TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Trepça nuk është veç Trepçë

Lajm - 16.10.2016

Brikenda Rexhepi Trepça sot është aktualizuar sërish. Implikimet sërish janë politike dhe ato sërish lidhen me vizionin e ’98-s të minatorëve të saj. Kosova e pasluftës nuk ia ka arritur që atë ...

Ekstremistët në Serbi protestojnë kundër ligjit për Trepçën

Zhurnal - 16.10.2016

Qindra njerëz të mbledhur sot në qendër të Beogradit, mbështetës të organizatave të ekstremit të djathtë në Serbi, kanë protestuar sot kundër ligjit për Trepçën, të miratuar disa ditë më parë në ...

Deputetja kosovare mbron Ligjin për ‘Trepçën’ në Beograd

Zeri - 16.10.2016

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Emilija Rexhepi, ka deklaruar se nuk e kupton, pse është ngritur kaq shumë eufori për Ligjin për Trepçën, pasi që Trepça është pasuri natyrore e të ...

Vucic dyshon se ndërkombëtarët ndihmuan Kosovën lidhur me “Trepçën”

Gazeta Express - 16.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vucic ka thënë se ndërkombëtarët po qëndrojnë të heshtur përball problemit të shfaqur me “Trepçën” pas miratimit të Ligjit nga ana e Kosovës.

Rruga deri te “shpëtimi” i Trepçës

Lajmi.net - 15.10.2016

Gjiganti metalurgjik, Trepça, në Mitrovicë për 17 vjet ishte pa një status të zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Trepçën, me të cilin mëtohet të rimëkëmbet dhe ...

"Trepça", 60 milionë tonë rezerva me plumb e zink

Albeu.com - 15.10.2016

Gjiganti metalurgjik, " Trepça ", në Mitrovicë, për 17 vjet ishte pa një status të zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për " Trepçën ", me të cilin mëtohet të rimëkëmbet dhe ...

Deputetja kosovare mbron Ligjin për ‘Trepçën’ në Beograd

Lajmi.net - 15.10.2016

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Emilija Rexhepi, ka deklaruar se nuk e kupton, pse është ngritur kaq shumë eufori për Ligjin për Trepçën, pasi që Trepça është pasuri natyrore e të ...

Deputetja nga Kosova mbron Ligjin për Trepçën në Beograd

Albeu.com - 15.10.2016

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës , Emilija Rexhepi , është shprehur se nuk e kupton, pse është ngritur kaq shumë eufori për Ligjin për Trepçën, pasi që Trepça është pasuri natyrore e të ...

Këto janë rezervat përrallore të Trepcës me metale të cmuara

LajmiFundit - 15.10.2016

Gjiganti metalurgjik, Trepça, në Mitrovicë për 17 vjet ishte pa një status të zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Trepçën, me të cilin mëtohet të rimëkëmbet dhe ...

Ahmet Tmava: Ligji e ringjallë “Trepçën”

Gazeta Express - 15.10.2016

Lajm të mirë e ka quajtur drejtori i “Trepçës”, Ahmet Tmava, miratimin e Ligjit për gjigantin ekonomik të ...

Nëpër çka po kalon “Trepça”?

Gazeta Express - 15.10.2016

Tri njësitë thelbësore të “Trepçës” – minierat me flotacion në Stan Tërg, minierat me flotacion në Kizhnicë dhe Artanë dhe minierat me flotacion në Leposaviq – rrezikojnë të shkojnë në likuidim nga 2 ...

Rruga deri te “shpëtimi” i Trepçës

Ora news - 15.10.2016

Gjiganti metalurgjik, Trepça, në Mitrovicë për 17 vjet ishte pa një status të zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Trepçën, me të cilin mëtohet të rimëkëmbet dhe ...

Rruga deri te “shpëtimi” i Trepçës

Gazeta Express - 15.10.2016

Gjiganti metalurgjik, Trepça, në Mitrovicë për 17 vjet ishte pa një status të zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Trepçën, me të cilin mëtohet të rimëkëmbet dhe ...

Trepça me 60 milionë tonelata rezerva të xeherores së plumb-zinkut: Rruga deri te “shpëtimi”!

Telegrafi - 15.10.2016

Gjiganti metalurgjik, Trepça në Mitrovicë, për 17 vjet ishte pa status të zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Trepçën me të cilin mëtohet të rimëkëmbet dhe rivitalizohet ...

Trepça me 60 milionë tonelata rezerva të xeherores së plumb-zinkut: Rruga deri te “shpëtimi”!

Zeri - 15.10.2016

Gjiganti metalurgjik, Trepça në Mitrovicë, për 17 vjet ishte pa status të zgjidhur. Por, nga 7 tetori, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Trepçën me të cilin mëtohet të rimëkëmbet dhe rivitalizohet ...

Deputetja kosovare mbron Ligjin për Trepçën në Beograd

Gazeta Express - 15.10.2016

​ Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Emilija Rexhepi, ka deklaruar se nuk e kupton, pse është ngritur kaq shumë eufori për Ligjin për Trepçën, pasi që Trepça është pasuri natyrore e të ...

Ligjin për Trepçën mund ta nënshkruaj Presidenti Thaçi (VIDEO)

Zeri - 15.10.2016

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi mund të nënshkruaj ligjin për Trepçën, edhe para se Gjykata Kushtetuese të jap vendimin e saj, rreth ankesës që Lista Serbe ka bërë për këtë ligj.

Ligjin për Trepçën mundet që tash ta nënshkruajë presidenti? (Video)

Telegrafi - 15.10.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mund të nënshkruaj Ligjin për Trepçën, edhe para se Gjykata Kushtetuese të japë vendimin e saj rreth ankesës që Lista Serbe ka bërë për të.

“Trepça” hyn në qorrsokak

Java News - 15.10.2016

Tri njësitë thelbësore të “Trepçës” – minierat me shfrytëzim në Stan Tërg, minierat me shfrytezim në Kizhnicë dhe Artanë dhe minierat me shfrytëzim në Leposaviq – rrezikojnë të shkojnë në likuidim ...

Deputetja kosovare mbron Ligjin për Trepçën në Beograd

Tetova Sot - 15.10.2016

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Emilija Rexhepi, ka deklaruar se nuk e kupton, pse është ngritur kaq shumë eufori për Ligjin për Trepçën, pasi që Trepça është pasuri natyrore e të ...

Analisti i Ballkanit: Rasti i Trepçës do të përkeqësojë marrëdhëniet e Kosovës dhe Serbisë

Lajmi.net - 14.10.2016

Çështja e Trepçës në mënyrë të pashmangshme do të përkeqësojë marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës në afat të shkurtër, tha në Beograd njohësi i çështjeve të Ballkanit, James Ker-Lindsay.

Hegjemonizmi serb dëmton serbët kosovarë

Shqipmedia - 14.10.2016

Nga Halil Matoshi Përderisa BE-ja po e zhvillon betejën e saj për ta përfshirë Serbinë në bllok, ajo po ia luan një lojë tjetër pas shpinës, duke ia futur pykën mu në zemër, përmes koketimit me ...

Po fillon një epokë e re për Trepçën

Telegrafi - 14.10.2016

Drejtori i Ndërmarrjes Trepça, Ahmet Tmava, ka thënë se me miratimin e ligjit për këtë kombinat do të fillojë një epokë e re e zhvillimit. Në një intervistë për gazetën “Epoka e Re”, Tmava ka thënë ...

Analistët: A mund ta falimentojë "Trepçën" Gjykata Kushtetuese

Gazeta Express - 14.10.2016

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës në mënyrë të përshpejtuar duhet të trajtojë lëndën e proceduar nga Lista Serbe për Ligjin mbi Trepçën dhe të jap një interpretim ligjor para datës 2 ...

Veseli: S’ka pazare me pasuritë e Kosovës, ligji për Trepçën i pakthyeshëm

Zeri - 14.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i ka siguruar jo vetëm punëtorët e gjigantit metalurgjik “Trepça”, por edhe të gjithë qytetarët e Kosovës, se Ligji për Trepçën është i pakthyeshëm, ...

Rama: Të krijojmë një treg. Qëndrimet e ndryshme për Kosovën? Zgjidhje është dialogu

Flaka - 14.10.2016

Në një intervistë për Top Channel, kryeministri Edi Rama tha se duhet krijuar një treg i përbashkët për të fituar të gjithë. Sipas tij, takimi i bizneseve do të sjellë edhe krijimin e Dhomës ...

Po fillon një epokë e re për Trepçën

Shqiperia Ime - 14.10.2016

Drejtori i Ndërmarrjes Trepça, Ahmet Tmava, ka thënë se me miratimin e ligjit për këtë kombinat do të fillojë një epokë e re e zhvillimit. Në një intervistë për gazetën “Epoka e Re”, Tmava ka thënë ...

Për BE-në, “Trepça” është çështje me rëndësi për Kosovën

Zhurnal - 13.10.2016

Prishtinë, 13 tetor - Sikur edhe për shumë gjëra tjera Bashkimi Evropian nuk ka qëndrim të qartë as rreth “Trepçës” dhe konfliktit të ri verbal në relacionin Prishtinë-Beograd, shkruan sot Koha ...

Ligji për Trepçën, Beogradi kërcënon me një varg masash

Lajmi.net - 13.10.2016

Beogradi zyrtar, lidhur me miratimin e ligjit për Trepçën, nga Kuvendi i Kosovës, kërcënon se do të marrë një varg masash dhe aktivitetesh diplomatike.

Edi Rama ‘trazon’ Vuçiqin dhe Serbinë

Ina - 13.10.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në forumin e Beogradit sot ka folur edhe për Trepçën. “A po provoni që ta zhvendosni Trepçën në Beograd? Trepça i përket qytetarëve të Kosovës (shqiptarëve dhe ...

Gjuriq takon përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, zbutet për Trepçën

Lajmi.net - 13.10.2016

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka takuar sot përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës. Gjatë kësaj bisede u shqyrtua situata pas miratimit të ...

Miratohet ligji për Trepçën-revoltohet Beogradi

Lajm - 13.10.2016

Pas një seance të gjatë, në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, Kuvendi i Kosovës ka miratuar ligjin për Trepçën. Me 79 vota pro, 14 abstenime dhe asnjë kundër, ndërmarrja Trepça është kthyer ...

Gjuriç mbështet bojkotimin e Kuvendit nga Lista Serbe

Albeu.com - 13.10.2016

Drejtori i Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, në një takim që ka zhvilluar ditën e sotme me përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës , është shprehur se përfaqësuesit e serbëve ...

Rama: Të krijojmë një treg. Qëndrimet e ndryshme për Kosovën? Zgjidhje është ...

Top Channel - 13.10.2016

Në një intervistë për Top Channel, kryeministri Edi Rama tha se duhet krijuar një treg i përbashkët për të fituar të gjithë. Sipas tij, takimi i bizneseve do të sjellë edhe krijimin e Dhomës ...

Kadri Veseli: Demarkacioni duhet të kryhet urgjentisht

Lajmi.net - 13.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli vlerëson se miratimi i ligjit për Trepçën është dashur të votohet shumë më parë. Ai i ka siguruar qytetarët e Kosovës dhe minatorët se ligji për Trepçën ...

Gjuriç mbështet bojkotimin e Kuvendit nga Lista Serbe

Portalb - 13.10.2016

Drejtori i Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, në një takim që ka zhvilluar ditën e sotme me përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës, është shprehur se përfaqësuesit e serbëve ...

Rama: Të krijojmë një treg. Qëndrimet e ndryshme për Kosovën? Zgjidhje, dialogu

Almakos - 13.10.2016

Në një intervistë për Top Channel, kryeministri Edi Rama tha se duhet krijuar një treg i përbashkët për të fituar të gjithë. Sipas tij, takimi i bizneseve do të sjellë edhe krijimin e Dhomës ...

Rama në Beograd: Me Serbinë kemi qëndrime të ndryshme për Kosovën

Lajmi.net - 13.10.2016

Në një intervistë për Top Channel, kryeministri Edi Rama tha se duhet krijuar një treg i përbashkët për të fituar të gjithë. Sipas tij, takimi i bizneseve do të sjellë edhe krijimin e Dhomës ...

Tmava: Prodhimi në ‘Trepçë’ do të dyfishohet

Lajmi.net - 13.10.2016

Drejtori i Ndërmarrjes “Trepça”, Ahmet Tmava, ka thënë se me miratimin e Ligjit për “Trepçën” do të fillojë një epokë e re e zhvillimit, e cila krijon vende të reja të punës, mirëqenie për punëtorët ...

Për BE-në, “Trepça” është çështje me rëndësi për Kosovën

Gazeta Express - 13.10.2016

Sikur edhe për shumë gjëra tjera Bashkimi Evropian nuk ka qëndrim të qartë as rreth “Trepçës” dhe konfliktit të ri verbal në relacionin Prishtinë-Beograd, shkruan sot Koha ...

Lista Serbe e dorëzon në Kushtetuese Ligjin për Trepçën

Telegrafi - 13.10.2016

Përfaqësuesit e Listës Serbe sot e kanë dorëzuar për interpretim Ligjin për gjigantin ‘Trepça’ në Gjykatën Kushtetuese, i cili është miratuar ditë më parë në Kuvendin e Kosovës.

Edi Rama – Vuçiqit: A do ta transferoni Trepçën në Serbi apo si?

Zeri - 13.10.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në forumin e Beogradit sot ka folur edhe për Trepçën. “A po provoni që ta zhvendosni Trepçën në Beograd? Trepça i përket qytetarëve të Kosovës (shqiptarëve dhe ...

Gjuriq mbështet bojkotimin e Kuvendit nga Lista Serbe

Telegrafi - 13.10.2016

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, në një takim që ka zhvilluar sot me përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës, ka thënë se përfaqësuesit e ...

Lindsay – Vuçiqit: Pse tani po flet për “Trepçën”?

Gazeta Express - 13.10.2016

James Ker-Lindsay, hulumtues i lartë në “Eurobank”, i cili ishte edhe pjesë e panelit në Forumin e Sigurisë që po mbahet në Beograd, i ka pyetur liderët serbë se pse tani po flasin shumë për ...

Gjuriq mbështet bojkotimin e Kuvendit nga Lista Serbe

Zeri - 13.10.2016

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, në një takim që ka zhvilluar sot me përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës, ka thënë se përfaqësuesit e ...

Edhe sipas UNMIK-ut tek i cili thirret Serbia, për Trepçën vetet Kosova

Telegrafi - 13.10.2016

Agjencia Kosovare e Privatizimit ka marrë përgjegjësinë për Trepçën në vitin 2008, pasi që Bashkimi Evropian ndaloi financimin e Agjencisë Kosovarë të Mirëbesimit të cilën e kishte themeluar UNMIK-u ...

Rama në Serbi: Qëndrimet e ndryshme për Kosovën? Zgjidhje është dialogu

BalkanWeb - 13.10.2016

TIRANE – Në një intervistë për ‘Top Channel’, kryeministri Edi Rama tha se duhet krijuar një treg i përbashkët për të fituar të gjithë. Sipas tij, takimi i bizneseve do të sjellë edhe krijimin e ...

Rama nga Serbia: Qëndrimet e ndryshme për Kosovën? Zgjidhje është dialogu

Gazeta Express - 13.10.2016

Në një intervistë për Top Channel, kryeministri Edi Rama tha se duhet krijuar një treg i përbashkët për të fituar të gjithë. Sipas tij, takimi i bizneseve do të sjellë edhe krijimin e Dhomës ...

Veseli i vendosur: Ligji për Trepçën i pakthyeshëm

Zeri - 13.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli vlerëson se miratimi i ligjit për Trepçën është dashur të votohet shumë më parë. Ai i ka siguruar qytetarët e Kosovës dhe minatorët se ligji për Trepçën ...

Prodhimi në Trepçë 'do të dyfishohet'

Gazeta Express - 13.10.2016

​Drejtori i Ndërmarrjes “Trepça”, Ahmet Tmava, ka thënë se me miratimin e Ligjit për “Trepçën” do të fillojë një epokë e re e zhvillimit, e cila krijon vende të reja të punës, mirëqenie për punëtorët ...

Heshtja BE-së për Trepçën po e shqetëson Beogradin

Java News - 13.10.2016

Beogradi ka filluar të brengoset pse Bashkimi Evropian deri më tash nuk ka reaguar në njoftimet që Qeveria serbe i ka bërë për atë që ajo e quan “rasti Trepça”, transmeton Koha.net.

E pranojnë analistët serbë: Trepça është pasuri e Kosovës

Ina - 12.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj për të pezulluar ligjin për Kombinatin e Trepçës që është miratuar nga Kuvendi i ...

Beqaj thotë se Kosova s’ka pse të bisedojë me Serbinë për Trepçën

Ina - 12.10.2016

Deputeti nga Partia Demokratike e Kosovës, Besim Beqaj, ka thënë se qeveria e Kosovës do të bënte gabim të madh nëse do të pranonte që për Trepçën të bisedohej me ...

Shpëtim apo shpronësim i Trepçës?!

Portalb - 12.10.2016

Florim Zeqa Padyshim të gjithë qytetarët e vendit ju kanë gëzuar lajmit për miratimin e ligjit në kuvend, për shpëtimin e gjigantit metalurgjik nga falimentimi! Mirëpo mënyra e përshpejtuar e leximit ...

Trepça "tërbon" Vuçiçin gjatë konferecës (VIDEO)

Albeu.com - 12.10.2016

Gjatë një konference për medie, kryeministri serb Aleksandar Vuçiq është tërbuar kur u pyet nga gazetari nëse ky vendim është vetëm për marketing politik.

E pranojnë analistët serbë: “Trepça” është pasuri e Kosovës

Lajm - 12.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq, ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj, për të pezulluar Ligjin për Kombinatin e “Trepçës” që është miratuar nga ...

Analistët serbë pranojnë se "Trepça" është pasuri e Kosovës

Albeu.com - 12.10.2016

Alaistë dhe profesorë serbë kanë deklaruar se "Trepça" është pasuri e Kosovës . Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq, ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e ...

Qeveria serbe shkel rregullat ndërkombëtare për "Trepçën"

Albeu.com - 12.10.2016

Qeveria serbe një ditë më parë ka miratuar një vendim për anulimin e të gjitha pasojave ligjore të veprimeve të institucioneve në Kosovë në lidhje me pozitën ligjore dhe faktike të Trepçës.

Analistët serbë pranojnë se "Trepça" është pasuri e Kosovës

Zhurnal - 12.10.2016

Prishtinë, 12 tetor - Analistë dhe profesorë serbë kanë deklaruar se "Trepça" është pasuri e Kosovës. Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq, ka thënë se Qeveria serbe do të ...

Me vendimin për Trepçën, Qeveria serbe ka shkelur rregullat ndërkombëtare!

Almakos - 12.10.2016

Qeveria serbe një ditë më parë ka miratuar një vendim për anulimin e të gjitha pasojave ligjore të veprimeve të institucioneve në Kosovë në lidhje me pozitën ligjore dhe faktike të Trepçës.

Gjuriq: Vendimi i Prishtinës për “Trepçën” është pa bazë juridike

Lajm - 12.10.2016

Drejtori i Zyrës së Kosovës në Serbi, Marko Gjuriq, ka thënë se vendimi i Prishtinës për “Trepçën” është pa bazë juridike dhe ...

Serbia e çon “Trepçën” në arbitrazh ndërkombëtar

Lajm - 12.10.2016

Autoriteteve serbe tashmë u janë ofruar ekspertë për arbitrazh ndërkombëtar, që duan të ndihmojnë për zgjidhjen e rastit “Trepça”, i cili tash e disa ditë po “dridh” marrëdhëniet midis Beogradit e ...

Ali Berisha: Pas ligjit për Trepçën, nevojë urgjente ligji për Obiliqin

Lajmi.net - 12.10.2016

Pas aprovimit në Kuvend të ligjit për Trepçën, është nevojë urgjente që të procedohet, diskutohet dhe të aprovohet në Kuvendin e Republikës së Kosovës, ligji për Obiliqin.

Heshtja e BE-së për Trepçën, shqetëson Serbinë

Lajmi.net - 12.10.2016

Beogradi ka filluar të brengoset pse Bashkimi Evropian deri më tash nuk ka reaguar në njoftimet që Qeveria serbe i ka bërë për atë që ajo e quan “rasti Trepça”.

Serbia strategji kundër Trepçës

BalkanWeb - 12.10.2016

SERBI -Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ka deklaruar se Qeveria e Serbisë ka miratuar “strategjinë e menduar mirë dhe të qëndrueshme” lidhur me “rastin Trepça”, ...

E pranojnë analistët serbë: Trepça është pasuri e Kosovës

Zeri - 12.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj për të pezulluar ligjin për Kombinatin e Trepçës që është miratuar nga Kuvendi i ...

Në Ligjin për “Trepçën” vetëm minierat e flotacionet

Zeri - 12.10.2016

Nga 9 miniera sa ka “Trepça”, disa të ashtuquajtura “të fundosura”, në Ligjin për “Trepçën” janë përfshirë minierat në Stan Tërg e Artanë, Bello Bërdo e Cërnac, flotacioni në Leposaviq dhe flotacioni ...

BE: Për Trepçën vendos Kosova nëse futet në dialogun e Brukselit

Ora news - 12.10.2016

Komisioni Evropian “është në dijeni” për pozicionin e marrë nga Qeveria e Serbisë lidhur me miratimin nga Kuvendi i Kosovës të ligjit për “Trepçën”, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit, Maja ...

Liga Ballkanike kërcënon Trepçën me largim

Koha.net - 12.10.2016

Një ditë pas debutimit të Trepçës në Ligën Ballkanike në basketboll, zyrtarët e kësaj lige nëpërmjet një letre kanë paralajmëruar largimin e skuadrës mitrovicase nga garat e edicionit 2016/17, ...

Liga Ballkanike kërcënon me përjashtim Trepçën

Telegrafi - 12.10.2016

Një ditë pas debutimit të Trepçës në Ligën Ballkanike në basketboll, zyrtarët e kësaj lige nëpërmjet një letre kanë paralajmëruar largimin e skuadrës mitrovicase nga garat e edicionit 2016/17, ...

Me vendimin për Trepçën, Qeveria serbe ka shkelur rregullat ndërkombëtare!

Telegrafi - 12.10.2016

Qeveria serbe një ditë më parë ka miratuar një vendim për anulimin e të gjitha pasojave ligjore të veprimeve të institucioneve në Kosovë në lidhje me pozitën ligjore dhe faktike të Trepçës.

Me vendimin për Trepçën, Qeveria serbe ka shkelur rregullat ndërkombëtare!

Zeri - 12.10.2016

Qeveria serbe një ditë më parë ka miratuar një vendim për anulimin e të gjitha pasojave ligjore të veprimeve të institucioneve në Kosovë në lidhje me pozitën ligjore dhe faktike të Trepçës.

Gjuriq: Vendimi i Prishtinës për "Trepçën" është pa bazë juridike

Gazeta Express - 12.10.2016

Drejtori i Zyrës së Kosovës në Serbi, Marko Gjuriq ka thënë se vendimi i Prishtinës për Trepçën është pa bazë juridike dhe jo ...

Serbia e çon "Trepçën" në arbitrazh ndërkombëtar

Gazeta Express - 12.10.2016

Autoriteteve serbe tashmë i janë ofruar ekspertë për arbitrazh ndërkombëtar, që duan të ndihmojnë për zgjidhjen e rastit “Trepça”, i cili tash e disa ditë po “dridh” marrëdhëniet midis Beogradit e ...

Beogradi i informon përfaqësuesit e OKB-së për Trepçën

Telegrafi - 12.10.2016

Drejtori i Zyrës serbe për Kosovën Marko Gjuriq e ka takuar sot shefen e Zyrës së OKB-së në Beograd, Simon-Mirel Mikulecky. Gjatë këtij takimi, Gjuriq e ka informuar të dërguaren e Kombeve të ...

Beogradi nis ofensivë diplomatike për 'Trepçën'

Gazeta Express - 12.10.2016

​Beogradi po vazhdon ta quajë sulm të Kosovës ndaj Trepçës miratimin e Ligjit për të nga Kuvendi i ...

Beogradi ofensivë diplomatike për ‘Trepçën’

Ora news - 12.10.2016

Beogradi po vazhdon ta quajë sulm të Kosovës ndaj Trepçës miratimin e Ligjit për të nga Kuvendi i Kosovës. ...

Serbia, e shqetësuar nga heshtja e BE’së për “Trepçën”

Gazeta Express - 12.10.2016

Beogradi ka filluar të brengoset pse Bashkimi Evropian deri më tash nuk ka reaguar në njoftimet që Qeveria serbe i ka bërë për atë që ajo e quan “rasti ...

E pranojnë analistët serbë: Trepça është pasuri e Kosovës

Tetova Sot - 12.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj për të pezulluar ligjin për Kombinatin e Trepçës që është miratuar nga Kuvendi i ...

Sejdiu i VV: Ligji kosovar ka bërë tri “Trepça”

Java News - 12.10.2016

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Dardan Sejdiu ka qenë i ftuar në “Interaktiv” të KTV-së, për të folur për Ligjin për Trepçën.Ka thënë se deputetët e kanë marrë Ligjin tek më 5 tetor.

Ministri serb kërkon “luftë ligjore” për Trepçën

Java News - 12.10.2016

Ministri i Energjetikës dhe i Minierave në Serbi, Aleksandër Antiç, ka deklaruar se do të formohet një ekip i ekspertëve i cili “do të luftojë për kombinatin Trepça” me mjete të plota juridike.

Shpëtim apo shpronësim i Trepçës?!

Tetova Sot - 12.10.2016

Shkruan: Florim Zeqa 12.10.2016 Shpëtim apo shpronësim i Trepçës?! Padyshim të gjithë qytetarët e vendit ju kanë gëzuar lajmit për miratimin e ligjit në kuvend, për shpëtimin e gjigantit metalurgjik ...

Kjo është strategjia e Serbisë kundër Trepçës

Java News - 12.10.2016

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ka deklaruar se Qeveria e Serbisë ka miratuar “strategjinë e menduar mirë dhe të qëndrueshme” lidhur me “rastin Trepça”.

Qeveria serbe kundër ligjit të Kosovës për Trepçën

Flaka - 12.10.2016

Qeveria e Serbisë tha se ka vendosur të anulojë të gjitha pasojat ligjore të, siç thanë, veprimeve të institucioneve të Kosovës për Trepçën. Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç në një konferencë për ...

“Serbia është pronarja më e madhe në Trepçë me 56%”

Lajmi.net - 11.10.2016

Ministri i Energjisë dhe Minierave në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Antiq, ka thënë se do të krijojë një ekip të ekspertëve për të luftuar për marrjen e pronësisë së plotë të "Trepçës".

Gjuriq: Trepça mund të shkojë në arbitrazh

Portalb - 11.10.2016

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Serbisë mund të pritet një vendim shumë i ekuilibruar lidhur me miratimin e ligjit ...

Gjuriq: ‘Trepça’ mund të shkoj në arbitrazh

Lajmi.net - 11.10.2016

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Serbisë mund të pritet një vendim shumë i ekuilibruar lidhur me miratimin e ligjit ...

Gjuriç: "Trepça" mund të shkojë në arbitrazh

Albeu.com - 11.10.2016

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka thënë se mund të pritet një vendim shumë i ekuilibruar lidhur me miratimin e Ligjit për "Trepçën" në Kuvendin e Kosovës .

Prishtina i konsideron të kota reagimet e Beogradit për Trepçën

Evropaelire - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

Prishtina i konsideron të kota reagimet e Beogradit për Trepçën

Lajmi.net - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

Qeveria e Kosovës: Anulimi i akteve ligjore të Kosovës nga Serbia, veprim i kotë

Ina - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

Qeveria e Kosovës: Vendimi i Serbisë për Trepçën, i pakuptimtë dhe pa efekte

Lajmi.net - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës e konsideron vendimin e qeverisë së Serbisë për Ligjin për Trepçën, si të pakuptimtë dhe që s’ka efekte në zbatimin e ligjit Shefi i Kabinetit të kryeministrit Isa Mustafa, Sokol ...

Vuçiq tregon pafuqinë e Serbisë sa i përket Trepçës: Jemi të vegjël!

Lajmi.net - 11.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se sa i përket Trepçës bëhet fjalë për standard të dyfishtë dhe nuk mendon se shqiptarët të gjithë këtë e kanë bërë të vetëm.

Befason Vuçiç: Serbia e pafuqishme për Trepçën

Albeu.com - 11.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se sa i përket Trepçës bëhet fjalë për standard të dyfishtë dhe nuk mendon se shqiptarët të gjithë këtë e kanë bërë të vetëm.

Media serbe: Trepça vlen 100 miliardë euro

Lajmi.net - 11.10.2016

Media serbe, “Telegraf.rs” ka realizuar një kronikë të tërë për Trepçën, ku tregon edhe pasurinë që mban ajo “Telegraf.rs” thotë se Trepça ka pasuri deri në 100 miliardë euro, e cila sipas tyre, ...

Dorëzohet Vuçiç: Jemi të pafuqishëm për Trepçën, të vegjël! Ai që mendon se jam budalla, gabon ...!

SOT - 11.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka folur për Trepçën, duke u shprehur se në këtë rast bëhet fjalë për standard të dyfishtë. Ai mendon se shqiptarët nuk e kanë bërë të vetëm të gjithë, por ...

Media serbe: Trepça vlen 100 miliardë euro

Albeu.com - 11.10.2016

Media serbe, “ Telegraf .rs” ka publikuar një kronikë për Trepçën, ku tregon edhe pasurinë që mban ajo “ Telegraf .rs” raporton se Trepça ka pasuri deri në 100 miliardë euro, e cila sipas tyre, është ...

Prishtina i konsideron të kota reagimet e Beogradit për Trepçën

Zhurnal - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

BE-ja ripërsëritë: Për Trepçën vendos Kosova nëse futet në dialogun e Brukselit

Lajmi.net - 11.10.2016

Komisioni Evropian “është në dijeni” për pozicionin e marrë nga Qeveria e Serbisë lidhur me miratimin nga Kuvendi i Kosovës të ligjit për “Trepçën”, ka deklaruar sot zëdhënësja e Komisionit, Maja ...

Analistët serbë: Serbia nuk do të mund ta pezullojë ligjin për Trepçën, ajo është pasuri e Kosovës

Lajmi.net - 11.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq ka thënë se qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj për të pezulluar ligjin për Kombinatin e Trepçës që është miratuar nga Kuvendi i ...

Për 'Trepçën', Beogradi i drejtohet me letër Brukselit

Zeri - 11.10.2016

Qeveria serbe të hënën i dërgoi një letër Brukselit në të cilën shpjegoi siç thuhet në letër “të gjitha pasojat e dëmshme të vendimit të Kuvendit të Kosovës në lidhje me Trepçën”, njofton Klan Kosova.

Gjuriq: Trepça mund të shkojë në arbitrazh

Telegrafi - 11.10.2016

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Serbisë mund të pritet një vendim shumë i ekuilibruar lidhur me miratimin e ligjit ...

Gjuriq: Qeveria Serbe sot vendos për Trepçën, mund të shihemi në arbitrazh

Zeri - 11.10.2016

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Serbisë mund të pritet një vendim shumë i ekuilibruar lidhur me miratimin e ligjit ...

Gjuriq: "Trepça" mund të shkojë në arbitrazh

Gazeta Express - 11.10.2016

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Serbisë mund të pritet një vendim shumë i ekuilibruar lidhur me miratimin e ligjit ...

Mustafa: Serbia bën bllof, OKB-ja nuk intereferohet në "Trepçë"

Gazeta Express - 11.10.2016

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik,Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, Muhamet Mustafa ka shprehur se dërgimi i 'Trepçës' në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga Serbia është bllof.

Prishtina i konsideron të kota reagimet e Beogradit për Trepçën

Telegrafi - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

Prishtina i konsideron të kota reagimet e Beogradit për Trepçën

Ora news - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

Beogradi e ka kot, Ligji për "Trepçën" nuk zhbëhet

Gazeta Express - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

Prishtina i konsideron të kota reagimet e Beogradit për Trepçën

Zeri - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga ana e Kuvendit të Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, pohimet e kreut të ...

“Më 17 tetor Serbia vendos për Kosovën”

Gazeta Express - 11.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Serbi, Milovan Drecun ka thënë se mbledhja e kërkuar nga opozita serbe për çështjen e “Trepçës”, e cili do të mbahet më 17 tetori në Kuvendin e ...

Vuçiq tregon pafuqinë e Serbisë sa i përket Trepçës: Jemi të vegjël!

Zeri - 11.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se sa i përket Trepçës bëhet fjalë për standard të dyfishtë dhe nuk mendon se shqiptarët të gjithë këtë e kanë bërë të vetëm.

E pranon Vuçiq: Serbia e pafuqishme për Trepçën, jemi të vegjël!

Telegrafi - 11.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se sa i përket Trepçës bëhet fjalë për standard të dyfishtë dhe nuk mendon se shqiptarët të gjithë këtë e kanë bërë të vetëm.

Vuзiq tregon pafuqinл e Serbisл sa i pлrket Trepзлs: Jemi tл vegjлl!

Botasot - 11.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se sa i përket Trepçës bëhet fjalë për standard të dyfishtë dhe nuk mendon se shqiptarët të gjithë këtë e kanë bërë të vetëm.

Vucic për Trepçën: Dikush po i lejon shqiptarët ta bëjnë këtë, nuk janë të vetëm

Gazeta Express - 11.10.2016

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic pasi mori një sërë reagimesh pasi qeveria serbe vendosi që çështjen e Trepçës të mos e dërgojë në Këshillin e Sigurimit të OKB’së, ai u ballafaqua me reagime të ...

Media serbe: Trepça vlen 100 miliardë euro, pasuria është e jona

Gazeta Express - 11.10.2016

Media serbe, “Telegraf.rs” ka realizuar një kronikë të tërë për Trepçën, ku tregon edhe pasurinë që mban ...

Vuçiç: Serbia e pafuqishme për Trepçën, jemi të vegjël! Dikush po e ndihmon Kosovën

BalkanWeb - 11.10.2016

BEOGRAD – Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka folur për Trepçën, duke u shprehur se në këtë rast bëhet fjalë për standard të dyfishtë. Ai mendon se shqiptarët nuk e kanë bërë të vetëm të ...

Vuçiç: “Nuk e kuptoj veprimin e Prishtinës për Trepçën”

RTSH - 11.10.2016

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga Kuvendi i Kosovës. Për autoritetet në Prishtinë, deklaratat e kreut të ...

Mediat serbe: E kujt është Trepça? Ajo vlen 100 miliardë euro (Video)

Telegrafi - 11.10.2016

Mediat serbe shkruajnë se Kosova e mori Trepçën, kurse palës serbe i mbetet që tash të luftojë që t’i mbajë minierat e pasura të këtij gjiganti. Përmes një videoje të shkurtër portali serb ...

Serbia kundërshton marrjen nën kontroll të Trepçës nga Kosova

Mapo - 11.10.2016

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç tha se Beogradi nuk do ta pranojë vendimin e qeverisë së Kosovës për të marrë nën kontroll kompleksin minerar të Trepçës.

Kjo është strategjia e Serbisë kundër Trepçës

Gazeta Express - 11.10.2016

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ka deklaruar se Qeveria e Serbisë ka miratuar “strategjinë e menduar mirë dhe të qëndrueshme” lidhur me “rastin ...

BE-ja ripërsërit: Për Trepçën vendos Kosova nëse do të futet në dialogun e Brukselit

Telegrafi - 11.10.2016

Komisioni Evropian “është në dijeni” për pozicionin e marrë nga Qeveria e Serbisë lidhur me miratimin nga Kuvendi i Kosovës të ligjit për “Trepçën”, ka deklaruar sot zëdhënësja e Komisionit, Maja ...

BE-ja ripërsëritë: Për Trepçën vendos Kosova nëse futet në dialogun e Brukselit

Zeri - 11.10.2016

Komisioni Evropian “është në dijeni” për pozicionin e marrë nga Qeveria e Serbisë lidhur me miratimin nga Kuvendi i Kosovës të ligjit për “Trepçën”, ka deklaruar sot zëdhënësja e Komisionit, Maja ...

E pranojnë analistët serbë: Trepça është pasuri e Kosovës

Telegrafi - 11.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj për të pezulluar ligjin për Kombinatin e Trepçës që është miratuar nga Kuvendi i ...

E pranojnë analistët serbë: "Trepça" është pasuri e Kosovës

Gazeta Express - 11.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq, ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj, për të pezulluar Ligjin për Kombinatin e "Trepçës" që është miratuar nga ...

Beqaj thotë se Kosova s'ka pse të bisedojë me Serbinë për Trepçën

Gazeta Express - 11.10.2016

​Deputeti nga Partia Demokratike e Kosovës, Besim Beqaj, ka thënë se qeveria e Kosovës do të bënte gabim të madh nëse do të pranonte që për Trepçën të bisedohej me ...

BE për Trepçën: Do të jetë temë nëse pajtohen Prishtina e Beogradi

Flaka - 11.10.2016

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ka thënë se është e nevojshme që Prishtina dhe Beogradi të pajtohen nëse çështja e Trepçës do të futet në rend dite të dialogut.

Gjuriq: Trepça mund të shkojë në arbitrazh

Tetova Sot - 11.10.2016

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Serbisë mund të pritet një vendim shumë i ekuilibruar lidhur me miratimin e ligjit ...

Vuçiq tregon pafuqinë e Serbisë sa i përket Trepçës: Jemi të vegjël!

Tetova Sot - 11.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se sa i përket Trepçës bëhet fjalë për standard të dyfishtë dhe nuk mendon se shqiptarët të gjithë këtë e kanë bërë të vetëm.

Vuçiç: Nuk e njohim ligjin për Trepçën

Vision Plus - 11.10.2016

Beogradi nuk e njeh ligjin për kompleksin e minierave te Trepçës, te miratuar javën e kaluar nga Parlamenti i Kosovës. Qeveria e Serbisë njoftoi se ka vendosur te anuloje te gjitha pasojat ligjore te ...

Serbia kundërshton marrjen nën kontroll të Trepçës nga Kosova

Gazeta Tema - 11.10.2016

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç tha se Beogradi nuk do ta pranojë vendimin e qeverisë së Kosovës për të marrë nën kontroll kompleksin minerar të Trepçës.

Media serbe: Trepça vlen 100 miliardë euro, pasuria është e jona

Tetova Sot - 11.10.2016

Media serbe, “Telegraf.rs” ka realizuar një kronikë të tërë për Trepçën, ku tregon edhe pasurinë që mban ajo “Telegraf.rs” thotë se Trepça ka pasuri deri në 100 miliardë euro, e cila sipas tyre, ...

Kjo është strategjia e Serbisë kundër Trepçës

Shqiperia Ime - 11.10.2016

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ka deklaruar se Qeveria e Serbisë ka miratuar “strategjinë e menduar mirë dhe të qëndrueshme” lidhur me “rastin Trepça”.

E pranojnë analistët serbë: Trepça është pasuri e Kosovës

Flaka - 11.10.2016

Profesori i Fakultetit Ekonomik në Beograd, Ljubodrag Saviq ka thënë se Qeveria serbe do të dështojë në vendimin e saj për të pezulluar ligjin për Kombinatin e Trepçës që është miratuar nga Kuvendi i ...

Drecun: “Trepça” s`mund të rrëmbehet me dhunë

Lajmi.net - 10.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun ka thënë se problemi i “Trepçës “nuk mund të zgjidhet pa Serbinë Ai për RTS ka deklaruar se autoritetet e Prishtinës u përpoqën që ...

Brukseli heq dorë nga "Trepça"

Albeu.com - 10.10.2016

Vendimi i Kuvendit të Kosovës për "Trepçën" ka nxitur reagime të shumta nga pala serbe. Zyrtarë nga Beogradi kanë paralajmëruar thirrjen e një seance urgjente në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të ...

Malazezët e Kosovës: Trepça është pjesë e pandashme e Kosovës

Lajm - 10.10.2016

Trepça është pjesë e pandashme e Kosovës dhe u takon të gjithë qytetarëve të vendit dhe assesi vetëm një bashkësie të vetme ose komune. Në këtë drejtim, malazezët mirëpresin miratimin e Ligjit për ...

Drecun: “Trepça” s`mund të rrëmbehet me dhunë

Ina - 10.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun ka thënë se problemi i “Trepçës “nuk mund të zgjidhet pa Serbinë. Ai për RTS ka deklaruar se autoritetet e Prishtinës u përpoqën që ...

Malazezët e Kosovës e mirëpresin Ligjin për Trepçën

Lajmi.net - 10.10.2016

Malazezët e Kosovës konsiderojnë se “Trepça” është pjesë e pandashme e sovranitetit të Kosovës dhe ajo u takon të gjithë qytetarëve të vendit Kryetari i Shoqatës së Malazezëve, Sllobodan Vujiçiq, ...

Malazezët e Kosovës e mirëpresin Ligjin për Trepçën

Ina - 10.10.2016

Malazezët e Kosovës konsiderojnë se “Trepça” është pjesë e pandashme e sovranitetit të Kosovës dhe ajo u takon të gjithë qytetarëve të vendit. Kryetari i Shoqatës së Malazezëve, Sllobodan Vujiçiq, ...

Serbët ngrijnë të gjitha funksionet në institucionet e Kosovës

DW - 10.10.2016

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës në qeveri dhe parlament vendosën të ngrijnë të gjitha funksionet, pas miratimit të ligjit për Trepçën në kuvendin e Kosovës.

Kryeministri serb shtyn për një ditë mbledhjen për Trepçën

Lajm - 10.10.2016

Mbledhja e Qeverisë së Serbisë për Trepçën e paraparë të mbahet sot, është shtyrë për ...

Borxhi i Trepçës dhe kreditorët që nuk dihen

Evropaelire - 10.10.2016

Borxhi i pretenduar paraqet një nga sfidat me të cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik "Trepça”. Bëhet fjalë për borxhin e pretenduar nga kreditorë të ndryshëm, që është krijuar gjatë viteve të ...

BE është njoftuar me qëndrimet e Beogradit për Trepçën

Lajm - 10.10.2016

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun ka thënë se Brukseli herët a vonë do të detyrohet të reagojë ndaj vendimit të Kuvendit të Kosovës pas miratimit të Ligjit për ...

Borxhi miliardësh i ‘Trepçës’ dhe kreditorët që nuk dihen

Lajmi.net - 10.10.2016

Borxhi i pretenduar paraqet një nga sfidat me të cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik "Trepça”. Bëhet fjalë për borxhin e pretenduar nga kreditorë të ndryshëm, që është krijuar gjatë viteve të ...

Borxhi i “Trepçës” dhe i kreditorëve arrin vlerën e afro 2 miliardë eurove

Lajm - 10.10.2016

Borxhi i pretenduar paraqet një nga sfidat me të cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik “Trepça”. Bëhet fjalë për borxhin e pretenduar nga kreditorë të ndryshëm, që është krijuar gjatë viteve të ...

Kadri Veseli në prani të minatorëve nënshkroi Ligjin për “Trepçën” (Foto)

Lajmi.net - 10.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, në një ceremoni të veçantë, në prani të menaxhmentit të Ndërmarrjes “Trepça” dhe një grupi të minatorëve, ka nënshkruar Ligjin për ...

Veseli: Po hapet një epokë e re për “Trepçën”

Portalb - 10.10.2016

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka thënë se që nga sot hapet një epokë e re për “Trepçën”, për ta mbajtur atë si një tërësi unike dhe për t’i hapur perspektivë zhvillimore.

Gjuriq: Shqiptarët janë unik sa i përket Trepçës, kurse në Serbi s’ka konsensus

Lajmi.net - 10.10.2016

Shefi i të ashtuquajturës zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë sot se për dallim prej palës shqiptare, në Serbi nuk ka konsensus sa i përket një teme kaq të ndjeshme siç ...

Gjuriq: Shqiptarët janë unik për Trepçën

Albeu.com - 10.10.2016

Shefi i Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë sot se për dallim prej palës shqiptare, në Serbi nuk ka konsensus sa i përket rasti i Trepçës. " Këtu ne jemi në problem.

Gjuriq: Shqiptarët janë unik sa i përket Trepçës

Zhurnal - 10.10.2016

Shefi i të ashtuquajturës zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë sot se për dallim prej palës shqiptare, në Serbi nuk ka konsensus sa i përket një teme kaq të ndjeshme siç ...

BE-ja ia thotë troç Serbisë: Për Trepçën bisedohet vetëm nëse pajtohet Kosova

Lajmi.net - 10.10.2016

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë se është e nevojshme që edhe Beogradi edhe Prishtina të pranojnë që çështja e Trepçës të futet në rend dite në dialogun e Brukselit.

Gjuriq: Shqiptarët janë unik për Trepçën

Portalb - 10.10.2016

Shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë sot se për dallim prej palës shqiptare, në Serbi nuk ka konsensus sa i përket një teme kaq të ndjeshme, siç ...

BE për Trepçën: Do të jetë temë nëse pajtohen Prishtina e Beogradi

Portalb - 10.10.2016

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ka thënë se është e nevojshme që Prishtina dhe Beogradi të pajtohen nëse çështja e Trepçës do të futet në rend dite të dialogut.

Trepça e nis me humbje sezonin në Ligën Ballkanike

Lajmi.net - 10.10.2016

Trepçën e ka nisur me humbje aventurën e saj në Ligën Ballkanike, pasi është mposhtur në udhëtim nga Tirana 78:66 Skuadra e KB Trepçës është mposhtur në udhëtim nga Tirana me rezultat 78:66, duke ...

Qeveria: “Trepça” nuk do të diskutohet në Bruksel

Gazeta Express - 10.10.2016

Vendimi i Kuvendit të Kosovës për “Trepçën” ka nxitur reagime të mëdha kundërshtuese në ...

Drecun: “Trepça” s'mund të rrëmbehet me dhunë

Gazeta Express - 10.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun ka thënë se problemi i “Trepçës “nuk mund të zgjidhet pa ...

Malazezët e Kosovës: Trepça është pjesë e pandashme e Kosovës

Telegrafi - 10.10.2016

Trepça është pjesë e pandashme e Kosovës dhe u takon të gjithë qytetarëve të vendit dhe assesi vetëm një bashkësie të vetme ose komune. Në këtë drejtim, malazezët mirëpresin miratimin e Ligjit për ...

Shoqata e Malazezëve: Beogradi po i manipulon përfaqësuesit e serbëve të Kosovës për "Trepçën"

Gazeta Express - 10.10.2016

Shoqata e malazezëve të Kosovës, përmes një kumtesë ka thekuar se Trepça është pasuri e patjetërsueshme e Kosovës dhe jo e ndonjë bashkësie etnike ose ...

Kryeministri serb shtyn për një ditë mbledhjen për Trepçën

Gazeta Express - 10.10.2016

Mbledhja e Qeverisë së Serbisë për Trepçën e paraparë të mbahet sot, është shtyrë për ...

Borxhi i Trepçës dhe kreditorët që nuk dihen

Zeri - 10.10.2016

Borxhi i pretenduar paraqet një nga sfidat me të cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik "Trepça”. Bëhet fjalë për borxhin e pretenduar nga kreditorë të ndryshëm, që është krijuar gjatë viteve të ...

Borxhi i "Trepçës" dhe i kreditorëve arrin vlerën e afro 2 miliardë eurove

Gazeta Express - 10.10.2016

Borxhi i pretenduar paraqet një nga sfidat me të cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik "Trepça”. Bëhet fjalë për borxhin e pretenduar nga kreditorë të ndryshëm, që është krijuar gjatë viteve të ...

Në prani të minatorëve, nënshkruhet ligji për Trepçën

Telegrafi - 10.10.2016

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka pritur sot në një takim menaxhmentin dhe minatorë të Trepçës, ku edhe në prani të tyre ka nënshkruar Ligjin për Trepçën i miratuar të premten që shkoi nga Kuvendi ...

Borxhi i Trepçës dhe kreditorët që nuk dihen

Telegrafi - 10.10.2016

Borxhi i pretenduar paraqet një nga sfidat me të cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik “Trepça”. Bëhet fjalë për borxhin e pretenduar nga kreditorë të ndryshëm, që është krijuar gjatë viteve të ...

Veseli dhe menaxhmenti i ndërmarrjes “Trepça” nënshkruan Ligjin për Trepçën

Gazeta Express - 10.10.2016

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, sot në prani të menaxhmentit të Ndërmarrjes “Trepça” dhe një grupi të minatorëve, ka nënshkruar Ligjin për Trepçën, i miratuar pak ditë më parë nga ...

Veseli: Po hapet një epokë e re për 'Trepçën'

Zeri - 10.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, sot, në një ceremoni të veçantë, në prani të menaxhmentit të Ndërmarrjes “Trepça” dhe një grupi të minatorëve, ka nënshkruar Ligjin për Trepçën, i ...

Borxhi i Trepçës dhe kreditorët që nuk dihen

Ora news - 10.10.2016

Borxhi i pretenduar paraqet një nga sfidat me të cilat ballafaqohet kombinati metalurgjik “Trepça”. Bëhet fjalë për borxhin e pretenduar nga kreditorë të ndryshëm, që është krijuar gjatë viteve të ...

Gjuriq thotë se do të kërkoj përfshirjen e Kombeve të Bashkuara rreth Trepçën

Gazeta Express - 10.10.2016

Shefi i të ashtuquajturës zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë sot se për dallim prej palës shqiptare, në Serbi nuk ka konsensus sa i përket një teme kaq të ndjeshme siç ...

Gjuriq: Shqiptarët janë unik për Trepçën

Telegrafi - 10.10.2016

Shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë sot se për dallim prej palës shqiptare, në Serbi nuk ka konsensus sa i përket një teme kaq të ndjeshme, siç ...

Gjuriq: Shqiptarët janë unik sa i përket Trepçës

Zeri - 10.10.2016

Shefi i të ashtuquajturës zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë sot se për dallim prej palës shqiptare, në Serbi nuk ka konsensus sa i përket një teme kaq të ndjeshme siç ...

BE-ja ia thotë troç Serbisë: Për Trepçën bisedohet vetëm nëse pajtohet Kosova

Gazeta Express - 10.10.2016

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë se është e nevojshme që edhe Beogradi edhe Prishtina të pranojnë që çështja e Trepçës të futet në rend dite në dialogun e ...

Kocijançiq: Trepça në agjendë të dialogut, vetëm nëse pajtohen të dy palët

Telegrafi - 10.10.2016

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ka deklaruar sot se Prishtina dhe Beogradi duhet të pajtohen që çështja e Trepçës, të jetë pjesë e bisedimeve në Bruksel.

BE-ja ia thotë troç Serbisë: Për Trepçën bisedohet vetëm nëse pajtohet Kosova

Zeri - 10.10.2016

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë se është e nevojshme që edhe Beogradi edhe Prishtina të pranojnë që çështja e Trepçës të futet në rend dite në dialogun e Brukselit.

Tirana mposht Trepçën në Ligën Ballkanike

Koha.net - 10.10.2016

Tirana ka mposhtur Trepçën në ndeshjen hapëse të sezonit të ri në Ligën Ballkanike. Ndeshja ishte e barabartë në pjesën e parë, por Tirana arriti të fitonte falë dallimit të madh në pikë në periudhën ...

Shqipëria këshillon Kosovën ta përmirësojë Ligjin për “Trepçën”

Java News - 10.10.2016

Konfederata e Industrive të Shqipërisë ka vlerësuar miratimin e Ligjit për “Trepçën”, megjithatë ka këshilluar vendimmarrjen politike të Kosovës të shqyrtojë me kujdes dhe të kryejë përmirësimet e ...

Drecun: “Trepça” s`mund të rrëmbehet me dhunë

Tetova Sot - 10.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun ka thënë se problemi i “Trepçës “nuk mund të zgjidhet pa Serbinë Ai për RTS ka deklaruar se autoritetet e Prishtinës u përpoqën që ...

Drecun: “Trepça” s`mund të rrëmbehet me dhunë

Shqiperia Ime - 10.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun ka thënë se problemi i “Trepçës “nuk mund të zgjidhet pa Serbinë Ai për RTS ka deklaruar se autoritetet e Prishtinës u përpoqën që ...

BE-ja ia thotë troç Serbisë: Për Trepçën bisedohet vetëm nëse pajtohet Kosova

Tetova Sot - 10.10.2016

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë se është e nevojshme që edhe Beogradi edhe Prishtina të pranojnë që çështja e Trepçës të futet në rend dite në dialogun e Brukselit.

Veseli nënshkroi Ligjin për “Trepçën”

Kosova Live - 10.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, në një ceremoni të veçantë, në prani të menaxhmentit të Ndërmarrjes “Trepça” dhe një grupi të minatorëve, ka nënshkruar Ligjin për ...