TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vizat, përfundon misioni i ekspertëve europianë

Shekulli - 16.07.2010

Ekspertët e BE-së mbyllën misionin duke marrë të dhënat e nevojshme mbi tre kushtet, të cilat do t'ia paraqesin KE-së TIRANË - Komisioni Europian, nëpërmjet ekspertëve të tij, përfundoi dje procesin e vëzhgimit në terren të tre kushteve ...

Liberalizimi i vizave, tani në duar të qeverisë shqiptare

Shqipmedia - 16.07.2010

Raportuesja e Komitetit të Jashtëm në Parlamentin Europian, Sarah Ludford, ka deklaruar së fundmi se liberalizimin e vizave e ka tërësisht në dorë qeveria shqiptare.

Ekspertët e KE mbyllin misionin e verifikimit të hapave të Shqipërisë për procesin e liberalizimit të vizave

VOA - 16.07.2010

Ekspertët e Komisionit Europian të cilët mbërritën në fillim të javës në Shqipëri mbyllën dje misionin e tyre për verifikimin në terren të hapave të hedhura nga Shqipëria për plotësimin e kushteve të mbetura lidhur me procesin e ...

Ludford: Vizat, në dorën e vetë Shqipërisë

Gazeta Start - 15.07.2010

Tiranë Rezoluta e hartuar nga raportuesja për liberalizimin e vizave, Tanja Fajon, pritet të diskutohet dhe do të votohet edhe në komitetin e jashtëm të Parlamentit Evropian.

Fajon: Lehtësi për Kosovën në liberalizimin e vizave

Gazeta Start - 15.07.2010

Berlin - Raportuesja e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave,Tanja Fajon, u shpreh se Kosova mbetet një shqetësim i madh për PE, pasi të përfundojë procesi i liberalizimit të vizave për të gjitha vendet fqinje.

Vizat, grupi i ekspertëve në zyrën e Bashës

24 orë - 15.07.2010

Grupi i ekspertëve mbërriti dy ditë më parë për të verifikuar në terren plotësimin e tre kushteve që KE ka vendosur para se të japë ok për liberalizimin e ...

Fajon: Liberalizimi i vizave për Shqipërinë dhe BeH-në deri në fund të vitit

Idividi - 15.07.2010

Këln, 14 korrik 2010 (MIA) - Raportuesja speciale e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, Tanja Fajon, deklaroi se heqja e vizave për qytetarët e këtyre vendeve do të mund të pritet këtë ...

Vizat, ikin ekspertët e BE-së

Top Channel - 15.07.2010

Komisioni Europian mbylli verifikimin direkt në terren për plotësimin e kushteteve nga ana e Shqipërise për procesin e liberalizimit të vizave. Ne nje njoftim te zyres se perfaqesise se Komisionit Europian ne tirane thuhet se shërbimet e ...

Vizat, ekspertët e BE përfundojnë vëzhgimin në terren

24 orë - 15.07.2010

Ekspertët e Bashkimit Evropian përfunduan sot misionin teknik në Tiranë në kuadër të dialogut për liberalizimin e vizave. Raporti vlerësues do të mbërrijë shumë shpejt në duart e Komisionit Europian i cili pritet të marrë vendimin nëse ...

Vizat, grupi i ekspertëve në zyrën e Bashës

BalkanWeb - 15.07.2010

TIRANE- Grupi i ekspertëve të Komisionit Evropian, ka zhvilluar dje takim me ministrin e Brendshëm, Lulzim Basha. Në këtë takim ishin të pranishëm, shefi i Njësisë së Marrëdhënieve me Jashtë dhe Zgjerimit në Drejtorinë e Përgjithshme për ...

Fajon: Modalitete për përfshirjen e Kosovës në liberalizimin e vizave

Botasot - 15.07.2010

Raportuesja e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave Tanja Fajon thotë se "Kosova mbetet një shqetësim i madh për PE", pasi të përfundojë procesi i liberalizimit të vizave për të gjitha vendet fqinje.

Fajon: Modalitete për përfshirjen e Kosovës në liberalizimin e vizave

Koha.net - 15.07.2010

Berlin, 15 korrik - Raportuesja e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave Tanja Fajon thotë se "Kosova mbetet një shqetësim i madh për PE", pasi të përfundojë procesi i liberalizimit të vizave për të gjitha vendet fqinje.

Ludford: Vizat, në dorën e vetë Shqipërisë

Botasot - 15.07.2010

Raportuesja në komitetin e jashtëm, Sarah Ludford deklaroi për një nga televizionet e Tiranës, se liberalizimi i vizave do të varet tërësisht nga qeveria shqiptare.

Vizat, ekspertët e BE përfundojnë vëzhgimin në terren

BalkanWeb - 15.07.2010

TIRANE- Ekspertët e Bashkimit Evropian përfunduan sot misionin teknik në Tiranë në kuadër të dialogut për liberalizimin e vizave. Grupi i ekspertëve mbërriti në Tiranë dy ditë më parë për të verifikuar në terren përparimin e bërë lidhur me ...

Vizat, ekspertët e BE përfundojnë vëzhgimin në terren

Telegrafi - 15.07.2010

Ekspertët e Bashkimit Evropian përfunduan të enjten misionin teknik në Tiranë në kuadër të dialogut për liberalizimin e vizave. Grupi i ekspertëve mbërriti në Tiranë dy ditë më parë për të verifikuar në terren përparimin e bërë lidhur me ...

Vizat, përfundon misioni i ekspertëve të BE-së

Botasot - 15.07.2010

Zyra e shtypit e KE-se në Tiranë bëri të ditur, se qëllimi i këtij misioni ishte verifikimi në terren për përparimin e bërë lidhur me tre kriteret e KE-së, të miratuar më 27 maj 2010, për heqjen e detyrimit të vizave afatshkurtra për ...

Ekspertët e BE përfundojnë vëzhgimin rreth vizave në Shqipëri

Koha.net - 15.07.2010

Tiranë, 15 korrik - Ekspertët e Bashkimit Evropian përfunduan sot misionin teknik në Tiranë në kuadër të dialogut për liberalizimin e vizave. Grupi i ekspertëve mbërriti në Tiranë dy ditë më parë për të verifikuar në terren përparimin e ...

Vizat, ekspertët e KE-së mbyllin misionin vëzhgues. Pritet raporti

Shekulli - 15.07.2010

UPDATE- Ekspertet e KE-se kane mbyllur misionin e tyre per vezhgimin ne terren te plotesimit te kritereve te lena si detyre per liberalizimin e vizave. Sipas burimeve nga zyra e BE ne Tirane, pas kesaj pritet edhe hartimi i vlresimit.

Fajon: Heqja e vizave, ceshtje urgjente

Albeu.com - 14.07.2010

Ndërsa misioni i fundit i ekspertëve të KE-së kanë filluar vëzhgimin e plotësimit të kritereve në Shqipëri, në Parlamentin Europian raportuesja për vizat Tanja Fajon ka hartuar tashmë draft- rezolutën për liberalizimin e regjimit të vizave.

Liberalizimi i vizave për Shqipërinë dhe BeH-në deri në fund të vitit

Alsat - 14.07.2010

Raportuesja speciale e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, Tanja Fajon, deklaroi se heqja e vizave për qytetarët e këtyre vendeve do të mund të pritet këtë vjeshtë, ndërsa sigurisht ...

Vizat, Fajon optimiste për votimin e draft-rezolutës

Top Channel - 14.07.2010

Raportuesja për vizat Tanja Fajon shprehet e sigurtë se Parlamenti Europian dhe parlamentet nacionale do ta votojnë projekt rezolutën për heqjen e vizave.

Fajon: BE ka përgjegjësi politike për të përfunduar procesin e liberalizimit të vizave në Ballkanin Perëndimor

DW - 14.07.2010

Lëvizja e lirë e njerëzve përmirëson lidhjet, kontaktet mes njerëzve. Veçanërisht e rëndësishme është për brezat e rinj. DW: Zonja Fajon, në projekt-rezolutën që sapo keni paraqitur në Komisionin e Parlamentit Europian për Liri, Drejtësi ...

Vizat, në dorë të Shqipërisë

Top Channel - 14.07.2010

Rezoluta e hartuar nga raportuesja për vizat Tanja Fajon, përvecse në komitetin e sigurisë do të diskutohet dhe do të votohet edhe në komitetin e jashtëm të Parlamentit Europian.

Vizat, Fajon: Presim raportin e ekspertëve

24 orë - 14.07.2010

Europarlamentarja Tanja Fajon gjatë një interviste për Deutsche Welle deklaron se procesi i liberalizimit të vizave në Ballkan duhet të përfundojë, ndërsa shton se vendimi për Shqipërinë do të merret pas raportit të ...

Fajon: Te gjendet kompromisi per zgjidhjen e krizes

Albeu.com - 14.07.2010

Duhet të gjendet një kompromis për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri pasi është mjaft e rëndësishme që BE të shikojë shikojë tek Shqipëria një vend me demokraci të qëndrueshme për të dhënë një vendim për heqjen e vizave.

Fajon: Të rrëzohet ''muri i vizave'' për shqiptarët

Botasot - 14.07.2010

"Të rrëzohet muri i vizave për qytetarët shqiptarë dhe boshnjakë". Ky është apeli i eurodeputetes sllovene Tania Fajon, e cila përmes një draft-rezolute i kërkoi Komisionit Evropian procedimin e shpejtë për heqjen e vizave midis Shqipërisë ...

Deri në fund të vitit Shqipëria dhe BeH-ja pa viza

Yll Press - 14.07.2010

"Nëse plotësohen kushtet, mendoj se është reale ta presim këtë vendim nga fillimi i vjeshtës, ndërsa me siguri para fundit të vitit. Në BeH kjo duhet të ndodh pas zgjedhjeve dhe vështirë se kjo do të ndodh para nëntorit, konsideron Fajon.

Ludford: Vizat, në dorë të Shqipërisë

Koha.net - 14.07.2010

Tiranë, 14 korrik - Rezoluta e hartuar nga raportuesja për vizat Tanja Fajon, përvecse në komitetin e sigurisë do të diskutohet dhe do të votohet edhe në komitetin e jashtëm të Parlamentit Europian.

Vizat, Fajon: Presim raportin e ekspertëve

BalkanWeb - 14.07.2010

BRUKSEL- Gjatë një interviste për Deutsche Welle europarlamentarja Tanja Fajon ka shprehur qartë mendimin e saj se Shqipëria e Bosnja kanë bërë progres të dukshëm për të përfituar nga procesi i liberalizimit të vizave.

Tiranë: BE nis mbikëqyrjen për vizat

Evropaelire - 13.07.2010

Ekspertët e Bashkimit Evropian nga sot kanë nisur kontrollin në terren për përmbushjen e disa prej kritereve për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Shqipërisë.

Ekspertet e BE-se, vezhgojne kriteret per vizat

Albeu.com - 13.07.2010

Ekspertët evropianë nisin sot të vëzhgojnë në terren përmbushjen e tre kritereve për heqjen e vizave. Bazuar në rekomandimet e BE-së, ekspertët do vlerësojnë nëse janë rritur kapacitetet për zbatimin e ligjit, për luftën ndaj ... ...

Projekt-rezoluta e vizave, Fajon: Ta shembim këtë mur

Top Channel - 13.07.2010

Raportuesja për vizat në Parlamentin Europian Tanja Fajon ka përpiluar draft- rezolutën mbi propozimin legjislativ të Komisionit për të transferuar dy vendet e rajonit nga Aneksi I, që liston ato vende ku shtetasit detyrohen të kene një ...

Vizat, debat në Bruksel

Top Channel - 13.07.2010

Komiteti për Çështjet e Brendshme, Lirisë dhe Drejtësisë debatoi gjatë pasditës së martë mbi rekomandimin e Komisionit për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjës.

Shqipëria nis provimin për vizat

Lajmetsot - 13.07.2010

Shqipëria nis provimin për vizat Nga Brukseli kanë mbërritur në Tiranë ekspertet europianë që do të vëzhgojnë për 3 ditë me radhë përmbushjen në terren të 3 kritereve të mbetura, me qëllim heqjen e regjimit të vizave Schengen.

Tiranë: BE nis mbikëqyrjen për vizat

Botasot - 13.07.2010

Ekspertët e Bashkimit Evropian nga sot kanë nisur kontrollin në terren për përmbushjen e disa prej kritereve për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Shqipërisë.

Fajon: Ta shembim ‘murin e vizave’

Telegrafi - 13.07.2010

Raportuesja për vizat në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka përpiluar draft- rezolutën mbi propozimin legjislativ të Komisionit për të transferuar dy vendet e rajonit nga Aneksi I, që liston ato vende ku shtetasit detyrohen të kenë një ...

Qytetarët e Kosovës nuk mund të lihen në një vrimë të zezë

Telegrafi - 13.07.2010

Kosova zë një vend të posaçëm në draft-rezolutën e përpiluar nga raportuesja për vizat në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, mbi heqjen e vizave ndaj Shqipërisë dhe Bosnjës.

Vizat, ekspertët e BE-së verifikim në terren për plotësimin e kritereve

Shekulli - 13.07.2010

TIRANË- Misioni i eksperteve te Brukselit, mberritur dje ne Tirane do te vëzhgoje nga afër progresin e bërë nga Shqipëria në drejtim të liberalizimit të vizave.

Shqipëria nis provimin për vizat

Top Channel - 12.07.2010

Nga Brukseli kanë mbërritur në Tiranë ekspertët evropianë që do të vëzhgojnë në terren përmbushjen e tre kritereve për heqjen e vizave. Bazuar në rekomandimet e BE, ekspertët do vlerësojnë nëse janë rritur kapacitetet për zbatimin e ...

Vizat, ekspertët europianë në Tiranë për kriteret

24 orë - 12.07.2010

Mbërrin sot në Tiranë një delegacion europian. Ekspertët nga Brukseli do të vëzhgojnë në terren hapat që Shqipëria ka bërë në përmbushjen e tre kritereve për liberalizimin e vizave.

Shqipëria nis provimin për vizat

Shqipmedia - 12.07.2010

Nga Brukseli kanë mbërritur në Tiranë ekspertet europianë që do të vëzhgojnë për 3 ditë me radhë përmbushjen në terren të 3 kritereve të mbetura, me qëllim heqjen e regjimit të vizave Schengen.

Shqipëria nis provimin për vizat

Telegrafi - 12.07.2010

Nga Brukseli kanë mbërritur në Tiranë ekspertët evropianë që do të vëzhgojnë në terren përmbushjen e tre kritereve për heqjen e vizave. Bazuar në rekomandimet e BE, ekspertët do vlerësojnë nëse janë rritur kapacitetet për zbatimin e ...

Vizat, ekspertët europianë në Tiranë për kriteret

BalkanWeb - 12.07.2010

TIRANË- Mbërrin sot në Tiranë delegacioni i ekspertëve europiane që do të vëzhgojë nga afër nëse vendi ynë i ka plotësuar 3 kushtet e vendosura për liberalizimin e vizave.

Shqipëria nis provimin për vizat

Koha.net - 12.07.2010

Tiranë, 12 korrik - Nga Brukseli kanë mbërritur në Tiranë ekspertët evropianë që do të vëzhgojnë në terren përmbushjen e tre kritereve për heqjen e vizave.