TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zgjidhje me ndryshim kufijsh Kosovë-Serbi? Përjetime në Luginën e Preshevës dhe Mitrovicë

Ina - 16.09.2018

Gazeta Tema: Nga Elona Elezi dhe Sanja Klajic, Lugina e Preshevës dhe Mitrovica Të hyja në Preshevë përmes Maqedonisë dhe jo përmes Kosovës! Ky ishte rregulli i parë që mësova teksa po përgatisja ...

Karta territoriale si zgjidhje?

Botasot - 16.09.2018

Në diskursin politik në Kosovë ka zënë vend tema lidhur me territoret që Kosova do t’i ndajë, shkëmbejë apo korrigjojë me Serbinë. Mund ta quajmë sido, por është e qartë që së paku termi “korrigjim” ...

Përmes Bujanocit e Preshevës, përveç Autostradës e Hekurudhës është edhe projekti i kanalit ujor të lundrueshëm

Botasot - 16.09.2018

Tri komunat që aktualisht përfshin, nuk do të duhej të bashkohen pjesërisht, por të pandarë. Mbi të gjitha është prezent elementi dhe fryma shqiptare në vazhdimësi.

Krasniqi: Që nga komunizmi, askush s'i ka bërë shërbim më të mirë Serbisë sesa Thaçi

Gazeta Express - 16.09.2018

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, tani kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të presidentit Hashim Thaçi për dialogun me ...

Europa ime: #elonasanja pikëtakime në Ballkan

DW - 15.09.2018

Zgjidhje me ndryshim kufijsh? Në valën e debatit Kosovë-Serbi njerëzit janë të zhgënjyer nga politika dhe duan zgjidhje... Përjetime të gazetareve të DW Elona Elezi dhe Sanja Klajic nga Lugina e ...

Europa ime: #elonasanja pikëtakime në Ballkan

Botasot - 15.09.2018

Zgjidhje me ndryshim kufijsh? Në valën e debatit Kosovë-Serbi njerëzit janë të zhgënjyer nga politika dhe duan zgjidhje... Përjetime të gazetareve të DW Elona Elezi dhe Sanja Klajic nga Lugina e ...

Kadare kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Ina - 14.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai, sipas gazetes KohaJone, thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.

Sejdiu përsërit: PSD mbështet kërkesën e Luginës për bashkim

Lajmi.net - 14.09.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialdemokrate, Dardan Sejdiu ka bërë të ditur se në takimin që ai ka pasur sot me kryetarin e komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, deputetin shqiptar të ...

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së takoi përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës

Lajmi.net - 14.09.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së takoi përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka takuar sot në Kuvendin ...

Lugina, midis ëndrrës dhe realitetit /VIDEO

Lajmi.net - 14.09.2018

Ideja për korrigjimin e kufijve ka ngjallur shpresat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës se një ditë do të jetësohet referendumi i vitit 1992, kur shumica prej 97 për qind të banorëve kishin votuar ...

REFERENDUMI I 1 dhe 2 marsit 1992 në Luginë dhe aktualizimi i tij

Ina - 14.09.2018

Xhemaledin Salihu/ Lugina e Preshevës është e banuar me shumicë shqiptare dhe aktualisht shtrihet në jug të Serbisë. Ajo qysh në Antikë i takonte Dardanisë, fisit Ilir që kryesisht shtrihej përgjatë ...

Ismail Kadare del kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Zeri - 14.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai, sipas gazetes KohaJone, thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.

PDK e gatshme ta mbështesë rezolutën për Kosovën Lindore që u planifikua në Zyrën e Presidentit

Botasot - 14.09.2018

Shefi i GP-së së PDK-së, Memli Krasniqi, ka takuar sot në Kuvendin e Kosovës përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës. Krasniqi ka konfirmuar se partia e tij është e gatshme ta mbështesë ...

PDK e gatshme ta mbështesë rezolutën për Luginën

Zeri - 14.09.2018

Shefi i GP-së së PDK-së, Memli Krasniqi, ka takuar sot në Kuvendin e Kosovës përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës. Krasniqi ka konfirmuar se partia e tij është e gatshme ta mbështesë ...

PDK-ja mbështet kërkesat legjitime të Luginës së Preshevës

Koha.net - 14.09.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka takuar sot në Kuvendin e Kosovës përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës.

Sherifi zotohet që Nisma do të ngrisë në Bruksel çështjen e shqiptarëve të Kosovës Lindore

Botasot - 14.09.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar, Bilall Sherifi priti në takim deputetin shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Fatmir Hasani, kryetarin e komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi dhe Ardita Sinani, ish ...

Krasniqi takoi përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Telegrafi - 14.09.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi takoi përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës, ndërsa këta të fundit theksuan kërkesat e tyre për zgjidhjen e shumë problemeve me të ...

Lugina, midis ëndrrës dhe realitetit /VIDEO

Zeri - 14.09.2018

Ideja për korrigjimin e kufijve ka ngjallur shpresat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës se një ditë do të jetësohet referendumi i vitit 1992, kur shumica prej 97 për qind të banorëve kishin votuar ...

Sherifi zotohet që Nisma do të ngrisë në Bruksel çështjen e shqiptarëve të Luginës

Zeri - 14.09.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar, Bilall Sherifi priti në takim deputetin shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Fatmir Hasani, kryetarin e komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi dhe Ardita Sinani, ish ...

Sejdiu përsërit: PSD mbështet kërkesën e Kosovës Lindore për bashkim

Botasot - 14.09.2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialdemokrate, Dardan Sejdiu ka bërë të ditur se në takimin që ai ka pasur sot me kryetarin e komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, deputetin shqiptar të ...

Një lexim i ri historie

Koha.net - 14.09.2018

Serbia e filloi luftën në Kosovë për shkak të Leposaviqit e Kosova rezistencën paqësore (më vonë edhe luftën) për shkak të Medvegjës 1. Slobodan Milosheviqi e anuloi dhunshëm autonominë e Kosovës më ...

Vëzhgime nga një i huaj

Koha.net - 14.09.2018

Nuk do të ketë rivizatim të kufijve. Kjo Kuti e Pandorës (e bazuar mbi politika etnike) nuk do të hapet. Kundërshtimet janë më të forta. Por ka një Kuti tjetër të Pandorës.

Kadare kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Tetova Sot - 14.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai, sipas gazetes KohaJone, thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.

Kadare kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Antpress - 14.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai, sipas gazetes KohaJone, thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.

Kadare kundër ndryshimit të kufijve: Ndarja e Kosovës, cenon paqen në Ballkan!

Portalb - 13.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare shprehet kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kolosi i letrave shqiptare thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.

Sot hapet hyrja nga autostrada “Bujanoci 1”

Ina - 13.09.2018

Hyrja nga autostrada e sapo ndërtuar “Bujanoci 1” në Korridorin 10 do të lirohet për trafik sot nga ora 16, njoftoi Ndërmarrja Publike “Rrugët e Serbisë”, transmeton presheva.com.

Ismail Kadare flet për herë të parë për korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi: Kjo është ide e rrezikshme sepse...

SOT - 13.09.2018

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është shprehur për herë të parë lidhur me tezën e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kadare shprehet se është pro një marrëveshje, por kjo nuk duhet të ...

Kadare kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Telegrafi - 13.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai, sipas gazetës KohaJone, thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.

Kadare kundër rishikimit të kufijve Kosovë-Serbi: Do të cenonte paqen në Ballkan

Koha.net - 13.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur shprehet kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan Koha Jonë. Ai, sipas kësaj gazete, thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte ...

Kadare: Shqiptarët dhe serbët të bëjnë dialog dhe marrëveshje

ABC News - 13.09.2018

Shkrimtari Ismail Kadare është shprehur kategorikisht kundër ndarjes territoriale të Kosovës. Ai thekson se shqiptarët dhe serbët duhet të dialogojnë dhe të arrijnë marrëveshje, por këtë jo në dëm të ...

Kadare kundër korrigjimit të kufijve: E rrezikshme për perspektivën e rajonit

Mapo - 13.09.2018

Si e sheh Shqipërinë, Kosovën dhe shqiptarët në Ballkan dhe cili është qëndrimi i tij për rishikimin ose jo të kufijve të Kosovës. Shkrimtari i njohur, Ismajl Kadare, flet për agjencinë informative ...

Kadare kundër ndryshimit të kufijve: Ndarja e Kosovës, cenon paqen në Ballkan!

Java News - 13.09.2018

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare shprehet kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kolosi i letrave shqiptare thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.

FOTOT/ “Të marrim Preshevën, të lëshojmë Veriun”, protesta e veçantë në Prishtinë

Java News - 13.09.2018

Një qytetare ka protestuar në mënyrë të veçantë në sheshin e Prishtinës, kështu duke kërkuar bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën. Protestuesja ka kërkuar që Lugina t’i bashkohet Kosovës dhe ...

Lëvizja Vatra: Qytetarët e Luginës të mashtruar sistematikisht nga Kosova

Java News - 13.09.2018

Kushtrim Kadriu nga Lëvizja Vatra ka thënë se qytetarët e Luginës së Preshevës janë vazhdimisht pre e mashtrimeve të liderëve të Kosovës.Ai ka thënë se qytetarët e Luginës së Preshevës shfrytëzohen ...

Ismail Kadare, kundër rishikimit të kufijve: Do ishte e rrezikshme për paqen në Ballkan, larg pazareve dhe ...

Gazeta Tema - 13.09.2018

Shkrimtari i madh Ismail Kadare teksa komenton ceshtjen e shumedebatuar per kufijte mes Kosoves e Serbise, deklaron prere se duhet te ruhet integriteti territorial i Kosoves.

Protestuesja e çuditshme në sheshin e Prishtinës: Pi kafe dhe kërkon marrjen e Luginës (VIDEO)

Tetova Sot - 13.09.2018

Një qytetare ka protestuar në mënyrë të veçantë në sheshin e Prishtinës, kështu duke kërkuar bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën. Protestuesja ka kërkuar që Lugina t’i bashkohet Kosovës dhe ...

Arsiq: “Shqiptarët e Luginës po ikin në Perëndim, serbët në Beograd”

Ina - 12.09.2018

Zëvendëskryetari i komunës së Bujanocit Stojançe Arsiq ka thënë sot për FoNet se të gjitha ato që po ndodhin kohë pas kohe në Serbinë jugore, siç e quan Beogradi Luginën e Preshevës si dhe shkuarja e ...

Shqiprim Arifi: “I vraftë buka” nëse përdorin politikisht Luginën

Ina - 12.09.2018

Një ditë pasi liderët e Komunës së Preshevës cituan një rezolutë për bashkimin me Kosovën, kryetari i kësaj komune, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në studion e Top Show.

Bashkimi i Luginës me Kosovën/ Rezoluta ndeshet me Kushtetutën

Lajmi.net - 12.09.2018

Kuvendi i Kosovës nuk do të mundë ta miratojë një rezolutë me anë të së cilës do të mbështetej kërkesa e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim me Kosovën, pasi që vlerësohet se do të ishte ...

Ndryshimi i kufijve, Shqiprim Arifi në Top Show: “I vraftë buka” nëse përdorin politikisht Luginën

Top Channel - 12.09.2018

Një ditë pasi liderët e Komunës së Preshevës cituan një rezolutë për bashkimin me Kosovën, kryetari i kësaj komune, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në studion e Top Show.

“I vraftë buka” – Kreu i Preshevës mallkon ata që po e përdorin politikisht Luginën

Lajmi.net - 12.09.2018

Kreu i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në Top Show për të folur mbi ndryshimin e kufijve, tezën e Thaçit e cila pretendon të çojë bashkangjitjen e Luginës me Kosovën.

Kusari e Deda në Bujanovc: Lugina e Preshevës të jetë pjesë e bisedimeve

Lajmi.net - 12.09.2018

Dy deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Ilir Deda dhe Mimoza Kusari-Lila, janë takuar sot me kryetarin e komunës së Bujanovcit, Shaip Kamberin, me të cilin kanë diskutuar rreth përfshirjes ...

Ismaili: Opozita e çoroditur, s’ka ndarje të Kosovës

Lajmi.net - 12.09.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka thënë se opozita është e paqartë në kërkesat dhe e pavendosur në pozicionimin e saj karshi fazës finale të dialogut me Serbinë.

Ndryshimi i kufijve, Shqiprim Arifi: “I vraftë buka” nëse përdorin politikisht Luginën

Mapo - 12.09.2018

Një ditë pasi liderët e Komunës së Preshevës cituan një rezolutë për bashkimin me Kosovën, kryetari i kësaj komune, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në studion e Top Show.

Ndryshimi i kufijve, Shqiprim Arifi: “I vraftë buka” nëse përdorin politikisht Luginën

Botasot - 12.09.2018

Një ditë pasi liderët e Komunës së Preshevës cituan një rezolutë për bashkimin me Kosovën, kryetari i kësaj komune, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në studion e Top Show.

Ismaili: Opozita e çoroditur, s’ka ndarje të Kosovës

Botasot - 12.09.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka thënë se opozita është e paqartë në kërkesat dhe e pavendosur në pozicionimin e saj karshi fazës finale të dialogut me Serbinë.

'I vraftë buka' – Kreu i Preshevës mallkon ata që po e përdorin politikisht Luginën

Zeri - 12.09.2018

Kreu i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në Top Show për të folur mbi ndryshimin e kufijve, tezën e Thaçit e cila pretendon të çojë bashkangjitjen e Luginës me Kosovën.

Delegacioni i Alternativës në Bujanovc: Lugina e Preshevës të trajtohet si tërësi, e jo në mënyrë parciale

Botasot - 12.09.2018

Një delegacion nga Alternativa në përbërje të Ilir Dedës, Mimoza Kusari-Lilës dhe Alfred Halitit po qëndrojnë për vizitë në Bujanovc. Gjatë kësaj vizite delegacioni i Alternativës është takuar me ...

Ismaili e quan të çoroditur opozitën, thotë se s'do të ketë ndarje të Kosovës

Zeri - 12.09.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka thënë se opozita është e paqartë në kërkesat dhe e pavendosur në pozicionimin e saj karshi fazës finale të dialogut me Serbinë.

Kreu i Preshevës mallkon Thaçin: "I vraftë buka ata që e përdorin Luginën për politikë"

Gazeta Express - 12.09.2018

Kreu i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në Top Show për të folur mbi ndryshimin e kufijve, tezën e Thaçit e cila pretendon të çojë bashkangjitjen e Luginës me ...

Rezoluta ndeshet me Kushtetutën

Gazeta Express - 12.09.2018

Kuvendi i Kosovës nuk do të mundë ta miratojë një rezolutë me anë të së cilës do të mbështetej kërkesa e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim me Kosovën, pasi që vlerësohet se do të ishte ...

Rezoluta ndeshet me Kushtetutën

Zeri - 12.09.2018

Kuvendi i Kosovës nuk do të mundë ta miratojë një rezolutë me anë të së cilës do të mbështetej kërkesa e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim me Kosovën, pasi që vlerësohet se do të ishte ...

Kusari e Deda në Bujanovc: Lugina e Preshevës të jetë pjesë e bisedimeve

Gazeta Express - 12.09.2018

Dy deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Ilir Deda dhe Mimoza Kusari-Lila, janë takuar sot me kryetarin e komunës së Bujanovcit, Shaip Kamberi, me të cilin kanë diskutuar rreth përfshirjes ...

Lugina pajtohet me Alternativën që të trajtohet si tërësi

Koha.net - 12.09.2018

Krerët e partisë Alternativa, Mimoza Kusari-Lila, Ilir Deda dhe Alfred Halili kanë vizituar sot Luginën e Preshevës dhe gjatë takimit me krerët e partive, janë pajtuar që Lugina e Preshevës të ...

Delegacioni i Alternativës në Bujanovc: Lugina e Preshevës të trajtohet si tërësi, e jo në mënyrë parciale

Telegrafi - 12.09.2018

Një delegacion nga Alternativa në përbërje të Ilir Dedës, Mimoza Kusari-Lilës dhe Alfred Halitit po qëndrojnë për vizitë në Bujanovc. Gjatë kësaj vizite delegacioni i Alternativës është takuar me ...

Sa është i sinqertë Thaçi ndaj shqiptarëve të Kosovës Lindore?

Botasot - 12.09.2018

Shqiptarët e Kosovës Lindore, pa marrë parasysh ndasitë politike, partiake e ideologjike të tyre, të gjithë janë emocionuar dhe entuziazmuar skajshmërisht me nismën e Presidentit të Republikës së ...

Në Mitrovicë “Lugina e Diellit”, në Preshevë “Lugina e Hënës”

Koha.net - 12.09.2018

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, gjatë qëndrimit në Mitrovicën e veriut, ka takuar edhe drejtorin e projektit “Lugina e Diellit”, një kantier ndërtimi për vendosjen e serbëve, që dëshirojnë të ...

Beqaj: PDK-ja po pavarësohet nga Hashim Thaçi

Telegrafi - 12.09.2018

Njohësi i zhvillimeve politike Behlul Beqaj ka thënë se mos reagimi i deritanishëm i opozitës është njëri prej faktorëve pse gjendja në Kosovë nuk është e mirë.

Kujdes me kufijtë në tokat shqiptare!

Botasot - 12.09.2018

Si sot, ashtu edhe gjatë viteve 1878-1959 (madje edhe në kohën e Millosheviqit), luhej e njejta lojë! Ndryshim kufijsh si atëherë edhe sot! Kërkuesi i ndryshimit të kufijëve është i njejti ...

Kadriu: Qytetarët e Luginës mashtrohen vazhdimisht nga liderët e Kosovës

Koha.net - 12.09.2018

23:49 - Kushtrim Kadriu nga Lëvizja Vatra ka thënë se qytetarët e Luginës së Preshevës janë vazhdimisht pre e mashtrimeve të liderëve të Kosovës. Ai ka thënë se qytetarët e Luginës së Preshevës ...

Ndryshimi i kufijve, Shqiprim Arifi : “I vraftë buka” nëse përdorin politikisht Luginën

Tetova Sot - 12.09.2018

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi ka thënë se Lugina duhet t’i bashkangjitet në tërësi Kosovës. “Ne nuk duam të rrezikojmë integritetin territorial të Kosovës.

Kreu i Preshevës: I ‘vraftë buka’ nëse na përdorin politikisht! JO shkëmbim territoresh!

Java News - 12.09.2018

Një ditë pasi liderët e Komunës së Preshevës cituan një rezolutë për bashkimin me Kosovën, kryetari i kësaj komune, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në studion e Top Show.

Shqipërim Arifi: “I vraftë buka” ata që po e përdorin politikisht Luginën e Preshevës

Medial - 12.09.2018

Kreu i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ishte i ftuar në Top Show për të folur mbi ndryshimin e kufijve, tezën e Thaçit e cila pretendon të çojë bashkangjitjen e Luginës me Kosovën.

Lugina po zbrazet nga Shqiptarët dhe serbët

Java News - 12.09.2018

“Shqiptarët e Luginës po ikin në Perëndim, serbët në Beograd”, thotë zyrtari serb i Luginës. Zëvendëskryetari i komunës së Bujanocit Stojançe Arsiq ka thënë për FoNet se të gjitha ato që po ndodhin ...

Thaçi nuk do e vizitojë Luginën e Preshevës

Ina - 11.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se nuk ka bërë kërkesë në institucionet e Serbisë për ta vizituar Luginën e Preshevës pasi siç tha ai e di përgjigjen, njofton Klan Kosova.

Liderët e Luginës së Preshevës kërkojnë bashkim përmes një Rezolute nga Kuvendi i Kosovës

Idividi - 11.09.2018

Prishtinë, 10 shtator 2018 (MIA) - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot liderët politik të Luginës së Preshevës, të cilët kanë kërkuar nxjerrjen e një Rezolute në Kuvendin e ...

Përfaqësuesit e Luginës ftesë Thaçit: Hajde në Preshevë si Vuçiqi në Mitrovicë

Lajm - 11.09.2018

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës sot i kanë bërë ftesë Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit që të vizitojë Preshevën sikurse që Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucici që vizitoi Mitrovicën.

Selimi: Thaçi e Vuçiqi kanë një marrëveshje dhe po e mbajnë të fshehtë

Ina - 11.09.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se Thaçi po luan me rezoluta dhe po manipulon me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Selimi në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ...

Serbia paralajmëron konflikte në Luginën e Preshevës

LajmiFundit - 11.09.2018

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte ndëretnike, ka thënë sot për agjencinë FoNet deputeti dhe ...

Thaçi nuk i bindet Merkelit, ja për çfarë zotohet presidenti i Kosovës

SOT - 11.09.2018

Tri ditë më parë kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi në Shkup se nuk mund të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan, por presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po e përsërit qëndrimin e tij për ...

Thaçi s’i bindet Merkelit

Ina - 11.09.2018

Tri ditë më parë kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi në Shkup se nuk mund të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan, por presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po e përsërit qëndrimin e tij për ...

Arifi: Ambasadat amerikane e gjermane në Beograd kundër ndryshimit të kufijve

Lajmi.net - 11.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, në një intervistë për kallxo.com, ka rrëfyer për idenë e bashkëngjitjes së Luginës së Preshevës me Kosovë, kush ka qenë nismëtar i kësaj ideje, për ...

Miratimi i një rezolute për bashkimin e Luginës me Kosovën mund të kontestohet nga Kushtetuesja

Telegrafi - 11.09.2018

Miratim i një Rezolute nga ana e Kuvendit të Kosovës, e cila kërkon që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, në aspektin procedural do të ishte në kundërshtim me Nenin 1, paragrafi 3 i ...

Serbia paralajmëron konflikt në Luginë të Preshevës

Zeri - 11.09.2018

Liderët politikë shqiptarë në jugun Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte ndëretnike, ka thënë sot për agjencinë FoNet deputeti dhe kryetari ...

Thaçi s’i bindet Merkelit

Botasot - 11.09.2018

Tri ditë më parë kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi në Shkup se nuk mund të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan, por presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po e përsërit qëndrimin e tij për ...

Selimi: Thaçi e Vuçiqi kanë një marrëveshje dhe po e mbajnë të fshehtë

Botasot - 11.09.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se Thaçi po luan me rezoluta dhe po manipulon me shqiptarët e asaj pjese. Selimi në “Dossier D” ka thënë se “shqiptarëve në Preshevë po u ...

Arifi: Kosova e ka obligim moral të mbrojë interesat e Luginës

Zeri - 11.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, tha se në vitin 1992 kanë pasur referendumin që ka treguar vullnetin e qytetarëve të Luginës së Preshevës. “E gjithë shqiptaria e din.

Selimi: Thaçi e Vuçiqi kanë një marrëveshje dhe po e mbajnë të fshehtë

Zeri - 11.09.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se Thaçi po luan me rezoluta dhe po manipulon me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Selimi në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ...

Konflikte në Luginën e Preshevës? Serbia bën paralajmërimin

Mapo - 11.09.2018

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte ndëretnike, ka thënë sot për agjencinë FoNet deputeti dhe ...

Thaçi s’i bindet Merkelit

Gazeta Express - 11.09.2018

Tri ditë më parë kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi në Shkup se nuk mund të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan, por presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po e përsërit qëndrimin e tij për ...

Preshevarët kundër ndryshimit të kufijve, thonë se edhe ambasadat e huaja janë kundër idesë së Thaçit

Gazeta Express - 11.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka rrëfyer për idenë e bashkëngjitjes së Luginës së Preshevës me Kosovë, kush ka qenë nismëtar i kësaj ideje, për përfaqësimin e Luginës në ekipin ...

Daçiq: Thaçi nuk do ta vizitojë Preshevën, është "fake news"

Gazeta Express - 11.09.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur rreth vizitës së mundshme të presidentit Hashim Thaçi në Luginën e Preshevës.Daçiq këtë e ka quajtur s’i lajm të ...

Thaçi s’i bindet Merkelit

Zeri - 11.09.2018

Tri ditë më parë kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi në Shkup se nuk mund të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan, por presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po e përsërit qëndrimin e tij për ...

Përdorimi i Luginës për interesa personale – a do ta zërë mallkimi i preshevarëve presidentin

Gazeta Express - 11.09.2018

Derisa Kuvendi po bëhej gati që me anë të një rezolute t’ia ndalonte Thaçit të fliste për lëvizjen e kufijve, presidenti tash mund ta arrijë legjitimitetin e dëshiruar pikërisht me anë të një ...

Daçiq: Thaçi nuk do ta vizitojë Preshevën, është ''fake news''

Zeri - 11.09.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur rreth vizitës së mundshme të presidentit Hashim Thaçi në Luginën e Preshevës. Daçiq këtë e ka quajtur lajm të rrejshëm.

Kërkohet rezolutë për bashkimin e Luginës me Kosovën

Zeri - 11.09.2018

Përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës kanë kërkuar miratimin e një rezolute nga Kuvendi i Kosovës, me anë të së cilës do të miratohej kërkesa e tyre për bashkim me Kosovën, shkruan sot ...

Arifi: Kosova e ka obligim moral të mbrojë interesat e Luginës

Telegrafi - 11.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, tha se në vitin 1992 kanë pasur referendumin që ka treguar vullnetin e qytetarëve të Luginës së Preshevës. “E gjithë shqiptaria e din.

Selimi: Thaçi e Vuçiqi kanë një marrëveshje dhe po e mbajnë të fshehtë

Telegrafi - 11.09.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se Thaçi po luan me rezoluta dhe po manipulon me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Selimi në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ...

Serbia paralajmëron konflikte në Luginë të Preshevës

Koha.net - 11.09.2018

Liderët politikë shqiptarë në jugun Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte ndëretnike, ka thënë sot për agjencinë FoNet deputeti dhe kryetari ...

“Shqiptarët e Luginës po ikin në Perëndim, serbët në Beograd”

Koha.net - 11.09.2018

Zëvendëskryetari i komunës së Bujanocit Stojançe Arsiq ka thënë sot për FoNet se të gjitha ato që po ndodhin kohë pas kohe në Serbinë jugore, siç e quan Beogradi Luginën e Preshevës si dhe shkuarja e ...

Deputeti i VV: Thaçi po manipulon shqiptarët, ka marrëveshje të fshehtë me Vuçiç

Java News - 11.09.2018

KOSOVE-Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka thënë se Thaçi po luan me rezoluta dhe po manipulon me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Selimi në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se: ...

Selimi thotë se Thaçi e Vuçiqi kanë një marrëveshje dhe po e mbajnë të fshehtë

Tetova Sot - 11.09.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se Thaçi po luan me rezoluta dhe po manipulon me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Selimi në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ...

Serbia paralajmëron konflikte në Luginë të Preshevës

Tetova Sot - 11.09.2018

Liderët politikë shqiptarë në jugun Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte ndëretnike, ka thënë sot për agjencinë FoNet deputeti dhe kryetari ...

Thaçi nuk do e vizitojë Luginën e Preshevës

Antpress - 11.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se nuk ka bërë kërkesë në institucionet e Serbisë për ta vizituar Luginën e Preshevës pasi siç tha ai e di përgjigjen, njofton Klan Kosova.

Selimi: Thaçi e Vuçiqi kanë një marrëveshje dhe po e mbajnë të fshehtë

Antpress - 11.09.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se Thaçi po luan me rezoluta dhe po manipulon me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Selimi në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ...

Thaçi takon sot liderët e Luginës së Preshevës

Lajmi.net - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të takohet me liderët politikë të Luginës së Preshevës. Lajmi është bërë i ditur nga zyra e informacionit të presidentit.

Thaçi në takim me liderët e Luginës së Preshevës

Ina - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të takohet me liderët politikë të Luginës së Preshevës. Lajmi është bërë i ditur nga zyra e informacionit të presidentit.

Drejtpërdrejt nga konferenca e Thaçit me liderët e Luginës së Preshevës

Alsat - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po takon liderët politikë të Luginës së Preshevës. Lajmi është bërë i ditur nga zyra e informacionit të presidentit të Kosovës, sipas së cilës Thaçi dhe liderët e ...

A mund ta vizitojë Thaçi Preshevën? Flet kryeministrja serbe

Ina - 10.09.2018

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka deklaruar sot se në qeverinë e Serbisë nuk ka ardhur asnjë paralajmërim për vizitën eventuale të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Preshevë, se dhe ai së ...

Thaçi kërkon nxjerrjen e një rezolute për bashkimin e Luginës me Kosovën

Lajmi.net - 10.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi sot është takuar me liderët politikë të Luginës së Preshevës. Thaçi ka thënë se së bashku kanë pasur diskutime intensive dhe substanciale.

Liderët e Luginës kërkojnë rezolutë të Kuvendit të Kosovës për bashkim/VIDEO

Ina - 10.09.2018

Liderët politikë të Luginës së Preshevës, Bujanovcit dhe Metvegjës iu kanë drejtuar me një kërkesë publike liderëve të Kosovës, që në një periudhë sa më të shkurtër kohore të miratojë një rezolutë në ...

Arifi: Miratojeni rezolutën që e bashkon Luginën me Kosovën

Lajmi.net - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, Liderët e Luginës kanë kërkuar nga Kuvendi i Kosovës rezolutë për bashkimin e ...

Përfaqësuesit e Luginës kërkojnë rezolutë për bashkim me Kosovën

Evropaelire - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u ka dhënë edhe njëherë mbështetje, siç ka thënë ai, vullnetit të shprehur të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, Medvegjes dhe Bujanocit për t’iu bashkuar Kosovës.

Thaçi pret liderët e Luginës së Preshevës: Kërkojmë rezolutë nga Kuvendi i Kosovës

Top Channel - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar udhëheqësit politikë të Luginës së Preshevës këtë të hënë në Prishtinë, të cilët i kanë kërkuar atij miratimin e një rezolute në Kuvend përmes të cilës të ...

Përfaqësuesit e Luginës kërkojnë rezolutë për bashkim me Kosovën

Portalb - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka dhënë edhe njëherë mbështetje, siç ka thënë ai, vullnetit të shprehur të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, Medvegjes dhe Bujanocit për t’iu bashkuar Kosovës.

Vizitë në Luginën e Preshevës, Thaçi: Jam i dënuar nga Serbia

SOT - 10.09.2018

“Nuk mund të vizitojë Luginën e Preshevës, pasi jam i dënuar në mungesë nga Serbia”. Kështu deklaroi presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.Ky i fundit në kulimin e debateve dhe diskutimeve për çështjen ...

Thaçi: Nuk mund të vizitoj Luginën, jam i dënuar në mungesë nga Serbia

Ina - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se ai nuk mund të vizitojë komunat Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, ngase autoritetet serbe e mbajnë në fuqi dënimin ndaj tij. “Jam i dënuar në mungesë nga Serbia.

​Stefanoviq: Nëse Thaçi viziton Preshevën, do të respektojmë vendimin e Gjykatës

Alsat - 10.09.2018

Ministri i Brendshëm serb Nebojsha Stefanoviq deklaroi sot, se në rast vizite të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Luginën e Preshevës, do të sillet në pajtim me vendimet e ...

Lugina kërkon rezolutë për bashkimin me Kosovën

Alsat - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi kërkoi unitet të të gjithë faktorëve politik në Kosovë që kërkesa e Luginës së Preshevës për t’iu bashkëngjitur me Kosovën të bëhet realitet, duke përjashtuar ...

Thaçi nuk do e vizitojë Luginën e Preshevës

Portalb - 10.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se nuk ka bërë kërkesë në institucionet e Serbisë për ta vizituar Luginën e Preshevës pasi siç tha ai e di përgjigjen, njofton Klan Kosova.

Thaçi: Lartësimi i Millosheviçit nga Vuçiçi, një qëndrim i gabuar

Portalb - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi sot se lartësimi i Sllobodan Millosheviçit nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, gjatë vizitës në Kosovë ka qenë gabim dhe nuk ndihmon ...

Thaçi pret përfaqësuesit e Luginës së Preshevës,ja çfarë u premton

SOT - 10.09.2018

Përfaqësuesit e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanovc kërkojnë nga Kuvendi i Kosovës të miratojë një rezolutë për bashkangjitjen e komunave të tyre me territorin kosovar.

Vuçiqi erdh e shkojë, ministri serb i policisë thotë se Thaçin do ta arrestojnë po shkeli në Preshevë

Ina - 10.09.2018

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, tha sot se Ministria që ai drejton do të veprojë në përputhje me urdhrin e gjykatës në rastin e vizitës së Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ...

Kamberi: Duhet të ketë konsensus mes partive politike në Kosovë pro bashkimit me Kosovën

Ina - 10.09.2018

Kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, duke folur pas takimit që përfaqësuesit e Luginës së Preshevës kishin me presidentin e vendit, Hashim Thaçin, ka thënë se dialogu i Brukselit duhet ...

Rezolutë për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën

LajmiFundit - 10.09.2018

Liderët politikë të Luginës së Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës iu kanë drejtuar me një kërkesë publike liderëve të Kosovës. Kerkesa publike, ne nje periudhë sa më të shkurtër kohore të miratohet ...

Mustafa pret në vizitë përfaqësuesit e Luginës, LDK mbetet kundër korrigjimit të kufijve

Lajmi.net - 10.09.2018

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, njëherit kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka pritur sot për vizitë përfaqësuesit e Luginës së Preshevës.

Kryetari i Preshevës: I thashë sot Thaçit se i ka hyrë një pune me përgjegjësi të lartë

Lajmi.net - 10.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka thënë se shqiptarët në Serbi janë minoriteti më i diskriminuar në Evropë. Ai në emisionin “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ideja për kufijtë ...

Vazhdojnë presionet e Serbisë mbi shqiptarët e Luginës

Botasot - 10.09.2018

Veprimtarët shqiptarë të Luginës së Preshevës vazhdojnë të përballen me presione të ndryshme. Vendkalimet kufitare të Serbisë, që ndajnë Luginën me Republikën e Kosovës apo edhe me Maqedoninë, janë ...

Thaçi takon sot liderët e Luginës së Preshevës

Telegrafi - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do t’i takojë sot liderët politikë të Luginës së Preshevës. Thaçi pas takimit me liderët e Luginës së Preshevës do të mbajë një konferencë për media.

Thaçi provon përsëri t'ua mbushë mendjen liderëve të Luginës së Preshevës rreth idesë për shkëmbim territoresh

Gazeta Express - 10.09.2018

Është paralajmëruar që Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot të takohet me liderët politikë të Luginës së ...

Thaçi takon sot liderët e Luginës së Preshevës

Botasot - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të takohet me liderët politikë të Luginës së Preshevës. Lajmi është bërë i ditur nga zyra e informacionit të presidentit.

A mund ta vizitojë Thaçi Preshevën? Flet kryeministrja serbe

Gazeta Express - 10.09.2018

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka deklaruar sot se në qeverinë e Serbisë nuk ka ardhur asnjë paralajmërim për vizitën eventuale të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Preshevë, se dhe ai së ...

A mund ta vizitojë Thaçi Preshevën? Flet kryeministrja serbe

Zeri - 10.09.2018

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka deklaruar sot se në qeverinë e Serbisë nuk ka ardhur asnjë paralajmërim për vizitën eventuale të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Preshevë, se dhe ai së ...

A mund ta vizitojë Thaçi Preshevën? Flet kryeministrja serbe

Botasot - 10.09.2018

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka deklaruar sot se në qeverinë e Serbisë nuk ka ardhur asnjë paralajmërim për vizitën eventuale të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Preshevë, se dhe ai së ...

Kryeministrja e Serbisë thotë se nuk ka kërkesë nga Thaçi për ndonjë vizitë në Preshevë

Koha.net - 10.09.2018

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka deklaruar sot se në Qeverinë e Serbisë nuk ka ardhur asnjë paralajmërim për vizitën eventuale të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Preshevë, se dhe ai së ...

Drejtpërdrejt nga konferenca e Thaçit me liderët e Luginës së Preshevës

Botasot - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po takon liderët politikë të Luginës së Preshevës. Lajmi është bërë i ditur nga zyra e informacionit të presidentit, sipas së cilës Thaçi dhe liderët e Luginës së ...

Kryeministrja e Serbisë përgjigjet rreth mundësisë së vizitës së Thaçit në Luginë të Preshevës

Telegrafi - 10.09.2018

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç ka thënë se fjalim i Aleksandar Vuçiqit në Kosovë ishte historik dhe se sipas saj, politikanët e Prishtinës kanë treguar se janë të paparashikueshëm dhe se nuk ...

Loja e pandërgjegjshme Hashim Thaçit me Kosovën Lindore

Botasot - 10.09.2018

“Për 20 vjet nuk e ka dëgjuar kush të flasë për Luginën e Preshevës dhe përnjëherë u bë një mbrojtës i devotshëm i kësaj pjese, atëherë kur Vuçiqi ia kujtoi se ekziston kjo pjesë e banuar me ...

Vuçiq shëtiti Kosovën, por çka ndodhë nëse shkon Thaçi në Serbi?

Zeri - 10.09.2018

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq tha sot se ministria që ai drejton do të veprojë në përputhje me urdhrin e gjykatës në rastin e vizitës së Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi në ...

Thaçi: Është institucionalizuar vullneti i deklaruar i Luginës së Preshevës për bashkim me Kosovën

Koha.net - 10.09.2018

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka biseduar sot me lirët e Luginës së Preshevës. Pas takimit, Thaçi dhe liderët kanë mbajtur në Presidencë një konferencë të përbashkët, raporton KTV.

Përfaqësuesit e Luginës kërkojnë rezolutë për bashkim me Kosovën

Zeri - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar sot një takim me përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, me ç’rast pas takimit është bërë e ditur se përfaqësuesit e Kosovës Lindore kanë kërkuar ...

A do ta vizitojë Luginën e Preshevës, deklarohet presidenti Thaçi

Zeri - 10.09.2018

Pavarësisht se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, para pak ditësh vizitoi serbët e Kosovës, kreu i shtetit të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk pritet te shkojë në Luginën e Preshevës, raporton zeri.info.

Liderët politik të Luginës kërkojnë bashkim përmes një Rezolute nga Kuvendi i Kosovës

Telegrafi - 10.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka takuar sot liderët politik të Luginës së Preshevës, të cilët kanë kërkuar nxjerrjen e një Rezolute në Kuvendin e Kosovës prej nga do të kërkohej bashkimi i ...

Thaçi tregon arsyen pse nuk mund ta vizitojë Luginën e Preshevës

Telegrafi - 10.09.2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se e njeh shumë mirë Luginën e Preshevës, si dhe preokupimet e tyre, megjithatë nuk mund të bëjë vizitë atje, për shkak të rrethanave.

Kryetari i Bujanocit thotë se zgjidhja e vetme është bashkimi me Kosovën

Koha.net - 10.09.2018

Sot liderët politikë të Luginës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës iu kanë drejtuar me një kërkesë publike liderëve të Kosovës, që në një periudhë sa më të shkurtër kohore të miratojë një rezolutë ...

Pas takimit me Thaçin, Lugina e Preshevës rezolutë për bashkimin me Kosovën

Mapo - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar sot një takim me përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, me ç’rast pas takimit është bërë e ditur se përfaqësuesit e Kosovës Lindore kanë kërkuar ...

Përfaqësuesit e Luginës – Thaçit: Hajde në Preshevë si Vuciqi në Mitrovicë

Botasot - 10.09.2018

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës sot i kanë bërë ftesë Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit që të vizitojë Preshevën sikurse që Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucici që vizitoi Mitrovicën.

Thaçi tregon pse nuk mund ta vizitojë Luginën e Preshevës

Koha.net - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se ka marrë ftesën e liderëve të Luginës së Preshevës për të vizituar Preshevën, Medvegjën e Bujanocin.

Thaçi: Beogradi nuk e sheh të dobishme vizitën time në Luginën e Preshevës

Botasot - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se ka marrë ftesën e liderëve të Luginës së Preshevës për të vizituar Preshevën, Medvegjën e Bujanocin.

Ministri i brendshëm serb: Jemi gati ta prangosim Hashim Thaçin

Botasot - 10.09.2018

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, tha sot se Ministria që ai drejton do të veprojë në përputhje me urdhrin e gjykatës në rastin e vizitës së Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ...

Thaçi: Nuk kam leje nga Serbia për të vizituar Luginën e Preshevës

ABC News - 10.09.2018

Në konferencën e përbashkët për shtyp nga presidenca së bashku me zyrtarë të Luginës së Preshevës, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u shpreh se nuk ka leje nga Serbia për të vizituar rajonin.

Kjo është kërkesa e firmosur e përfaqësuesve të Luginës së Preshevës

Zeri - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar sot me liderët e Luginës së Preshevës, ku edhe u kërkua një draft-rezolutë për bashkimin me Kosovën. Përfaqësuesit e Luginës presin që draft-rezoluta e ...

Apel liderëve të Kosovës Lindore: “Mos i besoni Thaçit, ai po ju mashtron”!

Botasot - 10.09.2018

Analisti politik, Nexhat Haziri ju ka bërë apel liderëve shqiptarë të Luginës së Preshevës, që mos të i besojnë presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit.

Thaçi ftohet për vizitë në Luginën e Preshevës

Botasot - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se ka marrë ftesën e liderëve të Luginës së Preshevës për të vizituar Preshevën, Medvegjën e Bujanocin.

Ftesa ndaj Thaçit për vizitë në Preshevë, reagime të ashpra në Beograd

ABC News - 10.09.2018

Reagime të ashpra në Beograd pas ftesës që zyrtarë të Luginës së Preshevës i bënë presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për të vizituar jugun e Serbisë.

Kelmendi: Thaçi detyron liderët e Luginës të propozojnë rezolutë, kur Kuvendi provon të bëjë të kundërtën

Koha.net - 10.09.2018

Gazetari e producenti Adriatik Kelmendi ka komentuar kërkesën e liderëve të Luginës për rezolutë për t’ mundësuar bashkimin e kësaj pjese me Kosovën. Sipas Kelmendit, liderët e Luginës për këtë janë ...

Deda: Nuk ka rezolutë nga Lugina, ka diktat e instrumentalizim nga Thaçi

Koha.net - 10.09.2018

Deputeti i pavarur në Kuvendin e Kosovës, Ilir Deda, ka thënë se në rastin e kërkesës së sotme të liderëve të Luginës, ka thënë se ata nuk duhet të kyçen në betejën e tashme politike në Kosovë.

Deda: Thaçi po instrumentalizon shqiptarët e Luginës

Gazeta Express - 10.09.2018

Deputeti Ilir Deda thotë se presidenti Hashim Thaçi i ka instrumentalizuar shqiptarët e ...

Deda: Thaçi po instrumentalizon shqiptarët e Luginës

Zeri - 10.09.2018

Deputeti Ilir Deda thotë se presidenti Hashim Thaçi i ka instrumentalizuar shqiptarët e Luginës. Nëpërmjet një shkrimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social "Facebook", përfaqësuesi i ...

Deda: Thaçi po instrumentalizon shqiptarët e Luginës

Botasot - 10.09.2018

Deputeti i Kuvendit të Kosvës, Ilir Deda, përmes një postimi në Facebook, thotë se, presidenti Hashim Thaçi i ka instrumentalizuar shqiptarët e Luginës.

PSD kërkon që Lugina e Preshevës të përfshihet në dialogun me Serbinë

Botasot - 10.09.2018

Partia Socialdemokrate ka kërkuar që Lugina e Preshevës të përfshihet në dialog, përmes shumicës së kualifikuar, përcjell Bota sot. Kjo është bërë e ditur nga PSD përmes një komunikate për media, pas ...

Isa Mustafa takoi përfaqësuesit e Kosovës Lindore, tregon se për çka biseduan

Botasot - 10.09.2018

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka pritur sot për vizitë përfaqësuesit e Kosovës Lindore, përcjell “Bota sot”. Mustafa këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook.

Mustafa thotë se përfaqësuesit e Luginës e njoftuan për përkeqësimin e pozitës së tyre

Koha.net - 10.09.2018

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka pritur sot në takim përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, dhe thotë se nga ta është njoftuar për përkeqësimin e gjendjes së tyre. “Kisha nderin që sot, së bashku me z.

Mustafa takon përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, thotë se LDK mbetet kundër korrigjimit të kufijve

Telegrafi - 10.09.2018

Ish-kryeministri i Kosovës, njëherit kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka pritur sot për vizitë përfaqësuesit e Luginës së Preshevës.

Kryetari i Preshevës: I thashë sot Thaçit se i ka hyrë një pune me përgjegjësi të lartë!

Telegrafi - 10.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka thënë se shqiptarët në Serbi janë minoriteti më i diskriminuar në Evropë. Ai në emisionin “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se ideja për kufijtë ...

Shqiprim Arifi zbulon se çfarë i tha sot presidentit Hashim Thaçi

Zeri - 10.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se shqiptarët në Serbi janë minoriteti më i diskriminuar në Evropë. Ai në RTV Dukagjini ka thënë se ideja për kufijtë nuk është e Thaçit por ...

Thaçi do të takohet me liderët politikë të Luginës së Preshevës

Tetova Sot - 10.09.2018

Presidenti kosovar Hashim Thaçi do të takohet sot me liderët e subjekteve politike shqiptare nga Lugina e Preshevës, gjegjësisht nga Presheva, Medvegja dhe Bujanovci.

A mund ta vizitojë Thaçi Preshevën? Flet kryeministrja serbe

Tetova Sot - 10.09.2018

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka deklaruar sot se në qeverinë e Serbisë nuk ka ardhur asnjë paralajmërim për vizitën eventuale të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Preshevë, se dhe ai së ...

Drejtpërdrejt nga konferenca e Thaçit me liderët e Luginës së Preshevës

Alb Portali - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po takon liderët politikë të Luginës së Preshevës. Lajmi është bërë i ditur nga zyra e informacionit të presidentit të Kosovës, sipas së cilës Thaçi dhe liderët e ...

Thaçi: Nuk mund të vizitoj Luginën e Preshevës, jam i dënuar nga Serbia

Java News - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ai nuk mund të vizitojë komunat Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, pasi autoritetet serbe e mbajnë në fuqi dënimin ndaj tij.

Thaçi: Nuk mund të vizitoj Luginën, jam i dënuar në mungesë

Durres Lajm - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ai nuk mund të vizitojë komunat Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, pasi autoritetet serbe e mbajnë në fuqi dënimin ndaj tij.

Ja pse Presidenti Thaçi ka të drejtë!?

Tetova Sot - 10.09.2018

Nga Skënder Sadri KAPITI Kosova Lindore (Lugina e Preshevës: Preshevë, Bujanoc e Medvegjë) janë troje shqiptare të Kosovës, dhe Kosova është Shqipëri.

Isa Mustafa pret në shtëpinë e tij përfaqësuesit e Luginës

Tetova Sot - 10.09.2018

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka njoftuar se bashkë me nënkryetarin e LDK’së, Lutfi Haziri, në shtëpinë e tij ka pritur në vizitë përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, Shaip ...

Kryetari i Preshevës tregon se çfarë i tha Thaçit sot

Tetova Sot - 10.09.2018

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka thënë se shqiptarët në Serbi janë minoriteti më i diskriminuar në Evropë. Ai ka thënë se ideja për kufijtë nuk është e Thaçit por e shqiptarëve të ...

Thaçi: Nuk mund të vizitoj Luginën, jam i dënuar në mungesë nga Serbia

Antpress - 10.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se ai nuk mund të vizitojë komunat Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, ngase autoritetet serbe e mbajnë në fuqi dënimin ndaj tij. “Jam i dënuar në mungesë nga Serbia.