TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pakistan, tek të shpërngulurit shfaqet kolera

Gazeta Start - 14.08.2010

Islamabad Organizata e Kombeve të Bashkuara konfirmoi sot se është regjistruar rasti i parë me kolerë tek të prekurit nga përmbytja në Pakistan.

Rritet numri i viktimave në Pakistan

BBC - 14.08.2010

Autoritetet në Pakistan thonë se 20 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha të cilat kanë shkaktuar vdekje dhe shkatërrim. Organizata e Kombeve të Bashkuara ditë më parë raportoi se përmbytjet e këtij viti në Pakistan ishin më të ...

Pakistan, përmbytjet prekën 20 milionë vetë

Shekulli - 14.08.2010

Kryeministri i Pakistanit Jusuf Raza Gilani tha sot se 20 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet, më të mëdhatë që kanë goditur ndonjëherë vendin.

Pakistan, evakuohen qindra mijë persona

Top Channel - 14.08.2010

Përmbytjet që kanë goditur Pakistanin po detyrojnë evakuimin e qyteteteve në Sindh. “Geo Tv” bën të ditur se janë evakuuar plotësisht popullsia e Jacobabad dhe zonës përreth (rreth 500 mijë banorë) dhe të Tuhl (400 mijë banorë), ndërkohë ...

Pakistan, rrezik për shpërthimin e kolerës

Top Channel - 14.08.2010

Rrezik për shpërthimin e epidemisë së kolerës në Pakistan, ndërsa shumë viruse të tjera kanë prekur popullatën si pasojë e përmbytjeve nga moti i keq.

Simptomat e para të kolerës në Pakistan

Alsat - 14.08.2010

Në rajonin e Svatit në veriperëndim të Pakistanit janë shënuar simptomat e para të kolerës, e cila është paraqitur te disa persona pas vërshimeve katastrofale, kanë konfirmuar Kombet e Bashkuara.

Pakistani anulon festimet e ditës së pavarësisë

Evropaelire - 14.08.2010

Pakistani i ka anuluar të gjitha manifestimet zyrtare për ditën e pavarësisë, në kohën kur vendi përpiqet t’ia dalë mbanë me pasojat nga përmbytjet më të mëdha në histori, që prekën më shumë se 14 milionë njerëz, dhe shkaktuan krizën më të ...

Pakistani anulon festimet e ditës së pavarësisë

Alsat - 14.08.2010

Pakistani i ka anuluar të gjitha manifestimet zyrtare për ditën e pavarësisë, në kohën kur vendi përpiqet t’ia dalë mbanë me pasojat nga përmbytjet më të mëdha në histori, që prekën më shumë se 14 milionë njerëz dhe shkaktuan krizën më të ...

Pakistan: 10 të vrarë në sulmin ndaj autobusit

Evropaelire - 14.08.2010

Zyrtarët e Pakistanit thanë se persona të armatosur sulmuan një autobus të udhëtarëve dhe qëlluan për vdekje të paktën 10 njerëz në pjesën jugperëndimore të Pakistanit të përfshirë nga kryengritja.

Rritet numri i viktimave në Pakistan

24 orë - 14.08.2010

Autoritetet në Pakistan thonë se numri i njërëzve të prekur nga përmbytjet është më i madh nga ...

Pakistan, sulmohet autobusi, 10 të vdekur

Top Channel - 14.08.2010

Një komandë e armatosur ka vrarë 10 persona të ndryshëm dhe ka plagosur dhjetra të tjerë duke hapur zjarr ndaj një minibusi në Pakistan. Mjeti ishte nisur nga Quetta, në Baluchistan dhe ishte drejtuar për në Lahore, në Punjab.

Pakistan, Daily: Zhduken 300 milionë euro

Top Channel - 14.08.2010

Më shumë se 300 milionë euro që shumë vende të botës i kishin dhënë Pakistanit, pas tërmetit 2005-ës, rezultojnë të zhdukura. Denoncimi ka ardhur nga 'Daily Telegraph' e cila i referohet burimeve qeveritare.

Viktima të reja nga dhuna etnike në Pakistan

Evropaelire - 14.08.2010

Policia në jugperëndim të Pakistanit tha se persona të armatosur kanë vrarë gjashtë punëtorë në sulmin e dytë brenda ditës, i cili duket se ka prapavijë etnike.

Pakistan, rezultat i përmbytjeve shfaqet kolera

Alsat - 14.08.2010

Frika e epidemive për shkak të situatës së përmbytjeve që përfshiu Pakistanin është konkrete tashmë, pas zbulimit të rastit të parë të kolerës. I sëmuri vjen nga rajoni Mingora.

Pakistan, ekzekutohen pasagjerët

Alsat - 14.08.2010

Një komando e armatosur vrau 10 persona dhe plagosi disa të tjerë, pasi hapi zjarr ndaj një minibusi në Pakistan. Minibusi, i cili vinte nga Kueta i Balukistanit udhëtonte për në Lahore të Panxhabit.

Pakistan, 20 milionë të prekur nga përmbytjet

Top Channel - 14.08.2010

Kryeministri pakistanez Yusuf Raza Gilani ka deklaruar se 20 milionë persona janë prekur nga përmbytjet që kanë përfshirë vendin dhe jo 14 milionë sic thotë OKB.

Pakistan, sulmi ajror vret 12 militantë

Top Channel - 14.08.2010

Një avion amerikan pa pilot ka qëlluar një raketë në Pakistan duke vrarë të paktën 12 militantë në një zonë tribale në afërsi të kufirit me Afganistanin.

Shqipëria ndihmon Pakistanin pas përmbytjeve

Botasot - 14.08.2010

Në bazë të vendimit të miratuar në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, parashikohet që Ministrisë së Financave, në buxhetin e vitit 2010, t’i shtohet fondi prej 80 000 (tetëdhjetë mijë) eurosh, kundërvlera në lekë, për dhënie ndihme ...

Pakistan: Anulohen festimet e ditës së pavarësisë

Botasot - 14.08.2010

Pakistani i ka anuluar të gjitha manifestimet zyrtare për ditën e pavarësisë, në kohën kur vendi përpiqet t’ia dalë mbanë me pasojat nga përmbytjet më të mëdha në histori, që prekën më shumë se 14 milionë njerëz, dhe shkaktuan krizën më të ...

Pakistan: 10 të vrarë në sulmin ndaj autobusit

Botasot - 14.08.2010

Zyrtarët e Pakistanit thanë se persona të armatosur sulmuan një autobus të udhëtarëve dhe qëlluan për vdekje të paktën 10 njerëz në pjesën jugperëndimore të Pakistanit të përfshirë nga kryengritja.

Rritet numri i viktimave në Pakistan

Botasot - 14.08.2010

Organizata e Kombeve të Bashkuara ditë më parë raportoi se përmbytjet e këtij viti në Pakistan ishin më të tmerrshmet e këtyre 80 viteve të fundit dhe se 14 milion njerëz ishin prekur prej tyre, numri i të vdekurve ishte 1 600.

Rritet numri i viktimave në Pakistan

Telegrafi - 14.08.2010

Autoritetet në Pakistan thonë se 20 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha të cilat kanë shkaktuar vdekje dhe shkatërrim. Organizata e Kombeve të Bashkuara ditë më parë raportoi se përmbytjet e këtij viti në Pakistan ishin më të ...

Kryeministri i Pakistanit: 20 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet

VOA - 14.08.2010

Kryeministri i Pakistanit Jusuf Raza Gilani tha sot se 20 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet, më të mëdhatë që kanë goditur ndonjëherë vendin.

Sërish dhunë etnike në Pakistan

Koha.net - 14.08.2010

Islamabad, 14 gusht – Zyrtarë policorë në jugperëndim të Pakistanit thanë se persona të armatosur kanë vrarë gjashtë punëtorë në sulmin e dytë brenda ditës, i cili duket se ka prapavijë etnike.

Konfirmohet paraqitja e kolerës në Pakistan

Yll Press - 14.08.2010

KB apeloi që Pakistanit t'i sigurohen 460 milionë dollarë, ndërsa autoritetet pakistaneze theksojnë se janë të nevojshme miliardë dollarë për rindërtimin e vendit, pasi të tërhiqet uji.

Përmbytjet, Qeveria: 80 mijë euro Pakistanit e Moldavisë

Shekulli - 13.08.2010

TIRANË- Qeveria shqiptare është rreshtuar në ndihmë të Pakistanit dhe Moldavisë që u përfshinë nga katastrofa natyrore. Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave u vendos që këto dy vende të ndihmohen financiarisht, për lehtësimin e ...

Gjermania shton ndihmat për Pakistanin - Gatishmëri e pakët e popullsisë për të ndihmuar

DW - 13.08.2010

Qeveria gjermane reagoi ndaj apelit urgjent të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për të bërë më shumë për viktimat e përmbytjes në Pakistan. Ajo e dyfishoi ndihmën e saj urgjente nga pesë në dhjetë milionë euro.

Pakistan: Arrijnë ushtarë dhe helikopterë amerikanë

Evropaelire - 13.08.2010

Në Pakistan kanë mbërritur ushtarë dhe helikopterë amerikanë për të ndihmuar në opoeracionet humanitare në zonat e prekura nga përmbytjet. Rreth 1000 ushtarë amerikanë do t’i bashkangjiten operacioneve të ndihmës në Pakistan.

Pakistan, përmbytjet, dëmet 2.5 miliardë euro

Top Channel - 13.08.2010

Dëmet e shkaktuara për ekonominë e Pakistanit nga koha e keqe mund të shkojë në 250 miliardë rupi (2.5 miliardë euro). Sipas zëdhënësit për operacionet humanitare të OKB-së, Maurizio Giuliano, “do të nevojiten miliarda dollarë për të vënë ...

Në Pakistan priten përmbytje të reja

24 orë - 13.08.2010

Niveli i ujit në lumin Indus është rritur shumë duke krijuar shqetësim të madh se këto ditë do të ketë përmbytje të ...

Një përmbytje e dytë rrezikon Pakistanin

Alsat - 13.08.2010

Gjendja në zonat e përmbytura në Pakistan mbetet dramatike. Akoma nuk ka kaluar më e keqja, njofton zyra meteorologjike kombëtare në Islamabad. Ndërkohë një vërshim i dytë ka përfshirë provincën Punjab pas rreshjeve të tjera të forta të ...

Pakistan, përmbyset barka, 30 të vdekur

Top Channel - 13.08.2010

Të paktën 30 persona janë mbytur në Pakistan kur një barkë në të cilën ishin ngjitur për të shpëtuar nga përmbytja. Incidenti la ndodhur pranë Nusrat Loop Bund, në provincën jugore të Sindh.

Permbytjet ne Pakistan, demet 2.5 miliarde euro

Albeu.com - 13.08.2010

Dëmet e shkaktuara për ekonominë e Pakistanit nga koha e keqe mund të shkojë në 250 miliardë rupi (2.5 miliardë euro). Sipas zëdhënësit për operacionet humanitare të OKB-së, Maurizio Giuliano, “do të nevojiten miliarda dollarë për të vënë ...

Pakistan, priten përmbytje të reja

Top Channel - 13.08.2010

Zyrtarët pakistanezë kanë paralajmëruar se niveli i ujit në lumin Indus po rritet dhuke krijuar shqetësim se do të ketë përmbytje të reja. Një zëdhënëse tha se kjo do të thotë edhe më shumë vuajtje për popullin pakistanez.

KB kërkon 459 milionë dollarë për përmbytjet në Pakistan

Idividi - 13.08.2010

Nju-Jork, 11 gusht 2010 (MIA) - Kombet e Bashkuara i bëjnë apel komunitetit ndërkombëtar që urgjentisht të sigurojë ndihmë në vlerë prej 459 milionë dollarëve për gjashtë milionë personat e goditur nga përmbytjet në Pakistan, njoftoi sot ...

Nevojiten një milionë dollarë për ndihmën e sektorit bujqësor në Pakistan, pohon përfaqësuesi i KB-së

Idividi - 13.08.2010

Islamabad, 12 gusht 2010 (MIA) - Për rimëkëmbjen e sektorit bujqësor në Pakistan nevojiten një milionë dollarë, deklaroi zëdhënësi i shërbimit koordinativ të operacioneve humanitare të KB-së. "Dëmet e shkaktuara në rekoltë janë të mëdha.

Qeveria: Përmbytjet, 80 mijë euro ndihmë Moldavisë dhe Pakistanit

LajmiFundit - 13.08.2010

TIRANE—Lajmifundit—Qeveria e Shqipërisë mori vendim sot për dhënie ndihme financiare qeverive të Moldavisë dhe Pakistanit për lehtësimin e pasojave të shkaktuara nga përmbytjet.

Pakistan, ndalohet festa e pavarësisë

Top Channel - 13.08.2010

Presidenti pakistanez ka deklaruar se ditën e diel në vend nuk do të festohet Dita e Pavarësisë pasi institucionet po vazhdojnë të merren me dëmet e shkaktuara nga përmbytjet.

Qeveria shqiptare ndihmon Pakistanin dhe Moldavin me 80 mijë euro

Paragrafi - 13.08.2010

Këshilli i Ministrave miratoi sot, në mbledhjen e tij, vendimin për dhënien e ndihmës financiare Pakistanit dhe Moldavisë, për lehtësimin e pasojave, të shkaktuara nga përmbytjet e fundit, në këto vende.

Senatori Xhon Kerri do të shkojë në Pakistan, ndërkohë që SHBA shton ndihmat për këtë vend

VOA - 13.08.2010

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se kryetari i komisionit të Senatit për marrëdhënie me jashtë javën tjetër do të vizitojë Pakistanin për të parë dëmet e shkaktuara nga përmbytjet në vend.

Pakistan: Arrijnë ushtarë dhe helikopterë amerikanë

Botasot - 13.08.2010

Në Pakistan kanë mbërritur ushtarë dhe helikopterë amerikanë për të ndihmuar në opoeracionet humanitare në zonat e prekura nga përmbytjet. Rreth 1000 ushtarë amerikanë do t’i bashkangjiten operacioneve të ndihmës në Pakistan.

Në Pakistan priten përmbytje të reja

Telegrafi - 13.08.2010

Zyrtarët pakistanezë kanë paralajmëruar se niveli i ujit në lumin Indus po rritet duke krijuar shqetësim se do të ketë përmbytje të reja. Një zëdhënëse ka thënë tha se kjo do të thotë edhe më shumë vuajtje për popullin pakistanez.

Gjermania shton ndihmat për Pakistanin

Telegrafi - 13.08.2010

Qeveria gjermane reagoi ndaj apelit urgjent të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për të bërë më shumë për viktimat e përmbytjes në Pakistan. Ajo e dyfishoi ndihmën e saj urgjente nga pesë në dhjetë milionë euro.

Arrijnë ndihmat e para amerikane në Pakistan

Koha.net - 13.08.2010

Islamabad, 13 gusht - Në Pakistan kanë mbërritur ushtarë dhe helikopterë amerikanë për të ndihmuar në operacionet humanitare në zonat e prekura nga përmbytjet.

Rreziqet e sëmundjeve infektive nga përmbytjet në Pakistan

VOA - 13.08.2010

Zyrtarët e ndihmave thonë se sëmundjet infektive paraqesin rreziqe të reja për banorët e prekur nga përmbytjet në Pakistan, më të rëndat në dekadat e fundit.

Përmbytjet anulojnë festimin e pavarësisë

Koha.net - 13.08.2010

Islamabad, 13 gusht - Presidenti pakistanez ka deklaruar se ditën e diel në vend nuk do të festohet Dita e Pavarësisë, pasi institucionet po vazhdojnë të merren me dëmet e shkaktuara nga përmbytjet.

Shqipëria ndihmon Pakistanin me 50 mijë euro

Telegrafi - 13.08.2010

Qeveria e Republikës së Shqipërisë i akordoi një fond ndihme Pakistanit dhe Moldavisë për lehtësimin e pasojave nga përmbytjet, prej 80 mijë eurosh në total.

Pakistan, rritet dëshpërimi i popullsisë

Top Channel - 12.08.2010

Komunitetet e prekura nga përmbytjet shkatërruese në Pakistan sa vjen e dëshpërohen më shumë për shkak të situatës së rëndë. Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendura të stinës kanë pushtuar jugun përgjatë lumit Indus, duke detyruar ...

KB kërkon 460 milionë $ ndihma për Pakistanin

Evropaelire - 12.08.2010

Kombet e Bashkuara apeluan për rreth 460 milionë dollarë ndihma urgjente për miliona viktimat nga përmbytjet në Pakistan. Kreu i operacioneve humanitare Xhon Holms tha se të paktën 6 apo 7 milionë viktima kanë nevojë për ndihma urgjente.

OKB apelon për 450 milion dollarë për Pakistanin

Alsat - 12.08.2010

OKB-ja ka bërë një apel për më shumë se 450 milion dollarë për personat e prekur nga përmbytjet në Pakistan. Kjo shumë është e nevojshme për ndihmë të menjëhershme në tre muajt e ardhshëm.

Kombet e Bashkuara kanë nevojë për 350 milionë ndihmë emergjente për Pakistanin

Ina - 12.08.2010

Kombet e Bashkuara i kanë bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të vërë në dispozicion ndihma emergjente në shumë prej 350 milionë eurosh për viktimat e përmbytjeve në Pakistan.

Pakistani kërkon urgjentisht ndihmë ushqimore

24 orë - 12.08.2010

Ministri i Ushqimit në Pakistan tha se mjaft nga rezervat e drithërave të vendit mund të jenë dëmtuar nga ...

Islamabadi paralajmëron për valën e dytë të përmbytjeve

Evropaelire - 12.08.2010

Departamenti i Meteorologjisë në Pakistan paralajmëroi se një valë e dytë e përmbytjeve mund të prekë së shpejti zonat në provincën Punxhab. Shefi i departamentit, Kamur Zaman Çadri tha se përmbytjet më të rënda nmë historinë e Pakistanit ...

Pakistani kërkon urgjentisht ndihmë ushqimore

Lajm - 12.08.2010

Ministri i Ushqimit në Pakistan ka thënë se mjaft nga rezervat e drithërave të vendit mund të jenë dëmtuar nga përmbytjet. Nazar Muhammad Gondal i tha BBC-së se dëmet në infrastrukturë të shkaktuar nga musonet e kanë vështirësuar ...

KB kërkon 460 milionë $ ndihma për Pakistanin

Botasot - 12.08.2010

Kombet e Bashkuara apeluan për rreth 460 milionë dollarë ndihma urgjente për miliona viktimat nga përmbytjet në Pakistan. Kreu i operacioneve humanitare Xhon Holms tha se të paktën 6 apo 7 milionë viktima kanë nevojë për ndihma urgjente.

Pakistani kërkon urgjentisht ndihmë ushqimore

Telegrafi - 12.08.2010

Shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar një përmbytje të dytë. Ministri i Ushqimit në Pakistan ka thënë se mjaft nga rezervat e drithërave të vendit mund të jenë dëmtuar nga përmbytje, ndërkaq agjencitë e ndihmës në këtë vend kanë ...

Paralajmërohet vala e dytë e përmbytjeve në Pakistan

Botasot - 12.08.2010

Departamenti i Meteorologjisë në Pakistan paralajmëroi se një valë e dytë e përmbytjeve mund të prekë së shpejti zonat në provincën Punxhab. Shefi i departamentit, Kamur Zaman Çadri tha se përmbytjet më të rënda nmë historinë e Pakistanit ...

Rritet dëshpërimi pas përmbytjeve në Pakistan

Koha.net - 12.08.2010

Islamabad, 12 gusht - Komunitetet e prekura nga përmbytjet shkatërruese në Pakistan sa vjen e dëshpërohen më shumë për shkak të situatës së rëndë.

OKB-ja kërkon 460 milionë dollarë ndihma për Pakistanin

Koha.net - 12.08.2010

Islamabad, 12 gusht - Kombet e Bashkuara apeluan për rreth 460 milionë dollarë ndihma urgjente për miliona viktimat nga përmbytjet në Pakistan. Kreu i operacioneve humanitare John Holmes tha se të paktën 6 apo 7 milionë viktima kanë nevojë ...

Presidenti pakistanez Zardari viziton zonat e përmbytura

VOA - 12.08.2010

Presidenti pakistanez Asif Ali Zardari bëri vizitën e parë në rajonet e vendit të goditura nga përmbytjet, pas kritikave të ashpra ndaj vendimit të tij për të udhëtuar jashtë vendit gjatë katastrofës.

Presidenti pakistanez Zardari viziton zonat e përmbytura

Botasot - 12.08.2010

Presidenti pakistanez Asif Ali Zardari bëri vizitën e parë në rajonet e vendit të goditura nga përmbytjet, pas kritikave të ashpra ndaj vendimit të tij për të udhëtuar jashtë vendit gjatë katastrofës.

Agjensitë humanitare japin alarmin në Pakistan

BBC - 11.08.2010

Agjensitë e ndihmës humanitare në Pakistan po paralajmërojnë se nëse nuk rritet ndihma ndërkombëtare në mënyrë të dukshme dhe të menjëhershme akoma më shumë jetë njerëzore do të jenë në rrezik.

Në Pakistan priten përmbytje të reja

BBC - 12.08.2010

Zyrtarët pakistanezë kanë paralajmëruar se niveli i ujit në lumin Indus po rritet dhuke krijuar shqetësim se do të ketë përmbytje të reja. Një zëdhënëse tha se kjo do të thotë edhe më shumë vuajtje për popullin pakistanez.

Pakistan: Talibanët kërkojnë refuzimin e ndihmave të jashtme

Evropaelire - 11.08.2010

Talibanët e Pakistanit i kanë refuzuar të gjitha ndihmat e jashtme për viktimat e vërshimeve në këtë vend. Zëdhënësi i këtij grupi, Azam Tariq, i tha AFP-së me telefon, se talibanët e refuzojnë “ndihmën amerikane dhe ndihmat e tjera të ...

Pakistan, Talibanët kërkojnë refuzimin e ndihmave të jashtme

Alsat - 11.08.2010

Talibanët e Pakistanit i kanë refuzuar të gjitha ndihmat e jashtme për viktimat e vërshimeve në këtë vend. Zëdhënësi i këtij grupi, Azam Tariq, i tha AFP-së se talibanët e refuzojnë “ndihmën amerikane dhe ndihmat e tjera të jashtme dhe ...

Agjensitë humanitare japin alarmin në Pakistan

24 orë - 11.08.2010

Agjensitë e ndihmës humanitare në Pakistan kërkojne rritjen e menjëhershme të ...

Ndihmë e instrumentalizuar? - Talibanët ndihmojnë në zonat e përmbytura në Pakistan

DW - 11.08.2010

Pas përmbytjeve shkatërruese në Pakistan talibanët radikalë islamikë po përpiqen të përfitojnë prej gjendjes katastrofike. Duke ndihmuar ata duan të përmirësojnë imazhin dhe të zgjerojnë ndikimin në vend.

Thirrjet për ndihma në Pakistan

Evropaelire - 11.08.2010

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje për ndihma prej qindra-miliona dollarësh, për të ndihmuar Pakistanin e goditur nga vërshimet. Rreth 1,600 persona kanë vdekur tashmë dhe Kombet e Bashkuara vlerësojnë se 14 milionë njerëz, prej tyre 6 ...

OKB apelon për 450 milion dollarë për Pakistanin

24 orë - 11.08.2010

Agjencitë e ndihmës paralajmëruan se nëse nuk shtohet ndihma do të vdesin më shumë njerëz në ...

Përmbytjet, Pakistani apel për ndihmë

Top Channel - 11.08.2010

Agjencitë e ndihmave në Pakistan kanë paralajmëruar se shumë persona të tjerë do të vdesin nëse zonat e përmbytura jugore nuk do të ndihmohen nga ndërkombëtarët.

Pakistan: Talibanët kërkojnë refuzimin e ndihmave të jashtme

Botasot - 11.08.2010

Talibanët e Pakistanit i kanë refuzuar të gjitha ndihmat e jashtme për viktimat e vërshimeve në këtë vend. Zëdhënësi i këtij grupi, Azam Tariq, i tha AFP-së me telefon, se talibanët e refuzojnë “ndihmën amerikane dhe ndihmat e tjera të ...

Talibanët refuzojnë ndihmat amerikane

Koha.net - 11.08.2010

Islamabad, 11 gusht - Talibanët e Pakistanit i kanë refuzuar të gjitha ndihmat e jashtme për viktimat e vërshimeve në këtë vend. Zëdhënësi i këtij grupi, Azam Tarik i tha AFP-së me telefon se talibanët e refuzojnë “ndihmën amerikane dhe ...

OKB-ja bën thirrje për 460 milionë dollarë ndihmë urgjente për Pakistanin

VOA - 11.08.2010

Kombet e Bashkuara bën thirrje për 460 milionë dollarë ndihmë urgjente për Pakistanin ndërsa vendi vazhdon të përballet me përmbytjet që organizata ndërkombëtare i quajti një katastrofë madhore që ka shkaktuar një shkatërrim masiv dhe ...

Përmbytjet me pasoja më të rënda se cunami

DW - 10.08.2010

Vlerësimi i Kombeve të Bashkuara për katastrofën e përmbytjes në Pakistan po bëhet gjithnjë e më shumë dramatik. Kjo katastrofë është më e tmerrshme se tërmeti në vitin 2005 në Pakistan, u shpreh Mauricio Giuliano, zëdhënësi i zyrës së ...

Pakistan: Përmbytjet pengojnë ndihmat

Evropaelire - 10.08.2010

Përmbytjet në Pakistan kanë lënë rreth dy milionë banorë të pastrehë. Si pasojë e rrëshqitjeve të dheut dhe shirave të furishëm, shumë të mbijetuar në veri të vendit nuk kanë marrë asnjë ndihmë dhe gjendja e tyre sa vjen e rëndohet.

SHBA ndihmoi për shpëtimin e mbi mijëra pakistanezëve të prekur nga përmbytjet

Idividi - 10.08.2010

Uashington, 10 gusht 2010 (MIA) - Helikopterët, të dërguar nga SHBA-ja në Pakistan, ndihmuan për shpëtimin e "mbi mijëra personave nga përmbytjet në shtetit aziatik, kumtoi Shtëpia e Bardhë.

KB: Kriza me përmbytjet në Pakistan është më e keqe se cunami në Azi në vitin 2004

Idividi - 10.08.2010

Islamabad, 9 gusht 2010 (MIA) - Kriza, e shkaktuar nga përmbytjet në Pakistan, në të cilën kanë pësuar përafërsisht 13,8 milion njerëz, është më e keqe se cunami në vitin 2004 në Azi, deklaroi sot një përfaqësues i KB-së, i cituar nga ...

Përmbytjet, Zardari kthehet në Pakistan

Top Channel - 10.08.2010

Presidenti pakistanez Asif Ali Zardari është kthyer në vendin e tij të gjunjëzuar nga përmbytjet, pas një turi ndërkombëtar që u shoqërua me një valë kritikash.

Përmbytjet në Pakistan, mendohet në mbi 1600 viktima

Alsat - 10.08.2010

Shirat e rrëmbyeshëm penguan aksionet e shpëtimit në Pakistan. Zyrtarisht flitet për 1200 viktima por sipas organizatave në vend, viktimat mund ta kenë kaluar numrin e 1600.

KB: Në Pakistan zhvillohet betejë për mbijetesë

Evropaelire - 10.08.2010

Kombet e Bashkuara thanë se prioriteti kryesor për fondet humanitare janë gjashtë milionë njerëzit e prekur në Pakistan nga përmbytjet masive. Zëdhënësja e OKB-së, Elizabeth Bajrs tha se fondet janë fokusuar për "njerëzit që kanë nevojë ...

Katastrofa e përmbytjes në Pakistan më e tmerrshme se tërmeti në Haiti

Botasot - 10.08.2010

Vlerësimi i Kombeve të Bashkuara për katastrofën e përmbytjes në Pakistan po bëhet gjithnjë e më shumë dramatik. Kjo katastrofë është më e tmerrshme se tërmeti në vitin 2005 në Pakistan, u shpreh Mauricio Giuliano, zëdhënësi i zyrës së ...

KB: Në Pakistan zhvillohet betejë për mbijetesë

Botasot - 10.08.2010

Kombet e Bashkuara thanë se prioriteti kryesor për fondet humanitare janë gjashtë milionë njerëzit e prekur në Pakistan nga përmbytjet masive. Zëdhënësja e OKB-së, Elizabeth Bajrs tha se fondet janë fokusuar për "njerëzit që kanë nevojë ...

Senatori Xhon Kerri në Pakistan, SHBA shton ndihmat për këtë vend

Shekulli - 13.08.2010

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se kryetari i komisionit të Senatit për marrëdhënie me jashtë javën tjetër do të vizitojë Pakistanin për të parë dëmet e shkaktuara nga përmbytjet në vend.

15 milionë pakistanezë të prekur nga përmbytjet

Ina - 09.08.2010

Nga përmbytjet më të rënda në historinë e Pakistanit, deri tani janë të prekur rreth 15 milionë banorë. Situata mbetet veçanërisht e rrezikshme përgjatë lumit Indus, niveli i të cilit rritet me shpejtësi.

Kryeministri pakistanez i apelon botës për ndihmë

Idividi - 09.08.2010

Islamabad, 7 gusht 2010 (MIA) - Kryeministri i Pakistanit Jusuf Reza Gilani tha se humbjet në jetë njerëzish dhe infrastrukturë nga përmbytjet në Pakistan janë “kolosale”, dhe bëri thirrje për ndihma ndërkombëtare.

Njëzet milionë njerëz në Pakistan janë prekur nga përmbytjet

Idividi - 09.08.2010

Islamabad, 6 gusht 2010 (MIA) - Autoritetet në Pakistan kumtuan sot se 12 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet dhe 650 mijë shtëpi janë shkatërruar.

Pakistan: Katastrofë pas katastrofe

DW - 09.08.2010

Pas përmbytjeve me përmasa katastrofike në historinë e Pakistanit, Kombet e Bashkuara parashikojnë një kosto shumë të lartë për rindërtimin e vendit.

Përmbytjet në Pakistan

Top Channel - 09.08.2010

Pakistani vazhdon që të jetë i mbuluar nga ujërat, ndërsa situata për banorët e tij bëhet gjithnjë e më e rrezikshme. Sipas autoriteteve pakistaneze, niveli i ujit ka kaluar shkallën e rrezikut në digat dhe barrierat e krahinës jugore Sind ...

OKB: Përmbytjet në Pakistan më të rënda se cunami

Evropaelire - 09.08.2010

Përmbytjet masive në Pakistan kanë dëmtuar 13.8 milionë njerëz dhe pasojat ia kanë kaluar atyre të cunamit në vitin 2004, bëjnë të ditura Kombet e Bashkuara.

Pakistanit do t'i duhen miliarda për rindërtim

Evropaelire - 09.08.2010

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për katastrofën në Pakistan tha se vendit do t’i nevoiten miliarda dollarë për t’u rindërtuar i shkatërruar nga pëmbytjet më të rënda në historinë e vet.

OKB, përmbytjet më të rënda se cunami

Alsat - 09.08.2010

Përmbytjet masive në Pakistan kanë dëmtuar 13.8 milionë njerëz dhe pasojat ia kanë kaluar atyre të cunamit në vitin 2004, bëjnë të ditura Kombet e Bashkuara.

Pakistanit do t'i duhen miliarda për rindërtim

Botasot - 09.08.2010

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për katastrofën në Pakistan tha se vendit do t’i nevoiten miliarda dollarë për t’u rindërtuar i shkatërruar nga pëmbytjet më të rënda në historinë e vet.

Pakistanit do t'i duhen miliarda për rindërtim

Telegrafi - 09.08.2010

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për katastrofën në Pakistan tha se vendit do t’i nevojiten miliarda dollarë për t’u rindërtuar, i shkatërruar nga përmbytjet më të rënda në historinë e vet.

Për rindërtimin e Pakistanit duhen miliarda dollarë

Koha.net - 09.08.2010

Islamabad, 9 gusht - I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për katastrofën në Pakistan tha se vendit do t’i nevojiten miliarda dollarë për t’u rindërtuar vendi i shkatërruar nga përmbytjet më të rënda në historinë e vet.

OKB: Përmbytjet në Pakistan më të rënda se cunami

Botasot - 09.08.2010

Përmbytjet masive në Pakistan kanë dëmtuar 13.8 milionë njerëz dhe pasojat ia kanë kaluar atyre të cunamit në vitin 2004, bëjnë të ditura Kombet e Bashkuara.