TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Në Medvegjë po votohet, Serbia “mbyll” kufirin me Kosovën

Lajmeshqip - 13.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Në Medvegjë po votohet, Serbia “mbyll” kufirin me Kosovën Mjerim në Plemetin Një “qytet” shqiptar në Gjermani: Plot 60 mijë emigrantë Marrëveshjet u bënë, Mitrovica mbeti e ...

Medvegjë, po votohet, Serbia “mbyll” kufirin me Kosovën

Lajm - 13.09.2015

Në komunën e Medvegjës, sot janë duke u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, ndërsa mediat atje raportojnë se të gjitha vendvotimet janë hapur me kohë ndërsa po votohet me rend.

Medvegja sot voton

Almakos - 13.09.2015

Në Medvegjë janë duke u mbajtur zgjedhjet e përkohshme për të votuar këshilltarët te cilët do te udhëheqin pushtetin lokal. Në këto zgjedhje të parakohshme lokale për 35 këshilltarë do të garojnë ...

Medvegja voton, Serbia "mbyll" kufirin me Kosovën

Albeu.com - 13.09.2015

Sot në komunën e Medvegjës janë duke u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale , ndërsa mediat atje raportojnë se të gjitha vendvotimet janë hapur prej orësh.

Në Medvegjë po votohet, Serbia “mbyll” kufirin me Kosovën (Foto)

Almakos - 13.09.2015

Në komunën e Medvegjës, sot janë duke u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, ndërsa mediat atje raportojnë se të gjitha vendvotimet janë hapur me kohë ndërsa po votohet me rend.

Serbia “hap” kufirin për disa automjete, jo edhe për autobusë

Lajmi.net - 13.09.2015

(E plotësuar) - Lajmi.net mëson se Serbia ka filluar të lejojë të hyjnë disa vetura në pikën kufitare me Kosovën, por jo edhe autobusët. Në shumë nga këto autobusë janë qytetarë të Medvegjës që ...

Lajmi i fundit: Medvegjasit tentojnë ta kalojnë kufirin me dhunë

Lajm - 13.09.2015

Në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë situata është tensionuar. Qytetarët medvegjas që nuk po lejohen që të kalojnë andej kufirit për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në Medvegjë janë përplasur ...

Shqiptarët e Medvegjës dërgojnë ushqim e pije në kufi

Lajmi.net - 13.09.2015

Lajmi.net mëson se qytetarë nga Medvegja, në solidarizim me ata që po presin tash e disa orë në kufi për t'u futur në Serbi nga Kosova, po dërgojnë ushqim e pije atje.

Zgjedhje në Medvegjë, policia serbe bllokon qindra shqiptarë në kufi, nuk i lejon të votojnë

SOT - 13.09.2015

Situatë mjaft e tensionuar paraqitet në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, saktësisht në Mutivodë. Mësohet se qytetarët medvegjas që nuk po lejohen që të kalojnë andej kufirit për të marrë pjesë ...

Zgjedhje në Medvegjë, policia serbe bllokon shqiptarët në kufi, nuk i lejon të votojnë

ikub - 13.09.2015

Mediat serbe raportojnë se ndërsa komunën e Medvegjës janë duke u mbajtur sot zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, policia serbe ka bllokuar qindra shqiptarë në kufi dhe nuk i lejon të votojnë.

Reagon Edita Tahiri, Serbia zhbllokon pikë-kalimin kufitar në Mutivodë (?)

Almakos - 13.09.2015

Pas marrjes së informatës se në pikë-kalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, janë krijuar kolona të gjata të qytetarëve nga Lugina e Preshevës, që po shkojnë për të votuar në zgjedhjet ...

Ndërhyrja Edita Tahirit zhbllokon pikën kufitare të Mutivodës

Lajmi.net - 13.09.2015

Pas marrjes së informatës se në pikë-kalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, janë krijuar kolona të gjata të qytetarëve nga Lugina e Preshevës, që po shkojnë për të votuar në zgjedhjet ...

Zgjedhje në Medvegjë, policia serbe bllokon qindra shqiptarë në kufi, nuk i lejon të votojnë

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Haradinaj sërish kërkon zgjedhje të parakohshme Procesit i votimit për turqit jashtë vendit do të zhvillohet më 8-25 tetor Aliti ndryshe nga qëndrimi zyrtar i BDI: Maqedonia me ...

Reagon Edita Tahiri, Serbia zhbllokon pikë-kalimin kufitar në Mutivodë (?)

Lajm - 13.09.2015

Pas marrjes së informatës se në pikë-kalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, janë krijuar kolona të gjata të qytetarëve nga Lugina e Preshevës, që po shkojnë për të votuar në zgjedhjet ...

Situata vazhdon të jetë e tensionuar në kufirin Kosovë-Serbi (Foto)

Lajmi.net - 13.09.2015

Medvegjasit janë larguar vetëm disa metra nga pikë-kalimi që lidhë Kosovën me Serbinë në Mutivod. Ata janë duke insistuar në kalimin e tyre në Serbi, në mënyrë që të shkojnë në Metvegjë për të votuar.

Radhë të gjata në kufirin Kosovë-Serbi. Bllokohen edhe votuesit e Medvegjës

Top Channel - 13.09.2015

Në pikë kalimin kufitar të Mutivodës që lidh Kosovën me Serbinë është krijuar një radhë e gjatë e automjeteve, të cilat nuk po lejohen të futen në Serbi me arsyetimin nga autoritetet serbe se ka ...

VV: Dorëzimi i Qeverisë së Kosovës përballë Serbisë, bumerang për banorët e Luginës

Lajmi.net - 13.09.2015

Forca të shumta të policisë serbe janë pozicionuar në kufi me Kosovën, duke mos lejuar asnjë nga shqiptarët e Medvagjës që të kalojnë matanë kufirit për ta shfrytëzuar të drejtën e tyre për votim.

Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik

Lajmi.net - 13.09.2015

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Jonuz Musliu ka vizituar udhëtarët që po presin nga mëngjesi për të hyrë në Serbi, në mënyrë që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të ...

Situatë e tensionuar në kufirin Serbi-Kosovë, ndërhyn Tahiri (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.09.2015

Shqiptarët e Medvegjës janë larguar vetëm disa metra nga pikë-kalimi kufitar që lidhë Kosovën me Serbinë në Mutivod, duke insistuar në kalimin e tyre në Serbi, në mënyrë që të shkojnë në Metvegjë për ...

VV: Edhe sot u dëshmua se shqiptarët e Luginës janë vetëm

Lajm - 13.09.2015

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar në lidhje me bllokadën që e ka shkaktuar shteti serb në kufi me Kosovën në pikëkalimin kufitar të Mutivodës. Vetëvendosje thotë se forca të shumta të policisë serbe ...

Serbia pas 7 ore lejon të hyjnë një autobus

Lajmi.net - 13.09.2015

Pas shtatë orë pritje, një autobusë me qytetar që ka mësyrë Medvegjën për të votuar në zgjedhjet lokale, është lejuar të hyjnë në territorin e Serbisë.

Halimi: Pengesat për votim – diskriminim i shqiptarëve në Serbi

Lajm - 13.09.2015

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik, Riza Halimi, ka reaguar ndaj veprimit të autoriteteve të Serbisë për mbylljen e pikave kufitare me Kosovën, në ditën kur po mbahen zgjedhjet për kuvendin ...

Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik të Luginës

Lajm - 13.09.2015

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Jonuz Musliu ka vizituar udhëtarët që po presin nga mëngjesi për të hyrë në Serbi, në mënyrë që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të ...

Serbia dorëzohet para BE-së

Lajm - 13.09.2015

Pas më shumë se 6 orë pritje në pikë-kalimin kufitar në Mutivodë, autoritetet serbe më në fund kanë liruar kufitin. Autoritet serbe pas trysnisë që Bashkimi Evropian i ka bërë, më në fund janë ...

Pas shtatë orësh pritjeje Serbia lejon shqiptarët të hyjnë

Lajmi.net - 13.09.2015

​Serbia pas 7 orë pritje në pikë-kalimin Mutivod, banorët e Medvegjës që jetojnë në Kosovë, po lejohen të hynë në territorin e Serbisë. Ata në orës 7:00 të mëngjesit ia kanë mësyrë Medvegjës për të ...

Edita Tahiri rihap kufirin mes Serbisë dhe Kosovës

LajmiFundit - 13.09.2015

Pasi është informuar se ka kolona në kufirin Kosovë-Serbi, Edita Tahiri ka kërkuar nga Bashikimi Evropian që të ndërhyjë dhe të mundësojë qarkullimin e qytetarëve Pas marrjes së informatës se në ...

Beci: Edhe njerëzit e vdekur po votojnë në Medvegjë

Lajmi.net - 13.09.2015

Njëri nga votuesit që ka arritur të shkojë nga Kosova për të votuar në Metvegjë, Sadik Beci ka deklaruar se edhe njerëzit e vdekur janë duke votuar, vetëm që Serbia t’i fitojë zgjedhjet në Medvegjë.

Në Medvegjë po votohet me ushtri e polici

Lajm - 13.09.2015

Sot në Medvegjë janë duke u mbajtur zgjedhjet komunale. Mirëpo sipas votuesve shqiptarë serbët janë duke bërë dallavereve vetëm e vetëm që ta fitojnë këtë komunë.

Parregullsi në zgjedhjet në Medvegjë: Po votojnë edhe “të vdekurit serbë”

Lajm - 13.09.2015

Njëri nga votuesit që ka arritur të shkojë nga Kosova për të votuar në Medvegjë, Sadik Beci ka deklaruar se edhe njerëzit e vdekur janë duke votuar, vetëm që Serbia t’i fitojë zgjedhjet në Medvegjë ...

Serbia, pas 7 orësh, lejon të hyjë një autobus

Lajm - 13.09.2015

Pas shtatë orë pritje, një autobusë me qytetarë shqiptarë, që kanë mësyrë Medvegjën për të votuar në zgjedhjet lokale, është lejuar të hyjnë në territorin e Serbisë.

Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik

Lajmeshqip - 13.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik Veteranët e luftës krcënojnë protesta Në Medvegjë po votohet, Serbia “mbyll” kufirin me Kosovën Mjerim në Plemetin Një “qytet” ...

Tahiri i shkruan BE-së: Procesi i votimi në Medvegjë do dështoj nëse nuk votojnë të gjithë

Lajm - 13.09.2015

Kontrolle të shtuara nga ana policisë dhe ushtrisë serbe të cilët janë me shumicë në zonën e komunës së Medvegjës po bëjnë që shumë shqiptarë nga Kosova të vonohen në procesin e votimit që po mbahet ...

Në Medvegjë “po votojnë edhe të vdekurit serbë”

Lajmeshqip - 13.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Në Medvegjë “po votojnë edhe të vdekurit serbë” Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik Veteranët e luftës krcënojnë protesta Në Medvegjë po votohet, Serbia “mbyll” ...

Kosovë, shqiptarët përplasen me policinë serbe në kufi

LajmiFundit - 13.09.2015

Qytetarët nga Kosova që ia kanë mësyrë Metvegjës për të votuar nuk jane lejuar të hynë në Serbi. Kjo ka ndodhur në pikë-kalimin Mutivod, pikë kjo e cila është e bllokuar nga dy anët.

Tahiri i shkruan BE-së: Procesi i votimi në Medvegjë do të dështojë

Lajmi.net - 13.09.2015

​Kontrolle të shtuara nga ana policisë dhe ushtrisë serbe të cilët janë me shumicë në zonën e komunës së Medvegjës po bëjnë që shumë shqiptarë nga Kosova të vonohen në procesin e votimit që po mbahet ...

VV: Dorëzimi i Qeverisë përballë Serbisë, bumerang për Luginën

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Për nëntë muaj, vetëm dy njohje Jakup Krasniqi: Isa Mustafa, a po të kujtohet viti ’81, kur Beogradi yt… Protesta e Vetëvendosjes, 1 polic i lënduar dhe 15 aktivistë të ...

​Halimi: As në kohën e Millosheviqit nuk ka pas këso manipulime

Lajmi.net - 13.09.2015

Banorët e Medvegjës që në orët e para të mëngjesit janë nisur për të shkuar në votim në Medvegjë, por ata u ndaluan në pikën kufitare në Mutivodë nga policia kufitare e Serbisë.

Tahiri i shkruan BE-së: Procesi i votimi në Medvegjë dështon nëse nuk votojnë të gjithë

Zhurnal - 13.09.2015

Tahiri i shkruan BE-së: Procesi i votimi në Medvegjë dështon nëse nuk votojnë të gjithë Prishtinë, 13 shtator - Kontrollet e shtuara të policisë dhe ushtrisë serbe në zonën e Medvegjes, kanë bërë që ...

Banorët e Medvegjës lejohen të hynë në territorin e Serbisë pas 7 orësh

Top Channel - 13.09.2015

Pas 7 orë pritje në pikë-kalimin kufitar Mutivodë mes Kosovës dhe Serbisë, banorët e Medvegjës që jetojnë në Kosovë, rreth orës 17:00 janë lejuar të hynë në territorin e ...

Mbyllen vendvotimet në Medvegjë, votojnë rreth 50 për qind e qytetarëve

Lajmi.net - 13.09.2015

Vendvotimet në Medvegjë janë mbyllur në ora 20, derisa zgjedhjet lokale atje janë karakterizuar me moslejimin e shqiptarëve nga Kosova për të votuar. Kanë qenë më mijëra shqiptarë nga Medvegja me ...

Partia e Vuçiqit e shpall fitoren në Medvegjë

Lajmi.net - 13.09.2015

Partia Përparimtare serbe (SNS) e kryeministrit Aleksandar Vuçiq e ka shpallur fitoren në zgjedhjet lokale në Medvegjë. “Fitoja e sotme bindëse e SNS-së është tregues i vazhdimit të pranverës edhe në ...

Halimi: As në kohën e Millosheviqit nuk ka pas këso manipulime

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Zgjedhje në Medvegjë, policia serbe bllokon qindra shqiptarë në kufi, nuk i lejon të votojnë Haradinaj sërish kërkon zgjedhje të parakohshme Procesit i votimit për turqit jashtë ...

Shqiptarët në Medvegjë fitojnë 25 për qind të votave, fiton parita e Vuçiqit

Lajmi.net - 13.09.2015

Nënkryetari i Partisë Përparimtare serbe (SNS), Nebojsha Stefanoviq ka njoftuar sonte se lista zgjedhore “Aleksandar Vuçiq – SNS-SPS-PUPS” i ka fituar 60 për qind të votave në zgjedhjet lokale të ...

Vuçiq fiton në Medvegjë, shqiptarët 25 përqind të votave

Albeu.com - 13.09.2015

Sipas rezultateve të para në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale në Medvegjë, më së shumti vota ka fituar koalicioni i partisë së kryeministrit Vuçiq, ministrit Daçiq dhe pensionistëve (PPS-PSS-PUPS).

Vuçiq fiton në Medvegjë, shqiptarët 25 përqind të votave

Almakos - 13.09.2015

Sipas rezultateve të para në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale në Medvegjë, më së shumti vota ka fituar koalicioni i partisë së kryeministrit Vuçiq, ministrit Daçiq dhe pensionistëve (PPS-PSS-PUPS).

Këto janë rezultatet e zgjedhjeve në Medvegjë

Lajm - 13.09.2015

Rezultatet e fundit që kanë arritur në redaksinë e BujanociNet, nga zgjedhjet e mbajtura në Komunën e Medvegjës për formimin e organeve të pushtetit lokal, janë si në vijim: SNS - 3098, PD - 725, DS ...

Sot mbahen zgjedhjet lokale ne Medvegjë. Humbja e shqiptareve do të zbehë AKSH

Botasot - 13.09.2015

Sot mbahen zgjedhjet e përkohshme për te votuar këshilltarët te cilët do te udhëheqin pushtetin lokal ne Medvegjë. Ndryshe pas ditës se djeshme ku u miratua dokumenti për AKSH ne Presheve, beteja e ...

Bajram Mustafa fton qytetarët e bllokuar në Mutivodë për qetësi [video]

Koha.net - 13.09.2015

[E plotësuar] - Kolonat e automjeteve që janë nisur drejt pikëkalimit kufitar në Mutivodë, pikë kjo që lidh Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbesin të gjata.

Medvegjasit tentojnë ta kalojnë kufirin me dhunë (Foto)

Telegrafi - 13.09.2015

Në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, situata është tensionuar. Qytetarët medvegjas që nuk po lejohen që të kalojnë andej kufirit për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në Medvegjë ...

Tensionohet situata, shqiptarët e Medvegjes tentojnë ta kalojnë kufirin me dhunë (Foto)

Botasot - 13.09.2015

(E plotësuar) Në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, situata është tensionuar. Qytetarët medvegjas që nuk po lejohen që të kalojnë andej kufirit për të marrë pjesë në zgjedhjet ...

Bllokohen nga policia serbe, medvegjasit tentojnë të kalojnë kufirin me dhunë

Ora news - 13.09.2015

Në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, situata është tensionuar. Qytetarët medvegjas që nuk po lejohen që të kalojnë andej kufirit për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në Medvegjë ...

Zgjedhjet lokale në Medvegjë

ABC News - 13.09.2015

Situata është tensionuar në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë. Klan Kosova bën të ditur se qytetarët e Medvegjës nuk po lejohen që të kalojnë kufirin për të marrë pjesë në zgjedhjet ...

Zgjedhje në Medvegjë, policia serbe bllokon qindra shqiptarë në kufi, nuk i lejon të votojnë

BalkanWeb - 13.09.2015

TIRANE- Në komunën e Medvegjës janë duke u mbajtur sot zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, ndërsa mediat atje raportojnë se të gjitha vendvotimet janë hapur me kohë dhe po votohet qetësisht.

Medvegjasit të vendosur: Do ta kalojmë kufirin me dhunë

Telegrafi - 13.09.2015

Qytetarët, të cilët ishin nisur për të votuar në zgjedhjet lokale që po mbahen në Medvegjë, e që janë bllokuar në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë në pikëkalimin në Mutivodë, kanë kërkuar nga ...

Reagon Edita Tahiri, Serbia zhbllokon pikë-kalimin kufitar në Mutivodë (?)

Telegrafi - 13.09.2015

Pas marrjes së informatës se në pikë-kalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, janë krijuar kolona të gjata të qytetarëve nga Lugina e Preshevës, që po shkojnë për të votuar në zgjedhjet ...

Halimi: Pengesat për votim – diskriminim i shqiptarëve në Serbi

Botasot - 13.09.2015

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik, Riza Halimi, ka reaguar ndaj veprimit të autoriteteve të Serbisë për mbylljen e pikave kufitare me Kosovën, në ditën kur po mbahen zgjedhjet për kuvendin ...

Reagon Edita Tahiri, Serbia zhbllokon pikë-kalimin kufitar në Mutivodë (?)

Botasot - 13.09.2015

Pas marrjes së informatës se në pikë-kalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, janë krijuar kolona të gjata të qytetarëve nga Lugina e Preshevës, që po shkojnë për të votuar në zgjedhjet ...

Bajram Mustafa fton qytetarët e bllokuar në Mutivodë për qetësi (Video)

Telegrafi - 13.09.2015

Kolonat e automjeteve me qytetarët që janë nisur drejt pikë-kalimit kufitar në Mutivodë, që lidh Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbesin të gjata. Kjo pasi qysh nga mëngjesi, qytetarët të cilët ...

VV: Shqiptarët e Luginës u dëshmua që edhe sot janë vetëm

Koha.net - 13.09.2015

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar në lidhje me bllokadën që e ka shkaktuar shteti serb në kufi me Kosovën në pikëkalimin kufitar të Mutivodës. Vetëvendosje thotë se forca të shumta të policisë serbe ...

VV: Kjo është fytyra e vërtetë e Serbisë

Telegrafi - 13.09.2015

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj bllokimit të sotëm të pikës kufitare në Mutivodë, nga ana e serbisë, duke thënë sedDorëzimi i Qeverisë së Kosovës përballë Serbisë, po ju kthete bumerang banorëve ...

Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik

Koha.net - 13.09.2015

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Jonuz Musliu ka vizituar udhëtarët që po presin nga mëngjesi për të hyrë në Serbi, në mënyrë që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të ...

Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik

Telegrafi - 13.09.2015

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Jonuz Musliu ka vizituar udhëtarët që po presin nga mëngjesi për të hyrë në Serbi, në mënyrë që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të ...

Musliu: Serbia ka qëllim spastrimin etnik

Botasot - 13.09.2015

​Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Jonuz Musliu ka vizituar udhëtarët që po presin nga mëngjesi për të hyrë në Serbi, në mënyrë që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të ...

VV: Dorëzimi i Qeverisë përballë Serbisë, bumerang për Luginën

Botasot - 13.09.2015

​Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj pengesës që i bëri Serbia qytetarëve të Medvegjës për të votuar, duke thënë se përderisa Qeveria e Kosovës lejonte ardhjen e mbi 13.000 serbëve nga Serbia për të ...

Serbët mbyll kufirin me Kosovën, shkak zgjedhjet në Medvegjë

Mapo - 13.09.2015

Serbët mbyll kufirin me Kosovën, shkak zgjedhjet në Medvegjë Postuar më: 13 Shtator 2015 16:11 Në pikë kalimin kufitar të Mutivodës që lidh Kosovën me Serbinë është krijuar një radhë e gjatë e ...

Serbia pas 7 ore lejon të hyjnë një autobus

Botasot - 13.09.2015

Pas shtatë orë pritje, një autobusë me qytetar që ka mësyrë Medvegjën për të votuar në zgjedhjet lokale, është lejuar të hyjnë në territorin e Serbisë.

Serbia, pas 7 orësh, lejon të hyjë një autobus

Telegrafi - 13.09.2015

Pas shtatë orë pritje, një autobusë me qytetarë shqiptarë, që kanë mësyrë Medvegjën për të votuar në zgjedhjet lokale, është lejuar të hyjnë në territorin e Serbisë.

Serbia lejon hyrjen e shqiptarëve të Luginës

Koha.net - 13.09.2015

Pas 7 orë pritjeje në pikëkalimin kufitar, që lidh Kosovën me Serbinë, banorët e Medvegjës që jetojnë në Kosovë, janë lejuar të hyjnë në territorin e Serbisë.

Beci: Edhe njerëzit e vdekur po votojnë në Metvegjë (Foto)

Botasot - 13.09.2015

Njëri nga votuesit që ka arritur të shkojë nga Kosova për të votuar në Metvegjë, Sadik Beci ka deklaruar se edhe njerëzit e vdekur janë duke votuar, vetëm që Serbia t’i fitojë zgjedhjet në Medvegjë.

Arifi: Votimi në Medvegjë nuk mund të ndalet, autobusët po kalojnë

Telegrafi - 13.09.2015

Pas 7 orë pritjeje në pikëkalimin kufitar, që lidh Kosovën me Serbinë, banorët e Medvegjës që jetojnë në Kosovë janë lejuar të hyjnë në territorin e Serbisë.

Në Medvegjë “po votojnë edhe të vdekurit serbë”

Koha.net - 13.09.2015

Njëri nga votuesit që ka arritur të shkojë nga Kosova për të votuar në Medvegjë, Sadik Beci ka deklaruar se edhe njerëzit e vdekur janë duke votuar, vetëm që Serbia t’i fitojë zgjedhjet në Medvegjë.

Në Medvegjë “po votojnë edhe të vdekurit serbë”

Telegrafi - 13.09.2015

Njëri nga votuesit që ka arritur të shkojë nga Kosova për të votuar në Medvegjë, Sadik Beci, ka deklaruar se edhe njerëzit e vdekur janë duke votuar, vetëm që Serbia t’i fitojë zgjedhjet në Medvegjë.

Serbia dorëzohet para BE-së

Yll Press - 13.09.2015

Mirëpo, Zeka ka thënë se kjo është bërë falë kontakteve të vazhdueshme që ministrja për Dialogun, Edita Tahiri ka pasur me përfaqësuesit e BE-së. Pas më shumë se 6 orë pritje në pikë-kalimin kufitar ...

KTV sjell përmbledhje nga ngjarjet e sotme në kufirin Kosovë – Serbi [video]

Koha.net - 13.09.2015

Kufiri Kosovë-Serbi të dielën u mbyll për ata qytetarë që ia mësynë Medvegjës, raporton KTV. Qindra qytetarë të kësaj komune që jetojnë në Kosovë të cilët iu drejtuan vendit të tyre për ta ...

Tahiri i shkruan BE-së: Procesi i votimi në Medvegjë do dështojë!

Telegrafi - 13.09.2015

Kontrolle të shtuara nga ana Policisë dhe Ushtrisë serbe në zonën e Komunës së Medvegjës, po bëjnë që shumë shqiptarë nga Kosova të vonohen në procesin e votimit që po mbahet atje.

2000 shqiptarë janë bllokuar në kufi nga Policia e Serbisë

Yll Press - 13.09.2015

Nuk është kjo hera e parë që Serbia u pengon shqiptarët në forma të ndryshme të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të Komunave me shumicë shqiptare në Luginë të Preshevës, duke tentuar kështu ta mbajnë ...

Tahiri i shkruan BE-së: Procesi i votimi në Medvegjë do dështojë!

Botasot - 13.09.2015

Kontrolle të shtuara nga ana Policisë dhe Ushtrisë serbe në zonën e Komunës së Medvegjës, po bëjnë që shumë shqiptarë nga Kosova të vonohen në procesin e votimit që po mbahet atje.

Vatra reagon ashpër ndaj Qeverisë së Serbisë

Koha.net - 13.09.2015

Lëvizja Qytetare Vatra, reagon ndaj Qeverisë serbe e cila ka penguar lëvizjen e lirë të qytetarëve për të kryer obligimin qytetarë në Medvegjë. Përmes një njoftimi për media, Vatra thotë se ka ...

Vatra akuzon qeverinë dhe policinë serbe për manipulime të zgjedhjeve ne Medvegjë

Botasot - 13.09.2015

Lëvizja Qytetare Vatra, ka përcjellë me vëmendje procesin e sotëm zgjedhor në Medvegjë duke akuzuar qeverinë dhe policinë serbe për manipulime dhe pengesa te zgjedhjeve ne Medvegjë.

Shoqërohen me tensione zgjedhjet lokale në Medvegjë

Ora news - 13.09.2015

Janë shoqëruar me tensione dhe situata të pazakonta zgjedhjet lokale në Medvegjë të Preshëvës. Pika e kalimit kufitar mes Kosovës dhe Serbisë në Motivot u bllokua për orë të tëra dhe si pasojë u ...

Mbyllen vendvotimet në Medvegjë, votuan rreth 50 për qind e qytetarëve

Botasot - 13.09.2015

Vendvotimet në Medvegjë janë mbyllur në ora 20, derisa zgjedhjet lokale atje janë karakterizuar me moslejimin e shqiptarëve nga Kosova për të votuar. Kanë qenë më mijëra shqiptarë nga Medvegja me ...

Mbyllet procesi i votimit në Medvegjë, pjesëmarrja 50%

BalkanWeb - 13.09.2015

Vendvotimet në Medvegjë janë mbyllur në ora 20, ndërsa zgjedhjet lokale janë karakterizuar me moslejimin e shqiptarëve nga Kosova për të votuar. Kanë qenë më mijëra shqiptarë nga Medvegja me ...

Partia e Vuçiqit e shpall fitoren në Medvegjë

Botasot - 13.09.2015

Partia Përparimtare serbe (SNS) e kryeministrit Aleksandar Vuçiq e ka shpallur fitoren në zgjedhjet lokale në Medvegjë. “Fitoja e sotme bindëse e SNS-së është tregues i vazhdimit të pranverës edhe në ...

SNS-i i Vuçiqit, prin në Medvegjë (Video)

Telegrafi - 13.09.2015

Partia Progresive Serbe (SNS) e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar fitoren e saj në zgjedhjet komunale në Medvegjë. “Sot është një fitore e bindshme në Medvegjë”, ka thënë Brand ...

Partia e kryeministrit serb Vuçiç shpall fitoren në Medvegjë

Ora news - 13.09.2015

Partia Progresive Serbe (SNS) e kryeministrit serb Aleksander Vuçç ka shpallur fitoren e saj në zgjedhjet komunale në Medvegjë. “Sot është një fitore e bindshme në Medvegjë”, ka thënë Brand Djuric.Ai ...

Shqiptarët në Medvegjë marrin 25 për qind të votave, fiton SNS e Vuçiqit

Botasot - 13.09.2015

Nënkryetari i Partisë Përparimtare serbe (SNS), Nebojsha Stefanoviq ka njoftuar sonte se lista zgjedhore “Aleksandar Vuçiq – SNS-SPS-PUPS” i ka fituar 60 për qind të votave në zgjedhjet lokale të ...

Këto janë rezultatet e zgjedhjeve në Medvegjë

Telegrafi - 13.09.2015

Rezultatet e fundit që kanë arritur në redaksinë e BujanociNet, nga zgjedhjet e mbajtura në Komunën e Medvegjës për formimin e organeve të pushtetit lokal, janë si në vijim: SNS - 3098, PD - 725, DS ...

“Medvegja është komunë e Serbisë dhe duhet të mbrohen interesat kombëtare”

Koha.net - 13.09.2015

Nënkryetari i Partisë Progresive të Serbisë, Nebojsa Stefanovic, ka deklaruar se koalicioni i prirë nga kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka fituar 60 për qind të votave në Medvegjë.

TENSIONI / Në Medvegjë sot votohet. Raportohen pengesa për votuesit që i ndan kufiri Serbi-Kosovë

Gazeta Dita - 13.09.2015

E PËRDITËSUAR – Në komunën e Medvegjës, sot janë duke u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale. “Të gjitha vendvotimet janë hapur me kohë dhe gjithçka po shkon sipas planit”, ka thënë për ...

Serbia s’po lejon shqiptarët të votojnë në Medvegjë

Gazeta Tema - 13.09.2015

Masivizimi i popullatës shqiptare për të marr pjesë në zgjedhjet lokale në Medvegjë mesa duket e ka trembur Serbinë. Sipas informatave nga terreni, në pikën kufitare mes Prishtinës dhe Medvegjës, ...

Policia serbe ndalon shqiptarët e Medvegjës të votojnë

Gazeta Dita - 13.09.2015

Masivizimi i popullatës shqiptare për të marr pjesë në zgjedhjet lokale në Medvegjë mesa duket e ka trembur Serbinë. Sipas informatave nga terreni, në pikën kufitare mes Prishtinës dhe Medvegjës, ...

Në Medvegjë sot po votohet, ndërsa Serbia “mbyll” kufirin me Kosovën

Java News - 13.09.2015

Në komunën e Medvegjës janë duke u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, ndërsa mediat atje raportojnë se të gjitha vendvotimet janë hapur me kohë ndërsa po votohet me rend.

Medvegjasit tentojnë ta kalojnë kufirin me dhunë

Java News - 13.09.2015

Në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë situata është tensionuar. Qytetarët medvegjas që nuk po lejohen që të kalojnë andej kufirit për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në Medvegjë janë përplasur ...

Policia serbe bllokon shqiptarët në Medvegjë

Vision Plus - 13.09.2015

Rreth 2 mije shqiptare qe i ishin drejtuar Medvegjes per te votuar ne zgjedhjet lokale ne kete komune, jane bllokuar nga policia serbe ne kufi. Mediat ne Kosove dhe Presheve raportojnë se 28 autobusë ...

ZGJEDHJET LOKALE/ Bllokohen nga policia serbe, medvegjasit tentojnë të kalojnë kufirin me dhunë

Gazeta Dita - 13.09.2015

Në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Mutivodë, situata është tensionuar. Qytetarët medvegjas që nuk po lejohen që të kalojnë andej kufirit për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në Medvegjë ...

Situata ende e tensionuar në Medvegjë, shqiptarët nuk largohen nga pika kufitare (Foto)

Tetova Sot - 13.09.2015

Serbia pas 7 ore lejon të hyjnë një autobus (E plotësuar) – Pas shtatë orë pritje, një autobusë me qytetar që ka mësyrë Medvegjën për të votuar në zgjedhjet lokale, është lejuar të hyjnë në ...

VV: Dorëzimi i Qeverisë së Kosovës përballë Serbisë, bumerang për banorët e Luginës

Tetova Sot - 13.09.2015

Forca të shumta të policisë serbe janë pozicionuar në kufi me Kosovën, duke mos lejuar asnjë nga shqiptarët e Medvegjës që të kalojnë matanë kufirit për ta shfrytëzuar të drejtën e tyre për votim.

Serbia lejon hyrjen e shqiptarëve të Luginës

Tetova Sot - 13.09.2015

Pas 7 orë pritjeje në pikëkalimin kufitar, që lidh Kosovën me Serbinë, banorët e Medvegjës që jetojnë në Kosovë, janë lejuar të hyjnë në territorin e Serbisë.

Në Medvegjë “po votojnë edhe të vdekurit serbë”

Java News - 13.09.2015

Në Medvegjë “po votojnë edhe të vdekurit serbë” Njëri nga votuesit që ka arritur të shkojë nga Kosova për të votuar në Medvegjë, Sadik Beci ka deklaruar se edhe njerëzit e vdekur janë duke votuar, ...

Tahiri i shkruan BE-së: Procesi i votimi në Medvegjë do të dështojë

Tetova Sot - 13.09.2015

Kontrolle të shtuara nga ana policisë dhe ushtrisë serbe të cilët janë me shumicë në zonën e komunës së Medvegjës po bëjnë që shumë shqiptarë nga Kosova të vonohen në procesin e votimit që po mbahet ...

Mbyllen vendvotimet në Medvegjë, votuan rreth 50 për qind e qytetarëve

Tetova Sot - 13.09.2015

Vendvotimet në Medvegjë janë mbyllur në ora 20, derisa zgjedhjet lokale atje janë karakterizuar me moslejimin e shqiptarëve nga Kosova për të votuar. Kanë qenë më mijëra shqiptarë nga Medvegja me ...

Përfundon votimi në Medvegjë

InfoGlobi - 13.09.2015

Të gjitha vendvotimet në Komunën e Medvegjës janë mbyllur në ora 20. Zgjedhjet lokale kanë rënë në hijen e pritjeve të gjata në kufi mes Kosovës e Serbisë.

Në Medvegjë po mbahen zgjedhjet lokale, serbët bllokojnë kufirin

Kosova Live - 13.09.2015

Në Medvegjë po zhvillohen të dielën zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale. Sipas të dhënave të Komisionit Komunal Zgjedhor, procesi zgjedhor po shkon deri tash pa probleme.

Në Medvegjë po votohet, Serbia “mbyll” kufirin me Kosovën

Republika - 13.09.2015

Në komunën e Medvegjës, sot janë duke u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, ndërsa mediat atje raportojnë se të gjitha vendvotimet janë hapur me kohë ndërsa po votohet me rend.

Vazhdon të jetë i bllokuar kufiri në pikë-kalimin Mutivodë

Kosova Live - 13.09.2015

Një numër i madh qytetarësh të cilët janë nisur drejtë Medvegjës janë ndaluar në pikë- kalimin kufitar në Mutivodë për shkak se nuk po lejohen nga policia serbe të kalojnë kufirin.

Kosova e Shqipëria t’u dalë në ndihmë shqiptarëve të Luginës

Kosova Live - 13.09.2015

Lëvizja Vetëvendosje! nëpërmjet një komunikate për media ka reaguar lidhur me pengimin e qytetarëve të Kosovës për të kaluar kufirin në Mutivodë, saktësisht për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale që ...

Zhbllokohet kufiri në pikë-kalimin Mutivodë

Kosova Live - 13.09.2015

Policia serbe në orët e pasditës ka lejuar të kalojnë kufirin qytetarët të cilët kanë pritur që nga mëngjesi në pikë-kalimin kufitar në Mutivodë. Që nga mëngjesi i së dielës në këtë pikë-kalim ka ...

Mbyllen vendvotimet në Medvegjë, votuan rreth 50 për qind e qytetarëve

Kosova Live - 13.09.2015

Vendvotimet në Medvegjë janë mbyllur në ora 20:00 derisa zgjedhjet lokale atje janë karakterizuar me moslejimin e shqiptarëve nga Kosova për të votuar.

Në Medvegjë shpallë fitore partia e Aleksandar Vucic

Kosova Live - 13.09.2015

Partia Përparimtare Serbe (SNS) ka shpallur fitoren e zgjedhjeve të sotme lokale në Medvegjë. Nebojsha Stefanovic nga SNS në një deklaratë për media ka deklaruar se partia e kryeministrit serb, ...

Këto janë rezultatet e zgjedhjeve në Medvegjë

Republika - 13.09.2015

Rezultatet e fundit që kanë arritur në redaksinë e BujanociNet, nga zgjedhjet e mbajtura në Komunën e Medvegjës për formimin e organeve të pushtetit lokal, janë si në vijim: SNS – 3098, PD – 725, DS ...

Haradinaj: Shkoni e votoni në Medvegjë

Lajm - 11.09.2015

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, sot ka takuar një delegacion të përfaqësuesve politikë të Medvegjes, e cila do të organizojë zgjedhje këtë të dielë.

Haradinaj: Shkoni me votu në Medvegjë

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Haradinaj: Shkoni me votu në Medvegjë Musliu: S’i frikësohemi kërcnimeve të Vuçiqit- AKSH do të themelohet Policia konfirmon: 55 vetura me goma të dëmtuara, 15 aktivistë të ...

Haradinaj: Shkoni me votu në Medvegjë

Botasot - 11.09.2015

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka takuar një delegacion të përfaqësuesve politikë të Medvegjes, e cila do të organizojë zgjedhje këtë të diel.

Haradinaj këshillon medvegjasit të shkojnë për votime në vendlindje

Koha.net - 11.09.2015

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka takuar një delegacion të përfaqësuesve politikë të Medvegjes, e cila këtë të diel do të organizojë zgjedhje.

Haradinaj: Shkoni me votu në Medvegjë

Telegrafi - 11.09.2015

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka takuar një delegacion të përfaqësuesve politikë të Medvegjes, e cila do të organizojë zgjedhje këtë të diel.

Haradinaj takim me përfaqësues politikë të Medvegjës

BalkanWeb - 11.09.2015

KOSOVË- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, takoi sot një delegacion të përfaqësuesve politikë të Medvegjës, që do të organizojë zgjedhje këtë të dielë, me të cilët ...

Haradinaj: Shkoni të votoni në Medvegjë

Kosova Live - 11.09.2015

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj iu ka bërë thirrje të gjithë banorëve të Medvegjës që jetojnë në Kosovë që të marrin pjesë në zgjedhjet që do të mbahen të dielën në këtë ...

Shpërngulje e madhe e shqiptarëve në Medvegjë

Botasot - 10.09.2015

Muhamet Sahiti është nxënësi i vetëm në klasë, në shkollën fillore “Zenel Hajdini” të Medvegjës. Kjo po ndodhë si pasojë e shpërnguljes së shqiptarëve nga Medvegja.

Zbrazet Medvegja: Një nxënës në një klasë (Video)

Telegrafi - 10.09.2015

Muhamet Sahiti është nxënësi i vetëm në klasë, në shkollën fillore “Zenel Hajdini” të Medvegjës. Kjo po ndodhë si pasojë e shpërnguljes së shqiptarëve nga Medvegja.

Spastrim etnik në Luginë (Video)

Lajm - 07.09.2015

Shqiptarët në Luginën e Preshevës, që nga referendumi i 1 dhe 2 marsit të vitit 1992 kërkojnë të drejtat e tyre, por deri me tash kërkesat e shqiptarëve nuk kanë hasur në mirëkuptimin e autoriteteve ...

Spastrim etnik në Luginë (Video)

Telegrafi - 07.09.2015

Shqiptarët në Luginën e Preshevës, që nga referendumi i 1 dhe 2 marsit të vitit 1992 kërkojnë të drejtat e tyre, por deri me tash kërkesat e shqiptarëve nuk kanë hasur në mirëkuptimin e autoriteteve ...