TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Durrës, sekuestrohet 6.3 kg drogë

Gazeta Start - 13.02.2011

Durrës – Policia e Durrësit sekuestroi në orët e para të mëngjesit të sotëm një sasi prej 6.3 kilogramësh drogë, e lloj heroinë. Policia sqaroi se droga u sekuestruar tek Ura e Dajlanit.

KQZ në ngërç, vonesa për përgatitjen e zgjedhjeve

Gazeta Start - 13.02.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duket se është futur në ngërç, e kjo ka ardhur si pasojë e situatës së agravuar politike në Tiranë, veçanërisht muajt e fundit.

SHBA i kërkon Iranit të lejojë manifestimet

Gazeta Start - 13.02.2011

Uashington - Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë kritikoi mbrëmë ndalimin nga autoritetet iraniane të manifestimeve të opozitës në mbështetje të revoltave arabe.

Qeverinë e bëjmë edhe pa AKR

Gazeta Start - 13.02.2011

Prishtinë - Edhe nëse Aleanca Kosova e Re (AKR) vendos të qëndrojë në opozitë, kjo nuk do ta pengojë Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) që ta formojë qeverinë e ardhshme.

78 të arrestuar në dy ditë

Gazeta Start - 13.02.2011

Tiranë – Në dy ditët e fundit, strukturat e Policisë së Shtetit kanë arrestuar në flagrancë 78 persona të akuzuar për krime të ndryshme. Midis të arrestuarve, 29 prej tyre janë ndaluar për vepra penale, si vrasje, vjedhje me dhunë, prodhim ...

Meta: Akuzat e Prokurorisë, të papërgjegjshme

Gazeta Start - 13.02.2011

Korçë – Kreu i LSI-së, Ilir Meta, sulmoi Prokuroren e Përgjithshme, Ina Rama, duke e akuzuar se ajo është pjesë e një klani. Nga Korça ku po zhvillon takimet paraelektorale, Meta u shpreh se ka kërkuar proces të përshpejtuar hetimi në ...

Brazili U-20, kampion i Amerikës së Jugut  

Gazeta Start - 13.02.2011

Brazili është shpallur kampion i Amerikës së Jugut U-20 për të 11-tën herë në histori (e treta radhazi), në kampionatin e zhvilluar në Peru. Përfaqësuesja verdheblu shkatërroi me rezultatin tenistik 6-0 Uruguajin, i udhëhequr nga talenti ...

Zvicër, referendum për ndalimin e armëve

Gazeta Start - 13.02.2011

Bernë - Mbahet sot në Zvicër referendumi mbi ndalimin e mbajtjes së armëve në shtëpi pas kryerjes së shërbimit ushtarak, një praktikë e cila në këtë vend ekziston që nga viti 1874.

Përleshje për kishën në kalanë e Shkupit

Gazeta Start - 13.02.2011

Shkup – Protesta e së dielës në Shkup kundër ndërtimit të një kishe në kalanë e vjetër të qytetit, është shoqëruar edhe me rrahje midis grupeve.

Durrës, policia jep detaje të drogës së sekuestruar

Gazeta Start - 13.02.2011

Durrës – Policia e Durrësit dha të tjera detaje për sekuestrimin e drogës në orët e para të mëngjesit. Sipas të dhënave nga kjo polici, për sasinë prej 6.3 kilogramësh drogë është arrestuar 21vjeçari Ervin Hoxha.

DR: Kërcënimet e Greuvskit sollën përleshjen në Shkup

Gazeta Start - 13.02.2011

Shkup – Partia Demokracia e Re, reagoi për dhunën e shfaqur të dielën në kalanë e Shkupit ku po ndërtohet një kishë ortodokse, duke theksuar se kërcënimet e djeshme të Kryeminstrit Greuvski ndaj gjithë atyre që tentojnë të ruajnë ...

Beqaj: Në protestë për mijëra shqiptarë të varfër

Gazeta Start - 13.02.2011

Tiranë – Deputeti socialist, Ilir Beqaj reagoi sot ndaj dyfishimit të çmimeve dhe procesit të privatizimit të mbi 1 mijë objekteve shtetërore nga ana e qeverisë, duke nënvizuar se kjo vjen për shkak të aferave korruptive.

Rama në Fier në familjen e demonstruesit të vrarë

Gazeta Start - 13.02.2011

Fier –Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama i shoqëruar nga bashkëshortja Linda Rama dhe e nëna e tij Aneta Rama kanë shkuar për ngushëllim në familjen e Faik Myrtaj në Cakran të Fierit.

Topi thërret Wolfarth për zgjedhjet lokale

Gazeta Start - 13.02.2011

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, duket se është i vendosur për të mos ndryshuar datën e zgjedhjeve lokale, të dekretuar prej tij muaj më parë.

Egjipt, ushtria njofton shpërbërjen e Parlamentit

Gazeta Start - 13.02.2011

Kajro - Ushtria egjiptiane njoftoi sot shprbrjen e Parlametit t prbr nga dy Dhoma, dy dit pas dorheqjes s presidentit Hosni Mubarak. Njoftimi u b me an t nj deklarate zyrtare t lexuar n televizionin shtetror.

SHBA, të paktën 4 viktima nga sulme me thikë në Nju Jork

Gazeta Start - 13.02.2011

Nju Jork - Të paktën katër persona janë vrarë me thikë në pjesë të ndryshme të qytetit të Nju Jorkut nga një njeri i armatosur, i cili në fund u arrestua. Lajmin e bën të ditur policia e Nju Jorkut.

Runi: Goli në derbi, më i miri që kam shënuar

Gazeta Start - 13.02.2011

Golin që i dha Mançester Junajtid fitoren 2-1 në derbin me Sitin të shtunën në “Old Traford”, Uejn Runi e cilëson si më të bukurin që ka shënuar deri tani.

SHBA dhe BE reagojnë për incidentin në Kalanë e Shkupit

Gazeta Start - 13.02.2011

Shkup - Ambasada amerikane në Shkup ka reaguar pas incidentit të sotëm në kalanë e kryeqytetit maqedonas midis shqiptarëve dhe maqedonasve, duke kërkuar qetësi.

Tiranë, një i ri ekzekutohet në banesën e shokut

Gazeta Start - 12.02.2011

Tiranë – Një i ri është ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm në “Qytetin Studenti”. Viktima quhet Alfred Musabelliu, 26 vjeç, i cili dyshohet të jetë akzekutuar nga dy shokët e tij, Albi Velaj dhe Donald Ymeri.

1/3 e rusëve mendojnë se Dielli sillet rreth Tokës

Gazeta Start - 12.02.2011

Një e treta e rusëve (32 %) mendojnë se Dielli sillet rreth Tokës dhe jo Toka rreth Diellit. Rezultatet e studimit të zhvilluar nga Instituti Rus Vtsiom në fund të muajit janar në 46 zona të Rusisë treguan se 20 % e rusëve mendojnë se ...

Tiranë, policia shkatërron një grup të dyshuar për vjedhje me armë

Gazeta Start - 12.02.2011

Tiranë – Policia e kryeqytetit ka arrestuar pesë shtetas të dyshuar si pjesëtarë të një grupi kriminal, i cili akuzohet për disa vjedhje me dhunë dhe armë. Të arrestuarit janë: Fatjon Dajçi, 21 vjeç, Eduart Bibollari, 18 vjeç, SH.

Giggs: Nëse humbim me Sitin, ngujohem për një javë

Gazeta Start - 12.02.2011

Legjenda e Mançester Unitedit, Ryan Giggs, beson se një humbje ndaj rivalëve të Mançester Sitit, do ta privonte atë nga dalja nga shtëpia për një javë.

Elbasan, 3.5 milionë euro për kompleksin e paraburgimit

Gazeta Start - 12.02.2011

Elbasan – Këshilli Evropian ka financuar 3.5 milionë euro për ndërtimin e një kompleksi paraburgimi të sigurisë së lartë, në një nga mjediset e kombinatit metalurgjik në Elbasan.

Bregdeti i Vlorës po ndotet çdo ditë e më shumë

Gazeta Start - 12.02.2011

Vlorë – Bregdeti i Vlorës, nga grykëderdhja e lumit Vjosë deri në Sarandë, po dëmtohet cdo ditë e më shumë nga subjekte dhe individë të ndryshëm. Agjencia Rajonale e Mjedisit, përgjegjëse për këtë fenomen, ia hedh fajin qeverisjes vendore.

Përleshje në Algjeri, demonstruesit çajnë kordonin policor

Gazeta Start - 12.02.2011

Algjer - Demonstrues pro-demokracisë, të frymëzuar nga revolucioni në Egjipt, injoruan ndalimin e qeverisë dhe marshuan në rrugët e kryeqytetit të Algjerisë.

Talibanët sulmojnë policinë afgane, 15 të vdekur

Gazeta Start - 12.02.2011

Nj sulm i talibanve n qytetin jugor t Kandaharit ka ln pas 15 polic t vrar, njoftuan zyrtart. Militantt e armatosur me bomba, arm, raketa-hedhs dhe granata sulmuan nj stacion policor n qytet afr mesdits.

Vraponi në natyrë, jo në sallonet e sportit

Gazeta Start - 12.02.2011

Tashmë nuk keni pse të shpenzoni para në sallonet e sportit. Shkencëtarët theksuan se vrapimi në ajër të pastër ndikon pozitivisht në aktivitetin mendor dhe fizik të trupit.

Fillon rikonstruksioni i Rrugës së Durrësit

Gazeta Start - 12.02.2011

Tiranë - Bashkia e Tiranës ka nisur punimet për rikonstruksionin e Rrugës së Durrësit në kryeqytet, duke paralajmëruar qytetarët edhe për devijimin e qarkullimit të automjeteve për rreth një javë.

Shkodër, prangohet një demonstrues i 21 janarit

Gazeta Start - 11.02.2011

Shkodër - Një tjetër pjesëmarrës në protestën e 21 janarit ka përfunduar në pranga. Policia e Shkodrës bëri të ditur të enjten se ka arrestuar shtetasi Aleksander Ndreshaj, 28-vjeç, lindur ne fshatin Nënmavriq të komunës Shalë dhe banues ...

PPE rezolutë kundër dhunës së 21 janarit

Gazeta Start - 11.02.2011

Strasburg - Asambleja politike e Partive Popullore Evropiane, grupit më të madh parlamentar në Parlamentin Evropian, ka votuar unanimisht, për të dënuar pa asnjë ekuivok dhunën e 21 janarit.

Publikimi i hetimeve të prokurorisë, skandal

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim shprehu shqetësimin mbi publikimin e përditshëm të të dhënave hetimore nga ana e Prokurorisë në lidhje me demonstratën e dhunshme të 21 janarit.

Zgjerohet “oreksi” i SLS-së, kërkon më shumë se dy ministri

Gazeta Start - 11.02.2011

Prishtinë – Paria Liberale Serbe ka rritur kërkesat, si kusht për të hyrë në koalicionin qeverisës me Partinë Demokratike të Kosovës. SLS-së ka fituar tetë deputetë, dhe tani kërkon të drejtojë 3-4 ministri, nga dy që kishte mandatin e ...

Ekspertiza, të plagosurit e demonstratës u qëlluan nga larg

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Edhe pse hetimet rreth ngjarjes së 21 janarit nuk janë mbyllur ende, të përditshmet publikojnë të tjera fakte rreth katër vrasjeve gjatë demonstratës.

Dy deputetë të PS në Prokurori për 21 janarin

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Dy deputetët e Partisë Socialiste, Tom Doshi dhe Paulin Stërkaj, shkuan sot në Prokurorinë e Përgjithshme për të dhënë dëshmi rreth ngjarjes së 21 janarit.

Shan mësuesin në Facebook, përjashtohet nga shkolla

Gazeta Start - 11.02.2011

Një nxënës nga një shkollë e mesme e Kalifornisë nuk la gjë pa shkruar në Facebook për mësuesin e tij. Në vendin tonë njerëzit mund të shpëtojnë lehtë nga situatat e pakëndshme duke thënë “nuk jam unë” nëse gjërat që kanë shkruar në ...

Një kivi në ditë ju mbron nga sëmundjet

Gazeta Start - 11.02.2011

Një kivi në ditë do t’ju mbrojë nga sëmundjet. Kivi është është një nga frutat me vlera të larta ushqyese. Dietologët pohojnë se kivi parandalon shfaqjen e kancerit, ul kolesterolin, pakëson stresin, hollon gjakun dhe përmirëson sëmundjet ...

Itali, goditet banda e drogës, pranga 4 shqiptarëve

Gazeta Start - 11.02.2011

Sicili – Nga një aksion i policisë italiane në rajonin e Sicilisë, katër shqiptarë kanë përfunduar në pranga. Ata së bashku me një grek dhe një shtetas, gjithashtu të arrestuar, akuzohen për trafik droge midis Shqipërisë dhe Italisë me anë ...

Gjirokastër, dy në pranga për 6 kg drogë

Gazeta Start - 11.02.2011

Gjirokastër – Të tjera sasi droge janë sekuestruar nga policia e Gjirokastrës, vetëm pak ditë nga sekuestrimi i një ton droge. Policia e Gjirokastrës bëri të ditur se nga aksionin janë arrestuar edhe dy persona, përkatësisht Andjol ...

Egjiptianët mbushin sheshet për “të premten e lamtumirës”

Gazeta Start - 11.02.2011

Shtytja e protestuesve për të detyruar Presidentin e Egjiptit për tu larguar përbën një testim për besnikërinë e ushtrisë. Protestuesit pro-demokracisë në Egjipt bëjnë thirrje që “miliona” persona të dalin në rrugë anekënd vendit në ...

Kryesia e PDK-së dëshiron Krasniqin për President

Gazeta Start - 11.02.2011

Prishtinë - Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka marrë vendim me konsensus që president të jetë Jakup Krasniqi, kryeministër Hashim Thaçi, ndërsa partisë Aleanca Kosova e Re t’i ofrohet posti i kryetarit të Kuvendit, posti i ...

Kubica operohet sërish: Do kthehem më i fortë se më parë

Gazeta Start - 11.02.2011

Robert Kubica do t’i nënshtrohet sot një tjetër ndërhyrjeje kirurgjikale për të kuruar frakturat në këmbën e djathtë, bërryl dhe shpatull. Operacioni do të kryhet në spitalin Santa Corona di Pietra Ligure (Itali), ku polaku qëndron i ...

Trajkoviç nuk ka ndërmend të betohet në Kuvendin e Kosovës

Gazeta Start - 11.02.2011

Prishtinë – Rada Trajkoviç dhe tre deputetët e tjerë të Listës së Bashkuar Serbe nuk kanë ndërmend të betohen në Parlamentin e Kosovës më 24 shkurt.

Berisha: Mbi 1 miliardë lekë për financimin e rrugëve rurale

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Qeveria ka lëvruar fondin prej 1.276 miliard lekë për financimin e 98 projekteve për rrugë rurale dytësore që kanë përfunduar ose janë në zbatim.

Tetë të arrestuar në Shkodër për vjedhje

Gazeta Start - 11.02.2011

Shkodër – Tetë persona janë arrestuar në rrethin e Malësisë së Madhe dhe në Shkodër të përfshirë në vjedhje të ndryshme në bashkëpunim. Personat e arrestuar janë Elmedin H, 16 vjeç banues në fshatin Repisht komuna Shkrel, për të cilin ...

“Gërdeci”, Nishani: KLD-ja të sqarojë lirimin e protagonistëve

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Ministri i Drejtësisë, Bujar Nishani ka kërkuar sot mbledhjen e Këshillit të Lartë të Drejtësisë në lidhje me lirimin e katër të ndaluarve për tragjedinë e Gërdecit.

Tevez-tifozëve të Junajtid: Fishkëllemëni!

Gazeta Start - 11.02.2011

Karlos Tevez u lëshon sfidën tifozëve të Mançester Junajtid, një ditë para derbit që mund të rezultojë vendimtar në ecurinë e mëtejshme të luftës për titullin kampion në Premier Ligë.

ElBaradei paralajmëron: Egjipti do të shpërthejë

Gazeta Start - 11.02.2011

Lideri i opozitës egjiptiane, Mohamed ElBaradei paralajmëroi për trazira të mundshme të dhunshme pasi Presidenti Mubarak nuk pranoi të largohej para zgjedhjeve të shtatorit.

Stërkaj e Bare në Prokurori: Të gatshëm për çdo hetim

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Tre deputetë socialistë dhe kryetari i kësaj partie për Tiranën kanë dëshmuar sot në Prokurori në lidhje me demonstratën e 21 janarit. Deputeti Paulin Stërkaj, pasi ka dalë nga zyrat e hetimit, deklaroi se mbetet i hapur për të ...

Dy të plagosur në dy ngjarje të ndryshme

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Një 56-vjeçar u plagos sot rëndë me armë të ftohtë sopat nga një i afërm i tij. Shtetasi Petrit Beshi është goditur me sëpatë nga kushëriri i tij Qemal Beshi.

Demokratët kërcënojnë Ina Ramën me padi

Gazeta Start - 11.02.2011

Tiranë – Demokratët akuzuan sot prokuroren e Përgjithshme, Ina Rama, kësaj here për nxjerrjen e sekreteve hetimore për protestën e përgjakshme të 21 janarit, çka për maxhorancën vazhdon skenari për përmbysjen e qeverisë.

Ashton në Tiranë në tentativë për zgjidhjen e krizës

Gazeta Start - 11.02.2011

Bruksel – Teksa kriza politike në Shqipëri vazhdon të jetë e acaruar, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Kethrin Ashton, do të vijë vetë në Tiranë në një tentativë të radhës për të afruar dy liderët e politikës shqiptare.

Parlamenti i Venezuelës kthehet në ring boksi

Gazeta Start - 11.02.2011

Karakas - Ligjvënësit venezuelianë të Partisë Socialiste në Pushtet kanë shkëmbyer grushte në Parlament me kundërshtarët e tyre politik. Lufta me grushte filloi pasi ligjvënësi socialist, Henry Ventura, u përpoq të largonte nga foltorja ...

Barcelona, Pujol në dyshim serioz për Arsenalin

Gazeta Start - 11.02.2011

Mundësitë e kapitenit të Barcelonës, Karles Pujol, për t’u rikthyer në fushë brenda pesë ditëve të ardhshme, sa vjen e bëhen më të pakta. Qendërmbrojtësi spanjoll ende nuk ka lënë pas dëmtimin në gju që e ka mbajtur jashtë fushës së lojës ...

Rrëfehet Blank: Më kërkuan Interi e Juve

Gazeta Start - 11.02.2011

“Më kërkuan Interi dhe Juventusi”, deklaroi trajneri i përfaqësueses franceze, Loran Blank, në një intervistë për “Italia Uno”. “Por i pata dhënë fjalën kombëtares”, shpjegoi Blank.

Media: Liverpuli, 15 milionë euro Milanit për Boatengun

Gazeta Start - 11.02.2011

Pas “blindoi” sulmin me Suarezin e Kerollin, Liverpuli synon të përforcojë edhe mesfushën. Emri që përmendet është Kevin Princ Boateng i Milanit.

Topi: Topalli më kërkoi të ndërhyjë tek Prokuroria

Gazeta Start - 10.02.2011

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka deklaruar se kryetarja e Parlamentit i kishte kërkuar që të ndërhynte tek Prokuroria në lidhje me ngjarjet e 21 janarit.

Prokurori amerikan mbyll paktin për gardistët

Gazeta Start - 10.02.2011

Tiranë – Urdhër-arresti për gjashtë drejtuesit e Gardës së Republikës, është mbyllur pas më shumë se dy javësh replikash dhe negociatash. Duket se ngërçi i krijuar dhe i zgjidhur mbrëmjen e së martës, ka pasur për protagonist prokurorin ...

Pakistan, dhjetëra ushtarë vriten nga shpërthimi

Gazeta Start - 10.02.2011

Një person ka sulmuar me bombë një strukturë ushtarake në veri-perëndimin e trazuar të Pakistanit, duke vrarë 31 ushtarë dhe plagosur 40 të tjerë.

Mungesa e oreksit, paralajmëruese e sëmundjeve

Gazeta Start - 10.02.2011

Ndryshimi i vazhdueshëm i temperaturave të stinës ndikon në sëmurjen e shpeshtë të fëmijëve të vegjël. Muajt e fundit shohim një rritje të numrit të rasteve të fëmijëve të sëmurë që paraqesin shenja si kollë, rrjedhje hundësh, të vjella ...

Piratët somalezë, kërcënim për furnizimin e botës me naftë

Gazeta Start - 10.02.2011

Një grup që ka në pronësi tankerë për transportimin e naftës, u bëri thirrje qeverive që të bëjnë më shumë për luftuar piraterinë në Oqeanin Indian, duke theksuar se rrëmbimet mund të ndërpresin furnizimin e botës me naftë.

“Gërdeci”, KHSH: Procesi gjyqësor të analizohet thellë

Gazeta Start - 10.02.2011

Tiranë – Komiteti Shqiptar i Helsinkit reagoi sot pas ndryshimit të masës së sigurisë për 4 personat të dyshuar si të implikuar në tragjedinë e Gërdecit.

Rama: Më 18 shkurt protestë kundër pushtetit të kusarëve

Gazeta Start - 10.02.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, paralajmëroi protestën e radhës të opozitës për të kundërshtuar sipas tij, pushtetin vrastar të kusarëve.

Reali, klubi më i pasur në Botë

Gazeta Start - 10.02.2011

Reali i Madridit është klubi i futbollit më i pasur në Botë, sipas një studimi të bërë nga shoqëria konsulente “Deloitte”. Rezultatet e studimit kanë dalë në bazë të të ardhurave gjatë sezonit 2009-2010.

Studentët e Gjirokastrës në protestë për mbrojtjen e anglishtes

Gazeta Start - 10.02.2011

Gjirokastër – Studentët e Universitetit “Eqerem Çabej” në Gjirokastër kanë nisur protestat që prej së mërkurës, duke paralajmëruar vijimin e tyre.

Brazil, Ronaldinjo blen shtëpi 12 milionë dollarë

Gazeta Start - 10.02.2011

Ronaldinjo ka shpenzuar 12 milionë dollarë për të blerë në Rio de Zhaneiro një vilë prej 850 metrash katror. Sipas shtypit vendas, vila gjendet në një truall prej 4600 metrash katror, në lagjen luksoze Barra de Tijuca në pjesën perëndimore ...

Dy të plagosur me armë zjarri në Fier

Gazeta Start - 10.02.2011

Fier – Dy persona kanë mbetur të plagosur rëndë me armë zjarri në qytetin e Fierit, pasi u përleshën midis tyre. Të plagosur kanë mbetur shtetasi Mariglen Mellari, 22 vjeç si dhe Pëllumb Gashi.

Përjashtohen nga seanca për 15 ditë tre deputetë të PS-së

Gazeta Start - 10.02.2011

Tiranë – Byroja e Parlamentit është mbledhur me kërkesë të shtatë deputetëve të Partisë Demokratike pas situatës së agravuar në seancën e sotme, ku u godit deputeti demokrat, Edi Paloka.

Pak: Kosova të krijojë një qeveri të qëndrueshme

Gazeta Start - 10.02.2011

Bruksel – Përfaqësuesit e Bashkimit Evropian i bëjnë thirrje partive politike në Kosovë që të formojnë fillimisht një qeveri të qëndrueshme, e më pas të kërkojnë nga Brukseli zyrtar qartësi për bisedimet e ardhshme me palën serbe.

Athina: Minoriteti detyrim për Shqipërinë në rrugën e integrimit

Gazeta Start - 10.02.2011

Athinë – Athina zyrtare reagoi sot fundi mbi deklaratat e konsullit grek në Korçë, duke theksuar se deklarata të tilla nuk duhet të hiperbolizohen.

Më 24 shkurt, Kuvendi zgjedh kryetarin dhe 5 nënkryetarët

Gazeta Start - 10.02.2011

Prishtinë – Ushtruesi i detyrës së presidentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, në takimin që ka zhvilluar sot me përfaqësuesit e partive parlamentare ka vendosur që seanca konstituive e legjislaturës së katërt të mbahet më 24 shkurt.

FIFA: 2451 transferime, 235 milionë euro në janar

Gazeta Start - 10.02.2011

FIFA bën të ditur se ka regjistruar 2451 transferime ndërkombëtare (ndërmjet vendeve të ndryshme) në merkaton e dimrit, me një rritje prej “104 për qind krahasuar me vitin e shkuar”.

Korçë, autobusi përplas për vdekje 62-vjeçarin

Gazeta Start - 10.02.2011

Korçë – Si pasojë e një aksidenti të ndodhur në Korçë, një burrë gjeti vdekjen. Nazar Shkëmbi, 62-vjeç, u përplas fort nga një autobus, çka i ka shkaktuar atij vdekjen e menjëhershme.

Shpërthim gazi në Pensilvani, viktima dhe shtëpi të rrafshuara

Gazeta Start - 10.02.2011

Autoritetet akoma po kërkojnë mes rrënojave në një rrugë me dëborë të Pensilvanisë, pas shpërthimit të gazit natyror që vrau tre persona, mes të cilëve një foshnje 4-muajshe.

Zubizarreta: Guardiola do firmosë më 22 shkurt

Gazeta Start - 10.02.2011

Drejtori sportiv i Barcelonës, Andoni Zubizarreta, ka bërë të ditur se trajneri Pep Guardiola do të nënshkruajë kontratën e re më 22 shkurt. Guardiola ka pranuar të shtyjë me një vit marrëveshjen që përfundon në fund të këtij sezoni dhe do ...

SHBA: Dorëheqja e Mubarakut do të ishte fillimi, jo fundi

Gazeta Start - 10.02.2011

Shtëpia e Bardhë e përshkruan situatën si të “paqëndrueshme”. Ata po shikojnë me qetësi ngjarjet nga televizioni. Drejtori CIA-s, Leon Panetta, theksoi për një komitet të kongresit se ka shumë mundësi që presidenti Mubarak të japë ...

Peqin, arrestohet 26-vjeçari për falsifikim dhe kontrabandë

Gazeta Start - 09.02.2011

Peqin – Policia e Peqinit ka arrestuar në flagrancë shtetasin Hajri Shehu, 26-vjeç. Shërbimet e Komisariatit Policisë Peqin, pasi kanë ndaluar mjetin, i kane kërkuar drejtuesit shtetasi Hajri Shehu, dokumentimin e identifikimit, ku ky i ...

Prokuroria kërkon 16 vite burg për Romeo Lekën

Gazeta Start - 09.02.2011

Tiranë – 16 vite është masa e kërkuar nga organet e akuzës për shtetasin Romeo Leka. Gjithashtu, Prokuroria ka kërkuar edhe 2.1 milion lek gjobë për 26-vjeçarin që u bë i njohur më 19 të vitit të shkuar ku tentoi të merrte peng një ...

Obama mban fjalën e dhënë, lë duhanin

Gazeta Start - 09.02.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, nuk ka pirë duhan në pothuajse të gjithë vitin e fundit, theksoi zonja e parë amerikane Mishele Obama. Zonja Obama theksoi se ishte shumë krenare për të shoqin, i cili edhe pse ka pirë duhan prej vitesh ...

SHBA-ja kërkon ndryshime të menjëhershme në Egjipt

Gazeta Start - 09.02.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë kërkuar qeverisë Egjiptiane të dorëhiqet nga pozicionet e saj dhe të ndërmarrë reformat të menjëhershme dhe efektive.

“Berlinale 2011”, filmat në garë për “Ariun e Artë”

Gazeta Start - 09.02.2011

U publikua lista me 16 filmat në garë për fitimin e trofeut “Ariu i Artë” në edicionin e 61-të të Berlinales. Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin është një nga ngjarjet më të rëndësishme të kinemasë evropiane.

“21 janari”, Topi: Duhet të flasë vetëm drejtësia

Gazeta Start - 09.02.2011

Tiranë – Presidenti Bamir Topi në një fjalë drejtuar publikut, deklaron se institucionet e pavarura duhet të lihen të lira për të kryer punën e tyre.

Miqësoret, “gjigantët” sfidojnë njëri-tjetrin

Gazeta Start - 09.02.2011

Përfaqësueset e mëdha të futbollit botëror sfidojnë njëra-tjetrën në miqësoret e sotme: Francë-Brazil, Argjentinë-Portugali dhe Gjermani-Itali. Franca dhe Brazili do të përballen në “Stade de France”, duke rikthyer kujtimet e finales së ...

Kontrata të reja për "parësorët", bonus për arritjet

Gazeta Start - 09.02.2011

Tiranë – Instituti i Sigurimit dhe Kujdesit Shëndetësor do të japë pagesa ekstra për të gjithë mjekët e familjes nëse ka rezultate të larta në shërbimet që u ofrojnë qytetarëve.

Merren në pyetje 6 drejtues të Gardës, 5 lihen të lirë

Gazeta Start - 09.02.2011

Tiranë – Prokuroria e Përgjithshme njoftoi sot se Policia e Tiranës ka zbatuar mbrëmjen e shkuar urdhër-arrestet për gjashtë drejtuesit e Gardës së Republikës.

Balla: Protestë më 18 shkurt për të varfrit e të papunët

Gazeta Start - 09.02.2011

Tiranë – Socialistët paralajmëruan sot se protesta e radhës do të zhvillohet më 18 shkurt. Deputeti Balla tha se shqiptarët duhet të dalin në protestë këtë datë në emër të 1 milion të papunëve.

Dëmshpërblim edhe për 380 ish të dënuar

Gazeta Start - 09.02.2011

Tiranë – Qeveria miratoi sot një tjetër vendim për dëmshpërblimin financiar për 380 ish të dënuarit politikë të regjimit komunist. Vendimi përcakton masën e dëmshpërblimit për ish të dënuarit politikë, të cilët kanë vuajtur dënimin e kryer ...

Dorëzohet Drogba: Vështirë të arrijmë Mançesterin

Gazeta Start - 09.02.2011

Didier Drogba ka deklaruar se humbja ndaj Liverpulit “i ka prerë këmbët” Çelsit në ndjekje të Mançesterit kryesues, kur distanca mes dy ekipeve është dhjetë pikë.

Greqi, banorët përleshen me policinë në Keratea

Gazeta Start - 09.02.2011

Athinë – banorët e qytetit të Kareteas, të cilët protestojnë kundër ndërtimit të një pike grumbullimi mbetjesh urbane, janë përleshur mbrëmjen e djeshme me policinë.

Barça, 40 mln në dispozicion për merkaton e verës

Gazeta Start - 09.02.2011

Zëvendëspresidenti i financave i Barcelonës, Havier Faus, ka bërë të ditur se buxheti i klubit në dispozicion të merkatos së verës është 40 milionë euro, duke vënë në dyshim mundësinë për të blerë Fabregasin.

Pakicat joserbe do të kenë grup parlamentar në Kuvendin e Kosovës

Gazeta Start - 09.02.2011

Prishtinë – Partia Demokratike Turke së bashku me koalicionin boshnjak Vakat dhe Partinë Rome të Bashkuar, do të kenë një grup parlamentar me gjashtë deputetë në Kuvendin e ri të Kosovës.

Bernanke: Papunësia në SHBA, e lartë për shumë vite

Gazeta Start - 09.02.2011

Shkalla e papunësisë në SHBA nuk do të shkojë në nivelet e para krizës financiare për “disa vite”, theksoi kreu i Rezervës Federale, Ben Bernanke.

Reali, super ofertë për Garet Bejl në verë

Gazeta Start - 09.02.2011

Reali i Madridit duket se është gati t’i bëjë Totenhemit një ofertë faraonike për të siguruar në qershor shërbimet e mbrojtësit Garet Bejl. Lajmin e bëjnë të ditur mediat britanike dhe ato spanjolle, sipas të cilave 22-vjeçari është ...

Adebajor i kënaqur: Me Mourinjon e thjeshtë të punosh

Gazeta Start - 09.02.2011

Emanuel Adebajor ka deklaruar se e ka të lehtë të punojë me trajnerin Hoze Mourinjo dhe se është përshtatur më së miri me jetën si “galaktik”. Togolezi mbërriti në “Bernabeu” në janar, i huazuar nga Mançester Siti dhe ka lënë shenjë duke ...

Miqësoret, fitojnë Franca, Argjentina, Spanja e Anglia  

Gazeta Start - 09.02.2011

Rezultatet e miqësoreve të luajtura sonte: Franca mund Brazilin, Argjentina Portugalinë, Spanja Kolumbinë, Anglia Danimarkën e Holanda Austrinë. Gjermania dhe Italia ndahen në “paqe”.

Topi: Topalli më kërkoi të ndërhyj tek prokuroria për 21 janarin

LajmiFundit - 09.02.2011

TIRANE – Lajmifundit – Presidenti i Republikës Bamir Topi ka thënë sot se ka pasur një kërkesë nga kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli për të ndërhyrë tek prokuroria lidhur me hetimet për ngjarjen e 21 janarit.

Veriu është dhe do t’i mbetet Kosovës

Gazeta Start - 08.02.2011

Prishtinë - Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Kristopher Dell, ka deklaruar të hënën në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, se sfidat kryesore të qeverisë së re kosovare do të jenë forcimi i shtetit ligjor dhe ...

Tomas Kountrimen të mërkurën viziton Kosovën

Gazeta Start - 08.02.2011

Prishtinë - Zëvendëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Azinë, Tomas Kountrimen, pritet të zhvillojë të mërkurën një vizitë në Prishtinë.

TV-të shqiptare do të përkthejnë programet në maqedonisht

Gazeta Start - 08.02.2011

Shkup – Ligji i ri për radiodifuzionin në Maqedoni do të detyrojë të gjitha mediat elektronike që nuk transmetojnë programe në gjuhën maqedonase, të përkthejnë të gjitha programet e tyre edhe në këtë gjuhë.

Pogradec, qëllohet për vdekje me thikë një 26-vjeçar

Gazeta Start - 08.02.2011

Pogradec Nj 26-vjear nga Pogradeci sht qlluar pr vdekje me thik nga nj shtetas tjetr. Ngjarja ndodhi n fshatin Selc t Pogradecit, ku ka mbetur i vdekur shtetasi Sulo Oparaku.

Nis në Tiranë takimi i vendeve anëtare të Detit të Zi

Gazeta Start - 08.02.2011

Tiranë – Ka nisur sot në Tiranë takimi i vendeve anëtare të Detit të Zi (BSDTDB) për prezantimin e Strategjisë me të cilën Banka do të angazhohet për të mbështetur e bashkëpunuar në vendin tonë për vitet 2011-2014.

Durrës, sekuestrohen dy makina të vjedhura

Gazeta Start - 08.02.2011

Durrës – Dy automjete të vjedhura në Itali janë sekuestruar nga policia e Durrësit mbrëmjen e shkuar. Policia lokale bëri të ditur sot se dy shtetas posedues të automjeteve po procedohen në gjendje të lirë.

Goditi të renë në demonstratë, prangoshet 36-vjeçari

Gazeta Start - 08.02.2011

Tiranë – Edhe pse kanë kaluar më shumë se dy javë nga demonstrata e dhunshme, policia e Tiranës vazhdon hetimet dhe arrestimet e protestuesve të dhunshëm.

Lista e plotë me deputetët e rinj të Republikës së Kosovës

Gazeta Start - 08.02.2011

Prishtinë - Komisioni Qendrori i Zgjedhjeve certifikoi të hënën listën me 120 deputetët e Kuvendit të ri të Kosovës. Partia Demokratike e Kosovës është forca politike me numrin më të madh të vendeve në Kuvend, me 34 deputetë.

Tavo: Regjistrimi mbi bazë të etnisë, nën frymën e KiE-së

Gazeta Start - 08.02.2011

Tiranë – Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Vangjel Tavo, duke reaguar mbi deklaratat e fundit të konsullit grek, ka theksuar se minoritetet dhe pakicat etnike në Shqipëri janë pjesë integrale e shoqërisë shqiptare, janë vlerë e ...

"Marti", EULEX-i i gatshëm të mbrojë dëshmitarët

Gazeta Start - 08.02.2011

Prishtinë – Misioni evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX, është i gatshëm të hetojë pretendimet e Dik Martit mbi trafikimin e organeve, madje edhe të mbrojë dëshmitarët që mund të dalin në këtë proces.

Rimbushet sheshi "Tahrir": Mubarak të ikë menjëherë!

Gazeta Start - 08.02.2011

Dhjetëra mijëra protestues u derdhën në qendër të Kajros duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit Hosni Mubarak, pavarësisht morisë së ndryshimeve të premtuara nga qeveria.

Mourinjo: Humbja me Barcelonën të na bëhet mësim

Gazeta Start - 08.02.2011

Hoze Mourinjo thekson se humbja 5-0 ndaj Barcelonës nuk duhet harruar, duke këmbëngulur se futbollistët e tij duhet të nxjerrin mësime prej saj. Reali pësoi në nëntor humbjen më të rëndë në historinë e “El Classico”-s.

Ambasadorët kërkojnë ndërprerjen e bojkotit në Maqedoni

Gazeta Start - 08.02.2011

Shkup – Ambasadorët e vendeve të huaja në Shkup i bëjnë thirrje partisë më të madhe opozitare në Maqedoni, LSDM-së, që të braktisë bojkotin dhe kthehet në Parlament.

Elbasan, gjendet në lumë një bebe e pajetë

Gazeta Start - 08.02.2011

Elbasan - Një bebe e pa jetë është gjetur buzë lumit Shkumbin në afërsi të Kombinatit Metalurgjik në Elbasan. Bebja e porsalindur është gjetur nga banorë të zonës, të cilët kanë lajmëruar policinë.

“Dorëzohet” Kuzhe: Vështirë të kualifikohemi në Evropian

Gazeta Start - 08.02.2011

Trajneri i përfaqësueses shqiptare të futbollit, Josip Kuzhe, deklaroi se për momentin është e vështirë të mendohet një kualifikim në “Euro 2012”.

Çeçenët marrin autorësinë e sulmit në Moskë

Gazeta Start - 08.02.2011

Lideri separatist, Doku Umarov, theksoi se ka urdhruar sulmin n Aeroportin e Mosks, i cili la pas 36 viktima, muajin e kaluar. Ky operacion sht kryer me urdhrin tim, theksoi ai n nj video t postuar t hnn n nj ubesait een, duke iu referuar ...

Aktivizohen dunat e rërës në Mars

Gazeta Start - 08.02.2011

Janë vërejtur lëvizje tek dunat e rërës të shtrira në pjesën veriore të Marsit, të cilat mendohet se ndodhen aty prej një kohe të gjatë. Nga pamjet e marra me kamerën HiRISE (High Resolution Imaging Experiment) të Mars Reconnaissance të ...

Topalli akuza Topit: Marrëveshje me Ramën më 21 janar

Gazeta Start - 08.02.2011

Tiranë - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, gjatë dëshmisë së sotme në komisionin hetimor për ngjarjet e 21 janarit, hodhi akuza në drejtim të Presidentit Bamir Topi.

PS: Meta gënjen për videon

Gazeta Start - 08.02.2011

Tiranë – Socialistët iu kundërpërgjigjën kreut të LSI-së Ilir Meta, në lidhje me deklarimet e tij për videon. “A e shihni shqiptarë Koalicionin e Video turpit? A e dëgjoni zëvendësin e Saliut sesi do të vazhdojë të vjedh bashkë me Saliun ...

Ambasadorët kërkojnë ndërprerjen e bojkotit

Ina - 08.02.2011

Ambasadorët e Italisë dhe Gjermanisë sot në Shkup i bënë thirrje partisë më të madhe opozitare LSDM që të kthehet në Parlament. Ambasadori italian Fabio Kristijani dhe ambasadorja gjermane Ulrike Knoc sot në një takim me liderin e LSDM-së, ...

Berisha: Puçi u përgatit në shtëpinë e Bamir Topit

Gazeta Start - 07.02.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha ka akuzuar sërish presidentin e Republikës, Bamir Topi si të përfshirë në puçin ndaj shtetit më 21 janar. Kreu i qeverisë mësohet të ketë thënë në mbledhjen e djeshme të Këshillit Kombëtar të Partisë ...

Demonstrata, Stërkaj e Doshi para prokurorisë

Gazeta Start - 07.02.2011

Tiranë – Dy deputetët e Partisë Socialiste, Tom Doshi dhe Paulin Stërkaj pritet të paraqiten sot para Prokurorisë së Tiranës për t’u pyetur rreth demonstratës së dhunshme që shkaktoi katër viktima dhe dhjetëra të plagosur.

Spahiu në Korçë: Stop abuzimit të ndryshimit të kombësisë

Gazeta Start - 07.02.2011

Korçë – Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka zhvilluar një kontroll të befasishëm në Gjykatën e Korçës, atje ku bëhen edhe kthimet të shtetasve shqiptarë në grek.

Një votë e dështuar për Besnik Mustafajn

Gazeta Start - 07.02.2011

Tiranë – Në mbledhjen e djeshme të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Besnik Mustafaj, ka propozuar një memorandum ku kërkonte ndryshime të thella në funksionimin e partisë më të madhe qeverisëse.

Për herë të parë fotografohet Dielli “i plotë”

Gazeta Start - 07.02.2011

Dy anije kozmike të Zyrës Kombëtare Ajrore dhe Hapësinore amerikane (NASA) verifikuan zyrtarisht formën sferike të Diellit. Për herë të parë Dielli u fotografua në 360 gradë.

Rasiç: SLS-së i takojnë më shumë se dy ministri

Gazeta Start - 07.02.2011

Prishtinë - Ministri në largim i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Nenad Rasiç, pretendon që partia e tij të marrë më shumë se dy ministri në Qeverinë e re të Kosovës.

Athinë, plagoset rëndë me armë një shqiptar

Gazeta Start - 07.02.2011

Athinë – Një shqiptar mbeti i plagosur në Athinë dhe një polic grek jashtë shërbimi humbi jetën, teksa u qëlluan me armë. Dy personat ndodheshin brenda një automjeti teksa janë qëlluar nga persona ende të pa identifikuar.

Greqi, të gjithë emigrantët e paligjshëm do të deportohen

Gazeta Start - 07.02.2011

Athinë – Ministri i Mbrojtjes së Qytetarit në Greqi, Kristo Papuci, ka deklaruar se të gjithë emigrantët e paligjshëm do të deportohen, nëse ata nuk riatdhesohen vullnetarisht.

Tjetër dëmtim, Milito një muaj jashtë

Gazeta Start - 07.02.2011

Sulmuesi argjentinas i Interit, Diego Milito, do të qëndrojë një muaj jashtë fushe për shkak të një dëmtimi në kofshë gjatë ndeshjes me Romën. Lajmin e bën të ditur sot klubi zikaltër përmes një njoftimi zyrtar në faqen e internetit.

Rama: Berisha vrerë mbi opozitën dhe prokurorinë

Gazeta Start - 07.02.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, deklaroi sot se kryeministri Sali Berisha nuk rresht së sulmuari opozitën dhe median, duke hedhur baltë mbi to.

Ronaldo në historinë e Realit, 50 gola në 51 ndeshje

Gazeta Start - 07.02.2011

Kristiano Ronaldo hyn në historinë e Realit të Madridit si i vetmi futbollist që ka realizuar 50 gola në 51 ndeshje. 25-vjeçari iu përgjigj tripletës së Leo Mesit me një dygolësh në fitoren 4-1 të Realit përballë Sociedadit, duke e ...