TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Arvizu: Të hiqet imuniteti i zyrtarëve

Panorama - 15.07.2011

Ambasadori amerikan në Shqipëri, Aleksandër Arvizu, bëri apel dje për kufizimin e imunitetit të zyrtarëve shtetërorë ndaj hetimeve për korrupsion.Gjatë fjalës së mbajtur dje në një ceremoni për njësitë Task-Force Antikorrupsion në ...

Ina Rama: Çështja me Metën do vazhdojë në sallën e gjyqit

Shekulli - 14.07.2011

Prokurorja e Përgjithshme, Ina Rama, i është kundërpërgjigjur sulmeve të kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrimi, Ilir Meta. Rama theksoi se deklaratat e Metës janë retorikë politike duke shtuar se do jetë salla e gjyqit vendi ku do ...

“Asnjë shkelje”. Ina Rama I kundërpërgjigjet Metës

Alsat.tv - 14.07.2011

“Retorikë politike” i ka cilësuar Prokurorja e Përgjithshme, Ina Rama akuzat e kreut të LSI-së, Ilir Meta. Ajo reagoi dy ditë pasi Meta e akuzoi Prokurorinë se ka funksionuar si celulë ekstremiste politike në hetimin ndaj tij.

Rama: Korrupsioni, sfida e mijëvjeçarit

Albeu.com - 14.07.2011

Kryeprokurorja Ina Rama ka deklaruar se gjatë viteve të fundit janë realizuar të gjitha objektivat, ndërsa ka shtuar janë rritur ndjeshëm hetimet për rastet e korrupsionit për prokurorët, gjyqtarët dhe për zyrtarët e lartë.

Ina Rama: Akuzat e Metës, retorikë politike

Albeu.com - 14.07.2011

Akuzat e kreut të LSI-së ndaj prokurorisë janë cilësuar si retorikë politike , nga kryeprokurorja Ina Rama. Kryeprokurorja Rama theksoi se çështjen në ngarkim të kreut të LSI-së, Ilir Meta, Prokuroria ia ka kaluar sallës së gjyqit.

Ina Rama: Akuzat retorikë politike, me Metën takohemi në gjyq

LajmiFundit - 14.07.2011

Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama i konsideroi si retorikë politike akuzat e bëra nga kryetari i LSI, Ilir Meta që ka pretenduar se organi i akuzës është kthyer në një celulë politike ekstremiste.

Akuzat e Metës, I.Rama: Retorikë politike

Top Channel - 14.07.2011

Kryeprokurorja Ina Rama deklaron se në lidhje me cështjen "Meta" nuk është shkelur asnjë procedurë dhe se akuzat e ish-zëvendëskryeministrit janë vetëm një retorikë politike.

Ina Rama i përgjigjet Metës:Leri retorikat, përballu me gjyqin

Albnow - 14.07.2011

Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama i ka cilësuar si retorikë politike ... akuzat e kreut të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta. E pyetur sot nga mediat pas ceremonisë përmbyllëse të “Programit të Sfidës së Mijëvjeçarit”, ...

Ina Rama: Çështja me Metën do vazhdojë në sallën e gjyqit

24 orë - 14.07.2011

Prokurorja e Përgjithshme, Ina Rama, i është kundërpërgjigjur sulmeve të kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrimi, Ilir Meta. Rama theksoi se deklaratat e Metës janë retorikë politike duke shtuar se do jetë salla e gjyqit vendi ku do ...

Ina Rama: Lufta kundër korrupsionit, sfidë për të ardhmen

Ora news - 14.07.2011

Prokuroria e Përgjithshme Ina Rama e ka cilësuar si mjaft të suksesshëm "Programin e Sfidës së Mijëvjeçarit" ndërsa ka shtuar se gjatë dy vitet e fundit janë rritur rastet të hetimeve për korrupsion.

Ina Rama: Sfida vazhdon

Botasot - 14.07.2011

Prokurorja e Përgjithshme e Shqipërisë, Ina Rama e ka cilësuar si mjaft të suksesshëm "Programin e Sfidës së Mijëvjeçarit" ndërsa ka shtuar se gjatë dy vitet e fundit janë rritur rastet të hetimeve për korrupsion.

Ina Rama: Akuzat e Metës, retorikë politike

Ora news - 14.07.2011

Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama i ka cilësuar si retorikë politike akuzat e kreut të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta se organi i akuzës është kthyer në një celulë politike ekstremiste.

Hetimet ndaj Metës, Ina Rama: Nuk kemi shkelur procedurat

BalkanWeb - 14.07.2011

TIRANË- Kryeprokurorja Ina Rama i pergjigjet akuzave te Ilir Metes, pas përfundimit të ceremonisë së Programit “Sfida e Mijëvjecarit”. E pyetur nga gazetarët në lidhje me akuzat që kreu i LSI-së ngriti 2 ditë më parë, ndaj organit të ...

Ina Rama: Akuzat e Z. Ilir Meta ndaj institucioit që ajo drejton janë thjesht retorikë politike

VOA - 14.07.2011

Në Shqipëri prokurorja e përgjithshme Ina Rama tha sot se akuzat e pak ditëve më parë të ish zëvendës kryeministrit Ilir Meta ndaj institucioit që ajo drejton janë thejsht retorikë politike.

“Prokuroria, si celulë politike”

Panorama - 13.07.2011

Kreu i LSI, Ilir Meta, akuzoi dje institucionin e Prokurorisë për shkelje të ligjit.Duke përshëndetur vendimin e Kolegjit të Gjykatës së Lartë, Meta bëri përgjegjëse Prokurorinë për zvarritje të punës së saj, e nxitur sipas tij për arsye ...

ILIR META: Gjithçka sot nga ana e prokurorisë është zero për shkak të veprimeve të paligjshme

ABC News - 13.07.2011

Z. Meta mund të na e sqaroni dhe një herë çështjen për sa i takon vendosmërisë tuaj për tu gjykuar tërësisht. Pse ju vendosët kështu kur vetëm pak ditë më parë çështja mund të ishte mbyllur dhe ju do të kishit dalë fitues? Sepse duhet të ...

Meta: Jam i pandehur shembullor, do jem në të gjitha seancat gjyqësore

Shekulli - 12.07.2011

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, një ditë pas vendimit të Gjykatës së Lartë për të nisur gjykim me themel mbi provat kundër tij doli në konferencë për shtyp.

Meta akuzon prokurorinë: Celulë terroriste

Alsat.tv - 12.07.2011

Kreu i LSI-së, Ilir Meta akuzon Prokurorinë e Përgjithshme se e ka hetuar atë me metodat e ish-sigurimit të shtetit, duke shkelur në mënyrë të hapur e të përsëritur ligjin.

Meta: Prokuroria ndaj meje veproi si celulë politike

Gazeta Start - 12.07.2011

Tiranë - Ish-zëvendëskryeministri Ilir Meta akuzoi sot Prokurorinë e Përgjithshme se ka vepruar ndaj tij si celulë ekstremiste për të dëmtuar atë vetë dhe forcën politike që drejton.

Gjykata përsërit ekspertizat për video-përgjimin Meta-Prifti

LajmiFundit - 12.07.2011

TIRANE – Lajmifundit – Gjykata e Lartë do të përsërisë ekspertizat për vërtetësinë e video-përgjimit të realizuar nga ish-ministri i Ekonomise Dritan Prifti ndaj ish-zv.kryeministrit Ilir Meta.

Meta: Prokuroria, celulë politike ekstremiste

Top Channel - 12.07.2011

Ish-zëvendëskryeministri Ilir Meta përshëndeti vendimin e Gjykatës së Lartë, ndërsa sulmoi prokurorinë se ka vepruar si celulë politike ekstremiste për ta dëmtuar kreun e LSI-së dhe forcën politike që ai drejton.

Video-përgjimi, Meta: Akuzat ndaj meje elektorale, reformim të thellë prokurorisë

LajmiFundit - 12.07.2011

TIRANE – Lajmifundit – Kryetari i LSI, Ilir Meta lëshoi akuza të rënda sot në adresë të Prokurorisë së Përgjithshme një ditë pas vendimit të gjykatës së Lartë për çështjen e përgjimit të bërë nga Dritan Prifti.

Meta: Prokuroria, celulë e partisë

Albeu.com - 12.07.2011

Kreu i LSI-së, Ilir Meta ka reaguar pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Lartë, e cila ka pranuar kërkesën për kryerjen e ekspertizës së video-përgjimit.

Ilir Meta:Prokuroria, celulë politike

Albnow - 12.07.2011

Në një konferencë për shtyp, Meta ka hedhur akuza të ashpra në ... emër të Prokurorisë, duke e cilësuar organin e akuzës si celulë politike. Meta ka përshëndetur vendimet e Gjykatës së Lartë, që krijon mundësi për gjykimin në themel të ...

Meta: Prokuroria, celulë politike ekstremiste

24 orë - 12.07.2011

Ish-zëvendëskryeministri Ilir Meta përshëndeti vendimin e Gjykatës së Lartë, ndërsa sulmoi prokurorinë se ka vepruar si celulë politike ekstremiste për ta dëmtuar kreun e LSI-së dhe forcën politike që ai drejton.

Meta akuzon Prokurorinë

Top Channel - 12.07.2011

Ilir Meta një ditë pas vendimit të Gjykatës së Lartë ka lëshuar një mori me akuzash në adresë së Prokurorisë së Përgjithshme.(UPDATE) Ish kryeministri, nën hetim pas publikimit në emisionin 'Fiks Fare' të një video skandali, i ka cilësuar ...

Ekspertët komentojnë vendimin e Gjykatës së Lartë për “Çështjen Meta”

24 orë - 12.07.2011

Vendimi i ndërmjetëm i Gjykatës së Lartë për “Çështjen Meta” shihet nga disa analistë si nisja e gjykimit me themel të akuzave, por nga disa të tjerë vlerësohet si mbyllja e një beteje politike mediatike për efekte elektorale.

Meta: Prokuroria celulë ekstremiste, duhet reformë për të

BalkanWeb - 12.07.2011

TIRANË- Kryetari i LSI, Ilir Meta ka akuzuar sot institucionin e akuzës se ka shkelur ligjin me ekspertizat ndaj dosjes se përgjimit nëpërmjet veprimeve të paligjshme arbitrate.

Meta: Prokuroria, po vepron si celulë partiake

Ora news - 12.07.2011

Kreu i LSI-së, Ilir Meta ka reaguar pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Lartë, e cila ka pranuar kërkesën për kryerjen e ekspertizës së video-përgjimit.

Meta: Ne kemi një prokurori që shkel ligjin

ABC News - 12.07.2011

Kreu i LSI-së, Ilir Meta ka reaguar pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Lartë, e cila ka pranuar kërkesën për kryerjen e ekspertizës së video-përgjimit.

Meta prokurorinë e quan celulë politike ekstremiste

Koha.net - 12.07.2011

Tiranë, 12 korrik - Ish-zëvendëskryeministri Ilir Meta përshëndeti vendimin e Gjykatës së Lartë, ndërsa sulmoi prokurorinë se ka vepruar si celulë politike ekstremiste për ta dëmtuar kreun e LSI-së dhe forcën politike që ai drejton.

Ina Rama: Akuzat e Metës, retorikë politike

Panorama - 14.07.2011

TIRANE- Kryeprokurorja Ina Rama iu përgjigj sot akuzave të kreut të LSI-së Ilir Meta në drejtim të institucionit që ajo drejton, duke i quajtur retorikë politike.

Vendimi brenda 30 minutave, hapet gjyqi ndaj Ilir Metës

Panorama - 12.07.2011

Gjykata e Lartë filloi dje procesin gjyqësor në ngarkim të ish-zv. kryeministrit Ilir Meta, të akuzuar nga Prokuroria e Përgji-thshme për “korrupsion aktiv”.Në të njëjtën seancë gjykata vendosi kryerjen e një ekspertimi të ri të ...

Video e Priftit, rrëzohen 2 ekspertizat

Panorama - 12.07.2011

Kolegji Penal, që po gjykon ish-zv. kryeministrin Ilir Meta për akuzën e “korrupsionit” në Gjykatën e Lartë, deklaroi dje të pavlefshëm dhe të papërdorshëm dy akt-ekspertimet e Prokurorisë për video-përgjimin “Meta-Prifti”.Bëhet fjalë për ...

Meta akuzon Prokurorinë

Botasot - 12.07.2011

Kreu i LSI-së, Ilir Meta ka reaguar pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Lartë, e cila ka pranuar kërkesën për kryerjen e ekspertizës së video-përgjimit.

Meta sulmon Prokurorinë, përshëndet vendimin e Gjykatës së Lartë

VOA - 12.07.2011

Në Shqipëri ish Zv/kryeministri Ilir Meta, i akuzuar për “korrupsion aktiv”, sulmoi sot ashpër Prokurorinë ndërsa u shpreh i kënaqur me vendimin e djeshëm të Gjykatës së Lartë e cila ndonëse nuk e pushoi çështjen, siç ishte kërkuar nga ...

Ekspertët komentojnë vendimin e Gjykatës së Lartë për “Çështjen Meta”

VOA - 12.07.2011

Vendimi i ndërmjetëm i Gjykatës së Lartë për “Çështjen Meta” shihet nga disa analistë si nisja e gjykimit me themel të akuzave, por nga disa të tjerë vlerësohet si mbyllja e një beteje politike mediatike për efekte elektorale.

Ekspertët komentojnë vendimin e Gjykatës së Lartë për “çështjen Meta”

Botasot - 12.07.2011

Vendimi i ndërmjetëm i Gjykatës së Lartë për “çështjen Meta” shihet nga disa analistë si nisja e gjykimit me themel të akuzave, por nga disa të tjerë vlerësohet si mbyllja e një beteje politike mediatike për efekte elektorale.

Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e Metës për pavlefshmëri të hetimeve

Shekulli - 11.07.2011

Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Ilir Metës për pavlefshmëri të hetimeve të Prokurorisë së Përgjithshme. Trupi gjykues, kryesuar nga Ardian Dvorani dhe anëtarët Majlinda Andrea, Gani Dizdari, Arjana Fullani dhe Guxim Zenelajn vendosën ...

Gjyqi ndaj Metës, Gjykata: Ok shqyrtimit në themel

Alsat.tv - 11.07.2011

Gjykata e Lartë ka vendosur të shqyrtojë në themel çështjen ndaj ish-zv/kryeministrit Ilir Meta. Në një seancë maratonë që zgjati më shumë se 6 orë, kolegji penal i Gjykatës së Lartë, i kryesuar nga Ardian Dvorani, rrëzoi kërkesat e bëra ...

Gjykata e Lartë pranon kërkesën: Gjykim Metës për videon e Priftit

LajmiFundit - 11.07.2011

Gjykata e Lartë ka pranuar kërkesat e bëra së fundi nga avokatët e Ilir metës për t`ia nënshtruar gjykimit çështjen e tij penale me akuzën për korrupsion ngritur nga prokuroria bazuar në filmimet e Dritan ...

Gjykata rrëzon kërkesën e Metës

Albeu.com - 11.07.2011

Kërkesa e Ilir Metës për pavlefshmëri të hetimeve është rrëzuar sot nga Gjykata e Lartë. Kështu që Ilir Meta do ti nënshtrohet procesit të gjykimit për video- skandalin.

Videoja, gjykata rrëzon kërkesën e Metës

Top Channel - 11.07.2011

Gjykata e Apelit ka rrëzuar kërkesën e avokatëve të ish-zëvendëskryeministrit Ilir Meta, që videoja mes tij dhe ish-ministrit Prifti të mos merret si ...

Avokatët e Metës: Ina Rama harxhoi para kot me ekspertizat e videos

LajmiFundit - 11.07.2011

TIRANE – Lajmifundit – Avokatët e Ilir Metës konfirmuan ligjërisht një sukses të paralajmëruar nëpërmjet vendimit të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë.

Nis gjyqi ndaj Ilir Metës

Top Channel - 11.07.2011

Procesi gjyqësor ndaj ish-zëvendëskryeminisatrit Ilir Meta ka nisur në Gjykatën e Lartë. (UPDATE) Me katër orë vonesë nga lajmërimi për seancën gjyqësore, Kolegji Penal i kryesuar nga Adrian Dvorani ka dhënë vendimet për kërkesat paraprake ...

Video-përgjimi, Gjykata: Meta do i nënshtrohet gjykimit normal

24 orë - 11.07.2011

Kolegji Penal, pas më shumë se katër orësh ka dalë me një vendim të ndërmjetëm ndaj ish-zëvendëskryeministrit Ilir Meta, për video-përgjimin e bërë nga ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti.

Prokuroria: Dëshmitarë VIP në gjykatë për akuzat ndaj Ilir Metës

LajmiFundit - 11.07.2011

Emra personash VIP janë përmendur sot nga prokuroria në gjyqin ndaj ish-zv.kryeministrit Ilir Meta. Prokuroria pasi gjykata pranoi hapjen e procesit, kërkoi dëgjimin e një numri të konsiderushëm dëshmitarësh, mbi 15 të tillë.

Gj. e Lartë rrëzon Metën: Bien kërkesat për gjykimin e videos

Ora news - 11.07.2011

Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e Metës për pavlefshmëri të hetimeve. Në këto kushte, Ilir Meta do ti nënshtrohet procesit të gjykimit për video- skandalin.

Video- përgjimi, Gjykata rrëzon kërkesat e Metës

Panorama - 11.07.2011

Kolegji Penal ka rrëzuar kërkesat e ish zëvendëskryeministrit Ilir Meta për pavlefshmëri të hetimeve lidhur me publikimin e një video-përgjimi të realizuar nga ish-ministri Dritan Prifti në zyrën e këtij të fundit.

Video-përgjimi, Gjykata: Meta do i nënshtrohet gjykimit normal

BalkanWeb - 11.07.2011

TIRANË- Kolegji Penal pas më shumë se katër orësh ka dalë me një vendim të ndërmjetëm ndaj ish zëvendëskryeministrit Ilir Meta për video përgjimin e bërë nga ish Ministri i Ekonomisë Dritan Prifti.

Gjykata e Lartë, vendos të zhvillojë seanca ndaj Ilir Metës

ABC News - 11.07.2011

Gjykata e Lartë vendosi sot të zhvillojë seancat gjyqësore në ngarkim të ish-zv/kryeministrit e ministrit të Ekonomisë, Ilir Meta, i cili sipas akuzave të bëra nga prokuroria, akuzohet për korrupsion aktiv.

Video Meta-Prifti, Gjykata e Lartë pranon provat e Prokurorisë

Ora news - 11.07.2011

Gjykata e Lartë vendos ekspertim të videos Meta-Prifti, ndërsa pranon provat e Prokurorisë dhe avokatëve. Provat do shqyrtohen nga ekspertë të Gjykatës.

Gjykata e Lartë, vendos të zhvillojë seanca gjyqësore ndaj Metës

Botasot - 11.07.2011

Gjykata e Lartë vendosi sot të zhvillojë seancat gjyqësore në ngarkim të ish-zv/kryeministrit e ministrit të Ekonomisë, Ilir Meta, i cili sipas akuzave të bëra nga prokuroria, akuzohet për korrupsion aktiv.

Avokatët e Metës: Gjykata e Lartë, rrëzoi Prokurorinë e Përgjithshme

ABC News - 11.07.2011

Gjatë një konference për shtyp, pas komunikimit të vendimit të Gjykatës së Lartë, avokatët e kreut të LSIS-së, Gëzim Veleshnja dhe Petrit Serjani, pohuan se “kolegji, në vendimin e tij të dhënë në seancës gjyqësore të zhvilluar sot vendosi ...

Meta në gjykim për videon, Gj.e Lartë do inspektojë pamjet

Ora news - 11.07.2011

Video-përgjimi Meta-Prifti do ti nënshtrohet edhe një herë riekspertimit, për të vertetuar edhe një herë autenticitetin dhe më pas do vendoset nëse do të merret si provë, apo jo.

Avokatët e Metës: Gjykata e Lartë, rrëzoi Prokurorinë e Përgjithshme

Botasot - 11.07.2011

Gjatë një konference për shtyp, pas komunikimit të vendimit të Gjykatës së Lartë, avokatët e kreut të LSI-së, Gëzim Veleshnja dhe Petrit Serjani, pohuan se “kolegji, në vendimin e tij të dhënë në seancës gjyqësore të zhvilluar sot vendosi ...