TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Presidenti Sejdiu shembull i respektimit të Kushtetutës së vendit

Yll Press - 17.07.2010

Kam përshtypjen se këta deputet e ‘’analistë’’ nuk e kanë lexuar ose nuk e kanë apo nuk dojnë ta kuptojnë drejtë normën kushtetuese sa i përketë mosushtrimit të detyrave partiake të Presidentit të Republikës.

Presidenti Sejdiu shembull i respektimit të Kushtetutës

Botasot - 16.07.2010

Këto ditë, disa deputet të Kuvendit të Kosovës kanë tentuar ta dërgojnë në ‘’bankën e të akuzuarit’’ në Gjykatën Kushtetuese, Presidentin e Rpublikës se Kosovës dr.

Sejdiu: GJND nuk do të shprehet kundër vullnetit të qytetarëve

Idividi - 15.07.2010

Prishtinë, 14 korrik 2010 (MIA) - Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu është i bindur se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) nuk do të shprehet kundër vullnetit të qytetarëve të Kosovës për liri dhe shtet të pavarur.

Sejdiu: GJND-ja nuk do dalë kundër vullnetit të popullit

Gazeta Start - 14.07.2010

Prishtinë - Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, shprehet i bindur se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë nuk do të dalë kundër vullnetit të qytetarëve të Kosovës për liri dhe pavarësi.

Sejdiu: Askush nuk do ta rrëzojë vendimin për pavarësi

Top Channel - 14.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu theksoi të mërkurën se askush nuk do ta rrëzojë vendimin për pavarësinë e Kosovës dhe se pavarësia është vullnet i pakthyeshëm i qytetarëve të vendit.

Sejdiu: GJND s'do jetë kundër vullnetit të qytetarëve

Evropaelire - 14.07.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka thënë sot se askush nuk do ta rrëzojë vendimin për pavarësinë e vendit. Ai ka thënë se nuk dëshiron të prejudikojë vendimin e GJND-së, por ka shprehur bindjen se Kosova është paraqitur me argumente ...

Sejdiu: GJND s'do të jetë kundër vullnetit të qytetarëve

Evropaelire - 14.07.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka thënë sot se askush nuk do ta rrëzojë vendimin për pavarësinë e vendit. Ai ka theksuar se nuk dëshiron të prejudikojë vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i cili pritet të jepet në fund ...

Sejdiu sot viziton komunën e Prishtinës dhe Novobërdës

Botasot - 14.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu sot viziton paradite komunën e Prishtinës dhe në drekë atë të Novobërdës. Gjatë vizitës ai do të takohet me udhëheqjet komunale për t'u njohur për së afërmi me zhvillimet aktuale në këto dy ...

Askush nuk do ta rrëzojë pavarësinë e Kosovës

Telegrafi - 14.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu theksoi të mërkurën se askush nuk do ta rrëzojë vendimin për pavarësinë e Kosovës dhe se pavarësia është vullnet i pakthyeshëm i qytetarëve të vendit.

Presidenti Sejdiu takon zyrtarët e GNK-së

Koha.net - 14.07.2010

Prishtinë, 14 korrik - Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, priti sot Drejtoreshën e Programit Evropian të Grupit Ndërkombëtar të Krizave, Sabine Freizer dhe zëvendësdrejtorin e Projektit për Ballkanin në GNK, Marko Prelec.

Presidenti Sejdiu priti drejtuesit e GNK-së

Botasot - 14.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu priti sot Drejtoreshën e Programit Evropian të Grupit Ndërkombëtar të Krizave, Sabine Freizer dhe zëvendësdrejtorin e Projektit për Ballkanin në GNK, Marko Prelec.

Sejdiu: GJND-ja nuk do të dalë kundër vullnetit të popullit

Koha.net - 14.07.2010

Prishtinë, 14 korrik - Presidenti Fatmir Sejdiu ka shprehur bindjen se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) me opinionin e saj nuk do të dalë kundër vullnetit të qytetarëve të Kosovës për liri dhe shtet të pavarur.

Sejdiu: GJND nuk do rrëzojë vendimin për pavarësi

BalkanWeb - 14.07.2010

PRISHTINE- Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu theksoi sot se askush nuk do ta rrëzojë vendimin për pavarësinë e Kosovës dhe se pavarësia është vullnet i pakthyeshëm i qytetarëve të vendit.

Sejdiu: Kosova ka dhënë argumente të bazuara në GJND

Botasot - 14.07.2010

Presidenti Fatmir Sejdiu ka shprehur bindjen se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) me opinionin e saj nuk do të dal kundër vullnetit të qytetarëve të Kosovës për liri dhe shtet të pavarur.

Sejdiu e Mustafa kërkojnë zgjidhje të drejt të pronësisë së Pallatit të Rinisë

Botasot - 14.07.2010

Presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu gjatë një vizite që i ka bërë Komunës së Prishtinës, është pritur nga kryetari i kësaj komune, Isa Mustafa dhe drejtorët, ndërsa temë kryesore e bisedës ka qenë zgjidhja e çështjes së pronësisë së ...

Presidenti Sejdiu: GJND s'do të jetë kundër vullnetit të qytetarëve

Yll Press - 14.07.2010

“Rreth GJND-së unë s’duhet të paragjykoj asnjëherë se cila do të jetë formula në shprehjen e mendimit final. Por, them gjithmonë se argumentet e Kosovës janë të bazuara.

Nuk mund të prognozohet për nivelin e korrupsionit në strukturat shtetërore

Koha.net - 14.07.2010

Artanë (Novobërdë), 14 korrik – Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, në kuadër të një cikli vizitash nëpër komunat e Kosovës, ku e para ishte përzgjedhur Komuna e përzier etnike e Novobërdës, të mërkurën, ka thënë se në Kosovë po sundon ...

Sejdiu: Kosova ka dhënë argumente të bazuara në GJND

Lajmetsot - 14.07.2010

Sejdiu: Kosova ka dhënë argumente të bazuara në GJND Presidenti Fatmir Sejdiu ka shprehur bindjen se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) me opinionin e saj nuk do të dal kundër vullnetit të qytetarëve të Kosovës për liri dhe shtet të ...

Presidenti Sejdiu i ofron mbështetje institucionale kryeqytetit

Koha.net - 14.07.2010

Prishtinë, 14 korrik - Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, i ka ofruar mbështetjen e tij dhe të institucioneve qendrore kryeqytetit, gjatë një vizite komunës së Prishtinës, në objektin e ri të, në lagjen Arbëria.

Presidenti Sejdiu nis vizitat nëpër komunat e Kosovës

Botasot - 14.07.2010

Në objektin e ri të komunës së Prishtinës, në lagjen Arbëria, Presidenti Sejdiu u prit nga kryetari i kryeqytetit, dr. Isa Mustafa dhe zhvilloi një takim të gjatë me drejtorët e drejtorive komunale, shefat e grupeve parlamentare e zyrtarë ...

Opozita kritikon fjalimin e presidentit Sejdiu

BBC - 13.07.2010

Opozita në Kosovë thotë se presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu është shkelësi numër një i Kushtetutës, për shkak të siç thuhet mbajtjes së posteve të dyfishta nga ana e tij.

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu kërkoi nga BE-ja obligojë eurointegrimin e Serbisë me politikën e saj ndaj Kosovës

Idividi - 13.07.2010

Prishtinë, 12 korrik 2010 (MIA) - Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka ftuar Serbinë që të distancohet nga dhuna, ndërsa ka akuzuar, siç ka thënë ai, "forcat ekstremiste serbe" për dhunën e javëve të fundit në veri.

Opozita kritikon fjalimin e presidentit Sejdiu

24 orë - 13.07.2010

Opozita fajësoi presidentin si shkelësin kryesor të kushtetutës, ndërsa koaliconi qeverisës e lavdëroi ...

Sejdiu i Kosovës bën thirrje përsëri për bisedime me Serbinë

SETimes - 13.07.2010

13/07/2010 PRISHTINE, Kosovë -- Presidenti Fatmir Sejdiu përsëriti të hënën (12 korrik) se Prishtina dhe Beogradi mund të zhvillojnë bisedime mbi çdo çështje, me përjashtim të statusit të Kosovës.

Fjalimi i ndarjes

Lajmetsot - 13.07.2010

Fjalimi i ndarjes Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu ka kryer të hënën obligimin e tij kushtetues, duke mbajtur fjalimin vjetor para Kuvendit të Republikës.

Takimi Sejdiu - Bardhi

Botasot - 13.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu priti sot Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Dede Reshat Bardhi, me bashkëpunëtorët.

Sejdiu uron presidentin Sarkozy për Ditën Kombëtare

Telegrafi - 13.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu i dërgoi presidentit të Republikës së Francës, Nicolas Sarkozy, një telegram urimi me rastin e 14 korrikut, Ditës Kombëtare të Republikës së Francës.

Sejdiu priti pilotin shqiptaro-amerikan

Koha.net - 13.07.2010

Prishtinë, 13 korrik - Presidenti i Republikës së Kosovës dr. Fatmir Sejdiu, priti sot pilotin shqiptaro-amerikan, me origjinë nga Kosova Xhejms Berisha, i cili është bërë i njohur për opinionin me misionin e lobimit për njohjen e ...

Sejdiu uron Sarkozin

Botasot - 13.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu i dërgoi Presidentit të Republikës së Francës, Nicolas Sarkozy, një telegram urimi me rastin e 4 Korrikut - Ditës Kombëtare të Republikës Franceze.

Presidenti Sejdiu priti pilotin shqiptaro-amerikan Xhejms Berisha

Botasot - 13.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës dr. Fatmir Sejdiu, priti sot pilotin shqiptaro-amerikan, me origjinë nga Kosova Xhejms Berisha, i cili është bërë i njohur për opinionin me misionin e lobimit për njohjen e pavarësisë së Kosovës në ...

Sejdiu uron presidentin Sarkozy me rastin e Ditës së Republikës Franceze

Koha.net - 13.07.2010

Prishtinë, 13 korrik - Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu i dërgoi presidentit të Republikës së Francës, Nicolas Sarkozy, një telegram urimi me rastin e 14 Korrikut - Ditës Kombëtare të Republikës Franceze.

Sejdiu: Ta forcojmë miqësinë me Malin e Zi

Telegrafi - 13.07.2010

Presidenti Fatmir Sejdiu i ka dërguar një letër urimi presidentit të Malit të Zi, Filip Vujanovic, me rastin e 13 korrikut – Ditës Nacionale të këtij vendi.

Sejdiu ia uroi presidentit malazias Ditën Nacionale

Koha.net - 13.07.2010

Prishtinë, 13 korrik – Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ia ka uruar sot Presidentit të Republikës së Malit të Zi, Filip Vujanoviq, Ditën Nacionale.

Presidenti Fatmir Sejdiu uroi presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviq

Botasot - 13.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu i dërgoi Presidentit të Republikës së Malit të Zi, Filip Vujanoviq telegram urimi me rastin e 13 Korrikut - Ditës Nacionale të këtij vendi.

Beogradi të pengojë grupet "që shkaktojnë trazira"

BBC - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i bëri thirrje të hënën, presidentit serb Boris Tadiq, që të distancohet nga grupet, siç i quajti, ekstremiste në veri të Kosovës, të cilat, sipas tij, po krijojnë tensione dhe dhunë.

Sejdiu-Beogradit: Distancohu nga stimulimi i dhunës

Gazeta Start - 12.07.2010

Prishtinë - Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i bëri thirrje Beogradit që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë.

Sejdiu: Idetë për lëvizje kufijsh të rrezikshme për gjithë rajonin

Shekulli - 12.07.2010

Presidenti i Kosoves Fatmir Sejdiu, në fjalimin vjetor para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, krahas përmendjes së progresit, konsolidimit dhe forcimit të shtetit, ndërtimit të rrjetit diplomatik si dhe njohjes nga 69 shtete të botës, ka ...

Sejdiu: Kosova nuk ka tokë për të falur

Ina - 12.07.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, në fjalimin e tij vjetor para Kuvendit të Kosovës, ka bërë të qartë se është e papranueshme lëvizje e kufijve, ngase siç ka thënë ai, “Kosova nuk ka tokë për të falur”.

Sejdiu: Nuk do te kete ndryshim te kufijve

Albeu.com - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i ka bërë thirrje Beogradit, që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë, ndërsa u ka bërë ... ...

Sejdiu: Nuk do të ketë ndryshim të kufijve

Lajm - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i ka bërë thirrje Beogradit, që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë, ndërsa u ka bërë me dije të gjithë atyre që pretendojnë ndryshimin e kufijve ...

Sejdiu akuzon forcat ekstremiste serbe për dhunë

Evropaelire - 12.07.2010

“Ende veprojnë forca krimi që vazhdojnë ta pengojnë suksesin e Kosovës, duke nxitur e duke krijuar skena dhune e terrori në pjesë të caktuara të vendit, veçmas në veri të Mitrovicës", ka thënë presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Sejdiu: Nuk do të ketë ndryshim të kufijve

Shqipmedia - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i ka bërë thirrje Beogradit, që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë, ndërsa u ka bërë me dije të gjithë atyre që pretendojnë ndryshimin e kufijve ...

Sejdiu: S'kemi asnjë pëllëmbë tokë për t’i falur askujt

Alsat - 12.07.2010

Kufijtë shtetërorë të Kosovës, do të jenë të pa ndryshueshëm dhe se nuk do të ketë negociata me asnjë shtet fqinjë për ndryshimin e tyre.Kështu tha, Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para Kuvendit të Kosovës.

Sejdiu: Asnjë ndryshim kufijsh

Top Channel - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i ka bërë thirrje Beogradit, që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë, ndërsa u ka bërë me dije të gjithë atyre që pretendojnë ndryshimin e kufijve ...

Sejdiu: Nuk do të ketë ndryshim të kufijve

Idividi - 12.07.2010

Prishtinë, 12 korrik 2010 (MIA) - Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i ka bërë thirrje Beogradit, që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë, ndërsa u ka bërë me dije të gjithë atyre që ...

Kosovë, opozita: Sejdiu po shkel Kushtetutën

Top Channel - 12.07.2010

Opozita kosovare e bojkotoi fjalimin e presidentit Fatmir Sejdiu në Kuvend. Deputetët e partive të opozitës u shprehën se në vend sovraniteti i shtetit është i cënuar, ndërsa nuk ka vullnet për të luftuar krimin dhe korrupsionin.

Presidenti Sejdiu sot i adresohet Kuvendit të Kosovës

Botasot - 12.07.2010

Sot në një seancë të veçantë plenare paradite, Presidenti i Republikës së Kosovës, Dr. Fatmir Sejdiu, duke u mbështetur në Kushtetutën, do t'i drejtohet Kuvendit të Kosovës me fjalimin e përvitshëm që ka të bëjë me fushëveprimtarinë e tij.

Presidenti Sejdiu sot u drejtohet ligjvënësve të Kosovës

Koha.net - 12.07.2010

Prishtinë, 8 korrik - Sot në një seancë të veçantë plenare paradite, Presidenti i Republikës së Kosovës, Dr. Fatmir Sejdiu, duke u mbështetur në Kushtetutën, do t'i drejtohet Kuvendit të Kosovës me fjalimin e përvitshëm, që ka të bëjë me ...

Presidenti Sejdiu sot i adresohet Kuvendit të Kosovës

Yll Press - 12.07.2010

Sot në një seancë të veçantë plenare paradite, Presidenti i Republikës së Kosovës, Dr. Fatmir Sejdiu, duke u mbështetur në Kushtetutën, do t'i drejtohet Kuvendit të Kosovës me fjalimin e përvitshëm që ka të bëjë me fushëveprimtarinë e tij.

Sejdiu: Nuk do të ketë ndryshim të kufijve

Telegrafi - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i ka bërë thirrje Beogradit, që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë, ndërsa u ka bërë me dije të gjithë atyre që pretendojnë ndryshimin e kufijve ...

Kosove, Sejdiu: S'do i falim askujt asnjë pëllëmbë tokë

BalkanWeb - 12.07.2010

PRISHTINE- Presidenti i Fatmir Sejdiu deklaron se nuk do të ndodhë asnjëherë ndryshimi i kufijve, dhe i bën thirrje Beogradit të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë.

Sejdiu i bëri thirrje Beogradit të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë

Koha.net - 12.07.2010

Prishtinë, 12 korrik - Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në fjalimin vjetor para deputetëve të Kosovës i ka bërë sot thirrje Beogradit që të distancohet nga stimulimi i dhunës në Kosovë, ndërsa u ka bërë me dije të gjithë atyre që ...

Sejdiu: Idetë për lëvizje kufijsh janë të rrezikshme

VOA - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu tha sot në fjalimin vjetor në Parlament se idetë për lëvizje kufijsh janë të rrezikshme, ndërsa i bëri thirrje Beogradit që të heqë dorë nga mbështetja e strukturave paralele.

Sejdiu: Idetë për lëvizje kufijsh janë të rrezikshme

Botasot - 12.07.2010

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu tha sot në fjalimin vjetor në Parlament se idetë për lëvizje kufijsh janë të rrezikshme, ndërsa i bëri thirrje Beogradit që të heqë dorë nga mbështetja e strukturave paralele.