TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ademi kërkon përgjegjësi nga Akademia për Enciklopedinë

Alsat - 11.10.2009

Enciklopedia e parë maqedonase nuk ishte projekt politik, dhe akuzat e partive në opozitë janë të pabaza.

“Miu” që solli “murtajën”

Lajm - 09.10.2009

Jahi JAHIU Paralajmërimi nga ana e Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Artëve (AMSHA) për tërheqjen e enciklopedisë, si dhe shkarkimi i redaksisë duket të ...

Enciklopedia, Thaçi kërkon dorëheqje nga Ahmeti dhe Gruevski

Alsat - 09.10.2009

Nikolla Gruevski dhe Ali Ahmeti duhet të bartin përgjegjësi politike lidhur me botimin e Enciklopedinë.

PDSH: BDI ta braktisë qeverinë antishqiptare

Ina - 09.10.2009

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), përmes një konference për shtyp kërkon nga BDI-ja e Ali Ahmetit të lëshoj qeverinë e Nikolla Gruevskit.

Enciklopedia, projekt i Gruevskit

Lajm - 09.10.2009

Politikanet shqiptare te opozites ne Shkup vleresojne se Enciklopedia Maqedonase eshte projekt politik i qeverise se Gruevskit, ne vazhden e perpjekjeve te tij ...

Enciklopedia, Thaçi kërkon dorëheqje nga Ahmeti dhe Gruevski

Telegrafi - 09.10.2009

Nikolla Gruevski dhe Ali Ahmeti duhet të bartin përgjegjësi politike lidhur me botimin e Enciklopedinë.

Menduh Thaçi kërkon dorëheqje nga Ahmeti dhe Gruevski

Botasot - 09.10.2009

Nikolla Gruevski dhe Ali Ahmeti duhet të bartin përgjegjësi politike lidhur me botimin e Enciklopedinë.

Mbi 200 zëra që përdhosin historinë shqiptare

Lajm - 08.10.2009

Enciklopedia maqedonase nuk ka 2 ose 3 zëra ku përdhoset historia e popullit shqiptar, por janë mbi 200 zëra ku thuhen të pavërteta dhe trillime kundër ...

Autoritetet kufitare keqtrajtojnë shqiptarët e Shqipërisë

Lajm - 08.10.2009

Enciklopedia maqedonase që u promovua dy javë më parë nga Akademia Maqedonase e Shkencave dhe Arteve (AMSHA) ka thelluar marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe ...

“Enciklopedia” me të madhe shpërndahet përmes DVD-ve

Ina - 08.10.2009

Me të madhe po shpërndahet dhe shitet “Enciklopedia Maqedonase” dhe se ajo është bërë materiali më i kërkuar dhe më i preferuar tek qarqet intelektuale, ...

DR-ja mirëpret shkarkimin e redaksisë, Lëvizja Popullore kundërshton

Alsat - 08.10.2009

Demokracia e re e përshëndet shpërndarjen e redaksisë së ASHAM-it, përgjegjëse për enciklopedinë, por konsideron se me këtë hap nuk do të korrigjohet ofendimi ...

Bordi editorial do të rregullojë enciklopedinë maqedonase

SETimes - 08.10.2009

08/10/2009 Një vendim për të ndrequr enciklopedinë e parë maqedonase i dha fund çështjes por ndezi reagime të ndryshme.

Shqiptarët: enciplopedia maqedonase "e papranueshme"

SETimes - 08.10.2009

08/10/2009 Reagimet rajonale ndaj enciklopedisë dy-vëllimëshe të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, kanë bërë që organizata të ndalojë ...

Akademia maqedonase: Redaksi e re për Enciklopedinë

Botasot - 08.10.2009

Një redaksi e re për korrigjimin e Enciklopedisë Maqedonase, në të cilën do të marrin pjesë edhe përfaqësues të etnive dhe komuniteteve tjera jo maqedonase.

Qeveria dhe 'Zgjohu' mirëpresin shkarkimin e redaksisë

Botasot - 08.10.2009

Qeveria e Maqedonisë ka përshëndetur vendimin për shpërndarjen e redaksisë së enciklopedisë më shpresën se problemet e krijuara do të zgjidhen në kuadër të ...

Shkarkohet redaksia pas Enciklopedisë

BBC - 07.10.2009

Reagimet në opinion në Maqedoni janë pozitive pas vendimit të Akademisë maqedonase të Shkencave dhe Arteve për të shkarkuar redaksinë e Enciklopedisë ...

Pas patriotizmit mediatik

Lajm - 07.10.2009

Gëzim PODGORICA Pas një dalldije mediale lidhur me Enciklopedinë, e cila jo rastësisht u bë kryefjalë në të gjithë këto ditë, ka filluar batica nga ky problem.

Shqiptarët të bëjnë bashkimin kombëtar

Lajm - 07.10.2009

Shqiptarët e Maqedonisë është koha e fundit që t’i definojnë vizionet e tyre dhe njëherësh të veprojnë të bashkuar për çyshtje madhore të rëndësisë kombëtare.

Haradinaj: Enciklopedia shmang marrëdhëniet diplomatike

Lajm - 07.10.2009

Enciklopedia maqedonase do të luftohej vetëm me botimin e një libri të ri nga ana e intelektualëve shqiptarë, kështu ka deklaruar në Pirishtinë , kryetari i ...

RrOSh: Enciklopedia marrëzi absolute

Ina - 07.10.2009

Rrjeti i Organizatave Shqiptare (RrOSh), përmes kësaj deklarate, shpreh shqetësimin e vet me rastin e botimit të Enciklopedisë Maqedonase nga ana e Akademisë ...

Akademikët të ndarë për ndryshimet në ASHAM

Ina - 07.10.2009

Akademikët maqedonas janë deklaruar të ndarë sa i përket ndryshimeve që duhet bërë brenda Akademisë së Shkencave dhe Arteve Maqedonase (ASHAM).

Akademia shqiptare e shkencave: Tezat e ASHAM janë të pasakta

Alsat - 07.10.2009

Pas reagimeve të shumta në Shqipëri rreth Enciklopedisë maqedonase, nga qarqet historike, shkencore dhe politike, me vonesë mbrëmë qëndrimet e veta i shprehu ...

Shkarkohet redaksia e Enciklopedisë maqedonase

Alsat - 07.10.2009

Kryesia e Akademisë së shkencave dhe arteve ka vendosur që të shkarkojë redaksinë aktuale të Enciklopedisë maqedonase dhe të formohet redaksi e re e cila do të ...

Shkarkohet redaksia e Enciklopedisë maqedonase

Lajm - 07.10.2009

Kryesia e Akademisë së shkencave dhe arteve ka vendosur që të shkarkojë redaksinë aktuale të Enciklopedisë maqedonase dhe të formohet redaksi e re e cila do të ...

Shkarkohet redaksia kryesore e Enciklopedisë maqedonase

Alsat - 07.10.2009

Kryesia Qendrore e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, vendosi sot shpërndarjen e redaksisë që prodhoi enciklopedinë tepër kontestuese për ...

Redaksi e re për enciklopedinë

Ina - 07.10.2009

Kryesia e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë në seancën e sotme solli vendim se duhet të zgjedh redaksinë e re për korrigjimin e dispozitave ...

Qeveria dhe “Zgjohu” mirëpresin shkarkimin e redaksisë

Alsat - 07.10.2009

Qeveria e Maqedonisë ka përshëndetur vendimin për shpërndarjen e redaksisë së enciklopedisë më shpresën se problemet e krijuara do të zgjidhen në kuadër të ...

Shpërndahet redaksia që hartoi enciklopedinë

Evropaelire - 07.10.2009

Kryesia e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, vendosi të shpërndajë redaksinë që hartoi enciklopedinë tepër kontestuese për shqiptarët, si dhe ...

Shkarkohet redaksia e 'enciklopedisë' maqedonase

Botasot - 07.10.2009

Kryesia e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë ka vendosur sot që të shkarkojë redaksinë aktuale të Enciklopedisë maqedonase me në krye akademikun, ...

Shkarkohet Redaksia e Enciklopedisë maqedonase

Telegrafi - 07.10.2009

Kryesia Qendrore e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Maqedonisë, vendosi të mërkurën të shpërndajë redaksinë që prodhoi enciklopedinë tepër kontestuese ...

Enciklopedia, reagon edhe Akademia e Tiranës

Ina - 06.10.2009

Akademikët shqiptarë, deklarojnë qëndrimin pas mbylljes së debatit në Maqedoni për historinë e deformuar: " Shkenca historike kërkon për çdo tezë fakte dhe ...

Piromanët dhe zjarrfikësit

Lajm - 06.10.2009

Kim MEHMETI Akademia maqedonase ka njoftuar se përkohësisht do ta tërheq nga shitja "Enciklopedinë" skandaloze të botuar para disa ditëve.

Abazi do të kërkojë përgjegjësi nga të gjithë redaktorët e Enciklopedisë

Alsat - 06.10.2009

Në mbledhjen e Kuvendit të Akademisë së Shkencave Arteve Maqedonase, që do të mbahet të martën e ardhshme, akademikët shqiptarë do të kërkojnë përgjegjësi nga ...

Haradinaj: Enciklopedia shmang marrëdhëniet diplomatike

Alsat - 06.10.2009

Enciklopedia maqedonase do të luftohej vetëm me botimin e një libri të ri nga ana e intelektualëve shqiptarë, kështu ka deklaruar në Pirishtinë , kryetari i ...

Thaçi dëshiron fitoren e Haradinajt

Ina - 06.10.2009

Komunikimet e tilla ndërpartiake ndërmjet shqiptarëve të Maqedonisë dhe të Kosovës mund të zbusin edhe mosmarrëveshjet e niveleve shtetërore që ekzistojnë, ...

Akademia Shqiptare e Shkencave reagon ndaj enciklopedisë maqedonase

SETimes - 06.10.2009

06/10/2009 TIRANE, Shqipëri -- Akademia Shqiptare e Shkencave ka thënë se përcaktimet e shqiptarëve nga kolegët e tyre maqedonas nuk janë korrekte dhe janë ...

Enciklopedia, reagon edhe Akademia e Tiranës

Telegrafi - 06.10.2009

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ka reaguar për enciklopedinë maqedonase ku shqiptarët quhen njerëz mali.

Enciklopedia, reagon edhe Akademia e Tiranës

Botasot - 06.10.2009

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ka reaguar për enciklopedinë maqedonase ku shqiptarët quhen njerëz mali.

Mbledhja e AMSHA-së, pa asnjë vendim konkret

Botasot - 06.10.2009

Kryetari i Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve, Gjeorgji Stardellov për të martën e ardhshme më 13 tetor ka caktuar mbledhjen e Kuvendit, në të cilën ...

Partitë në Maqedoni: Akademia të marrë përgjegjësinë

Telegrafi - 06.10.2009

Akademia e Shkencave e në veçanti Këshilli redaktues i Enciklopedisë së Maqedonisë, duhet të marrë përgjegjësinë.

Thaçi dëshiron fitoren e Haradinajt

Telegrafi - 06.10.2009

Komunikimet e tilla ndërpartiake ndërmjet shqiptarëve të Maqedonisë dhe të Kosovës mund të zbusin edhe mosmarrëveshjet e niveleve shtetërore që ekzistojnë, ...

Haradinaj: Enciklopedia shmang marrëdhëniet diplomatike

Botasot - 06.10.2009

Enciklopedia maqedonase do të luftohej vetëm me botimin e një libri të ri nga ana e intelektualëve shqiptarë, kështu ka deklaruar në Pirishtinë , kryetari i ...

Mbahet mbledhje e këshillit redaktues të Enciklopedisë maqedonase

Alsat - 05.10.2009

Kryeredaktori i Enicklopedisë maqedonase, Bllaze Ristovski, për sot ka thirrur mbledhje të këshillit redaktues në të cilën do të diskutohet lidhur me ...

Familjarizëm në Akademinë Maqedonase

Lajm - 05.10.2009

Skandalet e mëdha që kanë kapluar Akademinë Maqedonase të Shkencës dhe Artit (AMSHA) nuk kanë të ndalur.

Ristevski:Qeveria larg duart nga ASHAM

Ina - 05.10.2009

Qeveria pasi që ka përshëndetur vendimin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve Maqedonase (ASHAM) ka kërkuar dorëheqjen e kryeredaktorit të “Enciklopedisë ...

Mbledhja e AMSHA-së, pa asnjë vendim konkret

Alsat - 05.10.2009

Kryetari i Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve, Gjeorgji Stardellov për të martën e ardhshme më 13 tetor ka caktuar mbledhjen e Kuvendit, në të cilën ...

Anëtarët shqiptarë bojkotojnë akademinë

Evropaelire - 05.10.2009

Tre anëtarët shqiptarë të Akademisë së Shkencave të Maqedonisë edhe sot kanë refuzuar ftesën për të marrë pjesë në mbledhjen e këshillit redaktues të ...

Partitë kërkojnë përgjegjësi për enciklopedinë

Alsat - 05.10.2009

Partitë politike vlerësojnë se Akademia e Shkencave dhe e Arteve, e në veçanti këshilli redaktues i Enciklopedisë maqedonase, duhet të marrë përgjegjësinë.

ASHAM asnjë vendim konkret t për "Enciklopedinë"

Ina - 05.10.2009

Kryesia e Akademisë dhe Shkencave Maqedonase (ASHAM) nuk ka sjellur sot pasdite asnjë vendim konkret lidhur me "Enciklopedinë Maqedonase".

Mbahet mbledhje e këshillit redaktues të Enciklopedisë maqedonase

Botasot - 05.10.2009

Kryeredaktori i Enicklopedisë maqedonase, Bllaze Ristovski, për sot ka thirrur mbledhje të këshillit redaktues në të cilën do të diskutohet lidhur me ...