TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nga Skender Minxhozi/ Një plasaritje e rrezikshme

LajmiFundit - 16.01.2011

Nga Skender MINXHOZI Dorëheqja e papritur e Ilir Metës nga qeveria hapi dje një skenar të ri në krizën e videos, që ka turbulluar prej disa ditësh të gjithë vendin.

"Meta-Prifti' kryefjalë në parlament

BalkanWeb - 16.01.2011

TIRANE -Video-përgjimi Meta-Prifti, pritet të jetë kryefjala e diskutimeve në seancën plenare të datës 17 janar, e para për këtë vit. Burime zyrtare nga Partia Socialiste konfirmuan dje për “Gazeta Shqiptare” se deputetët e opozitës do t’i ...

Videoja Meta-Prifti Prokuroria kërkon ekspertë nga SHBA

BalkanWeb - 16.01.2011

TIRANE- Prokuroria shqiptare kërkon ndihmën e ekpertëve të huaj për të vërtetuar origjinalitetin e videos së përgjimit mes Ilir Metës dhe Dritan Priftit që prej disa ditësh kanë turbulluar ujërat politike shqiptare.

Video Meta-Prifti Dule: Prokuroria të hetojë sa më shpejt

BalkanWeb - 16.01.2011

TIRANE- Duke folur nga festimet për 20 vjetorin e themelimit të OMONIA-s, kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule komentoi situatën më të fundit politike, pas publikimit të videos Meta-Prifti.

Meta: Do ta fitoj betejën ndaj çimkave kriminale

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim ka mbledhur sot Komitetin Drejtues Kombëtar. Në fjalën e tij, kreu i kësaj partie, Ilir Meta hodhi akuza të ashpra ndaj Dritan Priftit, i largua tashmë nga radhët e kësaj partie.

Prokuroria sekuestron dokumentet "e biznesmenëve" të Metës

Shekulli - 15.01.2011

Organi i akuzës ka urdhëruar bllokimin e dokumenteve në QKR dhe kontratave koncesionare në Ministrinë e Energjetikës TIRANË- Prokuroria e kryeqytetit ka sekuestruar dje të gjitha dokumentet për firmat e personave që përmenden në ...

Felaj: Meta pushtet dhe presion për përfitime

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Socialistët hodhën të tjera akuza në drejtim të ish-numri dy të qeverisë, Ilir Meta, duke e akuzuar atë se ka përdorur pushtetin për përfitime vetjake.

Ekspertë të huaj për video-përgjimin

Ina - 15.01.2011

Prokuroria e Përgjithshme kërkon ndihmën e ekspertëve të huaj për të vërtetuar origjinalitetin e video-përgjimit të bisedës mes ish-ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti me ish-zv/kryeministrin Ilir Meta.

Ekspertët e huaj do ta verifikojnë videon Meta-Prifti

Zhurnal - 15.01.2011

Tiranë, 15 janar - Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë ka marrë përgjigje pozitive për kërkesën për ekspertë të huaj që do të verifikojnë autenticitetin e videos Meta-Prifti.

Meta: Video, montazh i krimit të organizuar, do largojmë Ramën nga Bashkia

LajmiFundit - 15.01.2011

TIRANE – Lajmifundit – Qytetarët kanë vendosur të kthejnë Bashkinë e Tiranës në shërbim të tyre. Kështu deklaroi sot kryetari i LSI, Ilir Meta duke theksuar se 8 maji, është problemi më i madh i Edi Ramës.

Përgjimi, PS: Meta padrino, mashtroi Priftin me vendimin e gjykatës

LajmiFundit - 15.01.2011

TIRANE – Lajmifundit – Partia Socialiste kërkoi sot që Prokuroria të marrë sa më shpejt në hetim ish-zv.kryeministrin Ilir Meta për abuzimet e treguara në video-përgjimin e bërë publik me ish-ministrin e Ekonomisë Dritan Prifti.

PD, Halimi: Përgjimi Meta-Prifti, manipulim i pastër i Edi Ramës

LajmiFundit - 15.01.2011

TIRANE - Lajmifundit – Deputeti i Partisë Demokratike Eduart Halimi tha sot se video- përgjimi Meta-Prifti, ishte një mashtrim i kurdisur me mjeshtëri nga kryetari i PS, Edi Rama.

Debati i forcave politike për çështjen “Meta”

Ina - 15.01.2011

Partitë politike në Tiranë kanë vazhduar sot debatin dhe akuzat e ndërsjellta lidhur me videomaterialin Meta-Prifti për abuzime me tenderë. Partia Socialiste, përmes deputetes Ermonela Felaj ka hedhur sot një sërë akuzash ndaj ish-numrit ...

Historia e politike e Dritan Priftit,njeriut që tronditi politikën shqiptare

Shqipmedia - 15.01.2011

Thonë se duhet pasur kujdes nga uji dhe zjarri, por tashmë mund të thuhet se dhe me Dritan Priftin nuk duhet bërë shaka, pasi ka krijuar profilin e një politikani që ka lëshuar akuzat më të rënda në ambientin politik shqiptar.

Meta: Do ta fitoj betejën ndaj çimkave kriminale

Koha.net - 15.01.2011

Tiranë, 15 janar - Lëvizja Socialiste për Integrim ka mbledhur të shtunën Komitetin Drejtues Kombëtar. Në fjalën e tij, kreu i kësaj partie, Ilir Meta hodhi akuza të ashpra ndaj Dritan Priftit, i larguar tashmë nga radhët e kësaj partie.

Videopërgjimi, ekspertë të huaj për autencitetin e kasetës

BalkanWeb - 15.01.2011

TIRANE- Prokuroria e Përgjithshme kërkon ndihmën e ekspertëve të huaj për të vërtetuar origjinalitetin e video-përgjimit të bisedës mes ish-ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti me ish-zv/kryeministrin Ilir Meta.

Video-përgjimi, PS: Meta Padrino, PD: Rama manipulon

BalkanWeb - 15.01.2011

TIRANE- Politika përfshihet në betejën pro e kundër Ilir Metës, i cili dha dorëheqjen pas publikimit të video përgjimit të bisedës me ish ministrin e Energjetikës Dritan Prifti, ku flet për afera korruptive.

Felaj: Meta, padrino në oborrin e Berishës

Botasot - 15.01.2011

Deputetja e PS-së, Ermonela Felaj ka folur sot për videon Meta-Prifti. Në një deklaratë për median Felaj vijoi akuzat në drejtim të zv/kryeministrit Ilir Meta përsa i takon hetimit nga Prokuroria, pas publikimit të video- përgjimit ditë më ...

PD, Halimi: Përgjimi Meta-Prifti, manipulim i pastër i Edi Ramës

Botasot - 15.01.2011

Deputeti i Partisë Demokratike Eduart Halimi tha sot se video- përgjimi Meta-Prifti, ishte një mashtrim i kurdisur me mjeshtëri nga kryetari i PS, Edi Rama.

Meta e Prifti i hedhin fajin njëri-tjetrit për videon

Gazeta Start - 14.01.2011

Tiranë – Në dy emisione të ndryshme, dy protagonistët e ditëve të fundit të në përfshirë një video skandal, kanë hedhur akuza të ndryshme midis tyre.

Opozita shqiptare ndryshon axhendën

BBC - 14.01.2011

Axhenda e gjithë opozitës ka ndryshuar pas publikimit të videos Meta-Prifti. Krerët e opozites së Bashkuar kanë vendosur t'i drejtohen qytetarëve për protesta massive deri në largimin e qeverisë.

Prifti: Si e përgjova dhe filmova Ilir Metën

Shekulli - 14.01.2011

TIRANË - Ish-ministri i Energjetikës, z. Dritan Prifti, tashmë vetëm me statusin e deputetit, ka dëshmuar dje për më shumë se tre orë në prokurori të gjitha detajet e përgjimit dhe filmimit të zv.kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të ...

Berisha: Unë lejova publikimin e videos

Shekulli - 14.01.2011

TIRANË - Kryeministri Sali Berisha ka komentuar për herë të parë video-skandalin e zv.kryeministrit Ilir Meta duke vlerësuar vartësin e tij që ka vendosur të heqë dorë nga imuniteti.

Meta e Prifti vazhdojnë duke e akuzuar njëri-tjetrit për videon

Zhurnal - 14.01.2011

Tiranë, 14 janar - Në dy emisione të ndryshme, dy protagonistët e ditëve të fundit të në përfshirë një video skandal, kanë hedhur akuza të ndryshme midis tyre.

Prifti dhe Meta shkëmbejne akuza

Shqipmedia - 14.01.2011

Meta tek “Opinion”: Ja të vërtetat e mija Të pështirë e ka quajtur sëërish, video përgjimin zv. Kryeministri dhe ministër i Ekonomisë, Tregtise dhe Energjetikës (METE), Ilir Meta, i cili ishte i ftuari kryesor në emisionin “ Opinion”në ...

Historia e qeverisjes në shtatë minuta

Koha e Re - 14.01.2011

Berisha nuk foli dje në lidhje me videon e trasmetuar nga "Fiks fare". Heshtja e tij, që nuk dihet a do të vijojë edhe sot, është plotësisht e pajustifikueshme për shumë arsye.

Shqipëri: Zëvendëskryeministri Ilir Meta jep dorëheqjen

DW - 14.01.2011

Pas akuzave për korrupsion, pas transmetimit të një videoje, zëvendëskryeministri dhe ministri i Ekonomisë dhe i Energjetikës, Ilir Meta ka kërkuar dorëheqjen. Pa mbaruar hetimet, Berisha foli për video të montuar.

Prifti në Prokurori për video-incizimet

Koha e Re - 14.01.2011

Një kamerë e instaluar në stilolaps, e vendosur në tavolinën e punës së Dritan Priftit në Ministrinë e Ekonomisë (gjatë kohës që e drejtonte) ka shërbyer për të filmuar bisedën mes tij dhe zv.kryeministrit Ilir Meta.

Përgjimi “Meta-Prifti”, Brukseli: Me rëndësi lufta ndaj korrupsionit

LajmiFundit - 14.01.2011

BRUKSEL—Lajmifundit—Komisioni Evropian ripërsërit rëndësinë e luftës ndaj korrupsionit në raport me rrugëtimin për bashkimin me familjen evropiane.

Video-përgjimi Meta-Prifti, ekspertizë nga SHBA dhe Britania

LajmiFundit - 14.01.2011

TIRANE – Lajmifundit - Dy ekspertë të huaj, një britanik dhe një amerikan do të kryejnë verifikimin e videoregjistrimit të bisedës së përgjuar më 1 mars 2010 mes ish-zv.kryeministrit Ilir Meta dhe ish-ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti.

Prifti: Meta synon marrjen e PS-së

Botasot - 14.01.2011

Pasi deklaroi në Top Story se ka marrë kërcënime mafioze kundrejt jetës së familjes së tij, Dritan Prifti u shpreh se Ilir Meta bashkë me Sali Berishën e Lulzim Bashën, ka një skenar ogurzi për Shqipërinë.

Video-përgjimi Prifti: Kam prova të tjera Meta: Shantazh

BalkanWeb - 14.01.2011

TIRANE- Zv kryeministri Ilir Meta dhe ish- Ministri i Energjetikës, Dritan Prifti janë mbrëmë përballë gazetarëve, në dy emisione të ndryshme në dy kanale televizive të ndryshme për t’u përgjigjur mbi video-përgjimin ku flitet për afera ...

Prifti: Unë autori i videos, të tjera do të publikohen brenda pak ditësh

Botasot - 14.01.2011

Ish-ministri i ekonomisë Dritan Prifti, pranoi publikisht se ai është autori i regjistrimit të bisedës me zv.kryeministrin Ilir Meta. Prifti foli në emisionin Top Story, ku u bë publik edhe varianti origjinal i videos, në të cilën sqarohet ...

Opozita synon përmbysjen e qeverisë Berisha me videon e Priftit

Koha.net - 14.01.2011

Tiranë, 14 janar - Axhenda e gjithë opozitës ka ndryshuar pas publikimit të videos Meta-Prifti. Krerët e opozitës së Bashkuar kanë vendosur t'i drejtohen qytetarëve për protesta masive deri në largimin e qeverisë, njofton nga Tirana BBC.

Zamir Shtylla: Videoja mund të merret si provë

BalkanWeb - 14.01.2011

Zamir Shtylla, ish-drejtori i hetimit në Prokurorinë e Përgjithshme tha se ekzistojnë të gjithë mundësitë për të zbardhur të ashtuquajturin skandali i përgjimit Prifti-Meta.

Video-përgjimi të fshehtat e HEC-it që rrëzoi Ilir Metën

BalkanWeb - 14.01.2011

TIRANE - Në videon e regjistruar në zyrën e ish-ministrit të Energjetikës Dritan Prifti, zë një vend jo të vogël rekomandimi i Ilir Metës për të rishikuar dhënien e koncesionit për hidrocentralin “Egnatia-Shushicë”, pas ankesës bërë kreut ...

Një Shqipëri egërshane

Koha.net - 14.01.2011

Një Shqipëri egërshane Në stilin e mafiozëve sicilianë: Një video me kryeprotagonist Ilir Metën trondit shqiptarët, por duket që nuk do të ketë asnjë konsekuencë, sepse, si në Shqipëri ashtu dhe në Kosovë, politikanët qëndrojnë mbi ligjin ...

Historia e qeverisjes në shtatë minuta

Shekulli - 13.01.2011

Berisha nuk foli dje në lidhje me videon e trasmetuar nga "Fiks fare". Heshtja e tij, që nuk dihet a do të vijojë edhe sot, është plotësisht e pajustifikueshme për shumë arsye.

Prokuroria nis hetimet për video-skandalin

Shekulli - 13.01.2011

TIRANË - Prokuroria e Tiranës ka nisur dje hetimet për video-skandalin e publikuar dy ditë më parë, ku zv.kryeministri Ilir Meta implikohet në afera korruptive.

Ambasada Amerikane do të "provojë" vërtetësinë e videos së 'Metës'

Shekulli - 15.01.2011

TIRANË- Task-Forca e prokurorisë së Tiranës përmes një shkrese zyrtare, i ka kërkuar ndihmë Ambasadës Amerikane në Tiranë, për të kryer akt-ekspertimin audio dhe video të kasetës 13 minuta e 30 sekonda të filmuar dhe regjistruar nga Dritan ...

Berisha: Po të doja videoja s’dilte, e trukoi Edvin Rama

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha foli sot për herë të parë në lidhje me videon e transmetuar, duke theksuar se ajo është një video e trukuar nga kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama.

Videoja, Dritan Prifti paraqitet në Prokurori

Shekulli - 13.01.2011

Sikurse ishte paralajmeruar, Dritan Prifti eshte paraqitur mesditen e sotme ne prokurorine e Tiranes per te bere deshmine e tij dhe dorezuar provat materiale ne lidhje me skandalin me te fundit ku shfaqet i filmuar ai vete ne prani te ...

Videoja e Metës, nisin hetimet

Top Channel - 13.01.2011

Pas shfaqjes në emisionin “Fiks fare” në Top Channel të një materiali filmik, regjistruar në zyrën e ish ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti, ku tregohej zëvendëskryeministri dhe kryetari i LSI-së, Ilir Meta, i cili udhëzonte ish ...

Tiranë: Hapet hetimi lidhur me akuzat ndaj Ilir Metës

Evropaelire - 13.01.2011

Prokuroria një Shqipëri ka njoftuar se e ka hapur hetimin lidhur me akuzat për korrupsion, që e involvon zëvendës kryeministrin e Shqipërisë, Ilir Meta, pas transmetimit të një videoje, ku ai shihet duke folur me ish ministrin e ekonomisë, ...

Tiranë, hapet hetimi lidhur me akuzat ndaj Ilir Metës

Alsat - 13.01.2011

Prokuroria një Shqipëri ka njoftuar se e ka hapur hetimin lidhur me akuzat për korrupsion, që e involvon zëvendës kryeministrin e Shqipërisë, Ilir Meta, pas transmetimit të një videoje, ku ai shihet duke folur me ish ministrin e ekonomisë, ...

Meta: Rama dhe Doshi po administrojnë Priftin, do ta fitoj këtë betejë

LajmiFundit - 13.01.2011

TIRANE—Lajmifundit-- “Më vjen shumë keq për ëndrrën e parealizuar të kryetarit të PS-së. Ai është bashkëregjisori së bashku me njeriun që po e drejton atë, zotin Doshi, që ka marrë në administrim edhe zotin Prifti.

Meta: Do ta fitojë betejën, kaseta - e montuar

Zhurnal - 13.01.2011

Tiranë, 13 janar - Zëvendëskryeministri dhe ministri i Energjetikës, Ilir Meta, ka deklaruar se do të fitojë betejën, pas publikimit të një materiali filmik, ku ai udhëzonte ish ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti të manipulonte tenderin ...

Meta: Do ta fitoj betejën

Top Channel - 13.01.2011

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Energjitikës, Ilir Meta ka deklaruar se do të fitojë betejën, pas publikimit të një materiali filmik, ku ai udhëzonte ish ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti të manipulonte tenderin e një hidrocentrali, ...

Përgjimi “Meta-Prifti”, Rama mbledh në tryezë aleatët opozitarë

LajmiFundit - 13.01.2011

TIRANË—Lajmifundit—Krerët e partive të opozitës janë mbledhur në një takim të posaçëm një ditë përpara takimit të Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste.

Meta: Sulmet ndaj meje, politike

Shqipmedia - 13.01.2011

Ilir Meta iu rikthehet pretendimeve, se video e transmetuar mbrëmjen e së martës në emisionin “Fiks Fare” në Top Channel është e montuar. Sipas numrit 2 të Qeverisë, ky fakt u pranua dhe nga autori i saj, Dritan Prifti.

Berisha: Videon e montoi Rama, falsifikon për të ardhur në pushtet

Zhurnal - 13.01.2011

Tiranë, 13 janar - Kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë në lidhje me videon e publikuar në “Fiks fare”, në Top Channel, ku zëvendëskryeministri Ilir Meta udhëzonte ish ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti, të manipulonte ...

Video-përgjimi me Metën, Dritan Prifti dëshmon në prokurori

LajmiFundit - 13.01.2011

TIRANE – Lajmifundit - Ish-ministri i ekonomisë Dritan Prifti thirret në prokurori për të dhënë shpjegime në lidhje me video-përgjimin e bisedës së tij me zv.kryeministrin Ilir Meta.

Berisha: Rama falsifikator dhe organizator i videos

Ina - 13.01.2011

Kryeministri shqiptar Sali Berisha akuzoi kreun e PS-së, Edi Rama si falsifikator dhe organizator të video-materialit të publikuar nga “Fiks Fare” për Ilir Metën.

Nga Henri CILI/ Çfarë është normale në kasetën “Meta - Prifti”

LajmiFundit - 13.01.2011

Nga Henri CILI Përgjimi i zv/kryeministrit Ilir Meta nga ish - vartësi i tij, ministri Dritan Prifti, ka tronditur, e ç’të tronditur, opinionin publik për një mori arsyesh.

Nga Andi BUSHATI/ Një ”film” me personazhe reale

LajmiFundit - 13.01.2011

Nga Andi BUSHATI Skandali i përgjimit të shfaqur të martën në mbrëmje nga “Fiks Fare” nuk është as një histori që mund të kalohet duke folur për ullinjtë e bajamet, as një ngjarje që mund të trajtohet thjesht si montazh.

Skandal korruptues në Shqipëri me pjesëmarrje të zëvendëskryeministrit Ilir Meta

Idividi - 13.01.2011

Tiranë, 12 janar 2011 (MIA) - Zëvendëskryeministri i Reopublikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka hedhur poshtë si "shantazh" akuzat e ngritura kundër tij nëpërmjet një bisede të regjistruar fshehurazi që ai bën me një ish-ministër të tij.

Berisha: Me përgjimin Meta-Prifti, më kërkuan të mos shemb Piramidën

LajmiFundit - 13.01.2011

Më poshtë publikohet deklarata e plotë e kryeministrit Sali Berisha lidhur me video- përgjimin e bisedës mes zv.kryeministrit Ilir Meta dhe ish-ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti. Materiali botohet i plotë në versionin origjinal të tij.

‘Videoja e tenderit’ përplasjet politike

Alsat - 13.01.2011

Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha i kërkoi Prokurorisë të zbardhë të vërtetën për videon e Ilir Metës. Ai tha se do të ketë lehtësim për organet e drejtësisë, ndërsa përshëndeti Metën për dorëzimin e imunitetit.

Meta: Çdo natë prej dy muajsh, Rama shkon në shtëpinë e Priftit

LajmiFundit - 13.01.2011

TIRANE—Lajmifundit—Zv.kryeministri Ilir Meta u rrëfye sot në “Opinion” në lidhje me regjistrimin e publikuar në emisionin investigativ “Fiks Fare”.

Prifti: Video të tjera do të publikohen brenda pak ditësh

LajmiFundit - 13.01.2011

TIRANE – UPDATE-- Ish-ministri i ekonomisë Dritan Prifti, pranoi publikisht sot se ai është autori i regjistrimit të bisedës me zv.kryeministrin Ilir Meta.

Hapet hetimi lidhur me akuzat ndaj Ilir Metës

Botasot - 13.01.2011

Prokuroria një Shqipëri ka njoftuar se e ka hapur hetimin lidhur me akuzat për korrupsion, që e involvon zëvendës kryeministrin e Shqipërisë, Ilir Meta, pas transmetimit të një videoje, ku ai shihet duke folur me ish ministrin e ekonomisë, ...

Hapet hetimi lidhur me akuzat ndaj Ilir Metës

Yll Press - 13.01.2011

Prokuroria një Shqipëri ka njoftuar se e ka hapur hetimin lidhur me akuzat për korrupsion, që e involvon zëvendës kryeministrin e Shqipërisë, Ilir Meta, pas transmetimit të një videoje, ku ai shihet duke folur me ish ministrin e ekonomisë, ...

Meta: Betejën do ta fitoj në emër të dinjitetit

Botasot - 13.01.2011

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Energjitikës, Ilir Meta ka deklaruar se do të fitojë betejën, pas publikimit të një materiali filmik, ku ai udhëzonte ish ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti të manipulonte tenderin e një hidrocentrali, ...

Meta: Video-përgjimi me regji Rama-Prifti Sulm elektoral

BalkanWeb - 13.01.2011

TIRANE- Zv kryeministri Ilir Meta akuzon kreun e Opozitës Edi Rama dhe ish- ministrin e Energjetikës Dritan Prifti si bashkëregjisorë të video-përgjimit të transmetuar të martën në mbrëmje.

Meta: Do ta fitoj betejën

Koha.net - 13.01.2011

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Energjetikës, Ilir Meta ka deklaruar se do të fitojë betejën, pas publikimit të një materiali filmik, ku ai udhëzonte ish ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti të manipulonte tenderin e një hidrocentrali, ...

Video-përgjimi, Prifti dëshmon në prokurori: Dorëzova kasetën origjinale

BalkanWeb - 13.01.2011

TIRANË- Ish-ministri i Ekonomisë Dritan Prifti është thirrur sot në Prokurorinë e Tiranës, për rë dëshmuar në lidhje me video-përgjimin e publikuar ditët e fundt në emsionin Fiks-Fare.

Video-përgjimi, Prifti dëshmon në prokurori: Dorëzova kasetën origjinale

Yll Press - 13.01.2011

Videoja, që përgjonte zv.kryeministrin Ilir Meta, dhe ish-ministrin e Ekonomisë të asaj kohe flet për afera në lidhje me një tender, nga i cili Meta e Prifti do të përfitonin 700 mijë euro, si dhe për vende pune, që Prifti duhet të gjente ...

Berisha: Video është e falsifikuar, e montuar

Botasot - 13.01.2011

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar të enjten ndaj videos së publikuar në Top Channel ku zv/kryeministri Ilir Meta shfaqet duke biseduar me ish- ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti mbi një tender në favor të një kompanie ...

Topi dhe Berisha kërkojnë hetim, Prifti 4 orë në Prokurori

Koha.net - 13.01.2011

Topi dhe Berisha kërkojnë hetim, Prifti 4 orë në Prokurori Tiranë 13 janar - Kryeministri Sali Berisha ka reaguar të enjten lidhur me videon e publikuar disa ditë më parë në emisionin “Fiks Fare” në TCH, ku zv/kryeministri Ilir Meta ...

Prifti: I kam sjellë prokurorisë videon origjinale

Botasot - 13.01.2011

Pas katër orësh ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti ka dalë nga selia e Prokurorisë së Tiranës, ku është marrë në pyetje mbi videon me zëvendëskryeministrin Ilir Meta, të transmetuar nga emisioni “Fiks Fare”.

Prifti: Meta, afera mafioze që nga viti 2000

Botasot - 13.01.2011

Prifti është shprehur se pikërisht për shkak të këtyre presioneve ka regjistruar edhe bisedimet e zhvilluara me kryetarin e LSI-së. “Nuk kam pasur ndërmend t’i bëj presion Metës, por ka qenë detyra ime të faktoja presionet mafioze që më ka ...

Prifti: Meta, afera mafioze që nga viti 2000

Yll Press - 13.01.2011

Gjatë intervistës në emisionin “Top Sotry”, ish-ministri Dritan Prifti ka treguar për presionet “mafioze” që janë ushtruar ndaj tij nga zëvendëskryeministri Ilir Meta.

Prifti akuzoi Metën për afera që nga viti 2000

Koha.net - 13.01.2011

Prifti akuzoi Metën për afera që nga viti 2000 Tiranë, 13 janar – Në një intervistë sonte në “Top Channel”, ish-ministri i Energjetikës dhe Ekonomisë në Shqipëri, Dritan Prifti ka rrëfyer për presionet mafioze që janë ushtruar ndaj tij nga ...

Prifti: Ilir Meta synon marrjen e PS-së

Yll Press - 13.01.2011

Pasi deklaroi se ka marrë kërcënime mafioze kundrejt jetës së familjes së tij, Dritan Prifti deklaroi se Ilir Meta bashkë me Sali Berishën ka një skenar ogurzi për Shqipërinë.

Meta tek “Opinion”: Ja të vërtetat e mija

Yll Press - 13.01.2011

Ai tha se "kaseta e ofruar nga z. Prifti, është një shantazh, një përgjim i keq". Sipas zotit Meta, biseda e bërë me ish-ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti, që është publikuar në video, ka dalë jashtë konteksit kur është zhvilluar kjo ...

"Po ministri i Brendshëm, çfarë kërkonte në zyrën e Metës?"

Shekulli - 12.01.2011

Ministri i Brendshëm, Lulëzim Basha, u pa dje rreth orës 19:00 të shkonte me eskortë në zyrën e Ministrit të Ekonomisë, Ilir Meta. Lajmi se do të transmetohet kaseta ku Meta dhe Prifti bëjnë hapur pazare për tenderë, licenca dhe procese ...

TCH: Meta i kërkon Priftit favorizim kompanie për energjinë

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Me anë të një videoje të transmetuar në emisionin “Fiks Fare”, zëvendëskryeministri Ilir Meta, shihet duke biseduar me ish-ministrin e Ekonomisë dhe Energjetikës, Dritan Prifti, për afera korruptive.

Prifti: Video e shfaqur në 'Fiks Fare' është e vërtetë

Shekulli - 12.01.2011

Deklarata e plotë e Ditan Priftit Kam ndjekur me vemendje dje emisioni Fiks Fare dhe sot reagimin e "kristalte" te Ilir Metes, ku mohon presionin qe ka bere ndaj meje per te dhene tendera dhe koncesione miqve te tij.

Prokuroria nis hetimet për regjistrimin

BBC - 12.01.2011

Prokuroria në kryeqytetin shqiptar Tiranë thotë se ka nisur hetimet në lidhje me një regjistrim të fshehtë të një bisede midis dy ministrash ku diskutohet për gjoja afera korruptive.

Skandali 'Meta', cilët janë personat që përmenden në video

Shekulli - 12.01.2011

Legjenda Data 01.03.2010 Ambienti Zyra e ministrit të Energjisë Dritan Prifti Personazhet kryesore Dritan Prifti, ministër i Energjetikës, zv.kryetar i LSI-së Ilir Meta, ministër i Jashtëm, zv.kryeministër, kryetar i LSI-së Personat që ...

'Meta', prokuroria: Procedim penal për korrupsion pasiv

Shekulli - 12.01.2011

UPDATE- Nëpërmjet një komunikimi për shtyp Prokuroria e Tiranës njoftoi regjistrimin e procedimit penal për veprën penale të korrupsionit pasiv të funksionarëve shtetërorë, të korrupsionit aktiv të funksionarëve të lartë shtetërorë si dhe ...

Video, LSI: Një montazh

Top Channel - 12.01.2011

Reagimi i parë pas videos shokuese të “Fiks Fare” në Top Channel ka ardhur nga Partia Lëvizja Socialiste për Integrim. Në një deklaratë për mediat, LSI e cilëson videon ku shfaqet zv/kryeministri, Ministri i Energjitikës dhe kreu i LSI-së, ...

Skandali “Meta”/ Vajza e Kryetares së Gjykatës së Lartë u emërua në Vjenë

LajmiFundit - 12.01.2011

TIRANE—Lajmifundit—Vajza e kryetares së Gjykatës së Lartë Shpresa Beçaj figuron zyrtarisht si e punësuar në misionin e përhershëm të Shqipërisë pranë organizatave ndërkombëtare me qendër në Vjenë.

Skandali, Meta dhe Prifti përfshihen në korrupsion – VIDEO

Shqipmedia - 12.01.2011

Mediat e Shqipërisë zbardhin një bisedë të realizuar mes kryetarit të LSI, Ilir Meta, në atë kohë Ministër i Jashtëm dhe zv/kryetarit të LSI, Dritan Prifti, në atë kohë Ministër i Ekonomisë.

Përgjimi Meta-Prifti, prokuroria nis hetimin, sekuestro kasetës

LajmiFundit - 12.01.2011

TIRANE – Lajmifundit - Prokuroria e Përgjithshme deklaroi se ka nisur hetimet lidhur me videon e publikuar dje ku zëvendëskryeministri dhe ministri i ekonomisë Ilir Meta janë regjistruar duke bërë pazare në zyrën e ish-ministrit Dritan ...

Videoja, prokuroria sekuestron kasetën

Top Channel - 12.01.2011

Prokuroria e Përgjithshme ka sekuestruar kasetën që përmban videon ku shfaqet zëvendëskryeministri Ilir Meta, që urdhëron ish-ministrin e Ekonomisë Dritan Prifti të manipulojë tenderat.

Prifti: Përgjimi i vërtetë, Meta më kërcënoi për koncesionet, informova Berishën

LajmiFundit - 12.01.2011

TIRANE – Lajmifundit – Ish-ministri i Ekonomisë Dritan Prifti në një deklaratë për media, konfirmoi sot se video-përgjimi i bërë publik në media për bisedën e tij me Ilir Metën, ëshjtë i vërtetë.

Prifti: Videoja e “Fiks Fare” është e vërtetë

Ina - 12.01.2011

Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti ka reaguar lidhur me videon e transmetuar dje nga Top Channel, duke deklaruar se gjithcka që paraqitet në të është e vërtetë.

Prifti: Faktet tjera, në prokurori dhe ambasadat e huaja

Zhurnal - 12.01.2011

Tiranë 12 janar – Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, në zyrën e të cilit është përgjuar videoja e transmetuar mbrëmë, deklaroi sot se ajo është e vërtetë.

Prokuroria të nis hetimet për videon Meta-Prifti

Ina - 12.01.2011

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha vlerëson vendimin e Kryetarit të LSI-së, Ilir Meta për të dorëzuar imunitetin e tij parlamentar si dhe për kërkesën e menjëhershme dhe gatishmërinë e tij për t’ju përgjigjur një hetimi të plotë dhe ...

Prifti: Videoja autentike

Top Channel - 12.01.2011

Deputeti Dritan Prifti konfirmon autenticitetin e videos së transmetuar nga “Fiks fare” ku ai shfaqet me Ilir Metën. Në përgjigje të deklarimeve mohuese të Metës, Prifti thotë se “si dëshmitar i ngjarjes konfirmoj videon e shfaqur në ‘Fiks ...

Prifti: Videoja është origjinale

Shqipmedia - 12.01.2011

Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti me anë të një deklarate për shtyp ka konfirmuar si dëshmitar videon e transmetuar mbrëmë në emisionin “Fiks Fare” .

Reagime rreth video-përgjimit Prifti-Meta

Evropaelire - 12.01.2011

Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka mbështetur vendimin e zv.kryeministrit Ilir Meta për dorëzimin e imunitetit, duke u vënë në dispozicion të çdo hetimi.

Meta heq dorë nga imuniteti, u hap rrugën hetimeve

Alsat - 12.01.2011

Prokuroria e Tiranës nisi hetimet lidhur me materialin filmik të publikuar një ditë me parë në një nga mediat vendase ku zv/ kryeministri Ilir Meta, në një bisede me ish ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti shfaqet si i implikuar në aferën ...

Prokuroria shqiptare hap hetimet për rastin “Meta-Prifti”

Zhurnal - 12.01.2011

Tiranë, 12 janar - Prokuroria e Tiranës e ka sekuestruar sonte kasetën e videopërgjimit ku zëvendëskryeministri Ilir Meta dhe ish-ministri i Energjetikës, Dritan Prifti flasin për afera që ka të bëjnë me dhënien e një tenderi, anulimin e ...

Zv/Kryeministri Meta objekt i një filmimi të fshehtë në emisionin Fiks Fare

VOA - 12.01.2011

Videoja e shfaqur mbrëmë gjatë emisionit Fiks Fare në Top Chanel rrezikon të marrë përmasat e një skandali. Ajo është regjistruar në zyrën e ish ministrit të ekonomisë Dritan Prifti në mars të vitit të kaluar kur ai mbulonte ende këtë ...

Video Meta- Prifti, PS:Kuvendi t'i heqë imunitetin Ilir Metës

BalkanWeb - 12.01.2011

TIRANE- Deputeti i PS-së, njëherësh edhe sekretar i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla kërkoi dje, mbledhjen urgjente të parlamentit për t’i hequr imunitetin, Ilir Metës.

Meta objekt i një filmimi të fshehtë në emisionin “Fiks Fare”

Botasot - 12.01.2011

Videoja e shfaqur mbrëmë gjatë emisionit “Fiks Fare” në Top Chanel rrezikon të marrë përmasat e një skandali. Ajo është regjistruar në zyrën e ish ministrit të ekonomisë Dritan Prifti në mars të vitit të kaluar kur ai mbulonte ende këtë ...

LSI e quan montazh videon Meta-Prifti

Botasot - 12.01.2011

Reagimi i parë pas videos shokuese të “Fiks Fare” në Top Channel ka ardhur nga partia Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI). Në një deklaratë për mediat, LSI e cilëson videon ku shfaqet zv/kryeministri, Ministri i Energjitikës dhe kreu i ...

“Fiks Fare” zbardh “pazaret” mes Metës e Priftit (video)

Koha.net - 12.01.2011

Tiranë, 12 janar - Emisioni hulumtues “Fiks Fare” i televizionit “Top Channel” në Tiranë, ka transmetuar në emisionin e së martës mbrëma, pjesë të regjistrimit të një videokasete, ku pretendohej se dy ministrat e LSI-së, Ilir Meta, ...

Skandali, aferat Meta- Prifti, ja biseda e plotë

BalkanWeb - 12.01.2011

Një aferë korruptive ndërmjet zv kryeministrit Ilir Meta dhe ish-ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti, është bërë publike nëpërmjet një videoje.

“Fiks Fare” zbardh “pazaret” mes Metës e Priftit (video)

Lajmetsot - 12.01.2011

Postuar me: 12 January, 2011 09:25:00 “Fiks Fare” zbardh “pazaret” mes Metës e Priftit (video) Emisioni hulumtues “Fiks Fare” i televizionit “Top Channel” në Tiranë, ka transmetuar në emisionin e së martës mbrëma, pjesë të regjistrimit të ...

Meta, lideri ideal made inehellip;

BalkanWeb - 12.01.2011

Po luhet në Tiranë një teatër i bukur real, të cilin shoqëria jonë e përjeton sikur nuk i përket, sikur sheh një fiction, madje e admiron me pasionin e telenovelës së radhës e protagonistët i dashuron sikur të ishin aktorë të Hollivudit.

Skandal korruptues në Shqipëri me pjesëmarrje të zëvendëskryeministrit Ilir Meta

Yll Press - 12.01.2011

Përgjimi është transmetuar në emisionin investigativ "Fiks Fare" në TV kombëtar Top Channel me pamje që tregojnë dy ministrat në zyrën e Priftit. Meta tha se ishte fjala për një montim dhe manipulim të bisedës bërë për shkaqe politike.

Videopërgjimi Meta- Prifti prokuroria hap hetimet

BalkanWeb - 12.01.2011

TIRANE - Prokuroria e Tiranës sekuestron kasetën e videopërgjimit ku zv kryeministri Ilir Meta dhe ish ministri i Energjetikës, Dritan Prifti flasin për afera që ka të bëjnë me dhënien e një tenderi, anulimin e një tenderi tjetër dhe ...

Prifti: Videoja e “Fiks Fare”, e vërtetë

Botasot - 12.01.2011

Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti ka reaguar përmes një deklarate për shtyp lidhur me videon e transmetuar dje nga Top Channel, duke deklaruar se gjithcka që paraqitet në të është e vërtetë.

Prifti: Videoja është e vërtetë

Koha.net - 12.01.2011

Tiranë, 12 janar - Ish ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti ka reaguar përmes një deklarate për shtyp lidhur me videon e transmetuar dje nga Top Channel, duke deklaruar se gjithçka që paraqitet në të është e vërtetë.

Prifti: Videoja e “Fiks Fare”, e vërtetë

Yll Press - 12.01.2011

Prifti ka komentuar edhe deklaratën e sotme të ministrit aktual të METE, Ilir Meta, duke e cilësuar mohimin e akuzave nga ana e tij si një farsë.

Prifti: Konfirmoj videon me Metën është origjinale

BalkanWeb - 12.01.2011

TIRANË- Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti me anë të një deklarate për shtyp ka konfirmuar si dëshmitar videon e transmetuar mbrëmë në emisionin “Fiks Fare”.

Kreu i PS-së reagon ndaj videos së shfaqur në media

Botasot - 12.01.2011

Kryetari i Partisë Socialise (PS), Edi Rama e konsideroi të martën një provë më shumë për korrupsionin e qeverisë videon e publikuar në një emision televiziv, ku shfaqej zv/kryeministri Ilir Meta në një bisede me ish-ministrin e Ekonomisë, ...

Dritan Prifti largohet nga radhët e LSI-së

Koha.net - 12.01.2011

Dritan Prifti largohet nga radhët e LSI-së Tiranë, 12 janar - Ish - ministri i Ekonomisë në Shqipëri, Dritan Prifti ka shpallur të martën largimin nga partia Lëvizja Socialiste për Integrim, parti në koalicionin qeveritar.

Berisha: Prokuroria të nisë hetimet për videon Meta-Prifti

Koha.net - 12.01.2011

Berisha: Prokuroria të nisë hetimet për videon Meta-Prifti Tiranë, 12 janar - Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha vlerëson vendimin e kryetarit të LSI-së, Ilir Meta për të dorëzuar imunitetin e tij parlamentar si dhe për kërkesën e ...

Meta-Prifti, prokuroria nis hetimet

Botasot - 12.01.2011

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimet pas videos se publikuar ku shfaqet ministri aktual i Ekonomisë Ilir Meta me ish- ministrin Prifti. Në një njoftim të posaçëm për shtyp Prokuroria e Përgjithshme bën me dije se regjistrimi i ...

Partia Socialiste reagon pas shfaqjes së videos së Ilir Metës

VOA - 12.01.2011

Partia socialiste e Shqipërisë i cilësoi pamjet e transmetuara mbrëmë në emisionin Fiks Fare të Top Chanel ku zëvendëskryeministri Ilir Meta shfaqet duke kërkuar favore për emërime, apo tendera si një episod të turpshëm.

Shqipëri: Zëvendëskryeministri Meta reagon, e quan përgjim të pështirë videon e shfaqur në Top Channel

VOA - 12.01.2011

Në Shqipëri zëvendëskryeministri Ilir Meta reagoi sot duke e quajtur një përgjim të pështirë videon e shfaqur mbrëmë në emisionin Fiks Fare të Top Chanel ku në zyrën e ministrit të atëhershëm të ekonomisë Dritan prifti ai shfaqet duke ...

Prokuroria shqiptare hap hetimet

Koha.net - 12.01.2011

Prokuroria shqiptare hap hetimet Tiranë, 12 janar - Prokuroria e Tiranës sekuestron kasetën e videopërgjimit ku zëvendëskryeministri Ilir Meta dhe ish - ministri i Energjetikës, Dritan Prifti flasin për afera që ka të bëjnë me dhënien e ...

Video: Zv.Kryeministri Meta, korrupsion në zyrën e Dritan Priftit

Shekulli - 11.01.2011

Një video e fshehtë ku shfaqen zv.kryeministri i Republikës Ilir Meta dhe ish-ministri Dritan Prifti është transmetuar sot në mbrëmje në emisionin Fiks Fare.

Videoja e Korrupsionit

Shekulli - 12.01.2011

Biseda është realizuar më datë 1 mars të vitit 2010. Meta ka shkuar në zyrën e Priftit për të biseduar, ose e thënë më mirë, për të dhënë direktiva.

Aferat e Metës me Priftin, ja biseda

Ina - 11.01.2011

“T’ua japim tenderin pa e fituar? Po”. Ky ka qenë vetëm një nga momentet skandaloze të një bisede konfidenciale mes zv/kryeministrit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe ish-ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti, e cila u transmetua para pak ...

Përgjimi Meta-Prifti, LSI: Montazh kriminal i Edi Ramës

LajmiFundit - 11.01.2011

TIRANE – Lajmifundit – Lëvizja Socialiste për Integrim reagoi sot në lidhje me bisedën e përgjuar e cila është bërë publike mbrëmjen e sotme më 11 janar 2011.

LSI: Videoja Meta-Prifti, montazh i Edi Ramës

Zhurnal - 11.01.2011

Tiranë, 11 janar 2011 - Menjëherë pas publikimit të një video-skandali në emisionin investigativ Fiks-Fare, ku shfaqen zëvendëskryeministri Ilir Meta dhe ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, duke biseduar për një aferë në lidhje me ...

Meta, pazare me HEC-et dhe tenderat

Top Channel - 11.01.2011

Emisioni “Fiks Fare” ka denoncuar mbrëmjen e sotme korrupsionin në nivelet më të larta të qeverisë. Në një video që ka mbërritur në redaksinë e emisionit shfaqen zëvendëskryeministri Ilir Meta që i jep urdhëra ministrit të atëhershëm të ...

Video, Basha në zyrën e Metës

Top Channel - 11.01.2011

Ndërkohë, pak përpara dhe pas bërjes publike të videos shokuese në zyrën e Ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Ilir Meta kanë mbërritur Ministri i Brendshëm, Lulëzim Basha dhe Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili.

Meta vështron “Fiks Fare”-n nga zyra, e vizitojnë Basha dhe Vasili

LajmiFundit - 11.01.2011

TIRANE—Lajmifundit—Lulzim Basha dhe Petrit Vasili ishin dy ministrat që trokitën të parët në zyrën e zv.kryeministrit dhe njëkohësisht Ministrit të Ekonomisë Tregtisë dhe Energjetikës Ilir Meta në orët e vona të darkës së të martës.

Video pergjimi denoncon aferat Meta- Prifti

BalkanWeb - 11.01.2011

TIRANE- Një aferë korruptive ndërmjet zv kryeministrit Ilir Meta dhe ish-ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti, është bërë publik nëpërmjet një videoje.

LSI: Videoja Meta-Prifti, montazh i Edi Ramës

BalkanWeb - 11.01.2011

TIRANË- Menjëherë pas publikimit të një video-skandali në emisionin investigativ Fiks-Fare, ku shfaqen zëvendëskryeministri Ilir Meta dhe ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, duke biseduar për një aferë në lidhje me dhënien e një ...

Meta, urdhëra Priftit për aferat me tenderat

Botasot - 11.01.2011

Emisioni “Fiks Fare” ka denoncuar mbrëmjen e sotme korrupsionin në nivelet më të larta të qeverisë. Në një video që ka mbërritur në redaksinë e emisionit shfaqen zëvendëskryeministri Ilir Meta që i jep urdhëra ministrit të atëhershëm të ...