TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Obama viziton Kinën

Evropaelire - 15.11.2009

Presidenti amerikan Barak Obama po vazhdon turenun e tij aziatik. Ndalesa e rradhës është qyteti kinez i Shangait.

Obama filloi vizitën në Kinë

Evropaelire - 15.11.2009

Presidenti amerikan Barak Obama ka filluar një vizitë tre ditore në Kinë. Obama fillimisht po qëndron në Shangai përpara se të udhëtojë drejt Pekinit.

Presidenti Obama : SHBA e vendosur për partneritet me Azinë

VOA - 15.11.2009

Presidenti Obama bëri thirrje për një epokë të re në marrëdhëniet trans-paqësore. Në fjalimin e tij në Tokio presidenti tha se Amerika është e vendosur për ...

Obama filloi vizitën në Kinë

Botasot - 15.11.2009

Presidenti amerikan Barak Obama ka filluar një vizitë tre ditore në Kinë. Obama fillimisht po qëndron në Shangai përpara se të udhëtojë drejt Pekinit.

Obama premton më shumë bashkëpunim

BBC - 14.11.2009

Presidenti amerikan, Barack Obama, u është bashkuar 20 udhëheqësve të tjerë në Singapor për punimet e përvitshme të samitit të Bashkëpunimit Ekonomik të Azisë ...

Obama dhe shpresa për paqe

Fakti - 14.11.2009

Kanë kaluar 10 muaj dhe pas vizitave të përsëritura në rajon nga emisari amerikan George Mitchell, paqja duket më larg se kurrë.

Obama paralajmëron bashkëpunim me Kinën

Alsat - 14.11.2009

Presidenti amerikan Barak Obama paralajmëroi një bashkëpunim të ngushtë me Kinën. Në një fjalim themelor gjatë vizitës në Azi, Obama tha në kryeqytetin japonez ...

Obama, vizite zyrtare ne Japoni

Albeu.com - 14.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka mbajtur ditën e shtunë në kryeqytetin japonez në Tokio një fjalim në turin e tij aziatik.

Obama: Thellim i raporteve SHBA-Azi

Evropaelire - 14.11.2009

Singapori është ndalesa e rradhës e presidentit amerikan Barak Obama, i cili po zhvillon turneun e tij të parë në Azi.

Obama synon një bashkëpunim pragmatik me Kinën

Telegrafi - 14.11.2009

Presidenti amerikan Barack Obama paralajmëroi një bashkëpunim të ngushtë me Kinën. Në një fjalim themelor gjatë vizitës në Azi, Obama tha në kryeqytetin ...

Obama: Thellim i raporteve SHBA-Azi

Botasot - 14.11.2009

Singapori është ndalesa e rradhës e presidentit amerikan Barak Obama, i cili po zhvillon turneun e tij të parë në Azi.

Obama kërkon një Azi konkurrente

Koha.net - 14.11.2009

Tokio, 14 nëntor – Presidenti Barack Obama, në kuadër të përpjekjeve të tij për përmirësimin e imazhit amerikan në botë, u ka deklaruar aziatikëve se SHBA-ja ...

Obama premton më shumë bashkëpunim

Botasot - 14.11.2009

Ata do të diskutojnë rreth rrugëve për ta drejtuar ekonominë globale drejt rimëkëmbjes dhe për planet për krijimin e një zone të tregtisë së lirë të ...

Obama viziton Azinë

BBC - 13.11.2009

Presidenti Barack Obama ka mbërritur në Tokio në fillim të turneut të tij të parë aziatik që prej marrjes së postit.

Obama arriti në Japoni

Evropaelire - 13.11.2009

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka arritur për vizitë në Tokio, që është pjesë e turneut 9 – ditor nëpër vendet e Azisë.

Obama e Hatojama për aleancën SHBA-Japoni

Evropaelire - 13.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama dhe kryeministri i Japonisë Jukio Hatojama diskutuan sot në Tokio aleancën e sigurisë mes dy vendeve, si dhe ...

Plani i presidentit Obama për të luftuar papunësinë

VOA - 13.11.2009

Presidenti Barak Obama tha se muajin e ardhshëm do të zhvillojë një takim të nivelit të lartë për të luftuar papunësinë, e cila në tetor arriti nivelin më të ...

Presidenti Obama mbërrin në Azi

Telegrafi - 13.11.2009

Presidenti amerikan, Barack Obama u nis të enjten për turneun e tij të parë në Azi, ku do të diskutojë strategjinë e rritjes ekonomike që ajo të jetë sa e ...

Obama arriti në Japoni

Botasot - 13.11.2009

Në Japoni zoti Obama do të mbajë një fjalim të rëndësishëm, ku pritet të theksojë se Shtetet e Bashkuara do të luajnë një rol më të madh diplomatik në këtë ...

Obama e Hatojama për aleancën SHBA-Japoni

Botasot - 13.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama dhe kryeministri i Japonisë Jukio Hatojama diskutuan sot në Tokio aleancën e sigurisë mes dy vendeve, si dhe ...

Shtypi për turneun aziatik të Obamës

BBC - 12.11.2009

Të përditshmet britanike trajtojnë të enjten turneun në Azi të presidentit Obama, përkujtimin e fundit të Luftës së Parë botërore dhe arsyet që çuan në ...

Obama sot niset në Azi

Evropaelire - 12.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama sot niset për një turne një javor në Azi. Ndalesa e parë e tij do të jetë Japonia, ku Obama dhe kryeministri ...

Obama niset në një turne njëjavor në Azi

Alsat - 12.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama sot niset për një turne njëjavor në Azi. Ndalesa e parë e tij do të jetë Japonia, ku Obama dhe kryeministri ...

Obama sot do të flasë për ekonominë

Evropaelire - 12.11.2009

Presidenti amerikan Barak Obama sot do të bëjë një deklaratë për krijimin e vendeve të punës dhe rimëkëmbjen ekonomike.

Obama: Papunësia - sfidë e madhe

Evropaelire - 12.11.2009

Presidenti amerikan Barak Obama sot ka deklaruar se në Shtëpinë e Bardhë është duke formuar një ekip, që do të punoi në krijimin e vendeve të reja të punës.

Presidenti Obama niset në Azi

Botasot - 12.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama sot niset për një turne një javor në Azi. Ndalesa e parë e tij do të jetë Japonia, ku Obama dhe kryeministri ...

Obama sot niset në Azi

Koha.net - 12.11.2009

Washington, 12 nëntor - Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama sot niset për një turne një javor në Azi.

Obama: Mbi marrëdhëniet SHBA-Kinë do të ushtrohet shumë presion

Botasot - 12.11.2009

‘Guardian’ në faqet ndërkombëtare shkruan për rëndësinë e luftës propagandistike në Afganistan, teksa është rritur theksi tek ndryshimi i strategjisë ...

Arlington: Obama nderoi të rënët në luftë

Evropaelire - 11.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama e ka shënuar rolin tradicional në Ditën e Veteranëve në Varrezat Kombëtare në Arlington, me një vizitë të ...

Obama, presidenti i pesimistëve

Koha.net - 11.11.2009

Presidenti amerikan, Barack Obama, sipas Reuters, vazhdon ta ketë mbështetjen e shumicës së amerikanëve, ndonëse ai është duke e gjetur veten duke qeverisur në ...

Obama, udhëheqës botërorë nderojnë veteranët në përvjetorin e Luftës I Botërore

VOA - 11.11.2009

Presidenti Barak Obama do të shënojë sot Ditën e Veteranëve për herë të parë gjatë presidencës së tij.

Presidenti Obama shënon Ditën e Veteranëve

VOA - 11.11.2009

Presidenti Barak Obama shënoi sot për herë të parë në presidencën e tij, Ditën e Veteranëve, me një ceremoni me vendosje e kurore dhe një fjalim në Varrezat ...

Obama dhe shpresa për paqe

BBC - 10.11.2009

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu takohet me presidentin Obama, por muzika që do t'i shkonte atmosferës së këtij takimi është pa ritme.

Obama tha se dëshiron të vizitojë Hiroshimën

Evropaelire - 10.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama tha se dëshiron të vizitojë qytetet japoneze të Hiroshimës dhe Nagasakit, të cilat u shkatërruan nga bombat ...

Obama dëshiron të vizitojë Hiroshimën dhe Nagasakin

Alsat - 10.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama tha se dëshiron të vizitojë qytetet japoneze të Hiroshimës dhe Nagasakit, të cilat u shkatërruan nga bombat ...

Obama do të marrë pjesë në konferencën klimatike nëse vlerëson se për atë ka kuptim

Idividi - 10.11.2009

Uashington, 10 nëntor (MIA) - Presidenti amerikan Barak Obama do të marrë pjesë në konferencën për luftë kundër ndryshimeve klimatike në Kopenhagë muajin e ...

Obama: Bëj gabime, por jo të mëdha

Koha.net - 10.11.2009

Washington, 10 nëntor– Presidenti amerikan, Barack Obama, sipas Reuters, ka deklaruar se me gjasë çdo ditë bën së paku një gabim, mirëpo ka shprehur besimin se ...

Obama: Dëshiroj ta vizitojë Hiroshimën

Botasot - 10.11.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama tha se dëshiron të vizitojë qytetet japoneze të Hiroshimës dhe Nagasakit, të cilat u shkatërruan nga bombat ...

Fitore e rëndësishme për reformimin e sektorit të shëndetësisë

DW - 09.11.2009

Reforma në shëndetësi e planifikuar nga Presidenti Barak Obama ka kapërcyer një pengesë të rëndësishme.

Obama vlerëson ligjvënësit për miratimin e reformës shëndetësore

VOA - 09.11.2009

Presidenti Barak Obama vlerësoi lart ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve për "votat kurajoze", që siç tha ai, hodhën ata për miratimin e një projektligji të ...

Obama vlerëson ligjvënësit për miratimin e reformës shëndetësore

Botasot - 09.11.2009

Presidenti Barak Obama vlerësoi lart ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve për "votat kurajoze", që siç tha ai, hodhën ata për miratimin e një projektligji të ...