TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Car Dushani në Shkup u ngritë lugat – Kalosh Çeliku

Ina - 08.12.2013

Popull i çuditshëm jemi ne shqiptarët. Gjithë jetën kemi berë luftë, herë me Krajl e herë me Mbret. Ose, siç thotë këngëtari popullor: Për çdo vjet e kemi nisur nga një luftë.

Policia mbron përmendoren e Car Dushanit nga protestuesit

Albeu.com - 08.12.2013

Shoqatëa Kulturore e Shqiptarëve të Maqedonisë është rganizuar në një protestë kundër përmendores së Car Dushanit të vendosur ditët e fundit në Shkup.

Zhernovski: Kamerat do të tregojnë të vertetën për Car Dushanin

Albeu.com - 08.12.2013

Kryetari i komunës Qendër në Shkup, Andrej Zhernovski deklaroi për mediat se kamerat e sigurisë do të zbulojnë se kush dhe kur u vendos përmendorja e mbretit serb Car Dushani në Shkup, në kuadër të ...

Kontrollohen kamerat për Car Dushanit, funksionarët e BDI-së në panikë nuk hapin telefonat

Lajm - 08.12.2013

Policia akoma është duke gjurmuar pas personave të cilët dje gjatë mëngjesit të hershëm e kanë demoluar përmendoren e Car Dushanit në "Urën e civilizimeve".

Përcaktohuni se çka jeni... mos na provokoni!

Zhurnal - 08.12.2013

Ardhacakët sllavo-maqedonas kanë një kompleks të madh, edhe pse kam ardhur në Ballkan në shekujt VII-VIII pas Krishtit, ende nuk mund t’u adaptohen civilizimeve evropiane, duke kërkuar edhe sot e ...

Car dushani gjen "paqen", policia i qëndron rrotull

Zhurnal - 08.12.2013

Një ditë pas protestës dhe zhvillimeve të së premtes mbrëma, përmendorja e Car Dushanit duket se ka gjetur paqe nën sigurimin e policisë. Që nga dita e djeshme, përmendorja është nën vëzhgim të ...

Car Dushani në Shkup u ngrit lugat

Zhurnal - 08.12.2013

Popull i çuditshëm jemi ne shqiptarët. Gjithë jetën kemi berë luftë, herë me Krajl e herë me Mbret. Ose, siç thotë këngëtari popullor: Për çdo vjet e kemi nisur nga një luftë.

Kontrollohen kamerat, funksionarët e BDI-së në panikë nuk hapin telefonat

Almakos - 08.12.2013

Policia akoma është duke gjurmuar pas personave të cilët dje gjatë mëngjesit të hershëm e kanë demoluar përmendoren e Car Dushanit në "Urën e civilizimeve".

PLD: "Car dushani", skenar për zgjedhje të parakohshme

Zhurnal - 08.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit dhe tensionet e mëpastajme, janë skenar i pushtetit që çon drejt zgjedhjeve të parakohshme. Kjo është akuza që ka ngritur sot Partia Liberal-Demokrate, e cila ...

PLD: "Car Dushani", skenar për zgjedhje të parakohshme

Portalb - 08.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit dhe tensionet e mëpastajme, janë skenar i pushtetit që çon drejt zgjedhjeve të parakohshme. Kjo është akuza që ka ngritur sot Partia Liberal-Demokrate, e cila ...

Car Dushani në Shkup u ngrit lugat

Portalb - 08.12.2013

Kalosh ÇELIKU Popull i çuditshëm jemi ne shqiptarët. Gjithë jetën kemi berë luftë, herë me Krajl e herë me Mbret. Ose, siç thotë këngëtari popullor: Për çdo vjet e kemi nisur nga një luftë.

Plaku me flamur shqiptar e me çekiç, tenton rrënimin e car Dushanit (FOTO)

Almakos - 08.12.2013

Një qytetar shqiptar, në moshë paksa të shtyer me flamurin kombëtar dhe me çekiç në dorë i është afruar sot në orët e pasdites shtatores së Car Dushanit dhe është kërcënuar se ai vetë do ta rrëzojë ...

Me flamur dhe çekiç plaku tenton ta rrënojë car Dushanin (FOTO)

Portalb - 08.12.2013

Një qytetar shqiptar, në moshë paksa të shtyer me flamurin kombëtar dhe me çekiç në dorë i është afruar sot në orët e pasdites shtatores së Car Dushanit dhe është kërcënuar se ai vetë do ta rrëzojë ...

Me flamur kombëtar dhe çekiç, plaku tenton ta rrënojë car Dushanin – FOTO

Shqipmedia - 08.12.2013

Një qytetar shqiptar, në moshë paksa të shtyer me flamurin kombëtar dhe me çekiç në dorë i është afruar sot në orët e pasdites shtatores së Car Dushanit dhe është kërcënuar se ai vetë do ta rrëzojë ...

Gashi: Na ofendojnë inteligjencën, duhet luftuar partitë kur dëmtojnë interesat e shqiptarëve

Portalb - 08.12.2013

Qeveria ofendon inteligjencën e gjithë qytetarëve duke ndërtuar përmendore me paratë e tyre në stilin, "hedh gurin e fsheh dorën." Kështu shprehet Afrim Gashi në një bisedë për Portalb duke folur për ...

"Vlon" nga policia nëpër kryeqitet!

Zhurnal - 08.12.2013

Shkup, 8 dhjetor- Një ditë pas protestës dhe zhvillimeve të së premtes mbrëma, përmendorja e Car Dushanit duket se ka gjetur qetësinë nën sigurimin e policisë.

Me Car Dushanin 'trokasin' zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Almakos - 08.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit dhe tensionet e mëpastajme, janë skenar i pushtetit që çon drejt zgjedhjeve të parakohshme. Zyrtarja e PLD-së, Roza Topuzova - Karevska, ka thënë në një dalje ...

Përpjekje e radhës për ta rrënuar përmendoren e Car Dushanit

Lajm - 08.12.2013

Një përpjekje e radhës për të rrënuar përmendoren e Car Dushanit, është regjistruar sot, nga ana e një qytetari të moshuar shqiptar. Ai në dorë mbante flamurin kombëtar shqiptar dhe një çekan.

Zhernovski-Jankullovskës: Kamerat do të tregojnë se kush e vendosi Car Dushanin!

Albtime - 08.12.2013

Është e qartë tashmë se kush e ka porositur dhe vendosur Car Dushanin në mes të Shkupit, edhe pse për këtë përmendore nuk ka patur vendim parparak nga ana e këshilltarëve të Komunës Qendër, ka thënë ...

Plaku me çekan e flamur në dorë ia mësyn Car Dushanit

Alsat - 08.12.2013

Vazhdojnë reagimet dhe pakënaqësitë lidhur me vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Sot rreth mesditës, një qytetar me flamur në krah e çekan në dorë ka dalë para përmendores në shenjë proteste, ...

Georgievski: Reagimi i shqiptarëve është i kuptueshëm, jo edhe heshtja e qeverisë

Portalb - 08.12.2013

Ish – kryeministri i Maqedonisë dhe lideri i VMRO_DPMNE-së, Lubço Georgievski, tha se rrënimi i statujës së Car Dushanit, nuk është befasi, por e pritur.

Tensionimi i raporteve ndëretnike - përgjegjësi e Qeverisë

Evropaelire - 08.12.2013

Raportet ndëretnike tensionohen sa herë që Maqedonia përballet me raportin negativ nga Brukseli dhe njëherësh bllokimin e procesit të integrimit dhe përderisa këto ngjarje nuk ndriçohen tërësisht ...

Georgievski: rrënimi i Car Dushanit, gjest i pritur

Zhurnal - 08.12.2013

Shkup, 8 dhjetor- Ish kryeministri i Maqedonisë Lubço Georgievski ka komentuar mbi bustin e Car Dushanit të vendosur këto ditë në Shkup. Ai njëherësh ka thënë se rrënimi i statujës së tij nuk është ...

Plaku me çekan e flamur në dorë "i turret" Car Dushanit

Zhurnal - 08.12.2013

Shkup, 8 dhjetor- Sot rreth mesditës, një qytetar me flamur në krah e çekan në dorë ka dalë para përmendores në shenjë proteste, por forcat e policisë kanë penguar kontaktin me përmendoren e Car ...

Car Dushani i ftuar në 20-vjetorin e lidhjeve diplomatike shqipëri-maqedoni

Zhurnal - 08.12.2013

Mjafton që FYROM të lidhet në federatë me Serbinë dhe të anëtarësohet në BE, pasi në strukturat e NATO-s nuk anëtarësohesh me ngritjen e shtatores serbe në mes të Shkupit.

Tensionimi i raporteve ndëretnike në Maqedoni - përgjegjësi e Qeverisë

Almakos - 08.12.2013

Raportet ndëretnike tensionohen sa herë që Maqedonia përballet me raportin negativ nga Brukseli dhe njëherësh bllokimin e procesit të integrimit dhe përderisa këto ngjarje nuk ndriçohen tërësisht ...

Tensionimi i raporteve ndëretnike në Maqedoni – përgjegjësi e Qeverisë

Shqipmedia - 08.12.2013

Raportet ndëretnike tensionohen sa herë që Maqedonia përballet me raportin negativ nga Brukseli dhe njëherësh bllokimin e procesit të integrimit dhe përderisa këto ngjarje nuk ndriçohen tërësisht ...

Me flamur dhe çekiç në dorë drejt Car Dushanit...!

Albeu.com - 08.12.2013

Një qytetar shqiptar i moshuar, me çekiç dhe me flamurin kuq e zi në dorë i është afruar sot në orët e pasdites shtatores së Car Dushanit. Plaku, nuk është mjaftuar me këtë simbolikë por edhe ka ...

Car Dushani, BDI-në llom e bani!

Portalb - 08.12.2013

Pasi është ende e freskët dhe vazhdojnë ndodhitë në lidhje me vendosjen dhe tentimin për zhvendosje të përmendores së Car Dushan-it, një udhëheqës serb i mesjetës, në Shkup, në kuadër të projektit ...

Veterani që u vërsul për rrëzimin e Car Dushanit

Ina - 08.12.2013

Një veprimtar veteran i lëvizjes kombëtare dhe ish i burgosuri politik Xheladin Rrustemi nga Haraçina e Shkupit me çekan dhe flamur kombëtar ka sfiduar dje policinë duke i`u afruar disa metra ...

Car Dushani, temë edhe në aljazerra

Zhurnal - 08.12.2013

Vendosja e bustit të Car Dushanit ka qenë në qendër të vëmendjes edhe në Aljazeera. Ata janë thirur në raportimin e televizionit Alsat-M, të cilët të parët transmetuan videon e disa protestuesve tek ...

Georgievski: Rrënimi i Car Dushanit pritej

Almakos - 08.12.2013

Ish – kryeministri i Maqedonisë dhe lideri i VMRO_DPMNE-së, Lubço Georgievski, tha se rrënimi i statujës së Car Dushanit, nuk është befasi, por e pritur.

Milazim Krasniqi: Pse po heshtin katolikët shqiptar për përmendoren e Car Dushanit?

Almakos - 08.12.2013

Për zhvillimet e fundit në Shkup lidhur me përmendoren e Car Dushanit ka reaguar edhe publicisti kosovar, Milazim Krasniqi. Ai ka shprehur shqetësimin se pse për këtë ngjarje hesht kleri katolik dhe ...

Mediat serbe: Rrënojnë serbët dhe Car Dushanin

Botasot - 08.12.2013

Temë kryesore për mediumet e Serbisë sot ka qenë tentimi për rrëzimin e përmendores së Car Dushanit nga qendra e Shkupit. Kështu televizioni shtetëror Serb shkruan titullin ‘Car Dushani u pengon ...

Angellov: Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Botasot - 08.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Shkup,tentativë për të shkatërruar përmendoren e Car Danushit

Ora news - 08.12.2013

Shqiptarët në Maqedoni nuk mund ta pranojnë vendosjen e përmendores së Car Danushit në sheshin kryesor të Shkupit, ndërsa persona të panjohur janë përpjekur të rrëzojnë këtë permendore.

Angellov: Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Yll Press - 08.12.2013

Kundër tentativës për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti Kundër tentativës për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase ...

Zhernovski: Kamerat do të tregojnë të vertetën për Car Dushanin

Botasot - 08.12.2013

Kryetari i komunës Qendër në Shkup, Andrej Zhernovski deklaroi për mediat se kamerat e sigurisë do të zbulojnë se kush dhe kur u vendos përmendorja e mbretit serb Car Dushani në Shkup, në kuadër të ...

MPB nuk do ti hap kamerat për Car Dushanin

Botasot - 08.12.2013

Ministria e Brendshme nuk do të procedojë kërkesën publike të kryetarit të Komunës Qendër Andrej Zhernovski për të zbuluar autorët e vendosjes së Car Dushanit, duke hetuar filmimet e kamerave të ...

Plaku me çekan e flamur - ia mësyn Car Dushanit

Botasot - 08.12.2013

Vazhdojnë reagimet dhe pakënaqësitë lidhur me vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Sot rreth mesditës, një qytetar me flamur në krah e çekan në dorë ka dalë para përmendores në shenjë proteste, ...

Tensionimi i raporteve ndëretnike - përgjegjësi e Qeverisë

Botasot - 08.12.2013

Raportet ndëretnike tensionohen sa herë që Maqedonia përballet me raportin negativ nga Brukseli dhe njëherësh bllokimin e procesit të integrimit dhe përderisa këto ngjarje nuk ndriçohen tërësisht ...

Zhernovski: Incizimet do të zbulojnë se kush e vendosi Car Dushanin

Koha.net - 08.12.2013

Shkup, 8 dhjetor - Kryetari i komunës Qendër në Shkup, Andrej Zhernovski deklaroi sot se kamerat e sigurisë do të zbulojnë se nga kush dhe kur u vendos përmendorja e Car Dushanit në Shkup, në kuadër ...

Plaku me çekan e flamur në dorë ia mësyn Car Dushanit

Koha.net - 08.12.2013

Shkup, 8 dhjetor - Vazhdojnë reagimet dhe pakënaqësitë lidhur me vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Sot rreth mesditës, një qytetar me flamur në krah e çekan në dorë ka dalë para përmendores në ...

Veterani i çështjes kombëtare tentoi rrëzimin e Car Dushanit

Ora news - 08.12.2013

Një veprimtar veteran i lëvizjes kombëtare dhe ish i burgosuri politik Xheladin Rrustemi nga Haraçina e Shkupit me çekan dhe flamur kombëtar ka sfiduar sot policinë duke i`u afruar disa metra ...

Car Dushani, temë edhe në Aljazerra

Botasot - 08.12.2013

Vendosja e bustit të Car Dushanit ka qenë në qendër të vëmendjes edhe në Aljazeera. Ata janë thirur në raportimin e televizionit Alsat-M, të cilët të parët transmetuan videon e disa protestuesve tek ...

Ministra e deputetë të përfshirë në rrënimin e Dushanit

Gazeta Shqip - 08.12.2013

Deputetja e Kuvendit të Maqedonisë Etmira Mehmeti së bashku me Ministrin e Ekonomisë në Qeverinë së Maqedonisë Valon Saraqini dhe disa antarë të BDI-së janë përfshirë mbrëmë në thyrjen dhe rrënimin e ...

“Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?”

Gazeta Shqip - 08.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Zhernovski: Kamerat do të tregojnë të vertetën për Car Dushanin

InfoGlobi - 08.12.2013

Kryetari i komunës Qendër në Shkup, Andrej Zhernovskideklaroi për mediat se kamerat e sigurisë do të zbulojnë se kush dhe kur u vendos përmendorja e mbretit serb Car Dushani në Shkup, në kuadër të ...

Zhernovski, Jankullovskës: Kamerat do të tregojnë kush e vendosi Car Dushanin

Ilirida - 08.12.2013

Është e qartë tashmë se kush e ka porositur dhe vendosur Car Dushanin në mes të Shkupit, edhe pse për këtë përmendore nuk ka patur vendim parparak nga ana e këshilltarëve të Komunës Qendër, ka thënë ...

Kim Mehmeti: BDI-ja natën në shërbim të VMRO DPMNE-së, e ditën e mashtron popullin

Ilirida - 08.12.2013

Lidhur me situatën e fundit të krijuar në Maqedoni me përmendoren e Car Dushanit ka reguar ashpër edhe publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti. Mehmeti në rrjetin e tij social ka shkruar: “A ju ...

Kontrollohen kamerat, funksionarët e BDI-së në panikë nuk hapin telefonat

Ilirida - 08.12.2013

Policia akoma është duke gjurmuar pas personave të cilët dje gjatë mëngjesit të hershëm e kanë demoluar përmendoren e Car Dushanit në “Urën e civilizimeve”.

Me flamur kombëtar dhe çekiç, plaku tenton ta rrënojë car Dushanin – FOTO

Ilirida - 08.12.2013

Një qytetar shqiptar, në moshë paksa të shtyer me flamurin kombëtar dhe me çekiç në dorë i është afruar sot në orët e pasdites shtatores së Car Dushanit dhe është kërcënuar se ai vetë do ta rrëzojë ...

Tensionimi i raporteve ndëretnike – përgjegjësi e Qeverisë

Ilirida - 08.12.2013

Shkup, 08 dhjetor – Raportet ndëretnike tensionohen sa herë që Maqedonia përballet me raportin negativ nga Brukseli dhe njëherësh bllokimin e procesit të integrimit dhe përderisa këto ngjarje nuk ...

Tensionimi i raporteve ndëretnike – përgjegjësi e Qeverisë

Express - 08.12.2013

Raportet ndëretnike tensionohen sa herë që Maqedonia përballet me raportin negativ nga Brukseli dhe njëherësh bllokimin e procesit të integrimit dhe përderisa këto ngjarje nuk ndriçohen tërësisht ...

PLD: “Car Dushani”, skenar për zgjedhje të parakohshme

Info Shqip - 08.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit dhe tensionet e mëpastajme, janë skenar i pushtetit që çon drejt zgjedhjeve të parakohshme. Zyrtarja e PLD-së, Roza Topuzova – Karevska, ka thënë në një dalje ...

Plaku që tentoi të rrënojë “Car Dushanin”

Info Shqip - 08.12.2013

Një plak shqiptar nga Shkupi, me çekan dhe flamur kombëtar, ka sfiduar policinë duke iu afruar disa metra përmendores së mbretit serb, Car Dushani. Plaku para se t`i afrohej policisë, është ndaluar, ...

Lubço Georgievski: I kuptoj reagimet e shqiptarëve për Car Dushanin

Republika - 08.12.2013

Ish kryeministri i Maqedonisë Lubço Georgievski e ka cilësuar si të drejt reagimin e shqiptarëve rreth tentimit për rrënimin e përmendores së Car Dushanit të vendosur në sheshin e Shkupit “Për ne ...

Tensionimi i raporteve ndëretnike – përgjegjësi e Qeverisë

Republika - 08.12.2013

Raportet ndëretnike tensionohen sa herë që Maqedonia përballet me raportin negativ nga Brukseli dhe njëherësh bllokimin e procesit të integrimit dhe përderisa këto ngjarje nuk ndriçohen tërësisht ...

Policia kërkon dëmtuesit e përmendores së Car Dushanit

Republika - 08.12.2013

Policia e Maqedonisë është duke e hetuar rastin e dëmtimit të përmendores së Car Dushanit, mbrëmë në orët e vona të natës, në urën “Syri” pranë sheshit Maqedonia, theksojnë nga MPB, njofton Alfa.

Milazim Krasniqi: Pse po heshtin katolikët shqiptar për përmendoren e Car Dushanit?

Republika - 08.12.2013

Për zhvillimet e fundit në Shkup lidhur me përmendoren e Car Dushanit ka reaguar edhe publicisti kosovar, Milazim Krasniqi. Ai ka shprehur shqetësimin se pse për këtë ngjarje hesht kleri katolik dhe ...

Shqiptarët tentojnë ta rrëzojnë “Car Dushanin” në Shkup

Gazeta Start - 07.12.2013

Shkup – Ngritja e përmendores së Ca Dushanit në Shkup ka ngjallur reagime të ashpra, veçanërisht në radhët e shqiptarëve. Mbrëmjen e shkuar një grup shqiptarësh tentuan ta rrënojnë përmendoren e ...

I ''kundërvihen'' përmendores së Car Dushanit

Shekulli - 07.12.2013

Shkup- Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup, tentuan mbrëmjen e djeshme të rrëzonin përmendoren e kryeministrit serb, Car Dushani-t. “Grupi prej rreth 30 personash, goditi me sende të forta dhe ...

Shqiptarët protestojnë për shtatoren e car Dushanit

Shekulli - 07.12.2013

Dhjetëra të rinj shqiptarë protestuan sot qetësisht para shtatores së car Dushanit të vendosur para pak ditësh në sheshin kryesor të Shkupit. Protestuesit u përpoqën ta mbulojnë me pëlhurë të zezë ...

Protesta masive sot në Shkup për rrënimin e “Car Dushanit”

Shqipmedia - 07.12.2013

Erdhën edhe sinjalet e para nga shqiptarët e Maqedonisë që pas pakënaqësisë së thellë të vendosjes së Car Dushanit në mes të Shkupit, ato të kanalizohen në një protestë për heqjen e saj prej aty, ...

Tentohet rrënimi i Car Dushanit!

Alsat - 07.12.2013

20 deri 30 persona në orët e hershme të mëngjesit pas paralajmërimeve se sot në ora 12 do të organizohen protesta, iu vërsulën përmendores së Car Dushanit që është vendosur para ndërtesës së re të ...

Lajm i fundit: Tentohet të rrëzohet “Car Dushani” në Shkup – FOTO

Shqipmedia - 07.12.2013

Në këto momente po ndodh…sipas disa faqeve shkupjane rrënimi i përmendores. Foto që qarkullon në Facebook në orë e vona të natës: Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë ...

Tentohet rrënimi i Car Dushanit! - FOTO

Almakos - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar.

'Ra' Car Dushani (FOTO)

Portalb - 07.12.2013

Në këto momente po ndodh…sipas disa lexuesve rrënimi i përmendores. Foto që qarkullon në Facebook në orë e vona të natës: Një grup i shqiptarve duke e rrëzuar Car Dushanin që u vendos para disa ...

Qytetarët prishin përmendoren e Car Dushanit

Lajmeshqip - 07.12.2013

Shkup- Disa qytetarë në Shkup në orët e vona të mbrëmjes kanë dalur të rrëzojnë përmendoren e Car Dushanit. Fotografi të postuara në rrjetin social Facebook, tregojnë përpjekjet e qytetarëve për të ...

Kundër përmendores së Car Dushanit

Top Channel - 07.12.2013

Kundër përmendores së Car Dushanit 07/12/2013 Një grup shqiptarësh në Shkup, kanë zbarkuar rreth mesnatës në sheshin e qytetit, ku para pak ditësh u vendos përmendorja e Car Dushanit.

Tentohet rrënimi i përmendorës të Car Dushanit!

Zhurnal - 07.12.2013

Mbrëmë në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë (Shkup) një grup qytetarë (rreth 20-30) pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit.

Shqiptarët tentojnë rrëzimin e Car Dushanit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.12.2013

Një grup shqiptarësh në Shkup kanë tentuar të rrëzojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani mbrëmjen e djeshme. Një grup i përbërë prej 30 personash, kanë goditur me sende të forta dhe çekiçë ...

Si u bë 30 burra mos me mujt me rrënu një përmendore ? - Foto

Albtime - 07.12.2013

Mbrëm në mesnatë i pari që na njoftoi për dëmtimin e përmendores së Car Dushanit ishte Muhamet Zekiri kryeradaktor i televizionit kombëtar Alsat-M. Të gjithë shqiptarët e pritën me shumë entuziasëm ...

Shqiptarët mblidhen në Facebook: Të rrëzojmë Car Dushanin

Albeu.com - 07.12.2013

Një grup shqiptarësh në Shkup kanë tentuar të rrëzojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani mbrëmjen e djeshme. Një grup i përbërë prej 30 personash, kanë goditur me sende të forta dhe çekiçë ...

Maqedoni, tentohet rrëzimi i bustit të Car Dushanit në Shkup

LajmiFundit - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar.

Car Dushanit i këputet kryqi!

Zhurnal - 07.12.2013

Pas protestave dhe tentimit të mbrëmshëm të një grupi të qytetarëve për rrënimin e përmendores së Car Dushanit, gjatë ditës së sotme vërehet se kësaj përmendore iu është dëmtuar vetëm kryqi dhe ...

Nuk rrënohet por i këputet kryqi car Dushanit (FOTO)

Portalb - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar.

Policia nuk lejoi mbulimin e përmendores së car Dushanit me pëlhurë të zezë

Portalb - 07.12.2013

Qetësisht mbaroi protesta kundër vendosjes së përmendores së car Dushanit në Shkup e lajmëruar për sot. Policia nuk i lejoi protestuesit ta vendosin pëlhurën e zezë mbi përmendoren.

Thirrje për protesta para përmendores së Car Dushanit

Zhurnal - 07.12.2013

Një grup në rrjetin social “Facebook” ka bërë thirrje që gjatë ditës së sotme të dilet për protestë me qëllim heqjen e përmendores së Car Dushanit. “Të nderuar qytetarë të Republikës së Maqedonisë, ...

Protesta, Car Dushani do të mbulohet me një pëlhurë të zezë

Albtime - 07.12.2013

Thirrja për protestë të qetë në orën 12 para përmendores së car dushanit ende vazhdon. Qytetarët që ngritën këtë iniciativë distancohen nga ngjarjet e mbrëmshme ku një grup qytetarësh tentuan për ta ...

Tentohet rrënimi i Car Dushanit! (FOTO)

Lajm - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar.

Policia do ta rrethojë Car dushanin

Zhurnal - 07.12.2013

Policia e qytetit të Shkupit ka njoftuar se deri më tani ata nuk kanë marrë ndonjë njoftim për organizimin e protestave në lokacionin para përmendores së Car Dushanit në Shkup, por kanë theksuar se ...

Protestë kundër Car Dushanit, policia mbron përmendoren

Ina - 07.12.2013

Protestuesit në mënyrë të qetë kaluan pranë përmendores së mbretit serb Car Dushani në afërsi të sheshit të Shkupit, por ato më pas u shpërndanë nga policia.

"Car Dushani në Shkup, si Millosheviqi në Prishtinë"

Albeu.com - 07.12.2013

Publicisti dhe gazetari nga Kosova, Faik Krasniqi , ka reaguar përmes një deklarate për "Zhurnal", për vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Shkup .

I ''kundërvihen'' përmendores së Car Dushanit

24 orë - 07.12.2013

Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup, tentuan mbrëmjen e djeshme të rrëzonin përmendoren e kryeministrit serb, Car Dushani-t. “Grupi prej rreth 30 personash, goditi me sende të forta dhe çekiç prej ...

Ermira solidarizohet në internet, harron se si deputete mund ta pengonte përmendoren

Zhurnal - 07.12.2013

Deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti ka postuar në profilin e saj në Facebook foto të tentimit të mbrëmshëm të rrënimit të përmendores së Car Dushanit, në një formë duke u solidarizuar me këtë akt.

Shkup, policia në mbrojtje të Car Dushanit

Albeu.com - 07.12.2013

Policia e qytetit të Shkupit ka njoftuar se deri më tani ata nuk kanë marrë asnjë njoftim për organizimin e protestave në sheshin para përmendores së Car Dushanit në Shkup , por kanë theksuar se ...

Stolikoviq: në Maqedoni është zhvilluar një klikë anti-serbe, fashiste-talibaneze

Zhurnal - 07.12.2013

Lideri i Partisë Demokratike të Serbëve në Maqedoni, Ivan Stolikoviq për rrënimin e përmendores së Car Dushanit në Shkup, për NOVA ka thënë se në Maqedoni është zhvilluar një klikë anti-serbe, ...

Bujar Osmani: BDI bën pak zhurmë e shumë punë për çështjen e car Dushanit

Portalb - 07.12.2013

Duhet ta verifikojmë në bazë të procedurave se përmendorja e car Dushanit është ilegale dhe më pas të merret vendimi për ta rrënuar atë, thotë zëdhënësi i Bashkimit Demokatik për Integrim për Portalb ...

Maqedonia zhvilloi një klimë fashiste dhe talibane kundër Serbisë

Portalb - 07.12.2013

Lideri i Partisë Demokratike të Serbëve në Maqedoni, Ivan Stolikoviq për rrënimin e përmendores së Car Dushanit në Shkup, për TV NOVA ka thënë se në Maqedoni është zhvilluar një klikë anti-serbe, ...

Ermira solidarizohet, por harron se mund ta pengonte përmendoren

Albtime - 07.12.2013

Deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti ka postuar në profilin e saj në Facebook foto të tentimit të mbrëmshëm të rrënimit të përmendores së Car Dushanit, në një formë duke u solidarizuar me këtë akt.

Protesta mbaroi, policia pengoi që Car Dushani të mbulohet me pëlhurë të zezë

Almakos - 07.12.2013

Mbrëmë rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja u dëmtua dukshëm, por nuk është rrënuar.

Cari Dushani s'ra, veç kryqi dhe skeptri iu hoq (FOTO)

Almakos - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Në mesin e qytetarëve kishte edhe zyrtarë të BDI-së.

Përfundoi qetësisht protesta kundër Car Dushanit

Zhurnal - 07.12.2013

Saktë në drekë një grup prej rreth 50 persona kishte ardhur të ura “Syri” për të protestuar kundër vendosjes së përmendores së Car Dushanit. Ata tentuan që ta mbulojnë përmendoren me një mbulesë të ...

Përfundoi pa sukses protesta para përmendores së Car Dushanit , VIDEO

Shqipmedia - 07.12.2013

Përfundoi protesta para përmendores së Car Dushanit, e organizuar nga qytetari Afrim Gashi. Protesta paqësore kishte për qëllim vënien e një pëlhure të zezë mbi përmendoren.

Përfundoi protesta para statujës së Car Dushanit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.12.2013

Përfundoi qetësisht protesta para përmendores së Car Dushanit, e organizuar nga qytetari Afrim Gashi . Protesta paqësore kishte për qëllim vënien e një pëlhure të zezë mbi përmendoren.

Përfundoi protesta para përmendores së Car Dushanit

Lajm - 07.12.2013

Përfundoi protesta para përmendores së Car Dushanit, e organizuar nga qytetari Afrim Gashi. Protesta paqësore kishte për qëllim vënien e një pëlhure të zezë mbi përmendoren.

Angellov: Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Alsat - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

BDI – ja, PDSH – ja dhe “krsti” i Carit!

Almakos - 07.12.2013

Koment nga Almakos.com Car Dushani erdhi në Shkup! Car Dushani ra! Jo, jo ... Cari veç u dëmtua. Iu hoq kryqi! Këto ishin disa nga lajmet që karakterizuan shtetin i cili është nisur drejt rrugës ...

Angellov: pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Zhurnal - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

"Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?"

Albeu.com - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Angellov: Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Almakos - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Aeroplani i Alisë assesi të ec, mbeti n’hava!

Almakos - 07.12.2013

Analizë: Almakos.com Bashkimi Demokratik për Integrim i Ali Ahmetit, nuk e pa të udhës në asnjë rast të kërkojë përgjegjësi nga Ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska dhe llogari për ...

LSDM: Qeveria të tregojë kush e vendosi car Dushanin

Portalb - 07.12.2013

LSDM pas ngjarjeve të fundit rreth përmendores së car Dushanit sot përsëri e ka porositur qeverinë që mos të nxitë ndarje në vend dhe përfundimisht të tregojë kush e vendosi përmendoren apo është ...

Policia mbron Car Dushanin nga protestuesit

Alsat - 07.12.2013

Numër i madh i pjesëtarëve të policisë dolën sot në mbrojtje të Car Dushanit, teksa një grup qytetarësh në mënyrë të qetë protestuan dhe tentuan të mbulojnë Carin me pëlhurë të zezë.

LSDM: Institucionet të tregojnë kush e porositi Car Dushanin

Alsat - 07.12.2013

Lidhur me ngjarjet e fundit rreth përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe LSDM-ja opozitare. Sipas tyre, përmendorja e Car Dushanit është rezultat i politikave të ndarjes të Nikolla Gruevskit.

Mediat serbe: Rrënojnë serbët dhe Car Dushanin

Alsat - 07.12.2013

Temë kryesore për mediumet e Serbisë sot ka qenë tentimi për rrëzimin e përmendores së Car Dushanit nga qendra e Shkupit. Kështu televizioni shtetëror Serb shkruan titullin ‘Car Dushani u pengon ...

Angellov: Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Albtime - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Kim Mehmeti: BDI - ja natën në shërbim të VMRO DPMNE - së, e ditën e mashtron popullin

Almakos - 07.12.2013

Lidhur me situatën e fundit të krijuar në Maqedoni me përmendoren e Car Dushanit ka reguar ashpër edhe publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti. Mehmeti në rrjetin e tij social ka shkruar: “A ju ...

Zhernovski: Me kamerat e sigurisë mund të zbulohet kush e vendosi car Dushanin

Portalb - 07.12.2013

“Është e qartë se kush e ka porositur dhe kush e ka vendosur përmendoren e car Dushanit, edhe pse kjo përmendore nuk ishte parashikuar në vendimin e votuar më herët nga këshilli i komunës Qendër”, ...

Mediat serbe: Car Dushani u pengon shqiptarëve në Shkup

Portalb - 07.12.2013

Temë kryesore për mediumet e Serbisë sot ka qenë tentimi për rrëzimin e përmendores së Car Dushanit nga qendra e Shkupit. Kështu televizioni shtetëror Serb shkruan titullin ‘Car Dushani u pengon ...

Zhernovski, Jankullovskës: Kamerat do të tregojnë kush e vendosi Car Dushanin

Almakos - 07.12.2013

Është e qartë tashmë se kush e ka porositur dhe vendosur Car Dushanin në mes të Shkupit, edhe pse për këtë përmendore nuk ka patur vendim parparak nga ana e këshilltarëve të Komunës Qendër, ka thënë ...

Zhernovski: Jankullovska kamerat do tregojnë se kush e vuri Car Dushanin

Lajm - 07.12.2013

Tanimë është e qartë se kush e porositi dhe vendosi përmendoren e Car Dushanit, edhe pse një përmendore e tillë nuk ishte paraparë me vendimin të cilin e kishte miratuar përbërja e parë e ...

Kim Mehmeti: BDI-ja natën në shërbim të VMRO DPMNE-së, e ditën e mashtron popullin

Shqipmedia - 07.12.2013

Lidhur me situatën e fundit të krijuar në Maqedoni me përmendoren e Car Dushanit ka reguar ashpër edhe publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti. Mehmeti në rrjetin e tij social ka shkruar: “A ju ...

Zhernovski: Kamerat e sigurisë do të zbulojnë se kush vendosi Car Dushanin

Ina - 07.12.2013

Kryetari aktual i komunës Qendër në Shkup, Andrej Zhernovski deklaroi sot se kamerat e sigurisë do të zbulojnë se kush dhe kur u vendos përmendorja e mbretit serb Car Dushani në Shkup, në kuadër të ...

Protesta për përmendoren e Car Dushanit

Evropaelire - 07.12.2013

Forcat e shtuara të njësive speciale të policisë të shtunën nuk kanë lejuar që protestuesit shqiptarë të mbulojnë përmendoren e Car Dushanit me një pëlhurë të zezë, e cila siç kanë theksuar ata, ...

Nëse E rrezojmë car Nikollën, car Dushani bie vetvetiu

Zhurnal - 07.12.2013

Këta fqinjtë tanë, me nder me thënë, e kanë një shprehje qe thotë: “Svaka çuda tri dana traje”. Ndërsa unë e kam një shok ai thotë se kjo shprehje është ndërruar, gjegjësisht fjalët e saj e kanë ...

Zhernovski-jankullovskës: kamerat të tregojnë kush e vendosi Car Dushanin

Zhurnal - 07.12.2013

Është e qartë tashmë se kush e ka porositur dhe vendosur Car Dushanin në mes të Shkupit, edhe pse për këtë përmendore nuk ka patur vendim parparak nga ana e këshilltarëve të Komunës Qendër, ka thënë ...

Policia kërkon dëmtuesit e përmendores së Dushanit

Portalb - 07.12.2013

Policia e Maqedonisë është duke e hetuar rastin e dëmtimit të përmendores së Car Dushanit , mbrëmë në orët e vona të natës, në urën “Syri” pranë sheshit Maqedonia, theksojnë nga MPB, njofton Alfa.

Kim Mehmeti: BDI - ja natën në shërbim të VMRO DPMNE - së, e ditën e mashtron popullin

Albtime - 07.12.2013

Lidhur me situatën e fundit të krijuar në Maqedoni me përmendoren e Car Dushanit ka reguar ashpër edhe publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti. Mehmeti në rrjetin e tij social ka shkruar: “A ju ...

Dëmtohet përmendorja e Car Dushanit në Shkup

Botasot - 07.12.2013

Në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë (Shkup) ku edhe është përmendorja e Car Dushanit, kjo e fundit është duke u dëmtuar nga disa qytetarë ende të panjohur.

Qytetarët vërsulen mbi Car Dushanin, tentohet shkatërrimi i përmendores

Ora news - 07.12.2013

Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani. Grup prej rreth 30 personash, kanë goditur me sende të forta dhe çekiçë ...

Shqiptarë në Shkup (s') e rrënuan përmendoren e Car Dushanit

Koha.net - 07.12.2013

Shkup, 7 dhjetor - Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani. Grupi prej rreth 30 personave, kanë goditur me gjësende ...

Një grup shqiptarësh tentuan rrënimin e Car Dushanit në Shkup

Botasot - 07.12.2013

Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani. Grupi prej rreth 30 personave, kanë goditur me gjësende të forta dhe çekiçë ...

Shqiptarët tentojnë të rrënojnë shtatoren e Carit serb

Zeri - 07.12.2013

Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani. Një grup prej rreth 30 personave, kanë goditur me gjësende të forta dhe ...

Shqiptarët në Shkup tentojnë rrëzimin e shtatores së Car Dushanit

Panorama - 07.12.2013

SHKUP- Nje nate me pare në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë (Shkup) një grup qytetarë (rreth 20-30) pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit.

Thirrje për protesta para përmendores së Car Dushanit

Koha.net - 07.12.2013

Shkup, 7 dhjetor - Një grup në rrjetin social “Facebook” ka bërë thirrje që gjatë ditës së sotme të dilet për protestë me qëllim heqjen e përmendores së Car Dushanit.

Jankullovska ishte në dijeni për vendosjen e përmendores së Car Dushanit

Koha.net - 07.12.2013

Shkup, 7 dhjetor – Lideri i Partisë Demokratike të Serbëve në Maqedoni, Ivan Stolikoviq për rrënimin e përmendores së Car Dushanit në Shkup, për NOVA ka thënë se në Maqedoni është zhvilluar një klikë ...

Përpjekje për të rrëzuar përmendoren e Car Dushanit në Shkup

ABC News - 07.12.2013

Vazhdojnë reagimet e ashpra për vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Shkup. Pak pas mesnate dhjetëra shqiptarë kanë tentuar të rrëzojnë përmendoren e mbretit serb, i vendosur në kuadër të ...

Tentohet rrëzimi i "car Dushanit" në Shkup

Yll Press - 07.12.2013

Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar. Sipas Alsat-M, në mesin e qytetarëve ka pasur edhe zyrtarë të BDI-së.

Përfundoi protesta para përmendores së Car Dushanit

Yll Press - 07.12.2013

Organizatori i protestës Afrim Gashi deklaroi para mediave se nuk ka ardhur për ta rrënuar këtë përmendore. Përfundoi protesta para përmendores së Car Dushanit, e organizuar nga qytetari Afrim Gashi.

Përfundoi protesta para përmendores së Car Dushanit

Koha.net - 07.12.2013

Shkup, 7 dhjetor – Ka përfunduar protesta para përmendores së Car Dushanit, e organizuar nga qytetari Afrim Gashi. Protesta paqësore kishte për qëllim vënien e një pëlhure të zezë mbi përmendoren.

Protestë para shtatores së Car Dushanit në Shkup

VOA - 07.12.2013

Dhjetra të rinj shqiptarë protestuan sot qetësisht para shtatores së car Dushanit të vendosur para pak ditësh në sheshin kryesor të Shkupit. Protestuesit u përpoqën ta mbulojnë me pëlhurë të zezë ...

LSDM: Institucionet të tregojnë kush e porositi Car Dushanin

Botasot - 07.12.2013

Lidhur me ngjarjet e fundit rreth përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe LSDM-ja opozitare. Sipas tyre, përmendorja e Car Dushanit është rezultat i politikave të ndarjes të Nikolla Gruevskit.

Policia mbron Car Dushanin nga protestuesit

Botasot - 07.12.2013

Numër i madh i pjesëtarëve të policisë dolën sot në mbrojtje të Car Dushanit, teksa një grup qytetarësh në mënyrë të qetë protestuan dhe tentuan të mbulojnë Carin me pëlhurë të zezë.

Ministra e deputetë të përfshirë në rrënimin e Dushanit

Koha.net - 07.12.2013

Shkup, 7 dhjetor - Deputetja e Kuvendit të Maqedonisë, Ermira Mehmeti së bashku me Ministrin e Ekonomisë në Qeverinë së Maqedonisë, Valon Saraqini dhe disa anëtarë të BDI-së janë përfshirë mbrëmë në ...

Tentohet rrënimi i përmendorës të Car Dushanit !

Fish Media - 07.12.2013

Në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë (Shkup) ku edhe është përmendorja e Car Dushanit, kjo e fundit është duke u dëmtuar nga disa qytetarë ende të panjohur.Në foto ata shihen me mjete te forta ...

Busti i serbit Car Dushani në Shkup, shqiptarët tentojnë ta rrënojnë

Gazeta Idea - 07.12.2013

Maqedoni- P ërmendorja e mbretit serb Car Dushani është tentuar të rrëzohet nga nj ë grup qytetarësh shqiptarë në Shkup mbrëmë para mesnate, raporton agjencia e lajmeve ‘INA’.

Tentohet rrënimi i Car Dushanit! (FOTO)

Tetova Sot - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është ...

Shkup, shqiptarët dëmtojnë përmendoren e Car Dushanit

Shqiptarja - 07.12.2013

SHKUP - Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani, e cila u vendos disa ditë më parë në qëndër të këtij qyteti.

Shqiptarët demoluan përmendoren e Car Dushanit në Shkup

Info Shqip - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar, ...

Disa shqiptarë, tentuan rrëzimin ‘Car Dushanit’

InfoGlobi - 07.12.2013

Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani. Grupi prej rreth 30 personave, kanë goditur me gjësende të forta dhe çekiçë ...

Shqiptarët tentojnë të rrënojnë shtatoren e Carit serb

Gazeta Tema - 07.12.2013

Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup, mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani. Një grup prej rreth 30 personave kanë goditur me sende të forta dhe çekiçë ...

Shqiptaret tentojne te rrenojne shtatoren e Carit serb

Shqiperia - 07.12.2013

Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup, mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb Car Dushani. Një grup prej rreth 30 personave kanë goditur me sende të forta dhe çekiçë ...

Afrim Gashi bëhet pishman, nuk e rrënojmë, do e mbulojmë Car Dushanin!

Tetova Sot - 07.12.2013

Afrim Gashi i përfoluri i rrënimit të Car Dushanit mbrëmë në Facebook sot ai është bërë pishman duke e tërhequr nga deklarata e nje nate më pare shkruar në rrjetet sociale..

Policia nuk lejoi mbulimin e përmendores së car Dushanit me pëlhurë të zezë

Ilirida - 07.12.2013

Qetësisht mbaroi protesta kundër vendosjes së përmendores së car Dushanit në Shkup e lajmëruar për sot. Policia nuk i lejoi protestuesit ta vendosin pëlhurën e zezë mbi përmendoren.

Ermira solidarizohet në Facebook, harron se si deputete mund ta pengonte përmendoren

Ilirida - 07.12.2013

Deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti ka postuar në profilin e saj në Facebook foto të tentimit të mbrëmshëm të rrënimit të përmendores së Car Dushanit, në një formë duke u solidarizuar me këtë akt.

Maqedonia zhvilloi një klimë fashiste kundër Serbisë

Ilirida - 07.12.2013

Stolikoviq në Kongresin e partisë në prani edhe të ministres së punëve të brendshme Gordana Jankullovska kishte paralajmëruar vendosjen e përmendores së Car Dushanit Lideri i Partisë Demokratike të ...

”Protesta” para statujës së Car Dushanit përfundoi pa sukses

Ilirida - 07.12.2013

Përfundoi qetësisht protesta para përmendores së Car Dushanit, e organizuar nga qytetari Afrim Gashi. Protestapaqësore kishte për qëllim vënien e një pëlhure të zezë mbi përmendoren.

“Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?”

Ilirida - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Car Dushani, përfitime politike nga ana e Qeverisë!

Tetova Sot - 07.12.2013

Pyetja e parë që të vjen vërdallë nëpër mend është se a po shfrytëzohet mllefi i shqiptarëve ndaj përmendores së Car Dushanit nga ana e Qeverisë dhe partive në pushtet BDI – VMRO DPMNE për përfitimin ...

Angellov: Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Tetova Sot - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Shqiptarët demoluan përmendoren e Car Dushanit në Shkup

Gazeta Shqip - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar, ...

Zhernovski: Kamerat do të zbulojnë se kush e vendosi Car Dushanin

Tetova Sot - 07.12.2013

Është e qartë se kush e urdhëroi dhe kush e vëndosi monumentin e Car Dushanit, edhe pse ky monument nuk ishte parashikuar në vendimin e cila u votua nga këshilltarët e mëparshëm të komunës Qendër, ...

Kim Mehmeti: BDI-ja natën në shërbim të VMRO DPMNE-së, e ditën e mashtron popullin

Express - 07.12.2013

Lidhur me situatën e fundit të krijuar në Maqedoni me përmendoren e Car Dushanit ka reguar ashpër edhe publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti. Mehmeti në rrjetin e tij social ka shkruar: “A ju ...

“Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?”

Info Shqip - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Shkup, shqiptarët protestojnë kundër monumentit të Car Dushanit

Shqiptarja - 07.12.2013

SHKUP - Një grup qytetarësh shqiptarë në Shkup mbrëmë para mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e mbretit serb, Car Dushani. Grupi prej rreth 30 personave, kanë goditur me sende të forta dhe ...

Ministra e deputetë të përfshirë në rrënimin e Dushanit

Fish Media - 07.12.2013

Deputetja e Kuvendit të Maqedonisë Etmira Mehmeti së bashku me Ministrin e Ekonomisë në Qeverinë së Maqedonisë Valon Saraqini dhe disa antarë të BDI-së janë përfshirë mbrëmë në thyrjen dhe rrënimin e ...

Ministra e deputetë të përfshirë në rrënimin e Dushanit

Info Shqip - 07.12.2013

Deputetja e Kuvendit të Maqedonisë Etmira Mehmeti së bashku me Ministrin e Ekonomisë në Qeverinë së Maqedonisë Valon Saraqini dhe disa antarë të BDI-së janë përfshirë mbrëmë në thyrjen dhe rrënimin e ...

Tentohet rrënimi i Car Dushanit! (FOTO)

Republika - 07.12.2013

Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Pas shumë përpjekjeve, përmendorja është dëmtuar dukshëm, por nuk është rrënuar.

Shkupjanët protestuan me dinjitet, policia “mbërdhinë” duke e ruajtur përmendoren e Car Dushanit

Republika - 07.12.2013

Protesta e qytetarit Afrim Gashit e mbështetur nga dhjetëra qytetarë, përfundoi në mënyrë të qetë, por siç vërehej, në prani të forcave të shumta policore, sidomos të njësiteve speciale të policisë.

Angellov: Pas Car Dushanit, a është në radhë përmendorja e branitellave?

Republika - 07.12.2013

Kundër tentativës së mbrëmshme për rrënimin e përmendores së Car Dushanit ka reaguar edhe partia maqedonase Dinjiteti. Kryetari i kësaj partie Stojançe Angellov ka gjykuar aktin e tillë, dukë i ...

Zhernovski: Kamerat do të tregojnë kush e vendosi Car Dushanin

Republika - 07.12.2013

Është e qartë tashmë se kush e ka porositur dhe vendosur Car Dushanin në mes të Shkupit, edhe pse për këtë përmendore nuk ka patur vendim parparak nga ana e këshilltarëve të Komunës Qendër, ka thënë ...

Intelektualët shqiptarë në Maqedoni, kërkojn heqjenë e Car Dushanit

Republika - 07.12.2013

Unioni i Intelektualëve shqiptarë në Maqedoni e cilësuan si fyerje vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Shkup, madje jo vetëm ndaj popullit shqiptar por edhe vet shtetit maqedonas.

Mediat serbe: Rrënojnë serbët dhe Car Dushanin

Republika - 07.12.2013

Temë kryesore për mediumet e Serbisë sot ka qenë tentimi për rrëzimin e përmendores së Car Dushanit nga qendra e Shkupit. Kështu televizioni shtetëror Serb shkruan titullin ‘Car Dushani u pengon ...

Tentativa për rëzimin e përmendores së Car Dushanit

Radio Vala - 07.12.2013

Foto që qarkullon në Facebook në orë e vona të natës e deri në mëngjesin e sotëm: Rreth 20-30 qytetarë pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit.

Foli BDI-ja, fajin e ka PDSH-ja, jo Qeveria

Lajm - 06.12.2013

Sipas Partisë së Ali Ahmetit, fajtorë për vendosjen e car Dushanit në qendër të Shkupit është Partia Demokratike Shqiptare e cila ka pesë vjet që është në opozitë Pas heshtjes disa ditore për ...

BDI s'merret me gjëra të vogla!

Albeu.com - 06.12.2013

Eshtë komentuar si e pakuptimtë dhe e dështuar strategjia e komunikimit të BDI me opinionin nga shumë njerëz, njohës të marrëdhënieve me publikun por edhe nga komentues të rëndomtë në rrjetet ...

Çfarë deshi të thotë Fazli Veliu në reagimin e SHVL për car Dushanin?

Portalb - 06.12.2013

Në vazhdën e reagimeve për vendosjen e përmendores së car Dushanit në Qendër të Shkupit të cilën askush nuk e di kush e solli , ka reaguar edhe Shoqata e veteranëve të Luftës.

BDI s'merret me gjëra to vogla!

Portalb - 06.12.2013

Eshtë komentuar si e pakuptimtë dhe e dështuar strategjia e komunikimit të BDI me opinionin nga shumë njerëz, njohës të marrëdhënieve me publikun por edhe nga komentues të rëndomtë në rrjetet ...

Ende nuk dihet kush e vendosi statujën e Car Dushanit

Albeu.com - 06.12.2013

Polemikat e shumëta të vendosjes së Car Dushanit në qytetin e Shkupit ka detyruar kryetarin e qytetit të Shkupit Koce Trajanovski të sqarojë opinionin publik lidhur me këtë ngjarje.

Çfarë deshi të thotë Fazli Veliu në reagimin e SHVL për car Dushanin?

Albeu.com - 06.12.2013

Në vazhdën e reagimeve për vendosjen e përmendores së car Dushanit në Qendër të Shkupit të cilën askush nuk e di kush e solli, ka reaguar edhe Shoqata e veteranëve të Luftës.

Mushkolaj: reagoni, car Dushani nuk ra nga qielli!

Zhurnal - 06.12.2013

Vendosja e përmendores së car Duashnit në Shkup është një provokim i dorës së parë ndaj shqiptarëve, ka vlerësuar analisti politik nga Kosova, Imer Mushkolaj.

'Car Dushani’ ofendim dhe nënçmim për tërë popullin

Alsat - 06.12.2013

Distancimi i institucioneve nga përgjegjësia për vendosjen e përmendores së Car Dushanit është ofendim dhe nënçmim për popullin. Është qesharake të mendohet se askush nga autoritetet nuk e di se si ...

Analistët: BDI-ja të mos i shmanget përgjegjësisë

Alsat - 06.12.2013

BDI-ja nuk ka përgjigje nëse do të ndërmarrë ndonjë hap për të zbardhur ‘rënien nga qielli’ të përmendores së Car Dushanit, apo për ta fshirë këtë përmendore nga sheshi i Shkupit.

BDI hesht, edhe LSDM reagon ndaj car Dushanit

Albtime - 06.12.2013

Bashkimit Demokratik për Integrim sot ka heshtur në kuvend kundrejt akuzave të opozitës si të Rilindjes Demokratike Kombëtare ashtu edhe të Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë në lidhje me ...

RDK: Me Car Dushanin VMRO dhe BDI legjitimojnë pushtimin serb (VIDEO)

Albtime - 06.12.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK) reagon ashpër në lidhje me vendosjen e lapidarit të Car Dushanit në qendër të Shkupit. Sipas RDK-së partitë në pushtet me këtë e legjitimojnë pushtimin serb në ...

Analistët për “Car Dushanin”: Provokim i rëndë për shqiptarët

Albtime - 06.12.2013

Analisti Kim Mehmeti beson se përmendorja e car Dushanit është vendosur në Shkup për shkak të “meritave” që ka pas ai në spastrimin e Shkupit nga shqiptarët.

Dervishi: Pas Car Dushanit, radhën e ka Slobodan Millosheviqi

Albtime - 06.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit në Shkup, në kuadër të projektit “Shkupi 2014”, irritoi tej mase historianët të cilët dinë mirë historinë e këtij perandori dhe sqaruan provokimin e madh që po ...

DSHM: Statuja e car Dushanit simbolizon politikën shoviniste të qeverisë së Skopjes

Albtime - 06.12.2013

Reagimeve të shumta rreth vendosjes së përmendores së xhelatit të shqiptarëve Car Dushanit në Shkup i është shtuar edhe Diaspora e Shqiptarëve të Maqedonisë e cila në kumtesën e saj shkruan se e sheh ...

PDSH: Me car Dushanin BDI provokon rëndë shqiptarët

Albtime - 06.12.2013

Si ndjehen në këtë moment ata që e kanë votuar Ali Ahmetin dhe BDI-në, votë me të cilën Ali Ahmeti shqiptarëve u solli edhe një dhuratë, Car Dushanin? Kështu ka pyetur sot Partia e Menduh Thaçit, ...

Askush nuk tregon kush e vendosi carin serb ne mes te Shkupit

Albtime - 06.12.2013

Vendimi për vendosjen e përmendores së car Dushanit para Gjykatës kushtetuese nuk është i Ministrisë së Kulturës e as vendim i komunës Qendër. Ministrja Elizabeta Kamçevska Milevska deklaroi se janë ...

Car Dushanit i bashkohen edhe tre skulptura tjera nga historia serbe

Albtime - 06.12.2013

Tre skulptura të reja, së shpejti do t’i bashkohen bustit të Car Dushanit, i cili u vendos para disa ditëve në urën “civilizimi” dhe që shkaktoi reagime të opinionit, para së gjithash atij shqiptarë.

PDSH, BDI-ja bën tentimin e fundit për t'u shfajësuar për Car Dushanin

Albtime - 06.12.2013

PDSH-ja, ka reaguar menjëherë pas kumtesës së BDI-së, e cila akuzon këtë parti si fajtore për projektin “Shkupi 2014” dhe vendosjen e bustit të Car Dushanit.

Qyteti i Shkupit distancohet nga Car Dushani

Alsat - 06.12.2013

Edhe Qyteti i Shkupit mohon përgjegjësinë për vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Kryetari i Qytetit të Shkupit Koce Trajanovski thotë se Qyteti nuk ka kompetencë për ...

Po skulptura e Car Dushanit çka kërkon në Shkupin 2014?

Albtime - 06.12.2013

Edhe një skulpturë e radhës ka gjetur veten në projektin famëkeq "Shkupi 2014". Kësaj radhe bëhet fjalë për figurën emblematike serbe të mesjetës, atë të Car Dushanit.

Intelektualët shqiptarë: Përmendorja të hiqet

Alsat - 06.12.2013

Unioni i Intelektualëve shqiptarë në Maqedoni e cilësuan si fyerje vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Shkup, madje jo vetëm ndaj popullit shqiptar por edhe vet shtetit maqedonas.

Fazli Veliu reagon ndaj car Dushanit, mbron Shkupin 2014

Lajm - 06.12.2013

Kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (SHVL UÇK), Fazliu Veliu, i njohur si Daja në një reagim të tij drejtuar mediave, thotë se Car Dushani është vendosur për ...

Distancohet edhe Trajanovski, Dushani ka ardhur pa e pyetur askënd!

Lajm - 06.12.2013

Kreu i Qytetit, Koce Trajanovski ka deklaruar se institucioni që drejton nuk ka iniciuar dhe as nuk ka vendosur përmendoren e figurës kontroverse serbe.

'Dajo' reagimet dërgoja Ali Ahmetit!

Almakos - 06.12.2013

Kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (SHVL UÇK), Fazliu Veliu, i njohur përdryshe si daja i Ali Ahmetit në një reagim të tij drejtuar mediave, thotë se Car ...

Distancohet edhe Trajanovski, Dushani ka ardhur pa e pyetur askënd!

Albtime - 06.12.2013

Kreu i Qytetit, Koce Trajanovski ka deklaruar se institucioni që drejton nuk ka iniciuar dhe as nuk ka vendosur përmendoren e figurës kontroverse serbe.

Krasniqi: Car Dushani në Shkup, si Millosheviqi në Prishtinë

Zhurnal - 06.12.2013

Publicisti dhe gazetar nga Kosova, Faik Krasniqi, ka reaguar përmes një deklarate për “Zhurnal”, për vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Shkup.

Intelektualët shqiptarë: Përmendorja e Car Dushanit të hiqet

Almakos - 06.12.2013

Unioni i Intelektualëve shqiptarë në Maqedoni e cilësuan si fyerje vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Shkup, madje jo vetëm ndaj popullit shqiptar por edhe vet shtetit maqedonas.

Kabashi: Mos e legjitimoni projektin “Shkupi 2014” me vendosjen e monumenteve shqiptare

Almakos - 06.12.2013

Bashkimi Demokratik për Integrim i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat drejtuar në adresë të saj lidhur me vendosjen bustit të Car Dushanit në Shkup, pasi që sipas tyre, i gjithë projekti Shkupi 2014 ...

Unioni i Intelektualëve shqiptarë në Maqedoni kërkon heqjen e Car Dushanit

Ina - 06.12.2013

Unioni i Intelektualëve shqiptarë në Maqedoni e cilësuan si fyerje vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Shkup, madje jo vetëm ndaj popullit shqiptar por edhe vet shtetit maqedonas.

Nesër protestë për rrënimin e Car Dushanit

Almakos - 06.12.2013

Erdhën edhe sinjalet e para nga shqiptarët e Maqedonisë që pas pakënaqësisë së thellë të vendosjes së Car Dushanit në mes të Shkupit, ato të kanalizohen në një protestë për heqjen e saj prej aty, ...

Thirrje për rezimin e ‘Car Dushani’

Portalb - 06.12.2013

Kryeredaktori i televizionit Alsat-M, Muhamed Zekiri, në profilin e tij zyrtar në rrjetin social ‘Facebook’, ka bërë thirrje deri tek të gjithë qytetarët që sot (e shtunë) me fillim në orën 12:00, të ...

Thirrje për rëzimin e ‘Car Dushanit'

Portalb - 06.12.2013

Një grup joformal i qytetarëve të Maqedonisë, ka bërë thirrje në rrjetin social Facebook që nesër në ora 12.00 të shkojnë deri të përmendorja e Car Dushanit e cila është vendosur në sheshin ...

Ramadani: Musa Xhaferi është ministër për serbët në Maqedoni dhe Car Dushanin

Almakos - 06.12.2013

Sonte në emisionin Analiza në kanalin televiziv “24Vesti” në gjuhën maqedone pati një emision për marrëdhëniet ndëretnike në Maqedoni ku u debatua edhe për zhvillimet e fundit rreth përmendores ...

BDI dhe PDSH përplasje për "Car Dushanin"

Koha.net - 06.12.2013

Shkup, 6 dhjetor - Në Maqedoni dy partitë më të mëdha shqiptare BDI dhe PDSH kanë shkëmbyer sot akuza për përmendoren e mbretit serb “Car Dushani” në Shkup.Dy partitë kanë akuzuar njëra tjetrën ...

As Qyteti i Shkupit nuk qëndron pas Car Dushanit

PortLajm - 06.12.2013

Qyteti i Shkupit ka përgënjeshtruar zërat se qëndron pas vendosjes së përmendores së Car Dushanit në Shkup. Kreu i Qytetit, Koce Trajanovski ka deklaruar se institucioni që drejton nuk ka iniciuar ...

Qyteti i Shkupit distancohet nga Car Dushani

Botasot - 06.12.2013

Edhe Qyteti i Shkupit mohon përgjegjësinë për vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Kryetari i Qytetit të Shkupit Koce Trajanovski thotë se Qyteti nuk ka kompetencë për ...

BDI - PDSH, akuza për Car Dushanin

Botasot - 06.12.2013

Më në fund ka reaguar edhe BDI-ja, lidhur me vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Ata akuzojnë PDSH-në opozitare se janë përgjegjëse për ngritjen e kësaj përmendoreje, si nënshkruese e projektit ...

Car Dushani lojë e rrezikshme!

Tetova Sot - 06.12.2013

Me plotë koshiencë politike mund të them se shqiptarët po nxitohen kurdoherë, kur reagojnë apo marrin një vendimmarje për një çështje ndikohen dhe revoltohen përnjëherësh.

Hoxha: Të hiqet urgjentisht Car Dushani!

Tetova Sot - 06.12.2013

Xhezair Shaqiri – Hoxha ka reaguar ashpër ndaj vendosjes së përmendores së Car Dushanit në qendër të qytetit të Shkupit. Ai në një deklaratë për “Zhurnal” ka thënë se kjo qeverisje anti shqiptare po ...

Veliu merr në mbrojtje “Shkupin 2014″: Car Dushani është kundërvënia e tij

Tetova Sot - 06.12.2013

Shoqata e Veteranëve të Luftës (SHVL-UÇK) ka lënë për të kuptuar me një reagim të saj se miraton projektin “Shkupi 2014”. Duke iu bashkangjitur reagimeve të shumta, SHVL shkruan se përmendorja e Car ...

Çfarë deshi të thotë Fazli Veliu në reagimin e SHVL për car Dushanin?

Ilirida - 06.12.2013

Në vazhdën e reagimeve për vendosjen e përmendores së car Dushanit në Qendër të Shkupit të cilën askush nuk e di kush e solli, ka reaguar edhe Shoqata e veteranëve të Luftës.

Ardhja e Car Dushanit në Shkup krejt rastësisht !..

Tetova Sot - 06.12.2013

Berat Azizi Në Maqedoni gjithçka ndodh rastësisht Koincidencë ishte fakti se lideri i BDI-së Ali Ahmeti qëndronte për vizitë në shtetet skandinave për ta ndihmuar integrimin e Maqedonisë, në BE para ...

Qyteti i Shkupit distancohet nga Car Dushani

Ilirida - 06.12.2013

Edhe Qyteti i Shkupit mohon përgjegjësinë për vendosjen e përmendores së Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Kryetari i Qytetit të Shkupit Koce Trajanovski thotë se Qyteti nuk ka kompetencë për ...

ShVL: Përmendorja e Dushanit, për luftënxitje ballkanike

InfoGlobi - 06.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit në qendër tëShkupit ka nxitur pakanqësi tek ana shqiptare atje, të cilët vendosjen e kësaj statuje e konsiderojnë si provokim.

Hoxha: Të hiqet urgjentisht Car Dushani!

Republika - 06.12.2013

Xhezair Shaqiri – Hoxha ka reaguar ashpër ndaj vendosjes së përmendores së Car Dushanit në qendër të qytetit të Shkupit. Ai në një deklaratë për “Zhurnal” ka thënë se kjo qeverisje anti shqiptare po ...

Protestë për rrënimin e Car Dushanit

Republika - 06.12.2013

Erdhën edhe sinjalet e para nga shqiptarët e Maqedonisë që pas pakënaqësisë së thellë të vendosjes së Car Dushanit në mes të Shkupit, ato të kanalizohen në një protestë për heqjen e saj prej aty, ...

DSHM: Statuja e car Dushanit simbolizon politikën shoviniste të qeverisë së Skopjes

Portalb - 05.12.2013

Reagimeve të shumta rreth vendosjes së përmendores së xhelatit të shqiptarëve Car Dushanit në Shkup i është shtuar edhe Diaspora e Shqiptarëve të Maqedonisë e cila në kumtesën e saj shkruan se e sheh ...

“Un jam shkupjan dhe i turpëruar!”

Lajm - 05.12.2013

Shkupin shqiptar e ka pllakosur turpi pas vendosjes së bustit të Car Dushanit. Këtë turp më së miri e ka reflektuar Daim Hiseni, kryetari i Shoqatës për Kulturë Shqiptare në Maqedoni (SHKSHM), në një ...

Gjithë distancohen nga Dushani, BDI hesht

Lajm - 05.12.2013

BDI vazhdon të heshtë për car Dushanin, ndërsa PDSH pyet se cili vrasës i shqiptarëve e ka radhën për t’iu ngrit përmendorja. Ndërkaq, analisti nga Kosova, Baton Haxhiu vlerëson se Qeveria Gruevski ...

“Un jam shkupjan dhe i turpëruar!”

Almakos - 05.12.2013

Shkupin shqiptar e ka pllakosur turpi pas vendosjes së bustit të Car Dushanit. Këtë turp më së miri e ka reflektuar Daim Hiseni, kryetari i Shoqatës për Kulturë Shqiptare në Maqedoni (SHKSHM), në një ...

"Zgjohu", kërkon përmendoret shqiptare dhe rrënimin e car Dushanit

Portalb - 05.12.2013

Lëvizja Qytetare Zgjohu para përmendores së car Dushanit në Shkup, sot ka kërkuar largimin e tij të menjëhershëm nga Komuna Qendër. “Kush e vendosi dhe kush e financoi këtë përmendore? Edhe sa ...

Shqiptarët me pozitat e kukullave mbajnë gjallë qeverinë e Gruevskit

Almakos - 05.12.2013

BDI vazhdon të heshtë për car Dushanin, ndërsa PDSH pyet se cili vrasës i shqiptarëve e ka radhën për t’iu ngrit përmendorja. Ndërkaq, analisti nga Kosova, Baton Haxhiu vlerëson se Qeveria Gruevski ...

Zgjohu: Të rrënohet Car Dushani

Alsat - 05.12.2013

Lëvizja Qytetare Zgjohu edhe sot ka reaguar ndaj kundër vendosjes së përmendores së Car Dushanit në Shkup. Ata theksojnë se bëhet fjalë për figurën e një okupatori dhe vrasësi si të shqiptarëve ashtu ...

ZGJOHU:Përmendorja e Car Dushanit e paligjshme

Ina - 05.12.2013

Lëvizja Qytetare ZGJOHU! reagoi ashpër kundër vendosjes së përmendores të okupuesit serb të këtyre trojeve, i njohur sikur Cari i vetëshpalluri Dushan.

Car Dushani u premtua dhe paralajmërua nga Partia Serbe

Alsat - 05.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit është premtuar dhe paralajmëruar në Kongresin e Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni, nga lideri i saj Ivan Stoilkoviq.

Car Dushanit i bashkohen edhe tre skulptura tjera nga historia serbe

Portalb - 05.12.2013

Tre skulptura të reja, së shpejti do t’i bashkohen bustit të Car Dushanit, i cili u vendos para disa ditëve në urën “civilizimi” dhe që shkaktoi reagime të opinionit, para së gjithash atij shqiptarë.

Car Dushani u premtua dhe paralajmërua nga Partia Serbe

Almakos - 05.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit është premtuar dhe paralajmëruar në Kongresin e Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni, nga lideri i saj Ivan Stoilkoviq.

Despotoviq: LSDM-ja kundër serbëve

Alsat - 05.12.2013

LSDM po nxit urrejtje dhe i ofendon serbët në Maqedoni. Kështu reagoi sot Shoqata e bashkësisë serbe në Maqedoni. Reagimi ka të bëjë me deklaratat e nënkryetarit të LSDM-së, Gordan Georgiev.

Lëvizja "Zgjohu!" kundër përmendores së Car Dushanit

Albeu.com - 05.12.2013

Lëvizja Qytetare “ Zgjohu ” ka reaguar sot kundër vendosjes së përmendores të okupuesit serb të trojeve Car Dushani.Të drejtën e kundërshtimit qytetarët e kanë shfrytëzuar para bustit të tij, të ...

Reagim i ashpër i BDI kundër përmendores së Car Dushanit

Albeu.com - 05.12.2013

BDI përmendorja e “Car Dushani”, peshqesh i PDSH kur ishte në pushtet pa vullnetin e shqiptarëve. Bashkimi Demokratik për Integrim informon të gjithë qytetarët se përmendorja e të ashtuquajturit “Car ...

BDI: PDSH-ja fajtore për Car Dushanin

Lajm - 05.12.2013

BDI-ja distancohet nga përgjegjësia për vënien e përmendores, sic thonë, "të vetëshpallurit Car Dushan", duke e hedhur në këtë mënyrë, fajin tek PDSH-ja.

BDI: Për Car Dushanin fajet i ka PDSH-ja!

Almakos - 05.12.2013

Bashkimi Demokratik për Integrim sot i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat drejtuar në adresë të saj lidhur me vendosjen bustit të Car Dushanit në Shkup.

Partia Serbe “solli” Car Dushanin në Shkup

Lajmeshqip - 05.12.2013

Shkup- Vendosja e përmendores së Car Dushanit është premtuar dhe paralajmëruar në Kongresin e Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni, nga lideri i saj Ivan Stoilkoviq.

BDI-ja bënë tentimin e fundit për t'u shfajësua për Car Dushanin

Portalb - 05.12.2013

PDSH-ja, ka reaguar menjëherë pas kumtesës së BDI-së, e cila akuzon këtë parti si fajtore për projektin “Shkupi 2014” dhe vendosjen e bustit të Car Dushanit.

BDI - PDSH, akuza për Car Dushanin

Alsat - 05.12.2013

Më në fund ka reaguar edhe BDI-ja, lidhur me vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Ata akuzojnë PDSH-në opozitare se janë përgjegjëse për ngritjen e kësaj përmendoreje, si nënshkruese e projektit ...

PDSH: BDI “lëpin ashtin” e pushtetit që ua gjuan partneri i tij në qeveri

Shqipmedia - 05.12.2013

Eshtë kundërpërgjigjur Partia Demokratike Shqiptare akuzave të BDI-se sot ku këta të fundit akuzojnë PDSH për projektin Shkupi 2014 dhe përmendoren e Car Dushanit .

BDI dhe PDSH përplasje për “Car Dushanin”

Ina - 05.12.2013

Në Maqedoni dy partitë më të mëdha shqiptare BDI dhe PDSH kanë shkëmbyer sot akuza për përmendoren e mbretit serb “Car Dushani” në Shkup. Dy partitë kanë akuzuar njëra tjetrën lidhur me vendosjen e ...

BDI - PDSH, akuza për Car Dushanin

Lajm - 05.12.2013

Më në fund ka reaguar edhe BDI-ja, lidhur me vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Ata akuzojnë PDSH-në opozitare se janë përgjegjëse për ngritjen e kësaj përmendoreje, si nënshkruese e projektit ...

Car Dushani u paralajmërua nga Partia Serbe

Lajm - 05.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit është premtuar dhe paralajmëruar në Kongresin e Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni, nga lideri i saj Ivan Stoilkoviq.

PDSH: BDI “lëpin ashtin” e pushtetit që ua gjuan partneri i tij në qeveri

Almakos - 05.12.2013

Më poshtë ju sjellim kundër-reagimin e plotë të PDSH-së, për Car Dushanit pas komunikatës së BDI-së që fajësoj PDSH-në për këtë projekt: Pas 6 vitesh në Qeveri në dy mandate, pas 6 buxhetesh të ...

PDSH: Përmendorja e Car Dushanit është kulmi! BDI pa fije turpi

LajmiFundit - 05.12.2013

Partia Demokratike Shqiptare ne Maqedoni ka kritikuar ashper qendrimet e fundit publike te BDI-se se Ali Ahmetit. Me poshte deklarata e plote e PDSH-se.

Përmendoret e tensioneve ndëretnike

Botasot - 05.12.2013

Pjesë përbërëse e projektit “Shkupi 2014”, në urën që lidh Muzeun Arkeologjik me sheshin e kryeqendrës së Maqedonisë tani është dhe përmendorja e Car Dushanit, një sundues serb të shekullit të XlV, ...

‘Car Dushani’, historianët maqedonas të ndarë në qëndrime

Botasot - 05.12.2013

Historianët maqedonas shprehen të ndarë rreth ngritjes së përmendores së Car Dushanit në zemër të Shkupit. Teksa një pjesë e tyre mbrojnë idenë se Car Dushani paraqet një figurë të rëndësishme për ...

Kush e solli Car Dushanin?

Botasot - 05.12.2013

Kush na e solli Car Dushanin? Institucionet e vendit distancohen nga vendosja e përmendores kundërthënëse, duke ia hedhur topin njëra-tjetrës lidhur me autorësinë dhe porositjen e saj.

Vendosja e bustit të Car Danushit në Shkup, reagojnë partitë shqiptare

Ora news - 05.12.2013

Në Maqedoni kanë vazhduar përplasjet politike për vendosjen e përmendores së Car Danushit në Shkup. Ndërsa BDI-ja, partia shqiptare në qeveri vazhdon të hesht rreth vendosjes së përmendores partia ...

Zgjohu: Të rrënohet Car Dushani

Yll Press - 05.12.2013

Lëvizja Qytetare Zgjohu gjithashtu ka pyetur autoritetet se ku janë dhe pse nuk vendosen përmendoret shqiptare, pjesë të projektit Shkupi 2014. Lëvizja Qytetare Zgjohu edhe sot ka reaguar kundër ...

Despotoviq: LSDM-ja kundër serbëve

Yll Press - 05.12.2013

Reagimi ka të bëjë me deklaratat e nënkryetarit të LSDM-së, Gordan Georgiev. LSDM po nxit urrejtje dhe i ofendon serbët në Maqedoni. Kështu reagoi sot Shoqata e bashkësisë serbe në Maqedoni.

Zgjohu: Të rrënohet Car Dushani

Zeri - 05.12.2013

Lëvizja Qytetare Zgjohu edhe sot ka reaguar kundër vendosjes së përmendores së Car Dushanit në Shkup. Ata theksojnë se bëhet fjalë për figurën e një okupatori dhe vrasësi si të shqiptarëve ashtu edhe ...

Car Dushani u premtua dhe paralajmërua nga Partia Serbe

Botasot - 05.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit është premtuar dhe paralajmëruar në Kongresin e Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni, nga lideri i saj Ivan Stoilkoviq.

Statuja e carit serb zemëron shqiptarët

Gazeta Tema - 05.12.2013

Ngritja e statujës së car Dushanit në kryeqytetin maqedonas ka zemëruar përfaqësuesit e minoritetit shqiptar. Lajmin e bën të ditur BIRN. Fillimisht reagoi një OJQ shqiptare në Maqedoni, e quajtur ...

Statuja e carit serb, Maqedonia zemëron shqiptarët

Gazeta Idea - 05.12.2013

Maqedoni- Një OJQ shqiptare etnike në Maqedoni e quajtur ” Wake Up” ka reaguar fuqishëm, pasi autoritetet vendosen një statujë në Shkup të një perandori mesjetar serb.

“Zgjohu”, kërkon përmendoret shqiptare dhe rrënimin e car Dushanit

Ilirida - 05.12.2013

Lëvizja Qytetare Zgjohu para përmendores së car Dushanit në Shkup, sot ka kërkuar largimin e tij të menjëhershëm nga Komuna Qendër. “Kush e vendosi dhe kush e financoi këtë përmendore? Edhe sa ...

A e ka radhën Millosheviqi?!

Ilirida - 05.12.2013

Shkup, 5 dhjetor- Vendosja e përmendores së Car Dushanit në qendër të Shkupit ka irrituar tej mase shqiptarët në Maqedoni. Lidhur me këtë provokim të rëndë që po u bëhet shqiptarëve në emër të ...

A e ka radhën Millosheviqi?!

Tetova Sot - 05.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit në qendër të Shkupit ka irrituar tej mase shqiptarët në Maqedoni. Lidhur me këtë provokim të rëndë që po u bëhet shqiptarëve në emër të projektit “Shkupi 2014” ...

Car Dushani u premtua dhe paralajmërua nga Partia Serbe

Tetova Sot - 05.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit është premtuar dhe paralajmëruar në Kongresin e Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni, nga lideri i saj Ivan Stoilkoviq.

Kush e solli Car Dushanin?

Info Shqip - 05.12.2013

Kush na e solli Car Dushanin? Institucionet e vendit distancohen nga vendosja e përmendores kundërthënëse, duke ia hedhur topin njëra-tjetrës lidhur me autorësinë dhe porositjen e saj.

BDI-ja akuzon PDSH-në, nuk merr përgjegjësi për Car Dushanin

Express - 05.12.2013

Më në fund ka reaguar edhe BDI-ja, lidhur me vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Ata thonë se “përmendorja e të ashtuquajturit “Car Dushani” në Shkup si dhe i gjithë proekti Shkupi 2014 është ...

PDSH: Alia dhe BDI “lëpin ashtin” e pushtetit

Express - 05.12.2013

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) ka reaguar ndaj reagimit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) rreth vendosjes së bustit të Car Dushanit në zemër të kryeqendrës.

PDSH, BDI-ja bën tentimin e fundit për t’u shfajësuar për Car Dushanin

Ilirida - 05.12.2013

PDSH-ja, ka reaguar menjëherë pas kumtesës së BDI-së, e cila akuzon këtë parti si fajtore për projektin “Shkupi 2014” dhe vendosjen e bustit të Car Dushanit.

BDI: Car Dushani në Shkup, pjellë e PDSH-së

Republika - 05.12.2013

Bashkimi Demokratik për Integrim duke reaguar rreth përmendores së Car Dushani në Shkup thotë se kjo përmendore si dhe i gjithë projekti Shkupi 2014 është pjesë e peshqeshit fatkeq të cilin Partia ...

PDSH: Alija e BDI-ja nuk kanë guxim e dije të parandalojë asnjë projekt antishqiptar

Republika - 05.12.2013

Partia Demokratike Shqiptare ka reaguar ndaj pohimeve të BDI-së sipas të cilës pikërisht PDSH ka dhënë aminin rreth vendosjeve të përmendoreve në sheshin e Shkupit duke përfshirë dhe atë të Car ...

“Un jam shkupjan dhe i turpëruar!”

Republika - 05.12.2013

Shkupin shqiptar e ka pllakosur turpi pas vendosjes së bustit të Car Dushanit. Këtë turp më së miri e ka reflektuar Daim Hiseni, kryetari i Shoqatës për Kulturë Shqiptare në Maqedoni (SHKSHM), në një ...

DSHM reagon kundër statujës së Car Dushanit në Shkup

Ina - 04.12.2013

Diaspora e Shqiptarëve të Maqedonisë e sheh me shqetësim të madh vazhdimin e politikave nacionaliste dhe skandaloze të “Skopje 2014”, ku ditë më parë u vendos edhe statuja e pushtuesit mesjetar serb, ...

Tomahawk: Veç Car Dushani na ka mungue!

Lajm - 04.12.2013

Prej Serbie erdhi zani Prite, prite Car Dushanin Përmendore n’tana anë Me marrë frymë, s’po na lanë Se veç “Cari” ka mungue Krejt punt tjera i kem rregullue Bota bën seri ç’jem t’u punue, Po na ...

Tomahawk: Veç Car Dushani na ka mungue!

Almakos - 04.12.2013

Prej Serbie erdhi zani Prite, prite Car Dushanin Përmendore n’tana anë Me marrë frymë, s’po na lanë Se veç “Cari” ka mungue Krejt punt tjera i kem rregullue Bota bën seri ç’jem t’u punue, Po na ...

Statuja e “car Dushanit” simbolizon politikën shoveniste të qeverisë së “Skopjes”!

Almakos - 04.12.2013

Diaspora e Shqiptarëve të Maqedonisë e sheh me shqetësim të madh vazhdimin e politikave nacionaliste dhe skandaloze të “Skopje 2014”, ku ditë më parë u vendos edhe statuja e pushtuesit mesjetar serb, ...

Analistët për “Car Dushanin”: Provokim i rëndë për shqiptarët

Shqipmedia - 04.12.2013

Analisti Kim Mehmeti beson se përmendorja e car Dushanit është vendosur në Shkup për shkak të “meritave” që ka pas ai në spastrimin e Shkupit nga shqiptarët.

Vazhdojnë reagimet kundër Car Dushanit në Shkup

Ina - 04.12.2013

Vendosja e përmendores së mbretit serb Car Dushani ka vazhduar me reagimet e vazhdueshme të shoqatave dhe mediave shqiptare në Maqedoni. Përmendorja është vendosur në pjesën e 30 përmendoreve tjera ...

Zgjohu, kundërshton vendosjen e Car Dushanit në Shkup

Portalb - 04.12.2013

Lëvizja Qytetare ZGJOHU! reagon ashpër kundër vendosjes së përmendores së okupuesit serb të këtyre trojeve dhe gjithë Ballkanit perëndimor, i njohur si Cari i vetëshpalluri Dushan.

Dervishi: Pas Car Dushanit, radhën e ka Slobodan Millosheviqi

Portalb - 04.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit në Shkup , në kuadër të projektit “Shkupi 2014”, irritoi tej mase historianët të cilët dinë mirë historinë e këtij perandori dhe sqaruan provokimin e madh që po ...

Kush e solli Car Dushanin?

Alsat - 04.12.2013

Kush na e solli Car Dushanin? Institucionet e vendit distancohen nga vendosja e përmendores kundërthënëse, duke ia hedhur topin njëra-tjetrës lidhur me autorësinë dhe porositjen e saj.

PDSH: Ahmeti dhe BDI shqiptarëve u solli dhuratë Car Dushanin

Ina - 04.12.2013

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) ka reaguar lidhur me vendosjen e përmendores së mbretit serb Car Dushanit në Shkup. “Atëherë kur Ali Ahmeti dhe BDI i mundësuan me ligj policisë së Serbisë të ...

Askush nuk tregon kush e vendosi carin serb ne mes te Shkupit

Portalb - 04.12.2013

Vendimi për vendosjen e përmendores së car Dushanit para Gjykatës kushtetuese nuk është i Ministrisë së Kulturës e as vendim i komunës Qendër. Ministrja Elizabeta Kamçevska Milevska deklaroi se janë ...

PDSH: Me car Dushanin BDI provokon rëndë shqiptarët

Portalb - 04.12.2013

Si ndjehen në këtë moment ata që e kanë votuar Ali Ahmetin dhe BDI-në, votë me të cilën Ali Ahmeti shqiptarëve u solli edhe një dhuratë, Car Dushanin? Kështu ka pyetur sot Partia e Menduh Thaçit, ...

Zgjohu: ‘Car Dushani’ dëmton marrëdhëniet ndëretnike

Alsat - 04.12.2013

Lëvizjet qytetare dhe diaspora reagojnë ndaj vendosjes së përmendores së Car Dushanit në qendër të Shkupit. Lëvizja “Zgjohu” thekson se vendosja e një figure të tillë është kundërshtuese dhe ...

PDSH pyet: Si ndjehen në këtë moment ata që e kanë votuar BDI-në

Shqipmedia - 04.12.2013

Përmes një komunikate për shtyp ka reaguar edhe Partia Demokratike Shqiptare për vendosjen e përmendores së Car Dushanit. Komunikatën e transmetojmë të plotë në vazhdim: Atëherë kur Ali Ahmeti dhe ...

PDSH: Me Car Dushanin, BDI-ja shpërbleu votuesit

Alsat - 04.12.2013

Ndërsa BDI-ja, partia shqiptare në qeveri, vazhdon të hesht rreth vendosjes së përmendores së Car Dushanit, partia shqiptare në opozitë PDSH, në një komunikatë me shkrim, ia ka faturuar fajin e ...

‘Car Dushani’, historianët maqedonas të ndarë në qëndrime

Alsat - 04.12.2013

Historianët maqedonas shprehen të ndarë rreth ngritjes së përmendores së Car Dushanit në zemër të Shkupit. Teksa një pjesë e tyre mbrojnë idenë se Car Dushani paraqet një figurë të rëndësishme për ...

PDSH - BDI'së: Pas Car Dushanit, cilit vrasës të shqiptarëve do t’i ngrihet përmendore?

Almakos - 04.12.2013

Partia e Menduh Thacit përmes një komunikate ka akuzuar rëndë BDI – në e Ali Ahmetit. “Atëherë kur Ali Ahmeti dhe BDI i mundësuan me ligj policisë së Serbisë të patrullojë nëpër vendbanimet ...

Maqedoni: Përmendoret e tensioneve ndëretnike

Evropaelire - 04.12.2013

Pjesë përbërëse e projektit “Shkupi 2014”, në urën që lidh Muzeun Arkeologjik me sheshin e kryeqendrës së Maqedonisë tani është dhe përmendorja e Car Dushanit, një sundues serb të shekullit të XlV, ...

PDSH: Me Car Dushanin, BDI-ja shpërbleu votuesit

Lajm - 04.12.2013

Ndërsa BDI-ja, partia shqiptare në qeveri, vazhdon të hesht rreth vendosjes së përmendores së Car Dushanit, partia shqiptare në opozitë PDSH, në një komunikatë me shkrim, ia ka faturuar fajin e ...

Kush e solli Car Dushanin?

Almakos - 04.12.2013

Kush na e solli Car Dushanin? Institucionet e vendit distancohen nga vendosja e përmendores kundërthënëse, duke ia hedhur topin njëra-tjetrës lidhur me autorësinë dhe porositjen e saj.

Ministria e Kulturës bëhet se s`di kush ka vendosur Car Dushanin në Shkup

Ina - 04.12.2013

Ministrja e Kulturës në Maqedoni, Elizabeta Kançevska – Milevska nuk din se kush ka vendosur përmendoren e Car Dushanit në Shkup, si pjesë të projektit “Shkupi 2014”.

Përmendorja e Car Dushanit në Shkup

Botasot - 04.12.2013

Në kuadër të projektit “Shkupi 2014”, në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë është ngritur përmendorja e Car Dushanit, një sunduesi serb, i cili - sipas historianëve - gjatë shekullit XIV kishte ...

Statuja e “car Dushanit” simbolizon politikën shoveniste të qeverisë së “Skopjes”!

Botasot - 04.12.2013

Diaspora e Shqiptarëve të Maqedonisë e sheh me shqetësim të madh vazhdimin e politikave nacionaliste dhe skandaloze të “Skopje 2014”, ku ditë më parë u vendos edhe statuja e pushtuesit mesjetar serb, ...

Përmendorja e Car Dushanit vendoset në mes të Shkupit

Ora news - 04.12.2013

Përmendorja e Car Dushanit është ngritur në mes të Shkupit, aty ku për herë të parë u shpall car i Serbisë, në periudhën më të vështirë për shqiptarët e Ballkanit.

Car Dushani në Shkup, reagojnë qytetarët, PDSH dhe Zgjohu

Koha.net - 04.12.2013

Shkup, 4 dhjetor - Lëvizja Qytetare ZGJOHU! ka reaguar ashpër kundër vendosjes së përmendores së okupuesit serb të këtyre trojeve dhe Ballkanit Perëndimor, i njohur si Car Dushan.

Kush e solli Car Dushanin në Shkup, televizioni ARD tallet

Koha.net - 04.12.2013

Shkup, 4 dhjetor - Kush e solli Car Dushanin në qendër të Shkupit, përpiqet të jep përgjigje Alsat-M, por pa suskes. Institucionet e Maqedonisë distancohen nga vendosja e përmendores kundërthënëse, ...

PDSH: Me Car Dushanin, BDI-ja shpërbleu votuesit

Botasot - 04.12.2013

Ndërsa BDI-ja, partia shqiptare në qeveri, vazhdon të hesht rreth vendosjes së përmendores së Car Dushanit, partia shqiptare në opozitë PDSH, në një komunikatë me shkrim, ia ka faturuar fajin e ...

Zgjohu: ‘Car Dushani’ dëmton marrëdhëniet ndëretnike

Botasot - 04.12.2013

Lëvizjet qytetare dhe diaspora reagojnë ndaj vendosjes së përmendores së Car Dushanit në qendër të Shkupit. Lëvizja “Zgjohu” thekson se vendosja e një figure të tillë është kundërshtuese dhe ...

DSHM:Statuja e “car Dushanit” simbolizon politikën shoveniste të qeverisë së “Skopjes”!

Tetova Sot - 04.12.2013

Pas vendosjes se statujes së Car Dushanit në Shkup menjëher ka reaguar edhe Diaspora e Shqiptarëve të Maqedonisë ku nëprmjet një reagimi ka shprehur shqetësimin e madh në vazhdimin e politikave ...

Kush e solli Car Dushanin?

Tetova Sot - 04.12.2013

Kush na e solli Car Dushanin? Institucionet e vendit distancohen nga vendosja e përmendores kundërthënëse, duke ia hedhur topin njëra-tjetrës lidhur me autorësinë dhe porositjen e saj.

Zgjohu: ‘Car Dushani’ dëmton marrëdhëniet ndëretnike

Tetova Sot - 04.12.2013

Lëvizjet qytetare dhe diaspora reagojnë ndaj vendosjes së përmendores së Car Dushanit në qendër të Shkupit. Lëvizja “Zgjohu” thekson se vendosja e një figure të tillë është kundërshtuese dhe ...

Reagon PDSH-ja për përmendoren e Car Dushanit

Tetova Sot - 04.12.2013

Pas vendosjes së përmendores së Card Dushanit në qendër të Shkupit, sot ka reaguar Partia Demokratike Shqiptare. “Atëherë kur Ali Ahmeti dhe BDI i mundësuan me ligj policisë së Serbisë të patrullojë ...

Vazhdojnë reagimet kundër Car Dushanit në Shkup

Info Shqip - 04.12.2013

Vendosja e përmendores së mbretit serb Car Dushani ka vazhduar me reagimet e vazhdueshme të shoqatave dhe mediave shqiptare në Maqedoni. Përmendorja është vendosur në pjesën e 30 përmendoreve tjera ...

Vazhdojnë reagimet kundër Car Dushanit në Shkup

Gazeta Shqip - 04.12.2013

Vendosja e përmendores së mbretit serb Car Dushani ka vazhduar me reagimet e vazhdueshme të shoqatave dhe mediave shqiptare në Maqedoni. Përmendorja është vendosur në pjesën e 30 përmendoreve tjera ...

PDSH: Ali Ahmeti dhe BDI shqiptarëve u solli dhuratë, Car Dushanin

Express - 04.12.2013

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) ka reaguar lidhur me vendosjen e përmendores së mbretit serb Car Dushanit në Shkup. “Atëherë kur Ali Ahmeti dhe BDI i mundësuan me ligj policisë së Serbisë të ...

Përmendoret e tensioneve ndëretnike

Express - 04.12.2013

Pjesë përbërëse e projektit “Shkupi 2014”, në urën që lidh Muzeun Arkeologjik me sheshin e kryeqendrës së Maqedonisë tani është dhe përmendorja e Car Dushanit, një sundues serb të shekullit të XlV, ...

Diaspora shqiptare: “Car Dushani simbolizon politikën shoviniste të qeverisë së Skopjes”

Republika - 04.12.2013

Reagimeve të shumta rreth vendosjes së përmendores së xhelatit të shqiptarëve Car Dushanit në Shkup i është shtuar edhe Diaspora e Shqiptarëve të Maqedonisë e cila në kumtesën e saj shkruan se e sheh ...

Si e sheh BDI përmendoren e Car Dushanit, a ua vret sytë?

Republika - 04.12.2013

Analisti Kim Mehmeti beson se përmendorja e car Dushanit është vendosur në Shkup për shkak të “meritave” që ka pas ai në spastrimin e Shkupit nga shqiptarët.

PDSH: Car Dushani dhuratë për ata që votuan BDI-në

Republika - 04.12.2013

Nuk ndalen reagimet rreth vendosjes së përmendores së Car Dushanit në qendër të Shkupit. Me reagim të saj ka dalë edhe partia opozitare shqiptare, Partia Demokratike Shqiptare sipas të cilës, atëherë ...

Qeveria ia beson Car Dushanit Gjykatën Kushtetuese

Lajm - 04.12.2013

Analisti Kim Mehmeti beson se përmendorja e car Dushanit është vendosur në Shkup për shkak të “meritave” që ka pas ai në spastrimin e Shkupit nga shqiptarët.

Si e sheh BDI përmendoren e Car Dushanit, a ua vret sytë?

Almakos - 04.12.2013

Analisti Kim Mehmeti beson se përmendorja e car Dushanit është vendosur në Shkup për shkak të “meritave” që ka pas ai në spastrimin e Shkupit nga shqiptarët.

Car Dushani vëndoset në Shkup, përmendoret shqiptare në harresë

Portalb - 03.12.2013

Në Shkup u vendos përmendorja e carit serb, car Dushani, në kuadër të projektit kontrovers “Shkupi 2014” i cili dalëngadalë është duke u plotësuar deri në fund.

RDK: Me Car Dushanin VMRO dhe BDI legjitimojnë pushtimin serb

Ina - 03.12.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK) reagon ashpër në lidhje me vendosjen e lapidarit të Car Dushanit në qendër të Shkupit. Sipas RDK-së partitë në pushtet me këtë e legjitimojnë pushtimin serb në ...

RDK: Me Car Dushanin VMRO dhe BDI legjitimojnë pushtimin serb

Portalb - 03.12.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare reagon ashpër në lidhje me vendosjen e lapidarit të Car Dushanit në qendër të Shkupit. Sipas RDK-së partitë në pushtet me këtë e legjitimojnë pushtimin serb në ...

RDK: Me Car Dushanin legjitimojnë pushtimin serb

Albeu.com - 03.12.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK) reagon ashpër në lidhje me vendosjen e lapidarit të Car Dushanit në qendër të Shkupit. Sipas RDK-së partitë në pushtet me këtë e legjitimojnë pushtimin serb në ...

Car Dushani në mes të Shkupit!

Alsat - 03.12.2013

Përmendorja e Car Dushanit përjetësohet në mes të Shkupit, aty ku për herë të parë u shpall car i Serbisë, në periudhën më të vështirë për shqiptarët e Ballkanit.

RDK: Me Car Dushanin legjitimohet pushtimi serb

Alsat - 03.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit në sheshin e Shkupit ka shkaktuar edhe reagimin e opozitës. Nga RDK-ja e Osmanit vlerësojnë se partitë në pushtet po legjitimojnë pushtimin serb në territoret ...

RDK: Me Car Dushanin legjitimohet pushtimi serb

Almakos - 03.12.2013

Vendosja e përmendores së Car Dushanit në sheshin e Shkupit ka shkaktuar edhe reagimin e opozitës. Nga RDK-ja e Osmanit vlerësojnë se partitë në pushtet po legjitimojnë pushtimin serb në territoret ...

BDI hesht, edhe LSDM reagon ndaj car Dushanit

Portalb - 03.12.2013

Bashkimit Demokratik për Integrim sot ka heshtur në kuvend kundrejt akuzave të opozitës si të Rilindjes Demokratike Kombëtare ashtu edhe të Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë në lidhje me ...

Car Dushani në mes të Shkupit, BDI hesht

Shqipmedia - 03.12.2013

Përmendorja e Car Dushanit përjetësohet në mes të Shkupit, aty ku për herë të parë u shpall car i Serbisë, në periudhën më të vështirë për shqiptarët e Ballkanit.

RDK: BDI me Car Dushanin, legjitimon pushtimin serb

Lajm - 03.12.2013

RDK-ja e Rufi Osmanit vlerësojnë se partitë në pushtet BDI-VMRO, po legjitimojnë pushtimin serb në territoret me shumicë shqiptare, me vet aktin e vendosjes se permendores Car Dushanit ne mes te ...

Car Dushani në mes të Shkupit!

Lajm - 03.12.2013

Përmendorja e Car Dushanit përjetësohet në mes të Shkupit, aty ku për herë të parë u shpall car i Serbisë, në periudhën më të vështirë për shqiptarët e Ballkanit.

Car Dushani pjesë e "Shkupit 2014", Bageri mbetet për vitin 2080!

Koha.net - 03.12.2013

Shkup, 3 dhjetor - “Shkupi 2014” filloi si projekt monoetnik, mirëpo me insistim të BDI-së fitoi karakter multietnik, gjë që më së miri konfirmohet me përmendoren e carit serb, Dushanit.Përmendorja e ...

Car Dushani në mes të Shkupit!

Botasot - 03.12.2013

Përmendorja e Car Dushanit përjetësohet në mes të Shkupit, aty ku për herë të parë u shpall car i Serbisë, në periudhën më të vështirë për shqiptarët e Ballkanit.

Me Car Dushanin VMRO dhe BDI legjitimojnë pushtimin serb

Botasot - 03.12.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare reagon ashpër në lidhje me vendosjen e lapidarit të Car Dushanit në qendër të Shkupit. Sipas RDK-së partitë në pushtet me këtë e legjitimojnë pushtimin serb në ...

Car Dushani pjesë e “Shkupit 2014”, Bageri mbetet për vitin 2080!

Tetova Sot - 03.12.2013

“Shkupi 2014” filloi si projekt monoetnik, mirëpo me insistim të BDI-së fitoi karakter multietnik, gjë që më së miri konfirmohet me përmendoren e carit serb, Dushanit.Përmendorja e carit serb, ...

RDK:Me Car Dushanin VMRO dhe BDI legjitimojnë pushtimin serb

Express - 03.12.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK) reagon ashpër në lidhje me vendosjen e lapidarit të Car Dushanit në qendër të Shkupit. Sipas RDK-së partitë në pushtet me këtë e legjitimojnë pushtimin serb në ...

Car Dushani në mes të Shkupit, BDI hesht

Express - 03.12.2013

Përmendorja e Car Dushanit përjetësohet në mes të Shkupit, aty ku për herë të parë u shpall car i Serbisë, në periudhën më të vështirë për shqiptarët e Ballkanit.

Me Car Dushanin VMRO dhe BDI legjitimojnë pushtimin serb

Ilirida - 03.12.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare reagon ashpër në lidhje me vendosjen e lapidarit të Car Dushanit në qendër të Shkupit. Sipas RDK-së partitë në pushtet me këtë e legjitimojnë pushtimin serb në ...

Car Dushani, xhelati i shqiptarëve vendoset në qendër të Shkupit

Republika - 03.12.2013

Përmendorja e Car Dushanit në qendër të Shkupit po e “kall” skenën politike në Maqedoni. Në rrethet e deputeteve ekziston një mllef i vërtetë ndaj vendosjes së kësaj përmendore të Carit të Serbisë, ...