TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Damasku: Ankaraja po mbështet terroristët

Albeu.com - 14.02.2016

Ushtria turke ka goditur me artileritë e saj pozicionet e ushtrisë siriane në veri të provincës së Alepos. Bombardimet kanë vijuar edhe gjatë ditës së sotme.

Siria i bën thirrje KB-së ta ndërpresë granatimin turk

Tetova Sot - 14.02.2016

Qeveria siriane sot e dënoi granatimin turk ndaj forcave kurde në veri të Sirisë dhe u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të veprojnë. “Ministria e Punëve të Jashtme ashpër i dënon krimet dhe sulmet e ...

Fuqitë e mëdha vendosin për një javë paqe në tokën siriane

Almakos - 13.02.2016

Ditën e djeshme, në Mynih fuqitë e mëdha kanë arritur marrëveshjen për të pezulluar operacionet ushtarake në Siri për një periudhë njëjavore. Kjo do t’u japë mundësinë organizatave shëndetësore që të ...

Reuters: Kryengritësit sirianë kanë marrë raketa tokë-tokë “Grad”

Zhurnal - 13.02.2016

Reuters: Kryengritësit sirianë kanë marrë raketa tokë-tokë “Grad” Publikuar 13.02.2016 në 11:23 nga H.N. | 54 i lexuar Alepo, 13 shkurt- Agjencia e lajmeve Reuters të premten duke cituar krerët e ...

Turqia tregon dhëmbët: Sulmon bazën ushtarake në Siri

Botasot - 13.02.2016

Pas paralajmërime të Turqisë dhe Arabisë Saudite për gatishmërinë e dërgimit të trupave tokësore në Siri, për të rrëzuar Bashar al Assadin nga pushteti, kanë ardhur shenjat e para.

Turqia ka shpenzuar 20 here më shumë se org. humanitare ndërkombëtare për refugjatë

Ilirida - 13.02.2016

Turqia ka shpenzuar 20 here më shumë për refugjatë që nga fillimi i krizës Siriane më 2011 se sa agjensionet humanitare ndërkombëtare, përfshirë këtu edhe Kombet e Bashkuara transmeton MeM.

KB: Nga fillimi i intervenimit në Alepo janë shpërnguluar 51.000 persona

Idividi - 12.02.2016

Gjenevë, 11 shkurt 2016 (MIA) - Rreth 51.000 persona janë shpërngulur nga fillimi i ofensivës më të re të forcave siriane dhe aviacionit rus në rajonin e Alepos, njoftuan Kombet e Bashkuara.

Numri i sirianëve të vrarë në luftë arrin në 470,000

Ilirida - 12.02.2016

Qendra siriane për Hulumtim të Politikave ka lëshuar një raport të ri ku thuhet se 470,000 sirianë janë vrarë dhe 1,900,000 të tjerë janë plagosur në luftën pesëvjeçare të vendit, shifër kjo që ...

Davutoglu: Forcat siriane dhe Rusia zbatojnë spastrim etnik

Idividi - 11.02.2016

Hagë, 10 shkurt 2016 (MIA) - Forcat e Qeverisë siriane me mbështetje të Rusisë zbatojnë politikë të qëllimshme të spastrimti etnik rreth qytetit verior sirian Alepo, deklaroi sot kryeministrit turk ...

Siri, 50 mijë persona largohen nga luftimet në Alepo

ikub - 11.02.2016

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ka njoftuar se rreth 50 mijë njerëz janë zhvendosur nga Alepo për shkak të luftimeve. Qeveria siriane ka zhvilluar sulme kundër rebelëve në qytetin Alepo për të ...

Fuqitë botërore kërkojnë ndryshim të qëndrimit rus në Siri

Botasot - 11.02.2016

Këtë javë, ndërsa në Mynih zhvillohet Konferenca për Sigurinë, fuqitë botërore do të realizojnë takimin e plotë të grupit ndëkombëtar të mbështetjes për Sirinë, i pari që nga bllokimi i bisedimeve ...

Lufta në Alepo, 50 mijë persona braktisin shtëpitë

Ora news - 11.02.2016

Lufta në zonën e Alepos ka detyruar 50 mijë njerëz të lënë shtëpitë e tyre, teksa situata humanitare në provincën siriane është përkeqësuar me shpejtësi të madhe.

Kryqi i Kuq: Rreth 50 mijë persona janë larguar nga Alepo

Botasot - 11.02.2016

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ka njoftuar se luftimet e fundit në provincën Alepo të Sirisë, i kanë detyruar rreth 50 mijë njerëz që të zhvendosen.

Kriza e emigrantëve, paralajmëron Erdogan: Mund të na humbasë durimi

Ora news - 11.02.2016

Presidenti i Turqisë, Tayp Erdogan, ka paralajmëruar se vendi i tij mund të humbasë durimin në lidhje me situatën e emigrantëve sirianë. Ai është shprehur se qeveria e Ankarasë do të bëjë të ...

Përpjekjet për paqe me Sirinë

Vision Plus - 11.02.2016

Diplomacia botërore vijon nga Munihu, përpjekjet per një armëpushim në Siri. Çështje ku janë fokusuar bisedimet është propozimi i Rusisë për ndalimin e luftimeve në këtë shtet.

Davutoglu: Bota ta ngrejë zërin kundër sulmeve ruse në Siri

Idividi - 10.02.2016

Ankara, 9 shkurt 2016 (MIA) - Kryeministri turk Ahmet Davutoglu sot i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta ngrejë zërin kundër "bombardimeve të pamëshirshme të caqeve civile" të Rusisë në Siri.

Autoritetet turke: Një milion sirianë pritet të vijnë në kufi

Almakos - 10.02.2016

Pritet që një milion sirianë të mbërrijnë në kufirin turk. Kjo është bërë e ditur nga zyrtarët turq. Sulmet e Rusisë në qytetin e Aleppo kanë shtuar numrin e refugjatëve që po drejtohen drejt Turqisë.

Davutoglu: Po ndërhyjmë në Aleppo, për t’ia kthyer borxhin sirianëve

Lajmi.net - 10.02.2016

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, u zotua për të kthyer një "borxh historik" për "vëllezërit e Aleppo-s" të cilët ndihmuan për të mbrojtur vendin në fillim të shekullit të 20-të.

Siri, 500 të vrarë nga sulmet në Alepo

SOT - 10.02.2016

Postuar: 10/02/2016 - 12:44 Thuajse 500 persona janë vrarë gjatë luftimeve në Alepo, që nga koha kur qeveria siriane, e mbështetur nga sulmet ajrore ruse, ka nisur një ofensivë ushtarake në fillim të ...

Së paku 500 të vdekur në ofensivën ndaj Alepos

Idividi - 10.02.2016

Londër, 10 shkurt 2016 (MIA) - Së paku 500 persona e humbën jetën, mes të cilëve rreth dhjetë civilë në ofensivën e presidentit sirian Bashar al Asad, të ndihmuar nga sulmet ruse në provincën Alepo, ...

Davutoglu paralajmëron luftë: U kemi një borxh vëllezërve nga Alepo

Lajm - 10.02.2016

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu tha se Ankaraja do t’u kthejë borxhin historik vëllezërve nga qyteti sirian Alepo, të cilët në fillim të shekullit 20- të ndihmuan në mbrojtjen e Turqisë.

Siri, mbi 500 të vdekur nga fillimi i ofensivës në Alepo

Lajm - 10.02.2016

Më shumë se 500 persona, ku dhjetëra civilë, janë vrarë që prej fillimit të ofensivës më 1 shkurt nga regjimi sirian me mbështetjen e aviacionit rus kundër rebelëve në provincën e Alepos, raportoi ...

Aleppo, qyteti buzë greminës duke u përpjekur për të mbijetuar

Portalb - 10.02.2016

Lajme lidhur me temën Siri, nga bombardimet ruse vriten 15 civilë dhe 22 plagosen Irani do të blejë avionë luftarakë nga Rusia Forcat speciale më të mira në botë (Foto) Foto: Peniani lëshon raketën ...

Turqia po planifikon pushtimin e Sirisë? Deklarata e Davutoglu alarmon Rusinë! (Video)

Telegrafi - 10.02.2016

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu u zotua për të kthyer një "borxh historik" për "vëllezërit e Aleppo-s" të cilët ndihmuan për të mbrojtur vendin në fillim të shekullit të 20-të.

Turqia po planifikon pushtimin e Sirisë? Deklarata e Davutoglu alarmon Rusinë (Video)

Panorama - 10.02.2016

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu u zotua për të kthyer një “borxh historik” për “vëllezërit e Aleppo-s” të cilët ndihmuan për të mbrojtur vendin në fillim të shekullit të 20-të.

Ofensiva në Alepo, së paku 500 veta të vrarë

Botasot - 10.02.2016

Së paku 500 persona janë vrarë gjatë luftimeve në Alepo, prejse Qeveria siriane, e mbështetur nga sulmet ajrore ruse, kja nisur një ofensivë ushtarake në fillim të shkurtit.

Ofensiva në Alepo, së paku 500 veta të vrarë

Koha.net - 10.02.2016

Së paku 500 persona janë vrarë gjatë luftimeve në Alepo, prejse Qeveria siriane, e mbështetur nga sulmet ajrore ruse, ka nisur një ofensivë ushtarake në fillim të shkurtit.

Davutoglu: Forcat siriane dhe Rusia zbatojnë spastrim etnik

Yll Press - 10.02.2016

"Spastrimi etnik në Siri dhe në Alepo ka për qëllim mbetjen e vetëm ithtarëve të regjimit dhe e aplikojnë qëllimisht regjimi sirian dhe Rusia", shtoi kryeministri turk.

Fuqitë botërore kërkojnë ndryshim të qëndrimit rus në Siri

VOA - 10.02.2016

Këtë javë, ndërsa në Mynih zhvillohet Konferenca për Sigurinë, fuqitë botërore do të realizojnë takimin e plotë të grupit ndëkombëtar të mbështetjes për Sirinë, i pari që nga bllokimi i bisedimeve ...

Turqia po planifikon pushtimin e Sirisë? Deklarata e Davutoglu alarmon Rusinë

Ilirida - 10.02.2016

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu u zotua për të kthyer një “borxh historik” për “vëllezërit e Aleppo-s” të cilët ndihmuan për të mbrojtur vendin në fillim të shekullit të 20-të.

Siri, mbi 500 të vdekur nga fillimi i ofensivës në Alepo

Ilirida - 10.02.2016

Më shumë se 500 persona, ku dhjetëra civilë, janë vrarë që prej fillimit të ofensivës më 1 shkurt nga regjimi sirian me mbështetjen e aviacionit rus kundër rebelëve në provincën e Alepos, raportoi ...

Siri, 500 të vrarë nga sulmet në Alepo

Tetova Sot - 10.02.2016

Thuajse 500 persona janë vrarë gjatë luftimeve në Alepo, që nga koha kur qeveria siriane, e mbështetur nga sulmet ajrore ruse, ka nisur një ofensivë ushtarake në fillim të shkurtit.

Davutoglu: Forcat siriane dhe Rusia po kryejnë spastrim etnik

Tetova Sot - 10.02.2016

Forcat e qeverisë siriane me mbështetjen e Rusisë kryejnë një politikë të qëllimshme të spastrimit etnik rreth qytetit verior sirian të Aleppo, ka thënë kryeministri turk Ahmet Davutoglu.

Turqia druan nga fluksi i 600.000 refugjatëve nga Siria

Idividi - 09.02.2016

Ankara, 9 shkurt 2016 (MIA) - Turqia druan se si pasojë e luftërave në qytetin sirian Alepo, në kufirin e saj me Sirinë mund të arrijnë rreth 600.000 refugjatë.

Davutogllu: Rreth 70.000 refugjatë sirianë mund të arrijnë në kufirin turk

Idividi - 09.02.2016

Ankara, 9 shkurt 2016 (MIA) - Rreth 70.000 refugjatë sirianë mund të arrijnë në kufirin turk, nëse lufta në vend vazhdon me intensitetin e njëjtë, deklaroi kryeministri turk Ahmet Daavutogllu dhe ...

Siri, OKB: 300 mijë sirianë mund të bllokohen në Aleppo

Top Channel - 09.02.2016

Qindra mijëra civilë mund të mbeten pa qasje ndaj ndihmave ushqimore, nëse forcat e qeverisë siriane do të rrethojnë pjesë të qytetit të Aleppos të kontrolluara nga rebelët.

8 të vdekur nga autobomba në Damask, Turqia: presim 700 mijë refugjatë sirianë

Portalb - 09.02.2016

Lajme lidhur me temën Krijohet muzeu nënujor për nder të refugjatëve të mbytur në det (Foto) Video e UNICEF-it për refugjatët që preki zemrat e miliona njerëzve (VIDEO) Siri, bombardimet ruse ...

Refugjatët sirianë do të mund të marrin pjesë në garat turke

Portalb - 09.02.2016

Lajme lidhur me temën 8 të vdekur nga autobomba në Damask, Turqia: presim 700 mijë refugjatë sirianë Krijohet muzeu nënujor për nder të refugjatëve të mbytur në det (Foto) Video e UNICEF-it për ...

Davutoglu: Bota ta ngrejë zërin kundër sulmeve ruse në Siri

Yll Press - 09.02.2016

"Rusia në fund do të tërhiqet nga Siria me kokë të përkulur nga turpi, ashtu siç forcat sovjetike në kohë u tërhoqën nga Afganistani", deklaroi Davutoglu para deputetëve të Partisë në pushteti për ...

OKB, gjendje shqetësuese në Alepo

VOA - 09.02.2016

Kombet e Bashkuara paralajmëruan sot se në qoftë se forcat pro-qeveritare në Siri arrijnë të rrethojnë qytetin strategjik të Aleppos, atëherë deri në 300.000 njerëz mund të mbeten pa ndihmë ...

Turqia druan nga fluksi i 600.000 refugjatëve nga Siria

Tetova Sot - 09.02.2016

Turqia druan se si pasojë e luftërave në qytetin sirian Alepo, në kufirin e saj me Sirinë mund të arrijnë rreth 600.000 refugjatë. “Skenari më i keq është që për një kohë shumë të shkurtër në kufirin ...

Davutoglu: Bota ta ngrejë zërin kundër sulmeve ruse në Siri

Tetova Sot - 09.02.2016

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu sot i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta ngrejë zërin kundër “bombardimeve të pamëshirshme të caqeve civile” të Rusisë në Siri.

Siri, OKB: 300 mijë sirianë mund të bllokohen në Aleppo

Ilirida - 09.02.2016

Qindra mijëra civilë mund të mbeten pa qasje ndaj ndihmave ushqimore, nëse forcat e qeverisë siriane do të rrethojnë pjesë të qytetit të Aleppos të kontrolluara nga rebelët.

Turqia kërkon ndalimin urgjent të sulmeve në Alepo

Lajme.al - 09.02.2016

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu shprehu sot shqetësimin rreth sulmeve të dhunshme të forcave ajrore ruse dhe forcat besnike të regjimit të presidentit sirian Bashar al-Asad që kanë mbyllur ...

Davutogllu: Rreth 70.000 refugjatë sirianë mund të arrijnë në kufirin turk

Republika - 09.02.2016

Rreth 70.000 refugjatë sirianë mund të arrijnë në kufirin turk, nëse lufta në vend vazhdon me intensitetin e njëjtë, deklaroi kryeministri turk Ahmet Daavutogllu dhe shtoi se Turqia nuk do ta mbyllë ...

Turqia kufizon hyrjen, në kufi ngritet kampi i refugjatëve sirianë

Lajm - 08.02.2016

Punonjësit e organizatave humanitare kanë vendosur tenda dhe kanë shpërndarë ushqim dhe ndihma të tjera për mijëra refugjatë sirianë që vazhdojnë të qëndrojnë në kufi me Turqinë.

Kampe të reja brenda Sirisë për refugjatët

Top Channel - 08.02.2016

Punonjësit turq të ndihmave kanë ngritur tenda dhe kanë shpërndarë ushqime për mijëra refugjatë të rinj sirianë që janë ndaluar të hyjnë në Turqi. Rreth 35 mijë vetë janë larguar nga shtëpitë e tyre ...

KB: Rreth 15.000 njerëz ikin nga Alepo

Idividi - 08.02.2016

Gjenevë, 5 shkurt 2016 (MIA) - Ofensiva ushtarake e forcave qeveritare siriane mbi Alepon detyroi të paktën 15.000 njerëz ta braktisin qytetin, kumtuan sot Kombet e Bashkuara.

BE: Turqia duhet t'i hapë kufijtë për refugjatët sirianë

Idividi - 08.02.2016

Amsterdam, 6 shkurt 2016 (MIA) - Përfaqësuesit e Bashkimit Evropian sot e përkujtuan Turqinë në obligimet e saj ndërkombëtare që të mos i mbyllë kufijtë për refugjatët, duke pasur parasysh atë që ...

KB: Rritet numri i refugjatëve në kufirin siriano-turk

Idividi - 08.02.2016

Ankara, 5 shkurt 2016 (MIA) - Rreth 20.000 njerëz duke ikur dhuna në rajonin e Alepos janë orientuar drejt kufirit siriano-turk, njoftuan Kombet e Bashkuara.

Davutoglu: Sulmet ruse të mos tolerohen me idenë se Turqia do pranojë refugjatët sirianë

ikub - 08.02.2016

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu ka mbajtur një konferencë të përbashkët me kancelaren Merkel gjatë vizitës së saj në Ankara. Gjatë fjalës së tij, Davutoglu tha se 30 000 sirianë, që kanë ikur ...

Davutoglu: Turqia pranon refugjatë “kur është e nevojshme”

Lajm - 08.02.2016

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka thënë se rreth 30,000 sirianë, që kanë ikur nga ofensiva e Qeverisë siriane dhe sulmet ajrore ruse në qytetin e Alepos, janë grumbulluar në kufi me Turqinë.

Turqia kufizon hyrjen, në kufi ngritet kampi i refugjatëve sirianë

Botasot - 08.02.2016

Punonjësit e organizatave humanitare kanë vendosur tenda dhe kanë shpërndarë ushqim dhe ndihma të tjera për mijëra refugjatë sirianë që vazhdojnë të qëndrojnë në kufi me Turqinë.

Turqia kufizon hyrjen, në kufi ngrihet kampi i refugjatëve sirianë

BalkanWeb - 08.02.2016

Punonjësit e organizatave humanitare kanë vendosur tenda dhe kanë shpërndarë ushqim dhe ndihma të tjera për mijëra refugjatë sirianë që vazhdojnë të qëndrojnë në kufi me Turqinë.

Mijëra refugjatë sirianë në kufirin turk

VOA - 08.02.2016

Derisa Turqia thotë se janë plotësuar "mundësitë e saj të pranimit të refugjatëve", punonjësit turq të ndihmave po u shpërndajnë tenda dhe furnizime refugjatëve sirianë të mbledhur në kufirin ...

Turqia deklaron se nuk mund të pranojë më asnjë refugjat

ABC News - 08.02.2016

Një numër i madh sirianësh vazhdojnë të qëndrojnë në kufi me Turqinë, i cili për ditën e tretë rradhazi vazhdon të qëndrojë i mbyllur. Është një eksod masiv i refugjatëve sirianë që arratisen nga ...

Davutoglu: Turqia pranon refugjatë “kur është e nevojshme”

Botasot - 08.02.2016

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka thënë se rreth 30,000 sirianë, që kanë ikur nga ofensiva e Qeverisë siriane dhe sulmet ajrore ruse në qytetin e Alepos, janë grumbulluar në kufi me Turqinë.

Davutoglu: Turqia pranon refugjatë “kur është e nevojshme”

BalkanWeb - 08.02.2016

TURQI- Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka thënë se rreth 30,000 sirianë, që kanë ikur nga ofensiva e Qeverisë siriane dhe sulmet ajrore ruse në qytetin e Alepos, janë grumbulluar në kufi me ...

Beteja për Aleppon (Video)

Telegrafi - 08.02.2016

Dhjetëra mijëra njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre rreth Alepos, për shkak të bombardimeve dhe sulmeve të kryera nga forcat qeveritare siriane dhe të aleatëve të tyre.

Turqia kërkon ndalimin urgjent të sulmeve në Alepo

BalkanWeb - 08.02.2016

ANKARA– Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu shprehu sot shqetësimin rreth sulmeve të dhunshme të forcave ajrore ruse dhe forcat besnike të regjimit të presidentit sirian Bashar al-Asad që kanë mbyllur ...

Davutoglu: Turqia pranon refugjatë “kur është e nevojshme”

Tetova Sot - 08.02.2016

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka thënë se rreth 30,000 sirianë, që kanë ikur nga ofensiva e Qeverisë siriane dhe sulmet ajrore ruse në qytetin e Alepos, janë grumbulluar në kufi me Turqinë.

Kampe të reja brenda Sirisë për refugjatët

Tetova Sot - 08.02.2016

Punonjësit turq të ndihmave kanë ngritur tenda dhe kanë shpërndarë ushqime për mijëra refugjatë të rinj sirianë që janë ndaluar të hyjnë në Turqi. Rreth 35 mijë vetë janë larguar nga shtëpitë e tyre ...

Davutoglu pas takimit me Merkel: Sulmet në Halep të ndërpriten urgjentisht

Ilirida - 08.02.2016

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu tha se askush nuk ka të drejtë të thotë se Turqia me siguri do të pranojë refugjatët sirianë dhe të mos presin që Turqia të marrë mbi vete barrën e krizës së ...

Turqi, kancelarja Merkel: Bombardimet ruse, burimi i mjerimit të sirianëve

Durres Lajm - 08.02.2016

Bombardimet ruse në Siri janë burim i mjerimit të sirianëve, ka deklaruar kancelarja gjermane Angela Merkel në Ankara, pas takimit me kryeministrin turk Ahmet Davutoglu.