TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PD dhe LSI të hënën depozitojnë opinionet për reformën në drejtësi

Almakos - 17.01.2016

Opozita do të përqendrohet në 11 pikat nga 139 rekomandimet e Venecias Lëvizja Socialiste për Integrim dhe Partia Demokratike do të paraqesin zyrtarisht të hënën propozimet e tyre mbi paketën e ...

Ekspertët e PD raport Venecias: Ja 11 pikat ku ndahemi me maxhorancën

Ora news - 17.01.2016

Partia Demokratike po i jep ekspertizën e fundi, mbështetur në argumena të hollësishme raportit kritik, që do ti bashkangjitet draftit final për reformën në drejtësi.

Reforma në drejtësi, PD drejt përfundimit të propozimeve që do ti dërgohen Venecias/ 11 arsyet pse kundërshtohet drafti ...

Botasot - 17.01.2016

Akuzat e Partisë Demokratike ndaj mazhorancës për kapjen e institucioneve të drejtësisë përmes draftit të paraqitur nga ekspertët e nivelit të lartë për Reformën në Drejtësi pritet të përbëjnë bazën ...

Politika e Tiranës me tre drafte në Venecia, PS akuza PD-LSI për lojë politike, Majko kërcënon me referendum popullor ...

SOT - 16.01.2016

Postuar: 16/01/2016 - 08:13 Nuk ka konsensus mes palëve politike të Tiranës për reformën në drejtësi, por ka vetëm kërcënime, akuza dhe paralajmërime.

Ristani: Me këtë ligj, referendumi është i pamundur të realizohet

Almakos - 16.01.2016

Të djathtët Opozita ka kërkuar gjetjen e një kompromisi dhe pranimin e rekomandimeve të komisioneve të Venecias, pra duke futur zgjedhjen e anëtarëve në gjykata me një shumicë prej 2/3 të votave.

Në Venecia me tri “drafte”, Xhafaj: Në takimin me Lu prisnin konsensusin e PD

Almakos - 16.01.2016

Reforma në drejtësi BLEDAR HOTI Nuk ka konsensus për draftin e ndryshimeve kushtetuese, duke bërë që Kuvendi t’i drejtohet “Venecias” për marrjen e vendimit final mbi bazën e tri “drafteve”, një ...

PD letër Komisionit të Venecias: Të shmanget kapja e drejtësisë

Ora news - 16.01.2016

Shmangia e kapjes së sistemit të drejtësisë, do të jetë shtylla e qendrimit në letrën që PD do ti drejtohet Komisonit të Venecias. Mësohet se demokratët, do të ngrenë shqetësimin për mos reflektimin ...

Ja lista e plotë e vërejtjeve të LSI për reformën në drejtësi

Java News - 16.01.2016

Janë zbuluar tashmë vërejtjet e LSI për reformën në drejtësi. Ja si paraqiten ato në këtë material të deputetit Spartak Braho: SI E LEXON LSI DRAFT OPINIONIN E KOMISIONIT TË VENECIAS Nga Spartak ...

Reforma në drejtësi, dështon konsensusi

Tetova Sot - 16.01.2016

Që prej ditëve të para të këtij viti, reforma në sistemin e drejtësisë është kthyer në kryeqendrën e diskutimeve në çdo ambient politik dhe jo vetëm. Pas një punë voluminoze të ekspertëve të lartë ...

Sot mblidhet Komisioni për drejtësinë; LSI: Mirëpresim dialogun politik. PD, letër informimi Venecias

Top Channel - 15.01.2016

Mbrëmja e së enjtes ka qenë shumë dinamike për Partinë Demokratike dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim, ku si Lulzim Basha ashtu edhe Ilir Meta, zhvilluan takime me ekspertët përkatës, përpara ...

Rama refuzon tryezën për reformën: Do pres vendimin e Venecias për draftin

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 08:09 Kryeministri, Edi Rama nuk heq dorë nga drafti i Sorosit për ndryshimin e Kushtetutës. Kryeministri Edi Rama është pozicionuar dje kundër kërkesës së LSI, PD dhe ...

Apeli i Nishanit për politikën: Dakordësoni draftin për Reformën në Drejtësi

Albeu.com - 15.01.2016

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i ka bërë thirrje partive politike që të ndjekin frymën konsensuale, të gjejnë urat e bashkëpunimit dhe të arrijnë një draft të përbashkët për reformën në ...

Sot mblidhet Komisioni për drejtësinë, LSI: Mirëpresim dialogun politik

Albeu.com - 15.01.2016

Mbrëmja e së enjtes ka qenë shumë dinamike për Partinë Demokratike dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim , ku si Lulzim Basha ashtu edhe Ilir Meta, zhvilluan takime me ekspertët përkatës, përpara ...

Nis mbledhja e komisionit për drejtësinë, partitë do të paraqesin tre drafte

Almakos - 15.01.2016

Komisioni i Posaçëm i reformës në drejtësi do të mblidhet sot në orën 11:00, ku do të diskutohet mbi draftin e paraqitur nga ana e ekspertëve të nivelit të lartë.

Sot në 11.00 mblidhet Komisioni i Posaçëm i Reformës në Drejtësi. Drafti i ekspertëve drejt Venecias

ikub - 15.01.2016

Komisioni i Posaçëm i Reformës në Drejtësi mblidhet sot pas një kohe pauze për ti dhënë hapësirë ekspertëve për përgatitjen e draftit. Tashmë që është prezantuar një dokument konkretet, Komisioni me ...

“Drejtësia”, drafti diskutohet në Komisionin e Posaçëm, merr pjesë edhe opozita

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 11:35 Komisioni i posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi është mbledhur paraditen e sotme për të diskutuar dhe miratuar draftin e rishikuar të ndryshimeve kushtetuese, i ...

Basha mbledh ekspertët dhe aleatët

Almakos - 15.01.2016

Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi do të mblidhet sot për të marrë zyrtarisht në dorëzim draftin e përgatitur nga ekspertët e nivelit të lartë që po asistojnë Kuvendin në këtë proces.

Isaraj: Venecia të shpjegojë 2/3, janë 93 apo 94 vota

Almakos - 15.01.2016

Zëvendësministri Zëvendësministri i Drejtësisë, Arben Isaraj, ngre një pikëpyetje në lidhje me 2/3 e deputetëve në Kuvend, për të cilin së fundmi është më i pranueshëm për opozitën për të miratuar ...

Drafti i Reformës i dërgohet Venecias së bashku me rekomandimet e PD dhe LSI

ikub - 15.01.2016

Drafti i ndryshimeve kushtetuese i hartuar nga ekspertët do ti dërgohet sërish Komisionit të Venecias për vlerësim së bashku me opinionet e veçanta të PD dhe LSI që kundërshtojnë disa pika të saj.

Majko: Drafti për Venecian, të shprehet për reflektimin e vërejtjeve

Top Channel - 15.01.2016

Socialisti Pandeli Majko shprehet se askush nuk mund të bëhet ekspert i Komisionit të Venecias, pasi drafti i ekspertëve të nivelit të lartë, po i drejtohet këtij komisioni për tu shprehur për ...

"Drejtësia", Halimi: Të implimentohen 138 rekomandimet e Venecias, ja ku nuk biem dakord me mazhorancën

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 12:30 Deputeti i Partisë Demokratik u ndal tek qëndrimi i opozitës lidhur me draftin e hartuar nga ekspertët për Reformën në Drejtësi.

Drafti i ekspertëve dhe vërejtjet e PD-së dhe LSI-së do dorëzohen në Venecia

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 14:48 Komisioni i Posaçëm i Reformës në Drejtësi, pas më shumë se 3 orë diskutimi, vendosi që bashkangjitur draftit të ekspertëve të nivelit të lartë të dorëzojë në Venecia edhe ...

Ja opinioni i plotë i LSI-së për draftin e Reformës në Drejtësi

ikub - 15.01.2016

I. SI E LEXON LSI DRAFT OPINIONIN E KOMISIONIT TË VENECIAS Në rekomandimet e tij dërguar Komisionit të Posacem Parlamentar për Reformën në Drejtësi, përvec sugjerimeve të karakterit të thjeshtë ...

Reforma në Drejtësi, Venecias i dërgohet drafti i ekspertëve dhe opinionet e PD dhe LSI

Almakos - 15.01.2016

Drafti i ekspertëve të nivelit të lartë për Reformën në Drejtësi do t’i dërgohet të hënën për marrje mendimi, Komisionit të Venecias, sëbashku me opinionin e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes ...

PD: Rama urdhëroi ndalimin e konsensusit, do i dërgojmë Venecias qëndrimin tonë

LajmiFundit - 15.01.2016

Deputeti demokrat Eduard Halimi deklaroi se Edi Rama urdhëroi sot deputetët e tij të mos pranojnë kërkesën e opozitës për hartimin e një drafti të vetëm konsensual sipas Komisionit të Venecias për ...

Reforma në Drejtësi, zbardhen pretendimet e plota të LSI

LajmiFundit - 15.01.2016

Nga Spartak Braho SI E LEXON LSI DRAFT OPINIONIN E KOMISIONIT TË VENECIAS Në rekomandimet e tij dërguar Komisionit të Posacem Parlamentar për Reformën në Drejtësi, përvec sugjerimeve të karakterit të ...

PD, Halimi: Rama shmangu konsensusin për t’i ikur Venecias

Top Channel - 15.01.2016

Deputeti i PD, Eduard Halimi ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se, “urdhëroi sot deputetët e tij që të mos pranojnë kërkesën e opozitës për hartimin e një drafti të vetëm konsensual sipas Komisionit ...

Reforma në drejtësi: Halimi: Rama urdhëroi ndalimin e konsensusit

Almakos - 15.01.2016

Deputeti i Partisë Demokratike, njëkohësisht nënkryetar i komisionit të posaçëm për reformën në drejtësi, Eduard Halimi në një deklaratë të shpërndarë për mediat akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka ...

PD: Rama urdhëroi ndalimin e konsensusit, PD do i dërgojë Venecias qëndrimin e saj

Albeu.com - 15.01.2016

Deputeti demokrat, Eduard Halimi, përmes një deklarate për mediat ka reaguar pas mbledhjes së Komisionit për Reformën në Drejtësi. Ai bën me dije se qëndrimi i PD-së për këtë reformë, do të ...

"Drejtësia", Halimi: Rama urdhëroi të mos pranohej kërkesa e opozitës për draft konsensual

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 17:19 Opozita ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka urdhëruar deputetët e mazhorancës që të mos e pranojnë kërkesën e opoiztës për hartimin e draftit konsensual në bazë të ...

Halimi: Rama pengoi konsensusin sipas standardeve të Venecias

ikub - 15.01.2016

Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi, ka akuzuar kryeministrin Rama se urdhëroi deputetët që të mos pranojnë kërkesën e opozitës për hartimin e një drafti të vetëm konsensual sipas ...

Drafti i reformës në Venecia; e mbështet vetëm PS, PD e LSI me opinione të veçanta

Top Channel - 15.01.2016

Duke votuar unanimisht që të dërgojë për herë të dytë në Venecia draftin e ndryshimeve kushteteuse për reformën në drejtësi bashkë me opinionet e veçanta kundërshtuese të LSI-së dhe të Partisë ...

PD-ja mbledh ekspertët, Halimi: Jemi me Komisionin e Venecias

Botasot - 15.01.2016

Partia Demokratike mbledh ekspertët për të diskutuar rreth qëndrimit në lidhje me reformën në drejtësi. Një ditë para mbledhjes së Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi, PD-ja ka thirrur në ...

Në Venecia drafti i ekspertëve me opinionet e PD dhe LSI

Ora news - 15.01.2016

Komisioni i posaçëm për reformën në drejtësi vendosi të premten që t’i përcjellë Komisionit të Venecias për marrje mendimi tekstin e rishikuar të ndryshimeve kushtetuese të hartuar nga ekspertët e ...

Në 11:00 mblidhet Komisioni ad-hoc, partitë prezantojnë qëndrimet për draftin

Botasot - 15.01.2016

Në orën 11:00 të ditës së sotme pritet të mblidhet Komisioni i Posaçëm për reformën në drejtësi, i cili do të diskutojë mbi draftin e ekspertëve të nivelit të lartë.

Në Venecia shkon drafti i ekspertëve, bashkë me propozimet e PD dhe LSI. Halimi: Politika të mos kapë sistemin. Braho: ...

BalkanWeb - 15.01.2016

* Halimi: Të mos kapet politikisht sistemi. Braho: Ku ndahemi me draftin e sjellë * Majko: Referendum nëse s’ka konsensus * Halimi: Ka kohë për hartimin e një drafti tjetër me ekspertët e mazhorancës ...

Reforma në drejtësi në Shqipëri, të gjithë flasin për konsensus

Koha.net - 15.01.2016

Tiranë, 15 janar - Komisioni i posaçëm parlamentar për reformën në drejtësi është mbledhur të premten për të diskutuar draftin e hartuar nga grupi i ekspertëve të nivelit të lartë për ndryshimet ...

Drejtësia- Komisioni i përcjell Venecias draftin e ekspertëve dhe opinionet e PD-së dhe LSI-së

Botasot - 15.01.2016

Komisioni i posaçëm për reformën në drejtësi vendosi të premten që t’i përcjellë Komisionit të Venecias për marrje mendimi tekstin e rishikuar të ndryshimeve kushtetuese të hartuar nga ekspertët e ...

Zbardhet opinioni i LSI për draftin e reformës: Ndërhyrja në Kushtetutë larg qasjes së Venecias

BalkanWeb - 15.01.2016

TIRANË- Zbardhet opinioni i Lëvizjes Socialiste për Integrim lidhur me amendamente kushtetuese për reformën në drejtësi. Në opinionin e saj, LSI thotë se Komisioni i Venecias kërkon garanci që lidhen ...

Reforma në Drejtësi, 3 orë debate mes pozitës dhe opozitës/Venecias i dërgohet drafti i ekspertëve dhe propozimet e ...

Botasot - 15.01.2016

Drafti i hartuar nga ekspertët e nivelit të lartë, si dhe opinionet dhe rekomandimet e Partisë Demokratike dhe LSI do të përcillen drejt Komisionit të Venecias.

Në Venecia shkon drafti i ekspertëve me mendimet e PD-LSI

Koha.net - 15.01.2016

Ka përfunduar pas 3 orësh mbledhja e Komisionit për reformën në drejtësi për të rifilluar sërish ditën e hënë. Tashmë drafti për reformën dhe opinionet do t’i dërgohet Komisionit të Venecias, e cila ...

Reforma, Venecia dhe LSI-ja

Mapo - 15.01.2016

Reforma, Venecia dhe LSI-ja Postuar më: 15 Janar 2016 16:11 Nga Spartak Braho I. SI E LEXON LSI DRAFT OPINIONIN E KOMISIONIT TË VENECIAS Në rekomandimet e tij dërguar Komisionit të Posacem ...

Komisioni kalon 3 drafte në “Venecia”

Mapo - 15.01.2016

Komisioni kalon 3 drafte në “Venecia” Postuar më: 15 Janar 2016 16:31 Pasi ka debatuar për 180 minuta, Komisioni për Reformës në Drejtësi ka vendosur të çojë në Venecia 3 qëndrime të ndryshme në ...

Halimi: Rama urdhëroi ndalimin e konsensusit, PD do i dërgojë Venecias qëndrimin e saj

BalkanWeb - 15.01.2016

TIRANE- Partia Demokratike akuzoi sot kryeministrin Edi Rama se ka qenë ai që ka urdhëruar deputetët e mazhorancës që mos të pranojnë kërkesën e opozitës për hartimin e draftit për reformën në ...

Halimi: Rama urdhëroi mos pranohej kërkesa e opozitës për draft konsensual

Ora news - 15.01.2016

PD ka akuzuar kryeministrin Rama se ka urdhëruar deputetet e mazhorancës që të mos pranojnë kërkesën e opozitës për hartimin e draftit konsensual sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Reforma në Drejtësi/Halimi: Rama pengesë për arritjen e konsensusit. Propozimet e PD, në Venecia

Botasot - 15.01.2016

Partia Demokratike akuzon Kryeministrin Edi Rama si pengesën kryesore në mos gjetjen e konsensusit mes pozitës dhe opozitës në lidhje me reformën në drejtësi.

Vërejtjet e PD dhe LSI dhe një spekulim me zgjedhje të reja

Mapo - 15.01.2016

Vërejtjet e PD dhe LSI dhe një spekulim me zgjedhje të reja Postuar më: 15 Janar 2016 18:01 Pas më shumë se 3 orë diskutimi, Komisioni i Posaçëm i Reformës në Drejtësi, vendosi unanimisht që ...

Tiranë: Reforma e drejtësisë shkon sërish në Venecia

VOA - 15.01.2016

Komisioni i posaçëm parlamentar për reformën në sistemin e drejtësisë vendosi sot të dërgojë në komision e Venecias projektin e përmirësuar të ndryshimeve kushtetuese për këtë reformë nga ekspertët e ...

Mazhoranca gjen akordin, Komisioni mblidhet sot me dyer të hapura

Java News - 15.01.2016

Maxhoranca ka gjetur akordin për ndryshimet kushtetuese të Reformës në Drejtësi, pas takimeve maratonë të bashkëdrejtuesve të koalicionit, shkruan sot Panorama.

Drejtësia në komision, PD: Një draft sipas Venecias, Braho: Edhe LSI ka rezerva

Java News - 15.01.2016

Ka nisur këtë të premte mbledhja e parë e komisionit të posaçëm për reformën pas përfundimit të drafit. Në mbledhje është e pranishme edhe opozita, e përfaqësuar nga deputetët Eduard Halimi, Oerd ...

Reforma në drejtësi, ekspertët prezantojnë draftet në Komision

InfoGlobi - 15.01.2016

Ka nisur punimet Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi, ku diskutohet për draftin e ekspertëve të Nivelit të Lartë. Anëtarët e komisionit kanë mbi tryezën e punës vetëm draftin e ekspertëve të ...

Drafti i reformës në drejtësi, Halimi: Opozita ndahet në një pikë; Braho:Duhet konsensus

Tetova Sot - 15.01.2016

Ka nisur mbledhja e Komisionit të Posaçëm për reformën në drejtësi, ku po diskutohet mbi draftin e ekspertëve të nivelit të lartë. Një prej bashkëhartuesve të draftit, eksperti Sokol Sadushi teksa ...

Majko: Drafti për Venecian, të shprehet për reflektimin e vërejtjeve

Tetova Sot - 15.01.2016

Socialisti Pandeli Majko shprehet se askush nuk mund të bëhet ekspert i Komisionit të Venecias, pasi drafti i ekspertëve të nivelit të lartë, po i drejtohet këtij komisioni për tu shprehur për ...

Komisioni kalon 3 drafte në “Venecia”

Vision Plus - 15.01.2016

Pasi ka debatuar per 180 minuta, komisioni i reformës ne drejtësi ka vendosur te çoje ne Venecia 3 qëndrime te ndryshme ne lidhje me reformën ne drejtësi; draftin e hartuar nga ekspertet, opinionin e ...

Halimi: Rama pengoi konsensusin

Vision Plus - 15.01.2016

Deputeti demokrat Eduard Halimi akuzoi kryeministrin Rama per pengese te arritjes se konsensusit per reformën ne drejtësi. Ne nje deklarate te posaçme pasditen e se premtes, pas mbylljes se ...

Reforma në Drejtësi/ Dështimi i konsensusit, ku ndahen PS, PD dhe LSI

Java News - 15.01.2016

Komisioni i posaçëm parlamentar vendos t’i dërgojë ndarazi Venecias draftin e ekspertëve dhe vërejtjet e PD dhe LSI, duke reflektuar përplasjet e palëve në formulën e zgjedhjes së gjyqtarëve, rolin e ...

Tiranë: ‘Reforma’ shkon sërish në Venecia

InfoGlobi - 15.01.2016

Komisioni i posaçëm parlamentar për reformën në sistemin e drejtësisë vendosi sot të dërgojë në komision e Venecias projektin e përmirësuar të ndryshimeve kushtetuese për këtë reformë nga ekspertët e ...

Rama: Besojmë te Venecia, referendumi rruga më e mirë

Lajme.al - 15.01.2016

Komisioni i posaçëm parlamentar për reformën në drejtësi pritet të hedhi të premten hapin vendimtar. Ai do të rishikojë dhe miratojë draftin e ndryshimeve kushtetuese të hartuar nga grupi i ...

Basha hedh poshtë draftin e tretë për reformën, ja 13 çështjet që ndajnë palët

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 07:59 Partia Demokratike shprehet kundër draftit të tretë për reformën në drejtësi. Drafti është hartuar në mënyrë të njëanshme nga ekspertët e qeverisë dhe Soros.

Reforma e bllokuar: Negociatat e orëve të vona

Ina - 14.01.2016

Qëndrimet e ndryshme mes palëve kanë bërë të pamundur mbledhjen e komisionit të reformës në drejtësi, i cili duhet ta kishte dërguar draftin në Venecia.

Ekspertët e PD-së: Rama krijon tetë institucione që kapin drejtësinë

Almakos - 14.01.2016

Opozita HERION MESI Për Partinë Demokratike, drafti i hartuar në mënyrë të njëanshme nga ana e mazhorancës për reformën në drejtësi synon çimentimin e kapjes së sistemit përmes emërimeve të bëra me ...

Reforma në Drejtësi, Komisioni i Posaçëm nesër ora 11:00, pjesëmarrëse dhe opozita

ikub - 14.01.2016

Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi do të mblidhet ditën e nesërme, për të marrë në dorëzim draftin që kanë përgatitur ekspertët. Mbledhja do të zhvillohet në orën 11:00 për tu njohur me ...

Nesër diskutimi i fundit për draftin e reformës në drejtësi, mblidhet Komisioni i Posaçëm, e pranishme dhe opozita

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 14:00 Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi do të mblidhet nëser në orën 11:00 për të marrë në dorëzim draftin e përgatitur nga ekspertët.

Alarmohet PD, Basha thërret në zyrën e tij ekspertët e opozitës për reformën në drejtësi

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 14:50 Një ditë para mbledhjes së komisionit të posaçëm të reformës në drejtësi për të shqyrtuar draftin e ekspertëve të maxhorancës, kryetari i Partisë Demokratike ka thirrur në ...

Të premten komisioni i reformës, letra e PD-së: Nuk jemi dakord me draftin

Top Channel - 14.01.2016

Komisioni i posaçëm i reformës në drejtësi, konfirmuar tashmë për t’u mbledhur të premten, do të ketë në fokus kërkesën e grupit të ekspertëve të nivelit të lartë që drafti i hartuar prej tyre për ...

Intervista në TCH, Rama: Me PD, tryezë për reformën në drejtësi, pas fjalës së Venecias

LajmiFundit - 14.01.2016

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Top Channel ka deklaruar se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës.

Mblidhet nesër Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi

Almakos - 14.01.2016

Pak minuta pas takimit që zhvilloi paradite kryeministri Rama me kryeparlamentarin Meta, Komisioni i Posaçëm i Reformës në Drejtësi njoftoi se do të mblidhet të premten për të diskutuar draftin e ...

PD letër Venecias: Nuk jemi dakord me draftin e reformës në drejtësi

LajmiFundit - 14.01.2016

Komisioni i posaçëm i reformës në drejtësi, konfirmuar tashmë për t’u mbledhur të premten, do të ketë në fokus kërkesën e grupit të ekspertëve të nivelit të lartë që drafti i hartuar prej tyre për ...

Reforma në drejtësi, Rama: Ngërçin e zgjidh vetëm ‘Venecia’

Almakos - 14.01.2016

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Top Channel ka deklaruar se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës.

Rama: Referendum nëse nuk arrihet marrëveshja për reformën në drejtësi

ikub - 14.01.2016

Në një intervistë për Top Channel, Rama ka deklaruar se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës. Shefi i qeverisë ka thënë se, politika duhet të diskutojë ...

Rama: Me Metën s’ka krizë, i gatshëm të shkojmë në referendum

Albeu.com - 14.01.2016

Në kulmin e diskutimeve për reformën në drejtësi, kryeministri Rama ka dhënë një intervistë të gjatë për "Top Channel", teksa i ka thënë "po" referendumit popullor.

PD, letër sqaruese Venecias: Nuk jemi dakord me draftin

Almakos - 14.01.2016

Një ditë para mbledhjes së Komisionit të Posaçëm të reformës në drejtësi (rifillon nesër në orën 11:00), Partia Demokratike ka bërë të ditur se drafti i përpiluar prej tyre do të konsiderohet i plotë ...

Rama: S'ka ngërç për reformën, me Metën s’ka krizë, me PD...

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 17:20 Kryeministri Edi Rama, në një intervistëpër media ka deklaruar se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës.

Halimi: Rama do ta kapë drejtësinë për të mbrojtur kriminelët në qeveri

Albeu.com - 14.01.2016

Deputeti i PD-së Eduard Halimi ka deklaruar se Edi Rama kërkon të kapë drejtësinë, me qëllim sipas tij që të mbrojë kriminelët në qeveri . Sipas tij, PD dëshiron një reformë e cila largon gjyqtarët ...

Reforma, PD: Të zbatohen rekomandimet e Venecias

Top Channel - 14.01.2016

Partia Demokratike do të kërkojë deri në orët e fundit zbatimin e 138 rekomandimeve të Komisionit të Venecias për reformën në drejtësi dhe akuzon kryeministrin Edi Rama se po u fshihet këtyre ...

Reforma në drejtësi, Mediu: Opozita nesër në Komision, duhet konsensus

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 19:11 Kryetari i Partisë Republikane ka deklaruar se opozita nesër do të jetë e pranishme në Komisionin e Posaçëm që do të mblidhet në Parlament si dhe do paraqesë shqetësimet ...

Halimi: Reforma në drejtësi është jetike. Ja pse nuk e pranojmë draftin e Ramës

ikub - 14.01.2016

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se po u fshihet 138rekomandimeve të Komisionit të Venecias për reformën në drejtësi, për të kapur sistemin.

Halimi: Ne jemi me Venecian, drafti duhet të përmbajë një më një rekomandimet

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 19:31 Deputeti demokrat Eduard Halimi, pas takimit mes ekspertëve demokratë dhe liderit Lulzim Basha në selinë e PD-së, tha se janë me Komisionin e Venecias për reformën në ...

Reforma në drejtësi, PD-PR: Drafti më i mirë ai që respekton “Venecian”

LajmiFundit - 14.01.2016

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, u shpreh të enjten në mbrëmje, se “drafti më i mirë për reformën në drejtësi është ai që respekton pikë për pikë rekomandimet e Komisionit të Venecias”.

Rama: Me Metën s’ka krizë, i gatshëm të shkojmë në referendum

Portalb - 14.01.2016

Lajme lidhur me temën Meta-Vlahutin: Hapja e negociatave me BE, varet nga ecuria e reformës në drejtësi Meta dhe Rama takohen në Kryesinë e Kuvendit Donald Lu takohet me Ramën për reformën në ...

Opozita nuk tërhiqet nga qëndrimi për reformën

Almakos - 14.01.2016

Opozita nuk lëviz nga qëndrimi i saj për të mbështetur një draft të reformës që bazohet vetëm në rekomandimet e Komisionit të Venecias. Pas një takimi me ekpertë të së djathtës në selinë e Partisë ...

Nishani: Reforma në drejtësi sipas udhëzimeve të Venecias

Top Channel - 14.01.2016

Presidenti Nishani i bëri thirrje klasës politike që të punojnë për të gjetur gjuhën e përbashkët për reformën në drejtësi, në bazë të rekomandimeve të Komisionit të ...

Nishani: Reforma në drejtësi sipas udhëzimeve të Venecias

Almakos - 14.01.2016

Presidenti Nishani i bëri thirrje klasës politike që të punojnë për të gjetur gjuhën e përbashkët për reformën në drejtësi, në bazë të rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Reforma në drejtësi, Nishani: Të bëhet sipas udhëzimeve të Venecias

ikub - 14.01.2016

Presidenti i vendit Bujar Nishani i ka bërë thirrje partive politike që të gjejnë gjuhën e përbashkët për reformën në drejtësi në bazë të rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Nishani: Reforma në drejtësi sipas udhëzimeve të Venecias

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 21:27 Presidenti i Republikës Bujar Nishani i ka bërë thirrje partive politike që të ndjekin frymën konsensuale, të gjejnë urat e bashkëpunimit dhe të arrijnë një draft të ...

Presidenti Nishani: Reforma në drejtësi sipas Komisionit të Venecias

LajmiFundit - 14.01.2016

Presidenti i vendit Bujar Nishani u ka bere thirrje te gjitha paleve politike te bashkëpunojnë dhe t’u qëndrojnë besnike orientimeve te komisionit te Venecias per reformën ne drejtësi.

Bylykbashi: Maxhoranca godet rekomandimet e Venecias

Albeu.com - 14.01.2016

Deputeti i PD Oerd Bylykbashi ka deklaruar se drafti i maxhorancës godet dy amendamente të parashikuara nga ana e Komisionit të Venecias . Sipas tij, maxhoranca në pushtet synon kapjen e sistemit të ...

Nishani apel palëve për reformën në drejtësi

Almakos - 14.01.2016

Presidenti i Republikës apeloi që palët politikë të gjejnë rrugën e bashkëpunimit për të çuar përpara reformën në drejtësi, një nga 5 prioritetet kyçe për integrimin e vendit në Bashkimin Europian.

Ekspertët e PD: Drafti final nuk përputhet me rekomandimet e Venecias

Ora news - 14.01.2016

Në studion e “Tonight Ilva Tare” ekspertët e PD për reformën në Drejtësi e cilesuan të dobët draftin final. Enkelejd Alibeaj tha se ekspertët e nivelit të lartë kanë pasur mbështetje për të kaluar ...

Reforma e bllokuar: Negociatat e orëve të vona

Mapo - 14.01.2016

Reforma e bllokuar: Negociatat e orëve të vona Postuar më: 14 Janar 2016 09:36 Qëndrimet e ndryshme mes palëve kanë bërë të pamundur mbledhjen e komisionit të reformës në drejtësi, i cili duhet ta ...

Rama takon sërish Metën, Ora News: Mes aleatëve konsensus i pjesshëm

Ora news - 14.01.2016

Ora 11: 21: Ka zgjatur rreth dy orë takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Parlamentit Ilir Meta. Takimi nisi rreth orës 09: 15- dhe u mbyll rreth orës 11: 15 në kryesinë e Kuvendit.

Reforma në drejtësi, nesër mblidhet Komisioni i Posaçëm për draftin, merr pjesë edhe opozita

BalkanWeb - 14.01.2016

TIRANE- Komisioni i posaçëm për Reformën në Drejtësi do të mblidhet nesër për të marrë në dorëzim draftin e përgatitur nga ekspertët. Mbledhja e komisionit të posaçëm do të zhvillohet në orën 11:00 ...

Reforma në drejtësi, Komisioni Ad-Hoc diskuton nesër draftin e ekspertëve/PD letër në Venecia, Vlahutin në zyrën e ...

Botasot - 14.01.2016

Një ditë përpara se komisioni parlamentar Ad-Hoc për Reformën në Drejtësi të marrë në shqyrtim draftin e ekspertëve të nivelit të lartë, politika shqiptare është angazhuar në takime intensive.

Rama dhe Meta zgjidhin ngërçin e reformës

ABC News - 14.01.2016

Pas takimeve të fundit intensive, dy krerët e mazhorancës duket se kanë arritur të kalojnë ngërcin në lidhje me Reformën në Drejtësi. Kjo bën të mundur që nesër të zhvillohet edhe mbledhja e shtyrë ...

Basha takime konsultative në PD, nuk ka draft paralel por letër sqaruese Venecias

Ora news - 14.01.2016

Një ditë para mbledhjes së komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, zhvilloi takime konsultative me ekspertët e opozitës dhe anëtarët demokratë në ...

Nesër Komisioni i Reformës, PD kundër draftit

Koha.net - 14.01.2016

Komisioni i posaçëm i Reformës në Drejtësi, konfirmuar tashmë për t’u mbledhur të premten, do të ketë në fokus kërkesën e grupit të ekspertëve të nivelit të lartë që drafti i hartuar prej tyre për ...

Rama: Referendum nëse nuk arrihet marrëveshja për reformën në drejtësi

BalkanWeb - 14.01.2016

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se vendi mund të shkojë në referendum nëse nuk arrihet konsensuesi mes palëve politike, por se për këtë duhet dakordësia e dy të tretave të Parlamentit.

Reforma në drejtësi: Rama pro referendumit popullor

Botasot - 14.01.2016

Në kulmin e negociatave dhe diskutimeve për reformën në drejtësi, kryeministri Edi Rama, ka dhënë një intervistë të gjatë për “Top Channel”. I pyetur nëse në kushtet e mosgjetjes së një dakordësie ...

Reforma në drejtësi, përfaqësuesi ligjor i PD: Drafti nuk reflekton frymën e Venecias

BalkanWeb - 14.01.2016

TIRANE – Përfaqësues ligjor i Partisë Demokratike, Ivi Kaso konsideron se politika i është imponuar grupit të ekspertëve, dhe drafti i përgatitur për reformën në drejtësi, nuk reflekton frymën e ...

Reforma, Meta mbledh juristët, Basha ekspertët

Mapo - 14.01.2016

Reforma, Meta mbledh juristët, Basha ekspertët Postuar më: 14 Janar 2016 18:44 K lasa politike po shfrytëzon orët e fundit për të vendosur mbi qëndrimet që do të mbajnë në Komisionin e Posaçem për ...

Reforma në Drejtësi, Mediu: Drafti më i mirë, ai që respekton pikë për pikë rekomandimet e Venecias

BalkanWeb - 14.01.2016

TIRANE – “Drafti më i mirë për reformën në drejtësi është ai që respekton pikë për pikë rekomandimet e Komisionit të Venecias”. Kështu deklaroi kreu i PR-së, Fatmir Mediu pas takimit me liderin ...

Basha konsultohet me deputetët për reformën në drejtësi

ABC News - 14.01.2016

Lulzim Basha u konsultua me deputetet e Komisionit te Posacem per Reformen ne drejtesi, nje dite para mbledhjes per draftin qe do te dergohet ne Venecia.

Politika luan “gurët” e fundit për reformën në drejtësi

Ora news - 14.01.2016

Para mbledhjes së Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi, partitë kryesore politike kanë zhvilluar mbrëmjen e sotme takime për të përcaktuar edhe qëndrimin që do të mbajnë ...

Apeli i Nishanit për politikën: Dakordësoni draftin për Reformën në Drejtësi

Ora news - 14.01.2016

Presidenti i Republikës Bujar Nishani i ka bërë thirrje partive politike që të ndjekin frymën konsensuale, të gjejnë urat e bashkëpunimit dhe të arrijnë një draft të përbashkët për reformën në ...

Nishani: Reforma në drejtësi, sipas Venecias

Mapo - 14.01.2016

Nishani: Reforma në drejtësi, sipas Venecias Postuar më: 14 Janar 2016 21:08 Presidenti Nishani i bëri thirrje klasës politike që të punojnë për të gjetur gjuhën e përbashkët për reformën në ...

Një ditë para mbledhjes së komisionit të posaçëm për reformën në drejtësi

ABC News - 14.01.2016

Një ditë para mbledhjes së Komisionit parlamentar për reformën në Drejtësi, që do t’i dërgoj Venecias draftin e ekspertëve, Ilir Meta mblodhi deputetët e tij në këtë komision, së bashku me ministrin ...

PD në Komisionin e Reformës në Drejtësi, pa draft por me akuza

ABC News - 14.01.2016

Partia Demokratike do të jete e pranishme në tryezën e Komisionit për Reformën në Drejtësi. ABC News mësoi se ajo nuk do të paraqesë një draft të saj, ndërsa akuzon mazhorancën se nuk pranoi ...

Nishani apel palëve për reformën në drejtësi

ABC News - 14.01.2016

Presidenti Nishani apeloi që palët politikë të gjejnë rrugën e bashkëpunimit për të çuar përpara reformën në drejtësi, një nga 5 prioritetet kyçe për reformën në drejtësi.

Rama flet për reformën, marrëdhëniet me Ilir Metën dhe pse u anulua darka

Java News - 14.01.2016

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Top Channel ka deklaruar se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës.

Mblidhet nesër Komisioni për Reformën në Drejtësi

Vision Plus - 14.01.2016

Tri dite pasi ekspertet e nivelit te larte miratuan draftin kushtetues, te premten ne orën 11 do te mblidhet Komisioni i Posaçëm per reformën ne drejtësi.

‘Drejtësia’ mblidhet nesër Komisioni i Posaçëm

Java News - 14.01.2016

Komisioni i posaçëm parlamentar për reformën në drejtësi pritet të mblidhet paraditen e së premtes për të miratuar draftin e rishikuar te ndryshimeve kushtetuese, i hartuar nga grupi i ekspertëve të ...

Rama: Nuk ka ngërç për reformën në drejtësi

InfoGlobi - 14.01.2016

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës. Shefi i qeverisë shprehet se politika duhet të diskutojë dhe kërkojë konsensus mbi ...

Reforma në Drejtësi, Basha takim me ekspertët e PD

Java News - 14.01.2016

Mbledhjes së Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka paraprirë me një takim mes tij dhe ekspertëve të opozitës, të cilët nuk morën pjesë në ...

Halimi nuk përgjigjet rreth qëndrimit të opozitës në Komisionin e Reformës

Java News - 14.01.2016

Deputeti i Partisë Demokratike Eduard Halimi ka dhënë një prononcim për mediat pas takimit të zhvilluar në selinë blu me ekspertët e opozitës për Reformën në Drejtësi dhe kryetarin Lulzim Basha.

Nesër, komisioni i reformës në drejtësi

Vision Plus - 14.01.2016

Te premten ne orën 11:00 do te mblidhet Komisioni i Posaçëm per Reformën ne Drejtësi, i cili do te kete si pike te vetme ne rendin e dites; miratimin e paketës kushtetuese, qe do t’i çohet Komisionit ...

Nishani: Qëndrojuni besnik orientimeve të Venecias

Vision Plus - 14.01.2016

Presidenti i vendit Bujar Nishani u ka bere thirrje te gjitha paleve politike te bashkëpunojnë dhe t’u qëndrojnë besnike orientimeve te komisionit te Venecias per reformën ne drejtësi.

Nishani me diplomatët e huaj: Reforma në drejtësi sipas udhëzimeve të Venecias

Java News - 14.01.2016

Presidenti Nishani i bëri thirrje klasës politike që të punojnë për të gjetur gjuhën e përbashkët për reformën në drejtësi, në bazë të rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Bylykbashi: Drafti i maxhorancës godet 2 pika të Venecias

Java News - 14.01.2016

Në emisionin “Opinion”, deputeti i PD, Oerd Bylykbashi tha se “kjo reformë unilaterale e maxhorancës godet 2 elemente kryesore të rekomandimeve të Venecias”.

Rrëfehet Rama: E vërteta e darkës së Vitit të Ri dhe kriza me Metën

Lajme.al - 14.01.2016

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Top Channel ka deklaruar se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës.

PD-LSI bllokojnë PS, Fatmir Xhafaj s’ka vota në komision për të çuar draftin në Venecia, reforma në drejtësi në kolaps

SOT - 13.01.2016

Postuar: 13/01/2016 - 07:50 Pas përplasjeve dhe kundërshtive, matja e forcave dhe përballja e numrave, është e pashmangshme. Skenari më i keq i mundshëm ka triumfuar për reformën në drejtësi.

Edi Rama: Kam kohë që nuk lexoj gazeta, m’i përmbledh Endi Fuga mbi tavolinë

SOT - 13.01.2016

Postuar: 13/01/2016 - 08:20 Kryeministri Edi Rama e sheh si sëmundje raportin me mediat. Atij i janë kthyer në makth mediat që nuk i bien fyellit të qeverisë.

Berisha: Rama nuk na i blen dot votat e opozitës. Lu më premtoi “Venecian”

Almakos - 13.01.2016

Opozita HERION MESI Përfundimi i punës nga ekspertët e nivelit të lartë që po asistojnë Kuvendin në amendimet e draftit për ndryshimet në Kushtetutë ka bërë që të nisë tensioni i debatit politik mes ...

Rama: Pazare politike për reformën? Unë nuk jam pjesë e kësaj farse

Almakos - 13.01.2016

Kryeministri Edi Rama e cilëson si absurditet kushtin e PD-së për të caktuar në Kushtetutë zgjedhjen e me 2/3 e votave të anëtarëve të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese.

PD takim me ekspertët e drejtësisë, Halimi: PS hodhi poshtë skemën e Venecias, emërimet jo nga kryeministri

SOT - 13.01.2016

Postuar: 13/01/2016 - 11:20 Partia Demokratike po zhvillon sot një takim me ekspertët e reformës në drejtësi. Deputeti Eduard Halimi ka deklaruar se drafti duhet të kalojë nëpërmjet konsensusit.

‘Drejtësia’, PD: Emërimet nga mazhoranca me 84 vota, çimentojnë kapjen politike

Almakos - 13.01.2016

Ekspertët e Partisë Demokratike për reformën në drejtësi, në një takim të zhvilluar ditën e sotme, bënë me dije se drafti i hartuar në mënyrë të njëanshme nga ana e mazhorancës synon çimentimin e ...

Reforma në drejtësi, Halimi: PS hodhi poshtë skemën e Venecias

LajmiFundit - 13.01.2016

Një ditë pas publikimit të draftit të reformës në drejtësi të ekspertëve të nivelit të lartë, përfaqësuesit e PD-së akuzojnë maxhorancën se synon kapjen politike të drejtësisë.

Reforma në Drejtësi, ekspertët e PD-së kundërshtojnë draftin: Sistemi kapet politikisht

ikub - 13.01.2016

Përfaqësues të Partisë Demokratike për Reformën në Drejtësi kanë reaguar ditën e sotme lidhur me publikimin e draftit përfundimtar. Gjatë tryezës së organizuar nga ekspertët e PD përballë gazetarëve, ...

Halimi: Rama i ka 84 votat që ti emërojë e shkarkojë vetë gjyqtarët

Albeu.com - 13.01.2016

Eduard Halimi , eksperti i PD për reformën në drejtësi, ish-ministër i Drejtësisë, akuzoi PS se ka shkelur rekomandimet e Komisionit të Venecias , me synim kapjen politike të sistemit të drejtësisë.

Rama: Konsensusi tek Venecia, formula me 2/3 absurde. Me Metën debat, jo qëndrime të kundërta

Ora news - 13.01.2016

Kryeministri Edi Rama e quan absurd formulën e emërimit me 2/3, për të cilën këmbëngul PD, por nëse Komisioni i Venecia do të thotë po atëherë do ta pranojë.

Reforma në drejtësi, Halimi: Kupola drejtuese të zgjidhet me 2/3 jo me 84 vota

BalkanWeb - 13.01.2016

Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi deklaroi se Partia Socialiste hodhi poshtë skemën e ndjekur nga Komisioni i Venecias për miratimin e draftit për Reformën në Drejtësi.

Reforma në drejtësi-PD:Drafti i PS-së synon kapjen e plotë të sistemit

Botasot - 13.01.2016

Grupi i ekspertëve të Partisë Demokratike në një dalje për mediat përsëriti sot kundërshtimin ndaj draftit të reformës në drejtësi, i hartuar nga maxhoranca, duke deklaruar se ai synon kapjen e plotë ...

Reforma në drejtësi, Halimi: PS hodhi poshtë skemën e Venecias

Mapo - 13.01.2016

Reforma në drejtësi, Halimi: PS hodhi poshtë skemën e Venecias Postuar më: 13 Janar 2016 11:44 Një ditë pas publikimit të draftit të reformës në drejtësi të ekspertëve të nivelit të lartë, ...

Reforma në drejtësi, PD: Rama synon kapjen politike të drejtësisë

ABC News - 13.01.2016

Një ditë pas publikimit të draftit të reformës në drejtësi të ekspertëve të nivelit të lartë, përfaqësuesit e PD-së akuzojnë maxhorancën se synon kapjen politike të drejtësisë.

Reforma në drejtësi/PD prezanton 11 amendamentet që e ndajnë nga mazhoranca

Botasot - 13.01.2016

Partia Demokratike përmes ekspertëve të saj të angazhuar në procesin e reformës në drejtësi ka prezantuar 11 rekomandimet, që sipas partisë më të madhe opozitare, nuk reflektohen në draftin e ...

Reforma në Drejtësi, PD kundër ndërprerjes së mandatit të Kryeprokurorit

Botasot - 13.01.2016

Partia Demokratike është kundër ndërprerjes së mandatit të Prokurorit të Përgjithshëm, megjithëse mbeten të hapura për negociata me mazhorancën në lidhje me diskutimet për reformën në drejtësi.

Rama: Vetëm një draft për reformën. Jemi PS-LSI dhe PDIU në koalicion

Gazeta Dita - 13.01.2016

Kryeministri Edi Rama thotë se do të ketë vetëm një draft për reformën në drejtësi. Sipas kreut të qeverisë, konsensusi për këtë reformë është tek Komisioni i Venecias.

Ekspertët demokratë: Drafti i PS për reformën synon kapjen e sistemit

Java News - 13.01.2016

Deputeti demokrat Eduard Halimi akuzoi Partinë Socaliste se me draftin e paraqitur më 29 dhjetor “kontaminoi dialogun midis palëve”. “Dy javë më parë, nga jo sallë pohuam se mbështesnim draftin dhe ...

Halimi: Me këtë draft, qoftë Rama qoftë Basha kontrollojnë drejtësinë

Gazeta Dita - 13.01.2016

Opozita këmbëngul që reforma në drejtësi të bëhet me konsensus. Çështja kryesore për të cilën demokratët janë kundër, ka të bëjë me emërimin e gjyqtarëve me 2/3-t dhe jo 3/5-t siç kërkon mazhoranca.

Reforma në duart e atyre që e nisën

Java News - 13.01.2016

Nga Skënder Minxhozi/ Dihej se do të vinte një moment kur paqja e teknicienëve do të prishej. Pas muajsh pune në hije thuajse të plotë, ekspertët ndodhen tashmë në “provimin” e parë dhe të vështirë ...

PD: Pranojmë vetëm “Venecian”

Vision Plus - 13.01.2016

Partia Demokratike ka shpjeguar kritikat e saj ndaj draftit te hartuar nga ekspertet e Komisionit te Posaçëm Parlamentar dhe arsyet pse 93 votat janë te domosdoshme për te siguruar një sistem ...

Ndryshimet kushtetuese për reformën në drejtësi do të diskutohen në komisionin e posaçëm

Tetova Sot - 13.01.2016

Pas diskutimesh dhe konsultimesh të gjata mes eksperteve të nivelit të lartë dhe përfaqësuesve të partive politike është publikuar drafti për ndryshimet kushtetuese për reformimin e sistemit të ...

Halimi për Reformën: PS hodhi poshtë skemën e Venecias

Lajme.al - 13.01.2016

Një ditë pas publikimit të draftit të reformës në drejtësi të ekspertëve të nivelit të lartë, përfaqësuesit e PD-së akuzojnë maxhorancën se synon kapjen politike të drejtësisë.

Meta: Të çelim dialogun politik parlamentar, Venecias është e qartë

Lajme.al - 13.01.2016

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta gjatë mbledhjes së sotme të kryesisë së LSI-së shprehu bindjen se konsensusi politik në parlament për paketën e ndryshimeve kushtetuese është i ...

Berisha: Rama po pengon reformën. Xhafa i lidhur me krimin

Ina - 12.01.2016

Ish-Kryeministri, Sali Berisha, ka akuzuar Kryeministrin Rama, se synon që të kapë drejtësinë përmes reformës në drejtësi. Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, Berisha u shpreh se, ekspertët e ...

Berisha akuzon Ramën dhe Xhafën: Ta harrojë se mund të blejë vota nga PD

Ora news - 12.01.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha, shpalli Fatmir Xhafën si autorin e reformës që po e çon drejtësinë në dorë të krimit. Sipas Berishës, grupi i ekspertëve të kontraktuar nga Partia Socialiste iu ...

Ndryshimet kushtetuese, Rama blen vota nga opozita? Berisha: Presion ndaj vëllait armik në qeveri

BalkanWeb - 12.01.2016

TIRANE- Reforma në drejtësi ishte një nga çështjet kryesore që diskutoi në një konferencë me gazetarët, ish kryeministri Sali Berisha. Ai tha se vlerëson përpjekjet e ambasadorit të Shteteve të ...

Berisha: Rama po pengon reformën. Xhafa i lidhur me krimin

Mapo - 12.01.2016

Berisha: Rama po pengon reformën. Xhafa i lidhur me krimin Postuar më: 12 Janar 2016 13:55 Ish-Kryeministri, Sali Berisha, ka akuzuar Kryeministrin Rama, se synon që të kapë drejtësinë përmes ...

Komisioni i reformës në drejtësi nuk do të mblidhet sot për draftin

Ora news - 12.01.2016

Politika nuk ia ka dalë të arrijë afatin e 12 janarit për të përmbyllur draftin e reformës në drejtësi, që duhej t’i dërgohej Komisionit të Venecias pas konsensusit të prishur për mënyrën e votimit ...

Rama: Vetëm një draft për reformën në drejtësi, nuk pranojmë kushtin e PD për 2/3. Meta? Ja pikat ku ndahemi e ...

BalkanWeb - 12.01.2016

* Vizita në Majemi, i kisha dhënë fjalën një burri të moshuar. Familja ime s’mund të përjashtohet nga pushimet * Për aspektin familjar kujdeset zonja ime, ajo mban llogaritë e familjes * Vizita në ...

Reforma në drejtësi, Çlirim Gjata: Venecia do të japë të njëjtat rekomandime

Ora news - 12.01.2016

Konstitucionalisti Çlirim Gjata vlerëson se Komisioni i Venecias do ti japë të njëjtën përgjigje Shqipërisë nëse i paraqitet me draftin e bërë tashmë publik nga ekspertët e lartë për reformën në ...

“Drejtësia”, Minxhozi: Ja kush “humbet” nga reforma

Java News - 12.01.2016

Dy grupet e ekspertëve që u ulën pak ditë më parë në negociata me ambasadorin amerikan dhe atë të Bashkimit Europian kanë dështuar të gjejnë kompromisin për draftin e reformës në drejtësi.

Drafti i ndryshimeve kushtetuese

Vision Plus - 12.01.2016

Një dite pasi ekspertet e nivelit te larte miratuan draftin e ndryshimeve kushtetuese për reformën ne drejtësi, pritet mbledhja e komisionit qe do te çoje ketë dokument pranë Komisionit te Venecias.

Opozita sërish tërhiqet nga Reforma, do konsensus politik

Lajme.al - 12.01.2016

Ekspertët e të djathtës në komisionin për reformën në drejtësi janë tërhequr nga diskutimet, pasi sipas tyre, ekspertët e mazhorancës nuk reflektuan mbi rekomandimet e Komisionit të Venecias.

Reforma në Drejtësi, peng i debatit politik

Lajme.al - 12.01.2016

Reforma në drejtësi vijon të mbetet peng i debatit politik. Drafti, që po shqyrtohet nga ekspertët e drejtësisë, të përzgjedhur nga palët politike nuk po gjen ende konsensusin e palëve.

Reforma në Drejtësi, ja rekomandimet e Komisionit të Venecias

ikub - 11.01.2016

Komisioni i Venecias ka rekomanduar zgjidhjen e disa nga pikave më të diskutuara mes ekspertëve për reformën në drejtësi. Mes rekomandimeve të saj është edhe kufizimi i rolit të Ministrit të ...

Ngecin sërish bisedimet. Kërkohet ndërhyrje politike për reformën në drejtësi

Almakos - 11.01.2016

Negociatat – Negociatat e së premtes mes përfaqësuesve politikë, mes ekspertëve shqiptarë me ambasadorët Lu e Vlahutin, sollën bindjen e palëve për rinisjen e punës, duke punuar mbi rekomandimet e ...

Rekomandimet e Komisionit të Venecias. Drafti, si bëhet zgjedhja e gjyqësorit

BalkanWeb - 11.01.2016

TIRANE- Drafti i rekomandimeve të sugjeruara nga Komisioni i Venecias mes të tjerash parashikon: Të kufizohet roli i ministrit të Drejtësisë në Inspektoratin e Lartë të Drejtësisë dhe në Këshillin e ...

Reforma në udhëkryq: Edhe dy ditë nga afati i Venecias

Mapo - 11.01.2016

Reforma në udhëkryq: Edhe dy ditë nga afati i Venecias Postuar më: 11 Janar 2016 09:42 Opozita nuk mori pjesë në mbledhjen e pasdites së djeshme. Megjithatë, ajo do të marrë një vendim përfundimtar ...

Mblidhet sërish sot tryeza për reformën në drejtësi

ABC News - 11.01.2016

Do të mblidhet përsëri tryeza e ekspertëve për reformën në drejtësi. Pavarësisht se u ra dakord që të punohet mbi draftin e Komisionit të Venecias, ekspertët duket se nuk do të dalin me një rezultat ...

Drejtësia, ambasadori Lu takim me Nishanin

VOA - 11.01.2016

Presidenti kritika të ashpra procesit të Reformës. Ekspertët edhe sot vazhduan punën për rishikimin e projektit të ndryshimeve kushtetuese, pa praninën e përfaqësuesve të opozitës e cila u largua ...

Reforma në Drejtësi, Alibeaj: Drafti u hartua pa ne, s’pranojmë qëndrimet jashtë opinionit të ‘Venecias’

BalkanWeb - 11.01.2016

TIRANE- Tryeza e diskutimeve për Reformën në Drejtësi me sa duket nuk pati rezultatin e dëshiruar nga palët, pasi prishjes së konsensusit. Ekspertët e opozitës u larguan ditën e djeshme nga tryeza e ...

Drejtësi, opozita mungon në tryezën e ekspertëve

VOA - 11.01.2016

Basha: Shumica u tërhoq nga kompromisi. Ekspertët drejt përfundimit të rishikimit të ndryshimeve kushtetuese. Propozime të reja nga ministri i Drejtësisë.

Drejtësi, opozita mungon në tryezën e ekspertëve (Video)

Botasot - 11.01.2016

Në Shqipëri ekspertët e opozitës nuk morën pjesë as sot në tryezën ku po rishikohen ndryshimet kushtetuese për Reformën në Drejtësi. Kryetari demokrat Lulzim Basha akuzoi shumicën se ishte tërhequr ...

Drafti, rekomandimet e Venecias për zgjedhjet e Gjyqësorit

Java News - 11.01.2016

Drafti i rekomandimeve të sugjeruara nga Komisioni i Venecias, për reformën në drejtësi, mes të tjerash parashikon: Të kufizohet roli i ministrit të Drejtësisë në Inspektoratin e Lartë të Drejtësisë ...

Nishani: Reforma në drejtësi nuk mund të bëhet pa opozitën

Gazeta Dita - 11.01.2016

Presidenti i Republikës Bujar Nishani thotë se ndryshimet kushtetuese nuk mund të bëhen pa votat e opozitës. Presidenti ka renditur disa nga arsyet pse Reforma në Drejtësi duhet të diskutohet në ...

“PD mbështet draftin sipas Venecias”

Vision Plus - 11.01.2016

Lideri i opozitës Lulzim Basha ka bere përgjegjës kryeministrin Edi Rama për mungesën e kompromisit per reformën ne drejtësi. Një dite pasi opozita braktisi mbledhjen e eksperteve për shkak se ...

“Drejtësia”/ Alibeaj: Drafti pa opozitën cënoi procesin, të zbatohen rekomandimet e Venecias

Java News - 11.01.2016

Tryeza e diskutimeve për Reformën në Drejtësi me sa duket nuk pati rezultatin e dëshiruar nga palët, pas prishjes së konsensusit. Ekspertët e opozitës u larguan ditën e djeshme nga tryeza e ...