TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pollo: Dekan i Mjekësisë emërohet vëllai i deputetit socialist

Gazeta Start - 10.08.2014

Tiranë – Partia Demokratike kërkon transparencë nga qeveria në lidhje me vendimin për mbylljen e 18 universiteteve publike në vendi dhe pezullimit të veprimtarisë për 12 të tjerë.

Universitetet e mbyllura duhet të përgatisin dosjet për studentët

Gazeta Start - 10.08.2014

Tiranë – Ministria e Arsimit ka kërkuar nga universitetet private që janë mbyllur që të përgatisin dosjen e çdo studenti. Të gjithë ata që do të veprojnë kundër vendimit, do të përballen me ligjin.

Pse vetëm universitetet?! - Anila Dushi

Ina - 10.08.2014

Heqja e licenses së disa universiteteve shqiptare apo dhe pezullimi i saj për disa të tjerë ka qenë në qendër të diskutimeve të këtyre ditëve. Propozimi i MAS dërguar qeverisë, pavarësisht ...

Pollo: Transparencë për universitetet, skema e Ramës korruptive

Albeu.com - 10.08.2014

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo në një reagim të tijin në lidhje me mbylljen e universiteteve shënjestron sërish qeverinë Rama , duke u shprehur se kontrolli në këto universitete u bë me ...

Pollo: Duhet ligjshmëri dhe transparencë për universitetet, skema e Ramës korruptive

SOT - 10.08.2014

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo gjatë një deklarate për mediat ka reaguar lidhur me mbylljen e Universiteteve, duke shënjestruar sërish qeverinë Rama se kontrolli në këto universitete u bë ...

Optipesimizëm

Panorama - 10.08.2014

Edmond Tupja EDMOND TUPJA Për hir të së vërtetës, më duhet të pranoj se nisma e qeverisë shqiptare nëpërmjet Ministrisë së Arsimit dhe të Shkencës për të reformuar në thellësi Arsimin e Lartë, është ...

Kontrolli i universiteteve, Pollo: Të behen publike shkeljet për secilin

Panorama - 10.08.2014

Genc Pollo gjate deklarates per shtyp TIRANE - Partia Demokratike e cilësoi sot korruptive, atë që e quan skemën e Ramës për Univeristetet, ndërsa bëri thirrje për më shumë transparencë dhe ...

Mbi reformën në sektorin e arsimit në Shqipëri

Ora news - 10.08.2014

Në sektorin e arsimit roli dhe funksioni i shtetit në kushtet e një ekonomie tregu lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me vendosjen dhe sigurimin e cilësisë së shkollës dhe garantimin e cilësisë së ...

Pollo: Duhet ligjshmëri dhe transparencë për universitetet, skema e Ramës korruptive

BalkanWeb - 10.08.2014

TIRANE- Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo në një reagim të tijin në lidhje me mbylljen e universiteteve shënjestron sërish qeverinë Rama, duke u shprehur se kontrolli në këto universitete u ...

PD: Duhet ligjshmëri e transparencë për universitetet, skema e Ramës korruptive

Ora news - 10.08.2014

Në vazhdim të debateve për mbylljen e disa Universiteteve publike dhe Private ne vend, Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin Rama se kontrolli në këtë Universitetet është bërë në mënyrë jo ...

MAS: Universitetet të përgatisin dosjet për studentët, pa asnjë detyrim financiar

BalkanWeb - 10.08.2014

TIRANE – Zv/ministri i Arsimit, Arbi Mazniku paralajmëron drejtuesit e institucioneve arsimore private, që iu hoq licenca, që të përgatisin dosjet e studentëve brenda datës 1 shtator, pa u kërkuar ...

Universitetet e mbyllura, MAS: Dosjet për transferimin e studentëve para 1 shtatorit

Ora news - 10.08.2014

Tiranë- Të gjitha Universitetet private të cilave iu hoq licensa nga MAS duhet të përgatisin dosjet për studentët e tyre, me qëllim transferimin në institucione të tjera arsimore.

PD: Duhet ligjshmëri dhe transparencë për universitetet, skema e Ramës korruptive

ABC News - 10.08.2014

Partia Dermokratike konsideron si të papranueshëm mbylljen e universiteteve publike dhe jo publike me vendim të qeverisë. Deputeti Genc Pollo, njëherësh kryetar i Komisionit parlamentar të Medias dhe ...

MAS: Universitetet e mbyllura tu japin dosjet studentëve pas asnjë detyrim financiar

Panorama - 10.08.2014

UPDATE- Ministria e Arsimit tha sot se institucionet e arsimit të lartë që iu është hequr licenca po u kërkojnë para studentëve për tërheqjen e dosjeve të tyre.

PD: Mbyllja e universiteteve, politike. Rama: Zbatuam ligjin që bëtë ju

Gazeta Idea - 10.08.2014

Tiranë- Partia Demokratike ka kundërshtuar sërish sot reformën në arsimin e lartë dhe masat për mbylljen e disa universiteteve, ndërsa ka akuzuar qeverinë për mostransparencë.

Pollo, babai i piramidave në arsim, sulmon Ramën

AMA-News - 10.08.2014

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo në një reagim të tijin në lidhje me mbylljen e universiteteve shënjestron sërish qeverinë Rama, duke u shprehur se kontrolli në këto universitete u bë me ...

PD: Abuzim me universitetet

Vision Plus - 10.08.2014

Opozita akuzon qeverinë se ka shkelur se me vendimin e 6 gushtit për mbylljen e dhjetëra universiteteve që kanë shkelur ligjin. Kreu i komisionit të medias dhe arsimit Genc Pollo nga selia e PD ka ...

Pollo: Duhet transparencë për universitetet, skema korruptive

Shqiptarja - 10.08.2014

TIRANË - Përmes deputetit Genc Pollo, Partia Demokratike ka reaguar për masat e marra ndaj disa universiteteve private dhe për mbylljen e disa filialeve.

Mbyllja e Universiteteve/ Pollo: Duhet transparencë dhe ligjshmëri, kontrolli i MAS i nxituar (VIDEO)

Gazeta Tema - 10.08.2014

Partia Demokratike ka reaguar sërisht mbi vendimin e Qeverisë për mbylljen e 17 universiteteve private, pezullimin e 13 të tjerëve dhe mbylljen e 9 filialeve të Universitetit shtetëror, duke kërkuar ...

MASH: Jepuni studentëve dosjet ose para ligjit ato që marrin lekë

Shqiptarja - 10.08.2014

Zëvendës ministri i Arsimit, Arbi Mazniku ka dalë sërish në mbështetje të studentëve të Universiteteve të mbyllen duke sqaruar se ata nuk duhet të paguajnë për tërheqjen e dokumenteve nga ...

Universitetet e mbyllura u kërkojnë para studentëve për tërheqjen e dosjeve

Gazeta Dita - 10.08.2014

Disa prej universiteteve që u është hequr licensa, u kërkojnë para studentëve që kërkojnë tërheqjen e dosjeve Ky fakt është denoncuar nga Ministria e Arsimit.

Ministria paralajmëron universitetet: Asnjë para për tërheqjen e dosjeve nga studentët (VIDEO)

Gazeta Tema - 10.08.2014

Ministria e Arsimit ka paralajmëruar universitetet që u është hequr licensa, që të mos kërkojnë asnjë para nga studentët për tërheqjen e diplomës. Kjo, pasi në disa prej këtyre universiteteve, ...

PD: Kryeinspektorja që mbylli universitetet, me doktoraturë false

Gazeta Start - 09.08.2014

Tiranë – Pas denoncimit të Universitetit të mbyllur tashmë “Vitrinat”, edhe Partia Demokratike denoncoi faktin se kryeinspektorja e Ministrisë së Arsimit që përpiloi listën e universiteteve që do të ...

Nikolla: Në Prokurori ata që i licensuan, shitën e blenë diploma

Ina - 09.08.2014

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka njoftuar sot se do të nis kallëzimi në Prokurori për të gjitha “pazaret” që janë bërë në universitete, duke nisur nga krerët e arsimit të lartë që i kanë ...

Shqipëri, hetim atyre që dhanë licenca që i shitën diplomat

Alsat - 09.08.2014

Do të paditen penalisht të gjithë njerëzit që bënë të mundur shit-blerjen e diplomave dhe licencimin e institucioneve arsimore në kundërshtim me ligjin.

Nikolla i përgjigjet Berishës: Kallëzim penal për të gjithë ata që dhanë licenca për shitje-blerje diplomash

SOT - 09.08.2014

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka paralajmëruar se do të nisë kallëzime penale në prokurori, për të gjithë ata ish drejtues të arsimit të lartë, që dhanë licenca për universitetet private pa ...

Sali Berisha paralajmëron revolta për mbylljen e universiteteve private: Qeveria ofensivë në arsim, zgjodhi gushtin për ...

SOT - 09.08.2014

Ish-kryeministri Sali Berisha u ka kërkuar studentëve të hidhen në protesta dhe revolta kundër reformës së qeverisë në arsim. Berisha deklaroi se nisma e qeverisë për mbylljen e universiteteve ...

PD: Kryekontrollorja e universiteteve me doktoraturë false

SOT - 09.08.2014

Koordinatorit i Partisë Demokratike Ervin Salianji përmes një deklarate për media bën të ditur se kryeministri Edi Rama mbylli me arrogancës dhe brenda natës dhjetra universitete në vend me qëllim ...

PD: Kryeinspektorja e Ministrisë së Arsimit me diplomë false

Albeu.com - 09.08.2014

Duke i'u referuar mbylljes se universiteteve , PD ka denoncuar kryekontrolloren e kritereve për universitetet se është pa doktoraturë. Me anë të një dalje për mediat, koordinatori i PD, Ervin ...

Shqipëri, hetim atyre që dhanë licenca që i shitën diplomat

Almakos - 09.08.2014

Do të paditen penalisht të gjithë njerëzit që bënë të mundur shit-blerjen e diplomave dhe licencimin e institucioneve arsimore në kundërshtim me ligjin.

Zyrtarizohet penalizimi i universiteteve që nuk përmbushin kriteret (Lista)

Portalb - 09.08.2014

Lajme lidhur me temën Ja deputetët dhe ministrat me diplomë nga universitetet që do mbyllen! UP do të përballet me krizë buxhetore, për shkak të vendimeve të Hashim Thaçit Pas diplomimit, 6 arsye për ...

Kush do t`i pastrojë diplomat ? - Sokol Jeshili

Ina - 09.08.2014

Një nga çështjet më të mprehta që ka tërhequr vëmendjen e qytetarëve ditët e fundit, ka qenë ajo e heqjes dhe pezullimit të licencave për disa universitete, kryesisht private.

PD: Kryekontrollorja e universiteteve me doktoraturë false

ABC News - 09.08.2014

Partia Demokratike denoncoi sot faktin se vetë kontrollorja e kritereve, e standarteve, e cilësisë së universiteteve, është thjesht pa doktoraturë, ose me saktë atë e ka fallcom.

Universitetet, PD: Kontrollorja me diplomë false, Rama: S’e ndalim

Ora news - 09.08.2014

Akuzave të PD për reformën në arsim, kryeministri Rama i është përgjigjur me një postim në rrjetin social facebook. Rama shkruan se “ Nga më plaku tek më i riu delirojne në mes të vapës për gjemen e ...

PD: Kryeinspektorja e Edi Ramës për arsimin me diplomë false -FOTO

BalkanWeb - 09.08.2014

TIRANE- Partia Demokratike vazhdon të denoncojë nismën e qeveirsë për të mbyllur disa universitete private në vend. Nëpërmjet koordinatorit Ervin Salianji, PD shprehet se kryeinspektorja që MAS ...

Berisha: Korrupsion me mbylljen e universiteteve. Reagon Nikolla

Panorama - 09.08.2014

Berisha gjate konferences per shtyp Ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi dje kreun e qeverisë, Edi Rama, se me reformën në arsim po mbyll universitetet private, për të favorizuar disa të tjera.

Hetim atyre që dhanë licenca  dhe atyre që i shitën diplomat

Shqiptarja - 09.08.2014

TIRANE - Çdokush që lejoi shit-blerjen e diplomave dhe licencoi universitete “fantazmë” do të shkojë përpara drejtësisë. Në një dalje për mediat, Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla shpjegoi ...

PD: Kryekontrollorja e universiteteve, doktoraturë false. Rama: Reforma s’ndalet (FOTO)

Gazeta Idea - 09.08.2014

Tiranë- Partia Demokratike ka akuzuar k ryekontrolloren e universiteteve se ka doktoraturë false. Në një denoncim përmes medieve, koordinatori i PD-së Ervin Salianji tha: “Edi Rama mbylli me ...

Mbyllja e universiteteve/ PD: Kryeinspektorja e Ministrisë së Arsimit ka diplomë false

Gazeta Tema - 09.08.2014

Partia Demokratike akuzon Kryeinspektoren e Arsimit të Lartë se ka një doktoraturë false. “Edi Rama mbylli me arrogancë dhe brenda natës dhjetra universitete dhe shkolla të larta në vend, me një ...

PD: Kryeinspektorja që "mbylli" universitetet, me doktoraturë false

Shqiptarja - 09.08.2014

TIRANE - Partia Demokratike akuzon qeverinë se ka vënë në krye të inspektimit të Universiteteve, një persona që ka marrë doktoraturë false. Koordinatori i Partisë Demokratike, Ervin Salianji në një ...

Mediat franceze: Kryekontrollorja e universiteteve në Shqipëri me doktoraturë false

Durres Lajm - 09.08.2014

Koordinatorit i Partisë Demokratike Ervin Salianji përmes një deklarate për media bën të ditur se kryeministri Edi Rama mbylli me arrogancës dhe brenda natës dhjetra universitete në vend me qëllim ...

PD: Kryeinspektorja e Ramës për Arsimin me diplomë false

AMA-News - 09.08.2014

Partia Demokratike vazhdon të denoncojë nismën e qeveirsë për të mbyllur disa universitete private në vend. Nëpërmjet koordinatorit Ervin Salianji, PD shprehet se kryeinspektorja që MAS kishte ...

PD: Kryeinspektorja e Arsimit ka diplomë false

Gazeta Dita - 09.08.2014

Partia Demokratike vijon të akuzojë kryeministrin Rama për mbylljen e universiteteve private, që nuk plotësonin kriteret. Në kuadër të akuzave të përditshme nga selia blu, koordinatori Ervin Salianji ...

PD, akuza për kryeinspektoren Ejona Isufi

Vision Plus - 09.08.2014

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se mbylli me dhjetëra Universitete duke përdorur nje raport te hartuar nga kryeinspektorja Ejona Isufi e cila sipas opozitës ka diplome false.

MASH deklarohet për mbylljen e disa universiteteve private në Shqipëri

Albtime - 08.08.2014

Ministria e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoni është deklaruar lidhur me vendimin e qeverisë shqiptare për mbylljen e disa universiteteve private në Shqipëri.

Diplomat e universiteteve të Shqipërisë alarmojnë Maqedoninë

Lajm - 08.08.2014

A janë pajisur qytetarë të Maqedoisë me diploma falso nga universitetet private në Shqipëri, është një pyetje që po e preokupon me të madhe opinionin në Maqedoni.

Pesë inspektorë për 160 institucione

Portalb - 08.08.2014

Lajme lidhur me temën Paragjykimet më të fuqishme se arsimi i integruar Matematika bizare: Shuma e të gjithë numrave natyrorë është minus 1/12 Sindikata e arsimit në përkrahje të profesorëve në grevë ...

Pesë inspektorë për 160 institucione

Albtime - 08.08.2014

Në Maqedoni ka mungesë të theksuar të kontrollit sa i takon cilësisë së institucioneve të arsimit të lartë. Të gjithë mund të pretendojmë se ky universitet është më i mirë se tjetri e që shpesh herë ...

Berisha: Studentët do i çojnë aty ku kanë aksionet, Rama u duartrokit nga injoranca

Albeu.com - 08.08.2014

Mbylljen e universiteteve, ish kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar si një ofensivë dhe babëzi të injorancës ndaj sistemit arsimor. Në një deklaratë me gazetarët, Berisha tha se Rama ka një arsim ...

Berisha: Studentët do i çojnë aty ku kanë aksionet

SOT - 08.08.2014

Një ditë pasi bëri thirrje në internet për protesta, ish-kryeministri Sali Berisha në një komunikim me gazetarë e ka komentuar sërish cështjen e mbylljes së disa universiteteve me urdhër qeverie.

Nikolla: Universiteti i Gjirokastrës nuk do mbyllet

Albeu.com - 08.08.2014

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla , gjatë një konference ka deklaruar se kjo qeveri po kërkon që situata e cilësisë së mësimdhënies në universitete, të jetë krejtësisht tjetër nga kjo aktuale.

Universitetet, Nikolla: Para drejtësisë ata që licencuan institucione të tilla

SOT - 08.08.2014

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla në një konferencë për mediat ka sqaruar edhe një herë përse janë mbyllur disa universitete private dhe profile shtetërore , duke publikuar edhe disa pamje dhe ...

"Padi penale për njerëzit që lejuan pazarin e diplomave"

ikub - 08.08.2014

Do të paditen penalisht të gjithë njerëzit që bënë të mundur shit-blerjen e diplomave dhe licencimin e institucioneve arsimore në kundërshtim me ligjin.

Reforma në arsim, pasojë e injorancës dhe babëzisë së qeverisë!

SOT - 08.08.2014

Ish kryeministri Sali Berisha ditën e sotme zhvilloi një takim me gazetarët ku foli për mbylljen e disa universiteteve private dhe disa nga filialet shtetërore.

Nikolla: Në Prokurori ata që i liçensuan, shitësit e diplomave

ikub - 08.08.2014

Kjo deklaratë e ministres është bërë sot në një konferencë të posaçme shtypi, ku ajo më së shumti ka folur nëpërmjet fotove, për të treguar arsyet përse u mbyllën disa prej universiteteve private në ...

Berisha: Rama me arsim gjysmak mbylli dyert për 1/3 e maturantëve

BalkanWeb - 08.08.2014

TIRANE - Një ditë pasi bëri thirrje në internet për protesta, ish-kryeministri Sali Berisha në një komunikim me gazetarë e ka komentuar sërish cështjen e mbylljes së disa universiteteve me urdhër ...

Shkarkimi i Fullanit nga Parlamenti, Berisha: Do votoja pro nëse nuk kërkohet nga politika

Ora news - 08.08.2014

Tiranë- Sali Berisha si deputet i PD do të mbështeste një nismë të Parlamentit të Shqipërisë, për shkarkimin e Guvernatorit Fullani, por nëse kjo nismë do të ishte jo politike.

Vendimi i qeverisë për mbylljen e pezullimin e institucioneve të Arsimit të Lartë

ABC News - 08.08.2014

Sulm ndaj universiteteve e ka konsideruar ish Kryeministri Sali Berisha mbylljen dhe pezullimin e institucioneve te arsimit te larte nga qeveria. Ne nje kohe kur Europa po aplikon politiken e dyerve ...

Të palicencuarit kundërvihen me Asociacion të Kolegjeve Universitare

Koha.net - 08.08.2014

Prishtinë, 8 gusht – Institucionet private të arsimit të lartë, që mbetën të palicencuara, njoftuan përmes një kumtese qëllimin për formimin e Asociacionit të Kolegjeve Universitare të Kosovës, si ...

Situata në arsimin e lartë, Nikolla: Përgjegjësit para drejtësisë

Panorama - 08.08.2014

Nikolla gjate konferences per shtyp UPDATE- Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla hodhi poshtë sot disa nga akuzat adresuar maturës shtetërore, uljes së kuotave apo edhe rritjes së tarifave për ...

Mbyllja e universiteteve, Nikolla: Para drejtësisë ata që licencuan institucione të tilla

BalkanWeb - 08.08.2014

TIRANË- Në një konferencë për mediat ministrja e Arsimit dhe Sporteve Lindita Nikolla sqaroi edhe njëherë se pse u mbyllën disa universitet private dhe profile shtetërore duke publikuar disa pamje ...

Reforma në arsim, pasojë e injorancës dhe babëzisë së qeverisë

Ora news - 08.08.2014

Deklarata e ish-Kryeministrit Sali Berisha sot, lidhur me vendimin e Qeverisë për mbylljen e disa universiteteve private Përshëndetje! Jam sot para jush për një problem që, në bindjen time, është ...

FOTOLAJM Nikolla – Berishës: Ja ‘universitetet” që hape, diplomat e shitura dhe…sobat

Ora news - 08.08.2014

Tiranë – Ministrja e Asimit Lindita Nikolla ka ilustruar sot me pamje, arsyet përse Qeveria mbylli disa universitete në vend dhe pezulloi disa të tjerëve, duke iu kundërvënë hapur akuzave të opozitës ...

Universitetet, Nikolla: Në Prokurori ata që i licensuan, shitën e blenë diploma

Ora news - 08.08.2014

Tiranë - Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka njoftuar sot se do të nis kallëzimi në Prokurori për të gjitha “pazaret” që janë bërë në universitete, duke nisur nga krerët e arsimit të lartë që i ...

Nikolla do para drejtësisë ata që licencuan universitetet

Koha.net - 08.08.2014

Ministrja e Arsimit e Shqipërisë, Lindita Nikolla tha se do vihen para përgjegjësisë të gjithë personat që lejuan shitblerjen e diplomave dhe licencimin e institucioneve që si plotësonin kriteret.

Ministrja e Arsimit sqaron vendimin për institucionet e arsimit të lartë

ABC News - 08.08.2014

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla zgjodhi dhe njëherë tjetër që të sqarojë lidhur me zhvillimet e fundit në arsimin e lartë dhe masat e “Raportit të verifikimit të kritereve të ...

Arsimi, nuk do regjistrohen ata që blinin diplomën te privati

Shqiptarja - 08.08.2014

TIRANE - Studentët që bënin pjesë në 18 universitetet të cilëve qeveria u hoqi licencat do të regjistrohen vetë në opsionet që do t’iu ofrojë Ministria e Arsimit.

Berisha kërkon të ndezë revoltë me Universitetet, por jo me Fullanin!

AMA-News - 08.08.2014

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë një takimi me gazetarët, flet për reformën në arsimin e lartë të ndërmarrë nga qeveria. Berisha dënoi këtë nismë të qeverisë, ndërsa shtoi se kjo ka bërë që 1/3 e ...

Diplomat e universiteteve të Shqipërisë alarmojnë Maqedoninë

Tetova Sot - 08.08.2014

A janë pajisur qytetarë të Maqedoisë me diploma falso nga universitetet private në Shqipëri, është një pyetje që po e preokupon me të madhe opinionin në Maqedoni.

Mohimi i zgjedhjes së lirë

AMA-News - 08.08.2014

Ornela Demaliaj Shqiperia eshte vendi tek i cili me konfondohen parimet e arsyes dhe te dashurise, e gjithmone kam besuar tek e ardhmja dhe vitaliteti i saj.

Berisha: Rama i riktheu universitetet në mollë të ndaluar për të varfërit

Gazeta Idea - 08.08.2014

Tiranë-Ish-kryeministri Berisha sulmoi ashpër qeverinë për vendimet më të fundit të saj, duke u vënë thkesin tek mbyllja e disa universiteteve dhe marrëveshja me CEZ-in.

Mbyllja e universiteteve, Berisha: 1/3 e maturantëve pa diploma

Tetova Sot - 08.08.2014

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë një takimi me gazetarët, flet për reformën në arsimin e lartë të ndërmarrë nga qeveria. Berisha dënoi këtë nismë të qeverisë, ndërsa shtoi se kjo ka bërë që 1/3 e ...

Dokumentet per te transferuar studimet ne universitet tjeter

Shqiperia - 08.08.2014

Vendimi për heqjen apo pezullimin e licencës të disa universiteteve në vend ka sjellë çështjen e riakomodimit të rreth 5820 studentëve, të cilët ishin duke kryer studimet e larta, në universitete të ...

Mbyllja e universiteteve, Nikolla: Kush i licencoi do dalë para drejtësisë

Gazeta Idea - 08.08.2014

Tiranë- Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla përmes një deklarate për shtyp u është kundërpërgjigjur akuzave të opozitës lidhur me vendimin qeverisë për të mbyllur disa universitete private në vend ...

Foto/Universiteti publik si kasolle Në privat shkolla paguhet me dru

Shqiptarja - 08.08.2014

TIRANE - Ndër universitetet e mbyllura në vend, të cilat nuk plotësonin kriteret ligjore, figuron edhe një i tillë. Kjo është godina e një institucioni të arsimit të lartë, në të cilin merrnin dije ...

Ministria e Arsimit: Ja kushtet e disa prej universiteteve që mbyllëm (foto-lajm)

Respublica - 08.08.2014

Ministria e Arsimit vijon të mbrojë fort tezën se universitetet që iu është hequr licenca nuk kanë respektuar kriteret ligjore e as kushtet për të vijuar që të jenë të tilla.

Nikolla : Skandalet me Universitetet

Vision Plus - 08.08.2014

Për here te pare nga dita e marrjes se vendimit për heqjen e licencave dhe pezullimin e një sere institucionesh te arsimit te larte privat, por edhe mbylljen e disa filialeve publike, ministja e ...

Problemet e reformës për arsimin e lartë

Gazeta Tema - 08.08.2014

Nga Panajot Barka Sipari i legjislaturës së parë parlamentare të qeverisjës socialiste ra me votimin e një tufe reformash të rendësishme, të cilat së bashku me disa arritje të tjera, sidomos në ...

Ambasada e SHBA: Situata në arsimin e lartë për të ardhur keq

Gazeta Start - 07.08.2014

Tiranë – Edhe ambasada amerikane e mbështet vendimin e qeverisë për mbylljen e 18 universiteteve private në vend. Kjo Ambasadë shpreh mbështetje për ministren e Arsimit, Lindita Nikolla, për ...

Mijëra vetave u rrezikohet puna pas mbylljes së universiteteve në Shqipëri

Ina - 07.08.2014

Pasojat e mbylljes së disa institucioneve private të arsimit të lartë në Shqipëri janë ndier edhe në Kosovë. Mijëra të diplomuar atje ka rrezik të mbesin pa punë, meqë MASHT-i nuk i konsideron si ...

Arvizu përkrah mbylljen e disa universiteteve në Shqipëri

Ina - 07.08.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Alexander Arvizu, ka theksuar mbështetjen e SHBA-së për reformën në arsim si dhe vendimin e fundit për mbylljen e disa universiteteve private dhe ...

Mijëra veta rrezikojnë të mbesin pa punë

Lajmi.net - 07.08.2014

Pasojat e vendimit të Qeverisë së Shqipërisë për mbylljen e universiteteve private të cilat nuk janë të akredituara, do të ndihen edhe në Kosovë. Mijëra persona nga Kosova që kanë diplomuar në këto ...

Mijëra vetave u rrezikohet puna pas mbylljes së universiteteve në Shqipëri

Albtime - 07.08.2014

Pasojat e mbylljes së disa institucioneve private të arsimit të lartë në Shqipëri janë ndier edhe në Kosovë. Mijëra të diplomuar atje ka rrezik të mbesin pa punë, meqë MASHT-i nuk i konsideron si ...

Arvizu përkrah mbylljen e disa universiteteve në Shqipëri

Albtime - 07.08.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Alexander Arvizu, ka theksuar mbështetjen e SHBA-së për reformën në arsim si dhe vendimin e fundit për mbylljen e disa universiteteve private dhe ...

Studentët do regjistrohen vetë në universitet, MAS do ndërhyjë në rastet problematike

Albeu.com - 07.08.2014

Në bazë të degëve që studiojnë dhe krediteve që kanë, të gjithë studentët e shkollave të larta të cilat u mbyllën me një vendim Qeverie, janë të detyruar të regjistrohen vetë në universitete.

Berisha: Rama-Meta po krijojnë monopolin e universiteteve

Albeu.com - 07.08.2014

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ish kryeministri Sali Berisha bën me dije se është në favor të qëndrimeve të rrepta ligjore dhe ndëshkimit ndaj çdo abuzimi në fushën e arsimit të lartë.

MASH deklarohet për mbylljen e disa universiteteve private në Shqipëri

Ina - 07.08.2014

Ministria e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoni sot është deklaruar lidhur me vendimin e qeverisë shqiptare për mbylljen e disa universiteteve private në Shqipëri.

MASH, syçelë për gjendjen në universitetet e Shqipërisë

Zhurnal - 07.08.2014

Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) thotë se monitoron gjendjen aktuale të Universiteteve në Republikën e Shqipërisë. “Në këtë drejtim, duam të informojmë që të gjithë studentët që kanë diplomuar ...

MASH, vëzhgon situatën pas deklarimeve për mbylljen e disa universiteteve private në Shqipëri

Portalb - 07.08.2014

Lajme lidhur me temën Edhe këtë vit nxënësit e Maqedonisë pa Abetare të përbashkët me Shqipërinë Për të përfaqësuar shqiptarët, BDI duhej të propozonte ndryshime kushtetuese MASH ende nuk ka ...

Berisha thirrje studentëve për protesta

Lajm - 07.08.2014

Ish kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka reaguar sot lidhur me vendimin e Qeverisë Rama për mbylljen e disa universiteteve në vend. Berisha i dënon abuzimet që janë bërë në universitete dhe ...

Mbyllja e universiteteve, Berisha thirrje studentëve për protesta

Portalb - 07.08.2014

Lajme lidhur me temën Renditja e universiteteve shqiptare në Ballkan për gjysmën e 2014-tës Miratohen vendimet për heqjen dhe pezullimin e licencave të universiteteve Edi Rama mbyll universitetin e ...

Kush janë studentët kosovarë që kanë diplomuar në universitete false të Shqipërisë?

Portalb - 07.08.2014

Lajme lidhur me temën Mbyllja e universiteteve, Berisha thirrje studentëve për protesta Renditja e universiteteve shqiptare në Ballkan për gjysmën e 2014-tës Rrufeja mbyt 100 dele dhe lëndon bariun ...

Berisha: Pas firmave të ndërtimit, Rama-Meta po krijojnë universitet e tyre private

SOT - 07.08.2014

Ish kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në profilin e tij Facebook bën me dije se është në favor të qëndrimeve të rrepta ligjore dhe ndëshkimit ndaj çdo abuzimi në fushën earsimit të lartë.

Mijëra vetave u rrezikohet puna pas mbylljes së universiteteve në Shqipëri

Koha.net - 07.08.2014

Pasojat e mbylljes së disa institucioneve private të arsimit të lartë në Shqipëri janë ndier edhe në Kosovë. Mijëra të diplomuar atje ka rrezik të mbesin pa punë, meqë MASHT-i nuk i konsideron si ...

Zbardhen abuzimet në universitetet shtetërore

Panorama - 07.08.2014

Ministria e Arsimit ka konstatuar shkelje dhe abuzime nga të gjitha universitetet shtetërore në vend. Në pjesën dërrmuese të këtyre institucioneve, sikundër vë në dukje raporti i Ministrisë së ...

Mbyllja e Universiteteve, Berisha fton të rinjtë në protesta: Rama-Meta po krijojnë universitetet e tyre

Panorama - 07.08.2014

Nje dite pas vendimit te qeverise per mbylljen e disa univertsiteteve dhe pezullimin e licences per shume te tjere, ish kryeministri Berisha fton te rinjte te ngrihen ne protesta te fuqishme, kunder ...

Mbyllja e Universiteteve, Berisha fton të rinjtë në protesta

BalkanWeb - 07.08.2014

TIRANE -Nje dite pas vendimit te qeverise per mbylljen e disa universiteteve dhe pezullimin e licences per shume te tjere, ish-kryeministri Berisha fton te rinjte te ngrihen ne protesta te fuqishme, ...

Berisha: Pas ndërtimit, Rama-Meta po krijojnë monopolin e Universiteteve

Ora news - 07.08.2014

Tiranë- Për ish-kryeministrin, Sali Berisha, vendimi i Ministrisë së Arsimit dhe Sportit vendimi për të mbyllur një pjesë të mirë të Universiteteve private është një pseudoreformë që poi bëhet ...

Berisha: Rama po mbyll Universitetet për t’i rihapur me ryshfet

Koha.net - 07.08.2014

Deputeti i PD-së, ish kryeministri e ish presidenti i Shqipërisë, Sali Berisha, e ka quajtur pseudoreformë arsimore, vendimin e fundit të kryeministrit Edi Rama, për të mbyllur disa Universitete në ...

Nikolla: Nuk ulëm kuotat, s’ka rritje standarde të tarifave

Panorama - 07.08.2014

Ministrja Nikolla Reduktimi i kuotave të pranimit në universitet është reflektuar edhe në tarifën vjetore të shkollimit. Këtë vit akademik studentët do të përballen me çmime të reja, të cilat kanë ...

Le të dihen kosovarët që diplomuan në universitete false të Shqipërisë

Telegrafi - 07.08.2014

Debatet për universitetet false të Shqipërisë kanë nisur edhe në Kosovë. Dikush në Kosovë po kërkon emrat e të gjithë atyre mjekëve, mësuesve e profesorëve që kanë marrë diploma false në Shqipëri.

Kush janë studentët kosovarë që kanë diplomuar në universitete false të Shqipërisë?

Zeri - 07.08.2014

Debatet për universitetet false të Shqipërisë kanë nisur edhe në Kosovë. Dikush në Kosovë po kërkon emrat e të gjithë atyre mjekëve, mësuesve e profesorëve që kanë marrë diploma false në Shqipëri.

Mbyllja e universiteteve, studentët e tyre duhet ta gjejnë vetë se ku do të regjistrohen. Ministria ndërhyn vetëm në ...

Respublica - 07.08.2014

Mbyllja e disa universiteteve nga qeveria shqiptare ka hapur problemin e studentëve ekzistues që mbeten kështu në mes të rrugës. Për këtë problem, ideja e Ministrisë së Arsimit, që të jenë vetë ...

Mbyllja e universiteteve, Fuga 'Pozitive, kishim diploma pa vlerë'

Shqiptarja - 07.08.2014

Profesor Artan Fuga një nga partizanët e reformimit të arsimit të lartë, kryesisht në aspektin akademik shprehet se kishte ardhur koha që të ndërhyhej në arsimine lartë.

Mbyllja e Universiteteve/Studentët do të regjistrohen vetë, MAS ndërhyn në rastet problematike

Gazeta Tema - 07.08.2014

Të gjithë studentët e shkollave të larta, të cilat u mbyllën me një vendim Qeverie pas kontrollit të ushtruar nga Ministria e Arsimit mbi ligjshmërinë e funksionimit të tyre, janë të detyruar të ...

Mbyllja e universiteteve, Berisha: Të rinjtë të dalin në protestë

Gazeta Idea - 07.08.2014

Tiranë- Partia Demokratike ka kundërshtuar masat e ndërmarra nga qeveria për t’u hequr licencën disa universiteteve private në vend. Ish-kreu i saj, Sali Berisha përmes një deklarate në rrjetin ...

Mbyllja e Universiteteve/ Berisha fton studentët në protesta

Gazeta Tema - 07.08.2014

Një ditë pas vendimit të Qeverisë për mbylljen e disa universiteteve dhe pezullimin e licencës për shumë të tjerë, ish-kryeministri Berisha fton të rinjtë të ngrihen në protesta të fuqishme, kundër ...

Berisha u bën përsëri thirrje studentëve për protesta, por askush nuk ia var

AMA-News - 07.08.2014

Nje dite pas vendimit te qeverise per mbylljen e disa universiteteve dhe pezullimin e licences per shume te tjere, ish-kryeministri Berisha fton te rinjte te ngrihen ne protesta te fuqishme, kunder ...

Berisha: Rama – Meta krijojnë, universitet e tyre private

Tetova Sot - 07.08.2014

Ish Kryeministri Sali Berisha është shprehur se dyshja Rama-Meta, pas krijimit të firmave të tyre të ndërtimit private, po krijojnë edhe universitetet e tyre private.

Universitetet e mbylluara, çështja kapërcen kufirin. Në Kosovë “kërkohet” verifikim i diplomave nga Shqipëria

Respublica - 07.08.2014

Çështja e universiteteve private të pezulluara nga qeveria shqiptare për shkak të cilësisë dhe diplomave false ka “depërtuar” si e tillë edhe në Kosovë.

Universitetet e mbylluara bëhen çështje edhe në Kosovë, kërkohet verifikim i diplomave nga Shqipëria

Gazeta Tema - 07.08.2014

Debatet për universitetet false të Shqipërisë kanë nisur edhe në Kosovë. Dikush në Kosovë po kërkon emrat e të gjithë atyre mjekëve, mësuesve e profesorëve që kanë marrë diploma false në Shqipëri.

Atdheu i Berishës…

Gazeta Tema - 07.08.2014

Nga Mero Baze Ka një thirrje publike të Sali Berishës për protesta pas vendimit të qeverisë për mbylljen e disa universiteteve private. Protesta u drejtohet studentëve, të cilët Berisha i quan ...

Mbyllja e universiteteve në Shqipëri lë pa punë mijëra veta

Kosova Live - 07.08.2014

Pasojat e mbylljes së disa institucioneve private të arsimit të lartë në Shqipëri janë ndier edhe në Kosovë. Mijëra të diplomuar atje ka rrezik të mbesin pa punë, meqë MASHT-i nuk i konsideron si ...

Kosova nuk i njeh diplomat e universiteteve private në Shqipëri

Lajmi.net - 06.08.2014

Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, ka përshëndetur vendimin e Qeverisë shqiptare që të mbyllë disa nga institucionet private të arsimit të lartë, të cilat nuk kanë qenë të akredituara.

Berisha kundër mbylljes së universiteteve

Ina - 06.08.2014

Ish-Kryeministri Berisha ka kundërshtuar me ashpërsi mbylljen e disa universiteteve private nga Qeveria dhe ka bëë thirrje për protesta në muajin shtator, në nisje të vitit akademik.

Ndjekje penale për shitësit e diplomave, Nikolla takim tensionues me drejtuesit e universiteteve të mbyllura

SOT - 06.08.2014

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, një ditë pas prezantimit të raportit për verifikimin e ligjshmërisë së universiteteve, ka zhvilluar një takim tensionues me drejtuesit e ...

Arsimi i lartë, Arvizu: Mbështesim iniciativën ministres Nikolla

SOT - 06.08.2014

Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu në një postim në rrjetin social “Twitter”, thekson se në Shqipëri ka shumë profesorë e studentë që bëjnë punë të shkëlqyer dhe meritojnë një sistem që të ...

Arvizu: Mbështesim nismën e guximshme të ministres Nikolla

Albeu.com - 06.08.2014

mbasadori amerikan, Aleksandër Arvizu në një postim në rrjetin social “Twitter”, thekson se në Shqipëri ka shumë profesorë e studentë që bëjnë punë të shkëlqyer dhe meritojnë një sistem që të ...

Disa sugjerime për debatin mbi reformën në arsimin e lartë

Panorama - 06.08.2014

Zef Preçi ZEF PREÇI I motivuar nga publikimi ditën e djeshme i “Raportit të verifikimit të kritereve të ligjshmërisë në institucionet e arsimit të lartë, publike e private në vend”, – të cilin e ...

Nikolla: Vetëm 2800 kuota më pak nga kërkesa. Ja pse nuk lejuam kuota të reja në 63 programe

Panorama - 06.08.2014

TIRANE- Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka sqaruar maturantet publikisht per ate qe po ndodh me arsimin e larte, duke i dhene pergjigje edhe akuzave per uljen e madhe te numrit te pranimeve te ...

Nikolla sqaron maturantët: Do kthejmë cilësinë në Universitete, nuk i ulëm kuotat

BalkanWeb - 06.08.2014

TIRANË- Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka takuar sot një grup maturantësh me të cilët ka biseduar për reformën në arsimin e lartë, që sipas saj ka nisur tashmë me heqjen e pjesëve të kalbura, ...

Universitetet e pezulluara s’do pranojnë studentë në vit të parë

Ora news - 06.08.2014

Tirane- Universitet jo publike te cilët janë penzulluar nuk kanë të drejtë të pranojnë studentë në vitin e parë, por aktiviteti i tyre për të vijuar me mësimdhënien për studentët e viteve të tjera do ...

Reforma në arsim, Arvizu mbështet ministren Nikolla

Panorama - 06.08.2014

Ambasadori Arvizu Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu ka përshëndetur nismën e Ministrisë së Arsimit duke thënë se ajo është e guximshme. Me anë të një postimi në Twitter, shprehet se studentët ...

Arsimi i lartë, Arvizu: Mbështesim iniciativën kurajoze të ministres Nikolla

BalkanWeb - 06.08.2014

TIRANE - Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin iniciativën e Ministrisë së Arsimit për mbylljen e disa universiteteve, duke e cilësuar një iniciativë kurajoze dhe një fillim të mirë.

Arvizu: Reforma në Universitete kritike, por fillim i mirë

Ora news - 06.08.2014

Tiranë- Vetëm pak orë pasi mori bekimin e Këshillit të Ministrave, vendimi për mbylljen e një numri të konsiderueshëm të Universiteteve private, Ambasada amerikane në Tiranë ka përshëndetur nismën e ...

Arvizu përkrah mbylljen e disa universiteteve në Shqipëri

Koha.net - 06.08.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Alexander Arvizu, ka theksuar mbështetjen e SHBA-së për reformën në arsim si dhe vendimin e fundit për mbylljen e disa universiteteve private dhe ...

Arvizu përkrah mbylljen e disa universiteteve në Shqipëri

Zeri - 06.08.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Alexander Arvizu, ka theksuar mbështetjen e SHBA-së për reformën në arsim si dhe vendimin e fundit për mbylljen e disa universiteteve private dhe ...

Nikolla: S'ulëm kuotat, hoqëm 63 programe që s'kishin as 10 studentë

Shqiptarja - 06.08.2014

TIRANE - Ministrja e Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla zgjedhi t'i pergjigjet perballë maturantëve, akuzave te demokrateve se këtë vit u është hequr e drejta për të vazhduar shkollën e lartë 11 ...

Nikolla: Vetëm 2.800 kuota më pak se kërkesat e universiteteve

Gazeta Idea - 06.08.2014

Tiranë- “Është gënjeshtër të thuash kemi mbyllur dyert për 11 mijë maturantë. Vjet ka pasur më shumë kuota, por universitetet kishin kërkuar më pak. Këtë vit ne u konsultuam me universitetet, kërkuan ...

Nikolla sqaron maturantët: Nuk i ulëm kuotat, do kthejmë cilësinë në Universitete

Gazeta Tema - 06.08.2014

Populizëm elektoral e ka quajtur ministrja e Arsimit Lindita Nikolla politikën e ndjekur nga Qeveria Berisha mbi arsimin e lartë në vend. Në këtë kuadër, Nikolla tha se ish-Qeveria rriti kuotat e ...

Nikolla shpjegon kushtet e reja për universitetet

AMA-News - 06.08.2014

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka takuar sot një grup maturantësh me të cilët ka biseduar për reformën në arsimin e lartë, që sipas saj ka nisur tashmë me heqjen e pjesëve të kalbura, duke iu ...

Arvizu: Mbështesim nismën e guximshme të Nikollës për reformën në arsim

Gazeta Tema - 06.08.2014

Ambasadori amerikan, Alksandër Arvizu, ka reaguar në lidhje me propozimet për pezullimin e një sërë universitetesh private në Shqipëri. Arvizu ka përshëndetur nismën e ministres Lindita Nikolla, duke ...

Një det me diploma falso

Gazeta Dita - 07.08.2014

REDAKSIONAL Qeveria shqiptare e miratoi dje listën me universitetet private që duhet të mbyllen, ato që duhet të pezullohen dhe ato që do të vazhdojnë punën normalisht por nën një kontroll më strikt.

Arvizu: Situata në arsimin e lartë fatkeqe, mbështesim guximin e Nikollës

Gazeta Idea - 06.08.2014

Tiranë- Shtete e Bashkuara të Amerikës kanë mbështetur reformën për arsimin e lartë në vend. Ka qenë ambasadori Aleksandër Arvizu ai i cili përmes një postimi në Tëitter shprehet se kjo është një ...

Arvizu mbështet reformën në Arsim: E guximshme

AMA-News - 06.08.2014

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin iniciativën e Ministrisë së Arsimit për mbylljen e disa universiteteve, duke e cilësuar një iniciativë kurajoze dhe një fillim të mirë.

Nikolla: Masterin në “Albanian University” ma ofroi Berisha, s'do ndalem para asnjë pengese

Albeu.com - 05.08.2014

Pasi në media doli lajmi se vetë ministrja e Arsimit kishte marrë një diplomë master në një nga universitetet të cilat nuk kishin plotësuar kushtet e parashikuara në ligj, ka reaguar kjo e fundit, me ...

Edi Rama: Sistemi arsimor si piramidat mashtruese, u shitën copa letre për diploma, u diplomuan 900 të huaj pa ditur ...

SOT - 05.08.2014

Kryeministri Edi Rama deklaroi dje se sistemi arsimor sot është shndërruar në piramidë mashtruese. Në fjalën e tij, gjatë prezantimit të raportit të verifikimit të kritereve të ligjshmërisë në ...

Rama: Rilindja e universitetit kalon nga shembja e çdo piramide

SOT - 05.08.2014

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook bën të ditur se rilindja e universitetit kalin nga shembja e çdo piramide. Sipas Ramës, historia e turpshme e lulëzimit të ...

Rama qetëson studentët: Do keni një mundësi të dytë, s'ka më diploma fallco

Albeu.com - 05.08.2014

Vetëm një ditë pas raportit të Ministrisë së Arsimit për Institucionet e Arsimit të Lartë, kryeministri Rama garanton të gjithë studentët e këtyre universiteteve, se do të kenë një mundësi të dytë ...

Nikolla: Plan konkret për sistemimin e studentëve, hoqëm pjesën e kalbur

Albeu.com - 05.08.2014

Ministrja e Arsimit , Lindita Nikolla , ka thënë se është hartuar një plan konkret për të sistemuar në institucionet e arsimit të lartë, studentët të cilët ndiqnin studimet në universitetet të cilat ...

Mbyllja e universiteteve, Nikolla: Hoqëm pjesën e kalbur

SOT - 05.08.2014

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka thënë se është hartuar një plan konkret për të sistemuar në institucionet e arsimit të lartë, studentët të cilët ndiqnin studimet në universitetet të cilat ...

Berisha në fb: Rama rrënoi ëndrrën e bukur universitare të 11 mijë të rinjve shqiptar

SOT - 05.08.2014

Ish kryeministri, Sali Berisha përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka reaguar për mbylljen e universiteteve. Ai shkruan se nga mbyllja e tyre preken plot 11 mijë maturantë, ndërsa rriten ...

Nikolla: Masterin në “Albanian University” ma ofroi Berisha

Ora news - 05.08.2014

Tirane- Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla përmes një postimi në facebook kërkoi të sqaronte diplomën master që kishte marrë në “Albanian University” në 2010.

‘Rilindja e universitetit kalon nga shembja e çdo piramide. Para drejtësisë mashtruesit publikë’

Panorama - 05.08.2014

TIRANE- Kreu i qeverise, Edi Rama duke e quajtur nje faqe te re, ate qe u cel me raportin per ligjshmerine e institucioneve te arsimit te larte, shkruan se “Rilindja e universitetit kalon nga shembja ...

Rama: Fund piramidave në arsim dhe diplomave false, ligji do veprojë pa tolerancë

BalkanWeb - 05.08.2014

TIRANE – Kryeministri Edi Rama shprehet i vendosur t’i japë fund asaj që e cilëson si lulëzim të piramidave financiare në arsim dhe shpërndarjes së diplomave false.

Mbyllja e Universiteteve, Rama: Studentët do kenë një mundësi të dytë

Ora news - 05.08.2014

Një ditë pas raportit të Ministrisë së Arsimit për Institucionet e Arsimit të Lartë, publik dhe privat ku u kërkua mbyllja e 18 Universiteteve, kryeministri Rama garanton të gjithë studentët e këtyre ...

Pezullimi i universiteteve, ministrja Nikolla debat direkt me pronarët

BalkanWeb - 05.08.2014

TIRANE – Një ditë pas publikimit të raportit për verifikimin e ligjshmërisë së universiteteve, Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla zhvilloi sot një takim me drejtues të shkollave të larta, të cilave ...

Shqipëria e vendosur t’i shkojë deri në fund reformës në arsim

Koha.net - 05.08.2014

Tiranë, 5 gusht -Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla zhvilloi sot një takim me drejtues të universiteteve në ambjentet e ministrisë, për t’ju dorëzuar Raportin dhe komunikuar masat e ...

Rama: Rilindja e universitetit kalon nga shembja e çdo piramide

ABC News - 05.08.2014

Kryeministri Rama ka vazhduar të komentojë në Facebook masat e marra ndaj universiteteve private në vend. Përmes një postimi, ai shkruan se rilindja e universitetit kalon nga shembja e çdo piramide.

Ministrja u dorëzon dosjet universiteteve të penalizuara

ABC News - 05.08.2014

Një ditë pas publikimit të raportit për verifikimin e ligjshmërisë së universiteteve, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, ka deklaruar se raporti është vetëm hapi i parë për heqjen e pjesës së ...

Mbyllja e universiteteve private

VOA - 05.08.2014

Qeveria shqiptare po përgatitet për mbarëvajtjen e vitit të ri akademik, duke programuar kuota më të ulëta studimore dhe duke mbyllur 17 universitete private.

Berisha reagon ashpër: Mbyllja e universiteteve rrënim, të protestojmë

Ora news - 05.08.2014

Tiranë – Ish-Kryeministri Berisha ka kundërshtuar me ashpërsi mbylljen e disa universiteteve private nga Qeveria dhe ka bëë thirrje për protesta në muajin shtator, në nisje të vitit akademik.

Rama: Diploma të marra me lopë dhe dru zjarri

Shqiptarja - 05.08.2014

Nga EDI RAMA Pamja që ndoqëm nuk lë vend për asnjë kënaqësi, por ngjall vetëm trishtim dhe revoltë. Trishtim, për aq mijëra dhe mijëra familje që kanë investuar gjithë kursimet e sakrificave të tyre, ...

Nikolla: Masterin te “UFO” ma ofroi qeveria dhe universiteti, e megjithatë nuk u favorizua nga unë

Gazeta Tema - 05.08.2014

Ministrja Lindita Nikolla ka sqaruar studimet e saj në një prej universiteteve për të cilat sugjeroi heqjen e licensës. Nikolla ka thënë se masterin tek “UFO ia ka ofruar qeveria e asaj kohe dhe vetë ...

Nikolla: Masterin në universitet privat ma ofroi vetë qeveria “Berisha”

Gazeta Dita - 05.08.2014

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka reagur përmes Facebookut lidhur me diplomën e saj master, e marrë në një nga universitetet për të cilat dje vetë ministria që ajo drejton kërkoi pezullimin e ...

Rama: Rilindja e universiteteve kalon nga shembja e çdo piramide

Gazeta Tema - 05.08.2014

Rilindja e Universitetit kalon nga shembja e çdo piramide. Kështu shkruan në një postim në rrjetin social Facebook Kryeministri Edi Rama, ndërsa thekson se ligji do të veprojë pa asnjë tolerancë dhe ...

Kontrolli në universitete, Rama: Para drejtësisë të gjithë mashtruesit publikë

Gazeta Idea - 05.08.2014

Tiranë- Rilindja e universiteteve kalon nga shembja e çdo piramide. Kështu ka deklaruar sot kryeministri Edi Rama duke iu përgjigjur reagimeve që ka shkaktuar nga dje heqja e licencave dhe pezullimi ...

Rama: Fund piramidave arsimore dhe diplomave false

Durres Lajm - 05.08.2014

Kryeministri Edi Rama shprehet i vendosur t’i japë fund asaj që e cilëson si lulëzim të piramidave financiare në arsim dhe shpërndarjes së diplomave false.

Rama flet përsëri për piramidat e arsimit, por Henrin e shpëtoi

AMA-News - 05.08.2014

Kryeministri Edi Rama shprehet i vendosur t’i japë fund asaj që e cilëson si lulëzim të piramidave financiare në arsim dhe shpërndarjes së diplomave false.

Rama: Fund piramidave financiare në arsim, studentët do të kenë përkrahjen e ministrisë

Gazeta Dita - 05.08.2014

Kryeministri Rama shprehet i vendosur për t’i dhënë fund tregut të diplomave false në Shqipëri. Në një postim në Facebook, kreu i qeverisë shprehet se pas raportit të publikuar një ditë më parë mbi ...

Nikolla: Hoqëm pjesën e kalbur në Arsim

AMA-News - 05.08.2014

Një ditë pas publikimit të raportit për verifikimin e ligjshmërisë së universiteteve, Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla zhvilloi sot një takim me drejtues të shkollave të larta, të cilave u janë ...

Nikolla: Plan konkret për sistemimin e studentëve. Nuk cënohen diplomat

Gazeta Idea - 05.08.2014

Tiranë- Pas publikimit të raportit për verifikimin e ligjshmërisë së universiteteve, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla pati sot një takim me drejtues të shkollave të larta.

Rama: rilindje në arsim!

Vision Plus - 05.08.2014

Kryeministri Rama ka përshëndetur serish kontrollin e Ministrise se Arsimit ne universitetet publike e private, qe sollën dhe propozimet konkrete për heqjen e licencave, pezullim te punës dhe ...

6 mijë të rinj do të ndryshojnë Fakultet

Vision Plus - 05.08.2014

6 mije studente duhet te ndërrojnë Fakultetin pas propozimit te Ministrisë se Arsimit për heqjen e licencës se disa Universiteteve. Zëvendësministri i Arsimit, Arbjan Mazniku sqaron se kuadri ligjor ...

Nikolla dorëzon rezultatet e kontrollit në Universitete

Vision Plus - 05.08.2014

Është shoqëruar me debate mbledhja e Ministres se Arsimit Lindita Nikolla me drejtuesit e universiteteve te cilëve iu është pezulluar licenca për 2 vjet.

Nikolla: Masterin ma ofroi vetë qeveria ‘Berisha’

AMA-News - 05.08.2014

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka reagur përmes Facebookut lidhur me diplomën e saj master, e marrë në një nga universitetet për të cilat dje vetë ministria që ajo drejton kërkoi pezullimin e ...

Berisha: Përbindëshi Rama rrënoi ëndrrën e bukur universitare të të rinjve

Gazeta Dita - 05.08.2014

Ai është njeriu që lejoi lulëzimin e universiteteve private. Dhe natyrisht, nuk ështëi i kënaqur me vendimin e pasardhësit të tij për pezullimin dhe heqjen e licensave për disa prej tyre.

Mbyllja e Universiteteve private/Berisha fton në protesta studentët

Gazeta Tema - 05.08.2014

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar në rrjetin social Facebook në lidhje me propozimin e Ministrisë së Arsimit për mbylljen e 17 Universiteteve private, pezullimin e liçencës për 13 të tjera dhe ...

Berisha lëshon kushtrimin: Të protestojmë për Universitetet (për Bankën dhe Detin s’ka komente)

AMA-News - 05.08.2014

Ish-Kryeministri Berisha ka kundërshtuar me ashpërsi mbylljen e disa universiteteve private nga Qeveria dhe ka bëë thirrje për protesta në muajin shtator, në nisje të vitit akademik.

Berisha: Rama, rrënoi ëndrrën e bukur universitare te 11 mijë të rinjve shqiptarë

Tetova Sot - 05.08.2014

Vendimi i Ministrisë së Arsimit për mbylljen e disa universiteteve në vend, solli sot reagimin e ish-kryeministrit Sali Berisha i cili e cilësoi atë një akt qeveritar negativizmi dhe ligësie ekstreme.

Berisha: Mbyllja e Universiteteve akt ligësie, protesta në shtator

Shqiptarja - 05.08.2014

TIRANË - Një akt qeveritar negativizmi dhe ligësie ekstreme e ka cilësuar Berisha mbylljen e disa Universiteteve duke rrënuar sipas tij ëndrrën universitare te 11 mijë të rinjve shqiptar.

Mbyllja e universiteteve private shkakton dëm për studentët

Fakultetet - 05.08.2014

Qeveria shqiptare po përgatitet për mbarëvajtjen e vitit të ri akademik, duke programuar kuota më të ulëta studimore dhe duke mbyllur 17 universitete private.

Skandali i Universiteteve në Shqipëri, Rama: Diplomuam 900 të huaj me leksione vetëm në shqip

Republika - 05.08.2014

Një ndër skandalet e zbuluara me diplomat e dhëna nga universitetet private në Shqipëri është edhe ai i diplomimit të 900 shtetasve të huaj, në një kohë kur këto universitete nuk kanë dhënë asnjë orë ...

Rama: Fund piramidave në arsim, të gjithë para ligjit

AlbanianScreen - 05.08.2014

Tiranë - Penalizimin e mbi 30 institucioneve të arsimit të lartë, për mospërbushje të kritereve, kreu i qverisë e ka konsideruar si një faqe të re të ligjshmërisë së tyre.

Mbyllja e universiteteve, studentët trasferohen tek publikët

AlbanianScreen - 05.08.2014

Tiranë - Universitetet publike do të jenë institucionet e para që do të presin studentët e 18 institucioneve të Arsimit të Lartë privat e publik që do të mbyllen, ndërkohë që një pjesë e tyre mund ti ...

PD: Arsimi në udhëkryq, 12 mijë studentë më pak

Gazeta Start - 04.08.2014

Tiranë – Për Partinë Demokratike, kryeministri nuk ka asnjë vizion për arsimin e lartë në vend. Opozita shpreh shqetësimin se numri i rinjve që do të pranohen në arsimin e lartë do të jetë 12 mijë më ...

Rama: Sistemi arsimor i kalbur nga ligjet e mëparshme, në dhjetor nis akreditimi

Albeu.com - 04.08.2014

Në kuadër të prezantimit të verifikimit të kritereve në institucionet e arsimit të lartë, kryeministri Edi Rama deklaroi se në dhjetor të këtij viti , do të nisë akreditimi i universiteteve .

PD: Rama uli me 12 mijë numrin e studentëve

SOT - 04.08.2014

Partia Demokratike ka reaguar nëpërmjet koordinatorit Ervin Salianji, menjëherë pas prezantimit të raportit të verifikimit të kritereve të ligjshmërisë në institucionet e Arsimit të Lartë.

Rama: Do të shkojmë përpara sipas meritës

Lajm - 04.08.2014

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se sistemi arsimor ishte kthyer në një skemë piramidale mashtruese, që çonte dëm investimet e familjeve shqiptare. Duke shprehur keqardhje për investimin e tyre, ...

PD: Rama shfaqje me arsimin, uli me 12 mijë numrin e studentëve

Almakos - 04.08.2014

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama për mosmbajtje të premtimeve të fushatës elektorale për arsimin. Koordinatori Ervin Salianji tha se “qeveria ndryshe nga premtimet, nuk po përmirëson ...

Edi Rama mbyll universitetet private, Ministrja e Arsimit e diplomuar në një prej tyre

Portalb - 04.08.2014

Lajme lidhur me temën Fotoja e parë e Zahos me motrën dhe vëllain (FOTO) Rama, ultimatum deputetëve rebelë: Nëse dilni edhe një herë kundër, jeni të përjashtuar Supergrabitja në Bankë, Braçe therret ...

Vitrina: MAS kontroll tendencioz, ne do vazhdojmë betejën

SOT - 04.08.2014

Universiteti "Vitrina" ka reaguar menjëherë pas propozimit të Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve për heqjen e licencave të mbi 30 universiteteve dhe shkollave private.

Ja çfarë do të bëhet me studentët e shkollave të mbyllura

Albeu.com - 04.08.2014

Për të diskutuar në lidhje me propozimin për mbylljen dhe pezullimin e 70 përqind të institucioneve të arsimit të lartë shqiptar, ka folur Ministrja e Arsimit , Lindita Nikolla .

PD: Rama shfaqje me arsimin, uli me 12 mijë numrin e studentëve

BalkanWeb - 04.08.2014

TIRANE - Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama për mosmbajtje të premtimeve të fushatës elektorale për arsimin. Koordinatori Ervin Salianji tha se “qeveria ndryshe nga premtimet, nuk po ...

Rama: 32 mijë diploma universitare në pak vite

ABC News - 04.08.2014

Kryeministri Rama njoftoi se të gjitha universitetet në vend do t’i nënshtrohen një kontrolli ligjor e më pas atij cilësor. Kreu i Qeverisë u ankua se nga universitetet private në pak vite janë ...

PD: Rama shfaqje me arsimin, uli me 12 mijë numrin e studentëve

ABC News - 04.08.2014

Deklaratën e Kryeministrit Rama për arsimin Partia Demokratike e përkufizoi si një propagandë te re me zakone të vjetra. “Propagandë e re, zakone të vjetra.

Cilat universitete në Shqipëri do të mbyllen

Koha.net - 04.08.2014

Qeveria Rama ka vendosur të mbyllë disa universitete dhe shkolla në Shqipëri, të cilat nuk plotësonin kriteret. Vendimi është publikuar sot gjatë një aktiviteti ku ishte i pranishëm vetë kryeministri ...

Mbyllen e pezullohen 31 insituticione të Arsimit të Lartë

ABC News - 04.08.2014

Ministria e Arsimit ne perfundim te kontrollit te ligjshmerise mbyll 18 institucione te arsimit te larte private dhe pezullon 13 deri ne nje vendim te dyte.

Rama: Situata katastrofike në Arsimin e lartë, 32 mijë diploma dha privati

Ora news - 04.08.2014

Ministria e Arsimit dhe Sportit publikoi sot raportin për verifikimin e kritereve të ligjshmërisë në Institucionet e Arsimit të Lartë. Kryeministri Rama u shpreh se të dhënat janë befasuese pasi një ...

Ligjshmeria në arsim, fjala e plotë e Ramës

Panorama - 04.08.2014

Pamja që ndoqëm nuk lë vend për asnjë kënaqësi, por ngjall vetëm trishtim dhe revoltë. Trishtim, për aq mijëra dhe mijëra familje që kanë investuar gjithë kursimet e sakrificave të tyre, për t’u ...

“Sëpatë" mbi universitetet private (Video)

Zeri - 04.08.2014

Ministria e Arsimit ka hapur kutinë e Pandorës. Në kutitë që i përkasin 59 insitucioneve të arsimit të lartë e që nuk i janë nënshtruar asnjëherë kontrollit ligjor gjatë këtyre 24 vitesh, janë ...

Reagon universiteti Vitrina: Raporti tendencioz, kemi respektuar ligjet

Panorama - 04.08.2014

TIRANE- Universiteti Vitrina, nje prej universiteteve qe i hiqet licensa sipas vendimit te MAS, ka reaguar duke e quajtur raportin e bere ndaj tij tendencioz e te pambeshtetur ne fakte.

Pezullimi, "Vitrina': MAS kontroll tendencioz tek ne, vazhdojmë betejën

BalkanWeb - 04.08.2014

TIRANE- Pas propozimit të Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve për heqjen e licencave të mbi 30 universiteteve dhe shkollave private, vjen edhe reagimi i Universitetit ‘Vitrina’.

PD: Me Ramën 12 000 të rinj më pak në universitet

Panorama - 04.08.2014

Partia Demokratike ne reagim te deklaratave te kryeministrit per arsimin e larte e ka akuzuar ate per propagande te re dhe zakone te vjetra. Sipas koordinatorit Ervin Salianji “qeveria ndryshe nga ...

PD: Rama shfaqje të shëmtuar me arsimin, uli me 12 mijë numrin e studentëve

Ora news - 04.08.2014

Tiranë- Partia Demokratike reagoi sot për vendimin e qeverisë për uljen me 12000 numrin e studentëve që do të pranohen në Universitetet publike për këtë vit akademik.

Pezullohet licenca e universitetit ku ministrja mbrojti Masterin

Panorama - 04.08.2014

Ne listen e universiteteve qe u propozuan sot per pezullim license eshte edhe universiteti ku ka zhvilluar studimet master vete Ministrja e Arsimit, Nikolla.

Skandali, Rama: Diplomuam 900 të huaj me leksione vetëm në shqip

Ora news - 04.08.2014

Tiranë –Një ndër skandalet e zbuluara me diplomat e dhëna nga universitetet private në Shqipëri është edhe ai i diplomimit të 900 shtetasve të huaj, në një kohë kur këto universitete nuk kanë dhënë ...

Tiranë: Qeveria mbyll 17 universitete private

VOA - 04.08.2014

Ministria e arsimit në Shqipëri bëri të ditur sot se ka në plan të mbyllë 17 universitete private dhe 6 degë të universiteteve publike, si dhe do të paditë në gjykatë këdo që ka abuzuar me ligjin e ...

Ministrja e Arsimit me masterin tek UFO: T’i hiqet liçenca

ABC News - 04.08.2014

Sa vlere kane diplomat qe merren ne universitetet tona private? Kryeministri Edi Rama mund t’i shohe me percmim, por bashkepuntoret e tij me te afert i zgjodhi pikerisht nga keto universitete.

Nikolla propozon mbylljen për një vit të Universitetit privat ku kreu Masterin

Ora news - 04.08.2014

Tiranë – Universiteti privat ku Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka kryer masterin është në listën e Universiteteve private për të cilat sot ka kërkuar pezullimin e aktivitetit të tyre për një vit.

Kontrolli i universiteteve, propozohet mbyllja e disave, Rama: Sistem piramidal

Gazeta Idea - 04.08.2014

Tiranë- “Një sistem i kalbur deri në fund që ka gjeneruar vetëm kalbëzim vit pas viti”,- kështu e ka cilësuar gjendjen e sistemin tonë universitar kryeministri, Edi Rama, gja të prezantimit të ...

PD: Rama shfaqje me arsimin, uli me 12 mijë numrin e studentëve

Durres Lajm - 04.08.2014

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama për mosmbajtje të premtimeve të fushatës elektorale për arsimin. Koordinatori Ervin Salianji tha se “ qeveria ndryshe nga premtimet, nuk po përmirëson ...

PD: Rama uli me 12 mijë numrin e studentëve

Gazeta Idea - 04.08.2014

Tiranë- Partia Demokratike, përmes koordinatorit Ervin Salianji, akuzoi kryeministrin Rama se po bën shfaqje me arsimin, se uli me 12 mijë numrin e studentëve dhe nuk bën asnjë investim për shkollat.

Rama: Reformë në Universitete

Vision Plus - 04.08.2014

Me shume se 30 Universitete do te mbyllen ose do te pezullohen per shkak se nuk plotësojnë kriteret. Këto janë rezultatet e një kontrolli te realizuar nga Ministria e Arsimit dhe qe përbejnë vetëm ...

Rama: Diplomat, copa kartoni që bliheshin me para

AMA-News - 04.08.2014

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se sistemi arsimor ishte kthyer në një skemë piramidale mashtruese, që çonte dëm investimet e familjeve shqiptare. Duke shprehur keqardhje për investimin e tyre, ...

PD kundërshton mbylljen e universiteteve private

Gazeta Dita - 04.08.2014

Pasi lejoi lulëzimin e universiteteve private, shumë prej të cilëve pa asnjë kriter, PD ka kundërshtuar vendimin e qeverisë për mbylljen e disa prej tyre.

Mbyllen mbi 30 universitete në Shqipëri

Express - 04.08.2014

Qeveria vendos penalitete per te gjitha institucionet private te Arsimit te Larte ne vend. Ne perfundim te verifikimit te kontrollit te ligjshemerise raporti i Ministrise se Arsimit propozon heqje te ...

Çuditë e universiteteve private, diplomuan 900 të huaj me leksione vetëm në… shqip

Gazeta Dita - 04.08.2014

Kryeministri Edi Rama bëri publik sot vendimin për mbylljen e një sërë universitetesh private që nuk plotësojnë kushtet. Gjatë fjalës së tij, ai zbuloi një prej skandaleve të shumta të këtyre ...

Ministrja Nikolla i hoqi licensën Universitetit ku ka bërë Masterin e saj

Gazeta Tema - 04.08.2014

Ministria e Arsimit ka propozuar ditën e sotme heqjen e licensës për 31 institucione private, mes të cilëve edhe 17 universitete. Është interesant fakti se edhe vetë ministrja Lindita Nikolla ka ...

Nikolla po i heq licencën edhe universitetit UFO, ku bëri Masterin e saj

AMA-News - 04.08.2014

Ministria e Arsimit ka propozuar ditën e sotme heqjen e licensës për 31 institucione private, mes të cilëve edhe 17 universitete. Është interesant fakti se edhe vetë ministrja Lindita Nikolla ka ...

Çfarë ndodh me studentët e universiteteve të mbylluara?

Gazeta Tema - 04.08.2014

Çfarë ndodh me studentët e shkollave të mbylluara? Për të diskutuar në lidhje me propozimin për mbylljen dhe pezullimin e 70 përqind të institucioneve të arsimit të lartë shqiptar, e ftuar në ...

Rama: Ky është turp, u diplomuan 900 të huaj me leksione në shqip!!

AMA-News - 04.08.2014

Një ndër skandalet e zbuluara me diplomat e dhëna nga universitetet private në Shqipëri është edhe ai i diplomimit të 900 shtetasve të huaj, në një kohë kur këto universitete nuk kanë dhënë asnjë orë ...

Nikolla propozon heqjen e licensës edhe për universitetin ku kreu Masterin

Gazeta Dita - 04.08.2014

Ministria e Arsimit, Lindita nikolla, ka propozuar sot heqjen e licensës për 17 universitete private. Mes tyre është edhe Albanian University, që deri dje mbante emrin UFO.

Kush është universiteti privat që ka dhënë 16 mijë diploma?

Gazeta Dita - 04.08.2014

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një fjalim të fortë sot kundër universiteteve private. Sipas tij, prindërit shqiptarë kanë hedhur paratë e tyre në skema piramidale.

Edhe ministrja Nikolla ka bërë një master tek ish UFO. Gjithsesi, ja heq liçencën

Respublica - 04.08.2014

Vetë ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka studiuar për master në Administrim Publik në universitetin privat Albanian University, ish UFO, por duket se kjo nuk e ka penguar të propozojë ditën e ...

Nuk plotësojnë kiteret mbyllen 17 Universitete

AlbanianScreen - 04.08.2014

Tiranë - Disa shkolla dhe universitete private do të mbyllen pasi nuk plotësojn kriteret, kurse disa institucione të tjera arsimore do u pezullohet licenca.