TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Rritja e ndërhyrjes ushtarake ruse është shqetësuese”

Portalb - 06.12.2015

Lajme lidhur me temën Ja origjina e konfliktit ruso-turk Shtohet retorika e luftës në Rusi Çfarë do të ndodhë me 90,000 turqit në Rusi? Maqedoni, NATO u jep “shuplakë” të hapur elitës politike ...

SHBA dhe Rusia shtyhen në Ballkan

Lajmi.net - 06.12.2015

Ftesa që NATO ia ka bërë Malit të Zi për anëtarësim në aleancën ushtarake ishte më shumë se vetëm mirësjellje për shtetin e vogël ish-jugosllav. Ftesa që NATO ia ka bërë Malit të Zi për anëtarësim në ...

Zgjerimi i NATO-s Përgjatë Viteve – FOTO ilustrim

Shqipmedia - 05.12.2015

NATO është blloku perëndimor ushtarak. Kjo organizatë u themelua me firmosjën e Traktatit Atlantiko – Verior më 4 Prill 1949 me qendër në Bruksel. Organizata ka themeluar një sistem mbrojtjeje ...

NATO vs Rusia: Kush po i fryn zjarrit?

Botasot - 05.12.2015

Mali i Zi vs ISIS Ministrat e Mbrojtjes së vendeve perëndimore kanë ftuar Malin e Zi për të aderuar në NATO duke e çuar në 29 numrin e vendeve anëtare.

NATO vs Rusia: Kush po i fryn zjarrit?

Gazeta Tema - 05.12.2015

Mali i Zi vs ISIS Ministrat e Mbrojtjes së vendeve perëndimore kanë ftuar Malin e Zi për të aderuar në NATO duke e çuar në 29 numrin e vendeve anëtare.

Maqedoni, NATO u jep “shuplakë” të hapur elitës politike

Portalb - 04.12.2015

Lajme lidhur me temën NATO synon ringjalljen e dialogut me Rusinë Mesazhi që i dha NATO Rusisë VMRO DPMNE: Problemi i vetëm për hyrje në NATO është problemi me emrin LSDM: Përderisa Mali i Zi hapëron ...

Maqedoni, NATO u jep “shuplakë” të hapur elitës politike

Botasot - 04.12.2015

Analistët politik në Maqedoni thonë se vendosja e marrëveshjes politike të qershorit dhe korrikut, si kriter shtesë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, përveç kriterit për zgjidhjen e kontestit të ...

Mesazhi që i dha NATO Rusisë

Evropaelire - 03.12.2015

Ftesa për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO ka shkaktuar një stuhi protestash nga Moska , të cilat mund të duken të tepruara nëse merret parasysh forca minimale ushtarake e Malit të Zi.

Gjukanoviç: Ftesa për NATO është sukses i tërë vendit

Idividi - 03.12.2015

Podgoricë, 2 dhjetor, 2015 (MIA) - Ftesa për në NATO është rezultat i punës serioze të realizimit të objektivave strategjike të politikës shtetërore - anëtarësim i plotëfuqishëm në NATO dhe në BE.

Ballkani në NATO, fitore e kontinentit të vjetër!

SOT - 03.12.2015

Nga Besi BEKTESHI Sekretari i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg, ka formalizuar tashmë kërkesën ftesë të Asamblesë së NATO, në prani dhe të Ministrit të Jashtëm të Malit të Zi, Igor Luksiç, për ...

Koment: Fillimi i një aleance shumë të bukur?

DW - 03.12.2015

Me anëtarësimin e Malit të Zi në NATO bëhet aleatë një ish-kundërshtar. Por anëtarësimi në NATO nuk e modernizon shtetin, mendon Dragoslav Dedović. Gjatë luftës në Kosovë, NATO kreu në vitin 1999 ...

NATO synon ringjalljen e dialogut me Rusinë

DW - 03.12.2015

NATO fton Malin e Zi për anëtarësim, dhe po ashtu synon ringjalljen e dialogut me Rusinë. Gjashtëmbëdhjetë vjet pas bombave të NATO-s në ish-Jugosllavi, me ftesën për Malin e Zi NATO bën një gjest ...

Mesazhi që i dha NATO Rusisë

Portalb - 03.12.2015

Lajme lidhur me temën SHBA, BE dhe Rusi: Për terrorizmin, zgjidhje ndërkombëtare VMRO DPMNE: Problemi i vetëm për hyrje në NATO është problemi me emrin LSDM: Përderisa Mali i Zi hapëron përpara, ...

Maqedoni: Një shuplakë e hapur elitës politike nga NATO-ja

Evropaelire - 03.12.2015

Analistët politikë në Maqedoni thonë se vendosja e marrëveshjes politike të qershorit dhe korrikut, si kriter shtesë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, përveç kriterit për zgjidhjen e kontestit ...

Stoltenberg arsyeton shkeljen e hapësirës ajrore greke nga ana e Turqisë

Lajmi.net - 03.12.2015

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, beson se shkelja e hapësirës ajrore mes Turqisë dhe Greqisë nuk është i njëjtë me rastin e aeroplanit rus, pasi sipas tij futja e aeroplanëve ...

Maqedoni: Një shuplakë e hapur elitës politike nga NATO-ja

Zhurnal - 03.12.2015

Maqedoni: Një shuplakë e hapur elitës politike nga NATO-ja Publikuar 03.12.2015 në 19:18 nga B.M | 1 i lexuar Shkup, 3 dhjetor - Analistët politikë në Maqedoni thonë se vendosja e marrëveshjes ...

NATO synon ringjalljen e dialogut me Rusinë

Portalb - 03.12.2015

Lajme lidhur me temën Nikoliç takon Lavrovin: Të jesh në BE, nuk do të thotë se je kundër Rusisë Çavushoglu dhe Lavrov takohen në Beograd Mesazhi që i dha NATO Rusisë SHBA, BE dhe Rusi: Për ...

Maqedoni: Një shuplakë e hapur elitës politike nga NATO-ja

Almakos - 03.12.2015

Analistët politikë në Maqedoni thonë se vendosja e marrëveshjes politike të qershorit dhe korrikut, si kriter shtesë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, përveç kriterit për zgjidhjen e kontestit ...

Maqedoni: Një shuplakë e hapur elitës politike nga NATO-ja

Shqipmedia - 03.12.2015

Analistët politikë në Maqedoni thonë se vendosja e marrëveshjes politike të qershorit dhe korrikut, si kriter shtesë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, përveç kriterit për zgjidhjen e kontestit ...

Reagime për ftesën e NATO-s ndaj Malit të Zi (Video)

Botasot - 03.12.2015

Ftesa e Malit të Zi për t'u anëtarësuar në NATO u prit me entuziazëm nga zyrtarët malazezë dhe nga forcat politike promalazeze, të cilët këtë akt e cilësuan si një mesazh pozitiv për vendin dhe ...

Mesazhi që i dha NATO Rusisë

Botasot - 03.12.2015

Ftesa për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO ka shkaktuar një stuhi protestash nga Moska, të cilat mund të duken të tepruara nëse merret parasysh forca minimale ushtarake e Malit të Zi.

Koment: Fillimi i një aleance shumë të bukur?

Botasot - 03.12.2015

Me anëtarësimin e Malit të Zi në NATO bëhet aleatë një ish-kundërshtar. Por anëtarësimi në NATO nuk e modernizon shtetin, mendon Dragoslav Dedović. Gjatë luftës në Kosovë, NATO kreu në vitin 1999 ...

NATO synon ringjalljen e dialogut me Rusinë

Botasot - 03.12.2015

NATO fton Malin e Zi për anëtarësim, dhe po ashtu synon ringjalljen e dialogut me Rusinë. Gjashtëmbëdhjetë vjet pas bombave të NATO-s në ish-Jugosllavi, me ftesën për Malin e Zi NATO bën një gjest ...

Mesazhi që i dha NATO Rusisë

Koha.net - 03.12.2015

Ftesa për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO ka shkaktuar një stuhi protestash nga Moska, të cilat mund të duken të tepruara nëse merret parasysh forca minimale ushtarake e Malit të Zi, komenton sot ...

Fillimi i një aleance shumë të bukur?

Ora news - 03.12.2015

Gjatë luftës në Kosovë, NATO kreu në vitin 1999 sulme të ashpra ajrore kundër Serbisë dhe Malit të Zi – që ishin dikur një shtet i quajtur “Republika Federale e Jugosllavisë”.

Sela: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO, mposhtje të agjendave ruse në Ballkan

Tetova Sot - 03.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s ftuan diten e djeshme Malin e Zi t’i bashkohet Aleancës Veri-Atlantike, duke i hapur kështu rrugën ish-vendit komunist që të bëhet anëtari i 29-të i saj.

Mesazhi që i dha NATO, Rusisë

Gazeta Tema - 03.12.2015

Ftesa për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO ka shkaktuar një stuhi protestash nga Moska, të cilat mund të duken të tepruara nëse merret parasysh forca minimale ushtarake e Malit të Zi.

NATO synon ringjalljen e dialogut me Rusinë

InfoGlobi - 03.12.2015

NATO fton Malin e Zi për anëtarësim, dhe po ashtu synon ringjalljen e dialogut me Rusinë. Gjashtëmbëdhjetë vjet pas bombave të NATO-s në ish-Jugosllavi, me ftesën për Malin e Zi NATO bën një gjest ...

Një shuplakë e hapur BDI-së nga NATO-ja

Express - 03.12.2015

Analistët politikë në Maqedoni thonë se vendosja e marrëveshjes politike të qershorit dhe korrikut, si kriter shtesë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, përveç kriterit për zgjidhjen e kontestit ...

NATO synon ringjalljen e dialogut me Rusinë

Kosova Live - 03.12.2015

Gjashtëmbëdhjetë vjet pas bombave të NATO-s në ish-Jugosllavi, me ftesën për Malin e Zi NATO bën një gjest sfidues ndaj Rusisë. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin me ...

Mali i Zi merr sot ftesën për anëtarësimin në NATO

ikub - 02.12.2015

Në takimin 2-ditor të Ministrave të Jashtëm të NATO-s, pritet që Malit të Zi t’i dërgohet ftesa për anëtarësim në NATO. "Mali i Zi vlerësohet se i ka përmbushur kriteret për marrjen e ftesës për ...

Mali i Zi sot pret ftesën për në NATO

Lajmi.net - 02.12.2015

Mali i Zi vlerësohet se i ka përmbushur kriteret për të marrë ftesën për anëtarësim në NATO. Ky është njoftimi i djeshëm që ka dhënë dje korrespodenti i një televizioni të Malit të Zi nga Brukseli.

Mali i Zi merr ftesë formale për t’u anëtarësuar në NATO

LajmiFundit - 02.12.2015

Ministrat e jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë. “Ne e urojmë Malin e Zi”, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin e ministrave të ...

Mali i Zi pranohet në NATO

ikub - 02.12.2015

Në takimin 2-ditor të Ministrave të Jashtëm të NATO-s, Malit të Zi ka marrë ftesën për anëtarësim në NATO. "Ne e urojmë Mali i Zi për pranimin në NATO.

Mehmeti: Mali i Zi në NATO, Maqedonia në vendnumëro !

Zhurnal - 02.12.2015

Mehmeti: Mali i Zi n NATO, Maqedonia n vendnumro ! Publikuar 02.12.2015 në 09:35 nga D.R. | 1 i lexuar Shkup, 2 dhjetor - Deputeta e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ermira Mehmeti ka ...

Çollaku: Mali i Zi në NATO hap që i ndihmon të gjithë rajonit

Lajmi.net - 02.12.2015

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku thotë se ftesa për Malin e Zi që të bëhet anëtari i 29 i NATO-s është hap shumë i mirë për integrimet Euro Atlantike për të gjithë rajonin.

Mali i Zi u pranua në NATO

Ina - 02.12.2015

Ministrat e jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë. “Ne e urojmë Malin e Zi”, tha sot sekretari i spërgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin e ministrave të ...

Mali i Zi merr ftesë për antarësim në NATO

Zhurnal - 02.12.2015

Mali i Zi merr ftesë për antarësim në NATO Publikuar 02.12.2015 në 09:56 nga Xh.I. | 14 i lexuar Mali I Zi , sot në mbledhjen e NATO-s në Bruksel, oficijalisht merr ftesë për antarësim të plotë në ...

Çollaku: Mali i Zi në NATO hap që i ndihmon të gjithë rajonit

Zhurnal - 02.12.2015

Çollaku: Mali i Zi në NATO hap që i ndihmon të gjithë rajonit Publikuar 02.12.2015 në 10:07 nga B.R. | 1 i lexuar Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku thotë se ftesa për Malin e Zi që të bëhet ...

Mali i Zi merr ftesë nga NATO

Evropaelire - 02.12.2015

Ministrat e jashtëm të Aleancës Veriatlantike, NATO, janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë. “Urojmë Malin e Zi”, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , në ...

Takimet me Greqinë do të shoqërohen me hapa konkrete

Zhurnal - 02.12.2015

Takimet me Greqinë do të shoqërohen me hapa konkrete Publikuar 02.12.2015 në 10:16 nga B.R. | 1 i lexuar Gjatë ministerialit të NATO-s që është duke u mbajtur këto ditë në Bruksel, Ministri i Jashtëm ...

Mali i Zi merr ftesën zyrtare për anëtarësim në NATO (Foto/Video)

Lajmi.net - 02.12.2015

Mali i Zi edhe zyrtarisht ka pranuar ftesën për anëtarësim të plotë në NATO. Ky vendim është marrë këtë mëngjes, gjatë një takimi në selinë e NATO-s në Bruksel, ku ministrat e jashtëm të 28 vendeve ...

Çollaku: Mali i Zi në NATO hap që i ndihmon të gjithë rajonit

Almakos - 02.12.2015

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku thotë se ftesa për Malin e Zi që të bëhet anëtari i 29 i NATO-s është hap shumë i mirë për integrimet Euro Atlantike për të gjithë rajonin.

Mali i Zi u pranua në NATO

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Stoltenberg: NATO do të rrisë ndihmën për Turqinë Nesër vendimi për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO NATO mbështetë integritetin territorial të Turqisë NATO, takim urgjent pas ...

Edhe Mali i Zi para dyerve të NATO-s, Maqedonia “me gishta në gojë”

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Ftesa e NATO-s për Malin e Zi, e rëndësishme për integrimin e gjithë Ballkanit Perëndimor Mali i Zi u pranua në NATO Stoltenberg: NATO do të rrisë ndihmën për Turqinë Nesër ...

Ftesa e NATO-s për Malin e Zi, e rëndësishme për integrimin e gjithë Ballkanit Perëndimor

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Edhe Mali i Zi para dyerve të NATO-s, Maqedonia “me gishta në gojë” Mali i Zi u pranua në NATO Stoltenberg: NATO do të rrisë ndihmën për Turqinë Nesër vendimi për anëtarësimin e ...

Mali i Zi merr ftesë formale për t’u anëtarësuar në NATO

Shqipmedia - 02.12.2015

Ministrat e jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë. “Ne e urojmë Malin e Zi”, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin e ministrave të ...

Frikë për luftë, NATO merr masa për të forcuar mbrojtjen ajrore të Turqisë

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Stoltenberg: NATO do të rrisë ndihmën për Turqinë Tuneli nën Bosfor, ëndrra e realizuar e sulltanëve Putin aprovon sanksionet ekonomike kundër Turqisë Dagestan, vriten tre ...

NATO: Vërtetojmë ftesën e kushtëzuar për Maqedoninë

Zhurnal - 02.12.2015

NATO: Vërtetojmë ftesën e kushtëzuar për Maqedoninë Publikuar 02.12.2015 në 11:10 nga H.N. | 11 i lexuar Bruksel, 2 dhjetor- Ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare në NATO në suaza të ...

Pakti detar, Bushati: Në fillim të vitit të ardhshëm vizitoj Athinën

Almakos - 02.12.2015

Ministria e Jashtme Greke Takimi mes dy kryediplomatëve Bushati dhe Kotzias u bë publik nga faqja zyrtare e Ministrisë së Jashtme greke. “Gjatë takimit ishte shqyrtimi i bashkëpunimit bilateral midis ...

Mali i Zi, anëtari i 29-të i NATO-s

Idividi - 02.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s ftuan diten e djeshme Malin e Zi t’i bashkohet Aleancës Veri-Atlantike, duke i hapur kështu rrugën ish-vendit komunist që të bëhet anëtari i 29-të i saj.

Shqipëria përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO

LajmiFundit - 02.12.2015

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO, sot, gjatë ditës së dytë të punimeve në Bruksel të Ministerialit të Aleancës së Atlantikut të Veriut.

MPJ përshëndet anëtarësimin: Mali i Zi në NATO rëndësi për gjithë rajonin

Almakos - 02.12.2015

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO, sot, gjatë ditës së dytë të punimeve në Bruksel të Ministerialit të Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Mali i Zi në NATO, Shqipëria përshëndet marrjen e ftesës: Me rëndësi gjeostrategjike

ikub - 02.12.2015

Shqipëria ka përshëndetur Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO. Në njoftimin për mediat, Ministria e Punëve të Jashtme ka theksuar se Shqipëria ka qenë dhe mbetet promotore e fortë ...

Vendim historik, NATO fton Malin e Zi t'i bashkohet aleancës

SOT - 02.12.2015

Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO) ka ftuar zyrtarisht Malin e Zi t'i bashkohet kësaj organizate. NATO ka ftuar Malin e Zi të bëhet pjesë e aleancës ushtarake të drejtuar nga SHBA, duke bërë ...

Thaçi uron Malin e Zi: Kjo forcon sigurinë e Kosovës

Lajmi.net - 02.12.2015

Ministri i Punëve të Jashtme njëherë zëvendëskryeministër i Kosovës, Hashim Thaçi i ka uruar Malit të Zi për ftesën e bërë për anëtarësim në NATO. Siç thotë ai, ky është një zhvillim që forcon ...

Edhe Mali i Zi para dyerve të NATO-s, Maqedonia “me gishta në gojë”

Almakos - 02.12.2015

Kur Maqedonia në vitin 2004 ka paraqitur kërkesë për anëtarësim në BE dhe në dhjetor të vitit 2005 fitoi statusin kandidat, Mali i Zi as nuk a ekzistuar si shtet i pavarur.

NATO fton Malin e Zi, anëtarësimi brenda një viti

Top Channel - 02.12.2015

NATO-ja ftoi Malin e Zi t’i bashkohet aleancës ushtarake, që do të shënonte kësisoj zgjerimin e saj të parë në 6 ...

Ftesa për anëtarësim, Rusia kërcënon Malin e Zi

ikub - 02.12.2015

Ftesa që i është bërë Malit të Zi për tu anëtarësuar në NATO nuk është pritur mirë nga Rusia. Agjencia shtetërore e lajmeve ruse “RIA” citon shefin e Komitetit për Mbrojtje dhe Siguri në Këshillin e ...

BDI: Përshëndesim vendimin e NATO-s, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Ftesa e NATO-s për Malin e Zi, e rëndësishme për integrimin e gjithë Ballkanit Perëndimor Edhe Mali i Zi para dyerve të NATO-s, Maqedonia “me gishta në gojë” Mali i Zi u pranua ...

Thaçi uron Malin e Zi: Kjo forcon edhe sigurinë e Kosovës

Almakos - 02.12.2015

Ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar Malin e Zi për ftesën që ka pranuar për t’u anëtarësuar në NATO. Në një postim në rrjetin social Facebook, Thaçi ka shkruar se anëtarësimi i Malit ...

BDI përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në Nato

Almakos - 02.12.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndetë vendimin e Aleancës Veriatlantike – NATO, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj. Vlerësojmë se kjo është rruga më e drejtë dhe më e sigurtë për të ...

BDI përshëndetë pranimin e Malit të Zi në NATO, Maqedonia disa herë është duke e humbur shansin

Zhurnal - 02.12.2015

BDI përshëndetë pranimin e Malit të Zi në NATO, Maqedonia disa herë është duke e humbur shansin Publikuar 02.12.2015 në 12:08 nga A.R. | 191 i lexuar Shkup, 2 dhjetor - Bashkimi Demokratik për ...

NATO fton Malin e Zi për anëtarësim në Aleancë

Almakos - 02.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s ftuan Malin e Zi, të bëhet pjesë e aleancës ushtarake, duke shënuar kësisoj zgjerimin e parë pas gjashtë vjetësh. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e ...

Thaçi uron Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO

LajmiFundit - 02.12.2015

Ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar Malin e Zi për ftesën që ka pranuar për t’u anëtarësuar në NATO. Në një postim në rrjetin social Facebook, Thaçi ka shkruar se anëtarësimi i Malit ...

Jolevski: Ftesa për anëtarësim në NATO do të vije shpejt

Zhurnal - 02.12.2015

Jolevski: Ftesa për anëtarësim në NATO do të vije shpejt Publikuar 02.12.2015 në 12:38 nga H.N. | 1 i lexuar Shkup, 2 dhjetor- Ministri i mbrojtjes, Zoran Jolevski, sot i uroi për ftesën për ...

Mali i Zi në NATO, përshëndet MPJ: Shqipëria, promotore e fortë e politikës së dyerve të hapura të Aleancës

SOT - 02.12.2015

Shqipëria ka përshëndetur Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Në njoftimin për mediat, MPJ ka theksuar se Shqipëria ka qenë dhe mbetet një promotore e ...

Ironizon Mehmeti: Mali i Zi në NATO, Maqedonia feston Ditën e Drurit

Lajmi.net - 02.12.2015

Deputetja e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ermira Mehmeti, e ka vlerësuar si një hap të madh dhe shumë të rëndësishëm për Malin e Zi dhe për rajonin ftesën për anëtarësimin e Malit të Zi në ...

Mali i Zi merr ftesë nga NATO (VIDEO)

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën BDI: Përshëndesim vendimin e NATO-s, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj Ftesa e NATO-s për Malin e Zi, e rëndësishme për integrimin e gjithë Ballkanit Perëndimor Edhe ...

Jolevski: Ftesa për anëtarësim në NATO do të vije shpejt

Almakos - 02.12.2015

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Maqedonisë, Zoran Jolevski, deklaroi sot se vendi i ka plotësuar kushtet për anëtarësim në NATO që në vitin 2008, në Samitin e Bukureshtit, por nga shkaku i ...

Stoltenberg: NATO ka vendosur që në Afganistan të lë 12.000 ushtarë

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 1 dhjetor 2015 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të NATO-s sot kanë vendosur që në Afganistan edhe vitin e ardhshëm të mbeten 12.000 ushtarë, informoi në konferencën ...

Rusia do të ndërpresë të gjitha projektet e përbashkëta me Malin e Zi, në qoftë se vendi hyn në NATO

Idividi - 02.12.2015

Moskë, 2 dhjetor 2015 (MIA) - Rusia do t'i ndërpresë të gjitha projektet e përbashkëta me Malin e Zi, në qoftë se vendi inkuadrohet në NATO, deklaroi kryetari i Komisionit për mbrojtje dhe siguri ...

RTMZ: Është arritur marrëveshje për ftesë për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO

Idividi - 02.12.2015

Podgoricë, 1 dhjetor 2015 (MIA) - Shefat e diplomacive të 28-të vendeve anëtare të NATO-s sot arritën dakordim për dërgim të ftesës për anëtarësimin e Malit të Zi, njoftoi Radio Televizioni i Malit ...

Stoltenberg: NATO përgatit masa të reja për mbështetje të Turqisë

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 1 dhjetor 2015 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi sot se Aleanca po përgatit masa të reja për të mbështetur Turqinë, por ai theksoi se këto masa janë ...

NATO-ja do ta publikojë vendimin për pranimin e Malit të Zi

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 2 dhjetor 2015 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të NATO-s sot në Bruksel do ta publikojnë vendimin e tyre për dhënien e ftesës për anëtarësim të Malit të Zi në ...

Mali i Zi mori ftesë për anëtarësim në NATO

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 2 dhjetor 2015 (MIA) - NATO-ja i bëri thirrje Malit të Zi të bëhet anëtarja e 29-të e Aleancës. "Ky vendim historik për fillimin e negociatave për anëtarësim me malin e Zi u soll unanimisht ...

NATO-ja qëndron pas Turqisë dhe miratoi masa të reja për mbrojtje

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 2 dhjetor 2015 (MIA) - Aleatët e përkrahin Turqinë me solidaritet të madh, citohet në deklaratën e përbashkët të ministrave të Punëve të Jashtme nga vendet e NATO-s pas negociatave në ...

Poposki: NMaqedonia prej kohësh e ka merituar ftesën për në NATO

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 1 dhjetor 2015 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Poposki, sot në Bruksel mori pjesë në takimin e vendeve-anëtare të NATO-s me vendet partnere në kuadër të misionit ...

Lute: NATO nesër nuk do të marrë vendim vetëm për Malin e Zi, por edhe për Maqedoninë, Bosnjën dhe Gjeorgjinë

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 1 dhjetor 2015 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të NATO-s, në mbledhjen e nesërme të Këshillit Veriatlantik pritet të marrin vendim pozitiv për dërgimin e ftesës për ...

BDI përshëndetë ftesën e NATO-s për Malin e Zi

Idividi - 02.12.2015

Shkup, 2 dhjetor 2015 (MIA) - Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndetë vendimin e Aleancës Veriatlantike – NATO, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj.

Jolevski: Punojmë intensivisht për ftesën për në NATO

Idividi - 02.12.2015

Shkup, 2 dhjetor 2015 (MIA) - Ministri i Mbrojtjes, Zoran Jolevski sot ia uroi Malit të Zi ftesën për anëtarësim në NATO dhe shfaqi bindje se ftesa për Republikën e Maqedonisë do të vijë së shpejti, ...

NATO: U konfirmua ftesa e kushtëzuar nga Bukureshti për Maqedoninë

Idividi - 02.12.2015

Bruksel, 2 dhjetor 2015 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të NATO-s në kuadër të Këshillit verilatlantik (NAK) sot e konfirmuan politikën e "dyerve të hapura" të Aleancës dhe e ...

SHBA: Zgjerimi i NATO-s nuk është kërcënim për Rusinë

Almakos - 02.12.2015

NATO-ja është një aleancë mbrojtëse dhe vendimi i saj për t’u zgjeruar në Ballkan nuk është i drejtuar kah Rusia apo ndonjë vend tjetër, ka thënë sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, të mërkurën ...

Anëtarësimi në NATO, Meta përshëndet vendimin për hapjen e negociatave me Malin e Zi

LajmiFundit - 02.12.2015

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta përshëndeti të mërkurën vendimin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) për të ftuar Malin e Zi të hapë negociatat e anëtarësimit.

NATO: Vërtetojmë ftesën e kushtëzuar për Maqedoninë

Almakos - 02.12.2015

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare në NATO, në suaza të Këshillit ...

Hyrja në NATO, prioritet për BDI

Ina - 02.12.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndetë vendimin e Aleancës Veriatlantike – NATO, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj. Vlerësojmë se kjo është rruga më e drejtë dhe më e sigurtë për të ...

Mali i Zi drejt NATO-s, Meta-Rama përshëndesin vendimin

Almakos - 02.12.2015

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka përshëndetur vendimin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) për të ftuar Malin e Zi të hapë negociatat e anëtarësimit “Kryetari i Kuvendit të ...

Ftesa nga NATO, Rusia kërcënon ashpër Malin e Zi: Do ndërpresim çdo marrëdhënie

SOT - 02.12.2015

NATO ka sfiduar hapur Rusinë e Vladimir Putin. Aleanca atlantike ka ftuar Malin e Zi për t’iu bashkuar organizatës. Një vendim që është formalizuar në hapjen e ditës së dytë të ministerialit të ...

Rusia kërcënon Malin e Zi, SHBA e përgëzon

Evropaelire - 02.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s kanë rënë dakord që të ftojnë Malin e Zi për t’iu bashkuar aleancës ushtarake në vitin 2017. Vendimi ka shkaktuar kërcënime të menjëhershme nga Rusia për masa të ...

Sela: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO, mposhtje të agjendave ruse në Ballkan

Zhurnal - 02.12.2015

Sela: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO, mposhtje të agjendave ruse në Ballkan Publikuar 02.12.2015 në 14:56 nga H.N. | 41 i lexuar Shkup, 2 dhjetor- Profesor doktor Ylber Sela pas anëtarësimit të ...

Ftesa për tu bërë pjesë e NATO-s, Nishani mesazh urimi homologut malazez Vujanoviç

ikub - 02.12.2015

Kreu i shtetit shqiptar Bujar Nishani i dërgon një mesazh urimi Presidentit malazez Filip Vujanovic pasi vendi i tij mori ftesën për tu antarësuar në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Mali i Zi në NATO, Tirana përshëndet vendimin: Do të rrisë sigurinë në rajon

Top Channel - 02.12.2015

Presidenti Bujar Nishani ka uruar homologun malazez, Filip Vujanovic për ftesën e marë për anëtarësimin në NATO, ku shpreh mbështetjen e Shqipërisë për vendin ...

Shqipëria në ministerialin e NATO-s, Bushati: Rusia po shton praninë në rajon

Top Channel - 02.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s vendosën për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit, në fillim të vitit të ardhshëm, me Malin e Zi, i cili pritet të jetë anëtari i 29 i ...

Duhet t’i ndërpresim relacionet me Rusinë që të aderojmë në NATO

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Mali i Zi merr ftesë nga NATO (VIDEO) BDI: Përshëndesim vendimin e NATO-s, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj Ftesa e NATO-s për Malin e Zi, e rëndësishme për integrimin ...

Nishani: Mbështesim anëtarësimin e plotë të Malit të Zi në NATO

SOT - 02.12.2015

Kreu i Shtetit shqiptar, Bujar Nishani ka uruar Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanović për ftesën e anëtarësimit në NATO. Nishani shpreh mbështetjen e plotë të Shqipërisë deri në anëtarësimin e ...

Ja qëndrimi i NATO-s për Maqedoninë

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Duhet t’i ndërpresim relacionet me Rusinë që të aderojmë në NATO Mali i Zi merr ftesë nga NATO (VIDEO) BDI: Përshëndesim vendimin e NATO-s, për pranimin e Malit të Zi në gjirin ...

Rusia kërcënon Malin e Zi, SHBA e përgëzon

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Ja qëndrimi i NATO-s për Maqedoninë Duhet t’i ndërpresim relacionet me Rusinë që të aderojmë në NATO Mali i Zi merr ftesë nga NATO (VIDEO) BDI: Përshëndesim vendimin e NATO-s, ...

Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s

Top Channel - 02.12.2015

Autoritetet e Shkupit nuk e humbin optimizmin për anëtarësimin e vendit në NATO, megjithëse akoma nuk kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për problemin që me vite po mban të bllokuar integrimin e ...

Mali i Zi në NATO, Tirana përshëndet vendimin: Do të rrisë sigurinë në rajon

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Rusia kërcënon Malin e Zi, SHBA e përgëzon Ja qëndrimi i NATO-s për Maqedoninë “Droni” frenon ende marrëdhëniet Serbi – Shqipëri Duhet t’i ndërpresim relacionet me Rusinë që të ...

Tirana zyrtare përshëndet ftesën e NATO-s për Malin e Zi

Top Channel - 02.12.2015

Të gjithë krerët e institucioneve dhe politikës shqiptare uruan Malin e Zi për ftesën e anëtarësimit në ...

Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin

Top Channel - 02.12.2015

Ftesa e mbërritur në dyert e Malit të Zi për anëtarësim në NATO duket se do të përshkallëzojë tensionet mes Perëndimit dhe ...

Rusia: Pranimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin

ikub - 02.12.2015

Zëdhënësi i Vladimir Putin në një deklaratë për mediat ka thënë se Rusia do të shohë mundësinë e “ngrirjes” së marrëdhënieve me NATO-n. Kjo deklaratë e tij është në përputhje me qëndrimet e mëparshme ...

Maqedonia para një izolimi të mundshëm, ndikimi rus në Ballkan e përshpejton zgjerimin

Ina - 02.12.2015

Maqedonia mund të jetë stabile dhe e sigurt vetëm pas anëtarësimit në NATO, thotë profesori universitar Trajan Gocevski. Për sa kohë nuk jemi pjesë e NATO-s, thotë Gocevski, ne nuk jemi destinacion i ...

Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO, Rama: Lajm i shkëlqyer

ikub - 02.12.2015

Kreu i Qeverisë shqiptare ka përshëndetur ditën e sotme anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Ky vendim u mor në Bruksel në Ministerialin e vendeve anëtare të aleancës.

Inkuadrimi në NATO, Ramadani: Qeverisë i mungon entuziazmi

Zhurnal - 02.12.2015

Inkuadrimi në NATO, Ramadani: Qeverisë i mungon entuziazmi Publikuar 02.12.2015 në 19:49 nga D.R. | 24 i lexuar Shkup, 2 dhjetor – Analisti politik në rolin edhe të kryetarit të Këshillit ...

Ruzhin: Ishim lider për në NATO, por tani kemi një problem !

Zhurnal - 02.12.2015

Ruzhin: Ishim lider për në NATO, por tani kemi një problem ! Publikuar 02.12.2015 në 19:55 nga D.R. | 54 i lexuar Shkup, 2 dhjetor – Ftesa për Malin e Zi dhe mosftesa për Maqedoninë për inkuadrim në ...

Mali i Zi në NATO, “BDI zeza” ende në hava (Video)

Almakos - 02.12.2015

Me rastin e ftesës zyrtare për anëtarësim të Malit të Zi në NATO, gazetari i njohur Muhamed Zeqiri ka plasur në facebook një video të montuar me pjesë të një interviste ku kryetari i BDI-së Ali ...

Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin

Lajmi.net - 02.12.2015

Ftesa e mbërritur në dyert e Malit të Zi për anëtarësim në NATO duket se do të përshkallëzojë tensionet mes Perëndimit dhe Rusisë. Zëdhënësi i Vladimir Putin tha se Rusia do të shohë mundësinë e ...

Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin

Portalb - 02.12.2015

Lajme lidhur me temën Liga Botërore e Dijetarëve Muslimanë thirrje për mbështetje ndaj Turqisë Mali i Zi në NATO, Tirana përshëndet vendimin: Do të rrisë sigurinë në rajon Rusia kërcënon Malin e Zi, ...

Maqedonia para një izolimi të mundshëm – VIDEO

Shqipmedia - 02.12.2015

Maqedonia mund të jetë stabile dhe e sigurt vetëm pas anëtarësimit në NATO, thotë profesori universitar Trajan Gocevski. Për sa kohë nuk jemi pjesë e NATO-s, thotë Gocevski, ne nuk jemi destinacion i ...

Përveç emrit, Maqedonia duhet të përmbush edhe detyrime tjera

Shqipmedia - 02.12.2015

Ish ambasadori i Maqedonisë në NATO e cilëson si paradoks ftesën për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO dhe ngecjen e Maqedonisë në rrugën euro-atlantike, pasi siç thotë Maqedonia në vitin 2004 ishte ...

Mali i Zi sot merr ftesën për NATO

Koha.net - 02.12.2015

Bruksel, 2 dhjetor - Ministrat e jashtëm të NATO-s kanë nisur të martën në selinë e NATO-s në Brukseli takimin e tyre dyditësh me disa tema në rendin e ditës.

​Mali i Zi sot mund të marr ftesën për NATO

Botasot - 02.12.2015

Mali i Zi vlerësohet se i ka përmbushur kriteret për të marrë ftesën për anëtarësim në NATO. Ky është njoftimi i djeshëm që ka dhënë dje korrespodenti i një televizioni të Malit të Zi nga Brukseli.

Mali i Zi u pranua në NATO

Botasot - 02.12.2015

Ministrat e jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë. “Ne e urojmë Malin e Zi”, tha sot sekretari i spërgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin e ministrave të ...

Mali i Zi u pranua në NATO

Telegrafi - 02.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë. “Ne e urojmë Malin e Zi”, tha sot sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin e ministrave të ...

NATO fton Malin e Zi të bëhet anëtari i 29-të i aleancës

Koha.net - 02.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s të hënën kanë ftuar Malin e Zi t’i bashkohet aleancës së drejtuar nga SHBA-të, duke i shtruar kështu rrugën ish-vendit komunist që të bëhet anëtari i 29-të i NATO-s.

NATO fton zyrtarisht Malin e Zi në Aleancë, Stoltenberg: Përgëzojmë qeverinë dhe popullin malazez

BalkanWeb - 02.12.2015

BRUKSEL – BRUKSEL – Aleanca e Atlantikut të Veriut ka ftuar zyrtarisht Malin e Zi për anëtarësim në këtë organizate. Njoftimi u bë nga vetë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili ...

Mali i Zi pranohet në NATO, por Rusia mund të mos jetë e kënaqur

Ora news - 02.12.2015

Mali i Zi zyrtarisht listohet në shtetin e 29 të Aleancës së Atlantikut të Veriut , NATO. Ministrat e jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë.

Takimet me Greqinë do të shoqërohen me hapa konkrete

Botasot - 02.12.2015

Gjatë ministerialit të NATO-s që është duke u mbajtur këto ditë në Bruksel, Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati zhvilloi një takim me homologun e tij grek Nikos Kocias.

Mali i Zi në NATO, Rusia nis kërcënimet ndaj vendit ish-komunist

Koha.net - 02.12.2015

Rusia do t’i ndalojë projektet e përbashkëta me Malin e Zi nëse ish-vendi komunist i bashkohet Aleancës Veri-Atlantike, ka cituar agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA një senator rus të ketë thënë ...

NATO injoron Rusinë

ABC News - 02.12.2015

NATO ka ftuar zyrtarisht Malin e Zi për t’iu bashkuar Aleancës ushtarake të drejtuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky është zgjerimi i parë i NATO-s në 6 vitet e fundit.

Mali i Zi në NATO, Rusia nis kërcënimet ndaj vendit ish-komunist

Telegrafi - 02.12.2015

Rusia do t’i ndalojë projektet e përbashkëta me Malin e Zi nëse ish-vendi komunist i bashkohet Aleancës Veri-Atlantike, ka cituar agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA një senator rus të ketë thënë ...

Pasi Mali i Zi ftohet në NATO, Rusia nis kërcënimet

Botasot - 02.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s të hënën kanë ftuar Malin e Zi t’i bashkohet aleancës së drejtuar nga SHBA-të, duke i shtruar kështu rrugën ish-vendit komunist që të bëhet anëtari i 29-të i NATO-s.

Frikë për luftë, NATO merr masa për të forcuar mbrojtjen ajrore të Turqisë

Telegrafi - 02.12.2015

Duket se erërat e luftës kanë nisur vërtetë të fryjnë dhe këtë e tregon edhe frika që ka pushtuar aleatët e NATO-s, teksa po planifikojnë të dërgojnë aeroplanë patrullimi dhe raketa për të forcuar ...

Çollaku: Mali i Zi në NATO hap që i ndihmon të gjithë rajonit

Botasot - 02.12.2015

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku thotë se ftesa për Malin e Zi që të bëhet anëtari i 29 i NATO-s është hap shumë i mirë për integrimet Euro Atlantike për të gjithë rajonin.

Llukshiq: Ftesa e NATO-s, sinjal i mirë për Ballkanin

Botasot - 02.12.2015

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Igor Llukshiq, njëherësh minisistër i jashtëm i këtij vendi, ka vlerësuar se ftesa e NATO-s, është “sinjal pozitiv për gjithë Ballkanin Perëndimor”.

Llukshiç: Ftesa e NATO-s sinjal i mirë për Ballkanin, do vazhdojmë reformat

Ora news - 02.12.2015

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Igor Llukshiç, njëherësh Ministër i Jashtëm i këtij vendi, ka vlerësuar se ftesa e NATO-s, është “sinjal pozitiv për gjithë Ballkanin Perëndimor”.

Mali Zi bëhet anëtari i 29-të i NATO-s

Yll Press - 02.12.2015

Mali i Zi ka marrë edhe zyrtarisht ftesën për anëtarësim në NATO. Kjo u bë e ditur në një konferencë për media në Bruksel në të cilën kanë folur shefi i NATO-s, Jens Shtoltenberg dhe shefi i ...

Shqipëria përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO

Ora news - 02.12.2015

Shqipëria përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut. “Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në ...

Ermira Mehmeti ironizon: Mali i Zi në NATO, Maqedonia feston Ditën e Drurit

Koha.net - 02.12.2015

Deputetja e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ermira Mehmeti e ka vlerësuar si një hap i madh dhe shumë i rëndësishëm për Malin e Zi dhe për rajonin ftesën për anëtarësimin e Malit të Zi në ...

Thaçi: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO forcon sigurinë në Ballkan

Koha.net - 02.12.2015

Ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar Malin e Zi për ftesën që ka pranuar për t’u anëtarësuar në NATO. Në një postim në rrjetin social Facebook, Thaçi ka shkruar se anëtarësimi i Malit ...

​Shqipëria përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO

Botasot - 02.12.2015

Shqipëria përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut. “Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në ...

Thaçi uron Malin e Zi për anëtarësim në NATO

Telegrafi - 02.12.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar Malin e Zi me rastin e marrjes së ftesës për anëtarësim në NATO. “Urime Malit të Zi për ftesën e bërë për anëtarësim në NATO.

PD përshëndet ftesën që NATO i bëri Malit të Zi për negociatat e anëtarësimit: Vendim historik

Botasot - 02.12.2015

Partia Demokratike përshëndet ftesën që NATO i bëri Malit të Zi për të nisur negociatat e anëtarësimit në Aleancë. Përmes një deklarate, PD thekson se ky është një vendim historik jo vetëm për Malin ...

BDI: Përshëndesim integrimin e Malit të Zi në NATO

Botasot - 02.12.2015

Partia shqiptare në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka përshëndetur vendimin e Aleancës Veriatlantike – NATO, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj, njofton Bota sot.

Politika shqiptare përshëndet Malin e Zi për ftesën nga NATO, Nishani: Mbështesim anëtarësimin

BalkanWeb - 02.12.2015

TIRANE- Kreu i Shtetit, Bujar Nishani ka uruar sot homologun e tij të Malit të Zi, Filip Vujanović për ftesën e anëtarësimit në NATO. Në një deklaratë drejtuar mediave, Nishani theksoi se vendimi i ...

Shqipëria përshëndet vendimin e NATO-s për Malin e Zi

Koha.net - 02.12.2015

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta përshëndet vendimin konsensual të takimit të ministrave të Punëve të Jashtme të Këshillit të Atlantikut të Veriut për të ftuar Malin e Zi në gjirin e ...

Thaçi: Kosova tash kufizohet me dy shtete të NATO-s

Botasot - 02.12.2015

Zëvendës kryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, ka uruar Malin e Zi për ftesën e bërë për anëtarësim në NATO. "Ky është një zhvillim që forcon sigurinë e tërë Ballkanit, përfshi ...

SHBA: Zgjerimi i NATO-s nuk është kërcënim për Rusinë

Koha.net - 02.12.2015

NATO është një aleancë mbrojtëse dhe vendimi i saj për t’u zgjeruar në Ballkan nuk është i drejtuar kah Rusia apo ndonjë vend tjetër, ka thënë Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry të mërkurën ...

Meta: Vendim historik vendimi i NATO-s për hapjen e negociatave me Malin e Zi

Botasot - 02.12.2015

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta përshëndet vendimin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) për të ftuar Malin e Zi të hapë negociatat e anëtarësimit.

BDI-ja përshëndet Malin e Zi për antarësimin në NATO

Yll Press - 02.12.2015

Për ne, integrimi i Maqedonisë në NATO dhe BE mbeten prioritete kryesore, pa të cilat nuk mund të ketë perspektivë demokratike në vend dhe rajon. Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndetë vendimin ...

Thaçi duhet të përgjigjet përse pranoi ti dhurohen 8 mijë hektarë tokë Malit të Zi!

Botasot - 02.12.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi duket tepër i brengosur me sigurinë në rajon. Natyrisht që për një shef diplomacie, thuajse prioritet janë zhvillimet janë në rajon.

SHBA: Zgjerimi i NATO-s nuk është kërcënim për Rusinë

Telegrafi - 02.12.2015

NATO është një aleancë mbrojtëse dhe vendimi i saj për t’u zgjeruar në Ballkan nuk është i drejtuar kah Rusia apo ndonjë vend tjetër, ka thënë Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry të mërkurën ...

NATO sfidoi Rusinë, Kremlini: Do të përgjigjemi ashpër!

Botasot - 02.12.2015

NATO ka sfiduar hapur Rusinë e Vladimir Putin. Aleanca atlantike ka ftuar Malin e Zi për t’iu bashkuar organizatës. Një vendim që është formalizuar në hapjen e ditës së dyte të ministerialit të ...

Rusia kërcënon Malin e Zi, pas ftesës së NATO-s për t’iu bashkuar

BalkanWeb - 02.12.2015

MOSKE -Rusia do t’i ndalojë projektet e përbashkëta me Malin e Zi, nëse ish­-vendi komunist i bashkohet Aleancës Veri-Atlantike. Kjo është deklaruar nga një senator rus për agjencinë shtetërore ruse ...

Ironizon Mehmeti: Mali i Zi në NATO, Maqedonia feston Ditën e Drurit

Botasot - 02.12.2015

Deputetja e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ermira Mehmeti, e ka vlerësuar si një hap të madh dhe shumë të rëndësishëm për Malin e Zi dhe për rajonin ftesën për anëtarësimin e Malit të Zi në ...

Maqedonia me ankesa përshëndet ftesën e NATO-s për Malin e Zi

Koha.net - 02.12.2015

Krerët shtetërorë të Maqedonisë kanë përshëndetur ftesën për anëtarësimin e Malit të Zin ë NATO, ndërkaq nuk kanë lënë anash as sot ankesat ndaj NATO-s dhe vetos greke që nga viti 2008, njofton ...

Rama, Meta dhe Thaçi përshëndesin Malin e Zi

ABC News - 02.12.2015

Kryeministri Edi Rama përshëndeti ftesën që iu be Malit të Zi për t’u anëtarësuar në NATO. Një lajm i madh është cilësuar kjo ngjarje nga kryeministri Rama.

Nishani: Shqipëria do të mbështesë anëtarësimin plotë të Malit të Zi në NATO

Ora news - 02.12.2015

Kreu i Shtetit shqiptar, Bujar Nishani ka uruar Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanović për ftesën e anëtarësimit në NATO. Presidenti Nishani shpreh mbështetjen e plotë të Shqipërisë deri në ...

Ftesa e NATO-s për Malin e Zi

ABC News - 02.12.2015

Vendimin e te merkures paradite te Këshillit të Atlantikut të Veriut për të ftuar Malin e Zi të bëhet pjesë e NATO-s, Presidenti Nishani e ka konsideruara si shprehje te besimit të plotë të Aleancës ...

Mali i Zi merr ftesën për në NATO

VOA - 02.12.2015

Ministrat e jashtëm të Natos ftuan Malin e Zi sot të bashkohet në aleancën ushtarake në zgjerimin e saj të parë që nga viti 2009, duke sfiduar paralajmërimet e Rusisë se zgjerimi i bllokut të ...

NATO ftesë për antarësim Malit të Zi, Rama: Lajm i shkëlqyer

BalkanWeb - 02.12.2015

TIRANË- Kryeministri Edi Rama përshëndeti sot ftesën e NATO-s për anëtarësim drejtuar Malit të Zi, vendim i cili u mor në Bruksel në Ministerialin e vendeve anëtare të aleancës.

Reagime për ftesën e NATO-s ndaj Malit të Zi

VOA - 02.12.2015

Ftesa e Malit të Zi për t'u anëtarësuar në NATO u prit me entuziazëm nga zyrtarët malazezë dhe nga forcat politike promalazeze, të cilët këtë akt e cilësuan si një mesazh pozitiv për vendin dhe ...

Ruzhin: Përveç emrit, Maqedonia duhet të përmbush edhe detyrime tjera

Botasot - 02.12.2015

Ish ambasadori i Maqedonisë në NATO e cilëson si paradoks ftesën për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO dhe ngecjen e Maqedonisë në rrugën euro-atlantike, pasi siç thotë Maqedonia në vitin 2004 ishte ...

Sipas Rusisë, anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin

Koha.net - 02.12.2015

Ftesa e mbërritur në dyert e Malit të Zi për anëtarësim në NATO duket se do të përshkallëzojë tensionet mes Perëndimit dhe Rusisë. Zëdhënësi i Vladimir Putin tha se Rusia do të shohë mundësinë e ...

Maqedonia para një izolimi të mundshëm, ndikimi rus në Ballkan e përshpejton zgjerimin

Botasot - 02.12.2015

Maqedonia mund të jetë stabile dhe e sigurt vetëm pas anëtarësimit në NATO, thotë profesori universitar Trajan Gocevski. Për sa kohë nuk jemi pjesë e NATO-s, thotë Gocevski, ne nuk jemi destinacion i ...

Tirana zyrtare përshëndet ftesën e NATO-s për Malin e Zi

Botasot - 02.12.2015

Të gjithë krerët e institucioneve dhe politikës shqiptare uruan Malin e Zi për ftesën e anëtarësimit në NATO. Presidenti i Republikës, Bujar Nishani uroi homologun malazez, duke e komentuar ftesën si ...

NATO fton Malin e Zi të bëhet shteti anëtar i 29-të

Java News - 02.12.2015

Ministrat e Punëve të Jashtme të NATO-s ftuan sot Malin e Zi të bëhet shteti anëtar i 29-të duke vijuar zgjerimin e Aleancës së Atlantikut Verior në Ballkan, gjë që Moska e kundërshton.

NATO fton Malin e Zi t’i bashkohet aleancës

Tetova Sot - 02.12.2015

NATO ka ftuar zyrtarisht Malin e Zi për t’iu bashkuar aleancës ushtarake të drejtuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky është zgjerimi i parë i NATO-s në 6 vitet e fundit.

Mehmeti: Mali i Zi në NATO, Maqedonia në vendnumëro!

Tetova Sot - 02.12.2015

Deputetja e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ermira Mehmeti ka pranimin e ftesës së Malit të Zi për inkuadrim në NATO, duke e quajtur një hap i madh dhe shume i rendesishem per Malin e Zi dhe ...

Çollaku: Mali i Zi në NATO hap që i ndihmon të gjithë rajonit

Tetova Sot - 02.12.2015

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku thotë se ftesa për Malin e Zi që të bëhet anëtari i 29 i NATO-s është hap shumë i mirë për integrimet Euro Atlantike për të gjithë rajonin.

Takimet me Greqinë do të shoqërohen me hapa konkrete

Tetova Sot - 02.12.2015

Gjatë ministerialit të NATO-s që është duke u mbajtur këto ditë në Bruksel, Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati zhvilloi një takim me homologun e tij grek Nikos Kocias.

NATO fton zyrtarisht Malin e Zi për të qenë vend anëtar

Gazeta Dita - 02.12.2015

Mali i Zi do të jetë anëtari më i ri i organizatës politiko-ushtarak NATO. Aleanca ka ftuar zyrtarisht shtetin e vogël ballkanik që të bëhet pjesë, ndërsa Maqedonia, Kosova e Serbia ende nuk janë ...

NATO fton zyrtarisht Malin e Zi për të qenë vend anëtar

Gazeta Tema - 02.12.2015

Mali i Zi do të jetë anëtari më i ri i organizatës politiko-ushtarak NATO. Aleanca ka ftuar zyrtarisht shtetin e vogël ballkanik që të bëhet pjesë, ndërsa Maqedonia, Kosova e Serbia ende nuk janë ...

NATO përforcime në Turqi për të ruajtur hapësirën ajrore

Gazeta Dita - 02.12.2015

NATO-ja mund të shtojë ndikimin e saj në Turqi për të forcuar mbrojtjen ajrore të këtij vendi. Vendimi vjen pas rrëzimit të një avioni rus nga ana e Ankarasë disa ditë më parë.

Shqipëria përshëndet ftesën për anëtarësim në NATO të Malit të Zi

Gazeta Dita - 02.12.2015

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet Malin e Zi për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO. Ftesa për anëtarësim u bë gjatë ditës së dytë të punimeve në Bruksel të Ministerialit të Aleancës së ...

Rusia kërcënon Malin e Zi, pas ftesës së NATO-s për t’iu bashkuar

Gazeta Tema - 02.12.2015

Rusia do t’i ndalojë projektet e përbashkëta me Malin e Zi, nëse ish-vendi komunist i bashkohet Aleancës Veri-Atlantike. Kjo është deklaruar nga një senator rus për agjencinë shtetërore ruse të ...

NATO fton Malin e Zi për anëtarësim

Vision Plus - 02.12.2015

NATO shpërfilli paralajmërimet e Rusisë se zgjerimi i aleancës drejt Ballkanit është provokim dhe ftoi nje tjetër shtet nga ky rajon t’i bashkohet. Gjashte vjet pas zgjerimit me dy shtete ballkanike ...

Llukshiq: Ftesa e NATO-s, sinjal i mirë për Ballkanin

InfoGlobi - 02.12.2015

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Igor Llukshiq, njëherësh minisistër i jashtëm i këtij vendi, ka vlerësuar se ftesa e NATO-s, është “sinjal pozitiv për gjithë Ballkanin Perëndimor”.

BDI mbështet pranimin e Malit të Zi në NATO

Tetova Sot - 02.12.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndetë vendimin e Aleancës Veriatlantike – NATO, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj. Vlerësojmë se kjo është rruga më e drejtë dhe më e sigurtë për të ...

Qeveria shqiptare përshëndet ftesën e NATO-s

Vision Plus - 02.12.2015

Tirana zyrtare përshëndet marrjen e ftesës për anëtarësimin ne NATO te Malit te Zi. Ministria e Jashtme përmes nje deklarate per shtyp vlerëson ketë vendim dhe thekson se Shqipëria ka qene dhe mbetet ...

Thaçi: Kosova tash kufizohet me dy shtete të NATO-s

Tetova Sot - 02.12.2015

Zëvendës kryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, ka uruar Malin e Zi për ftesën e bërë për anëtarësim në NATO. “Ky është një zhvillim që forcon sigurinë e tërë Ballkanit, përfshi ...

Meta: NATO konfirmoi vendin e natyrshëm të Malit të Zi

Gazeta Dita - 02.12.2015

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta përshëndet vendimin konsensual të Takimit të Ministrave të Punëve të Jashtme të Këshillit të Atlantikut të Veriut për të ftuar Malin e Zi në gjirin e ...

NATO sfidon Rusinë, Kremlini: Do të përgjigjemi ashpër!

Gazeta Tema - 02.12.2015

NATO ka sfiduar hapur Rusinë e Vladimir Putin. Aleanca atlantike ka ftuar Malin e Zi për t’iu bashkuar organizatës. Një vendim që është formalizuar në hapjen e ditës së dyte të ministerialit të ...

SHBA: Zgjerimi i NATO-s nuk është kërcënim për Rusinë

Tetova Sot - 02.12.2015

NATO është një aleancë mbrojtëse dhe vendimi i saj për t’u zgjeruar në Ballkan nuk është i drejtuar kah Rusia apo ndonjë vend tjetër, ka thënë Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry të mërkurën ...

Jolevski: Ftesa për anëtarësim në NATO do të vije shpejt

Tetova Sot - 02.12.2015

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Maqedonisë, Zoran Jolevski, deklaroi sot se vendi i ka plotësuar kushtet për anëtarësim në NATO që në vitin 2008, në Samitin e Bukureshtit, por nga shkaku i ...

Çollaku: Mali i Zi në NATO hap që i ndihmon të gjithë rajonit

InfoGlobi - 02.12.2015

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku thotë se ftesa për Malin e Zi që të bëhet anëtari i 29 i NATO-s është hap shumë i mirë për integrimet euro-atlantike për të gjithë rajonin.

Mali i Zi anëtare e 29-të e NATO-s

InfoGlobi - 02.12.2015

Kjo, u bë e ditur në një konferencë për media në Bruksel në të cilën kanë folur shefi i NATO-s, Jens Shtoltenberg dhe shefi i diplomacisë së Malit të Zi Igor Lukshiq.

Rusia kërcënon Malin e Zi, SHBA e përgëzon

InfoGlobi - 02.12.2015

M inistrat e Jashtëm të NATO-s kanë rënë dakord që të ftojnë Malin e Zi për t’iu bashkuar aleancës ushtarake në vitin 2017. Vendimi ka shkaktuar kërcënime të menjëhershme nga Rusia për masa të ...

BDI-ja përshëndet Malin e Zi për antarësimin në NATO

Shkupi24 - 02.12.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndetë vendimin e Aleancës Veriatlantike – NATO, për pranimin e Malit të Zi në gjirin e saj.Vlerësojmë se kjo është rruga më e drejtë dhe më e sigurtë për të ...

Maqedonia edhe pse me ankesa përshëndet ftesën e NATO-s për Malin e Zi

Java News - 02.12.2015

Krerët shtetërorë të Maqedonisë kanë përshëndetur ftesën për anëtarësimin e Malit të Zin ë NATO, ndërkaq nuk kanë lënë anash ankesat ndaj NATO-s dhe vetos greke që nga viti 2008, njofton ...

Ruzhin: Përveç emrit, Maqedonia duhet të përmbush edhe detyrime tjera (VIDEO)

Tetova Sot - 02.12.2015

Ish ambasadori i Maqedonisë në NATO e cilëson si paradoks ftesën për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO dhe ngecjen e Maqedonisë në rrugën euro-atlantike, pasi siç thotë Maqedonia në vitin 2004 ishte ...

Përveç emrit, Maqedonia duhet të përmbushë edhe detyrime të tjera

Express - 02.12.2015

Ish ambasadori i Maqedonisë në NATO e cilëson si paradoks ftesën për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO dhe ngecjen e Maqedonisë në rrugën euro-atlantike, pasi siç thotë Maqedonia në vitin 2004 ishte ...

Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s

Express - 02.12.2015

Autoritetet e Shkupit nuk e humbin optimizmin për anëtarësimin e vendit në NATO, megjithëse akoma nuk kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për problemin që me vite po mban të bllokuar integrimin e ...

Reagime për ftesën e NATO-s ndaj Malit të Zi

Tetova Sot - 02.12.2015

Ftesa e Malit të Zi për t’u anëtarësuar në NATO u prit me entuziazëm nga zyrtarët malazezë dhe nga forcat politike promalazeze, të cilët këtë akt e cilësuan si një mesazh pozitiv për vendin dhe ...

A përfiton Mali i Zi aq sa NATO nga anëtarësimi në Aleancë?

Gazeta Tema - 02.12.2015

Nga Marcus Tanner Mos u gaboni. Nëse situata bëhet kritike dhe NATO përfshihet në një konflikt ushtarak të shkallës së gjerë, shtimi i Malit të Zi nuk do të bëjë diferencë.

Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin

Gazeta Dita - 02.12.2015

Ftesa e mbërritur në dyert e Malit të Zi për anëtarësim në NATO duket se do të përshkallëzojë tensionet mes Perëndimit dhe Rusisë. Zëdhënësi i Vladimir Putin tha se Rusia do të shohë mundësinë e ...

Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin

Tetova Sot - 02.12.2015

Ftesa e mbërritur në dyert e Malit të Zi për anëtarësim në NATO duket se do të përshkallëzojë tensionet mes Perëndimit dhe Rusisë. Zëdhënësi i Vladimir Putin tha se Rusia do të shohë mundësinë e ...

Ruzhin: Ishim lider për në NATO, por tani kemi një problem!

Tetova Sot - 02.12.2015

Ftesa për Malin e Zi dhe mosftesa për Maqedoninë për inkuadrim në NATO, sot ka qenë temë debati në arenën publike të Maqedonisë. Analistë politik por edhe njohës të mirë të rrethanave dhe ish ...

Maqedonia para një izolimi të mundshëm, ndikimi rus në Ballkan e përshpejton zgjerimin

Tetova Sot - 02.12.2015

Maqedonia mund të jetë stabile dhe e sigurt vetëm pas anëtarësimit në NATO, thotë profesori universitar Trajan Gocevski. Për sa kohë nuk jemi pjesë e NATO-s, thotë Gocevski, ne nuk jemi destinacion i ...

Mali i Zi merr ftesën për t’iu bashkuar NATO-s

Kosova Live - 02.12.2015

Ministrat e jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të bëhet anëtari i 29 i kësaj aleance. Në takimin e ministrave të jashtëm në Bruksel, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka ...

Çollaku: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO ndihmon integrimet euroatlantike në rajon

Kosova Live - 02.12.2015

Kosova është gati t’i nënshtrohet procesit të njëjtë të reformës për anëtarësimin në NATO. Kështu ka shkruar në rrjetin social Twitter, ministri i Integrimit Evropian të Kosovës, Bekim Çollaku pas ...

NATO: Konfirmohet ftesa e kushtëzuar për Maqedoninë

Republika - 02.12.2015

Ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të NATO-s në kuadër të Këshillit verilatlantik (NAK) sot e konfirmuan politikën e “dyerve të hapura” të Aleancës dhe e konfirmuan ftesën e kushtëzuar ...

Jolevski: Punojmë intensivisht për ftesën për në NATO

Republika - 02.12.2015

Ministri i Mbrojtjes, Zoran Jolevski sot ia uroi Malit të Zi ftesën për anëtarësim në NATO dhe shfaqi bindje se ftesa për Republikën e Maqedonisë do të vijë së shpejti, për çka, theksoi, po punohet ...

NATO do të vazhdojë angazhimin në Afganistan

Almakos - 01.12.2015

S ekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se forcat afgane të sigurisë po luftojnë me kompetencë kundër talibanëve dhe militantëve islamikë.

Poposki në takim të NATO-s në Bruksel

Zhurnal - 01.12.2015

Poposki në takim të NATO-s në Bruksel Publikuar 01.12.2015 në 08:45 nga D.R. | 1 i lexuar Shkup, 30 dhjetor - Pjesëmarrja e Poposkit është me ftesë të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens ...

NATO-ja pasnesër do të vendosë nëse Mali i Zi do të mbetet anëtare e saj

Idividi - 01.12.2015

Podgoricë, 30 nëntor 2015 (MIA) - Vendimi për ftesë të Malit të Zi të kyçet në NATO do të merret të mërkurën, më 2 dhjetor, shpalli televizoni shtetëror malazez.

Ambasadorët e anëtarëve të NATO-s rekomandojnë që Mali i Zi të hyjë në Aleancë

Idividi - 01.12.2015

Podgoricë, 30 nëntor 2015 (MIA) - Ambasadorët e anëtarëve të NATO-s u rekomanduan sot shefave të diplomacive që ta ftojnë Malin e Zi në NATO, kumtoi ambasadori i Sllovakisë në Aleancë, Tomash ...

Stoltenberg: Të gjitha vendet e NATO-s e përkrahin Turqinë

Idividi - 01.12.2015

Bruksel, 30 nëntor 2015 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe kryeministri i Turqisë Ahmet Davutogllu në takimin e sotëm biseduan për çështje të rëndësishme ndërkombëtare, ...

Ministri Poposki në takim të NATO-s në Bruksel

Idividi - 01.12.2015

Shkup, 1 dhjetor 2015 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Poposki sot do të marrë pjesë në Takimin e rregullt të ministrave të punëve të jashtme të Këshillit Veriatlantik të NATO-s në format ...

Poposki në takim të NATO-s në Bruksel

Almakos - 01.12.2015

Pjesëmarrja e Poposkit është me ftesë të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Poposki sot do të marrë pjesë në Takimin e rregullt të ministrave ...

Nesër vendimi për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO

Portalb - 01.12.2015

Lajme lidhur me temën Gjigandi kinez merr autostradën Shqipëri-Mali i Zi NATO mbështetë integritetin territorial të Turqisë NATO, takim urgjent pas rrëzimit të avionit luftarak rus NATO i hap derën ...

NATO i bën ftesë Malit të Zi

Lajmi.net - 01.12.2015

NATO-ja do ta bëjë një hap të madh drejt zgjerimit dhe kështu do të rrit tensionet me Rusinë, kur të mërkurën pritet zyrtarisht ti bëjë ftesë Malit të Zi ti bashkohet kësaj aleance, shkruan The ...

Stoltenberg: NATO do të rrisë ndihmën për Turqinë

Portalb - 01.12.2015

Lajme lidhur me temën Nesër vendimi për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO Tuneli nën Bosfor, ëndrra e realizuar e sulltanëve Putin aprovon sanksionet ekonomike kundër Turqisë Arabët mbështetje ndaj ...

Aleatët e NATO-s, sisteme mbrojtëse nga ajri për Turqinë

Top Channel - 01.12.2015

Vendet aleate të NATO-s kanë planifikuar të dërgojnë avionë patrullues dhe raketa antiajrore për të forcuar sistemin mbrojtës ajror të Ankarasë, mbi të gjitha në kufirin e saj me Sirinë.

Aleatët e NATO-s, sisteme mbrojtëse nga ajri për Turqinë

Lajmi.net - 01.12.2015

Aleatët e NATO-s, sisteme mbrojtëse nga ajri për Turqinë Vendet aleate të NATO-s kanë planifikuar të dërgojnë avionë patrullues dhe raketa antiajrore për të forcuar sistemin mbrojtës ajror të ...

Vendet e NATO-s, sisteme mbrojtëse nga ajri për Turqinë

ikub - 01.12.2015

Pas rrëzimit të avionit rus nga Turqia në kufi me Sirinë, vendet aleate të NATO-s kanë planifikuar të dërgojnë avionë patrullues dhe raketa antiajrore për të forcuar sistemin mbrojtës ajror të ...

NATO do të vazhdojë angazhimin në Afganistan

Botasot - 01.12.2015

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se forcat afgane të sigurisë po luftojnë me kompetencë kundër talibanëve dhe militantëve islamikë.

NATO do të vazhdojë angazhimin në Afganistan

Telegrafi - 01.12.2015

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se forcat afgane të sigurisë po luftojnë me kompetencë kundër talibanëve dhe militantëve islamikë.

Poposki në takim të NATO-s në Bruksel

Botasot - 01.12.2015

Pjesëmarrja e Poposkit është me ftesë të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Poposki sot do të marrë pjesë në Takimin e rregullt të ministrave ...

Sot nis samiti i NATO-s, Mali i Zi në agjendë

Botasot - 01.12.2015

Ministrat e Jashtëm të NATO-s takohen sot dhe nesër në Bruksel për të diskutuar disa çështje – në mesin e tyre roli i ardhshëm i aleancës në Afganistan dhe ftesa Malit të Zi për t’iu bashkuar NATO-s.

NATO pritet t’i bëjë ftesën Malit të Zi

Botasot - 01.12.2015

NATO pritet të ftojë Malin e Zi për t’iu bashkuar aleancës ushtarake, pavarësisht kundërshtimeve nga Rusia. Diplomatë të NATO-s i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se Mali i Zi, shtet me 650,000 ...

Mali i Zi, nesër merr ftesën për anëtarësim në NATO

Telegrafi - 01.12.2015

Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s kanë rënë dakord për dhënien e një ftese për anëtarësim të Malit të Zi në NATO, mëson Televizioni i Malit të Zi nga Brukseli.

NATO fton Malin e Zi të anëtarësohet në këtë organizatë

ABC News - 01.12.2015

26 ministrat e vendeve anetare te NATO-s, kane vendosur te ftojne Malin e Zi per anetaresim ne kete organizate. Lajmin e konfirmon agjensia e lajmeve, Associated Press, duke cituar burime diplomatike ...

NATO fton Malin e Zi që të anëtarësohet

Mapo - 01.12.2015

NATO fton Malin e Zi që të anëtarësohet Postuar më: 01 Dhjetor 2015 15:44 NATO do ta bëjë një hap të madh drejt zgjerimit dhe kështu do të rrit tensionet me Rusinë, kur të mërkurën pritet zyrtarisht ...

Mal të Zi merë ftesë për antarësim në NATO

Yll Press - 01.12.2015

Megjithatë, parlamenti malazez ka votuar për t’iu bashkuar NATO-s, kurse autoritetet e Podgoricës kanë kryer reforma në forcat e armatosura dhe në ministrinë e mbrojtjes, më të vetmin qëllim që ti ...

Lute: NATO nesër nuk do të marrë vendim vetëm për Malin e Zi, por edhe për Maqedoninë, Bosnjën dhe Gjeorgjinë

Yll Press - 01.12.2015

Shteti i Maqedonisë i plotëson të gjitha kushtet që të bëhet anëtare e NATO-s që nga viti 2008, kur sipas konkluzionit të Samitit të Aleancës në Bukuresht, Maqedonia do të hyjë në NATO "pasi që do të ...

Takim dy ditor i Natos

VOA - 01.12.2015

Ministrat e jashtëm të Natos po zhvillojnë një takim dy ditor në Bruksel, ndërsa gjendja e sigurisë në rajone të ndryshme të botës është përkeqësuar, apo siç u shpreh Sekretari i Përgjithshëm i ...

Ministri Poposki në takim të NATO-s në Bruksel

Tetova Sot - 01.12.2015

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Poposki sot do të marrë pjesë në Takimin e rregullt të ministrave të punëve të jashtme të Këshillit Veriatlantik të NATO-s në format të Mbështetjes vendimtare, që ...

NATO do të vazhdojë angazhimin në Afganistan

Tetova Sot - 01.12.2015

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se forcat afgane të sigurisë po luftojnë me kompetencë kundër talibanëve dhe militantëve islamikë.

Mali i Zi bëhet pjesë e NATO-s

Tetova Sot - 01.12.2015

Televizioni i Malit të Zi dhe agjencioni i lajmeve, “AFP, duke cituar burime diplomatike, njoftuan se ministrat e jashtëm të 28 vendeve anëtare të NATO-s arritën marrëveshje mbi ftesën për anëtarësim ...

Stoltenberg: NATO do të rrisë ndihmën për Turqinë

Tetova Sot - 01.12.2015

NATO, që ka marrë tashmë masa për të mbështetur Turqinë për shkak të konflikteve në kufijtë e saj, do të rrisë akoma më shumë në javët e ardhshme ndihmën për aleatin turk, theksoi sot sekretari i ...

Mali i Zi në NATO. Kapitali rus vështirë të zhduket

Tetova Sot - 01.12.2015

Nga Selim Ibraimi NATO është e vendosur që Mali i Zi të bëhet pjesë e Aleancës.Sot dhe nesër diplomatë të lartë të vendeve anëtare të Aleancës do të diskutojnë kërkesën e Malit të Zi.Sipas shtypit ...

Një përplasje e re Perëndim Rusi? / NATO gati për të ftuar Malin e Zi në aleancë

Java News - 01.12.2015

Një ftesë e pritshme e ministrave të jashtëm të shteteve anëtare të NATO-s pritet që t’i dërgohet Malit të Zi, që kjo e fundit të bëhet pjesë e aleancës.

Lute: NATO nesër nuk do të marrë vendim vetëm për Malin e Zi, por edhe për Maqedoninë, Bosnjën dhe Gjeorgjinë

Republika - 01.12.2015

Ministrat e punëve të jashtme të vendeve­anëtare të NATO­s, në mbledhjen e nesërme të Këshillit Veriatlantik pritet të marrin vendim pozitiv për dërgimin e ftesës për anëtarësim të Malit të Zi në ...

Të mërkurën, vendimi i NATO-s për Malin e Zi

Botasot - 30.11.2015

Vendimi përfundimtar për ftesën e Malit të Zi në NATO do të mërret të mërkurën, ka thënë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Pres që ministrat e jashtëm (të NATO-s) të vendosin nëse ...

Të mërkurën, vendimi i NATO-s për Malin e Zi

Koha.net - 30.11.2015

Vendimi përfundimtar për ftesën e Malit të Zi në NATO do të merret të mërkurën, ka thënë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Pres që ministrat e jashtëm (të NATO-s) të vendosin nëse ...

Të mërkurën, vendimi i NATO-s për Malin e Zi

Ora news - 30.11.2015

Vendimi përfundimtar për ftesën e Malit të Zi në NATO do të mërret të mërkurën, ka thënë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Pres që ministrat e jashtëm (të NATO-s) të vendosin nëse ...

Të mërkuren vendoset për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO

InfoGlobi - 30.11.2015

Ministeriali i Ministrave të Jashtëm të NATO-s do të vendosë nesër të ftojë Malin e Zi që të bëhet pjesë e Aleancës. Deklarata u bë sot nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i cili ...

Të mërkurën, vendimi i NATO-s për Malin e Zi

Tetova Sot - 30.11.2015

Vendimi përfundimtar për ftesën e Malit të Zi në NATO do të mërret të mërkurën, ka thënë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Pres që ministrat e jashtëm (të NATO-s) të vendosin nëse ...

Vendimi për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, nisin protestat pro-ruse

Gazeta Dita - 30.11.2015

Mali i Zi, prej kohësh ka kërkuar anëtarësimin e saj, për në strukturat e NATO-s. Mesa duket një përgjigje pozitive mund të ketë, për kërkesën pozitive që ata kanë ndërmarr.