TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Elbasan, dy në pranga për prodhim dhe shitje droge

Gazeta Start - 11.09.2011

Elbasan – Rreth orëve të para të mëngjesit të sotëm, Seksioni Luftës Kundër Narkotikeve në Policinë e Elbasanit, ka finalizuar me sukses operacionin e koduar “Kullat” duke vënë në pranga dy persona për prodhim dhe shitje lëndësh narkotike.

Westerwelle në Lindjen e Mesme kundër iniciativës palestineze

Gazeta Start - 11.09.2011

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Guido Westerwelle, është nisur sot në një udhëtim treditor në Lindjen e Mesme. Gjatë bisedimeve të tij me palestinezët si dhe në Jordani e Izrael ai veçanërisht do të ndalet në iniciativën e ...

MPJ: Shqipëria në krah të SHBA-ve në luftën kundër terrorizmit

Gazeta Start - 11.09.2011

Tiranë - Ministria shqiptare e Punëve të Jashtme me anë të një deklarate në përkujtim të 10-vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit në SHBA, thekson se kjo ngjarje tragjike shokoi botën por shënoi një epokë të re në angazhimin në ...

Sulmohen amerikanët në Afganistan, 77 të plagosur

Gazeta Start - 11.09.2011

Kabul – 77 ushtarë amerikanë kanë mbetur të plagosur në lindje të Afganistanit pas një sulmi vetëvrasës të kryer orët e vona të mbrëmjes së djeshme.

PDK-në nuk e shqetëson kushtëzimi i PD-së për koalicionin

Gazeta Start - 11.09.2011

Prishtinë – Partia Demokratike e Kosovës nuk është e shqetësuar me kushtëzimin e Partisë së Drejtësisë që të rrijë me të në të njëjtën qeveri vetëm në rast se i merr parasysh kërkesat e saj që lidhen me lejimin e bartjes së shamisë në ...

Suedi, katër të arrestuar për “komplot terrorist”

Gazeta Start - 11.09.2011

Katër persona janë arrestuar në qytetin e dytë më të madh të Suedisë, Gotenburg, si të dyshuar për planifikimin e një sulmi terrorist. Katër personat e dyshuar janë arrestuar mbrëmjen e djeshme, theksoi agjencia e lajmeve “TT”, e cila ...

“Zonjë” perfekte në debutim  

Gazeta Start - 11.09.2011

Nis në mënyrën më të mirë të mundshme sezoni i ri në Serinë A për Juventusin e Antonio Kontes. Në sfidën e luajtur sot në drekë, skuadra bardhezi shkatërroi 4-1 Parmën në stadiumin e ri duke bërë kampionatit një nisje të mbarë.

11 Shtatori, SHBA-të nderojnë viktimat 10 vjet pas sulmeve

Gazeta Start - 11.09.2011

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, dhe ish-Presidenti Xhorxh w Bush po marrin pjesë në ceremoninë e organizuar në Ground Zero, në kujtim të 2976 viktimave të sulmeve të 11 shtatorit.

Hoxhaj: 11 shtatori, ditë kujtese dhe respekti për SHBA-të

Gazeta Start - 11.09.2011

Prishtinë - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, në 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shprehu solidaritetin dhe mbështetjen e palëkundur të Kosovës për ...

Studion mjekësi prej 54 vjetësh

Gazeta Start - 11.09.2011

Një gjerman studion mjekësi që prej gjysmë shekulli. Boris Pavlovski, zëdhënësi për shtyp i universitetit Christian-Albrechts në qytetin Kiel, tha se një student ka 54 vite dhe 108 semestra që figuron i regjistruar në fakultetin e ...

Interi del huq në të parën  

Gazeta Start - 11.09.2011

Interi e ka nisur sezonin e ri në kampionatin italian me një humbje 4-3 në fushën e Palermos, pas një ndeshjeje spektakolare dhe me emocione. Në “Renzo Barbera”, nënkampionët e Italisë gjejnë epërsinë në minutën e 33-të me Diego Militon , ...

Halimi: Vrasja e gjyqtarit, provë për drejtësinë

Gazeta Start - 10.09.2011

Vlorë – Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, së bashku me trupën gjyqësore të Vlorës, pas një takimi me grupin e hetimit, zhvilloi pasditen e shkuar një vizitë ngushëllimi në familjen e gjyqtarit të vrarë Skerdilajd Konomi.

Opinion pozitiv për Shqipërinë nëse ka bashkëpunim

Gazeta Start - 10.09.2011

Bruksel – Dy krerët e grupimeve më të mëdha politike në Parlamentin Evropian, Jospeh Daul dhe Johanes Svoboda, vlerësojnë kthimin e opozitës shqiptare në Parlament, teksa shtojnë se ky veprim mund të përfshihen në progres-raportin që ...

“Shamia”, PD kërcënon me largim nga qeveria “Thaçi”

Gazeta Start - 10.09.2011

Prishtinë – Partia e Drejtësisë ka kërkuar nga qeveria e Kosovës që të respektojë të drejtat dhe liritë e individit, duke vënë theksin tek mospengimi i vazhdimit të arsimit publik nga vajzat me shami.

Ministrat e Jashtëm të Italisë dhe Greqisë vizitojnë Tiranën

Gazeta Start - 10.09.2011

Tiranë – Ministri i Jashtëm i Italisë, Franco Frattini dhe Ministri i Jashtëm i Greqisë, Stavros Lambrinidis do të vizitojnë Shqipërinë të hënën.

Vdekja e 12-vjeçarit, në kërkim pronari i ndërtesës

Gazeta Start - 10.09.2011

Shkodër – Policia e Shkodrës ka nisur procedimin penal ndaj një 60-vjeçari në lidhje me aksidentin e djeshëm ku humbi jetën një fëmijë. Ngjarja ndodhi pasditen e shkuar ku 12-vjeçari Kristian Marku, humbi jetën pasi u zu nga soleta e një ...

Sekuestrohet 20 kg drogë, pranga të riut

Gazeta Start - 10.09.2011

Gjirokastër – Një sasi prej 20 kilogramësh drogë u sekuestrua gjatë natës së shkuar nga policia e Gjirokastër. Në pranga për lëndën narkotike ra 21 vjeçari Vilson Rrushi.

Serbia thirrje NATO-s për të penguar Prishtinën në veri

Gazeta Start - 10.09.2011

Bulqizë – Qeveria serbe u ka kërkuar sot Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe NATO-s për të parandaluar autoritetet e Prishtinës që të mos “përdorin dhunë” në veri të Kosovës, duke qenë se më datë 15 shtator përfundon marrëveshja ...

Serbët bllokojnë makinat në pikën 31

Gazeta Start - 10.09.2011

Mitrovicë - Dhjetëra makina janë bllokuar në vendkalimin kufitar 31 në veri prej bashkësisë së ekonomistëve serbë të Zubin Potokut. Protestuesit serbë kanë përsëritur se në veri nuk janë të nevojshme doganat e Prishtinës.

Procedurat për dhënien e testit të gjuhës angleze

Gazeta Start - 10.09.2011

Tiranë – Universiteti i Tiranës (UT), bëri të ditur sot procedurat për dhënien e testit për gjuhën angleze, mbrojtja e të cilit është kusht për të marrë diplomatët e nivelit të dytë.

Evropiani i Peshëngritjes 2014, në Shqipëri

Gazeta Start - 10.09.2011

Shqipëria do të organizojë Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për të Rritur në vitin 2014. Ky është vendimi që ka marrë të premten Bordi Ekzekutiv i Federatës Evropiane të Peshëngritjes.

Lambrinidis flet për marrëdhënie të mira jo për njohje të Kosovës

Gazeta Start - 09.09.2011

Prishtinë - Kryeministri i Qeverisës së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka prit në një takim ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë me të cilin ka biseduar për perspektivën evropiane të Kosovës dhe bashkëpunimin bilateral në mes të ...

Erdoan: Forcat turke do të shoqërojnë ndihmat për Gazan

Gazeta Start - 09.09.2011

Forcat detare të Turqisë do të shoqërojnë anijet turke me ndihma për Rripin e Gazës, theksoi kryeministri Rexhep Tajip Erdoan, pas refuzimit të Izraeli për të kërkuar falje për vrasjen e nëntë shtetasve turq në maj të vitit 2010.

Elbasan, dy në pranga për drogë e prostitucion

Gazeta Start - 09.09.2011

Elbasan – Dy shtetas u arrestuan nga policia e Elbasanit për vepra të ndryshme penale. Sot në orët e para të mëngjesit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit Marius Dubali, 22-vjeç, banues në lagjen “Partizani” Elbasan.

Ja shtetet me rezervat më të mëdha të arit në botë

Gazeta Start - 09.09.2011

Duke qenë se çmimi i arit ka thyer rekordet e të gjitha kohërave, njerëzit gjithnjë e më shumë po pyesin lidhur me rezervat në ar që ka çdo shtet ose Organizatë. Uebsajti CNBS.com renditi shtetet me më shumë rezerva ari.

Obama: 450 miliard dollarë për punësimin

Gazeta Start - 09.09.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka shpalosur një paketë prej 450 miliardë dollarësh me shkurtime taksash dhe plane shpenzimi me qëllim që të krijohen vende të reja pune dhe të forcohet ekonomia.

Fier, arrestohen dy shtetas të dënuar në Itali

Gazeta Start - 09.09.2011

Fier – Dy persona u arrestuan sot në Fier, pasi ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar nga drejtësia italiane. Në pranga përfunduan shtetasi Ilia Beci dhe Lefter Aliu, të cilët janë dënuar nga gjykatat italiane me nga 12 vite burg.

Spahiu: Vrasja e gjyqtarit, masakër, shteti të reagojë

Gazeta Start - 09.09.2011

Vlorë – Për ngjarjen e ndodhur sot në Vlorë ku mbeti i vdekur një gjyqtar reagoi edhe Këshilli i Lartë i Drejtësisë. “Gjej rastin këtu të shpreh se ky akt është në vazhdën e ngjarjeve të dhunshme kundër gjyqësorit përgjatë viteve të fundit ...

Kolegji rrëzon PD-në për Komunën Shalë

Gazeta Start - 09.09.2011

Tiranë – Kolegji Zgjedhor ka rrëzuar sot kërkesën e Partisë Demokratike për zgjedhjet në komunën Shalë të Shkodrës, duke lënë në fuqi vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

15 ditë stop për Lorikun

Gazeta Start - 09.09.2011

Nis ters aventura italiane për Lorik Canën. Pasi mbeti jashtë ekipit të parë të Lacios gjatë fazës përgatitore, mesfushori kosovar po përballet me një tjetër problem.

Sllovenia presion BE-së për udhërrëfyesin për Kosovën

Gazeta Start - 09.09.2011

Lubjanë -Ministri i Punëve të Jashtme i ë Kosovës, Enver Hoxhaj gjatë pjesëmarrjes në Forumin Strategjik të Bledit është pritur sot nga homologu slloven, Samuel Žbogar, ku kanë diskutuar për marrëdhëniet midis dy vendeve.

Gjallica i “dorëzohet” flakëve

Gazeta Start - 09.09.2011

Kukës – Flakët e zjarrit vazhdojnë të shkrumbojnë drurët në malin e Gjallicës në Kukës, teksa janë jashtë kontrollit. Lartësia e madhe e malit e bën të pamundur ndërhyrjen nga forcat e ushtrisë e aq më pak nga forcat zjarrfikëse.

Durrës, plagosen dy adoleshentë

Gazeta Start - 09.09.2011

Durrës – Dy adoleshentë nga fshatrat e Durrësit janë aksidentuar rëndë natën e kaluar, pasi motoçikleta me të cilën udhëtonin është përplasur aksidentalisht me një autoveturë.

Vrasja e gjyqtarit, 100 mijë euro për gjetjen e autorit/ve

Gazeta Start - 09.09.2011

Vlorë – Policia e Vlorës ka vënë një shumë prej 100 mijë eurosh për të gjithë ata që japin informacion të saktë në lidhje me atentatin me eksploziv ndaj gjyqtarit Skerdilajd Konomi.

Dështon seanca gjyqësore ndaj Metës

Gazeta Start - 09.09.2011

Tiranë – Gjyqi ndaj ish/zëvendëskryeministrit Ilir Meta, dështoi sot në Gjykatën e Lartë, pasi mungoi relatori i çështjes. Gjyqtari Arian Dvorani mungoi në seancën e sotme për shkaqe shëndetësore, ndërsa seanca e radhës do të zhvillohet të ...

Shkodër, e zë soleta, vdes 12-vjeçari

Gazeta Start - 09.09.2011

Shkodër – Një fëmijë 12 vjeçar gjeti vdekjen para disa minutash në Shkodër, pasi është zënë poshtë nga gërmadhat e një ndërtese të prishur pjesërisht nga policia ndërtimore rreth tre ditë më parë.

9/11, SHBA paralajmëron për sulme terroriste

Gazeta Start - 09.09.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar “kërcënime të besueshme dhe specifike” në prag të dhjetëvjeçarit të sulmeve të 11 shtatorit, veçanërisht në Nju Jork dhe Uashington DC.

“Mou është më i miri”

Gazeta Start - 09.09.2011

Ylli portugez i Realit të Madridit, Kristiano Ronaldo, ka thënë se Hoze Mourinjo është “trajneri më i mirë në botë”. “CR7” beson gjithashtu se sezoni i dytë i teknikut në “Bernabeu” do të jetë i suksesshëm në synimin për t’u ringjitur në ...

Dëmtime të çuditshme të futbollistëve (II)

Gazeta Start - 09.09.2011

Historia e lojës me top na sjell plot raste kur fati i keq apo incidente në dukje të vogla, kanë lënë pasoja serioze për futbollistët. - Ylli indonezian Mistar , 25 vjeç, u vra tragjikisht nga një kope derrash që pushtuan fushën stërvitore ...

SHBA: Ngërçi politik pengon integrimin e Shqipërisë

Gazeta Start - 09.09.2011

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në OSBE, Ian Kelli, tha dje gjatë takimit të Këshillit të Përhershëm të OSBE-së në Vjenë, se pasojat e ngërçit politik në Shqipëri pas zgjedhjeve lokale të majit, kanë penguar reformat e nevojshme për të ...

Seria A, kampionët e nisin me barazim  

Gazeta Start - 09.09.2011

Milani e ka nisur me një barazim 2-2 përballë Lacios misionin për të mbrojtur titullin e fituar sezonin e kaluar në kampionatin italian. Sfidë me dy fytyra ajo që u luajt në “San Siro”: 45 minutat e para spektakolare, me plot gola e raste; ...

Plagosen shtatë anëtarët e një familjeje në Gramsh

Gazeta Start - 08.09.2011

Elbasan – Shtatë persona, pjesëtarë të një familjeje kanë mbetur të plagosur rëndë në një aksident rrugor në rajonin e Elbasanit. Policia lokale bëri të ditur se ngjarja ka ndodhur në fshatin Jaranishtë, kur një automjet ka dalë nga rruga, ...

Vrasje me armë në Tiranë

Gazeta Start - 08.09.2011

Tiranë – Një person gjeti vdekjen dhe një tjetër mbeti i plagosur nga përplasja me armë në Tiranë. Viktima është shtetasi Arjan Merdani, 26-vjeç, ndërsa i plagosuri ende nuk është identifikuar.

Korçë, ndalohen tre adoleshentë

Gazeta Start - 08.09.2011

Korçë – Një adoleshent u arrestua dhe dy të tjerë po ndiqen penalisht. Aksioni i policisë së Korçës u ndërmor sot në orët e para të mëngjesit, pasi të rinjtë akuzohen për vjedhjen e disa lokaleve.

Has, sekuestrohet 21 kg drogë

Gazeta Start - 08.09.2011

Has – Policia e Kukësit ka sekuestruar një sasi prej 21 kilogramësh lëndë narkotike e llojit kanabis sativa. Sasia e drogës u gjet në automjeti tip benz me targa të Hasit.

Republikanët-Obamës: Vendos veton kundër Palestinës

Gazeta Start - 08.09.2011

Uashington – Presidenti Barak Obama duhet të shprehet qartë dhe publikisht se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të përdorin veton në Këshillin e Sigurimit të OKB-së kundër përpjekjeve palestineze për t’u anëtarësuar në këtë organizatë, ...

Surprizë e re nga Facebook!

Gazeta Start - 08.09.2011

Facebook është në kërkim të një praktike fantastike, e cila do të mundësojë komunikimin e 750 milionë përdoruesve me gjuhë të ndryshme. Sipas një lajmi të “Facebook Inside” miliona përdorues në të gjithë botën do të mund të flasin dhe ...

Serbët në Mitrovicë bllokojnë sërish rrugët

Gazeta Start - 08.09.2011

Mitrovicë - Të gjitha rrugët në veri të Kosovës janë bllokuar rreth orës 11 nga serbët lokal, raporton Tanjug. Ky frustrim ka ardhur menjëherë pas aksionit të EULEX-it dhe KFOR-it në Zubin Potok.

Hartë për shërbimet sociale në Shqipëri

Gazeta Start - 08.09.2011

“Qëllimi kryesor është krijimi i një harte elektronike ku të përfshihen të gjitha shërbimet sociale të ofruara nga organizatat, institucionet, publike dhe jo publike në të gjithë territorin e vendit”, deklaroi Denada Seferi, Drejtore e ...

Zjarre të fuqishëm në Kukës dhe Tropojë

Gazeta Start - 08.09.2011

Kukës – Zjarret e fuqishme përfshinë sot lartësitë e mëdha të malin të Gjallicës, duke e bërë të pamundur shuarjen e tyre për shkak të lartësisë së madhe.

Berisha pret në zyrë fëmijët jetimë

Gazeta Start - 08.09.2011

Tiranë - Kryeministri Sali Berisha së bashku me bashkëshorten e tij zonjën Liri Berisha pritën në ambientet e kryeministrisë një grup fëmijësh të shtëpisë për kujdesin e fëmijëve jetimë “Zyber Hallulli” në Tiranë.

BQE parashikon rritje ekonomike më të ulët për eurozonën

Gazeta Start - 08.09.2011

Banka Qendrore Evropiane (BQE) korrigjoi sot me ulje parashikimet për rritjen ekonomike për vitin 2011 dhe 2012 në vendet e eurozonës. Kjo ndodhi duke marrë parasysh zhvillimet e fundit negative të ekonomisë dhe gjendjen e vështirë të ...

Prokuroria: Asnjë grup hetimor për të dhënat e Wikileaks

Gazeta Start - 07.09.2011

Tiranë – Prokuroria e Përgjithshme hodhi poshtë lajmin e publikuar në disa media, se ky organ ka ngritur një grup të posaçëm hetimor për të hetuar të dhënat e Wikileaks.

Ikën Bare nga kreu i PS-së për Tiranën

Gazeta Start - 07.09.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste për Tiranën, Besnik Bare, dha dorëheqjen mbrëmjen e shkuar nga ky post që e mbante prej 6 vitesh. Ende nuk dihet arsyet konkrete që e çuan Baren drejt këtij vendimi, por ai ka deklaruar se ky është ...

Shpërthim para Gjykatës së Lartë në Indi, 9 të vdekur

Gazeta Start - 07.09.2011

Delhi - Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe 45 të tjerë janë plagosur në një shpërthim jashtë Gjykatës së Lartë në kryeqytetin Indian. Lajmi konfirmohet nga mediet ndërkombëtare, të cilat citojnë zyrtarin e një ministrie, UK Bansalin të ...

Korçë, hidhet për vdekje nga kati i gjashtë

Gazeta Start - 07.09.2011

Korçë – Një i moshuar u hodh nga kati i gjashtë i pallatit ku jetonte, duke gjetur vdekjen e menjëhershme. Ngjarja ndodhi rreth orës 06:15 minuta të mëngjesit të sotëm në lagjen 16 të qytetit të Korçës.

Pacolli s’i frikësohet Thaçit në garën për president

Gazeta Start - 07.09.2011

Prishtinë - Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka vlerësuar se energjinë kryesore tashmë po e shpenzon në lobim, me të cilin aktivitet është ngarkuar nga kryeministri Hashim Thaçi.

Atë që s’e bëjnë zjarrfikësit, e bëjnë retë!

Gazeta Start - 07.09.2011

Tropojë – Një zjarr i fuqishëm në malet e Tropojës, u shua mbrëmjen e shkuar nga reshjet e shiut, edhe pse me intensitet të dobët. Vatra e zjarri shpërtheu në masivin pyjor në afërsi të fshatit Pac me një shtrirje deri afër Kepenekut e ...

Gjermania, fund kredive për shtetet e tjera të eurozonës

Gazeta Start - 07.09.2011

Gjykata më e lartë gjermanë ka hedhur poshtë çdo mundësi që Gjermania t’u japë kredie shteteve të tjera të eurozonës që ndodhen në vështirësi të mëdha ekonomike si pasojë e borxheve të larta pa miratimin e Parlamentit.

Edhe Vozniakin “e zë ngërçi”  

Gazeta Start - 07.09.2011

Nuk mund të thuhet që bota e tenisit është një ambient i tensionuar. Përkundrazi. Karolin Vozniaki bën spektakël gjatë konferencës së shtypit, duke imituar ngërçin e Rafa Nadalit të para disa ditëve.

Tahiri: Stefanovic po frikësohet për ta thënë të vërtetën

Gazeta Start - 07.09.2011

Prishtinë - Shefja e delegacionit të Kosovës, Edita Tahiri për bisedime me Serbinë ka thënë se në rundin e fundit të bisedimeve në Bruksel janë marrë vesh për njohjen reciproke të vulave doganore, duke shtuar se marrëveshja do të zbatohet ...

Bare sqaron edhe një herë largimin nga PS e Tiranës

Gazeta Start - 07.09.2011

Tiranë – Besnik Bare, ish-kryetar i Partisë Socialiste për degën e Tiranës, siguroi edhe një herë opinionin publik se dorëheqja nga ky post një natë më parë ishte bërë për arsye personale.

Franca dënon krimet e kryera në Siri

Gazeta Start - 07.09.2011

Ministri francez i Punëve të Jashtme, Alain Jupe, ka akuzuar qeverinë siriane se ka kryer “krime kundër njerëzimit”. Forcat siriane vijojnë shtypjen e protestave, dukë ndërmarrë operacione të reja që përfunduan me vrasjen e 7 demonstruesve ...

Rusi, rrëzohet avioni me 45 persona në bord

Gazeta Start - 07.09.2011

Një avion me 45 persona në bord është rrëzuar në pjesën qendrore të Rusisë. Lajmi bëhet i ditur nga BBC, e cila citon agjencitë ruse të lajmeve.

Në gjurmët e baba Zinedinit  

Gazeta Start - 07.09.2011

Të stërvitesh në moshën 16-vjeçare nga Hoze Mourinjo, së bashku me Kristiano Ronaldn, Kakanë apo Ozilin, është vërtet një privilegj. Por nëse quhesh Enzo Zidan dhe je biri i ish-legjendës franceze, Zinedin, gjithçka bëhet më e lehtë.

Plas te Zvicra, shqiptarët polemika me lojtarët vendas

Gazeta Start - 07.09.2011

Në shortin e hedhur më 30 korrik në Rio de Zhaneiro, goglat e vendosën Shqipërinë përballë Zvicrës në Grupin E të kualifikueseve të Botërorit 2014.

“Gërdeci”, çfarë monotonie!

Gazeta Start - 07.09.2011

Tiranë – Ardhja e vjeshtës nuk ka sjellë asgjë të re në lidhje me gjyqin në ngarkim të tragjedisë së Gërdecit, ku mbetën të vdekur 28 persona e qindra të tjerë mbetën të plagosur.

BE-ja përshëndet ashpërsimin e planit ekonomik në Itali

Gazeta Start - 07.09.2011

Vendimi i qeverisë italiane për të ashpërsuar më tej planin e masave buxhetore duket se i ka shkuar për shtat Brukselit zyrtar pasi tregjet financiare kishin dyshime mbi vullnetin real të Romës për reduktimin e deficitit publik.

Serbia ka alternativë njohjen e pavarësisë së Kosovës

Gazeta Start - 07.09.2011

Beograd – Serbia duhet ta pranojë Kosovën si fqinjin më të afërt dhe më të veçantë”, ka thënë Vuk Drashkoviç, kryetar i Partisë Serbe të Ripërtëritjes, të martën, në konferencën e organizuar nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e ...

Dëmtime të çuditshme të futbollistëve (I)

Gazeta Start - 07.09.2011

Të shtunën që shkoi, sulmuesi peruan i Hamburgut, Paolo Guerrero, pësoi një dëmtim në avion, pasi ishte shumë i tendosur nga frika ndaj fluturimeve. Megjithatë, kjo nuk është e para herë që një futbollist pëson një dëmtim të pazakontë.

Superliga, ja programi i javës së parë

Gazeta Start - 07.09.2011

Ja si do t jen t shprndara shtat ndeshjes e javs s par t Kategoris Superiore pr sezonin 2011-12: T shtunn (10.09.2011) Bylis - Shkumbini ( ora 16:00 ) Vllaznia - Lai ( ora 16:00 ) Sknderbeu - Tomori ( ora 20:00 ) T dieln (11.09.2011) ...

Parlamenti grek miraton ndërtimin e xhamisë së parë në Athinë

Gazeta Start - 07.09.2011

Athinë - Parlamenti grek votoi sot projektligjin për ndërtimin e xhamisë së parë në Athinë, si kundërpërgjigje ndaj kërkesës së banorëve myslimanë, të cilët deri tani nuk kanë pasur vend për kryerjen e riteve fetare.

Serbia ka alternativë njohjen e pavarësisë së Kosovës

Koha.net - 07.09.2011

Beograd, 7 shtator - “Serbia duhet ta pranojë Kosovën si fqinjin më të afërt dhe më të veçantë”, ka thënë Vuk Drashkoviq, kryetar i Partisë Serbe të Ripërtëritjes, të martën, në konferencën e organizuar nga Komiteti i Helsinkit për të ...

Arvizu: Palët të bëjnë kompromise

Gazeta Start - 06.09.2011

Tiranë – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Aleksandër Arvizu, bëri apel që klasa politike të bëjë kompromise për hir të reformave pavarësisht ndasive të thella që mund të kenë.

10 shtetet me ushtritë më të mëdha në botë

Gazeta Start - 06.09.2011

Edhe pse diplomacia është shtylla kurrizore e skenarit ndërkombëtar në ditët e sotme, shtetet e shohin të nevojshme të shpenzojnë pjesë të mëdha të buxheteve të tyre vjetore në ushtri. Kjo quhet ndryshe edhe përgatitje për më të keqen.

Lezhë, arrestohen dy shtetas të shpallur në kërkim

Gazeta Start - 06.09.2011

Lezhë – Dy shtetas u arrestuan nga policia e Lezhës të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. Fillimisht, sektori i krimeve të rënda arrestoi shtetasin Polizoi Lekgega, 19-vjeç, lindur dhe banues në fshatin Perlat të Mirditës.

Gjendet i varur prej një jave në një banesë të braktisur

Gazeta Start - 06.09.2011

Durrës – Një shtetas i gjet i vetëvarur në një banesë të braktisur në periferi të qytetit të Durrësit. Viktima i seksit mashkull rreth 45-vjeç, mendohet se është vetëvarur rreth një javë më parë.

Obama sfidon rivalët me strategjinë e punësimit

Gazeta Start - 06.09.2011

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ka përdorur një miting në Ditën e Punës për t’iu bërë thirrje rivalëve që të mbështesin planet e tij për krijimin e vendeve të reja të punës.

AK: Shqipëria përmbushi tekat e Athinës

Gazeta Start - 06.09.2011

Tiranë – Aleanca Kuqezi e konsideroi si përmbushje të tekave të Athinës vendimin e qeverisë së Shqipërisë për regjistrimin e popullsisë mbi baza etnike dhe fetare.

Sërish marrëveshje me shumë të panjohura

Gazeta Start - 06.09.2011

Prishtinë - Edhe dy marrëveshje me shumë të panjohura, pa nënshkrime, pa afate dhe me shumë “pa...” të tjera, arrihen në dialogun Kosovë-Serbi. Të dyja palët sërish lanë shumë pyetje e dilema pa përgjigje, e që kanë të bëjnë me ...

Arrestohen dy shtetas për drogë

Gazeta Start - 06.09.2011

Tiranë – Dy shtetas u arrestuan nga policia e Tiranës pasi u kapën me lëndë narkotike. Fillimisht u arrestua Dorjan Plaku, 21-vjeç, lindur në Dibër dhe banues në Tiranë.

Vitamina A shpëton 600 mijë jetë në vit!

Gazeta Start - 06.09.2011

Shkencëtarët bëjnë të ditur se preparatet e vitaminës A mund të shpëtojnë jetën e 600 mijë fëmijëve, veçanërisht në vendet e varfra. Shkencëtarët anglezë dhe pakistanezë zhvilluan një studim, rezultatet e të cilit u botuan në revistën ...

Berisha: 700 mijë bunkerë u zëvendësuan me vila

Gazeta Start - 06.09.2011

Tiranë – Fusha e ndërtimin është promotore e zhvillimit të Shqipërisë , theksoi sot kryeministri Sali Berisha, në çelje të “Panairit Ndërkombëtar të Ndërtimit”.

27 vjet burg ish-kreut të ushtrisë Jugosllave

Gazeta Start - 06.09.2011

Gjykata ndërkombëtare e Hagës ka dënuar me 27 vjet burg ish-zyrtarin më të lartë të ushtrisë Jugosllave, për krimeve lufte në Bosnje dhe Kroaci.

Fushë Krujë, “hakmarrja” ndaj fabrikës së çimentos vazhdon

Gazeta Start - 06.09.2011

Fushë Krujë – Një tjetër tritol ka shpërthyer në shinat e trenit që të çojnë tek fabrika e çimentos në Fushë Krujë, duke shkaktuar dëmtime të kësaj lindjeje.

Italianët në grevë kundër masave të kursimit

Gazeta Start - 06.09.2011

Miliona anëtarë të sindikatave italianë kanë nisur sot një grevë një ditore kundër masave të fundit të kursimit të ndërmarra nga qeveria Berluskoni.

Indonezia tronditet nga një tërmet i fuqishëm

Gazeta Start - 06.09.2011

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur ishujt e Sumatras në perëndim të Indonezisë, duke vrarë të paktën tre persona. Lajmi bëhet i ditur nga Al-Xhazira, e cila nënvizon se tërmeti kishte një fuqi prej 6.6 ballësh të shkallës Rihter.

PD: Kuvendi i Kosovës votoi për degjenerimin e rinisë

Gazeta Start - 06.09.2011

Prishtinë – Partia e Drejtësisë në Kosovës, reagoi sërish sot për mosmiratimin e futjes në shkolla të lëndës së edukimit fetar. Sipas kësaj partie, me këtë vendim "Kuvendi i Kosovës votoi për degjenerimin e rinisë shkollore duke ia hapur ...

"Banda e Lushnjës", mbrojtja: Të rigjykohet çështja

Gazeta Start - 06.09.2011

Tiranë – Ka rinisur sot në Gjykatën e Apelit për Krimet e Rënda gjyqi kundër të pandehurve të "Bandës së Lushnjës". Në seancën e sotme, avokatët mbrojtës të të pandehurve kërkuan rigjykimin e çështjes ndaj klientëve të tyre, me pretendimin ...

Rama mbledh aleatët në një nga lokalet e Tiranës

Gazeta Start - 06.09.2011

Tiranë – Kreu socialist Edi Rama, ka mbledhur sot aleatët opozitarë në lidhje me vendimet e mëtejshme të opozitës. Takimi është zhvilluar në një nga lokalet e Tiranës, ku ishin të pranishëm kreu i PSV`91, Petro Koçi, kreu i PDS-së, Paskal ...

Arrestohet një grua për vjedhje me dhunë

Gazeta Start - 05.09.2011

Tiranë – Policia e Tiranës, arrestoi një shtetase të shpallur në kërkim për vjedhje me dhunë. Në pranga përfundoi shtetasja Rudina Prifti 32-vjeç, lindur në Berat dhe banuese në Tiranë.

Opozita e shqetësuar për largimet në Bashkinë e Tiranës

Gazeta Start - 05.09.2011

Tiranë – Opozita socialiste ka shprehur shqetësimin për largimin masiv të punonjësve nga Bashkia e Tiranës. Me anë të një reagim, kreu i grupit të Këshilltarëve të Koalicionit "Aleanca për të Ardhmen" në Këshillin Bashkiak të Tiranës, ...

Superstrada Levan Tepelenë përfundon vitin e ardhshëm

Gazeta Start - 05.09.2011

Fier – Punimet në superstradën Levan –Tepelenë, e nisur prej vitesh, duket se vitin e ardhshëm do të përfundojnë. Në lotin e parë Levan-Damës, kanë përfunduar mbi 60 % e punimeve dhe janë asfaltuar tashmë 20 kilometrat, nga 38 gjithsej që ...

Ksavi: Të luash me dyshen Fabregas-Iniesta është luks

Gazeta Start - 05.09.2011

Ksafi ka pranuar se të kesh në skuadër Çesk Fabregasin dhe Andres Iniestën është luks. Dyshja mundësoi mundjen e Kilit në miqësoren e së premtes 3-1, pasi amerikanolatinët kishin kaluar më parë në avantazh të dy golave.

Korçë, aksidentohet për vdekje kalimtari

Gazeta Start - 05.09.2011

Korçë – Një shtetas mbeti i vdekur orët e vona të mbrëmjes së shkuar në aksin rrugor Korçë-Pogradec, në kryqëzimin e fshatit Libonik. Policia lokale bëri të ditur se viktima është shtetasi Hekuran Spaho, 76-vjeç, i cili është aksidentuar ...

Maja e Gjallicës përfshihet nga flakët

Gazeta Start - 05.09.2011

Kukës – Lartësitë mbi 2000 metra mbi nivelin e detit në malin Gjallica në Kukës, u përfshinë nga flakët për shkak të rrufeve. Deri më tani janë djegur rreth 2 hektarë të masiveve halore në këtë mal, ndërsa ndërhyrja e zjarrfikësve thuajse ...

Rama: Deputetët e PS do të marrin pjesë në votimet e Kuvendit

Gazeta Start - 05.09.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, paraqiti para pak momentesh prioritet e opozitës duke paralajmëruar se deputetët e kësaj force politike do të marrin pjesë në çdo votim në Parlament.

Berisha: Reformat u bllokuan për të dëmtuar vendin

Gazeta Start - 05.09.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, gjatë mbledhjes së grupit parlamentar deklaroi se rruga e Bashkimit Evropian e Shqipërisë nuk është e thjeshtë, por tërësisht e mundur.

Libani: Izraeli po cenon sigurinë ndërkombëtare

Gazeta Start - 05.09.2011

Bejrut – Plani i kufijve detarë që Izraeli propozoi në OKB përbën një kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”, theksoi sot Libani në një komunikatë të Ministrisë së Jashtme.

Jahjaga në Bruksel, Çitaku në Londër

Gazeta Start - 05.09.2011

Prishtinë – Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, niset të hënën për një vizitë disaditëshe në Bruksel. Gjatë qëndrimit atje, Jahjaga do të takohet me përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Kethrin Eshton, me ...

Nadalin e zë ngërçi gjatë konferencës  

Gazeta Start - 05.09.2011

Frikë në US Open për Rafael Nadalin. Pasi fitoi me lehtësi ndeshjen e turnit të tretë kundër David Nalbandianit, tenisti spanjoll u paraqit në sallën e konferencave për t’iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Kaçin: Marrëveshjet e arritura me rëndësi

Gazeta Start - 05.09.2011

Bruksel - Arritja e marrëveshjes për vulat doganore të Kosovës dhe për kadastrat paraqet hap të rëndësishëm në përparimin e raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit, ka thënë Jelko Kaçin.

Të luftosh thatësirën me rreze lazer

Gazeta Start - 05.09.2011

Shkencëtarët bëjnë të ditur se kanë arritur rezultate pozitive nga teknika e “shkaktimit të shiut nën efektin e rrezeve lazer”. Kjo teknikë është një rreze shprese e re për vendet që vuajnë nga mungesa e ujit.

Kuqezinjtë në hall, por në Luksemburg vetëm për 3 pikë

Gazeta Start - 05.09.2011

Në Luksemburg për të harruar Francën. Ky është misioni i Kombëtares shqiptare në sfidën e së martës mbrëma (ora 20:15) kundër skuadrës që mban vendin e fundit në grup.

“Gërdeci”, gjyqi rinis me kërkesa të avokatëve

Gazeta Start - 05.09.2011

Tiranë – Ka rinisur sot në Gjykatën e Tiranës shqyrtimi i dosjes në ngarkim të tragjedisë së “Gërdecit”. Seanca e sotme rinisi pas pushimeve verore, ku avokatët mbrojtës ka bërë disa kërkesa.

Shqiptarë, meqë jetoni gjatë, punoni më shumë!

Gazeta Start - 05.09.2011

Tiranë – Nëse të gjithë ata që kundërshtuan daljen në pension në moshën 65-vjeçare, tashmë ju duhet të punojnë edhe disa vite të tjera. E nëse Zoti ju ka dhënë jetë më të gjatë, atëherë do të mund të shijojnë pensionin e pleqërisë pas ...

Sekuestrohet drogë në autobusin e linjës Tiranë-Athinë

Gazeta Start - 05.09.2011

Gjirokastër – Një sasi prej 3 kilogramësh drogë e llojit marijuanë u bllokua pasditen e sotme në një autobus të linjës Tiranë-Athinë. Lënda narkotike u bllokua në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, ndërsa poseduesi i drogës, një 18 ...

Durrës, arrestohet një shtetas i dënuar në Kosovë

Gazeta Start - 05.09.2011

Durrës – Një shtetas nga Kosova u arrestua sot në pikën e kalimit kufitar në Portin e Durrësit, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar. Idriz Murati, 53-vjeç, lindur në Podujevë, u arrestua pasi është dënuar nga drejtësia kosovare me 1 ...

Sër Aleks, “mjaltë” për Ronaldon

Gazeta Start - 05.09.2011

Trajneri i Mançester Junajtid, Sër Aleks Ferguson, thotë se Kristiano Ronaldo është një nga më të mirët që ai ka stërvitur. Tekniku skocez ka kaluar në duar njëri pas tjetrit plot yje gjatë karrierës së tij të lavdishme në “Old Traford”.

Ruçi: U dhamë shqiptarëve sërish zgjedhje pa standarde

Gazeta Start - 05.09.2011

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, ripërsëriti akuzën se zgjedhjet vendore të 8 majit nuk i përmbushën as standardet minimale.

Sulmuesi dëmtohet në... avion

Gazeta Start - 05.09.2011

Dëmtim i çuditshëm për Paolo Guerreron. Sulmuesi peruan i Hamburgut e pësoi të shtunën e shkuar në avion, gjatë udhëtimit drejt Zyrihut ku skuadra gjermane do të ndeshjen në një miqësore me Luzernën e Jahmir Hykës.