TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Perëndimi i sulltanit Silvio

Shekulli - 13.11.2011

Nga Elton Xhanari “That’s all, folk’s”, titullonte gazeta amerikane “The Economist”, pasi Silvio Berluskoni humbi shumicën parlamentare dhe si pasojë dha dorëheqjen dje në mbrëmje nga posti kryeministror.

Ikën Berluskoni!

Gazeta Start - 13.11.2011

Romë – Sot Italia është zgjuar pa kryeministrin e saj deri të djeshëm, kjo pasi Silvio Berluskoni, dha mbrëmë vonë dorëheqjen nga posti që mbante prej disa vitesh.

Italianët: Ikja e Berluskonit “çlirim i Italisë”

Gazeta Start - 13.11.2011

Dorëheqja e Berluskonit u prit me brohoritje të mëdha dhe me vallëzime e këndime nëpër sheshe e rrugë. Njerëzit me flamuj nëpër duar ishin me të lumtur se kurrë, ata kënduan himnin e kombit, i cili tashme u çlirua.

Berluskoni dha dorëheqje,Italia ndjek modelin grek,qeverisje nga shumë parti

Albnow - 13.11.2011

Vetëm pak ditë pas shpalljes së krizës në Itali,kreu i kësaj qeverie,Silvio Berluskoni... i ka kërkuar Presidentit të Republikës Giorgio Napolitano,që të pranojë dorëheqjen e tij.

Me çfarë do të merret Berluskoni tani?

DW - 13.11.2011

Me sa duket epokës së Berluskonit i erdhi fundi. Por, çfarë do të ndodhë me të nëse jep dorëheqjen si kryeministër i Italisë? A do të përqëndrohet ai tek sipërmarrjet e tij? Do të përfundojë në burg, apo do të mbetet në politikë? Kur ...

Bye, bye, Silvio! - Kryeministri italian jep dorëheqjen

DW - 13.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni dha dorëheqjen të shtunën në mbrëmje (12.11.). Pak pasi Dhoma e përfaqësuesve aprovoi një paketë reformash të kërkuara nga Brukseli, Berluskoni i dorëzoi dorëheqjen presidentit, Giorgio Napolitano.

Italia pas Berluskonit

Evropaelire - 13.11.2011

Presidenti i Italisë, Xhorxhio Napolitano, pritet të zhvillojë gjatë ditës konsultime me forcat kryesore politike të vendit. Konsultimet vijnë para nominimit të një kandidati për udhëheqjen e kabinetit tranzicional që pason dorëheqjen e ...

Era e Berluskonit merr fund pas 17 vitesh

Shqipmedia - 13.11.2011

Italia merr frymë lirisht. Të paktën një pjesë e vendit, Ajo pjesë, që e sheh Silvio Berluskonin si përgjegjësin kryesor për krizën aktuale në Itali. Dhe kjo pjesë u shtua kohët e fundit me gjithnjë e më shumë njerëz.

Berluskoni, ky mjeshtër i skandaleve

Lajmeshqip - 13.11.2011

Me largimin e Silvio Berluskonit nga funksioni kryeministër i Italisë, ka përfunduar një erë politike në vendin me më shumë skandale në historinë më të re të shtetit, vlerësojnë mediat perëndimore.

Kriza ekonomike, rrëzoi Berluskonin

Alsat - 13.11.2011

Gjithçka mbijetoi, por jo edhe krizën ekonomike. Pas plotë 18 vite të kaluara në kolltukun kryeministrit, Silvio Berluskoni, mbrëmë vonë u tërhoq nga posti.

Berluskoni: Frikë për eurozonën

Top Channel - 13.11.2011

Kryeministri i dorëhequr italian, Silvio Berluskoni, në perëndim të karrierës së tij politike, po tregohet mjaft aktiv, vecanërisht në politikën e jashtme.

Berluskoni telefonon Merkel, shpreh shqetësimin për Euron

Albeu.com - 13.11.2011

Edhe pas lënies së detyrës ish-kryeministri Silvio Berluskoni nuk heq dorë nga të qenurit aktiv në politikë. Sipas mediave italiane pas dorëzimit të mandatit Berluskoni ka patur disa telefonata me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe ...

Media “mallkon” Berluskonin

Top Channel - 13.11.2011

"The Independent" shkruan se “Që tani na ka marrë malli për të”. Melankonia është thelluar për faktin se shou-man-i ka gjasa të zëvendësohet nga Mario Monti, një figurë që rivalizon vetëm Romano Prodin për nga mërzitshmeria.

Partia e Berluskonit mbështet Montin me kushte

Evropaelire - 13.11.2011

Partia e qendrës së djathtë e kryeministrit në largim të Italisë, Silvio Berluskoni, shprehu gatishmërinë për t’ia ofruar mbështetjen një qeverie teknokratike të udhëhequr nga ish-Komisioneri Evropian, Mario Monti.

Berluskoni, fundi një “perandorie”

Top Channel - 13.11.2011

Berluskoni, një trashëgimi stili të bojatisur dhe borxhi. Epoka e “Kavaljerit” merr fund pas 17 vjetësh dominimi në politikën italiane. 75-vjecari dha dorëheqjen të shtunën pasi buxheti i ri, që imponon masa drastike anti-krizë për ...

Itali, Berluskoni vë kushte për qeverinë e re

LajmiFundit - 13.11.2011

Partia e qendrës së djathtë e kryeministrit në largim të Italisë, Silvio Berluskoni, shprehu gatishmërinë për t’ia ofruar mbështetjen një qeverie teknokratike të udhëhequr nga ish-Komisioneri Evropian, Mario Monti.

Kryeministri i Italisë Silvio Berluskoni jep dorëheqjen, italianët festojnë

VOA - 13.11.2011

Kryeministri i Italisë Silvio Berluskoni është viktima më e fundit e krizës dibitore të euros. Ai u detyrua të jepte dorëheqjen, një javë pasi konstatoi se kishte humbur shumicën e mbështetjes në parlament.

Era e Berluskonit merr fund pas 17 vitesh

Botasot - 13.11.2011

Kriza e borxheve evropiane ka sjellë ndryshime qeveritare në Itali. Kryeministri Silvio Berluskoni, i dorëzoi dorëheqjen presidentit Giorgio Napolitano. Më parë, të dy dhomat e parlamentit aprovuan planet e kursimeve dhe reformat.

Dorëheqja, Slivio Berluskoni përtej politikës

Ora news - 13.11.2011

Me sa duket epokës së Berluskonit i erdhi fundi. Por, çfarë do të ndodhë me të nëse jep dorëheqjen si kryeministër i Italisë? A do të përqendrohet ai tek sipërmarrjet e tij? Do të përfundojë në burg, apo do të mbetet në politikë? Kur ...

Miliarderi që u bë yll i politikës italiane

Yll Press - 13.11.2011

Silvio Berlusconi, dorëheqja e të cilit nga drejtimi i qeverisë u njoftua sonte, e ka qeverisur Italinë tri herë që prej vitit 1994 pasi ka ndërtuar një perandori mediatike që e ka bërë atë një nga njerëzit më të pasur të vendit.

Një picë, katër probleme për Italinë

Yll Press - 13.11.2011

Këtë fundjavë Europa i ka sytë nga Italia. Disa thonë se në darkë Berluskoni do jetë thjesht histori. Por cilat janë problemet e Italisë. Gazeta gjermane Bild liston katër të tilla.

Kush do jetë kryeministri i ardhshëm italian?!

ABC News - 13.11.2011

Një nga emrat më shpesh të cituar si kryeministri i ardhshëm italian është ai i ish-komisionerit të Bashkimit Evropian, Mario Monti. Në këtë post, ai fitoi pseudonimin "Super Mario" për këmbënguljen e tij në luftën kundër bankave të ...

Italia pas Berlusconit

Telegrafi - 13.11.2011

Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano, pritet të zhvillojë gjatë ditës konsultime me forcat kryesore politike të vendit. Konsultimet vijnë para nominimit të një kandidati për udhëheqjen e kabinetit tranzicional, që pason dorëheqjen e ...

Dorëheqja, me çfarë do të merret tani Slivio Berluskoni?

Yll Press - 13.11.2011

Me sa duket epokës së Berluskonit i erdhi fundi. Por, çfarë do të ndodhë me të nëse jep dorëheqjen si kryeministër i Italisë? A do të përqendrohet ai tek sipërmarrjet e tij? Do të përfundojë në burg, apo do të mbetet në politikë? Me sa ...

Dorëhiqet Berluskoni, turma feston largimin e kavalierit

Shekulli - 12.11.2011

Italianët mund të jenë kaq tifozë vetëm për Botërorin. Një turmë e madhe e ka pritur me fishkëllima mbërritjen e kryeministrit italian në pallatin Presidencial, për të firmosur dorëheqjen.

Berluskoni do të japë dorëheqje sot

Evropaelire - 12.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni pritet të japë dorëheqjen sot, pas ligjit të ri buxheti që miratohet në parlament. Miratimi definitiv nga dhoma e ultë e parlamentit do të shënojë veprimin e fundit të qeverisë Berluskoni.

Berluskoni do të japë dorëheqje sot

Alsat - 12.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni pritet të japë dorëheqjen sot, pas ligjit të ri buxheti që miratohet në parlament. Miratimi definitiv nga dhoma e ultë e parlamentit do të shënojë veprimin e fundit të qeverisë Berluskoni.

Itali, pas Papandreut radhën e ka Berluskoni

Albeu.com - 12.11.2011

Pas ikjes së kryeministrit grek Jorgos Papandreu, tashmë pritet të largohet nga qeveria edhe kreyministri itallian Silvio Berluskoni. Sipas mediave italiane Silvio Berluskoni pritet të japë dorëheqjen pas miratimit të ligjit të ri në ...

Itali: Jepet aprovimi final për reformat

Evropaelire - 12.11.2011

Ligjëvënësit italianë sot dhanë aprovimin e tyre final për një paketë të reformave ekonomike që kryeministri, Silvio Berluskoni, e ka vënë si kusht për dorëheqjen e tij, në mes të krizës globale të tregut.

Itali, miratohen masat e kursimit, Berluskoni pritet të japë dorëheqjen

LajmiFundit - 12.11.2011

Ligjvënësit italianë sot dhanë aprovimin e tyre final për një paketë të reformave ekonomike që kryeministri, Silvio Berluskoni, e ka vënë si kusht për dorëheqjen e tij, në mes të krizës globale të tregut.

Orët e fundit të Berluskonit si kryeministër i Italisë

Lajmeshqip - 12.11.2011

Pas miratimit të Ligjit për Stabilitetin Financiar nga Dhoma e deputetëve të Parlamentit italian, kryeministrit Silvio Berluskoni do t’i duhet të ngjitet në pallatin Quirinale për të dhënë dorëheqjen.

Itali, miratohet paketa e masave

Top Channel - 12.11.2011

Dhoma e ulët e Parlamentit italian ka miratuar paketën e masave anti-krizë, të kërkuar nga BE dhe e projektuar për të ringjallur besimin e tregjeve tek ekonomia e vendit.

Itali, jep dorëheqjen Berlusconi

Top Channel - 12.11.2011

Ka dhënë dorëheqjen kryeministri italian Silvio Berlusconi, pas një bisede të shkurtër të zhvilluar në presidencë me presidentin Giorgio Napolitano.

Itali, festohet në rrugë dorëheqja e Berluskonit

LajmiFundit - 12.11.2011

Qytetarë të shumtë festuan sot paraqitjen e dorëheqjes nga ish-kryeministri Italian Silvio Berluskoni. Të mbledhur në sheshin pranë presidencës, kur kryeministri i deritashëm Berluskoni mbërriti aty, qytetarët bërtisnin fjalët: klloun dhe ...

Lamtumirë Berlusconi!

Albeu.com - 12.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berlusconi, ka dhënë sot në orët e mbrëmjes dorëheqjen, njofton kabineti i presidentit italian. Presidenti Napolitano e ka pranuar dorëheqjen pas takimit në Pallatin Presidencial, thuhet në njoftim, ...

Itali, Silvio Berluskoni dorëhiqet si kryeministër

Alsat - 12.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni, ka dhënë dorëheqjen gjatë takimit me presidentit Xhorxho Napolitano. Ashtu sic ishte rënë dakort kryeministri dha dorëheqjen pas miratimit të ligjit të stabilitetit.

Votohet për masat e reformave

Botasot - 12.11.2011

Dhoma e Ulët e Parlamentit italian do të votojë sot për masat e reformave që ka kërkuar Bashkimi Evropian, të cilat janë miratuar në Senat. Nëse masat e reja të kursimit do të aprovohen, atëherë hapet rruga që kryeministri Silvio ...

Berluskoni do të japë dorëheqje sot

Botasot - 12.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni pritet të japë dorëheqjen sot, pas ligjit të ri buxheti që miratohet në parlament. Miratimi definitiv nga dhoma e ultë e parlamentit do të shënojë veprimin e fundit të qeverisë Berluskoni.

Berluskoni në prag të dorëheqjes

VOA - 12.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni pritet të japë dorëheqjen pas miratimit të një ligji të ri për buxhetin në parlament, duke hapur rrugën për një qeveri kalimtare që do të përpiqet të nxjerrë vendin nga një krizë e mundshme ekonomike.

Pritet sot dorëheqja e Berluskonit

Ora news - 12.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni pritet të japë dorëheqjen sot, pas miratimit të ligjit të ri në Parlament. Miratimi definitiv nga dhoma e ulët e Parlamentit do të shënojë veprimin e fundit të qeverisë Berluskoni.

Një picë, katër probleme për Italinë

Ora news - 12.11.2011

Këtë fundjavë Europa i ka sytë nga Italia. Disa thonë se në darkë Berluskoni do jetë thjesht histori. Por cilat janë problemet e Italisë. Gazeta gjermane Bild liston katër të tilla.

Jepet aprovimi final për reformat në Itali

Botasot - 12.11.2011

Ligjvënësit italianë sot dhanë aprovimin e tyre final për një paketë të reformave ekonomike që kryeministri Silvio Berluskoni, e ka vënë si kusht për dorëheqjen e tij, në mes të krizës globale të tregut.

Itali, Silvio Berluskoni dorëhiqet si kryeministër

BalkanWeb - 12.11.2011

ITALI- Kryeministri italian Silvio Berluskoni, ka dhënë dorëheqjen gjatë takimit me presidentit Xhorxho Napolitano. Ashtu sic ishte rënë dakort kryeministri dha dorëheqjen pas miratimit të ligjit të stabilitetit.

Dorëhiqet Berluskoni

ABC News - 12.11.2011

Kryeministri i Italisë Silvio Berluskoni ka dhënë dorëheqjen. Dorëheqja e tij pas takimit me Presidentin Giorgio Napoletano. Pak minuta më parë ai mbërriti në pallatin Kryeministri Silvio Berluskoni mbërriti në Presidencë për të dorëzuar ...

Dorëhiqet Berluskoni

Botasot - 12.11.2011

Kryeministri i Italisë Silvio Berluskoni ka dhënë dorëheqjen. Dorëheqja e tij pas takimit me Presidentin Giorgio Napoletano. Pak minuta më parë ai mbërriti në pallatin Kryeministri Silvio Berluskoni mbërriti në Presidencë për të dorëzuar ...

Berlusconi jep dorëheqje

Telegrafi - 12.11.2011

Pas një bisede të shkurtër me presidentin e Italisë, Giorgio Napolitano, Silvio Berlusconi ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Berlusconi është pritur me vërshëllima nga shumë qytetarë në Quirinale, të cilët festonin për ...

“Time” e “The economist”, dy kopertina për Berluskonin

Shekulli - 11.11.2011

Revista “Time” i ka kushtuar kopertinën e saj kryeministrit italian Silvio Berluskoni. Në faqen e parë të edicionit europian të revistës së njohur, e cila do të jetë në duart e lexuesve në 21 nëntor.

Senati italian kalon masat, të shtunën pritet dorëheqja e Berluskonit

Shekulli - 11.11.2011

Senati i Italian ka miratuar paketën e masave për të tejkaluar krizën financiare. Paketa e masave pritet të marrë miratimin final nga dhoma e ulët e parlamentit këtë fundjavë duke i hapur kështu rrugën Silvio Berluskonit për dorëheqjen e ...

Berluskoni rikthehet tek Milani

Shqipmedia - 11.11.2011

Në ditën më të zezë të eksperiencës së tij politike, Silvio Berluskoni ka patur vend edhe për të diskutuar mbi klubin e tij të futbollit Milanin.

Italia madje në ditën e hënë mund të fitojë Qeveri të re, konsideron shtypi italian

Idividi - 11.11.2011

Romë, 10 nëntor 2011 (MIA) - Italia nuk do të ketë nevojë të numërojë edhe rreth 20 ditë për miratimin e pakos së masave ekonomike për të fituar kabinet qeveritar, vlerësojnë në botimet e sotme gazetat italiane, duke theksuar se Qeveria e ...

Berluskoni mund ti rikthehet Milanit (VIDEO)

Albeu.com - 11.11.2011

Silvio Berluskoni, i cili pritet të largohet nga jeta politike në Itali, mund të marrë seriozisht Presidencën e Klubit të Futbolli, Milan. Pas ngërçit politik dhe krizës financiare në vend, duket se Berluskoni nuk do vijojë të jetë më ...

"The Economist" godet sërish Berlusconi-n

Top Channel - 11.11.2011

Titulli nga ana tjeter, eshte huazuar nga filmat vizKa qenë një prej kritikeve më të ashpër të Silvio Berlusconi-t. "The Economist" nuk mund të humbiste një tjetër rast për të goditur kryeministrin italian dhe e pershendet kavaljerin me ...

Berluskoni rikthehet tek Milani

Lajmetsot - 11.11.2011

Postuar me: 11 November, 2011 05:04:00 Berluskoni rikthehet tek Milani Në ditën më të zezë të eksperiencës së tij politike, Silvio Berluskoni ka patur vend edhe për të diskutuar mbi klubin e tij të futbollit Milanin.

Senati italian ka miratuar një paketë masash shtrënguese

ABC News - 11.11.2011

Senati italian ka miratuar një paketë masash shtrënguese të kërkuara nga Bashkimi Europian për shpëtimin e ekonomisë së tretë më të madhe në Eurozonë.

Itali: Senati miratoi një paketë masash shtrënguese

Botasot - 11.11.2011

Senati italian ka miratuar një paketë masash shtrënguese të kërkuara nga Bashkimi Evropian (BE) për shpëtimin e ekonomisë së tretë më të madhe në Eurozonë.

Roma nën mbikëqyrje

Gazeta Start - 10.11.2011

Momenti erdhi: Italia gjendet nën mbikëqyrje. Inspektorë të Komisionit Evropian kontrollojnë prej ditës së mërkurë (9.11.) nëse vendi i mban premtimet dhënë evropianëve të tjerë. Edhe FMN do nisë mision në Romë.

Itali, qeveri e re ose zgjedhje

Top Channel - 10.11.2011

Një ditë pasi Berlusconi humbi shumicën në Dhomën e Deputetëve dhe premtoi se do të japë dorëheqjen pas aprovimit të ligjit për stabilitetin ekonomik, situata në vend është shumë e paqartë.

Berluskoni nuk do të kandidojë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Idividi - 10.11.2011

Romë, 9 nëntor 2011 (MIA) - Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, thotë se nuk do të kandidojë në qoftë se Italia i mban zgjedhjet e parakohshme të cilat duhet të organizohen në fillim të shkurtit.

Roma nën mbikëqyrje - Përse Italia duhet të përmirësojë drejtësinë dhe udhëheqjen e shtetit

DW - 10.11.2011

Momenti erdhi: Italia gjendet nën mbikëqyrje. Inspektorë të Komisionit Evropian kontrollojnë prej ditës së mërkurë (9.11.) nëse vendi i mban premtimet dhënë evropianëve të tjerë. Edhe FMN do nisë mision në Romë.

Itali, pritet miratimi i shpejtë i paketës së kursimeve

LajmiFundit - 10.11.2011

E ndodhur nën presionin e tregjeve të kapitaleve, Italia do të përshpejtojë zbatimin e reformave të kërkuara nga BE. Partitë në pushtet dhe në opozitë ranë dakord, që të kalojnë në Senat dhe në Dhomën e Përfaqësuesve ligjin e stabilizimit ...

Itali, ja kush mund të zëvendësojë kryeministrin Berluskoni

Albeu.com - 10.11.2011

Pas ikjes së kryeministrit grek Jorgos Papandreu radha për të lënë qeverinë po i vjen edhe kryeministrit italian Silvio Berluskoni. Në mediat italiane gjatë këtyre ditëve është përfolur se një kadidaturë e mundshme për zëvendësimin e tij ...

Berluskoni rikthehet tek Milani

Top Channel - 10.11.2011

Në ditën më të zezë të eksperiencës së tij politike, Silvio Berluskoni ka patur vend edhe për të diskutuar mbi klubin e tij të futbollit Milanin.

Kriza, Italia do të miratojë një sërë masash shtrënguese

ABC News - 10.11.2011

Presidenti italian, Xhorxho Napolitano, tha të mërkurën se vendi i tij do të miratojë një sërë masash shtrënguese premtuar në Bashkimin Evropian, ndërsa zyrtarët përpiqen të qetësojnë frikën e investitorëve dhe të parandalojnë një krizë ...

Italia të hënën mund të fitojë Qeveri të re

Yll Press - 10.11.2011

Gazeta "Evropa" thekson se mundësia që kryeministri aktual italian Silvio Berluskoni të mbetet në pushtet edhe 20 ditë i shqetësoi bursat, pas çka shefi i shtetit Xhorxho Napolitano dje preu dhe tregoi qëndrim të fortë.

A preket Milani nga dorëheqja e Berluskonit si kryeministër?

Panorama - 10.11.2011

Presidenti i Milanit, Silvio Berluskoni, do të heqë dorë nga pozicioni i kryeministrit të Italisë në ditët e ardhshme, por ajo që nuk dihet, që nuk mund të thuhet me siguri për momentin, është përgjigjja: sa efekt do të ketë kjo lëvizje në ...

Berluskoni rikthehet tek Milani

Botasot - 10.11.2011

Në ditën më të zezë të eksperiencës së tij politike, Silvio Berluskoni ka patur vend edhe për të diskutuar mbi klubin e tij të futbollit Milanin.

Berluskoni rikthehet tek Milani

Yll Press - 10.11.2011

Berluskonit iu desh që të jepte dorëheqjen nga presidenca e Milanit në vitin 2004, pas aprovimit të ligjit mbi konfliktin e interesit. Ai e rimori postin kur ishte Prodi që drejtonte qeverinë italiane dhe statistikat tregojnë se Milani i ...

Berluskoni i gatshëm të japë dorëheqjen

Gazeta Start - 09.11.2011

Romë - Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, është shprehur i gatshëm të japë dorëheqjen pas aprovimit të ligjit për stabilitetin. Kështu dita e djeshme, e ngjeshur dhe e gjatë nga pikëpamja politike u mbyll me një vendim të tillë.

Berluskoni: Nuk do të kandidoj më!

Gazeta Start - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, thotë se nuk do të kandidojë nëse Italia shkon në zgjedhje të parakohshme, një ditë pasi premtoi se do të jepte dorëheqjen sapo Parlamenti të kalojë reformat urgjente buxhetore.

Speciale/ Pasuesit e mundshëm të Silvio Berluskonit

Gazeta Start - 09.11.2011

Teksa Italia është vënë nën presion për të simuluar ekonominë duke miratuar reforma të ashpra, një ndër propozimet është edhe krijimi i një qeverie të re, të pazgjedhur dhe teknokrate.

Berluskoni pritet të japë dorëheqje

Evropaelire - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berlluskoni, i ka thënë presidentit të këtij vendi se ai do të japë dorëheqje, pasi qeveria të miratojë ligjin për stabilitet ekonomik, që pritet të ndodh javën e ardhshme.

Largim i nevojshëm - Kryeministri i Italisë, Silvio Berluskoni i gatshëm të japë dorëheqjen

DW - 09.11.2011

Kryeministri i Italisë, Silvio Berluskoni është i gatshëm të japë dorëheqjen. Pasi ai nuk arriti të marë shumicën absolute në parlament, atij nuk i mbeti alternativë tjetër. Largimi i Berluskonit është i nevojshëm.

Itali, Berluskoni pritet të shpallë dorëheqjen

LajmiFundit - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berlluskoni, i ka thënë presidentit të këtij vendi se ai do të japë dorëheqje, pasi qeveria të miratojë ligjin për stabilitet ekonomik, që pritet të ndodh javën e ardhshme.

Berluskoni: Dorëhiqem pas miratimit të masave që kërkoi BE

LajmiFundit - 09.11.2011

Silvio Berluskoni, kryeministër i Italisë, ka thënë se do të dorëhiqet menjëherë pas miratimit në parlament të Ligjit për Stabilitetin ekonomik, ligj i propozuar nga Bashkimi europian për tejkalimin e rrezikut nga kriza ekonomike.

Berluskoni e humbi shumicën në Parlament

Idividi - 09.11.2011

Romë, 8 nëntor 2011 (MIA) - Qeveria e Silvio Berluskonit mori votim kyç në Dhomën e poshtme të parlamentit, por e humbi shumicën. Deputetët duhej të miratojnë llogari për buxhetin e vitit të kaluar.

Italia në zgjedhje në shkurt? Angelino Alfano pason Berluskonin si kryeministër

LajmiFundit - 09.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni tanimë ka rënë dakord të largohet sapo të miratohet ligji për stabilitetin ndërsa ka deklaruar sëfundi se mbështet idenë e zgjedhjeve të reja në muajin shkurt.

Berluskoni: "Nuk do të kandidoj në zgjedhjet e parakohshme"

Evropaelire - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, thotë se nuk do të kandidojë në qoftë se Italia mban zgjedhje të parakohshme. Berluskoni u zotua të martën të qëndrojë në pushtet derisa parlamenti të ketë miratuar reformat buxhetore me qëllim të ...

Berluskoni: Nuk do të rikandidoj nëse vendi shkon në zgjedhje

Albeu.com - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, ka deklaruar se nuk do të kandidojë në qoftë se në Itali do mbaheshin zgjedhje të parakohshme. Deklarate e tij u bë gjatë ditës së martë ku Berluskoni u zotua të qëndrojë në pushtet derisa ...

Ja gafat e Berlusconi-t

Top Channel - 09.11.2011

Një ditë pasi premtoi se do të japë dorëheqjen sapo parlamenti të miratojë reformat urgjente buxhetore, kryeministri italian Silvio Berlusconi e bëri të qartë se nuk do të hedhë kandidaturën në zgjedhjet e parakohshme, që do të mbahen.

Berluskoni: "Nuk do të kandidoj në zgjedhjet e parakohshme"

Alsat - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, thotë se nuk do të kandidojë në qoftë se Italia mban zgjedhje të parakohshme. Berluskoni u zotua të martën të qëndrojë në pushtet derisa parlamenti të ketë miratuar reformat buxhetore me qëllim të ...

Berluskoni konfirmoi zyrtarisht tërheqjen nga posti

Alsat - 09.11.2011

Sipas shembullit të Greqisë, edhe Italia do të fillojë të përgatitet për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kryeministri italian Silvio Berluskoni konfirmoi edhe zyrtarisht tërheqjen nga posti.

Berluskoni premton dorëheqjen

Evropaelire - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, u pajtua që të japë dorëheqjen nga posti që mban, por këtë do ta bëjë vetëm pasi parlamenti t’i ketë miratuar masat e shtrënguara financiare të kërkuara nga Bashkimi Evropian me qëllim reduktimin e ...

Përshëndetet me këngë largimi i Berluskonit

Albeu.com - 09.11.2011

Lajmi për largimin nga pushteti i kryeministrit Italian Silvio Berluskoni nuk mund të mos përcillej dhe me doza satire. Një ditë pasi ia bëri të ditur largimin, Sora Cesira ka publikuar një këngë të titulluar Bye bye Berlushka.

Berlusconi: Pasardhësi im është Alfano

Top Channel - 09.11.2011

Kryeministri në largim i Italisë, Silvio Berlusconi, përzgjodhi “pinjollin” e tij, Angelino Alfano, si pasardhësin e duhur për detyrën e Kryeministrit.

Berluskoni pritet të japë dorëheqjen

Ora news - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka deklaruar do të japë dorëheqjen vetëm pasi qeveria të miratojë ligjin për stabilitet ekonomik, që pritet të ndodh javën e ardhshme.

Berluskoni, dorëheqje pas votimit të ligjit të stabilitetit

Yll Press - 09.11.2011

Në njoftimin e Presidencës italiane është bërë e ditur se pas një orë bisedimesh me Presidentin italian kryeministri ka bërë të ditur se do të lërë postin e kreut të qeverisë pas aprovimit të ligjit të stabilitetit duke i hapur rrugën ...

Berlusconi pritet të japë dorëheqje

Telegrafi - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berlluskoni, i ka thënë presidentit të këtij vendi se ai do të japë dorëheqje, pasi qeveria të miratojë ligjin për stabilitet ekonomik, që pritet të ndodh javën e ardhshme.

Berluskoni: Nuk do të kandidojë në zgjedhjet e parakohshme

Ora news - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, ka deklaruar se nuk do të kandidojë në qoftë se në Itali do mban zgjedhje të parakohshme. Berluskoni u zotua të martën të qëndrojë në pushtet derisa parlamenti të ketë miratuar reformat buxhetore me ...

Berluskoni: "Nuk do të kandidoj në zgjedhjet e parakohshme"

Botasot - 09.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, thotë se nuk do të kandidojë në qoftë se Italia mban zgjedhje të parakohshme. Berluskoni u zotua të martën të qëndrojë në pushtet derisa parlamenti të ketë miratuar reformat buxhetore me qëllim të ...

Berluskoni premton dorëheqjen

Yll Press - 09.11.2011

Deklarata e presidentit italian bëri të ditur se Berluskoni ka treguar “se është i vetëdijshëm për ndikimet e rezultateve të votimit” dhe se ka shfaqur “shqetësimin për nevojën urgjente që të japë përgjigje të menjëhershme për pritjet e ...

Ja gafat e Berlusconi-t

Yll Press - 09.11.2011

"Zemrat tona kullojne gjak,- tha Berlusconi ne 13 gusht te ketij viti kur njoftoi masat e reja anti-krize.-Qeveria jone nuk i kishte futur kurre duart ne xhepat e italianeve, por situata ka ndryshuar".

Itali: Berluskoni në prag të dorëheqjes?

Botasot - 09.11.2011

Në Itali, interesat e bonove të thesarit me afat 10-vjeçar arritën në 7 për qind, një ditë pasi kryeministri Berluskoni njoftoi se do të japë dorëheqjen, pasi Parlamenti të miratojë reformat e domosdoshme ekonomike që synojnë stabilizimin ...

Berlusconi: Pasardhësi im është Alfano

Ora news - 09.11.2011

Kryeministri në largim i Italisë, Silvio Berlusconi, përzgjodhi “pinjollin” e tij, Angelino Alfano, si pasardhësin e duhur për detyrën e Kryeministrit.

Kriza italiane, Berluskoni humbet shumicën

Gazeta Start - 08.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka humbur shumicën në dhomën e ulët të Parlamentit. Berluskoni fitoi votimin për buxhetin, por mori më pak se gjysmën e votave në dhomë.

Berluskoni: Nuk kam shumicën, duhet të largohem

Shekulli - 08.11.2011

(I përditësuar) Kryeministri Italian Silvio Berluskoni ka konfirmuar se pasi të miratohen reformat në parlament do të japë dorëheqjen. “Pas miratimit të ligjit të financave, i cili ka amandamende për të të gjitha ato që kërkon Evropa dhe ...

Shakaja e dorëheqjes së Berlusconit

Top Channel - 08.11.2011

Një ditë e ethshme kjo e sotmja për kryeministrin italian, Silvio Berlusconi. Gazetari Giuliano Ferrara, drejtor i gazetës "Il Foglio", ish-zëdhënës dhe ish-ministër i një prej qeverive të kryesuara nga Berlusconi, përhapi lajmin e ...

Berluskoni: Dua të shoh në sy tradhëtarët

Top Channel - 08.11.2011

Kryeministri i Italisë, Silvio Berluskoni është i vendosur të përballet me një votim vendimtar për buxhetin, mes frikës se Italia mund të jetë viktima e radhës në krizën e borxhit të Eurozonës.

Nëse Qeveria e humb shumicën parlamentare, shkojmë në zgjedhje pohon një ministër italian

Idividi - 08.11.2011

Romë, 7 nëntor 2011 (MIA) - Në Itali do të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare, nëse Qeveria aktuale e kryeministrit Silvio Berluskoni e humb shumicën në Parlament, deklaroi ministri italian pa dikaster i angazhuar për zbatimin e ...

Dy gazetarë italian, të afërt të Berluskonit, konfirmojnë se ai sot do të japë dorëheqje

Idividi - 08.11.2011

Romë, 7 nëntor 2011 (MIA) - Dy gazetarë, të afërt të kryeministrit Silvio Berluskoni, deklaruan se ai që sot mund të japë dorëheqeje, transmetojnë mediat britanike.

Berluskoni: Dua të shoh kush do të më tradhëtojë

Albeu.com - 08.11.2011

Do të kërkoj votëbesimin sipas letrës së BE, dua të shoh në fytyrë kush do të ketë guximin të më tradhëtojë, kështu është shprehur të hënën, Berluskoni në lidhje me votbesimin që ai do të ketë në parlament.

Fqinjët po bëhen gati të fillojnë një epokë të re

Top Channel - 08.11.2011

Mustafa Nano - Papandreu po ikën, e gjasat janë që t’i heqë duart për fare nga timoni i makinës greke, duke shënuar kështu fundin e një dinastie, që zgjati dekada të tëra.

Itali, Bossi: Berlusconi të tërhiqet

Top Channel - 08.11.2011

Partneri kryesor i koalicionit qeverisës të kryeministrit italian Silvio Berlusconi i ka bërë thirrje atij që të tërhiqet, në prag të një votimi jetik për buxhetin e vendit.

Itali, Berlusconi shtyn dorëheqjen

Top Channel - 08.11.2011

Kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi, do të japë dorëheqjen pas zbatimit të disa reformave të rëndësishme, deklaroi 74-vjeçari pas takimit me presidentin Napolitano, gjatë të cilit mediat kishin parashikuar dhënien e dorëheqjes.

Aleati i Berluskonit kërkon dorëheqjen e kryeministrit

Albeu.com - 08.11.2011

Umberto Bossi i cili është pjesë e qeverisë së koalicionit qeverisës të qeverisë së kryeministrit italian Silvio Berlusconi i ka bërë thirrje atij që të dorëhiqet, në prag të një votimi jetik për buxhetin e vendit.

Italia në krizë, Berluskoni humbet mazhorancën

LajmiFundit - 08.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berlusconi ka humbur mazhorancën në dhomën e ulët të parlamentit. Berluskoni kaloi për votim buxhetin faktik i cili mori më pak se gjysmën e votave të anëtarëve pavarësisht se u cilësua i miratuar.

Fillon tatëpjeta edhe për Berluskonin

Albeu.com - 08.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berlusconi mundë të lërë qeverinë, kjo pasi ai ka humbur shumicën në Dhomën e Deputetëve, pavarësisht se arriti të kalonte projektbuxhetin, në një seancë parlamentare që është ende në zhvillim.

Itali, Berlusconi humb shumicën

Lajmeshqip - 08.11.2011

Aleati kryesor i Kryeministrit, Umberto Bossi, i bëri thirrje 75-vjeçarit që t’i hapë rrugë formimit të një qeverie teknike, që do të mundësonte përmirësimin e situatës tepër delikate financiare të vendit.

Eurozonë, kriza forcon partitë ekstremiste

Top Channel - 08.11.2011

Partitë ekstremiste dhe antieuropiane janë duke fituar gjithmonë e më shumë terren në Europë si rrjedhojë e krizës ekonomike. Duke nisur nga Partia e Frontit Kombëtar e Marine le Pen, e cila sipas sondazheve mund të mundë Nicolas Sarkozy ...

Berluskoni bie dakord për dorëheqjen

LajmiFundit - 08.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni do të japë dorëheqjen sapo të miratohen disa reforma kyçe ekonomike. Deklarata e bërë nga Presidenti italian citohet nga rrjeti informativ BBC.

Dorëzohet Berlusconi, ofron dorëheqjen

Alsat - 08.11.2011

Epoka e Silvio Berluconit duket drejt fundit. Kryeministri skandaloz do të ofrojë dorëheqjen. Lajmin e bënë të ditur zyra e presedentit italian Giorgio Napolitano, pas takimit rreth një orësh të këtij të fundit me Berlusconin.

Berlusconi: Jap dorëheqjen

Top Channel - 08.11.2011

Kryeministri Silvio Berlusconi do të japë dorëheqjen pas aprovimit të ligjit për stabilitetin, ose me fjalë të tjera pasi të ketë realizuar kërkesat që i bëri Bashkimi Europian në samitin e G20 lidhur me reformat ekonomike për përballimin ...

Berluskoni: Dua të shoh në sy tradhëtarët

Ora news - 08.11.2011

Kryeministri i Italisë, Silvio Berluskoni është i vendosur të përballet me një votim vendimtar për buxhetin, mes frikës se Italia mund të jetë viktima e radhës në krizën e borxhit të Eurozonës.

Berluskoni: Nuk do të dorëhiqem, ju sfidoj

Panorama - 08.11.2011

“Dua të shoh në fytyrë se kush do të provojë të më tradhtojë” . Silvio Berluskoni, Kryeministri miliarder i Italisë, i ka mohuar raportimet në media se ai do të japë dorëheqjen pas rritjes së presionit nga politikanët dhe investitorët, që ...

Berluskoni humb shumicën në parlament, Papandreu ministrat

Ora news - 08.11.2011

Parlamenti italian ka votuar pak minuta më parë buxhetin faktit të hartuar nga qeveria nën drejtimin e kryeministrit Berluskoni. Mediat ndërkombëtare kanë publikuar lajmin, sipas të cilit, 321 deputetë nuk kanë votuar buxhetin duke ...

Berluskoni në votëbesim dhe objekt i marketingut

Botasot - 08.11.2011

Kryeministri i Italisë, Silvio Berluskoni, do të përballet gjatë ditës me një mocion votëbesimi për shkak të gjendjes ekonomike të vendit. Fokusi i shqetësimeve për krizën e borxheve të Bashkimit Evropian thuhet se po kalon në Itali, ku ...

Itali: Berluskoni fiton votëbesimin

Botasot - 08.11.2011

Qeveria e kryeministrit italian, Silvio Berluskoni, ka fituar votat e besimit sot në parlament por ka dështuar të fitojë shumicën e plotë prej 316 ulëseve.

Berluskoni në Presidencë, ballafaqim votash jo dorëheqje

Ora news - 08.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni pritet të nisë takimin me Presidentin e vendit Giorgio Napolitano. Sipas zërave që dalin nga maxhoranca vendase thuhet se Berluskoni nuk do të shkojë te Kreu i Shtetit për të kërkuar dorëheqjen, por ...

Itali, Presidenca: Berluskoni do të japë dorëheqjen

Ora news - 08.11.2011

Ka përfunduar takimi i kryeministrit italian Silvio Berluskoni me presidentin e vendit Giorgio Napolitano. Takimi që zgjati rreth një orë mësohet se nuk ka pasur një rezultat në favor të Berluskonit pasi Napoletano ka kërkuar dorëheqjen e ...

Itali, Berluskoni-Napolitanos: Dorëhiqem pas ligjit për stabilitetin

BalkanWeb - 08.11.2011

ROME - Buxheti faktik i Italisë u miratua me 308 vota, por 309 deputetë votuan gjithsej ndërsa 321 të tjerë bojkotuan votimin. Përfundon takimi Berluskoni-Napolitano.

Itali, Presidenca: Berluskoni do të dorëhiqet

Panorama - 08.11.2011

ROME- 20:10 - “Të miratojmë ligjin për stabilitetin dhe më pas jap dorëheqjen”. Këto janë fjalët e kryeministri italian, Silvio Berluskoni për presidentin Xhorxho Napolitano gjatë takimit që të dy udhëheqësit patën në mbrëmje.

Berluskoni, dorëheqje pas votimit të ligjit të stabilitetit

ABC News - 08.11.2011

Kryeministri Italian Silvio Berluskoni ka përfunduar takimin me Presidentin e vendit Gorgio Napolitano nga ku është bërë i ditur se kryeministri do të japë dorëheqjen pas aprovimit të ligjit të stabilitetit.

E ardhmja politike e Berluskonit përsëri në pikëpyetje

VOA - 08.11.2011

E ardhmja politike e kryeministrit italian Silvio Berluskoni është vënë përsëri në pikëpyetje, ndërsa janë shtuar thirrjet e opozitës për dorëheqjen e tij.

Itali: Berluskoni fiton votëbesimin

Lajmetsot - 08.11.2011

Postuar me: 08 November, 2011 09:24:00 Itali: Berluskoni fiton votëbesimin Qeveria e kryeministrit italian, Silvio Berluskoni, ka fituar votat e besimit sot në parlament por ka dështuar të fitojë shumicën e plotë prej 316 ulëseve.

Berluskoni, dorëheqje pas votimit të ligjit të stabilitetit

Botasot - 08.11.2011

Kryeministri Italian Silvio Berluskoni ka përfunduar takimin me Presidentin e vendit Gorgio Napolitano nga ku është bërë i ditur se kryeministri do të japë dorëheqjen pas aprovimit të ligjit të stabilitetit.

Berluskoni: Dua të shikojë në fytyrë atë që guxon të më tradhtojë

Shekulli - 07.11.2011

Silvio Berluskoni nuk do të jap dorëheqjen. Të gjitha thashethemet në media këto ditë janë hedhur poshtë nga deklaratë e Kryeministrit të Italisë.

Berluskonin e zë gjumi gjatë samitit të G-20 (VIDEO)

Albeu.com - 07.11.2011

Silvio Berluskoni në mesin e stuhisë gjen kohën për të marrë një sy gjumë. Kjo ka ndodhur gjatë samitit të vendeve të G-20. Liderët botërorë janë skandalizuar kur kanë parë që kryeministrin italian e kishte zënë gjumi gjatë samitit, ku po ...

Rriten borxhet e Italisë, shtohet presioni ndaj Berluskonit

LajmiFundit - 07.11.2011

Përqindja e huave të Italisë shënuan sot lartësinë më të madhe në epokën e Euros- në kohën e shtimit të presioneve për dorëheqjen e kryeministrit, Silvio Berluskoni.

Pas Papandreut, paniku zë edhe Berluskonin

Albeu.com - 07.11.2011

Pas kryeminstrit Papandreut paniku ka zënë edhe kryeministrin italian Silvio Berluskoni i cili nëpërmjet rrjetit të njohur Facebook ka përgënjeshtruar zërat se mund të lërë qeverinë.

Nesër votëbesimi, Berluskoni: S`dorëhiqem, do zbuloj tradhtarët e mi

LajmiFundit - 07.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni reagoi pas njoftimeve ne mediat vendase dhe ndërkombëtare, se ai do të jepet dorëheqjen për shkak te keq menaxhimit te krizës ekonomike, ka ardhur përgënjeshtrimi nga vete kavalieri.

Zgjohu Silvio, zgjohu!…

Panorama - 07.11.2011

Liderët botërorë janë skandalizuar kur kanë parë që Kryeministrin italian, Silvio Berluskoni, e kishte zënë gjumi në samitin e G20, ku po diskutohej edhe si të parandalohej që Italia të bëhej viktima e ardhshme e eurozonës.

Shtohet presioni ndaj Berluskonit

Botasot - 07.11.2011

Përqindja e huave të Italisë shënuan sot lartësinë më të madhe në epokën e Euros- në kohën e shtimit të presioneve për dorëheqjen e kryeministrit, Silvio Berluskoni.

Dy gazetarë italian, të afërt të Berluskonit, konfirmojnë se ai sot do të japë dorëheqje

Yll Press - 07.11.2011

Xhuliano Ferara, redaktor në gazetën "Folio" dhe ish ministër, i cili konsiderohet i afërt me Berluskonin, në sajtin e tij shkroi se "Silvio Breluskoni është në rrugë të japë dorëheqje, është tërësisht e qartë.

Berlusconi fiton votëbesimin, por humb shumicën

Telegrafi - 08.11.2011

Qeveria e kryeministrit italian, Silvio Berlusconi, të martën ka fituar votat e besimit në parlament, por ka dështuar të fitojë shumicën e plotë prej 316 ulëseve.

Berluskoni:Do të vazhdoj të qeveris

Ora news - 07.11.2011

Kryeministri italian Silvio Berluskoni mohoi të hënën se ai mund të japë dorëheqjen. "Thashethemet e dorëheqjes sime janë të pabaza”, tha ai, në një mesazh në faqen zyrtare të tij të Facebook.

Vëmendja e investitorëve tek borxhi i madh italian

VOA - 07.11.2011

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni hodhi poshtë njoftimet se ai mund të japë dorëheqjen për të lejuar një qeveri të re të vërë në zbatim më me forcë reformat ekonomike.

Berluskoni: S`dorëhiqem, do zbuloj tradhtarët e mi

Yll Press - 07.11.2011

Kreu i qeverise tha se fjalët për largimin e tij janë vetëm thashetheme, ndërsa shtoi se ai nuk tërhiqet, madje sipas tij qeveria do te fitoje edhe votëbesimin e te martës.

Berluskoni nuk largohet

ABC News - 07.11.2011

Pas presioneve në rritje për t’u larguar nga posti i kryeministrit, SIlvio Berluskoni ka deklaruar se jo vetëm që nuk do të japë dorëheqjen por të martën do të kërkojë një votëbesim në Senat për propozimet që i janë bërë Bankës Qendrore ...