TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shteti monstër!

Shekulli - 13.07.2014

Gazeta “Koha Ditore” në Kosovë i ka kushtuar një speciale ngjarjeve të fundit në Maqedoni dhe protestave të shqiptarëve me titullin "shteti monstër". Gazeta tregon situatën e tensionuar që u nxit pas ...

Lisen Bashkurti: Nikolla Gruevski pjella e fundit e fanatizmit sllav në Ballkan, monstër e politikës maqedonase

SOT - 13.07.2014

Presidenti i Akademisë Diplomatike Shqiptare, Prof. Dr. Lisen Bashkurti, në një intervistë për gazetën “Sot”, ka komentuar zhvillimet e fundit në rajon, duke u ndalur kryesisht tek protestat e e ...

Shteti “monstër”

Ina - 13.07.2014

Gazeta e njohur “Koha Ditore” në Kosovë i ka kushtuar një speciale ngjarjeve të fundit në Maqedoni dhe protestave të shqiptarëve me titullin "shteti monstër".

Maqedoni, gjyqësia në shërbim të politikës

Lajmi.net - 13.07.2014

Një gjykatë në Shkup dënoi javën e shkuar gjashtë shqiptarë me burgim të përjetshëm, duke formalizuar kështu verdiktin që e kishte kumtuar dy vjet më parë politika.

Derrkuci dhe politika maqedonase - Brikenda Rexhepi

Ina - 13.07.2014

Diku në vitet pesëdhjetë, një çunak, atëherë 5-6 vjeçar, e kishte goditur me një guralec një derr të vogël të komshinjve. Derri kishte ngordhur. Nuk e di nëse e kishte goditur në ndonjë vend të keq, ...

Shteti “monstër”

Almakos - 13.07.2014

Një gjykatë në Shkup dënoi javën e shkuar gjashtë shqiptarë me burgim të përjetshëm, duke formalizuar kështu verdiktin që e kishte kumtuar dy vjet më parë politika.

Shteti "monstër"!

Albeu.com - 13.07.2014

Gazeta Ditore i ka kushtuar një speciale ngjarjeve të fundit në Maqedoni, me titullin " shteti monstër". “Një gjykatë në Shkup dënoi javën e shkuar gjashtë shqiptarë me burgim të përjetshëm, duke ...

Qentë e veshur me flamuj kombëtarë shqiptarë shqyejnë flamurin maqedonas – VIDEO

Shqipmedia - 13.07.2014

Situata e fundit e krijuar në Maqedoni pas dënimit me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve për rastin “Monstra”, ku pati protesta të shumta të organizuara në shumë qytete brenda dhe jashtë ...

Paqja E rrezikuar në Maqedoni

Zhurnal - 13.07.2014

Ajo që po ndodh këto ditë në Maqedoni, është padyshim e paralajmëruar. Shqiptarët aty kanë një akumulim të përditshëm dhe shumë e shumëvjeçar për gjëra që nuk shkojnë dhe për betejat e barazisë që ...

Derrkuci dhe politika maqedonase

Almakos - 13.07.2014

Brikenda REXHEPI Diku në vitet pesëdhjetë, një çunak, atëherë 5-6 vjeçar, e kishte goditur me një guralec një derr të vogël të komshinjve. Derri kishte ngordhur.

Shteti "Monstër"

Lajm - 13.07.2014

Një gjykatë në Shkup dënoi javën e shkuar gjashtë shqiptarë me burgim të përjetshëm, duke formalizuar kështu verdiktin që e kishte kumtuar dy vjet më parë politika.

Paqja e rrezikuar në Maqedoni

Albeu.com - 13.07.2014

Artur ZHEJI Ajo që po ndodh këto ditë në Maqedoni , është padyshim e paralajmëruar. Shqiptarët aty kanë një akumulim të përditshëm dhe shumë e shumëvjeçar për gjëra që nuk shkojnë dhe për betejat e ...

Derrkuci dhe politika maqedonase

Zhurnal - 13.07.2014

Diku në vitet pesëdhjetë, një çunak, atëherë 5-6 vjeçar, e kishte goditur me një guralec një derr të vogël të komshinjve. Derri kishte ngordhur. Nuk e di nëse e kishte goditur në ndonjë vend të keq, ...

Presidente, pse na gjykon, ne jemi shqiptarë !

Portalb - 13.07.2014

Rudi Berisha Sot të gjithë shqiptarët e Maqedonisë po përballën më masa të presionit të dhunës nga maqedonasit –sllav. Ndërsa presidentja e vendit tonë del më komunikatë që ndalon aktin, që një ...

​Shkëlzen Maliqi: Të mos luhet me durimin e shqiptarëve

Almakos - 13.07.2014

Krerët e shtetit të Maqedonisë duhet të bëjnë përpjekje që problemet e krijuara atje në mes të maqedonasve dhe shqiptarëve të zgjidhen me dialog politik, nëse dëshirojnë të kenë një shtet stabil.

Shteti “monstër”

Koha.net - 13.07.2014

Një gjykatë në Shkup dënoi javën e shkuar gjashtë shqiptarë me burgim të përjetshëm, duke formalizuar kështu verdiktin që e kishte kumtuar dy vjet më parë politika.

Maliqi: Të mos luhet me durimin e shqiptarëve

Telegrafi - 13.07.2014

Krerët e shtetit të Maqedonisë duhet të bëjnë përpjekje që problemet e krijuara atje në mes të maqedonasve dhe shqiptarëve të zgjidhen me dialog politik, nëse dëshirojnë të kenë një shtet stabil.

Maqedoninë shtet të fortë e bën Shqipëria dhe Kosova!

Tetova Sot - 13.07.2014

Nga Xhafer Leci Pse burg të përjetshëm për 6 shqiptarë në Maqedoni? Avokatët shqiptarë në Maqedoni, nëse e konsiderojnë se të dënuarit me burg të përjetshëm, janë të pafajshëm, le t`i drejtohen: ...

Nga Ilir Yzeiri- Shqiptar në tri kohë

Gazeta Idea - 13.07.2014

Ngjarjet e fundit në Shkup dhe në krejt Maqedoninë, kanë nxjerrë në reliev shumë çështje që prekin imazhin, identitetin dhe vendin e faktorit shqiptar në Ballkan e në Europë, në këtë fillimshekulli.

Shteti “monstër”

Kosova Live - 13.07.2014

Një gjykatë në Shkup dënoi javën e shkuar gjashtë shqiptarë me burgim të përjetshëm, duke formalizuar kështu verdiktin që e kishte kumtuar dy vjet më parë politika.

Maliqi: Maqedonia të tregojë faktet për dënimin e shqiptarëve

Albeu.com - 12.07.2014

Shkëlzen Maliqi , këshilltari i kryeministrit Edi Rama shprehet se nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog.

Maliqi, Gruevskit: Mos luani me durimin e shqiptarëve, kritikon dhe BDI-në

Lajm - 12.07.2014

Shkelzen Maliqi këshilltar i kryeministri shqiptar Edi Rama, ndalet në deklaratat e partisë VMRO-DPMNE kundër kryeministrit Rama, por nuk lë pa kritikuar edhe qëndrimet e BDI-së tëAli Ahmetit “Nëse ...

Maliqi: Dënimi i shqiptarëve, Gruevski të nxjerrë provat

Ina - 12.07.2014

Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama për ...

Maliqi këshillon gruevskin të mos luhet me durimin E shqiptarëve

Zhurnal - 12.07.2014

“Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog". Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama ...

Maliqi: Maqedonia të tregojë faktet për dënimin e shqiptarëve

Portalb - 12.07.2014

Lajme lidhur me temën Sot proteston Londra, Nju Jorku e Çikago… Edhe Gjakova doli në krah të Shkupit Berisha: Protestë madhështore qytetare në Shkup! Zvicra protestoi për Shkupin: Edhe ne jemi me ju! ...

Maliqi: Dënimi i shqiptarëve, Gruevski të nxjerrë provat

Albtime - 12.07.2014

Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama për ...

Maliqi: Dënimi i shqiptarëve, Gruevski të nxjerrë provat

Almakos - 12.07.2014

Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog”. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama ...

Kim Mehmeti përballë Gruevskit dhe Ahmetit

Almakos - 12.07.2014

Artur VREKAJ I dashur Kim! Të përshëndes nga Worcester i Massachusetts,SHBA, që është djep i Shqiptarisë që me Shqiptarët e parë që bekonte At Stath Melani, 100 vjet më parë.

Paqja e rrezikuar në Maqedoni

Portalb - 12.07.2014

Artur Zheji Ajo që po ndodh këto ditë në Maqedoni, është padyshim e paralajmëruar. Shqiptarët aty kanë një akumulim të përditshëm dhe shumë e shumëvjeçar për gjëra që nuk shkojnë dhe për betejat e ...

Paqja e rrezikuar në Maqedoni

Almakos - 12.07.2014

Artur ZHEJI Ajo që po ndodh këto ditë në Maqedoni, është padyshim e paralajmëruar. Shqiptarët aty kanë një akumulim të përditshëm dhe shumë e shumëvjeçar për gjëra që nuk shkojnë dhe për betejat e ...

Maqedonia shtet që duhet rishikuar - Izmi Zeka

Ina - 12.07.2014

Ngjarjet e fundit në shtetin fqinj, Maqedoninë, qoftë edhe para një njeriu neutral ndaj zhvillimeve politike, nuk kanë se si të mos shtrojnë dilemën se në të vërtetë çfarë ka në këtë shtet që nuk ...

Paqja e rrezikuar në Maqedoni - Artur Zheji

Ina - 12.07.2014

Ajo që po ndodh këto ditë në Maqedoni, është padyshim e paralajmëruar. Shqiptarët aty kanë një akumulim të përditshëm dhe shumë e shumëvjeçar për gjëra që nuk shkojnë dhe për betejat e barazisë që ...

Maqedonia të bëhet shtet dy ose shumëkombësh dhe të monitorohet rreptësisht nga NATO e BE

Albeu.com - 12.07.2014

nga Enver Bytyçi Partia e Nikolla Gruevskit ka reaguar ndaj një deklarate të Kryeministrit Rama, duke nënvizuar sërishmi se protestat e shqiptarëve në Maqedoni janë me frymëzim radikalist fetar ...

Maliqi këshillon Gruevskin të mos luhet me durimin e shqiptarëve

Koha.net - 12.07.2014

Tiranë, 12 korrik - “Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog". Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i ...

Këshilltari i Ramës, Maliqi: Dënimi i shqiptarëve, Gruevski të nxjerrë provat

BalkanWeb - 12.07.2014

TIRANE - Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog". Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit ...

Qentë e veshur me flamuj kombëtarë shqiptarë shqyejnë flamurin maqedonas [video]

Koha.net - 12.07.2014

Situata e fundit e krijuar në Maqedoni pas dënimit me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve për rastin “Monstra”, ku pati protesta të shumta të organizuara në shumë qytete brenda dhe jashtë ...

Këshilltari i Ramës: Maqedonia të bëjë transparencë për dënimin e shqiptarëve

Gazeta Tema - 12.07.2014

“ Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog “. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama ...

Këshilltari i Ramës, Shkëlzen Maliqi: Gruevski të tregojë provat

AMA-News - 12.07.2014

Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog”. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama ...

Maliqi: Gruevski të nxjerrë provat për dënimin e shqiptarëve

Gazeta Idea - 12.07.2014

Maqedoni- Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit ...

Shkëlzen Maliqi: Dënimi i shqiptarëve, Gruevski të nxjerrë provat

Tetova Sot - 12.07.2014

​Nëse Gruevski e do një Maqedoni stabile, atëherë duhet të bëjë më shumë përpjekje që problemet në Shkup të zgjidhen me dialog”. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama ...

Shkëlzen Maliqi, Gruevskit: Mos luani me durimin e shqiptarëve, kritikon dhe BDI-në

Shkupi24 - 12.07.2014

Shkelzen Maliqi këshilltar i kryeministri shqiptar Edi Rama, ndalet në deklaratat e partisë VMRO-DPMNE kundër kryeministrit Rama, por nuk lë pa kritikuar edhe qëndrimet e BDI-së tëAli Ahmetit “Nëse ...

Paqja e rrezikuar në Maqedoni

Tetova Sot - 12.07.2014

Artur Zheji Ajo që po ndodh këto ditë në Maqedoni, është padyshim e paralajmëruar. Shqiptarët aty kanë një akumulim të përditshëm dhe shumë e shumëvjeçar për gjëra që nuk shkojnë dhe për betejat e ...

Këshilltari i Ramës, Shkëlzen Maliqi: Gruevski nëse ka prova për shqiptarët terroristë, t’i bëjë publike

Respublica - 12.07.2014

“Partitë politike shqiptare duhet të kenë kujdes. Edhe ato duhet ta monitorojnë protestën. Nuk është koha që në Maqedoni të kemi një luftë të re, nuk është koha për një konflikt ndëretnik të shkallës ...

Dënimet në Maqedoni, protesta edhe në Tiranë

Gazeta Start - 11.07.2014

Tiranë – Krahas Shkupit, protesta kundër dënimit të 6 shqiptarëve në Maqedoni, u zhvilluan edhe në Tiranë. Qindra aktivistë të Aleancës KuqeZi dhe të përndjekurit politik u tubuan sot në kryeqytet në ...

Për shqiptarët e Shkupit proteston edhe Tirana

Almakos - 11.07.2014

Qindra aktivistë të Aleancës KuqeZi dhe të përndjekurit politik u tubuan sot në Tiranë në të njëjtën orë me protestuesit e Shkupit. Protestuesit mbanin vetëm flamurë KuqeZi dhe simbole kombëtare duke ...

“Monstra” dhe udhëzimi për të kapërcyer tymin – Emin Azemi

Ina - 11.07.2014

Protestat e tanishme nuk mjaftojnë për të rikthyer baraspeshat e humbura politike midis shqiptarëve dhe maqedonasve, por kjo mund të jetë pikënisja e duhur që do të diferenconte vrapin për ...

Tirana solidarizohet me Shkupin, protesta para Ambasadës maqedonase

Ora news - 11.07.2014

Tiranë- Qindra aktivistë të Aleancës Kuq e Zi dhe të përndjekurit politik u tubuan sot në Tiranë në të njëjtën orë me protestuesit e Shkupit. Me flamujt kombëtar në duar dhe thirrje patriotike ...

Kim Mehmeti: Gruevski i frikësohet reagimeve të Tiranës dhe Prishtinës

Telegrafi - 11.07.2014

Publicisti i mirënjohur nga Maqedonia, Kim Mehmeti, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se protestat e sotme i kanë dërguar sinjal partive politike shqiptare në Maqedoni - Bashkimi Demokratik ...

Kim Mehmeti: Gruevski i frikësohet reagimeve të Tiranës dhe Prishtinës

Mapo - 11.07.2014

Publicisti i mirënjohur nga Maqedonia, Kim Mehmeti, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se protestat e sotme i kanë dërguar sinjal partive politike shqiptare në Maqedoni – Bashkimi Demokratik ...

Nuri Seferi: Shqiptarët dhe maqedonasit nuk mund të jetojnë kurr bashkë

Express - 11.07.2014

Në një intervistë ekskluzive për Opozita.com, kampioni Europës në boks Nuri Seferi ka deklaruar se bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve është e pamundur.

Çfarë po ndodh me shqiptarët në Maqedoni…

Gazeta Dita - 11.07.2014

Rruga kryesore e Tetovës, më tej, selia e BDI-së, partisë shqiptare që është pjesë e pushtetit dhe disa dhjetëra kilometra më larg, sheshi para godinës së Kuvendit të Komunës së çairit, në Shkup, i ...

Çka pas protestave?

Tetova Sot - 11.07.2014

Protestat e tanishme nuk mjaftojnë për të rikthyer baraspeshat e humbura politike midis shqiptarëve dhe maqedonasve, por kjo mund të jetë pikënisja e duhur që do të diferenconte vrapin për ...

Pse mungon besimi ndaj Gjyqësorit?

Portalb - 10.07.2014

Lajme lidhur me temën Policia organizohet për protestat e nesërme MPB ndalon hyrjen e këngëtarëve nga Kosova në Maqedoni Maqedonia e nxehtë nga protestat, ku flladiten presidenti Ivanov dhe BFI-ja? ...

Nuri Seferi: Shqiptarët dhe maqedonasit nuk mund të jetojnë kurr bashkë

Lajm - 10.07.2014

Në një intervistë ekskluzive për Opozita.com, kampioni Europës në boks Nuri Seferi ka deklaruar se bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve është e pamundur.

Zoti Gruevski, nëse Maqedonia të kalbet nga brenda nuk është fajtor Edi Rama! - Agim Neza

Ina - 10.07.2014

Situata në Maqedoni duket se ka vënë në siklet të madh kryeministrin e Maqedonisë, Nikola Gruevski. Pa dashur të bëjmë shumë komente për situatën e krijuar në Maqedoni, ajo që të habit është fakti se ...

Shqiptarët në Maqedoni kërcënohen me vdekje

Tetova Sot - 10.07.2014

Sllavomaqedonasit duan ta shuajnë lëvizjen kombëtare shqiptare Sipas analistit Nijazi Muhamedi, maqedonasit bëjnë kundërprotesta e të qara, se atë e kanë përdorur si instrumentin më fitimtar karshi ...

Intervistë/Nuri Seferi: Shqiptarët dhe maqedonasit nuk mund të jetojnë kurr bashkë

Tetova Sot - 10.07.2014

Në një intervistë ekskluzive për Opozita.com, kampioni Europës në boks Nuri Seferi ka deklaruar se bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve është e pamundur.

Ja çfarë thotë Nuri Seferi pèr Protestat e nesërme?!?

Shkupi24 - 10.07.2014

Në një intervistë ekskluzive për Opozita.com, kampioni Europës në boks Nuri Seferi ka deklaruar se bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve është e pamundur.

Nuk ka alternativë tjetër në Maqedoni pos të vazhdojnë protestat

Almakos - 09.07.2014

Shefqet KRASNIQI Mendoj se nuk ka alternativë tjetër në Maqedoni pos të vazhdojnë protestat derisa sllavi ta ulë kokën dhe jo vetëm kaq, por nuk duhet ndalur derisa shqiptarët të jenë pjesë përbërëse ...

Idajet Beqiri: Agjenturat serbo-ruse pas trazirave në Maqedoni, Shqipëria të zbatojë nenin 8 të Kushtetutës

SOT - 09.07.2014

Situata në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë është tepër shqetësuese. Marrëveshja e Ohrit, për fatin e keq, nuk u kuptua dhe u vlerësua me seriozitet dhe përgjegjshmëri prej maqedonasve, e ...

Shqiptarët nuk mund të rrihen, të fyhen dhe as të burgosen pa të drejtë

Lajm - 09.07.2014

Dr. NDRIÇIM MEHMETI Shqiptarët nuk mund të rrihen, të fyhen dhe as të burgosen pa të drejtëAta duhet të respektohen në vendime më vete, si të gjitha kombet, që nuk kanë as histori, as të kaluar dhe ...

Shefqet krasniqi: mos u ndalni vëllezërit E mi!

Zhurnal - 09.07.2014

Mendoj se nuk ka alternativë tjetër në Maqedoni pos të vazhdojnë protestat derisa sllavi ta ulë kokën dhe jo vetëm kaq, por nuk duhet ndalur derisa shqiptarët të jenë pjesë përbërëse e një ...

Shefqet Krasniqi: Mos u ndalni vëllezërit e mi

Albeu.com - 09.07.2014

Dr.Shefaqet Krasniqi mendon se protestat në Maqedoni duhet të vazhdojnë derisa sllavët të ulin kokën dhe të pranojnë edhe shqiptarët e tiu japin atyre të drejtat që iu takojnë.

Idajet Beqiri: Agjentura serbo-ruse të pranishme në Maqedoni

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Mediat e ndërkombëtare pasqyrojnë protestat në Maqedoni Rexhepi: Protestat pa organizator, të rrezikshme DASH paralajmëron shtetasit amerikan për protestat Edhe Maqedonasit ...

Idajet Beqiri: Agjentura serbo-ruse të pranishme në Maqedoni

Albtime - 09.07.2014

Deklarata e tij se vrasja e bankierit të njohur shqiptar Artan Santo është kryer nga agjentura serbe, me qëllim destabilizimin e Shqipërisë, do të bënte jehonë, jo pa arsye, në mbarë opinionin ...

Idajet Beqiri: Në Maqedoni vepron agjentura serbo-ruse

Albeu.com - 09.07.2014

Avokati i njohur dhe njëherësh kryetar i Partisë së Unitetit Kombëtar, Idajet Beqiri shprehet se në Maqedoni ka infliirtrim të agjenturave serbo-ruse .

Maqedonia është `burg i përjetshëm` për shqiptarët

Albtime - 09.07.2014

Politikani i njohur Bardhy Mahmuti, ka reaguar në emër të anëtarëve dhe simpatizantëve të Bashkimit Demokratik Shqiptarë. Dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm nga institucionet ...

Shefqet Krasniqi: Mos u ndalni vëllezërit e mi

Lajm - 09.07.2014

Dr. Shefaqet Krasniqi mendon se protestat në Maqedoni duhet të vazhdojnë derisa sllavët të ulin kokën dhe të pranojnë se shqiptarët dhe ata janë të barabartë.

Idajet Beqiri: Në Maqedoni vepron agjentura serbo-ruse

Almakos - 09.07.2014

Avokati i njohur dhe njëherësh kryetar i Partisë së Unitetit Kombëtar, Idajet Beqiri shprehet se në Maqedoni ka infliirtrim të agjenturave serbo-ruse.

Shërbimi sekret maqedonas ka futur flamujt arab në protestat e shqiptarëve në Maqedoni?

Almakos - 09.07.2014

Në dy tre ditët e fundit Gazeta Express ka kontaktuar me një numër të konsiderueshëm të politikanëve shqiptarë në Maqedoni, lidhur me gjendjen e fundit në shtetin fqinj.

Maqedonia, "burg i përjetshëm" për shqiptarët!

Zeri - 09.07.2014

Dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm nga institucionet MONSTRUOZE të shtetit maqedonas mobilizoi si asnjëherë më parë hapësirën shqiptare.

Nuk ka alternativë tjetër në Maqedoni pos të vazhdojnë protestat

Tetova Sot - 09.07.2014

Shefqet KRASNIQI Mendoj se nuk ka alternativë tjetër në Maqedoni pos të vazhdojnë protestat derisa sllavi ta ulë kokën dhe jo vetëm kaq, por nuk duhet ndalur derisa shqiptarët të jenë pjesë përbërëse ...

Shërbimi sekret maqedonas ka futur flamujt arabë në protestat e shqiptarëve?

Gazeta Tema - 09.07.2014

Në dy- tre ditët e fundit, gazeta Express ka kontaktuar me një numër të konsiderueshëm politikanësh shqiptarë në Maqedoni, lidhur me gjendjen e fundit në shtetin fqinj.

Pse mungon besimi ndaj gjyqësorit?

Inbox7 - 09.07.2014

Ditëve të fundit Shkupi u ngjan qyteteve, të cilat kanë konflikte të brendshme etnike. Protesta, përplasje mes protestuesve dhe policisë, dhunë, tensione, të gjitha këto vërehen në rrugët e ...

Shërbimi sekret maqedonas ka futur flamujt arab në protestat e shqiptarëve në Maqedoni

Tetova Sot - 09.07.2014

Në dy tre ditët e fundit Gazeta Express ka kontaktuar me një numër të konsiderueshëm të politikanëve shqiptarë në Maqedoni, lidhur me gjendjen e fundit në shtetin fqinj.

Shërbimi sekret maqedonas futi flamujt arabë në protestat e shqiptarëve

Express - 09.07.2014

Njohës të rrethanave në Maqedoni bëjnë të ditur se paraqitja e flamujve fetarë në protestat e shqiptarëve janë vepër e shërbimeve sekrete maqedone, të orkestruara nga kryeministri Nikolla Gruevski, i ...

“Monstrat” në Shkup janë qeveritarët maqedonas

Tetova Sot - 09.07.2014

Rexhep Shahu Shqiptaret, qe mbajne ne kembe shtetin maqedon dhe mund ta shembin per nje ore po te behen bashke politikisht, pohojne se dine te jene qytetare, qe dine te protestojne, qe po te kene ...

Astrit Gashi: A do të formohet një parti e mirëfilltë shqiptare në Maqedoni?

Albtime - 08.07.2014

Për publicistin nga Kosova, njëkohësisht drejtuesin e Gazetës Blic, Astrit Gashi, nuk ka asnjë dyshim se klasa politike shqiptare në Maqedoni është amortizuar dhe se si e tillë nuk arrinë t’i ...

Bashkurti: Maqedonia po kthehet para vitit 2001

Ina - 08.07.2014

Në emisionin special për ngjarjet e ditëve të fundit në Maqedoni të TV ORANEWS, president i Akademisë Diplomatike Shqiptare dhe Prorektor i Universitetit Ndërkombëtar të Tiranës, Lisen Bashkurti, ka ...

Bashkurti: Maqedonia po kthehet para vitit 2001

Albtime - 08.07.2014

Në emisionin special për ngjarjet e ditëve të fundit në Maqedoni të TV ORANEWS, president i Akademisë Diplomatike Shqiptare dhe Prorektor i Universitetit Ndërkombëtar të Tiranës, Lisen Bashkurti, ka ...

Islami: Maqedonia po bën terrorizëm shtetëror ndaj shqiptarëve

Almakos - 08.07.2014

Sa i përket situatës së krijuar në Maqedoni, eksperti për siguri dhe inteligjencë Avni Islami thotë se nga pamjet e publikuara deri më tani është parë shumë qartë që njësitë policore maqedonase e ...

VV kundër Thaçit: Maqedonia proserbe po dhunon shqiptarët

Albeu.com - 08.07.2014

Situata e krijuar në Maqedoni , pati ndër të tjera edhe reagimin e Prishtinës zyrtare. Qeveria kosovare u shpreh se mbështet ata protesta që janë paqsore, ndrkohë që bëri thirrje për qetësim të ...

Mahmuti: Maqedonia, "burg i përjetshëm" për shqiptarët!

Zhurnal - 08.07.2014

Bardhyl Mahmuti ka reaguar për situatën e fundit me një deklaratë në emër të anëtarëve dhe simpatizantëve të Bashkimit Demokratik Shqiptar (BDSH). Ai deklaron se dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg ...

Bardhyl Mahmuti: Maqedonia është shndërruar në «burg të përjetshëm» për shqiptarët!

Almakos - 08.07.2014

Bardhyl Mahmuti ka reaguar për situatën e fundit me një deklaratë në emër të anëtarëve dhe simpatizantëve të Bashkimit Demokratik Shqiptar (BDSH). Ai deklaron se dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg ...

Maqedonia është shndërruar në «burg të përjetshëm» për shqiptarët!

Lajm - 08.07.2014

BARDHYL MAHMUTI Dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm nga institucionet MONSTRUOZE të shtetit maqedonas mobilizoi si asnjë herë më parë hapësirën shqiptare.

Maqedonia është shndërruar në "burg të përjetshëm" për shqiptarët! – Bardhyl Mahmuti

Ina - 08.07.2014

Dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm nga institucionet MONSTRUOZE të shtetit maqedonas mobilizoi si asnjë herë më parë hapësirën shqiptare.

Maqedonia është shndërruar në «burg të përjetshëm» për shqiptarët! - Bardhyl Mahmuti

Albeu.com - 08.07.2014

Dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm nga institucionet MONSTRUOZE të shtetit maqedonas mobilizoi si asnjë herë më parë hapësirën shqiptare .

Bardhyl Mahmuti: Maqedonia është shndërruar në "burg të përjetshëm" për shqiptarët

Albeu.com - 08.07.2014

Bardhyl Mahmuti nga Bashkimit Demokratik Shqiptar është shprehur se populli maqedonas nuk e ka ndërprerë asnjëherë luftën kundër popullit shqiptar dhe këtë gjë po e bën përmes pushtetit.

“Maqedonia po bën terrorizëm shtetëror ndaj shqiptarëve”

Gazeta Idea - 08.07.2014

Maqedoni- Sa i përket situatës së krijuar në Maqedoni, eksperti për siguri dhe inteligjencë Avni Islami thotë se nga pamjet e publikuara deri më tani është parë shumë qartë që njësitë policore ...

“Maqedonia po bën terrorizëm shtetëror ndaj shqiptarëve”

Tetova Sot - 08.07.2014

Sa i përket situatës së krijuar në Maqedoni, eksperti për siguri dhe inteligjencë Avni Islami thotë se nga pamjet e publikuara deri më tani është parë shumë qartë që njësitë policore maqedonase ...

Bardhyl Mahmuti: Maqedonia është shndërruar në «burg të përjetshëm» për shqiptarët!

Tetova Sot - 08.07.2014

Bardhyl Mahmuti ka reaguar për situatën e fundit me një deklaratë në emër të anëtarëve dhe simpatizantëve të Bashkimit Demokratik Shqiptar (BDSH). Ai deklaron se dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg ...

Të mbrohen interesat e shqiptarëve dhe jo të politikanëve

Shekulli - 07.07.2014

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, ka thënë se Tirana dhe Prishtina zyrtare duhet të mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.

Demokracia kriminale

Portalb - 07.07.2014

Egzon Ramadani “Guri mbi të cilin qëndron tentativi i bashkimit kombëtarë, po shkërmoqët dalëngadalë – dhe kjo – falë krimit të organizuar në mes të partive shqiptare të Maqedonisë dhe atyre ...

Asimetria e padurueshme

Almakos - 07.07.2014

Uk LUSHI Të premten, më 4 korrik 2014, në rrugët e Shkupit protestuan mijëra qytetarë shqiptarë duke ushtruar dy nga të drejtat themelore të njeriut: të tubimit dhe lirisë së shprehjes së mospajtimit ...

Politika luftënxitëse e Gruevskit rrezikon Maqedoninë

Albeu.com - 07.07.2014

nga Arianit Xhaferi Këto ditë kur shqiptarët në Maqedoni po protestojnë kundër gjykimit me burg të përjetshëm për rastin Monstra, dhuna policore e ushtruar ndaj qytetarëve shqiptarë të përkujton ...

Të mbrohen interesat e shqiptarëve e jo elitave

Lajmi.net - 07.07.2014

Kim Mehmeti u bën ftesë udhëheqësve të Kosovë dhe Shqipërisë që të mos i përkrahin elitat politike shqiptare në Maqedoni, por t’u dalin zotë qytetarëve shqiptar që jetojnë në këtë shtet Publicisti i ...

Asimetria e padurueshme

Lajm - 07.07.2014

Uk LUSHI Të premten, më 4 korrik 2014, në rrugët e Shkupit protestuan mijëra qytetarë shqiptarë duke ushtruar dy nga të drejtat themelore të njeriut: të tubimit dhe lirisë së shprehjes së mospajtimit ...

Arrestimi dhe dënimi i shqiptarëve si në kohën e Jugosllavisë

Lajm - 07.07.2014

SELIM ILJAZI - Dashur padashur, historia imponohet vetvetiu si çelës i çdo misteri, si njohjeje objektive dhe jashtë-personale, përfaqëson fate individuale apo kolektive, në këtë shtet përfaqëson për ...

Kim Mehmeti: Tirana dhe Prishtina të mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

SOT - 07.07.2014

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, duke folur për ngjarjet e fundit në Maqedoni, sidomos pas protestave kundër dënimit me burgim të përjetshëm të 6 shqiptarëve në rastin “Monstra”, i ka ftuar ...

Bashkurti: Gruevski po nxit konflikt të ri etnik!

Albeu.com - 07.07.2014

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe njëkohësisht president i Akademisë Diplomatike Shqiptare , prof.Lisen Bashkurti është shprehur se Maqedonia është përballë një konflikti të ri etnik , që ...

Tirana dhe Prishtina ti mbrojnë shqiptarët e Maqedonisë

Albeu.com - 07.07.2014

Publicisti i mirënjohur, Kim Mehmeti ka porositur Tiranën dhe Prishtinën zyrtare të mbrojnë shqiptarët e Maqedonisë. Ai tha se Shqipëria dhe Kosova nuk duhet të mbrojnë politikën shqiptare në ...

3 ‘memecët” e mëdhenj për dhunën në Maqedoni: Rama-Thaçi-Ahmeti

Shqipmedia - 07.07.2014

Dy Kryeministrat, ai i Kosovës Hashim Thaci dhe i Shqipërisë Edi Rama, por edhe ai i BDI-se ne Maqedoni Ali Ahmeti, nuk e kanë thënë ende asnjë fjalë për dhunën e ushtruar ndaj shqiptarëve qe po ...

SHQIPTARËT E MAQEDONISË, SUBJEKT I POLICUAR

Zhurnal - 07.07.2014

Arbër Zaimi Dikush mund të shtrojë pyetjen, si ka mundësi që çohen dhjetëra mijë shqiptarë në Shkup e demonstrojnë për një rast gjyqësor, për të cilin ndërkohë janë duke u shprehur gjykatat.

Tirana e Prishtina t’i mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

Almakos - 07.07.2014

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, i ka porositur Tiranën dhe Prishtinën zyrtare ta mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.

Shqiptarët e Maqedonisë, subjekt i policuar - Arbër Zaimi

Ina - 07.07.2014

Dikush mund të shtrojë pyetjen, si ka mundësi që çohen dhjetëra mijë shqiptarë në Shkup e demonstrojnë për një rast gjyqësor, për të cilin ndërkohë janë duke u shprehur gjykatat.

Barazia, realitet i dëbuar në Maqedoni - Aleksandër Çipa

Ina - 07.07.2014

Revolucioni i devijuar apo përdorur, degradon me gurëhedhje mbi prijësit e tij. Kështu po ngjet në dy ditët e fundit në Maqedoni me shqiptarët. Dhe kur themi “revolucioni”, kemi parasysh atë që ngjau ...

Asimetria e padurueshme - Uk Lushi

Ina - 07.07.2014

Të premten, më 4 korrik 2014, në rrugët e Shkupit protestuan mijëra qytetarë shqiptarë duke ushtruar dy nga të drejtat themelore të njeriut: të tubimit dhe lirisë së shprehjes së mospajtimit me ...

Spahiu: Maqedonia drejt shpërbërjes!

Albeu.com - 07.07.2014

Kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu është shprehur se Maqedonia është shumë pranë shpërbërjes. Ai tha se e ardhmja e afërt e Maqedonisë ka dy opsione, ose ndarje mes Shqipërisë dhe ...

Asimetria E padurueshme

Zhurnal - 07.07.2014

Të premten, më 4 korrik 2014, në rrugët e Shkupit protestuan mijëra qytetarë shqiptarë duke ushtruar dy nga të drejtat themelore të njeriut: të tubimit dhe lirisë së shprehjes së mospajtimit me ...

Gruevski, mjeshtri i taktikave dhe amatori i strategjive

Albeu.com - 07.07.2014

nga Ruben Avxhiu Fetarizimi i konfliktit me shpresën për të sabotuar mbështetjen e Perëndimit për shqiptarët është një aventurë e rrezikshme për vetë të ardhmen e Maqedonisë Ajo që të bën më shumë ...

Spahiu: Prespektiva e Maqedonisë o të shpërbëhet o t’i bashkangjitet një konfederate shqiptare

Almakos - 07.07.2014

Kryetari i Aleancës “Kuq e Zi”, Kreshnik Spahiu në një intervistë për portalin ExPress.mk ka theksuar se prespektivat e Maqedonisë në të ardhmen e afërt janë dy; ose Maqedonia do të shpërbëhet mes dy ...

Shqiptarët e Maqedonisë, subjekt i policuar

Almakos - 07.07.2014

Arbër ZAIMI Dikush mund të shtrojë pyetjen, si ka mundësi që çohen dhjetëra mijë shqiptarë në Shkup e demonstrojnë për një rast gjyqësor, për të cilin ndërkohë janë duke u shprehur gjykatat.

Maqedonia në kurthin e një konflikti të ri

Albeu.com - 07.07.2014

Dr. Enver Bytyçi Zakonisht konfliktet e përgatitura ndodhin në fillim të pranverës. Madje që në dalje të dimrit aktorët në konflikt fillojnë e paralajmërojnë se pranvera në vijim nuk do të jetë e ...

Shqiptarët në Maqedoni ,pre e mashtrimeve ! – Fahri Xharra

Ina - 07.07.2014

E kotë është puna e Sizifit. Por edhe lindja e Feniksit nga hiri është e kotë. Dhëmbet kërcasin ,në kokën e pa bindur të individëve ,të cilët janë pre e mosdijes totale,janë pre e manimpulimeve të të ...

Maqedonia në kurthin e një konflikti të ri

Portalb - 07.07.2014

Lajme lidhur me temën E kanë me “Monstrat politike”! Letër e hapur drejtuar Kryeministrit Rama për gjendjen në Maqedoni Politika luftënxitëse e Gruevskit rrezikon Maqedoninë Pdsh Dooel dhe Bti Komerc ...

Protesta e Shkupit dhe diplomacia e tredhur shqiptare

Portalb - 07.07.2014

Nebil Çika Prej disa ditësh çereku i kombit shqiptar është hedhur në prostata në Shkup , Tetovë , Gostivar , Dibër Strugë etj qytete shqiptare në Maqedoni , Protesta mori shkas nga dënimi i pa drejte ...

Lisen Bashkurti: Maqedonia po kthehet para vitit 2001

Almakos - 07.07.2014

Në emisionin special për ngjarjet e ditëve të fundit në Maqedoni të TV ORANEWS, president i Akademisë Diplomatike Shqiptare dhe Prorektor i Universitetit Ndërkombëtar të Tiranës, Lisen Bashkurti, ka ...

Protestat në Shkup, Mehmeti: Tirana e Prishtina të kujdesen për ne më shumë se Erdogan

BalkanWeb - 07.07.2014

SHKUP - Dënimin me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve në Shkup nuk e bëri drejtësia, por politika. Kështu shprehet shkrimtari Kim Mehmeti në një intervistë për "Gazeta Shqiptare", lidhur me ...

Kim Mehmeti i kërkon Tiranës e Prishtinës t’i mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

Koha.net - 07.07.2014

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, i ka porositur Tiranën dhe Prishtinën zyrtare ta mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.

Asimetria e padurueshme

Zeri - 07.07.2014

Të premten, më 4 korrik 2014, në rrugët e Shkupit protestuan mijëra qytetarë shqiptarë duke ushtruar dy nga të drejtat themelore të njeriut: të tubimit dhe lirisë së shprehjes së mospajtimit me ...

Demokracia kriminale!

Tetova Sot - 07.07.2014

Egzon Ramadani Guri mbi të cilin qendron tentativi i bashkimit kombëtarë, po shkërmoqët dalëngadalë – dhe kjo – falë krimit të organizuar në mes të partive shqiptare të Maqedonisë dhe atyre ...

Tirana e Prishtina t’i mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

Tetova Sot - 07.07.2014

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, i ka porositur Tiranën dhe Prishtinën zyrtare ta mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.

Tirana e Prishtina t’i mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

Fish Media - 07.07.2014

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, i ka porositur Tiranën dhe Prishtinën zyrtare ta mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.

Kim Mehmeti: Tirana e Prishtina të kujdesen më shumë për ne se Erdogani

Gazeta Tema - 07.07.2014

Shkrimtari i njohur, Kim Mehmeti, thotë në një intervistë për GSH se dënimin për rastin “Monstra” në Maqedoni nuk e dha drejtësia por politika. Ai komenton reagimet e Tiranës dhe të Prishtinës për ...

Gruevski po nxit konflikt të ri etnik!

Fish Media - 07.07.2014

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe njëkohësisht president i Akademisë Diplomatike Shqiptare, prof.Lisen Bashkurti është shprehur se Maqedonia është përballë një konflikti të ri etnik, që do ...

Kim Mehmeti: Politika shqiptare, vasale e sunduesit maqedonas. Populli ndihet i papërfaqësuar

Respublica - 07.07.2014

Shkrimtari Kim Mehmeti ka analizuar në një intervistë për Gazetën Shqiptare, trazirat që kanë pushtuar Maqedoninë, ku nuk ka ngurruar të kritikojë Tiranën e Prishtinën zyrtare, e sidomos klasën ...

Nikolla Gruevski nxitë konfliktin ukrainas në Ballkan- imponon ri-bashkimin e shqiptarëve!

Tetova Sot - 07.07.2014

Ribashkimi i shqiptarëve akt i domosdoshëm për shpëtimin e shqiptarëve të Maqedonisë nga një gjenocid i ëndërruar nga klasa politike e Maqedonisë dhe argatëve të tyre shqiptar.

Kim Mehmeti: Tirana e Prishtina të mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

Shkupi24 - 07.07.2014

Shkup – Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, ka kërkuar që Tirana dhe Prishtina zyrtare të mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.

Tirana e Prishtina t’i mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

Shkupi24 - 07.07.2014

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, i ka porositur Tiranën dhe Prishtinën zyrtare ta mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.

Spahiu: Prespektiva e Maqedonisë o të shpërbëhet o t’i bashkangjitet një konfederate shqiptare

Shkupi24 - 07.07.2014

Kryetari i Aleancës “Kuq e Zi”, Kreshnik Spahiu në një intervistë ekskluzive për portalin ExPress.mk ka theksuar se prespektivat e Maqedonisë në të ardhmen e afërt janë dy; ose Maqedonia do të ...

Bashkurti: Maqedonia po kthehet para 2001-s

Tetova Sot - 07.07.2014

Në emisionin special për ngjarjet e ditëve të fundit në Maqedoni të TV ORANEWS, president i Akademisë Diplomatike Shqiptare dhe Prorektor i Universitetit Ndërkombëtar të Tiranës, Lisen Bashkurti, ka ...

Kim Mehmeti: Tirana e Prishtina të mbrojnë shqiptarët në Maqedoni

AlbanianScreen - 07.07.2014

Shkup - Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, ka kërkuar që Tirana dhe Prishtina zyrtare të mbrojnë interesin e shqiptarëve të Maqedonisë, e jo interesin e elitave politike shqiptare.