në Egjipt nuk mund të vazhdojnë gjatë

Idividi - 09.02.2011

Kajro, 9 shkurt 2011 (MIA) - Zëvendës presidenti i Egjiptit, Omar Suleiman, ka tërhequr vërejtjen se nuk mund të lejohet që protestat në sheshin Tahrir në Kajro të vazhdojnë për një kohë të gjatë.

Dhjetëra mijëra demonstrues edhe më tej në sheshin "Tahrir" në Kajro

Idividi - 09.02.2011

Kajro, 8 shkurt 2011 (MIA) - Dhjetëra mijëra demonstrues egjipitanë edhe sot u grumbulluan në sheshin "Tahrir" duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak me premtimin se nuk do të tërhiqen nga protestat derisa "revolucionit nuk i ...

Autoritetet egjiptiane liruan 34 të burgosur politik

Idividi - 09.02.2011

Kajro, 8 shkurt 2011 (MIA) - Agjencia shtetërore e lajmeve në Egjipt tha se autoritetet kanë liruar 34 të burgosur politikë. Ky është hapi i parë që kur administrata e presidentit Hosni Mubarak ka premtuar reforma përballë kryengritjeve ...

Mubarak, njeriu më i pasur në botë?

Top Channel - 09.02.2011

Pasuria e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, dhe e familjes së tij (gruas Suzanne dhe fëmijëve Gemal dhe Alaa) mendohet të jetë nga 40 deri në 70 miliardë dollarë. Kjo shumë del nga ekspertët e Lindjes së Mesme.

Egjipt, nata në shesh për mijëra persona

Top Channel - 09.02.2011

Mijëra manifestues anti-Mubarak kanë kaluar natën në sheshin Tahrir në Kajro dhe përreth tankeve të ushtrisë. “Nuk jeni të lodhur, nuk jeni të lodhur.

Egjipt, SHBA kërkon ndryshim

Top Channel - 09.02.2011

Një ditë më parë, sinjalet e Uashingtonit linin të kuptohej se stabiliteti i Egjiptit ishte shqetësimi kryesor i Shteteve të Bashkuara, që përsëriten thirrjet për dialog, e mërkura sjell një tjetër qëndrim.

Mubarak i gatshëm për lëshime - Protestuesit kërkojnë më shumë

DW - 09.02.2011

Pavarësish nga lëshimet e tjera të presidentit Husni Mubarak protesta në Egjipt vazhdon të marrë përmasa më të mëdha. SHBA-ja është për një kalim të kontrolluar të Egjiptit në demokraci.

Egjipt, protestuesit bllokojnë parlamentin

LajmiFundit - 09.02.2011

Protestuesit në Egjipt kanë bllokuar hyrjen e parlamentit dhe vazhdojnë të qëndrojnë në sheshin Tahrir për të gjashtëmbëdhjetën ditë me rradhë. Forcat e sigurisë, të mbështetura dhe nga automjetet e ushtrisë, kanë mbrojtur ndërtesën e ...

SHBA rrit presionin ndaj Mubarakut

Koha e Re - 09.02.2011

Gjatë një bisede telefonike, zv/presidenti Joe Biden i tha homologut të tij egjiptian, Omar Suleiman, që të hiqej ligji i gjendjes së jashtëzakonshme dhe të ndalej rrahja e protestuesve dhe gazetarëve.

Egjipt, shtohet presioni, vazhdojnë trazirat

Alsat - 09.02.2011

Mijëra demonstrues në Egjipt, si dhe bashkësia ndërkombëtare, po vazhdojnë presion gjithnjë e më të madh për reforma të vërteta demokratike në shtet.

Përhapen protestat në Egjipt

Evropaelire - 09.02.2011

Protestuesit antiqeveritarë në Egjipt kanë vazhduar ta mbajnë sheshin Tahrir në Kairo për të 16 ditë me radhë, dhe e kanë bllokuar hyrjen në parlament. Trupat e mbështetura nga autoblindat e mbrojtën ndërtesën, por protesta ishte paqësore.

Protestat përhapen në shumë qytete të Egjiptit

Evropaelire - 09.02.2011

Protestat në Egjipt , përveç Kajros, janë mbajtur dhe në qytete të tjera. Tre veta janë vrarë dhe 100 janë plagosur gjatë përleshjeve mes forcave të sigurisë dhe protestuesve në qytetin El Kharga.

SHBA: Egjipti të shfuqizojë ligjin e gjendjes së jashtëzakonshme dhe të zgjerojë bisedimet

VOA - 09.02.2011

Shtetet e Bashkuara pohojnë se qeveria e Egjiptit duhet të bëjë më shumë për të plotësuar kërkesat e grupeve të opozitës. Uashingtoni po i bën thirrje Kajros që të anulojë menjëherë një ligj të gjendjes së jashtëzakonshme, i cili lejon ...

Suleiman: Protestat në Egjipt nuk mund të vazhdojnë gjatë

Botasot - 09.02.2011

Zëvendës presidenti i Egjiptit, Omar Suleiman, ka tërhequr vërejtjen se nuk mund të lejohet që protestat në sheshin Tahrir në Kajro të vazhdojnë për një kohë të gjatë. Ai theksoi se kriza duhet të përfundoj sa më shpejt që të jetë e mundur.

SHBA: Egjipti të shfuqizojë ligjin e gjendjes së jashtëzakonshme dhe të zgjerojë bisedimet

Botasot - 09.02.2011

Shtetet e Bashkuara pohojnë se qeveria e Egjiptit duhet të bëjë më shumë për të plotësuar kërkesat e grupeve të opozitës. Uashingtoni po i bën thirrje Kajros që të anulojë menjëherë një ligj të gjendjes së jashtëzakonshme, i cili lejon ...

Suleiman: Protestat në Egjipt nuk mund të vazhdojnë gjatë

Lajmetsot - 09.02.2011

Postuar me: 09 February, 2011 08:44:00 Suleiman: Protestat në Egjipt nuk mund të vazhdojnë gjatë Zëvendës presidenti i Egjiptit, Omar Suleiman, ka tërhequr vërejtjen se nuk mund të lejohet që protestat në sheshin Tahrir në Kajro të ...

Egjipt, thesari sekret i Mubarak 70 miliardë dollarë

BalkanWeb - 09.02.2011

KAJRO- Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak konsiderohet njeriu më i pasur i botës. Sipas ekspertëve nga Lindja e Mesme, pasuria e tij vlerësohet në mbi 70 miliardë dollarë.

Protestuesit egjiptianë bllokojnë Parlamentin

Telegrafi - 09.02.2011

Protestuesit në Egjipt kanë bllokuar hyrjen e parlamentit dhe vazhdojnë të qëndrojnë në sheshin Tahrir për të gjashtëmbëdhjetën ditë me radhë. Forcat e sigurisë, të mbështetura dhe nga automjetet e ushtrisë, kanë mbrojtur ndërtesën e ...

Protestuesit egjiptianë bllokojnë parlamentin

Koha.net - 09.02.2011

Kajro, 9 shkurt - Protestuesit në Egjipt kanë bllokuar hyrjen e parlamentit dhe vazhdojnë të qëndrojnë në sheshin Tahrir për të gjashtëmbëdhjetën ditë me radhë.

Protestuesit egjiptianë bllokojnë parlamentin

Botasot - 09.02.2011

Protestuesit në Egjipt kanë bllokuar hyrjen e parlamentit dhe vazhdojnë të qëndrojnë në sheshin Tahrir për të gjashtëmbëdhjetën ditë me rradhë. Forcat e sigurisë, të mbështetura dhe nga automjetet e ushtrisë, kanë mbrojtur ndërtesën e ...

Zgjerohen protestat në Egjipt, megjithë hapat e qeverisë drejt reformave

VOA - 09.02.2011

Dhjetëra mijëra njerëz kanë vërshuar sheshin Tahrir të Kajros, duke i dhënë shtytje të re demonstratave antiqeveritare që kanë hyrë në javën e tretë.

Përhapen protestat në Egjipt

Botasot - 09.02.2011

Protestuesit antiqeveritarë në Egjipt kanë vazhduar ta mbajnë sheshin Tahrir në Kairo për të 16 ditë me radhë, dhe e kanë bllokuar hyrjen në parlament. Trupat e mbështetura nga autoblindat e mbrojtën ndërtesën, por protesta ishte paqësore.

Protestat përhapen në shumë qytete të Egjiptit

Botasot - 09.02.2011

Protestat në Egjipt, përveç Kajros, janë mbajtur dhe në qytete të tjera. Tre veta janë vrarë dhe 100 janë plagosur gjatë përleshjeve mes forcave të sigurisë dhe protestuesve në qytetin El Kharga.

Epsh dhe neps

Koha.net - 09.02.2011

Epsh dhe neps Plaçkitja e popullit, luksi i neveritshëm dhe nepsi i pafund si traditë fatale në Egjipt dhe gjetiu: Rasti i mbretit Faruk, i cili ishte me origjinë shqiptare, me vite u ka shërbyer si model autokratëve të botës arabe Po ...

Vëllezërit Myslimanë i dërguan nga Stambolli mesazh Egjiptit

Botasot - 09.02.2011

Doktor Ashraf Abdelghaffar, një prej liderëve të Vëllazërisë Myslimane, në fjalën që mbajti në konferencën e organizuar në Stamboll tha se ekziston dezinformacion në lidhje me ngjarjet në Egjipt.

Asselborn: Gjermania duhet të parashikojë pritjen e Mubarakut

Botasot - 09.02.2011

Gjermania duhet të parashikojë të presë Presidentin egjiptian, Hosni Mubarak nëse ai vendos të largohet nga nga vendi, theksoi Ministri luksemburgez i Punëve të Jashtme, Jean Asselborn në një intevistë për të përditshmen gjermane ...

Egjipt: Të paktën 3 protestues të vrarë nga përleshjet mes forcave të rendit dhe demonstruesve

VOA - 09.02.2011

Qindra mijëra njerëz u mblodhën dje në sheshin Tahrir në një nga grumbullimet më të mëdha në dy javët e protestave që kërkojnë dhënien fund të pushtetit 30 vjeçar të zotit Mubarak.

Rritet presioni amerikan ndaj Mubarakut

Telegrafi - 09.02.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë ushtruar presion të mëtejshëm mbi presidentin egjiptian, Hosni Mubarak, që të largohet nga posti në të ardhmen e afërt.

SHBA rrit presionin ndaj Mubarakut

Botasot - 09.02.2011

Gjatë një bisede telefonike, zv/presidenti Joe Biden i tha homologut të tij egjiptian, Omar Suleiman, që të hiqej ligji i gjendjes së jashtëzakonshme dhe të ndalej rrahja e protestuesve dhe gazetarëve.

Egjipti rrit pagat, protestuesit nuk largohen nga rruga

Gazeta Start - 08.02.2011

Egjipti do të rrisë pensionet dhe pagat e sektorit publik me 15% teksa protestuesit shpërfillin përpjekjet për ta rikthyer vendin në normalitet.

Egjipt, zgjedhjet e lira ende larg

Shekulli - 09.02.2011

Ndërsa Egjipti përballet me presionin për të mbajtur zgjedhje të lira dhe të ndershme, aktivistët e demokracisë po shprehin gjithnjë e më shumë dyshimet nëse votimet e parashikuara për në shtator janë të realizueshme dhe frikën se kjo mund ...

A po 'bien bateritë' e revolucionit egjiptian

BBC - 08.02.2011

E përditshmja Independent vazhdon ta mbajë në qendër të vëmendjes situatën në Egjipt. Duke botuar në faqen e parë një fotografi të Sheshit Tahrir, më të zbrazur tashmë, gazeta shtron pyetjen nëse revolucionit potencial për t'i dhënë fund ...

Demonstrata në Kajro më e madhja deri tani

BBC - 08.02.2011

Dhjetëra mijëra vetë kanë dalë në qendër të Kajros për të forcuar rradhët e demonstruesve që ndodhen në sheshin Tahrir për të kërkuar largimin e e presidentit Hosni Mubarak.

Mubaraku i siguroi avion për pushime kryeministrit francez

Gazeta Start - 08.02.2011

Kryeministri francez, Francois Fillon, theksoi se Presidenti i Egjiptit, Hosni Munarak, i ka siguruar atij një avion gjatë pushimeve të Vitit të Ri.

Egjipt: Protestat vazhdojnë, qeveria premton koncesione

Evropaelire - 08.02.2011

Protestat në sheshin Tahrir në Kajro kanë vazhduar edhe sot, megjithë lëvizjet e qeverisë, që synojnë përfundimin e demonstratave masive, me të cilat pjesëmarrësit kërkojnë dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak.

Egjipt, thirrje për valë të re protestash

Top Channel - 08.02.2011

Protestuesit kundër regjimit të Mubarak-ut në Egjipt bënë thirrje në mëngjes për një fushatë të re demonstratash, ndërsa filloi java e tretë e protestave masive në vend.

Egjipt - Protestat vazhdojnë, qeveria premton koncesione

Alsat - 08.02.2011

Protestat në sheshin Tahrir në Kajro kanë vazhduar edhe sot, megjithë lëvizjet e qeverisë, që synojnë përfundimin e demonstratave masive, me të cilat pjesëmarrësit kërkojnë dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak.

Egjipt, Mubarak bën reformë kushtetuese

Top Channel - 08.02.2011

Presidenti egjiptian Hosni Mubarak ka krijuar një komision të posacëm për të korrigjuar defektet e kushtetutës së vendit. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendësi i tij, Omar Suleiman në përfundim të një takimi kokë më kokë me kreun e shtetit.

Egjipt: Plan për transferimin paqësor të pushtetit

Evropaelire - 08.02.2011

Zëvendëspresidenti i Egjiptit, Omar Sulejman, tha se qeveria ka një plan dhe agjendë të caktuar për transferimin paqësor të pushtetit. Suleiman premtoi se nuk do të ketë hakmarrje ndaj protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e presidentit ...

Egjipt, plan për transferimin paqësor të pushtetit

Alsat - 08.02.2011

Zëvendëspresidenti i Egjiptit, Omar Sulejman, tha se qeveria ka një plan dhe agjendë të caktuar për transferimin paqësor të pushtetit. Sulejman premtoi se nuk do të ketë hakmarrje ndaj protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e presidentit ...

Me gjithë koncesionet, protestat vazhdojnë

Koha e Re - 08.02.2011

Në Egjipt edhe në ditën e 14-të kanë vazhduar protestat kundër presidentit Hosni Mubarak, me gjithë ofertën për koncesione të qeverisë. Protestat në kryeqytetin e Egjiptit vazhduan, pasi mijëra demonstrues, gjatë natës, kishin qëndruar në ...

Egjipti liron disa të burgosur politikë

Evropaelire - 08.02.2011

Agjencia shtetërore e lajmeve në Egjipt tha se autoritetet kanë liruar 34 të burgosur politikë. Ky është hapi i parë që kur administrata e presidentit Hosni Mubarak ka premtuar reforma përballë kryengritjeve popullore.

Bartja e pushtetit paraqet sfida për Egjiptin

VOA - 08.02.2011

Ndërsa qeveria amerikane po bën thirrje për një kalim të rregullt të pushtetit në Kajro, disa egjiptianë dhe ekspertë amerikanë brengosen se qeveria po përpiqet të qëndrojë në pushtet duke bërë ndryshime kozmetike.

Egjipt: Thirrje për protesta masive ndërsa qeveria rrit pagat e nëpunësve

VOA - 08.02.2011

Udhëheqësit e protestave në Egjipt kanë bërë thirrje për një grevë të përgjithshme sot si pjesë e një përpjekjeje të re për të detyruar Presidentin Hosni Mubarak të largohet nga pushteti, pasi qeveria provoi të ndërmarrë një nismë duke ...

Protestat vazhdojnë, qeveria premton koncesione

Telegrafi - 08.02.2011

Protestat në sheshin Tahrir në Kajro kanë vazhduar edhe të martën, megjithë lëvizjet e qeverisë, që synojnë përfundimin e demonstratave masive, me të cilat pjesëmarrësit kërkojnë dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak.

Egjipt: Protestat vazhdojnë, qeveria premton koncesione

Botasot - 08.02.2011

Protestat në sheshin Tahrir në Kajro kanë vazhduar edhe sot, megjithë lëvizjet e qeverisë, që synojnë përfundimin e demonstratave masive, me të cilat pjesëmarrësit kërkojnë dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak.

Egjipt: Thirrje për protesta masive, ndërsa qeveria rrit pagat e nëpunësve

Botasot - 08.02.2011

Udhëheqësit e protestave në Egjipt kanë bërë thirrje për një grevë të përgjithshme sot si pjesë e një përpjekjeje të re për të detyruar Presidentin Hosni Mubarak të largohet nga pushteti, pasi qeveria provoi të ndërmarrë një nismë duke ...

Jeta e fshehtë e dinastisë Mubarak

Yll Press - 08.02.2011

Në mesin të larguarve është edhe djali i vogël i Mubarakut, 47-vjeçari Gamal, i cili do të duhej ta trashëgonte të atin. Ka ikur me bashkëshorten e tij, 27 vjeçe, Kadiga Monën, e njohur për buzët e saj të plota dhe fustanet ekstravagante, ...

Protestuesit të vendosur për përmbysjen e Mubarakut

Koha.net - 08.02.2011

Kajro, 8 shkurt - Protestuesit në sheshin qendror të Kajros kanë bërë thirrje për shtytje të re për të përmbysur presidentin Hosni Mubarak, dy javë pas fillimit të fushatës së tyre.

Mubarak bën reformë kushtetuese

Telegrafi - 08.02.2011

Presidenti egjiptian Hosni Mubarak ka krijuar një komision të posaçëm për të korrigjuar defektet e kushtetutës së vendit. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendësi i tij, Omar Suleiman në përfundim të një takimi kokë më kokë me kreun e shtetit.

Egjipt: Plan për transferimin paqësor të pushtetit

Botasot - 08.02.2011

Zëvendëspresidenti i Egjiptit, Omar Sulejman, tha se qeveria ka një plan dhe agjendë të caktuar për transferimin paqësor të pushtetit. Suleiman premtoi se nuk do të ketë hakmarrje ndaj protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e presidentit ...

Sulejman: Egjipti ka një plan për transferimin paqësor të pushtetit

VOA - 08.02.2011

Zëvendëspresidenti i Egjyptit Omar Sulejman njoftoi se vendi ka një plan dhe kornizë kohore për një transferim paqësor të pushtetit dhe se reforma kushtetuese do të vazhdojë.

Mubaraku krijon komitete për të mbikqyrur reformat

Yll Press - 08.02.2011

“Presidenti përshëndeti këtë harmoni kombëtare dhe la të kuptohet se kjo na vendos në rrugën për të dalë nga kriza. Ai theksoi se duhet të ndihmojë për krijimin e një harte për transferimin e pushtetit paqësisht në respekt me kushtetutën ...

Presidenti egjiptian mbështet “planin e tranzicionit”

Koha.net - 08.02.2011

Kajro, 8 shkurt - Qeveria egjiptiane ka njoftuar se po shkon drejt “hartës së qartë” për transferimin paqësor të pushtetit, duke formuar dy komitete për menaxhimin e tranzicionit.

Egjipti liron disa të burgosur politikë

Botasot - 08.02.2011

Agjencia shtetërore e lajmeve në Egjipt tha se autoritetet kanë liruar 34 të burgosur politikë. Ky është hapi i parë që kur administrata e presidentit Hosni Mubarak ka premtuar reforma përballë kryengritjeve popullore.

Demonstrata në Kajro më e madhja deri tani

Botasot - 08.02.2011

Dhjetëra mijëra vetë kanë dalë në qendër të Kajros për të forcuar rradhët e demonstruesve që ndodhen në sheshin Tahrir për të kërkuar largimin e e presidentit Hosni Mubarak.

Sulejman: Egjipti ka një plan për transferimin paqësor të pushtetit

Botasot - 08.02.2011

Zëvendëspresidenti i Egjyptit Omar Sulejman njoftoi se vendi ka një plan dhe kornizë kohore për një transferim paqësor të pushtetit dhe se reforma kushtetuese do të vazhdojë.

Egjipt: Protestat vazhdojnë megjithë kompromiset e ofruara nga Mubaraku

VOA - 08.02.2011

Protestues të tjerë u janë bashkuar dhjetëra mijëra vetëve që kanë mbushur sheshin Tahrir në Kajro, megjithë vendimin e presidentit Hosni Mubarak për të krijuar komisione për të mbikëqyrur reformat demokratike.

El Baradei: Po përjetojmë një pranverë arabe

Botasot - 08.02.2011

Lideri i opozitës egjiptiane, El Baradei, shpjegon arsyet se pse Presidenti i vendit Mubarak duhet që të lërë menjëherë Egjiptin, në ç’mënyrë duhet që ta shohë Izraeli revoltën popullore që ka shpërthyer në të gjitha vendet arabe, si dhe ...

Ahmed Zewail, nobelisti tjetër i Egjiptit

Botasot - 08.02.2011

Mohamed El Baradei nuk është i vetmi nobelist egjiptian që ka hyrë në spektrin politik të Kajros këto ditë shumë të trazuara për vendin. Ndërsa El Baradei është nobelisti më i famshëm dhe më i njohur, ai nuk është i vetmi.

Protestuesit egjiptianë në shesh edhe pas bisedimeve

Gazeta Start - 07.02.2011

Bisedimet mes qeverisë dhe grupeve opozitare për zgjidhjen e krizës në Egjipt kanë dështuar ti japin fund protestave në qendër të Kajros. Turma protestuesish, të cilët kanë zaptuar Sheshin Tahrir prej dy javësh, thonë se do të largohen ...

Egjipti, ende pa zgjidhje

Shekulli - 07.02.2011

Protestuesit në Egjipt do të vazhdojnë të qëndrojnë në sheshin qendror të Kajros deri në largimin e Presidetit Mubarak, pavarësisht bisedimeve mes qeverisë dhe opozitës.

Obama: Egjipti nuk do jetë më siç ka qenë

Ina - 07.02.2011

Nën trystninë e protestave gati dyjavore në Egjipt qeveria e presidentit Hosni Mubarak filloi për herë të parë dialogun me Vëllazërinë Myslimanë dhe politikanë të tjerë opozitarë.

Mubarak në takim me anëtarët e Kabinetit të ri

Idividi - 07.02.2011

Kajro, 5 shkurt 2011 (MIA) - Presidenti egjiptian Hosni Mubarak sot do të bisedojë me anëtarët e Kabinetit të ri, për herë të parë pasi që javën e kaluar i shkarkoi nga detyra ministra e Qeverisë së mëparshme dhe në vend të tyre emëroi ...

Dita e dymbëdhjetë nga protestat në Egjipt

Idividi - 07.02.2011

Kajro, 5 shkurt 2011 (MIA) - Demonstruesit kundër regjimit të Hosni Mubarakut në Egjipt hynë në ditën e 12-të, por ende nuk ka pothuajse asnjë të dhënë se konflikti mund të mbarojë së shpejti , si dhe kush prej atij mund të dalë si ...

Egjipt, opozita sërish në shesh kundër Mubarak

Top Channel - 07.02.2011

Opozitarët e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, i kanë konsideruar të pamjaftueshme lëshimet e bëra në bisedimet më zëvendëspresidentin Omar Suleiman dhe vazhdojnë të kërkojnë që kreu i vendit të bëjë një hap mbrapa.

Qeveria egjiptiane planifikon bisedime me opozitën

Lajm - 07.02.2011

Ministri i financës në qeverinë e re egjiptiane të formuar nga presidenti Hosni Mubarak ka thënë për BBC-në se zëvendës presidenti, Omar Suleiman, do të takohet së shpejti me disa udhëheqës të opozitës.

Protestuesit shpërfillin premtimet e qeverisë

Evropaelire - 07.02.2011

Protestuesit kanë vazhduar të qëndrojnë në sheshin Tahrir, megjithë hapat e marrë nga qeveria për t'i dhënë fund protestave masive dy javore. Protestuesit, një pjesë e të cilëve e kaluan natën në shesh, kërkojnë largimin e menjëhershëm të ...

Protestuesit shpërfillin premtimet e qeverisë

Alsat - 07.02.2011

Protestuesit kanë vazhduar të qëndrojnë në sheshin Tahrir, megjithë hapat e marrë nga qeveria për t'i dhënë fund protestave masive dy javore. Protestuesit, një pjesë e të cilëve e kaluan natën në shesh, kërkojnë largimin e menjëhershëm të ...

Si do të vazhdohet në Egjipt? - Demostruesit kërkojnë që Mubaraku të largohet

DW - 07.02.2011

Ushtria është përpjekur pa sukses të pastrojë gjatë natës së kaluar sheshin Tahrir në qendër të Kajros. Korrespondentët njoftojnë se ushtarët kanë shtënë edhe me armë zjarri në ajër, por demostruesit nuk u larguan.

Egjipt: Me gjithë koncesionet, protestat vazhdojnë

Evropaelire - 07.02.2011

Në Egjipt edhe sot, ditën e 14-të kanë vazhduar protestat kundër presidentit Hosni Mubarak, me gjithë ofertën për koncesione të qeverisë. Protestat në kryeqytetin e Egjiptit vazhduan, pasi mijëra demonstrues, gjatë natës, kishin qëndruar ...

Kthesë në Egjipt, Qeveria hyn në bisedime me opozitën

Koha e Re - 07.02.2011

Në Egjipt po ndodh kthesa. Qeveria nisi bisedimet me përfaqësuesit e Vëllazërisë Myslimane. Këto janë bisedimet e para zyrtare prej shumë vitesh me partinë më të madhe në opozitë - parti e ndaluar zyrtarisht Para pak ditësh nëpër rrugët e ...

Sulm raketor mbi kazermën policore në Egjipt

Idividi - 07.02.2011

Kajro, 7 shkurt 2011 (MIA) - Persona të panjohur kanë shtënë katër raketa kundërtankiste mbi kazermën policore në qytetin egjiptian Rafa në kufirin me Rripin e Gazës. Në sulm është lënduar një person.

Kairo: Protestuesit nuk e lëshojnë sheshin Tahrir

Evropaelire - 07.02.2011

Mijëra protestues vazhdojnë të mbeten në sheshin Tahrir (Liria) në Kairo, përkundër hapave të qeverisë për t'u dhënë fund protestave. Protestuesit kërkojnë largimin e menjëhershëm të presidentit Hosni Mubarak.

Hakmarrja ndaj Mubarak

Top Channel - 07.02.2011

Protestuesit në Egjipt e kthyen një pjesë të zemërimit të tyre ndaj simboleve të shtetit, sic ishin stacionet e policisë apo edhe selia e partisë në pushtet të Hosni Mubarak, që u dogjën deri në themel.

SHBA: Egjipti i ri t'u përmbahet traktateve

Evropaelire - 07.02.2011

Shtetet e Bashkuara do të jenë partnerë me Egjiptin e ri, por udhëheqësit e ardhshëm do të duhet t'u "përmbahen" traktateve ekzistuese, tha Shtëpia e Bardhë, duke iu referuar marrëveshjes paqësore të Egjiptit me Izraelin.

Egjipt, rriten 15% pagat dhe pensionet

Top Channel - 07.02.2011

Qeveria egjiptiane vendosi për rritjen e menjëhershme të pagave të sektorit shtetëror dhe pensioneve me 15%, në një përpjekje për të rikthyer vendin në qetësi, pas protestave të dhunshme 2-javore.

Reagime të menjëhershme ndaj planit për reforma në Egjipt

Botasot - 07.02.2011

Një senator i njohur amerikan ka mirëpritur bisedimet e pashembullta ndërmjet nënpresidentit të Egjiptit dhe opozitës, përfshirë lëvizjen e ndaluar Vëllazërimi Mysliman, me qëllim të planifikimit të reformave si rrjedhojë e protestave ...

Egjipt: Dialog i vështirë midis opozitës dhe pushtetmbajtësve

Botasot - 07.02.2011

Edhe pas nisjes së bisedimeve me qeverinë opozita egjiptiane nuk heq dorë nga kërkesa e vet për dorëheqjen e menjëhershme të presidentit Husni Mubarak. Për këtë arsye protestat në sheshin Tahrir dhe gjetiu do të vazhdojnë.

Bisedimet nuk ndalin protestat në Egjipt

Koha.net - 07.02.2011

Kajro, 7 shkurt – Bisedimet ndërmjet qeverisë së Egjiptit dhe opozitës për t’i dhënë fund krizës politike në vend nuk i dhanë fund protestave në qendër të Kajros.

Protestuesit shpërfillin premtimet e qeverisë

Botasot - 07.02.2011

Protestuesit kanë vazhduar të qëndrojnë në sheshin Tahrir, megjithë hapat e marrë nga qeveria për t'i dhënë fund protestave masive dy javore. Protestuesit, një pjesë e të cilëve e kaluan natën në shesh, kërkojnë largimin e menjëhershëm të ...

Protestat pengojnë autoritetet në Egjipt

Koha.net - 07.02.2011

Kajro, 7 shkurt – Përpjekjet për të kthyer normalitetin në Egjipt pas protestave të përgjakshme dyjavore kanë hasur në shumë pengesa. Derisa bankat janë rihapur, shkollat dhe bursa vazhdojnë të jenë të mbyllura, dhe një ndërtesë e ...

Opozita egjiptiane nuk pranon koncesionet e ofruara nga qeveria

VOA - 07.02.2011

Mijëra aktivistë egjiptianë të opozitës dolën për të 14 ditë me rradhë në sheshin Tahrir të Kairos. Grupet e opozitës thanë se një takim i pashembullt me qeverinë nuk arriti të përmbushte një prej kërkesave të tyre kryesore: largimin e ...

Egjipt: Me gjithë koncesionet, protestat vazhdojnë

Botasot - 07.02.2011

Protestat në kryeqytetin e Egjiptit vazhduan, pasi mijëra demonstrues, gjatë natës, kishin qëndruar në kampin e ngritur në sheshin qendror Tahrir në Kajro.

Kajro: Protestuesit nuk e lëshojnë sheshin Tahrir

Botasot - 07.02.2011

Mijëra protestues vazhdojnë të mbeten në sheshin Tahrir (Liria) në Kajro, përkundër hapave të qeverisë për t'u dhënë fund protestave. Protestuesit kërkojnë largimin e menjëhershëm të presidentit Hosni Mubarak.

Amerika nuk do të ushtrojnë presion për të larguar nga detyra Mubarakun

Botasot - 07.02.2011

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, deklaroi se është i besimit që Egjipti nuk do të jetë më si më parë, por se sa shpejtë do të largohet nga detyra, është një vendim që do ta marrë vet Kreu i Shtetit, Husni ...

Frank Wisner, “pashai” i diplomacisë amerikane

Koha.net - 07.02.2011

Caktimi i diplomatit Frank Wisner Jr që të komunikojë me presidentin Mubarak të Egjiptit në ditët që po sjellin një transformim historik të vendit ka sjellë në qendër të vëmendjes së medias amerikane njeriun që shqiptarët e njohin për ...

Ik Mubarak!

Koha.net - 07.02.2011

Ik Mubarak! Nuk ka mundur Hosni Mubaraku ta paramendonte se lëvizja kundër tij do të jetë kaq e fuqishme. Gjatë javës së shkuar as huliganët proqeveritarë, për të cilët spekulohet se janë mobilizuar nga industrialistët egjiptianë, të ...

Ku janë islamikët?

Koha.net - 07.02.2011

Ku janë islamikët? New York – Dikur gjatë viteve 80’, kur regjimi komunist në Poloni po përballej me sfida serioze nga masat jobesnike, zëdhënësi zyrtar i regjimit, Jerzy Urban, u kishte thënë gazetarëve të huaj se ishin vetëm dy mundësi ...

SHBA: Egjipti i ri t'u përmbahet traktateve

Botasot - 07.02.2011

Shtetet e Bashkuara do të jenë partnerë me Egjiptin e ri, por udhëheqësit e ardhshëm do të duhet t'u "përmbahen" traktateve ekzistuese, tha Shtëpia e Bardhë, duke iu referuar marrëveshjes paqësore të Egjiptit me Izraelin.

Protestuesit egjiptianë nuk i lëshojnë sheshet

Telegrafi - 07.02.2011

Mijëra protestues vazhdojnë të mbeten në sheshin Tahrir (Liria) në Kairo, por edhe në Aleksandri, përkundër hapave të qeverisë për t’u dhënë fund protestave. Protestuesit kërkojnë largimin e menjëhershëm të presidentit Hosni Mubarak.

Reagime ndaj planit për reforma në Egjipt

VOA - 07.02.2011

Një senator i njohur amerikan ka mirëpritur bisedimet e pashembullta ndërmjet nënpresidentit të Egjiptit dhe opozitës, përfshirë lëvizjen e ndaluar Vëllazërimi Mysliman, me qëllim të planifikimit të reformave si rrjedhojë e protestave ...