TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kosova zhvillon sot zgjedhjet e para pas pavarësisë

Gazeta Start - 12.12.2010

Prishtinë – Të gjitha qendrat e votimit në Kosovë janë hapur sot që në orën 07:00 për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se gjithçka ka kaluar në normalitet gjatë hapjes së vendvotimeve dhe ...

Zgjedhjet, Policia e Kosovës angazhon 6 mijë efektivë

Gazeta Start - 12.12.2010

Prishtinë – Policia e Kosovës ka marrë të gjitha masat e nevojshme për mbarëvajtjen e rendit gjatë zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare, duke angazhuar 6 mijë efektivë policie në gjithë vendin.

BE i kërkon Kosovës zgjedhje të lira dhe të ndershme

Gazeta Start - 12.12.2010

Prishtinë – Bashkimi Evropian kërkon nga autoritet kosovare që të marrin masat për zhvillimin e lirë dhe korrekt të zgjedhjeve parlamentare. "Kërkojmë nga të gjitha partitë politike që të sigurojnë një proces të lirë dhe korrekt zgjedhor, ...

Irak, 8 të vdekur e 20 të plagosur nga një atentat kamikaz

Gazeta Start - 12.12.2010

Ramadi (Irak) - Të paktën tetë persona, gjashtë prej të cilëve policë, u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën sot nga një atentat kamikaz pranë selisë së guvernatorit në Ramadi, 100 kilometra në perëndim të Bagdadit.

Vazhdon përmirësimi i situatës në Shkodër

Gazeta Start - 12.12.2010

Shkodër – Situata në qytetin e Shkodrës dhe zonat përreth është përmirësuar ndjeshëm si pasojë e ndaljes së reshjeve të shiut dhe uljes së prurjeve nga lumenjtë e Drinit dhe Bunës.

Mitrovicë, probleme me listat në tre fshatra shqiptarë

Gazeta Start - 12.12.2010

Mitrovicë – Në tre fshatra shqiptarë në veri të Mitrovicës janë shfaqur probleme me listat zgjedhore. Në fshatrat Kushtovë, Ceraj dhe Bistricë, banorët janë duke votuar me kusht, si pasojë e mungesës së emrave nëpër lista.

Afganistan, 6 ushtarë të NATO-s vriten në një sulm terrorist

Gazeta Start - 12.12.2010

Kabul - Gjashtë ushtarë të NATO-s janë vrarë sot gjatë një sulmi rebel në jug të Afganistanit, deklaruan në një komunikatë forcat ndërkombëtare, duke mos dhënë detaje mbi nënshtetësinë e viktimave.

Deri në orën 11:30 kanë votuar 11.11% e qytetarëve

Gazeta Start - 12.12.2010

Prishtinë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se deri në orën 11:30 kanë votuar 11.11 % e qytetarëve me të drejtë vote. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, tha se është me rëndësi të theksohet se vendvotimet fikse dhe ekipet e lëvizshme ...

Shkodër, nesër rinis procesi mësimor

Gazeta Start - 12.12.2010

Shkodër – Pjesa më e madhe e shkollave në Qarkun e Shkodrës do të rihapen nesër, pas përmirësimit të situatës nga përmbytjet e fundit. Prefekti i Qarkut të Shkodrës, Maxhit Cungu, njëherazi dhe kryetar i Shtabit të Emergjencave Civile në ...

Greqi, transporti urban në grevë të përgjithshme

Gazeta Start - 12.12.2010

Athinë - Të gjithë transportet urbane në Athinë u paralizuan sot si rezultat i ndërprerjes së punës me kërkesë të sindikatave. Javën e ardhshme është parashikuar një grevë e përgjithshme në sektorin publik dhe atë privat, ndërkohë që edhe ...

Shvajnshtajger-Bajern, bashkë deri në 2016-ën

Gazeta Start - 12.12.2010

Mesfushori gjerman i ka dhënë fund spekullimeve mbi të ardhmen e tij, duke shtyrë kontratën me Bajernin e Mynihut deri në vitin 2016. Fill pasi gjyqtari Babak Rafati fishkëlleu për të fundit herë në ndeshjen që bavarezët fituan 3-0 kundër ...

Serbët e Graçanicës shprehen skeptikë

Gazeta Start - 12.12.2010

Prishtinë – Procesi zgjedhur ka nisur sot normalisht edhe në Komunën e Graçanicës, e cila përbëhet nga shumica serbe. Sipas zyrtarëve lokalë, në këtë komunë nuk është shënuar asnjë incident deri më tani, dhe procesi vazhdon të zhvillohet ...

“Gati të bashkëpunojmë me SHBA-në pavarësisht Wikileaks”

Gazeta Start - 12.12.2010

Ankara - Kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdoan, i konfirmoi presidentit amerikan se Turqia është e vendosur të bashkëpunojë me SHBA-në pavarësisht informacioneve të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks.

Teuta fundos Dinamon, Skënderbeu fitore me “zemër në dorë”

Gazeta Start - 12.12.2010

Teuta rikonfirmon krizën e kampionëve në fuqi, duke i mposhtur 2-1 në “Qemal Stafa”. Sulmuesi Brkiç dhe portieri Shehi “nderojnë” Skënderbeun. Blutë nga kryeqyteti kanë pësuar dramë në shtëpinë e tyre, duke humbur 1-2 nga Teuta.

Një tërmet 4,4 ballë Rihter godet Egjeun

Gazeta Start - 12.12.2010

Ankara - Nj trmet me intensitet 4,4 ball sipas shkalls Rihter goditi n ort e para t s diels detin Egje, njoftoi observatori sizmologjik Kandili n Stamboll. Epiqendra e goditjes u regjistrua n thellsi t detit Egje.

KQZ: Deri në orën 15:30 kanë votuar 34.10 për qind

Gazeta Start - 12.12.2010

Prishtinë - Në konferencën e tretë për mediat, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se deri në orën 15:30, pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë 34.10 për qind e votuesve të regjistruar.

Të hënën Brukseli vlerëson zgjedhjet në Kosovë

Gazeta Start - 12.12.2010

Bruksel - Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të vlerësojnë të hënën zhvillimin e procesit zgjedhor në Republikën e Kosovës. Gjithashtu, përfaqësuesja e lartë e BE-së, Ketrin Eshton do të dorëzojë raportin për përgatitjet dhe ...

Deri në orën 16:00 votuan 27.6 % e serbëve

Gazeta Start - 12.12.2010

Prishtinë - Deri në orën 16:00 në zonat ku jetojnë serbët (pa përfshirë veriun), në zgjedhjet parlamentare të Kosovës kanë dalë 27.6 për qind e serbëve, bën të ditur Partia e Pavarur Liberale.

Meta: Kontributi i Ramës për përmbytjet, negativ

Gazeta Start - 11.12.2010

Shkodër – Numri dy i qeverisë dhe kreu i LSI-së, Ilir Meta, hodhi poshtë akuzat e opozitës se KESH ka shitur energji elektrike jashtë për qëllime përfitimi duke shkaktuar edhe përmbytjet në zonat e Shkodrës.

Shkodër, temp. nën zero, uji vazhdon të tërhiqet

Gazeta Start - 11.12.2010

Shkodër – Uji ka vijuar sërish tërheqjen nga zonat e Shkodrës dhe lagjet e qytetit tashmë pothuajse janë të zbrazura nga uji, megjithëse varkat duke ende nëpër qytet.

Mbi 1 milion e 600 mijë kosovarë votojnë të dielën

Gazeta Start - 11.12.2010

Prishtinë – Në Kosovë ka nisur sot heshtja zgjedhore, ndërsa të dielën do të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme, çka do të nxjerrin fituesit për drejtimin e qeverisë së re.

Vendim për dëmshpërblimin e 511 ish-të dënuarve

Gazeta Start - 11.12.2010

Tiranë – Qeveria ka miratuar dëmshpërblimin për 511 ish-të dënuar politikë të regjimit komunist. Vendimi u miratua dje në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.

Beogradi nuk ua ndalon serbëve pjesëmarrjen në zgjedhje

Gazeta Start - 11.12.2010

Beograd – Ndryshe nga herët e tjera, Beogradi zyrtar nuk ka ndërhyrë në zgjedhjet e nesërme, duke mos iu bërë thirrje serbëve për t’i bojkotuar ato.

Rezultate mahnitëse në luftën kundër plakjes

Gazeta Start - 11.12.2010

Shkencëtarët e Universitetit të Harvardit arritën të kthejnë në anë të kundërt procesin e plakjes tek minjtë. Sipas lajmit të publikuar në “The Guardian”, shkencëtarët e shkollës mjekësore zhvilluan një eksperiment, i cili do të bëjë ...

Femrat, viktima të trafikantëve të drogës në Facebook

Gazeta Start - 11.12.2010

Trafikantët e lëndëve narkotike tashmë përdorin rrjetin e Facebook për të mashtruar dhe futur në rrethin e tyre viktimat e radhës. Shitësit kryesisht zgjedhin femra të cilat nuk bien shumë në sy.

Kinë, inflacioni arrin pikën më të lartë në 28 muajt e fundit

Gazeta Start - 11.12.2010

Pekin – Inflacioni në Kinë ka arritur në 5.1 për qind, më i larti në 28 muajt e fundit, gjë që paralajmëron se normat e reja të interesit do të rriten.

Andi Lila lë Tiranën për Dinamon e Zagrebit

Gazeta Start - 11.12.2010

Mbrojtësi kavajas i Tiranës, Andi Lila, mësohet se ka arritur një marrëveshje me gjigantët kroatë të Dinamos së Zagrebit. 24-vjeçari Lila, i cili luan me Tiranën që prej qershorit të vitit 2008 do të lërë kështu kryeqytetin shqiptar për ...

Beqja: Berisha mungesë vizionin për ç’kënetëzimin

Gazeta Start - 11.12.2010

Prishtinë – Partia Socialiste theksoi sot se kryeministri Berisha, duke refuzuar propozimet e opozitës për shmangien e përmbytjeve, tregon se nuk është i interesuar për jetën e qytetarëve.

Përmbytjet, Pollo kontribuon, ironizon bashkinë e Tiranës

Gazeta Start - 11.12.2010

Tiranë – Në llogarinë speciale të Postës Shqiptare për banorët e zonave të përmbytura në Shkodër, kanë kontribuar sot ministri për Inovacionin dhe Teknologjinë e Informacionit e të Komunikimit, Genc Pollo bashkë me drejtuesit e kësaj ...

Shkodër, tërhiqet uji, nis rikthimi në banesa

Gazeta Start - 11.12.2010

Shkodër – Uji ka lënë edhe 500 metra të tjerë nga qyteti i Shkodrës, duke e çliruar pak e nga pak qytetin e mbushur me varka si rrallë ndonjëherë.

Fier, aksidenti i merr jetën një burri

Gazeta Start - 11.12.2010

Fier Nj burr gjeti vdekjen sot n mngjes n rajonin e Fierit, pasi u qllua pr vdekje nga nj automjet. Policia tha se viktima sht nj 60-vje, i cili u aksidentua n aksin rrugor Fier-Berat.

Tafaj: Asnjë urdhër për mbajtjen e pagës së arsimtarëve

Gazeta Start - 11.12.2010

Tiranë – Ministria e Arsimit dhe Shkencës reagoi sot lidhur me disa lajme të publikuara në media të caktuara, sipas të cilave ishte shpërndarë një urdhër ku të gjithë arsimtarët shpërblimin e fundvitit do ta derdhin për banorët e zonave të ...

BE kërkon nga Kosova zgjedhje të rregullta

Gazeta Start - 11.12.2010

Bruksel – Bashkimi Evropian i kërkoi Kosovës që zgjedhjet e para pas pavarësisë do të jenë të lira dhe korrekte. “Kërkojmë nga të gjitha partitë politike që të sigurojnë një proces të lirë dhe korrekt zgjedhor, në të cilin secila votë ...

Dëshironi fëmijë të rregullt?

Gazeta Start - 11.12.2010

Megjithëse juve ju pëlqen rregulli dhe sistemimi i gjërave, fëmijët pëlqejnë më shumë rrëmujën. Ata kanë dëshirë të hedhin ngado lapsat, lodrat dhe rrobat që kanë veshur. Nëse nuk dini ç’të bëni atëherë lexoni këtë lajm.

"Luftë" në stadiumin jordanez, 250 të plagosur

Gazeta Start - 11.12.2010

Ne mesin e zhurmës së trazirave sociale mes refugjatëve palestinezë dhe vendasve jordanezë, një fatkeqësi e tmerrshme ndodhi të premten në darkë në kryeqytetin jordanez Aman.

Turqia dërgon të tjera ndihma për Shkodrën

Gazeta Start - 11.12.2010

Shkodër – Turqia ka dërguar sërish sot ndihma në drejtim të zonave të përmbytura në veri të Shqipërisë. Ambasada e Republikës së Turqisë në Tiranë njoftoi sot se Gjysmëhëna e Kuqe e Turqisë i dorëzoi ndihma humanitare Kryqit të Kuq ...

Kosovë, angazhohen 6 mijë policë në ditën e zgjedhjeve

Gazeta Start - 11.12.2010

Prishtinë - Policia e Kosovës ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme policore për zgjedhjet e jashtëzakonshme të përgjithshme, të cilat mbahen të dielën.

Benitez: Nëse fitojmë Kupën e Botës do jem gjatë tek Interi

Gazeta Start - 11.12.2010

Trajneri i Interit, Rafael Benitez shpreson të lulëzojë dhe të mbijetojë gjatë Kupës së Botës për Klube, duke insistuar se nuk ndjehet i kërcënuar.

Kriza ul numrin e klandestinëve shqiptarë drejt Greqisë

Gazeta Start - 10.12.2010

Athinë – Kriza ekonomike greke që ka çuar gjithashtu dhe në uljen e vendeve të punës, ka bërë që të ulet edhe numri i emigrantëve klandestinë që kërkojnë të shkojnë shtetin grek.

Norvegjia përjeton dimrin më të ftohtë të shekullit

Gazeta Start - 10.12.2010

Oslo - Bëhet e ditur se Norvegjia, e shtrirë në pjesë veriperëndimore të Evropës po kalon dimrin më të ftohtë që prej vitit 1919. Teksa në kryeqytetin Oslo temperaturat variojnë nga 13-18 gradë Celsius nën zero, në vendet në veri ...

Ministria e Drejtësisë bën një “gabim” të kushtueshëm

Gazeta Start - 10.12.2010

Prishtinë - Një “gabim” i bërë nga komisioni vlerësues për tenderim që pati shpallur Ministria e Drejtësisë së Kosovës në prill të këtij viti për furnizimin me automjete për nevoja të Departamenti të Administratës Publike, i kushtoi as më ...

Avioni pa krahë në qiell të hapur

Gazeta Start - 10.12.2010

Mjeti fluturues pa pilot arriti të fluturonte për here të parë në qiejt e Anglisë pa vënë në lëvizje krahëzat mekanike, të cilët quhen flap dhe ndodhen në cep të krahëve të avionit.

Bregu: KE kërkon që opozita të bëhet pjesë e reformave

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, i bëri thirrje opozitës që të përfshihet në procesin e integrimit të vendit. Sipas saj, “Komisioni Evropian rekomandon për Shqipërinë miratimin e një serie ligjesh dhe strategjish për të ...

Berisha: Posta Shqiptare të jetë një One Stop Shop

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Kreu i qeverisë, Sali Berisha, ka deklaruar sot se Posta Shqiptare duhet të shndërrohet në një One Stop Shop që do t'u ofrojë qytetarëve shqiptarë disa nga shërbimet më të nevojshme.

“Gërdeci”, dështimi i radhës në Gjykatën e Tiranës

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Është shtyrë për të hënën e ardhshme gjyqi në ngarkim të çështjes së Gërdecit. Shkak, ashtu sikurse herë të tjera, u bë mungesa e një avokati.

Berisha: Rama përdor përmbytjet për kapital politik

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Duke i vlerësuar përmbytjet në zonat e Shkodrës, si më të mëdhatë në historinë e vendit, kryeministri Sali Berisha ka falënderuar të gjithë ata që kanë punuar gjatë këtyre ditëve si dhe shtetet që kanë dhënë ndihmë.

Gjukanoviç: BE duhet të ndihmojë më tepër Ballkanin

Gazeta Start - 10.12.2010

Podgoricë – Kryeministri malazez Milo Gjukanoviç kërkon nga Bashkimi Evropian që të jetë më tepër aktiv në ndihmën për integrimin e Ballkanit Perëndimor, në përpjekje për të siguruar stabilitet ekonomik dhe investime.

Zgjedhjet e lira, hap gjigant drejt legjitimitetit ndërkombëtar

Gazeta Start - 10.12.2010

Uashington – Zyrtarët amerikanë vlerësojnë se Kosova gjatë kësaj kohe ka ecur me hapa të shpejtë, ndërsa pavarësia e saj i ka dhënë një nxitje shtesë qëndrueshmërisë dhe sigurisë në rajon.

Shkodra, nga “shiu në breshër”

Gazeta Start - 10.12.2010

Shkodër – Pushimi i reshjeve të shiut dhe ulja e menjëhershme e temperaturave ka bërë që banorët e zonave të përmbytura të përballen me një problem tjetër tashmë.

Kuvendi: Rama t’iu kërkojë falje shqiptarëve

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Kuvendi reagoi sot në lidhje me konferencën e kryetarëve, duke sqaruar se Partia Socialiste mashtron opinionin publik. “Deklaratat e pavërteta të djeshme, Kuvendi i rrëzoi jo me fjalë por me transkiptimin e mbledhjes së ...

Topalli: Shkodra do ta kalojë këtë moment të vështirë

Gazeta Start - 10.12.2010

Shkodër - “Strukturat e shtetit do të jenë non stop në mbështetjen tuaj dhe do të përballojnë me të gjitha mjetet, këtë situatë duke e tejkaluar atë”, theksoi sot kryetarja e Kuvendit gjatë takimeve të saj në Shkodër.

Superliga, në fundjavë ndalesa e 14-të

Gazeta Start - 10.12.2010

Pas ndalesës për shkak të kushteve të pafavorshme të motit fundjavën që shkoi, kategoria superiore rikthehet me ndeshjet e javës së 14-të. Të shtunën në drekë (ora 13:00), Laçi pret Vllazninë, që do të kërkojë të vijojë serinë e ...

Vëzhguesit ndërkombëtarë mbërrijnë në Prishtinë

Gazeta Start - 10.12.2010

Prishtinë – Vëzhguesit e organizatave për monitorimin e zgjedhjeve – ENEMO, mbërritën sot në Prishtinë. Bëhet fjalë për 182 vëzhgues ndërkombëtarë, 170 prej të cilëve do të shpërndahen në të gjitha qendrat e votimit në Kosovë.

Ndryshime rrënjësore në arsimin parauniversitar

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, u shpreh sot se vitin që vjen do të ketë të tjera reforma në arsimin parauniversitar. Sipas tij, këto reforma garantojnë një rritje sistematike në arsimin shqiptar.

Në Kosovë përfundon fushata, të shtunën heshtje zgjedhore

Gazeta Start - 10.12.2010

Prishtinë – Subjektet politike në Kosovë përmbyllin sonte në mesnatë fushatën elektorale, për t’i lënë radhën heshtjes njëditore. Qytetarët kosovarë do të kenë mundësinë të mendohen dhe të vendosin përfundimisht se për kë subjekt do të ...

Patozi: Ramës po i përmbytet anija përditë

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Kreu i grupit parlamentar demokrat, Astrit Patozi sqaroi sot se shtyrja e seancës parlamentare është bërë edhe me mirëkuptimin e dy drejtuesve të grupit të PS-së.

Reformë në shëndetësi edhe me anë të edukimit

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, theksoi sot se edukimi në vazhdim është një ndër drejtimet kryesore të reformës në sistemin shëndetësor.

Mekanizëm për ndihmë të viktimave të dhunës

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë - “Dhuna është Krim! Dhuna vret, nëse ti hesht! Thuaji ndal dhunës në Familje!” ishte slogani i Konferencës Kombëtare të organizuar nga Ministria e Punës dhe mbështetur nga PNUD, mbajtur me rastin e 10 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare ...

Topi: Me rëndësi krijimi i Gjykatës Administrative

Gazeta Start - 10.12.2010

Korçë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi vizitoi sot qytetin e Korçës, ku ka përuruar ambientet e reja të gjykatës së rrethit. Sipas Topit, realizimi i këtij investimi realizon në radhë të parë etikën qytetare si dhe transparencën.

Merkel: Nëse dështon euroja dështon Evropa

Gazeta Start - 10.12.2010

Liderja gjermane, Angela Merkel, dhe lideri francez, Nikolas Sarkozi, mbrojtën me passion monedhën e përbashkët evropiane, e cila ndodhet në telashe të mëdha pas krizave që po kalojnë shtete si Greqia, Irlanda, Portugalia, Spanja etj.

Ibra në kundërsulm: Si shumë flasin për mua Materaci e Morati

Gazeta Start - 10.12.2010

Suedezi i Milanit, Zllatan Ibrahimoviç, i është kundërpërgjigjur sot komenteve sarkastike që Marko Materaci bëri në drejtim të tij disa ditë më parë. “Materaci flet ca si shumë për mua, ashtu si Morati.

Ualkot: Ndaj Junajtid të luajmë pa frikë

Gazeta Start - 10.12.2010

Mesfushori anglez i Arsenalit, Teo Ualkot, u bën thirrje shokëve të skuadrës që të luajnë pa frikë në përballjen ndaj Mançester Junajtid. Dy gjigantët e futbollit britanik do të përplasen të hënën në “Old Traford”, me “topçinjtë” që mbajnë ...

“Gabimi” i kushtueshëm

Telegrafi - 10.12.2010

Një “gabim” i bërë nga komisioni vlerësues për tenderim që pati shpallur Ministria e Drejtësisë në prill të këtij viti për furnizimin me automjete për nevoja të Departamenti të Administratës Publike, i kushtoi hiç më pakë se 227 mijë euro ...

Mourinjo gjen Benzemanë; Ajaksi tepër i fortë për Milanin  

Gazeta Start - 09.12.2010

Reali kreu edhe formalitetin e fundit në grupin G, duke mposhtur 4-0 Okserin në “Bernabeu”. Ajaksi “bën ligjin” në shtëpinë e Milanit dhe siguron Ligën e Evropës.

Në veri të Kosovës vritet një anëtar i koalicionit "Vakat"

Gazeta Start - 09.12.2010

Mitrovicë - Persona të panjohur vranë dje me armë zjarri një person në afërsi të Jarinës, vendkalimi kufitar mes Kosovës dhe Serbisë. Lajmin e ndodhur dje rreth orës 14:00 e konfirmoi edhe zëdhënësi i policisë së Kosovës, Besim Hoti, i ...

Dëbora bllokon mijëra persona në Francë

Gazeta Start - 09.12.2010

Paris – reshjet e dendura të dëborës vazhdojnë të shkaktojnë problem në Evropë. Mijëra persona janë bllokuar mbrëmjen e djeshme në aeroporte,në rrugë apo në vendet e punës në kryeqytetin francez.

Topalli: Pas përmbytjes nisin projektet e mëdha

Gazeta Start - 09.12.2010

Shkodër – Kryetarja e Kuvendit në vijim të inspektimit në zonat e prekura nga përmbytjet, ka deklaruar se po punohet intensivisht që ndihmat të shkojnë të çdo banor dhe familje në nevojë.

Shkodra 7 ditë nën ujë

Gazeta Start - 09.12.2010

Shkodër – Zonat e Shkodrës kanë hyrë në ditët e tetë të përmbytjeve, teksa situata ka nisur të përmirësohet me ritme shumë të ngadalta. Orët e fundit kanë rinisur reshjet, megjithëse nuk janë me intensitet, por shtimi i tyre do të bënte që ...

Kërkesa raciste e rabinëve ndez debatet në Izrael

Gazeta Start - 09.12.2010

Tel Aviv - Nënshkrimi i dhjetëra rabinëve të shquar të një peticioni fetar, i cili kërkon nga hebrenjtë që të mos u japin shtëpia me qira qiramarrësve jo-hebrenj, ka ndezur debatet në Izrael.

Kina u kundërpërgjigjet kritikave të SHBA-ve për K. Veriut

Gazeta Start - 09.12.2010

Kritikave të SHBA-ve se Pekini nuk po e frenonte aleaten e tij të Koresë së Veriut, Kina i kundërpërgjigjet duke thënë se kërcënimet ushtarake nuk mund t’i zgjidhin problemet në Gadishullin Korean.

Kryebashkiaku i Shkodrës: Situata e vështirë, ndihmoni

Gazeta Start - 09.12.2010

Shkodër – Kryebashkiaku i Shkodrës ka bërë apel për ndihma ndaj banorëve të përmbytur, duke theksuar se situata është kritike. “Zona e Shkodrës po përballet me një situate problematike që prej më se një jave.

SHBA e shqetësuar nga kërcënimet serbe në veri të Kosovës

Gazeta Start - 09.12.2010

Uashington - Diplomati i lartë amerikan, Tom Kantrimen, thekson se Uashingtoni është i shqetësuar me deklaratat e lëshuara javën e kaluar nga zyrtarët serbë në veri të Kosovës, lidhur me zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetor.

Rama: Berisha të pranojë planin e opozitës për përmbytjet

Gazeta Start - 09.12.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, reagoi sot për shtyrjen e seancës së Parlamentit, duke akuzuar maxhorancën se vendosi të shtynte seancën për të mos u përballur me opozitën në Kuvend.

Meksikë, shtatë të vdekur pas rrëzimit të helikopterit

Gazeta Start - 09.12.2010

Meksikë – shtatë persona humbën jetën sot në Meksikë, pasi helikopteri me të cilin udhëtonin u rrëzua. Lajmi e bëjnë të ditur burime nga prokuroria federale meksikane, të cilët saktësojnë se pesë nga shtatë viktimat e aksidentit të ndodhur ...

Kuvendi: Rama asnjë dokument për përmbytjet

Gazeta Start - 09.12.2010

Tiranë – Kuvendi reagoi pas konferencës së sotme për shtyp të kryetarit të PS-së, Edi Rama, duke deklaruar se opozita nuk ka depozituar asnjë dokument në lidhje me përmbytjet.

Vlorë, burg përjetë për kreun e “Bandës së Divjakës”

Gazeta Start - 09.12.2010

Vlorë – Një 46-vjeçar nga Divjaka, i njohur si kreu i “Bandës së Divjakës” u dënua me burgim të përjetshëm nga Gjykata e Apelit të Vlorës. Shtetasi Luan Fusha, akuzohet se ka vrarë dy vëllezër dhe një kushëririn e tyre, ngjarja e ndodhur ...

LRI 20 ton ndihma për banorët e përmbytur

Gazeta Start - 09.12.2010

Shkodër – Lëvizja Rinore për Integrim, ka shpërndarë 20 ton ndihma në zonat e Shkodrës. Pas mbledhjes së tre ditëve më parë dhe krijimit të Shtabit të Vullnetarëve për Emergjencën, aktivistët e LRI dhe LSI kanë arritur të mbledhin një sasi ...

Liri Berisha dhuron 10 mijë euro për të përmbyturit

Gazeta Start - 09.12.2010

Shkodër – Rreth 10 mijë euro si dhe ndihma të tjera janë shpërndarë për banorët e Shkodrës nga Fondacioni "Fëmijët Shqiptarë", i drejtuar nga znj. Liri Berisha.

Kukës, një 33-vjeç vdes në një galeri miniere

Gazeta Start - 09.12.2010

Kukës – Një burrë gjeti vdekjen sot në një minierë të paligjshme në fshatin Dukagjin të Kalimashit. Viktima është shtetasi, Alfred Muslia, 33-vjeç, i cikli punonte në galerinë e braktisur të minierave të kromit.

Shkodra në udhëkryqin e përmbytjeve

Gazeta Start - 09.12.2010

Shkodër – Në ditën e tetë të përmbytjeve, Shkodra dhe rrethinat janë në udhëkryq. Ikja e ngadaltë e ujit si dhe shpërndarja e ndihmave janë dy problemet kryesore të përmbytjes së madhe që kaploi mijëra hektarë tokë e mijëra banesa.

ALBtelecom ofertë për thirrjet ndërkombëtare

Gazeta Start - 09.12.2010

Tiranë - Me ALBtelecom të gjithë festojnë gjatë dhe ndajnë gëzimin bashkë. Gjiganti i telefonisë fikse sjell oferta fantastike për të gjithë pajtimtarët familjarë të telefonisë fikse, duke u mundësuar të flasin gjatë dhe lirë më të gjithë ...

Topi në Gjadër: Pas emergjencës, të merren masa

Gazeta Start - 09.12.2010

Lezhë - Presidenti i Republikës, Bamir Topi vizitoi sot në mesditë Aeroportin Ushtarak të Gjadrit dhe Qendrën e Menaxhimit të Ndihmave të operacionit “Emergjenca Civile” për Shkodrën.

Tahiri i përgjigjet Kuvendit: S’kemi diskutuar për seancën

Gazeta Start - 09.12.2010

Tiranë – Mos zhvillimi i seancës javore të Kuvendit këtë të enjte, ka shërbyer si një motiv për deklarata dhe kundërdeklarata midis maxhorancës dhe opozitës.

Londër, demonstruesit rrethojnë parlamentin

Gazeta Start - 09.12.2010

Londër – mijëra demonstrues kanë rrethuar parlamentin në Angli, teksa ligjvënësit po debatojnë lidhur me planet për rritjen e tarifës së shkollimit në 9 mijë paund në vit.

Nobeli “nuk është çmim kundër Kinës”

Gazeta Start - 09.12.2010

Dhënia e Çmimit Nobel për Paqen një disidenti kinez, nuk është përpjekje për të zbatuar vlerat perëndimorë në Kinë, thonë organizatorët. Çmimi për Liu Xiaobo-n ishte për të drejtat universale të njeriut dhe për të “nderuar njerëzit në ...

Botërori i Klubeve, Interit i rikthehen të dëmtuarit

Gazeta Start - 09.12.2010

Interi do të niset të premten drejt Abu Dhabit, ku do të përgatitet për gjysmëfinalen e Botërorit të Klubeve më 15 dhjetor. Benitezit i rikthehen disa prej titullarëve.

Dervishaj: Rama i dëshpëruar për solidarizimin në Shkodër

Gazeta Start - 09.12.2010

Tiranë – Ministria e Ekonomisë i kundërpërgjigj kryetarit të PS-së, Rama për përmbytjet në Shkodër. Zëvendësministri i METE-s, Sokol Dervishaj, tha se deklaratat e Ramës nuk janë gjë tjetër përveçse shprehja e dëshpërimit të tij që ...

Policia gjermane “në këmbë”, kërkon beben e vjedhur

Gazeta Start - 09.12.2010

Frankfurt – Një aksion i madh kërkimor ka nisur në Gjermani pasi një bebe e porsalindur është vjedhur nga një spital në rrethinat e qytetit perëndimor, Frankfurt mbi Main.

Anglia rrit tarifën e studimit, studentët protestojnë dhunshëm

Gazeta Start - 09.12.2010

Londër – Koalicioni qeveritar ka fituar votimin për rritjen e tarifës së shkollimit në Angli në 9 mijë paud në vit, në mesin e protestave të dhunshme në Westminster.

Berisha vlerëson ndihmat për zonat e përmbytura

Gazeta Start - 09.12.2010

Shkodër - Kryeministri Sali Berisha vlerësoi sot nga Shkodra ndihmën që vende të ndryshme të BE-së dhe NATO-s kanë dhënë dhe po japin për përballimin e situatës së përmbytjeve në qarkun e Shkodrës.

Dani Alvesh: S’do ta lija Barçën për Realin

Gazeta Start - 09.12.2010

Mbrojtësi i Barcelonës, Daniel Alvesh, ka thënë se nëse vendos të lërë klubin katalanas, Reali i Madridit nuk është një mundësi për t’u marrë në konsideratë si destinacion i mundshëm.

Tërhiqet bojkoti, Seria A luan në fundjavë

Gazeta Start - 09.12.2010

Shoqata Italiane e Futbollistëve (AIC) ka tërhequr mbrapsht vendimin për të bojkotuar javën e 16-të të Serisë A, e programuar për t’u luajtur këtë fundjavë.

Shkodra numëron centimetrat e rënies së nivelit të ujit

Gazeta Start - 08.12.2010

Shkodër – Niveli i ujit në shumë zona të Shkodrës ka pësuar rënie në ditën e dytë tashmë që kur kanë pushuar të reshurat e dendura. Niveli ka rënë me 30 centimetra në shumë zona, duke ulur kështu edhe numrin e hektarëve nën ujë.

Beogradi: Nuk ka penalizime për pjesëmarrësit në zgjedhje

Gazeta Start - 08.12.2010

Beograd – Qeveria e Serbisë garanton se nuk do të penalizojë asnjë serb që do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit në Republikën e Kosovës.

Erdoan: E rëndësishme është që Izraeli të kërkojë falje

Gazeta Start - 08.12.2010

Ankara - “Pika më e rëndësishme është të kërkohet falje. Këtu nuk bëhet fjalë për ndonjë dallim në mes njerëzve dhe shteteve. Sigurisht që këtu flitet për ndjesën ndaj Republikës së Turqisë”, u shpreh kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdoan ...

Facebook vjen me imazh të ri

Gazeta Start - 08.12.2010

Me më shumë se 500 milionë përdorues në të gjithë botën, Facebooku së shpejti do të marrë një trajtë të re. I krijuar vetëm për përdorimin e nxënësve të Universitetit Harvard në vitin 2004, dhe hapjes për masat në vitin 2006, Facebooku së ...

PS ndihma për të përmbyturit

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë – Partia Socialiste ka ofruar ndihmë për banorët e përmbytur në zonat e Shkodrës. Kreu socialist, Edi Rama, kërkoi nga të gjithë të zgjedhurit vendor të partisë së tij që të angazhohen për këtë situatë.

Strukturat paralele kërcënojnë serbët për zgjedhjet

Gazeta Start - 08.12.2010

Mitrovicë – Strukturat paralele serbe që veprojnë në veri të Kosovës kanë ndërmarrë një fushatë të hapur kundër zgjedhjeve parlamentare që zhvillohen këtë fundjavë.

Përkujtohet sot 8 Dhjetori 1990

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë – Përkujtohet sot 20 vjetori i kryengritjes së studentëve në Shqipëri për të rrëzuar sistemin diktatorial të Enver Hoxhës. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, nisën protestat paqësore ...

Opozita socialiste përkujton lëvizjen demokratike të 1990

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë – Lëvizjen e 8 Dhjetorit 1990, e ka përkujtuar sot edhe opozita e bashkuar e kryesuar nga Partia Socialiste, e cila u riformuar në atë kohë nga Partia Komuniste.

Deputetët demokratë 500 mijë lekë për banorët e përmbytur

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë - Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike do të kontribuojë edhe financiarisht për të ndihmuar banorët e prekur nga përmbytjet e jashtëzakonshme në zonën e Shkodrës.

“Hebrenjtë e Holandës duhet të emigrojnë në Izrael ose SHBA”

Gazeta Start - 08.12.2010

Në librin e shkruar nga i mbijetuari i Holokaustit, Frits Bolkestein citohet të ketë thënë se hebrenjtë nuk kanë të ardhme në Holandë; deklaratë e ndjekur nga komentet kritike të anëtarëve të koalicionit, që thonë se emigracioni nuk është ...

Tafaj: 11 shkolla të përmbytura në Shkodër, s’ka shtyrje mësimi

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë – Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, bëri të ditur sot se 11 shkolla në rrethin e Shkodrës janë të përmbytura nga uji, ndërkohë që tre prej tyre kanë pësuar dëmtime të rënda.

Abas: Bisedimet për paqe në Lindjen e Mesme janë në krizë

Gazeta Start - 08.12.2010

Presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abas, deklaroi se bisedimet për paqe në lindjen e mesme janë në krizë ngase Izraeli ka refuzuar të ndalojë ndërtimin e vendbanimeve në tokat e okupuara.

Katër planet e qeverisë për shmangien e përmbytjeve

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, bëri publike sot disa nga planet konkrete që do të çojnë në shmangien e përmbytjeve në zonat e Shkodrës. Gjatë një konference shtypi me kryeministrin slloven, Pahor, kryeministri tha se do të ketë ...

Përmbytjet, Kuvendi shtyn seancën e së enjtes

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë – Seanca parlamentare e përjavshme e Kuvendit, nuk do të zhvillohet këtë të enjte. Shkak është bërë përmbytja në Shkodër, për të cilët kryesia e Kuvendit vendosi që të mos zhvillojë seancën plenare.

Raporti, Shqipëria progres në fushën e arsimit

Gazeta Start - 08.12.2010

Tiranë – Shqipëria është një ndër vendet që ka shënuar sukses në fushën e arsimit vitin e shkuar dhe në vijim. Në bazë të një raporti nga Piza, i publikuar sot nga ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, tha se Shqipëria është ndër tre vendet ...

BE: Çështja e vizave për Kosovën, një dialog teknik

Gazeta Start - 08.12.2010

Bruksel – Bashkimi Evropian nuk i premton një datë Kosovës për fillimin e dialogut për heqjen e vizave, pasi ky është një dialog teknik. Qëndrimin e Brukselit zyrtar e deklaroi sot Mikele Çerkone, zëdhënës i Komisionit Evropian.

"Izraeli, dakord në princip t’i kërkojë falje Turqisë"

Gazeta Start - 08.12.2010

Izraeli ka rënë dakord në princip t’i kërkojë falje dhe t’i paguaje kompensim Turqisë për normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe, të cilat janë përkeqësuar së tepërmi që prej vrasjes nga ushtarët izraelitë të nëntë nënshtetasve turq.

Rabini Marc Schneier: Izraeli do të kërkojë falje

Gazeta Start - 08.12.2010

I ndodhur në Bruksel për dialog me myslimanët në Evropë, zv/kryetari i Kongresit Botëror të Hebrenjve, , theksoi se Izraeli do të kërkojë falje për incidentin me anijen me “Mavi Marmara”.

Mourinjo nën mbikqyrje, s’ka udhëzime nga tribuna

Gazeta Start - 08.12.2010

Portugezi i Realit nuk do të lejohet të japë udhëzime nga tribuna për skuadrën në përballjen me Okserin, e fundit për grupin G në Ligën e Kampionëve.

Berat, një person vritet me armë zjarri

Gazeta Start - 08.12.2010

Berat - Nj person ka gjetur vdekjen pasditen e sotme pran nj komisariati policie n qytetin e Beratit, pasi u qllua me arm zjarri. Lajmin e bjn t ditur burime nga policia lokale, t cilat saktsojn se viktima, Avdyl Kondi, ka mbetur i vdekur ...

Liga e Kampionëve, mbyllen ndeshjet në grupe

Gazeta Start - 08.12.2010

U luajtën sonte ndeshjet e fundit për grupet E, F, G dhe H në Ligën e Kampionëve, nga ku dolën tetë ekipet e tjera që do të vijojnë rrugën në fazën me eliminim direkt.

Shkodër, uji nis të lërë qytetin

Gazeta Start - 07.12.2010

Shkodër – Tonelatat e tëra të ujit që pushtuan rrethinat e Shkodrës por edhe një pjesë të qytetit, kanë nisur të marrim drejtim tjetër tashmë, duke u tërhequr për në det.

Wolfarth: Politika duhet të bashkëpunojë për fatkeqësitë

Gazeta Start - 07.12.2010

Gjirokastër – Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, i ka kujtuar politikës shqiptarëve se pavarësisht kontradiktave, në rastin e fatkeqësive natyrore duhet të bashkëpunojnë.

Libra për fëmijët e emigrantëve në tre shtete

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë - Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës, Myqerem Tafaj, pritën në një takim të përbashkët drejtues të shoqatave të emigrantëve, studiues dhe përfaqësues nga diaspora shqiptare.

Champions, sonte luhet akti i fundit në katër grupe

Gazeta Start - 07.12.2010

Sonte zhvillohen ndeshjet e fundit në katër grupet e para të Ligës së Kampionëve, nga ku do të mësohet edhe renditja përfundimtare. Grupi A: Holandezët e Tuentes do të presin Totenhemin, në një ndeshje që vlen vetëm për londinezët.

Berisha: Situata më e rëndë e përmbytjeve në 150 vite

Gazeta Start - 07.12.2010

Shkodër – Kryeministri, Sali Berisha, gjendet sot në Shkodër ku po zhvillon takime për situatën më të fundit nga përmbytjet. Ai deklaroi atje se kjo është fatkeqësia më e madhe për Shqipërinë në shekullin e fundit.

Protesta kundër rritjes së çmimit të energjisë

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë – Shoqëria civile ka protestuar sot kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike. Ata kanë protestuar para ndërtesës së Entit Rregullator të Energjisë, ku sot pritet të marrë vendimin për kërkesën e kompanive për rritjen e ...

Drashkoviç fton serbët të marrin pjesë në zgjedhje

Gazeta Start - 07.12.2010

Beograd - Lideri i Lëvizjes Serbe për Ripërtëritje, Vuk Drashkoviç, u bën thirrje serbëve të Kosovës që të marrin pjesë në zgjedhjet e 12 dhjetorit të organizuara nga institucionet kosovare.

Greqia dhe Maqedonia duhet të ndihmojnë njëra-tjetrën

Gazeta Start - 07.12.2010

Bruksel – Kryeministri grek Jorgos Papandreu shprehet se vendi i tij dhe Maqedonia po bëjnë të gjitha përpjekjet për zgjidhjen e çështjes së emrit.

PS analizë përmbytjeve: Ndërhyrja e shtetit, me vonesë

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë – Deputeti i Partisë Socialiste për Qarkun e Shkodrës, Ilir Beqja, ka njohur grupin parlamentar të partisë së tij mbi situatën më të fundit nga përmbytjet në Shkodër.

Rama: Qeveria asnjë masë për përmbytjet

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, në një fjalim të gjatë para deputetëve të tij ka analizuar situatën e përmbytjeve në vend, duke akuzuar qeverinë për neglizhencë.

Urat më të bukura në botë (1)

Gazeta Start - 07.12.2010

Më poshtë po listojmë disa nga urat me te bukura ne botë. 1.Ura Helix : shtrihet në zonën Marina në Singapor, urë për këmbësore e cila lidh Marinan Jugore me atë Qendrore. Është hapur në 24 Prill 2010.

Kosova dërgon ndihma shtesë për Shkodrën

Gazeta Start - 07.12.2010

Prishtinë – Republika e Kosovës do të dërgojë ndihma shtesë për përballimin e situatës së krijuar nga përmbytjet në zonën e Shkodrës. Ministria e Forcës së Sigurisë mori vendim që të dërgojë sot një personel dhe teknikë shtesë: 15 kamionë, ...

Aksident, plagosen katër aktivistë të “Vetëvendosjes”

Gazeta Start - 07.12.2010

Prishtinë - Katër aktivistë të Lëvizjes “Vetëvendosje” mbetën të plagosur nga një aksident automobilistik në aksin Prishtinë-Mitrovicë, pranë Kolegjit Viktori.

Përmbytjet në Shkodër, Kosova akordon 1 milion euro

Gazeta Start - 07.12.2010

Prishtinë – Qeveria e Kosovës ka vendosur të ndajë një shumë prej 1 milionë eurosh ndihmë për përballimin e situatës së krijuar nga përmbytjet në zonën e Shkodrës.

Paratë e ndeshjes Skënderbeu-Shkumbini në ndihmë të Shkodrës

Gazeta Start - 07.12.2010

Të ardhurat e takimit mes Skënderbeut dhe Shkumbinit, i vlefshëm për javën e 14-të të Superligës, do të shkojnë në ndihmë të familjeve të përmbytura në zonën e Shkodrës. Lajmin e konfirmuan sot burime zyrtare pranë klubit korçar.

Stambolli, vendtakimi i ardhshëm i Iranit me fuqitë e mëdha

Gazeta Start - 07.12.2010

Gjenevë – Irani dhe fuqitë kryesore të botës kanë rënë dakord për bisedime të mëtejshme lidhur me programin bërthamor të Iranit. Takimi do të mbahet gjatë muajit janar në Stamboll.

Arvizu takim me Berishën: Asistencë për përmbytjet

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë – Ambasadori i ri amerikan i akredituar në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka zhvilluar sot një takim me kryeministrin Sali Berisha. Gjatë takimit, nuk ka munguar mirënjohja e kryeministrit shqiptar për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ...

Greqia ofron ndihmë për zonat e përmbytura

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë – Edhe Greqia i është përgjigjur thirrjes së qeverisë shqiptare për ndihmë për zonat e përmbytura. Ambasadori helen në Tiranë, Nikolaos Pazios i shoqeruar nga Atasheu Ushtarak kolonel Panajotis Farantatos vizitoi me një nga dy ...

Milan-Ajaks, Ronaldinjo sërish në stol

Gazeta Start - 07.12.2010

Për të disatën herë në këtë sezon, Ronaldinjo duket se do të ngrohë stolin e Milanit. Për sfidën me Ajaksin, nga pankina do ta nisë edhe Ibra. Robinjo titullar.

Grupi "Çalik", 50 mijë euro për banorët e përmbytur

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë - Çalik Holding përmes tre kompanive që operojnë në Shqipëri ALBtelecom, BKT dhe Eagle Mobile mbështesin banorët e zonave të përmbytura në rrethin e Shkodrës.

Pollo: Rritja e konkurrencës ul çmimet e telefonisë

Gazeta Start - 07.12.2010

Tiranë – “Dhënia e licencës për 3G dhe hyrja në treg e operatorit të katërt të telefonisë celulare do t'i japë një shtysë tjetër rritjes së konkurrencës dhe uljes së çmimeve në interes të konsumatorit", deklaroi sot ministri për ...

Shkodër, liqeni ende në qytet

Gazeta Start - 07.12.2010

Shkodër – Edhe pse është ulur edhe me disa centimetra niveli i liqenit të Shkodrës, por kjo nuk do të thotë se historia e përmbytjeve përfundoi, pasi lagje të tëra ndodhen nën ujë.

Mësoni gjuhë të huaja nga Twitter dhe Facebook

Gazeta Start - 07.12.2010

Dimë që media sociale po përdoret në shumë fusha. A mund të përdoret Twitter dhe Facebooku në mësimin e gjuhëve të huaja, krahas thashethemeve rreth personave VIP dhe transmetimit te videove komike? Profesorë nga Universiteti i Karolinës ...

Shvajnshtajger: Jemi më të mirë se Dortmundi

Gazeta Start - 07.12.2010

Mesfushori gjerman beson se Bajerni i Mynihut është ekip më i mirë se Borusia e Dortmundit, pavarësisht distancës që i ndan këta ekipe aktualisht.

Shqipëria dërgon libra për fëmijët e emigrantëve

24 orë - 07.12.2010

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto, dhe ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, konfirmuan të hënën në një takim me drejtues të shoqatave të emigrantëve, studiues dhe përfaqësues nga diaspora shqiptare, dërgimin e librave në ...

Rikthehen reshjet në Shkodër, situata vazhdon të jetë e rënduar

Gazeta Start - 06.12.2010

Shkodër - Pas të dielës me diell, në Qarkun e Shkodrës janë rikthyer përsëri reshjet e dendura të shiut. Edhe pse për momentin ritmet janë më të ulëta, retë mbi qiellin e të përmbyturve paralajmërojnë se ata i pret një javë po aq e ...

Spanja: Nuk do të kërkojmë ndihma si Greqia dhe Irlanda

Gazeta Start - 06.12.2010

Madrid – Ministrja spanjolle e Ekonomisë, Elena Salgado, deklaroi sot gjatë një konference për shtyp se Spanja nuk do të bëjë kërkesë për ndihmë nga Bashkimi Evropian si Greqia dhe Irlanda.

Kosovë, sot fillon shpërndarja e targave të reja

Gazeta Start - 06.12.2010

Prishtinë – Autoritetet kosovare fillojnë sot shpërndarjen e targave të reja për automjetet. Nisja e shpërndarjes është shtyrë disa herë, si pasojë e dështimit të tenderave.

Meta-Ramës: Përmbytjet s’janë kalë beteje politike

Gazeta Start - 06.12.2010

Shkodër – Numri dy i qeverisë dhe kryetari i LSI-së, Ilir Meta, duke iu përgjigjur akuzave të liderit të opozitës, u shpreh se do të ishte mirë që Rama të merrte pjesë në Shtabin e Emergjencave se sa të parashtronte ide.

Policia: Ja të dhënat mbi përmbytjet

Gazeta Start - 06.12.2010

Tiranë – Policia e Shtetit bëri të ditur të dhënat mbi punën e saj në zonat e përmbytura, kryesisht në Shkodër. Sipas Drejtorisë së Policisë, janë angazhuar 650 forca policore, 3 helikopterë të Policisë së Shtetit, 10 kamionë për ...

Durrës, mbërrijnë 34 ton ndihma nga Italia

Gazeta Start - 06.12.2010

Tiranë – Kanë mbërritur sot në Durrësit 34 ton ndihma nga qeveria italiane për banorët e zonave të përmbytura në Shkodër. Pesë kamionë të tonazhit të rëndë kanë sjellë 25 ton mallra ushqimore, 5 ton veshje kundër shiut si dhe 4 ton ...

Topalli: Rama qesh me fatkeqësinë e të përmbyturve

Gazeta Start - 06.12.2010

Shkodër – Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli hodhi dje akuza të rënda ndaj liderit të opozitës në lidhje me qëndrimin e këtij të fundit për situatën e përmbytjeve. Sipas Topallit, Rama po sillet si një katil.

Fushë Krujë, banorët e përmbytur në protestë

Gazeta Start - 06.12.2010

Fushë Krujë – Ende pa u mbyllur mirë përmbytjet, banorët e Fushë Krujës kanë kërkuar dëmshpërblim nga qeveria. Për këtë arsye, ata kanë protestuar sot duke bllokuar aksin kryesor rrugor. Dhjetëra banorë kanë protestuar në qendër të qytetit.

Krasniqi optimist për pjesëmarrjen e serbëve në zgjedhje

Gazeta Start - 06.12.2010

Prishtinë – Ushtruesi i detyrës së Presidentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, shpreh keqardhje për thirrjen e Beogradit zyrtar, drejtuar serbëve të Republikës së Kosovës për të bojkotuar zgjedhjet e 12 dhjetorit.

Shkodër, “lirohet” Harku i Bërdicës

Gazeta Start - 06.12.2010

Shkodër – Gjatë ditës së sotme, ka rënë disi niveli i ujit në zonat e Shkodrës, veçanërisht tek Harku i Bërdicës. Në këtë aks, ka nisur qarkullimi i automjeteve pas ndërprerjes disa ditore.

Pranga 38-vjeçarit, vrau me thikë mbrëmë një shtetas

Gazeta Start - 06.12.2010

Tiranë – Policia e Tiranës njoftoi sot se është arrestuar në flagrancë shtetasi Ferat Isuf Skacaj, 38-vjeç, lindur ne Kukës dhe banues në Tiranë.

Berisha: Evakuimet do të vazhdojnë, liqeni i Shkodrës i fryrë

Gazeta Start - 06.12.2010

Tiranë – Përmbytjet në Shkodrës dhe masat e marra nga qeveria, ishin temë kryesore e fjalës së kryeministri, Sali Berisha gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të partisë së tij.

Pakistan, dhjetëra viktima nga atentati vetëvrasës

Gazeta Start - 06.12.2010

Islamabad – Një atentat vetëvrasës në veriperëndim të Pakistanit ka lënë pas të paktën 40 viktima, thonë zyrtarët. Atentati ndodhi në kompleks qeveritar teksa qeveritarët po takonin aleatët antitaliban.

BE: Negociatat Prishtinë-Beograd në fund të viti

Gazeta Start - 06.12.2010

Prishtinë – Bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit për çështjet me interes të përbashkët do të nisin nga fundi i këtij viti, deklarojnë zyrtarë të Bashkimit Evropian për BBC.

Shkëndija e Tetovës triumfon në derbin shqiptar

Gazeta Start - 06.12.2010

Tetovë – Shkëndija e Tetovës triumfoi 4-1 në derbin shqiptar kundër kampionëve të Renovës, në kuadër të javës së 17-të të Ligës së Parë maqedonase.

KLD jep “ok-në” për pesë anëtarët e rinj

Gazeta Start - 06.12.2010

Tiranë -Këshilli i Lartë i Drejtësisë, në mbledhjen plenare të ditës së sotme, verifikoi zgjedhshmërinë, pajtueshmërinë dhe ushtrimin në përputhje me ligjin, të detyrës së pesë anëtarëve të rinj të Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

Studentët e mjekësisë protestë për shkarkimin e dekanit

Gazeta Start - 06.12.2010

Tiranë – Protesta e studentëve të mjekësisë ka vazhduar sot para Ministrisë së Arsimit, ku kanë kërkuar shkarkimin e dekanit të këtij fakultetit, Alfred Priftanji.

Tirana e Dinamo në krizë financiare, rrezikojnë shpërbërjen

Gazeta Start - 06.12.2010

Vonesat në pagesën e rrogave si pasojë e krizës financiare mund t’i detyrojë disa prej futbollistëve kryesorë të Tiranës dhe Dinamos të ndërrojnë skuadër në merkaton e janarit.

Greqi, përleshje studentë-polici në qendër të Athinës

Gazeta Start - 06.12.2010

Athinë – Përleshje të dhunshme mes një grupi studentësh dhe policisë shpërthyen sot në qendër të Athinës, gjatë një marshimi përkujtimor për 2 vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit, Alexis Grigoropoulos.

Greqi, "shpirti i Zorbës" kundër reformës së kursimeve

Gazeta Start - 06.12.2010

Athinë - Kompozitori Mikis Theodorakis, simboli i kryengritjes greke të vitit 1974 kundër “Regjimit të Kolonelëve”, është shfaqur i lëkundur ndaj planit të kursimit, i cili supozohet të ristabilizojë rendin fiskal në vend.

Pjesëmarrje më e madhe e serbëve në zgjedhje

Gazeta Start - 06.12.2010

Beograd – I ashtuquajturi ministër për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Gordan Bogdanoviç, vlerëson se në zgjedhjet e 12 dhjetorit në Kosovë do të marrin pjesë më tepër serbë se në zgjedhjet e zhvilluara më parë.

Arvizu: SHBA mbështetje për zonat e përmbytura

Gazeta Start - 06.12.2010

Tiranë – Ambasadori i ri amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka shprehur gatishmërinë e qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ndihmë ndaj zonave të përmbytura.

Rama në Durrës: Të mbrohet vendi nga moçalizimi

Gazeta Start - 06.12.2010

Durrës – Kryesocialisti, Edi Rama, ka zhvilluar sot takime në zonat e përmbytura në Durrës, duke hedhur akuza ndaj qeverisë për mosmarrjen e masave. Sipas tij, Shqipëria është kthyer në një moçal. “Këtu Shqipëria është kthyer në moçal.

Veber shpjegon rënien në fund: Isha i dëmtuar

Gazeta Start - 06.12.2010

Australiani i Red Bullit rrëfen në librin e tij katër garat e fundit të sezonit, në të cilat humbi titullin kampion: garoi me një shpatull të dëmtuar në një aksident me biçikletë para garës së Japonisë.

Shtypi spanjoll “kryqëzon” Ronaldon: Është egoist

Gazeta Start - 06.12.2010

Mediat spanjolle kanë lëshuar një lumë kritikash në drejtim të portugezit të Realit, që mund të bëhet një problem më tepër për Hoze Mourinjon. Asnjë (ose pothuajse asnjë) prej shokëve të skuadrës nuk shkon ta përqafojë Kristiano Ronaldon ...

Ndihmat nga Italia arritën në Shqipëri

Botasot - 06.12.2010

Në portin detar të Durrësit kanë mbërritur të hënën me traget 34 ton ndihma nga populli dhe qeveria italiane për situatën emergjente në zonat e përmbytura.