TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zgjedhje të qeta në Kosovë

BBC - 15.11.2009

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka thënë se zgjedhjet lokale në Kosovë, të parat në vend që prej shpalljes së pavarësisë, janë zhvilluar të qeta.

Qeveria kërkon pjesëmarrje të lartë në zgjedhje

BBC - 15.11.2009

Pavarësisht temperaturave të ulëta, një turmë e konsiderueshme kishte dalë nëpër rrugët e Prishtinës për t'u argëtuar me shfaqjet nën qiell të hapur.

Votohet për Kosovën dhe do të fitojë atdheu - Nga Beqir Sina

Ina - 15.11.2009

Gjatë këtyre dy dekadave të fundit ka pasur një konstatim unanim nga e gjithë bota se prej 99-ës sa herë janë mbajtur zgjedhjet në Kosovë, ato kanë qenë të ...

Kosova voton për pushtetin lokal

Lajm - 15.11.2009

Në Kosovë ka filluar votimi për zgjedhjet lokale. Në zgjedhjet e para që organizohen nga autoritetet vendore që nga shpallja e pavarësisë do të votohet në 36 ...

Mediat boterore: Testi i pare i shtetit te ri

Albeu.com - 15.11.2009

Televizioni BBC i ka kushtuar një vëmendje të veçantë ditës së sotme.Populli i Kosovës po voton në zgjedhjet lokale, zgjedhjet e para që nga koha kur vendi ...

Bogdanoviq: Pjesa dërmuese e serbëve nuk kanë dalë në zgjedhje

Evropaelire - 15.11.2009

Ministri për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq, sonte ka deklaruar se në zgjedhjet, siç i ka cilësuar ai “jo legjitime” lokale në Kosovë ka dalë ...

Bogdanovic: Shumica e zgjedhesve nuk kane marre pjese ne zgjedhje

Albeu.com - 15.11.2009

Ministri për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviç, ka deklaruar sot se në zgjedhjet, siç i ka cilësuar ai “jo legjitime” lokale në Kosovë kanë marrë ...

Sot mbahen zgjedhjet lokale në Kosovë

Telegrafi - 15.11.2009

Të dielën, 15 nëntor, kosovarët do ta kenë mundësinë të zgjedhin përbërjet e reja të kuvendeve komunale dhe kryetarët e rinj të komunave me mandat katërvjeçar.

Përfunduan zgjedhjet lokale në Kosovë

VOA - 15.11.2009

Në orën 19 janë mbyllur kutitë e votimit dhe me këtë ka përfunduar raundi i parë i votimeve për pushtetin komunal në Kosovë, të parat zgjedhje që nga shpallja ...

Dita kur testohet ardhëmria e vendit

Fakti - 14.11.2009

Zyrtarë ndërkombëtarë në Kosovë edhe një herë iu bënë thirrje subjekteve politike që të përmbahen nga veprimet e dhunshme, në mbyllje të fushatës zgjedhore ...

Heshtje zgjedhore në Kosovë

BBC - 14.11.2009

Në Kosovë është heshtje zgjedhore në prag të votimit në zgjedhjet lokale. Të dielën do të votohet në 36 komuna në zgjedhjet e para që organizohen nga ...

Sot heshtje zgjedhore në Kosovë

Alsat - 14.11.2009

Sipas ligjit, dita e shtune është heshtje zgjedhore, ndërkaq të dielën mbahen zgjedhjet e para lokale në Kosovën shtet të pavarur dhe sovran, si dhe zgjedhjet ...

Kosovë: Fillon heshtja zgjedhore për votimet e së dielës

Ina - 14.11.2009

Në Kosovë ka hyrë në fuqi heshtja parazgjedhore dhe partitë politike kanë përfunduar me tubimet e tyre.

Kosove, sot heshtje zgjedhore

Albeu.com - 14.11.2009

Sipas ligjit, dita e shtune është heshtje zgjedhore, ndërkaq të dielën mbahen zgjedhjet e para lokale në Kosovën shtet të pavarur dhe sovran, si dhe zgjedhjet ...

Kosovë: 5000 policë sigurojnë zgjedhjet

Evropaelire - 14.11.2009

Mbi 5000 policë do të jenë në krye të detyrës gjatë ditës së zgjedhjeve lokale në Kosovë. Zëdhënësi i policisë Baki Kelani në prag të votimeve të nesërme tha ...

Nis heshtja parazgjedhore

Koha.net - 14.11.2009

Prishtinë, 13 nëntor - Pas një muaj fushate për zgjedhjet lokale, të parat pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, sonte (të premten), në orën 24,00 nis ...

Kosovë: 5000 policë sigurojnë zgjedhjet

Botasot - 14.11.2009

Mbi 5000 policë do të jenë në krye të detyrës gjatë ditës së zgjedhjeve lokale në Kosovë. Zëdhënësi i policisë Baki Kelani në prag të votimeve të nesërme tha ...

Mbi 5 mijë zyrtarë policorë do të sigurojnë zgjedhjet

Telegrafi - 14.11.2009

Policia e Kosovës ka kryer të gjitha përgatitjet e nevojshme për të krijuar një ambient të sigurt në ditën e zgjedhjeve për të gjithë qytetarët, ndërsa plani ...

Kosova premton zgjedhje model për rajonin

Evropaelire - 13.11.2009

Qeveria e Kosovës ka ftuar sërish të gjithë votuesit kosovarë që të shfrytëzojnë të drejtën demokratike dhe të marrin pjesë në zgjedhjet lokale, të cilat do të ...

Në Kosovë zhvillohen zgjedhjet e para pas shpalljes së pavarësisë - deri në mesditë pjesëmarrje normale në zgjedhje

DW - 15.11.2009

Sot filloi procesi zgjedhor për zgjedhjet lokale. Mbi një milionë e 500 mijë qytetarë të Kosovës kanë të drejtë vote.

'Daljen e serbëve në zgjedhje e konsiderojmë të gabuar'

DW - 13.11.2009

Në dallim prej serbëve të veriut të Kosovës, një pjesë e madhe e serbëve të Kosovës qendrore do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 15 nëntorit.

Dëshirojmë zgjedhje të qeta, të lira e të ndershme

Botasot - 13.11.2009

Lidhja Demokratike e Kosovës, dega e saj për SHBA, gjegjësisht Komisioni për informim, bënë thirrje për zgjedhje të qeta, të lira dhe të ndershme në Kosovë, të ...

Votohet për Kosovën dhe do të fitojë atdheu

Botasot - 13.11.2009

Gjatë këtyre dy dekadave të fundit ka pasur një konstatim unanim nga e gjithë bota se prej 99-ës sa herë janë mbajtur zgjedhjet në Kosovë, ato kanë qenë të ...

Franca: Qytetarët e Kosovës të dalin në zgjedhje

Koha.net - 13.11.2009

Paris, 13 nëntor - Franca u bëri sot thirrje qytetarëve të Kosovës, të të gjitha komuniteteve, të shkojnë të votojnë dhe të "tregohen të përgjegjshëm" në ...

Jakshiq: Dalja në zgjedhje njohje e pavarësisë

BBC - 12.11.2009

Një përfaqësues i serbëve në veri të Kosovës, Marko Jakshiq, thotë se me pjesëmarrjen eventuale në zgjedhjet lokale të organizuara nga Prishtina, serbët do të ...

Pak: Zgjedhjet të zhvillohen të qeta dhe sipas rregullave demokratike

Idividi - 12.11.2009

Prishtinë, 12 nëntor (MIA) - Eurodeputetja gjermane Doris Pak ka vlerësuar se është shumë me rëndësi që zgjedhjet e së dielës të mbahen të qeta dhe të ...

Hidhen gurë përpara zgjedhjeve në Kosovë

SETimes - 12.11.2009

12/11/2009 Pak ditë përpara se votuesit të hedhin votat, tre të dyshuar janë arrestuar për atë që besohet të jetë një sulm i motivuar politikisht.

Jakshiq: Dalja në zgjedhje njohje e pavarësisë

Telegrafi - 12.11.2009

Një përfaqësues i serbëve në veri të Kosovës, Marko Jakshiq, thotë se me pjesëmarrjen eventuale në zgjedhjet lokale të organizuara nga Prishtina, serbët do të ...

Siguria në Kosovë në prag të zgjedhjeve

BBC - 11.11.2009

Niveli i sigurisë në Kosovë në prag të zgjedhjeve komunale të 15 nëntorit, vlerësohet si i kënaqshëm.

Siguria në Kosovë në prag të zgjedhjeve

Ina - 11.11.2009

Niveli i sigurisë në Kosovë në prag të zgjedhjeve komunale të 15 nëntorit, vlerësohet si i kënaqshëm.

Droja nga thirrjet

Evropaelire - 12.11.2009

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës ndajnë mendime të ndryshme lidhur me thirrjen që u është bërë nga një grup intelektualësh serbë, për të marrë pjesë në ...

Intelektualet serbe: Merrni pjese ne zgjedhje!

Albeu.com - 11.11.2009

Një grup intelektualësh nga Serbia i kanë bërë thirrje edhe një herë sot serbëve që të jenë pjesëmarrës në proceset politike në Kosovë.

Kosovë: Zgjedhjet komunale në Prishtinë

VOA - 11.11.2009

Më 15 nëntor në Kosovë mbahen zgjedhjet për pushtetin komunal, të parat që nga shpallja e pavarësisë së vendit dhe të parat që organizohen në tërësi nga ...

Rada Trajkoviq akuzon Beogradin

BBC - 10.11.2009

Njëra nga udhëheqëset e serbëve të Kosovës Qendrore, Rada Trajkoviq, i tha BBC-së se zgjedhjet lokale të 15 Nëntorit paraqesin një rast për mbijetesën e ...

Rada Trajkoviq akuzon Beogradin

Ina - 10.11.2009

Njëra nga udhëheqëset e serbëve të Kosovës Qendrore, Rada Trajkoviq, i tha BBC-së se zgjedhjet lokale të 15 Nëntorit paraqesin një rast për mbijetesën e ...

Trajkoviq akuzon Beogradin

Albeu.com - 10.11.2009

Njëra nga udhëheqëset e serbëve të Kosovës Qendrore, Rada Trajkoviq, i tha BBC-së se zgjedhjet lokale të 15 nëntorit paraqesin një rast për mbijetesën e ...

Intelektualët beogradas inkurajojnë serbët kosovarë të dalin në votime

Koha.net - 10.11.2009

Prishtinë, 10 nëntor – Katër ditë para mbajtjes së zgjedhjeve lokale, një grup intelektualësh serb nga Beogradi përmes një debati të organizuar të martën në ...

Një e katërta e serbëve të Kosovës do të marrë pjesë në zgjedhje

SETimes - 09.11.2009

09/11/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Një sondazh i ri tregon se 28% e serbëve të Kosovës do të marrë pjesë në zgjedhjet vendore të 15 nëntorit, krahasuar me 32% që ...

Bogdanoviq: Serbia në Kosovë njeh vetëm zgjedhjet e 11 majit 2007

Koha.net - 09.11.2009

Beograd, 9 nëntor – Ministri për Kosovën i Serbisë, Goran Bodanoviq, sipas medieve të Beogradit, ka ripërsëritur se nuk ka kushte që serbët të dalin në ...