TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lajmërimi i ISSH: Pensionet e fshatit, përfitimet për ata që sigurohen

Mapo - 17.06.2018

Me ndryshimet e reja në ligj, fermerët përfitojnë nga skema e sigurimeve shoqërore e shëndetësore, si një investim i mirë për jetën dhe shëndetin e tyre dhe familjarëve të tyre.

Hyn në fuqi vendimi për rritjen e pensioneve, efektet nisin në korrik, ja përfitimi për çdo kategori

SOT - 15.06.2018

Hyn në fuqi vendimi i qeverisë për rritjen e pensioneve. Në Fletoren Zyrtare është botuar dje VKM e datës 12 qershor, ndërkohë që efektet e tij do të nisin në muajin korrik të këtij viti.

Policia e Kosovës po plaket, s’ka para për pensione të parakohshme

Ina - 15.06.2018

Policia e Kosovës, po shkon drejt plakjes. Aktualisht mosha mesatare e zyrtarëve të saj është 45 vjet, ndërkohë që ata shërbejnë deri në moshën 65 vjeçare.

Kosovë, pensionistët ndihen të mashtruar nga qeveria

Portalb - 15.06.2018

Sekretari i Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, Hasan Berisha, ka thënë se ligji për pensionet nuk po respektohet nga qeveria e Kosovës. Në “Express Intervistën” në KTV, Berisha ka thënë me ...

Policia po plaket, s’ka para për pensione të parakohshme

Lajmi.net - 14.06.2018

Policia e Kosovës, po shkon drejt plakjes. Aktualisht mosha mesatare e zyrtarëve të saj është 45 vjet, ndërkohë që ata shërbejnë deri në moshën 65 vjeçare.

Pensionistët do t’i padisin Qeverinë dhe Kuvendin për shkeljen e të drejtave të njeriut

Gazeta Express - 14.06.2018

Përfaqësues të pensionistëve kanë paralajmëruar padi për Qeverinë dhe Kuvendin për shkeljen e të drejtave të njeriut, nëse këta nuk ndryshojnë Ligjin për skemat pensionale të financuara nga shteti.

Pensionistët do t’i padisin Qeverinë dhe Kuvendin për shkeljen e të drejtave të njeriut

Koha.net - 14.06.2018

Përfaqësues të pensionistëve kanë paralajmëruar padi për Qeverinë dhe Kuvendin për shkeljen e të drejtave të njeriut, nëse këta nuk ndryshojnë Ligjin për skemat pensionale të financuara nga shteti.

Ankesa e dy pensionistëve, Rama: Administrata shërbëtore e qytetarëve, jo në rolin e skllavopronarit

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE – Kryeministri Edi Rama deklaroi synimin që brenda këtij mandati qeverisës, administrata shtetërore të shndërrohet në shërbëtore të qytetarëve, ashtu si duhet të jetë pasi paguhet nga taksat e ...

Pensionistët ndihen të mashtruar nga qeveria

Koha.net - 14.06.2018

Sekretari i Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, Hasan Berisha, ka thënë se ligji për pensionet nuk po respektohet nga qeveria e Kosovës. Në “Express Intervistën” në KTV, Berisha ka thënë me ...

Policia po plaket, s’ka para për pensione të parakohshme (VIDEO)

Tetova Sot - 14.06.2018

Policia e Kosovës, po shkon drejt plakjes. Aktualisht mosha mesatare e zyrtarëve të saj është 45 vjet, ndërkohë që ata shërbejnë deri në moshën 65 vjeçare.

Nga 1 korriku rriten pensionet, kategoritë që përfitojnë

Lajmi.net - 13.06.2018

Lajm i mirë për pensionistët. Në mbledhjen e djeshme të zhvilluar në Durrës, Këshilli i Ministrave ka vendosur të shtojë një fond prej rreth 12 milionë eurosh në favor të të gjitha kategorive të ...

Rriten me 2.8 për qind pensionet, ja 16 kategoritë që do të përfitojnë në të gjithë vendin, qeveria vë në dispozicion ...

SOT - 13.06.2018

Qeveria ka vendosur të rrisë pensionet për të gjithë pensionistët në vend. Ditën e djeshme kabineti qeveritar u zhvendos në Durrës dhe aty u mor vendimi që të ketë një indeksim të pensionit për plot ...

Pensionistët kërkojnë heqjen e nenit qe s’ua njeh stazhin punëtorëve të larguar nga regjimi i Serbisë

Lajmi.net - 13.06.2018

Në mbledhjen e Komisionit parlamentar për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie pensionistët kërkuan që të hiqet neni 8 prej Ligjit për Skemat Pensionale, i cili, sipas tyre, është diskriminues sepse nuk ua ...

Pensionet, ja sa do të rriten dhe kush janë kategoritë që përfitojnë

Mapo - 13.06.2018

Lajm i mirë për pensionistët. Në mbledhjen e djeshme të zhvilluar në Durrës, Këshilli i Ministrave ka vendosur të shtojë një fond prej rreth 12 milionë eurosh në favor të të gjitha kategorive të ...

Pensionet në Shqipëri rriten nga 1 korriku, përfitojnë 665 mijë të moshuar

Koha.net - 13.06.2018

Qeveria e Shqipërisë ka vendosur dje që të rrisë pensionet për 665 mijë të moshuar, por më shumë sesa një shtesë, në masën e përfitimit, është një indeksim i përvitshëm.

Pensionet, sa do të rriten dhe kush janë kategoritë që përfitojnë. Vendimi i detajuar…

Gazeta Tema - 13.06.2018

Lajm i mirë për pensionistët. Në mbledhjen e djeshme të zhvilluar në Durrës, Këshilli i Ministrave ka vendosur të shtojë një fond prej rreth 12 milionë eurosh në favor të të gjitha kategorive të ...

Vendimi i detajuar/ Kategoritë që përfitojnë rritje pensioni nga 1 korriku!

Java News - 13.06.2018

Lajm i mirë për pensionistët. Në mbledhjen e djeshme të zhvilluar në Durrës, Këshilli i Ministrave ka vendosur të shtojë një fond prej rreth 12 milionë eurosh në favor të të gjitha kategorive të ...

Shërbime mjekësore falas për të gjithë pensionistët në Maqedoni

Ina - 12.06.2018

Ndryshimi dhe plotësimi i programit për shërbime mjekësore pa pagesë për participim për pensionistët, është e shpallur në “Gazetën Zyrtare” dhe me këtë, të gjithë pensionistët, pa dallim nga shuma e ...

Shërbime mjekësore falas për të gjithë pensionistët në Maqedoni

Lajm - 12.06.2018

Ndryshimi dhe plotësimi i programit për shërbime mjekësore pa pagesë për participim për pensionistët, është e shpallur në “Gazetën Zyrtare” dhe me këtë, të gjithë pensionistët, pa dallim nga shuma e ...

Nga 1 korriku rriten pensionet, Rama jep lajmin e mirë

LajmiFundit - 12.06.2018

Kryeministri Edi Rama, pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë në qytetin e Durrësit ka njoftuar për rritjen e pensioneve pas datës 1 korrik. Duke nisur nga data 1 korrik, pensionet do të rriten me ...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 1 korriku rriten pensionet, përfitojnë 665 mijë pensionistë

SOT - 12.06.2018

Kryeministri Edi Rama ka folur nga Durrësi, pas mbledhjes së qeverisë, ku ka komunikuar disa nga vendimet e marra. Lajm i mirë i kryeministrit ishte rritja e pensioneve nga 1 korriku për 665 mijë ...

Shërbime mjekësore falas për të gjithë pensionistët në Maqedoni

Telegrafi - 12.06.2018

Ndryshimi dhe plotësimi i programit për shërbime mjekësore pa pagesë për participim për pensionistët, është e shpallur në “Gazetën Zyrtare” dhe me këtë, të gjithë pensionistët, pa dallim nga shuma e ...

Mbledhja e qeverisë, Rama: Nga 1 korriku rrisim pensionet mbi inflacionin

BalkanWeb - 12.06.2018

Nga Durrësi ku zhvilloi mbledhjen e qeverisë, kryeministri i vendit Edi Rama doli me një sërë vendimesh, mes të cilave edhe një për të gjithë pensionistët, të cilët që nga 1 korriku përfitojnë rritje ...

Rama: Nga 1 korriku pensionet rriten me 2.8 %

Mapo - 12.06.2018

Kabineti qeveritar sot ka zbarkuar në qytetin e Durrësit. Pas mbledhjes, kryeministri Edi Rama në një komunikim për mediat bëri të ditur vendimet e qeverisë, ku ndër të tjera theksoi rritjen e ...

Rama nga Durrësi: Nga 1 korriku hyn në fuqi rritja e pensioneve

ABC News - 12.06.2018

Nga data 1 Korrik, do të hyjë në fuqi rritja e pensioneve për 665 mijë pensionistë. Kryeministri Edi Rama ka bërë publik vendimin e sotëm të Këshillit të Ministrave në mbledhjen që u zhvillua në ...

Mbledhja e Qeverisë në Durrës, Rama: Nga 1 korriku rriten pensionet, përfitojë 665 mijë persona

Mapo - 12.06.2018

Kryeministri Edi Rama ka folur nga Durrësi, pas mbledhjes së qeverisë, ku ka komunikuar disa nga vendimet e marra. Lajm i mirë i kryeministrit ishte rritja e pensioneve nga 1 korriku për 665 mijë ...

Rama: Nga 1 korriku pensionet 2.8 përqind më të larta

RTSH - 12.06.2018

Qeveria shqiptare njoftoi të martën se ka vendosur të rriti pensionet 2.8 përqind që nga muaji korrik i këtij viti. Lajmi është dhënë nga vetë kryeministri Edi Rama, pas mbledhjes së kabinetit ...

Qeveria “zgjidh qesen” për pensionet, ja rritja që do përfitojnë 665 mijë persona

Gazeta Tema - 12.06.2018

Qeveria vendosi sot rritjen e pensioneve në masën 2.8 % për 665 mijë pensionistë në gjithë vendin. Nga ambientet e Muzeut Arkeologjik në Durrës, Kryeministri Edi Rama doli sot në një konferencë për ...

Vendimi/ Nga një Korriku pensionet rriten me 2.8 %

Java News - 12.06.2018

Qeveria ka vendosur që të rrisë pensionet për 665 mijë të moshuar, por më shumë sesa një shtesë, në masën e përfitimit, është një indeksim i përvitshëm.

Shërbime mjekësore falas për të gjithë pensionistët në Maqedoni

Antpress - 12.06.2018

Ndryshimi dhe plotësimi i programit për shërbime mjekësore pa pagesë për participim për pensionistët, është e shpallur në “Gazetën Zyrtare” dhe me këtë, të gjithë pensionistët, pa dallim nga shuma e ...