TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Marrëveshja enigmë!

Gazeta Start - 07.12.2014

Prishtinë - Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës as të shtunën nuk kanë arritur ta nënshkruajnë marrëveshjen për bashkëqeverisje në mandatin e ardhshme katërvjeçar.

Marrëveshja e bashkëqeverisjes nënshkruhet sot?

Lajmi.net - 07.12.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa, janë pajtuar për ta qeverisur vendin në mandatin e ardhshëm, por ende nuk janë pajtuar se kush do të jetë shef i qeverisë.

A do te heq dorë LDK nga posti i kryeministrit?

Zhurnal - 07.12.2014

Është pozicion i vështirë që ka zgjedhe LDK sërish , ajo tash për vete kërkon maksimumin pasi qe fitoj betejën dhe gjunjëzoj partitë e vogla te bllokut tash i ka mësyrë edhe kafshatës së madhe ta ...

Sot përmbyllet marrëveshja PDK-LDK?

Albeu.com - 07.12.2014

Marrëveshja e arritur mes PDK-së dhe LDK-së pritet të arrihet brenda ditës së sotme. Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike sot do të përmbyllin marrëveshjen për bashkëqeverisje në katër vitet e ...

Thaçi e Mustafa takohen në 12, pritet nënshkrimi i marrëveshjes

Lajmi.net - 07.12.2014

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, bashkë me zëvendësin e tij e në parti, Sabri Hamitin, kanë shkuar në Kuvendin e Kosovës, ku po e presin parinë e PDK-së për të finalizuar marrëveshjen për formimin e ...

Ka filluar takimi PDK-LDK

Lajmi.net - 07.12.2014

Sipas paralajmërimeve, në orën 12 në zyrat e LDK-së në Kuvendin e Kosovës ka filluar takimi ndërmjet krerëve të PDK-së dhe LDK-së për nënshkrimin e marrëveshjes për bashkëqeverisje.

Thaçi: Nesër në orën 10 zyrtarizohet marrëveshja

Albeu.com - 07.12.2014

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi ka konfirmuar se është arritur marrëveshje me LDK-në dhe se nesër në orën 10.00 do të bëhet zyrtarizimi i saj. Thaçi nuk ka treguar sërish se kush do të jetë ...

Thaçi: Nesër nënshkruhet marrëveshja

Lajmi.net - 07.12.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi ka treguar se marrëveshja e bashkëqeverisjes me LDK-në do të nënshkruhet nesër në orën 10:00 në Kuvendin e Kosovës. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka treguar se ...

Thaçi e Mustafa nënshkruajnë marrëveshjen të hënën

Evropaelire - 07.12.2014

Marrëveshja për bashkëqeverisje ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, pritet të nënshkruhet të hënën. Kështu ka paralajmëruar kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi pas ...

Marrëveshja, LDK-ja shtyn për nesër takimin

Albeu.com - 07.12.2014

UPDATE - Lidhja Demokratike e Kosovës kishte planifikuar që sot në orën 17:00 të mbante një mbledhje të kryesisë së partisë, ku do të merrej aprovimi për marrëveshjen me PDK-në, e cila do të ...

Isa Mustafa, kryeministër, LDK-së edhe disa ministri

Lajmi.net - 07.12.2014

Brenda takimit Thaçi-Mustafa ka pasur një disponim që kreu i qeverisë të jetë lideri i LDK- së. LDK-së do t'i takojë edhe Ministria e Infrastrukturës, ajo e Kulturës, e Shëndetësisë, e FSK-së, e ...

Thaçi konfirmon se nesër firmoset marrëveshja, Mustafa heshtë

Ina - 07.12.2014

Kryeministri dhe lideri i PDK-së, Hashim Thaçi ka konfirmuar se ka arritur marrëveshje me LDK-në dhe ka paralajmëruar se nesër në ora 10 do të bëhet zyrtarizimi i saj.

Zyrtare, konfirmon Thaçi: Nesër në ora 10 nënshkruhet marrëveshja PDK-LDK

Almakos - 07.12.2014

Kryeministri Hashim Thaçi ka konfirmuar se ka arritur marrëveshje me LDK’në dhe ka paralajmëruar se nesër në ora 10 do të bëhet zyrtarizimi i saj. Ai nuk ka treguar se kush do të jetë Kryeministër i ...

Isa Mustafa kryeministër i Kosovës?

Albeu.com - 07.12.2014

Isa Mustafa do të jetë kryeministri i ri i Kosovës. Kështu kanë bërë të ditur burime brenda takimit që po zhvillohet ndërmjet Hashim Thaçit me bashkëpunëtorë dhe Isa Mustafës me bashkëpunëtorët e tij.

Shtyhet për nesër mbledhja e kryesisë së LDK-së

Lajmi.net - 07.12.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës kishte planifikuar që sot në orën 17:00 të mbante një mbledhje të kryesisë së partisë, ku do të merrej aprovimi për marrëveshjen me PDK-në, e cila do të nënshkruhet nesër ...

Skenari për Kosovën: Nesër zgjidhet Kryeparlamentari, më pas Qeveria…

Portalb - 07.12.2014

Lajme lidhur me temën 11 vjet e 9 muaj burg për hajnat e postave dhe lokaleve Haliti: S’ka marrëveshje pa Hashimin dhe Isën Këta mund të jenë ministrat e LDK-së Thaçi: Marrëveshja me LDK-në ...

Skenari për nesër: Zgjidhet kryeparlamentari, pastaj Qeveria

Albeu.com - 07.12.2014

Nesër në orën 10.00 sipas të gjitha gjasave nënshkruhet zyrtarisht marrëveshja PDK-LDK dhe pas dy orësh votohet Kryetari i Kuvendit dhe Kryesia e re. Pas konstituimit të Kryesisë, Presidentja Atifete ...

Limaj paralajmëron fund të shpejtë për koalicionin PDK-LDK

Lajmi.net - 07.12.2014

Lideri i Nismës për Kosovë, Fatmir Limaj thotë se koalicioni PDK-LDK po fillon punën e tij përmes arrogancës së numrave dhe kundër sjellës demokratike ndaj institucionit të Kuvendit.

Nesër zyrtarizimi: Mustafa kryeministër, Veseli kryeparlamentar, Thaçi president në 2016

Lajmi.net - 07.12.2014

Marrëveshja për bashkëqeverisje ndërmjet PDK-së dhe LDK-së tashmë është arritur. Ajo do të nënshkruhet nesër paradite në ambientet e Kuvendit të Kosovës, nga liderët Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa.

Hashim Thaçi zv.kryeministër dhe ministër i Jashtëm

Lajmi.net - 07.12.2014

Në qeverinë e re të vendit e cila pritet të formohet nesër, kreu aktual i ekzekutivit, Hashim Thaçi, do t’i lirojë vendin liderit të LDK-së, Isa Mustafa, por do të vazhdojë të jetë pjesë e kabinetit ...

Zbardhet marrëveshja PDK-LDK, Thaçi zv/kryeministër dhe ministër i jashtëm, kryeministër pritet Isa Mustafa

SOT - 07.12.2014

Dy partitë kryesore në Kosovë kanë finalizuar sot marrëveshjen për bashkëqeverisje në katër vitet e ardhshme. Lajmi u konfirmua nga kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, i cili nëpërmjet një postimi në ...

Ekskluzive: Këta janë emrat e ministrave të kabinetit Mustafa

Lajmi.net - 07.12.2014

Qeverinë e koalicionit PDK-LDK, do ta drejtojë lideri i LDK-së, Isa Mustafa dhe pjesë e kabinetit të tij do të jetë edhe lideri i PDK-së Hashim Thaçi, si zv.kryeministër i parë dhe ministër i jashtëm.

Qeveria e re e Kosovës me Mustafën Kryeministër, ja kabibneti i ri qeveritar

Portalb - 07.12.2014

Lajme lidhur me temën I biri i Isa Mustafës del para gjyqit Dështimi i marrëveshjes çon Kosovën në zgjedhje LDK-ja heq dorë nga parimet që i kishte firmosur me Bllokun PDK e LDK definojnë ...

Serbët të pakënaqur me pjesëmarrjen në qeveri

Lajmi.net - 07.12.2014

Marrëveshja për formimin e qeverisë së re në mes të PDK-së dhe LDK-së, thuajse është finalizuar. Por, partnerët kryesor të koalicionit ende nuk janë marrë vesh me minoritetin serb, të cilët po ...

LDK merr kryeministrin, zv/kryeministrin dhe 7 ministri, PDK drejton 9 ministri

Albeu.com - 07.12.2014

Liderët e koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë finalizuar marrëveshjen për bashkëqeverisje, e cila parashikon që Isa Mustafa të jetë kryeministër, ndërsa posti i kryeparlamentarit ...

Kabineti i ri qeveritar PDK-LDK

Zhurnal - 07.12.2014

Lidhja Demorkatike e Kosovës do të udhëheq me qeverinë e vendit për herë të parë pasluftës. Kryetari i saj do të jetë shef i ekzekutivit. Kryeministri i deritashëm, Hashim Thaci, do të jetë zëvendës ...

E diela e nënshkrimit të marrëveshjes PDK-LDK

Telegrafi - 07.12.2014

Koalicioni që pritet të formojë qeverinë e ardhshme të Kosovës, mes PDK-së dhe LDK-së, pritet të nënshkruajë marrëveshjen sot (e diel). Burime të Koha.net brenda këtij koalicioni bëjnë me dije se ...

Media në Kosovë: Sot nënshkruhet marrëveshja PDK-LDK

Ora news - 07.12.2014

Prishtine- Koalicioni që pritet të formojë qeverinë e ardhshme të Kosovës, mes PDK-së dhe LDK-së, pritet të nënshkruajë marrëveshjen sot (e diel). Burime të Koha.net brenda këtij koalicioni bëjnë me ...

Sot dihet sa i ecë fjala Hashim Thaçit

Telegrafi - 07.12.2014

Nëse bëhet siç thotë kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, sot duhet të finalizohet marrëveshja me LDK-në dhe të shpaloset edhe arkitektura e re qeverisëse. Kështu Thaçi ka deklaruar vet pas kthimit nga ...

Mustafa e Hamiti presin në Kuvend parinë e PDK-së

Telegrafi - 07.12.2014

Kreu i LDK-së Isa Mustafa, bashkë me zëvendësin e tij në parti, Sabri Hamitin, kanë shkuar në Kuvendin e Kosovës ku po e presin parinë e PDK-së për të finalizuar marrëveshjen për formimin e qeverisë ...

Thaçi e Veseli në takim me parinë e LDK-së

Telegrafi - 07.12.2014

E plotësuar: Ka nisur takimi mes krerëve të PDK-së dhe atyre të LDK-së, për finalizimin e marrëveshjes për krijimin e institucioneve të reja, të dala nga zgjedhjet që janë mbajtur gjashtë muaj më ...

Arrihet marrëveshja PDK-LDK, priten befasi të mëdha

Ora news - 07.12.2014

Gazeta Express ka mësuar se tashmë nuk ka asnjë dilemë se nesër do të mbahet mbledhja e Kuvendit të Kosovës dhe do të votohet për Kryeministrin dhe ministrat.

Marrëveshja nesër në ora 10, priten befasi të mëdha, Thaçi ende nuk përmend emrin e kryeministrit

Telegrafi - 07.12.2014

Marrëveshja mes PDK dhe LDK nënshkruhet nesër në ora 10:00, mëson Gazeta Blic nga burimet e afërta me takimin e liderëve. LDK dhe PDK janë marrë vesh që nesër në ora 12:00 ta mbahet seanca e Kuvendit ...

Isa Mustafa, kryeministër i ri i Kosovës

Telegrafi - 07.12.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, do të jetë kryeministri i ardhshëm i Republikës së Kosovës. Kështu kanë bërë të ditur burime brenda takimit që po zhvillohet ndërmjet Hashim ...

PDK e LDK firmosin nesër marrëveshjen në Kuvend

Ora news - 07.12.2014

PDK e LDK firmosin nesër në Kuvend marrëveshjen për formimin e qeverisë së re. Vetë Hashim Thaçi kryetari I PDK-së dhe kryeministër në detyrë njoftoi përmes një postimi në facebook për arritjen e ...

Takimi PDK-LDK për ndarjen e posteve

ABC News - 07.12.2014

Sipas Hashim Thaçit, dy lideret e partive të koalicionit PDK-LDK në Kosovë do të nënshkruajnë nesër në orën 10:00 marrëveshjen për qeverisjen dhe ndarjen e posteve.

Mustafa kryeministër, PDK ministritë kryesore

Telegrafi - 07.12.2014

Pas takimit që u zhvillua në mes të PDK-së dhe LDK-së, mësohet se lideri i LDK-së, Isa Mustafa do të jetë kryeministër i ri i Kosovës. Ndërkaq, PDK do të ketë ministritë kryesore.

Qeveria e Kosovës, Mustafa kryeministër, Thaçi ministër i Jashtëm

Panorama - 07.12.2014

Parlamenti i Kosovës UPDATE/ Qeveria e ardhshme e Kosovës do të udhëhiqet nga Isa Mustafa. Zëvendëskryeministra do të jenë Hashim Thaçi, Muhamet Mustafa dhe Edita Tahiri.

Limaj: PDK-LDK, koalicion i arrogancës

Telegrafi - 07.12.2014

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, koalicionin PDK- LDK e ka quajtur koalicion të arrogancës. Limaj, në një postim në Facebook, ka thënë se thirrja e seancës konstituive përmes medieve, ...

Postin e kryeministrit e duan të dy liderët

Telegrafi - 07.12.2014

Marrëveshja e paralajmëruar që të nënshkruhet sot, ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës PDK-LDK, nuk u realizua. Arsyeja kryesore besohet të jetë posti i kryeministrit, të cilën pozitë e duan ...

​Ja kabineti i Qeverisë Mustafa

Mapo - 07.12.2014

​Ja kabineti i Qeverisë Mustafa 07 Dhjetor 2014 19:40 Qeveria e ardhshme e Kosovës do të udhëhiqet nga Isa Mustafa. Zëvendëskryeministra do të jenë Hashim Thaçi, Muhamet Mustafa dhe Edita Tahiri.

Ky është kabineti i Qeverisë Mustafa

Telegrafi - 07.12.2014

Qeveria e ardhshme Kosovës e do të udhëhiqet nga Isa Mustafa. Zëvendëskryeministra do të jenë Hashim Thaçi, Muhamet Mustafa dhe Edita Tahiri. Raportohet se kreu i LDK-së, Isa Mustafa do të udhëheq ...

Qeveria e re e Kosovës me Mustafën Kryeministër, ja kabineti i ri qeveritar

Ora news - 07.12.2014

E ndërsa nesër pritet marrëveshja mes PDK dhe LDK për qeverinë, mediat kosovare kanë zbuluar se Qeveria e ardhshme Kosovës përfundimisht do të udhëhiqet nga Isa Mustafa.

TCH: Thaçi pret postin e Presidentit deri më 2016 (Video)

Telegrafi - 07.12.2014

Takimi i sotëm në mes liderëve të partive të koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa, nga i cili nuk u lëshua asnjë kumtesë për arritjen e ndonjë marrëveshjeje rreth ndarjes së pushtetit, i ...

Shtatë muaj pa Parlament të Kosovës

InfoGlobi - 07.12.2014

Të dielen u mbushën plotë shtatë muaj prej kohës kur u shpërbë Parlamenti i Kosovës, që e dërgoi vendin në zgjedhje të përgjithshme, rezultatet e të cilave nuk po shihen ende nga aspekti ...

A do të jetë sot dita më e vështirë për Hashim Thaçin?

Tetova Sot - 07.12.2014

Nëse është për t’u besuar deklaratave të zyrtarëve të lartë të Lidhjes Demokratike të Kosovës që posti i kryeministrit do t’i takoj Isa Mustafës, kjo pa dyshim se do të jetë dita më e vështirë në ...

Thaçi takon Mustafen. Pritet zyrtarizimi i koalicionit qeveritar

Vision Plus - 07.12.2014

Ne Kosovë pritet sot zyrtarizimi i qeverisë së re. Krerët e dy partive kryesore në koalicion, Hashim Thaçi i Partisë Demokratike dhe Isa Mustafa nga Lidhja Demokratike, mbajnë një takim në zyrat e ...

Qeveria PDK-LDK, mediat në Kosovë: Është arritur marrëveshja, priten befasi të mëdha

Respublica - 07.12.2014

Kuvendi i Kosovës do të votojë nesër në orën 12:00 kryeministrin dhe qeverinë e re të dalë në saj të koalicionit mes PDK-së dhe LDK-së. Sipas burimeve të gazetës “Express”, tashmë është arritur ...

Arrihet marrëveshja në Kosovë, priten befasi të mëdha

Gazeta Dita - 07.12.2014

Nuk ka asnjë dilemë se nesër do të mbahet mbledhja e Kuvendit të Kosovës dhe do të votohet për Kryeministrin dhe ministrat. Sot në orën 12:00 kanë filluar takimet finale mes njerëzve kryesorë të ...

Koalicioni PDK-LDK, të hënën

Vision Plus - 07.12.2014

Nënshkrimi i marrëveshjes për koalicionin e ri qeveritar mes Partisë Demokratike dhe Lidhjes Demokratike do të bëhet të hënën në orën 10 në kuvendin e Kosovës.

Finalizohet marrëveshja PDK-LDK Brovina: Nesër mblidhet Kuvendi

Shqiptarja - 07.12.2014

PRISHTINË - PDK-LDK kanë finalizuar sot marrëveshjen për bashkëqeverisje në katër vitet e ardhshme. Lajmi u konfirmua nga kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, i cili nëpërmjet një postimi në rrjetin social ...

Të hënën: Firmoset MV , mbahet seanca konstitutive

InfoGlobi - 07.12.2014

Kryeministri në largim , Hashim Thaçi nuk ia doli ta mbaj fjalën. Edhepse në murin e tij në Facebook kishte shkruar se Marrëveshja mes PDL-së dhe LDK-së do të finalizohet gjatë këtij uikendi, deri ...

Limaj i pakënaqur si u thirr seanca e Kuvendit

InfoGlobi - 07.12.2014

Pak pasi Flora Brovina caktoi kohën për vazhdimin e seancës konstitutive të Kuvendit të Kosovës, e cila kishte dështuar me 17 korrik të sivjetmë, përmes rrjetit shoqëror në Facebook ka reaguar lideri ...

Hashim Thaçi, zëvendëskryeministër dhe ministër i jashtëm në kabinetin “Mustafa”?

Respublica - 07.12.2014

Kryeministri në largim dhe kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, do të jetë zëvendëskryeministër i Kosovës dhe ministër i jashtëm. Lajmi është publikuar nga gazeta “Express”.

Hashim Thaçi, zëvendëskryeministër dhe ministër i Jashtëm në kabinetin “Mustafa”?

Gazeta Tema - 07.12.2014

Kryeministri aktual, Hashim Thaçi, pritet që të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i Jashtëm në qeverinë e Isa Mustafës. Lajmi bëhet me dije nga ana e gazetës Express.

Marrëveshja Thaqi-Mustafa të Hënën

Ilirida - 07.12.2014

Marrëveshja për bashkëqeverisje ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, pritet të nënshkruhet të hënën. Kështu ka paralajmëruar kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ...

PDK 9 ministri, LDK 7 dhe një zv/kryeministër

Tetova Sot - 07.12.2014

Gjashtë muaj pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, Kosova të hënën do të formojë institucionet e reja. Liderët e koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë finalizuar marrëveshjen ...

Kabineti i ri qeveritar PDK-LDK

Tetova Sot - 07.12.2014

Lidhja Demorkatike e Kosovës do të udhëheq me qeverinë e vendit për herë të parë pasluftës. Kryetari i saj do të jetë shef i ekzekutivit. Kryeministri i deritashëm, Hashim Thaci, do të jetë zëvendës ...

Zbardhet marrëveshja e koalicionit Mustafa konfirmohet kryeministër

Shqiptarja - 07.12.2014

PRISHTINE - Gjashtë muaj pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, Kosova të hënën do të formojë institucionet e reja. Liderët e koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë finalizuar ...

Isa Mustafa konfirmohet kryeministër. Zbardhet drafti final i marrëveshjes

Gazeta Idea - 07.12.2014

Kosovë- Gjashtë muaj pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, Kosova të hënën do të formojë institucionet e reja. Liderët e koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë finalizuar ...

Listën serbe s’e shohin pengesë!

Kosova Live - 07.12.2014

Lista Serbe ndonëse e krijuar me direktivat e Beogradit zyrtar, nuk mund të ketë rol vendimmarrës në krijimin e institucioneve shtetërore para fillimit të vitit 2015.

Marrëveshja enigmë

Kosova Live - 07.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës as të shtunën nuk kanë arritur ta nënshkruajnë marrëveshjen për bashkëqeverisje në mandatin e ardhshme katërvjeçar.

Marrëveshja e qeverisjes, Thaçi takohet me Mustafën

AlbanianScreen - 07.12.2014

Prishtinë - Kreu i PDK- së Hashim Thaçi dhe ai i LDK-së Isa Mustafa janë takuar mesditën e të dielës për të finalizuar marrëveshjen e tyre të qeverisjes.

Sot pritet të nënshkruhet marrëveshja PDK-LDK

Kosova Live - 07.12.2014

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi si dhe ai i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa pritet që sot gjatë ditës të nënshkruajnë marrëveshjen ndërmjet tyre dhe po ...

Thaçi: Nesër nënshkruhet marrëveshja dhe formohen institucionet

Kosova Live - 07.12.2014

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur nëpërmjet rrjetit social Facebook se nënshkrimi i marrëveshjes ndërmjet PDK-së dhe LDK-së do të bëhet nesër në ora 10.

Marrëveshja nesër në ora 10, priten befasi të mëdha!?

Republika - 07.12.2014

Marrëveshja mes PDK dhe LDK nënshkruhet nesër në ora 10:00, mëson Gazeta Blic nga burimet e afërta me takimin e liderëve. LDK dhe PDK janë marrë vesh që nesër në ora 12:00 ta mbahet seanca e Kuvendit ...

Mustafa s’pranon të deklarohet pas takimit me Thaçin

Kosova Live - 07.12.2014

Pas përfundimit të takimit ndërmjet liderit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa asnjëri nga të dy nuk kanë dashur të japin prononcime për media.Fjalët e vetme që ka thënë Mustafa ...

Isa kryeministër, PDK ministritë kryesore

Kosova Live - 07.12.2014

Pas takimit që u zhvillua në mes të PDK-së dhe LDK-së gazeta Zëri mëson se lideri i LDK-së, Isa Mustafa do të jetë kryeministër i ri i Kosovës ndërkaq, PDK do të ketë ministritë kryesore.

Nesër marrëveshja e koalicionit dhe vazhdimi i seancës

Kosova Live - 07.12.2014

Vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës pritet të mbahet nesër, nëse paraprakisht nënshkruhet marrëveshja ndërmjet subjekteve të koalicionit qeverisës, PDK-LDK, e cila nuk u nënshkrua ...

Limaj: Sinjalet e para të  koalicionit PDK-LDK  janë  arrogante

Kosova Live - 07.12.2014

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, nëpërmjet rrjetit social Facebook ka reaguar në prag të nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe Lidhjes Demokratike ...

PDK 9 ministri, LDK-kryeministrin, zv/kryeministrin dhe 7 ministri

Kosova Live - 07.12.2014

Liderët e koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë finalizuar marrëveshjen për bashkëqeverisje, sipas së cilës parashihet që PDK-së t’i takoj 9 ministri, kurse LDK-së posti i ...

Nesër firmoset marrëveshja PDK-LDK?

Gazeta Start - 06.12.2014

Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike pritet të firmosin nesër marrëveshjen për koalicionin qeverisës, për mandatin e ardhshëm katërvjeçar. Një burim i “Kohës Ditore” ka treguar se grupet punuese ...

Krerët e LDK mesazhe të këqija për koalicionimin me PDK

Ina - 06.12.2014

Dy nënkryetarët e LDK-së, Lutfi Haziri dhe Haki Rugova kanë dhënë mesazhe jo të mira sa i përket koalicionimit me PDK, për marrëveshjen e arritur dhe në rast se partia e tyre nuk merr mandatin e ...

Të dielën pritet të nënshkruhet marrëveshja PDK-LDK

Lajmi.net - 06.12.2014

Nënshkrimi përfundimtar i marrëveshjes për koalicion qeverisës në mes të PDK-së dhe LDK-së pritet të ndodhë më së largu këtë të dielën. Një burim i “Kohës Ditore” ka treguar se grupet punuese tashmë ...

Deputetët nuk janë ftuar për seancën e së hënës

Lajmi.net - 06.12.2014

Janë mbetur më më pak se dy ditë nga dita e cila është përcaktuar për tu mbajtur vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës (8 dhjetori). Përkundër faktit që ka qenë kërkesë e dy partive ...

Vihet në pikëpyetje mbajtja e seancës

Albtime - 06.12.2014

Pavarësisht zotimit të Hashim Thaçit dhe Isa Mustafës që vazhdimi i seancës konstituive do të mbahet me 8 dhjetor, kjo tashmë nuk është e sigurt. Mirëpo, në LDK janë të vendosur që të mos pranojnë të ...

Haliti: S’ka marrëveshje pa Hashimin dhe Isën

Portalb - 06.12.2014

Lajme lidhur me temën Këta mund të jenë ministrat e LDK-së Shesheli kërcënon Kosovën me Ushtrinë serbe, e “nëse është nevoja me luftë”! Thaçi: Marrëveshja me LDK-në finalizohet gjatë vikendit ...

Kush do të jenë ministrat e PDK-së në qeverinë ardhshme

Lajmi.net - 06.12.2014

Xhavit Haliti, Bekim Çollaku, Edita Tahiri, pritet të jen ministrat e ri nga radhët e PDK-së, në bashkëqeverisje me LDK-në. Marrëveshja për qeverisje në mes të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) ...

Kuçi: Thaçi e takon sot Mustafën për arritjen e marrëveshjes

Lajmi.net - 06.12.2014

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi ka treguar se lideri i partisë, Hashim Thaçi, është kthyer nga New Yorku dhe sot gjatë ditës do të takohet me Kryetarin e LDK-së, Isa Mustafën për të përcaktuar ...

Kush janë ministrat e pdk-së në Qeverinë e re?

Zhurnal - 06.12.2014

Kur kanë mbetur pak kohë deri në zyrtarizimin e emrave të ministrave që do të udhëheqin dikasteret e Qeverisë që do ta krijojë PDK-LDK, portali Koha.net nga burime të veta ka mësuar emrat e mundshëm ...

VV e AAK kritikojnë vonesat e PDK-së e LDK-së

Ina - 06.12.2014

Partitë e mbetura në opozitë kritikojnë PDK-në e LDK-në për vonesë të paarsyeshme të konstituimit të Kuvendit, duke shtyrë edhe miratimin e buxhetit për vitin 2015.

Në pritje të finalizimit të koalicionimit PDK - LDK

Ina - 06.12.2014

Në Kosovë sot pritet të zbardhen detajet e marrëveshjes apo finalizimi i saj pas një takimi të paralajmëruar midis liderit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa.

Haziri: Joparimore të thuash se nuk bëhem ministër i kryeministrit Mustafa (VIDEO)

Albeu.com - 06.12.2014

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Lutfi Haziri , ka thënë se disa zyrtarë të partisë në mënyrë joparimore po deklarojnë se nuk bëhen ministra të Kryeministrit të LDK-së.

Ekskluzive: Ky është programi qeverisës i koalicionit PDK-LDK

Lajmi.net - 06.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, kanë nënshkruar marrëveshje koalicioni, ndërsa gjatë këtyre ditëve grupet punuese të të dy subjekteve kanë punuar në hartimin e ...

Haziri: Joparimore të thuash se nuk bëhem ministër i kryeministrit Mustafa (VIDEO)

Portalb - 06.12.2014

Lajme lidhur me temën Haliti: S’ka marrëveshje pa Hashimin dhe Isën Shesheli kërcënon Kosovën me Ushtrinë serbe, e “nëse është nevoja me luftë”! Dështimi i marrëveshjes çon Kosovën në zgjedhje Vuçiq ...

Opozita kritikon PDK-LDK-në për moskonstituim të Kuvendit

Albeu.com - 06.12.2014

Partitë e mbetura në opozitë kritikojnë PDK-në e LDK-në për vonesë të paarsyeshme të konstituimit të Kuvendit , duke shtyrë edhe miratimin e buxhetit për vitin 2015.

Kuçi: PDK e LDK do të koordinohen

Zhurnal - 06.12.2014

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka treguar për media se sot do të definohet marrëveshja mes PDK-së dhe LDK-së. Ai ka thën për “Bota sot” se PDK-ja dhe LDK-ja janë në kontakt dhe do të koordinohen.

Haliti: Thaçi dhe Mustafa t’ia lidhin kryet kësaj pune

Telegrafi - 06.12.2014

Nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti, ka thënë se marrëveshja mund të finalizohet vetëm nga liderët e dy partive të koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi e Isa Mustafa.

Ende në pikëpyetje data e mbajtjes së seancës konstiutive të Parlamentit në Kosovë

ABC News - 06.12.2014

Pavarësisht zotimit të Hashim Thaçit dhe Isa Mustafës që vazhdimi i seancës konstituive të mbahet në 8 dhjetor, kjo tashmë nuk është e sigurt. Mirëpo, në LDK janë të vendosur që të mos pranojnë të ...

Kuçi: Është kthyer Thaçi, sot definohet gjithçka

Telegrafi - 06.12.2014

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi ka treguar lideri i partisë, Hashim Thaë, Hashim Thaçi, është kthyer nga New Yorku dhe sot gjatë ditës do të takohet me Kryetarin e LDK-së për të përcaktuar ...

Ja cilët mund të jenë ministrat e PDK-së në qeverinë Mustafa 1

Telegrafi - 06.12.2014

Kur kanë mbetur pak kohë deri në zyrtarizimin e emrave të ministrave që do të udhëheqin dikasteret e Qeverisë që do ta krijojë PDK-LDK, portali Koha.net nga burime të veta ka mësuar emrat e mundshëm ...

Haziri: Ata që janë kundër koalicionit PDK-LDK, nuk do të jenë kundër posteve ministrore!

Telegrafi - 06.12.2014

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Lutfi Haziri, nuk beson që anëtarët e zhurmshëm të LDK-së, përkitazi me koalicionin PDK-LDK, do t’i shpëtojnë tundimit për poste ministrore.

VV dhe AAK, kritika për PDK-në dhe LDK-në

Telegrafi - 06.12.2014

Partitë e mbetura në opozitë kritikojnë PDK-në e LDK-në për vonesë të paarsyeshme të konstituimit të Kuvendit, duke shtyrë edhe miratimin e buxhetit për vitin 2015.

Ky është plani qeverisës i koalicionit PDK-LDK

Telegrafi - 06.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, kanë nënshkruar marrëveshje koalicioni, ndërsa gjatë këtyre ditëve grupet punuese të të dy subjekteve kanë punuar në hartimin e ...

Haradinaj: Koalicioni PDK-LDK, e keqja e dyfishtë (Video)

Telegrafi - 06.12.2014

Në prag të zyrtarizimit të koalicionit bashkëqeverisës ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kreu i Aleancës për Ardhmëninë e Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se ...

Në këtë vikend e ndajnë “kulaçin”

Tetova Sot - 06.12.2014

Hashim Thaçi e Isa Mustafa pritet të takohen sot (e shtunë) ose nesër për ta nënshkruar marrëveshjen për ndarjen e pushtetit. Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi, i cili ndodhet në Nju Jork, ka bërë me ...

Kosova, në pritje të qeverisë

Vision Plus - 06.12.2014

Konstituimi i institucioneve të reja të Kosovës është kthyer në një kalvar, edhe pas formësimit të koalicionit të ri me bazë të gjerë mes PDK-së dhe LDK-së, që premton qëndrueshmëri më të madhe.

Ja cilët mund të jenë ministrat e PDK-së në qeverinë Mustafa 1

Tetova Sot - 06.12.2014

Kur kanë mbetur pak kohë deri në zyrtarizimin e emrave të ministrave që do të udhëheqin dikasteret e Qeverisë që do ta krijojë PDK-LDK, portali Koha.net nga burime të veta ka mësuar emrat e mundshëm ...

Haradinaj: LDK filloi negociatat para vizitës në Berlin

InfoGlobi - 06.12.2014

“Unë e kam dëmtuar AAK-në për të mbrojtur Bllokun”, ka thënë në emisionin “Argument Plus” në RTV 21, lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili vazhdon të shpreh keqardhje ...

Të dielën pritet të nënshkruhet marrëveshja PDK-LDK

Ilirida - 06.12.2014

Nënshkrimi përfundimtar i marrëveshjes për koalicion qeverisës në mes të PDK-së dhe LDK-së pritet të ndodhë më së largu këtë të dielën. Një burim i “Kohës Ditore” ka treguar se grupet punuese tashmë ...

Po Finalizohet koalicionimi PDK – LDK..

Shkupi24 - 06.12.2014

Në Kosovë sot pritet të zbardhen detajet e marrëveshjes apo finalizimi i saj pas një takimi të paralajmëruar midis liderit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa.

LDK shtyen zgjedhjet

InfoGlobi - 06.12.2014

Programi qeverisës i cili do të bazohet në gjashtë shtylla kryesore, tani thuajse është përgatitur dhe vetëm pritet që të zyrtarizohet me nënshkrimin e dy liderëve, Hashim Thaçit dhe Isa Mustafës.

Sot do të vendoset për emrin e kryeministrit të ri

Kosova Live - 06.12.2014

Liderin e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçin, e pret një punë e vështirë pas kthimit nga Nju-Jorku, ku ai mori pjesë në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën.

Haliti: S’ka marrëveshje pa qenë prezent dy liderët

Kosova Live - 06.12.2014

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Xhavit Haliti, ka thënë se marrëveshja mund të finalizohet vetëm nga liderët e dy partive të koalicionit PDK-LDK, Hashim Thaçi e Isa Mustafa.

Vazhdon të mbetet i fshehtë emri i kryeministrit

Kosova Live - 06.12.2014

Ende ka mbetur e pa qartë se cili emër do të dal për kryeministër nga të dy partnerët e koalicionit PDK-LDK të marrëveshjes ende të pafinalizuar në mes dy liderëve më 19 nëntor në Presidencë, në ...

Qeveria e Kosovës, Thaçi: Marrëveshja konkrete në fundjavë

AlbanianScreen - 06.12.2014

Prishtinë - Marrëveshja mes PDK dhe LDK për qeverinë e Kosovës pritet të firmoset këtë fundjavë. Vetë kreu i PDK-së, Hashim Thaçi tha se në ditët e para të javës që vjen do të formohen dhe ...

Shatri: Vonesa që po e bëhet për poste nga PDK-LDK, e dëmshme

Kosova Live - 06.12.2014

Haki Shatri nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), që i kishte udhëhequr financat gjatë mandatit 2004-2007, thotë se vonesa që po i bëjnë vendit tash PDK –LDK është e dëmshme së pari ...

Programi qeverisës i përgatitur

Kosova Live - 06.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) kanë nënshkruar marrëveshje koalicioni, ndërsa gjatë këtyre ditëve grupet punuese të të dy subjekteve kanë punuar në hartimin ...

Dështimi i marrëveshjes çon vendin në zgjedhje

Gazeta Start - 05.12.2014

Posti i kryeministrit e ka lënë pezull nënshkrimin e marrëveshjes mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje. Këto dy parti politike ende nuk kanë arritur të pajtohen se kush do të jetë shefi i ...

Kur ambientohesh me ngërçin politik

Gazeta Start - 05.12.2014

Pjesëmarrja e Hashim Thaçit në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, në situatën nëpër të cilën po kalon Kosova, është vlerësuar e panevojshme. Kjo pasi vizita e tij në Nju-Jork ka shtyrë nënshkrimin e ...

Haziri: S’ka seancë pa marrëveshje me PDK-në

Gazeta Start - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Lufti Haziri, ka deklaruar se nuk do të ketë seancë pa marrëveshje paraprake me PDK-në. Sipas tij pozita e Kryeministrit i takon LDK-së dhe se kjo punë është e kryer.

Dështimi i marrëveshjes çon në zgjedhje

Lajmi.net - 05.12.2014

Shtyrja e nënshkrimit të marrëveshjes përfundimtare në mes të PDK-së dhe LDK-së, po lë hapësirë që marrëveshja e 19 nëntorit mund të mos jetësohet. E dështimi i jetësimit të kësaj marrëveshjeje ...

Veliu: Kryeministri i takon LDK-së

Lajmi.net - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Agim Veliu, ka thënë se posti i kryeministrit i takon LDK-së, pavarësisht se zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës janë duke deklaruar ...

Kosovë, dështimi i marrëveshjes çon vendin në zgjedhje

Alsat - 05.12.2014

Posti i kryeministrit e ka lënë pezull nënshkrimin e marrëveshjes mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje. Këto dy parti politike ende nuk kanë arritur të pajtohen se kush do të jetë shefi i ...

Nëse s`ka marrëveshje PDK-LDK, Kosova shkon në zgjedhje

Ina - 05.12.2014

Shtyrja e nënshkrimit të marrëveshjes përfundimtare në mes të PDK-së dhe LDK-së, po lë hapësirë që marrëveshja e 19 nëntorit mund të mos jetësohet. E dështimi i jetësimit të kësaj marrëveshjeje ...

Veliu: Kryeministri i takon LDK-së

Albeu.com - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka theksuar se posti i kryeministrit i takon LDK-së. Veliu tha se posti i kreut të qeverisë duhet ti përkasë partisë ku ai bën pjesë.

Kush do të jetë kryeministri i Kosovës?

Albeu.com - 05.12.2014

Zyrtarët e lartë të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë vënë në dukje se javën e ardhshme do të nënshkruhet marrëveshje me PDK-në për formimin e qeverisë së re.

Dështimi i marrëveshjes çon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Albeu.com - 05.12.2014

PDK-ja dhe LDK-ja kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi qeveritar, por se mes tyre nuk është rënë dakord për postin e kryeministrit. Të dy liderët politikë, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa nuk kanë ...

Haziri: Së pari marrëveshja, pastaj seanca

Lajmi.net - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Lufti Haziri, ka thënë se nuk do të ketë seancë pa marrëveshje paraprake me PDK-në. Ai në një prononcim për Rrokum TV, ka thënë se pozita e Kryeministrit i takon LDK-së ...

Kuçi: Nuk ka mosmarrëveshje në mes të PDK-së e LDK-së

Lajmi.net - 05.12.2014

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hajredin Kuçi ka thënë se marrëveshja për ndarjen e posteve me partnerin e tyre në koalicionin e ardhshëm qeverisës, Lidhjen Demokratike të Kosovës ...

Kosovë: Marrëveshja PDK-LDK, nënshkruhet të dielën

ikub - 05.12.2014

Zyrtarë të Partisë Demokratike të Kosovës, kanë thënë për median kosovare “Zëri” se marrëveshja mes dy partive mund të nënshkruhet të dielën. Po të njëjtët zyrtarë deklarojnë se të ditën e diel do të ...

Nesër dita vendimtare për koalicionimin PDK - LDK

Ina - 05.12.2014

Dilema është a do të jetë Isa Mustafa Kryeministër apo dikush tjetër.... Hashim Thaçi e Isa Mustafa, gjatë ditës së shtunë, do të takohen dhe do të vendosin nëse do të pajtohen për pozitën e ...

Thaçi: Kuvendi dhe Qeveria e re formohen javën e ardhshme

Lajmi.net - 05.12.2014

Kryeministri në detyrë, njëherit edhe kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se marrëveshja e koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës, do të finalizohet gjatë ...

Seanca e Kuvendit mund të shtyhet për vitin tjetër, nëse nuk arrihet marrëveshja PDK-LDK

SOT - 05.12.2014

Vazhdimi i seancës konstituive e Kuvendit të Kosovës që pritet të mbahet këtë të hënë mund të ndodhë që të shtyhet për fillimin e vitit të ardhshëm, nëse nuk nënshkruhet marrëveshja mes PDK-së dhe ...

Thaçi: Marrëveshja do arrihet në fundjavë, do punojmë për institucionet e reja

SOT - 05.12.2014

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka thënë se marrëveshja ndërmjet LDK-PDK do të arrihet në fundjavë dhe se gjatë muajit dhjetor do të punohet për institucionet e reja.

Haziri: 'Arroganca' e disa ministrave të Thaçit krijoi Bllokun LAN

Lajmi.net - 05.12.2014

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se marrëveshja e arritur ndërmjet PDK-së dhe LDK-së ka qenë e ngutshme. Ai thotë se ministrat të cilët u dehën në festë ditën e ...

Këta mund të jenë ministrat e LDK-së

Lajmi.net - 05.12.2014

Marrëveshja për bashkëqeverisje dhe ndarja e resorëve qeveritare në mes të koalicionit PDK-LDK, pritet të nënshkruhet nesër ose më së largu pasnesër. Burime të portalit Koha.net kanë dhënë emrat që ...

Haradinaj tregon se pse dhe kush e prishi Bllokun LAN

Lajmi.net - 05.12.2014

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj, thotë se, po ta kishte LDK qëllim ndryshimin e vendit, ai do të hiqte dorë nga posti i kryeministrit, por sipas tij, qëllimi ishte tjetër.

Hashim Thaçi kthehet i thyer nga Nju Jorku! mustafa kryeministër!

Zhurnal - 05.12.2014

A po dështon koalicioni PDK-LDK?! Zyrtarë të LDK-së i thanë gazetës “Bota sot”, se të shtunën do të takohet kryesia e partisë për të diskutuar dhe qartësuar gjërat.

Haradinaj: Isa Mustafa i dobët për kryetar të Qeverisë

Zhurnal - 05.12.2014

Kryetari i AAK'së Ramush Haradinaj tha se Blloku filloi të lëkundej në momentin kur Gjykata Kushtetuese mohoi mundësinë që Isa Mustafa të ishte Kryeparlamentar.

Këta mund të jenë ministrat e LDK-së

Portalb - 05.12.2014

Lajme lidhur me temën Thaçi: Marrëveshja me LDK-në finalizohet gjatë vikendit PDK-LDK, në testin antikorrupsion LDK-ja heq dorë nga parimet që i kishte firmosur me Bllokun PDK – LDK ndajnë postet dhe ...

Ja ministrat e mundshëm të LDK-së

Albeu.com - 05.12.2014

Kanë filluar tashmë të dalin edhe emrat e mundshëm për ministra në qeverinë e re LDK-PDK, që sipas të gjitha gjasave do t’i prijë Isa Mustafa . Siç bën të ditur koha.net, qeveria e re për Ministër të ...

Hashim Thaçi kthehet i thyer nga Nju Jorku! Mustafa kryeministër!

Almakos - 05.12.2014

A po dështon koalicioni PDK-LDK?! Zyrtarë të LDK-së i thanë gazetës “Bota sot”, se të shtunën do të takohet kryesia e partisë për të diskutuar dhe qartësuar gjërat.

Veliu: Kryeministri i takon LDK-së

Telegrafi - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu, ka thënë se posti i kryeministrit do t’i takojë LDK-së, pavarësisht se zyrtarë të Partisë Demokratike të Kosovës janë duke deklaruar ...

Dështimi i marrëveshjes çon vendin në zgjedhje

Telegrafi - 05.12.2014

Posti i kryeministrit e ka lënë pezull nënshkrimin e marrëveshjes mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje. Këto dy parti politike ende nuk kanë arritur të pajtohen se kush do të jetë shefi i ...

Ambientimi me ngërçin politik

Telegrafi - 05.12.2014

Pjesëmarrja e Hashim Thaçit në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, në situatën nëpër të cilën po kalon Kosova, është vlerësuar e panevojshme. Kjo pasi vizita e tij në Nju-Jork ka shtyrë nënshkrimin e ...

“Hashim Thaçi e ka futur LDK-në në grackë”

Yll Press - 05.12.2014

Lëvizjet e fundit në raportet gjithnjë e më të tensionuara midis PDK-së dhe LDK-së rreth postit të kryeministrit të Kosovës, sa duket janë personalizuar midis dy liderëve të tyre, Isa Mustafës dhe ...

Marrëveshja PDK-LDK për qeverinë në Kosovë nënshkruhet të dielën

ABC News - 05.12.2014

Firmat e PDK-se dhe LDK-se mbi marreveshjen per qeverine e re ne Kosove, mendohet se do te vihen te dielen. Te pakten keshtu raportojne per Zerin, zyrtare nga rradhet e partise demokratike te Kosoves.

PDK nuk e do Isën kryeministër: Lutfi Haziri, kompromisi për shef të Qeverisë?!

Telegrafi - 05.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës në asnjë mënyrë nuk po mund të pajtohet me faktin se Hashim Thaçi mos të jetë më kryeministër i vendit dhe në krye të ekzekutivit të vij, kryetari i Lidhjes Demokratike ...

Lutfi Haziri: Isa kryeministër, presim kthimin e Thaçit që ta përmbyllim marrëveshjen

Telegrafi - 05.12.2014

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka mohuar lajmet e publikuara ne media se ai është kompromisi për pozitën e kryeministrit të ri të Kosovës.

Marrëveshja për ndarje të pushtetit PDK-LDK, sot ose nesër

Telegrafi - 05.12.2014

Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike pritet të firmosin më së largu të dielën marrëveshjen për koalicionin qeverisës, për mandatin e ardhshëm katërvjeçar.

Seanca e Kuvendit mund të shtyhet për në vitin 2015

Telegrafi - 05.12.2014

Vazhdimi seancës konstituive e Kuvendit të Kosovës që pritet të mbahet këtë të hënë, mund të ndodhë që të shtyhet për fillimin e vitit të ardhshëm, nëse nuk nënshkruhet marrëveshja mes PDK-së e ...

Thaçi: Marrëveshja me LKD finalizohet në fundjave

Ora news - 05.12.2014

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në Facebook ka thënë se fundjave do të bëhet edhe finalizimi i marreveshjes m koalicionin për institucionet e reja.

Këta mund të jenë ministrat e LDK-së

Telegrafi - 05.12.2014

Burime të portalit Koha.net kanë dhënë emrat që nga radhët e LDK-së mund të jenë ministra në kabinetin qeveritar që kjo parti do të ketë me PDK-në e Hashim Thaçit.

Haradinaj: Pa institucione keq, po keq edhe me ato që do të na vijnë!

Telegrafi - 05.12.2014

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë për emisionin “Argument Plus” ka thënë se ishte në dijeni se partia e Isa Mustafës ishte në kontakte me PDK-në e ...

Pa marrëveshje definitive, LDK e bojkoton seancën e 8 dhjetorit (Video)

Telegrafi - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, njëherësh kryetar i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në emisionin “FORT” me Fidan Jupollin, duke komentuar koalicionin PDK-LDK, tha se pa postin e kryeministrit LDK ...

“Tribuna” e Kosovës: Debat për postin e kryeministrit, dështimi i marrëveshjes çon vendin në zgjedhje

Respublica - 05.12.2014

Gazeta “Tribuna” shkruan se shtyrja e nënshkrimit të marrëveshjes përfundimtare në mes të PDK-së dhe LDK-së, po lë hapësirë që marrëveshja e 19 nëntorit mund të mos jetësohet.

Haziri: S’ka seancë, pa marrëveshje – video

InfoGlobi - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lufti Haziri, ka deklaruar se pa marrëveshje paraprake me partinë Demokratike të Kosovës, nuk do të ketë seancë të Kuvendit.

Të shtunën, ditë kritike për PDK-në e LDK-në

InfoGlobi - 05.12.2014

Hashim Thaçi e Isa Mustafa, gjatë ditës së shtunë, do të takohen dhe do të vendosin nëse do të pajtohen për pozitën e Kryeministrit ose do të prishet marrëveshja mes PDK-së dhe LDK-së.

Thaçi: Në fundjavë mësohet qeveria e re, zbatoj marrëveshjen me LDK

Shqiptarja - 05.12.2014

Kryeministri i Kosovës ka paralajmëruar se javën që vjen do të formohet qeveria e re, pas zgjedhjeve të 8 qershorit. Në një postim në rrjetin social Facebook, Thaçi shkruan se gjatë fundjavës do të ...

Kuvend mund të mos ketë deri më 2015

InfoGlobi - 05.12.2014

Vazhdimi seancës konstituive e Kuvendit të Kosovës që pritet të mbahet këtë të hënë mund të ndodhë që të shtyhet për fillimin e vitit të ardhshëm, nëse nuk nënshkruhet marrëveshja mes PDK-së e LDK-së ...

Këta mund të jenë ministrat e LDK-së

Shkupi24 - 05.12.2014

Burime të portalit Koha.net kanë dhënë emrat që nga radhët e LDK-së mund të jenë ministra në kabinetin qeveritar që kjo parti do të ketë me PDK-në e Hashim Thaçit.

Vendimi për qeveritarët, të dielën

Kosova Live - 05.12.2014

Marrëveshja qeverisëse në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), pritet të përmbyllet në këtë fundjavë, me kthimin e Hashim Thaçit nga New York-u.

Veliu përplaset me Halitin dhe nënvizon se kryeministri i takon LDK-së

Kosova Live - 05.12.2014

Derisa kryeministri në largim, Hashim Thaçi, edhe pse disa herë ishte pyetur nga gazetarët se kush do jetë kryeministri i ardhshëm, ka heshtur ose i ka eskivuar pyetjes, anëtari i Kryesisë së PDK-së, ...

Në fundjavë, sipas Thaçit, finalizohet marrëveshja me LDK-në

Kosova Live - 05.12.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi, thotë se këtë fundjavë finalizohet marrëveshja me LDK-në dhe se do të shpaloset edhe arkitektura e re qeverisëse.

S’ka mosmarrëveshje për ndarjen e posteve, thotë Kuçi

Kosova Live - 05.12.2014

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hajredin Kuçi, thotë se marrëveshja për ndarjen e posteve me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) pritet të finalizohet së shpejti.

Ja ministrat e mundshëm nga radhët e LDK-së

Kosova Live - 05.12.2014

Në opinion po qarkullojnë emra të ndryshëm nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) se kush do të drejtoj ministri që i takojnë këtij subjekti politik.

Marrëveshja PDK-LDK, sipas Hazirit e ngutshme dhe e dhimbshme

Kosova Live - 05.12.2014

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike tw Kosovws (LDK), Lutfi Haziri thotë se marrëveshja në mes të LDK-së dhe Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) ishte e ngutshme.

VV dhe AAK duan zgjedhje të jashtëzakonshme?

Gazeta Start - 04.12.2014

Opsioni më i pranueshëm nga ata që kanë mbetur jashtë marrëveshjes PDK-LDK, është që vendi të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Këto subjekte politike, po preferojnë që t’iu nënshtrohen edhe ...

Pas Nju Jorkut, Thaçi do të takohet me Mustafën e Jahjagën

Gazeta Start - 04.12.2014

Sapo kryeministri Hashim Thaçi të kthehet nga Nju Jorku, do të takohet me liderin e LDK-së, Isa Mustafën dhe Presidenten Atifete Jahjaga. Në atë takim, burime të gazetës “Tribuna”, thonë se do të ...

PDK-ja s’ka hequr dorë nga kryeministri

Lajmi.net - 04.12.2014

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Xhavit Haliti, mendon se koalicioni qeverisës PDK-LDK është për interes të shtetit dhe qytetarëve të Kosovës.

Për president i duhet të pres vitin 2016

Lajmi.net - 04.12.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka shumë shanse të mbetet pa asnjë post kryesor, të paktën për dy vjetët e ardhshëm, kur i skadon mandatin presidentes Atifete Jahjaga.

VV dhe AAK të gatshme për zgjedhje

Lajmi.net - 04.12.2014

Shkuarja në zgjedhje të reja po shihet si opsion i pranueshëm nga partitë opozitare. Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës preferojnë që edhe njëherë t’i nënshtrohen votës së ...

Pas New York-ut, Thaçi e Mustafa te Jahjaga

Lajmi.net - 04.12.2014

Presidentja Atifete Jahjaga pritet të jetë sërish nikoqire e një takimi ndërmjet liderëve të PDK-së dhe LDK-së, posa kryeministri në largim Hashim Thaçi të kthehet nga New York.

Pas Nju jorkut, Thaçi e mustafa te Jahjaga

Zhurnal - 04.12.2014

Presidentja Atifete Jahjaga pritet të jetë sërish nikoqire e një takimi ndërmjet liderëve të PDK-së dhe LDK-së, posa kryeministri në largim Hashim Thaçi të kthehet nga Nju Jorku.

VV dhe AAK të gatshme për zgjedhje

Zhurnal - 04.12.2014

Shkuarja në zgjedhjet të reja po shihet si opsioni më i pranueshëm edhe nga ana e atyre që kanë mbetur jashtë marrëveshjes PDK-LDK. Këto subjekte tashmë po preferojnë që t’iu nënshtrohen edhe njëherë ...

Pas Nju Jorkut, Thaçi e Mustafa te Jahjaga

Alsat - 04.12.2014

Presidentja Atifete Jahjaga pritet të jetë sërish nikoqire e një takimi ndërmjet liderëve të PDK-së dhe LDK-së, posa kryeministri në largim Hashim Thaçi të kthehet nga Nju Jorku.

Kosovë, Thaçi lyp ministritë “e forta”

Portalb - 04.12.2014

Lajme lidhur me temën Ambasadori rus: Kosova dhe Krimea ndryshojnë si Toka me Qiellin Vjehrra refuzon t’i japë Shyhretes shtëpinë, i ofron banesë (Video) Kosova përplas Daçiqin me Hoxhajn Daçiq: E ...

VV dhe AAK të gatshme për zgjedhje

SOT - 04.12.2014

Ata që kanë mbetur jashtë marrëveshjes PDK-LDK e shohin si një mundësi të pranueshëm që të shkojnë në zgjedhje të reja. Këto subjekte tashmë po preferojnë që t’iu nënshtrohen edhe njëherë diktatit të ...

VV dhe AAK të gatshme për zgjedhje

Albtime - 04.12.2014

Shkuarja në zgjedhjet të reja po shihet si opsioni më i pranueshëm edhe nga ana e atyre që kanë mbetur jashtë marrëveshjes PDK-LDK. Këto subjekte tashmë po preferojnë që t’iu nënshtrohen edhe njëherë ...

"Blic": Thaçi me ide që të bëhet kryeministër deri në vitin 2016 ose të mbahen zgjedhje të reja

Idividi - 04.12.2014

Prishtinë, 4 dhjetor 2014 (MIA) - Kryetari i PDK-së dhe kryeministri i Kosovës në detyrë Hashim Thaçi posa të kthehet nga Nju-Jorku do ta befasojë LDK-në me propozimin e tij të ri për kompromis.

PDK nuk ka hequr dorë nga posti i kryeministrit, thotë Remi

Lajmi.net - 04.12.2014

Deputeti i PDK-së, Rrustem Mustafa ka thënë se grupet punuese të PDK-së dhe LDK-së ende nuk kanë biseduar për postet kryesore e as për postin e kryeministrit.

Thaçi në KS të OKB: Javën e ardhshme formohen institucionet e reja

Lajmi.net - 04.12.2014

Kryeministri në detyrë i Kosovës ka thënë në sesionin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së se java e ardhshme do të jetë vendimtare për formimin e institucioneve të reja.

Thaçit nuk i pritet deri më 2016 për t’u bërë president

Telegrafi - 04.12.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka shumë shanse të mbetet pa asnjë post kryesor, të paktën për dy vjetët e ardhshëm, kur i skadon mandatin presidentes Atifete Jahjaga, shkruan sot Koha Ditore.

Haliti: PDK-ja s’ka hequr dorë nga kryeministri

Telegrafi - 04.12.2014

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Xhavit Haliti, ka thënë se nuk është në dijeni se kujt do t’i takojë posti i kryeministrit, PDK-së apo LDK-së. Ai ka thënë se këtë vikend do të takohen Hashim Thaçi dhe ...

Thaçi lyp ministritë “e forta”

Telegrafi - 04.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) po e kushtëzon dhënien e postit të kryeministrit për Isa Mustafën me marrjen e dikastereve më të rëndësishme qeveritare.

VV dhe AAK të gatshme për zgjedhje

Telegrafi - 04.12.2014

Shkuarja në zgjedhjet të reja po shihet si opsioni më i pranueshëm edhe nga ana e atyre që kanë mbetur jashtë marrëveshjes PDK-LDK. Këto subjekte tashmë po preferojnë që t’iu nënshtrohen edhe njëherë ...

Pas Nju Jorkut, Thaçi e Mustafa te Jahjaga

Telegrafi - 04.12.2014

Presidentja Atifete Jahjaga pritet të jetë sërish nikoqire e një takimi ndërmjet liderëve të PDK-së dhe LDK-së, posa kryeministri në largim Hashim Thaçi të kthehet nga Nju Jorku.

Thaçi nuk pret deri në vitin 2016

Mapo - 04.12.2014

Thaçi nuk pret deri në vitin 2016 04 Dhjetor 2014 08:23 Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka shumë shanse të mbetet pa asnjë post kryesor, të paktën për dy vitet e ardhshme, kur i skadon mandatin ...

Ministrat dihen në fundjavë

Telegrafi - 04.12.2014

Mbetja pezull e nënshkrimit të marrëveshjes në pako për koalicionin PDK-LDK, që është pritur të ndodhë ditën e martë në mes të liderëve Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa, për shkak të udhëtimit të ...

Thaçit nuk i pritet deri më 2016 për t’u bërë president

Gazeta Tema - 04.12.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka shumë shanse të mbetet pa asnjë post kryesor, të paktën për dy vjetët e ardhshëm, kur i skadon mandatin presidentes Atifete Jahjaga, shkruan sot Koha Ditore.

PDK e don postin e Kryeministrit deri në verë të vitit 2016! Mustafa deri atëherë duhet të presë- si Kryetar i ...

Tetova Sot - 04.12.2014

Kryetari i PDK-së dhe Kryeministri në detyrë Hashim Thaçi posa të kthehet nga New Yorku do ta befasojë LDK-në me propozimin e tij të ri për kompromis.

Thaçit nuk i pritet deri më 2016 për t’u bërë president

Kosova Live - 04.12.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka shumë shanse të mbetet pa asnjë post kryesor, të paktën për dy vjetët e ardhshëm, kur i skadon mandatin presidentes Atifete Jahjaga.Derisa në deklaratat e pakta ...

Thaçi lyp ministritë “e forta”

Kosova Live - 04.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) po e kushtëzon dhënien e postit të kryeministrit për Isa Mustafën me marrjen e dikastereve më të rëndësishme qeveritare, shkruan gazeta Zëri.

PDK-ja s’ka hequr dorë nga kryeministri

Kosova Live - 04.12.2014

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Xhavit Haliti, thotë se koalicioni qeverisës PDK – LDK është bërë për interesa të Kosovës dhe qytetarëve të saj.

Thaçi dhe Mustafa po mbajnë peng konstituimin e Kuvendit?

Gazeta Start - 03.12.2014

Konstituimi i Kuvendit të Kosovës ka mbetur peng i marrëveshjes së koalicionit mes PDK-së dhe LDK-së, i cili me gjithë paralajmërimin se do të zyrtarizohet të martën, u shty për fundjavë, shkruan ...

Thaçi mund ta çojë vendin në zgjedhje

Gazeta Start - 03.12.2014

Ende nuk ështe evituar, mundësia për mbajtjen e zgjedhjeve të reja. Marrëveshja e arritur në mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje, sado që teorikisht e ka shmangur këtë opsion, në kuptimin ...

PDK: Thaçi nuk tërhiqet, marrëveshja me LDK-në do të nënshkruhet

Gazeta Start - 03.12.2014

Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Basri Musmurati, deklaruar se lideri i PDK-së asnjëherë s’ka thënë se tërhiqet nga asnjë pozitë, ndërsa ka premtuar se brenda pak ditësh do të nënshkruhet ...

Thaçi kërkon kryeministrinë?

Gazeta Start - 03.12.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi nuk e ka ndërmend që të pranoj “formulën”, sipas së cilës Isa Mustafa do të bëhej kryeministër, shkruan “Tribuna”. Sipas burimeve të gazetës “Tribuna”, në rast se ...

Thaçi mund ta çojë vendin në zgjedhje

Zhurnal - 03.12.2014

Mundësia për mbajtjen e zgjedhjeve të reja ende nuk është evituar. Marrëveshja e arritur në mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje, sado që teorikisht e ka shmangur këtë opsion, në kuptimin ...

Thaçi në Nju Jork, shtyhet marrëveshja PDK - LDK

Albtime - 03.12.2014

Marrëveshja e mundshme midis PDK –LDK pritet të ndodhë pas kthimit të Thaçit nga SHBA-të. Edhe pse ishte e paraparë që sot të finalizohej marrëveshja për qeverisje mes liderëve të koalicionit PDK dhe ...

Prishtinë: Konstituimi i Kuvendit, peng i Thaçit dhe Mustafës

Alsat - 03.12.2014

Krijimi i institucioneve të reja të Kosovës vazhdon të jetë peng i negociatave të PDK-së dhe LDK-së, për ndarjen e pushtetit, shkruan sot Koha Ditore.

Kosovë: Thaçi shtyn finalizimin e marrëveshjes me LDK-në

ikub - 03.12.2014

Ditën e sotme ishte parashikuar që të finalizohej marrëveshja mes liderëve të koalicionit LDK-PDK. Në mungesë të Thaçit kjo marrëveshje pritet që të shtyhet.

Prishtinë: Konstituimi i Kuvendit, peng i Thaçit dhe Mustafës

Almakos - 03.12.2014

Krijimi i institucioneve të reja të Kosovës vazhdon të jetë peng i negociatave të PDK-së dhe LDK-së, për ndarjen e pushtetit, shkruan sot Koha Ditore.

Gazeta Tribuna: Thaçi nuk tërhiqet – nuk ia lëshon mustafës kryeministrinë

Zhurnal - 03.12.2014

Burime të gazetës Tribuna të afërta me kryeministrin në detyrë Hashim Thaçi kanë bërë të ditur se kreu i PDK-së nuk e ka ndërmend që të pranoj formulën sipas së cilës Isa Mustafa do të bëhej ...

Thaçi nuk tërhiqet, nuk ia lëshon Mustafës kryeministrinë

SOT - 03.12.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi nuk ka ndërmend që ta pranojë formulën sipas së cilës Isa Mustafa të bëhet kryeministër dhe ai të mbetet vetëm deputet. Kjo është bërë e ditur burime të afërta me ...

Mediat: Thaçi nuk tërhiqet nga Kryeministria

ikub - 03.12.2014

Mediat shprehen se kurrsesi Hashim Thaçi nuk mund të pranojë që të mbetet një deputet i thjeshtë ndërsa kreu i LDK-së, Isa Mustafa, të bëhet kryeministër i Kosovës.

Këto janë pesë shtyllat e programit qeverisës PDK – LDK

Shqipmedia - 03.12.2014

Grupet punuese të Partisë Demokratike të Kosovës dhe ata të Lidhjes Demokratike të Kosovës ende nuk kanë arritur që ta harmonizojnë në tërësi programin e ardhshëm qeverisës.

AAK: PDK e LDK, koalicion mbi interesa personale

Zhurnal - 03.12.2014

Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Burim Ramadani, nuk ka dashur t’i komentoj raportimet nëse AAK mund të hyjë në koalicion qeverisës me PDK-në. Megjithatë ai nuk beson se marrëveshja e arritur në ...

Musmurati: Thaçi nuk ka deklaruar se tërhiqet nga ndonjë post

Lajmi.net - 03.12.2014

Kryetari i PDK-së Hashim Thaçi nuk do të tërhiqet nga pozitat e pretenduara, ka thënë sekretari i kësaj partie, Basri Musmurati. Sipas tij, ende nuk ka asgjë finale sa i përket marrëveshjes me LDK-në.

Haziri sërish thotë se kryeministri do t’i takojë LDK-së

Lajmi.net - 03.12.2014

Kryetari i Komunës së Gjilanit dhe anëtari i kryesisë së LDK-së, Lufti Haziri ka thënë se posti i kryeministrit të qeverisë së ardhshme të udhëhequr nga koalicioni PDK-LDK, do t’i takojë kësaj të ...

Haziri: Kryeministri i LDK-së

Albeu.com - 03.12.2014

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri tha sot se është punë e kryer se kryeministri i përket vetëm LDK-së. Sipas tij, fjalët e tjera janë vetëm fjalë boshe.

Mosmarrëveshjet midis PDK-së e LDK-së, mund ta shtyjnë konstituimin e Kuvendit

Lajmi.net - 03.12.2014

Analisti politik, Naim Rashiti, thotë se edhe pse gjuha midis dy partive që arritën marrëveshje për të bashkëqeverisur, PDK-LDK, është pozitive, midis tyre ka ende antagonizma.

Thaçi në Amerikë, për ta shpejtuar procesin a për t’u bërë president

Lajmi.net - 03.12.2014

Rreth kabinetit të ri qeveritar nuk dihet asgjë përveç pohimeve se PDK dhe LDK kanë arritur koalicionin. Sipas Astrit Gashit, vizita e Thaçit në New York ka të bëjë me shpejtimin e procesit të ...

Mosmarrëveshjet mund ta shtyjnë seancën e kuvendit

Zhurnal - 03.12.2014

Analisti politik, Naim Rashiti, thotë se edhe pse gjuha midis dy partive që arritën marrëveshje për të bashkëqeverisur, PDK-LDK, është pozitive, midis tyre ka ende antagonizma.

Thaçi mund ta çojë vendin në zgjedhje

Telegrafi - 03.12.2014

Mundësia për mbajtjen e zgjedhjeve të reja ende nuk është evituar. Marrëveshja e arritur në mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje, sado që teorikisht e ka shmangur këtë opsion, në kuptimin ...

Konstituimi i Kuvendit, peng i Thaçit dhe i Mustafës

Telegrafi - 03.12.2014

Krijimi i institucioneve të reja vazhdon të jetë peng i negociatave të PDK-së dhe LDK-së, për ndarjen e pushtetit, shkruan sot Koha Ditore. Nënshkrimi i marrëveshjes i paraparë të bëhet të martën ...

Ministritë tashmë janë ndarë

Yll Press - 03.12.2014

Edhe pse zyrtarisht dy partnerët e koalicionit nuk kanë konfirmuar ndarjen e përgjegjësive për bashkëqeverisje, megjithatë thuhet se Thaçi e Mustafa tashmë i kane ndare ministrite.

Thaçi nuk tërhiqet, kërkon kryeministrinë?

Telegrafi - 03.12.2014

Kreu i PDK-së nuk e ka ndërmend që të pranoj formulën sipas së cilës Isa Mustafa do të bëhej kryeministër derisa vetë Thaçi do të mbetej vetëm deputet.

Thaçi nuk tërhiqet

Mapo - 03.12.2014

Thaçi nuk tërhiqet 03 Dhjetor 2014 12:27 Burime të gazetës Tribuna, të afërta me kryeministrin në detyrë Hashim Thaçi, kanë bërë të ditur se kreu i PDK-së nuk e ka ndërmend që të pranojë formulën, ...

Ramadani: PDK–LDK nuk e kanë larg

Telegrafi - 03.12.2014

Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Burim Ramadani, nuk ka dashur t’i komentoj raportimet nëse AAK mund të hyjë në koalicion qeverisës me PDK-në. Megjithatë ai nuk beson se marrëveshja e arritur në ...

PDK: Thaçi asnjëherë s’ka thënë se tërhiqet

Telegrafi - 03.12.2014

Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Basri Musmurati, ka thënë se lideri i PDK-së asnjëherë s’ka thënë se tërhiqet nga asnjë pozitë, derisa ka premtuar se brenda ditësh do të nënshkruhet marrëveshja me ...

Haziri: Posti i kryeministrit punë e kryer, i takon LDK-së

Telegrafi - 03.12.2014

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri thotë posti i kryeministrit se është punë e kryer. Ai ka thënë se, ky post i takon Lidhjes Demokratike të Kosovës. “Ajo punë është e kryer.

Mosmarrëveshjet PDK- LDK, mund ta shtyjnë seancën e Kuvendit

Telegrafi - 03.12.2014

Analisti politik, Naim Rashiti, thotë se edhe pse gjuha midis dy partive që arritën marrëveshje për të bashkëqeverisur, PDK-LDK, është pozitive, midis tyre ka ende antagonizma.

Ramadani: Pse po vazhdon bllokimi?

Telegrafi - 03.12.2014

Sekretari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Burim Ramadani, nuk e ka të qartë se pse po vazhdon bllokimi i institucioneve, kur tashmë është arritur një marrëveshje në mes LDK-së dhe PDK-së.

Akomodimi i Thaçit dhe (mos)mbajtja e zgjedhjeve

InfoGlobi - 03.12.2014

Mundësia për mbajtjen e zgjedhjeve të reja ende nuk është evituar. Marrëveshja e arritur në mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje, sado që teorikisht e ka shmangur këtë opsion, në kuptimin ...

Thaçi shtyn finalizimin e marrëveshjes me LDK...për Vuçiç

Shqiptarja - 03.12.2014

PRISHTINE - Edhe pse ishte e parashikuar që sot të finalizohej marrëveshja qeverisëse mes liderëve të koalicionit PDK dhe LDK, ajo sërish pritet të të shtyhet në mungesë të kryeministrit në detyrë ...

Thaçi mund ta çojë vendin në zgjedhje

Tetova Sot - 03.12.2014

Mundësia për mbajtjen e zgjedhjeve të reja ende nuk është evituar. Marrëveshja e arritur në mes PDK-së dhe LDK-së për bashkëqeverisje, sado që teorikisht e ka shmangur këtë opsion, në kuptimin ...

Thaçi nuk tërhiqet

Tetova Sot - 03.12.2014

Burime të gazetës Tribuna të afërta me kryeministrin në detyrë Hashim Thaçi kanë bërë të ditur se kreu i PDK-së nuk e ka ndërmend që të pranoj formulën sipas së cilës Isa Mustafa do të bëhej ...

Gazeta Tribuna: Thaçi nuk tërhiqet – nuk ia lëshon Mustafës kryeministrinë

Shkupi24 - 03.12.2014

Burime të gazetës Tribuna, të afërta me kryeministrin në detyrë Hashim Thaçi, kanë bërë të ditur se kreu i PDK-së nuk e ka ndërmend që të pranojë formulën sipas së cilës Isa Mustafa do të bëhej ...

Thaçi nuk tërhiqet

Ilirida - 03.12.2014

Burime të gazetës Tribuna të afërta me kryeministrin në detyrë Hashim Thaçi kanë bërë të ditur se kreu i PDK-së nuk e ka ndërmend që të pranoj formulën sipas së cilës Isa Mustafa do të bëhej ...

Musmurati: Thaçi s’ka thënë se tërhiqet

InfoGlobi - 03.12.2014

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, asnjëherë s’ka thënë se tërhiqet nga asnjë pozitë, ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Basri Musmurati, duke premtuar se brenda ...

Thaçi mund ta çojë vendin në zgjedhje

Kosova Live - 03.12.2014

Mundësia për mbajtjen e zgjedhjeve të reja ende nuk është evituar. Marrëveshja e arritur në mes Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për bashkëqeverisje, sado ...

MASHT-i më e pëlqyera nga PDK dhe LDK

Kosova Live - 03.12.2014

Arsimi del të jetë njëra ndër fushat më të pëlqyera për ta udhëhequr partitë të cilat përbëjnë koalicionin qeverisës. Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) kanë ...

Haziri: Posti i kryeministrit do t’i takojë vetëm LDK-së

Kosova Live - 03.12.2014

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, nëpërmjet rrjetit social Facebook, ka shkruar se posti i kryeministrit të Kosovës do t’i takojë Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe se sipas tij, kjo është një ...

LDK-ja heq dorë nga parimet që i kishte firmosur me Bllokun

Gazeta Start - 02.12.2014

LDK-ja ka hequr dorë nga parimi i akorduar muaj më parë me LVV-në, AAK-në e Nismën që dialogu me Serbinë të bazohet në “parimin e reciprocitetit dhe respektimin e ndërsjellë të sovranitetit dhe të ...

Thaçi e Mustafa nuk kanë besim tek njëri-tjetri?

Gazeta Start - 02.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka paralajmëruar partnerin e koalicionit, Thaçin, se në rast se nuk merr postin e kryeministrit, do të tërhiqet nga marrëveshja për bashkëqeverisje, shkruan “Zëri”.

Dy rrugë për Thaçin që të bëhet president

Gazeta Start - 02.12.2014

Duket se skenari i shumëpërfolur mes PDK-së dhe LDK-së, që në ndarjen e pushtetit të përfshihet edhe posti i presidentit. Por ky skenar do të sfidohet nga Gjykata Kushtetuese.

Mungon Thaçi, shtyhet marrëveshja PDK-LDK

Gazeta Start - 02.12.2014

Edhe pse ishte parashikuar që sot të përfundonte marrëveshja për qeverisje mes liderëve të koalicionit PDK dhe LDK, kjo do të shtyhet për shkak të mungesës së kreut të PDK-së Hashim Thaçi.

“Martesa” për interes të shtetit

Lajmi.net - 02.12.2014

Njohësi i çështjeve politike, Fadil Maloku vlerëson se bashkimi në një koalicion qeverisës në mes të dy rivalëve më të mëdhenj politik në Kosovë, PDK dhe LDK, është bërë për “interes të shtetit”.

Pabesi mes Thaçit e Mustafës

Lajmi.net - 02.12.2014

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa, ka “kërcënuar” partnerin e koalicionit, PDK-në e Hashim Thaçit, se në rast se nuk e merr postin e kryeministrit, do të tërhiqet nga marrëveshja për bashkëqeverisje.

Draft-programi qeverisës për dialogun

Lajmi.net - 02.12.2014

LDK-ja ka hequr dorë nga parimi i akorduar muaj më parë me LVV-në, AAK-në e Nismën që dialogu me Serbinë të bazohet në “parimin e reciprocitetit dhe respektimin e ndërsjellë të sovranitetit dhe të ...

S’ka plan për pakësimin e ministrive

Lajmi.net - 02.12.2014

PDK-ja dhe LDK-ja akoma nuk janë përcaktuar sa ministri do t’i ketë Qeveria që do ta formojnë. Në këto subjekte kanë thënë se është duke u diskutuar një çështje të tillë dhe se pritet që të vendoset ...

Pabesi mes Thaçit e mustafës

Zhurnal - 02.12.2014

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa, ka “kërcënuar” partnerin e koalicionit, PDK-në e Thaçit, se në rast se nuk merr postin e kryeministrit, do të tërhiqet nga marrëveshja për bashkëqeverisje.

LDK dhe PDK i kanë ndarë ministritë

Albtime - 02.12.2014

LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe drejtësinë. Po ashtu, edhe Ministrinë e Arsimit.

Haradinaj: Thaçi ma ofroi postin e kryeministrit

Ina - 02.12.2014

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zgjedhur një media në Shqipëri për të folur për prapaskenat e Bllokut dhe zhvillimeve politike në Kosovë. Duke folur për emisionin A Show në Agon Channel me Adi ...

Dy rrugë që çojnë te posti I presidentit

Zhurnal - 02.12.2014

Skenari i përfolur i PDK’së dhe LDK’së që në ndarjen e pushtetit të futet edhe posti i presidentit, do të sfidohej nga Gjykata Kushtetuese. Kjo e fundit e kishte thënë edhe në rastin e marrëveshjes ...

LDK-ja heq dorë nga parimet që i kishte firmosur me Bllokun

Portalb - 02.12.2014

Lajme lidhur me temën PDK-LDK, në testin antikorrupsion PDK – LDK ndajnë postet dhe përgjegjësitë PDK e LDK definojnë marrëveshjen Kompromise në prioritetet PDK – LDK LDK-ja ka hequr dorë nga parimi ...

PDK-LDK, në testin antikorrupsion

Portalb - 02.12.2014

Lajme lidhur me temën LDK-ja heq dorë nga parimet që i kishte firmosur me Bllokun Sllavisha Ristiç merret në pyetje për vrasjen e Enver Zymberit PDK – LDK ndajnë postet dhe përgjegjësitë Serbët: Ja ...

Haradinaj: Thaçi ma ofroi postin e kryeministrit

Portalb - 02.12.2014

Lajme lidhur me temën Sot ditëlindja e Ibrahim Rugovës PDK-LDK, në testin antikorrupsion Sllavisha Ristiç merret në pyetje për vrasjen e Enver Zymberit Serbët: Ja me çfarë kushtesh hyjmë në qeveri ...

Haradinaj: Thaçi ma ofroi postin e kryeministrit

Albtime - 02.12.2014

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zgjedhur një media në Shqipëri për të folur për prapaskenat e Bllokut dhe zhvillimeve politike në Kosovë. Duke folur për emisionin A Show në Agon Channel me Adi ...

Mustafa: Nuk ka koalicion nëse nuk janë kryeministër

Idividi - 02.12.2014

Prishtinë, 1 dhjetor 2014 (MIA) - Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, deklaroi se shumë shpejt pritet finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ...

Më i gëzuari në LDK për marrëveshjen me Hashim Thaçin, çuditërisht nuk është Isa Mustafa, por Lutfi Haziri.

Albeu.com - 02.12.2014

nga Lavdrim Lita Në të gjithë deklaratat publike e politike të Lutfi Hazirit ka diçka nxitëse për Isa Mustafën. Ai e ka nxitur publikisht Isa Mustafën të jetë kryetar i LDK-së, të bëjë marrëveshje me ...

Kryeministri i LDK-së nuk mund të menaxhojë ministrat e PDK-së

Albeu.com - 02.12.2014

Njohësi i çështjeve politike , Imer Mushkolaj mendon se kushdo që bëhet kryeministër nga rradhët e LDK-së do ta ketë të pamundur të menaxhojë zëvendëskryeministrat dhe ministrat e PDK-së.

MF dhe MPB do t’i takojnë LDK-së

Lajmi.net - 02.12.2014

Në diskutimet në mes të grupeve punuese të dy partive që kanë nënshkruar marrëveshje për koalicion qeverisës, PDK-së dhe LDK-së, janë arritur disa marrëveshje për ndarjen e posteve ministrore.

Thaçi në Nju Jork, shtyhet marrëveshja PDK - LDK

Ina - 02.12.2014

Marrëveshja e mundshme midis PDK –LDK pritet të ndodhë pas kthimit të Thaçit nga SHBA-të. Edhe pse ishte e paraparë që sot të finalizohej marrëveshja për qeverisje mes liderëve të koalicionit PDK dhe ...

LDK-ja heq dorë nga parimet që i kishte firmosur me Bllokun

Telegrafi - 02.12.2014

LDK-ja ka hequr dorë nga parimi i akorduar muaj më parë me LVV-në, AAK-në e Nismën që dialogu me Serbinë të bazohet në “parimin e reciprocitetit dhe respektimin e ndërsjellë të sovranitetit dhe të ...

Maloku: “Interesi” i shtetit “rimartoi” PDK-në e LDK-në

Telegrafi - 02.12.2014

Njohësi i çështjeve politike, Fadil Maloku, ka thënë se “interesi” për shtetin ka realizuar “martesën” e PDK-së me LDK-në. Por, sipas tij, kjo “rimartesë” do t’i dëmtojë të dyja partitë në të ardhmen.

Pabesi mes Thaçit e Mustafës

Telegrafi - 02.12.2014

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa, ka “kërcënuar” partnerin e koalicionit, PDK-në e Thaçit, se në rast se nuk merr postin e kryeministrit, do të tërhiqet nga marrëveshja për bashkëqeverisje.

PDK-LDK, pa plan për zvogëlimin e numrit të ministrive

Telegrafi - 02.12.2014

PDK-ja dhe LDK-ja akoma nuk janë përcaktuar sa ministri do t’i ketë Qeveria që do ta formojnë. Në këto subjekte kanë thënë se janë duke e diskutuar një çështje të tillë dhe se pritet që të vendoset ...

Dy rrugë që çojnë te posti i presidentit

Telegrafi - 02.12.2014

Llogaritë e bëra për përfshirjen e postit të presidentit në ndarjen e pushtetit ndërmjet PDK-së dhe LDK-së, nga ana ligjore e kushtetuese duken vështirë të realizueshme.

Kryeministri i LDK-së s’mund t’i menaxhojë ministrat e PDK-së

Telegrafi - 02.12.2014

Njohësi i çështjeve politike, Imer Mushkolaj, konsideron se kushdo që do të zgjidhet kryeministër nga LDK-ja, do ta ketë të pamundur që t’i menaxhojë ministrat e zëvendësministrat e PDK-së.

Mustafa: Unë Kryeministër, ose prishet koalicioni me PDK

Panorama - 02.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ndërsa paralajmëroi të hënën se finalizimi i marrëveshjes për bashkëqeverisje me PDK është afër, paralajmëroi partnerët se në rast se ai nuk bëhet Kryeministër, ...

Shkuarja e Thaçit në New York shtyn finalizimin e marrëveshjes PDK-LDK

Telegrafi - 02.12.2014

Edhe pse ishte e paraparë që sot të finalizohej marrëveshja për qeverisje mes liderëve të koalicionit PDK dhe LDK, kjo me gjasë do të shtyhet në mungesë të liderit të PDK-së Hashim Thaçi.

Ja pse u shty marrëveshja PDK-LDK?

Telegrafi - 02.12.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi nuk po mund të pajtohet në asnjë formë që ai të mbetet pa asnjë post të rëndësishëm qeverisës.

Kosova në pritje të marrëveshjes për bashkëqeverisjen

Vision Plus - 02.12.2014

Sot pritet te publikohet marreveshja e detajuar mes PDK-LDK per bashkeqeverisje ne Kosove. Pritet qe te mesohen edhe emrat e kabinetit te ri dhe i kryeministrit qe me shume gjasa do te jete Isa ...

Shtyhet finalizimi i marrëveshjes PDK-LDK

InfoGlobi - 02.12.2014

Përfundimisht do të shtyhet finalizimi i marrëveshjes për qeverisje mes liderëve të koalicionit PDK-LDK, për shkak të mungesës së liderit të PDK-së Hashim Thaçi.

PDK-LDK, pa plan për zvogëlimin e numrit të ministrive

Kosova Live - 02.12.2014

PDK-ja dhe LDK-ja akoma nuk janë përcaktuar sa ministri do t’i ketë qeveria që do ta formojnë, ndonëse zyrtarët e këtyre subjekteve kanë thënë se janë duke e diskutuar një çështje të tillë dhe se ...

Dy rrugë që çojnë te posti i presidentit

Kosova Live - 02.12.2014

Llogaritë e bëra për përfshirjen e postit të presidentit në ndarjen e pushtetit ndërmjet PDK-së dhe LDK-së, nga ana ligjore e kushtetuese duken vështirë të realizueshme.

Maloku: “Interesi” i shtetit “rimartoi” PDK-në e LDK-në

Kosova Live - 02.12.2014

Njohësi i çështjeve politike, njëherësh sociologu Fadil Maloku, ka thënë se arritja e koalicionit në mes të dy partive rivale (PDK-LDK) është bërë për “interes” të shtetit.

LDK-ja heq dorë nga parimet që i kishte firmosur me bllokun

Kosova Live - 02.12.2014

LDK-ja ka hequr dorë nga parimi i akorduar muaj më parë me LVV-në, AAK-në e Nismën që dialogu me Serbinë të bazohet në “parimin e reciprocitetit dhe respektimin e ndërsjellë të sovranitetit dhe të ...

Shkuarja e Thaçit në Nju Jork, shtyn finalizimin e marrëveshjes LDK-PDK

Kosova Live - 02.12.2014

Finalizimi i marrëveshjes për qeverisje në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Partisë Demokratike të Kosovës, e cila ishte paraparë që të ndodhte sot, ka gjasa që të shtyhet pasi që lideri i ...

MF dhe MPB do t’i takojnë LDK-së

Kosova Live - 02.12.2014

Në diskutimet në mes të grupeve punuese të dy partive që kanë nënshkruar marrëveshje për koalicion qeverisës, Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), janë ...

PDK-LDK, pritet zyrtarizimi i Mustafës kryeministër

Gazeta Start - 01.12.2014

Koalicioni LDK dhe PDK me gjithë dallimet e mëdha kanë arritur në fazën finale të ndarjes së dikastereve dhe hartimit të programit qeverisës, shkruan “Koha Ditore”.

Pas një viti, Thaçi president?

Gazeta Start - 01.12.2014

Dy partitë më të mëdha politike në vend, PDK dhe LDK, me në krye liderët e tyre, Hashim Thaçi e Isa Mustafa e kanë shfrytëzuar kohën e fituar deri në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit më 8 ...

Arrihet marrëveshja, ja detajet për ndarjen e ministrive

Gazeta Start - 01.12.2014

Më në fund duket se është arritur marrëveshja për ndarjen e ministrive. Kështu shkruajnë mediat kosovare. Sipas tyre LDK-ja merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike.

Blloku ka bërë dy gabime

Gazeta Start - 01.12.2014

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Afrim Hoti, ka deklaruar se koalicioni PDK-LDK, në kuptimin numerik paraqet një lloj garancie për një qeverisjeje të qëndruseshme.

Mediat serbe: Hashim Thaçi kryeministër

Gazeta Start - 01.12.2014

Programi dhe ndarja e portofoleve në qeverinë e re të Kosovës do të mund të shpallet pas takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 4 dhjetor. Në Këshillin e Sigurimit, ku do të flitet edhe për ...

Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër, prishet koalicioni

Gazeta Start - 01.12.2014

Kreu i LDK-së Isa Mustafa, ka deklaruar se shumë shpejt pritët finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm, shkruan “Express”.

A do t’i besohet prapë dialogu tenik?

Lajmi.net - 01.12.2014

Kryetarja e Alternativës Demokratike të Kosovës, Edita Tahiri, parti e së cilës është në koalicion parazgjedhor me PDK-në, ende nuk e di rolin e saj në qeverinë e re.

Si të kuptohet “salto mortale” e LDK-së

Lajmi.net - 01.12.2014

Diplomatët evropianë mbeten të habitur me zhvillimet e fundit politike në Kosovë. Ata të cilët i njohin edhe rrethanat e brendshme në Kosovë për vite, pranojnë se e kanë të vështirë të kuptojnë ...

Presidenca në pazarin Thaçi – Mustafa

Ina - 01.12.2014

Dy partitë më të mëdha politike në vend, PDK dhe LDK, me në krye liderët e tyre, Hashim Thaçi e Isa Mustafa e kanë shfrytëzuar kohën e fituar deri në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit më 8 ...

Presidenca në “pazarin” Thaçi – Mustafa

Lajmi.net - 01.12.2014

Dy partitë më të mëdha politike në vend, PDK dhe LDK, me në krye liderët e tyre, Hashim Thaçi e Isa Mustafa e kanë shfrytëzuar kohën e fituar deri në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit më 8 ...

Presidenca në “pazarin” Thaçi – Mustafa

Zhurnal - 01.12.2014

Dy partitë më të mëdha politike në vend, PDK dhe LDK, me në krye liderët e tyre, Hashim Thaçi e Isa Mustafa e kanë shfrytëzuar kohën e fituar deri në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit më 8 ...

PDK dhe LDK këtë javë i ndajnë përgjegjësitë qeverisëse

Lajmi.net - 01.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës gjatë kësaj jave pritet të nënshkruajnë marrëveshjen për ndarjen e përgjegjësive në koalicionin e tyre qeverisës.

Kosovë: Finalizohet programi i qeverisës i koalicionit PDK-LDK

ikub - 01.12.2014

Grupet e punës së PDK dhe LDK kanë finalizuar programin qeverisës , i cili thuhet se do jetë mjaft voluminoz. Zyrtarë nga të dyja partitë janë shprehur se programi qeverisës përmban pjesë nga ...

Dy gabimet E bllokut vlan, sipas profesorit Hoti

Zhurnal - 01.12.2014

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Afrim Hoti, konsideron se koalicioni PDK-LDK, në kuptimin numerik paraqet një lloj garancie për një qeverisjeje stabile.

Java e madhe e ndarjes së posteve mes PDK dhe LDK

Albeu.com - 01.12.2014

Kjo javë mund të cilësohet java e madhe e politikës, për shkak se pritet që brenda kësaj jave të ndahen postet mes Partisë Demokratike të Kosovës së Hashim Thaçit dhe Lidhjes Demokratike të Isa ...

Arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive mes pdk’së dhe ldk’së - ja detajet

Zhurnal - 01.12.2014

LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe drejtësinë. Po ashtu, edhe Ministrinë e Arsimit.

Kosovë, Mustafa pranë zyrtarizimit si kryeministër

SOT - 01.12.2014

Lidhja Demokratike dhe Partia Demokratike e Kosovës janë drejt finalizimit të marrëveshjes së plotë për qeverisjes. Ndonëse ka dallime mes tyre, grupet e punës të të dy partive, kanë arritur në fazën ...

“Tradhëti” apo “fitore historike” e LDK-së?

Albeu.com - 01.12.2014

nga Nehat Hyseni Befasisht LDK dhe kryetari i saj, sado paradoksale që të duket nga “të zemëruarit” dhe “të zhgënjyerit” aktualë, befasisht u shndërrua në “fituese historike” të saj! Koalicioni midis ...

Arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive mes PDK-LDK, ja detajet

Almakos - 01.12.2014

LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe drejtësinë. Po ashtu, edhe Ministrinë e Arsimit.

Mediat serbe: Hashim Thaçi mund të jetë sërish kryeministër i Kosovës

Albeu.com - 01.12.2014

Programi dhe ndarja e portofolave në qeverinë e re të Kosovës do të mund të shpallet pas takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 4 dhjetor, në debatin për Kosovën pritet që të marrin pjesë ...

Isa Mustafa: LDK kryeministrin ose nuk do të hynim në koalicion (Video)

Lajmi.net - 01.12.2014

Lideri i LDK-së Isa Mustafa sot ka folur për postin e kryeministrit brenda koalicionit me PDK-në. Ai ka thënë se LDK nuk do të hynte fare në koalicion sikur mos t’i jepej posti i kryeministrit.

LDK dhe PDK i kanë ndarë ministritë

Ina - 01.12.2014

PDK dhe LDK kanë bërë një hap të madh para drejt definimit të partneritetit të tyre për katër vitet e ardhshme. Gjatë fundjes, sipas burimeve të Gazetës Express, ekipet punuese të dy partive kanë ...

Isa Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër, prishet koalicioni

Almakos - 01.12.2014

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa, tha se shumë shpejt pritët finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm.

Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër, prishet koalicioni

Alsat - 01.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, tha se shumë shpejt pritët finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm.

PDK - LDK ndajnë postet dhe përgjegjësitë

Evropaelire - 01.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë në fazën finale të përcaktimit të programit qeverisës dhe ndarjes së përgjegjësive.

PDK – LDK ndajnë postet dhe përgjegjësitë

Portalb - 01.12.2014

Lajme lidhur me temën PDK e LDK definojnë marrëveshjen Kompromise në prioritetet PDK – LDK Nëse Isa Mustafa nuk bëhet kryeministër, LDK-ja e prish marrëveshjen me PDK-në Grabovci: Nuk e kemi ...

Lista Serbe s’është më faktor - Jablanoviq: S’na kanë kontaktuar për bashkëqeverisje

Lajmi.net - 01.12.2014

Marrëveshja për koalicion qeverisës në mes të PDK-së dhe LDK-së, i ka bërë të parëndësishëm numrat e deputetëve serbë në Parlamentin e Kosovës. Lideri i Listës Serbe, Aleksandar Jabllanoviq ka thënë ...

Mustafa: nëse nuk bëhem kryeministër, prishet koalicioni

Zhurnal - 01.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, tha se shumë shpejt pritët finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm.

Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër prishet koalicioni

ikub - 01.12.2014

Isa Mustafa lideri i Lëvizjes Demokratike të Kosovës është shprehur se shumë shpejt do të finalizohet marrëveshja me Partinë Demokratike të Kosovës për ndarjen e përgjegjësive për bashkëqeverisjen në ...

Çfarë do të bëjë Hashim Thaçi deri më 2016?

Lajmi.net - 01.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë të hënën se marrëveshja e koalicionit është afër finalizimit dhe pritet publikimi i saj. Ai ka përsëritur se LDK do të merr postin e kryeministrit, në të ...

Mustafa: Nëse nuk bëhem kryeministër, nuk do bëj koalicion me askënd

SOT - 01.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka theksuar se shumë shpejt pritet finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive, për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm.

Kuqi: Po punohet në finalizimin e marrëveshjes

Lajmi.net - 01.12.2014

Anëtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi ka thënë se PDK dhe LDK nuk kanë asnjë mosmarrëveshje mes tyre aktualisht. Ai me këtë deklaratë ka hedhur poshtë zërat për gjoja mosmarrëveshje ...

Porosia e Remit për Isa Mustafën

Lajmi.net - 01.12.2014

Anëtari i kryesisë së PDK-së, Rrustem Mustafa, në mënyrë indirekte i është kundërpërgjigjur liderit të LDK-së, Isa Mustafës, i cili ka thënë së nëse kësaj partie nuk i takon posti i kryeministrit nuk ...

Ylli në ngjitje i Lutfi Hazirit

Zhurnal - 01.12.2014

Më i gëzuari në LDK për marrëveshjen me Hashim Thaçin, çuditërisht nuk është Isa Mustafa, por Lutfi Haziri. Në të gjithë deklaratat publike e politike të Lutfi Hazirit ka diçka nxitëse për Isa ...

Haxhiu: PDK-LDK po e mbajnë vendin peng

Lajmi.net - 01.12.2014

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka thënë se pazaret për poste shtetërore mes PDK-së dhe LDK-së po e zvarrisin mbajtjen e seancës konstituive.

Haradinaj thotë se Thaçi ia ofroi postin e kryeministrit

Lajmi.net - 01.12.2014

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zgjedhur një media në Shqipëri për të folur për prapaskenat e Bllokut dhe zhvillimeve politike në Kosovë. Duke folur për emisionin A Show në Agon Channel me Adi ...

Haradinaj: Thaçi ma ofroi postin e kryeministrit

Albeu.com - 01.12.2014

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zgjedhur një media në Shqipëri për të folur për prapaskenat e Bllokut dhe zhvillimeve politike në Kosovë. Duke folur për emisionin A Show në Agon Channel me Adi ...

​Ramush Haradinaj: Thaçi ma ofroi postin e kryeministrit

Almakos - 01.12.2014

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zgjedhur një media në Shqipëri për të folur për prapaskenat e Bllokut dhe zhvillimeve politike në Kosovë. Duke folur për emisionin A Show në Agon Channel me Adi ...

Mustafa enigmë, koalicioni me PDK-në “salto mortale”

Telegrafi - 01.12.2014

Diplomatët evropianë mbeten të habitur me zhvillimet e fundit politike në Kosovë, shkruan sot Koha Ditore. Isa Mustafa për shumë diplomatë evropianë është një enigmë.

PDK-LDK, afër zyrtarizimit të Mustafës kryeministër

Telegrafi - 01.12.2014

Grupet punuese të LDK-së dhe PDK-së me gjithë dallimet e mëdha kanë arritur në fazën finale të ndarjes së dikastereve dhe hartimit të programit qeverisës, shkruan sot Koha Ditore.

PDK-LDK afër zyrtarizimit të Mustafës kryeministër

Ora news - 01.12.2014

Kosovë- Grupet e punës të LDK-së dhe PDK-së me gjithë dallimet e mëdha kanë arritur në fazën finale të ndarjes së dikastereve dhe hartimit të programit qeverisës, shkruan sot Koha Ditore.

Vitin e ardhshëm, Thaçi president!?

Telegrafi - 01.12.2014

Dy partitë më të mëdha politike në vend, PDK dhe LDK, me në krye liderët e tyre, Hashim Thaçi e Isa Mustafa e kanë shfrytëzuar kohën e fituar deri në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit më 8 ...

Blloku LVAN i ka bërë dy gabime

Telegrafi - 01.12.2014

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Afrim Hoti, konsideron se koalicioni PDK-LDK, në kuptimin numerik paraqet një lloj garancie për një qeverisjeje stabile.

Arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive - ja detajet

Telegrafi - 01.12.2014

LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe drejtësinë. Po ashtu, edhe Ministrinë e Arsimit.

Mediat e Kosovës: Arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive. Ja detajet

Panorama - 01.12.2014

Mediat e Kosovës japin detaje nga arritja e marrëveshjes për qeverinë e re. “LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe ...

Mediat serbe: Mandati i tretë qeverisës, i mundshëm për Hashim Thaçin

Telegrafi - 01.12.2014

Programi dhe ndarja e portofoleve në qeverinë e re të Kosovës do të mund të shpallet pas takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 4 dhjetor, në të cilin debat për Kosovën pritet që të marrin ...

Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër, prishet koalicioni

Yll Press - 01.12.2014

Ai, tha se në asnjë mënyrë nuk do të pranojnë koalicion me askënd nëse posti i kryeministrit nuk i takon LDK-së, ashtu siç ka vendosur edhe Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së.

Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër, prishet koalicioni

Telegrafi - 01.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, tha se shumë shpejt pritët finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm.

Koalicioni duhet të vendos për fatin politik të Thaçit

Telegrafi - 01.12.2014

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë në fazën finale të përcaktimit të programit qeverisës dhe ndarjes së përgjegjësive.

Nuk është ndarë asnjë post, as kryeministri

Telegrafi - 01.12.2014

Pavarësisht deklaratave të liderit të LDK-së, Isa Mustafa se posti i shefit të ekzekutivit i takon atij, një gjë e tillë ende nuk është vendosur ndërmjet partnerëve të koalicionit.

LDK e bindur, Mustafa: Më 8 dhjetor unë do të votohem kryeministër

Ora news - 01.12.2014

Me tetë dhjetor do të votohem si kryemistër i Kosovës. Kështu ka deklaruar, i bindur, kreu i lidhjes demokratike të Kosovës Isa Mustafa , duke paralajmëruar se nëse kjo nuk ndodh, koalicioni me ...

Pazar me postin e Jahjagës

Telegrafi - 01.12.2014

Presidentes së vendit, Atifete Jahjaga, i kanë mbetur edhe dy vjet mandat, por kjo nuk i ka penguar partnerët e koalicionit PDK-LDK që kur arritën marrëveshjen, të kalkulojnë edhe në postin më të ...

Jablanoviq ndjehet i anashkaluar

Telegrafi - 01.12.2014

Marrëveshja për koalicion qeverisës në mes të PDK-së dhe LDK-së, i ka bërë të parëndësishëm numrat e deputetëve serbë në Parlamentin e Kosovës. Lideri i Listës Serbe, Aleksandar Jabllanoviq ka thënë ...

Remi: Bashkë mundemi

Telegrafi - 01.12.2014

Rrustem Mustafa-Remi i është përgjigjur Liderit të LDK-së, Isa Mustafa, ndonëse nuk e ka përmendur me emër, lidhur me postin e Kryeministrit – që ende nuk po deklarohet publikisht nga PDK se kujt i ...

Haradinaj: Thaçi ma ofroi postin e kryeministrit

Telegrafi - 01.12.2014

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zgjedhur një media në Shqipëri për të folur për prapaskenat e Bllokut dhe zhvillimeve politike në Kosovë. Duke folur për emisionin A Show në Agon Channel me Adi ...

Haxhiu: PDK-LDK po e mbajnë peng konstituimin e institucioneve

Telegrafi - 01.12.2014

Pazaret për poste shtetërore mes PDK-së dhe LDK-së po e zvarrisin mbajtjen e seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, ka thënë deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu.

Marrëveshja PDK-LDK, Mustafa pranë zyrtarizimit si kryeministër

Shqiptarja - 01.12.2014

Këtë javë Lidhja Demokratike dhe Partia Demokratike e Kosovës janë drejt finalizimit të marrëveshjes së plotë për qeverisjes. Grupet e punës të të dy partive, megjithë dallimet e mëdha mes tyre kanë ...

Arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive mes PDK’së dhe LDK’së – ja detajet

Tetova Sot - 01.12.2014

LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe drejtësinë. Po ashtu, edhe Ministrinë e Arsimit.

Arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive mes PDK-së dhe LDK-së

Vision Plus - 01.12.2014

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa kanë nënshkruar këtë të hënë marrëveshjen për ndarjen e përgjegjësive, përfshirë edhe fushat ...

Kosovë, PDK-LDK finalizojnë marrëveshjen, Mustafa kryeministër

Shqiptarja - 01.12.2014

PRISHTINË - Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë arritur sot marrëveshjen për ndarjen e ministrive. Sipas variantit përfundimtar, Isa Mustafa i LDK-së zyrtarisht merr ...

Diplomatët europianë e konsiderojnë një “salto mortale” koalicionin e Mustafës me PDK-në

Gazeta Tema - 01.12.2014

Diplomatët evropianë mbeten të habitur me zhvillimet e fundit politike në Kosovë, shkruan sot Koha Ditore. Isa Mustafa për shumë diplomatë evropianë është një enigmë.

Në prak të ujdisë: LDK ekonominë, PDK sigurinë

InfoGlobi - 01.12.2014

Sipas të gjitha gjasave ministritë e sektorit ekonomik dhe financiar do të drejtohen nga Ministrat e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kurse ai i drejtësisë, sigurisë dhe i arsimit nga Partia ...

Kosovë, arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive. Ja detajet

Gazeta Idea - 01.12.2014

Kosovë- LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe drejtësinë. Po ashtu, edhe Ministrinë e Arsimit.

Isa Mustafa Kryeministër! Finalizohet marrëveshja mes PDK e LDK

Vision Plus - 01.12.2014

Isa Mustafa do të jetë kryeministër i koalicionit të ri qeveritar me 19 ministra mes Partisë Demokratike, Lidhjes Demokratike dhe minoriteteve. Mediat në Kosovë shkruajnë se grupet e punës mes PDK-së ...

Mediat serbe: Thaçi me mandat të tretë qeverisës

InfoGlobi - 01.12.2014

Programi dhe ndarja e portofolave në qeverinë e re të Kosovës do të mund të shpallet pas takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 4 dhjetor, në të cilin debat për Kosovën pritet që të marrin ...

Mustafa: Unë kryeministër, ose s’hymë në koalicion

InfoGlobi - 01.12.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se në asnjë mënyrë nuk do të pranojnë koalicion me askënd nëse posti i kryeministrit nuk i takon partisë së LDK-së, ashtu siç ka ...

Mustafa: Nëse nuk jam kryeministër, prishet koalicioni

Tetova Sot - 01.12.2014

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, tha se shumë shpejt pritët finalizimi i marrëveshjes me PDK-në për ndarjen e përgjegjësive për të bashkëqeverisur në mandatin e ardhshëm.

Kosovë, PDK dhe LDK arrijnë marrëveshjen për postet qeverisëse

Gazeta Dita - 01.12.2014

DK dhe LDK në Kosovë kanë arritur kompromisin për ndarjen e posteve në Qeverinë e re. Mediat në Prishtinë bëjnë të ditur se gjatë fundjavës, grupet e punës kanë përfunduar detajet e marrëveshjes ...

Haradinaj për Krastën: Thaçi ma premtoi kryeministrin. Isa Mustafa nuk duronte dot Kurtin

Respublica - 01.12.2014

Duke folur për emisionin A Show në Agon Channel me Adi Krastën, lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka zbardhur disa nga prapaskenat e Bllokut opozitar në Prishtinë dhe ...

PDK-LDK afër zyrtarizimit të Mustafës kryeministër

Kosova Live - 01.12.2014

Grupet punuese të LDK-së dhe PDK-së me gjithë dallimet e mëdha kanë arritur në fazën finale të ndarjes së dikastereve dhe hartimit të programit qeverisës.

Mustafa enigmë, koalicioni me PDK-në “salto mortale”

Kosova Live - 01.12.2014

Diplomatët evropianë mbeten të habitur me zhvillimet e fundit politike në Kosovë, shkruan gazeta Koha Ditore. Isa Mustafa për shumë diplomatë evropianë është një enigmë.

Tahiri: Nuk e di a do ta udhëheq prapë dialogun teknik

Kosova Live - 01.12.2014

Kryetarja e Alternativës Demokratike të Kosovës (ADK), Edita Tahiri, ende nuk ka biseduar me liderin e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi për rolin e saj në qeverinë e re.

Koalicioni PDK – LDK: Arrihet marrëveshja për ndarjen e ministrive

Republika - 01.12.2014

LDK merr Kryeministrinë dhe gjitha ministritë ekonomike. PDK, ndërkaq, merr ministritë që kanë të bëjnë me sigurinë dhe drejtësinë. Po ashtu, edhe Ministrinë e Arsimit.

Jevtic dhe Trajkovic nuk e përjashtojnë mundësinë që Thaçi të jetë kryeministër

Kosova Live - 01.12.2014

Programi dhe ndarja e posteve në qeverinë e re të Kosovës ka gjasa të shpallet pas takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, më 4 dhjetor, në të cilin do të diskutohet për Kosovën dhe në të do të ...

Pa postin e kryeministrit, LDK prish koalicionin

Kosova Live - 01.12.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka thënë se po të mos i jepej posti i kryeministrit ai nuk do të hynte fare në koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës (PDK).

Kosovë, PDK dhe LDK arrijnë marrëveshjen për postet

AlbanianScreen - 01.12.2014

Prishtinë - PDK dhe LDK në Kosovë kanë arritur kompromisin për ndarjen e posteve në Qeverinë e re. Mediat në Prishtinë bëjnë të ditur se gjatë fundjavës, grupet e punës kanë përfunduar detajet e ...

PDK-LDK, pazar edhe me postin e Jahjagës

Kosova Live - 01.12.2014

Edhe dy vjet i kanë mbetur mandat presidentes së vendit, Atifete Jahjaga. Mirëpo, kjo nuk i ka penguar partnerët e koalicionit PDK-LDK që kur arritën marrëveshjen, të kalkulojnë edhe në postin më të ...

Mustafa polemizon me Mustafën

Kosova Live - 01.12.2014

Pas deklaratave të liderit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, i cili ka thënë se po të mos i jepej posti i kryeministrit ai nuk do të hynte fare në koalicion me Partinë Demokratike ...