TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Hoxha: Rezoluta e fokuson debatin tek çështjet praktike

Gazeta Start - 12.09.2010

Në një intervistë telefonike për televizionin "Top Channel", ambasadori Ferit Hoxha, Përfaqësues i Përhershëm i Shqipërisë pranë OKB-së, shpjegon prapaskenat e Seancës së Asamblesë së Përgjithshme ku u miratua Rezoluta konsensuale për ...

Tadiq:Serbia nuk ka hequr dorë nga Kosova

Alsat - 12.09.2010

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, ka deklaruar se nuk është e vërtetë se Serbia ka hequr dorë nga Kosova, pas miratimit të rezolutës në Kuvendin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Tadiq: Serbia nuk ka hequr dorë nga Kosova

Ina - 12.09.2010

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, ka deklaruar se nuk është e vërtetë se Serbia ka hequr dorë nga Kosova, pas miratimit të rezolutës në Kuvendin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Tadiq: Serbia nuk ka hequr dorë nga Kosova

Evropaelire - 12.09.2010

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, ka deklaruar se nuk është e vërtetë se Serbia ka hequr dorë nga Kosova, pas miratimit të rezolutës në Kuvendin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Tadic: Serbia nuk heq dorë nga Kosova

24 orë - 12.09.2010

Tadiç ka thënë se marrëveshja e Serbisë me BE-në për rezolutën e Kosovës, hap mundësi të dialogut dhe ruan të drejtën e Serbisë që me mjetet paqësore dhe diplomatike të mbrojë integritetin dhe interesat legjitime në ...

Shala: Për bisedime duhet agjenda dhe autorizimi i Kuvendit

Evropaelire - 12.09.2010

Kuvendi i Kosovës është instanca e vetme, e cila duhet dhe mund t’i autorizojë bisedimet Prishtinë-Beograd, me një orar dhe një agjendë shumë të qartë dhe shumë të saktë, e cila do të nënkuptojë që Kosova dhe Serbia do të bisedojnë si dy ...

Rezoluta përçan serbët

Evropaelire - 12.09.2010

Serbët në Kosovë kanë vlerësime të kundërta lidhur me rezolutën për Kosovën nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Marko Jakshiq e quan debakël politik të Serbisë.

Tadiç: Serbia nuk ka hequr dorë nga Kosova

LajmiFundit - 12.09.2010

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, ka deklaruar se nuk është e vërtetë se Serbia ka hequr dorë nga Kosova, pas miratimit të rezolutës në Kuvendin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Rezoluta sjell fuqizim të shtetit të Kosovës

Paragrafi - 12.09.2010

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është kthyer sot në vend nga qëndrimi disaditësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në selinë e OKB-së dhe vizitës zyrtare në Katar.

Thaçi: Rezoluta fuqizon shtetin e Kosovës

Ina - 12.09.2010

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është kthyer sot në vend nga qëndrimi disaditësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në selinë e OKB-së dhe vizitës zyrtare në Katar.

PD përgëzon udhëheqjen e vendit për suksesin e arritur

Paragrafi - 12.09.2010

Partia e Drejtësisë përshëndet miratimin me aklamacion të Rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara përkitazi me mendimin këshillëdhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) për legjitimitetin e shpalljes së ...

Thaçi: Rezoluta konfirmon Kosovën shtet, tërheqja e Serbisë, dorëzim

LajmiFundit - 12.09.2010

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se rezoluta e miratuar javën që shkoi në OKB, paraqet konfirmim të plotë për shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës dhe se ajo do të hapë një kapitull të ri për Kosovën dhe Serbinë në ...

Rezoluta e miratuar në OKB i hap një kapitull të ri Kosovës

Lajm - 12.09.2010

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se rezoluta paraqet konfirmim të plotë për shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës dhe se ajo do të hapë një kapitull të ri për Kosovën dhe Serbinë në rrugën e integrimeve evropiane.

Tadiq: Serbia nuk ka hequr dorë nga Kosova

Botasot - 12.09.2010

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, ka deklaruar se nuk është e vërtetë se Serbia ka hequr dorë nga Kosova, pas miratimit të rezolutës në Kuvendin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Tadic: Serbia nuk heq dorë nga Kosova

BalkanWeb - 12.09.2010

BEOGRAD- Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, ka deklaruar se nuk është e vërtetë se Serbia ka hequr dorë nga Kosova, pas miratimit të rezolutës në Kuvendin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Thaçi: Rezoluta, Serbia ka humbur që në fillim para se të hyjë në betejë

Botasot - 12.09.2010

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është kthyer sot në vend nga qëndrimi disaditësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në selinë e OKB-së dhe vizitës zyrtare në Katar.

Pranimi Rezolutës, në një formë është njohje nga Serbia

Telegrafi - 12.09.2010

Tërheqja nga propozimi i rezolutës së vet nga ana e Serbisë ka qenë një dorëzim, humbje që në fillim para se të hyjë në betejë- kështu është shprehur kryeministri Hashim Thaçi me t’u kthyer nga qëndrimi disaditësh në SHBA në selinë e ...

Thaçi: Rezoluta konfirmon shtetin e pavarur të Kosovës

Lajmetsot - 12.09.2010

Postuar me: 12 September, 2010 04:50:00 Thaçi: Rezoluta konfirmon shtetin e pavarur të Kosovës Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se rezoluta e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara paraqet konfirmim të plotë ...

Kthimi mbrapa në histori

Botasot - 12.09.2010

Një arritje e jashtëzakonshme, vendimi i GJND-së, më 22 korrik 2010, i vlerësuar si rikonfirmim i pavarësisë, rrezikohet të hidhet në ujë, me pranimin e Projektrezolutës së re të Serbisë dhe të 27 vendeve të Bashkimit Evropian.

Thaci: Rezoluta konfirmon pavarësinë e Kosovës

BalkanWeb - 12.09.2010

PRISHTINË- Kryeministri Hashim Thaçi tha sot se rezoluta e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së paraqet konfirmim të plotë për shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës dhe do të duhej të hapë kapitullin e shekullit të ri të bashkëpunimit ...

Shala: Agjenda e bisedimeve në Kuvend

Lajmetsot - 12.09.2010

Postuar me: 12 September, 2010 09:23:00 Shala: Agjenda e bisedimeve në Kuvend Kuvendi i Kosovës është instanca e vetme, e cila duhet dhe mund t’i autorizojë bisedimet Prishtinë-Beograd, me një orar dhe një agjendë shumë të qartë dhe shumë ...

Prishtina dhe Beogradi e lexojnë ndryshe rezolutën

Gazeta Start - 11.09.2010

Prishtinë Autoritetet kosovare dhe serbe po e lexojnë në mënyra të ndryshme Rezolutën për Kosovën, të miratuar mbrëmjen e së enjtes në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Prelec: Serbia do kompromis për veriun

Evropaelire - 11.09.2010

“Tema e temave (të bisedimeve Prishtinë-Beograd) është njohja e Kosovës nga Serbia dhe kjo çështje duhet të trajtohet sa më parë. Gjithçka tjetër ndërlidhet me këtë - pra, kushtet në të cilat Serbia do të jetë e gatshme ta njohë Kosovën si ...

Hoxha: Prapaskenat e rezolutës për Kosovën në OKB

LajmiFundit - 11.09.2010

TIRANE-- Lajmifundit-- Ambasadori Ferit Hoxha, Përfaqësues i Përhershëm i Shqipërisë pranë OKB, shpjegon prapaskenat e seancës së Asamblesë së Përgjithshme ku u miratua Rezoluta konsensuale për Kosovën. Z.

Një rezolutë, shumë interpretime

Top Channel - 11.09.2010

Dokumenti i miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së shihet si një sukses si në Prishtinë ashtu edhe në Beograd, autoritetet kosovare thonë se rezoluta nuk prek pavarësinë e Kosovës.

Rezoluta, bazë politike për vendosje të bashkëpunimit

Telegrafi - 11.09.2010

Kroacia ka shprehur bindje se Rezoluta për Kosovën paraqet bazë politike për procesin e vendosjes së mekanizmave të bashkëpunimit, i cili do t’i forcoj themelet e ardhmërisë evropiane për Serbinë dhe Kosovën.

Kroaci: Rezoluta - ardhmëri evropiane për Kosovën e Serbinë

Yll Press - 11.09.2010

Kroacia ka shprehur bindje se Rezoluta për Kosovën paraqet bazë politike për procesin e vendosjes së mekanizmave të bashkëpunimit, i cili do t’i forcoj themelet e ardhmërisë evropiane për Serbinë dhe Kosovën.

Rusia: Mbështetëm rezolutën pasi u pranua nga Beogradi

Yll Press - 11.09.2010

"Duke mbështetur rezolutën, Federata e Rusisë u nis nga ajo se përmbajtja e dokumentit që e propozuan Serbia dhe BE-ja, ishte e pranueshme për Beogradin", thuhet në komunikatë.

Kosova dhe Serbia nuk i bëjnë lexim të njëjtë Rezolutës

Koha.net - 11.09.2010

Prishtinë, 11 shtator – Autoritetet në Prishtinë dhe në Beograd nuk po e lexojnë njëjtë Rezolutën për Kosovën, të miratuar të enjten mbrëma në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Eshton: Ndërmjetës BE-ja e jo OKB-ja

Botasot - 11.09.2010

Shefja e diplomacisë evropiane, Ketrin Eshton, ka thënë se Kombet e Bashkuara nuk mund të jenë ndërmjetës në bisedimet e paralajmëruara ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Tadiq: Serbia kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Koha.net - 11.09.2010

Beograd, 11 shtator - Serbia nuk e njeh, dhe as që do ta njohë ndonjëherë shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës, mirëpo ka vendosur që integritetin e vet territorial ta mbrojë në mënyrë paqesore, me mjete politike dhe diplomatike, ...

Thaçi: Me rezolutën e re, Serbia ka pranuar pavarësinë e Kosovës

VOA - 11.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi të enjten një rezolutë të ndryshuar që bën thirrje për dialog mes Kosovës dhe Serbisë. Rezoluta hap rrugën për bisedime mes dy vendeve, të ndërmjetësuara nga BE-ja, të parat që pas ...

Tadiq: Serbia kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Lajmetsot - 11.09.2010

Postuar me: 11 September, 2010 07:40:00 Tadiq: Serbia kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës Serbia nuk e njeh, dhe as që do ta njohë ndonjëherë shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës, mirëpo ka vendosur që integritetin e vet ...

Rezoluta sipas presidentit serb

Telegrafi - 11.09.2010

Serbia nuk e njeh, dhe as që do ta njohë ndonjëherë shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës, mirëpo ka vendosur që integritetin e vet territorial ta mbrojë në mënyrë paqësore, me mjete politike dhe diplomatike, ka deklaruar sot ...

Miratohet në OKB rezoluta për Kosovën

BBC - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së ka miratuar në mënyrë unanime një rezolutë që bën thirrje për dialog mes Serbisë dhe Kosovës. Pas javësh dialogu intensiv, miratimi i rezolutës i hap rrugën bisedimeve direkte mes të dyja palëve, të parat ...

OKB-ja miraton rezolutën serbe për Kosovën

Gazeta Start - 10.09.2010

Nju Jork - Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë të Serbisë të ndryshuar mbi Kosovën, e cila bën thirrje për dialog duke hequr sfidën ndaj deklarimit të pavarësisë nga Kosova.

Kosova, përballë formulave dhe rezolutave serbe

Shekulli - 10.09.2010

Gjykata e Hagës deklaroi shpalljen e pavarësisë së Kosovës si një veprim plotësisht të ligjshëm, duke shpartalluar sipas analistëve dhe gjithë argumentimin juridik të Serbisë, por kjo nuk e ndryshoi qëndrimin e Beogradit ndaj shtetit të ...

F.Times: Serbia optimiste pas rezolutes së re

BBC - 10.09.2010

Një ndër çështjet politike ndërkombëtare që zë vend në shtypin britanik është edhe rezoluta e re për Kosovën që u miratua në OKB. E përditshmja Financial Times thotë se Beogradi tani shpreson se rezoluta e re e OKB-së për Kosovën do t'i ...

Rezoluta krijon bazamentin për dialog

BBC - 10.09.2010

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës thonë se miratimi i rezolutës së Serbisë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka krijuar bazamentin e fortë për fillimin e dialogut ndërshtetëror Prishtinë-Beograd.

Berlini: Miratimi i rezolutës, sukses i diplomacisë së BE

Gazeta Start - 10.09.2010

Romë Italia dhe Gjermani përshëndetën vendimin e OKB-së pas miratimit të rezolutës për Kosovën. Roma zyrtare theksoi se tani është shumë e rëndësishme që BE-ja ta vazhdoj dërgimin e sinjaleve pozitive për Serbinë dhe Kosovën, me qëllim të ...

Kukan: Rezoluta ndikim për të ardhmen e Kosovës

Gazeta Start - 10.09.2010

Prishtinë Në Prishtinë ndodhet sot kryetari i Komisionit për Evropën Juglindore, Eduard Kukan, i cili ka shprehur kënaqësinë për konsensusin e arritur lidhur me Rezolutën e djeshme të OKB-së dhe theksoi se ajo do të reflektohet shumë ...

OKB, votimi për rezolutën serbe

Top Channel - 10.09.2010

Në fjalën e tij përfaqësuesi shqiptar në OKB, e vlerësoi projektrezolutën serbe të hartuar në bashkëpunim me 27 vendet e BE-së, duke deklaruar se pavarësia e Kosovës është një realitet.

OKB: Miratohet rezoluta për Kosovën

Ina - 10.09.2010

Nga i akredituari ynë special në OKB, Beqir SINA Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara me aklamacion – pa votim ka miratuar projekt-rezolutën për Kosovën të dorëzuar nga Serbia me mbështetjen e Bashkimit Evropian (BE).

AP-ja miraton rezolutën për Kosovën

Alsat - 10.09.2010

Rezoluta rreth Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së është miratuar pa dalë në votim. Dokumenti ishte paraqitur nga Serbia dhe të 27 vendet anëtare të BE-së.

( E plotësuar ) AP-ja miraton rezolutën për Kosovën

Shqipmedia - 10.09.2010

Rezoluta rreth Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së është miratuar pa dalë në votim. Dokumenti ishte paraqitur nga Serbia dhe të 27 vendet anëtare të BE-së.

AP-ja miraton rezolutën për Kosovën

Evropaelire - 10.09.2010

Rezoluta rreth Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së është miratuar pa dalë në votim. Dokumenti ishte paraqitur nga Serbia dhe të 27 vendet anëtare të BE-së.

Miratohet rezoluta për Kosovën, KB njeh mendimin e GJND-së

Evropaelire - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e miratoi rezolutën e Serbisë që u bashkësponsorizua nga Bashkimi Evropian, e cila e mbështet rolin kryesor të Bashkimit Evropian në ndërmjetësimin ndërmjet Serbisë dhe udhëheqësve shqiptarë ...

Miratohet rezoluta për Kosovën, KB njeh mendimin e GJND-së

LajmiFundit - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e miratoi rezolutën e Serbisë që u bashkësponsorizua nga Bashkimi Evropian, e cila e mbështet rolin kryesor të Bashkimit Evropian në ndërmjetësimin ndërmjet Serbisë dhe udhëheqësve shqiptarë ...

Miratohet në OKB rezoluta për Kosovën

24 orë - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi unanimisht rezolutën që bën thirrje për dialog mes Serbisë dhe ...

Rusia mbështeti rezolutën sepse qe e pranueshme nga Beogradi

LajmiFundit - 10.09.2010

Rusia e mbështeti rezolutën për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, për shkak se dokumenti ishte i pranueshëm nga Beogradi, njoftoi ministria e jashtme në Moskë.

Rusia: Ja pse mbështetëm rezolutën serbe

Top Channel - 10.09.2010

Ministria e Jashtme në Moskë ka deklaruar se Rusia e mbështeti projekt/rezolutën për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së pasi ajo ishte e pranueshme nga Serbia.

Rezoluta legjitimon mendimin e GJND-së

Evropaelire - 10.09.2010

Përfaqësues të Prishtinës zyrtare thonë se me miratimin e rezolutës së Serbisë, e cila u bashkësponsorizua nga Bashkimi Evropian, Asambleja e Përgjithshme i dha legjitimitet politik mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë se ...

Rusia mbështeti rezolutën sepse qe e pranueshme nga Beogradi

Evropaelire - 10.09.2010

Rusia e mbështeti rezolutën për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, për shkak se dokumenti ishte i pranueshëm nga Beogradi, njoftoi ministria e jashtme në Moskë.

AP-ja me aklamacion miraton rezolutën për Kosovën

Alsat - 10.09.2010

Projektrezoluta e Serbisë për Kosovën, e cila u ndryshua në momentin e fundit pas presionit të Bashkimit Evropian, është miratuar me aklamacion mbrëmë nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara.

Miratohet rezoluta për Kosovën

Paragrafi - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar Rezolutën për Kosovën , në të cilën njihet mendimi i GJND-së për pavarësinë e Kosovës dhe bëhet ftesë për dialog lidhur me problemet e mbetura midis dy vendve.

Itali: BE-ja të dërgoj sinjale pozitive për Kosovën dhe Serbinë

Evropaelire - 10.09.2010

Italia e ka përshëndetur miratimin e Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke theksuar se tash është shumë e rëndësishme që Bashkimi Evropian, ta vazhdoj dërgimin e sinjaleve pozitive për Serbinë dhe Kosovën, me ...

Prishtinë, autoritetet përshëndesin miratimin e rezolutës serbe për Kosovën

Alsat - 10.09.2010

Qeveria e Kosovës ka përshëndetur miratimin e rezolutës së Serbisë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, e cila sipas saj, legjitimon në aspektin politik mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë që konstatoi se ...

Asambleja e Përgjithshme miratoi rezolutën për Kosovën

DW - 10.09.2010

Rezoluta e Serbisë u miratua pas harmonizimit të tekstit me përfaqësuesit e BE-së. Rezoluta e hap rrugën e një dialogu të ri mes Kosovës dhe Serbisë, por edhe kësaj radhe kishte mospajtime të mëdha mes palëve.

Pas rezolutës, në fokus bisedimet Kosovë-Serbi

Shqipmedia - 10.09.2010

Pas mratimit të rezolutës në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara në fokus të zhvillimeve në raportin e Kosovës me Serbinë janë bisedimet e paralajmëruara për çështje teknike, transmeton RTK Analistë në Prishtinë vlersojnë se Qeveria e Kosovës ...

Itali: BE-ja të dërgoj sinjale pozitive për Kosovën dhe Serbinë

LajmiFundit - 10.09.2010

Italia e ka përshëndetur miratimin e Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke theksuar se tash është shumë e rëndësishme që Bashkimi Evropian, ta vazhdoj dërgimin e sinjaleve pozitive për Serbinë dhe Kosovën, me ...

Rezoluta, afron Kosovën me BE-në

Paragrafi - 10.09.2010

Projekt rezoluta e modifikuar e Serbisë e cila u bashkësponsorizua edhe nga 27 vendet e BE dhe u aprovua mbremë në Asamblene e Përgjithshme të OKB paraqet nje moment të ri në marrëdheniet Kosovë- Serbi dhe në veqanti në perspektiven e ...

AKR: Moment të ri në marrëdhëniet Kosovë- Serbi

Ina - 10.09.2010

Aleanca Kosova e Re vlerëson se, Projekt rezoluta e modifikuar e Serbisë e cila u bashkësponsorizua edhe nga 27 vendet e BE dhe u aprovua mbremë në Asamblene e Përgjithshme të OKB paraqet nje moment të ri në marrëdheniet Kosovë- Serbi dhe ...

Gjermani: Miratimi i rezolutës – sukses i diplomacisë evropiane

Evropaelire - 10.09.2010

Ministri i jashtëm gjerman, Guido Vestervelle, ka vlerësuar se rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe e Bashkimit Evropian për Kosovën, që është miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, është “sinjal i qartë se Serbia po angazhohet për ...

Fjala e Shqipërisë në OKB për rezolutën serbe

Ina - 10.09.2010

FJALA E: SHKËLQESISE SE TIJ. ZOTIT FERIT HOXHA, AMBASADOR, PERFAQESUES I PERHERSHEM I REPUBLIKES SE SHQIPERISE NE OKB. AXHENDA PIKA 77. ASAMBLEJA E PERGJITHSHME NJU JORK, 9 SHTATOR 2010.

OKB: Dialog teknik Kosovë-Serbi

Top Channel - 10.09.2010

Miratohet rezoluta për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. Rezoluta i hap rrugë një dialogu teknik mes Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e Brukselit ...

Rezoluta, “Times”: Fundi i luftës në Ballkan

Top Channel - 10.09.2010

Shtypi britanik ka vlerësuar me nota pozitive miratimin e rezolutës së ndryshuar të Serbisë për Kosovën, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. “Ky veprim shënon fundin e luftërave në Ballkan”, shkruan “Times”, sipas të cilës Serbia ka ...

Meta përshëndet miratimin e rezolutës

Top Channel - 10.09.2010

Ministri i Jashtëm Ilir Meta përshëndeti miratimin e rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, e cila i hap rrugë një dialogu teknik mes Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e Brukselit ...

Roma e Berlini përshëndesin rezolutën

Top Channel - 10.09.2010

Gjermania, përmes ministrit të saj të Jashtëm, ka përshëndetur miratimin e rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. “Rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe BE-së për Kosovën është një sinjal i qartë se Serbia po angazhohet ...

Reagime nga Prishtina ndaj rezolutës së re të OKB-së për Kosovën

DW - 10.09.2010

Në Kosovë u mirëprit miratimin e rezolutës së unifikuar të BE-së dhe Serbisë nga Asambleja e Përgjithshme. Ata thonë se OKB legjitimoi politikisht mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë Përfaqësues të institucioneve të Kosovës ...

Rezoluta krijon bazamentin për dialog

24 orë - 10.09.2010

Autoritetet e Kosovës thonë se miratimi i rezolutës serbe është bazë për dialogun ndërshtetëror me ...

Ashton përshëndet rezolutën, hap i rëndësishëm

24 orë - 10.09.2010

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikën e Sigurisë thotë se BE shpreson se dialogu Beograd-Prishtinë do të jetë konstruktiv dhe i drejtuar nga e ...

Lajçi: Rezoluta- një hap drejt njohjes nga Serbia

Evropaelire - 10.09.2010

“Serbia, praktikisht, ka bërë një hap të vogël, por konkret në drejtim të njohjes së realitetit të ri të krijuar në Kosovë dhe i ka vënë themelet një kursi të ri politik.

Maqedonia mirëpret miratimin e rezolutës

Evropaelire - 10.09.2010

Shkupi zyrtar e ka mirëpritur miratimin e rezolutës së Serbisë. Zëvendëskryeministri Abdulhaqim Ademi për Radion Evropa e Lirë vlerëson se rezoluta në fjalë fillimisht e harmonizuar me qëndrimin e vendeve të Bashkimit Evropian dhe ...

Meta përshëndet miratimin e Rezolutës

Ina - 10.09.2010

Zv. Kryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme, z. Ilir Meta përmes një deklarate me shkrim e përshëndet miratimin e rezolutës serbe në OKB.

Kroaci: Rezoluta - ardhmëri evropiane për Kosovën dhe Serbinë

Evropaelire - 10.09.2010

Kroacia ka shprehur bindje se Rezoluta për Kosovën paraqet bazë politike për procesin e vendosjes së mekanizmave të bashkëpunimit, i cili do t’i forcoj themelet e ardhmërisë evropiane për Serbinë dhe Kosovën.

Rumania përshëndet vendimin e OKB, për dialog Kosovë-Serbi

24 orë - 10.09.2010

Rumania përshëndeti sot votimin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të një rezolute, ku bëhet thirrje për "dialog" mes Beogradit dhe Prishtinës, por theksoi se qëndrimi i saj mbetej i njëjtë lidhur me njohjen e pavarësisë së ...

PDU përshëndet miratimin e rezolutës për Kosovën

Ina - 10.09.2010

Partia Drejtësi dhe Unitet përshëndet miratimin e rezolutës së Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Kosovën, ku merret qartësisht dhe pa ekuivoke parasysh mendimi këshilldhënës i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Eshton: Pres nisjen e dialogut Prishtinë – Beograd në Bruksel

LajmiFundit - 10.09.2010

Duke u shprehur për miratimin e Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Kethrin Eshton, deklaroi sot se pret nisjen e dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës në ...

Meta: Rezoluta konfirmoi pavarësinë e Kosovës

Ina - 10.09.2010

Shefi i diplomacisë shqiptare, Ilir Meta përshëndeti miratimin e rezolutës për Kosovën, që sipas tij konfirmon pavarësinë e Kosovës. “Dua të përshëndes sot miratimin e djeshëm në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së të rezolutës që mirëpret ...

Eshton: Pres nisjen e dialogut Prishtinë – Beograd në Bruksel

Evropaelire - 10.09.2010

Duke u shprehur për miratimin e Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Kethrin Eshton, deklaroi sot se pret nisjen e dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës në ...

“Serbia humbi edhe fytyrën”

Top Channel - 10.09.2010

Ambasadori i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha, e quan sukses miratimin e rezolutës së kompromisit të miratuar një ditë më parë në Asamblenë e OKB-së.

Rumani: Rezoluta – sukses i rëndësishëm i Serbisë dhe BE-së

Evropaelire - 10.09.2010

Ministria e jashtme e Rumanisë ka vlerësuar se miratimi i rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, paraqet sukses të rëndësishëm të Bashkimit Evropian dhe të Serbisë.

Eshton: Bisedimet Kosovë-Serbi, në Bruksel

Evropaelire - 10.09.2010

Ketrin Eshton tha se nuk i ka premtuar Serbisë asgjë në këmbim të ndryshimeve tekstit të rezolutës për Kosovën. Spanja nga ana tjetër përsërit qëndrimin kundër njohjes.

Rezoluta krijon bazamentin për dialog

Lajm - 10.09.2010

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës thonë se miratimi i rezolutës së Serbisë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka krijuar bazamentin e fortë për fillimin e dialogut ndërshtetëror Prishtinë-Beograd.

AP-ja miraton rezolutën për Kosovën

Botasot - 10.09.2010

Rezoluta rreth Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së është miratuar pa dalë në votim. Dokumenti ishte paraqitur nga Serbia dhe të 27 vendet anëtare të BE-së.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë të Serbisë të ndryshuar mbi Kosovën

VOA - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë të Serbisë të ndryshuar mbi Kosovën, e cila bën thirrje për dialog duke hequr sfidën ndaj deklarimit të pavarësisë nga Kosova.

KB Ok rezolutës serbe të ndryshuar mbi Kosovën

BalkanWeb - 10.09.2010

WASHINGTON -Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë të Serbisë të ndryshuar mbi Kosovën, e cila bën thirrje për dialog duke hequr sfidën ndaj deklarimit të pavarësisë nga Kosova.

Miratohet rezoluta për Kosovën në AP të OKB

Yll Press - 10.09.2010

Propozim-rezoluta u paraqit para pjesëmarrësve nga Vuk Jeremiq, ministër i Jashtëm i Serbisë, i cili ripërsëriti se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

OKB miratoi Rezolutën që respekton mendimin e GJND-së

Koha.net - 10.09.2010

Prishtinë, 10 shtator – Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e ka miratuar mbrëmë pa shumë zhurmë, por me vonesë të pazakonshme Rezolutën serbe për Kosovën, të sponsoruar nga të 27 vendet e Bashkimit Europian.

Teksti integral i Rezolutës së miratuar nga OKB

Koha.net - 10.09.2010

a) Të vetëdijshëm për qëllimet dhe parimet e Kombeve të Bashkuara; b) Duke pasur parasysh funksionet dhe autorizimet mbi bazën e Kartës së Kombeve të Bashkuara; c) Duke rikujtuar rezolutën 63/3 nga 8 tetori i vitit 2008, me të cilën ...

Kuçi: OKB legjitimoi mendimin e GJND-së

Botasot - 10.09.2010

Pas miratimit të Rezolutës për Kosovën vijnë edhe reagimet e para nga zyrtarët e Kosovës. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka thënë se rezoluta e miratuar tregon se Organizata e Kombeve të Bashkuara ka legjitimuar mendimin e Gjykatës ...

OKB miratoi Rezolutën që respekton mendimin e GJND-së

Lajmetsot - 10.09.2010

Postuar me: 10 September, 2010 11:28:00 OKB miratoi Rezolutën që respekton mendimin e GJND-së Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e ka miratuar mbrëmë pa shumë zhurmë, por me vonesë të pazakonshme Rezolutën serbe për Kosovën, të sponsoruar ...

Teksti integral i Rezolutës së miratuar nga OKB

Lajmetsot - 10.09.2010

Postuar me: 10 September, 2010 11:27:00 Teksti integral i Rezolutës së miratuar nga OKB a) Të vetëdijshëm për qëllimet dhe parimet e Kombeve të Bashkuara; b) Duke pasur parasysh funksionet dhe autorizimet mbi bazën e Kartës së Kombeve të ...

Shtypi gjerman: Beogradi ta pranojë realitetin në Kosovë

Koha.net - 10.09.2010

Berlin, 10 shtator - Pas miratimit të rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shtypi i sotëm gjerman vlerëson se ky është rast për një fillim të ri, pasi Serbia lëshoi pe.

AKR: Rezoluta, moment i rëndësishëm në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Botasot - 10.09.2010

Aleanca Kosova e Re (AKR) e ka cilësuar moment të rëndësishëm në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, miratimin e rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Rusia mbështeti rezolutën sepse qe e pranueshme nga Beogradi

Botasot - 10.09.2010

Rusia e mbështeti rezolutën për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, për shkak se dokumenti ishte i pranueshëm nga Beogradi, njoftoi ministria e jashtme në Moskë.

Itali: BE-ja të dërgoj sinjale pozitive për Kosovën dhe Serbinë

Botasot - 10.09.2010

Italia e ka përshëndetur miratimin e Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke theksuar se tash është shumë e rëndësishme që Bashkimi Evropian, ta vazhdoj dërgimin e sinjaleve pozitive për Serbinë dhe Kosovën, me ...

BE-ja përshëndet rezolutën e ndryshuar

Yll Press - 10.09.2010

Diplomatët në Bashkimin Evropian kanë pohuar se teksti i ri i rezolutës tash kënaq edhe shtetet që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, sepse në asnjë mënyrë nuk kërkohet që të ketë negociata të reja për statusin e Kosovës.

Joracionale deklaratat për kapitullimin e Serbisë

Telegrafi - 10.09.2010

Projektrezoluta e modifikuar e Serbisë e cila u bashkë sponsorizua edhe nga 27 vendet e BE dhe u aprovuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB paraqet një moment të ri në marrëdhëniet Kosovë- Serbi, dhe në veçanti në perspektiven e ...

Rusia e mbështeti Rezolutën se e pranoi Beogradi

Koha.net - 10.09.2010

New York, 10 shtator - “Rusia e mbështeti rezolutën për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, për shkak se dokumenti ishte i pranueshëm nga Beogradi”, njoftoi Ministria e Jashtme në Moskë.

Daçiq: Rezoluta nuk e ka zgjidhur problemin e Kosovës

Koha.net - 10.09.2010

Beograd, 10 shtator – Zëvendëskryeministri dhe ministri Brendshëm i Serbisi, Ivica Daçiq, ka deklaruar sot se Beogradi zgjodhi variantin kompromis të rezolutës për Kosovën në Kombet e Bashkuara, meqë politika ndërkombëtare nuk është ...

Gjermani: Miratimi i rezolutës – sukses i diplomacisë evropiane

Botasot - 10.09.2010

Ministri i jashtëm gjerman, Guido Vestervelle, ka vlerësuar se rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe e Bashkimit Evropian për Kosovën, që është miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, është “sinjal i qartë se Serbia po angazhohet për ...

Në OKB u legjitimua pavarësia e Kosovës

Koha.net - 10.09.2010

Prishtinë, 10 shtator - Përfaqësues të Prishtinës zyrtare thonë se me miratimin e rezolutës së Serbisë, e cila u bashkësponsorizua nga Bashkimi Evropian, Asambleja e Përgjithshme i dha legjitimitet politik mendimit të Gjykatës ...

Ashton përshëndet rezolutën, hap i rëndësishëm

BalkanWeb - 10.09.2010

BRUKSEL- Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikën e Sigurisë, Catherine Ashton përshëndeti sot miratimin e rezolutës EU-Serbi mbi opinionin këshillimor të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë si ...

Meta përshëndet miratimin e Rezolutës

Telegrafi - 10.09.2010

Ministri i Jashtëm i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta përshëndeti miratimin e Rezolutës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së që mirëpret opinionin këshillimor të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila konfirmoi pavarësinë e ...

Ashton: Rezoluta hap i rëndësishëm për Serbinë e Kosovën

Koha.net - 10.09.2010

Bruksel, 10 shtator – Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Catherine Ashton, e ka përshëndetur sot miratimin e rezolutës së Serbisë e të BE-së rreth Mendimit të GJND-së në Asamblenë e Përgjithshme të KB, si një ...

Prishtinë, rezoluta krijon bazamentin për dialog

BalkanWeb - 10.09.2010

PRISHTINE- Zyrtarë të institucioneve të Kosovës thonë se miratimi i rezolutës së Serbisë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka krijuar bazamentin e fortë për fillimin e dialogut ndërshtetëror Prishtinë-Beograd.

Maqedonia mirëpret miratimin e rezolutës

Botasot - 10.09.2010

“Kjo është një vazhdimësi e të gjitha aktiviteteve që janë ndërmarrë deri më tani, sa i takon pavarësisë së Kosovës, duke theksuar dhe një herë vendimin e GJND-së, i cili vulosi legjitimitetin e pavarësisë së Kosovës”.

Kroaci: Rezoluta - ardhmëri evropiane për Kosovën dhe Serbinë

Botasot - 10.09.2010

Kroacia ka shprehur bindje se Rezoluta për Kosovën paraqet bazë politike për procesin e vendosjes së mekanizmave të bashkëpunimit, i cili do t’i forcoj themelet e ardhmërisë evropiane për Serbinë dhe Kosovën.

Rumania përshëndet vendimin e OKB, për dialog Kosovë-Serbi

BalkanWeb - 10.09.2010

BUKURESHT- Rumania përshëndeti sot votimin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të një rezolute, ku bëhet thirrje për "dialog" mes Beogradit dhe Prishtinës, por theksoi se qëndrimi i saj mbetej i njëjtë lidhur me njohjen e pavarësisë së ...

Eshton: Miratimi i rezolutës një hap i rëndësishëm për të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë

Botasot - 10.09.2010

Përfaqësuesja e lartë e BE së për politikë të jashtme, Ketrin Eshton, përgëzoi miratimin e rezolutës nga OKB ja dhe e cilësoi atë një hap të rëndësishëm përpara për të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë.

Kukan: Rezoluta reflekton pozitivitet në rrugën europiane

BalkanWeb - 10.09.2010

PRISHTINË- Anëtari i Parlamentit Evropian, njëkohësisht kryetar i Komisionit për Evropën Juglindore, Eduard Kukan, shprehu sot në Prishtinë gjatë takimit me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, kënaqësinë për konsensusin e ...

Orientim kah ardhmëria

Telegrafi - 10.09.2010

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Catherine Ashton, e ka përshëndetur sot miratimin e rezolutës së Serbisë e të BE-së rreth Mendimit të GJND-së në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Kroacia: Ardhmëri evropiane për Kosovën dhe Serbinë

Koha.net - 10.09.2010

Zagreb, 10 shtator - Kroacia ka shprehur bindje se Rezoluta e OKB-së për Kosovën paraqet bazë politike për procesin e vendosjes së mekanizmave të bashkëpunimit, i cili do t’i forcojë themelet e ardhmërisë evropiane për Serbinë dhe Kosovën.

Rezoluta krijon bazamentin për dialog

Botasot - 10.09.2010

Ata thonë se rezoluta ka legjitimuar mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës dhe se bisedimet me palën serbe duhet të zhvillohen në këtë linjë.

Zogaj: Rezoluta, njohje “de fakto” e pavarësisë së Kosovës nga OKB

Botasot - 10.09.2010

Miratimi me aklamacion i rezolutës për Kosovën, është në njëfarë forme njohje “de fakto” e pavarësisë së Kosovës nga vendet anëtare të OKB-së, meqë kjo rezolutë bën thirrje për respektimin e mendimit të GJND-së, sipas të cilit, shpallja e ...

Rezoluta është e BE-së dhe jo e Serbisë

Yll Press - 10.09.2010

Kështu është dashur të duket nëpërmjet angazhimit masiv të këtij organizimi me dy ministrat e jashtëm të Anglisë dhe Gjermanisë që vizituan Beogradin, me kontaktet intensive të shefes për politikë të jashtme të BE-së, Ashton, dhe me një ...

Eshton: Bisedimet Kosovë-Serbi, në Bruksel

Botasot - 10.09.2010

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Ketrin Eshton, ka thënë të premten në Bruksel se ajo shpreson se bisedat në mes të Kosovës dhe Serbisë do të zhvillohen në Bruksel.

Sejdiu: Shpresojmë që rezoluta të jetë hapi i fundit i Serbisë kundër pavarësisë

VOA - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi mbrëmë një rezolutë që bën thirrje për dialog mes Kosovës dhe Serbisë. Rezoluta hap rrugën për bisedime mes dy vendeve, të ndërmjetësuara nga BE-ja, të parat që pas shpalljes së ...

Rumania në rolin e altoparlantit të Serbisë zyrtare

Koha.net - 10.09.2010

Bukuresht, 10 shtator - Ministria e Jashtme e Rumanisë ka vlerësuar se miratimi i rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, paraqet sukses të rëndësishëm të Bashkimit Evropian dhe të Serbisë.

Eshton: Si kam premtuar asgjë Serbisë, për ndryshimin e rezolutës

BalkanWeb - 11.09.2010

BRUKSEL- “Nuk i kam premtuar asgjë Serbisë në këmbim të ndryshimit të rezolutës për Kosovën”. Ka qenë ky reagimi e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian për politikë të jashtme dhe siguri, Kethrin Eshton, në fillim të takimit të ...

Sejdiu: Shpresojmë që rezoluta të jetë hapi i fundit i Serbisë kundër pavarësisë

Botasot - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi mbrëmë një rezolutë që bën thirrje për dialog mes Kosovës dhe Serbisë. Rezoluta hap rrugën për bisedime mes dy vendeve, të ndërmjetësuara nga BE-ja, të parat që pas shpalljes së ...

Sejdiu: Shpresojmë që rezoluta të jetë hapi i fundit i Serbisë kundër pavarësisë

Yll Press - 10.09.2010

Serbia kishte hartuar më parë një rezolutë më të ashpër për të sfiduar pavarësinë e Kosovës. Por pas një marrëveshje të momentit të fundit, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, Beogradi e tërhoqi rezolutën në minutën e fundit dhe e ...

Rumani: Rezoluta – sukses i rëndësishëm i Serbisë dhe BE-së

Botasot - 10.09.2010

Ministria e jashtme e Rumanisë ka vlerësuar se miratimi i rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, paraqet sukses të rëndësishëm të Bashkimit Evropian dhe të Serbisë.

Maqedonia mirëpret miratimin e rezolutës

Yll Press - 10.09.2010

Vllado Buçkoski, ish-kryeministër i Maqedonisë, thekson se miratimi i rezolutës së Serbisë nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara me vetë faktin që ajo u bashkësponsorizua nga Bashkimi Evropian, është garanci për fillimin e ...

T'i jepet fund politikës së përkëdheljes ndaj Serbisë!

Shekulli - 09.09.2010

Më 22 korrik, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GjND) vërtetoi ligjshmërinë e deklaratës së pavarësisë së Kosovës, shpallur në shkurt, 2008. Para vendimit të GjND-së, Serbia loboi fuqishëm për të bindur shtete në mbarë botën që të ...

Serbia ndryshon rezolutën për Kosovën

Gazeta Start - 09.09.2010

Beograd - Qeveria e Serbisë i ka miratuar në një mbledhje telefonike Konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Qeveria e Kosovës mirëpret pr/rezolutën e re

Gazeta Start - 09.09.2010

Prishtinë - Qeveria e Republikës së Kosovës mirëpret draft-rezolutën e re të përgatitur nga 27 vendet anëtare të BE-së dhe e mbështetur nga SHBA-të, e cila do të prezantohet për miratim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Spanja përshëndet marrëveshjen Serbi-BE

Gazeta Start - 09.09.2010

Madrid Spanja ka përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet Serbisë e Bashkimit Evropian, për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së Spanja dëshiron të shpreh kënaqësinë e saj të thellë për ...

Kosova mirëpret rezolutën BE-Serbi

BBC - 09.09.2010

Kosova ka mirëpritur një projekt-rezolutë kompromis të arritur midis BE-së dhe Serbisë e cila pritet të paraqitet për miratim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

OKB vendos sonte për fatin e rezolutës serbe

Gazeta Start - 09.09.2010

Nju Jork Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara nis sonte shqyrtimin e projekt-rezolutës serbe për Kosovën. Rezoluta është paraqitur mbrëmë nga Beogradi zyrtar pas konsultimeve dhe ndryshimeve që ju bënë tekstit me ndërmjetësimin ...

Reagime pas ndryshimit të projektrezolutës

Gazeta Start - 09.09.2010

Prishtinë - Shtetet kryesore të Evropës menjëherë pas ndryshimit të draft-rezolutës së propozuar nga Serbia e cila pritet të diskutohet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së kanë përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet Serbisë dhe ...

Parlamenti Evropian rezolutë ndaj Francës

BBC - 09.09.2010

Parlamenti Evropian ka miratuar një rezolutë duke kritikuar reagimin e Komisionit Evropian ndaj nxjerrjes së romëve prej Francës. Që prej korrikut qeveria franceze ka larguar prej vendit 1000 romë në përpjekje, siç thotë, për të ...

Rezoluta e ndryshuar e Serbisë e dorëzuar në OKB

Lajm - 09.09.2010

Serbia i ka paraqitur Kuvendit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara projekt-rezolutën për Kosovën që është harmonizuar me Bashkimin Evropian, raportojnë agjencitë serbe të lajmeve.

Madrid: Spanja e përshëndeti marrëveshjen Serbi-BE

Evropaelire - 09.09.2010

Qeveria e Spanjës e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet Serbisë e Bashkimit Evropian, për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

OKB: Asambleja e Përgjithshme debaton për Kosovën

Evropaelire - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Projekt-rezoluta e ndryshuar për Kosovën para OKB-së

Ina - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sot pritet të ketë në rend dite projekt-rezolutën e ndryshuar serbe për Kosovën, e harmonizuar me BE-në.

OKB: Asambleja e Përgjithshme debaton për Kosovën

Alsat - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Qeveria e mirëpret propozim rezolutën

Evropaelire - 09.09.2010

Qeveria e Kosovës e ka mirëpritur “draft-rezolutën e re, të përgatitur nga 27 vendet anëtare të BE-së dhe të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara”, që do të paraqitet për miratim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, thuhet në njoftimin e ...

Rezoluta serbe, Kuçi: Po punojmë që të dështojë

Top Channel - 09.09.2010

Autoritetet kosovare thonë se po punojnë shumë se bashku me partnerët ndërkombëtare që rezoluta serbe që do të diskutohet sot në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, të dështojë.

Rezoluta, OKB shqyrton sot propozimin

Top Channel - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shqyrton sonte propozimin e rezolutës së Serbisë për Kosovën. Beogradi ka paraqitur mbrëmë një tekst të ndryshuar të rezolutës, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Serbia ndryshon projekt-rezolutën për Kosovën

24 orë - 09.09.2010

Serbia pajtohet për një tekst të ri kompromisi, ku në projekt- rezolutë thjesht kërkohet dialog me ...

Rezoluta, Kosova: Drafti i përkrahur nga ndërkombëtarët

Top Channel - 09.09.2010

Pas tërheqjes së Beogradit për projektrezolutën dhe ndryshimit të disa pikave të tekstit pas konsultimeve me BE-në, qeveria e Kosovës e përshëndet dhe vlerëson se ky draft i përkrahur nga të gjitha vendet anëtare të BE-së dhe e mbeshtetur ...

Asambleja e OKB debaton sot rezolutën e Serbisë për Kosovën

LajmiFundit - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Qeveria mirëpret draft-rezolutën e re

Paragrafi - 09.09.2010

Qeveria e Republikës së Kosovës e ka mirëpritur “draft-rezolutën e re, të përgatitur nga 27 vendet anëtare të BE-së e cila do të paraqitet për miratim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Kosova mirëpret rezolutën BE-Serbi

24 orë - 09.09.2010

Serbia pajtohet për një tekst të ri kompromisi, ku në projekt- rezolutë thjesht kërkohet dialog me ...

AP e OKB-së debaton sot për Kosovën

Shqipmedia - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Serbia zbut rezolutën e OKB-së për Kosovën

DW - 09.09.2010

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Westerwelle: Nisma për arritjen e një rezolute të përbashkët do të përmbyllet të enjten (09.09.2010) në Nju Jork.

Gjermania mirëpret ndryshimin e propozim-rezolutës

Evropaelire - 09.09.2010

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Vestervele, ka mirëpritur vendimin e Serbisë për të ndryshuar propozim-rezolutën kundërthënëse lidhur me Kosovën, të dërguar nga Beogradi për diskutim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Gjermania mirëpret rezolutën e re për Kosovën

Evropaelire - 09.09.2010

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Vestervele, ka mirëpritur vendimin e Serbisë për të ndryshuar propozim-rezolutën kundërthënëse lidhur me Kosovën. “Ky është një sinjal i qartë se Serbia e shikon të ardhmen në BE”, tha Vestervele.

Krasniqi:Serbia mirëpret opinionin e GJND-së

Alsat - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte pritet të diskutojë propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën. Beogradi ka paraqitur mbrëmë një tekst të ndryshuar të rezolutës, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Rezoluta, Berlini përshëndet tërheqjen e Serbisë

Top Channel - 09.09.2010

Ministri i Jashtëm gjerman, Guido Westerwelle ka përshëndetur vendimin e Serbisë për të ndryshuar përmbajtjen e projekt/rezolutës për Kosovën. “Ky është një sinjal i qartë se Serbia e shikon të ardhmen në BE.

Parlamenti Evropian rezolutë ndaj Francës

24 orë - 09.09.2010

Parlamenti Evropian kritikon në rezolutë reagimin e Komisionit Evropian ndaj deportimit të romëve prej ...

Ndryshimi i rezolutës Gjermania: Sukses i politikës europiane

24 orë - 09.09.2010

"Ky është një sinjal i qartë se Serbia e shikon të ardhmen në BE", tha ministri i Jashtëm i Gjermanisë, ndërsa shtoi se hapi i ndërmarrë nga presidenti Tadic ishte i rëndësishëm dhe "një sukses i politikës së jashtme ...

Rezoluta, Spanja vlerëson marrëveshjen

Top Channel - 09.09.2010

Edhe qeveria e Spanjës ka përshëndetur marrëveshjen mes BE-së dhe Serbisë, për ndryshimin e tekstit të projekt/rezolutës për Kosovën. “Spanja dëshiron të shprehë kënaqësinë e saj të thellë për marrëveshjen Serbi-BE”, thuhet në një njoftim ...

Prishtina mirëpret ndryshimin e propozim-rezolutës

Evropaelire - 09.09.2010

Përfaqësues të institucioneve dhe të opozitës në Kosovë përshëndetën modifikimin e projekt-rezolutës, që Serbia deponoi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Serbia nuk rrezikoi integrimin evropian

Evropaelire - 09.09.2010

Serbia pranoi ta ndryshojë propozim-rezolutën për Kosovën për të mënjanuar rrezikun që po i kanosej prespektivës së integrimit në Bashkimin Evropian, tha për agjencinë e lajmeve Reuters një burim i Qeverisë gjermane.

“Këtu nuk ka humbës, të gjithë janë fitues”

Paragrafi - 09.09.2010

Kryetari i Kuvendit të Kosovës , dr. Jakup Krasniqi, dha sot një deklaratë përkitazi me arritjen e marrëveshjes ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Serbisë për tekstin e Rezolutës për Kosovën që do t’ i paraqitet Asamblesë së Përgjithshme të ...

Rezoluta, Greqia vlerëson tërheqjen serbe

Top Channel - 09.09.2010

Greqia ka përshëndetur tërheqjen e Serbisë për rezolutën për Kosovën, që shqyrtohet sot në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Ministria e Punëve të Jashtme në Athinë tha se ndryshimet në tekst janë këshillat e vazhdueshme që BE i ka ...

Sot diskutohet për Kosovën

Paragrafi - 09.09.2010

Sonte duke filluar nga ora 21:00 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin ...

Beogradi do të amendojë rezolutën mbi Kosovën

SETimes - 09.09.2010

09/09/2010 Duke arritur një marrëveshje të çastit të fundit, Serbia shmang një betejë të kushtueshme politike me disa nga anëtarët më me influencë të BE.

OKB: Vazhdon shtyrja e seancës për Kosovën

Evropaelire - 09.09.2010

Seanca e pasdites e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së ku ishte planifikuar të diskutohej propozim rezoluta e Serbisë dhe Bashkimit Evropian rreth Kosovës edhe pse ka kaluar rreth dy orë nga koha e paraparë e takimit, ende nuk ka filluar.

Qeveria e Kosovës e mirëpritet projekt-rezolutën e re

Botasot - 09.09.2010

Qeveria e Kosovës përmes një deklarate për media ka mirëpritur projekt-rezolutën e re të përgatitur nga 27 vendet anëtare të BE-së dhe e mbështetur nga SHBA-të, e cila do të prezantohet për miratim nesër në Asamblenë e Përgjithshme të ...

OKB: Asambleja e Përgjithshme debaton për Kosovën

Botasot - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Madrid: Spanja e përshëndeti marrëveshjen Serbi-BE

Botasot - 09.09.2010

Qeveria e Spanjës e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet Serbisë e Bashkimit Evropian, për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

OKB, Asambleja e Përgjithshme debaton për Kosovën

BalkanWeb - 09.09.2010

NJU JORK- Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Kosova: Pr/rezoluta e re përjashton bisedimet për statusin

BalkanWeb - 09.09.2010

PRISHTINE- Qeveria e Kosovës përmes një deklarate për media ka mirëpritur projekt-rezolutën e re të përgatitur nga 27 vendet anëtare të BE-së dhe e mbështetur nga SHBA-të, e cila do të prezantohet për miratim sot në Asamblenë e ...

Prishtina zyrtare mirëpret draft-rezolutën e re

Telegrafi - 09.09.2010

Qeveria e Republikës së Kosovës përmes një deklarate për media thotë se mirëpret draft-rezolutën e re të përgatitur nga 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe e mbështetur nga SHBA-të, e cila do të prezantohet për miratim në Asamblenë ...

Qeveria e Kosovës mirëpret rezolutën e ndryshuar të Serbisë

Koha.net - 09.09.2010

Prishtinë, 9 shtator - Qeveria e Kosovës përmes një deklarate për media ka mirëpritur projekt-rezolutën e re të përgatitur nga 27 vendet anëtare të BE-së dhe e mbështetur nga SHBA-të, e cila do të prezantohet për miratim nesër në Asamblenë ...

Spanja e përshëndeti marrëveshjen Serbi-BE

Koha.net - 09.09.2010

Madrid, 9 shtator - Qeveria e Spanjës e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet Serbisë e Bashkimit Evropian, për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, njofton REL.

Asambleja e Përgjithshme e KB sot debaton për Kosovën

Koha.net - 09.09.2010

New York, 9 shtator - Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim-rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian.

Pritet shqyrtimi i draft-rezolutës për Kosovën

Telegrafi - 09.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara pritet që sonte të shqyrtojë projektrezolutën e Serbisë për Kosovën, që pësoi ndryshime të mërkurën mbrëma pas takimit ndërmjet presidentit serb Boris Tadic dhe shefes së ...

Reagime pas ndryshimit të projektrezolutës

Telegrafi - 09.09.2010

Shtetet kryesore të Evropës menjëherë pas ndryshimit të draft-rezolutës së propozuar nga Serbia e cila pritet të diskutohet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së kanë përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet Serbisë dhe Bashkimit ...

Gjermania mirëpret rezolutën e re për Kosovën

Botasot - 09.09.2010

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Vestervele, ka mirëpritur vendimin e Serbisë për të ndryshuar propozim-rezolutën kundërthënëse lidhur me Kosovën. “Ky është një sinjal i qartë se Serbia e shikon të ardhmen në BE”, tha Vestervele.

Krasniqi: Me rezolutën e re të gjithë kanë fituar

Koha.net - 09.09.2010

Prishtinë, 9 shtator - Kryetari i Kuvendit të Kosovës , dr. Jakup Krasniqi, përmes një deklarate për shtyp shfaqi sot kënaqësinë për tërheqjen e Rezolutës së Serbisë për Kosovën, të paraqitur në OKB për miratim, për t’ u zëvendësuar me një ...

Krasniqi: Rezoluta e re afirmon opinionin e GJND-së

Botasot - 09.09.2010

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, dha sot një deklaratë përkitazi me arritjen e marrëveshjes ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Serbisë për tekstin e Rezolutës për Kosovën që do t’ i paraqitet Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së ...

Ndryshimi i rezolutës Gjermania: Sukses i politikës europiane

BalkanWeb - 09.09.2010

BERLIN- Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Vestervele, ka mirëpritur vendimin e Serbisë për të ndryshuar projekt-rezolutën për Kosovën, të dërguar nga Beogradi për diskutim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Qeveria mirëpret rezolutën BE-Serbi

Botasot - 09.09.2010

Qeveria e Kosovës thotë se ajo hedh poshtë mundësinë e bisedimeve për statusin me Serbinë dhe inkurajon dialogun midis të dy vendeve si shtete të pavarura.

Rezoluta e re, Krasniqi: Të gjithë janë fitues

Telegrafi - 09.09.2010

Më në fund u gjet gjuhë e përbashkët mes BE-së dhe Serbisë, e cila tërhoqi Rezolutën e vet, për t’ u zëvendësuar me Rezolutën e arritur në bashkëpunim me BE-në, që mbështetet edhe nga SHBA-të- thuhet në deklaratën e kryetarit të Kuvendit ...

Mirëpritet ndryshimi i rezolutës për Kosovën

VOA - 09.09.2010

Prishtina mirëpriti pajtimin e Serbisë me Bashkimin Evropian për të ndryshuar rezolutën për Kosovën, e cila sonte pritet të debatohet në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Serbia nuk rrezikoi integrimin evropian

Botasot - 09.09.2010

Serbia pranoi ta ndryshojë propozim-rezolutën për Kosovën për të mënjanuar rrezikun që po i kanosej prespektivës së integrimit në Bashkimin Evropian, tha për agjencinë e lajmeve Reuters një burim i Qeverisë gjermane.

Reagime të mediave botërore rreth marrëveshjes Serbi-BE për rezolutën

Yll Press - 09.09.2010

Marrëveshja midis BE dhe Serbisë që kjo e fundit të heq dorë nga rezoluta e saj dhe të pajtohet me qëndrimet e BE për Kosovën, sa i përket rezolutës në Asamblenë e OKB-së ka ngjallur komente të shumta të shtypit dhe agjencive kryesore ...

Krasniqi: Nuk ka humbës me rezolutën e re

BalkanWeb - 09.09.2010

PRISHTINË- "Me Rezolutën e re të gjithë kanë fituar, nuk ka humbës", tha sot Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi në një deklaratë për arritjen e marrëveshjes ndërmjet BE dhe Serbisë për tekstin e Rezolutës për Kosovën që do t’ i ...

S’ka dialog për status, as për ndarje

Telegrafi - 09.09.2010

Serbia pranoi ta ndryshojë propozim-rezolutën për Kosovën për të mënjanuar rrezikun që po i kanosej perspektivës së integrimit në Bashkimin Evropian, tha për agjencinë e lajmeve Reuters një burim i Qeverisë gjermane.

Beogradi frenon fillimin e punimeve të Asamblesë

Koha.net - 09.09.2010

New York, 9 shtator - Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila është dashur të nisë debatin në orën 21 sipas kohës sonë, ende nuk ka nisur punimet e veta.

Vazhdon dialogu për rezolutën serbe

BBC - 08.09.2010

Bashkimi Evropian dhe Serbia kanë rënë dakord për vazhdimin e dialogut për harmonizimin e qëndrimeve lidhur me projektrezolutën e paraqitur nga Serbia në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Nga do t'ia mbash zoti Tadiq?

Shekulli - 08.09.2010

Nga fundi i kësaj jave, Kuvendi i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë projektrezolutën e Serbisë për Kosovën. Esenca e problemit të Serbisë konsiston në faktin se refuzon të pranojë se disfata në Gjykatën Ndërkombëtare të ...

Rezoluta për Kosovën, Serbia në ankth

Gazeta Start - 08.09.2010

Prishtinë - Serbia po hyn në 24 orët e fundit të marrjes së vendimit për tërheqjen apo ndryshimin e projektrezolutës për në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, me të cilën synon të sigurojë thirrjen e Asamblesë së Përgjithshme për ...

OKB miraton rezolutën e ndryshuar për Kosovën

Shekulli - 10.09.2010

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë të Serbisë të ndryshuar mbi Kosovën, e cila bën thirrje për dialog duke hequr sfidën ndaj deklarimit të pavarësisë nga Kosova.

Vazhdon dialogu për rezolutën serbe

Ina - 08.09.2010

Bashkimi Evropian dhe Serbia kanë rënë dakord për vazhdimin e dialogut për harmonizimin e qëndrimeve lidhur me projektrezolutën e paraqitur nga Serbia në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Vazhdon dialogu për rezolutën serbe

24 orë - 08.09.2010

BE-ja dhe Serbia do të vazhdojnë bisedimet për harmonizimin e qëndrimeve për rezolutën serbe për ...

Nga do t'ia mbash zoti Tadiq? - Nga Patrick Moore

Ina - 08.09.2010

Nga fundi i kësaj jave, Kuvendi i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë projektrezolutën e Serbisë për Kosovën. Esenca e problemit të Serbisë konsiston në faktin se refuzon të pranojë se disfata në Gjykatën Ndërkombëtare të ...

Rezoluta, vijojnë bisedimet BE-Serbi

Top Channel - 08.09.2010

Bashkimi Evropian dhe Serbia do të vazhdojnë edhe sot dialogun në përpjekje për të arritur një marrëveshje rreth rezolutës serbe për Kosovën. Rezoluta pritet të shqyrtohet nesër në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

BE-ja dhe Serbia “Lojë shtesë” për Rezolutën

Shqipmedia - 08.09.2010

Nëse do të ketë kompromis mes Bashkimit Evropian dhe Serbisë rreth Kosovës, kjo do të ndodhë vërtet në momentin e fundit, pak para nisjes së debatit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në New York.

T’i jepet fund politikës së përkëdheljes ndaj Serbisë!

Evropaelire - 08.09.2010

Nga Shirley Cloyes DioGuardi dhe Roland Gjoni Shirley Cloyes DioGuardi është këshilltare për çështje të Ballkanit e Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe Roland Gjoni është ekspert i së drejtës ndërkombëtare që punon në Kosovë.

Çfarëdo rezolute, e papranueshme

Evropaelire - 08.09.2010

Çfarëdo projekt-rezolute që paraqet Serbia për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, qoftë ajo edhe e modifikuar, për Prishtinën zyrtare konsiderohet si e panevojshme dhe e papranueshme.

Serbia dërgon në OKB rezolutë të re për Kosovën

Evropaelire - 08.09.2010

Qeveria e Serbisë i ka miratuar në një mbledhje telefonike Konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Takimi Tadiç-Eshton, Serbia ndryshon rezolutën për Kosovën

LajmiFundit - 08.09.2010

Qeveria e Serbisë i ka miratuar konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Serbia miraton ndryshimet në rezolutë

Top Channel - 08.09.2010

Qeveria e Serbisë ka miratuar ndryshimet në rezolutën për Kosovën, që Ministria e Jashtme e Beogradit do të paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Serbia do ta ndryshojë rezolutën për Kosovën

Alsat - 08.09.2010

Burime nga kabineti i Përfaqësueses së Lartë Catherine Ashton konfirmuan për Alsat M se serbët pranuan të mërkurën pasdite të ndryshojnë në thelb përmbajtjen e projekt-rezolutës për Kosovën që kanë paraqitur për votë të enjten në OKB.

Serbia dërgon në OKB rezolutë të re për Kosovën

Shqipmedia - 08.09.2010

Propozimi i ndryshuar është harmonizuar me 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë burime në Qeverinë e Serbisë.

Rezoluta e ndryshuar e Serbisë e dorëzuar në OKB

Evropaelire - 08.09.2010

Serbia i ka paraqitur Kuvendit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara projekt-rezolutën për Kosovën që është harmonizuar me Bashkimin Evropian, raportojnë agjencitë serbe të lajmeve.

Samarxhiq: Ndryshimi i rezolutës është kapitullim

Evropaelire - 08.09.2010

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Serbisë, Sllobodan Samarxhiq, vlerësoi se pranimi i presidentit dhe qeverisë së Serbisë për ta ndryshuar rezolutën mbi Kosovën, është "akt i kapitullimit para ultimatumeve të fuqive perëndimore".

BE-ja përshëndet rezolutën e ndryshuar

Evropaelire - 08.09.2010

Ketrin Eshton ka thënë se rezoluta e re është e paraqitur nga 28 vende evropiane, përkatësisht nga 27 vende të BE-së dhe Serbia. Bashkimi Evropian ka përshëndetur vendimin e Serbisë që të pranojë ofertën e BE-së dhe që bashkërisht të 27 ...

Kosova, rezoluta e re e Serbisë pa fjalët “Status” dhe “Shtet”

LajmiFundit - 08.09.2010

Ketrin Eshton ka thënë se rezoluta e re është e paraqitur nga 28 vende evropiane, përkatësisht nga 27 vende të BE-së dhe Serbia. Bashkimi Evropian ka përshëndetur vendimin e Serbisë që të pranojë ofertën e BE-së dhe që bashkërisht të 27 ...

Serbia dhe BE do të vazhdojnë dialogun mbi rezolutën e Kosovës

SETimes - 08.09.2010

08/09/2010 BRUKSEL, Belgjikë -- Presidenti serb Boris Tadië dhe shefja e politikës së jashtme të BE Kethrinë Eshton ranë dakort të martën (7 shtator) që të vazhdojnë dialogun që ka për qëllim harmonizimin e qëndrimeve të Beogradit dhe ...

BE dhe Serbia pa marrëveshje rreth rezolutës serbe për Kosovën

VOA - 08.09.2010

Bashkimi Evropian dhe Serbia janë pajtuar që edhe sot (e mërkurë) të vazhdojnë diskutimet për të të arritur një marrëveshje rreth rezolutës serbe për Kosovën, e cila pritet të shqyrtohet të enjten më 9 shtator në Asamblenë e Përgjithshme ...

Serbia në ankth

Telegrafi - 08.09.2010

Serbia po hyn në 24 orët e fundit të marrjes së vendimit për heqjen apo procedimin e projektrezolutës për në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, me të cilën mëton të sigurojë thirrjen e Asamblesë së Përgjithshme për negociata të reja për ...

Kosova, BE-Serbi pa marrëveshje rreth rezolutës serbe

BalkanWeb - 08.09.2010

WASHINGTON -Bashkimi Evropian dhe Serbia janë pajtuar që edhe sot (e mërkurë) të vazhdojnë diskutimet për të të arritur një marrëveshje rreth rezolutës serbe për Kosovën, e cila pritet të shqyrtohet të enjten më 9 shtator në Asamblenë e ...

BE-ja dhe Serbia "Lojë shtesë" për Rezolutën

Koha.net - 08.09.2010

Bruksel, 8 shtator - Nëse do të ketë kompromis mes Bashkimit Evropian dhe Serbisë rreth Kosovës, kjo do të ndodhë vërtet në momentin e fundit, pak para nisjes së debatit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në New York.

Vazhdon dialogu për rezolutën serbe

Botasot - 08.09.2010

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton, u takua të martën në mbrëmje me presidentin serb Boris Tadiq, në Bruksel. Të dyja palët nuk kanë dhënë hollësi për përmbajtjen e bisedimeve.

Serbët e Kosovës e shohin shpëtimin në Rusi

Koha.net - 08.09.2010

Beograd, 8 shtator – Serbia nuk guxon të pranojë ultimatumin e BE-së për rezolutë të përbashkët mbi Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të KB në New York, ndryshe serbët në Kosovë do të ndërmarrin iniciativën që të fitojnë shtetësinë ruse, ...

Sot pritet marrëveshja Beograd - Bruksel për rezolutën?

Koha.net - 08.09.2010

Bruksel, 8 shtator – Sot pritet marrëveshja përfundimtare ndërmjet Serbisë e Bashkimit Evropian mbi përmbajtjen e rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të KB, njoftojnë agjencitë e lajmeve të Beogradit, FoNet dhe Beta.

Sot pritet marrëveshja Beograd - Bruksel për rezolutën?

Lajmetsot - 08.09.2010

Postuar me: 08 September, 2010 04:41:00 Sot pritet marrëveshja Beograd - Bruksel për rezolutën? Sot pritet marrëveshja përfundimtare ndërmjet Serbisë e Bashkimit Evropian mbi përmbajtjen e rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme ...

Serbia e ndërron rezolutën për Kosovën

Botasot - 08.09.2010

Qeveria e Serbisë, në një mbledhje telefonike i ka miratuar konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Serbia e ndryshon rezolutën për Kosovën

Koha.net - 08.09.2010

Beograd, 8 shtator - Qeveria e Serbisë i ka miratuar në një mbledhje telefonike Konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të ...

Serbia bie dakord të ndryshojë rezolutën për Kosovën

VOA - 08.09.2010

Në projektin e ri të rezolutës së harmonizuar me Bashkimin Evropian janë hequr pjesët që i referoheshin “shkëputjes së njëanshme” si dhe thirrjet që nëpërmjet dialogut të zgjidhen “të gjitha çështjet e hapura”.

Ndërron projektrezoluta

Telegrafi - 08.09.2010

Qeveria e Serbisë, sot në një mbledhje telefonike, ka miratuar konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të projektrezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Serbia e ndryshon rezolutën për Kosovën

Lajmetsot - 08.09.2010

Postuar me: 08 September, 2010 06:24:00 Serbia e ndryshon rezolutën për Kosovën Qeveria e Serbisë i ka miratuar në një mbledhje telefonike Konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të ...

Draft-rezoluta respekton statusin e Kosovës

Koha.net - 08.09.2010

Prishtinë, 8 shtator - Përderisa kanë filluar raportimet mbi përmbajtjen e draft-rezolutës së BE-së, e cila ka mundësuar që Beogradi të pajtohet për të tërhequr draft-rezolutën e saj të paraqitur më herët për mbledhjen e Asamblesë së ...

Rezoluta e ndryshuar: “Kapitullim i Serbisë para ultimatumit të Perëndimit”

Koha.net - 08.09.2010

Beograd, 8 shtator – Kryetari i Partisë Liberal-demokratike të Serbisë, Çedomir Jovanoviq vlerësoi sot se nëpërmjet pranimit të propozimit të BE-së për rezolutën mbi Kosovën, më në fund është bërë hapi i parë drejt heqjes dorë nga politika ...

Serbia ndryshon rezolutën, Tadic: Nuk e njohim pavarësinë

BalkanWeb - 08.09.2010

PRISHTINE- Beogradi dhe Brukseli arrijnë marrëveshjen për modifikimin e testit të rezolutës serbe për Kosovën. Ora: 19: 57- Ashton: Të nisë dialogu mes Prishtinës e Beogradit “Pas votës nesër në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, gjeja më ...

Serbia e ndryshon rezolutën për Kosovën

Yll Press - 08.09.2010

Qeveria e Serbisë i ka miratuar konkluzat, me të cilat autorizohet Ministria e Jashtme që të paraqesë propozimin e ndryshuar të rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Teksti i plotë i Rezolutës së harmonizuar Serbi-BE

Koha.net - 08.09.2010

Beograd, 8 shtator – Serbia ia dërgoi sonte Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të bashkuara propozimin e rezolutës për Kosovën, i cili është harmonizuar me Bashkimin Evropian, transmeton botimi elektronik i gazetës Blic.

BE-ja përshëndet rezolutën e ndryshuar

Koha.net - 08.09.2010

Bruksel, 8 shtator – Bashkimi Evropian ka përshëndetur vendimin e Serbisë që të pranojë ofertën e BE-së dhe që bashkërisht të 27 vendet e BE-së dhe Serbia të paraqesin para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së rezolutën rreth mendimit të ...

Rezoluta e ndryshuar e Serbisë e dorëzuar në OKB

Botasot - 08.09.2010

(E plotësuar) - Serbia i ka paraqitur Kuvendit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara projekt-rezolutën për Kosovën që është harmonizuar me Bashkimin Evropian, raportojnë agjencitë serbe të lajmeve.

Përmbajtja e projektrezolutës së re serbe

Telegrafi - 08.09.2010

Serbia i ka paraqitur Asamblesë së Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara projekt-rezolutën për Kosovën që është harmonizuar me Bashkimin Evropian, raportojnë agjencitë serbe të lajmeve.

Çfarëdo rezolute, e papranueshme

Botasot - 08.09.2010

Çfarëdo projekt-rezolute që paraqet Serbia për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, qoftë ajo edhe e modifikuar, për Prishtinën zyrtare konsiderohet si e panevojshme dhe e papranueshme.

BE-ja përshëndet rezolutën e ndryshuar

Botasot - 08.09.2010

Bashkimi Evropian ka përshëndetur vendimin e Serbisë që të pranojë ofertën e BE-së dhe që bashkërisht të 27 vendet e BE-së dhe Serbia të paraqesin para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së rezolutën rreth mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare ...

Teksti i ri i projektrezolutës serbe i kënaq të gjithë!

Telegrafi - 08.09.2010

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton ka përshëndetur deklaratën e presidentit të Serbisë, Boris Tadiq, për paraqitjen e tekstit të ri të rezolutës për Kosovën nga ana e Serbisë.

Vestervele: Ndryshimi i projekt-rezolutës, sukses i BE-së

Botasot - 08.09.2010

Pas shefes së diplomacisë evropiane Ketrin Eshton, edhe ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë Guido Vestervele ka përshëndetur gatishmërinë e Serbisë që në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të paraqesë projekt-rezolutën ...

Ashton në bisedime me Tadiq për rezolutën

BBC - 07.09.2010

Dy ditë përpara mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Bashkimi Evropian do të provojë ta ndryshojë qëndrimin serb për Rezolutën mbi Kosovën, përmes shefes së diplomacisë, Catherine Ashton.

Maliqi: Beogradi ka humbur Kosovën si tërësi

BBC - 07.09.2010

Analisti Shkëzen Maliqi thotë se vija e kuqe në të cilën insiston Beogradi, sa i përket Kosovës, do të ishte kthim prapa dhe vazhdim i agonisë që ka zgjatur disa dekada.

Wordsworth: 'BE ka arritur pajtimin për rezolutën serbe'

Shekulli - 07.09.2010

Ambasadori britanik në Serbi, Stephen Wordsworth, ka thënë se vendet e Bashkimit Evropian e kanë arritur pajtueshmërinë për tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën.

Shqipëria nuk do të parashtrojë rezolutë personale për Kosovën

Idividi - 07.09.2010

Vjenë, 6 shtator 2010 (MIA) - Kryeministri shqiptar Sali Berisha deklaroi në një intervistë për gazetën e Vjenës "Standard" se Tirana nuk do të parashtrojë rezolutë personale për Kosovën në seancën e Asamblesë Parlamentare të KB-së.

BBC: Bisedime BE-Beograd për rezolutën

Idividi - 07.09.2010

Londër, 7 shtator 2010 (MIA) - Bashkimi Evropian ka vazhduar kontaktet e tij me Beogradin zyrtar, për harmonizimin e një teksti të një Rezolute të re për Kosovën, që do të mund të paraqitej gjatë javës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Ashton në bisedime me Tadiq për rezolutën

24 orë - 07.09.2010

Shefja për politikën e jashtme në BE pritet të takohet në Bruksel me presidentin serb në kërkim të një ...

Eshton dhe Tadiq takohen në Bruksel

Evropaelire - 07.09.2010

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, do të takohet sot në Bruksel me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton.

Maqedonia, përfundimisht kundër Serbisë

Lajm - 07.09.2010

Maqedonia do të votojë përfundimisht kundër propozim-rezolutës serbe të parashtruar në OKB kundër pavarësisë së Kosovës. Dilemat se mund të ketë vendim që Maqedonia të tregohet e përmbajtur ose diçka të tillë kanë rënë poshtë, pasi MPJ ...

Ashton në bisedime me Tadiqin për rezolutën

Paragrafi - 07.09.2010

Dy ditë përpara mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Bashkimi Evropian do të provojë ta ndryshojë qëndrimin serb për Rezolutën mbi Kosovën, përmes shefes së diplomacisë, Catherine Ashton.

Maqedonia, përfundimisht kundër Serbisë

Shqipmedia - 07.09.2010

Maqedonia do të votojë përfundimisht kundër propozim-rezolutës serbe të parashtruar në OKB kundër pavarësisë së Kosovës. Dilemat se mund të ketë vendim që Maqedonia të tregohet e përmbajtur ose diçka të tillë kanë rënë poshtë, pasi MPJ ...

Eshton dhe Tadiq takohen në Bruksel

Alsat - 07.09.2010

Presidenti i Serbisë Boris Tadiq, do të takohet sot në Bruksel me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton.

Beograd: Rezoluta ndryshon nga presioni i BE-së

Evropaelire - 07.09.2010

Serbia ka filluar të përkulet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shkruan shtypi i Beogradit duke cituar në burime diplomatike.

Shtypi serb: Rezoluta për Kosovën po ndryshon nga presionet e BE

LajmiFundit - 07.09.2010

Serbia ka filluar të përkulet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shkruan shtypi i Beogradit duke cituar në burime diplomatike.

Vordsorth: Pajtueshmëri në BE për rezolutën

Evropaelire - 07.09.2010

Ambasadori britanik në Serbi, Stiven Vordsvorth, ka thënë se vendet e Bashkimit Evropian e kanë arritur pajtueshmërinë për tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën.

Beograd: Rezoluta ndryshon nga presioni i BE-së

Ina - 07.09.2010

Serbia ka filluar të përkulet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shkruan shtypi i Beogradit duke cituar në burime diplomatike.

Mediat serbe: Serbia do të zbusë rezolutën

Top Channel - 07.09.2010

Serbia ka filluar të përkulet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Rezoluta për Kosovën, ambasadori britanik: BE arriti pakt me Serbinë

LajmiFundit - 07.09.2010

Ambasadori britanik në Serbi, Stiven Vordsvorth, ka thënë se vendet e Bashkimit Evropian e kanë arritur pajtueshmërinë për tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën.

Serbia përkulet para BE-së

Shqipmedia - 07.09.2010

Ambasadori britanik në Serbi, Stiven Vordsvorth, ka thënë se vendet e Bashkimit Evropian e kanë arritur pajtueshmërinë për tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën, transmeton Rel.

Wordsworth: Vendet e BE, dakord për rezolutën

Top Channel - 07.09.2010

Ambasadori britanik në Serbi, Stiven Wordsworth ka deklaruar se vendet e BE kanë rënë dakord me tekstin e rezolutës serbe për Kosovën. Sipas tij, kjo përputhje qëndrimesh tregon se rezoluta nuk do të ndërhyjë në cështjen e pavarësisë së ...

Maliqi: Beogradi ka humbur Kosovën si tërësi

24 orë - 07.09.2010

Analisti Shkëlzen Maliqi thotë se tani Kosova po imponohet si realitet në marrëdhëniet ...

Kundër BE-së, pro Rusisë!

Evropaelire - 07.09.2010

Serbët e veriut, të mbledhur rreth organit paralel të quajtur Kuvendi i komunave dhe vendbanimeve serbe, i kanë bërë thirrje sot Qeverisë në Beograd, që të mos lëshojë pe karshi Bashkimit Evropian, në lidhje me projekt-rezolutën për ...

BE-ja ende shpreson për kompromis me Serbinë

Telegrafi - 07.09.2010

Bashkimi Evropian vazhdon të pres që në takimin e përfaqësueses së lartë, Catherine Asthon me presidentin e Serbisë Boris Tadic të afrohen qëndrimet rreth rezolutës së propozuar nga Serbia në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Ashton në bisedime me Tadiq për rezolutën

Botasot - 07.09.2010

Takimi i sontëm me presidentin serb Boris Tadiq, thuhet të jetë përfundimtar dhe zyrtarë të BE-së thonë se shpresojnë në arritjen e një kompromisi.

BE-ja shpreson për kompromis me Serbinë

Koha.net - 07.09.2010

Bruksel, 7 shtator – BE shpreson se ka gjetur çelësin e pajtimit të Serbisë për kompromis rreth rezolutës për Kosovën. Nga burimet e BE-së “Koha Ditore” mëson se kompromisi mes 27 vendeve anëtare është që me rezolutë të mos përmenden ...

Uilson: Rezoluta për Kosovën, ndikon negativisht në marrëdhëniet e Beogradit dhe Uashingtonit

Botasot - 07.09.2010

Dejmon Uilson, nënkryetar i Këshillit Atlantik influencues të SHBA-ve me seli në Uashington thotë se rezoluta për Kosovën, të cilën e ka paraqitur Serbia në Asamblenë e Përgjithshme të KB, ka ndikim negativ në marrëdhëniet e Beogradit dhe ...

Rezoluta për Kosovën ndryshon nga presioni i BE-së

Botasot - 07.09.2010

Serbia ka filluar të përkulet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB së, shkruan shtypi i Beogradit duke cituar në burime diplomatike.

Brukseli e Beogradi afër kompromisit

Koha.net - 07.09.2010

Bruksel, 7 shtator – Mediet e Beogradit raportojnë, para vizitës së Tadiqit në Bruksel, se BE dhe Beogradi janë afër kompromisit për Rezolutën e Kosovës.

Kushti për Serbinë

Lajmetsot - 07.09.2010

Postuar me: 07 September, 2010 10:18:00 Kushti për Serbinë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian kanë arritur marrëveshje për ofertën e fundit që do t’i bëhet Serbisë lidhur me projektrezolutën për Kosovën të cilën Beogradi ...

Maqedonia përfundimisht kundër rezolutës serbe

Koha.net - 07.09.2010

Shkup, 7 shtator - Maqedonia do të votojë përfundimisht kundër propozim-rezolutës serbe të parashtruar në OKB kundër pavarësisë së Kosovës. Dilemat se mund të ketë vendim që Maqedonia të tregohet e përmbajtur ose diçka të tillë kanë rënë ...

Maqedonia, përfundimisht kundër Serbisë

Telegrafi - 07.09.2010

Maqedonia do të votojë përfundimisht kundër propozim-rezolutës serbe të parashtruar në Organizatën e Kombeve të Bashkuara kundër pavarësisë së Kosovës.

Beograd: Rezoluta ndryshon nga presioni i BE-së

Telegrafi - 07.09.2010

Serbia ka filluar të përkulet nga presioni i Bashkimit Evropian për ta zbutur rezolutën e saj mbi Kosovën, të cilën do ta paraqesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shkruan shtypi i Beogradit duke cituar në burime diplomatike.

Vordsorth: Pajtueshmëri në BE për rezolutën

Botasot - 07.09.2010

Ambasadori britanik në Serbi, Stiven Vordsvorth, ka thënë se vendet e Bashkimit Evropian e kanë arritur pajtueshmërinë për tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën.

Wordsworth: BE-ja e Serbia dakord me rezolutën për Kosovën

Koha.net - 07.09.2010

Beograd, 7 shtator - Ambasadori britanik në Serbi, Steven Wordsworth, ka deklaruar se vendet e Bashkimit Evropian janë dakorduar me tekstin e rezolutës së Serbisë për Kosovën.

Patrick Moore: Nga do t'ia mbash zoti Tadiq?

Koha.net - 07.09.2010

Pragë, 7 shtator - Nga fundi i kësaj jave, Kuvendi i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë projekt-rezolutën e Serbisë për Kosovën.

Nga do t'ia mbash zoti Tadiq?

Yll Press - 07.09.2010

Nga fundi i kësaj jave, Kuvendi i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë projekt-rezolutën e Serbisë për Kosovën. Beogradi ka edhe pak kohë për të rishqyrtuar tekstin e projektit, madje në interes të vetë Serbisë.

Bisedime BE-Beograd për rezolutën

BBC - 06.09.2010

Bashkimi Evropian ka vazhduar kontaktet e tij me Beogradin zyrtar, për harmonizimin e një teksti të një Rezolute të re për Kosovën, që do të mund të paraqitej gjatë javës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Ashton viziton Beogradin, kërkon ndryshim të rezolutës

Shekulli - 06.09.2010

Bashkimi Evropian ka vazhduar kontaktet e tij me Beogradin zyrtar, për harmonizimin e një teksti të një Rezolute të re për Kosovën, që do të mund të paraqitej gjatë javës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Serbia nuk tërhiqet nga rezoluta për Kosovën

Shqipmedia - 06.09.2010

Serbia nuk planifikon tërheqjen e projekt-rezolutës serbe për Kosovën në Asamblenë e Përgjithëshme të Kombeve të Bashkuara. Këtë fakt e pohoi kryediplomati serb, në një intervistë dhënë televizionit B-92.

Rezoluta për Kosovën e pakuptimtë

Ina - 06.09.2010

Kryetari i Partisë Liberale-demokratike, Çedomir Jovanoviq, duke marrë pjesë sot në një emision të B92, “Kaziprst” (Gishti tregues), ka deklaruar se Rezoluta për Kosovën, të cilën e ka dorëzuar Serbia në KB është e pakuptimtë.

Daçiq: Jemi për kompromis, por jo për njohjen e Kosovës

Evropaelire - 06.09.2010

Ministri i Brendshëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia duhet të punojë për mbrojtjen e interesave territoriale të saj dhe për integrimet evropiane pavarësisht nga epilogu i votimit të rezolutës serbe për Kosovën në Asamblenë e ...

Berisha: Përpjekjet e Serbisë janë bizare dhe nuk ndihmojnë

Evropaelire - 06.09.2010

Shqipëria nuk do të paraqesë rezolutë të saj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, por shpreson se Serbia do ta tërheqë rezolutën e vet, ka deklaruar kryeministri Sali Berisha.

Berisha: Serbia, përpjekje të padobishme

Top Channel - 06.09.2010

Kryeministri shqiptar Sali Berisha ka deklaruar se Shqipëria nuk do të paraqesë një rezolutë të sajën për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, por shpreson që Serbia të tërheqë rezolutën e vet.

Dacic: Gati për kompromis, por jo për njohje

Top Channel - 06.09.2010

Ministri i Brendshëm serb, Ivica Dacic ka deklaruar se Serbia duhet të punojë për mbrojtjen e interesave të saj territoriale dhe integrimet evropiane, cilido që të jetë epilogu i votimit të rezolutës për Kosovën në OKB.

Përpjekjet e Serbisë janë bizare dhe nuk ndihmojnë

Ina - 06.09.2010

Shqipëria nuk do të paraqesë rezolutë të saj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, por shpreson se Serbia do ta tërheqë rezolutën e vet, ka deklaruar kryeministri Sali Berisha.

Bisedime BE-Beograd për rezolutën

24 orë - 06.09.2010

BE-ja ka vazhduar kontaktet me Beogradin zyrtar, për tekstin e një Rezolute të re për ...

Daçic: Jemi për kompromis, jo për njohjen e Kosovës

24 orë - 06.09.2010

"Serbia është e gatshme për kompromis, por nuk besoj se asnjë pushtet do ta pranonte kompromisin që nënkupton se me rezolutën verifikohet pavarësia e Kosovës", ka deklaruar Daçic pas një bisede me homologun ...

Berisha: Qasja e Serbisë bizare

Alsat - 06.09.2010

Shqipëria nuk do të paraqesë rezolutë të saj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, por shpreson se Serbia do ta tërheqë rezolutën e vet, ka deklaruar kryeministri Sali Berisha.

Rezoluta serbe për Kosovën, Berisha: Beogradi të respektojë vendimin e GJND

LajmiFundit - 06.09.2010

Shqipëria nuk do të paraqesë rezolutë të saj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, por shpreson se Serbia do ta tërheqë rezolutën e vet, ka deklaruar kryeministri Sali Berisha.

Modifikimi i rezolutës dhe veriu

Evropaelire - 06.09.2010

Opozita në Prishtinë thotë se modifikimi i projektrezolutës serbe për Kosovën mund të pasojë kushtëzimet e Beogradit për të hapur çështjen e veriut.

Maqedonia kundër Serbisë

Top Channel - 06.09.2010

Maqedonia do të votojë kundër rezolutes së Serbisë për Kosovën në Kombet e Bashkuara. Vendimi nuk është bërë publik, por konfirmohet për Top Channel nga burime të sigurta në Ministrinë e Jashtme maqedonase.

Qëllimi i rezolutës serbe- bllokimi i njohjeve të reja

Koha.net - 06.09.2010

Washington, 6 shtator -Rezoluta e paraqitur nga Serbia dhe që pritet të shqyrtohet në përfundim të sesionit të 64-të të Asamblesë së Përgjithshme, pavarësisht se ligjërisht nuk mund të ndryshojë asgjë për Kosovën dhe shtetësinë e saj, ajo ...

Rezoluta për Kosovën e pakuptimtë

Koha.net - 06.09.2010

Beograd, 6 shtator – Kryetari i Partisë Liberale-demokratike, Çedomir Jovanoviq, duke marrë pjesë sot në një emision të B92, “Kaziprst” (Gishti tregues), ka deklaruar se Rezoluta për Kosovën, të cilën e ka dorëzuar Serbia në KB është e ...

Përpjekjet e Kosovës të jenë më të bashkërenduara

Telegrafi - 06.09.2010

Rezoluta e paraqitur nga Serbia që pritet të shqyrtohet në Asamblenë e Përgjithshme, pavarësisht se ligjërisht nuk mund të ndryshojë asgjë për Kosovën, ajo në radhë të parë synon bllokimin e mëtejmë të njohjeve, vlerësojnë ekspertë ...

Berisha: S'kemi rezolutë për Kosovën

Yll Press - 06.09.2010

“Mirëpo, pas mendimit këshillëdhënës nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND), përpjekjet e Serbisë janë të paarsyeshme, sepse Serbia duhet ta përkrahë ligjin ndërkombëtar”, u shpreh Berisha.

Shqipëria nuk do të paraqesë rezolutë për Kosovën

Koha.net - 06.09.2010

Vjenë, 6 shtator – Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një intervistë dhënë gazetës “Standard” të Vjenës, të cilën e transmetojnë mediet e Beogradit, ka deklaruar se Tirana nuk do të paraqes rezolutë të veten për Kosovën në ...

Serbia e gatshme për kompromis, por jo për njohje të pavarësisë së Kosovës

Koha.net - 06.09.2010

Beograd, 6 shtator – Zëvendëskryeministri dhe ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar sot se Beogradi është i gatshëm për kompromis kur është fjala për Rezolutën mbi Kosovën, por jo që me këtë dokument të verifikohet ...

Daçic: Jemi për kompromis, jo për njohjen e Kosovës

BalkanWeb - 06.09.2010

BEOGRAD- Ministri i Brendshëm serb, Ivica Daçic, ka thënë se Serbia duhet të punojë për mbrojtjen e interesave territoriale të saj dhe për integrimet evropiane pavarësisht nga epilogu i votimit të rezolutës serbe për Kosovën në Asamblenë e ...

Bisedime BE-Beograd për rezolutën

BalkanWeb - 06.09.2010

TIRANE- Bashkimi Evropian ka vazhduar kontaktet e tij me Beogradin zyrtar, për harmonizimin e një teksti të një Rezolute të re për Kosovën, që do të mund të paraqitej gjatë javës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Serbia pranon kompromisin, por jo për njohjen e Kosovës

Telegrafi - 06.09.2010

Serbia është e gatshme për kompromis, por nuk besoj se asnjë pushtet do ta pranonte kompromisin që nënkupton se me rezolutën verifikohet pavarësia e Kosovës- ka deklaruar ministri i Brendshëm serb, Ivica Dacic, pas një bisede me homologun ...

Bisedime BE-Beograd për rezolutën

Botasot - 06.09.2010

Një përpjekje e fundit e BE-së, për ndryshimin e Rezolutës serbe, pritet të ndërmerret të martën në mbrëmje, kur në Bruksel shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, do të takojë presidentin serb Boris Tadiq.

Bisedime BE-Beograd për rezolutën e Kosovës

Yll Press - 07.09.2010

Një përpjekje e fundit e BE-së, për ndryshimin e Rezolutës serbe, pritet të ndërmerret sot, kur në Bruksel shefja e diplomacisë evropiane, Kethrin Eshton, do të takojë presidentin serb Boris Tadiq.

Përpjekjet e Serbisë janë bizare

Telegrafi - 06.09.2010

Tirana nuk ka ndërmend të paraqesë rezolutë të veten për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara- ka thënë kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, për të përditshmen austriake “Der Standard”.