TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Twitter, armë e NATO-s në Libi

Gazeta Start - 12.06.2011

Rrjeti social Twitter po përdoret nga NATO si armë në luftën kundër diktatorit libian, Muamer Gadafi. Një zyrtar i NATO-s ka thënë se libianët po përdorin Twitterin për të treguar vendndodhjen e trupave qeveritare në Misrata, Axhdabia dhe ...

Twitter, armë lufte?

Ora news - 12.06.2011

Kjo po ndodh me NATO-n, që po e përdor rrjetin social në luftën kundër dikatorit libian, Moamer Gaddafi. Twitter dhe Facebook janë burime të mira për ta vazhduar luftën.

Turqia i ofron garanci Gadafit nëse e braktis Libinë

Alsat - 11.06.2011

Turqia i ka propozuar garanci liderit libian Moamer Gadafi që ta braktis Libinë, por deri tani nuk ka marrë përgjigje, deklaroi kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan.

Besnikët e Gadafit vrasin 22 kryengritës në Libi

LajmiFundit - 11.06.2011

Forcat besnike të udhëheqësit libian Moamar Gadafi sulmuan qytetin e Misratës i cili kontrollohet nga kryengritësit, duke shkaktuar vrasjen e të paktën 22 personave dhe plagosjen e dhjetëra të tjerëve.

Turqia i ka propozuar garanci Gadafit nëse e braktis Libinë, deklaroi kryeministri Erdogan

Yll Press - 11.06.2011

"Gadafi nuk ka zgjidhje tjetër përveç se ta braktis Libinë, me garanci adekuate. Ne ia dhamë këto garanci. I thamë se do t'i ofrojmë ndihmë që të dërgohet kudo që dëshiron", deklaroi Erdogan pa precizuar se çfarë garanci i janë dhënë.

Libi: Vazhdojnë luftimet në tri qytete të vendit

VOA - 11.06.2011

Forcat besnike të udhëheqësit libian Moamar Gadafi po luftojnë me kryengritësit për kontrollin e të paktën tre qyteteve. Sipas njoftimeve nga të dyja palët, luftimet u zhvilluan sot në afërsi të qytetit port Zavija në pjesën perëndimore të ...

Perëndimi 500 milionë dollarë ndihma kundërshtarëve të Gadafit

LajmiFundit - 10.06.2011

Kryengritësit libianë kanë marrë zotime për ndihmë prej më shumë se 500 milionë dollarëve, ndërsa vendet e Perëndimit dhe ato arabe janë takuar në Abu Dabi për t’u fokusuar në planet për Libinë e pas Gadafit.

Opozita libiane mori mbi një miliardë dollarë

Alsat - 10.06.2011

Në konferencën e mbrëmshme në Abu Dabi, vendet arabe dhe ato perëndimore premtuan mbi 1,3 miliardë dollarë ndihmë për Këshillim kalimtar kombëtar libian (KKK).

Plane për paqe në Libi (Financial Times)

ikub - 10.06.2011

Fushata në Libi ka hyrë në një fazë të re, ndërsa presioni ndaj Muamer Gadafit është në rritje. Ritmi i bombardimeve ajrore të Perëndimit është përshkallëzuar, ndërkohë që opozita në terren po avancohet.

Administrata Obama, pozitive për të ardhmen e operacioneve në Libi

ikub - 10.06.2011

Zyrtarët e administratës së Presidentit Barak Obama shprehen të bindur se veprimet amerikane dhe të NATO-s në Libi do t’i japin fund regjimit të Moamar Gadafit në atë vend.

Norvegjia tërhiqet nga operacionet kundër Gadafit

Evropaelire - 10.06.2011

Qeveria norvegjeze sot ka njoftuar se do të zvogëlojë numrin e aeroplanëve që po marrin pjesë në bombardimet e NATO-s mbi Libinë nga gjashtë në katër aeroplanë.

Forcat e Gadafit vrasin 22 persona në Misrata

Evropaelire - 10.06.2011

Zyrtarët mjekësor dhe dëshmitarët thonë se forcat lojale të liderit libian, Muamer Gadafi, ka vrarë së paku 22 persona, gjatë bombardimit të qytetit, Misrata. Forcat e Gadafit kanë rinisur bombardimin në afërsi të Misratës, të mërkuren.

Administrata Obama, pozitive për të ardhmen e operacioneve në Libi

VOA - 10.06.2011

Zyrtarët e administratës së Presidentit Barak Obama shprehen të bindur se veprimet amerikane dhe të NATO-s në Libi do t’i japin fund regjimit të Moamar Gadafit në atë vend.

Imami: S’kemi avionë e anije, por do ndajmë koston e NATO-s në Libi

Panorama - 10.06.2011

Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes, që u zhvillua në Bruksel nga data 8 deri më datë 9 qershor 2011, ku deklaroi Shqipëria do të marrë ndajë kostot në menaxhimin e Libisë pas konfliktit.

Libia, SHBA e kënaqur me sulmet në terren

Ora news - 10.06.2011

Administrata amerikane është e bindur se veprimet e Shteteve të Bashkuara dhe të NATO-s në Libi do t`i japin fund regjimit të Muammar Gaddafi-t.

Libi, mediat: Rrëzohet helikopteri i NATO-s

Ora news - 10.06.2011

Forcat e armatosura libiane kanë rrëzuar një helikopter të NATO-s në brigjet e qytetit bregdetar Zintan.Lajmin e ka bërë të ditur shteti libian.

Norvegjia tërhiqet nga operacionet kundër Gadafit

Ora news - 10.06.2011

Qeveria norvegjeze sot ka njoftuar se do të zvogëlojë numrin e aeroplanëve që po marrin pjesë në bombardimet e NATO-s mbi Libinë nga gjashtë në katër aeroplanë.

Forcat e Gadafit vrasin 22 persona në Misrata

Ora news - 10.06.2011

Zyrtarët mjekësor dhe dëshmitarët thonë se forcat e liderit libian, Muamer Gadafi, kane vrarë së paku 22 persona gjatë bombardimit të qytetit, Misrata. Forcat e Gadafit kanë rinisur bombardimin në afërsi të Misratës, të mërkuren.

SHBA: Regjimi i Gadhafit i ka ditët e numëruara

Telegrafi - 10.06.2011

Administrata amerikane është e bindur se veprimet e Shteteve të Bashkuara dhe të NATO-s në Libi do t’i japin fund regjimit të diktatorit libian, Muammar Gadhafi.

Norvegjia tërhiqet nga operacionet kundër Libisë

Telegrafi - 10.06.2011

Qeveria norvegjeze ka njoftuar tw premten se do të zvogëlojë numrin e aeroplanëve që po marrin pjesë në bombardimet e NATO-s mbi Libinë nga gjashtë në katër aeroplanë.

Bota diskuton për Libinë pas Gadafit

Gazeta Start - 09.06.2011

Riad - Fuqitë Perëndimore dhe shtetet arabe do të takohen sot në Emiratet e Bashkuara Arabe për të diskutuar se si mund të zhvillohen ngjarjet në Libi pas largimit të Muamar Gadafit.

Imami në takimin e NATO-s: Shqipëria ndihmë post-Gadafit

Gazeta Start - 09.06.2011

Bruksel - Ministri i Mbrojtjes Z. Arben Imami, mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes që u zhvillua në Bruksel nga data 8 deri më datë 9 qershor 2011.

Grupi i Kontaktit për Libinë: Gaddafi t’i japë fund lojës

Alsat.tv - 09.06.2011

Perëndimi dhe kombet arabe u takuan në Abu Dabi të Arabisë Saudite me pikësynimin për t’i dhënë fund lojës së Gaddafit siç e quajtën ata, ndërkohë që NATO edhe një herë ka intensifikuar sulmet ajrore mbi Tripoli.

Rindërtimi i Libisë do kryhet nga BE-ja dhe OKB-ja

Gazeta Start - 09.06.2011

Sekretari i përgjithshëm, Anders Fogh Rasmusen, e cilëson Gadafin ndërkohë si "histori". Kjo tingëllon optimiste, përballë situatës së patit ushtarak prej javësh në Libi. Brenda NATO-s qeveria gjermane po bie nën trysni.

“Rrethi i Gadafit diskuton për tranzicion të mundshëm”

Gazeta Start - 09.06.2011

“Në rrethin e liderit libian, Muamar Gadafi, po diskutohet lidhur me një tranzicion të mundshëm të pushtetit në Libi”, theksoi sot në Abu Dabi Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton.

Mblidhet Grupi i Kontaktit për Libinë

Evropaelire - 09.06.2011

Ministrat nga Perëndimi si dhe nga disa vende arabe takohen sot në Emiratet e Bashkuara Arabe për një raund tjetër bisedimesh mbi të ardhmen e Libisë, për të cilën shpresojnë të jetë pa diktatorin Muamer Gadafi.

FT: Plane për paqe në Libi

Evropaelire - 09.06.2011

"Financial Times" Fushata në Libi ka hyrë në një fazë të re, ndërsa presioni ndaj Muamer Gadafit është në rritje. Ritmi i bombardimeve ajrore të Perëndimit është përshkallëzuar, ndërkohë që opozita në terren po avancohet.

Gjykata ndërkombëtare penale do ta hulumtojë regjimin e Gadafit për inkurajimin e qindra dhunimeve të grave

Idividi - 09.06.2011

Nju-Jork, 9 qershor 2011 (MIA) - Prokurori kryesor i Gjykatës ndërkombëtare penale(GJNP) Luis Moreno Okampo mbrëmë kumtoi se ka filluar hulumtim për atë nëse sipas urdhrit të liderit libian Moamer Gadafi, ushtarëve u janë dhënë tableta ...

Kina e gatshme të pranojë vizitë të kryengritësve libian

Idividi - 09.06.2011

Pekin, 9 qershor 2011 (MIA) - Kina sot kumtoi se është e gatshme ta pranojë vizitën e kryengritësve libian të cilët dëshirojnë ta mposhtin nga qeveria liderin libian Moamer Gadafin.

Shqipëria angazhohet të kontribuojë në perudhën post–konflikt në Libi, pas largimit të Gadafit

DW - 09.06.2011

Ministri Shqiptar i Mbrojtjes, Arben Imami, që po merr pjesë në Ministerialin e NATO-s, në Bruksel, tha për DW se kontributi i Shqipërisë do të jetë në përputhje më kërkesat, që do të shfaqen në terren.

"Gjermania merr përgjegjësi pas luftës" - NATO do t'ia lërë rindërtimin në Libi BE-së e OKB-së

DW - 09.06.2011

Sekretari i përgjithshëm Anders Fogh Rasmussen e cilëson Gaddafin ndërkohë si "histori". Kjo tingëllon optimiste, përballë situatës së patit ushtarak prej javësh në Libi. Brenda NATO-s qeveria gjermane po bie nën trysni.

Zotohen 500 milionë $ për kryengritësit libianë

Evropaelire - 09.06.2011

Kryengritësit libianë kanë marrë zotime për ndihmë prej më shumë se 500 milionë dollarëve, ndërsa vendet e Perëndimit dhe ato arabe janë takuar në Abu Dabi për t’u fokusuar në planet për Libinë e pas Gadafit.

Okampo: Ka dëshmi se Gadafi ka urdhëruar dhunime

Evropaelire - 09.06.2011

Nga Libia po dalin detaje, që sugjerojnë se regjimi i Muamer Gadafit, ndoshta ka urdhëruar fushatën sistematike të dhunimit për t’i frikësuar luftëtarët opozitarë.

Shqipëria kontribut në Libi, pas largimit të Gadafit

SOT - 09.06.2011

Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO, që po zhvillohet në Bruksel, Shqipëria u angazhua për të kontribuar në periudhën e tranzicionit, që do të vijë menjëherë pas largimit të Gadafit dhe përfundimit me sukses të ...

Shqipëria do kontribuojë për Libinë

Albeu.com - 09.06.2011

Ministri Shqiptar i Mbrojtjes, Arben Imami tha se, Shqipëria do të angazhohet për të kontribuar në periudhën e tranzicionit, që do të vijë menjëherë pas largimit të Gadafit dhe përfundimit me sukses të fushatës ajrore të NATO-s për ...

NATO bombardon sërish Tripolin

Evropaelire - 09.06.2011

Aeroplanët e NATO-s kanë bombarduar sërish Tripolin. Autoritetet e Libisë nuk kanë bërë të ditur se cilat caqe apo ndërtesa kanë qenë në shënjestër të sulmeve, porse burimet flasin për tetë eksplodime të fuqishme.

Luftimet në Libi, mblidhet Grupi i Kontaktit

Ora news - 09.06.2011

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian si dhe nga disa vende arabe takohen sot në Emiratet e Bashkuara Arabe për një raund tjetër bisedimesh mbi të ardhmen e Libisë.

NATO: Gedafi të ikë nga Libia, sulmet nga ajri do të vazhdojnë

Panorama - 09.06.2011

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen, tha se të gjithë ministrat në takim ranë dakord se në Libi po shënohet përparim. “Për Gadafin nuk shtrohet më çështja nëse ai do të ikë, por kur do të ikë,” tha zoti Rasmusen.

Mblidhet Grupi i Kontaktit për Libinë

Telegrafi - 09.06.2011

Ministrat nga Perëndimi si dhe nga disa vende arabe takohen në Emiratet e Bashkuara Arabe për një raund tjetër bisedimesh mbi të ardhmen e Libisë, për të cilën shpresojnë të jetë pa diktatorin Muamer Gaddafi.

Zotohen 500 milionë dollarë për kryengritësit libianë

Telegrafi - 09.06.2011

Kryengritësit libianë kanë marrë zotime për ndihmë prej më shumë se 500 milionë dollarëve, ndërsa vendet e Perëndimit dhe ato arabe janë takuar në Abu Dabi për t’u fokusuar në planet për Libinë e pas Gaddafit.

Situata në Libi, Gaddafi, akuza për përdhunime

Ora news - 09.06.2011

Muammar Gaddafi mund të rendohet edhe me nje tjeter padi. Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë po ekzaminon provat që tregojnë se kolonel Gaddafi ka urdhëruar një fushatë përdhunimesh nga ushtarët e tij.

Imami:Shqipëria,kontribut pas largimit të Gadafit

Panorama - 09.06.2011

Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s, që po zhvillohet në Bruksel, ministri Shqiptar i Mbrojtjes, Arben Imami tha se, Shqipëria do të angazhohet për të kontribuar në periudhën e tranzicionit, që do të vijë ...

Libi, kryengritësit kërkojnë qindra miliona për të planifikuar të ardhmen

VOA - 09.06.2011

Rebelët në Libi po kërkojnë qindra milionë dollarë nga të dërguarit ndërkombëtarë në takimin që po mbahet në Emiratet e Bashkuara Arabe, për të planifikuar një të ardhme për vendin, pa udhëheqësin libian Moamar Gadafi.

Imami: Shqipëria kontribut në Libi pas konfliktit

BalkanWeb - 09.06.2011

TIRANË- Ministri i Mbrojtjes Arben Imami, i cili po merr pjesë në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s, që po zhvillohet në Bruksel shprehu gadishmërinë e Shqipërisë për të kontribuar në periudhën pas konfliktit ...

Nën bomba, Gadafi: Do qëndroj gjallë a vdekur

Alsat.tv - 08.06.2011

Është gati të martirizohet, por jo të lerë Tripolin pushtetmbajtësi libian Muamar Gadafi që i përgjigjet me sfide intensifikimit të bombardimeve të NATO-s.

Forcat e Gadafit sulmojnë Misratën

Gazeta Start - 08.06.2011

Forcat e Muamar Gadafit kanë ndërmarrë sulme të reja kundër qytetit të kontrolluar nga kryengritësit në Libinë Perëndimore, Misrata. Korrespondenti i BBC-së në qytet theksoi se qyteti ishte sulmuar me raketa, ndërsa zëdhënësi i ...

Sulme të shumta të NATO-s, kundër regjimit të Gadafit

Evropaelire - 08.06.2011

Aeroplanët e NATO-s, i kanë vazhduar sulmet në Tripoli, në atë që është përshkruar si një nga ditët me bombardimet më të mëdha në kryeqytetin libian, që kur kanë nisur sulmet kundër regjimit të Muamer Gadafit.

Gadafi nuk dorëzohet!

Paragrafi - 08.06.2011

Gadafi nuk dorëzohet! Postuar më : 08 June, 2011 08:26:00 Lideri i Libisë nuk ka ndërmend të dorëzohet apo të largohet. Në një fjalim pas bombardimeve të NATO-s në kryeqytetin Tripoli, Moamer Gadafi, u zotua se do të luftojë deri në vdekje.

Ministri libian i Punës largohet nga regjimi i Gadafit

Idividi - 08.06.2011

Gjenevë, 7 qershor 2011 (MIA) - Ministri libian i Punës Al Amin Manfur dha dorëheqje pasi arriti në Gjenevë në sesion të Organizatës ndërkombëtare për punë, kumtoi Përfaqësia libiane në KB në Gjenevë.

Gadafi u takua me liderët fisnor

Idividi - 08.06.2011

Tripoli, 8 qershor 2011 (MIA) - Televizioni shtetëror i Libisë botoi inçizime në të cilat lideri libian Moamer Gadafi tregohet se si mban takim me liderët fisnor. Takimi është mbajtur dje deri më tani në lokacione të panjohura.

SHBA: KB-ja duhet të ketë përparësi përgjatë ndërmjetësimit në zgjidhjen e konfliktit në Libi

Idividi - 08.06.2011

Uashington, 8 qershor 2011 (MIA) - Kombet e Bashkuara duhet të kenë përparësi në përpjekjet për ndërmjetësim në konfliktin libian, deklaroi zëdhënësi i Departamenti amerikan të Shtetit, Mark Toner në përgjigjen ndaj çështjes për kontaktet ...

Gadafi: S’do të dorëzohemi!

24 orë - 08.06.2011

Lideri i Libisë, Moamer Gadafi, u zotua se do të luftojë deri në vdekje gjatë një fjalimi që erdhi në kohën bombardimeve të NATO-s në kryeqytetin Tripoli.

NATO rishqyrton strategjinë e operacioneve në Libi

Evropaelire - 08.06.2011

Ministrat e mbrojtjës së NATO-s, do të takohen sot në Bruksel për të rishikuar rezultatet e fushatës ajrore dy mujore në Libi, pas thirrjeve që janë bërë për vendet anëtare që të rrisin kontributin në këtë mission.

NATO rishqyrton strategjinë e operacioneve në Libi

Alsat - 08.06.2011

Ministrat e mbrojtjes së NATO-s, do të takohen sot në Bruksel për të rishikuar rezultatet e fushatës ajrore dy mujore në Libi, pas thirrjeve që janë bërë për vendet anëtare që të rrisin kontributin në këtë mision.

Bombardime të fuqishme në Tripoli

Evropaelire - 08.06.2011

Tripoli është goditur nga bombardimet pothuajse më të fuqishme, prejse kanë nisur sulmet ajrore kundër caqeve të Muamer Gadafit. Autoritetet qeveritare raportojnë për 31 persona të vrarë, në mesin e tyre edhe civilë.

Gaddafi: Në Tripoli deri në vdekje

Top Channel - 08.06.2011

Lideri libik Muammar Gaddafi u është rikthyer sot fjalimeve dhe në një mesazh audio të transmetuar nga televizioni publik ka ritheksuar se, “do të qëndroj në Tripoli, gjallë apo vdekur”.

Gadafi i gatshëm të luftoj deri në fund

Alsat - 08.06.2011

Lideri i Libisë, Mohamer Gadafi në një porosi audio, tha se ngel në vendlindjen e tij dhe se do të luftojë deri në fund kundër invazionit të NATO- s dhe Perëndimit. “Edhe përskaj bombardimeve, ne nuk do të dorëzohemi.

Gadafi deklaroi se nuk do të dorëzohet

Idividi - 08.06.2011

Tripoli, 8 qershor 2011 (MIA) - Lideri libian Moamer Gadafi në audio porosinë publikuar mbrëmë vonë deklaroi se gjendet në afërsi të vendit i cili është i bombarduar nga forcat e NATO-s, por se ende duron dhe e porosit popullin libian ta ...

Sulme të shumta të NATO-s, kundër regjimit të Gadafit

Koha e Re - 08.06.2011

Aeroplanët e NATO-s, i kanë vazhduar sulmet në Tripoli, në atë që është përshkruar si një nga ditët me bombardimet më të mëdha në kryeqytetin libian, që kur kanë nisur sulmet kundër regjimit të Muamer Gadafit.

NATO i rikërkon Gadafit të largohet

Evropaelire - 08.06.2011

Aleatët e NATO-s u zotuan se do të qëndrojnë në Libi “për aq kohë sa është e nevojshme” për fushatën kundër Muamer Gadafit. Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e mbrojtjes të 28 vendeve anëtare thanë se “Gadafi duhet të japë ...

Ministrat e NATO: Ndërhyrja ushtarake në Libi, për aq kohë sa është e nevojshme

SOT - 08.06.2011

Sekretari i Përgjithshëm i NATO, Anders Fogh Rasmusen tha se të gjithë ministrat në takim ranë dakord se në Libi po shënohet përparim. "Për Gadafin, nuk shtrohet më çështja nëse ai do të ikë por kur do të ikë", tha Rasmusen.

NATO bombardon sërish Tripolin

Ora news - 08.06.2011

Aeroplanët e NATO-s kanë bombarduar sërish Tripolin. Autoritetet e Libisë nuk kanë bërë të ditur se cilat caqe apo ndërtesa kanë qenë në shënjestër të sulmeve, por burimet flasin për tetë eksplodime të fuqishme.

Sulme të shumta të NATO-s, kundër regjimit të Gaddafit

Telegrafi - 08.06.2011

Aeroplanët e NATO-s, i kanë vazhduar sulmet në Tripoli, në atë që është përshkruar si një nga ditët me bombardimet më të mëdha në kryeqytetin libian, që kur kanë nisur sulmet kundër regjimit të Muamer Gaddafit.

NATO rishqyrton strategjinë e operacioneve në Libi

Ora news - 08.06.2011

Ministrat e mbrojtjës së NATO-s, do të takohen sot në Bruksel për të rishikuar rezultatet e sulmeve ajrore dy mujore në Libi, pas thirrjeve që janë bërë për vendet anëtare që të rrisin kontributin në këtë mision.

NATO rishqyrton strategjinë e operacioneve në Libi

Telegrafi - 08.06.2011

Ministrat e mbrojtjes së NATO-s, do të takohen në Bruksel për të rishikuar rezultatet e fushatës ajrore dy mujore në Libi, pas thirrjeve që janë bërë për vendet anëtare që të rrisin kontributin në këtë mision.

NATO i rikërkon Gadafit të largohet

Ora news - 08.06.2011

Aleatët e NATO-s u zotuan se do të qëndrojnë në Libi “për aq kohë sa është e nevojshme” për fushatën kundër Muamer Gadafit. Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e mbrojtjes të 28 vendeve anëtare thanë se “Gadafi duhet të japë ...

NATO nuk do të dërgojë trupa në Libi pas përfundimit të konfliktit

VOA - 08.06.2011

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen tha se të gjithë ministrat në takim ranë dakord se në Libi po shënohet përparim. "Për Gadafin, nuk shtrohet më çështja nëse ai do të ikë por kur do të ikë," tha zoti Rasmusen.

Aleanca e vendosur për të mbrojtur popullin libian

Telegrafi - 08.06.2011

Vendet anëtare të NATO-s të mërkurën u zotuan se do të qëndrojnë në Libi “për aq kohë sa është e nevojshme” për fushatën kundër diktatorit libian, Muammar Gadhafi.

Libi, kryengritësit takime diplomatike me Kinën

Gazeta Start - 07.06.2011

Pekin - Disa diplomatë kinezë mbërritën sot në Bengazi për t'u takuar me anëtarë të Këshillit Kombëtar të Tranzicionit, udhëheqja politike e kryengritësve.

Gadafi zotohet për luftë deri në vdekje

Gazeta Start - 07.06.2011

Lideri libian, Muamar Gadafi, është zotuar, gjatë një mesazhi audio të transmetuar në televizionin shtetëror, se “gjallë ose vdekur” do të qëndrojë në Libi.

Gaddafi: Nuk do të përulemi

Alsat.tv - 07.06.2011

Kolonel Gaddafi mbajti një fjalim të papritur në televizionet libiane gjatë pasdites së të martës, diku pas 30 sulmeve të para të NATO-s në Tripoli, goditja më e fuqishme që nga nisja e fushatës ajrore.

Kinë: Diplomatët janë takuar me kryengritësit në Libi

Evropaelire - 07.06.2011

Kina ka njoftuar se diplomatët e saj e kanë vizituar bazën e kryengritësve në Libi, Bengazin, për të biseduar me Këshillin Tranzicional Kombëtar, që po lufton për ta përmbysur regjimin e Muamer Gadafit.

Ndërtesat e radios dhe televizionit kombëtar libian janë cak i sulmeve ajrore të NATO-s

Idividi - 07.06.2011

Tripoli, 6 qershor 2011 (MIA) - Ndërtesa në kompleksin e radios dhe televizionit kombëtar libian ka qenë e sulmuar sot nga aeroplanë të NATO-s, kumtoi një përfaqësues i regjimit në Tripoli.

NATO konfirmon se ka shkatërruar një ndërtesë të njësisë për zbulimin në Tripoli

Idividi - 07.06.2011

Bruksel, 6 qershor 2011 (MIA) - Një aeroplan i NATO-s sot ka shkatërruar një shtab të njësisë libiane për zbulim në Tripoli, kumtoi Aleanca. Shkatërrimi i cakut është bërë me bomba me hedhje të saktë.

NATO i hodhi poshtë konfirmimet se ka kryer sulm ndaj televizionit në Tripoli

Idividi - 07.06.2011

Bruksel, 7 qershor 2011 (MIA) - Pakti Veriatlantik e hodhi poshtë konfirmimin e Tripolit se aeroplanë të NATO-s kanë kryer sulm ndaj ndërtesës të radio dhe televizionit kombëtar libian.

Dy shpërthime të fuqishme jehuan në qendër të Tripolit

Idividi - 07.06.2011

Tripoli, 6 qershor 2011 (MIA) - Dy shpërthime të fuqishme jehuan sot në qendër të Tripolit, i cili është objektiv i bombardimeve intensive nga ana e NATO-s në ditët e fundit, lajmëruan mediat perëndimore.

Shpërthime në Tripoli, kryengritësit e morën qytetin Jafran

Alsat - 07.06.2011

Shpërthime të fuqishme jehuan herët në mëngjes në Tripoli kur forcat e NATO-s edhe një herë e bombarduan kryeqytetin libian, përderisa forcat e kryengritësve e morën qytetin Jafran në pjesën perëndimore të vendit.

Libi: Ekspodime të fuqishme e kanë dridhur Tripolin

Evropaelire - 07.06.2011

Raportohet se eksplodime të fuqishme e kanë përfshirë qendrën e Tripolit. Korrespondentët në kryeqytetin e Libisë, thonë se shpërthimet duket se ishin në afërsi të rezidencës së Muamer Gadafit.

Shpërthime në Tripoli, kryengritësit e morën qytetin Jafran

Idividi - 07.06.2011

Tripoli, 7 qershor 2011 (MIA) - Shpërthime të fuqishme jehuan herët në mëngjes në Tripoli kur forcat e NATO-s edhe një herë e bombarduan kryeqytetin libian, përderisa forcat e kryengritësve e morën qytetin Jafran në pjesën perëndimore të ...

Rumani: Arriti femra që thotë se ishte dhunuar në Libi

Evropaelire - 07.06.2011

Një femër nga Libia, që thotë se ishte dhunuar nga trupat e Muamer Gadafit, ka arritur në një qendër për refugjatë në Rumani. Femra 29 vjeçare, Eman al-Obaidi, u bë e pjesë e lajmeve rkyesore në mbarë botën, kur në muajin mars me vrap hyri ...

Angazhim më të fuqishëm të NATO-s në Libi

Koha e Re - 07.06.2011

Në takimin e ministrave të Mbrojtjes, i cili do të mbahet këtë javë, ai do të kërkojë shtrirjen e operacioneve ushtarake, bëri të ditur sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Rasmussen.

Gadafi: S’do të dorëzohemi!

Evropaelire - 07.06.2011

Lideri i Libisë, Moamer Gadafi, u zotua se do të luftojë deri në vdekje gjatë një fjalimi që erdhi në kohën bombardimeve të NATO-s në kryeqytetin Tripoli.

Gadafi nuk dorëzohet!

Albeu.com - 07.06.2011

Lideri i Libisë nuk ka ndërmend të dorëzohet apo të largohet. Në një fjalim pas bombardimeve të NATO-s në kryeqytetin Tripoli, Moamer Gadafi, u zotua se do të luftojë deri në vdekje.

Kinë: Diplomatët janë takuar me kryengritësit në Libi

Telegrafi - 07.06.2011

Kina ka njoftuar se diplomatët e saj e kanë vizituar bazën e kryengritësve në Libi, Bengazin, për të biseduar me Këshillin Tranzicional Kombëtar, që po lufton për ta përmbysur regjimin e Muamer Gaddafit.

Libi, diplomatët kinezë takojnë kryengritësit

Ora news - 07.06.2011

Kina ka njoftuar se diplomatët e saj e kanë vizituar bazën e kryengritësve në Libi, Bengazin, për të biseduar me Këshillin Tranzicional Kombëtar, që po lufton për ta përmbysur regjimin e Muamer Gadafit.

Eksplodime të fuqishme e kanë dridhur Tripolin

Telegrafi - 07.06.2011

Eksplodime të fuqishme raportohet se e kanë përfshirë qendrën e Tripolit. Korrespondentët në kryeqytetin e Libisë, thonë se shpërthimet duket se ishin në afërsi të rezidencës së Muamer Gaddafit.

Libi, shpërthime të fuqishme trondisin Tripolin

Ora news - 07.06.2011

Shpërthime të fuqishme kanë tronditur sërin qendrën e Tripolit në Libi. Lajmi bëhet I ditur nga mediat ndërkombëtare të cilat theksojnë se shpërthimet kanë ndodhur në afërsi të rezidencës së Muamer Gadafit.

Ekspodime të fuqishme e kanë dridhur Tripolin

Lajmetsot - 07.06.2011

Postuar me: 07 June, 2011 02:20:00 Ekspodime të fuqishme e kanë dridhur Tripolin Raportohet se eksplodime të fuqishme e kanë përfshirë qendrën e Tripolit.

Rumani: Një femër pranon se është dhunuar në Libi

Ora news - 07.06.2011

Një femër nga Libia, e cila deklaron se ishte dhunuar nga trupat e Muamer Gadafit, ka arritur në një qendër për refugjatë në Rumani. Femra 29 vjeçare, Eman al-Obaidi, u bë pjesë e lajmeve kryesore në mbarë botën, kur në muajin mars hyri në ...

Gadafi: Nuk do të dorëzohemi!

Ora news - 07.06.2011

Lideri i Libisë, Moamer Gadafi, u zotua se do të luftojë deri në vdekje, gjatë një fjalimi që erdhi në kohën bombardimeve të NATO-s në kryeqytetin Tripoli.

Gadafi: S’do të dorëzohemi!

Lajmetsot - 07.06.2011

Postuar me: 07 June, 2011 07:15:00 Gadafi: S’do të dorëzohemi! Lideri i Libisë, Moamer Gadafi, u zotua se do të luftojë deri në vdekje gjatë një fjalimi që erdhi në kohën bombardimeve të NATO-s në kryeqytetin Tripoli.

Gadhafi betohet se nuk do të dorëzohet

Telegrafi - 07.06.2011

Lideri i Libisë, Moammar Gadhafi, ka deklaruar të martën se do të luftojë deri në vdekje, e nuk do të dorëzohet. Ai i bëri këto komente gjatë një fjalimi që erdhi në kohën kur aeroplanët e NATO-s po bombardonin pikat strategjike në ...

Obama, Merkel takohen në Shtëpinë e Bardhë

VOA - 07.06.2011

Presidenti amerikan Barak Obama tha se është vetëm “çështje kohe” para se udhëheqësi libian Moamar Gadafi të largohet nga pushteti. Zoti Obama i bëri këto komente në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane Angela Merkel ...

Kryengritësit libianë ndërmorën qytete malore në pjesën perëndimore të Libisë

Idividi - 06.06.2011

Bengazi, 3 qershor 2011 (MIA) - Udhëheqësi i kryengritësve libianë kumtoi se forcat e tij kanë ndërmarrë dy qytete në pjesët malore perëndimore të Libisë, duke përparuar drejt selisë së Moamer Gadafit, kryeqytetin Tripoli.

Japonia ka ngrirë llogari të Gadafit dhe të afërmëve të tij në vlerë prej 4,4 miliradë dollarë

Idividi - 06.06.2011

Tokio, 4 qershor 2011 (MIA) - Qeveria e Tokios ka ngrirë llogari të liderit libian Moamer Gadafit si dhe mjete të familjarëve të afërt të tij në vlerë prej 350 miliradë jenë (rreth 4,4 miliardë dollarë).

Po intensifikohen sulmet ajrore të NATO-s në Tripoli

Idividi - 06.06.2011

Bruksel, 6 qershor 2011 (MIA) - Shtatë anije dhe dy aeroplanë me ndihmë humanitare arritën në Libi në 24 orët e fundit, kumtoi NATO-ja. Në ndërkohë vazhdojnë sulmet e aeroplanëve në Aleancën veriatlantike e cila kishte 139 fluturime, nga ...