TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Japonia në momentin më të vështirë që pas Luftës II Botërore"

Gazeta Start - 13.03.2011

Tokio – Japonia është duke përjetuar vështirësitë më të mëdha pas Luftës II Botërore, theksoi kryeministri Naoto Kan teksa ekspertët po trajtojnë pasojat e tërmetit, cunamit dhe krizës bërthamore.

Ndryshimet që solli tërmeti në Japoni

Shekulli - 13.03.2011

Tërmeti rekord në Japoni ka sjellë ndryshime katastrofike. Këto dy foto tregojnë se si duket qyteti Natori - para dhe pas tërmetit dhe shkaktimit të cunamit.

Edhe Kina ofron ndihmë për Japoninë

Shekulli - 13.03.2011

Një grup i vogël shpëtuesish nga Kina ka mbërritur në Japoni për të kërkuar të mbijetuarit nga tërmeti dhe cunami. Kjo ndihmë e Kinës ndaj Japonisë vjen gjashtë muaj pas kundërshtive për pretendime territoriale mes dy superfuqive të Azisë.

Japoni, 1600 të vdekur nga tërmeti

Top Channel - 13.03.2011

Rreth 1600 të vdekur ka shkaktuar tërmeti që përfshiu verilindjen e Japonisë të premten e ...

Miyagi më shumë se 10 000 viktima

Paragrafi - 13.03.2011

Miyagi më shumë se 10 000 viktima G jatë tërmetit dhe cunamit që shkatërroi prefekturën Miyagi besohet se kanë humbur jetën më shum se 10 000 persona citoi televizioni publik NHK duke thën se nuk ka asnjë dyshim që numri i viktimave do të ...

Tsunami, japonezi mbijeton dy dite mes detit (video)

ikub - 13.03.2011

Një japonez 60 vjeç u shpëtua sot 15 kilometra nga bregu verilindor i Japonisë pasi ka qëndruar dy ditë i kapur pas një pjese të çatisë së shtëpisë së tij të rrëmbyer nga tsunami, njoftoi Ministria e ...

Cunamet shkaktohen nga tërmetet, lidhja mes katastrofave

LajmiFundit - 13.03.2011

Cunami është thuajse gjithnjë pasojë e një tërmeti. Kjo lidhje ndihmon të paktën për të paralajmëruar në kohë për një cunami. Më shumë se një mijë vetë kanë humbur jetën, shumë të tjerë janë lënduar: tërmeti i shekullit me fuqi 8,9 ballë ...

Tërmeti-tsunam, Topalli shtyn vizitën zyrtare në Japoni

LajmiFundit - 13.03.2011

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, ka shtyrë vizitën e saj zyrtare, të planifikuar në Japoni, gjatë datave 14-15 mars 2011. Shtyrja e vizitës ëhstë bërë për shkak të gjendjes alarmante të krijuar atje, pas tërmetit të ...

Japoni, Kan: Situata, më keq se paslufta

Top Channel - 13.03.2011

Kryeministri japonez, Naoto Kan, i ka bërë apel popullit të tij për të qëndruar të bashkuar në këtë moment të errët pas tërmetit që përfshiu vendin ...

Tërmeti shtyn ndeshjet e Ligës Japoneze

LajmiFundit - 13.03.2011

Federata e Futbollit e Azisë ka bërë të ditur se takimet e fazës grupore të Ligës së Kampionëve në Nagoja dhe Kashimi janë shtyrë për shkak të tërmetit dhe cunamit që kanë goditur Japoninë.

Profecitë, katastrofat natyrore do të përfshijnë mbarë globin më 19 mars !?

Shqipmedia - 13.03.2011

Pas tërmetit dhe cunamit katastrofik në Japoni, në internet kanë vërshuar një mori thashethemesh mbi profecitë dhe tmerrin dhe që do të shohë planeti Tokë në këtë tremujor të dyte të vitit 2011.

Japoni, kufizime energjie deri në fund të prillit

Top Channel - 13.03.2011

Kryeministri japonez, Naoto Kan njoftoi se për shkak të tërmetit dhe të shpërthimit në centralin bërthamor, Fukushima 1 vendi do të vuajë mungesën e pjesëshme të energjisë elektrike, deri në fund të muajit prill.

Videoja, çastet kur filloi tsunami në Japoni, uji përpin gjithçka

LajmiFundit - 13.03.2011

Eshtë publikuar një video e xhiruar nga një kamera amatore, e cila zbulon sërish dimensionet e tmerrit të 11 marsit. Pamjet e publikuara tregojnë në mënyrë të qartë forcën me të cilën cunami goditi bregdetin e Japonisë ditën e premte.

Post-termeti, kryeministri japonez thirrje popullit: Të rindërtojmë vendin

LajmiFundit - 13.03.2011

Kryeministri i Japonisë Naoto Kan u bëri thirrje japonezëve të bashkohen për të kapërcyer krizën më të rëndë me të cilën sipas tij po përballet vendi që nga Lufta e Dytë Botërore.

Japoni, rigjenden katër trenat e zhdukur

Yll Press - 13.03.2011

Janë rigjetur në Japoni katër trenat në shërbim mes Iwate e Miyagi. Janë rigjetur në Japoni katër trenat në shërbim mes Iwate e Miyagi. Të shpallur të zhdukur nga tsunami, ata janë rishfaqur së bashku me rreth 70 pasagjerët dhe makinistët, ...

Kosova solidarizohet me Japoninë

Telegrafi - 13.03.2011

Të shtunën mbrëma, në qendër të Prishtinës, janë ndezur qirinj në shenjë solidarizimi të kosovarëve me popullin dhe shtetin mik të Japonisë, që po përballet me fatkeqësinë natyrore.

Shtyhet vizita zyrtare e Topallit për në Japoni

Botasot - 13.03.2011

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, mësohet se e ka shtyrë vizitën e saj zyrtare, të planifikuar në Japoni, gjatë datave 14-15 mars 2011.

Kosovarët solidarizohen me popullin japonez

Koha.net - 13.03.2011

Prishtinë, 13 mars - Kosovarët janë solidarizuar të shtunën me popullin japonez, duke ndezur qirinj para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, ndërsa presidenti dhe kryeministri kosovar u kanë dërguar telegrame ngushëllimi homologëve të tyre në ...

Si të përcillni tërmetin në Japoni?

Botasot - 13.03.2011

Nuk është e befasishme që lajmet e të premtes për shkallën 8.9 të tërmetit në Japoni u përhapën aq shpejt në Twitter, gjersa videot e drejtpërdrejta dhe blogjet po merrnin ritmin.

Tërmeti i 11 marsit, më i fuqishmi në historinë e Japonisë

VOA - 13.03.2011

Agjencia meteorologjike japoneze njoftoi ndërkohë se tërmeti që goditi pjesën verilindore të vendit, ishte i fuqisë 9 shkallë sipas Rihterit.Kjo e bën këtë tërmet më të fuqishmin në historinë e Japonisë, që kur nisën regjistrimet e ...

Shpëtohet japonezi pas 2 ditëve të kaluara në deti

Koha.net - 13.03.2011

Tokio, 13 mars – Një japonez 60-vjeçar është shpëtuar sot, pasi që dy ditë i kaloi midis detit, i kapur për kulmin e shtëpisë së tij të shkatërruar nga cunami, ka njoftuar Ministria japoneze e Mbrojtjes.

Kryeministri japonez, thirrje njerëzve të bashkohen për të rindërtuar vendin

VOA - 13.03.2011

Kryeministri i Japonisë Naoto Kan u bëri thirrje japonezëve të bashkohen për të kapërcyer krizën më të rëndë me të cilën sipas tij po përballet vendi që nga Lufta e Dytë Botërore.

Edhe një e keqe mbi Japoninë, aktivizohet një vullkan

Koha.net - 13.03.2011

Tokio, 13 mars – Dy ditë pas tërmetit katastrofal dhe cunamit në verilindje, në jug të Japonisë sot është aktivizuar edhe një vullkan, i cili po hedh lavë dhe hi.

Ja si dukeshin para dhe pas cunamit (foto satelitore)

Koha.net - 13.03.2011

Tokio, 13 mars – Cunami shkatërrimtar që të premten goditi Japoninë, pas një nga tërmetet më të fuqishme në histori, ka pasur përmasa pothuaj apokaliptike, veçmas për prefekturën Mijagi.

Ja si dukeshin para dhe pas cunamit (foto satelitore)

Yll Press - 13.03.2011

Këto foto të bëra nga sateliti i të njëjtave vende para dhe pas cunamit dëshmojnë më së miri për pasojat, me ç’rast janë përmbytur apo rrafshuar me tokën vendbanime të tëra në bregdetin verilindor të Japonisë.

Maqedonia i ofroi ndihmë Japonisë

Yll Press - 13.03.2011

Nga Ministria Punëve të Jashtme të Maqedonisë informojnë se kanë dërguar Notë diplomatike deri te ambasada japoneze në Vjenë, e cila është përgjegjësve për Maqedoninë, në të cilën është ofruar ndihmë.

Tërmeti në Japoni aktivizon vullkanin në Indonezi

Botasot - 13.03.2011

Vullkani Maunt Karangenat në Indonezi ka hedhur të dielën llavë dhe re tymi, si pasojë e çrregullimeve sizmike të shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm në Japoni, ndërsa diçka e ngjashme në këtë pjesë të Tokës ka ndodhur vetëm disa muaj më ...

Katastrofa në Japoni, një mijë të vdekur dhe 88 mijë të zhdukur

Gazeta Start - 12.03.2011

Tokio – Mediat japoneze raportojnë për më shumë se një mijë të vdekur nga cunami i shkaktuar pas tërmetit shkatërrues që goditi dje Japoninë me një fuqi prej 8.9 ballësh sipas shkallës Rihter, më i madhi që prej vitit 1800 kur ka filluar ...

Pacolli ngushëllon udhëheqjen dhe popullin e Japonisë

Gazeta Start - 12.03.2011

Prishtinë - Presidenti i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli u dërgoi telegrame ngushëllimi, në emrin e tij dhe në emër të popullit të Kosovës, Lartmadhërisë së Tij, Perandorit Akihito dhe kryeministrit japonez Naoto Kan, pas tërmetit ...

Japoni, ushtria zbulon 300-400 trupa në një port

Gazeta Start - 12.03.2011

Rikuzentakata - Ushtria japoneze deklaroi se ka gjetur 300-400 trupa n portin e Rikuzentakatas, i cili u prmbyt nj dit m par nga cunami si pasoj e nj trmeti katastrofik. Lajmin e bri t ditur televizioni publik japonez, NHK.

Tërmetet më të fuqishëm në 100 vitet e fundit

Gazeta Start - 12.03.2011

Tërmeti 9,8 ballë që goditi dje Japoninë regjistrohet në histori si më i fuqishmi i 140 viteve të fundit. Deri më tani si më i fuqishëm konsiderohej tërmeti 9,5 ballësh që goditi Kilin në vitin 1960.

Japoni, më tepër se 1800 të vdekur e të zhdukur

Gazeta Start - 12.03.2011

Tokio - Tërmeti i fuqishëm dhe cunami që shkatërroi dje verilindjen e Japonisë kanë shkaktuar më tepër se 1800 të vdekur dhe të zhdukur, mësohet nga një bilanc i ri i përkohshëm i bazuar në shifrat e policisë dhe në një bilanc të AFP-së.

Google ndihmon Japoninë me Person Finder

ikub - 12.03.2011

Vendimi i kompanisë Google për të reaguar shpejtë ndaj tërmetit në Japoni, nuk është një gjë e zakonshme të cilën mund ta presim nga një biznes i zakonshëm.

Japoni, tërmet 6.6 ballë në perëndim

Top Channel - 12.03.2011

Lëkundje tërmeti edhe në pjesën perëndimore të Japonisë. Në orën 03.59 lokale (19.39 me orën shqiptare) është regjistruar një tërmet me magnitudë 6.6 ballë në Niigata.

Japoni, Obama: Një fatkeqësi e madhe

Top Channel - 12.03.2011

“Tërmeti në Japoni përfaqëson një fatkeqësi shumë e madhe”. Kështu është shprehur presidenti amerikan, Barack Obama. Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka konfirmuar se ka folur me kryeministrin japonez Naoto Kan dhe se i ka shprehur ngushëllimet ...

Mbi 1,000 të vdekur në Japoni

Evropaelire - 12.03.2011

Zyrtarët japonezë druajnë se mbi 1,000 njerëz kanë humbur jetën nga tërmeti dhe cunami që kanë goditur bregun vderilindor të Japonisë. Shqetësimet mbeten të larta edhe për dy centralet bërthamore në prefekturën Fukushima, ku reaktorët kanë ...

Obama: Pamjet në Japoni, tronditëse

Evropaelire - 12.03.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka shprehur gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar Japoninë, pas tërmetit shkatërrues. “Kjo është një fatkeqësi katastrofike.

Japoni, 215 mijë të shpërngulur

Top Channel - 12.03.2011

215 mijë persona janë evakuar nga shtëpitë e tyre në zonat më të dëmtuara të Japonisë, nga frika se tërmetet e tjera mund të shkaktojnë tsunami të rinj apo si pasojë e dëmtimit strukturor të banesave ku jetojnë.

Shqiptarët në Japoni janë jashtë rrezikut

Ina - 12.03.2011

Japonia po përjeton një katastrofë të vërtetë pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 8.9 i cili shkaktoi dhe cunamin dje në mëngjes. Bilanci i policisë mëngjesin e sotëm fliste për 1400 të vdekur e të zhdukur.

Mbi 1,000 të vdekur në Japoni

Alsat - 12.03.2011

Zyrtarët japonezë druajnë se mbi 1,000 njerëz kanë humbur jetën nga tërmeti dhe cunami që kanë goditur bregun verilindor të Japonisë. Shqetësimet mbeten të larta edhe për dy centralet bërthamore në prefekturën Fukushima, ku reaktorët kanë ...

Ambasadori shqiptar në Japoni: Shqiptarët gëzojnë shëndet të mirë

ikub - 12.03.2011

Bujar Dida, ambasadori ynë në Japoni në një lidhje telefonike ka informuar rreth situatës së fundit në këtë vend, pas tërmetit dhe tsunamit. Dida tha se ndërhyrja ka qënë efikase, pasi Japonia është në vendin e parë në botë organizimin e ...

Pjesa më e madhe e cunameve shkaktohen nga tërmetet - Lidhja mes katastrofave natyrore

DW - 12.03.2011

Cunami është thuajse gjithnjë pasojë e një tërmeti. Kjo lidhje ndihmon të paktën për të paralajmëruar në kohë për një cunami. Më shumë se një mijë vetë kanë humbur jetën, shumë të tjerë janë lënduar: tërmeti i shekullit me fuqi 8,9 ballë ...

Paqësor, pushon alarmi i tsunamit

Top Channel - 12.03.2011

Ka pushuar alarmi për tsunami për pjesën më të madhe të zonave që shtrihen në oqeanin Paqësor, me përjashtim të Alaskës, British Kolumbias dhe shtetit të Uashingtonit.

Japoni, zbulohen 300-400 trupa të tjerë

Top Channel - 12.03.2011

300-400 trupa të tjerë të pajetë janë gjetur në qytetin bregdetar të Rikuzentakatës, i përmbytur tërësisht nga tsunami që goditi Japoninë një ditë më parë.

Tërmeti – japoni: anulohen Ndeshjet futbollistike

Alsat - 12.03.2011

Të gjitha 19 përballjet janë anuluar për një kohë të pacaktuar Ndeshjet futbollistike të elitës së futbollit të Japonisë që duhej të zhvilloheshin këtë fundjavë, janë anuluar nga ana e Federatës së Futbollit Japonez.

Tërmeti ka shkurtuar vazhdimin e ditës me 1,6 mikrosekonda

ikub - 12.03.2011

Agjencia amerikane NASA ka deklaruar se tërmeti i fuqishëm që të premten ka goditur Japoninë, ka shkurtuar vazhdimin e ditës për 1,6 mikrosekonda, ndërsa Instituti italian për Gjeofizikë dhe Vullkanologji ka theksuar se boshti i rotacionit ...

NASA: Tërmeti në Japoni lëvizi Tokën 10 cm nga pozicioni i saj

LajmiFundit - 12.03.2011

Agjencia amerikane e Hapësirës NASA deklaroi se se tërmeti që goditi të premten Japoninë, ka shkurtuar vazhdimin e ditës për 1,6 mikrosekonda, ndërsa Instituti italian për Gjeofizikë dhe Vullkanologji ka theksuar se boshti i rotacionit të ...

Kosova i ofron Japonisë ndihmën e FSK-së

Evropaelire - 12.03.2011

Kosova është shprehur e gatshme të ndihmojë Japoninë në menaxhimin e katastrofës natyrore që ka goditur këtë vend. Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, i ka ofruar homologut të tij japonez, Takeaki Matsumoto, ndihmën e një kontingjenti të ...

Tsunami në Japoni, 9500 persona konsiderohen të zhdukur

LajmiFundit - 12.03.2011

Japonia po përballet me një rrezik bërthamor, ndërkohë që numri i viktimave mbetet i pacaktuar. Më shumë se 1 mijë e 300 persona njoftohen se mund të kenë vdekur.

Thaçi ngushëllon kryeministrin e Japonisë

Evropaelire - 12.03.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar një telegram ngushëllimi homologut japonez, Naoto Kan, me rastin e tërmetit që ka goditur Japoninë.

Ekipe të huaja, me misione shpëtimi drejt Japonisë

ikub - 12.03.2011

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi po shkojnë në Japoni për të ndihmuar vendin pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare në Gjenevë tha se Japonia ka miratuar arritjen e ekipeve ...

Japoni, si pasojë e tërmetit shpërthen edhe centrali bërthamor

Alsat - 12.03.2011

Një ditë pas tërmetit dhe cunamit shkatërrues që goditi Japoninë, shteti aziatik ndodhet në kthetrat e panikut ndaj ekspozimit radioaktiv. Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot në centralin bërthamor të Fukishimas.

300 qytetar të Maqedonisë janë në Japoni

Alsat - 12.03.2011

Pas tërmetit katastrofal që goditi Japoninë, asnjë qytetar nga Maqedonia deri më tani nuk ka kërkuar evakuim. Nga Ministria e Jashtme njoftojnë se rreth 300 qytetarë të Maqedonisë për momentin ndodhen në këtë shtet ishull.

Sizmologët, Maqedonia jashtë rrezikut

Alsat - 12.03.2011

Sizmologët në vend vlerësojnë se tërmete me parametra aq të mëdha sikur në Japoni, nuk mund të godasin Maqedoninë. Tërmeti 8.9 ballë sipas shkallës të Rihterit që goditi Japoninë një ditë më parë sipas sizmologëve është 1000 herë më i ...

FSK e gatshme për ti ndihmuar Japonisë

Ina - 12.03.2011

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj me anë të një letre i ka ofruar homologut të tij Japonez, Takeaki Matsumoto ndihmën e shtetit dhe popullit të Kosovës në menaxhimin e katastrofës natyrore.

Japoni, 9500 të zhdukur në Miyagi

Top Channel - 12.03.2011

Janë rreth 9500 persona të zhdukur në Minamisanriku, në prefekturën e Miyagi, në verilindje të Japonisë, një prej zonave më të goditura nga tsunami që pasoi tërmetin e djeshëm. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia e lajmeve “Kyodo”.

Japonezet i japin leksion botes (Corriere della Sera)

ikub - 12.03.2011

Forca e llahtarshme e një dallge të lartë që rrëmben përpara me furi shtëpi, trena, automjete, përplas me ashpër anije dhe mbulon aeroporte, por edhe pamje ndërtesash, që edhe pse një pjesë e veshjeve të jashtme dhe tarracave rrëmbehen nga ...

Japoni, rigjenden katër trenat e zhdukur

Top Channel - 12.03.2011

Janë rigjetur në Japoni katër trenat në shërbim mes Iwate e Miyagi. Të shpallur të zhdukur nga tsunami, ata janë rishfaqur së bashku me rreth 70 pasagjerët dhe makinistët, që ishin të gjithë të gjallë.

Japoni : Tërmeti më i fuqishëm në 1 200 vjet

Yll Press - 12.03.2011

Tërmeti shkatërrimtar, që ka goditur të premten në mëngjes nënfundin e oqeanit jo larg bregdetit verilindor të Japonisë, ishte më i fuqishmi gjatë afro 1 200 vjetëve të fundit.

Edhe dy tërmete goditën Japoninë

Telegrafi - 12.03.2011

Edhe dy tërmete të fortë e kanë goditur të shtunën në mëngjes rajonin veriperëndimor nga Tokio, lajmëroi Agjencia Meteorologjike e Japonisë. Sipas agjencisë japoneze të lajmeve Kyodo, tërmetet kanë qenë të fuqisë 6,6 dhe 5.8 shkallë të ...

Mbi 1,000 të vdekur në Japoni

Botasot - 12.03.2011

Zyrtarët japonezë druajnë se mbi 1,000 njerëz kanë humbur jetën nga tërmeti dhe cunami që kanë goditur bregun vderilindor të Japonisë. Shqetësimet mbeten të larta edhe për dy centralet bërthamore në prefekturën Fukushima, ku reaktorët kanë ...

Obama: Pamjet në Japoni, tronditëse

Botasot - 12.03.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka shprehur gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar Japoninë, pas tërmetit shkatërrues. “Kjo është një fatkeqësi katastrofike.

Tërmeti, shqiptarët në Tokio: Jemi mirë, askush s'u interesua për ne

BalkanWeb - 12.03.2011

TOKIO- Japonia po përjeton një katastrofë të vërtetë pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 8.9 i cili shkaktoi dhe cunamin dje në mëngjes. Bilanci i policisë mëngjesin e sotëm fliste për 1400 të vdekur e të zhdukur.

Japonia një ditë pas tërmetit, vendi në kaos

Botasot - 12.03.2011

Një mision i madh shpëtimi është ndërmarrë në pjesën verilindore të Japonisë një ditë pasi tërmeti 8.9 ballesh dhe një tsunami shkatërrues goditën vendin, duke marrë jetën e qindra personave. Japonia është zgjuar nën rrënoja e përmbytje.

Obama: Pamjet në Japoni, tronditëse

Koha.net - 12.03.2011

Washington, 12 mars - Presidenti amerikan, Barak Obama, ka shprehur gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar Japoninë, pas tërmetit shkatërrues, raporton REL. “Kjo është një fatkeqësi katastrofike.

SHBA paralajmëron për rrezik nga mashtrime të reja në internet

Botasot - 12.03.2011

Autoritetet Amerikane të sigurisë kanë paralajmëruar gjatë ditës së premte se mashtruesit e internetit mund të shfrytëzojnë rastin e tërmetit në Japoni për të mashtruar përdorues të ndryshëm.

Google dhe platformat lokale të gatshme për t’i ndihmuar Japonisë

Botasot - 12.03.2011

Një termet prej 8.9 shkallës ka goditur Japoninë gjatë ditës së Premte, duke rezultuar me paralajmërime për cunami në 20 shtete të botës, përfshirë edhe Kaliforninë dhe Havain.

Japoni: Arrin në 1.400 numri i viktimave dhe të zhdukurve

Botasot - 12.03.2011

Në tërmetin e fuqishëm dhe cunamin që ka goditur Japoninë verilindore sipas të dhënave aktuale janë 1.400 persona të vdekur dhe të zhdukur, ka njoftuar të shtunën policia bilancin preliminar.

Asnjë shqiptar nuk ka pësuar nga tërmeti në Japoni

Botasot - 12.03.2011

Në një deklaratë për mediet televizive shqiptare, ambasadori i Shqipërisë në Japoni z.Bujar Dida ka bërë të ditur se rreth 50 shqiptarë sa mendohet se jetojnë në Japoni janë jashtë rrezikut të jetës nga tërmeti që përfshiu këtë vend të ...

Tërmeti në Japoni ka shkurtuar ditën

Koha.net - 12.03.2011

Washington, 12 mars – Agjencia amerikane për Gjithësinë NASA ka kumtuar se tërmeti i fuqishëm që të premten ka goditur Japoninë ka shkurtuar vazhdimin e ditës për 1,6 mikrosekonda, ndërsa Instituti italian për Gjeofizikë dhe vullkanologji ...

Forca e Sigurisë e Kosovës e gatshme të ndihmojë Japoninë

Botasot - 12.03.2011

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj me anë të një letre i ka ofruar homologut të tij Japonez, Takeaki Matsumoto ndihmën e shtetit dhe popullit të Kosovës në menaxhimin e katastrofës natyrore.

Japoni, shqiptarë në Mijagi e Fukushima janë mirë, s'ka të lënduar

BalkanWeb - 12.03.2011

TOKIO- Ambasadori shqiptar në Japoni Bujar Dida konfirmon praninë e shqiptarëve në dy nga zonat më të prekura, nga tërmeti dhe cunami, të Japonisë, në Mijagi dhe Fukushima.

Kosova i ofron Japonisë ndihmën e FSK-së

Lajmetsot - 12.03.2011

Postuar me: 12 March, 2011 02:38:00 Kosova i ofron Japonisë ndihmën e FSK-së Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj me anë të një letre i ka ofruar homologut të tij japonez, Takeaki Matsumoto ndihmën e shtetit dhe popullit të Kosovës ...

Tërmeti në Japoni ka shkurtuar ditën

Lajmetsot - 12.03.2011

Postuar me: 12 March, 2011 02:46:00 Tërmeti në Japoni ka shkurtuar ditën Agjencia amerikane për Gjithësinë NASA ka kumtuar se tërmeti i fuqishëm që të premten ka goditur Japoninë ka shkurtuar vazhdimin e ditës për 1,6 mikrosekonda, ndërsa ...

Tërmeti mund të shkaktojë krizë buxhetore në Japoni

Botasot - 12.03.2011

Tërmeti katastrofik që goditi Japoninë ndodhi në momentin më të keq për ekonominë japoneze dhe mund të shkaktojë një krizë buxhetore, ndërkohë që financat e vendit janë në gjendje të keqe.

Kan: Dëshiroj që populli japonez ta kapërcejë këtë tërmet

Botasot - 12.03.2011

Kryeministri japonez, Naoto Kan theksoi sot se tërmeti dhe cunami që goditi Japoninë një ditë më parë përbën një shkatërrim kombëtar të pazakontë.

Tërmeti në Japoni ul çmimin e naftës

Lajmetsot - 12.03.2011

Postuar me: 12 March, 2011 02:49:00 Tërmeti në Japoni ul çmimin e naftës Tërmeti në Japoni ka shkaktuar rënien e çmimeve të naftës nën 100 dollarë për fuçi, për herë të parë në më shumë se një javë.

Kosova i ofron Japonisë ndihmën e FSK-së

Telegrafi - 12.03.2011

Kosova është shprehur e gatshme të ndihmojë Japoninë në menaxhimin e katastrofës natyrore që ka goditur këtë vend. Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, i ka ofruar homologut të tij japonez, Takeaki Matsumoto, ndihmën e një kontingjenti të ...

Google dhe platformat lokale të gatshme për t’i ndihmuar Japonisë

Lajmetsot - 12.03.2011

Postuar me: 12 March, 2011 03:02:00 Google dhe platformat lokale të gatshme për t’i ndihmuar Japonisë Një termet prej 8.9 shkallës ka goditur Japoninë gjatë ditës së sotme, duke rezultuar me paralajmërime për cunami në 20 shtete të botës, ...

Kosova i ofron Japonisë ndihmën e FSK-së

Koha.net - 12.03.2011

Prishtinë, 12 mars - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, me anë të një letre i ka ofruar homologut të tij japonez, Takeaki Matsumoto, ndihmën e shtetit dhe popullit të Kosovës në menaxhimin e katastrofës ...

Qindra të vdekur nga tërmeti i fuqishëm në Japoni

VOA - 12.03.2011

Qindra vetë kanë gjetur vdekjen nga tërmeti më i fuqishëm që ka goditur Japoninë në 100 vjetët e fundit. Tërmeti shkaktoi dëme masive dhe mendohet se numri i të vdekurve është shumë më i lartë.

Thaçi i ka dërguar një telegram ngushëllimi kryeministrit të Japonisë

Botasot - 12.03.2011

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka dërguar një telegram ngushëllimi kryeministrit të Japonisë, Naoto Kan, me rastin e tërmetit që ndodhi në Japoni, ku humbën jetën mijëra qytetarë.

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi drejt Japonisë

VOA - 12.03.2011

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi po shkojnë në Japoni për të ndihmuar vendin pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare në Gjenevë tha se Japonia ka miratuar arritjen e ekipeve ...

Thaçi ngushëlloi homologun japonez

Telegrafi - 12.03.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar një telegram ngushëllimi homologut japonez, Naoto Kan, me rastin e tërmetit që ka goditur Japoninë.

Thaçi ngushëlloi homologun japonez

Koha.net - 12.03.2011

Prishtinë, 12 mars - Kryeministri Hashim Thaçi i ka dërguar një telegram ngushëllimi kryeministrit të Japonisë, Naoto Kan, me rastin e tërmetit që goditi Japoninë dhe pasojave të cunamit, ku humbën jetën mijëra qytetarë.

Afro 50 shqiptarë në Japoni janë mirë

Koha.net - 12.03.2011

Tokio, 12 mars - Ambasadori shqiptar në Japoni, Bujar Dida konfirmoi praninë e shqiptarëve në dy nga zonat më të prekura nga tërmeti dhe cunami, në Mijagi dhe Fukushima të japonisë.

Topalli ngushëllon homologun japonez për tragjedinë natyrore

BalkanWeb - 12.03.2011

TIRANË- Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, i drejtoi sot një letër ngushëllimi Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të Japonisë, Takahiro Yokomichi për tragjedinë natyrore të tërmetit dhe cunamit, që goditi një ditë më parë Japoninë, ...

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi drejt Japonisë

Botasot - 12.03.2011

Ekipe të huaja kërkim shpëtimi po shkojnë në Japoni për të ndihmuar vendin pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare në Gjenevë tha se Japonia ka miratuar arritjen e ekipeve ...

Kosova solidarizohet me Japoninë, ndizen qirinj në qendër të Prishtinës

BalkanWeb - 12.03.2011

PRISHTINË- Në Prishtinë u ndezën sot qirinj në shenjë solidarizimi të kosovarëve me popullin dhe shtetin mik të Japonisë, që po përballet me fatkeqësinë natyrore.

Kosova solidarizohet me Japoninë

Lajmetsot - 12.03.2011

Postuar me: 12 March, 2011 08:18:00 Kosova solidarizohet me Japoninë U ndezën sot qirinj në shenjë solidarizimi të kosovarëve me popullin dhe shtetin mik të Japonisë, që po përballet me fatkeqësinë natyrore.

Japonia tronditet nga një tërmet 8.9 ballësh, shkaktohet cunami

Gazeta Start - 11.03.2011

Tokio - Një tërmet me magnitudë 8.9 ballë të shkallës Rihter ka goditur Japoninë sot duke shkaktouar cunami dhe dhe duke dërguar massive të mëdha uji në brigje.

Tërmet dhe cunami katastrofal në Japoni  

Gazeta Start - 11.03.2011

Tokio (rifreskim)- Të paktën tetë persona kanë humbur jetën pasi një tërmet 8.9 ballësh goditi verilindjen e Japonisë, duke shkaktuar një cunami katër metrash përgjatë pjesëve të bregdetit.

Tërmet i tmerrshëm në Japoni

BBC - 11.03.2011

Japonia është goditur nga një tërmet i tmerrshëm që ka shkaktuar një tsunam disa metra të lartë i cili ka përfshirë bregdetin verilindor. Pamjet televizive tregojnë dallgë të mëdha me ngjyrë të zezë që godasin mbi ndërtesa, shtëpi, makina ...

Bota solidarizohet me Japoninë

Gazeta Start - 11.03.2011

Pas tërmietit të fuqishëm që goditi sot Japoninë duke shkaktuar edhe një cunami, valët e të cilit kanë arritur deri në 10 metra, shumë shtete të botës kanë shprehur solidaritet me popullin japonez.

Shqipëria solidaritet për katastrofën në Japoni

Gazeta Start - 11.03.2011

Tiranë – Pas tërmetit në Japoni, ngushëllimet ka shprehur edhe qeveria e Shqipërisë. Kryeministri Berisha tha se qeveria shqiptare shpreh solidaritet në këtë moment tragjedie të madhe natyrore, pas tërmetit dhe tsunamit që ka goditur ...

MPJ: Në Japoni nuk ka viktima nga Shqipëria

Shekulli - 11.03.2011

Ministria e Punëve të Jashtme ka bërë të ditur se deri më tani nuk ka informacione për viktima shqiptare në Japoni. Ambasadori i Shqipërisë në Tokio ka konfirmuar një gjë të tillë.

Populli i Kosovës solidarizohet me japonezët

Gazeta Start - 11.03.2011

Prishtinë - Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, i ka dërguar një telegram ngushëllimi homologut të tij japonez Takeaki Matsumoto, pas katastrofës natyrore që ka goditur këtë shtet.

Japoni, rritet bilanci 1 000 viktima, 88 mijë mbeten të humbur

Shekulli - 11.03.2011

Nga vërshimi i cunamit dhe tronditja e tërmetit rekord në Japoni deri më tani raportohen mbi 1 000 persona të kenë humbur jetën. Ndërkohë. tërmete të fuqisë 5 magnitudë vazhdojnë të godasin në verilindje të Japonisë edhe pas 12 orë nga ...

Topi mesazh ngushëllimi Perandorit të Japonisë

Shekulli - 11.03.2011

Presidenti i Republikës, Bamir Topi i ka dërguar sot një mesazh ngushëllimi Perandorit të Japonisë, Akihito në shenjë solidariteti për fatkeqësinë natyrore që goditi në mënyrë shkatërruese Japoninë.

Japoni, gjenden trupat e rreth 300 viktimave në Sendai

Gazeta Start - 11.03.2011

Tokio - Në rajonin e Sendait në verilindje të Japonisë janë gjendur kufomat e 200-300 personave. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia japoneze e lajmeve Jiji, e cila citon burime policore.

350 të vdekur - 500 të zhdukur, dyshohet për shumë më tepër

Gazeta Start - 11.03.2011

Tokio - Të paktën 350 persona konfirmohet të kenë humbur jetën dhe mbi 500 të tjerë rezultojnë të zhdukur pas cunamit apokaliptik që shkaktoi tërmeti 8.9 ballësh, i cili tronditi sot Japoninë.

Tërmet në Kinë, 25 të vdekur

Top Channel - 11.03.2011

Një tërmet prej 5.4 Rihter goditi jug-lindjen e Kinës duke shkaktuar të paktën 25 të vdekur. Sipas medias shtetërore, epiqendra e lëkundjeve sizmike u regjistrua në kufirin shtetëror me Mainmarin në provincën Junan duke shkatërruar mijëra ...

Tokio: Tërmeti i fuqishëm e goditi pjesën veriore të Japonisë

Evropaelire - 11.03.2011

Tërmeti me intensitet 7.9 shkallë e ka goditur sot pjesën veriore të Japonisë. Autoritetet kanë tërhequr vërejtjen për cunami më të lartë se tri metra. Raportohet se tërmeti është ndjerë edhe në kryeqytetin Tokio.

Tsunami ne Tokio, dallget deri ne 10 metra

ikub - 11.03.2011

Nje tërmet me intensitet 8.9 balle i shkalls Rihter ka goditur sot pjesën veriore të ...

Tsunami katastrofik ne Japoni, dallget deri ne 10 metra (VIDEO)

ikub - 11.03.2011

Nje tërmet me intensitet 8.9 balle i shkalls Rihter ka goditur sot pjesën veriore të ...

Japonia goditet nga tërmetet dhe tsunami!

Idividi - 11.03.2011

Një tërmet i fuqishëm goditi gjatë mëngjesit pjesën verilindore të Japonisë dhe krijoi një tsunam i cili ka shkaktuar dëme të mëdha materjale. Televizionet japoneze treguan sot në mëngjes se makina dhe anije kishin përfunduar në mes të ...

Japonia goditet nga tërmetet dhe tsunami

Top Channel - 11.03.2011

Një tërmet i fuqishëm goditi gjatë mëngjesit pjesën verilindore të Japonisë dhe krijoi një tsunam i cili ka shkaktuar dëme të mëdha ...

Japonia goditet nga tërmeti masiv

Evropaelire - 11.03.2011

Një tërmet masiv e ka goditur sot bregun verilindor të Japonisë. Vëzhgimi gjeologjik i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar se tërmeti e kishte intensitetin 8.9 shkallë, pasi informacioni i mëhershëm ishte se ky intensitet ishte 7.9 shkallë.

Alarm tsunami në Filipinë dhe Indonezi

Top Channel - 11.03.2011

Tërmeti me magnitutë 8,9 ballë që goditi Japoninë ka vënë në alarm edhe vende si Filipina dhe Indonezia, pasi një dallgë me lartësi dhjetë metra pritet të godasë brigjet në orët e ardhshme.

Tërmet shokues në Japoni

Paragrafi - 11.03.2011

Tërmet shokues në Japoni Sod termeti i paralajmëruar nga autoritetet e Japonis godet Japonin Veriore duke shkaktuar një cunam dhe duke perfshir një pjes të madhe të tokios të mbushur me uj që përmbante makina anije mbeturina e cila doli ...

Një tërmet i rëndë 8,8 ballësh trondit Japoninë

LajmiFundit - 11.03.2011

Një tërmet i fortë i fuqisë 8,8 ballë tronditi brigjet verilindore të Japonisë duke shkaktuar dëme shkatërrimtare. Sipas të dhënave të autoriteteve epiqendra ishte në rajonin Miyagi, gati 400 kilometër në verilindje të kryeqytetit Tokio.

Japonia goditet nga tërmetet dhe tsunami

Lajm - 11.03.2011

Një tërmet i fuqishëm goditi gjatë mëngjesit pjesën verilindore të Japonisë dhe krijoi një tsunam i cili ka shkaktuar dëme të mëdha materjale. Televizionet japoneze treguan sot në mëngjes se makina dhe anije kishin përfunduar në mes të ...

Tërmeti dhe cunami prej 8,9 ballëve në Japoninë verilindore(VIDEO)

Koha e Re - 11.03.2011

Tërmet i fuqishëm me intensitet prej 8,9 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi mëngjesin e sotëm bregdetin verilindor të ishullit japonez Honshu, duke krijuar dallgë cunami katërmetërshe, të cilat shkaktuan shkatërrime në prefekturën ...

Tërmet i rëndë në Japoni

DW - 11.03.2011

Një tërmet i rëndë ka goditur sërish veriun e Japonisë. Sipas të dhënave të deritanishme tërmeti ishte i një fuqie prej 8,4 ballë të shkallës Richter dhe ndodhi në orën 2:46 minuta sipas orës lokale.

Japoni, qeveria: Dëme të mëdha

Top Channel - 11.03.2011

Kryeministri japonez Naoto Kan ka reaguar pas situatës së krijuar pas tërmeteve dhe tsunamit që goditën Japoninë, duke bërë thirrje për qetësi. “Kemi ngritur një komitet operativ dhe iu kërkojmë të gjithëve që të jenë të vëmendshëm ndaj ...

Tërmeti, më i fuqishmi në historinë e Japonisë

Top Channel - 11.03.2011

Shërbimi Sizmiografik Japonez konfirmoi përpara pak çastesh se tërmeti shkatërrimtar që goditi vendin mëngjesin e sotëm ishte më i madhi në historinë e Japonisë.

Japoni, banorët rrëfejnë tmerrin

Top Channel - 11.03.2011

Banorët e Japonisë shprehen të tmerruar pas tërmetit të fuqishëm dhe dallgëve të tsunamit që përfshinë vendin. “Papritur toka filloi të lëkundej.

Japoni, "AFP": 19 të vdekur

Top Channel - 11.03.2011

19 persona janë konfirmuar të vdekur dhe disa qindra të tjerë janë shpallur të humbur, pas tërmetit dhe tsunamit që aktualisht po godet ...

Japoni: Pas tërmetit, cunami me valë të larta 10 metra

Evropaelire - 11.03.2011

Valët e cunamit, më të larta se 10 metra, e kanë goditur sot bregun verilindor të Japonisë, pas tërmetit me intensitet 8.9 shkallë. Qendra e Paqësorit për Alarm nga Cunami me seli në Havai, e ka lëshuar një alarm për cunami, për pjesën më ...

Japoni, valë cunami në 10 metra lartësi pas tërmetit 8.9 ballë

LajmiFundit - 11.03.2011

Valët e cunamit, më të larta se 10 metra, e kanë goditur sot bregun verilindor të Japonisë, pas tërmetit me intensitet 8.9 shkallë. Qendra e Paqësorit për Alarm nga Cunami me seli në Havai, e ka lëshuar një alarm për cunami, për pjesën më ...

Japoni, sekretari i Ambasadës: S’ka shqiptarë të lënduar nga tërmeti

ikub - 11.03.2011

Hamdi Demo, Sekretar Teknik në Ambasadën Shqiptare në Tokio, raporton me telefon për ngjarjen e rëndë që përshiu herët në mëngjes Japoninë, nga një tërmet shumë i fuqishëm.

SHBA, alarm për tsunami në bregun perëndimor

Top Channel - 11.03.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lëshuar një alarm për tsunami në të gjithë bregdetin perëndimor, lajmëroi CNN përpara disa minutash. Ekziston një frikë se një dallgë e lartë dhjetë metra mund të udhëtojë nga brigjet e Japonisë deri në ...

Japoni, shkon në 26 numri i viktimave

Top Channel - 11.03.2011

Të paktën 26 persona kanë humbur jetën dhe një numër i pacaktuar janë deklaruar të humbur, pas tërmetit me magnitutë 8,8 të shkallës rihter dhe tsunamit që aktualisht po godet Japoninë.

Japoni, transporti në kaos nga tërmeti

Top Channel - 11.03.2011

Ndërprerja e funksionimit të transporteve si pasojë e tërmetit të fuqishëm të shoqëruar me një tsunami, ka futur në kaos qytetet japoneze, në vecanti Tokion.

Tre tërmete të fuqishme janë regjistruar në Japoni në disa nga orët e fundit, në centralin bërthamor "Onagava" ...

Idividi - 11.03.2011

Tokio, 11 mars 2011 (MIA) - Tre tërnete të reja të fuqishme me intensitet prej 6,2 deri në 6,5 ballësh janë regjistruar në Japoni në disa nga orët e fundit, njoftoi Instituti gjeofizik i SHBA-së.

Tërmeti në Japoninë verilindore shkaktoi shkatërrime të mëdha, deklaroi kryeministri Naoto Kan

Idividi - 11.03.2011

Toki, 11 mars 2011 (MIA) - Tërmeti i fortë me intensitet prej 8,9 shkallëve sipas shkallës së Rihterit e goditi këtë mëngjes Japoninë verilindore dhe dallgët cunami që pasuan, shkaktuan shkatërrime të mëdha, deklaroi sot kryeministri i ...

Të paktën 19 viktima nga tërmeti i shoqëruarme cunami në Japoninë Verilindore (PLT)

Idividi - 11.03.2011

Tokio 11 mars 2011 (MIA) - Të paktën 19 persona humbën jetën nga tërmeti fuqishëm me intensitet prej 8,9 ballësh sipas shkallës Rihter që e goditi mëngjesin e sotëm bregdetin verilindor të ishullit japonez Honshu, duke krijuar dallgë ...

Japonia, historiku i tërmeteve fatale

Top Channel - 11.03.2011

Japonia është një nga vendet më të prekura nga tërmetet në botë, me një lëkundje që regjistrohet të paktën cdo pesë minuta. E ndodhur gjeografikisht në “Unazën e Zjarrit”, sic njihet ndryshe harku i vullkaneve, dhe rrymave oqeanike, vendi ...

Japoni, rritet bilanci i viktimave nga tsunami

ikub - 11.03.2011

Ndërkohë që kryeministri japonez ka bërë thirrje për qetësi, por gjithashtu ka deklaruar se personat në afërsi të brigjeve të veprojnë shpejt dhe të evakuohen. Evakuimet kanë nisur edhe në Rusi.

MPJ interesohet për shtetasit kosovar në Japoni

Ina - 11.03.2011

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës është duke ndjekur me brengosje rrjedhën e zhvillimeve të fundit në Japoni, pas katastrofës natyrore që ka goditur këtë shtet.

Japoni: Rritet numri i viktimave nga tërmeti

Evropaelire - 11.03.2011

Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për të paktën 40 të vrarë dhe qindra të zhdukur nga tërmeti me magnitudë 8.9, që ka goditur bregun verilindor të Japonisë. Valët e cunamit që ka pasuar, kanë shkatërruar qindra shtëpi.

Japoni: Rritet numri i viktimave nga tërmeti

LajmiFundit - 11.03.2011

Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për të paktën 40 të vrarë dhe qindra të zhdukur nga tërmeti me magnitudë 8.9, që ka goditur bregun verilindor të Japonisë. Valët e cunamit që ka pasuar, kanë shkatërruar qindra shtëpi.

Në Japoni, pas tërmetit, ra edhe bursa

Mnogoo - 11.03.2011

Bursa aziatike dhe jeni japonez kanë pësuar rënie të dukshme si rezultat i cunamit dhe tërmetit që goditi Japoninë. Sipas matjeve, tërmeti ishte i shkallës 8,9 sipas Rihterit.

Tërmetet, 5 shtetas kosovarë në Japoni

Top Channel - 11.03.2011

Pas ngjarjeve tronditëse që erdhën nga Japonia, qeveria e Kosovës është vënë në lëvizje për t’u interesuar mbi gjendjen e pesë shtetasve të saj që ndodhen në vendin aziatik.

Japoni, konfirmohen 260-350 viktima

Top Channel - 11.03.2011

200-300 trupa të pajetë janë gjetur në një plazh të Sendait, Japoni, pasi ujrat e detit janë tërhequr pjesërisht, lajm që rrit tragjikisht bilancin e besuar në më pak se 100 viktima deri pak më parë.

Dallgë të dobëta godasin Indonezinë

Top Channel - 11.03.2011

Alarmi për tsunami duket se po kalon nga Indonezia, pasi dallgët e tsunamit që po godasin aktualisht vendin janë pak më të larta se gjysmë metri.

"Gugëll" në faqe të parë shpalli rrezik prej cunamit

Mnogoo - 11.03.2011

“Gugëll” në faqen e parë, në fushën për kërkim, shpalli se është paralajmërim për cunami në Zelandën e re, Filipine, Indonezi, Papua Guineja e Re, Havai dhe vende të tjera.

Tërmeti në Japoni dhe mallkimi i datës 11

ikub - 11.03.2011

Bëhet fjalë thjesht për një përkim, por ai i numrit 11 mund të quhet një mallkim. Edhe bota e kinemasë i ka dedikuar një film horror këtij numri “11.11, frika ka një numër të ri”, prodhim i 2010-s, me regji të Michael Bafaro.

Berisha lancon planin rajonal

Top Channel - 11.03.2011

Kryeministri Sali Berisha e ka hapur mbledhjen e Komitetit të posacëm për zhvillimin rajonal duke shprehur ngushëllimet e tij për Japoninë, që u godit nga një seri tërmetesh dhe një tsunam. “Tërmeti 8.9 ballësh ka goditur Japoninë.

Në mbështetje të Japonisë

Top Channel - 11.03.2011

Liderët europianë shprehin solidariteti e tyre me Japoninë pas tërmetit të fuqishëm që goditi verilindjen e saj dhe tsunamit të shkaktuar prej tij.

Të paktën 37 viktima gjatë tërmetit të përcjellur me cunami në Japoninë Veriperëndimore (PLT)

Idividi - 11.03.2011

Tokio 11 mars 2011 (MIA) - Të paktën 37 persona humbën jetën, ndërsa dhjetëra rezultojnë si të humbur, ndërsa qindra janë lënduar gjatë tërmetit të fuqishëm me intensitet prej 8,9 ballësh sipas shkallës Rihter që e goditi sot bregdetin ...

Rritet numri i viktimave nga tërmeti më shkatërrues në historinë e Japonisë

Idividi - 11.03.2011

Tokio, 11 mars 2011 (MIA) - Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për rreth 60 të vrarë dhe qindra të zhdukur nga tërmeti me magnitudë 8.9, që ka goditur bregun verilindor të Japonisë.

Japonia goditet nga tërmeti dhe cunami

Koha e Re - 11.03.2011

Japonia është goditur nga një tërmet i tmerrshëm që ka shkaktuar një cunami disa metra të lartë i cili ka përfshirë bregdetin verilindor. Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për të paktën 60 të vrarë dhe qindra të zhdukur nga ...

1.400 të vdekur,dy trena të zhdukur nga cunami katastrofik

Albnow - 11.03.2011

UPDATE- 1.400 të vdekur, 88.000 të zhdukur dhe kësaj shifre shokuese i shtohet edhe një tren me njerëz , janë rezultatet në Japoni,vendi,i cili u përfshi nga një cunam i madh pas tërmetit 8.9 ballë.

Japoni, mbi 300 viktima nga tërmeti dhe cunami (VIDEO)

Koha e Re - 11.03.2011

Policia e Japonisë ka konfirmuar lajmin se janë gjetur rreth 200-300 trupa në bregdetin e Sendai-t. Më parë ishte raportuar se 64 persona kanë mbetur të vdekur ndërsa 57 të tjerë raportohen të humbur ndërsa tashmë mund të flitet për një ...

Japonia në zonën e tërmeteve

Top Channel - 11.03.2011

Brezi i Paqësorit aty ku shtrihet vargu i ishujve të Japonisë, është zona më sizmike e globit. Aty bien 80 përqind e numrit të përgjithshëm të tërmeteve.

Dallge te larta godasin brigjet e Havajit

ikub - 11.03.2011

Një seri dallgësh të larta, të shkaktuara nga tërmeti dhe cunami që goditi Japoninë sot, po mbërrijnë dhe po godasin brigjet e arkipelagut të Havait, ku aeroportet janë mbyllur dhe rajonet bregdetare janë evakuuar plotësisht, sipas pamjeve ...

Shqetësime për tsuname pas tërmetit në Japoni

ikub - 11.03.2011

Tërmeti më i fuqishëm në 100 vjetët e fundit ka goditur Japoninë duke shkaktuar tsunami dhe duke vrarë rreth 300 vetë dhe duke marrë me vete varka, automjete dhe shtëpi në bregdetin veri-lindor.

Cunami në Japoni, tërmeti me fuqi 8,9 ballë

Alsat - 11.03.2011

Japonia po përjeton natën më të rëndë në historinë e vet më të re, pas tërmetit me intensitet prej 8,9 ballë sipas Rihterit që goditi bregdetin veri-lindor të ishullit Honshu, duke shkaktuar valë të cunamit të larta deri dhjetë metra që ...

Obama premton ndihmë për Japoninë pas tërmetit

Evropaelire - 11.03.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, tha se "Shtetet e Bashkuara janë të gatshme për të ndihmuar popullin japonez në këtë sprovë të madhe". Ai tha se "administrata e tij do të vazhdojë të monitorojë nga afër cunamin në Japoni dhe Paqësor".

Katastrofa në Japoni, Berisha shpreh ngushëllimet

Top Channel - 11.03.2011

Kryeministri Sali Berisha e ka hapur mbledhjen e Komitetit të posaçëm për zhvillimin rajonal duke shprehur ngushëllimet e tij për Japoninë, që u godit nga një seri tërmetesh dhe një tsunam. “Tërmeti 8.9 ballësh ka goditur Japoninë.

MPJ identifikon shtetasit kosovarë në Japoni

Evropaelire - 11.03.2011

Ministria e Jashtme e Kosovës ka identifikuar nëntë shtetas kosovarë në Japoni, pas tërmetit të fuqishëm që ka lëkundur këtë vend. "Sipas informacioneve që vijnë nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Tokio, situata në Japoni është e ...

Japoni, shembet diga e Fukushimas

Top Channel - 11.03.2011

Një digë e prefekturës së Fukushimës është shembur, duke lejuar që uji të përmbysë dhjetra shtëpi. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia e lajmeve Kyodo, edhe pse nuk janë ende të qarta pasojat.

Japoni, mediat: Mbi 1000 te vdekur (foto)

ikub - 11.03.2011

Tërmeti shumë i fortë dhe cunami që goditën sot verilindjen e Japonisë ka të ngjarë të kenë shkaktuar vdekjen e më tepër se 1 000 personave, njoftoi agjencia japoneze e shtypit Kyodo.

Japoni, rritet katastrofa

Paragrafi - 11.03.2011

Japoni, rritet katastrofa Japoni është e frikësuar që numri i viktimave të jetë shumë më i lartë se bilanci zyrtar që është 110 të vdekur, ndërkohë që dihet se një anije me 100 persona në bord është përmbysur nga tsunami dhe një tren është ...

Tërmeti në Japoni ul çmimin e naftës

Evropaelire - 11.03.2011

Tërmeti në Japoni ka shkaktuar rënien e çmimeve të naftës nën 100 dollarë për fuçi, për herë të parë në më shumë se një javë. "Çmimi i naftës së papërpunuar ka rënë ndjeshëm pasi pjesë të konsiderueshme të rafinerive në Japoni janë mbyllur ...

Të paktën 200 të vdekur nga tërmeti në Japoni – FOTO

Shqipmedia - 11.03.2011

Të paktën 200 vetë kanë gjetur vdekjen nga tërmeti më i fuqishëm që ka goditur Japoninë në 100 vjetët e fundit. Tërmeti shkaktoi dëme masive dhe mendohet se numri i të vdekurve është shumë më i lartë, transmeton VOA.

Topi i dërgon mesazh solidariteti Perandorit të Japonisë

ikub - 11.03.2011

Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi i ka dërguar Perandorit të Japonisë, Akihito një mesazh solidariteti për fatkeqësinë natyrore që goditi sot në mënyrë shkatërruese Japoninë, sidomos zonën veri-perëndimore të saj.

Japoni, më shumë se 1 mijë të vdekur

Top Channel - 11.03.2011

Mund të jenë më shumë se 1 mijë viktimat e tërmetit të dhunshëm dhe tsunamit që sot goditën Japoninë. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia zyrtare japoneze e lajmeve, Kyodo.

OKB ndihmon Japoninë

Evropaelire - 11.03.2011

Kombet e Bashkuara do të bëjnë çdo gjë të mundur për të ndihmuar Japoninë pas tërmetit shkatërrues, ka thënë kreu i OKB-së, Ban Ki-mun. "Japonia është njëri nga vendet që kontribuon më së shumti në sigurimin e ndihmës për të tjerët.

Tsunami, apokalips në Japoni

Top Channel - 11.03.2011

Tërmeti që goditi brigjet verilindore të Japonisë solli më vetë edhe cunamin, një dallgë 10 metra të lartë që mori çfarë gjeti përpara, anije, ndërtesa dhe makina në Sendai.

Bilanc tragjik në Japoni, mbi 200 të vdekur nga tërmeti

LajmiFundit - 11.03.2011

Të paktën 200 vetë kanë gjetur vdekjen nga tërmeti më i fuqishëm që ka goditur Japoninë në 100 vjetët e fundit. Tërmeti shkaktoi dëme masive dhe mendohet se numri i të vdekurve është shumë më i lartë.

Japoni, raportime për 1 mijë të vdekur nga tërmeti katastrofik

LajmiFundit - 11.03.2011

Nga vërshimi i cunamit dhe tronditja e tërmetit rekord në Japoni deri më tani raportohet se mbi 1 000 persona kanë humbur jetën. Tërmete të fuqisë 5 magnitudë vazhdojnë të godasin në verilindje të Japonisë edhe pas 12 orë nga tërmeti më i ...

Tërmeti, Topi mesazh ngushëllimi perandorit të Japonisë

LajmiFundit - 11.03.2011

Presidenti i Republikës Bamir Topi i ka dërguar Perandorit të Japonisë, Akihito një mesazh solidariteti për fatkeqësinë natyrore që goditi sot në mënyrë shkatërruese Japoninë, sidomos zonën veri-perëndimore të saj.

Tokio: Tërmeti i fuqishëm e goditi pjesën veriore të Japonisë

Botasot - 11.03.2011

Tërmeti me intensitet 7.9 shkallë e ka goditur sot pjesën veriore të Japonisë. Autoritetet kanë tërhequr vërejtjen për cunami më të lartë se tri metra. Raportohet se tërmeti është ndjerë edhe në kryeqytetin Tokio.

Japonia goditet nga tërmeti masiv

Telegrafi - 11.03.2011

Një tërmet masiv e ka goditur të premten bregun verilindor të Japonisë. Vëzhgimi gjeologjik i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar se tërmeti e kishte intensitetin 8.9 shkallë, pasi informacioni i mëhershëm ishte se ky intensitet ishte 7.9 ...

Demo: Asnjë shqiptar i dëmtuar nga tërmeti në Japoni

Botasot - 11.03.2011

Hamdi Demo, Sekretar Teknik në Ambasadën Shqiptare në Tokio, raporton për ngjarjen e rëndë që përshiu herët në mëngjes Japoninë, nga një tërmet shumë i fuqishëm.

Japonia goditet nga tërmeti dhe cunami (Video)

Lajmetsot - 11.03.2011

Postuar me: 11 March, 2011 10:17:00 Japonia goditet nga tërmeti dhe cunami (Video) Një tërmet masiv e ka goditur sot bregun verilindor të Japonisë.

Japoni: Pas tërmetit, cunami me valë të larta 10 metra

Telegrafi - 11.03.2011

Valët e cunamit, më të larta se 10 metra, e kanë goditur të premten bregun verilindor të Japonisë, pas tërmetit me intensitet 8.9 shkallë. Qendra e Paqësorit për alarm nga Cunami me seli në Havai, e ka lëshuar një alarm për cunami, për ...

(Video - Foto)Japonia u shktatrua nga një termet 8,9 ballësh, me dhjetra të vdekur

Yll Press - 11.03.2011

Mediat japoneze njoftuan se ka numër të madh të lënduarish, si dhe se janë dëmtuar shumë rrugë dhe ka ndërprerje të lidhjeve telefonike. Pas lëkundjes kanë shpërthyer të paktën 48 zjarre.

Qytetarët e Kosovës jashtë zonave të rrezikut në Japoni

Botasot - 11.03.2011

Pas ngjarjes së rëndë që përshiu herët në mëngjes Japoninë nga një tërmet shumë i fuqishëm, Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës është duke ndjekur me brengosje rrjedhën e zhvillimeve të fundit në Japoni.

Shqetësime për cuname pas tërmetit të fuqishëm që goditi Japoninë

VOA - 11.03.2011

Tërmeti më i fuqishëm në 100 vjetët e fundit ka goditur Japoninë duke shkaktuar cunami dhe duke vrarë dhjetëra vetë dhe duke marrë me vete varka, automjete dhe shtëpi në bregdetin veri-lindor.

MJ: Nuk ka asnjë viktimë nga shtetas shqiptarë në Japoni

BalkanWeb - 11.03.2011

TIRANË- Në një njoftim për shtyp Ministria e Jashme lidhur me situatën e krijuar në Japoni bën me dije se ka kontaktuar me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në këtë vend, i cili raporton se deri tani nuk ka asnjë viktimë nga shtetasit ...

Kryekuvendari Krasniqi ngushëllon z. Takahiro Yokomichi

Botasot - 11.03.2011

Me rastin e tërmetit me pasoja tragjike që goditi Japoninë, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, i dërgoi një telegram ngushëllimi, Shkëlqesisë së Tij, z.

Berisha: Solidaritet me kombin japonez, përjetoi një nga fatkeqësitë më të mëdha

Botasot - 11.03.2011

Kryeministri Sali Berisha shprehu solidaritetin e qeverisë shqiptare me kombin e madh japonez që sot është përballur me katastrofat më të mëdha të historisë së tij, një tsunami dhe tërmet që ka shkatërruar gjithçka i ka dalë përpara duke ...

MPJ: Kosovarët në Japoni janë jashtë rrezikut

Telegrafi - 11.03.2011

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës është duke ndjekur me brengosje rrjedhën e zhvillimeve të fundit në Japoni, pas katastrofës natyrore që ka goditur këtë shtet.

Obama premton ndihmë për Japoninë pas tërmetit

Botasot - 11.03.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, tha se "Shtetet e Bashkuara janë të gatshme për të ndihmuar popullin japonez në këtë sprovë të madhe". Ai tha se "administrata e tij do të vazhdojë të monitorojë nga afër cunamin në Japoni dhe Paqësor".

Cunami shkatërron Japoninë, më shumë se 1 mijë viktima

BalkanWeb - 11.03.2011

TOKIO- Japonia është goditur sot në mëngjes nga një tërmet me magnitudë 8.9 gradë të shkallës rihter, një ndër 10 tërmetet më të fuqishme në 150 vitet e fundit, ndërsa një cunam dallgët e të cilit arrinin lartësinë 10 metra është përplasur ...

Katastrofa në Japoni, Berisha shpreh ngushëllimet

Yll Press - 11.03.2011

Kryeministri Sali Berisha e ka hapur mbledhjen e Komitetit të posaçëm për zhvillimin rajonal duke shprehur ngushëllimet e tij për Japoninë, që u godit nga një seri tërmetesh dhe një tsunam.

Tërmeti në Japoni ul çmimin e naftës

Botasot - 11.03.2011

Tërmeti në Japoni ka shkaktuar rënien e çmimeve të naftës nën 100 dollarë për fuçi, për herë të parë në më shumë se një javë. "Çmimi i naftës së papërpunuar ka rënë ndjeshëm pasi pjesë të konsiderueshme të rafinerive në Japoni janë mbyllur ...

MPJ identifikon shtetasit kosovarë në Japoni

Botasot - 11.03.2011

Ministria e Jashtme e Kosovës ka identifikuar nëntë shtetas kosovarë në Japoni, pas tërmetit të fuqishëm që ka lëkundur këtë vend. "Sipas informacioneve që vijnë nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Tokio, situata në Japoni është e ...

Presidenti Pacolli ngushëllon udhëheqjen dhe popullin e Japonisë

Botasot - 11.03.2011

Me rastin e tërmetit dhe cunamit shkatërrues që goditi Japoninë, Presidenti i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli u dërgoi telegrame ngushëllimi, në emrin e tij dhe në emër të popullit të Kosovës, Perandorit Akihito dhe kryeministrit të ...

Mbi 1 mijë të vdekur nga tërmeti dhe tsunami në Japoni

Botasot - 11.03.2011

(I plotësuar)-Mund të jenë më shumë se 1 mijë viktimat e tërmetit të dhunshëm dhe tsunamit që sot goditën Japoninë. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia zyrtare japoneze e lajmeve, Kyodo.

Telegrame ngushëllimi udhëheqjes dhe popullit të Japonisë

Telegrafi - 11.03.2011

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, i ka dërguar një telegram ministrit të Punëve të Jashtme të Japonisë, Takeaki Matsumoto, pas katastrofës natyrore që ka goditur këtë shtet.

Mbi 1 000 të vdekur, 88 mijë të zhdukur

Koha.net - 11.03.2011

Tokio 11 mars -(E plotësuar) Televizioni japonez ka prezantuar incizimet e dëmeve të mëdha të shkaktuar nga cunami, pas tërmetit shkatërrues në Japoni me fuqi prej 8.9 ballë të Rihterit, që paraqet dridhjen më të fuqishme në këtë vend që ...

Pacolli mesazh ngushëllimi Japonisë

BalkanWeb - 11.03.2011

PRISHTINË- Me rastin e tërmetit dhe cunamit shkatërrues që goditi Japoninë, Presidenti i Republikës së Kosovës, Behxhet Pacolli u dërgoi telegrame ngushëllimi, Lartmadhërisë së Tij, Perandorit Akihito dhe kryeministrit të Japonisë, Naoto ...

Cunami, Topi mesazh solidariteti Japonisë

BalkanWeb - 11.03.2011

TIRANE- Presidenti i Republikës, Bamir Topi, në një mesazh solidariteti dërguar Perandorit të Japonisë, Akihito, shprehu hidhërimin e thellë dhe keqardhjen për fatkeqësinë natyrore që goditi sot në mënyrë shkatërruese Japoninë, sidomos ...

Japonisë i ofrohet ndihmë pas katastrofës natyrore

Telegrafi - 11.03.2011

Kombet e Bashkuara do të bëjnë çdo gjë të mundur për të ndihmuar Japoninë pas tërmetit shkatërrues, ka thënë kreu i OKB-së, Ban Ki-moon. “Japonia është njëri nga vendet që kontribuon më së shumti në sigurimin e ndihmës për të tjerët.

Cunami, 9 kosovarë në Japoni jashtë zonave të rrezikut

BalkanWeb - 11.03.2011

PRISHTINE- Ministria e Jashtme e Kosovës ka identifikuar nëntë shtetas kosovarë në Japoni, pas tërmetit të fuqishëm që ka lëkundur këtë vend. "Sipas informacioneve që vijnë nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Tokio, situata në Japoni ...

MPJ: Shtetasit kosovarë në Japoni janë mirë

Koha.net - 11.03.2011

Prishtinë, 11 mars - Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJ) thotë se është duke ndjekur me brengosje rrjedhën e zhvillimeve të fundit në Japoni, pas katastrofës natyrore që goditi sot këtë shtet.

Tërmeti më i fuqishëm në 1 200 vjet

Koha.net - 11.03.2011

Los Angeles,11 mars - Tërmeti shkatërrimtar, që ka goditur të premten në mëngjes nënfundin e oqeanit jo larg bregdetit verilindor të Japonisë, ishte më i fuqishmi gjatë afro 1 200 vjetëve të fundit.

Kina tronditet nga një tërmet, raportohen viktima

Gazeta Start - 10.03.2011

Pekin – të paktën 14 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 120 të tjerë janë plagosur nga tërmeti që goditi Kinën në kufi me Mianmar. Epiqendra e tërmetit me fuqi 5.4 ballë, e cila goditi Kinën në orën 12:58 pm(me orën lokale) ishte ...

Kinë, tërmet 5.4 ballë, viktima

Top Channel - 10.03.2011

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën dhe 120 të tjerë janë plagosur pas një tërmeti 5,4 ballë të shkallës Richter në jugperëndim të Kinës, në kufi me Birmaninë. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia e lajmeve Xinhua.

Tërmet i fuqishëm regjistrohet në Papua Guinenë e Re

Idividi - 10.03.2011

Uashington, 10 mars 2011 (MIA) - Tërmet i fuqishëm me intensitet prej 6,6 ballësh sipas shkallës së Rihterit e goditi ishullin Britania e Re, pjesë e Papua Guinesë së Re.

Trembëdhjetë persona e kanë humbur jetën në tërmetin në pjesën jugperëndimore të Kinës

Idividi - 10.03.2011

Pekin, 10 mars 2011 (MIA) - Në tërmet me një intensitet prej 5,4 ballëve sipas shkallës së Rihterit është regjistruar në pjesën jugperëndimore të Kinës, në kufi me Mianmarin e kanë humbur jetën 13 persona, ndërsa janë lënduar më shumë se ...

Tërmet në pjesën jugperëndimore të Kinës

Idividi - 10.03.2011

Pekin, 10 mars 2011 (MIA) - Tërmet me një intensitet prej 5,4 ballëve sipas shkallës së Rihterit është regjistruar në pjesën jugperëndimore të Kinës, në kufi me Mianmarin.

Azia po dridhet, në Kinë 24 viktima

Koha.net - 10.03.2011

Pekin, 10 mars – Në një tërmet me fuqi 5.4 ballë të Rihterit, që goditi të enjten pjesën juglindore të Kinës, në kufi me Mjanmarin (Birmaninë), sipas informatave të para kanë vdekur 24 njerëz, kurse mbi 200 të tjerë janë plagosur.

Japonia tronditet nga një tërmet 7.2 ballësh

Gazeta Start - 09.03.2011

Tokio – Brigjet e Japonisë veri-lindore janë tronditur nga një tërmet 7, 2 ballësh, ndërkohë që është dhënë alarmi për një cunami me dallgë deri në 50 cm.

Tërmet i fortë në Japoni

Idividi - 09.03.2011

Tokio, 9 mars 2011 (MIA) - Një tërmet i fortë me intensitet prej 7,2 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi Japoninë. Tërmeti është ndjerë në orën 11 e 45 minuta sipas kohës lokale dhe epiqendra e tij ka qenë në 300 kilometra në pjesën ...

Japoni: Tërmet i fuqishëm, por pa pasoja

Evropaelire - 09.03.2011

Një tërmet me intensitet 7.2 shkallë e ka goditur bregun e pjesës verilindore të Japonisë. Dridhjet janë ndjerë në Tokio, por nuk është raportuar për dëme ose të lënduar.

Tërmet 6,3 i shkallës rihter godet Japoninë

Top Channel - 09.03.2011

Një tërmet me magnitutë 6,3 të shkallës rihter goditi disa minuta më parë ishullin kryesor që përbën Japoninë, Honshu-në, lajmëron “Reuters”. Nuk ka raporte për dëmtime apo viktima.

Japoni: Tërmet i fuqishëm, por pa pasoja

Botasot - 09.03.2011

Një tërmet me intensitet 7.2 shkallë e ka goditur bregun e pjesës verilindore të Japonisë. Dridhjet janë ndjerë në Tokio, por nuk është raportuar për dëme ose të lënduar.

Tërmet i fuqishëm, por pa pasoja në Japoni

Telegrafi - 09.03.2011

Një tërmet me intensitet 7.2 shkallë e ka goditur bregun e pjesës verilindore të Japonisë. Dridhjet janë ndjerë në Tokio, por nuk është raportuar për dëme ose të lënduar.

Japoni: Tërmet i fuqishëm, por pa pasoja

Lajmetsot - 09.03.2011

Postuar me: 09 March, 2011 09:18:00 Japoni: Tërmet i fuqishëm, por pa pasoja Një tërmet me intensitet 7.2 shkallë e ka goditur bregun e pjesës verilindore të Japonisë.

Ishujt Solomon tronditen nga një tërmet i fuqishëm

Gazeta Start - 07.03.2011

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6,6 ballë të shkallës Rihter goditi sot brigjet e ishujve Salomon në Paqësor. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti Gjeofizik amerikan (USGS), i cili saktësoi se ''tërmeti u regjistrua në orën 00:09 GMT rreth ...

Tërmet i fuqishëm u regjistrua në Kili

Idividi - 07.03.2011

Santiago, 6 mars 2011 (MIA) - Tërmet i fuqishëm me intensitet prej 6,2 ballë sipas Rihterit u regjistrua në pjesën veriore të Kilit. Tani për tani nuk ka informata për viktima eventuale dhe dëm të shkaktuar material.

Tërmet i fuqishëm në ishujt Solomone

Idividi - 07.03.2011

Uashington, 7 mars 2011 (MIA) - Një tërmet i fuqishëm me intensitet prej 6,6 ballëve sipas shkallës Rihter i goditi sot ishujt Solomone në Oqeanin Paqësor, kumtoi instituti amerikan i gjeofizikës. Nuk është lajmëruar rrezik nga cunami.

Japoni, skandal me 440 euro

Top Channel - 07.03.2011

Kryeministri japonez Naoto Kan ka hedhur poshtë thirrjet për dorëheqje, pasi ministri i Jashtëm u tërhoq për shkak të një skandali financiar në fundjavë.

Japonia financon tri projekte në Kosovë

Koha.net - 07.03.2011

Prishtinë, 7 mars - Qeveria e Japonisë në kuadër të ndihmës për Kosovën, do të financojë tri projekte të reja. Sipas një njoftimi, kontratat e donacionit në mes të institucioneve përfituese dhe Ambasadës së Japonisë në Vjenë do të ...

Japonia financon tri projekte në Kosovë

Botasot - 07.03.2011

Qeveria e Japonisë në kuadër të ndihmës për Kosovën, do të financojë tri projekte të reja. Sipas një njoftimi, kontratat e donacionit në mes të institucioneve përfituese dhe Ambasadës së Japonisë në Vjenë do të përmbyllen sot më 7 mars, ...